PDA

View Full Version : Fm 2009 Kaç Sattı?

sanalkaos
28.Aralık.2007, 20:08
Merak ettiğim bir kaç soru var.

1) Fm 2009 Dünya Genelinde Kaç Sattı?
2) Fm 2009 Türkiye Genelinde Kaç Sattı?
3) Türkiye Satışlarda Kaçıncı Sırada?

Bilgilendiren arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

salihsacma
29.Aralık.2007, 05:43
bilmiyorum ama en az türkiyede satıldığını umuyorum

türkçe yoksa parada yok!

Nocna Mora
29.Aralık.2007, 06:04
para yoksa TÜrkçe'de yok

sanalkaos
29.Aralık.2007, 07:00
İşin doğrusu

TÜRKİYEDE PARA YOK!!!

arneas
29.Aralık.2007, 08:36
Demek ki sonuç "yok"

El Comandante
29.Aralık.2007, 09:02
Sıfıra sıfır elde var sıfır,yani. (=

BeaT
29.Aralık.2007, 09:19
dünya genelinde çıktığından beri iyi sattı buna dunya değilde avrupa desek daha iyi olur cunku asya ulkeleri bu tür oyunlar oynamıyor avrupada çıktıgı gunden itibaren avrupa satıs lıstelerinde ilk 10'a girdi hatta bazı internet sitelerince en iyi oyunlar arasında gösterildi.
türkiye en çok satılan 3. oyun diye biliyorum.

Cengo
29.Aralık.2007, 13:21
bilmiyorum ama en az türkiyede satıldığını umuyorum

türkçe yoksa parada yok!

Oyun almazsanız Türkçe yapmayı düşünmezler.

mkkadi
29.Aralık.2007, 15:55
Bende bi ara türkiyede satılan oyunlar arasında o dönem 3. sırada idi.

mamili
29.Aralık.2007, 16:25

oyunu almamaız için türkçe olması lazım ama!!!
türkçe olmayan oyuna bu kadar para verilmezki...
onlar satmıyorki türkçe yapalım diyo...
bizler niye alalımki türkçe yok diyoruz.....
kaybeden her 2 kesim oluyor...

o zaman bi teklifiim war...
ingilizceyide kaldırsınlar bakalım ingilterede yine aynı oranda satacakmı.....
satamaz o zaman türkçe fm yapmayıp türkiyede niye satmıyo diyemezler :director::director:;)

aliCHaN_FM
29.Aralık.2007, 17:30

satamaz o zaman türkçe fm yapmayıp türkiyede niye satmıyo diyemezler :director::director:;)
Doğru bir tespit

El Barto
29.Aralık.2007, 17:33

Kaybeden tek kesim biz oluyoruz maalesef. SIGames bu pazardan birşey kaybetmiyor. Hele ki FM2009 ile getirdikleri sistem ile orijinal oyun almak neredeyse şart oldu.

İngilizce'yi çıkarmak biraz ütopik bir teklif olmuş. Oyuna Türkçe koydurmanın yolu önce iyi bir pazar olduğunu kanıtlamaktan geçiyor. Yani koysunlar baksınlar satışlara demek manasız biraz. Gerçi ben sanmıyorum herkes orijinal alsa dahi Türkçe'yi koyacaklarına ya konumuz o değil. :)

sardokar
29.Aralık.2007, 17:52
Kaybeden tek kesim biz oluyoruz maalesef. SIGames bu pazardan birşey kaybetmiyor. Hele ki FM2009 ile getirdikleri sistem ile orijinal oyun almak neredeyse şart oldu.

İngilizce'yi çıkarmak biraz ütopik bir teklif olmuş. Oyuna Türkçe koydurmanın yolu önce iyi bir pazar olduğunu kanıtlamaktan geçiyor. Yani koysunlar baksınlar satışlara demek manasız biraz. Gerçi ben sanmıyorum herkes orijinal alsa dahi Türkçe'yi koyacaklarına ya konumuz o değil. :)

İşaretlemiş olduğum yer yazının kritik bölümü.Bende sana katılıyorum orjinal alınmıyor, korsan çok vb, şeyler sadece bahane.
Bir dönem lacoste ürünlerinin taklitleri almış yürümüştü (ki şimdide bir çok ünlü markanın orjinalinden fazla taklidi vardır) ama lacoste türkiyede çok taklit (korsan) var ben çekiliyorummu dedi?Hayır.
Adamlar paşa paşa satışlarına devam ettiler.
Oyun içerisindeki dillere bir bakarsanız nufus'u istanbulun bile 5 te 1 etmeyecek ülkelerin dili oyunda varken türkçenin olmayışını hangi mantığa sığdırabilirsiniz?Ülkenin nüfusu 2 milyon bu oyunla ilgilenecek insan sayısı 1000 i geçermi acaba böyle bir toplumda?
Ticari mantığa sığmaz ama eğer bir topluma karşı anti bir tutumunuz varsa böyle şeyler olabilir.

arneas
29.Aralık.2007, 17:57
onu bunu bilmemde Si oyunun türkçe yamasını ayrı olarak çkartıp satsa yine alırım o kadar gıcık oluyorum çevir çevir her şey ingilizce beynim döndü...
bazen başka dilleri seçeyim zaten anlamıyoru diyorum ingilizceye o kadar göz aşinalığım olmuş ki başka dile çevirince ingilizceyi arıyorum :D

elbarto aynen katılıyorum orjinal almakla Türkçe çıkarılmasının bir ilgisi çok fazla değil si'nin mantalitesi ile ilgili. Bunuda vieri bir konuda açıklamıştı...

enforcer
29.Aralık.2007, 18:44
sonuçta biz müşetriyiz ve satıcı sunduğu imkanlarla bizi almaya ikna edebilmeli. dünyanın hiçbir yerinde "önce pazar oluşsun sonra hizmet götürürüm" mantığı yoktur o adamların türkçe koyması bir yatırımdır ve risktir. şu var ki tutmazsa kayıpları öyle çok büyük olmaz ama tutarsa çok şey kazanırlar...

cryshal
29.Aralık.2007, 20:27
Türkler alsın sonra Türkçe koyarız diye bi mantık olamaz. Kendileri zarar eder. Amatörce bir bakıştır bana göre.

Türkçeyi koysunlar oyuna fiyatını da 10 - 15 lira indirsinler oyun yok satar Türkiye'de.

nannar
29.Aralık.2007, 20:50
bu mesele direk arz talep meselesi... mesela bu sene FM 2009'u oerjinal olarak çoğu kişi alsaydı seneye bu oyunu yapanlar Türkiyede bu oyun satılıyor, Türkçe dil de koyalım diyebilirlerdi fakat onlara göre TR'de hiç satış yok :D sanıyorlar ki burada FM oynanmıyor :D maalesef ben dahil korsanlar çok :D orjinale para vermeye kıyabilsek daha iyi olur ama ben sabırsızlıktan dolayı netten oyunun çıktıgı akşam indirdim. yoksa verirdim parayı yani :D zaten 60 ytl'ye aldım sayırlı adsl parasına vurunca :D

dentaconstantin
29.Aralık.2007, 21:20
Büyük şirketler önce yatırım yaparlar sonra yatırımın karşılığını bir şekilde alırlar.Bizde tam tersi Sigames Türkçe dil seçeneği koymuyor ve karşılık bekliyor.İlginç doğrusu.Benim anladığım Sigames'in Türkiye ile ilgili bir planı yok.

narakan1969
29.Aralık.2007, 22:43
Arkadaşlar bende yeni başlık açmayım konuya benzer bir sorum var.Avustralya'da sizce ne kadardır oyun ?

El Barto
29.Aralık.2007, 22:44
Steam'den indirirsen 26,99$'a kadar düştü.

medievil
30.Aralık.2007, 01:00

Türkçe yapmazlarsa oyun almayız

Oldu olcak oyunu dilsiz çıkartalım. nerde satarsa oranın dil desteğini ekleyelim.

Ne kadar ekmek o kadar köfte.

Önce alışveriş sonra fiş.

Önce bi türkçesini çıkart fişi bende hazır sigames :)

EA de olan zekanın gramı sigamesde olsaydı ihya olurlardı :S

Örnek crysis :)

eleftropoulos
30.Aralık.2007, 01:24
Ticari mantığa sığmaz ama eğer bir topluma karşı anti bir tutumunuz varsa böyle şeyler olabilir.

aynen ben bu söylenilene katılıyorum...

Nocna Mora
30.Aralık.2007, 01:29
Türkçe yapmazlarsa oyun almayız

Oldu olcak oyunu dilsiz çıkartalım. nerde satarsa oranın dil desteğini ekleyelim.

Ne kadar ekmek o kadar köfte.

Önce alışveriş sonra fiş.

Önce bi türkçesini çıkart fişi bende hazır sigames :)

EA de olan zekanın gramı sigamesde olsaydı ihya olurlardı :S

Örnek crysis :)

Crysis'in yapımcıları EA Games ile Türkçe dil şartı ile anlaştı;)

medievil
30.Aralık.2007, 01:33
onlar yaptı sizde yapın demek istemiyorum.

Demek istediğim adamlar türkçe çıkardı 2 haftada stoklar eridi. onbinlerce sattı.
sigames bunu görmek istemiyor.
Önce parayı alıp sonra yemeği getireyim diyor.
Oysaki önce yemeği getirirsin koyarsın müşterinin önüne. Yemeği beğenirsem bahşiş bile birakırım.

mesela ben bir alman araba firmasıyım. Türkiyede bursada yada çinde hindistanda benim arabam satılsın. ondan sonra gider orda fabrika açarım gibi bir mantık çok saçma.

enforcer
30.Aralık.2007, 01:34
Crysis'in satışlarından sonra da EA Games artık oyunlara türkçe dil desteğini koyabileceğini söyledi... kimse EA Games den türkçe oyun beklemiyordu ilk adımı onlar attı crysis adamlar için bir deneme oldu ve bence tuttu en azından şuna inanıyorum fm nin crysis'ten daha fazla oynayanı var...

E.m.r.e
30.Aralık.2007, 01:48
önce alın sonra koyarız diye bir mantık yok bence.bkz. crysis ea gamesin oyunları önceden türkiyede çok mu orijinal satıyorduda crysise türkçe dil koydular ama koyduktan sonra ne oldu crysis satışları patladı.sigameste koysun ve görsün satışların durumunu satışlar artmazsa kaldırsınlar zaten türkçe dil dosyasının yeterince altyapısı var oyuna koysalar ne kaybederler

Muhammet Celik
30.Aralık.2007, 01:55
Arkadaşlar lütfen konuyu değiştirmeyelim.Konu, Football Manager'de neden Türkçe dil desteği yok değil ki ve böyle bir konu http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=3726 bu linkte var.

Bu arada Türkiye'de steam'den dolayı geçen seneye göre çok yüksektir.Türkiye'deki satış oranlarını Aral Game belirliyor ama Aral Game steam'deki satışıları listeye eklemiyor.

Sağlıcakla Kalın.

sanalkaos
30.Aralık.2007, 02:10
Türkler alsın sonra Türkçe koyarız diye bi mantık olamaz. Kendileri zarar eder. Amatörce bir bakıştır bana göre.

Türkçeyi koysunlar oyuna fiyatını da 10 - 15 lira indirsinler oyun yok satar Türkiye'de.

O formülü Papua Yeni Gine de uygulasalar oyun yok satar... Mantıklı düşünmeye davet ediyorum.

Ayrıca konumuz bu değil. "Sorularıma cevap verecek varsa eyivallah, yoksa hadi yallah" demek istiyorum sayın seyirciler ama bizim bir kurallarımız var bu kurallrı Rtük koyuyor.Onun için ceza almamak için diyemiyorum.

Reha Muhtar...

El Barto
30.Aralık.2007, 03:21
Arkadaşlar konu amacından çok saptı gerçekten. Lütfen konu dışı mesaj atmayın bundan sonra.

exe_genesis
30.Aralık.2007, 03:30
Bu arada oyun steamda 27$ mı olmuş? O fiyata alabiliyor muyuz. Yoksa ek birşeyler daha ödüyor muyuz?

Hazır alakalı konu varken sorayım :)

Universal
30.Aralık.2007, 03:38

Kaybeden biz oluruz, yapımcı onlar. Oyunu zaten yapıyorlar bizim alışımıza göre Türkçe yaparlar. Sonuçta Tükrçe olduğunda oyun İngiltere'de, Fransa'da daha fazla satamyacak Türkiye'de satacak ve Türkiye'de oyun eğer şuan satılmıyorsa oyuna Türkçe ekleyip riske girmek istemezler.

salihsacma
30.Aralık.2007, 04:46

iki gözümsün,

bundan daha mantıklı bir cevap olamaz.

şirket avukatlığına gerek yok yani!
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

türkçe yapmazlarsa almayı düşünmüyorum

maslow
30.Aralık.2007, 05:10
olay tamamen ticari, yok ingilizceyi'de kaldırsınlar gibi ütopik, saçma şeyleri yabancı forumlarda falan yazıp ülkenin itibarını düşürmeyin sakın adamlar bize bir taraflarıyla gülerler. sigames in amacı doğal olarak daha fazla para kazanmak. onlar için korsan cenneti türkiye girecekleri maliyete değecek bir pazar değil ne yazık ki. bununda tek sebebi korsan.

geçen biri yazmış forumda si games in çıkardığı yama sadece orjinal oyunlarda çalısıyor diye verip veriştiriyodu ve bi daha (lütfedip) oynamıyacakmış neden korsanlarda çalışmıyormuş yama... bu kafa yapısında olursanız daha çok beklersiniz türkçe fm.

mamili
30.Aralık.2007, 06:13
olay tamamen ticari, yok ingilizceyi'de kaldırsınlar gibi ütopik, saçma şeyleri yabancı forumlarda falan yazıp ülkenin itibarını düşürmeyin sakın adamlar bize bir taraflarıyla gülerler. sigames in amacı doğal olarak daha fazla para kazanmak. onlar için korsan cenneti türkiye girecekleri maliyete değecek bir pazar değil ne yazık ki. bununda tek sebebi korsan.

geçen biri yazmış forumda si games in çıkardığı yama sadece orjinal oyunlarda çalısıyor diye verip veriştiriyodu ve bi daha (lütfedip) oynamıyacakmış neden korsanlarda çalışmıyormuş yama... bu kafa yapısında olursanız daha çok beklersiniz türkçe fm.

benim yazdığımı iyi oku...
türkiyede satmıyor o yüzden türkçe yok diyolarsa
ingilizceyi kaldır ingilterede sat bakalım dedim...
ingilizce fmi toptan kaldırın demedim...
kendi dilimle oyun oynamak istemek ülkemin itibarını düşürmez yükseltir!!!!!!!
bana ne taraflarıyla gülerlerse gülsünler ben onlara fm 2005 ten bu yana her organımla gülüyorumda ne oluyor...koskoca bi firma 1 yılında bile türkçe çıkaramıyorsa onlar bana degil ben onlara gülerim!!!!!:director::director::director::directo r::director:

Cengo
30.Aralık.2007, 06:53
iki gözümsün,

bundan daha mantıklı bir cevap olamaz.

şirket avukatlığına gerek yok yani!
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

türkçe yapmazlarsa almayı düşünmüyorum

Kimse Türkçe alınmış alınmamış önemsemiyor.
Siz onları önemsemezseniz, kimse sizleri önemsemez.

SI Türkiye Ligi çıkarıyor ise sizler için değil, Avrupa ülkeleri için sırf onlar oynasın diye yapılıyor, zira Türkiye'deki lig kalitesi arttı ve oyunda alternatif gerekiyor.Bu bir arcade değil, tamamen simulationa döndü, her sene daha fazla gerçekçilik isteniyor SI Games'ten.

Korsan kullanan ülkelere bundan sonra oyun satışı bile olmayabilir bence (bilgi yok, şahsi kanaatim).
Başta Çin..

Şahsınıza bir yorumum yok, lafım meclisten dışarı, genele söylüyorum.

benim yazdığımı iyi oku...
türkiyede satmıyor o yüzden türkçe yok diyolarsa
ingilizceyi kaldır ingilterede sat bakalım dedim...
ingilizce fmi toptan kaldırın demedim...
kendi dilimle oyun oynamak istemek ülkemin itibarını düşürmez yükseltir!!!!!!!
bana ne taraflarıyla gülerlerse gülsünler ben onlara fm 2005 ten bu yana her organımla gülüyorumda ne oluyor...koskoca bi firma 1 yılında bile türkçe çıkaramıyorsa onlar bana degil ben onlara gülerim!!!!!:director::director::director::directo r::director:

İngiltere'de korsan oyun sattırmazlar, deneyen kişinin sonu hapis oluyor.Tek şansınız orjinal almak, internetten indirirseniz ABD menşeili bir grup var, dünyadaki tüm korsan yapıları takip ediyor, hemen tepenize biniyorlar çünkü yasa ile korunuyor, bu grup da takibini sağlıyor.

Bırakın korsan oyunu, karaborsa bilet satışına bile izin vermiyorlar.

Biletlerin çoğu home-grown taraftarlara aittir.Yani yıllardır üstüste kombine alan taraftarlara, bu taraftarların önceliği vardır, siz biletlerin çoğunu bulamazsınız, göremezsiniz bile.Abidik, gubidik yerlerin biletlerini bulabilirsiniz ancak, tabi o ana kadar bilet için önceden sıraya girmediğiniz ise.Az da olsa bilet var, tabi her takımın fanatik-holigan grubu var, onlardan bilet kalırsa :icon_biggrin:

juanov
02.Ocak.2008, 02:28
beyler bence boşuna tartışmayın.madem demoda singapur bile oluyor Türkiye olmuyor madem türkçe dil olmuyor almayın orjinal oyun bu kadar basit."orjinal yoğun almak şart oldu" cümlesi çok saçma.bunu söyleyen kişi çıksın bikaç tane cd ci gezsin.adamlar oyunu isteyince korsanını veriyor(en azından benim gözlemim böyle)

aslanonur
03.Ocak.2008, 03:10
Bir de bir şey sorabilir miyim Sigames bu oyuna Türkçe dilini eklerse ne kaybedecek yani tonlarca para mı gerekiyor Türkçe için ? Demişler risk almak istemezler falan =) ne bu milyon dolar yatırıyolar da ya satmazsa gider bu para mı diyolar ...

Yapımcı istese bedavaya bile getirir bu işi ...

juanov
03.Ocak.2008, 03:13
Bir de bir şey sorabilir miyim Sigames bu oyuna Türkçe dilini eklerse ne kaybedecek yani tonlarca para mı gerekiyor Türkçe için ? Demişler risk almak istemezler falan =) ne bu milyon dolar yatırıyolar da ya satmazsa gider bu para mı diyolar ...

Yapımcı istese bedavaya bile getirir bu işi ...

kardeşim haklısın burda SI yı savunmak için bazı şeyleri abartmaya gerek yok dediğin gibi türkçe eklemek çok kolay ama türkçe eklense bile türkçeyi bahane eden insanlar yine de orjinal almazlar ben bundan eminim ve sadece bu oyun için söylemiyorum bu şartlarda ben de almam

freshpen
04.Ocak.2008, 09:10
Bakın arkadaşlar belki sizden yaşça fazlayım ama gerçek bir oyun tutkunuyun yaklaşık 2 yıl önçe aylık cıkan bir araştıma gazetesine yazdığım yazının bir bölümünü yayınlıyorum lütfen okuyun..

Dünya Müzik Endüstrisi Korsanların Elinde
Korsanlık müzik endüstrisi için bir kayıptır. Müzik endüstrisindeki, korsanlık sebebiyle oluşan kayıp satışlar, yapımcılar ve sanatçılar için düşük gelire, düşük kâra sebep olmaktadır.
Yapımcılar için yaptıkları yatırımın boşa gitmesi anlamına gelen korsan satışlar sebebiyle, bir yapım için yapılan yatırım yapımcılara geri dönmemektedir. Kendilerine profesyonel anlamda besteciliği, söz yazarlığını, ses sanatçılığını, aranjörlüğü, editörlüğü, yapımcılığı meslek edinmiş kişilerin gelirlerini gasp ederek, hiçbir vergi ödemeden paralar kazanan korsanlar, yasal yollardan üretilmiş olan yapımların önüne geçerek ucuz kopyaların satılmasıyla yapımcıların satışını sekteye uğratmakta ve ciddi ölçülerde gelir kaybına sebep olmakla birlikte haksız kazanç da elde etmektedirler.
Korsanlık nedeniyle bütün dünya müzik piyasası (kaset-CD gibi fiziki ürünlerde) her yıl yaklaşık 4 milyar Euro kaybetmektedir. Bu rakam Japonya ve ABD haricindeki tüm ülkelerin her birinin yasal satışlarından daha yüksek. Bu gelirin büyük bir bölümü organize suç örgütlerinin finansmanına gitmektedir.
IFPI Korsan Müzik Raporu’nda, üretilen korsan CD miktarı 1,1 milyar adet olarak duyurulmuştur. Bu, bütün CD-kaset satılışlarının üçte birinden fazlasının korsan olması demektir.
Korsanlık Uluslararası Suç Örgütleriyle Bağlantılıdır
Korsanlığın sınır ötesi boyutunun olmasıyla birlikte, uluslar arası alanda suç örgütleriyle bağlantısı IFPI tarafından ortaya konmuştur. Örneğin, Latin Amerika’da yapılan bir operasyonda polis gücüyle yapılan baskında 235 CD yazar, 1 milyon adet boş CD-R ve 500 bin adet kaydedilmiş CD yakalanmıştır. Bu tesisin, potansiyel olarak yıllık üretim kapasitesi 14 milyon CD-R’dır. Buradaki korsan üretimden elde edilecek kârın uyuşturucu kaçakçılığı ve fuhuş gibi organize suçlarda kullanılacağı anlaşılmıştır.

Bu nedenle korsanla mücadele etmenin uluslararası suç örgütleriyle de mücadele etmek anlamına geldiği bir gerçektir.
Türkiye fikri mülkiyet haklarının korunması açısından dünyanın gelişmiş ülkeleri düzeyinde bir yasaya sahiptir. Ancak yasanın uygulanmasına ilişkin çok önemli sorunlar mevcuttur. Bu nedenle de ülkemiz hiç hak etmediği halde uluslar arası platformlarda “korsan ülke” muamelesi görmektedir. Bu ayıbı ortadan kaldırmanın tek yolu yasanın eksiksiz uygulanması için gerekli adımların atılmasıdır.
Korsan Albümler Belimizi Büktü
Dünyada müzik edüstrisi tarihindeki en kritik dönemi yaşarken müzik şirketleri korsan yapımları krizin temel sebebi olarak gösteriyor.Sektör çalışanlarının sık sık tekrarladığı bir cümle var ;''korsan albümler belimizi büktü, albüm yapıyoruz ama korsanlardan dolayı albümlerimiz satmıyor...'' Bazı şirketler ve bazı şarkıcıların albümleri için bu tez doğru olabilir. Ama yine sormak lazım;''bandrollü albümünüz yirmibin adet sattı da korsan albümünüz beştüz bin adet mi satıldı?'' Bandrollü olarak 20.000 adet satılan bir albümün, ''korsan'' olmasaydı 500.000 satacağı düşünmek hayal olur .Dünyanın hiçbir yerinde bir albüm yirmi bin satarken korsanı beşyüz bin satmamıştır.

şimdi arkadaşlar bu muzikle ilgi diyecekler hayır bu dunya üzerinde cd'ye ne basılıyorsa onunla ilgili müzik ,film ,oyun,program.Hani istanbul kadıköy'de yazıcı oğlunun orda korsancılar varya işte onlara destek vermeyin artık kapıda polis dursa bile 3 adın ötede oyun var film var diye satış yapıyor bu insanlar sonra bize oyunlar neden türkçe cıkmıyor diye yakınıyoruz orginal al türkçe yayınlansın oyun bukadar basit ..

hexagoncw
04.Ocak.2008, 23:37
ben dün gittim 79 ytlye aldım :( napalım bu zevkten ayrı kalamazdık, ama biri aydınlatsın, orjinal aldım korsandan farkım ne ! bildiğim 2 fark var 9,02 yamayı kullabiliyorum, 2.si ise oyun içinde tatile çıkabiliyorum !!!

ee başka

Raten
05.Ocak.2008, 00:52
Steam'den 46 TL ' ye almak mümkün.

Cengo
05.Ocak.2008, 06:19
Korsan ve uyuşturucu satışlarının bir kısmı pkkya gidiyor, doğrudur.
Onların tek geliri bunlardır ve bunlara izin veriyoruz, Her Türk Asker Doğar, bu insan dahi olamayacaklar bu dünyadan silinmeden hiç bir Türk rahat edemez.

Universal
05.Ocak.2008, 06:23
Onların tek geliri bunlardır ve bunlara izin veriyoruz, Her Türk Asker Doğar, bu insan dahi olamayacaklar bu dünyadan silinmeden hiç bir Türk rahat edemez.

Hakkari'den Türkiye'ye giren korsan ve uyuşturucu ürünleri doğal olarak pkk'ya gider...

tubilicino
06.Ocak.2008, 22:38
sonunda steamdan bnde satın aldım 45 tl gibi makul bi tutara denk gldi

korsan oyuna gore cok hızlı ben begendim

antipatiq
06.Ocak.2008, 22:49

komik olmayın ben müşteriyim beni şirketin politikası ilgilendirmez.türkçe varsa alırım yoksa almam bu kadar basit.
zaten bu saatten sonra türkçe olsa bile orjinal oyuna para vermem(belki çok süper bi oyun çıkarsa)
alıştık korsana çatır çatır oynuyoruz oyuna verceğimiz parayla gidip ekren kartı ram hdd fln alırım..
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

orjinal oyuna verdiğin para da amerikan ekonomisine gidiyor o paralar da gidip bomba olarak filistinli çocukların başına yağıyor.ayrıca ben türküm ama asker doğmadım insan olarak doğdum var mı itirazın?

MFeyzi
06.Ocak.2008, 23:07
korsan oyunun Türk'lükle hiç bir alakası yok.. komik olmayın :)
50 TL 'yi bir bilgisayar oyunu için harcıyorsak çok yazık demektir..Bir kere en başında bir oyuna bu kadar para vermek HARAM'dır.O parayla Gazze'ye yardım falan gönderin çok daha iyi..2TL'ye aldım oyunu hiç de pişman değilim orjinal almadığıma dua ediyorum..

alisefer
06.Ocak.2008, 23:22

şart oldu diye birşey söz konusu degil bence...kırılamıycak sistem yok..bunuda kırdılarr...ben suan orjinal oynamıyorum...internetten indirdigim oyun...ve hiçbir şekilde oyunda bug denilen hata yok..2013 yılındayım..
diycegim :
arkadasın dedigi gibi ingilizceyi kaldırın oyundan bakalıl ne kadar satacak...oyuna türkce dil secenegini koymadan Türkiye de yuksek oranda satılmasını bekleyemezler...ŞAHSEN BEN TÜRKCE OLMADIGI SÜRECE BU OYUNA O KADAR COK PARA VERMEYECEGİM....

World Hollow o1
06.Ocak.2008, 23:29
Yahu bu kadarda saçma sapan konuşmalar olmaz ki.

şimdi bu PKK'nın bu oyunla ne alakası var kardeşim Elin PKK sı nerden bilecek FM 2009'u nereden yapacak saçma sapan konuşmayın..

çocuk sormuş nedir satış durumu siz gelmişsiniz abuk subuk konuları burada meydana çıkarıyorsunuz yapmayın gözünüzü seveyim..

plator17
06.Ocak.2008, 23:34
en az turkıyede sattıgıg bellı :D:d.d

antipatiq
06.Ocak.2008, 23:40

şimdi bu PKK'nın bu oyunla ne alakası var kardeşim Elin PKK sı nerden bilecek FM 2009'u nereden yapacak saçma sapan konuşmayın..

çocuk sormuş nedir satış durumu siz gelmişsiniz abuk subuk konuları burada meydana çıkarıyorsunuz yapmayın gözünüzü seveyim..

boş boş konuşuyolar işte akılları sıra orjinal oyun sattıracaklar..

World Hollow o1
06.Ocak.2008, 23:43
antipatiq; burada kimse zaten orjinal oyun sattıramazda..

konuyla kimsenin alakası yok herkes ağzına geleni yazmış bütüm mesajları okudum, arkadaşın başlığı Türkçe neden yok? değil ki herkes Türkçe oyun yoksa almam almazsan alma kardeşim ne yapabilirler.

antipatiq
06.Ocak.2008, 23:47
antipatiq; burada kimse zaten orjinal oyun sattıramazda..

konuyla kimsenin alakası yok herkes ağzına geleni yazmış bütüm mesajları okudum, arkadaşın başlığı Türkçe neden yok? değil ki herkes Türkçe oyun yoksa almam almazsan alma kardeşim ne yapabilirler.

bu sitenin sahibi yada bunların abileri diyelim bunlara emir veriyor orjinal oyunu övün diye bunlarda gelip böyle abuk sabuk şeyler yazıp çoluk çocuğu kandıracaklarını sanıyolar olay bu.
sonuçta bu sitenin sahibi sigamesle alakalı ve bu işten para kazanıyor.onun gözüne girmek için tabiki böyle şeyler yazmak zorundalar bunlarda...

World Hollow o1
06.Ocak.2008, 23:52
Düşüncen saygı duyuyorum ama; yanlış biliyorsun kimse burada öyle bir düşünceye sahib değil.. :)

teşekkürler.

sardokar
07.Ocak.2008, 00:05
Arkadaşın sorduğu sorunun cevabını kimse vermemiş.
Oyun içerisindeki dillerin konduğu ülkeler bazında satış rakamları nedir?

Türkçe ile ilgili soru cevaplar için alttaki linki kullanın lütfen.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=3726&page=6

Hugo
07.Ocak.2008, 00:59
Her sene bu zamanlarda orijinal-korsan tartışmasından bıktım.

NeFaKo
07.Ocak.2008, 01:20
biz fakirsek ne yapalım oynamayalım mı ? daha 50 ytl ramı alamadım ki 80 ytl ye oyun alayım. Param olsa gerçekten orjinal alırım bırakalım bu gereksiz tartışmaları isteyen orjinal alır isteyen korsan

Cengo
07.Ocak.2008, 06:45
bu sitenin sahibi yada bunların abileri diyelim bunlara emir veriyor orjinal oyunu övün diye bunlarda gelip böyle abuk sabuk şeyler yazıp çoluk çocuğu kandıracaklarını sanıyolar olay bu.
sonuçta bu sitenin sahibi sigamesle alakalı ve bu işten para kazanıyor.onun gözüne girmek için tabiki böyle şeyler yazmak zorundalar bunlarda...

SIGames'in bizden böyle bir beklentisi ya da yaptırımı yok, herkesin kişisel görüşü tamamen.

PaVLeNKo
27.Mayıs.2009, 18:16
Fm 2009 satın almak istiyorum ancak Kredi kartı kullanmıyorum..Aral Game sitesinden havale yoluyla alayım dedim stoklarda tükenmiş vala sabırsızlıkla bekliyorum Kırıkkalede yaşıyorum buralarda böyle oyunları bulmak çok zor acaba bu konuda yardımcı olabilecek varmı?Başka bir siteden temin edebilirmiyim?

barahir
27.Mayıs.2009, 18:38
Olaya çok yanlış bakıyosunuz arkadaşlar.. biz bile yaptığımız yamaların başka yerde izinsiz yayınlandıını görünce üzülüyoruz..

Elin PKK'lısı bilmez diyosunda PKK dediğin lanet şey sadece dağdaki şeref mağdurlarından ibaret değil.. PKK'yı finanse eden hiç mi kaçakçı yok peki? Korsan aldığınız yerdekiler oturup da oyunu kopyalıyo mu sanıyosunuz? onlar da alıyo başkalarından kimden? Büyük çoğunluğu PKK'dan..

+bir konu daha var.. Aldığınız her korsanın ülke ekonomisine zarar verdiğini de biliyo musunuz peki? ne vergisi var bu işin ne de tertibi takibi..

Steam'den indirirsen 26,99$'a kadar düştü.iyi bari, 27$ olsa nasıl öderiz?:)

BeaT
27.Mayıs.2009, 19:27
Korsanı bilmiyorum ama orjinal FM 2009 çıktığından beri Türkiyede en çok satılan ilk 5 oyun arasında sanıyorum en çok satan fm bu seneki oldu.

King_Theoden
27.Mayıs.2009, 19:29
Fm 2009 satın almak istiyorum ancak Kredi kartı kullanmıyorum..Aral Game sitesinden havale yoluyla alayım dedim stoklarda tükenmiş vala sabırsızlıkla bekliyorum Kırıkkalede yaşıyorum buralarda böyle oyunları bulmak çok zor acaba bu konuda yardımcı olabilecek varmı?Başka bir siteden temin edebilirmiyim?
Niye Aral Game den kasıyorsun ki gir Steam den indir.

Olaya çok yanlış bakıyosunuz arkadaşlar.. biz bile yaptığımız yamaların başka yerde izinsiz yayınlandıını görünce üzülüyoruz..

Elin PKK'lısı bilmez diyosunda PKK dediğin lanet şey sadece dağdaki şeref mağdurlarından ibaret değil.. PKK'yı finanse eden hiç mi kaçakçı yok peki? Korsan aldığınız yerdekiler oturup da oyunu kopyalıyo mu sanıyosunuz? onlar da alıyo başkalarından kimden? Büyük çoğunluğu PKK'dan..

+bir konu daha var.. Aldığınız her korsanın ülke ekonomisine zarar verdiğini de biliyo musunuz peki? ne vergisi var bu işin ne de tertibi takibi..

iyi bari, 27$ olsa nasıl öderiz?:)

Son mesajdan bu yana galiba 5 ay olmuş umarım sesin duyulur :icon_wink:

Konu ile alakalı 1 tane bile mesaj göremedim ben . Konunun kitlenmesi isabet olur kanımca :icon_eek: Not: Bu kısmın alınti yapılan mesaj ile alakası yoktur.

PaVLeNKo
28.Mayıs.2009, 02:26
Niye Aral Game den kasıyorsun ki gir Steam den indir.

Son mesajdan bu yana galiba 5 ay olmuş umarım sesin duyulur :icon_wink:

Konu ile alakalı 1 tane bile mesaj göremedim ben . Konunun kitlenmesi isabet olur kanımca :icon_eek: Not: Bu kısmın alınti yapılan mesaj ile alakası yoktur.

Kredi kartım olsa steamden indireceğim :)

Alicanfmfan
28.Mayıs.2009, 02:41
Böyle bu serideki gibi saçmalarlarsa orjinal satıs yarı yarıya düşer :D

Gangstaa
28.Mayıs.2009, 04:22
Şuanda Top 10da 1.sırada 2 aylığına Empire Totalwar'a kaptırmıştı koltuğu fakat bu ay geri aldı.Tahminim Haziran başında açıklanacak listede ilk 10a bile giremez.

ua1905bh
30.Mayıs.2009, 03:55
insanların karnını doyurucak paraları yok iş yok bide 80 90 milyon oyuna mı versinler bana orjinal almak çok mantıksız geliyor tmm emeğe saygı ama böle bi ülkede ekonomik durum kötüyken 2 milyona alabilcemiz bişeyi neden 80 90 milyona alalım

Universal
30.Mayıs.2009, 04:23

Konuya uzun süre sonra giriyorum açıklamam gerek, bilindiği gibi yasal olmayan işler mutlaka büyük patronlar tarafından yönetilir. Bu patronda ne yazıikki bu adi terör örgütüdür.

Bu tarz cdleri satan dükkanlar hep bu kişiler tarafından yönetiliyor. Eğer bir kişi devlete karşı bir ürün satıyor arkasını sağlama almak zorunda. İşte arkasınıda bunlara dayıyorlar ve elde ettikleri gelirleride bunlara veriyorlar. Bunlarda mayın olarak geri dönüyor... Daha da devamını getirmiyorum...

Ayrıca orjinal alınınca Türkiye ekonomisi kazanıyor. Yabancı sermaye iyidir. Çekmek lazım, Türk işçisi bundan para kazanıyor... Bu oyun satılması sonucu bir çok kişinin karnı doğuyor. Satış Elemanıda, İşletmeciside satın aldığınız dükkanın kiracısıda para kazanıyor.

ibrahim musaoglu
30.Mayıs.2009, 16:23
Peki steam'den oyunu 27$'a alıyoruz, ben de oradan aldım oyunu.. Dükkandaki adam 60tl'ye satsa oradan alacaktım.. Böyle olunca benim ne türkiye ekonomisine faydam oldu ne de türkiyedeki satış rakamına.. Oyunun fiyatı daha makul bir düzeye çekilemezmi?
Aynı şekilde korsan olan bütün ürünler için de orjinal ürünlerin fiyatları makul bir düzeye çekilirse korsanın daha az tercih edileceğini düşünüyorum.. Öğrenci kardeşlerimizde oyunu orjinal almak için 12 ay para biriktirebilirler, at ile deve değil oyunun fiyatını bu kadar büyütmenin anlamı yok..

Knightmare
30.Mayıs.2009, 16:58
herkes haklı :D
en iyisi fm kalksın, çıkarmasınlar gelecek yıllarda. sorun kökten hallolmuş olur. ne korsana 2 lira, ne orjinale 80 lira vermek zorunda kalmayız, ne türkçe ne ingilizce sorunu olur.

yorgan gitti, kavga bitti hesabı ;) bakın buda bi bakış açısı :D

Universal
30.Mayıs.2009, 19:02
Peki steam'den oyunu 27$'a alıyoruz, ben de oradan aldım oyunu.. Dükkandaki adam 60tl'ye satsa oradan alacaktım.. Böyle olunca benim ne türkiye ekonomisine faydam oldu ne de türkiyedeki satış rakamına.. Oyunun fiyatı daha makul bir düzeye çekilemezmi?
Aynı şekilde korsan olan bütün ürünler için de orjinal ürünlerin fiyatları makul bir düzeye çekilirse korsanın daha az tercih edileceğini düşünüyorum.. Öğrenci kardeşlerimizde oyunu orjinal almak için 12 ay para biriktirebilirler, at ile deve değil oyunun fiyatını bu kadar büyütmenin anlamı yok..

Biz bu oyunu alırken oyun fiyatından daha çok vergi veriyoruz. Bugün ülkemizde benzin pahalı diyoruz, aslında ülkemizde benzin ucuz. En kaliteli benzinin pomba fiyatı 1,20 TL yani 100 literisini 120 TL'ye almamız gerekiyor ama gelin görün vergiler ile 3,06 TL şuan benzinin fiyatı ve biz 100 litersini 306 TL'ye alıyoruz...

Şuç satanda değil devletin koyduğu vergilerde, bunun asıl sorumlusu biziz eğer her insanın vergi ödeme alışkanlığı olsa vergisini zamanında ödese bugün bu tarz ürünlere bu kadar vergi gelmeyecek. Çünkü devlet açığı kapatmak için vergileri yüksek tutuyor.

ibrahim musaoglu
30.Mayıs.2009, 20:04
Biz bu oyunu alırken oyun fiyatından daha çok vergi veriyoruz. Bugün ülkemizde benzin pahalı diyoruz, aslında ülkemizde benzin ucuz. En kaliteli benzinin pomba fiyatı 1,20 TL yani 100 literisini 120 TL'ye almamız gerekiyor ama gelin görün vergiler ile 3,06 TL şuan benzinin fiyatı ve biz 100 litersini 306 TL'ye alıyoruz...

Şuç satanda değil devletin koyduğu vergilerde, bunun asıl sorumlusu biziz eğer her insanın vergi ödeme alışkanlığı olsa vergisini zamanında ödese bugün bu tarz ürünlere bu kadar vergi gelmeyecek. Çünkü devlet açığı kapatmak için vergileri yüksek tutuyor.

Kesinlikle katılıyorum.. Ayrıca vergilerle oluşturulan bütçe de iyi kullanılmayınca açık da sğrekli artarak sırtımızda kambur oluyor.. Sorun yönetenlerde..

Bizide erkgenekoncu diye toplamasınlar şimdi.. :D

E.Cartman
30.Mayıs.2009, 20:34
Abi naaptınız şimdi bascakLar senin evi topLıcakLar kariyerlerini :D:D

Vallaha 7 yaşından beri kendi bilgisayarım var aldığım tek orjinal oyun 10 yaşında aldığım Hugo'ydu onuda bi tane almıştım o zamanlar korsanı 2,5TLydi orjinaLi 14TLydi. Demek ki orjinaLiyLe korsanı arasında dağLar kadar fark oLmayınca aLınabiLiyomuş. Ben şimdi korsanı 2TL ye alıyorum oyunun orjinaLi 80TL bunuda matematiğe döktüğünüzde 80/2=40 tane oyun ediyor şimdi sizce hangisi :D:D

Bu vergiLerLe ilgili olarakta bence vergi düşük olursa ödeyende çok olur çünkü adam vergi çok olduğu için ödemiyor kârıda çok oluyor ama vergi düşük oldu mu vergisiz fiyatLa vergiLi fiyat arasında pek bir şey değişmeyeceği için adam öder buda farklı bir bakış açısı... :)

IceX
31.Mayıs.2009, 19:22
Ama tabiki uygun bir maaşı olan 18 yaş üstü kişiler bu oyunu 1 ay para ayırmakla rahatça orjinal alabilir...

Universal
31.Mayıs.2009, 19:47
Oyun 80 TL 10 taksitle alsan her 8 TL verecen bana göre oyunu almak çok uygun.

salihsacma
31.Mayıs.2009, 20:00
ne zaman türkçe o zaman orjinal.

türkçe yoksa parada yok, torrent var :)

martymcfly
02.Haziran.2009, 00:43
1 paket sigara ortalama 3-4 lira 30 günde çok rahat çıkar oyunun parası.

juanov
03.Haziran.2009, 01:44
firma oyuna türkçeyi ekler mi onu bilemem ama benim sorum şu.türkçeyi oyuna eklemek o kadar mı zor.yani adamlar oyunu türkçeye çevirebilecek birini bulamıyorlar mı?niye maliyeti fazla olsun.bu biraz bahane gibi duruyor

Universal
03.Haziran.2009, 03:14
Sanırım daha öncedende söylendi, biz oyunu orjinal satın almassak oyuna Türkçe eklenmez... Türkçe'yi dünyada kaç milyon insan kullanıyor ki adamlar eklesin...

Ayberk Tuncer
03.Haziran.2009, 23:08
Sanırım daha öncedende söylendi, biz oyunu orjinal satın almassak oyuna Türkçe eklenmez... Türkçe'yi dünyada kaç milyon insan kullanıyor ki adamlar eklesin...

isveççe veya danca'yı konuşanlardan çok daha fazlası konuşuyor emin ol. ama iş bence türkçe olup olmaması değil. oyuna uygulanan vergide. türkçe olmasa da alasım vardı benim oyunu ama bir baktım 80 lira. 80 lira demek benim gibi bir öğrenci için 1,5-2 aylık yol parası veya bir senelik kitap parası veya yine 1 aylık evin yemek giderleri demek.

yani benim gibiler için önemli bir miktar para demek. ama 40-50 lira olsaydı oradan kırp buradan kırp alırdım mutlaka.

E.Cartman
04.Haziran.2009, 02:04
http://www.bbc.co.uk/radio1/biggamesweekend/vote/index.shtml

abi yannız bu şatış oranı değiL :D:D Radyo 1'in 22MayısLa 25 Mayıs arasındaki ziyaretçiLerinin oyLarıyLa seçiLen onLarın favori oyunLarının oy dağıLımına göre sıraLaması...

ozaniel
04.Haziran.2009, 03:33
Bence dil sorununu çözmek için firmayı beklemek yerine orjinal oyunu desteklemeliyiz. Haklı olabiliriz ama bu çözüm getirmeyecek. Eğer FM 2010'da orjinal oyun kampanyası yapıp insanları orjinale yönlendirirsek firma Türkçe dil seçeneğini düşünebilir. Yoksa hiç şansımız yok.

Addolorato
04.Haziran.2009, 03:42
Orjinal oyun alacagınıza bir ingilizce kursuna yazılın hem ingilizceyi bir çok alanda kullanırsınız hemde ingilizce ögrenip sahte oyunu rahat rahat oynarsınız zorluk çekmeden :D

juanov
04.Haziran.2009, 03:55
bu konu neden her sene bu kadar tartışılıyor anlamıyorum.mutlaka türkçe dil seçeneği orjinal oyun satışını arttırır ama türkçe olması oyunun fiyatı gerçeğini deiştirmiyor.ben sadece türkçe olduğu için bir oyuna 70 tl vermem.firma buna emek harcıyor korsan almayın diyebilirsiniz.peki bu ülkede kim emeğinin karşılığını alabiliyor.fiyatlar avrupada normal gözükse de Türkiyede pahalı.bence bunu memleket meselesi gibi tartışmanın anlamı yok.niye türkçe eklenmiyor diye tartışmayalım madem eklenmiyor orjinal almayalım o zaman

E.Cartman
04.Haziran.2009, 04:42
arkadaşLar Türkçe dil seçeneğinin oLuşu orjinali değil korsan satışLarını patLatır çünkü oyunun direk kopyaLadıkLarı için Türkçe diL seçeneğide korsana geçer yani bişi farketmez :D:D Bunun için korsana ya bi çözüm buLcaz yada bahsediLdiği gibi vergiLer düşcek oyunun fiyatı düşcek o zamanda korsanLa arasında çok absürd bir fark kaLmayacağı için orjinaL satışLar artçak sonrada geLsin Türkçe diL...:D

cess41
04.Haziran.2009, 18:05
Orjinalde alsak,korsanda alsak oyun hep hata dolu.Bence dil probleminden önce oyunun hatalarını bi düzeltsinler.Mesela crash dumps denilen bela orjinalde de var,korsanda da.80 milyon verip oyun alıyoruz,2 senelik kariyerde crash dump diye ne olduğu belirsiz bir hata alıyoruz.Korsan alıp deniyorum yine aynı hata.Başka problemlerde cabası,tatile çıkamamak gibi.Ayrıca Türkçe dil seçeneği yapmak istiyorlarsa satışlara bakmamalılar.Türkçe olmadığı için oyunu oynamayan binlerce insan var Türkiyede.Bir koysunlar Türkçeyi oyun iki veya üç katı satar,kalıbımı basarım.

sirthamate
12.Haziran.2009, 15:34
İşin garibi oyun şirketinin türkçe dil desteği koyması şirket için ne kadar zor olabilir? Burda arkadaşlar uğraşıp yapıyorlar da koca şirket bir çevirmenle bu işi nie sağlama almıyor anlamak mümkün değil.

Tedesco
12.Haziran.2009, 23:34
türkiyede çok da satsa az da satsa koymazlar dil.bu kadar basit.

juanov
12.Haziran.2009, 23:46
beyler bu konu niye bu kadar bartılıyor anlamıyorum.korsan işi yapan herkesin terör örgütüyle bağlantısı olur diye bir kaide yok.diğer yandanbiraz siyasi olacak ama bu ülke daha iyi yönetilse yolsuzluklar yapılmasa terör olur muydu?bizim suçumuz ne?bir oyuna 80 ytl ödemek zorunda mıyız?kaldı ki bu paranın büyük bi kısmı vergiye gidecek.bırakalım bu konuşmaları devlet bizi düşünüyor mu ki biz dünyanın vergisini verip bu oyunu alalım.ben değil türkçe ne koyarlarsa koysunlar o parayı verip orjinal almam.paranın fazlalığından değil bazı arkadaşların dediği gibi 10 taksit yapsanız büyük bir para değil ama ne gerek var 2 liraya aynısı varken