PDA

View Full Version : Mali Kalkınma Duruyor

juanov
13.Ocak.2008, 07:08
arkadaşlar uzun soluklu kariyerlerimin hepsinde takımı mali yönden kalkındırıyorum ama şöyle bir durum var.diyelim ki takımım X olsun
7 yıl içinde X takımının maliyesini 5 m den 25 m ye çıkardım.daha sonra ne kadar oyuncu satarsam satıyım maliye hep 25 m civarlarında seyrediyor paralar uçup gidiyor ve bir süre sonra bir sonraki satıştan pay alma şartıyla yolladığım oyuncuların satışından para gelmiyor.bunun nedeni nedir?

mgokalparslan
13.Ocak.2008, 07:15
arkadaşlar uzun soluklu kariyerlerimin hepsinde takımı mali yönden kalkındırıyorum ama şöyle bir durum var.diyelim ki takımım X olsun
7 yıl içinde X takımının maliyesini 5 m den 25 m ye çıkardım.daha sonra ne kadar oyuncu satarsam satıyım maliye hep 25 m civarlarında seyrediyor paralar uçup gidiyor ve bir süre sonra bir sonraki satıştan pay alma şartıyla yolladığım oyuncuların satışından para gelmiyor.bunun nedeni nedir?

takımın maliye değeri dediğin değer ne kadar?eğer belirli bir sınıra gelmişse gelcek için yatırım yapıyorlar ve daha fazla gelişemiyorsun.muhtemeln kulübü en zengin kulüpler listesinde 1. sıraya yükseltmişsindir,belirli bir sınıra gelince de kulübün değeri artmıyor.benim bildiğim fm 2008 de 3 milyar euro civarıydı,2009'da da 2 milyar euro civarı.

juanov
13.Ocak.2008, 07:21
takımın maliye değeri dediğin değer ne kadar?eğer belirli bir sınıra gelmişse gelcek için yatırım yapıyorlar ve daha fazla gelişemiyorsun.muhtemeln kulübü en zengin kulüpler listesinde 1. sıraya yükseltmişsindir,belirli bir sınıra gelince de kulübün değeri artmıyor.benim bildiğim fm 2008 de 3 milyar euro civarıydı,2009'da da 2 milyar euro civarı.
yok dediğin kadar fazla değil örneği biraz açayım.oynadığım takım MyPa(finlandiya) oyuna başladığımda takımın değeri 5 m dolar civarıydı ben 50 m ye çıkardım ama her sene yaklaşık 20 m lik bir satış gelirim olmasına rağmen özellikle sezon başlarında takım değeri 35 m ye kadar düşüyor.yani adamların 50 m de yatırım yapacaklarını sanmıyorum kaldı ki stadımız hala 7000 tesislerimiz de ortalamanın üzerinde düzeyde sadece

mgokalparslan
13.Ocak.2008, 16:46
tamam,anladım. sezon başlarında takımın değeri aniden düşüyor ve sonra tekrar önemli bir ölçüde artıyor. finlandiya ligini bilmiyorum ama büyük liglerde sezon başı transfer döneminden önce olduğu için sattığın oyuncuların kazandırdığı para kulüp değerine o anlık etki etmiyor.trnasferler yapılmadan hemen önce dünya kulüpler sıralaması yapılıyor ve değerler öyle veriliyor.kulüp değerine bütün oyuncularını sattıktan sonra bir bak muhtemelen artmış olacaktır.ayrıca sezon başında oyuncuların değeri biraz düşüyor diye biliyorum çünkü tatilde olduklarından ve hiç maç yapmadıklaırndan özellikleri ve fiyatları düşüyor bu da etkileyebiliyor. ama tahminim esas sorun sezon başlarında bu sattığın oyuncular hala takımda olduğu için sattığın para kulüp değerine eklenmiyor ve bir artış söz konusu olmuyor.

enforcer
13.Ocak.2008, 18:24
bilgiler ekranında yazan kulüp değerini diyorsan o oyuncuların kalitesiyle ve takımın başarısıyla da ilgili kayseriyle uefa yı kazandım takımın değeri 35m€ dan 120m€ seviyesine yükseldi sonra o değere uygun transferler yapamadığımdan ve başarı tekrarlanmadığından 60m€ seviyesine düştü... olağan bir şey

Redrum
14.Ocak.2008, 00:28
Ya arkadaşlar onun maliyeyle alakası yok, tamamen takımındaki oyuncuların piyasa değeriyle ilgili. Demin topladım, 135 M Euro diyordu, tam da o sayı çıktı bütün oyuncuların değerleri..
edit: oyuncu değerleri + verdiğin maaşlar= kulüp değeri

MSTH
18.Ocak.2008, 14:02
kasadaki paranın veya stadyum gibi tasınmazların hıc mı etkısı yok :S

juanov
18.Ocak.2008, 22:24
arkadaşlar sezon başında "shareholders divident" gibi bir mesaj geliyor.sanırım onun anlamı "pay sahiplarine para dağıtıldı" gibi birşey.bu mesajdan sonra maliyede önemli bir düşüş oluyor.bu olay neyden kaynaklanıyor biri açıklayabilir mi

barahir
18.Ocak.2008, 22:32
Halka açılmış futbol klüpleri hissedarlara o yılın gelirleri kadar bi temettü dağıtır.. mesela klübün 1 milyon hissedarı var ve klüp her hissedara net gelir gereği 1 lira veriyo.. Böylece klübün kasasından klüp hissedarlarına toplam 1 milyon lira çıkıyo..

juanov
18.Ocak.2008, 23:41
Halka açılmış futbol klüpleri hissedarlara o yılın gelirleri kadar bi temettü dağıtır.. mesela klübün 1 milyon hissedarı var ve klüp her hissedara net gelir gereği 1 lira veriyo.. Böylece klübün kasasından klüp hissedarlarına toplam 1 milyon lira çıkıyo..

teşekkürler bilgilendirme için