PDA

View Full Version : Hep aynı sorunlar...

Clayman
18.Şubat.2008, 01:43
Arkadaşlar çıldırmak üzereyim artık şu oyun yüzünden. Yaptığım her maç sırasında sürekli kalem kırmaktan, birşeyleri parçalamaktan bıktım. Bu oyunun gerçekçiliğine falan inanmıyorum artık. Bu kadar saçma salak bir FM çıkmamıştır daha önce eminim. Bir takıma hiçbir taktik oturmaz mı 2 sezon boyunca ? Oyunda bütün Avrupa'nın peşinde koştuğu forvet nasıl olurda 32 maçta 5 gol atar ? Nasıl olur da her maç en az 10 şutum kaleyi bulmaz ? Nasıl olur da her maç 4-5 topum direkten döner ? Bir maçta çekilen 17 şutun sadece 1 tanesinin isabetli olmasının açıklaması nedir ? Bunu arka arkaya 3-4 maç boyunca aynı şekilde olduğunu söylesem ne dersiniz ?

Asıl soruyu SI forumlarında oyunu yapan kişilere sormak lazım galiba neden bu kadar aptalca "gerçekçilik" adı altında bir maç motoru yazdıkları için. Sözlerin bittiği yerdeyim. Şu günden itibaren de FM oynamayı bırakıyorum. Sizlerin yukardaki sorunları yaşayıp yaşamadığınızı merak ettiğim için bu konuyu açtım, yalnız olup olmadığımı öğrenmek istiyorum bu konuda...

juanov
18.Şubat.2008, 02:02
söylediklerinin hepsi birden birlikte gerçekleşmese de arada mutlaka başa gelen şeyler.oyunu savunmayacağım doğru söylüyorsun.ben de iyi bir alternatif bulursam fm yi bırakmayı düşünüyorum

wolfson
18.Şubat.2008, 02:06
Bi alternatif arayışında değilim. Ama arkadaşımıza kesinlikle katılıyorum. Fenerbahçe , Galatasaray pozisyon olmadan gol atabiliyoo. Bunu oyunda rkibimizde ypabiliyo. Bir de biz yapalım. Rakit takıma bakarsınız uzun şutu 13 olan adam yoktur. Sizde Riquelme elano vardır. Adamlar 2 şut çeker ikiside girer. Siz 23 çekersiniz ama biri kaleyi bulmaz!!! Bence gerçek hayatta oyuncuların performansları oyuna göre daha iyi.

Clayman
18.Şubat.2008, 02:22
Oyun zaten kafasına göre oynatıyor maçları. Oyuncuların özellikleriyle yaptıkları şeyler arasında en ufak bir bağlantı yok. Boşuna verilmiş. Maç motoru düzelmediği sürece FM oynamayı düşünmüyorum artık.

Deniz
18.Şubat.2008, 02:27
transfersiz galatasaray ile, oyunda hemen hemen başarı yakalanamıyor, bu kadarını düşünün yani ;)

cris king
18.Şubat.2008, 04:20
arkadaş doğru söylüyor oyundaki tek amacım bjk yı şamp. yapmak ilk sezon olmadı tamam dedim 2. sezona müthiş bomba transferlerle girdim mehmet topuz hugo viana gibi sonra takımın kaptanı delgadoı gitmek istediğini açıkladı bide kişiliğinde aklı başında yazıor böle saçmalıkmı olur yinede yılmadım delgadoyu kadro dışı bıraktım gs bi türlü yenilmiordu en sonunda puan farkını 4'e indirdim ve inönüdeki gs maçı 20 şutum ve onların sadece 2 şutuna rağmen 1-0 gs üstünlüğüyle bitti bende kızdım fm'yi bıraktım kapattım kayıtlı oyunu sildim 2010'da daha güsel bir fm beklioruz ne diyelim yinede bir umut türksportal masaüstü var o da bir umut...

Centurion
18.Şubat.2008, 04:21
Arakadşlar;

bu oyun beni de zamanında çook delirtti ilk oynamaya başladığımda..

ancak zamanla transferler ile kafamdaki oyun sistemine göre oyuncuları toparladıkça, ve kendi yanlışlarımı (oyuna [maç motoruna] göre yanlış, bence doğruydu onlar ama el mecbur düzeltecen) düzelttikçe işler rayına girdi.

ilk sezonun ilk devresonunda hiçbir şampiyonluk umudum kalmamış olmasına rağmen, sezon bittiğinde FB'nin sadece 1 puan gerisinde şampiyonluğu kaçırmıştım...

sezon içeriisinde yabancılarımın tümünü sattım, baroş hariç, onu da iyi bir performans gösterdiği için sezon sonu 15 milyon avroya yolladım, Real'den Gago, Drenthe gibi oyuncular ile Man.City'den Micah Richards gibi elemanları aldım, hepsi de transfer listesindeydiler.

Kızmadan oynayabilecekseniz önerim şudur;

Bir taktik oluşturun, hazırlık maçlarınızı orta güçte takımlar ile yapın, maçları extended hatta full maç izleyin, antremanlarınızı iyi ayarlayın, ve bunları zaten biliyorsunuzdur da, en önemlisi SABIR gösterin, ilk sezonunuzu çöpe atın gerekirse, ama sakın taktiğinizi 4-5 maç deneyip yeni taktiğe geçmeyin...

cris king
18.Şubat.2008, 04:25
kardeş ii güsel diyosunda her takımada aynı taktiği uygulayamıosunkii

Suicider
18.Şubat.2008, 07:06
bende bjk ile ilk sene şampiyon oldum uefada çeyrek finalde elendim türkiye kupası ve süper kupayı aldım 2. sene geldiğinde oturmuş takımda sadece yedek oyunculardan sattım ve yedeğe oyuncu aldım ilk 4 hafta kocaeli ankaragücü ankaraspor ve kayseri ye yenildim hemde ezile ezile nasıl oluyor bunun bir açıklaması varmıdır hatta bazı maçları 4-5 sefer oynadım adam değiştirdim taktik değiştirdim sırf birdaha yenilicem mi diye bakmak için ama hepsinde ezile ezile yenildim bu kadar da olmaz yani...

Centurion
18.Şubat.2008, 07:10
bazen oluyor ters giden şeyler..

ben bir arkadaşıla multi oynuyorum oyunu, o da kayserisporun başında,
iki sene önce zar zor 5'inci oldu, geçen sene ve bu sene (9 puan halen fark var) ardımda 2.

bojan bende, adam geçen sene 40 küsur gol attı, bu sene koca ilkyarı boyunca tüm resmi maçlarda ancak 9 gol atabildi :S

oluyor bazen böyle şeyler, dediğim gibi sabır dostlar...

cess41
18.Şubat.2008, 16:40
Valla hep sabır diyoruz ama gerçekten insanı bezdiriyor bu oyun.Arkadaşların fikirlerine aynen katılıyorum.Maç motoru sizin taktiğinize falan uydumuyor , siz maç motoruna ayak uydurmaya çalışıyosunuz.Ne anladım bu işten.2-3 senede oynasan bir takımla , sabırın kralınıda göstersen olmuyor,olmuyor,olmuyor.Bide salak salak crash dump falan filan hataları çıkıyor onlardan hiç bahsetmiyim bile.Düşünün oyunu 2 sezon oynayabiliyorsunuz sonra crash dump diye bir salak bir hata çıkıyor.Ayıptır bu kadar para verip oyun alıyoruz,ama çektiğimiz şeylere bak.FM bu sene iflas etmiştir ve bu mantıkla 2020de bile oyun yapamaz bunlar.Ben oyunu tamamen bıraktım zaten,adam akıllı yeni bir oyun arıyorum.İnşallah bulurum.

mgokalparslan
18.Şubat.2008, 20:23
yazılanlara hak veriyorum fakat çok da fazla olmadığını düşünüyorum.tabii lehimize olanlarlar aleyhte olanlar kıyaslanınca haksızlık varmış gibi gözükebiliyor.ama fm 2009 da özellikle 2008 de olan abartı şut sayılarının düzeldiğini düşünüyorum.direkler konusuna katılıyorum.

taktiğe gelirsek,ilk sezonda genelde zorlandım,fakat çoğu oyunumda 2. sezon taktik takıma oturuyor ve başarı geliyor,tabii bunda yapılan transferlerin de etkisi var.taktik yaparken tavsiyem özellikle sezon öncesi herşey ince eleyip sık dokumaktır,her sezon oyunculara ve takımın durumuna göre taktiğimi değiştiririm ve atak,normal,defans gibi versiyonlarını da yaparım.her oyuncunun özelliği ve karakterine göre komut vermek gerekir.her sezon öncesi en az 1-1.5 saatimi sırf taktik için harcarım.

maçlardan önce de gözlemcimi rakip takımı analiz için yollarım ve kadro durumuna(sakat,cezalı vb.) bakarım.ayrıca ana taktiğimi maçlarda rakip takıma göre ayarlarım.

bence sürekli alınan kötü sonuçlarda 2 etken vardır;rakibi analiz edememek,daha önemlisi kendi takımını tanıyamayıp analiz edememek.takım ve oyunculara uygun komutlar verilince başarının geleceği düşüncesindeyim.

eleftropoulos
18.Şubat.2008, 20:49
baba bende de hangi takımd** olursam olayım gol atıyorsam peşine hemenki pozisyonda yiyorum ama bu ben gol yiyince hemen diğer pozisyon ben gol atamıyorum hangi takımı alırsam alayım bu oluyor banada cok deli bi şey (:

imran
19.Şubat.2008, 10:51
bendede aynı sorunlar oluyor delirmemek elde değil!!! artık çokk saçma bir oyun... biraz daha gerçekçi yapalım diye suyunu çıkardılar iyice!!! ve aşırı zorlaştırıyolar gittikçe... bunun altı üstü bir bilgisayar oyunu olduğunu unutuyo adamlar... bizler birer fatih terim yada capello değiliz... futbol profesörü de değiliz... bence oyunu dahada cıvıtmadan herkezin oynayabileceği bir oyun haline getirsinler...şu anda sildim.artık 2010 da da aynı sorunlar olursa bir daha almam

Centurion
19.Şubat.2008, 18:26
taktiğinizi oturtun arkadaşlar,

eski serilerde bir taktik yapar, bıkana kadar aynı taktikle oynardık, artık değişti bunlar..

forumlardan alınan taktikler de herkese sökmüyor, benim taktiğim sana uymuyor, hocaların, antreman programının, oyuncuların, hatta yaptığınız medya yorumlarının bile etkisi var bunda. çaba gösterin biraz, oyun gerçekten çok zevkli oldu 3D motorun da etkisiyle, şimdiye kadarki hiçbir CM/FM serisinden bu kadar zevk almamıştım..

Az delirmedim ben de, bilgisayarın kasasını az yumruklamadım, klavyeyi, fareyi az fırlatmadım sağa sola :)

hala, bazı maçlarda saçma sapan şeyler oluyor, ama o da işin tuzu biberi..

CeNTeR_TR
19.Şubat.2008, 20:32
Kariyer hikayeLerinde bir sürü kariyer var bunLarda geneLde ufak takımLarLa neden kimse isyan etmiyor..Oyun sizin isyan ettiğiniz halde zevkLi oLuyor..

Tatktiğinizi falan oturtmadıkça zaten maç kazanamazsınız isterseniz dünya yıldızları kadronuzda olsun ;;)

bakın gerçekçi işte meseLa Ligimize bakın Lider ve 2. kim Sivas-Trabzon

3,4,5. kim fb,gs,bjk ;;)

bunlar olabilir (:

S4mp1y0N
19.Şubat.2008, 23:56
özellikle manu ve liverpool'un attıgı saçma sapan gollerden bıkmış durumdayım.

cris king
20.Şubat.2008, 03:19
en kralı cm 03-04'tü :)

Clayman
20.Şubat.2008, 07:09
Kendi adıma konuşmak gerekirse, ben bu oyundan başarılı olduğum zaman zevk alıyorum. Bu oyunu yapanların aklına acaba neden zorluk seviyesi gibi birşey koymak akıllarına gelmedi ? Oyun başında zorluk seviyesi seçilse ve o seviyelere "gerçekten" uygun farklı farklı datalar, maç motorları yazsalar eminim şu oyundan herkes maksimum zevk alır. Benim gibi taktik yapımından anlamayanlar için en kolay seviyeden başlayarak taktik yapımını anlamamızı sağlasalar daha güzel olmaz mı sizce de ?

İlk mesajda dediğim gibi, oyunun maç motoru oyuncuların özelliklerine göre yazılmamış. Maç motorunda belli takımlar için belli olaylar var ve herşey buna göre işliyor. Ne yaparsanız yapın istediğiniz gibi bir oyun sergileyemiyorsunuz. Oyun spikerinde geçen cümleyi Türkçe'ye çevirdiğimde "Oyuncu bu golü kaçırıyorsa teknik direktör ne yapsın" gibi bir anlam çıkıyor. Düşünün bu golü kaçıran adamın bitiriciliği 18. Öte yandan maç berabere giderken veya siz mağlupsanız zaman 1-2 dakikaymış gibi akıp gidiyor. Ne yapsanız bunu engelleyemiyorsunuz. Fakat siz öndeyseniz ikinci yarı geçmek bilmiyor adeta. Hele rakibiniz Manchester United, Barcelona, Arsenal gibi takımlar olunca napıp edip golü buluyorlar veya arka arkaya 2 gol atıp bir şekilde kazanıyorlar. Bu mu gerçekçilik. İşin suyunu kaçırmaktan başka birşey değildir bu.

Ha benim oyunum orjinal, ben de böyle şeyler olmuyor diyen varsa eyvallah, o zaman korsan satan işportacıların oyunun maç motorunu değiştirdiklerini düşünmekten başka birşey düşünemiyorum ne yazık ki.

Clayman
20.Şubat.2008, 07:10
Kendi adıma konuşmak gerekirse, ben bu oyundan başarılı olduğum zaman zevk alıyorum. Bu oyunu yapanların aklına acaba neden zorluk seviyesi gibi birşey koymak akıllarına gelmedi ? Oyun başında zorluk seviyesi seçilse ve o seviyelere "gerçekten" uygun farklı farklı datalar, maç motorları yazsalar eminim şu oyundan herkes maksimum zevk alır. Benim gibi taktik yapımından anlamayanlar için en kolay seviyeden başlayarak taktik yapımını anlamamızı sağlasalar daha güzel olmaz mı sizce de ?

İlk mesajda dediğim gibi, oyunun maç motoru oyuncuların özelliklerine göre yazılmamış. Maç motorunda belli takımlar için belli olaylar var ve herşey buna göre işliyor. Ne yaparsanız yapın istediğiniz gibi bir oyun sergileyemiyorsunuz. Oyun spikerinde geçen cümleyi Türkçe'ye çevirdiğimde "Oyuncu bu golü kaçırıyorsa teknik direktör ne yapsın" gibi bir anlam çıkıyor. Düşünün bu golü kaçıran adamın bitiriciliği 18. Öte yandan maç berabere giderken veya siz mağlupsanız zaman 1-2 dakikaymış gibi akıp gidiyor. Ne yapsanız bunu engelleyemiyorsunuz. Fakat siz öndeyseniz ikinci yarı geçmek bilmiyor adeta. Hele rakibiniz Manchester United, Barcelona, Arsenal gibi takımlar olunca napıp edip golü buluyorlar veya arka arkaya 2 gol atıp bir şekilde kazanıyorlar. Bu mu gerçekçilik. İşin suyunu kaçırmaktan başka birşey değildir bu.

Ha benim oyunum orjinal, ben de böyle şeyler olmuyor diyen varsa eyvallah, o zaman korsan satan işportacıların oyunun maç motorunu değiştirdiklerini düşünmekten başka birşey düşünemiyorum ne yazık ki.

Deniz
20.Şubat.2008, 07:14
Kendi adıma konuşmak gerekirse, ben bu oyundan başarılı olduğum zaman zevk alıyorum. Bu oyunu yapanların aklına acaba neden zorluk seviyesi gibi birşey koymak akıllarına gelmedi ? Oyun başında zorluk seviyesi seçilse ve o seviyelere "gerçekten" uygun farklı farklı datalar, maç motorları yazsalar eminim şu oyundan herkes maksimum zevk alır. Benim gibi taktik yapımından anlamayanlar için en kolay seviyeden başlayarak taktik yapımını anlamamızı sağlasalar daha güzel olmaz mı sizce de ?Oyunda zorLuk derecesi oLması bence çok saçma.Sen şu an zor oLduğundan bahsediyorsun.İşte bu oyunun en zevkLi tarafı bence, aynı derece farkLı menajerLer.. KoLay - zor oyun yapıLsın diyorsun, koLay oyunda takik yapaLım diyorsun.O zaman koLay - zor iLişkisi ne oLacak? KoLayın taktiği zora uyarmı?

Vassili Zaitsev
21.Şubat.2008, 06:47
Arkadaşlar oyunun bazı hataları olabilir ama o kadarda değil. Ben Fenerle oynuyorum ilk sezon 1 mağlubiyetle şampiyon oldum, Türkiye ve Uefa kupasını aldım. Derbilerde bir Trabzona deplasmanda yenildim. GS yi 6-1 falan yendim. Bunları yaparken sadece Maduro, Mehmet topuz ve Brezilya dan adını şuan bile hatırlaymadığım bir DMC alarak yaptım. 2. sezona daha flaş transferlerle ligde ve Şampiyonlar liginde çok iyi giderken Juventus'tan teklif geldi ve gittim.
4-2-3-1 taktiğiyle oynuyorum. Juvetusla da ilk sezon ligi 2. tamamladım ve Uefa kupasını aldım. Şuan 3. sezondayım ligin 8. haftası ligde 3. sıradayım. Öyle kazanmam normal olan maçları fazla zorlanmadan kazanıyorum. 21 şut çekip 1'nin kaleyi tuttuğu maç sayısı 2-3 ü geçmez. Bende herşey normal gidiyor.

STRATOVARIUS
25.Şubat.2008, 20:31
5-6 yıldır aynı takımdayım. kadromdaki oyuncularla 4-5 taktik denedim. taktik şablonuna oyuncuları yerleştirdikten sonra asistandan takım raporu alın. eğer takımı güçlendirmen lazım diyorsa o taktik transfer olmadan işinize yaramaz. gençlerden yana olduğum için takımın yaş ortalaması 22. ve asistanımın da yardımıyla 4-1-2-1-2 taktiğiyle kazanmadığım kupa kalmadı. aynı kadroya başka taktik deniyorum asistan transfer lazım diye uyarıyor. demek istediğimi anlatabildim umarım :)

mustiUA
22.Mart.2008, 03:24
ben de anlanıyorum çok değil ama bazen garip şeyler oluyo mesela az önce şampiyonlar ligi çeyrek final maçında interi ali sami yende 4-0 yendim rövanş maçına çıktığımda dakika 32 de 6-1 gerideydim sonra takım biraz toparladı da dakika 65 ete 8-1 oldu :D bende dayanamadım bu işkenceye ve çıktım oyundan tahminim 12 yada 13 - 1 biterdi bu maç böyle saçmalık mı olur tamam 4-0 yenmemde saçma ama iki maçıda 2-0 yenilip elensem hiç sesimi çıkarmicam ama böyle de olmaz ki çeyrek finalde 65 dakkada 8 gol yiyen takım olur mu????? bence olmaz :D

emremusa
22.Mart.2008, 05:06
FRANSA MILLI TAKIMINI ALDIM.AMA TAKILDI RESPONDDA.INJURY FALAN DEYIP DURUYO ATLAYAMADIM [email protected]
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
hat verıyor ya.confrım squad calısmıyor.kaldı oyle

emremusa
22.Mart.2008, 05:19
mıllı takım oynamak ımkansız.ılermeıyor confırmler.

eleftropoulos
22.Mart.2008, 06:13
ya arkadaşım bende uzun şutu 1 olan adam 30 metreden gol atıyo..kaldıki gerçeklik ohooo ooo :D

Oghuse
22.Mart.2008, 06:16
ya arkadaşım bende uzun şutu 1 olan adam 30 metreden gol atıyo..kaldıki gerçeklik ohooo ooo :D

Uzun Şut'un 1 olması oyuncunun her vurduğu topun aut'a gideceği anlamına gelmez. Ayda yılda denk gelebilecek bir durum ise gol olması.. :D

hezzo
22.Mart.2008, 07:07
9.3 ü yuklemediysen haklısın ama yükleyip oynuyosan afedersin pek bilinçli oynadığını söyleyemiyeceğim.

eleftropoulos
22.Mart.2008, 18:05
Uzun Şut'un 1 olması oyuncunun her vurduğu topun aut'a gideceği anlamına gelmez. Ayda yılda denk gelebilecek bir durum ise gol olması.. :D

ahahahah ne ayda yıldası adam toplam ligde 11 gol atmış hepsi uzaktan bizzat baktım oyunu sildim tekrar açtım belki saçmalıklar düzelir diyerekten :D

perpetua
26.Mart.2008, 14:18

Zorluk seviyesi oyunun icinde sectiginiz takim ile belirleniyor.

Kadrosu ne kadar guclu bir takim alirsaniz oyun o kadar kolay, ne kadar zayif bir takim alirsaniz oyun o kadar zor.

Kaliteli kadroya sahip takim ile taktiksel hata yapsaniz bile, oyuncularinizin yetenekleri sizin hatalarinizi kapatabiliyor. Zayif kadro ile taktiksel hata yapma sansiniz yok. Ozellikle sizden daha kuvvetli takimlara karsi oynuyorsaniz.

Yukarida da yazilmis ama kendimin kabul ettigi kurallari ekleyeyim..

Eger muazzam bir butceye sahip degilsem, hic bir zaman taktigimi koltugumun altina alip bir takimin basina gecmem. Taktigin amaci oyuncularin en iyi performansini ortaya cikartmaktir. Oyuna baslarken ya oynamak istediginiz stile uygun bir takim secmeniz, ya da sectiginiz takima uygun bir taktigi yakalamaniz gerekir. Bu nedenle de hemen hemen hic taktik indirmem, eger taktik indirirsem bu taktigin ne yapmaya calisitigini gormek icin indiririm. Bu taktikten ilham almak icin indiririm.

Dikkat edilmesi gerekenler (genel olarak defansif cizgiye gore mantikli taktiksel tercihleri yazacagim):

Defensive Line ve Closing Down:
Genelde hic bir zaman closing down'i defensive line'dan daha dusuk tutmam. Ancak genelde bu iki secenek arasindaki farki 2-3 seviyenin ustune cikartmam. Defansif cizgi geride olursa ve ileride cok pres yaparsaniz, vasat teknik kapasitesi bile olan takimlar iyi pozisyon almadiginiz icin rahatlikla pas yaparak sizi cezalandirabilir. Bu nedenle de bu iki degerin birbirine yakin olmasi gerekir. Yani cok pres yapmak istiyorsaniz, defansif cizginizi de ileride kurmaniz ve risk almaniz gerekir. Defansta biraz daha saglam olmak istiyorsaniz, rakibin hizli forvetlerine gecit vermek istemiyorsaniz ve bu nedenle defansif cizgiyi geride kurmak istiyorsaniz, pres yapmak yerine iyi pozisyon almaniz gerekir ve bunu da fazla pres yapmayarak basarabilirsiniz.

Defensive Line ve Tackling:
Kapanirken easy tackling, ileride basarken hard tackling kullanmak gerekir. Kapanirken easy tackling kullanmanin amaci yine pozisyon kaybetmemek ve rakibin yaraticiligini ortaya cikartmaya zorlamak icindir. Pres yaparken hard tackling, rakibin kontra ataga cikmasini engelleyecek faulleri yapmak, riskli toplara girerek rakip yari sahasinda top kapmak icindir.

Defensive Line ve Width:
Kapanirken oyuncularinizin olabildigince birbrine yakin olmasi gerekir ki birbirleri ile yardimlasabilsinler ve rakibi kanatlardan orta yaparak gol bulmaya zorlasinlar. Ileride baski kurarken baski ile kapilan toplari bir an once bostaki bir oyuncuya aktarmaniz gerekir, bu nedenle de genis bir dizilis gereklidir.

Defensive Line ve Tight Marking:
Kapanirken tight marking kullanmaya gerek yoktur cunku oyuncular zaten birbirlerine yakin oldugu icin (bkz Width) bire bir markaj yerine takim halinde savunma yapmasi gerekir. Ileride baski kurarken ozellikle rakip defanstan ileriye suursuzca vurulacak toplar ile rakip forvetlerin bulusmamasi ve kisa pas yapmak icin rakibin bos adam bulamamasini saglamak icin tight marking kullanmak gereklidir. Tabii rakip yari sahada kapilan toplari cabuk bir sekilde gol bulabilecek oyuncularla bulusturabilmek icin, gol ayaklarinin rakibin yakininda olmamasi tercih edilmelidir. Bu oyunculara tight marking vermemek daha dogru olur.

Defensive Line ve Mentality:
Belki biraz garip gelecek ama defansif cizgi ne kadar ilerideyse, takimin mantalitesi o kadar defansif olmalidir. Bunun nedeni defansif cizgiyi ileriye cikartirken zaten risk alinmistir, mantaliteyi defansif yaparak risk almis defans oyuncularinin rakip ile bire bir kalmasini onlemektir ve diger oyuncularin defansa yardima bir an once gelmesidir. Defansif cizgi ne kadar gerideyse, mantalite de o kadar ofansif olmalidir. Bu da rakibi ustunuze cekip, rakip kaleye cok adamla saldirabilmek icin gereklidir.

Defensive Line ve Dizilis:
Defansif cizgi ilerideyse, oyuncularinizin rakip oyunculara olabildigince yakin bir pozisyonda oynamasi daha dogru olur. Boylece yaptiginiz pres daha etkili olacaktir. 4231 (MC, MC, AMR, AMC, AML), 4222 (MC, MC, AMR, AML), 22222 (WBR, WBL, MC, MC, AMR, AML), 433 (DM, MC, MC, AMR, AML) gibi. Amac ozellikle beklerin ve orta saha oyuncularinin pas yollarini kesmek ve geriye ve yana pas yapmalarini zorlastirmaktir. Bir an once topu kotu kullanmalarini saglamaktir.

Defansif cizgi gerideyse, oyuncularinizin defansta cogalacagi pozisyonlarda oynamasi gerekir. Mesela 42DM22 (DM, DM, MR, ML), 4132 (DM, MC, MC, MC), 4141 (DM, MC, MC, MR, ML). Amac rakibin kaleyi karsidan gormesini engellemek, kanatlara acilmalarini ve kalabalik defansin icine orta yapmaya zorlamaktir. Mumkunse topu kazanip hizli bir sekilde rakip kaleye inmektir.

Defansif Cizgi ve Ileri Oklar:
Defansif cizgi ne kadar ilerideyse, dizilis de o kadar ileride oynayan oyunculardan olusacaktir. Zaten ileride olan oyuncularin ileriye kosmalari, pas almalarini zorlastiracak, rakip ustune baski kurmak yerine toplarin riskli bir sekilde kullanilmasina neden olacaktir. Ozellikle kanat oyuncularinin (AMR, AML) geriye ok almalari, bu oyuncularin pas trafigine girmelerini saglayacaktir.

Defansif cizgi ne kadar gerideyse, dizilis de o kadar geriye yardim eden oyunculardan olusacaktir. Bu nedenle de ileride cogalabilmek icin bir cok oyuncunun ileriye ok almasi gerekir.

Paslar:
Oyuncu kabiliyetine bagli ama genel olarak mantalite ne kadar yuksekse, paslarin da o kadar yuksek olmasi gerekir. Genelde kisa paslarla oynarken geriye oklar kullanmak, uzun paslarla oynarken ileriye oklar kullanmak daha dogru olur. Ileriye kosu yapan oyuncularin coklugu, isabetli kisa pas yapma sansinizi azaltacaktir.

Tempo:
Oyuncularin soguk kanliligi ve karar verme kabiliyetine bagli ama mantalite ne kadar yuksekse tempo'nun da o kadar yuksek olmasi dogu olur. Bu sayede geride kapanildigi zaman cabuk paslarla cikilir. Ileride baski yapildigi zaman topu hizli kullanmak yerine dolastirip rakibin zayif noktasi aranir.

Creative Freedom:
Takimdaki oyunculariniza bagli. Oyuncunun karar verme becerilerine dogru orantili olarak creative freedom vermek en dogrusu olur.

Time Wasting:
Oyuncularin sadece duran toplari ne kadar cabuk kullanacagini degil, saha icinde kararlari ne kadar cabuk vermeleri gerektigini belirler.

Dogru zamanda, dogru hamleleri yapmak icin belki de yapmaniz gereken en onemli sey macin tamamini izlemek. Rakibin yaptigi hamlelere, oynadigi oyun stiline karsilik vermeniz ancak bu sekilde gerceklesir. Zamanla tecrube kazandiginizda ve rakibin ne yapacagini/yaptigini kestidriginizde sadece kisa ozetleri izleyerek de maclari oynayabilirsiniz. En basidinden normal 4231 dizilisinizde AMC oynayan bir oyuncuyu MC'ye kaydirmak, veya AMC'yi ST'ye kaydirmak bile macin gidishatini degistirebilecek kadar onemli bir degisiklik olabilir.

Hangi degisikliklerin, hangi sonuclari verecegini cozmek, buna gore bilincli tercihler yapmayi mac izleyerek kazanirsiniz. Her oyun gibi bu oyunun da bir mantigi vardir ve basarili olmak icin bu mantigi cozmek gerekir.

İlk mesajda dediğim gibi, oyunun maç motoru oyuncuların özelliklerine göre yazılmamış. Maç motorunda belli takımlar için belli olaylar var ve herşey buna göre işliyor. Ne yaparsanız yapın istediğiniz gibi bir oyun sergileyemiyorsunuz. Oyun spikerinde geçen cümleyi Türkçe'ye çevirdiğimde "Oyuncu bu golü kaçırıyorsa teknik direktör ne yapsın" gibi bir anlam çıkıyor. Düşünün bu golü kaçıran adamın bitiriciliği 18.

Bitiricilik, bir oyuncunun gol atabilmesini saglayan tek ozellik degil. Bitiricilik sadece oyuncunun ayaginin ayarinin ne kadar iyi oldugu. Vuruslarinin ne kadar isabetli oldugu. Zayif denge, acelecilik, konsantre olamama, topu iyi kontrol edememe, moral gibi bir cok diger faktor de etkileyebilir.

Öte yandan maç berabere giderken veya siz mağlupsanız zaman 1-2 dakikaymış gibi akıp gidiyor.

Demek ki rakibin zaman gecirmesine izin veriyorsunuz, kendi aralarinda geride pas yapmasina izin veriyorsunuz.

Fakat siz öndeyseniz ikinci yarı geçmek bilmiyor adeta. Hele rakibiniz Manchester United, Barcelona, Arsenal gibi takımlar olunca napıp edip golü buluyorlar veya arka arkaya 2 gol atıp bir şekilde kazanıyorlar.

Bu takimlara karsi, nispeten kucuk takimlarla gol yemeden dayanmanin gercekte de imkansiz oldugunu goz onunde tutarsak amaciniz rakibin yapacagini onceden kestirip buna onlem almak. Pas yapan, yaratici oyuncularini etkisiz hale getirmek. Bu takimlara karsi herseyi dogru yapsaniz da gol(ler) yemeniz gayet dogal.