PDA

View Full Version : Fm 2009 Da Muhtemel Sorular, Sorunlar Ve Muhtemel Cevaplari

OMANA
18.Şubat.2008, 23:10
FM 2009 DA MUHTEMEL SORULAR, SORUNLAR VE MUHTEMEL CEVAPLARI

Sevgili FM dostları, uzun bir yazı ile karşınıza çıkıyorum, FM 2009 bilgisayarlarımıza gireli beri aylar oldu yeterince inceleme ve deneme yapma şansı bulduktan sonra, forumumuzda da karşılaşılan ve sıklıkla sorulan soruları kendim sorup muhtemel cevaplarını da kendimce vererek sizlere faydalı olmasını umduğum bu yazıyı hazırladım. Yazı az öncede bahsettiğim üzere FM 2009 için sorular ve cevaplar şeklinde bir formatla hazırlandı, içerisinde mevcut bulunan sorulara verilen cevaplar kendi cevaplarımdır. Muhtemeldir ki FM 2009 u en iyi bilenlerin sitesi TURKSPORTAL ın forumunda benden çok daha iyi bu sorulara cevap verebilecek arkadaşlarımda mevcuttur. Yazıyı okuyan ve yazdıklarım üzerine başka çözümlemelerde yapabilecek veya benim gözümden kaçan sorular ve sorunları bulup cevaplayacak arkadaşların da var olmasını çok istiyorum tüm arkadaşlarımın katılımı ve cevapları benim için ayrı bir mutluluk kaynağı olacaktır. Bir Atasözümüzde belirtildiği gibi “AKIL AKILDAN ÜSTÜNDÜR” , bu sebeple benim verdiğim cevapların doğru olmadığını veya daha iyi ve akılcı bir çözümü olduğunu düşünen arkadaşların fikirlerini paylaşmaları asla bir eleştiri gibi algılanmayacak olup, öte yandan yeni bir bilgi ve öğrenim kazanmamıza sebep olacağından son derece sevindirecektir. İlgi gösteren yazıyı okuma zahmetinde bulunan ve katkı yapacak olan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Yazı içeriğini oyunun ilk başlangıç, taktik antrenman, finans, yönetim ilişkileri, maç öncesi ve maç içerisindeki sorunlar ve genel sorunlar olarak hazırladım, yazı uzun olacağı tek seferde tümünü yollayamayacağım için iki bölüm halinde yayınlıyorum.

FM 2009 MUHTEMEL SORULAR SORUNLAR VE CEVAPLAR

Bölüm 1: Oyuna İlk Başlangıç,

Soru 1: FM 2009 da hangi takımı çalıştırmalıyım?

Cevap: Bence FM severlerin ilk oyun açıldığında hangi takımı seçeceği gibi bir sorunu çok fazla yok, çünkü bir çok futbol sever zaten oyuna taraftarı olduğu klüple başlıyor..asıl mesele ise ilk açtığınız oyunda doyuma ulaştıktan sonra ikinci seferde nasıl bir tercih yapılmalı…İşte burada size keskin dönüşler tavsiye ederim..Örneğin büyük ve güçlü bir takımla oyunu bıraktıktan sonra benzeri bir takımla oyun oynamak..hem aynı futbolculara yönelmek zorunda kalınması, benzeri taktiklerin kullanılması hemen hemen aynı hedeflere ulaşma mecburiyeti çok heyecan verici olmamaktadır. Bu sebeple FM 2009 da Alt lig araştırmalarının da oldukça iyi yapıldığı da göz önüne alınarak, genellikle oyuna güçlü bir takımla başlanıldığında varsayarsak, ikinci defada alt liglerden yükselme potası içerisinde olacak takımları seçmenizi tavsiye ederim. Öte yandan oyuna daha zayıf takımlarla başlayanlarda yıllarca isimsiz ve ne idiğü belirsiz regenlerle oynamanın verdiği sıkıntıdan kurtulması için büyük takımlara geçiş yapmasını tavsiye ederim.
Gelelim size farklı bir tavsiyeye… FM 2009 da benim en zevk aldığım olay parent ve feeder kulüpleri birlikte çalıştırmak, bunun tadına bir varın vazgeçemeyeceksiniz. Çünkü hem büyük bir takımla oynamanın büyük hedeflerle koşmanın hem de daha zayıf takımlarla oynamanın tadına varıyorsunuz. Ayrıca parent clupta sizin elinizde olduğu için istediğiniz genç yeteneği kardeş klübe gönderip orada istediğiniz kadar oynatıp pişirebiliyorsunuz. Bir yandan büyük takımla kazanmak zorunda olduğunuz için atak taktik versiyonları öğrenip öte yandan defans yapmayı da öğreniyorsunuz. Hem komple bir FM tecrübesi kazanıyor hem de komple bir zevk alıyorsunuz. Elbette tek takımla oynamaya göre iki kat fazla zamanınızı ve emeğinizi alıyor ancak öte yandan iki kat fazla zevk alıyorsunuz.

Soru 2: Takım tercihimi yaptım takım hedefini belirlemede nasıl davranmalıyım?

Cevap 2: FM 2008 de takım hedeflerini belirlemeye göre finans durumunda çok daha fazla değişiklik oluyordu, FM 2009 da bunun biraz daha mantıklı olarak azaldığını görmekteyim, Örneğin düşük bütçeli bir takım seçtiğinizde takımı orta sırada tutmakla küme düşürmeye oynamamak hedefleri arasında 200-300 bin liralık az sayılabilecek farklar bulunmakta ise, gereksiz risklerin alınmasını tavsiye etmeyeceğim.ben düşük profilli takımlar için her zaman mid-table finishi öngörüyorum..asla küme düşmekten kurtarırım gibi vaadlerde bulunmam o kadar küçük bir hedefle bir takımın başına hiç geçmem..düşük profilli takımlar için tavsiyem bu..orta ve üst takımlar içinde finansın ne kadar fark ettiğine bakarak karar verilmeli ancak bu sene fazla farklar bulunmamakta bu yüzden gereksiz riskler almayın derim ben

BÖLÜM 2: TAKTİK VE ANTENMAN

Soru 3: FM 2009 da Nasıl Bir antrenman yaptırmalıyım?

Cevap 3: Burada belli bir antrenman programı tabii ki veremem bu yazının genel amacını çok aşar, zaten forumumuzda da kaliteli antrenman programları mevcut..mesela nannar mıydı beni bağışlasın arkadaşın programı iyi idi.ben yalnız 2009 da gördüğüm değişik noktalara bir değineceğim, FM 2009 da 2008 e göre antrenmanlardaki tercih aralığı biraz daha geniş tutulmuş yani az orta ve zor ve yoğun olmak üzere oluşan sistemde birinden diğerine geçiş aralığı artırılmış, yani bu demektir ki opsiyon şansımız yükselmiş, FM 2009 da önceki yıllardan farklı olarak ağır idmanların etkisi zayıf, yani siz bir oyuncuya çok yüklendiniz diye oyuncu hemen şişmiyor.biraz daha uzun vade istiyor..tabi burada adeta bir hile gibi bir anda oyuncuları 2 ye 3 e katlayan antrenmanlardan bahsetmiyorum..bu tip programları da ben hileden sayarım çünkü 6 aya bir oyuncu teknik taktik mental yeteneklerini 2 ye 3 e katlaması gerçekçilik açısından bakarsak mümkün değil..bence siz de itibar etmeyin bunlara..
Genel olarak defans ve defansa yakın oyuncularınıza güç antrenmanını ileri uç oyuncularınıza ise aerobik antrenmanını biraz daha fazla yaptırın. ancak bu iki antrenman oyuncularını en çok yoran olduğu için sezon içerisinde bu ikisinin seviyesinin ZOR seviyesinde olması size bolca sakatlık olarak dönecektir.
Alt yapı oyuncularının sakatlıkları çok umurumda olmuyor benim onların yaşı genç olduğundan en üst düzeyde yoğun antrenman yaptırıyorum ben..Ayrıca PA değerinin ve CA değerinin belirlenmesinde en önemli şey Fiziksel güçler olduğu için FM de gençlerde aerobik ve güç antrenmanını diğerlerini de çok zayıflatmayacak şekilde ama olabildiğince yüksek yapmanızı da tavsiye ederim.

Soru 4: FM 2009 da en ideal taktiğimi nasıl oluşturabilirim?

Cevap: Bu konu beklide forumlarda ki en büyük sorunlardan, bu sorunun değişik versiyonları da var..mesela FM 2009 da hiçbir antrenman tutmuyor, ne yapsam taktik oturmuyor gibi yakarışları çok duydum. Aslında benim düşüncem FM 2008 de ki bu konudaki zorluk 2009 a göre daha fazla idi. FM 2009 da taktik oluşturmak ve oturtturmak bir önceki seriye göre beni daha az yordu.
Daha öncede bir yazımda bahsetmiştim, forumumuzda bir çok değişik taktik var bir çoğu da kendi içerisinde tutarlı ve benimsediğim taktikler ancak taktik hiçbir zaman her takıma aynı oranda uymaz, o yüzden ben bu mucize bu efsane. bundan ötesi yok gibi söylemlere pekte itibar etmem, bunu birazda forumdaki arkadaşlarımın taktiğe dikkat çekmek için yaptıkları kanaatindeyim. Mevcut sunulan taktiklerin hepsi birer şaheserdir, eğer takımınıza kadro kalitenize, takım hedeflerinize uygunsa, ama taktiğe göre takım yapacak mali gücünüz yoksa ve takım kalitenizde taktiğe yetmeyecekse illaki de eshabı mucizesi taktikten beklemeyecek mevcut taktikleri en ideal şekilde takıma uygun hale getirecek sizsiniz.
Yazının başında belirttiğim gibi burada amacım size sabit bir bilgiyi aktarmak değil FM 2009 için bu konudaki değişimleri vev genel çerçeveyi yansıtabilmek. Bu sebeple bu taktik iyi diye bir şey söylemeyeceğim.
FM 2009 da maç motoruna dikkat ederseniz uzaktan çok fazla gol atıldığına tanık olursunuz, bunun için oyunda en fazla şut atma kaleyi görme şansı AMC MC ve DMC lerde, bundan istifade etmemek bu yılki versiyon için aptallık olur..bu sebeple özellikle orta saha çok ama çok önemli, kaleye en yakın olan ve en fazla şut atıp gol bulma şansı olan orta saha oyuncunuz AMC posizyonunda oynayandır, bu vesile ile özellikle takımınızda iyi şut atabilen AMC posizyonunu da oynayabilen oyuncunuz varsa AMC kullanılmı bir taktiği kullanmanızı tavsiye edeceğim, AMC yi takıma yerleştirnce zaten taktik kendiliğinden çözülüyor AMC nizin önüne tek forvet koymanın yararlı olduğunu daha henüz gözlemlemedim, bu sebeple AMC önüne iki forvet arka taraf için se 4 lü defansın önüne 3 lü orta saha kullanılması bayağı etkili oluyor, Burada şöyle bir opsiyon kullanabilirsiniz 3 lü orta sahanın ortasındaki oyuncunuzu hucum yapacağınız maçlarda MC daha defansif oynamanız gereken zayıf takımlarda ise DMC olarak kullanın tabi onun da iyi şut atması tavsiye edilir.
Ayrıca bu sene hava toplarında etkili bir santraforunuzu target men yaparak çok verim alabilirsiniz, Target manin çok iyi zıplamasına kafa vuruşlarına fiziksel değerlerine dikkat edin, iyi kafaya çıkamayan zıplayamayan oyuncuları target man yapmayın,

Kontra goller yeme ihtimaliniz hiç olmadığı kadar yüksek bu sene bu yüzden sağ ve sol beklerinizin süratli oyuncular olmasına dikkat edin,
FM nin hiçbir serisinde bir sezon boyunca defansif mantalite ile önemli başarılar geldiğini gözlemlemiş değilim, bu sepele defansif oyuna maç içerisinde belki geçebilirsiniz ama genel takım taktiği olarak asla kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Özellikle bu sen ne kadar yatarsan yat uzaktan yiyeceğin bir gol ile iş bittiğinden defansif taktiklerden uzak durun diyorum,
Maça çıkarken rakip eğer tek forvetle oynuyorsa muhakkak o forvete yakın markaj yaptırmanız tavsiye olunur ancak yakın markaj yapan oyuncunuzu çok sert oynatmayın muhtemel bir penaltı başınıza iş açar,
Taktik konusu başlı başına büyük bir mevzu ve daha yazılacak çok şey var, uzatmadan son olarak şunu söyleyeyim, yapay zeka günden güne değişirken bir taktikle bir sezon geçireyim modunu atın artık FM 2007 den itibaren bu böyle, bu yılda aynı, rakibinizi iyi analiz ederek zayıf noktalarına yüklenerek, kadro kalitenizide muhakkak göz önüne alarak oluşturacağınız taktik ile başarıyı yakalamaya çalışın, ayrı 5-10 maçlada hemen taktik oturmuyoer şikayetlerine gerek yok..unutmayın oyuna başlarken siz daha yeni bir antrenörsünüz ve hemen büyük başarılar ummayarak dahasakin oynamanızı tavsiye ederim.

BÖLÜM 3: FİNANS, YÖNETİM ve TRANSFERLER

SORU 5: Finansal Gücümü nasıl artırabilirim ?

CEVAP: FM içerisinde para kazanmanın en kolay yöntemi oyuncu satışları, bunun dışında sponsorluk anlaşmaları veya feeder clup olarak sizi uzak diyarlarda tanıtacak takım bulmakta diğer yöntemler ancak dediğimiz gibi oyuncu satışları doğrudan size yansıyacak en önemli gelir kaynağı, Ben FM içerisinde kontratı biten oyuncuları bedavadan alıp sonrasında onları satarak para kazanmanın finansı artırmadaki en etkili yöntem olduğunu biliyorum ancak bunun neredeyse bir oyun hilesine dönüştüğünü ve gerçekte ulaşılması güç meblağlara ulaşıldığını da bizzat deneyerek şahit oldum, Dediğim gibi bu yöntem oyunun gerçekçiliğini azaltmakla birlikte sistem bu olduğu müddetçe bundan yararlanmayacak FM oyuncusu da az olacaktır, Fenerbahçe ile 2015 senesinde (7 sezonda) oyuncu satışlarında o güne kadar 1.3 milyar dolarlık satış yapıp, 700 milyon dolarlık alım yapıp toplam 500 milyon dolarlık transfer bütçesine ulaştım, eğer fantezi yapıp agueroya ve patoya toplam 200 milyon dolar vermesem çok daha fazlaya çıkarabilirdim bu bütçeyi..
Oyuncu satmanın 2009 FM diğer sürümlere göre çok daha kolay olması da şansınızı artıran bir faktör, Bu sebeple bu sene finans açısından fazla bir sorun yaşamaz kimse. Öte yandan Regenlerin bolluğu da apayrı bir sorun, sanki bu sene FM yapımcıları iyi oyuncu ve para sıkıntısı yaşanmasın havasında düzenlemişler 2009 için bu oyunu,
Tüm bu durumu benimsememle birlikte, ben bu yollara sapmadan daha gerçekçi bir oyun oynamak istiyorum diyen arkadaşlar için ise tavsiyem genç oyuncuların gelişmlerini tamamlama çağında (eğer saçma sapan değerlerde regenlerden bahsetmiyorum) A takımda çok etkili olamadıklarını gözlemlediğimi belirtmek isterim, takımınızın yaş ortalamasının başarı için 26-30 aralığında olması sizler için en büyük tavsiyem,

Yönetimler bu sene 2008 e göre biraz daha anlayışlı geldi örneğim son çalıştırdığım Samsunspor bank asyadan Süper lige sadece 500 binlik bir transfer bütçesi vermişken bana öte yandan iyi sayılabilecek antrenman tesislerini daha da iyi yapma konusuna ılımlı yaklaştı, örneğin Manisa ile oynarken de 8 yıl içerisinde yönetim bütün tesisleri mükemmel hale getirdiği gibi 30 bin kişilik stadın yapımına başladı…

Tabiî ki de yönetimlerin bu faaliyetlere girmesindeki en önemli etken finansal güçleri bu sebeple, bir yandan yönetimden tesisleşme isteyip öte yandan takımın finansal dengesini bozacak pahalı transferlere girişmeyin, ayrıca istemeyi de bilin, ben mesela hiçbir başarı karşılıksız değildir deyip her başarıdan sonra en az bir kere yönetimin kapısını çalarım stad tesis muhakkak isterim, kovulmadan ve bıktırmadan da olmasa muhakkak yönetimi kapısını tıklatın, siz söylemeden de yapabilirler ama söylemeniz daha etkili olacaktır.

Soru 6: Takımdaki memnuniyet düzeyi confidence yi nasıl yüksek tutabilirim.

Cevap 6: bu soruya cevap vermeden önce şunu belirteyim, confidenceyi kafanıza öncelikle takıntı yapmayın amanda yüzde 80 olmasına gerek yok, şekil mavide olduğu müddetçe yolunuza devam edin, .
Şimdi gelelim bunu artırmaya, bu sene kriterler çeşitlendi, transferler, kadro kaynaşması ve takım içi huzur, finans ve genel klüp durumu ve maç skorları başlıca kriterler. Bunlardan yönetimin öngördüğü maaş bütçesini aşmamak en kolay yöntem yetmiyorsa transfer bütçenizden kıyarak artırabilirsiniz bütçenizi zaten ..maç skorlarına yapacak bir şey yok zaten başarınız onu belirleyecek.Transferle gelince sizin büyük yetenek olacağını bildiğiniz bazı oyuncular taraftarlarca çok memnuniyetle karşılanmaya bilir bu sebeple size tavsiyem paranız varsa hersene (aziz başkanda böyle yapıyor ) bir tane göz boyama transferi yapın millet yıldız görsün..
Squad harmonye biraz dan değineceğim ondan önce söyleyeceğim şu ki bazı takımlar için bazı maçlar çok önemli, örneğin Fenerbahçe ile oynarken milanı yendiğimde aldığım memnuniyet Galatasarayı yendiğimden az dı (yalan da değil hani ben bile böyle hissediyorum) yani derbi maçlarda yenilginin size vereceği zarar çok daha fazla bu yüzden derbilere ekstra dikkat diyorum

Soru 7: Nerden çıktı bu squat harmony ve sürekli düşük ne yapabilirim?

Cevap 7: Aslında ne olduğu açık ve çok ta mantıklı bir durum, bir sezon boyunca takım içerisinde çok az rotasyon yapıp sonrasında herkesin memnun olmasını istemek çok mantıksız, Squat harmony nin iki çözümü var, birincisi daha takımınıza oyuncuyu ilk alırken, ona gerçek dışı kadro vaadini mümkün olduğunca yapmamaya çalışın, yani yedek kalacağı belli adama first team veya key player şeklinde transfer teklifinde bulunursan oyuncuda senden tabi bunu bekler, takımda bankı olmayacak oyuncuları yok yere bu seviyede tekliflerde bulunmayın,

Ayrıca bir diğer önemli noktada tahmin edebileceğiniz gibi oyuncularınıza fırsat vermek taktiğe gömülebilirsiniz ama illakide başarısız bir oyuncuyu hastalık gibi oynatan FM sever arkadaşlarımı anlamıyorum. Bir arkadaşım yazmış ki , çok önemli bir forvetim 40 maçta nasıl 4 gol atar..şimdi oyuncuya mı kızmalı yoksa onu oynatanamı..dışarda aragonese guiazyı kes diye eleştirirken onun durumuna oyunda niye düşüyoruz ki..Madem kötü 3-4 maç arka arkaya kötü oynayan oyuncu bende 5. maçta kendini yedek Kulübesinde bulur beklide kadroya hiç almak forma garantisi vermeyin kimseye takıntı yapmayın.. FM nin en hileli oyuncusu bence Marguınhos adam neredeyse her maç süperdi..bende bir keresinde bir tutuldu..4-5 maç kötü..hemen kestin ve uyarı verdim ..olmadı tekrar oynattım gene kötü.. Biliyorum ki iyi oyuncu ama olmuyor işte olmuyor… birçok FM sever benim bu halimin benzerini benzeri oyuncularla yaşamıştır…
Bende Marguınhosu 20 milyon dolara gibi paraya (onun ölüsü bu para eder) sattım gitti..yerine alex witseli aldım baktım harikalar yaratıyor…Yani bazen bir oyuncu oynayamıyorsa takıntı yapmayın hele 2009 sürümünde her taraftan yıldız fışkırırken bir adama takılmak niye .
Bu konuda son olarak söylenecek çözüm belli öncelikle takımına oyuncuları hak ettiğinden büyük beklentiler içinde getirmeyin, ayrıca takım için rotasyonu ve dinlendirmeleri yapın bu sorunu çözeceksiniz.

OMANA
18.Şubat.2008, 23:12
yazının devamı ikinci bölüm

BÖLÜM 4: Maç öncesi ve maç içerisindeki sorunlar

Soru 8: Maç öncesi takım konuşmaları nasıl yapılmalı ?

Cevap: Bu husus bence 2009 FM de hiç geliştirilmemiş FM 2008 de ne ise neredeyse o, ben bu hususta değişim olup bu yeniliğin üzerine giderler diye bekliyordum ama nafile, takım konuşmalarını yardımcı antrenörünüze yaptırmanızı tavsiye etmiyorum öncelikle, çünkü yardımcı hocalar gerektiğinden sert oluyor nedense,,Galatasarayı 4-0 yendiğim maçtan sonra good result der mi adam ya..fantastic diyecen..velhasıl takım konuşmaları aslında moral amaçlı biraz da oyunda bu sebeple galip geldikleri maçtan sonra bol bol övün, ama ilk devre çok kötü oynamışlarsa ise devre arasında hışmıza uğrasınlar ama size bir tavsiye devreyi önde bitirmişseniz devre arasında plesed falan sakın demeyin başınıza iş almayın performansları düşüyor yayıyorlar çünkü…

Soru 9: Maç içerisinde gol yemeyi nasıl engelleyebilirim ?

Cevap 9: Sırf bu seneye özgü bu yıl başlayan 3D maç motoru içerisinde onca hata mevcut ben 3D e karşı çıkarken bunları düşünerek karşı çıkmıştım ama öte yandan bir çok arkadaşımız bundan memnun, ayrıca oyunun üretici patronları böyle istedikten sonra yapılacak hiçbişey yok, bazı hataların düzeltilmesini önümüzdeki senelerdeki versiyonlardan bekleyeceğiz ancak her şeye rağmen FM 2009 un maç motoru bence Fifa managerden görsellik açısından çok daha geride olsada maç boyuncaki oyuncuların yapay zekayı kullanması açısından daha iyi durumda, Benim 3D ye karşı durmamın en önemli sebebi 3D de maç öncesinde verdiğim taktikleri FİFA managerin içerisinde hiç göremememdi, bu sorunu FM ninsde yaşayacağını biliyordum, Sanırım henüz daha teknik imkanlar verilen taktiğin sahaya dört dörtlük yansımasına izin vermiyor ayrıca, örneğin gol posizyonlarında ya hep aynı goller kaçıyor yada benzeri posizyonlardan gol atıyorsunuz, bu konuda organize gol atma veya değişik varyasyonlar geliştirmede oyun hala çok eksik, eksiklikler malum şu halde ne yapılabilire geçersek…

Özellikle 3d de kalecilerin uzun pasları ile defansın arkasına sarkılan paslardan çok gol yediğimi gözlemledim, yediğimiz goller genelde 3 çeşit,

1- kalecinin uzun pasıyla arkaya sarkan hızlı forvetler çok gol atıyor..buna geliştirdiğim ama yüzde yüz fayda sağlamasada faydasını gördüğüm çözüm defans oyuncularımdan birinin ileriye çıkmasını tamamen yasaklamak, defans oyuncum en fazla yarı sahaya çıkmayacak gibi ayarlıyorum bu sayede uzun paslarda illaki forveti karşılayacak en azından pozisyonu bozacak bir oyuncum oluyor elimde, ama yine söyleyim, bazen bir bakıyorum ileri çıkma dediğim adam rakip ceza alanında geziyor yani kesin bir çözüm değil ama faydası muhakkak var..

2- Ara paslara yetişememekten çok gol yiyorum derinlemesine defansın arasına atılan pasa yetişen rakibin forveti çok fazla başa bela açıyor..Bunun için tek yapabildiğim ara paslara koşası muhtemel hızlı forvetlere yakın markaj yaptırmak, buda nihai bir çözüm değil ama belli oranda faydası var.

3- Diğer bir bol gol yeme sebebi uzaktan atılan şutlar..buna neredeyse yapabilecek çok az şey var..aslında presi her alanda değil de sadece kendi sahanda yapmak hem oyuncularını az yoruyor hem de oyuncuların daha hızlı geri koşmalarını sağlıyor böylece şut atabilecek oyuncuyu kendi sahana kadar sadece koşum şut ayma noktasında önünü kapatabilirsiniz..DMC MC posizyonunda ki oyuncular da çok iyi basarsa az şut gelir kalenize ama beklide en önemli nokta rakip takım korner kullanırken defansınızdan dönebilecek şutlardan korunmak için oyuncularınızın bir kısımı ceza alanı dışında bırakmak..tüm oyuncuları içeri doldurursanız dönen toplar rakibe gidiyor..bence kornerlerde sadece forveti değil bir orta saha oyuncusunu daha ceza sahası dışına alın..ama uzaktan atılan mükemmel şutun engellenmesi nasıl ki gerçekte de pek mümkün değilse FM de de kesin bir çözümü yok..

Soru 10: Maç motorunda sürekli saçma sapan goller kaçırıyorum ne yapabilirim.?

Maç motorunda gol yememenin bazı yöntemlerine değindik peki gol atabilmenin yöntemleri neler…

Defalarca karşı karşıya gol kaçırdınız ve saç baş yoldunuz ..bu da kanser gibi kesin tedavisi yok.her forvet bunu yapıyor ama bunu aza indirgemeninde bazı yolları mevcut, mesela en başta forvetlerniz creativity freedomunu aza indirgeyin, kendilerini güzel bir vuruş için kasmalarının önüne geçin, bir diğer nokta şu.. oyun taktiğinizde forvetiniz uzun süre top sürüp karşı karşıya kaldığı zaman daha çok gol kaçırıyor gözlemlediğim kadarıyla buda yorulduğu için böyle..Forvetlerinizin gücüne dikkat edin çok yorulunca dünya starı olsa da çıkarın. Ayrıca oyunda en fazla değiştireceğiniz oyuncu forvet olsun..bazen makine gibi adeta takılıyorlar..bir oyuncu baktınız sürekli kaçırıyor çıkarın demek ki iyi bir gününde değil..Ayrıca forvetlerinize long shot talimatını sürekli verin karşı karşıya bir sürü pozisyon kaçıracağına kalecinin dibine girmeden vursun daha iyi hatta öyle olunca aşırtma falan deniyorlar..Yani gol kaçırmanın da kesin bir ilacı yok tabi..bu ufak tefek tavsiyeler yardımcı olur umarım..

Gol atabilmenin bir yöntemi forvetlerinizin gol kaçırmasını engellemekse bir diğer yöntemi orta sahadan sürpriz oyuncu katmak oyuna..Bunun için ilk aday tabiî ki AMC niz AMC için uzaktan şut talimatını şiddetle tavsiye ederim ayrıca öndeki iki forvetin arasına içeri ileri çizgisi çekmeyi ihmal etmeyin, topun gerisinde kalmasını muhakkak salık verin, AMC li oynamayı aslında ben önceki versiyonlarda çok sevmiyordum daha çok 4-1-3-2 yi kullanırdım ama bu sene AMC adeta şart olmuş.hele de forvetler bu kadar gol kaçırırken…

Soru 11: Son dakikada sürekli gol yiyorum ne yapabilirim?

Cevap 11: Bu da maç motorunun bize bu yılki can sıkıcı armağanlarından, aslında 2008 de de bu durum vardı ama 3 d de son dakika golünü size yedirmek için adeta saçma sapan senaryolar ürettiği için oyun bu sene çok daha sıkıcı olmaya başladı, bir kere şunu bilelim bazen kafasına koymuşsa yapay zeka, ne yaparsan yap yiyorsun bu gerçeği kabullenerek neler yapılabilir ona geçersek
Takım mantalitesi ile radikal değişiklik yaparak oynamayın örneğin son derece atak oynarken dakika 75 de ancak golü buldunuz hemen üstüne yatarım diye takım mantalitesini tamamen defansif gibi seviyelere çekmemenizi şiddetle tavsiye ederim ayrıca, takım mantalitesini değiştireceksiniz illaki de normal seviyesine çekin çok defansa yatmayın..
Ayrıca oyunculardan yavaş oynamasını isteyin birde geniş alanda oynamaya geçmekte işe yarıyor kısa pas dar alanda oyun kurmak benim gözümde doğru değil..defans oyuncularınıza sakın run the ball falan deyip ayağında top tutmasınlar..ayrıca defans oyuncularını full defans seviyeyine getirmenizi tavsiye ederim ayrıca uzun top kullansınlar kanat beklerinize talimat verin çok çıkmasınlar gollerin bir çoğu kanat oyuncularının adam kaçırmasından olduğunu unutmayın

Soru 12: Muhakkak gole ihtiyacım var son dakikalar ne yapabilirim.?

Cevap 12: bir kupa maçındasınız örneğin muhakkak gol lazım ve maç bitiyor tur elden gidiyor..Başka zaman olsa bitmek bilmeyen dakikalar nedense o anlarda su olupta akar değimli..İşte FM de bana saç baş yolduran hususlardan biride bu..eğer son dakikalarda önde ve maçın bitmesini istiyorken rakip bir sürü posizyona girer sizin gole ihtiyacınız varsa da dakikalar çabucak eriyip gider…Evet tüm hususlarda olduğu gibi bununda kesin bir tedavisi yok..yine yapılabilecek şunlar var..Öncelikle benim kanaatim pas türünü long yapın takım uzun pas oynasın sonra alanı geniş tutun hucuma çıkmak için 2 saat vaktiniz yok..ayrıca ortayı boşaltıp forvet sayısını artırın AMC leride ikiye çıkartabilirsiniz.Kanat oyuncuları eğer orta çizgisinde ise onları da birer ileri alın AMC nin yanıa gelsinler..ayrıca üşenmezseniz takımdaki bir çok oyuncuya uzaktan şut talimatı verin hiç olmazsa kaleyi tuttursa gol olmazsa bile size korner olabilir..

Kanat beklerinizde bir ileri alın defanstaki iki bek kalsın kanattaki defanslarınıza hem ileri çizgi çekin hem bir ileri alın..Artık ya herro ya merro deme zamanı gelmiş takıma tümüyle hucum talimatı verin time westing en az seviyede pres ise her alanda…bundan kesin fayda sağlayamayacağınız gibi gol yeme riskinizde var..ama ha bir eksik ha bir fazla fark etmiyorsa ölümüne hucum böyle oynanır…

BÖLÜM 5 : Genel Sorunlar ve sonuç

Soru 13: Genel olarak FM 2009 un diğer serilerden farkları artıları ve eksileri nelerdir?

Cevap: Bu sene maç motoru haricinde önceki serilere göre çok büyük değişiklikler mevcut değil zaten 3 boyutlu maç motorunu getirmeyi en büyük yenilik olarak görmüş yapımcılar daha ne yapalım der gibi halleri var. Medyada karşınıza çıkan bir sürü soru var ben genelde kendim gitmiyorum yardımcı asistanı gönderiyorum.Güzel konuşmalarda yapmıyor değil hani..
Bu yıl oyunda çok fazla kaliteli oyuncu var..bunun üstüne de 2-3 yıl içerisinde pire gibi türeyen regenleri eklersek oyuncu kalitesi çok yüksek bu sene ayrıca geçen serilerden farklı olarak FM 2009 da iyi oyuncuların takıma alışması daha kolay oluyor iyi oyuncu bulmakta çok sıkıntı yaşamayacağınıza ve yeni gelen oyuncu eskisinin boşluğunu daha hızlı doldurabildiğine göre oyuncu satışından korkmayın diyorum bu yıl oyuncu satmak hem daha kolay hemde daha rahat. Ayrıca kardeş klubü doğrudan seçme şansınızda oluyor bir iki sene sonra buda iyi olmuş ancak açıkcası ben bu kardeş klüp olayından büyük takımın çok fazla fayda gördüğü kanaatinde değilim, maalesef ki kardeş klüp benim kontrolümde değilse gönderdiğim oyuncuları istediğim seviyede oynatmıyorlar..Aslında kaliteli tesislere sahipseniz oyuncunuzun yaşı da 20 yi geçmemişse altyapınızda kalsın daha iyi bence…ama yaşı yirmiyi geçmişse doğrudan feedera göndermeden önce normal başka takımlara kiralamayı deneyin çünkü onlar feeder dan daha fazla kıymet biliyor oyuncularınızı daha çok oynatıyor..
Bu sene oyuncu değerlerinde anormal yükselmeler yaşanabiliyor genç oyuncularınızı satmadan önce düşünün çünkü biraz aha gelişince korkunç paralar kazanabiliyorsunuz.
2009 en zor yıl aslında FM için radikal maç motoru değişikliği ve onun yarattığı sıkıntılar birçok oyun bağamlısını bıktırmış durumda.
Bu konuda ilerleyen versiyonlarda çözülebilir diye umuyoruz ayrıca gerçek tabanlı bir futbol oyunundan durmadan akıp gelen regenlerede bir dur denilmesini bekliyoruz.

FM nin en büyük şanssızlığı piyasada onunla yarışacak kalitede hiçbir oyun olmaması futbol menajerlik açısından rakipsizlik onlarda biraz da heyecansızlık yaratıyor kanaatindeyim..ama her şeye rağmen FM nin tüm bu eksikliklerinin değişeceği düzeleceği en azından tolare edilebilir hale geleceği inancındayım. Çünkü FM benim için son 6 senedir hayatımın bir parçası ve sanırım uzun sürede öyle olmaya devam edecek. Bu yazıyı buraya kadar tahammülle okuyanlar içinde sanırım bu geçerli..teşekkür ediyorum…

sakary Ali
18.Şubat.2008, 23:15
Gerçekten çok güzel bir yazı emeğine sağlık

KaPaLı
18.Şubat.2008, 23:40
Takım mantalitesi ile radikal değişiklik yaparak oynamayın örneğin son derece atak oynarken dakika 75 de ancak golü buldunuz hemen üstüne yatarım diye takım mantalitesini tamamen defansif gibi seviyelere çekmemenizi şiddetle tavsiye ederim ayrıca, takım mantalitesini değiştireceksiniz illaki de normal seviyesine çekin çok defansa yatmayın..

Ben eğerki böyle birşeyle karşılaşırsam sürekli uzun top deniyorum ve forvetlerimden biri hızlıysa onu oyuna alıyorum. Çünkü kapanınca rakip daha çok üstüne geliyo ister 5 DC - 4 DMC - 1MC oyna yine gol atıyolar. En iyisi ileride adam bırakıp 4-4-1-1'e dönmek gibi geliyo.

Çok uzun yazı olmuş tam rehberlik. Eline sağlık..

mgokalparslan
19.Şubat.2008, 00:47
öncelikle yazı için teşekkürler,ben de kendi yorumlarımı eklemek istiyorum.

Öte yandan Regenlerin bolluğu da apayrı bir sorun, sanki bu sene FM yapımcıları iyi oyuncu ve para sıkıntısı yaşanmasın havasında düzenlemişler 2009 için bu oyunu

katılmıyorum.fm 2008 ve 2009'u uzun süreler oynayan birisi olarak söyleyebilirim ki fm 2009'un regen çok sayısı ve oranı 2008 e göre çok daha az ve regen çıkma durumu daha mantıklı.fm 2008'de özellikle ilerleyen yıllarda hem pa hem de sayı olarak çok yüksek sayıda,ayrıca çok alakasız(laos,nepal,hindistan,kamboçya vb.) ülkelerden aşmış regenler çıkıyordu.fm 2009 daki regen sayısı gerçeğe oranlarsak tabii ki de fazla gelebilir ama en azından eski sürümlere göre çok daha mantıklı.

antrenörünüze yaptırmanızı tavsiye etmiyorum öncelikle

katılıyorum.yardımcı antrenörler gerekli motivasyonu sağlayamıyor.genelde cevapları aynı oluyor.hemen hemen her maçta mağlubiyete 'hayal kırıklığına uğradım' , galibiyete de maçın önemine bakmadan 'iyi sonuç' diyorlar.

kalecinin uzun pasıyla arkaya sarkan hızlı forvetler çok gol atıyor

kesinlikle haklısın.uzaktan şutlar ve duran toplarla birlikte en fazla gol yediğim ve attığım durum bu olay oluyor.özellikle henri saviet gibi hızlı ve bitirici forvete sahip olunca her sene bu şekilde çok atıyorum.

ki bazı takımlar için bazı maçlar çok önemli, örneğin Fenerbahçe ile oynarken milanı yendiğimde aldığım memnuniyet Galatasarayı yendiğimden az dı (yalan da değil hani ben bile böyle hissediyorum) yani derbi maçlarda yenilginin size vereceği zarar çok daha fazla bu yüzden derbilere ekstra dikkat diyorum

kesinlikle haklısın.özellikle her ay başı yönetim bu maçların sonuçlarını gündeme getiriyor.takıma çok iyi gitse bile derbi maçta alınan mağlubiyet yüzünden duydukları üzüntüyü belirtiyorlar.tabii aynı şekilde tam tersi durum da geçerli.

juanov
19.Şubat.2008, 01:18
gerçekten çok güzel bir yazı:)

enforcer
21.Şubat.2008, 07:55
gözüm yoruldu sadece ilk bölümünü okuyabildim gerçekten eline sağlık yani bu oyun hakkında bilgisi olmayan biri bu söylediklerinle bir şablon oluşturup oyunu oynayabilir... yeniler ve kendini geliştirmek isteyenler için çok uygun...

Walter Sakana
21.Şubat.2008, 17:46
Kendi hazırladığım rehber niteliğindeki yazıyı bir görsen şaşırırsın :) ancak bu kadar olur, çünkü aynı şeyi düşünmüşüz. Özellikle yazının giriş bölümü neredeyse bire bir benim hazırladığım giriş bölümüyle aynı (akıl akıldan üstündür). Bu yüzden yazın uzun olmasına karşın tamamını okudum ki kendi yazımı gönderme konusunda bir karar verebileyim. Yazarlık başvurumun yanıtlanmasını bekliyorum birkaç gündür ve bu bekleme sürecinde benim dile getirmek istediğim bir çok şeyi benim düşüncelerime ve oyun anlayışıma çok yakın bir şekilde yazmışsın. Kendi yazımı tekrar gözden geçirip göndermeme gerek olup olmadığına karar vereceğim şimdi :)

Emeğine sağlık, harcadığın zaman ve paylaşımın için teşekkürler.

Yorumlarıma gelince, taktiksel anlamda ve oyunun saçmalığı konusunda ufak tefek fikir ayrılıklarım var. Bunun sebebi oyunu ilk aldığımdan bu yana sadece bir takımla oynadım ve 2013-2014 sezonundayım. Sistemini, kadro uyumu ve disiplinini, kadro yapısını (oyuncuların kişilikleri ön planda) kısacası herşeyi rayına bir oturttuktan sonra 2-3 sezonda bir ufak tefek rotasyonlar yaparak takımını hep hedeflerine yakın seviyelerde tutabiliyorsun. Mesela bahsettiğiniz kalecinin uzun top atmasıyla yenilen goller ve uzaktan goller konusunda 1-2 sezonluk değil, takımımı belirli bir düzeye getirdiğimden bu yana pek sıkıntı yaşamıyorum, üstelik 3'lü savunma yapmama ve ofansif anlayışla oynamama karşın sezonu genelde 15 gol civarı (lig) yiyerek, açık ara en az gol yiyen takım olarak tamamlıyorum. 3D maç motoru ilk kez olduğu için ben oyunda çok daha fazla hatalar ve bizi soğutacak problemler bekliyordum, en azından hazırlıklıydım. Ancak kişisel fikrimce oyun beklentilerimden çok daha iyi çıktı. Yani bana göre yapımcılar fm2009'u piyasaya deneme amaçlı sürmemişler. Bir süredir bu ortamdayım (Turksportal) ve özellikle diğer arkadaşların oyunla ilgili şikayetlerini okumaya özen gösterdim ve çoğu zaman şaşırdım çünkü yazılanların bir çoğu konusunda pek bir sıkıntı yaşamadım. Bana göre oyunda bir çok şey bir çok etkenle bağlantılı ve etkileşim içerisinde olmasına karşın birçok oyuncu bu durumu ya iyi analiz edemiyor yada uğraşmıyor. Sonuçta FM arcade tarzında bir oyun değil, bir simulasyon olduğu için her detayın önemi var. Bu detayları ve birbirleriyle etkileşimlerini çözdükten sonra "minimum sikayet" ve "maximum gerçekçilik" ile daha çok keyfine vararak oynayabilirsiniz...

uzun yazıya uzun yorum oldu hoşgörüne sığınarak :)

El Barto
26.Şubat.2008, 16:56
Değerli araştırmacımız OMANA'ya çok teşekkür ediyoruz rehber niteliğindeki yazısı için.

Konu rehberler bölümünde daha sağlıklı olacaktır.

Nocna Mora
27.Şubat.2008, 03:57
Baştan sona okudum, süper olmuş ;)

hellboy000
04.Temmuz.2009, 05:55
öncelikle arkadaşım emeğine sağlık gerçekten güzel bir paylaşım olmuş ama benm sormak istedim bişy var bu oyun içideki maç sonuçlarını kaldırmanın yada hızlandırmanın bir yöntemi yokmudur yav çünkü sezon başlarında uefa kupası elemelerinde okdr çok takım oluorki hiç abartısız 20 dk maç sonucu izliorum bunun bir çaresi yolu yordamı varmıdır varsa sylersen çok makbule geçer

MaliKaya
06.Temmuz.2009, 02:12
öncelikle arkadaşım emeğine sağlık gerçekten güzel bir paylaşım olmuş ama benm sormak istedim bişy var bu oyun içideki maç sonuçlarını kaldırmanın yada hızlandırmanın bir yöntemi yokmudur yav çünkü sezon başlarında uefa kupası elemelerinde okdr çok takım oluorki hiç abartısız 20 dk maç sonucu izliorum bunun bir çaresi yolu yordamı varmıdır varsa sylersen çok makbule geçer

Sorunun tam olarak devabimi bilmiyorum ama sanirim statu ekraninda detalar ile oynamissin
Asagiki SS ye gore ayarlari kontrol edersen maclarin oynanmasini beklemezsin

http://i41.tinypic.com/2gwurk6.jpg

umurahmet3
17.Ağustos.2009, 22:14
benim sorunum oyuncu ilişkileri hakkında...
ön liberom mehmet ekici, gecen transfer döneminde benden transfer talep etmiş, ama şu anda isteğini geri almak üzere olan alexis sanchez'in geçinilmez biri olduğunu düşünüyor ve mutsuz.
işin ilginç yanı, oyuncular ile görüşme yaptığımda bu konu hakkında konuşamıyorum.
sadece basın toplantısında onlara bunun takımın moralini kötü etkileyeceğini ve onların güvenini yeniden kazanacağımı söyleyebiliyorum.
takım avrupada da, ligde de, kupada başarılı ama bu sorun devam ederse oyunculardan birini yollamamam halinde mutsuzluk tüm takıma yayılıyor ve squad harmony düşüyor.
2'sini de takımda tutmamın bir yolu yok mudur?
birisi en iyi türk ön libero, diğeri ise en hızlı adam geçen kanat oyuncusu...birinden vazgeçecek olmak beni korkutuyor.

mirza1979
03.Kasım.2009, 10:20
Bravo mükemmel yazı.

Pardon bu 2009 konusu
burası 2010 bölümü
bu konunun 2009'a taşınması lazım değil mi