PDA

View Full Version : Preferred Moves Rehberi

Walter Sakana
03.Mart.2008, 19:46
PREFERRED MOVES REHBERİ

Preferred moves oyuncunun takım taktiğinden bağımsız olarak maç içerisinde sıklıkla uygulamayı tercih ettiği kendine özgü davranışlardır. Yerine göre kimi faydalı, kimi de zararlı olabilir. Ben bu yazımda bu özel davranışları ne anlama geldikleri, hangi mevkilerdeki oyuncular için önemli oldukları ve artıları ve eksileriyle örneklerde vererek ele alacağım. Ayrıca her birinin altında bir oyuncunun o özelliği etkili olarak uygulayabilmesi için yüksek olması gereken özelliklerini de belirteceğim. Bu özellikler sadece o davranışı yapabilmesi için gereken özelliklerdir, devamı için değil.

Oyunun eski versiyonlarında daha fazla olan “preferred moves” sayısı fm2009’da 24 adete indirilmiş. Bunların 18’sinin ofansif, 4’ünün defansif etkisi var. 1 tanesinin (Dwells on ball) ofansif yada defansif etkinliği duruma göre değişirken, diğer 1 tanesi (Argues with officials) ise olumsuz bir özellik.

Şimdi bu “preferred moves”ları tek tek ele alalım.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Ofansif olanlar

- Gets forward whenever possible :Oyuncu mümkün oldukça ileriye çıkar.
Artısı : Ofansif üretkenliği ve çok adamla hücuma kalkmayı sağlar
Eksisi : Hızı yetersiz oyuncular geriye dönmekte gecikebilir ve savunmada az adamla yakalanma riski doğar.
Örnekler : Lucio, Vedran Corluka, Daniel Alves, Sergio Ramos, Steven Gerrard, Francesc Fabregas
Gereken Özellikler : Stamina, Pace, Acceleration, Off The Ball, Work Rate, Teamwork

- Runs with ball down left :Topla sol kanattan ilerler.
Artısı : Kanat atakları etkinliğini arttırır
Örnekler : Gael Clichy, Partice Evra, Martin Petrov, Darius Vassell, Giuseppe Rossi
Gereken Özellikler : Dribbling, Technique, Pace, Acceleration, Agility

- Runs with ball down right :Topla sağ kanattan ilerler.
Örnekler : Daniel Alves, Maicon, Cicinho, Cristiano Ronaldo, Frank Ribery, Theo Walcott

- Runs with ball through center :Topla ortadan ilerler.
Artısı : Bu açıdan etkili oyuncular önlerindeki boş alanı değerlendirip direk rakip kaleye yönlenir.
Eksisi : Rakip savunma ortadan iyi bir blok oluşturmuşsa etkisiz kalır
Örnekler : Yaya Toure, Ruben Baraja, Ronaldinho, Kaka, Andrey Arshavin, Anderson, Diego
Gereken Özellikler : Dribbling, Technique, Acceleration, Agility

- Gets into opposition area :Rakip ceza sahasına girer. (topla ve topsuz)
Artısı : Rakip ceza sahasında çoğalmayı ve gol pozisyonları bulmayı sağlar
Eksisi : Görev bölgesi boş kalabilir.
Örnekler : Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Esteban Cambiasso, Daniele De Rossi, Ruben Baraja, Gökdeniz Karadeniz, Maxi Rodriguez, Frank Lampard, Juan Arango, Martin Petrov
Gereken Özellikler : Off The Ball, First Touch, Dribbling, Flair, Technique, Anticipation, Agility, Acceleration

- Arrives late in opponents area :Rakip ceza sahasına arkadan sinsice gelir.
Artısı : Kendini unutturarak markaj altında kalmadan gol pozisyonu bulabilir.
Örnekler : Michael Essien, Ruben de La Red, Anatoly Tymoschuk, Darren Fletcher, Luka Modric, Johan Elmander
Gereken Özellikler : Off The Ball, Anticipation

- Moves into channels :Rakip savunmadaki boşluklara sızmaya çalışır.
Artısı : Bu tür oyuncular rakip savunmanın dengesini bozabilir, boş alanlara koşularla savunmayı bir hayli zorlar ve marke edilmeleri zordur.
Örnekler : Simao, Ricardo Quaresma, David Silva, Samuel Eto’o, Fernando Torres, Pato, Bojan, Robinho, David Villa, Karim Benzema, Javier Saviola
Gereken Özellikler : Off The Ball, Acceleration, Anticipation

- Places shots :Thierry Henry deyince akla gelen ilk şey. Plase vuruşlar yapar.
Artısı : Kalecinin uzanamayacağı noktalara etkili gol vuruşları yapar.
Örnekler : tabi ki Thierry Henry, Ronaldinho, Kaka, Samir Nasri, Alexander Hleb, Sergio Agüero, Andy Johnson, Miroslav Klose, Alessandro Del Piero, Raul
Gereken Özellikler : Technique, Finishing, Composure

- Curls ball : Falsolu ortalar ve vuruşları tercih eder.
Artısı : Ortalarda ve şutlarda rakip savunma ve kaleciyi zorlar.
Örnekler : Marcus Babel , Nani, Luka Modric, Tomas Rosicky, Juan Arango, Johan Elmander, Robin van Persie, Alessandro Del Piero
Gereken Özellikler : Crossing / Finishing, Technique

- Shoots with power :Allah ne verdiyse vurur, sert şutlar atmayı tercih eder.
Artısı : İsabetli sert şutlar rakip kaleyi bir hayli zorlar, özelikle maçın sıkıştığı anlarda önemli goller kazanılabilir.
Eksisi : Şutları etkisiz bir oyuncu bu özelliğiyle bir çok atağı heba ederek yarardan çok zarar sağlar.
Örnekler : Mehmet Topal, Yaya Toure, Michael Essien, Ruben Baraja, Miguel Veloso, Romaric, Anatoly Tymoschuk, Clarence Seedorf, Frank Lampard, Tomas Rosicky, Wesley Sneijder, Francesco Totti, Robin van Persie, Adriano ve ne alakaysa Daniel Guiza
Gereken Özellikler : Long Shots, Decisions, Finishing

- Shoot from distance :Mesafe tanımaksızın uzaktan şutlar dener.
Artısı : Bu özellik tek başına bir şey ifade etmez, sert vuruşları etkili ve kaleyi tutuyor ise sürpriz müthiş goller kazandırabilir.
Eksisi : Bir öncekinde olduğu gibi kaleyi tutmadıkça ve etkili noktalara gitmedikçe bir çok atağı heba eder.
Örnekler : Clarence Seedorf, Kaka, Deco, Wesley Sneijder, Francesco Totti, Juan Roman Riquelme, Juan Arango, Samir Nasri
Gereken Özellikler : Long Shots, Decisions

- Hits free kick with power :Serbest vuruşları direk kaleye ve sert vurarak kullanır. Tabiki ilk akla gelen Roberto Carlos.
Artısı : Barajı geçtiği ve kaleyi bulduğu taktirde çok etkili.
Eksisi : Serbest vuruşlarda pas yada orta yapılmasını tercih ediyorsanız başka bir oyuncuya kullandırmalısınız.
Örnekler : Roberto Carlos
Gereken Özellikler : Free Kicks, Long Shots

- Tries killer balls often :Savunmanın arasına/arkasına etkili ara pasları atar.
Artısı : Anticipation ve Off the ball özellikleri yüksek hücum oyuncularınız varsa bir çok kez kaleciyle karşı karşıya kalarak gol pozisyonları yakalarlar.
Eksisi : Yukarıdakinin tersi bir durum söz konusuysa etkili olmaz.
Örnekler : Andrea Pirlo, Francesc Fabregas, Xavi, Xabi Alonso, Steven Gerrard, Ronaldinho, Kaka, Tomas Rosicky, Lionel Messi, Andres Iniesta, Anderson, Wesley Sneijder, Francesco Totti
Gereken Özellikler : Creativity, Passing, Technique, Decisions

- Plays no through balls :Bu tür oyuncular dikine değil yanlamasına oynar, Fenerbahçe’de dönem dönem bu yönüyle eleştirilen Selçuk Şahin ve Maldonado gibi.
Artısı : Defansif oynanan ve oyunu soğutmak istediğiniz maçlarda, ileride top tutamıyorsanız işe yarayabilir.
Eksisi : Hızlı bir şekilde atağa çıkmayı engeller.
Örnekler : David Albelda bulabildiğim tek örnek.

- Plays short simple passes :Kısa basit paslar atar.
Artısı : Özellikle defansif, yaratıcılığı ve tekniği sınırlı oyuncularınızın topu aldıklarında yaratıcılığı ve tekniği daha yüksek takım arkadaşlarına pas atarak takımı daha organize bir şekilde hücuma kaldırmaları açısından güzel bir özellik.
Eksisi : Kontratağa kalkma etkisini azaltabilir.
Örnekler : Gennaro Gattuso, Ignacio Camacho, Javier Mascherano, Dietmar Hamann, Owen Hargreaves, Jean II Makoun, Michael Essien, Xavi, David Albelda

- Likes to round keeper :Kaleciyi çalımlayarak gol atmaktan hoşlanır.
Artısı : O oyuncu bunu uygulamada etkili ise işe yarar. Ayrıca bitirici vuruşları zayıf ancak süratli golcüler için gol şansını arttırabilir.
Eksisi : Rakip savunma oyuncularına pozisyon alıp kaleyi kapatma zamanı tanıyabilir.
Örnekler : Lionel Messi, Alexander Hleb, Bojan, Samuel Eto’o, David Villa, Emmanuel Adebayor, Miroslav Klose, Dmitar Berbatov
Gereken Özellikler : Acceleration, Technique, Agility, Composure

- Likes to lob keeper :Kalecinin üstünden aşırtarak gol atmayı sever.
Örnekler : Francesco Totti, Fernando Torres, Wayne Rooney, Afonso Alves
Gereken Özellikler : Finishing, Decisions, Technique, Composure

- Likes to try to beat offside trap :Ofsayt tuzağına düşmemeye çalışır.
Artısı : Özellikle forvet oyuncuları için çok artı bir özellik. Bu sayede kaleciyle karşı karşıya kalınacak bir çok pozisyon bulunabilir.
Örnekler : Samuel Eto’o, David Villa, Andy Johnson, David Suazo, Simone Inzaghi, Andrey Shevchenko, Emmanuel Adebayor, Mirko Vucinic, Daniel Guiza
Gereken Özellikler : Off The Ball, Anticipation, Acceleration

Walter Sakana
03.Mart.2008, 19:48
Defansif olanlar

- Dives into tackles :Topu kapmak için kayarak müdahalelerde bulunur. Gerçek hayatta ilk aklıma gelen isim Emre Aşık.
Artısı : Faul yapmadan başarabildiği sürece bir çok gol tehlikesini önleme avantajı sağlar.
Eksisi : Faullere dolayısıyla kart görmeye ve serbest vuruş tehlikesi yaşamaya sebebiyet verebilir.
Örnekler : Philip Lahm, Alessandro Nesta, John Terry, Emre Güngör
Gereken Özellikler : Tackling, Concentration

- Does not dive into tackles :Topu kapmak için kayarak müdahaleleri tercih etmez.
Artısı : Kart görme ve faul yapma riskini azaltır.
Eksisi : Bazen kayarak müdahalelerin gerektiği anlar olur üstüne birde rakip oyuncu süratli ise kolaylıkla çalım atabilir.
Örnekler : Carles Puyol, Curtis Davies, Per Mertesacker, Paolo Maldini, Rio Ferdinand, John O’Shea, Pique, Walter Samuel, Giorgio Chiellini, Ezequiel Garay
Gereken Özellikler : Anticipation, Positioning, Concentration, Balance, Strength

- Stays back at all times : Hep savunmada kalır, ileri çıkmaz.
Artısı : Savunmanızda birkaç ileri çıkan oyuncu var ise bu özelliğe sahip bir oyuncunun da olması önemlidir. İleri çıkarken kaybedilebilecek toplarda geride bekleyen en azından bir oyuncunun olması önemlidir.
Eksisi : Ön liberonuzda bu özellik varsa bunun artı mı yoksa eksi bir özellik mi olduğu sizin taktik anlayışınıza bağlı.
Örnekler : Ivan Cordoba, Carles Puyol, Fabricio Coloccini, Paolo Maldini, Dietmar Hamann, Carlos Marchena

- Tries to play way out of trouble : Bu PPM özellikle dan dun vırmak yerine, topları pas yaparak veya tekniğini/çalım becerisini kullanarak riskli pozisyonlarda kullanan oyunculara verilir.
Artısı : Soğukkanlı, teknik kapasitesi yüksek, pas ve dripling becerisi olan oyuncuların topu pozitif kullanmasına yardımcı olur.
Örnekler : Daniel Agger, Michael Silvestre, Gabriel Milito, Rafael Marquez, Gerald Pique, Vincent Kompany, Rio Ferdinand, Ivan Cordoba, Vedran Corluka, Ezequiel Garay, Philip Degen, Michael Carrick
Gereken Özellikler : Decisions

Diğerleri

- Dwells on ball : Topu ayağında tutar.
Artısı : Topun takımınızda kalmasını sağlar, takım arkadaşlarının hücuma katılmasına zaman tanır.
Eksisi : Hızlı hücumları kesebilir, fiziksel özellikleri yetersizse top kaybı olabilir.
Örnekler : Bastian Schweinsteiger, Clarence Seedorf, Francesco Totti, Johan Elmander, Juan Roman Riquelme
Gereken Özellikler : Technique, Agility, Balance, Strength

- Argues with officials : Hakemlerle diyaloğa girer, tartışır ve sıklıkla itiraz eder. Hasan Şaş dersem sanırım daha iyi anlatmış olurum.
Artısı : Ne gibi bir artısı olabilir ki, belki hakemleri baskı altına alma etkisi vardır.
Eksisi : Tabi ki kart görme ihtimalini doğurur.
Örnekler : Hasan Şaş !

Son Söz :

Preferred moves Türkçe’ye çevirdiğimizde tercih edilen hareketlerdir. Oyundaki kullanım amacı ise bir oyuncunun sıklıkla denediği hareketleri, davranışları yada genelde benimsediği oyun anlayışını belirtmek içindir. Bir oyuncunun özelliklerinde yer alan herhangi bir preferred moves, sadece onu tercih eder anlamında değildir. Veya aynı şekilde o preferred moves’a sahip olmayan bir oyuncu o davranışları yapmaz diye bir şeyde söz konusu değildir.
Örnekle açıklayacak olursak, topla sol kanattan ilerleme preferred moves’una sahip olmayan bir oyuncu sol kanattan hiç top sürmeyecek mi? Aksine o da maç içerisinde bu davranışı gösterecek ancak o preferred moves’a sahip olan bir oyuncu bunu çok daha sık deneyecektir. Aynı şey kayarak müdahaleler, uzaktan şutlar gibi neredeyse bütün preferred moves’lar için geçerli.

Gelelim oyuncularınıza bu özellikleri kazandırabilir misiniz yada yapmasını istemediklerinizi yapmamasını sağlayabilir misiniz sorusunun cevabına. Buna hem evet hem hayır demek durumundayım. FM2009’da ilk kez eklenen bir özellik olarak oyuncu profil ekranında Player Interaction’a girerek bu konuda bazı tercihler yapabiliyoruz. Ancak burada önemli olan o oyuncunun tepkisi. Bazı oyuncular olumlu tepki göstererek isteğinize cevap verirken bazıları da olumsuz tepki vererek beklentinizi boşa çıkarıyorlar.

Genç ve gelişimini sürdüren oyuncular, karakterleri ile de bağlantılı olarak genelde olumlu tepki veriyorlar. Arda Turan gibi genç ancak belirli bir gelişime ulaşmış oyuncular ise olumsuz tepki gösterebiliyorlar. Şunu da unutmayın, oyuncudan bu tür isteklerde bulunmak onun moralini olumlu yada olumsuz etkilemiyor. Dolayısıyla bu konuda endişelenmeden şansınızı deneyebilirsiniz. Ancak bu isteklerde bulunurken oyuncunun sahip olması gereken özellikleri göz ardı etmeyin.

STRATOVARIUS
05.Mart.2008, 00:02
eline sağlık :) güzel olmuş. özellikle genç oyunculara yapabileceği hareketleri çalışmasını söylüyorum. kabul etse de etmese de onunla birebir ilgilendiğim için moralleri yükseliyor. forvetlerin hepsi kalecinin üzerinden aşırma özelliği kazandı. :)

tosunpasa
05.Mart.2008, 00:18
çok güzel bir rehber çok işime yarıyacak teşekkür ederim..

batuhanry
05.Mart.2008, 01:32
Ellerine sağlık, yararlı bir paylaşım. :)

Sekopej
05.Mart.2008, 01:33
Rehberler bölümüne konu taşındı. Teşekkürler paylaşım için.

x245x
13.Mart.2008, 22:37
süper olmuş yaw.çok saolasın

RPalacio
14.Mart.2008, 04:40
teşekkürler güzel bir çalışma ama benim oyunum türkçe oldugu için fazla sorun yaşamadım yine de saol

bcm783
18.Mart.2008, 12:54
çok güzel bir düzenlem olmuş yardıma ihtiyacım vardı bu konuda teşekkürler

Raistlin1
19.Mart.2008, 03:19
Çalışman için teşekkürler.

achillesgg
26.Mart.2008, 22:22
oyuncularda bu hareketlerın bırkaçı cıkmıyor mesela semih e bir ozellık katmak ıstedım fakat bulamadım

Walter Sakana
27.Mart.2008, 00:48
oyuncularda bu hareketlerın bırkaçı cıkmıyor mesela semih e bir ozellık katmak ıstedım fakat bulamadım

evet bazı ppm'ler için böyle bir şansımız yok. Bunlar;

Gets into opposition area
Plays no through balls
Stays back at all times
Tries to play way out of trouble
Curls ball
Arrives late into opponents area
Dwells on ball
Argues with officials

Seçebildiklerimiz ve seçemediklerimizi karşılaştırınca seçebildiklerimizin daha çok taktiksel ve tekniksel ppm'ler olduğunu görüyoruz. Seçemediklerimiz ise genel olarak oyuncunun mental yaklaşımı ile ilgili olanlar. Sadece Curls ball tekniksel bir ppm ve bence seçilebilmesi gerekirdi.
"argues with officials" ise oyuncunun kişiliğiyle ilgilidir.

Cengo
27.Mart.2008, 02:58
PPM olan bir oyuncu, zekasını kullanmak yerine PPM'deki hareketi yapmayı seçer.PPM oyuncuyu tekdüzeleştirebilir, hantal-bölge oyuncusu haline getirebilir.

perpetua
27.Mart.2008, 21:12
Guzel bir rehber. Tebrikler. Calismalarinizin devamini dilerim. :)

carefull
13.Haziran.2009, 04:32
raulda plase şut cek bulamadım :S

pappi
19.Haziran.2009, 22:12
böyle bir rehbere ihtiyacım vardı eline sağlık.birçok genç oyuncuma preferred moves özelliği kazanmasını tavsiye ediyordum ama özelliklerine göre değil mevkilerine göre oluyordu.şimdi daha etkili kullanabilirim sanırım.

serdarkmare
19.Haziran.2009, 22:49
türkçelerini yazabilirmisiniz ?

Walter Sakana
20.Haziran.2009, 00:44
Türkçe açıklamalarını yazdım karşılarına, oyunum Türkçe olmadığı için Türkçe versiyondaki tam yazılımlarını bilmiyorum. Takıldığın yada sormak istediğin varsa ne olduğunu yazarsan yardımcı olmaya çalışayım.

serdarkmare
20.Haziran.2009, 02:22
http://www.hemencevir.com/

sağolun siteden çeviriyorum aradıklarım

serdarkmare
20.Haziran.2009, 02:34
Bişey daha sorucam bu özellikleri oyuncuları yükleyebiliyormuyuz antremanla felam mesela mascherano basit kısa paslar kullanır ve hakemlere itiraz eder özelliği var. ben buna topu kapmak için atlar özelliği yüklemek istiyorum (( Dives into tackles )) bunu nasıl yapcaz

Walter Sakana
20.Haziran.2009, 04:02
Evet player interaction'a girerek bunu yapabiliyoruz ama Mascherano gibi belirli düzeye ulaşmış bir oyuncu büyük ihtimalle buna olumsuz tepki verebilir.
Mesela ben Arda Turan'dan topu sol kanattan sürmesini (run with ball down left) istedim olumsuz yanıt verdi. Öte yandan Mehmet Topal ve Barış Özbek'e basit kısa pas oyna dedim olumlu tepki verdiler ve bu özelliği kazandılar. Yani oyuncuya, onun vereceği tepkiye bağlı birazda.
Ayrıca istemediğimiz preferred moves'larıda gene aynı yerden (player interaction) yapmamalarını isteyebiliyoruz. Mesela Servet'in ileri çıkma özelliği vardı, bunu yapmamasını istedim, oda olumlu yanıt verdi ve "gets forward whenever possible" preferred moves'u kalktı. Emre Güngör ise "kayarak top kapma" özelliğini kaldırmak istediğimde olumsuz tepki verdi.

Birşey daha var; bir oyuncudan bir preferred moves özelliği kazanmasını istediğimizde oyuncu olumlu tepki verse bile o özelliği kazanacak diye birşey yok. Oyuncu antrenmanlarda o özelliği kazanmaya çalışıyor, bazen başarılı oluyor bazen olamıyor.

El Barto
20.Haziran.2009, 04:05
Bu konunun neden ilgisiz kaldığını buldum -bence gayet yararlı bir konu olsa da-. Çok uzun okumuyor kimse. :D

Konu ile alakalı bir mesaj olması açısından ben bir kere daha teşekkür edeyim rehber için. :)

Corpus
20.Haziran.2009, 04:58
Uzun olsa da faydalı ben oturdum satır satır okudum :) faydalı bir rehber teşekkürler

serdarkmare
20.Haziran.2009, 12:36
Evet player interaction'a girerek bunu yapabiliyoruz ama Mascherano gibi belirli düzeye ulaşmış bir oyuncu büyük ihtimalle buna olumsuz tepki verebilir.
Mesela ben Arda Turan'dan topu sol kanattan sürmesini (run with ball down left) istedim olumsuz yanıt verdi. Öte yandan Mehmet Topal ve Barış Özbek'e basit kısa pas oyna dedim olumlu tepki verdiler ve bu özelliği kazandılar. Yani oyuncuya, onun vereceği tepkiye bağlı birazda.
Ayrıca istemediğimiz preferred moves'larıda gene aynı yerden (player interaction) yapmamalarını isteyebiliyoruz. Mesela Servet'in ileri çıkma özelliği vardı, bunu yapmamasını istedim, oda olumlu yanıt verdi ve "gets forward whenever possible" preferred moves'u kalktı. Emre Güngör ise "kayarak top kapma" özelliğini kaldırmak istediğimde olumsuz tepki verdi.

Birşey daha var; bir oyuncudan bir preferred moves özelliği kazanmasını istediğimizde oyuncu olumlu tepki verse bile o özelliği kazanacak diye birşey yok. Oyuncu antrenmanlarda o özelliği kazanmaya çalışıyor, bazen başarılı oluyor bazen olamıyor.

çok sağolasın kardeşim gerçek bir rehber gibisin :)

Walter Sakana
20.Haziran.2009, 14:34
Bu konunun neden ilgisiz kaldığını buldum -bence gayet yararlı bir konu olsa da-. Çok uzun okumuyor kimse. :D

Konu ile alakalı bir mesaj olması açısından ben bir kere daha teşekkür edeyim rehber için. :)

Çok uzun olduğundan dolayı okunma ihtimalinin düşük olması yazıyı hazırlarken bile farkında olduğum birşeydi. Bunun yanısıra antrenman&antrenörler rehberinde de aynı şekilde. Açıkçası bende çok uzun yazılar olduğunda pek okumuyorum çok ilgimi çekmediği taktirde. :D:D

Yazıyı hazırlarken en büyük amacım bu konuyla ilgili birşeye takılan arkadaşların yazı içerisinden aradığı cevabı bulmasıydı.

Bende bir kere daha teşekkür edeyim sana ve diğer yorum yazan arkadaşlara, güzel yorumlarınız için :)

serdarkmare
21.Haziran.2009, 02:06
babele ekledim özelliği :D sol kanatta oynatıyordum sağ içe haraket etmesini istedim ve sonunda oldu işte foto :D oyuncu etkileşiminden yaptım 1 sezon geçti aradan sonra oldu :D

http://img37.imageshack.us/img37/1411/adszfyx.jpg (http://img37.imageshack.us/i/adszfyx.jpg/)

Walter Sakana
21.Haziran.2009, 02:40
babele ekledim özelliği :D sol kanatta oynatıyordum sağ içe haraket etmesini istedim ve sonunda oldu işte foto :D oyuncu etkileşiminden yaptım 1 sezon geçti aradan sonra oldu :D

biraz uzun zaman alıyo demi :) nasıl maçı izleyince oyun tarzı farkettimi babel'in?

serdarkmare
21.Haziran.2009, 03:04
biraz uzun zaman alıyo demi :) nasıl maçı izleyince oyun tarzı farkettimi babel'in?

evet uzun zaman alıyo ...
bazen sol kanata kadar bile gelio :D daha çok gol atmaya başmadı gibi

EL-Hadji
14.Ekim.2009, 19:59
Çok güzel bir çalışma. Ellerinize sağlık.

İki şey eklemek istiyorum. Move into channels özelliği olan santraforlar göbekte durmak yerine çoğunlukla kanatlara hareket ederler. Bir nevi markajdan kurtulmaya çalışırlar.

Dives into tackles özelliği olan defanslar çabuk ve teknik oyuncular karşısında bir çok kez çaresiz kalıyor. Yatırıp kaldırılıyorlar...

Oğuzcan
25.Ekim.2009, 16:02
Emeğine sağlık gerçekten çok kaliteli bir çalışma olmuş...

cryshal
31.Ekim.2009, 04:45
bu preferred moves'u player interactiondan mı ayarlıyoruz sadece ? yoksa profildeki diğer bölümlerden mi ?

lord_xander
01.Kasım.2009, 14:58
player interactiondan

shadowrefree
01.Kasım.2009, 17:36
çok güzel çalışma olmuş ingilizcesi yetersiz kalan veye oyunu türkçe olmayanlar için yararlı bir rehber ellerine sağlık...

erayaydemir
05.Kasım.2009, 15:01
Arkadaşlar bu özellikleri oyuncalar FM 2010'da nasıl yüklüyoruz, hangi ekrandan yapılıyor?

ozaniel
05.Kasım.2009, 18:53
Interaction->Comment on player'dan yapıyoruz. :)
Ayrıca galiba yeni PPM'ler var, onlar da eklenebilir listeye.

mesutc28
06.Kasım.2009, 15:04
Çok güzel olmuş emeğine sağlık gardaş:)

semhfenerbahce
23.Haziran.2010, 13:42
çok işime yaradı. ellerine sağlık.:)

Crazycat
13.Şubat.2012, 00:43
2012 ile ilgili böyle bir çalışma yapılabilir mi?

Klavooz
08.Mart.2012, 07:20
2012 ile ilgili böyle bir çalışma yapılabilir mi?

+1907

Beklemedeyiz...