PDA

View Full Version : Turk Vatandasi Olma Yılı

MaliKaya
06.Nisan.2008, 18:27
Arkadaslar, eminim bu konu daha onceden tartisilmistir.
Ancak TFF yetkilisi Göksel bey ile yaptigim bir gorusme sonucunda "Turkiye'de Futbol oynayan yabanci uyruklu bir futbolcu 5 yil icersinde Turk Vatandas ligina gecme hakkina sahip oluyor, bu durum futbolcunun kendi milli takiminda oynamis olsa dahi degismez" seklinde bir bilgi aldim.
Ama oyunda ulkesinin U-19 veya U-21 milli takiminda dahi oynasa futbolcunun vatandasliga gecmesi icin gereken yilin 10 oldugunu gosteriyor. Simdi esas konu, bu olayin bir yanlislik mi oldugu yoksa UEFA kriterlerinde boyle bir uygulamanin gercekte de oldugu ve Sİ nin bunu oyuna yansitmis olmalarimidir?

Bu arada bu konu ile ilgili benim sahsi dusuncem; su anda mevcut uygulamanin sacma yonde oldugudur cunku yabanci uyruklu bir futbolcu kendi milli takiminda oynadiktan sonra daha kolay TR vatandasligina gecebilmesi lazim, cunku oyuncu tercihini yapmistir ve U-21 de oynamissa zaten TR milli takiminda oynayamaz.

Trabzonspor
06.Nisan.2008, 18:43
Bu konuda bende yanlışlık olduğunu düşünüyorum.

Trabzonspor ile oyuna başladığımda Yattara zaten Türkiye'deki 5 yılını doldurmuş oluyor ancak oyunda 5 yıl daha geçiyor ve hala Türk vatandaşı olmuyor.2012 yılı dolarken Yattara hala Türk statüsüne geçmesine 270 gün vard diyor.Adam futbolu bırakacak sora mı Türk vartandaşlığı kazanacak.

http://www.paylaskiresim.com/imag/i70vx0glg.jpg

licentia
06.Nisan.2008, 22:57
arama yapsaydiniz keske yeni konu acicaginiza...

Neyse Goksel bey sanirim onemli bi detayi es gecmis konusmanizda...

Bu oyuncular 5 sene icersinde vatandas oluyorlar evet ama vatandasliga basvurduktan 5 sene sonra... Kac tane topcu var oyunda oldugu gibi ulkemize ayak basar basmaz Turk vatandasligina basvuran? Benim bildigim hic yok ama belki vardir 1-2 tane... Genelde gercek hayatda 7-10 yil sonra Turk statusune geciyor kendi milli takiminda oynamis oyuncular cunku basvurmalari en erken 2. veya 3. sezonlarinda gerceklesiyor...

Aslinda Omer abi daha once sabit 10 yil olucagina oyuncudan oyuncuya oyundan oyuna degisen daha gercekci daha rastgele bi sistem gelistirilmesini tercih etigini solemisti yanlis hatirlamiyorsam. Boyle bi sistem gelisene kadar bununla idare edicez...

retired
07.Nisan.2008, 00:01
8 yabancı zaten yetmiyor. bir de bu ayrıntı can sıkıyor iyice.

licentia
07.Nisan.2008, 00:18
Gercek hayatdaki TD'lerin yasadiklarini yasiyorsunuz iste :)

MaliKaya
07.Nisan.2008, 00:26
arama yapsaydiniz keske yeni konu acicaginiza...

Neyse Goksel bey sanirim onemli bi detayi es gecmis konusmanizda...

Bu oyuncular 5 sene icersinde vatandas oluyorlar evet ama vatandasliga basvurduktan 5 sene sonra... Kac tane topcu var oyunda oldugu gibi ulkemize ayak basar basmaz Turk vatandasligina basvuran? Benim bildigim hic yok ama belki vardir 1-2 tane... Genelde gercek hayatda 7-10 yil sonra Turk statusune geciyor kendi milli takiminda oynamis oyuncular cunku basvurmalari en erken 2. veya 3. sezonlarinda gerceklesiyor...

Aslinda Omer abi daha once sabit 10 yil olucagina oyuncudan oyuncuya oyundan oyuna degisen daha gercekci daha rastgele bi sistem gelistirilmesini tercih etigini solemisti yanlis hatirlamiyorsam. Boyle bi sistem gelisene kadar bununla idare edicez...

Oncelikle tesekkur ederim uyarmis oldugun icin.

Goksel bey detayi es gecmis olabilir kabul. Ancak unutmamak gerekir ki bir bir Oyun. Eger ki sen simdi gelip bana bu detayi acarsan bende sana soyle bir soru sorarim,
Bir futbolcunun Turk takimina geldigi gibi vatandasliga basvuru yapmadigini nerden biliryorsun. Kaldi ki oyuncunun profilindeki personel bolumunde eger bir gun sayaci varsa ben oyuncunun basvurusunu yaptigini ve bekledigini anlayip isin firlamaligina kacarim.
Diger taraftan esas bana etik gelmeyen konu futbolcu kendi milli takiminda oynadigi gibi bu sure otomotikmen 10 yila cikiyor. Bu bana pek mantikli gelmiyor.
Diger taraftan Omer abi diye bahsetmis oldugun arkadasimizin aslinda istemis oldu kural bir nevi var. Nasil mi ;
Su anda bu surenin 5 yi oldugunu farz edelim, ama futbolcu mutsuz dogal olarak vatandasliga gecmiyor ve belkide daha da uzun bir sure gecmeyecek. Buda bir bakima Futbolcunun istegine bagli birsey. Oyun sadece minimum bir zaman siniri koyuyor.

Amacim bu vatandaslik olayinin ne kadar dogru ne kadar yanlis oldugudur. Yanilmiyorsam oyunda Ispanya liginde 10 Almanya liginde ise 8 yil bu sure. Onun disindaki butun buyuk ulkelerde bu sure 5 yili gecmiyor...

licentia
07.Nisan.2008, 02:15
Benim bahsetigim sistem tam oyundaki gibi degil aslinda. Mesela atiyorum X isimli yabanci oyuncuyu transfer ediyorsunuz Turkiye de full bi sezon geciriyor ve ulkeyi cok seviyor hemen vatandasliga basvuruyor ve bu tarihten sonra vatandaslik proseduru basliyor o tarihden sonra 5 sene gecince vatandas oluyor. Atiyorum Y isimli oyuncuda 3. sezonunda bunu yapiyor. Kararlari etkileyen faktorler arasinda gercek hayatdaki trendler de etkilemeli mesela Afrikali ve Brezilyali oyuncularin Turk vatandasligina daha sicak bakmasi gibi veya Balkanlardan ve Turki cumhuriyetlerden gelen oyuncularin Turkiye de yasamini surdurmeye daha sicak bakip but tur basvurulari daha erken yapmaya eglimli olucaklari gibi (bu durum daha cok Basketbolda mevcut aslinda). Tabi oyuncunun ulkedeki mutlulugu, lige alismi, ttakimindaki durum de etkilicektir. Oyuncunun ne zaman basvurucagini etklimemesi gerekn baska faktorler mesela hangi ulkeden geldigi bu ulkenin kulturunun ve dilinin Turkiye ye ve Turkceye ne kadar yakin oldugu gibi bir suru faktorun devreye de girmesi zamanla eklenebilicek guzel detaylar olucaktir.

Mesela oyunda Azerbeycan'i calistiriyorum bana soruyorlar "Turk bir menejerin Azerbeycan'i calistirmasi Azeri bir menejer kadar kolay olmucaktir dil ve kultur cok farkli diye sizce de ole mi?" Sanki iben Mozambique liyim de Azerbeycana dil ve kultur olarak cok farkli bir yerden geliyorum. Ben tabi guluyorum buna :icon_biggrin: Yani oyun daha henuz bu tur konularda bile gelismemis hangi dillerin birbirine yakin oldugu hangi ulkelerin kulturuel olarak birbirine yakin oldugu gibi...

Oyunda su anda bulunan vatandaslik sistemi ise cok farkli o ulkeye ayak basar basmaz basvuru yapdigini varsayip one gore yorumluyor ve oyuncuya bu vatandasligi kabul edip etmeme hakki sunuyor. Aslinda ortada yapilmis bir basvuru yok. Sanirim bazi ulkelerde sistem bole bi ulkede belli bir sure gecirdikten sonra o insana vatandas olma hakki sunuluyor ve o kisi isterse kabul ediyor. Bizim ulkemizde isler boyle degil ama bu yuzden bu sistem Turkiye liglerine uygun degil...

Ornek olarak bana verebilicegin oyuncu var mi Turkiye'ye geldikten 5 sene sonra vatandas olmus? Yani geldigi gunden ihtibaren vatandaslik basvurusu yapmis diyebilicegimiz? Malasef bu isler ulkemizde oldukca karisik. Vatandas olup Turk statusunde oynayamayan oyuncular da var mesela Bebbe ve Rafael. Gecen sene vatandas olan Bebbe bu sene Kamerun milli takiminda oynadigi icin Turk statusunde oynama hakkini kaybetti. Veya Manisaspor'lu Rafael vatandaslik islemlerinde bulunan hata yuzunden simdilik yabanci statusunde oynuyor Turk vatandasi olup Brezilya milli takimlarinda hic oynamamis olmasina ragmen. Bu karisikliklar bile mevcut iken sizin istekleriniz biraz garip kaciyor sanki oyunu keyfinize gore seklindirmeye kaciyor biraz. Evet bu bir oyun ama amaci gercek hayati bire bir yapabilicegi en iyi sekilde sanal aleme gecirmek.

Milli takim konusunda haklisin yalniz bence bi oyuncu "declared for nation" degil ise yani o ulkenin A milli takimda oynamadi ise, 21 yasindan sonra U-21 de de oynamadi ise ve oyuna bastan ihtibaren declared for nation girilmemis ise onun Turk milli takimlarinda oyanayabilir sayilip vatandaslik sureside ona gore cikmali muhtemelen SI'in hatasidir. Mesela su anda hala alt liglerde birinci vatandasligi Turkiye olmayan U-18 Turk oyuncularini transfer edemiyorsunuz bu da SI in gozden kacirdigi bir hata... Bunlari etik bir sorunlar olarak gormemek lazim bu tur kodlama hatalari hep oluyor cunku.

Yani isin kisasi Turkiye'ye has bir sistemin gelistirilmesi gerektigidir yalniz bu tur konulari elestirirken ulkemizdeki sistemsizligi, kaotik ortamini, ve her an her seyin degisime ugrama olasiligini da goz onunde bulundurmak lazim. Bu durumlar hem SI'in hem de arastirmacilarin isini cok zorlastiriyor.

ayaz1984
07.Nisan.2008, 02:54
<H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNU TASARISI</H1>

Yetkili makam kararı ile Türk vatandaşlığının kazanılması

MADDE 10- (1) Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen bir yabancı, bu Kanunda belirtilen şartları taşıması halinde yetkili makam kararı ile Türk vatandaşlığını kazanabilir. Ancak, aranan şartları taşımak vatandaşlığın kazanılmasında kişiye mutlak bir hak sağlamaz.

Başvuru için aranan şartlar
MADDE 11- (1) Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancılarda;
a) Kendi milli kanununa, vatansız ise Türk kanunlarına göre ergin ve ayırt etme gücünesahip olmak,
b) Başvuru tarihinden geriye doğru Türkiye’de kesintisiz beş yıl ikamet etmek

b maddesini iyi okursanız basvurdugu tarihten geriye dogru bakıllarak 5 sene ikamet etmiş olması yani bi yabancı 5 sene turkıyede oynamıssa ve 5 senenın sonunda basvurursa turk vatandası olabılır bu bu kadar basittir

ayaz1984
07.Nisan.2008, 02:55
<H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNU TASARISI</H1>

MADDE 10- (1) Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen bir yabancı, bu Kanunda belirtilen şartları taşıması halinde yetkili makam kararı ile Türk vatandaşlığını kazanabilir. Ancak, aranan şartları taşımak vatandaşlığın kazanılmasında kişiye mutlak bir hak sağlamaz.

a) Kendi milli kanununa, vatansız ise Türk kanunlarına göre ergin ve ayırt etme gücünesahip olmak,

b maddesini iyi okursanız basvurdugu tarihten geriye dogru bakıllarak 5 sene ikamet etmiş olması yani bi yabancı 5 sene turkıyede oynamıssa ve 5 senenın sonunda basvurursa turk vatandası olabılır bu bu kadar basittir
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNU TASARISI

MaliKaya
07.Nisan.2008, 03:19
Bu karisikliklar bile mevcut iken sizin istekleriniz biraz garip kaciyor sanki oyunu keyfinize gore seklindirmeye kaciyor biraz. Evet bu bir oyun ama amaci gercek hayati bire bir yapabilicegi en iyi sekilde sanal aleme gecirmek.

Iyi guzel yazmissin ancak bir noktada sana katilmiyorum ki buda, yukarda alinti yapmis oldugum yazin.
Daha onceki serilerde kimse cikipta neden futbolcular 5 sezonda geciyorda 3 sezonda gecmiyor demedi!!!
Biz bu yil gelen bu degisikligin ne kadar gerekli veya ne kadar dogru uygulanabiliyor oldugudur.

Redrum
07.Nisan.2008, 03:53
Aurelio ne zaman başvurdu ki? Ya benim bildiğim eğer 5 yıl oynadıysan, başvurunca almaları lazım. Öyle saçma şey mi olur:) 10 yıl Türkiye'de mi oynayacak adam:)

perpetua
07.Nisan.2008, 04:10
Amacim bu vatandaslik olayinin ne kadar dogru ne kadar yanlis oldugudur. Yanilmiyorsam oyunda Ispanya liginde 10 Almanya liginde ise 8 yil bu sure. Onun disindaki butun buyuk ulkelerde bu sure 5 yili gecmiyor...

Ilk olarak iki farkli kavrami birbirine karistirmamak lazim. Turk vatandasi olmak baska, Turk statusunde Turkiye'de futbol oynamak baska.

Futbol Federasyonu'nun belirlediği yeni statü gereği; Türk vatandaşlığı hakkını elde eden yabancı oyuncular, milli takımda oynama şartlarına (FIFA'nın koyduğu kriterleri haiz) uygun oldukları takdirde hiç beklemeden kendi takımlarında da yerli statüsünde oynayabiliyor. Herhangi bir kulübün kadrosunda bulunan ya da yeni transfer edilen (vatandaşlığa kabul edilmesi halinde Türk Milli Takımı'nda oynamasına da engel olmayan) bir yabancı oyuncu vatandaşlık hakkı elde ettiği gün yerli oyuncu statüsü de kazanmış oluyor.

F.Bahçeli Aurelio bu tanımlamaya uyan futbolcular arasında ve seçilirse Ay-Yıldızlı formayı giymesine hukuksal hiçbir engel yok. Hatta Brezilya Milli Takımı'nda hiç oynamayan Aurelio, Türk Milli Takımı'na çağrılmasa bile Türk Milli Takımı'nda oynama şartlarını taşıdığı için yerli statüsü kazanıyor. Yabancı oyuncularla ilişkin yeni statüde bir de yumuşama yapıldı. Eski statüde yabancı futbolcular Türk vatandaşı oldukları tarihten itibaren beş yıl bekliyorlardı. Şimdi ise başvuru tarihinden itibaren 5 yıl bekledikten sonra yerli oyuncu statüsünde oynayabilecekler. Başvuru tarihinin esas tutulması ile TC vatandaşlığına meyilli olanlar biraz daha zaman kazanmış oluyor.

http://sporvizyon.zaman.com.tr/?hn=11963 (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsporvizyon.zaman.c om.tr%2F%3Fhn%3D11963)

Burada varsayilmasi gereken, oyuncular ne zaman TC vatandasligina basvurur?

FIFA 2008 yilinin yazinda, bir oyuncunun baska bir ulkenin milli takiminda oynayabilmesi icin vatandaslik aldigi ulkede en az 5 yil yasamis olmasi kuralini getirdi. Yani yabanci bir oyuncu Turkiye'de 5 yil ikamet etmeden Turk milli takiminda oynayamiyor ve vatandas olur olmaz Turk statusunde oynama hakkindan yararlanamiyor.

Vatandaslik kanununa gore (yukarida bir kismi eklenmis), yabanci uyruklu birisinin vatandas olmasi icin iki yol var.

1. Turkiye'de 5 yil ikamet etmek ve vatandas olmak.
2. Turkiye'ye belli bir konuda yarar saglayacagini gosterip erken basvuru yapmak ve bakanlar kurulu karari ile vatandas olmak (bu Turkiye'ye geldikten 1 hafta sonra da olabilir teorik olarak).

Turk milli takiminda oynamaya hakki olan oyuncu (yani yabanci milli takimda oynamamis veya oynamayi beklemeyen oyuncu) FIFA kuralina gore 5 yildan once milli takimda oynayamadigi icin erken basvuru yapmasinin herhangi bir yarari yok. Bu oyuncu Turk milli takiminda oynayabildigi icin, vatandas olur olmaz Turk statusune geciyor. Yani Turkiye'de oynadiktan 5 yil sonra.

Turk milli takiminda oynamaya hakki olmayan oyuncu'nun Turkiye'ye yarar saglayacagi varsayimi ile erken basvuru yapmasi ve bakanlar kurulu karari ile vatandas olmasini varsaymak pek de mantikli degil. Bu oyuncu 5 yil Turkiye'de oturduktan sonra vatandas olabiliyor. Ancak Turkiye'de Turk statusunde oynamasi icin vatandas olmasi yeterli olmuyor. Bes yillik sureyi doldurup, vatandasliga basvurduktan sonra, 5 yil daha beklemesi gerekiyor Turk statusunde oynayabilmesi icin. Yani toplam 10 yil sonra Turk statusunde oynayabiliyor, her ne kadar 5 yil sonunda Turk vatandasi olsa da.

Oyunda "nationality" olarak gosterilen bilgiyi Turk statusunde oynama hakki olarak kabul etmek en dogrusu. Yabanci ulkelerde milli olmamis oyuncularin bu hakki 5 yil sonra, yabanci ulkelerde milli olmus oyuncularin ise bu hakki 10 yil sonra kazaniyor olmasi belki de tamamen gercek olmasa da, gercekci bir yaklasim. En azindan su an icin.

MaliKaya
07.Nisan.2008, 05:39
Son nokta :)
Arastirmaci olmak boyle birsey olsa gerek.

Universal
21.Nisan.2008, 18:45
Birde bu vatandaşlık konusunu açılmışken, Fenerbahçe'de Deivid, ikinci sezonun ortasında süresi dolmadığı halde Türk vatandaşı oluyor ama; milli takıma seçilemiyor. Bunu bildirmek istedim.

MaliKaya
21.Nisan.2008, 19:13
Birde bu vatandaşlık konusunu açılmışken, Fenerbahçe'de Deivid, ikinci sezonun ortasında süresi dolmadığı halde Türk vatandaşı oluyor ama; milli takıma seçilemiyor. Bunu bildirmek istedim.

Oyle birsey olmasi normal sartlarda mumkun degil. SS koyabilirmisiniz?

KaPaLı
21.Nisan.2008, 19:20
Bendede aynısı oldu Guti'yi aldığım ilk sene, 2 ay geçti Türk oldu. Ömer abi oyunu istemişti ama sildim diye upload edemedim.

sirthamate
12.Haziran.2009, 15:22
2 ayda mı yok artık:)

Oghuse
12.Haziran.2009, 15:41
2 ay olması oyundaki bir tersliğe işarettir.

senolyagnl
14.Haziran.2009, 18:27
arkadaşlar bu konu benim canımı çok sıkıyor. arkadaşlardan birisi bavvurudan 5 sene sonra demiş. asıl bu arkadaş önce araştırsın sonra böbürlensin.

Ben Üni.de Devletler özel hukuku dersi alıyorum ve aynı konu ordada var. Zira bir yabancı ülkede vatandaşlık alabilmesi için iki yol var . Biri Bakanlar kurulu özel kararı ile yıl önemi olmadan TC'ye geçebilir. İkinci secenekte yabancı kişi ülkeye ayak bastıktan beş yıl sonra( bu yıl tabiri bir sene içinde 6 aydan fazla türkiyede bulunması koşuluyla geçerlidir.) Tc vatandaşı olmak için başvurur ve bakanlar kurulu eger engel bir durum yoksa vatandaşlığı onaylar. Vatandaşlık hukunda bu durum böyledir. Konu bence çok saçma bir şekilde uzamış oyunda yanlışlık var TFF'nin bu konuda çok fazla değişikliği yoktur. Sadece milli takım forması giymemiş oyuncuları daha erken alabiliyor... Saygılarımla. Bunu düzeltebilecek bir yama yokmu acaba?

El Barto
14.Haziran.2009, 18:35
Tamamen bilgi amaçlı bir dipnot vereyim;

Cuma günkü resmi gazetede yayınlanan 5901 sayılı kanunu okuyarak bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

http://rega.basbakanlik.gov.tr/main.aspx?home=http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2009/06/20090612.htm&main=http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2009/06/20090612.htm

KaPaLı
14.Haziran.2009, 18:47
O kanun yeni değişti herhalde. 5 yıla düştü süre ama ekstra birşey kondu.

a) Türkiye'ye sanayi tesisleri getiren veya bilimsel, teknolojik, ekonomik, sosyal, sportif, kültürel, sanatsal alanlarda olağanüstü hizmeti geçen ya da geçeceği düşünülen ve ilgili bakanlıklarca haklarında gerekçeli teklifte bulunulan kişiler.

perpetua
16.Haziran.2009, 14:22
arkadaşlar bu konu benim canımı çok sıkıyor. arkadaşlardan birisi bavvurudan 5 sene sonra demiş. asıl bu arkadaş önce araştırsın sonra böbürlensin.

Ben Üni.de Devletler özel hukuku dersi alıyorum ve aynı konu ordada var. Zira bir yabancı ülkede vatandaşlık alabilmesi için iki yol var . Biri Bakanlar kurulu özel kararı ile yıl önemi olmadan TC'ye geçebilir. İkinci secenekte yabancı kişi ülkeye ayak bastıktan beş yıl sonra( bu yıl tabiri bir sene içinde 6 aydan fazla türkiyede bulunması koşuluyla geçerlidir.) Tc vatandaşı olmak için başvurur ve bakanlar kurulu eger engel bir durum yoksa vatandaşlığı onaylar. Vatandaşlık hukunda bu durum böyledir. Konu bence çok saçma bir şekilde uzamış oyunda yanlışlık var TFF'nin bu konuda çok fazla değişikliği yoktur. Sadece milli takım forması giymemiş oyuncuları daha erken alabiliyor... Saygılarımla. Bunu düzeltebilecek bir yama yokmu acaba?

Link bile vermiştim konuda ama ona göz gezdirmediniz herhalde.

http://sporvizyon.zaman.com.tr/?hn=11963

Bunu yazan kim diye soracak olursanız.. Ömer Altay (http://www.sporgon.com/Haber-Kategori/10/2187/omer_Altay_rekora_kosuyor/index.html)

Bir tane ders alarak bir konuda uzman olunmuyor maalesef. Ders kitaplarında öğretilenlerin dışına çıkmak, araştırmak gerekiyor. Bunu da böbürlenmek olarak tanımlıyorsanız, böbürlenmiş olayım. Benim için dert değil.

senolyagnl
18.Haziran.2009, 00:57
Link bile vermiştim konuda ama ona göz gezdirmediniz herhalde.

http://sporvizyon.zaman.com.tr/?hn=11963 (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsporvizyon.zaman.c om.tr%2F%3Fhn%3D11963)

Bunu yazan kim diye soracak olursanız.. Ömer Altay (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.sporgon.com%2F Haber-Kategori%2F10%2F2187%2Fomer_Altay_rekora_kosuyor%2 Findex.html)

Bir tane ders alarak bir konuda uzman olunmuyor maalesef. Ders kitaplarında öğretilenlerin dışına çıkmak, araştırmak gerekiyor. Bunu da böbürlenmek olarak tanımlıyorsanız, böbürlenmiş olayım. Benim için dert değil.
ben halen söylediğimde iddialıyım... Yazıda vatandaşlıga geçmek için 5 yıl yaşamakta aynı fikirdeyiz fakat türk statüsünde oynamada başvurudan 5 yıl sonra demiş... Buraya kadar bir yanlışlık oldugunu düşünmüyorum... Değil mi Ömer Altay... Şimdi bu milli takımda oynamış futbolcuyu geldiği ilk gün başvuru yapmaktan alıkoyan şey nedir? Geldiği gün başvurur 5 yıl kesintisiz yaşar hem TC vatandaşı olur hem Türk statüsünde oynar.... Değil mi?

Buda senin linkinden alıntı...
"Önceden Türk vatandaşı oldukları tarihten itibaren beş yıl bekliyorlardı. Şimdi ise başvuru tarihinden itibaren 5 yıl bekledikten sonra yerli oyuncu statüsünde oynayabilecekler."

perpetua
19.Haziran.2009, 06:19
ben halen söylediğimde iddialıyım... Yazıda vatandaşlıga geçmek için 5 yıl yaşamakta aynı fikirdeyiz fakat türk statüsünde oynamada başvurudan 5 yıl sonra demiş... Buraya kadar bir yanlışlık oldugunu düşünmüyorum... Değil mi Ömer Altay... Şimdi bu milli takımda oynamış futbolcuyu geldiği ilk gün başvuru yapmaktan alıkoyan şey nedir? Geldiği gün başvurur 5 yıl kesintisiz yaşar hem TC vatandaşı olur hem Türk statüsünde oynar.... Değil mi?

Buda senin linkinden alıntı...
"Önceden Türk vatandaşı oldukları tarihten itibaren beş yıl bekliyorlardı. Şimdi ise başvuru tarihinden itibaren 5 yıl bekledikten sonra yerli oyuncu statüsünde oynayabilecekler."

Başvuru yapmanın ön koşulu ne peki?

Bunu da vatandaşlık kanunu cevaplıyor zaten...

MADDE 10 – ( 1) Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen bir yabancı, bu Kanunda belirtilen şartları taşıması halinde yetkili makam kararı ile Türk vatandaşlığını kazanabilir. Ancak, aranan şartları taşımak vatandaşlığın kazanılmasında kişiye mutlak bir hak sağlamaz.

MADDE 11 – ( 1) Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancılarda;
a) Kendi millî kanununa, vatansız ise Türk kanunlarına göre ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmak,
b) Başvuru tarihinden geriye doğru Türkiye'de kesintisiz beş yıl ikamet etmek,
c) Türkiye'de yerleşmeye karar verdiğini davranışları ile teyit etmek,
ç) Genel sağlık bakımından tehlike teşkil eden bir hastalığı bulunmamak,
d) İyi ahlak sahibi olmak,
e) Yeteri kadar Türkçe konuşabilmek,
f) Türkiye'de kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin geçimini sağlayacak gelire veya mesleğe sahip olmak,
g) Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak, şartları aranır.

veya

MADDE 12 – ( 1) Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak şartıyla Bakanlığın teklifi, Bakanlar Kurulunun kararı ile aşağıda belirtilen yabancılar Türk vatandaşlığını kazanabilirler.
a) Türkiye'ye sanayi tesisleri getiren veya bilimsel, teknolojik, ekonomik, sosyal, sportif, kültürel, sanatsal alanlarda olağanüstü hizmeti geçen ya da geçeceği düşünülen ve ilgili bakanlıklarca haklarında gerekçeli teklifte bulunulan kişiler.
b) Vatandaşlığa alınması zaruri görülen kişiler.
c) Göçmen olarak kabul edilen kişiler.

Bakanlar kurulu, milli takımda oynayamayacak bir oyuncunun sportif alanlarda olağanüstü hizmet verebileceğine karar verirse, bu kişinin 5 yıl beklemeden vatandaşlığa kabulü sözkonusu olabilir. Bunun istisnai bir durum olduğuna göre, her oyuncunun Bakanlar Kuruluna vatandaş olmak için başvurmasını varsaymamız (ve bu varsayım üzerine oyunda vatandaşlık kazanma süresini her oyuncu için 5 yıldan kısa bir süre yapmamız) pek de doğru olmaz.

Yani:
Yabancı ülkede milli olmuş oyuncu vatandaşlığa başvurmak için 5 yıl kesintisiz Türkiye'de oturuyor. Süreyi doldurduktan sonra hemen vatandaş olmak için başvuruyor. Bundan 5 yıl sonda da yerli statüsünde oynayabiliyor. Yani toplam 10 yıl.

Yabancı ülkede milli olmamış oyuncu, Türk milli takımında oynama hakkına sahip olduğu an yerli statüsünde oynayabiliyor. FIFA kurallarına göre bir ülkede 5 yıl oturmamış futbolcu, o ülkeyi milli takım seviyesinde temsil edemiyor. Yani Bakanlar Kurulu kararı ile erken vatandaş olsa bile Milli takımda oynayamıyor. Yani Türk statüsünde 5 yıldan önce oynayamıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Kanunları, TFF kuralları ve de FIFA kuralları bir araya getirildiğinde ortaya çıkan tablo bu.

Not: Ben Ömer Altay değilim.

senolyagnl
19.Haziran.2009, 20:47
yahu kardeşim sen anlamaktanmı kaçıyorsun... öle Yazına link vermekle olmuyor... ben anlamadım linkteki yazıyı sen tamamen okumuyormusun... Öle uzun uzun yazmakla haklı oldugunu düşünme.... Önceden milli olmuş bir oyuncunun başvuru yapabilmesi için TC vatandaşı olması gerekiyordu fakat şimdi yeni düzenleme ile yabancı oyuncunun türk statüsünde oynama başvurusu için vatandaşlık aranmıyor....

Ayrıca yukarda Tc vatandaşı olmanın kanunlarını yazmışsın ama bizim işimiz tc vatandaşı olmakla değil. Türk statüsünde oynakla alakalı...

Yani:
Milli olmuş Oyuncu gelir, geldiği gün türk statüsünde oynama başvurusu yapar, 5 yıl sonra hem türk vatandaşı olur... Hem Türk statüsünde oynar.... Türk statüsünde oynama başvurusunu diyelimki oyuncu 2. yılında yaptı o vakitte başvurudan 5 yıl sonra yani 7. yılında Türk statüsnde oynar...

Başvuru yapmanın ön koşulu ne diye sormuşsun. İşte o kanun değişti Onuda hani senin verdiğin link varya orda yazmış sevgili Ömer Altay. bana bunun yazından alıntı olmadıgını söle veya yazıya yanlış yazılmış de anlarım...:

Alıntı(arkadaşın ısrarla verdiği linkten 2.kez yazıyorum):
Eski statüde yabancı futbolcular Türk vatandaşı oldukları tarihten itibaren beş yıl bekliyorlardı. Şimdi ise başvuru tarihinden itibaren 5 yıl bekledikten sonra yerli oyuncu statüsünde oynayabilecekler. Başvuru tarihinin esas tutulması ile TC vatandaşlığına meyilli olanlar biraz daha zaman kazanmış oluyor.

perpetua
20.Haziran.2009, 00:46
yahu kardeşim sen anlamaktanmı kaçıyorsun... öle Yazına link vermekle olmuyor... ben anlamadım linkteki yazıyı sen tamamen okumuyormusun... Öle uzun uzun yazmakla haklı oldugunu düşünme.... Önceden milli olmuş bir oyuncunun başvuru yapabilmesi için TC vatandaşı olması gerekiyordu fakat şimdi yeni düzenleme ile yabancı oyuncunun türk statüsünde oynama başvurusu için vatandaşlık aranmıyor....

Ayrıca yukarda Tc vatandaşı olmanın kanunlarını yazmışsın ama bizim işimiz tc vatandaşı olmakla değil. Türk statüsünde oynakla alakalı...

Türk vatandaşı olmadan, Türk statüsünde oynamaya başvurulabildiğine dair bir örnek, bir yazı, bir doküman rica ediyorum sizden.

Yani:
Milli olmuş Oyuncu gelir, geldiği gün türk statüsünde oynama başvurusu yapar, 5 yıl sonra hem türk vatandaşı olur... Hem Türk statüsünde oynar.... Türk statüsünde oynama başvurusunu diyelimki oyuncu 2. yılında yaptı o vakitte başvurudan 5 yıl sonra yani 7. yılında Türk statüsnde oynar...

Başvuru yapmanın ön koşulu ne diye sormuşsun. İşte o kanun değişti Onuda hani senin verdiğin link varya orda yazmış sevgili Ömer Altay. bana bunun yazından alıntı olmadıgını söle veya yazıya yanlış yazılmış de anlarım...:

Bir önceki mesajımda tırnak içinde buraya yazdıklarım 12 Haziran 2009 tarihli resmi gazeteden alıntı.

Alıntı(arkadaşın ısrarla verdiği linkten 2.kez yazıyorum):
Eski statüde yabancı futbolcular Türk vatandaşı oldukları tarihten itibaren beş yıl bekliyorlardı. Şimdi ise başvuru tarihinden itibaren 5 yıl bekledikten sonra yerli oyuncu statüsünde oynayabilecekler. Başvuru tarihinin esas tutulması ile TC vatandaşlığına meyilli olanlar biraz daha zaman kazanmış oluyor.

Tabii bunu şu şekilde de okuyabilirsiniz...

Eski statüde futbolcular Türk vatandaşı oldukları tarihten itibaren beş yıl bekliyorlardı. Şimdi ise (Türk vatandaşlığına) başvuru tarihinden itibaren 5 yıl bekledikten sonra yerli oyuncu statüsünde oynayabilecekler. Başvuru tarihinin esas tutulması ile TC vatandaşlığına meyilli olanlar biraz daha zaman kazanmış oluyor.

Zira bu şekilde okumak, son cümleye anlam kazandırıyor.

Vatandaşlığa başvuru yapma ile vatandaşlığı alma tarihleri arasında fark olacağını kabul ederseniz (3 ay olur, 6 ay olur, 12 ay olur vs.), kazanılan biraz zaman bu zaman oluyor.

Yani başvuru 5 yılın dolduğu gün yapıldığı takdirde 5 yıl ikamet + 3 ay sonra başvuru süreci + 5 yıl Türk statüsüne geçmek yerine, 5 yıl ikamet + 5 yıl Türk statüsüne geçiyor. Kazanılan 3 ay oluyor.

Ancak eğer Türk statüsünde oynamaya başvurmak diye bir prosedür varsa, ve de bunu bir oyuncunun her zaman yapabildiğini iddia ediyorsanız, bunu gösteren bir dokümanın olması ancak bu konuda fikirimin değişmesine neden olabilir.

Ben başka kanıtlar vermeye de devam edeyim...

G.Saraylı file bekçisi, daha önce kendi ülkesinin milli takımında oynadığı için, Aurelio ve Nobre’ye tanınan haktan yararlanamıyor. Mondragon, Türk vatandaşlığına kabul edildikten beş yıl sonra Türk statüsünde oynayabilecek.

Fenerbahçeli Marco Aurelio ve Beşiktaşlı Marcio Nobre’nin Türk vatandaşı olup ligimizde Türk statüsünde oynama hakkını kazanmaları, son günlerin en çok konuşulan konusu oldu. Mehmet adını alan Aurelio, vatandaş olmakla kalmayıp bir de Türk Milli Takımı formasını giyince, herkes bu olaya odaklandı.

Herkes soruyor

Şimdi herkes şu sorunun cevabını merak ediyor, "Aurelio ve Nobre’ye tanınan haktan Türkiye’deki diğer yabancı futbolcular da yararlanabilecek mi? Mesela, Galatasaraylı Mondragon veya Trabzonsporlu Yattara da Türk vatandaşı olurlarsa, ligimizde Türk statüsünde oynayabilecek mi?" Cevabı hemen verelim; hayır. Bu futbolcular Türk vatandaşlığına geçse bile Türk statüsünde oynayamazlar. Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nca yeniden belirlenen Profesyonel Futbol Talimatnamesi’nde Türk vatandaşlığına geçen yabancıların Türk statüsünde oynayabilmeleri için gereken şartlar gayet açık:

5 yıl bekleyecekler

"Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçen yabancı uyruklu futbolcular, vatandaşlığa kabul için yapmış oldukları ilk müracaat tarihinden itibaren, ancak beş yıl sonra Türk statüsünde oynayabilir." Bu beş yıllık süre, kendi ülkelerinin milli takımlarında oynamayan yabancılar için işletilmiyor. Aurelio ve Nobre, daha önce Brezilya Milli Takımı’nda oynamadıkları için, başka bir deyişle Türk Milli Takımı’nda oynamalarına engel teşkil edecek bir durum olmadığı için, Türk vatandaşlığına kabul edildikleri gün ligimizde Türk statüsünde oynamaya hak kazandılar. 6 yıldır Türkiye’de yaşayan Kolombiyalı Mondragon ile 4 yıldır Trabzonspor’da olan Gineli Yattara, kendi ülkelerinin milli formaları giydikleri için, Türk vatandaşlığına geçseler bile, Türk statüsünde oynayabilmek için 5 yıl beklemek zorundalar.

Yattara da aynı durumda

Yattara ile ilgili belirttiğimiz durum, Trabzonspor Kulübü Profesyonel Futbol İşleri Sorumlusu Caner Çuvalcıoğlu tarafından da dün dile getirildi. Çuvalcıoğlu, "Yattara, Gine Milli Takımı’nda oynadığı için, hemen Türk vatandaşlığı için başvuruda bulunsa bile 5 yıl sonra Türk statüsünde oynayabilir. Yattara’nın ise bugüne kadar böyle bir müracaatı olmadı" dedi.

18.08.2006

Kaynak : Hürriyet

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 09:55 TSİ 01 Haziran 2006 Perşembe
İSTANBUL - Federasyon Genel Sekreteri Lütfi Arıboğan, yabancı oyuncuların Türk statüsüne geçmesi için gereken 5 yıllık sürenin, vatandaşlığa kabul tarihinden itibaren değil, vatandaşlık başvurusundan itibaren başlayacağını belirtti. Türk Milli Takımı’nda forma giyme olasılığı bulunan futbolcular için farklı bir uygulamanın olacağını ifade eden Arıboğan, Türk vatandaşlığına kabul edilen bir futbolcunun, Türk Milli Takımı ile resmi bir maçta forma giymesi durumunda, ligde de Türk statüsünde oynayabileceğini söyledi.

Bu en son Lütfü Arıboğan'ın Türk Milli takımında resmi maçta oynaması gereksiniminin esasında olmadığı Nobre'nin Türk statüsünde oynamasından zaten belli oluyor.

Vatandaşlık Yaz 8595’e Gönder!
24.01.2009 11:29:00
Yabancı futbolcuların Türk Milli Takımı’nda oynatılma kandırmacasıyla yerli oyuncu statüsünde oynatılmak istenmesini eleştiren Cemal Ersen, devşirmeci kulüplere çattı.

Son günlerin gözde isimleri Lincoln, Alex ve Carlos'un Türk vatandaşı yapılma çabasını Milliyet Gazetesi'ndeki köşesine taşıyan Cemal Ersen milli takımda oynatma bahanesiyle kulüplerin yabancı oyuncuları yerli statüsünde sokma istediklerini yazdı.

İşte Cemal Ersen'in, Türk futbolundaki altyapı meselesine ve sporun içindeki siyasete de değindiği bu günkü yazısı:

Alex beş yıl bekler mi?

Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? "Seve seve Türk oluruz."

Veya "Alex Türk vatandaşı olmak istedi, Carlos'u da yaparız" ifadeleri ne kadar gurur okşayıcı!

Lincoln de aynı tuzağa düşmüştü.

"Türk vatandaşı olur, milli takımda oynarım..."

Tabii canım, yeter ki siz isteyin.

"Vatandaşlık" yazın 8595‘e gönderin, T.C. kimliğiniz cebinize gelsin!

Ya birileri ligimizin lejyonerleriyle dalga geçiyor, ya da kulüp yöneticileri Türkiye'yi Patagonya sanıyor.

Aslında niyetleri açık; vatandaş yap, Türk statüsünde oynat.

Sonra sekiz, on hatta on bir yabancıyla takım kur.

Yakın geçmişte pek çok kulübümüz işin çivisini çıkarmıştı.

Hatırlayın Nobre'yi, Vederson'u, Aurelio'yu, Bebbe'yi ve diğerlerini...

Talimat boşlukları doldurulmuş, vatandaşlık yasası adamına göre uygulanmış, bir gecede ülke nüfusu artmıştı!

Sonra ne oldu?

Devşirmeye çanak tutan dönemin Haluk Ulusoy federasyonu baktı ki gidişat iyi değil, bastı frene!

"Türk statüsünde oynamak için beş yıl beklersin" dedi.

Aslında onlar demese, FIFA zaten bu çılgınlığa bir nokta koyacaktı.

SINIRLAMA GELDİ

Nitekim geçen yıl Mayıs ayında Avustralya'da yapılan toplantıda bu yönde bir karar alındı.

Yabancı oyuncuların bulundukları ülkenin tabiiyetine geçmelerine zaman sınırlaması getirildi.

Ülkemizde ise olayın iki farklı boyutu var.

Bir, torpille ve hatır-gönül ilişkileriyle vatandaşlığa geçebilirsin. Yasadaki kriterlere uymasan bile "istisnai durumdan" yararlanıp göğsünü gere gere "Türk'üm" diyebilirsin.

Bakınız Mert Nobre!

İki, ki burası çok önemli, vatandaş olsan bile artık "Hemen Türk statüsünde oynayamazsın."

Demek ki T.C. kimliği taşımaya hak kazanmış olmak, yeni dönemde ayrıcalık değil.

On yıldır Türkiye'de forma giysen dahi, başvuru tarihinden itibaren beş yıl sabretmek durumundasın.

Kimin işine gelir bu?

Ne kulüplerin, ne de yabancı futbolcuların.

O halde?

Alex'in, Roberto Carlos'un, Lincoln'ün veya Yattara'nın Türk vatandaşı olması, amaca (!) hizmet etmez.

Dikkatle takip edin; önümüzdeki birkaç yıl içinde kulüplerimizde hak kazanmışların dışında, "devşirme futbolcular" yok denecek kadar azalacak.

Kulüpler ya çok genç yaştaki yetenekleri keşfedip getirecek, vatandaşlık başvurusu yapıp uzun vadede onlardan yararlanmayı düşünecek, ya da federasyonun koyduğu kurallar çerçevesinde sınırlı sayıda yabancı oynatacak.

Kaynak: Cemal Ersen / Milliyet

Bu haberlere ulaşmak kolay. Sadece istemek gerekiyor esasında.. :)

senolyagnl
20.Haziran.2009, 21:07
"Eski statüde futbolcular Türk vatandaşı oldukları tarihten itibaren beş yıl bekliyorlardı. Şimdi ise (Türk vatandaşlığına) başvuru tarihinden itibaren 5 yıl bekledikten sonra yerli oyuncu statüsünde oynayabilecekler. Başvuru tarihinin esas tutulması ile TC vatandaşlığına meyilli olanlar biraz daha zaman kazanmış oluyor."

Sen buna hukuk metnini okumamı diyorsun... Senin egitim seviyen ne kardeşim kendi kafandan parantezler açıyor... haksız yere kendini haklı çıkarıyorsun... Ayrıca zaman kazanmış oluyorlar deyimini sen nasıl anlıyorsun... Adamın türk satatüsünde oynama başvurusu için Türk Vatandaşlığına ihtiyacı yok diyor... Kısaca zaman kazanıyor.....

sen demişsin ki:
"Bir önceki mesajımda tırnak içinde buraya yazdıklarım 12 Haziran 2009 tarihli resmi gazeteden alıntı."
ben diyorum ki:
Orda yazan kanunların hepsi Tc vatandaşı olmakla ilğili, o konuda bir sorun yok 5 yılda tc vatandaşı olunur... İtiraz eden mi oldu...? Biz burda Türk Satüsünde oynama başvurusunun TC vatandaşlığına gerek olup olmadığını tartışıyoruz...

Şunu unutmaki benim sana söylediğim kanun değiştiği tarih 29 Mayıs 2009. Bundan dolayıda henüz hiçbir oyuncu böyle bir başvuru yapmadı...Yaptıysada en yakın 2014' görürüz... Hepberaber...

senin alıntın: ( TARİHE DİKKAT ÇEKİYORUM )
NTV-MSNBC VE AJANSLAR
İSTANBUL - Federasyon Genel Sekreteri Lütfi Arıboğan, yabancı oyuncuların Türk statüsüne geçmesi için gereken 5 yıllık sürenin, vatandaşlığa kabul tarihinden itibaren değil, vatandaşlık başvurusundan itibaren başlayacağını belirtti. Türk Milli Takımı’nda forma giyme olasılığı bulunan futbolcular için farklı bir uygulamanın olacağını ifade eden Arıboğan, Türk vatandaşlığına kabul edilen bir futbolcunun, Türk Milli Takımı ile resmi bir maçta forma giymesi durumunda, ligde de Türk statüsünde oynayabileceğini söyledi.

Bütün Tarihler, kanunun değişmesinden önce... Bana bunlarla gelme...Ben artık, sana cevap verme tenezzülünde bile bulunmak istemiyorum ama senin bu egonun tatmini konusunda ders vermektende kaçamıyorum...

Yukarda o kadar alıntı yapmışsın ve tarihlere bakılırsa hepside geçmiş yıllardan... yani sen demogoji yapıyorsun... Uzun yazarak kendini aklamaya çalışıyorsun. Dün hocamla konuştum ve benimle aynı fikirde... Bir yabancı oyunu geldiği ilk gün türk statüsünde oynama başvurusu yaparsa 5 yıl sonra Türk statüsünde oynar... Minimum süre 5 yıldır....

Artık Hata yaptıgını açılada rahatla.... Koca hukuk profesörü benimle aynı fikirde... Yen şu Egonu...

Cengo
20.Haziran.2009, 21:39
Artık Hata yaptıgını açılada rahatla.... Koca hukuk profesörü benimle aynı fikirde... Yen şu Egonu...

Birincisi bu üslup ile konuşamazsınız.
Saygınızı asla aşağıya düşürmeyin.

İkincisi Lütfi Arıboğan yazılı kanunlardan büyük değildir.
Yazılı olan metinler uygulanır, yarın biz bunu Türk yapıyoruz dese de umrumuzda olmaz.

Kimse kanunlardan büyük değildir, savunduğunuz şey oldukça anlamsız.

perpetua
21.Haziran.2009, 01:52
Sen buna hukuk metnini okumamı diyorsun... Senin egitim seviyen ne kardeşim kendi kafandan parantezler açıyor... haksız yere kendini haklı çıkarıyorsun...

Hukuk okumuyoruz. Bir makale okuyoruz.
Eğitim seviyem de senin hukuk dersi aldığın hocan kadar.

Ayrıca zaman kazanmış oluyorlar deyimini sen nasıl anlıyorsun... Adamın türk satatüsünde oynama başvurusu için Türk Vatandaşlığına ihtiyacı yok diyor... Kısaca zaman kazanıyor.....
Türk statüsüne başvurmak diye bir kavramın varlığını kanıtlayabilirmisin. Bu formel bir başvurumudur? Yoksa vatandaşlığa başvuru tarihi ile aynı mı kabul edilir Türk statüsüne girme sürecinin başlangıç tarihi?

Başka ülkelerde milli olmuş oyuncular vatandaşlığa başvurduktan 5 yıl sonra Türk Statüsünde oynama hakkı kazanıyor. Vatandaşlığa başvurmak için de Türkiye'de 5 yıl ikamet etmeleri gerekiyor.

sen demişsin ki:
"Bir önceki mesajımda tırnak içinde buraya yazdıklarım 12 Haziran 2009 tarihli resmi gazeteden alıntı."
ben diyorum ki:
Orda yazan kanunların hepsi Tc vatandaşı olmakla ilğili, o konuda bir sorun yok 5 yılda tc vatandaşı olunur... İtiraz eden mi oldu...? Biz burda Türk Satüsünde oynama başvurusunun TC vatandaşlığına gerek olup olmadığını tartışıyoruz...

Burada tartışılacak bir şey yok o zaman. Zira Türk statüsünde oynama başvurusu diye bir kavram yok. Vatandaşlığa basvurma tarihinin, 5 yıl bekleme sürecinin başladığı tarih ile aynı olduğunu verdiğim makaleler sana net bir şekilde anlatıyor.

Şunu unutmaki benim sana söylediğim kanun değiştiği tarih 29 Mayıs 2009. Bundan dolayıda henüz hiçbir oyuncu böyle bir başvuru yapmadı...Yaptıysada en yakın 2014' görürüz... Hepberaber...

Kanunun değişmesi sadece bir kişinin ne zaman vatandaş olabileceğini direkt olarak etkiler. Ne zaman Türk statüsünde oynayabileceğini ise dolaylı olarak etkiler.

Vatandaşlığa başvuru tarihinden sonra 5 yıl bekletmek ve ondan sonra Türk Statüsünde oynamasına izin vermeyi bir sportif kural kural olarak algılaman gerekli. Bir kanun değil. Yani Vatandaşlık kanununun değişmesi bu bekleme sürecinin tanımını değiştirmiyor. TC Devleti kimlerin vatandaş olabileceğine karar veriyor. TFF ise kimlerin ve vatandaş olduktan ne kadar süre sonra Türk statüsünde oynayabildiğine.

senin alıntın: ( TARİHE DİKKAT ÇEKİYORUM )
NTV-MSNBC VE AJANSLAR

Tarihe istediğin kadar dikkatimi çek. Bunların, yeni kanun ışığında neden geçersiz olduğunu gösterebilene kadar bunlar geçerlidir. Veya TFF bu kuralı değiştirene kadar. Zira tartıştığımız Vatandaşlık kanunu değil, TFF kuralı. Vatandaşlık kanunu değişti ancak TFF kuralının değiştiğine dair herhangi bir bilgi yok ortada.

Bütün Tarihler, kanunun değişmesinden önce... Bana bunlarla gelme...Ben artık, sana cevap verme tenezzülünde bile bulunmak istemiyorum ama senin bu egonun tatmini konusunda ders vermektende kaçamıyorum...

Benim tatmin olmasi gereken bir egom yok. Zira ben yazdıklarımı kanıtlara dayandırıyorum.

Yukarda o kadar alıntı yapmışsın ve tarihlere bakılırsa hepside geçmiş yıllardan... yani sen demogoji yapıyorsun... Uzun yazarak kendini aklamaya çalışıyorsun. Dün hocamla konuştum ve benimle aynı fikirde... Bir yabancı oyunu geldiği ilk gün türk statüsünde oynama başvurusu yaparsa 5 yıl sonra Türk statüsünde oynar... Minimum süre 5 yıldır....

Kim demagoji yapıyor acaba? Burada Türk statüsünde oynamaya başvurma gibi bir kavram olduğunu iddia eden ben değilim. Sensin. Bütün tezinin temelini de bu kavram oluşturuyor.

Ancak maalesef Türk statüsünde oynamaya başvurma diye bir kavram YOK!

Vatandaşlığa başvurmak var. Vatandaşlığa başvurduktan 5 yıl sonra da Türk Statüsünde oynamaya hak kazanmak diye bir kavram var.

Her iliştirdiğim makale bunu gösteriyor. Sen de hayali bir Türk statüsünde oynamaya başvurma kavramı ortaya attın ve onu savunuyorsun. Bu kavramın hayali olmadığını kanıtla, başımın üstünde yerin var. Bir cümleyi ters okuyup bu sonuca vardın kendince, ben 3 tane daha örnek verdim ama kendi ters okuduğun örnek ile aynı tarihlerde yazılmış olmasına rağmen işine gelmediği için içinde TFF yönetim kurulu üyesinin demeçlerini de içeren örnekleri elinin tersiyle ittin.

Demagoji yapan bu durumda benmiyim, yoksa olmayan bir kavramı ortaya atan sen mi? Buna önce karar ver istersen.

Ortaya bir kanıt koymadan karşındakinin fikri değişmez. Mahkemede bir şeyi kanıtlamak istedğinde Hukuk Profesörüm bana böyle dedi diyerek herhangi bir kimseyi ikna etmen mümkün olur mu?

Bana gelip yarım yamalak soru soran, başımdan savmak istediğim çok öğremcim oldu. Hocana saygım sonsuz (her hocaya olduğu gibi zira kendisi benim meslektaşım - her ne kadar farklı konularda çalışsak da) ancak soru sorduğunda alacağın cevap senin soruyu ne kadar doğru bir biçimde sorduğunda saklıdır. Türk statüsünde oynamaya başvurma diye bir kavramın varlığını ortaya atıp, daha önce yazılmış makaleleri gözardı edersen, ve de hocan bu konuda daha önce düşünmemiş ise tabii seninle aynı fikirde olur. Seni mi kıracak?

senolyagnl
21.Haziran.2009, 05:14
biz seninle boşuna tartışıyormusuz yaaa.... ben senin isteiğin cevabı buldum...

sadece gülüyor, sen haklısın diyor ve konuyu kapatıyorum...

perpetua
21.Haziran.2009, 08:22
biz seninle boşuna tartışıyormusuz yaaa.... ben senin isteiğin cevabı buldum...

sadece gülüyor, sen haklısın diyor ve konuyu kapatıyorum...

Yazık.

Ben de bu karşılıklı yazışmanın daha önce düşünmemiş olduğun birşeyleri sana düşünme fırsatı verdiği için memnun olmanı beklerdim. En azından karşılıklı yazışmalarda amacım hep budur, düşünmemiş olduğum birşeyler ortaya konulsun da birşeyler öğreneyim.

Neyse, farklı kanıt ortaya konulana kadar yabancı kuralı bu şekilde yansıtılmaya devam edecek. Zira ortaya şimdiye kadar konulmuş her kanıt Türk statüsüne geçmenin anlattığım şekilde olduğuna işaret ediyor.

gilbert
01.Temmuz.2009, 04:35
arkadaşlar tam da bu konu hakkında bir sorum olacak sizlere;

Holosko 10 yılını doldurdu, ancak personel sekmesinde şuan itibari ile 66 gün geçmesine rağmen halan "awaiting paperwork" yazıyor. ne çıkmaz bir izin kağıdı imiş bu arkadaşlar, benim bir girişimde bulunmam mı gerekiyor

rastlayan veya bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim...

Oghuse
01.Temmuz.2009, 04:50
Sizin birşey yapmanıza gerek yok ne zamana geçerse artık yapacak birşey yok dolduran kişi için.

MaliKaya
01.Temmuz.2009, 14:07

Holosko 10 yılını doldurdu, ancak personel sekmesinde şuan itibari ile 66 gün geçmesine rağmen halan "awaiting paperwork" yazıyor. ne çıkmaz bir izin kağıdı imiş bu arkadaşlar, benim bir girişimde bulunmam mı gerekiyor

Oyuncu mutlu ise sanirim yeni bir sozlesme onerdikten sonra Turk olacaktir.

sirthamate
01.Temmuz.2009, 19:55

valla oTürk olmayaccaksa kötü.bende de 5 yılını doldurdu holosko aynen kağıt işlemlerini bekliyor anlaşılan daha çok beklicez:D Yoksa bazı ülke vatandaşları yine mi Türk olmuyor..Hiç unutmam cm 01-02 de yunanlar,sırplar,bulgarlar falan öldürsen Türk olmuyorlardı.Böle afrikalı ve güney amerikalılar hiç sorun çıkarmıyordu:D

cris king
02.Temmuz.2009, 20:10
arkadaşlar şu ss koymayı bana bi tarif edermisiniz rica etsem ss koymayı bilmiorum biriniz yardımcı olursanız kısa bi açıklamayla sevinirim şimdiden çok teşekkürler

comert
05.Ekim.2009, 03:01
arkadaşlar ben bu süreyi oyundaki on yılı yani nasıl kısaltabilirim hile il de olsa düşürmek istiyorum bunu yapabilirmiyim

Oghuse
05.Ekim.2009, 04:08
arkadaşlar ben bu süreyi oyundaki on yılı yani nasıl kısaltabilirim hile il de olsa düşürmek istiyorum bunu yapabilirmiyim

Bildiğim kadarıyla Editör'den yapabiliyorsun, Turkey ile ilgili kısımdan..

hailsatan
07.Ekim.2009, 19:39
Birincisi bu ülkeye gelen futbolcu 5 yıl burada ikamet ettikten sonra Türk vatandaşlığı'na geçme hakkı kazanıyor değil mi?

E şimdi bu adam Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre Türk olabiliyorken, neye göre federasyon bu adamın elinden Türk statüsünde oynama hakkını alabilir, ekstra şartlar koyar?

Kimse bana özerklikten bahsetmesin, bu adam kanunlarca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul ettiyse federasyon da kabul etmek zorunda. Adamın ekstradan bir de Türk statüsünde oynaması için başvurması gerekliliği ne demek?

En basitinden Mehmet Aurelio, Türkiye'de 5 yılı doldurup, vatandaşlığa geçti ve Türk statüsünde oynama hakkını kazandı. Olması gereken de budur, futbolcu isterse milli olsun, isterse olmasın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan biri takımında Türk statüsünde oynayabilmeli.

comert
10.Ekim.2009, 00:11
Editörden Vatandaşlığa Geçme Süresini Nasıl Kısaltacağımı Bir Türlü Bulamadım Bunu Nasıl Yapacağımı Bilen Ve Bana Bunu Anlatabilecek Kimse Varmı Acaba

MaliKaya
10.Ekim.2009, 00:23
Bu konu FM 2008 icin ancak 2009 ile pek fark yok

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=78549

Stormlord
02.Eylül.2012, 07:21
Açıkçası bir süre sonra yazıları okumayı bıraktım. Ben şu anda kuralın ne olduğuyla değil nasıl olması gerektiğiyle ilgileniyorum. Arkadaşlar bildiğiniz gibi Türkiye'deki futbola olan ilgiyi esas alırsak, Türk futbolu olması gerektiği yerde değil. Benim için bunun iki sebebi var: 1.si koçların, teknik direktörlerin vs. oyuncuları eğitme şekli; 2.si yabancı sınırlaması ve Türk vatandaşı olarak oynayabilme statüsünü kazanma zorluğu. Konumuzla alakalı olan 2. maddenin nasıl olması gerektiğiyle ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum sizlerle.

Avrupa Birliği ülkelerine baktığımızda Avrupa dışından gelen oyuncular yabancı statüsünde değerlendiriliyor. Takımlara bakıyoruz neredeyse herkes yabancı. Hatta bazen tüm takım yabancı. Vatandaşlık konusuna gelince, Avrupa ülkelerinde futbol oynayan yabancıların o ülkenin vatandaşı olarak kadroda yer alması çok daha kolay (Türkiye'deki kadar önemli olmasa bile). Fransa'nın, Hollanda'nın ve Almanya'nın geleceği parlak oyuncuları milli takımlarında oynatmak için neler yaptığını medyayı takip edenler az çok bilirler. Türkiye'de ise şu mantık var: 'Eğer yabancı oyuncuları kısıtlamazsak teknik direktörler Türk oyuncuları oynatmaz ve bu nedenle Türk oyuncular kendilerini geliştiremez.' Durum bu haldeyken şimdi sizlere soruyorum, Avrupa'da mı futbol daha gelişmiş yoksa Türkiye'de mi? Cevabı hepimiz adımız gibi biliyoruz. Demek ki bizim yaptığımız değil onların yaptığı doğru. Ülkemizdeki yabancı sınırlaması nedeniyle Türk oyuncuların çoğu teknik direktörlerin kendilerine muhtaç olduklarını bildiklerinden dolayı rahatlar. Yabancı sınırlaması olmasaydı rekabet artacaktı ve takımda yer alabilmek için daha çok çalışacaklardı. Ya şimdi? Bunun dışında bazı ülkelerin yabancıları milli takımlarına almak için yaptıkları uğraşlara değinmiştim; Türkiye neden bu konuda milliyetçi bir politika izliyor? Bakın arkadaşlar milletimiz, vatanımız tabiiki bizim için çok değerlidir ama bu işler duygularla değil mantıkla, politikayla olur. Avrupa ülkeleri bu konuyu işlerine geldiği şekilde düzenliyorlar. Mesela İngiltere... Genç Türk bir oyuncu İngiltere'ye transfer olup orada çalışma izni alabiliyor mu? Hayır. Peki bu oyuncu Tuncay Şanlı gibi üst düzey bir oyuncuysa? :)

Uzun lafın kısası biz yabancı oyuncular konusunda şartları hafifletmeyip kaliteli oyuncuları takımlarımızda oynatmayıp Avrupa'da başarı kazanmadığımız sürece bu şekilde yerimizde saymaya mahkumuz. Federasyon bunu ne zaman anlayacak merakla bekliyorum.