PDA

View Full Version : FM 2010'dan Beklentileriniz

Addolorato
10.Mayıs.2009, 15:48
Evet FM 2009 çıkalı 9 ay gibi bir zaman geçti ve oyunu yeterince oynadıgınızı düşünüyorum sizce FM 2010'da nasıl yenilikler olmalı ?

prceXtu
10.Mayıs.2009, 16:28
Ben hala doyamadım fm 9'a :D

Alicanfmfan
10.Mayıs.2009, 16:33
Şu korner bugu kaldırılmalı ara sıra goller olsun ama her zaman olmazın , maç motoru ev sahibine kıyak geçmesin , adam gibi birşey olsunda aldıgımız paraya degsin , Fm'nin 2010 serisinden ben kendi adıma konusayım cok ümitliyim :)

MaliKaya
10.Mayıs.2009, 17:15
FM her gecen yil kalitesini gittikce arttiriyor. Bunu 09 serisindeki 3D mac motoru ilede gorduk. Yapacaklari baslica yenilik 3D mac motorunda tribun olmalidir :D Gri bos beyaz seylere bakmaktan daha iyi olsa gerek.
Kornerlerde bug oldugunu dusunmuyorum. Sonucta 2 DC yi 6 pas icersinde bulusturursan onlarda cakarlar.
Ev sahibine kiyak gecen mac motoru demeyelim ama rakibin 1 sut ve 1 gol olayini aslinda cok sinirlensekte normal karsilamamiz lazim. Oyunun bir baska zevkide o olsa gerek. :)

Su an icin FM 2010'dan beklentim sadece maclarda tribunlerin olmasi :D

Alicanfmfan
10.Mayıs.2009, 17:31
FM her gecen yil kalitesini gittikce arttiriyor. Bunu 09 serisindeki 3D mac motoru ilede gorduk. Yapacaklari baslica yenilik 3D mac motorunda tribun olmalidir :D Gri bos beyaz seylere bakmaktan daha iyi olsa gerek.
Kornerlerde bug oldugunu dusunmuyorum. Sonucta 2 DC yi 6 pas icersinde bulusturursan onlarda cakarlar.
Ev sahibine kiyak gecen mac motoru demeyelim ama rakibin 1 sut ve 1 gol olayini aslinda cok sinirlensekte normal karsilamamiz lazim. Oyunun bir baska zevkide o olsa gerek. :)

Su an icin FM 2010'dan beklentim sadece maclarda tribunlerin olmasi :D

Heading 12 , Jumping 12 , Stren. 11 olan adam kornerden nasıl gol atabilir , onu savunan adamların bu saydıgım özelikleri maks. 16 ise bence sacmalıktan başka birşey degildir , İnş bu sorun çözülür.

KaPaLı
10.Mayıs.2009, 17:35

Korner Bugu yokmu :icon_eek: Orta açanın Corners 20 kafa vuran oyuncunun heading - jumping - strength özellikleri 17 üstündeyse o adam senede 20 gol atıyo nasıl bug olmaz. hangi DC oyuncusu senede 20 gol atar.

MaliKaya
10.Mayıs.2009, 17:50
Korner Bugu yokmu :icon_eek: Orta açanın Corners 20 kafa vuran oyuncunun heading - jumping - strength özellikleri 17 üstündeyse o adam senede 20 gol atıyo nasıl bug olmaz. hangi DC oyuncusu senede 20 gol atar.

Bende simdiye kadar hicbir DC 20 gol atmadi.
Peki sen buna bug diyorsan Kornerlerde nasil gol atmayi dusunuyorsun?

Alicanfmfan
10.Mayıs.2009, 17:53
Kornerlerden gol olmasın demiyoruz , olsun ama böyle sıklıkla olmasın .

Benim kariyerimde Bayall 19 gol mü ne atmıstı.

http://i42.tinypic.com/xfc11l.jpg

Üstelik ortayı açan adamında crosing 13 corner 14'tü .

tarikko
10.Mayıs.2009, 17:56
Bendede Serdar Tasci 10 golden fazla atmisti

MaliKaya
10.Mayıs.2009, 18:10
Kornerlerden gol olmasın demiyoruz , olsun ama böyle sıklıkla olmasın .

Benim kariyerimde Bayall 19 gol mü ne atmıstı.

http://i42.tinypic.com/xfc11l.jpg (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fi42.tinypic.com%2F xfc11l.jpg)

Üstelik ortayı açan adamında crosing 13 corner 14'tü .

Iyide guzel kardesim buna bug demek yalnis dimi. Corner 13 diyorsun. Oyunda Coner'i 17 ve uzeri kac oyuncu var?

Ayrica adamda boy 1.91, guc ziplama kafa 17-18 se bu adama topu indirecen oda cakacak. Bundan daha normal birsey yok bence.

Eger bu oyuncu kornerlerde gol atamiyrsa kime attiraaksin?

KaPaLı
10.Mayıs.2009, 18:25
Iyide guzel kardesim buna bug demek yalnis dimi. Corner 13 diyorsun. Oyunda Coner'i 17 ve uzeri kac oyuncu var?

http://img134.imageshack.us/img134/2831/adszwwo.jpg
http://img152.imageshack.us/img152/26/adsz1h.jpg
http://img155.imageshack.us/img155/1148/adsz2w.jpg

Hadi Modifier güven olmaz diye oyun içindende baktım.

http://img79.imageshack.us/img79/6442/adsz4c.jpg
http://img259.imageshack.us/img259/2061/adsz5g.jpg

bySilver
10.Mayıs.2009, 18:31
Herkesin beklediği gibi Türkçe eklentisi. (:

sentugo
10.Mayıs.2009, 21:06
Kornerden 9.0.3 te çok gol atılıyor.. Bu kalkmasın :D

Birde basın toplantılarında sürekli aynı sorulardan bıktık mı ne ?

Hatta 2-3 sezondan sonra Chealsea, Barca gibi kulüplerden teklif alıyoruz.. Bu çok yanlış.

MaliKaya
10.Mayıs.2009, 21:12
Listedeki oyunculari aldigin sezon kacinci sezon?
Ayrica o futbolculardan kacini dusuk takima getirebilirsin.
Hadi diyelim o listede adamin Corner'i 17 ve uzeri. Ya diger ozellikleri?
Takiminda oynatabilecegin niteliktemi?

dentaconstantin
10.Mayıs.2009, 22:50
Bu korner olayından ben de sıkıldım.Bende Micah Richars biraz ileri gidip sadece kornerden attığı gollerle ingiltere ligi gol kralı oldu,avrupa gol krallığını bir golle kaçırdı.Bunun düzeltilmesi lazım.
http://img213.imageshack.us/img213/3295/golkraldefansasl.jpg

hezzo
10.Mayıs.2009, 23:22
kornerde bug kesinlikle var bende medjani 32 gol atmıştı bütün sezon.. neyse bence kesinlikle duran top çalışması yapılması gerekiyor artık...

garydelgadov
10.Mayıs.2009, 23:26
FM 2009u haLa oynamamış bir ezik oLarak bu konuya yazmam günah ama.:D
ŞuanLık isteğim türkçe oLması...

Kartlisdeda
11.Mayıs.2009, 14:35
Nvidia Cuda Gpu hızlandırma desteği eklensin, Final sürümü bilerek hatalı çıkarmasınlar oyun yamalı bohçaya dönüyor.

Pesimistr
11.Mayıs.2009, 15:04
Korner Bugunun Düzeltilmesi Lazım...Kornerlerin %90'ı Gol Oluyor.Ayrıca Yapay Zeka Biraz Geliştirilsin....Bilgisayar Bazı Maçları Kafadan Güçlü Takımlara Veriyor.10 Kere Tekrarlasanız Bile O Maçı Kazanamıyorsunuz..

emremusa
11.Mayıs.2009, 16:07
klup fınansları guclendırılsın.borclanmaya gıdılebılsın.stad ınsaası yapılabılsın.hemde ıstenılen kapasıte ve malıyette.futbolcu alımı kolay olsun.6 mılyon euroluk adama 10 mılyon verınce kosa kosa gelsın.bıze 50 mılyon verdırtmesın.klup logoları orjınal olsun.

cess41
11.Mayıs.2009, 16:08
Çok sevgili Crash Dump hatasının artık tekrarlanmaması :icon_evil:

emremusa
11.Mayıs.2009, 16:08
arkadaslar benım fm fotograflardakı gıbı degıl.kac tane fm var?benımkı klasık fm 2009
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
cess ordamısın
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
[email protected]
fm cı arkadaslarla sohbet ıstıyorum.

Lim10
11.Mayıs.2009, 19:22
klup fınansları guclendırılsın.borclanmaya gıdılebılsın.stad ınsaası yapılabılsın.hemde ıstenılen kapasıte ve malıyette.futbolcu alımı kolay olsun.6 mılyon euroluk adama 10 mılyon verınce kosa kosa gelsın.bıze 50 mılyon verdırtmesın.klup logoları orjınal olsun.

Kısmen katılıyorum:)

Karşımda ezilen, benim çektiğim şutun 1/3 ini bile çekemeyen rakibime yenilmek istemiyorum artık:D

aliCHaN_FM
11.Mayıs.2009, 19:53
3d olayıını biraz daha geliştirsinler. Herkezin isteği olan tabiki Türkçe dil disteği.

Deniz
11.Mayıs.2009, 22:25
Türkçe dil desteği yine olmaz sanırım. 3D yaptılar artık büyük bir gelişme olur. Taraftarların olması güzel olur. Bir de aldığımız kupalardan sonra falan, bayağı haberler artsın. Medya daha da yüklensin vs vs. Maç motoru düzeltilsin tabiki de.

Hugo
11.Mayıs.2009, 23:08
arkadaslar benım fm fotograflardakı gıbı degıl.kac tane fm var?benımkı klasık fm 2009
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
cess ordamısın
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
[email protected]
fm cı arkadaslarla sohbet ıstıyorum.

sendeki oyun böyle değil, çünkü arkadaş farklı bir tema kullanmış ;)

--

Kornerler, oyunun hızlanması, kiralık olayına daha fazla değinilmesi, kiralık takaslar vs.

baristayfur
12.Mayıs.2009, 00:01
Daha gerçekçi 3D olsun,oyundaki sorular çeşitlensin hep aynı şeyler olmasın,Maç motoru gerçeğe biraz daha yaklaşsın hatta pes ile anlaşma yapılsın =)
yönetimden daha fazla şeyler isteyebilelim..vs vs

metonava
12.Mayıs.2009, 00:07
0 hatasız olsun , arka arkaya yama çıkarılmasın...

DN : Dilek ağacı gibi oldu biraz ama . :)

southmaster07
16.Mayıs.2009, 15:53
Benim isteğim atıyorum Ligi kazanınca Hall of Fame'de 20 veriyor. Bunu her takımda aynı olmaması lazım. Bir Hacettepe ile ligi kazanmak var bir Fenerbahçe ile. Mesela Fener ile alırsan 10 puan versin Hacettepe ile alırsan 40 puan.

Lucas Neill
16.Mayıs.2009, 16:28
Gs ile veya başka takımla Uefayı kazanıyorum 3-4 haber çıkıyo biraz daha artsa değiştirseler kupa haberlerini güzel olacak...Denizlisporla Tottenham'la kendi sahamda berabere kaldım taraftar maç güveninde idare eder yazıyo bnce bu çok saçma fark yemediğimize sevinmek lazım bunlar falan geliştirilirse iyi olur...

Addolorato
16.Mayıs.2009, 17:40
Özellikle ilk sezonda teklif gelmesin diye Semi-Pro yaptım geçmişimi birde 2. ligden takım aldım sezon sonuna kadar hamburg ve hannover'den teklif geldi ve 1. lige çıkarınca teknik direktör tanımında continental çıktı yahu sadece 1 takımı 1 lig yukarı çıkardım. Bunlar değişse iyi olur.

eXcitinG
16.Mayıs.2009, 17:45
Benim hiç bir bekLentim yok, biLiyorum ki bu yıL ki oyundan da daha kötü oyun yapacakLar, yine bir Dünya hata oLacak, yamaLar, patchLer bekLeyeceğiz, çıLdıracağız, isyan edeceğiz...

OLan yine bize oLacak, hiç birşey değişmeyecek bence :)

DaveJones
16.Mayıs.2009, 17:51
Şu Football Director lerin felan bir etkinliği olsun oyunda sadece ad yazmasın artık. Finans konularında daha ayrıntılı özellikler olmalı sponsorluk anlaşmalarında mesela. Ve diğer bir yandan menajerlerin diğer özellikleride gözüksün Atack,Defending vb. ve antrenmanda kendimizde yer alabilelim koç'lar gibi. Oyuncularla birebir konuşmalar yapabilelim, mesela takımdan ayrılmaması konusunda yada performansını artırması yönünde. 3d de büyük düzenlemeler yapmaları lazım, gerçi ben 2d den memnunum öyle kalsa birşey olmaz yani benim için :D

El Barto
16.Mayıs.2009, 17:52
Çıkmasın (::)

eXcitinG
16.Mayıs.2009, 18:13
Çok güzeL bir yakLaşım, Çıkmasın evet

Yataghan
16.Mayıs.2009, 22:56
Açıkçası fm 2010'dan pek bir beklentim yok, en azından fm'ye ciddi bir rakip gelene kadar. Yapay zekanın mantık hatalarını ve maç motorunun işleyişindeki hataları halletmeden bide 3d çıkarttılar şimdide onun hatalarıyla uğraşıyoruz. Önce bütün bu hatalar bitecek sonra oyunu gerçekçi yapmak için geliştirecekler. Biz zaten ne zaman fm oynuyoruzki oyunu oynamaktan çok taktik yapmakla zamanımız geçiyor; oyun çıkar pat arkasından v1 çıkar hadi taktik yap, sonra v2 çıkar bir kez daha taktik yap ama yetmez v3 çıkar hadi şimdi bir kez daha taktik yap, şunun bir standardını yapamadılar habire taktik yapmakla uğraşıyoruz. Sözün kısası El Barto ve eXcitinG arkadaşların dediği gibi hiç çıkmasın daha iyi :)

sobetay1
17.Mayıs.2009, 00:31
Football Manager serisine adam gibi onları zorlayacak rakip gelmedikçe beklentilerimiz zor gerçekleşir.. Ama benim istediklerim :

Korner Bug'ı ortadan kaldırılsın..
Aldığımız paraları istediğimiz şekilde kullanabilelim kendimize ev,araba ya da çok para olunca kulüp satın alabilelim(Fifa Manager'deki gibi)
Maç motoruna kesinlikle taraftarlar eklensin..
Forma ve logolar orjinal olsun..
Türkçe eklensin..
Yapay zeka Allah rızası için geliştirilsin..

Bunları yapmak imkansız herlade..

managertkn
17.Mayıs.2009, 06:22
oyun ilerleyişi hızlı olmalı.maçlarda tribünlerde taraftar görüntüleni olmalı.gri tribünlere oynamak can sıkıyor.tezarühat sesleri daha da gelişmeli.örneğin şampiyonlar ligi maçına çıkarken gerçek şampiyonlar ligi müziği çalmalı.bu maç oynama keyfini arttırır bence.iyi oymazmı ???

atabjk
20.Mayıs.2009, 19:25
menejer sözleşmelerinde pazarlık yapamıyoruz mesela yıldız oyuncu alıcagımız zaman yönetim karşılamalı yada yönetim 1 yıldız sözü vermeli ve futbolcu listesi sunmalı bize.bizim onay veridigmiz futbolcuyla her konuda anlasıp takıma alınmalı.başkan seçimleri 4 senede bir olmalı

ugur999
21.Mayıs.2009, 13:55
zamanla bazı oyuncuların profillerinde ciddi düşüş ya da artış olabilsin mesela ribery galatasaraya geldiğinde de iyi bir oyuncuydu fakat bayerne iki sene sonra gittiğinde futbolunun üzerine iki kat koyarak gitti. aynı şekilde 22sinde 24ünde yıldız olup da 30unda sönen bir sürü örnek bulunabilir...

korner kosunda şunu söyleyebilirim bir keresinde kornerlerin ortalama olarak%5inin gol olduğunu duymuştum. oyunda ne olursa olsun bunun iki katına bile çıkmamalı. ki benim esas sorunlu olduğunu düşündüğümse frikikler oyuncular pas açma konusunda hala çok yetersiz kalabalığa pas açacaklarına lambur lumbur vuruyorlar.

oyunda takıma ikincil kupaları bile aldırsak nispeten büyük sayılabilecek kulupler sizinle ilgileniyor veya siz onlarla ilgilenseniz sizi geri çevirmiyorlar. bu oyunun kendini oynatma çabası gibi birşey. ki bence korkmalarına gerek yok oynuyoruz hayatımızı verdik bu oyuna be bırakır mıyız yarı yolda :)

3d geliştirilmeli kendilerinin daha iyisini yapamayacakları belli oldu ''devrim'' niteliğinde birşey yapılacaksa bunu daha iyi yapmaları gerekirdi. EA ile anlaşıp versinler parası neyse fifanın eski serilerinin(2004-2005) bile görüntüleri kullanılabilir ki ekran kartı sorunu çekmez kimse. hem isterlerse 2015e kadar kullansınlar ne farkeder bizim için.gerçi teknik olarak bir uyumsuzluk yaratır mı bilmiyorum ama aşılamayacak bir şey değildir.

bir de as oyuncu genç oyuncuyu çalıştırdığında kavga etmiyolar mı as oyuncu kulupten çekip gidecek nerdeyse bi mutsuzluk bi hüzün bu ne ya akıllarınca gerçeklik mi katıyolar bi sonraki seride tamamen kaldırılmalı bu safsata!

bazı yıldız oyuncular daha kaprisli olabilir örneğin dk 91de oyuna sokunca trip atsınlar moralleri düşsün falan. ki nobre yapmıştı bunu en son benim hatırladığım. direk menajerle konuşsun ne biliyim oyuna gerçekçilik katılacaksa biraz düşünüldüğünde bile yapılacak şey çok ama ben adamların oyuna uğraştıklarını sanmıyorum açıkçası bence herşeyi 1ayda bitiriyorlar gibi

neyse gelelim taktik kısmına bence artık kesinlikle geliştirmeleri gerek bu bölümü çünkü yenilik neredeyse eklenmiyor..işin kötüsü biz taktiğe sadece diziliş ve mantelite olarak dikkat edip gerisini çoğunlukla sallamıyoruz ki cidden elindeki oyuncuların iyiyse dizilişini ve manteliteyi de o an için uygun hale getirdiysen senden düşük bir takım için tamamdır gibi.

neyse taktik olarak önerilerim bir sonraki takımın gücüne ve hangi pozisyonda daha güçlü olduğunu tespit etmeye çalışmalıyız(defans,ortasaha,forvet) madem menajeriz!!. hatta bizim için önemli bir maçsa uefa şampiyonlar ligi gibi gerekiyorsa yardımcı antrenörümüzü o takımın maçına göndermeliyiz detaylı bir rapor alabilmeli hatta o takımın maç kasetini hazırlatıp oyunculara izletmeliyiz. her bir oyuncuya mesela defans oyuncusuna özel olarak rakip oyuncunun bu yönü gelişmiş buna dikkat et bunları yapma gibisinden özel komutlar verebilmeliyiz ya da taktiğe paralel olarak o hafta forvetleri daha fazla şut daha fazla taktik-pas vs. gibi farklı antrenmanlar yaptırabilmeliyiz.

bir de yaşımız ve tanınırlığımız oranında futbolculara olan etki oranımız farklı olabilir. mesela bir e.sağlamla mustafa denizlinin oyuncular üzerindeki etkisi nolursa olsun aynı değildir. futbolcuların bize bağlı olarak verdiğimiz taktiği uygulama ya da uygulamama farkı olabilmeli.

oyuncun transferlerine taraftarlar biraz daha gerçekçi yaklaşmalı beşiktaşa gidip mehmet topuzu alınca taraftarlar bir kaç hafta izledikten sonra karar vericekler gibi bir yazı görmek insanı soğutuyor. bunun için oyuncunun tanınırlığı ülkesel kıtasaldan ziyade bir ''bar'' olabilir. veya ikisinin de karışımı olabilir. kıtasal olarak tanınsa da bir m.topuzla D.trezequet tanınırlık açısından aynı olmamalı. örneğin bu barın dolmasında lig maçları goller milli olma vb. etkili olmalı.

doktorları önemli maçlarda sakat futbolcularımızı maça yetiştirmesi için özel olarak görevlendirmeliyiz bizzat doktor ve fizyoterapist eşliğinde çalışıp maça yetişseler oldukça gerçekçi olur ve kulup doktorlarını da olması gerektirdiği gibi kullanmış oluruz. maça iğneyle mi çıksın tedaviye şimdi mi başlayalım seçeneği bana pek de gerçekçi gelmiyor. onun yerine sakatlığının son günlerinde sakatlığı geçirmeye uğraşmak daha iyi olur.

kuluplerin oyuncu bilgileri daha mantıklı hale getirilsin örneğin sırf kulup türkiyede diye üç büyüklerden bir takımın türkiyedeki oyuncu bilgisiyle 3.ligdeki kalburüstü bi takımın türkiyedeki oyuncu bilgisi aynı olmasın.kulubün büyüklüğüyle tam olarak paralellik göstermese bile yakın olmalı .büyük kuluplerin sadece kendi ülkelerindeki bilgileri full olsunörneğin bjk türkiye bilgisi full ama arsenalin türk menageri de olsa bilgisi sadece bir kişiye bağlı olarak fullenmesin. bir de küçük kuluplerin alt yapıdan gelen oyuncuları aynı veya yakın şehirlerden çıksa iyi olur.

bir de yönetimler de oyuncu alımı konusunda bir bize bir liste sunsalar hatta popülist davransalar yaşı yüksek yıldız oyuncuları takıma getirmek isteseler.bize sorsalar falan. buna benzer davranışlarla yönetimlerin vizyonları konusunda fikir edinebilsek.
ayrıca oyuncuların kendi menajerleri direk oyuncuların akıllarını çelmeye çalışsa basına transfer dedikoduları çıksa oyuncunun performansı buna bağlı olarak farklılık gösterse. hatta oyuncu menajerleri çakallıklarını yönetimede yapsa

Güven bölümüne ''basın baskısı'' eklense bu bar dolduğunda taraftarı ve yönetimi memnun etmek çok zor olsa hatta kötü bi skordan sonra kovulsak veya bu barın artmasında derbilerin etkisi yüksek olsa güzel olurdu. bu baskının artma eğilimi ligden lige farketse mesela italya türkiye fazla fransa almanya nispeten daha az olsa.

futbolcular sakatlıktan çıktıktan sonra form olarak bu kadar kolay toparlamamalı genelde bunun tersi olduğunu biliyoruz.

20_kral_20
21.Mayıs.2009, 15:06
bence başkan olma seçeneğide açılmalı istediğimiz antronörlerle çalışmalıyız antranör bize liste vermeli bizde almalıyız bir kulubun parası olmasa bile kaynak bulacak yerler olmalı borçlanma hisseleri satma olmalı futbolcunun aklını çelmekte para ön plana çıkmalı örneğin fb ronaldinhoya ya yıllık 10 milyon verince gellmeli

El Comandante
21.Mayıs.2009, 17:00
Bütün elestirilere katiliyorum. Benim de bir beklentim var.
Lig sampiyonu olunca, Sampiyonalar da kupa kazandiktan sonra kupa merasimi olsun :D Kupayi kazaniyoruz ama oyuncular mac bitince hemen soyunma odalarina gidiyorlar, acikcasi normal bir maclardan bir farki olmuyor böyle olunca.

eXcitinG
21.Mayıs.2009, 19:24
zamanla bazı oyuncuların profillerinde ciddi düşüş ya da artış olabilsin mesela ribery galatasaraya geldiğinde de iyi bir oyuncuydu fakat bayerne iki sene sonra gittiğinde futbolunun üzerine iki kat koyarak gitti. aynı şekilde 22sinde 24ünde yıldız olup da 30unda sönen bir sürü örnek bulunabilir...

korner kosunda şunu söyleyebilirim bir keresinde kornerlerin ortalama olarak%5inin gol olduğunu duymuştum. oyunda ne olursa olsun bunun iki katına bile çıkmamalı. ki benim esas sorunlu olduğunu düşündüğümse frikikler oyuncular pas açma konusunda hala çok yetersiz kalabalığa pas açacaklarına lambur lumbur vuruyorlar.

oyunda takıma ikincil kupaları bile aldırsak nispeten büyük sayılabilecek kulupler sizinle ilgileniyor veya siz onlarla ilgilenseniz sizi geri çevirmiyorlar. bu oyunun kendini oynatma çabası gibi birşey. ki bence korkmalarına gerek yok oynuyoruz hayatımızı verdik bu oyuna be bırakır mıyız yarı yolda :)

3d geliştirilmeli kendilerinin daha iyisini yapamayacakları belli oldu ''devrim'' niteliğinde birşey yapılacaksa bunu daha iyi yapmaları gerekirdi. EA ile anlaşıp versinler parası neyse fifanın eski serilerinin(2004-2005) bile görüntüleri kullanılabilir ki ekran kartı sorunu çekmez kimse. hem isterlerse 2015e kadar kullansınlar ne farkeder bizim için.gerçi teknik olarak bir uyumsuzluk yaratır mı bilmiyorum ama aşılamayacak bir şey değildir.

bir de as oyuncu genç oyuncuyu çalıştırdığında kavga etmiyolar mı as oyuncu kulupten çekip gidecek nerdeyse bi mutsuzluk bi hüzün bu ne ya akıllarınca gerçeklik mi katıyolar bi sonraki seride tamamen kaldırılmalı bu safsata!

bazı yıldız oyuncular daha kaprisli olabilir örneğin dk 91de oyuna sokunca trip atsınlar moralleri düşsün falan. ki nobre yapmıştı bunu en son benim hatırladığım. direk menajerle konuşsun ne biliyim oyuna gerçekçilik katılacaksa biraz düşünüldüğünde bile yapılacak şey çok ama ben adamların oyuna uğraştıklarını sanmıyorum açıkçası bence herşeyi 1ayda bitiriyorlar gibi

neyse gelelim taktik kısmına bence artık kesinlikle geliştirmeleri gerek bu bölümü çünkü yenilik neredeyse eklenmiyor..işin kötüsü biz taktiğe sadece diziliş ve mantelite olarak dikkat edip gerisini çoğunlukla sallamıyoruz ki cidden elindeki oyuncuların iyiyse dizilişini ve manteliteyi de o an için uygun hale getirdiysen senden düşük bir takım için tamamdır gibi.

neyse taktik olarak önerilerim bir sonraki takımın gücüne ve hangi pozisyonda daha güçlü olduğunu tespit etmeye çalışmalıyız(defans,ortasaha,forvet) madem menajeriz!!. hatta bizim için önemli bir maçsa uefa şampiyonlar ligi gibi gerekiyorsa yardımcı antrenörümüzü o takımın maçına göndermeliyiz detaylı bir rapor alabilmeli hatta o takımın maç kasetini hazırlatıp oyunculara izletmeliyiz. her bir oyuncuya mesela defans oyuncusuna özel olarak rakip oyuncunun bu yönü gelişmiş buna dikkat et bunları yapma gibisinden özel komutlar verebilmeliyiz ya da taktiğe paralel olarak o hafta forvetleri daha fazla şut daha fazla taktik-pas vs. gibi farklı antrenmanlar yaptırabilmeliyiz.

bir de yaşımız ve tanınırlığımız oranında futbolculara olan etki oranımız farklı olabilir. mesela bir e.sağlamla mustafa denizlinin oyuncular üzerindeki etkisi nolursa olsun aynı değildir. futbolcuların bize bağlı olarak verdiğimiz taktiği uygulama ya da uygulamama farkı olabilmeli.

oyuncun transferlerine taraftarlar biraz daha gerçekçi yaklaşmalı beşiktaşa gidip mehmet topuzu alınca taraftarlar bir kaç hafta izledikten sonra karar vericekler gibi bir yazı görmek insanı soğutuyor. bunun için oyuncunun tanınırlığı ülkesel kıtasaldan ziyade bir ''bar'' olabilir. veya ikisinin de karışımı olabilir. kıtasal olarak tanınsa da bir m.topuzla D.trezequet tanınırlık açısından aynı olmamalı. örneğin bu barın dolmasında lig maçları goller milli olma vb. etkili olmalı.

doktorları önemli maçlarda sakat futbolcularımızı maça yetiştirmesi için özel olarak görevlendirmeliyiz bizzat doktor ve fizyoterapist eşliğinde çalışıp maça yetişseler oldukça gerçekçi olur ve kulup doktorlarını da olması gerektirdiği gibi kullanmış oluruz. maça iğneyle mi çıksın tedaviye şimdi mi başlayalım seçeneği bana pek de gerçekçi gelmiyor. onun yerine sakatlığının son günlerinde sakatlığı geçirmeye uğraşmak daha iyi olur.

kuluplerin oyuncu bilgileri daha mantıklı hale getirilsin örneğin sırf kulup türkiyede diye üç büyüklerden bir takımın türkiyedeki oyuncu bilgisiyle 3.ligdeki kalburüstü bi takımın türkiyedeki oyuncu bilgisi aynı olmasın.kulubün büyüklüğüyle tam olarak paralellik göstermese bile yakın olmalı .büyük kuluplerin sadece kendi ülkelerindeki bilgileri full olsunörneğin bjk türkiye bilgisi full ama arsenalin türk menageri de olsa bilgisi sadece bir kişiye bağlı olarak fullenmesin. bir de küçük kuluplerin alt yapıdan gelen oyuncuları aynı veya yakın şehirlerden çıksa iyi olur.

bir de yönetimler de oyuncu alımı konusunda bir bize bir liste sunsalar hatta popülist davransalar yaşı yüksek yıldız oyuncuları takıma getirmek isteseler.bize sorsalar falan. buna benzer davranışlarla yönetimlerin vizyonları konusunda fikir edinebilsek.
ayrıca oyuncuların kendi menajerleri direk oyuncuların akıllarını çelmeye çalışsa basına transfer dedikoduları çıksa oyuncunun performansı buna bağlı olarak farklılık gösterse. hatta oyuncu menajerleri çakallıklarını yönetimede yapsa

Güven bölümüne ''basın baskısı'' eklense bu bar dolduğunda taraftarı ve yönetimi memnun etmek çok zor olsa hatta kötü bi skordan sonra kovulsak veya bu barın artmasında derbilerin etkisi yüksek olsa güzel olurdu. bu baskının artma eğilimi ligden lige farketse mesela italya türkiye fazla fransa almanya nispeten daha az olsa.

futbolcular sakatlıktan çıktıktan sonra form olarak bu kadar kolay toparlamamalı genelde bunun tersi olduğunu biliyoruz.

Gerçekten çok güzeL düşünüLmüş, uyguLansa asıL devrim niteLiğinde oLacak bir oyun oLur.Ağzına sağLık.

ogcj_me
22.Mayıs.2009, 01:04
bence başkan olma seçeneğide açılmalı istediğimiz antronörlerle çalışmalıyız antranör bize liste vermeli bizde almalıyız bir kulubun parası olmasa bile kaynak bulacak yerler olmalı borçlanma hisseleri satma olmalı futbolcunun aklını çelmekte para ön plana çıkmalı örneğin fb ronaldinhoya ya yıllık 10 milyon verince gellmeli
gerçek dışı ...

karlkani23
22.Mayıs.2009, 04:16
Yapımcılardan sadece tek birşey istiyorum...
Bana FM 2007'i verin sadece gerekli güncellemeleri yapın 3d felan umurunda değil benim...

3842
23.Mayıs.2009, 02:58
Regenler gerçekçi olsun, yeni Maradona'lar istemiyorum. E tamam 1-2 tane tamam da her takımda bir iki maradona olur mu ya :D Ayrıca devler saçma sapan transferler yapmasın. Yapay zeka taktik ve oyunculara bakmaksızın reputationu yüksek takıma avantaj sağlamasın. Duran toplara detaylar eklensin mesela 30 metreden frikiğe Alves vururken 20 metredekine Xavi vursun. Bunun yanı sıra yabancılar kendi oyuncularını şişirirken bizimkiler ezik kalmasın. Bunun dışında öyle ekstra yenilik istemiyorum yani bence mevcut oyunu geliştirmeyi, oyuna yeni şeyler katmaktan önce tutmaları gerekiyor.

Addolorato
23.Mayıs.2009, 17:29
Şu personel alma işini artık başkana devretsek daha iyi olur. Yada yeni bir takıma geçerken beraberimizde gelecek personeli seçsek fena olmaz.

ArJI
23.Mayıs.2009, 19:56
1- Antreman sistemi degismeli - Bir oyuncuya calıstırmadıgım özellikler düşmeli, hatta hangi özelliklerin artmasını istiyorsam ben secebilmeliyim. Aerobik calistirip forvet oyuncusunda reflex özelliği artmasın diyebilmeliyim. Forvet oyuncumun penaltı kullanmasını istemiyorsam duran top antremanında penaltı atısını gelismemesi için o seçeneği seçmiyerek o özelliğin artmasını engellemeli hatta düşmesini görmeliyim.

2- Kimilerine göre defans çizgisini öne çektiğimizde takımın boyunun kısaldiği söğlentisi şayet doğru ise ben bunu 3d maç izlerken hemen gözlemlemeliyim.

3- Defansın göbeğindeki oyuncularında kanat defans oyuncuları gibi ileri çıktığını görmeliyim, herzaman kanat defans oyuncuları ileri çıkar diye değişmez bir kanun yoksa şayet. Relax, daha yaratıcı daha gerçekçi olması adına bence isteğe göre göbekte oynayanlarda çıkabilmeli.

4- Taç atışlarında benim futbolcularımda hareketli olmalı, kazulet gibi çakılı durmamalılar, sanal bellek bunu iyi yapıyor. Galatasaraydan bu yolla kaç gol yediğimi sayamadım, adamlar hiç sabit durmuyo sürekli hareketliler.

5- Şayet tam maç olarak izliyorsam , maç görüntüleri tam olarak maçı vermeli, geniş özet gibi davranmamlı. Bunu nerdenmi anlıyorum, birincisi yardımcı antranörden, o pozisyonlara hakim, atak oynayan tarafız diyor, gördüğüm görüntü ise tam tersini söğlüyor. X kişi paslarında hata yapıyor diyor, gördüğüm görüntüde adamın daha ayağına top değmemiş oluyor.

6- Tac kullanırken seçenekler arttırılmalı, kornere oranla bence çok az seçenek var.

7- Aynı şekilde firikik kullanırkende seçenekler çoğalmalı, çoğu zaman benim gözlemlediğim, kornerdeki kurgu neyse onu yansıtmaya çalışıyor takım.

8- Kanat atakları biraz kolaylaştırılmalı, rakibin ezik futbolcularının fx (adrese teslim ortaları) beni çileden çıkartıyor, aynısını ben yaptıramayınca moralmen çöküyorum. Sonuçta bu oyunu hep büyükler oynamıyor, yaşı küçüklerinde oynadığıda unutulmasın. Kanattan forvete gol attırmak gerçekten zor, ya forvet ilerde oluyor, yada geride oluyor, sonuçta top forvete zor ulaşıyor. Hatta karşı taraftaki kanat oyuncusuna top daha kolay gidiyor. Forumda bunun için söğlenen tüm yöntemleri denedim, benim isteidiğim gibi asla olmuyor sonuçta.

9- Oyunda korner buğundan bassetmişsiniz, benim fark ettiğim başka bir buğ var, oyunun tüm güzellğini alıyor. Diyelim ezik defans oyuncularınız olsun, yavas oyuncular, defansı ful öne çekin, orta yeri olarakta tüm oyunculara deep seçeneğini seçin. Göreceksinizki sandığınız kadar arkaya top kaçmıyor, hatta ben bu yöntemi birçok yolla denedim, mesela hiç press yaptırtmadım takıma, defans çizgisi önde olduğu için sanal bellek sapıttı, toplar benim defansın dibinden aynen döndü, kısacası fark yemem gerekirken sanıldığı gibi fark yemedim. Tersini düşünürsek, orta yeri çizgi dediğimizde işte ozaman normal baskıyı yiyor vede maç farka gidiyor.

10- Istatistik bilgilerde yapilan ortalarda verilmeli, mac esnasinda ortalari kim yapmis bilmek istiyorum, belki ona göre antreman sistemimi değiştiricem.

oyunu alanı 2 hafta oldu şimdilik benden bukadar...

ibrahim musaoglu
23.Mayıs.2009, 20:04
şu logoları ve oyuncu resimlerini de türkiye ligleri için görebilirsek daha mutlu olucam.
ayrıca türkçe dil seçeneği de istiyoruz :D

OMANA
24.Mayıs.2009, 04:37
ne güzel fikirler yazmış arkadaşlarım bende önceki yıllarda yazardım ama herhalde yıllar geçtikce yorulduk..

artık bir tek şey istiyorum oda hatasız kazasız crushdumpsız adam gibi düzgün bir oyun olsun yeter daha bişey istemiyorum...

ShevAnil
24.Mayıs.2009, 09:23
Nefret ettiğim fm 09 kadar iğrenç, absürt ,saçma ve bir okadarda işe yaramaz bir oyun olmasın yeter.

xuq
24.Mayıs.2009, 15:41
1_Çok iyi klüplerdeyken(inter,manc.utd.,real madrid,vs)oyuncularınız saçma sapan şekilde daha büyük klübe gitmek istiyorum demesin.Düşük ve orta sınıf takımlardayken bu gerçekçi ama büyük takımlarda tamamen saçmalık oluyor.Hele birde dünya sıralamasında birinciyseniz.
2_Yıldız oyuncuları 30 yaşı geçmeden almak çok zor olsun.
3_Bir oyuncuyu alırken önce menajeriyle görüşülsün
4_eskiden olduğu gibi ev-araba gibi opsiyonlarda olsun.
5_2009 çıkmadan önce istediğimiz gibi takasla transferde eşdeğer oyuncular ise olabilsin.
6_Bizim dışımızdaki takımlarda takasla transfer yapsın.
7_Transfer bütçeleri gerçekci olsun.
8_Transferi tamamlarken klüp başkanı onay versin
9_parasal konularla klüp başkanı daha çok ilgilensin sorumluluk onda olsun çünkü oyunda hiç transfer yapmasanızda klüp kötüye gidiyorsa kovulabiliyorsunuz çok saçma biz sonuçta mali müşsavir değil antrenörüz.Kovulacak birisi varsa oda başkandır.
10_ronaldo gibi oyuncular rakibin sağından atıp solundan geçme gibi action hareketler yapsın ve bunu 3dde görebilelim.
11_klüpler ihtiyaçlarına göre transfer yapsın.real madrid,inter oyunda alınacak oyuncu bırakmıyor 1 sene sonrada çok ucuza satıyor oyunda zevk kalmıyor.
12_kornerden goller bir sezonda abartılı şekilde 30-40-50 olmasın defans oyuncuları gol kralı olmasın
NOT:Belki bu söylediklerimizi değiştirmk yapmak çok zordur ama genede denensin VE OYUNDA TÜRKÇEDE OLSUN.

SAİT71
27.Mayıs.2009, 06:29
Bence yıllar sonra bile eğer Avrupa Kupasını ilk kez kazanmışsak o günü kulüp kutlamalı..

yusufdemo
28.Mayıs.2009, 05:33
2003 yilinda bir hevesle basladim oyunu oynamaya 2004te oyun harikaydi surekli oynuyordum 2005 ve 2006da bence oyun zirvedeydi en iyi mac motoru o yillardaydi. Oyuncularin 0 dan bos adama pas atmasi falan, yetenekli futbolcularin kaleci ondeyken ustunden asirtmasi vs. ve o yillarda gece yataga 4te gidip hatta bazen bilgisayar basinda uyudugum oldu ve sabah 7de kalkip okula gittigim. Okulda defterime mac kadromu gelecek maclarimi yazip taktik cizdigim oldu azimsanmayacak kadar.Her haftasonunu 4 gozle bekleyip haftasonuda sabahin 7-8inde kalkip oyunu oynadigim oldu baska ne kaldirabilirki o saatte bizi?
2007 ciktiginda 2006yi ozlemistim ama yinede oyundan sogumadan oynadim ayni sekilde.2008 ciktiginda heyecan ve beklenti hemen huzun ve hayal kirikligina donustu.Oyundan hemen sogudum surekli takim degistirdim hile yapip eglence katmaya calistim ama olmadi 3-4 ay oynayip biraktim.2009 cikti herkes bugune kadarki en guzel FM dedi 3d var dedi orjinal almayi kafaya koydum ama internete 1 hafta once dustugunden dayanamadim indirdim bi sekilde kurdum ve oynamaya basladim ama daha en basta hayal kirikligiyla.Gordugum en yavas FM, mantiksiz mac motoru, sacma sapan hatalar, ne yaparsan yap defansin arkasina kacan toplar.Her sutun kaleciye gitmesi ve o cocukken oynadigimiz o maket askerler gibi oyuncularla birlikte berbat bir 3d. Oyun yenilendikce yapay zeka 2009da 0'a kadar indi ve zannediyorumki bir cok kisi oynamayi birakti.

2010'dan niye umutluyum.Bu giderek dibe vuran oyunu gelistirmek isteyecekler ve tekrar eski yada yeni ve daha iyi havasina sokacaklar.
Her sene 1-2 tane yeni ozellik yukleyip bir sonraki seneye yeni ozellikler duyurmaktansa 1 sene bomba gibi oyun yapin gelecek sene ayni oyunu kucuk degisikliklerle cikarin yine cok satarsiniz. Cunku en iyi her zaman en iyidir ki eklemek isteseler tum istenilenleri her sene 15 tane ozellik ekleseler 10 sene farkli oyun yaparlar.
Gelelim benim dusuncelerime :
1- Kesinlikle oyunda yapay zeka istiyorum
2- Mac motoru maci izlerken hop oturup hop kaldirmali ve yukarda saydigim ve saymadigim daha bir suru sacma sapan hata giderilmeli
3- Eger adam akilli 3 boyutlu oyun yapilmayacaksa 2 boyutluya tekrar donulmeli
4- Medya gelistirilmeli.2009da daha iyi bir medya vardi ama yine yetersiz ve sıkıcıydı.Hep aynı sorular artık ezbere cevap veriyorduk. Peşinde oldugumuz bir futbolcuyla ilgili sadece ilgileniyorum demektense bir cok demeç verebilmeliyiz.
5- Bir cok kisininde dedigi gibi mac sonralari ve ozellikle buyuk basarilardan sonra kupa kazanmak vs. bir cok degisik mesaj gelmeli. Mesela gazetelerde atilan basliklar, tebrikler, basin toplantilari, menajere ve futbolculara olan teklifler, hatta direk teklif gelmeden bi fikrimiz sorulmali ve oyuncuya diyebilmeliyiz ben seni takimda gormek istiyorum ama bu takim seninle ilgileniyor, ya da her sekilde bu takimda kalacaksin vs.
6- Baskanla konusmaliyiz ve bu cok detayli olmali
7- Futbol Direktor'u gunumuzde bir cok ise yararken oyunda sadece ismi var. Gerektiginde onu gondermeliyiz bir futbolcu icin kuluple konusmaya her isi menajere birakmamaliyiz.
8- Her sene talep ettigimiz ve artik bu sene bekledigimiz yonetime transfer listesi sunmaliyiz ve yonetimdende arastirdigi futbolcularin listesini almaliyiz ve gerekirse baskan demeli biz bu futbolcularla her konuda anlastik sen ne dersin.Tanimiyorsak mac kasetlerini izleyelim.
Hatta baskan bazen kendi transferde yapsin.Gerekirse baskanla aramiz acilsin. Yani gercekci olsun biraz gunumuzde bunlarin her ulkede bir cok ornegi var
9- Mac oncesi ve sonrasi yorumlarida cok basit buluyorum hala ve mac sonu basin toplantisi olmali.Orada detayli konusabilmeliyizde gerektiginde terketmeliyizde 2009da boyle bise vardi galiba ama uzerinde bir kac degisiklikle iyi hale getirilebilir. Mesela ilk 15 dk etkiliydik sonra kotu oynadik, 2. yariyada hizli basladik ama aradigimiz gol(leri) bulamadik. Bu sadece 1 ornek cumle.
10- Daha onceki yillarda da hep talep ettigim. Oyuna biraz eglence katilmali. Mesela bir turk kulubunde taraftarlar takima baklava getirmeli antrenmanlarda. Yabancilarda da onlara ozgu biseler yapilabilir.
11- Sampiyonlar ligi maci baslarken sampiyonlar ligi muzigi onerisi cok hosuma gitti.Kucuk bir introda olsa eglenceli olurdu ve havaya girerdik.
12- Mac oynanirken hizli komut verebilcegimiz kisayollar olmali. Mesela F1e basinca hucum yapin, F2de defansa agirlik verin, F3te pres yapin gibi. Bunlar genel degil anlik olmali mesela oyunun 3-5 dk.sini etkilemeli ayni menajerin saha kenarindan hareketlerle anlatmasi gibi.
13- Oyun durdugunda bi sakatlik oldugunda yanimiza en yakin futbolcuyu cagirabilelim ve ona biseler soyleyelim belki bu gercekteki kadar gelismis olmaz ama kucukte olsa etkili bir detay olur.
14- Korner ve Frikik atislarina cok sayida secenek getirilmeli hatta bunlar biz taktiklerde secerken intro seklinde olmali ve o taktikte futbolculara nerede duracagini gosterebilmeliyiz. Ornegin kale diregine, ceza sahasi disina, penalti noktasi sert ve yerden orta ya da on direge kesilen ortada on direkteki oyuncu arkaya atmali topu ve buna bir cok farkli secenek getirilmeli kendi taktiklerimizi yaratmaliyiz eger menajersek. Frikikte ise hep 1 futbolcumu vurcak sagdan X soldan Y. Yapay zekaya gore macin durumuna ve pozisyona gore bizim sectigimiz futbolculardan 1 tanesi vurabilir. Yada kisa mesafeden biri uzaktan biri vurur. Sasirtmalar, aldatmacalar olur.
16- Bol bol farkli gol izleyebilmeliyiz.Hep ayni golleri izlemek hic guzel olmuyo ve genelde topu hep kaleciye vurmak. En usta oyuncu bile kaleciyle karsi karsiya kalinca gol atma ihtimali %1 :S
17- Sahada kavgalar cikmali bazen tartismalar olmali. Futbolcular kendini yere atmali. Kartlar cikabilmeli bir pozisyonda 1den fazla. Ben hic birden fazla ayni anda kart ciktigini gormedim simdiye kadar. Gunumuzde her hafta kesinlikle 1 ligde yasadigimiz bir olay bu ve hatta ligine ve takimin agresifligine futbolcunun agresifligine gore mac icinde degismeli. Macta lugano rakibine caktirmadan tekme sallamali mesela bazen bunu yan hakem gorup orta hakeme soylemeli bunlari yapmak zor olmasa gerek o kadar profesyonel insana
18- Transfer konusu daha gercekci olmali. Bu konuda herkes cok farkli gorusler belirtmis ama Ronaldinhonun zaten bi suru parasi var Fener yillik 15m veriyo diye gelmemeli mesela. Kariyerim acisindan reddedim falan gibi aciklamalar yapilmali.Ve yalanlama sadece 1 secenek olmamali bir kac secenek daha eklenmeli. Futbolcu yada onun menajeri konusmali bazen teklif aldik diye yada bazen yalanlamali

Daha yazmak istesek bunun 2 kati kadar daha sey yazariz hep birlikte benim aklima gelmeyip cok onemseyip atladigim yer mutlaka olmusturda. Demekki herse 1-2 tane yenilik yapmaya gerek yokmus bol bol yapilmaliymis cunku yeterince cok eksiklik var oyunda.

Eger bu bir menajerlik oyunuysa bunun e onemli seyi taktik olmali oyunun puf noktasi taktik olmali taktikler yenmeli maci ve tabiki futbolcular. Mesela gunumuzde Lucescu hangi takima gitse basarili oluyor. Bu adamin kendine has bi taktik anlayisi var ve gerektiginde degistiriyo oynamalar yapiyo 1 sezon 1 taktikle bitmez bir cok takim 5-6 farkli taktikle oynuyor. Ve dedigim gibi belkide en onemli yenilik olabilir. Kornerler, frikikler, mac komutlari(kisayol tuslariyla) kisaca mac icerisinde ve mactan once yapilan taktiklere cok onem vermeli SI. Eger isteseler hepsini yapabilirler en iyi sekilde ama istemiyorlar bence.

Cok uzun bir yazi oldu farkindayim goruntu kirliligi icin ozur diliyorum ama uzun zamandir FM oynayamamanin ve son zamanlarda giderek cokuse gecen bu oyunun icimde yarattigi sikintidan dolayi bir nevi icimi dokmus oldum. Umarim bizi hayal kirikligina ugratmazlar bu kez ve aksine basindan kalkamayacagimiz bir FM yaparlar :)
Herkese iyi eglenceler...

Atasagun
28.Mayıs.2009, 15:51
Daha fazla istatistik görmek istiyorum ,
mesele maç sırasında toplam pas sayısı , sahanın hangi bölgesinde ne kadar yoğunlaşılmış gibi...
Antreman ekranında, oyuncuları birbiriyle karşılaştırmamıza yardımcı olacak kapsamlı bir "training performance" bölümü...

muzoadux
28.Mayıs.2009, 17:37
Ben Türkiye 2. liginden bir takımı 6-7 sezon içinde şampiyonlar liginde iddalı hale getiriyorum..Nasıl oluyor bu tabiki regenleri takip edip ..sonra alıp bir kaç sezon sonra astronomik bir fiyata satarak ..Böyle olunca bir anda kulüp zenginleişiyor iyi oyuncular alıyorsunuz ve bir bakıyorsunuz oyunda heyacan kalmadı :( ...İsteğim şu bu kadar abartı regenler çıkmasın ve bu regenleri transfer etmek çok zor olsun arsenal dururken benim A.demirsporu tercih etmesin..Ve normal oyuncularında transferi zor olsun.Ben çok rahat bir şekilde bir sezonda tüm futbolcularımı satıp geçen sezondan tamamen farklı bir kadro oluşturabilirim..Bu çok saçma transfer bizi bir hayli zorlasın istiyorum ki sezonda en fazla 5-6 transfer yapabilelim..

sowkay
28.Mayıs.2009, 18:50
Yapay zeka geliştirilsin.. Yapay zeka yok aslında oyuna dahil edilsin :D :D

pek rastlamadım ama regenler çok iyi çıkıyormuş çok abartılı olursa oyunun zevki olmaz tabii..

Sonra transfer yaparken oyuncu almak biraz daha zor olsun..
rakip takımlar adam gibi transferler yapsınlar ligi daha rekabetçi yapmaları gerekiyor buda yapay zeka ile olur..

2D 3D Arasında pek fark yok oyunun amacı aynı meşin yuvarlak :D

ben 2D oynuyorum 3D Biraz değil çok eksiklik var dahada geliştirilmesi lazım gerçekçi olması lazım..

murticarlos
28.Mayıs.2009, 20:15
wallaha bence türkçe dil seçeneği ve kesinlikle türkcell süper liginin datasının gerçeğe uygun yapılmasını istiorum..bu dışında bi futbolcuya 50-60 milyon euro'lar teklif etmekten bıktım düzeltilmeli..gerçek hayatta bile ronaldinhoya ya 17 milyon euro veriliosa...:D

EL-Hadji
28.Mayıs.2009, 20:53
Yapımcılardan sadece tek birşey istiyorum...
Bana FM 2007'i verin sadece gerekli güncellemeleri yapın 3d felan umurunda değil benim...

Al benden de o kadar fm 06 da ıolabiliri...

sklerenkima
28.Mayıs.2009, 23:16
birde dikkat ettinizmi bilmiyorum arkadaslar ama duran toplar sadece kalenin tam karşısında oluyor serbest vurusu çekecek oyuncu sadece şut çekiyor veya yanındaki adama veriyor,kenarlarda faul hiç olmuyor orta açan olmuyor

xxvolkan09xx
28.Mayıs.2009, 23:22
FM09u telafi etmeleri icin bedava olmasi...

PaVLeNKo
29.Mayıs.2009, 01:08
Yurtdışında Özellikkle Afrika ve Güney Amerikada futbol okulları açılabilinmeli kulüpler tarafından..

E.Cartman
29.Mayıs.2009, 01:54

abi bize bişi bırakmadın ki sen :D:D bnce konu kapatıLmaLı...:D:D

Bnce maç esnasında hakeme itiraz edebiLeLim işte tribüne falan yoLLanabiLeLim öyLe bişi ekLenebiLir. Oyundan çıkan oyuncuLar soyunma odasına değiLde yedek klübesine gidebiLir...

karlkani23
29.Mayıs.2009, 22:20
- Kronik sakatlıklar olsun. Mesela oyuncumuz dizinden ciddi şekilde sakatlandı. Sakatlığı düzeldikten sonra gerçek hayattaki gibi sakatlığı tekrar nüksetsin. Eski performanslarına ulaşamasın hatta futbol hayatı bitebilsin.
- Maçtan önce forma seçimi yapabilabilsin.
- Regenlerin güçleri azaltılabilir. Regenlerin bazı özellikleri cidden fazla olabiliyor. Mesela benim takımımda yaklaşık 8-9 regenin frikiği 20 idi.
- Oyuna yardımcı menejer olarak başlayabilelim. Önce paf takım maçlarını yönetelim sonra gerçek menejer olalım.
- Önemli maçların farkları olsun, heyecan yaşatsın. Bu tür maçlardan önce başkan, futbolcular, gazeteciler demeçler yayınlasın.
- GS'nin Ribery olayı gibi ekonomik durumu kötü kulüpler futbolculara ödeme yapamamya başlasın. FİFA'ya başvuran futbolcu serbest kalabilsin. Ücretleri ödenmeyen futbolcular antremanlara çıkmasın, moralleri düşsün.
- İstemimiz dışı olarak trübün olayları çıksın. Para cezası, saha kapatma hatta puan silme cezaları verilsin.
- Hakemi aldatmadan sarı kart verilsin. İtiraz eden futbolcuya kart çıkarılsın, sahada ufak tartışmalar çıksın.
- Rakip menejerlerle iyi geçindiğimizde mesela transfer konusunda bize yardımcı olsunlar. Bizden başka takımlar isterken diğerlerinin teklifini reddedip bizim teklifimizi kabul etsinler.
- Transfer edeceğimiz futbolcuyla özel görüşmelr yapılsın. İlk 11'de oynama şartı, ekstra primler gibi tavizler verilsin.
- Futbolcuların moralleri maçın içinde değişsin. Mesela 3-0'dan 3-3 yapan takımın futbolcuları moral olarak yükselsin, rakip ise moralman çöksün ve bu futbollarına yansısın, daha basit hatalar yapabilsinler.
- Her takımın özel bir forma numarası vardır heralde. Mesela Trabzonspor'un 61. Bu forma özel olsun, takımdaki önemli kişilere verilsin. Aynı şekilde takımdan ayrılan veya emekli olan önemli futbolcuların forma numaraları özel olsun.
- Regen olarak çıkan küçüklerin boyları zamanla uzasın. Mesela 15 yaşında 1.80 olan bir regenin boyu 20 yaşında 2 metreye yaklaşsın.
- Oyuncular zamanla kilo problemlerine girsin. Bu oyunlarına yansısın. Zamanında Ronaldo gibi mesela.

Addolorato
30.Mayıs.2009, 00:14
Ben 903'te hiç bir kalecinin penaltı atışında ters köşeye yattıgını görmedim bu olabilir.

Milli takım kampında garanti 1 oyuncumuz sakatlanıyor bu kalksın artık yahu hadi arada sırada olurda her kampta mutlaka sakatlanıyor sanki kuralmış gibi.

salihsacma
30.Mayıs.2009, 15:35
oyunun zevkle oynanabilmesi için oyun çıktıktan sonra aylarca beklenmemeli (üretenler adam olsunlar minimum hatayla çıkarsınlar)

türkçe olmalı (bu senede olmazsa artık üreticilerin cehaletini gösterir),

grafikler idare etmek için yapılmış gibi durmamalı,

regenlerin oyun tarafından üretimindeki saçmalıklar giderilmeli;
regenlerin %90'ı cesaretsiz ve aptal çıkıyor ortaya,
boyları uzamıyor,
tip değişmiyor adam 15inde neyse 35indede o,

altyapı yapılanması geliştirilmeli,

squad harmony daha mantıklı hale gelmeli;
bir yada birkaç oyuncu her saniye takımın huzurunu bozamamalı,
barcelonaya noucampta 4 çakınca taraftar "eh işte, iyiydi" dememeli,
maç başı gol ortalaması 1.23 asist ortalaması 1.71 olan bir oyuncunun taraftar notu %60-70 olmamalı,

menajerler kazandıkları parayı kolleksiyon için biriktirmesin,

başkanlar para için herşeyi satmasın,

ligler arasında oyuncu değerlendirme farkı olmasın;
güiza ispanyadan geldi baros fransadan, gerçek hayatta ne olduklarına bak birde oyunda ne olduklarına,

pilot kulüp bağlantıları geliştirilmeli,

korner bugu kalkmalı,

oyundaki top pinpon topuna benzememeli

...

Clayman
06.Haziran.2009, 05:46
Yukarda arkadaşların dediklerine ek olarak, bilet fiyatlarının ayarlanması olabilir. Stadyum geliştirmenin bize verilmesi, oyunda sadece menajerlik değil, koçluk, gözlemcilik, baş antrenörlük modlarının getirilmesi, kulübün ürünlerinin satışının bize verilmesi vs vs...

BiLGeN90
06.Haziran.2009, 22:37
- Kronik sakatlıklar olsun. Mesela oyuncumuz dizinden ciddi şekilde sakatlandı. Sakatlığı düzeldikten sonra gerçek hayattaki gibi sakatlığı tekrar nüksetsin. Eski performanslarına ulaşamasın hatta futbol hayatı bitebilsin. Bu var
- Regenlerin güçleri azaltılabilir. Regenlerin bazı özellikleri cidden fazla olabiliyor. Mesela benim takımımda yaklaşık 8-9 regenin frikiği 20 idi. regenlerin ayakları genede 3-1 gibi olmasın 20-8 20-12 gibi degerler olsun odun mu bu oyuncular
- Oyuna yardımcı menejer olarak başlayabilelim. Önce paf takım maçlarını yönetelim sonra gerçek menejer olalım.
- Önemli maçların farkları olsun, heyecan yaşatsın. Bu tür maçlardan önce başkan, futbolcular, gazeteciler demeçler yayınlasın.
- GS'nin Ribery olayı gibi ekonomik durumu kötü kulüpler futbolculara ödeme yapamamya başlasın. FİFA'ya başvuran futbolcu serbest kalabilsin. Ücretleri ödenmeyen futbolcular antremanlara çıkmasın, moralleri düşsün.
- İstemimiz dışı olarak trübün olayları çıksın. Para cezası, saha kapatma hatta puan silme cezaları verilsin.
- Hakemi aldatmadan sarı kart verilsin. İtiraz eden futbolcuya kart çıkarılsın, sahada ufak tartışmalar çıksın.ilk cümle dışında var tartışmalar itiraz oluyor nadiren
- Rakip menejerlerle iyi geçindiğimizde mesela transfer konusunda bize yardımcı olsunlar. Bizden başka takımlar isterken diğerlerinin teklifini reddedip bizim teklifimizi kabul etsinler. bu da var
- Transfer edeceğimiz futbolcuyla özel görüşmelr yapılsın. İlk 11'de oynama şartı, ekstra primler gibi tavizler verilsin. 2.cümle zaten var
- Futbolcuların moralleri maçın içinde değişsin. Mesela 3-0'dan 3-3 yapan takımın futbolcuları moral olarak yükselsin, rakip ise moralman çöksün ve bu futbollarına yansısın, daha basit hatalar yapabilsinler. kesinlikle var
- Her takımın özel bir forma numarası vardır heralde. Mesela Trabzonspor'un 61. Bu forma özel olsun, takımdaki önemli kişilere verilsin. Aynı şekilde takımdan ayrılan veya emekli olan önemli futbolcuların forma numaraları özel olsun.
- Regen olarak çıkan küçüklerin boyları zamanla uzasın. Mesela 15 yaşında 1.80 olan bir regenin boyu 20 yaşında 2 metreye yaklaşsın.
- Oyuncular zamanla kilo problemlerine girsin. Bu oyunlarına yansısın. Zamanında Ronaldo gibi mesela.

kırmızı ile belirttim

Tedesco
07.Haziran.2009, 19:36
oyuncu değişiklik olayının taktik kısmına girerek değil direk oyuncu puanları kısmında değiştirp anında etkili olsa keşke.taktike gir değiştir okeyle sonra taktiksel değişiklik olsun felan zaman alıyo..direk değiştirdiğinde etkili olsa..

serdarkmare
13.Haziran.2009, 17:36
Bahisde eklensin bence :D

NirvanaFX
13.Haziran.2009, 18:55
Öncelikle lütfen Allah için şu maç motorunu değiştirsinler.Yapay zeka kendi kendine senaryolar üretmesin.

Maç konuşmaları biraz daha çeşitlendirilsin.Konuşmalar oyuncunun moralini düzeltmek için sürekli yağ çekme şeklinde olmasın.Daha gazlayıcı şeylerde diyebilelim.Mesela alt sıralardan bir takıma 2-0 yeniliyoruz.Daha küçümseyici ve futbolcuların özgüvenlerini kazanmaları açısından "Bunlara mı yenileceksiniz len" diye bağıralım çağıralım :D

Saha kenarından da oyuncularımızla konuşabilelim yani onları saha kenarından motive edebilelim.Gereken yerlerde bağırıp çağırabilelim gerektiğinde yumruklayalım:p(bkz:Yılmaz Vural) (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftr.wikipedia.org%2 Fwiki%2FY%FDlmaz_Vural)

Taktik kısmı CM4 ten beri aynı(yada ben öyle biliyorum çünkü ilk onu oynamıştım)Biraz daha değişik fonksiyonlar eklenebilir.Mesela kupa maçındayız 1-0 öndeyiz dakika 80 ama rakip bastırıyor.Taktik kısmından oyuncularımıza çeşitli çirkeflikler yaparak oyunu soğutmak için hareketler yapmasını söyleyebiliriz.Böylece rakipin siniri daha çok bozulur ve bizde gole ulaşabiliriz.

Kariyerimiz bence biraz daha zor olmalı.Alıyosun Altayı ikinci ligden 1. lige çıkarıyorsun.Obaaa hemen nispeten büyük kulüpler sana teklif yolluyor.Gerçekte görüyoruzki bazı menejerler 1. lige yetmeyecekleri düşüncesiyle kovuluyorlar.

Bizi sadece ana takım için değil 18 yaş altı yada Paf takımlar için de düşünsünler.Mesela Türkiye F.F. 18 yaş altı milli takımı bize menejerlik için teklifi getirsin.

Futbolcularımıza yönlendirme olarak:"Şutlarını geliştir" "Biraz kilo al" "Azıcık güçlen" gibi şeyler diyebilmeliyiz.

Sonradan aklıma geldi: Defans oyunu ile de akıcı şekilde bir oyun oynayabilelim.Bildiğiniz gibi Defans'ı son dakikalarda kritik maçlarda kullanıyoruz.Halbuki Yunanistan Avrupa Şampiyonu olduğunda çok sıkıcı maçlarla defans oyunu yaparak kazanmıştı.

Nocna Mora
13.Haziran.2009, 19:06
- Kronik sakatlıklar olsun. Mesela oyuncumuz dizinden ciddi şekilde sakatlandı. Sakatlığı düzeldikten sonra gerçek hayattaki gibi sakatlığı tekrar nüksetsin. Eski performanslarına ulaşamasın hatta futbol hayatı bitebilsin.
- Regenlerin güçleri azaltılabilir. Regenlerin bazı özellikleri cidden fazla olabiliyor. Mesela benim takımımda yaklaşık 8-9 regenin frikiği 20 idi.
- Hakemi aldatmadan sarı kart verilsin. İtiraz eden futbolcuya kart çıkarılsın, sahada ufak tartışmalar çıksın.
- Rakip menejerlerle iyi geçindiğimizde mesela transfer konusunda bize yardımcı olsunlar. Bizden başka takımlar isterken diğerlerinin teklifini reddedip bizim teklifimizi kabul etsinler.
- Transfer edeceğimiz futbolcuyla özel görüşmelr yapılsın. İlk 11'de oynama şartı, ekstra primler gibi tavizler verilsin.
- Futbolcuların moralleri maçın içinde değişsin. Mesela 3-0'dan 3-3 yapan takımın futbolcuları moral olarak yükselsin, rakip ise moralman çöksün ve bu futbollarına yansısın, daha basit hatalar yapabilsinler.

Bunların hepsi bence olmalı..

goztepem35aaaaa
13.Haziran.2009, 21:22
Tek istediğim SORUNSUZ olsun..
Tabii arkadaşların dedikleride olsa süper olur :D

vandal59
13.Haziran.2009, 23:30
Oyuncu kırmızı kart gördüğünde 1 maç ceza alıyor buraaya kadar normal ama itiraz etsemde , etmesemde, oyuncuya ceza versemde , hiçbir yapmasamda mutlaka 2 maça çıkıyor ceza . Çok sçma.

rammstein7
14.Haziran.2009, 00:36
turkıye liginde kulubler 2 yılda 1 baskan secılıyoya bunu koysunlar biraz daha gercekcı olsun

Jose Mourinho
15.Haziran.2009, 19:32
3D maç motoru 09'a göre 2 kat daha iyi olmasını istiyorum. 3D kötü dedik, geçtik 2D'ye döndük çok yavaş ve 3D'den daha da kötü. Yağmurdan kaçarken doluya yakalandık hesabı.

Önemli maçların heyecanı olsun, en az 10-15 haber spekülasyon çıksın. Futbolcular çok fazla konuşsunlar.. Kupa finali, Lig şampiyonluğu, ŞL, Uefa vs vs bunların hepsinin heyecanları arttılırsın.. Finaller çok heyecanlı, çok çekişmeli geçsin. Örnek verdiğim maddeler gerçeği yansıtırsa güzel bir oyun ortaya çıkabilir. :)

serdarkmare
15.Haziran.2009, 20:00
Birde Real Madrid Takımının gücü biraz düşürülsün nasıl durdurcaz o takımı robben- kaka - c.ronaldo - villa'yıda alırlarsa zaten sağda ramos hayvan gibi geçirmio :D

Jose Mourinho
16.Haziran.2009, 01:28
Birde Real Madrid Takımının gücü biraz düşürülsün nasıl durdurcaz o takımı robben- kaka - c.ronaldo - villa'yıda alırlarsa zaten sağda ramos hayvan gibi geçirmio :D
Hiç birşey olmaz. Her zaman için tanınmamış oyuncular ile devirmişimdir öyle kadroları.. Korkma, Real iki pası bir araya getiremez. :)

King_91
16.Haziran.2009, 21:56
ispanyol araştırmacılar futbol tanrısı yaratmayı bıraksınlar yeter .

jaguar
21.Haziran.2009, 07:37
Usanmadan okudum bir çok güzel öneri var ama merak ettiğim bu öneriler dikate alınıp İNgilizceye çevrilip Sİ games ' e gönderilecek mi? Yoksa sayfalarca yazan millet boşuna mı uğraşıyor...Benim de söyleyeceklerim var da eğer yazdıklarımız burada kalacaksa Düşüncelerimi direk Sİ games e ingilizce yazmayı düşünüyorum...

Genel fikrim FM 2009' u 90 tl para verip aldığım için çok pişmanım...Oynadığım en kötü FM serisiydi...3D boyut dediler devrim yapacağız dediler fiyasko ile sonuçlandı Hem oyunu güzelleştirmek için harcanan emeğe hemde verilen tonlarca paralara çok yazık...

King_91
22.Haziran.2009, 04:23
3d ye alternatif koydukları 2d eskisi gibi olsun .

cello91
23.Haziran.2009, 05:02
fm 2010 dan tek beklediğim sakatlıkların düzeltilmesi 2009 da sarı kartlar nispeten düzeltilmiş 2010 da da sakatlııklar inşallah düzltilir. ya zaten 3 oyuncu deişirme hakkı war ama her maçta en az 2 oyuncu sakatlanıyor böyle saçmalık olmaz yaaa

onur1390
23.Haziran.2009, 14:13
3d daha iyi olsun

Addolorato
23.Haziran.2009, 20:22
Oyunda verebilecegimiz komutlar artmalı mesela uzaktan şut çektirme ceza sahasına sokma gibi falan. Romayla maçım var biliyorum De Rossi atıcak uzaktan her türlü markajı falan açıyorum komutlarda ama yine vurduruyolar ve yedim golü öyle gerçekten.

cris king
24.Haziran.2009, 17:23
tabiki taraftarlar ve tribün türkçe eklentisi ve daha değişken olaylar bizi oyundan sıkmayacak 2020 yılına geldiğimizde bile daha önce hiç rastlamadığımız bir olayla veya bi haberle karşılaşmamız :D biraz abartı oldu ama onnn gibi bişi işte bu daha eğlenceli olur fm oynama hevesimizi çoğaltır

sardokar
24.Haziran.2009, 21:01
hiç bir beklentim yok.
Championship manager' ı bekliyorum.

Crazycat
25.Haziran.2009, 05:08
3d ye alternatif koydukları 2d eskisi gibi olsun .
2d klasik zaten eski 2d gibi değil mi?2 tane 2d ayarı var.

King_91
25.Haziran.2009, 05:20
tv mode da oynanan fena değil ama oyuncu puanlarına , son skorlara , puan durumuna bakmada sıkıntı oluyor sahayı kapatıyor . Classic mod'da sözde klasik ama eski serilerde önemli pozisyon olduğunda sahaya gider pozisyon bittiğinde en son nereye bakıyorsan oraya dönerdi . artık öyle değil . önemli olmayan pozisyonlarda kıpırdamayan adamlara bakıyorsun . anca kendimizin basması gerekiyor . bi de basıyorsun bu sefer maçı göstermesi gerekirken puanları gösteriyor . otomatik değil yani .

Raten
25.Haziran.2009, 06:06
tv mode da oynanan fena değil ama oyuncu puanlarına , son skorlara , puan durumuna bakmada sıkıntı oluyor sahayı kapatıyor . Classic mod'da sözde klasik ama eski serilerde önemli pozisyon olduğunda sahaya gider pozisyon bittiğinde en son nereye bakıyorsan oraya dönerdi . artık öyle değil . önemli olmayan pozisyonlarda kıpırdamayan adamlara bakıyorsun . anca kendimizin basması gerekiyor . bi de basıyorsun bu sefer maçı göstermesi gerekirken puanları gösteriyor . otomatik değil yani .

Evet o benim de dikkatimi çekti kötü oldu öyle olması bende sürekli Tv modunda oynuyorum daha zevkli oluyor.Gol Güncellemelerini açıyorum bir de o çok yer kaplamıyor sahada.

Crazycat
25.Haziran.2009, 12:45
Eski fm serilerini de kullandım ama hiç dikkat etmemiştim ya da beni fazla rahatsız etmedi heralde.Zaten bu Fm 09'un komple değişmesi gerek.

rammstein7
25.Haziran.2009, 13:35
sponsorları biz şecelim Türkçe dil şecenegi olsun cmde olacakmıs (fmde olmazsa cm oynıyacagım artık)baskan şeçimi olsun 2 yılda bı turkıye için başka bizim gibi nerde baskan secımı yapiliyorsa bide 1GB ramle oynansın yenı çıkacak oyun ve cpuyuda arttırmasınlar :)yoksa oynayamam transferler biraz gercekçi olsun besiktas nihati 4.5 milyon euroya aldı ama oyunda baya pahaliya satıyolar bunu bı masaya yatırmaları lazım takasda olmuyor oyunda oluyosada az bunuda bi sey yapsinlar yeni özellik gelsin

MaliKaya
25.Haziran.2009, 13:52
sponsorları biz şecelim Türkçe dil şecenegi olsun cmde olacakmıs (fmde olmazsa cm oynıyacagım artık)baskan şeçimi olsun 2 yılda bı turkıye için başka bizim gibi nerde baskan secımı yapiliyorsa bide 1GB ramle oynansın yenı çıkacak oyun ve cpuyuda arttırmasınlar :)yoksa oynayamam transferler biraz gercekçi olsun besiktas nihati 4.5 milyon euroya aldı ama oyunda baya pahaliya satıyolar bunu bı masaya yatırmaları lazım takasda olmuyor oyunda oluyosada az bunuda bi sey yapsinlar yeni özellik gelsin

Aslinda cok mantikli birkac oneri. Ancak 1GB ram ile oynamak bana cok komik geldi. Su anlamda komik geldi yalnis anlama. "Hem kaliteli olsun, hemde ucuz olsun" hesabi ile :)

rammstein7
25.Haziran.2009, 18:46
benim bilgisayarim özellikleri öylede :)

E.Cartman
25.Haziran.2009, 19:56
CM 2010 da geLcekLeri gördüm tek isteğim EidosLa SI tekrar birLeşsin en yararLısı bu oLcak gibi

King_91
25.Haziran.2009, 20:04
valla ben 512mb ram le oynuyorum çok sıkıntı olmuyo .

yeni özellik olarak sıfır paraya satmaya çalıştığımız adama bi alıcı çıksın yahu .

nikootinn
27.Haziran.2009, 12:42
Fm 2009 da uluslararası başarı kazanmama rağmen kulüp şöhreti çok yavaş yükseliyor,lütfen bu düzeltilsin

SAİT71
03.Temmuz.2009, 20:56
Şu uzatma dakikaları kesinlikle saçma olmamalı.

Bakın Sivasspor ile bir sezondan bir kaç maç SS'si yakaladım. DAha sonra ayrı bir konuda paylaşacağım onları, en az 4 dakika uzatma oluyor tüm maçlarımda, hadi 4 dakika sabit uzatma oluyorda ah birde hakem 4 dakika veripte fazladan 1-2 dakika oynatmasa. Bir maçta 5 dakika uzatma verdi 90+5 te bitmesi gereken maç 100 dakika 40 küsür saniyede bitti. Olamaz böyle bir skandal. Özellikle yendiğim maçlarda kasten oluyor. Bu fm in değişmeyen politikası mıdır nedir? Yenilince 10 dakikada verse anında pozisyonsuz bitiyor. Lütfen buna çözüm istiyorum..

Yukarıdaki 1. sorunum 2. si ise son 10 dakika sendromu.. Kaç maçı son 10 dakikada yediğim gollerle yitirdim bilmiyorum. Yine SS leri yayınlayacağım sonra. acayip sinirleniyorum artık. Oyundan soğudum.

3. sü kalecisi degaj yapan takım hep dezavantajlı oluyor. 2. ligde BUGSAŞ'a Rize'den Ferhat'ı aldım. Sezonda iyi bir performans göstersede bazen akıl almaz fahiş hatalar yapıyor. Özellikle degajlarda bazen ceza sahasının biraaz ilerisindeki rakibe atıyor. Neredeyse şike yaptığını düşüneceğim. bir ataktada degaj yapan takım avantajlı olsun ve atağa kalksın..

4. sü kornerlerden gol atamıyorum. O kadar maç oynadım sadece bir tane attım 3 sezonda. ama bir çok gol yedim kornerden. Bu korner olayı düzeltilmeli.

5. si, Golü attıktan sonra hemen yiyorum. 1 maçta olsa tamam taktik ama bir çok kez olan bir şey. Yada 2-0 öne geçince illa biz rahat maç izleyemeyelim diye 2 dakika sonra golü yiyoruz.. Buda düzeltilmeli.

6. sı, Yıllardan beridir Fm'de bir takımdan oyuncu alırken mesela abartılı bir fiyat verdiğimizde kimse bir şey demez. 2010'da, bir oyuncuya değerini aşınca yönetim karşı çıksa. Daha gerçeğe yakın olur.

7. si.. Yine genelde yenilirken zamana ihtiyacımız olduğunda artık 2-3 dakika kaldığında alttaki maç motoru sürekli bilmem kim sarı kart, xxx sarı kart diye artık dakikalarca sarı kart görmelerini izliyoruz. Biraz daha akıllıca şeyler düşümeliler. Ama maç motoru (3D) çok yararlı. Oyuncularımızın nasıl olduğunu daha net izliyoruz. Bu maç motorunu daha önceleride dediğim gibi deplasmanlara gidip orda maçtan önce takımı antrenmana çıkardığımızda taktik maçı yaptırdığımızda da kullanabilmeliyiz. Yani antrenman maçlarıda olmalı. Kim formda görmeliyiz. Ben asistana seçtiriyorum kadroyu maçlara çıkarken çünkü kafamda sağlıklı bir bilgi yok. Asistanın hata yapma riski az olduğu için o en iyi kadroyu seçiyor. Bunu azaltmak içinde antrenmanları maç gibi yönetmeliyiz. En azından sadece temel maç gibi şeyler olmalı ilk olarak. Kapsamlı olmasada bir kaç taktik verecek kadar geliştirilse süper olur benim açımdan...

İnanın şuan ev taşıdık telefon olmadığı için daha elimiz değmedi interneti tekrar bağlatmaya fırsat buldum şuan netten yazıyorum. Bir çok sorunum var. Takım bir türlü tutmadı BUGSAŞ'tayım. yazacak çok şey var.

Bu arada 9.1.0'da oynayan arkadaşlar için geniş bir gncelleme hazırlıyorum onuda paylaşıcam net bağlanınca..

Kısaca onada değineyim. Tüm Türk oyuncularımız, takımlar, stad isimleri, hakemler, lige inen çıkanlar, transferler felan güncellendi.

Yeni stadlar eklendi, takımlara önemli yöneticilerimizi ekledim. Güzel olacağını düşünüyorum.. Net gelince daha çok bilgiye ulaşacağım için son kontrolleri yapacağım..

cris king
03.Temmuz.2009, 21:03
Bu arada 9.1.0'da oynayan arkadaşlar için geniş bir gncelleme hazırlıyorum onuda paylaşıcam net bağlanınca..

Kısaca onada değineyim. Tüm Türk oyuncularımız, takımlar, stad isimleri, hakemler, lige inen çıkanlar, transferler felan güncellendi.

Yeni stadlar eklendi, takımlara önemli yöneticilerimizi ekledim. Güzel olacağını düşünüyorum.. Net gelince daha çok bilgiye ulaşacağım için son kontrolleri yapacağım..[/quote]

kardeş o 9,1 i güncelleme olayı süper olur bnm oyun orj. değil ve aldım alalı 9,1 oynuorum hatalardan fm den zevk alamıorum admin arkadaşlarm kusra bakmasınlar malesef 100 lira verip orj. oyun alacak durumum yok şuanda bnm bu orj. olmayan oyunlarda çalışacak demi?

messiekrem
05.Temmuz.2009, 13:59
ooo nereden başlasam bilmiyorum ki.
1-korner bugu çok fazla.fm 06dan beri geliyor bu bug ve bunu bir türlü kaldırmadılar.ben ajaxtayken vermaelen sırf kornerden attığı gollerle 17golle bitirdi sezonu ve elmanderden sonra en golcü adamımdı.
2-oyuncu satım ve alımı.yazdıkları değerlerin en az 3katını veriyoruz.bize teklif yapılırkende değerinin aynısı yada daha altı.enayi yerine koyuyorlar bizi.ben adam kiralamakta zorlanırken adamlar herkesi kiralıyorlar.bedavaya satılığa çıkardığım oyuncuyada teklf gelsin.
3-mesela bi kupa kazandık.bunun olduğunu bize kanıtlasınlar.bizi haberlere,toplantılara,sevinçlere falan boğsunlar.ha ayrıca adamların kendi aralarında yaptıkları transferler 30-40mn dolarları dandik adamlara rahatça vermeside saçma
4-klüplerin ekonomik durumları düzeltilsin.
5-3dde seyirci olsun ve yıllardır özlediğim adam gibi sesler olsun.
6-kalecilerin gol atma ve aşırı asist yapma durumlarına çözüm getirilsin.
7-oyun azıcık daha ucuz olsun.artık pc oyunları ucuzladı ama bizim fm 80den aşağı değil.
8-klüp logo ve formaları,lig ve kupa isimleri bunların gelirleri orjinal ve doğru olsun.
9-antreman sistemi daha detaylı ve gerçekçi olmalı.
10-bazı maçlarda bilgisayar otomatikmen beni mağlup sayıyor.10kez oynasamda o takımı yenemiyorum.
11-antreman maçları olsun.
12-teknik kadronun önemi artırılsın.
13-

MaliKaya
05.Temmuz.2009, 15:17
Sanirim konu Sabit basliklarda daha guzel duracak, cunku yeni seriye kadar tartisacagimiz bir konu...

Hugo
05.Temmuz.2009, 15:33
CM 2010'dan daha iyi olsun yeter benim için.

RoNNiE91
05.Temmuz.2009, 16:00
Evet CM 2010 çok iddaalı geliyor.Keşke Eidos'la birleşseler arkadaşın dediği gibi.

muratali
05.Temmuz.2009, 16:32
benim beklentim cok buyuk değil ama istediğim ufak bi şey var.favoured teamsi seçerken favoured personel de seçebilsek olmaz mıydı?bunu yapmanın çok zor olduğunu düşünmüyorum

Addolorato
05.Temmuz.2009, 18:44
Eger yapımcılar kafalarını kaldırıp CM2010'un gümbür gümbür geldigini görüyorsa bence hiç olmadıgı kadar güzel bir oyun çıkarabilirler.

myferhat
05.Temmuz.2009, 22:46
fifa gibi oyuncu ekleme özelligi olsun:D iyi olmazmı

LadroN
05.Temmuz.2009, 22:51
bunu editörden yapabilirsun zaten:D:schaf:

irfankeskin61
07.Temmuz.2009, 05:23
kupa aldığımızda maç sonunda kupa töreni olsun

top üst ağlara düştüğünde sanki ağ yokmuş gibi kalenin içine girmesin ağdan seksin

Sheriff
07.Temmuz.2009, 05:27
Frikiği kullanacak oyuncuyu mesafeye göre ayarlama özelliği olmasını isterim..

ozaniel
08.Temmuz.2009, 00:47
Benim yeni oyunda en çok görmek istediğim özellikler:
1-) Korner bugu kaldırılmalı, en azından bu kadar abartılı olmamalı.
2-) Yapay zeka oyuncu alımında, maç kadrosu hazırlamada geliştirilmeli ve ayrıca kulüp başkanının YZ'sı geliştirilmeli, Adrien gibi oyuncuyu 3.5 değeri varken 6 milyona satmasın.
3-) Zorluk seviyeleri olsun. Böylece isteyen daha zor koşullarda teknik direktörlük yaparken, oyuna yeni alışan kişiler ise sevdiği takımla daha kolayda başlayabilir.

RoNNiE91
08.Temmuz.2009, 00:50
Birde herhangi bir şampiyonluğu garantileyeceğimiz maçta nasıl penaltılara kalınca yedek kulübesi koşuyor,onun gibi maçın bitiş düdüğüyle beraber kulübe sahaya koşsa süper olur :)

Son olarak defalarca söylediğimiz 2D maç modunda kulübenin yanında bir yuvarlak olarak bizimde durmamız :)

Corpus
08.Temmuz.2009, 01:04
Frikiği kullanacak oyuncuyu mesafeye göre ayarlama özelliği olmasını isterim..

Evet buna katılıyorum :) Diyelim ki benficadayız ve cardozo nun frikik 19 :) bende ona kullandırıyorum fakat her frikik 6 pasta olacak diye birşey yok daha geride de oluyor ve cardozo nun ortalar taçta :( buna benzer sorunlar olabiliyor

ZiD4n3
15.Temmuz.2009, 18:10
irfankeskin61 arkadaşla aynı düşencedeyim kupa töreni şart

eXcitinG
15.Temmuz.2009, 18:36
TransferLeri bizde değiL de menajerLerimiz ya da sportif direktörLerimiz haLLetse..

Biz yönetime sezon başında bir rapor vereLim. Şu, şu oyuncuLarı istiyoruz diye. Asistan ya da Sportif direktör gidip oyuncuLar iLe görüşsün, kuLüpLeri iLe anLaşsın sonra bize rapor versin bu oyuncuLar iLe anLaştık onayLıyormusun, bonservisi şu kadar, yıLLık ücreti şu kadar diye.Sonra bizde tamam bu oyuncuyu aLın diye karar versek. Çok istediğimiz isim aLınamadığında ısrarLa istediğimizi vurguLayabiLeLim ve aLınması için ne gerekiyorsa yapıLması taLimatı vereLim.

Oyuncuyu satarken de oyuncunun menajerini çağırıp, onunLa konuşaLım ve satma işLerini bu şekiLde yapabiLeLim.

ÖzeL durumLarda biz müdahaLe edeLim ve oyuncu iLe kendimiz görüşeLim. Onun dışında transfer iLe biz neden uğraşıyoruz. Biraz daha profesyoneLce yapsınLar şu oyunu artık.

MyLifer
15.Temmuz.2009, 18:39
Bence artık basın ve medyanın etkisi daha da arttırılmalı, çeşitli yorumlar veya köşe yazarları bile eklenmeli. Arasırada başkanlar transferde bitirici rol oynamalılar. Bunlar olursa daha iyi bir oyun olur diye düşünüyorum.

Aydin
15.Temmuz.2009, 20:16
TCM 2003'teki gibi canlı transfer pazarlığı olsa çok iyi olurdu.

MyLifer
15.Temmuz.2009, 20:19
TCM 2003'teki gibi canlı transfer pazarlığı olsa çok iyi olurdu.

Pazarlık çok iyi olurdu, bir oyuncuyu alamadıktan sonra 10 kere daha teklif verip almak can sıkıntısından başka birşey olmuyor.

nikootinn
16.Temmuz.2009, 02:28
3D geliştirilsin,takım potansiyeli daha kolay yükselsin

sananes
16.Temmuz.2009, 03:37
bencede şu oyunu hatalardan kurtarıp 2006 2007 gibi oyun versinler kupa kazandıgımızda tören olsun yahu bunu ayarlamak zor olmasa gerek.birde ben bi oyuncuya teklif yapıyorum aynı oyuncuya aynı teklifi 3-5 farklı takım daha yapıyo hepsininki kabul ediliyo sadece benimkine hayır diyolar fiyatı baya arttırmadan da oyuncuyu alamıyorum oyundaki iyi oyuncular genelde izleniyo izlenince alabilecegimden fazla para ödeyip alıyorum bu ne sacma bi hata 2010da olmaz umarım

Bursaspor
16.Temmuz.2009, 06:31
1 - İstatistik alanlarının geliştirilmesi gerekli, adeta bir maçı, ligi oyuncu her yönü ile inceleyebilmeliyiz, gollerden, şutlara, hatalarına kadar her şeye bakabilmeliyiz.

Mesela daha ayrıntılı bir gol istatistiği olmalı. Yani ligde gollerin kaçının ayakla, kafayla atıldığı görülebilmeli, bu gollerde ataklar sol veya sağ kanattan yoksa ortadan mı yapıldığı da görülebilmeli. Yenilen gollerde de kalecilerin hangi hataları yaptığına bakabilmeliyiz.

2 - Duran toplara ilişkin daha çok şey eklenmeli, daha fazla seçenek yapabilmeliyiz ve mesafeye göre vurucu seçebilmeliyiz.

3 - Birkaç gün arayla ya da aynı gün olan maçlarda bir maçtan diğerine gitmeyi seçmeliyiz ama diğer maçı da yardımcımıza taktik vererek yönetebilmeliyiz.

4 - Transferler daha zorlaştırılmalı. Zorlaştırılmasından kastım, para ile değil daha farklı seçenekler ile oyuncuyu takıma katabilmeliyiz.

5 - Oyun motorunda duran toplara ve kornerlere biraz ayar verilmeli, bu sayede uzun boylu oyuncuların gol kralı olmaları engellenmeli.

6 - Neredeyse her özelliği süper olan kalecilere karşı özellikleri yetersiz oyuncular muhteşem goller atamamalı, atabiliyorsa bile daha zor olmalı. Özellik ön plana gelmeli.

7 - Oyuncu özelliklerine özel hayat gibi belirli şekilde artıp azalabilen özellikler eklenmeli. Başkanlar, futbol şube sorumluları hatta taraftarlar daha efektif olarak oyuna katılabilmeli, sadece birer figür olarak kalmamalılar. Yoksa zaten biz istediğimiz gibi at koşturabiliyoruz.

8 - Oyuncular kilo alabilmeli, belirli kronik sakatlıklara sahip olabilmeli ve bu sakatlıkları ile ilgili maçlardan önce bizimle iletişime geçebilmeliler.

9 - 3D'de topun ve oyuncuların hareketleri daha insani durmalı ve stadyuma seyirci gibi görsel öğeler eklenmeli.

10 - Belirli bir süre sonra ligde rakipsiz kalmamalıyız. İlerleyen yıllarda birkaç yetenekli transfer ile şampiyonlukta daha rahat ilerlememeliyiz.

11 - Bizim de artık bir özel hayatımız olmalı ve bu bazen bize engel ya da yardımcı olabilmeli.

12 - Gerektiğinde federasyon yöneticileri ya da kendi kulüp yönetimimiz ve teknik ekibimiz ile görüşmeler yapabilmeliyiz. İsteklerimizi onlara daha mantıklı ölçüde söylemeliyiz.

Daha aklımda olan şeyler var ama öncelikle bunları bir yazayım dedim.

Zafonte
16.Temmuz.2009, 16:45
takımın başına geldiğimizde basın toplantısında kadroda yer bulamayacak ve satmak istediğimiz oyuncuların sorulması. 3d nin grafik olarak daha kaliteli olması (en azından pes 5 kadar olsun.) milli takımlarda kaptan ve yardımcı kaptan seçme gibi bir şeyin gerek bizde gerek yönlendirmediğimiz takımlarda olmaması. milli takımlarda milli formaya göre otomatik kaptanlar değişebilir. (turnuvalar hariç nasıl başladıysa öyle biter)

wolfson
16.Temmuz.2009, 19:06
TransferLeri bizde değiL de menajerLerimiz ya da sportif direktörLerimiz haLLetse..

Biz yönetime sezon başında bir rapor vereLim. Şu, şu oyuncuLarı istiyoruz diye. Asistan ya da Sportif direktör gidip oyuncuLar iLe görüşsün, kuLüpLeri iLe anLaşsın sonra bize rapor versin bu oyuncuLar iLe anLaştık onayLıyormusun, bonservisi şu kadar, yıLLık ücreti şu kadar diye.Sonra bizde tamam bu oyuncuyu aLın diye karar versek. Çok istediğimiz isim aLınamadığında ısrarLa istediğimizi vurguLayabiLeLim ve aLınması için ne gerekiyorsa yapıLması taLimatı vereLim.

Oyuncuyu satarken de oyuncunun menajerini çağırıp, onunLa konuşaLım ve satma işLerini bu şekiLde yapabiLeLim.

ÖzeL durumLarda biz müdahaLe edeLim ve oyuncu iLe kendimiz görüşeLim. Onun dışında transfer iLe biz neden uğraşıyoruz. Biraz daha profesyoneLce yapsınLar şu oyunu artık.

Hayrettin abiye katılıyorum. Keita'yı Rijkaard mı aldı :D

yigitbjk
18.Temmuz.2009, 05:01
diğer takımlarında transfer politikasında daha aktif olmasını isterim çünkü belli bir süre sonra siz iyi transferler yaparken diğer takımlar etkisiz kalıyorlar.

Gncl1905
18.Temmuz.2009, 20:24
1-)Maç motoru iyileştirilsin.Top boştayken de topu almaya çalışsınlar mesela.Topla rakip oyuncunun arasından avare geçmesin birşeyler yapsın.
2-)Bizde mutsuz mutlu vs. olabilelim, misal mutsuz olalım transfer bütçesinden dolayı musuz diye yazsın(biz seçebilelim).Yönetim bizi mulu etmeye çalışsın, hep biz mi onları mutlu edecez.
Misal ben Galatasaray ile ilk sezonu bitirdim, kulüp + 8 MN Euro karda ama transfer bütçesi 500 B Euro, bu ne şimdi.İlk sezon devamlı zarar ediyor birde kulüp -15 MN Euro'lar dan getirmişim buralara.Maaş bütçesini 12 MN Euro'ya kadar düşürmüşüm hala ransfer bütçesi yok, napıyım artık daha ben...
3-)Oyuncu mutsuz olduğunda konuşabilelim artık birşeyler yapabilelim, oyuncumun ManU peşinde; haklı olarak gitmek istiyor, ama ben onu mutlu edecek hiçbir konuşma yapamıyorum, bırakında birşeyler söyleyeyim, performansı düşüyor, daha 4 yıllık kontratı var ama...
4-)Her kırmızı kart 2 maç ceza oluyor, düzelsin artık...
5-)Kornerlerden gerçekten çok gol geliyor...

yunusgs
18.Temmuz.2009, 21:23
1)Lütfen artık şu korner sorununa çözüm bulunsun yeter artık ya senelerdir aynı sorun :mad:
2)Sakatlıklar daha az olsun.Her maç 3,4 oyuncu sakatlanmasın.
3)Kupa kazanıldığı zaman sahada kutlama yapılabilinsin.
4)Maç motoru iyileştirilsin.
5)Ayrıca bir teknik direktör baskı altında olması bile o kulüple ilgilendiğimizi açıklayabilelim.

Zafonte
18.Temmuz.2009, 22:41
şunu yazmay unuttum.
transfer görüşmeleri biraz daha gerçekçi olsun. pes 2009un ki bile daha iyi.
oyuncuyla masaya falan oturalım. böyle ikna edelim. aynı şekilde kulübüyle de. arkadaşların dediği gibi transferi bizim talimatlarımız doğrultusunda yönetim halletsin. elbette teklif fakslama da aktif kalsın ama bu sistem daha çok transfer döneminin son günlerinde vakit kalmadığında yapılabilsin.

Sheriff
19.Temmuz.2009, 02:56
Transfer için şöyle bi şey olabilir. Biz transfer edilmesini istediğimiz oyuncuyu belirtiriz oyuncunun transferinin önemiyle ilgili bir seviye olur. Başkana bu oyuncu mutlaka alınsın deriz oda alabiliyosa ne olursa olsun alıp gelmeye çalışır(tabi bütceye göre oyunculardan bahsediyorum) olmazsada neden belirtilip alternatif oyuncu seçmemizi isteyebilir. Süper olur bu :)

ozaniel
19.Temmuz.2009, 05:31
Transferde bir bölgeye alınacak oyuncular için liste çıkartırız ve önem sırasını belirtiriz. Buna göre o oyuncuları almaya çalışırlar. Bu da olabilir.

SAİT71
20.Temmuz.2009, 01:06
Oyuna teknik açıdan çok biraz eğlenceli şeyler lazım bence. Teknik kısımları herkes 10 defa belirtti. Yani genel anlamda belli olan sorunlar.

Takımı galibiyetten sonra yemeğe çıkartarak, bara götürerek ödüllendirmeliyiz. Maçlara ekstra prim koyabiliriz. Stadyumumuzu göremesekte en azından TCM'deki sistem ile koltukları bölümleri ve locaları fiyatlandırabiliriz. TCM'yi sevmiyorum ama bu bilet ayarlama felan çok hoşuma gidiyor. Fiyatı yükseltince tahmini gelecek seyirci sayıları ve alttada sezonun toplam geliri oluyor. Bence bu sistemi biz ayarlayalım. Nasıl olsa başkan hayalet gibi. Ne konuşabiliyoruz ne toplantı yapıp bir şeyler belirtiyoruz. Bıraksınlar stadyum fiyatınıda biz ayarlayalım. Artık transfer komitemiz olmalı. Ama belli güvendiğimiz adamları personel alır gibi biz alarak komiteyi biz ayarlamalıyız. 3D'de taraftarlar olmalı. Reklam panoları gibi pankartlarını asmalılar. Yenilince taraftarlar ufak çapta olay çıkarabilse. (Bazen). Meşale yansa maçtan önce.. Vs. vs.

zaggy
20.Temmuz.2009, 01:29
Her ligi Türkiye liglerimi sanıyorsunuz arkadaşlar meşaleler filan :D

SAİT71
21.Temmuz.2009, 01:27
İtalya Serie A'dada çok sık yaşanan şeyler meşale. Bence oyuna renk katar. Ayrıca Arjantin Ligi'ndede çok sık rastlıyorum. Süper oluyor.

Eray Dengiz
23.Temmuz.2009, 01:29
tek istediğim, oyuna herhangi bir takımda paf takımının antrenörü olarak başlamak.

Chivalry
23.Temmuz.2009, 02:44
Koşma sorunu düzeltilsin. Benim futbolcum defanstan top uzaklaştırıyor orta sahada hızı 14 olan hızlanması 13 olan top sürmesi de o civar bi futbolcum alıyor tam göbekte, en yakınındaki adamla arasında dağlar kadar var. Benim futbolcum kaleye doğru depar atıcağına sanki önünde bir futbolcu varmışçasına yavaş yavaş ağır ağır koşmasın ya nedir bu sürekli başıma gelen bi olay.

RoNNiE91
23.Temmuz.2009, 03:27
Seyircisiz oynama cezası olsa hiç fena olmazdı :)

ozaniel
25.Temmuz.2009, 05:24
1-) Bence korner hatasının ana sebebi kalecinin ileri çıkmaması bu sorun çözülürse bence o ünlü korner hatası biter.
2-) Ayrıca sattığımız oyuncular hakkında taraftarın görüşü olabilir, çok ucuza bırakıldı, yerine düzgün oyuncu alınamadı gibi.
Mesela ben bir oyunda Bobo'yu satıp yerine Indio'yu almıştım, Bobo formda olmasına rağmen. Taraftar ilk başta sevinmez bu habere ama Indio Bobo'dan da iyi oynarsa taraftar daha iyi gözle bakabilir.

goosfraba
25.Temmuz.2009, 11:39
3D ekranda antrenmanı izlesek, yer yer komut versek (5'e 2 oynayın gibilerinden), iyi olurdu kanımca :)

Norm
25.Temmuz.2009, 14:33
1-) Maç motorunun iyileştirilmesi.
2-) Ünlü korner hatasının düzeltilmesi.
3-) Stadyum bilet fiyatlarını ayarlayabilmemiz.
4-) Taraftarların meşale yakması.
5-) Üzgün olup olmadığımızı seçeneklerden seçebilmemiz.
6-) Şuan gerçeğe göre profilleri kötü olan oyuncuların profilinin düzeltilmesi.
7-) Oyunun kaçak CD satışının bir şekilde engellenebilmesi.

Bunlar olursa çok sevinirim. (::)

Zafonte
25.Temmuz.2009, 15:17
korner hatası bence yok. kafa vuruşu 17-18 civarı olan stoperle türkiye liginde 6-7 gol atmak gerçekçidir. hatta bu sene lugano güizayı geçti. (gerçekte :D)ayrıca maç öncesi konuşmalar geliştirilmeli. aynı şekilde oyuncu etkileşimi de. dünyada ve en çok da tsl de olan teknik direktör kıyımları gerçekteki gibi oyuna yansıtılmalı. adrenalin yüksek olan maçlarda takımların grup halinde kavga etsin. (ara sıra tabi, buna bizim maç öncesi konuşmalarımız da etki etsin) ingiltere premier ligin lisansı alınsın. logolar ve oyuncu yüzleri eksiksiz yapılsın. ve bir umut olarak imkansız olsa da türkçe dil eklentisi.

Aşk-ı Şehir
25.Temmuz.2009, 15:43
Ben özellikle opsiyonlu sözleşme seçeneğinin bulunmasını istiyorum. Mesela genç bir oyuncu getirirken 1+3'yıllık sözleşme imzalayabilelim.

Norm
25.Temmuz.2009, 15:45
Bu imkansız Ozan abi.. :)

KaRaBükLü KraL
25.Temmuz.2009, 16:55
meşaleler şahane olur ayrıca taraftarların olması ve bazı takımların orijinal tezahuratlarının olması gerekir.Ayrıca oyuna müzik koyulsa daha iyi olurdu fifa managerde olduğu gibi

Knightmare
25.Temmuz.2009, 16:56
transferleri biz halletmeyelim bizim işimiz değil diyorsunuz ama stat işlerine karışmak istiyor, bilet fiyatlarını biz ayarlayalım diyorsunuz :D çelişki var burda biraz :)
korner hatası da bi arkadaş değinmiş, kaleci hatası aslında :) altı pasa atılan toplara çıkmıyor kaleciler, kaleci özelliklerinde bununla ilgili şeyler var aslında, karar verme, ileri çıkışlar vs. ama nedense böyle bir bug var oyunda. 3d seyirci, meşale falanda biraz uçuk olmuş arkadaşlar :D PES'te ki gibi ya da FIFA daki gibi kartonda yeter bize bence, haa arada bikaç bayrak sallanırsa fena olmaz tabi :D

cess41
28.Temmuz.2009, 15:20
Oyundaki yetenekli regenleri sadece 16 yaşında bulmamalıyız.Mesela şimdi büyük klüpler 11-12 yaşındaki yetenekli oyuncuların peşindeler.Gerçek hayattaki bu gelişmenin 2010'da olmasını isterdim.Sonuçta Türkiyede çok yetenekli oyuncuların olduğunu hepimiz biliyoruz,ama hiçbir zaman altyapımız iyi olmamıştır.Oyuncuları daha genç yaşta bulup altyapı eğitimini biz verebilmeliyiz,onları profesyonelliğe yöneltmeliyiz.Sadece antremanla olmamalı bu olay,oyunculara farklı özelliklerinide biz yönetmeliyiz.

HooijDonk07
28.Temmuz.2009, 22:35
3D kalksın o yeter :)

Nedvedmania
28.Temmuz.2009, 22:38
Takım konuşmaları çeşitlendirilsin. Basın konuşmalarıda aynı şekilde

SAİT71
01.Ağustos.2009, 00:45
Kesin opsiyon olmalı. Bir oyuncu ile anlaşıyorum. Sonra 1 sene geçince kovmak istiyorum ama nafile. Ne satabiliyorum nede kovabiliyorum. Opsiyon olursa 1+1 yaptımmı tamamdır. :)

Corpus
01.Ağustos.2009, 01:02
1. Verdiğimiz taktik ile 3D deki oynanan oyun birbirine uysun :)
2. Uzakten şutlar 10 metre ilerden aut a çıkacakken gol olmasın !
3. Transferi biz yapmayalım!
4. Forvetlerin gol atma şekilleri çeşitlensin!
5. Taktik ayarlarına yeni özellikler eklensin!
6. Antrenmana bizde çıkalım izleyelim!
7. Dandik kaleciler bize gelince panter olmasın!
8. Gole tam ihtiyacımız varken hiç pozisyon olmadan maç bitmesin!

rastaman1986
01.Ağustos.2009, 15:15
Hangi Teknik Direktör bonservis bedeli ile ilgileniyor. Bu saçma ötesi, liste verilir transfer kurulu alır. Bu özellik F.M in en saçma yanı. biran önce devrimin yapılması lazım. Bu oyunun tutma amacı zeten gerçekçiliği değil mi ? Gerçek hayatta böyle birşey var mı?

sivaslizoro
01.Ağustos.2009, 15:25
sakatlıklar çok fazla arkiler buna bi çözüm bulunmalı :D
2.si transfer ücretlri çok uçuk msela ronaldo grçekte 92m € ama oyunda 150 den aşağı alamassın :D:D

yunusgs
01.Ağustos.2009, 16:00
Altyapı da saçma sapan gençler çıkmasın.Biraz araştırılıpta bulunsun gençler.Avrupa'nın önde gelen bir klübündeyim örneğin.6 tane genç çıkıyor.Hiç birinin pa'sı 120yi geçmiyor.

ozaniel
01.Ağustos.2009, 18:26
3. Transferi biz yapmayalım!

Bu oyunun başında seçebileceğimiz bir opsiyon olmalı, yoksa birçok kişi FM'den soğur.

Rind-i Şeyda
01.Ağustos.2009, 18:36
Oyuncu komutlarında çok çeşitlendirilmeye gidilmeli.
Örneğin; sol tarafta çizgiye yakın oyna gibi, amc oynuyan tek ayağını kullanan oyuncuya sağ içten ya da sol içten dribbling yap gibi.

Duran toplarda oyunculara durması gereken yerleri,pas atmaları istediğimiz yerleri ve duran top hilelerini direk biz vermeliyiz.

Antrenmanlarda geliştirmek istediğimiz özelliklerini tek tek seçmeliyiz. Örneğin ben DC oyuncuma önceden sezmesi ve karar alması gelişmesi için tactics antremanı veriyorum ama onun off the ball özelliği de gelişiyor bunu istemiyorum.

Gangstaa
01.Ağustos.2009, 19:22
Maç oynanırkende oyunculara komut verip motive edebilmek güzel olurdu.Trnasfer sisteminin değişmesi gerek.Oyunda kazandığımız paraları kullanabilmemiz gerek yoksa oyunun hiç bir amacı kalmıyor ve bayıyor 2 sezon sonra.

bugra 1905
01.Ağustos.2009, 19:36
Transfer Sistemi Değiştirilsin Korner Bugu Kalksın
Cardozo Gibi Balonlar Yapılmasın Daha Gerçekci Bir Oyun Yapsınlar Artık

cemre29
01.Ağustos.2009, 20:25
Bende taktik bölümünün dahada ayrıntılaştırılmasını isterim.özelikkle kornerler ve duran top organizasyonu noktasında artık geliştirmeliler oyunu...

ozaniel
01.Ağustos.2009, 20:33
CM 2010'un resimlerinde de görmüştüm, serbest vuruş organizasyonlarını hazırlayabilsek çok güzel olurdu.

cris king
01.Ağustos.2009, 21:24
sezon devre arası yapılmasını isterim takımların kamplara çıkmalarına ocak ayında hazırlık maçları yapmalarına...

Bekq
01.Ağustos.2009, 21:43
sezon devre arası yapılmasını isterim takımların kamplara çıkmalarına ocak ayında hazırlık maçları yapmalarına...
Kampa çıkma vardı galiba.Hazırlık maçları bölümünden yapıyorduk.Bir rehber vardı hatta bunun hakkında.

Clayman
01.Ağustos.2009, 21:45
Bug'sız olsun da...

RIDVAN TLM
01.Ağustos.2009, 23:22
aslında yonetıme ıstedıgımız mevkı ıcın alternatıfler sunsak yonetımde onlardan bırıyle anlasmaya calıssa daha guzel olur:D

Oghuse
02.Ağustos.2009, 04:41
Kampa çıkma vardı galiba.Hazırlık maçları bölümünden yapıyorduk.Bir rehber vardı hatta bunun hakkında.

Hazırlık maçlarından tur seçilirse bu kampla aynı anlama geliyor.

erdal12
05.Ağustos.2009, 00:07
http://futbol.turksportal.net/futbolhaber/30814
A2 ligler kuruldu bunuda görmek istiyoruz

SAİT71
05.Ağustos.2009, 08:37
Tribünler alttaki resme benzer bir şekilde olsa çok güzel atmosfer olur..

http://i28.tinypic.com/ih5bh0.png

Hugo
05.Ağustos.2009, 14:14
Oyuna sonradan soktuğumuz oyuncuyla maç başında veya devre arasındaki gibi konuşabilelim.

RoNNiE91
10.Ağustos.2009, 03:06
Forma rengi ayarlama olsa çok güzel olurdu.Her sene başında nasıl saha boyutları soruluyorsa yine her sene başında forma renkleri ayarlama olsa keşke.

Örneğin Galatasaray'ın geçen sene turuncu forması vardı ama bu sene yok.Onun yerine FM 2010'da mor yapılacak.Biz bu renkleri her sene başında değiştirebilseydik çok güzel olurdu.

SAİT71
11.Ağustos.2009, 04:26
Bana göre oyuna bir kaç şey eklenebilir. Mesela, özellikle alt kulüplerde sık rastlanan, alacaklarına karşılık serbest gitme olsa. Veya bir oyuncu ile illa para olmasa bile başka nedenlerden dolayı anlaşmazlık çıkabilse ve yetkili mercilere biz veya oyuncu şikayet edebilse. Bunun gibi şeyler çok sık oluyorda bu aralar.

E.Cartman
11.Ağustos.2009, 05:02
Yeter ki hatasız olsun isterse FM2005'in aynısı gibi olsun :zuhaha

torres1992
11.Ağustos.2009, 19:55
Zaten bir sürü arkadaş düşündüğüm şeyleri yazmış ben yazılmayan bir şey yazmak istiyorum bu konuda sesler maç içindeki sesler düzenlenirse daha iyi olabilir(mesela direkten dönen topta direğin sesi gibi) ve en önemlisi maç izlerken alt yazı spikeri yerine sesli bir spiker gelse daha heyecan katacağını düşünüyorum hem 3d görüntüdede biraz yer açılır

3842
13.Ağustos.2009, 02:56
Çok güzel şeyler yazılmış... :) Fakat çoğunun gerçekleşmesi fazla olağan görünmüyor.

Öncelikle Türkçe Seçenek konusuna değinmek istiyorum.
Haklısınız, oyunda Türkçe seçeneği olsa çok iyi olur. Fakat yapımcılar bizi düşünecek te kendilerini hiç düşünmeyecekler mi ?

Oyun Türkçe olsa bile aramızdan kaç kişi 80 Lirayı verip alacak bu oyunun orjinalini ? Hatta bence korsan alma seviyesi daha da yükselecek. Şimdi diyeceksiniz oyun daha ucuz olsun alalım. O da mantıksız :). Atıyorum oyun yurt dışında 25$'a satılıyor. Bu oyunu Türkiye'ye getirince vergiler, taşıma ve gümrük ücretleri derken oyun oldu 35$ - 40$. İşe bir de Türkiye'deki pazarlamacı şirketin kârı karışınca 45$ - 50 $'ı buluyor oyunun fiyatı. Pazarlamacı Şirket aradan kalkmadan ya da vergiler düşmeden bu oyunu ucuza almak imkansız görünüyor. CM 2010'un sitesinde okudum, onlar koyacaklarmış Türkçe dil desteğiniz. Fakat onların bu hamleleri eski hayranlarına tekrar kavuşma amacı taşıyor şüphesiz. Zaten Eidos Türkiye'deki Manager Oyuncusu potansyelini farketmiş olsa da bu Sigames'in bunu farkettiği anlamına gelmez.

Yabancı liglerin gerçek dışı abartı olmas konusu da yakındığımız bir durum. Fakat çoğumuz şunu da çok iyi biliyor, Avrupa'da inanılmaz bir kendini beğenmişlik var. Bunu kimse inkar edemez. Daha dün Elano Man. City'de diye onu Brezilya'nın en iyi ortasaha oyuncusu olarak gösteren ingilizler şimdi Elano G.Saray'a geldi diye onu olay çıkaran bir adam , iyi ki kurtulduk diyorlar. Ayıp yahu :)... Son zamanlarda Sigames bir uyarı yaptı herhalde, azalıyor abartı oyuncular. Ama hâla mevcut bunlar oyunda. Ve iddaa ediyorum aynı şeyleri gelecek sene bu günlerde yine söyleyeceğiz.

Transfer sisteminin değişmesi konusunda, bu değişiklik oyunu çok daha gerçekçi yapacak olduğu kadar bu durum birçok FM oynayıcısını da oyundan soğutacaktır. Liste falan diyorsunuz.Oyuna yeni bir teknik direktör olarak başlayacağız ve başkana liste sunacağız, ve başkan "Bu daha dünkü çocuk, ne anlar transferden ?" demeyecek te, "Arda abi alıp geliyorum Agüero'yu bakaldan 2 şişe süt te getiriyim mi ?" mi diyecek :). Böyle olursa gerçekçilik yapmaya çalışırken saçmalamış olurlar. Ayrıca transferi biz yapmayalım diyip te bilet fiyatlarını , formaları biz belirleyelim diyen arkadaşlarımız var :). Çok saçma geliyor bana...:)

Oyunun hatasız ve tamamen gerçekçi olması konusunu ise her açıdan tartışmaya çalışsam, sabahı geç 3 ayda bitiremem bu yazıyı. Kısaca iki laf edip bırakacağım.

Hatasız kul olmaz. :) E kul böyle olunca kulun yarattığı bir şeyde hatanın olmaması imkansız. :)

Gerçekçi oyun mu istiyoruz ? Bence zevk almayız. Bir çok oyuncu tuttuğu takımı alıp Dünya'nın en iyi takımı yapmaktan zevk alıyor :). Kimi memleketinin takımını Avrupa Fatihi yapıyor. :) Ronaldo'ları Messi'leri getiriyor daha hala Avrupa'nın en iyi oyuncularıyken Fener'e Beşiktaş'a. :) Tamamen gerçekçi olsaydı Ronaldo yerine Dos Santos'u alacaktık. Çoğumuz bundan zevk almazdı bence. :). Sanırım Sigames'te bunun farkında :).

Kimse yanlış anlamasın bu öneriler çok güzel öneriler ve olağan öneriler de var fakat inanılmaz hayallere dalmak, bizim bir sonraki oyundan pişman olmamızı sağlayacaktır.

CM'nin de tekrar atağa kalkması ile Sigames'te akıllanacaktır. Bu iki oyunun yarışı sonucunda kesinlikle kazanan biz olacağız fakat biraz sabır gerekli dostlarım :).

Paolo Di Canio
13.Ağustos.2009, 04:39
Taraftar sayıları gerçekçi olsun.Ligin ilk maçındaki taraftar sayısıyla iddasız,son maçtaki taraftar sayısı aynı olmamalı.
Çoğu klubun gerçek seyirci ortalamasından düşük oyundaki durum.
Lig atlıyan kluplerin stadları ilk maçlarda full olmalı.
Takım 2 hafta üstüste kazandıktan sonra içerdei maçta taraftar sayısı belirgin şekilde artmalı,kaybetme serisinden sonra düşmeli (özellikle anadolu kluplerinde gerçekçi bi durum )

demirhanmurat38
16.Ağustos.2009, 06:42
hazırlık maçına davet edilen büyük kulüpler real madrid gibi valencia gibi yedek kadroyla gelmesinler. sezon açılışı yapıyorum valencia'ya 6 tane atıyorum. ne anlamı kaldı oyunun??

SAİT71
16.Ağustos.2009, 07:20
Transfer sisteminin değişmesi konusunda, bu değişiklik oyunu çok daha gerçekçi yapacak olduğu kadar bu durum birçok FM oynayıcısını da oyundan soğutacaktır. Liste falan diyorsunuz.Oyuna yeni bir teknik direktör olarak başlayacağız ve başkana liste sunacağız, ve başkan "Bu daha dünkü çocuk, ne anlar transferden ?" demeyecek te, "Arda abi alıp geliyorum Agüero'yu bakaldan 2 şişe süt te getiriyim mi ?" mi diyecek :h:. Böyle olursa gerçekçilik yapmaya çalışırken saçmalamış olurlar. Ayrıca transferi biz yapmayalım diyip te bilet fiyatlarını , formaları biz belirleyelim diyen arkadaşlarımız var :h:. Çok saçma geliyor bana...:h:

Yazını okudum güzel cevaplar vermişsin. Ben bu saydıklarını demedim ama şu transfer seçeneği oyuna başlarken opsiyon olarak konulabilir. Mesela Transfer politikanız: Açılan kutuda Transfer Komitesi veya biz. Haa bu transfer komitesine gidip Tr'deki bir takıma Messinin ismini verirsen direk getirecekler diye bir şey söz konusu olmaz. Yani her ne kadar transferi biz yapmasakta verilen listeyi komita alacak. Bunu ayarlayacak olan yine SIGAmes. Diyelim 5 isim verdik Kayseri komitesine. Onlarda: 3 tanesi ile anlaştık diğer 2 si reddetti gelmek istemiyor derler..bunun gibi olursa saçma olmaz. Tabi bu fikir pek tutacağa benzemiyor. Ama antrenmanı maç gibi izleyebilmeliyiz. Çift kale maç, 5-e 2 top kapma istasyon vs gibi antrenmanları ayarlamalıyız. Bir menajer antrenmanı izleyip yönetemez mi yahu. Bu antrenman olursa oyun acayip tutar benim açımdan. Birde kafamda 2 yıldan beri şu fikir var:

Mesela Lig maçında Antep ile oynayacağız. Bizde Galatasarayı yönetiyoruz. Yönetim 2 gün önceden hareket edileceğini bildirse ve antepe gitsek. İlk gün gittiğimizde tek antrenman olsa akşam üzeri. Antrenmana girsek. Daha sonra oyun devam etse. Maça kaldı bir gün. O bir gün dede kaç idman ayarlarsak o kadar yapsak. Yada istersek günü tek hafif idman yaptırarak maç saatini beklesek bu bizim elimizde. Daha sonrada maça girsek. Yani her şeyi futbolcularla yaşasak. Antrenman çok önemli bir özellik. Bu dediklerimden sıkılabilecekler olabilir. Yine bu bir opsiyon olabilir. mesela antrenmanlara asistanımız katılsın gibi.. Bir çok fikir aktarılabilir oyuna

ozaniel
16.Ağustos.2009, 16:18
Antreman olayı bence de önemli. Diğer tüm özelliklerden daha önemli. Çünkü kadro seçimi sadece oyuncuların özellikleri ve forma göre yapılıyor, antreman da kadro seçiminde önemli olmalı, iyi çalışmayan oyuncuları yedek tutabiliriz, ayrıca mesela oyuncu oynayamadığından mutsuzsa antremanda daha çok çalışmalısın seçeneği var oyunda ama antreman performansını göremiyorum( traning performans var overwiev kısmında ama hep aynı kalıyor.).

gerrrard
17.Ağustos.2009, 21:54
FM 2010'da eğer bir oyuncuyu transfer edemiyorsak Galatasaray ile Haldun'u gönder seçeneği olmalı.

Murderer26
18.Ağustos.2009, 04:13
3D daha kaliteli olsun. Bütün ülkeler bizim gibi oyunculara hak ettiği değerleri versin. Taraftar olsun. Seyirciler küfür edip stad kapansın. Kombine ve Bilet fiyatları belirlensin.

ForCimbom
18.Ağustos.2009, 04:19
FM 2010'da eğer bir oyuncuyu transfer edemiyorsak Galatasaray ile Haldun'u gönder seçeneği olmalı.
.
.
.

:D:D:D:D:D:D:D:D

kesinlikle katılıyorum.

hatta mesela şöyle birşey de olabilir; rep puanımız yükseldiğinde, örneğin world class olduğumuzda transfer mevzusunda sözümüz geçmeli, ikna sınırları daha geniş olmalı.

SAİT71
18.Ağustos.2009, 04:28
Oyunda başkanı mesela bir para geldiğinde oyuncuyu kafasına göre satmaması için iletişim olsa ve Bir oyuncu ayrılmak istediğinde yine onunla ilgili iletişim olmalı. Yani daha çok seçenek olmalı iletişimde. Bir iki seçenek dışında oyuncular ile konuşmak mümkün değil. Mesela istediğimiz zaman takıma bir şeyler söyleyebilmeliyiz. Bir etkinlik yapabilmeliyiz. vs vs.

medievil
18.Ağustos.2009, 10:57
Çok güzel şeyler yazılmış... :) Fakat çoğunun gerçekleşmesi fazla olağan görünmüyor.

Öncelikle Türkçe Seçenek konusuna değinmek istiyorum.
Haklısınız, oyunda Türkçe seçeneği olsa çok iyi olur. Fakat yapımcılar bizi düşünecek te kendilerini hiç düşünmeyecekler mi ?

Oyun Türkçe olsa bile aramızdan kaç kişi 80 Lirayı verip alacak bu oyunun orjinalini ? Hatta bence korsan alma seviyesi daha da yükselecek. Şimdi diyeceksiniz oyun daha ucuz olsun alalım. O da mantıksız :). Atıyorum oyun yurt dışında 25$'a satılıyor. Bu oyunu Türkiye'ye getirince vergiler, taşıma ve gümrük ücretleri derken oyun oldu 35$ - 40$. İşe bir de Türkiye'deki pazarlamacı şirketin kârı karışınca 45$ - 50 $'ı buluyor oyunun fiyatı. Pazarlamacı Şirket aradan kalkmadan ya da vergiler düşmeden bu oyunu ucuza almak imkansız görünüyor. CM 2010'un sitesinde okudum, onlar koyacaklarmış Türkçe dil desteğiniz. Fakat onların bu hamleleri eski hayranlarına tekrar kavuşma amacı taşıyor şüphesiz. Zaten Eidos Türkiye'deki Manager Oyuncusu potansyelini farketmiş olsa da bu Sigames'in bunu farkettiği anlamına gelmez.

Önce Türkçe olarak crysis çıktı hemde piyasanın çok altında bir fiyata.Dediler ki istisna bir daha böyle birşey olmaz. Hatta Türkçe altyazı falanda değildi. Direk Türkçe düblaj. ve düblajı yapanlarda ünlü tiyatro oyuncularıydı. (Maliyeti ve oyunun satış fiyatını karşılaştırın)

Daha sonra crysisin yenisi çıktı oda türkçeydi. Bunada istisna dediler.

Son olarak cm 2010 geldi. Oda türkçe ve tahminen crysis gibi ucuz olacak. Bunada diyorlarki CM nin hayranlarına tekrar kavuşma amacı.

Ps3'de ise sanırım eylül yada ekimde PSN türkçe oluyor. Hatta bunun ps3 oyunlarına Türkçe altyazı eklenmesine ön ayak olabileceği konuşuluyor. Peki bu dedikodular için ne söyleniyor? "Bu sony işi biliyor! Türkiyedeki potansiyeli görebiliyor." deniyor. Peki bu potansiyeli sizce nasıl gördü? Çok fazla orjinal oyun satıldığı içinmi? 1 ps3 oyunu ne kadar? Ortalama 150 tl.

Sonuç olarak gören görüyor. Türkçe yapan yapıyor. Biz napıyoruz? Bahane üretip si yi koruyoruz. Hatta oyunu orjinal alalım diye konular açılıyor. Peki ya ne için senelerdir süregelen aynı hatalar içnmi. Yoksa sadece değişik bir skinde oynamak içinmi.

Yanlış anlama dostum bu sözlerim sana değil. sigames denilen, pazarlamadan gram anlamayan ve ırkçı olduklarını tahmin ettiğim aptal firmaya.

Hani bir çikolatayı çok seversiniz ama markasından dolayı almak istemezsiniz ya benimkide öyle birşey..

Ha unutmadan fm 2010 dan beklentilerimmi? Yamaları erken çıkartsınlar yeter.

SAİT71
18.Ağustos.2009, 12:00
Birde anlamadığım nokta Tr de en çok satan Empire.. Bizim Fm ise ya 2. yada 3. sırada. Yani En çok satan ilk 3 oyun arasında ama yinede yeterli değil SI ye göre..<br>

ForeverGs
19.Ağustos.2009, 20:26
taktik konusunda geliştirme ve daha çok ama işlevli seçenek eklenmeli..
medyanın soruları artık geliştirilsin.

wolfson
19.Ağustos.2009, 20:37
Fiyatı ucuz olsun geçen senekinden fazla fark olmasın yeter :D Bak CM yi istediğimiz fiyata alabiliyoruz ama FM ye 80 ytl bayılcaz ki ben bayılamam. Yine steam sistemi olacaksa bi arladaşın hakkını kullanıcam mecburen.

Melekovic
19.Ağustos.2009, 20:38
Önce Türkçe olarak crysis çıktı hemde piyasanın çok altında bir fiyata.Dediler ki istisna bir daha böyle birşey olmaz. Hatta Türkçe altyazı falanda değildi. Direk Türkçe düblaj. ve düblajı yapanlarda ünlü tiyatro oyuncularıydı. (Maliyeti ve oyunun satış fiyatını karşılaştırın)

Daha sonra crysisin yenisi çıktı oda türkçeydi. Bunada istisna dediler.

Son olarak cm 2010 geldi. Oda türkçe ve tahminen crysis gibi ucuz olacak. Bunada diyorlarki CM nin hayranlarına tekrar kavuşma amacı.

Ps3'de ise sanırım eylül yada ekimde PSN türkçe oluyor. Hatta bunun ps3 oyunlarına Türkçe altyazı eklenmesine ön ayak olabileceği konuşuluyor. Peki bu dedikodular için ne söyleniyor? "Bu sony işi biliyor! Türkiyedeki potansiyeli görebiliyor." deniyor. Peki bu potansiyeli sizce nasıl gördü? Çok fazla orjinal oyun satıldığı içinmi? 1 ps3 oyunu ne kadar? Ortalama 150 tl.

Sonuç olarak gören görüyor. Türkçe yapan yapıyor. Biz napıyoruz? Bahane üretip si yi koruyoruz. Hatta oyunu orjinal alalım diye konular açılıyor. Peki ya ne için senelerdir süregelen aynı hatalar içnmi. Yoksa sadece değişik bir skinde oynamak içinmi.

Yanlış anlama dostum bu sözlerim sana değil. sigames denilen, pazarlamadan gram anlamayan ve ırkçı olduklarını tahmin ettiğim aptal firmaya.

Hani bir çikolatayı çok seversiniz ama markasından dolayı almak istemezsiniz ya benimkide öyle birşey..

Ha unutmadan fm 2010 dan beklentilerimmi? Yamaları erken çıkartsınlar yeter.

Çok beğendiğim bir görüş.Tamamen altına imzamı atarım. Özellikle şu SI 'ı koruma ile ilgili olan kısım tam olayı açıklamış. Adamlar sanki babamızın oğlu , yok öyle bakmayın da yok böyle bakmayın da.Öyle denileceğine söz geçirilmeye uğraşılsa belki daha çabuk bir aşama kaydedilebilinirdi.Onun yerine bağlantısı olanlar görüş bildirmekten çok bu konu hakkında,bu konuyu savunma durumuna geçtiler.Ama bir aşama kaydediliyor,er ya da geç olacaktır.

Benim için farketmez ben şahsen ingilizce oynuyorum çünkü çok iyi ingilizce biliyorum.Benim gibi böyle deyip olayı bırakanlarda var.Ama ben bunu deyip de umursamazsam diğer herkesi hiçe saymış olurum,her oyun olabiliyorsa ve pazarı da varsa o ülkenin dilinde yapılmalı. Yok korsan çok satılıyomuş da yok kara listedeymişiz de hepsi sadece birer bahane. İşte yapılan yapılıyor, çünkü büyük bir pazarız. Şimdiye kadar SI'ye karşı dirençsiz bir tutum gösterildiği için böyle oldu ama daha dirençli konuşmalar yapılıyor artık sanırsam geç olsa da,bunun meyvesi ileride alınır.

Benim son görüşüm her zaman belli , oyunu 3 senedir çözemedikleri ve hala aynı şekilde oyuna yerleştirdikleri tüm bugları çözerek çıkarsınlar, oyunu hakkıyla çıkarıp müşterilerine saygı göstersinler,oyun x miktar yama ile düzeltilmeye çalışılıp hala düzeltilemez durumda kalmasın başka bir isteğim yok.

.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Fiyatı ucuz olsun geçen senekinden fazla fark olmasın yeter :D Bak CM yi istediğimiz fiyata alabiliyoruz ama FM ye 80 ytl bayılcaz ki ben bayılamam. Yine steam sistemi olacaksa bi arladaşın hakkını kullanıcam mecburen.

sistem değişmeyecek galiba abisi,aynı şekilde devamı öngörülüyomuş.Eğer öyle olursa geçen seneki gibi 5 kişi birleşip 16 liraya mal edebilirsiniz oyunu kişibaşı.Oyunu adedi 16 liaradan tek anahtar hakkı ile satsalar aslında ama satın alan kişinin isterse 5 farklı bilgisayarına ekleme hakkı olsun diye o şekilde satmıyolar herhalde. Bir de doldurulan dvd maliyeti azalıyor. Bunlar da ince hesaplar.

wolfson
19.Ağustos.2009, 20:50
Bir de lanet bi crush dump var !!! Oyunu yapanlar bunu çözemiyorsa ne yapıcaz biz. Biz mi çözücez? CMnin databasesi iyi değil tamam kabul ediyoruz. Ama FM'de buglar var ; FM'de crush dump var ; FM ingilizce ; FM Cm'ye göre çok pahalı. Ben 14 yaşındayım. Liseye yeni geçtim. Bi oyuna 80 ytl vermeme annem babam izin vermiyor. Ama CM yi istediğimiz fiyata alabiliyoruz bu sene. Hem de türkçe. Ama databasesi iyi değil. Onu da biz düzeltiriz artık :D

SAİT71
20.Ağustos.2009, 01:17
Bir de lanet bi crush dump var !!! Oyunu yapanlar bunu çözemiyorsa ne yapıcaz biz. Biz mi çözücez? CMnin databasesi iyi değil tamam kabul ediyoruz. Ama FM'de buglar var ; FM'de crush dump var ; FM ingilizce ; FM Cm'ye göre çok pahalı. Ben 14 yaşındayım. Liseye yeni geçtim. Bi oyuna 80 ytl vermeme annem babam izin vermiyor. Ama CM yi istediğimiz fiyata alabiliyoruz bu sene. Hem de türkçe. Ama databasesi iyi değil. Onu da biz düzeltiriz artık :D

CM nin data editorude var. Ordan düzeltebiliriz. Orjinal alarak Türkçe dil desteğini hem ödüllendiririz hemde oyunun gelişmesi için teşvik ve maddi yardım yapmış oluruz. Ama kusura bakmasınlar Fm şuanki hataları ile bizim ülke şartlarımızda çok pahalı. Helede Üniversiteliler için çok çok pahalı. :(

nessus
21.Ağustos.2009, 01:54
2010'dan en büyük beklentim oynayabilmek =) askerde olduğum için 2009'u es geçtik, buna yetişicez inşallah!

serdar42serdar
21.Ağustos.2009, 03:59
2010'dan en büyük beklentim oynayabilmek =) askerde olduğum için 2009'u es geçtik, buna yetişicez inşallah!

aynen sana katılıyorum askerde olmaktan 2009 u kacırdık 2010 oynamak ıstıoz :D

KristaL
21.Ağustos.2009, 07:45
az hata istiyoruz artık... oyunu kurana sonra bir sürü şey çıkıo ortaya yeter sıkıldık yaw :D

niceray
23.Ağustos.2009, 20:56
Hiçbir Beklentim Yok eskilerinden dahada sıkıcı bir sezon bizi bekliyor.. Demedi demeyin!

M1ylanger
25.Ağustos.2009, 21:04
Paf ligi bölgesel olarak yenilendi ve yeni ismi A2 ligi olarak değiştirildi.

Ege,Güney,Kuzey ve Marmara olmak üzere 9'ar takımdan A2 liginde toplam 36' takım olacak.Sene içerisinde bu gruplardaki takımlar diğer takımlarla 4'er kere maç yapacaklar yani bir takım aynı gruptaki diğer takımla sene içerisinde 4 kere daha karşılaşacak daha sonra bu 4 gruptan birinci ve ikinci çıkacak takımlar final grubunda toplam 8 takım olarak 2 grup halinde mücadele vericek daha sonra 1. 2. ve 3. takımlara para ödülleri verilecek.Yaş sınırı olayına gelirsek 1987-1990 yaş grubu arasında kaleci de dahil toplam 3 kişi oynayabilecek diğer 91-92 yaş gruplar ise serbest olarak oynayabilecek.

Daha fazla bilgi almak isteyenler için aşağıda tff'nin A2 ligl fixtür ve bilgilerini içeren linki koyuyorum isteyenler oradan bakabilir.

http://www.tff.org/Default.aspx?pageID=456&grupID=599#hmac

Bende A2 liginde oynayacak futbolculardan biri olduğum için :) FM 2010'dan tek isteğim Türkiye A2 ligini düzgün bir şekilde yapsınlar o kadar zaten Fm 09'u genel olarak beğendim.

Oyunun Türkiye veritabanının hazırlanmasında sistem nasıl işliyor bilmiyorum ama Turksportal ekibi yukarıda belirtiğim konular hakkında ilgili yerlerle iletişime geçip gerekli düzenlemelerin yapılmasına vesile olursa çok mutlu olurum.

feneraydin
28.Ağustos.2009, 23:31
ben 2009 daki gbi 3 boyutlu maç motoru istemiorum doğrusu.çok kasıo pc yi.eskisi gbi olan maç motorunu tercih ederim valla.

ozaniel
01.Eylül.2009, 23:58
Zaten eski sistemde oynayabiliyordun 2009'da.Aynısı devam eder bence.

Mert düşüncelerimi okudun arkadaşım cm 2010 alacağım gibi geliyor

perpetua
02.Eylül.2009, 02:32
Paf ligi bölgesel olarak yenilendi ve yeni ismi A2 ligi olarak değiştirildi.

Ege,Güney,Kuzey ve Marmara olmak üzere 9'ar takımdan A2 liginde toplam 36' takım olacak.Sene içerisinde bu gruplardaki takımlar diğer takımlarla 4'er kere maç yapacaklar yani bir takım aynı gruptaki diğer takımla sene içerisinde 4 kere daha karşılaşacak daha sonra bu 4 gruptan birinci ve ikinci çıkacak takımlar final grubunda toplam 8 takım olarak 2 grup halinde mücadele vericek daha sonra 1. 2. ve 3. takımlara para ödülleri verilecek.Yaş sınırı olayına gelirsek 1987-1990 yaş grubu arasında kaleci de dahil toplam 3 kişi oynayabilecek diğer 91-92 yaş gruplar ise serbest olarak oynayabilecek.

Daha fazla bilgi almak isteyenler için aşağıda tff'nin A2 ligl fixtür ve bilgilerini içeren linki koyuyorum isteyenler oradan bakabilir.

http://www.tff.org/Default.aspx?pageID=456&grupID=599#hmac (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.tff.org%2FDefa ult.aspx%3FpageID%3D456%26grupID%3D599%23hmac)

Bende A2 liginde oynayacak futbolculardan biri olduğum için :) FM 2010'dan tek isteğim Türkiye A2 ligini düzgün bir şekilde yapsınlar o kadar zaten Fm 09'u genel olarak beğendim.

Oyunun Türkiye veritabanının hazırlanmasında sistem nasıl işliyor bilmiyorum ama Turksportal ekibi yukarıda belirtiğim konular hakkında ilgili yerlerle iletişime geçip gerekli düzenlemelerin yapılmasına vesile olursa çok mutlu olurum.

Maalesef FM'de genc liglerin tam olarak yansitilmasi mumkun degil. SI, bu liglerin tam olarak kodlanmasi icin kullanilacak zamani esas liglerin kodlanmasi icin harcamayi tercih ediyor.

Ancak FM 2010'da tam olarak gruplarda hangi takimlarin oynayacagi (yani 4 gruba dagilim) ve sezon sonu oynanacak playoff sistemi disinda A2 liginin tamamen gercege benzer bir sekilde calisiyor olmasini bekliyoruz.

ozaniel
02.Eylül.2009, 03:37
Eğer yeni ligler eklenebiliyorsa büyük ihtimalle liglerin özellikleri de ayarlanabilir( mesela İngiltere ligine 6 yabancı sınırı koyabilir örneğin). Böylece A2 ligini belki simüle edebiliriz, eğer böyle bir olanak varsa.

mpaker66
02.Eylül.2009, 18:32
bence taktikte oyuncuyu istediğimiz yere koyma eklenmeli ve de şöyle derbi maçlardan önce maçın havasına sokack bişiler eklenmeli...

bozoo1903
03.Eylül.2009, 12:52
aslında 11 için türkçe dil desteği için şimdiden bastırmalıyız. yoksa (blöf için değil) site olarak CM'nin db'si için çalışmalara başlanıp FM'yi türkiyede yanlız bırakıp belki bi nebze de tepkimizi dile getirmiş olabiliriz.

biraz abartılı ama yapılamaz birşey değil.

derossi
03.Eylül.2009, 16:08
istediğim oyuncuya istediğim antrenmanı yaptırabilmeliyim. hava toplarında zayıf oyuncuyu hava topları için, penaltı için, frikik için özel antrenmanlar yapılmalı. öyle defans, atak, orta saha diye kabaca bir sistem çok anlamsız. her oyuncunun artıları eksileri aynı değil ki atak ne demek ne çalışıyo bu sistemde bilmek daha güzel olur. (kısa pas, ver kaç, ofsayt taktiği, orta yapma gibi spesifik antrenmanlar yaptırmak çok önemli)

EndoplazmiK RetikuluM
06.Eylül.2009, 17:46
Yuvarlak oyuncular değişsin onları gördükçe aklıma orada yuvarlanan toplar geliyor neyse:D
Türkçe dil bir hayal:D
En çok istediğim şey şu: Derbi maçlarında bizim veya rakibin taraftarlar sahayı çöplüğe :Dçevirsin:metal paralar, cep telefonları, çakmaklar taşlar filan, ve bunlarda bizim (ALLAH korusun:D)veya rakibin oyuncularına isabet etsin:D:D:D
Menejer eklediğimizde PAF takım menejeri olalım önce.A Takıma yükselip şöyle bir acıların çocuğu, bunca sene paf takım yönetti havası yakalayalım, fena olmaz:D
Oyunda Rus Mafyası olsun, önemli maçlar öncesi bizi tehdit etsin:DHatta kabul etmezsek bizi öldürsünler, şehre heykelimizi dikip mezarımızda ağlasınlar:ne :Dkahraman menejerdi filan:D
Bizimde diğerleri gibi 10-15 tane menejer özelliğimiz olsun:D

Ahmet Göktaş
06.Eylül.2009, 18:58
Yuvarlak oyuncular değişsin onları gördükçe aklıma orada yuvarlanan toplar geliyor neyse:D
En çok istediğim şey şu: Derbi maçlarında bizim veya rakibin taraftarlar sahayı çöplüğe :Dçevirsin:metal paralar, cep telefonları, çakmaklar taşlar filan, ve bunlarda bizim (ALLAH korusun:D)veya rakibin oyuncularına isabet etsin:D:D:D
Menejer eklediğimizde PAF takım menejeri olalım önce.A Takıma yükselip şöyle bir acıların çocuğu, bunca sene paf takım yönetti havası yakalayalım, fena olmaz:D
Oyunda Rus Mafyası olsun, önemli maçlar öncesi bizi tehdit etsin:DHatta kabul etmezsek bizi öldürsünler, şehre heykelimizi dikip mezarımızda ağlasınlar:ne :Dkahraman menejerdi filan:D

O zaman GTA yapsınlar hiç uğraşmasınlar FM ile ;)

medievil
06.Eylül.2009, 22:02
GTA IV FM MODE Hiçde fena olmaz aslında :)

feneraydin
15.Eylül.2009, 20:22
Bende bu yıl cm almayı düşünüyordum fakat cm deki İstanbulspor un kadrosunu görünce şoka uğradım.oyuncuların isimleri hep sallama.koskoca istanbulspor'u sallayarak yapmışlar.Şunu anladım ki FM nin rakibi yok bu oyunda.CM tırnağı bile olamaz.FM 2010 da İstanbulspor'un gerçek oyuncuları olsun yeter.Bu senede FM oyanacağız :)

SAİT71
15.Eylül.2009, 21:36

Zaten 3D 2009 dada 2010da var. 2010 da daha gelişmiş. Bunun yanında 2 D var. Siz 3D oynarsınız. Yani bu istek biraz tuhaf..

Satışlara bağlı..

Bu isteğin oyuna ne gibi kazancı olacak anlamadım. :) Yani metal para felan atılırsa oyun oyun olmaktan çıkar savaş oyununa benzer. Battlefield, C.O.D. vs. gibi oyunlar daha iyi olacaktır. :)

Bu öneriniz olabilir. Takımların genç seviyedeki ekiplerinide yönetebilme olsa fena olmaz. Bu seçenek kısmende olsa var. Yani bir takımın menajeri olduktan sonra o takımın ayarlarından PAF takımını kontrol et seçeneği ile edebiliriz..

Bu tamamen yorumsuz :)

Tamamen katılmaktayım...

Oghuse
15.Eylül.2009, 21:44
Bence oyuncu ve menajer özelliklerinin bir çoğu gizli olmalı oyuncular izleyerek takip etmeliyiz daha gerçekçi olması açısından..

Şu ilginç isteklerde bulunanlar için Ömer abi Fm futbol'un güzel yanlarını oyuna yansıtmaya çalışıyor dedi..

serwan
16.Eylül.2009, 19:12
birçok oyunda olan hata fm serilerinde de var. oyunu zorlaştırmak için başvurulan yöntem yanlış. yapay zekanın yetersiz kaldığı yerlerde oyun tamamen aptallaşıyor. yani oyunu zorlaştırırken mantıksız şeyler yapıyorlar.taktiğiniz mükemmel,uyum aynı şekilde,moral,kondisyon herşey tamam.çok kaliteli bi takımınız var. maça çıkıyorsunuz istemediğiniz kadar pozisyon buluyorsunuz.rakibin ne olduğu belli olmayan kalecisi 20 tane top çıkarıyor. maç sonunda bi bakıyorsunuz ki kaleyi bulan 20 şutunuz var ama gol yok. rakip ise 1 kez gelmiş ve maçı 1-0 kazanmış. gerçek hayatta da adı duyulmamış takımlar iyi takımları yeniyorlar ki bu gayet doğal ama hiç değilse maçı ona göre oynatsın oyun.ben birbirinden yetenekli oyuncularla rakibin yeteneksiz kalecisine 20 şut göndericem ve hiçbiri gol olmayacak adam hepsini çıkaracak, özeillikleri 3-5 olan rakip forvet 1 şut atacak ve maçı kaybedicem.kaybetmek sorun değil,çıkarsınız maça kötü oynarsınız,3-4 pozisyon bulur atamazsınız,rakip 1 kez gelir gol olur bu tamam. ama iyi oyuncuların attığı 20 şutun tamamını kötü bir kalecinin çıkarma olasılığı nedir ki... yıllardır çeşitli liglerin maçlarını izliyorum hiç denk gelmedim böyle olaylara.
oyunda hata minimum olsun, mantıklı olsun.detaylara daha fazla yer verilsin, gerçekten havaya soksun yeter. bi de spiker olsa hiç fena olmaz sanki ya. yazı yerine ses olsa..güzel olur yani.
bi de bi emeklilik olsun oyunda.oyun bitirilebilir olsun. ya da hiç değilse belli amaçlar olsun. onları gerçekleştirince ödüllendirelim. mesela kısa bi belgesel olabilir.kazandığımız başarılarla ilgili kısa bi slayt gösterisi gibi.bu zor bişey değil. işte başta imza törenini gösteren bi fotoğraf. arada gazete manşetleri..sonra takımın kupa kaldırdığı anlar vs.

KristaL
17.Eylül.2009, 02:37
artık yıl 2010...ve oyunu azcık daha gerçekçi yapmaları lazım.arkadaşın dediği gibi 20 şut hiç gol olmazken adamlar 1 kere gelip maçı kazanıyorlar.. bunun gibi hatalar düzeltilmesi lazım.ve 3D olduğu zaman seyircilerinde olması oyunun grafik bakımından daha iyi olmasını sağlar.2010'dan çok şey bekliyorum.

Oğuzcan
17.Eylül.2009, 03:07
Crush Domps hatası artık olmasınnn lütfen olmasınnnnnn,Okadar ilerliyoruz tak bir çıkıyor bütün emek zaman boşa..

enforcer
26.Eylül.2009, 02:57
aslında bu beklentim 2011 için ve biraz garip gelebilir. altyapı takımlarımız daha detaylandırılabilir. altyapıdan oyuncu 14 yaşında çıksın ve kesin bir potansiyeli olmasın, tıpkı veri tabanında yaptığımız gibi -6,-7 tarzında olsun. ve 16 yaşında kadar altyapı hocalarımızın etkisiyle bu sayılar artsın-azalsın. 16 yaşına geldiğinde ise ulaştığı değere uygun sabit bir potansiyel belirlensin. (yaş sınırları 15-17, 16-18 olabilir benimki sadece fikir.) bu sayede altyapı hocalarının etkisi artar.
bunu neden düşündüğüme gelince. manchester city'le oynuyorum ve sırf bu işi denemek için bir sürü altyapı antrenörü aldım. hepsi dünyaca ünlü ve gerçekten kaliteli isimler ama gelin görün ki bir tane adam gibi altyapıdan oyuncu çıkmadı. tamam oyuncu çıkarmak biraz da şans işidir ama galatasarayın yıllardır altyapısına güvenmesi, beşiktaşın birzamanlar harika işleyen özkaynak düzeni, barcelona'nın ilk onbirdeki altyapı oyuncuları, hollanda da yıllardır işleyen sistem vs. tamamen şans işi mi?
genç oyuncuların üstüne düşmeye gerek kalmıyor zaten potansiyeli yüksek olan oyuncu istisna bir durum olmadıkça o potansiyele yakın bir değere geliyor.

sentugo
26.Eylül.2009, 03:07
Bende geçen 2009 oynarken şunu gördüm..

Bursaspor-Beşiktaş maçında daha önceden hiç bkamadığım bir yere denk geldim.. Hakeme baktım.. Aman Allah'ım ne göreyim.. Hiç tanımadığım biri :D En azından Bursa-Bjk maçında tecrübeli bir hakem daha tanınır bir hakem koysun oyun...

Bu olayın ezeli rakip, düşman takım gibi olaylarda dikkat edilmesini dlerim..

Bilmiyorum Gs-Fb maçının hakemi genelde kim oluyor ama eğer dandik bir hamen çıkarsa olmaz..

Bu arada Hakemlerin özelliklerini görebildiğimiz ir yer var mı yok mu bimliyorum.. Böyle bir şeyde olabilir..

ThersoN
10.Ekim.2009, 05:46
Son zamanlarda lisans konusuna biraz takıldım, pek bir bilgim yok bu konuda ama herkes gibi liglerin lisanslarını alıp, oyuncuların yüzlerini koymak, kulüp logolarını , lig logo ve isimlerini eklemek pahalı birşey olsa gerek..
Fakat yapımcılar lisans aldıkları ligleri hangi kriterlere göre seçiyorlar anlamış değilim, Fm 2008den yola çıkarak, italya da bazı kulüplerinki alınmış bazıları alınamamış durumda, o zaman bence hiç birini almamak, sermayeyi tamamını alabilecek bir lige yönlendirmek lazım, ayrıca kore,avusturya,amerika gibi liglerin lisansları alınabiliyor, avrupadan da bildigim kadarıyla ingilterede championship ve ligue 1 ve hollanda var bir de la liga.. umarım bu konularda ilerleme vardır, yani la liga, fransa ve hollanda alınabiliyorsa, italyanın tamamı ve premier lig de alınabilir diye düşünüyorum.. Almanya'nın kesin tavrı var sanırım, milli takımları bile orjinal yamada olmuyor.. aynı şekilde japonyada öyle.. bunabir kesinlik getirilmeli ve 4 büyük ülkenin üst liglerinin alınması lazım,

kiwi21
12.Ekim.2009, 16:02
bir yetkili cevaplayabilir mi acaba?

yine menajer olarak komik rakamlara çalışmaya devam mı edeceğiz? tabir-i caizse karın tokluğuna çalışıyoruz, oyuncular ise cukkayı götürüyor.

ayrıca bu kazanılan paralarla bişeyler yapılma çalışmaları var mı SI cephesinde?

BuRiBuRi
12.Ekim.2009, 16:12
bir yetkili cevaplayabilir mi acaba?

yine menajer olarak komik rakamlara çalışmaya devam mı edeceğiz? tabir-i caizse karın tokluğuna çalışıyoruz, oyuncular ise cukkayı götürüyor.

ayrıca bu kazanılan paralarla bişeyler yapılma çalışmaları var mı SI cephesinde?

Evet kazandığımız parayı harcayamıyoruz. Harcarsak güzel olur:icon_biggrin: Ev, araba vb. şeyler alınabilir:0:

xuq
12.Ekim.2009, 19:34
Zaman geçiren oyuncuya sarı kart verilsin özellikle kalecilere

ThersoN
12.Ekim.2009, 22:56
Bir kaç kişi spesifik antremandan bahsetmiş..
Hatırlayalım.. Cm 4 te oyunculara çift kale maç, ortada s*çan falan çalıştırabiliyorduk.. hem de istedimiz güne istedigimiz saate koyuyorduk.. bence bunun şimdiki sistemle değişmeşi belki daha gerçekçi gözükebilir ama, eskisi daha eğlenceliydi.

ozaniel
12.Ekim.2009, 23:14
Eskisinde çok acayip sistemler yaratılıyordu, oyuncular 6 ayda coşuyordu, böylesi bence daha iyi. ;)

SkyCaptain
31.Ekim.2009, 14:41
Fenerbahçe ile ilgili beklentilerimin hepsi boşa çıktı maalesef. FB yönetimi gelir yaratmada bu ülkedeki en iyi yönetim olduğu halde ve GS de stad yapmasının yanında hali hazırda kapasitesi Saracoğlu'nun yarısı kadar bile olmayan bir stadyumda oynamasına rağmen bütçe olarak FB'den daha iyi durumda başlıyor oyuna. Kimse bana yapılan yeni transferlerden sonra kalan bütçe o falan diye bahsetmesin, biz M.Topuz, Cristian ve Santos'u aldıysak tam rakamları açıklanmadığı halde eminim ki GS, Keita ve Elano'ya en az bizim kadar bonservis ödedi. Kaldı ki Kewell, Baros gibi oyuncular da 1-1,5m €'ya Türkiye'de oynamazlar.

Öte yandan son yıllarda Türkiye'ye gelmiş en iyi oyuncu Alex de Souza'nın büyük maçlarda öne çıkma özelliği 8 gibi komik bir değerde. Türkiye'de büyük maç nedir, derbilerdir... Alex de FB'ye tek başına GS ve BJK derbileri kazandırmış yegane oyuncudur. Geleceğin Gerrard'ı olarak lanse edilen Abdülkadir Kayalı, BJK'li Necip ve GS'li Emre Çolak'tan daha kötü durumda. Hakan Şükür'ün veliahtı denilen Furkan Aydın keza vasat bir oyuncu. U-17 ve Fenerbahçe'de sol kanatta görev yapan Onur Karakabak MC olarak yansıtılmış. Özer Hurmacı'nın profili kesinlikle gerçekle kıyaslandığında çok vasat. Öte yandan Arda Turan'ın peşinde Chelsea, Real Madrid, Barcelona ve Manchester koşuyor. :)

Kimseden FB'yi olmadığı bir takım gibi, Barca gibi Chelsea gibi göstermesini beklemiyoruz ama el insaf yani. Herkesin kabul ettiği bazı gerçekleri de oyuna olduğu gibi yansıtın lütfen. Fenerbahçe forumlarında bu konu hakkında bir yazı hazırlanıp SI Games'e gönderilecektir. Fenerbahçe taraftarları olarak çoğunluğumuzun oyunu bu şekliyle orjinal olarak alması mümkün değildir.

Servet'le Bilica'yı karşılaştırıyorum, Servet'in Pace (Sürat) 14, Bilica'nın 9. Tamam Servet uzun boylu ve kuleli adımlar atabilir ama Bilica kısa mı? Servet 1.91, Bilica 1.87...

Ayhan ve Emre'ye bakalım. Emre'nin Stamina (Dayanıklılık) 9 Ayhan'da 15. Ben merak ediyorum bu Emre son 1,5 sezondur maçlarda 90 dakika mücadele eden sağa sola bıkmadan yorulmadan basan Emre mi? Onun hak ettiği değer 9 ise Ayhan'ın değeri 15 mi olmalıdır? Off the ball 8, Positioning 10 verilmiş. O topsuz oyunda 8 verilen Emre FB'nin dinamosu durumunda. Sağa sola pres yapıp top kazanıyor ve bunu yaparken de mevkisini kaybetmiyor. Buna rağmen verilen bu değerler inanılır gibi değil.

Bu tip daha pekçok göze batan ve haksızlık yaratan yanlış değerlendirmeler var. Maalesef oyunda bile FB üzerinde bir takım yanlış hesaplar yapılmış, sağlık olsun ne diyelim biz de Avrupa Liglerini oynarız. Hem ilaca da gerek yok...

Ahmet Göktaş
31.Ekim.2009, 15:51
El insaf :) İnsan bir yorumda da Fenerbahçenin şu şu şeyi fazla , düşürülmesi ,azalması gerek demez mi ? :) Geleceğin Gerrard'ı denilen Abdülkadirin ne yaptığını gördün şimdiye kadr onu da söyleseydin de içi dolu bir yorum olsaydı.

Geleceğin Hakan Şükürü diye bugüne kadar 100 tane çocuğa dediler ama ne oldular şimdi bir bak .

Sıgames'e göndereceğiniz yazınında hiçbir geçerliliği olacağını ve birşeyi değiştireceğini sanmıyorum. Etik olmaz. O zaman burdaki abiler çalışmasın boşuna herkes taraftar forumundan göndersin yazıyı bütün takımlar olsun Barcelona.

wolfson
31.Ekim.2009, 16:41
Alex de alex... Neymiş bu adam ya tanımayan Lampard sanar. Adamın değerinden fazla olan özelliklerine değil de bi kaç size göre az olan özelliklerine değiniyosunuz. Size göre derbiler önemli maç tamam öyle ama avrupada bazı maçlarda kendisini gördük süper oynadı ya hani (!).

GeorgeWeah
31.Ekim.2009, 16:49
Alex de alex... Neymiş bu adam ya tanımayan Lampard sanar. Adamın değerinden fazla olan özelliklerine değil de bi kaç size göre az olan özelliklerine değiniyosunuz. Size göre derbiler önemli maç tamam öyle ama avrupada bazı maçlarda kendisini gördük süper oynadı ya hani (!).
Alex konusunda Avrupa da iş yapmıyor diyenlere sasırıyorum. Anelka döneminde Milan ve PSV macları, Az macı, İnter macı Alex ya gol atmıs ya da attırmıs. Alex normalde Anadolu takımları ile mac yaparken de pek ortada gözükmüyor. Fakat ne zamanki top ayagına geliyor. Tek pozisyon olsa bile işi bitiriyor. Yani her seferinde Alex e avrupada kötü derseniz bu iş olmaz. Bana göre Alex Avrupada da Fenerbahceye katkı vermiştir. Varsın oyunda özelliği düsük olsun. Zaten yası 31 olmus. Satabilirsem satarım oyunda. Fakat gercekte Alexten vazgecmem. Avrupa maclarında da her zaman oynatırım. Hele bir de arkasında Cristian ve Emre gibi top kapan mücadele eden orta saham varsa hic düsünmem...

Bekq
31.Ekim.2009, 16:52
Alex kim biliyormusun? Yıllardır Fenerbahçe'ye hizmet veren, Türk futboluna çok şey katmış, sayısız gol ve asist yapmış, derbilerde SİZE boş geçmeyen, mükemmel bir tekniği olan ve Türkiye'de ender görülen bir adam. -ki bana göre Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi yabancı oyuncusudur.

Alex'in kim olduğunu hala anlamadıysan videolarlada anlatmaktan büyük memnuniyet duyarım.

Gelelim oyundaki Alex'e. Oyun kurucu görevi verdiğimde takım nedense gol atamıyor. Bunuda hala anlamış değilim.

Ayrıca rakip Alex'e ÖZEL ÖNLEM alınca Alex kayboluyor. Bütün maç tek bir defa top ayağına değmiyor neredeyse.

Şunuda eklemeden edemeyeceğim.

Oyunda birçok şey yapmama rağmen Galatasaray'ı yenemiyorum. Her türlü taktiği yapıyorum. Hatta bende sorun vardır diye hazır taktik bile kullandım fakat Galatasaray'ı Ali Sami Yen'de yenemedim. Varsa bir yolu siz söyleyin? Yada yenebilen varsa buraya ss koyabilir.

eXcitinG
31.Ekim.2009, 16:55
Konumuz ALex değiL. FM iLe iLgiLi bekLentiler. ALex iLe iLgiLi durumLarın gidin, araştırma aLanına yazın. !

SkyCaptain
31.Ekim.2009, 17:11
El insaf :) İnsan bir yorumda da Fenerbahçenin şu şu şeyi fazla , düşürülmesi ,azalması gerek demez mi ? :) Geleceğin Gerrard'ı denilen Abdülkadirin ne yaptığını gördün şimdiye kadr onu da söyleseydin de içi dolu bir yorum olsaydı.

Geleceğin Hakan Şükürü diye bugüne kadar 100 tane çocuğa dediler ama ne oldular şimdi bir bak .

Sıgames'e göndereceğiniz yazınında hiçbir geçerliliği olacağını ve birşeyi değiştireceğini sanmıyorum. Etik olmaz. O zaman burdaki abiler çalışmasın boşuna herkes taraftar forumundan göndersin yazıyı bütün takımlar olsun Barcelona.

Bak genç kardeşim yazdıklarımı iyi okursan kendimle çelişmediğimi rahatlıkla görebilirsin. Ben Abdülkadir ve Furkan'ı kimlerle karşılaştırdım Serdar Eyilik, Emre Çolak ve Necip gibi potansiyeli olağanüstü yapılmış adamlarla. Diyorum ki o adamlarda bizdeki çocuklarda görülmeyen ışık nedir? Eyilik Tobol maçında oynadı diye geleceğin Robben'i olacaksa ben daha ne söylesem boş. Sen memnunsan ve bu böyle gider diyorsan hiç durma git orjinal oyun al kafana göre takıl. Biz burada memnun olmadığımız şeyleri dile getirmekten yorulmayız... :icon_wink:

Ahmet Göktaş
31.Ekim.2009, 17:14
Tabiiki dile getirin fakat neden genel anlamda kötülüyorsunuz ki oyunu ? Oyıunu almamış olan ve orjinal alacak birçok kişi bu yorumlarınızla cayabilir.

SAİT71
31.Ekim.2009, 17:18
avrupada bazı maçlarda kendisini gördük süper oynadı ya hani (!).

Mert Avrupada Fenerbahçe formasıyla en çok gol atan oyuncu. Şampiyonlar Liginde asist kralı olmuş bir oyuncu. Gerard bile övdü alex i. Alex in araştırma bölümündeki konusuna avrupadaki bir kaç maçını yazmıştım. Alexten kimse süper oynamasını beklemiyor. Süper oynamak sürekli çalım atmakmıdır yoksa takımının maçında sonuca etki etmek midir? Alex ya asist yapar ya gol atar. Bazende kötü oynar.

mustio
31.Ekim.2009, 18:16

Bir el insaf da benden..

Arkadasin dediklerine komik mazeret bulacagina mantikli bir aciklama getirmeye calissan? Ama yapamazsin, cünkü Fenerbahcenin bu durumda olmasinin mantikli bir aciklamasi olamazda o yüzden..

Addict
31.Ekim.2009, 18:16
Fenerbahçe takım olarak kötü yapılmış.Bir tek Futbolcu olsa anlayacağız.Arda'yı Barcelona Chelsea istiyor.Sabri Valencia'ya gidiyor.Bir Fenerbahçeli olarak kınıyorum Database'i.Antuda tartışırken Fenerbahçe araştırmacısı bize fanatiklik yapmayın diyordu.Şimdi soruyorum Sevgili Fenerbahçe Araştırmacısına Galatasaray Fenerbahçe'den her yönden daha iyi takım mı?Eğer Galatasaray iyi takımsa 3-1 yendiğimiz maçta göremedik hiç birini.Birde Altyapı konusuna değinmek istiyorum.Oyunda Fenerbahçe'nin altyapısındaki hiç bir oyuncu 5 para etmez.Ama Galatasaray'ın altyapısındaki oyuncular A takıma çıkacak oyuncular.Şimdi gerçeğe gelelim.Yani gerçek hayata.Bizim altyapı gün geçtikçe düzeliyor.2000'li yıllarda Fenerbahçe'nin altyapısı çok kötüydü.Ama son 10 sene de Altyapımıza gerek futbolcu bakımından gerekse tesis bakımından çok yatırım yaptık.Ama görüyorum ki bu yatırımların hiç biri yansımamış oyuna.17 Yaş Altı Dünya Kupasında Bizden 3 oyuncu varken Galatasaray'dan 1 futbolcu var.Şimdi durum böyleyken Database rezaletken bizden orjinal oyun almamızı bekliyorsunuz.Önce siz Türkiye Database'ini duzeltin.Fenerbahçe ile Galatasaray'ı her konuda eşit yapın.Ondan sonra alırız oyunu...

Addict
31.Ekim.2009, 18:18
Bizim konuyu kitlediler.Acaba bu konuyu da kitleyebilecekler mi acaba?

mustio
31.Ekim.2009, 18:21
Konumuz ALex değiL. FM iLe iLgiLi bekLentiler. ALex iLe iLgiLi durumLarın gidin, araştırma aLanına yazın. !

Haklisin aslinda, konumuz direk Fenerbahce nin oyuna rezil bir sekilde yansitilmasi..

Bunu tartisabilecegimiz bir yer varsa linkini verde orda tartisalim kardesim..

Revolution
31.Ekim.2009, 18:29
Fenerbahçe takım olarak kötü yapılmış.Bir tek Futbolcu olsa anlayacağız.Arda'yı Barcelona Chelsea istiyor.Sabri Valencia'ya gidiyor.Bir Fenerbahçeli olarak kınıyorum Database'i.Antuda tartışırken Fenerbahçe araştırmacısı bize fanatiklik yapmayın diyordu.Şimdi soruyorum Sevgili Fenerbahçe Araştırmacısına Galatasaray Fenerbahçe'den her yönden daha iyi takım mı?Eğer Galatasaray iyi takımsa 3-1 yendiğimiz maçta göremedik hiç birini.Birde Altyapı konusuna değinmek istiyorum.Oyunda Fenerbahçe'nin altyapısındaki hiç bir oyuncu 5 para etmez.Ama Galatasaray'ın altyapısındaki oyuncular A takıma çıkacak oyuncular.Şimdi gerçeğe gelelim.Yani gerçek hayata.Bizim altyapı gün geçtikçe düzeliyor.2000'li yıllarda Fenerbahçe'nin altyapısı çok kötüydü.Ama son 10 sene de Altyapımıza gerek futbolcu bakımından gerekse tesis bakımından çok yatırım yaptık.Ama görüyorum ki bu yatırımların hiç biri yansımamış oyuna.17 Yaş Altı Dünya Kupasında Bizden 3 oyuncu varken Galatasaray'dan 1 futbolcu var.Şimdi durum böyleyken Database rezaletken bizden orjinal oyun almamızı bekliyorsunuz.Önce siz Türkiye Database'ini duzeltin.Fenerbahçe ile Galatasaray'ı her konuda eşit yapın.Ondan sonra alırız oyunu...

Fenerbahçe'nin altyapısından son 10 yılda kaç oyuncu çıkmış A takıma bir de Galatasaray'ın altyapısından kaç oyuncu çıkmış iyice bir araştır bence.. Eğer sen 1 maça bakıp bizden kötü diyorsan Ankaragücü de Galatasaray'dan iyi takımdır. Trömsö de, Helsinborg da. Bazı şeyleri savunurken mübalağanın Allah'ını yapıyorsunuz bazen.

CescFabregas10
31.Ekim.2009, 18:53

Fenerbahçenin neyi fazla olmuş ki azalsın isteyelim? Söyleyin hangi oyuncunun hangi değeri fazla tartışalım. Peki sen Necip'in Abdülkadir'den daha fazla pa almasını sağlayacak ne yaptığını gördün? :)

Geçmişte 100 kişiye geleceğin Hakan Şükür'ü denip şimdi hiçbirinin ortada olmaması Furkan'a kötü pa verilmesini mi gerektirir eğer öyleyse yani Hakan Şükürler ortaya çıkartamıyorsak neden gs ve bjknin altyapısında -9 pa'lı oyuncular var?

Ve son olarak biz Fenerbahçeliler olarak hiçbirimiz Barcelona falan olmak abartılmak istemiyoruz.Tek istediğimiz gerçeğin oyuna doğru bir biçimde aktarılması :)

Fenerbahçenin Avrupa'da en çok gol atan oyuncusu kim? Şampiyonlar Liginde asist kralı olan kim?
224 resmi macta 111 gol‚ 102 asist
155 lig macinda 86 gol 78 asist
23 kupa macinda 10 gol 6 asist
44 avrupa macinda 13 gol 17 asist
2 super kupa macinda 2 gol 1 asist

Alex hakkında konuşurken biraz daha dikkat lütfen. :)

Ahmet Göktaş
31.Ekim.2009, 19:20
Forum uçtu , tekrar geldi :D

İnanılmaz kasıyor forum ya. 15 dakkada ancak giriyor. Az önce baktım 200 kayıtlı üye vardı :D

Addict
31.Ekim.2009, 20:31
Fenerbahçe'nin altyapısından son 10 yılda kaç oyuncu çıkmış A takıma bir de Galatasaray'ın altyapısından kaç oyuncu çıkmış iyice bir araştır bence.. Eğer sen 1 maça bakıp bizden kötü diyorsan Ankaragücü de Galatasaray'dan iyi takımdır. Trömsö de, Helsinborg da. Bazı şeyleri savunurken mübalağanın Allah'ını yapıyorsunuz bazen.

Galatasaray'ın Altyapısının iyi olmasının sebebi Yedek kulubesinde yeterli oyuncusunun olmamasıdır.Son 10 yılda Galatasaray'dan yıldız olarak gördüğüm oyuncu sadece Arda'dır.Fenerbahçe'de ise Semih vardır.Başka oyuncular bile tartışılmaz bence bu konuda.Altyapıdan bir Sabri çıkarmak başarımıdır sence :)

berkay19
19.Temmuz.2010, 23:42
Galatasaray'ın Altyapısının iyi olmasının sebebi Yedek kulubesinde yeterli oyuncusunun olmamasıdır.Son 10 yılda Galatasaray'dan yıldız olarak gördüğüm oyuncu sadece Arda'dır.Fenerbahçe'de ise Semih vardır.Başka oyuncular bile tartışılmaz bence bu konuda.Altyapıdan bir Sabri çıkarmak başarımıdır sence :)
Sabri'yi bu kadar küçümsemeyin abi. Neticede her ne kadar topa yumuşak olmasada defalarca milli formayı giymiş ve adı Avrupa kulüpleriyle anılmış bir futbolcu. Ayrıca Almanya maçında dünyanın en iyi sol beklerinden biri olarak kabul edilen Lahm'ı dağıtmıştır. Ha yanlış anlaşılmasın Sabri'yi abartmıyorum ama küçümsenecek bir futbolcu olduğunu düşünmüyorum.

edit: FM 2011 beklediğimiz şu günlerde bu konuya yorum yapmam biraz saçma olmuş ama görüşlerimi bildirmek istedim :D