PDA

View Full Version : Yabancı Kontenjanı Hatası ve TSL

kral_67
17.Haziran.2009, 16:10
oyun ile ilgili bir gözlemimi sizinle paylaşmak istiyorum...

malum oyunda TSL yabancı kontenjanı 6+2 olmasına rağmen numara vermediğiniz sürece istediğiniz kadar yabancı alabiliryorsunuz...

TSL de her takım T.D. sinin taktik anlayışına göre kadro oluşturuyor bu TSL için genelde her bölgeye 2 oyuncu olacak şekilde yapay zeka tarafından ayarlanıyor genelde...

ancak burda yabancı kontenjanının tam olarak oyuna yansımmasından dolayı çok büyük bir sıkıntı ortaya çıkıyor....

takımlar kendi hedefleri doğrultusunda CA değerine göre oyuncu seçerken 6+2 ye alışta takılmadıkları için sürekli yabancı oyuncu alıyolar ve sayamayacağımız kadar yabancı oyuncu kadrolarında bulunuyor ama bunun sadece 8 tanesine form verebilip 6 tanesini oynatabildikleri için kadro zaaına girmeye başlıyolar ve oyun belirli bir zaman sonra sizin tekelinize dönüşmeye başlıyor ve bu çok sıkıcı bir durum oluyor...

buun yanında alınan yabancı oyuncularda sadece kadro derinliği olsun diye alındığı için çoğu zaman kalitesiz yabancılar oluyor ve bu ligin kalitesini düşürüyor...

acaba bu sıkıntı Sigames tarafından düzeltilemeyecek bir durum mu?

birde bunun yanında takımlar yüksek PAlı oyuncuları CAları düşük olduğundan 17-18 yaşlarında çok ucuza satıyor ve bu da diğer takımların alt yapıdan fazla oyuncu yetiştirememesine ve güçsüzleşmesine sebep oluyor...

bu iki sorun için her hangi bir gelişme olacak mı acaba 2010 da...?

perpetua
18.Haziran.2009, 05:16
Duzeltilmesi icin onem sirasi en ustte olan sorun.

Bence, forma numarasi verilmemis oyuncularin (burada forma numarasi vermeyi, TFF'den oyuncu icin lisans cikartmak ile esdeger dusunebilirsiniz) takimdan ayrilmak istemesi gerekir.

Oyuncunun yasi ve doldurulmamis potansiyeli bu ayriligin kiralik olmasini belirlemelidir.

Bununla beraber, kuluplerin baskanlarinin kadroya belli sayidan fazla yabanci oyuncunun alinmasina karsi gelmesi gerekir. Bu limitin, bence, TSL icin 10 oyuncu olmasi uygun olur.

Yuksek PA'li oyuncularin dusuk fiyata satilmasi konusuna gelince. Sonucta oyundaki yapay zekali teknik direktor PA'yi bilmiyor. Oyunu oynarken sizin de bilmemeniz gerektigi gibi. Scout/Asistan raporlarina dayanarak ve de oyuncunun kisisel ozelliklerini de goz onunde tutarak kuluplerin oyunculari ile yollarini ayirmasi cok da garipsenecek bir durum degil bence. Sonucta bir karar aliniyor. Bu karara yillar sonra geri donulup bakildiginda dogru karar olmadigi anlasilabilir tabii. Ama yanlis karar da olmayabilir.

barahir
18.Haziran.2009, 05:20
Sonucta bir karar aliniyor. Bu karara yillar sonra geri donulup bakildiginda dogru karar olmadigi anlasilabilir tabii. Ama yanlis karar da olmayabilir.

Galatasaray'ın Appiah'ı beğenmeyip yollaması gibi..

Universal
18.Haziran.2009, 05:21
Konu açılmışken yazayım, TSL'de dört yabancı oyuncudan sonra aldığın her yabancı için 100bin TL para ödüyorsun. Bu oyuna yansıtabilinir mi?

Birde bu forma numarası olayı çok güzel. Dediğin gibi lisans verme olayı ile eş değer tutulabilinir. Birde aldığımız 16,17 yaşında ki yabancı oyuncuları paf takımı ile maçlara çıkarsak güzel olmaz mı?

Son olarak konu ile alakası yok ama; niye Türkiye'de ki antrenörlerin özellikleri, Avrupa'ya göre çok düşük. Özellikle oyunda ki Brezilya'lı koçlar mükemmeller. Buradan takıma hep koçlar alıyorum ama; Türkiye'de böyle özellikler yok.

perpetua
18.Haziran.2009, 05:50
Galatasaray'ın Appiah'ı beğenmeyip yollaması gibi..

Bu, hem potansiyeli olup, hem de potansiyeline erişmiş oyuncu örneği.

Bunun dışında potansiyeline erişememiş oyuncu da dolu liglerimiz. Ama tabii bu oyuncuları veritabanında yüksek potansiyellerle göremezsiniz, zira o potansiyele hiç erişememişlerdir.

perpetua
18.Haziran.2009, 05:56
Konu açılmışken yazayım, TSL'de dört yabancı oyuncudan sonra aldığın her yabancı için 100bin TL para ödüyorsun. Bu oyuna yansıtabilinir mi?

Yansitilabilir ve bir suredir de aklima olan bir sey. TFF'den tam detaylarini alip raporlarim. Ancak oyuna eklenme onem sirasinda dusuk bir seviyede kalir.

Birde bu forma numarası olayı çok güzel. Dediğin gibi lisans verme olayı ile eş değer tutulabilinir. Birde aldığımız 16,17 yaşında ki yabancı oyuncuları paf takımı ile maçlara çıkarsak güzel olmaz mı?

PAF liginde yabanci oyuncu oynatmak mumkun degil.

Son olarak konu ile alakası yok ama; niye Türkiye'de ki antrenörlerin özellikleri, Avrupa'ya göre çok düşük. Özellikle oyunda ki Brezilya'lı koçlar mükemmeller. Buradan takıma hep koçlar alıyorum ama; Türkiye'de böyle özellikler yok.
Brezilya bir futbolcu fabrikasi. Oradaki antrenorlerin, egitmenlerin yuksek seviyede olmasindan daha dogal bir sey olamaz. Biz ise egitmekten daha cok tuketen bir lige sahibiz. Iki ulkeyi oyuncu egitimi konusunda ayni cumlede kullanmak bile cok yanlis bence.

Bu durumda Turkiye'de FM tabiriyle, 3 yildiz ve ustu antrenor sayisinin az olmasi da dogru olmaz mi?

Universal
18.Haziran.2009, 15:47
Brezilya bir futbolcu fabrikasi. Oradaki antrenorlerin, egitmenlerin yuksek seviyede olmasindan daha dogal bir sey olamaz. Biz ise egitmekten daha cok tuketen bir lige sahibiz. Iki ulkeyi oyuncu egitimi konusunda ayni cumlede kullanmak bile cok yanlis bence.

Bu durumda Turkiye'de FM tabiriyle, 3 yildiz ve ustu antrenor sayisinin az olmasi da dogru olmaz mi?

Sorunda burada çıkıyor, oyunda her aldığım koç bu sebepten dolayı yabancı oluyor. Futbolcu olupda bırakan koçlard aynı şekilde düşük oluyorlar. Buda bir Türk olarak beni üzüyor. Tabii oyunda da gerçekçi yaklaşmak en güzeli. Ama hiç olmassa büyük takımlarımızda bu kadar kötü koçlarla çalıştığını sanmıyorum.

perpetua
18.Haziran.2009, 16:15
Sorunda burada çıkıyor, oyunda her aldığım koç bu sebepten dolayı yabancı oluyor. Futbolcu olupda bırakan koçlard aynı şekilde düşük oluyorlar. Buda bir Türk olarak beni üzüyor. Tabii oyunda da gerçekçi yaklaşmak en güzeli. Ama hiç olmassa büyük takımlarımızda bu kadar kötü koçlarla çalıştığını sanmıyorum.

Türk antrenörlerin kariyerlerine biraz göz at istersen TFF'den.

Veritabanı teslim olmadan önce tabii bu antrenörlere göz gezdirilecektir. Ancak takımların bir coğunun her yıl antrenör değiştirmesi bu değerlendirmeleri çok zorlaştırıyor.

kral_67
21.Haziran.2009, 20:04
Duzeltilmesi icin onem sirasi en ustte olan sorun.

Bence, forma numarasi verilmemis oyuncularin (burada forma numarasi vermeyi, TFF'den oyuncu icin lisans cikartmak ile esdeger dusunebilirsiniz) takimdan ayrilmak istemesi gerekir.

Oyuncunun yasi ve doldurulmamis potansiyeli bu ayriligin kiralik olmasini belirlemelidir.

Bununla beraber, kuluplerin baskanlarinin kadroya belli sayidan fazla yabanci oyuncunun alinmasina karsi gelmesi gerekir. Bu limitin, bence, TSL icin 10 oyuncu olmasi uygun olur.

güzel bir öneri bu...

ancak ben bunun yineden yapay zekanın takımı yabancı ile doldurmasına engel olacağını sanmam...

hatta bu sefer diğer bütün takımların "kadro uyumları"da çok çok düşük olacağından oyun daha kötü bir hal alabilir...

bunun yerine numara versekte vermesekte eğer kadromuzda 8 yabancı varsa yabancı oyuncu alma şansımız olmamalı...

nasıl ki takım belli bir sayıdan sonra koçlar ile biz her türlü anlaşsakta transferi iptal ediyor...o şekilde bir önlem olmalı...

bunun yanında kiraya verdik bir oyuncuyu geri geldi 9 yabancı oldu diyelim o zaman dışarda kalan oyuncu direk satış listesine konmak istesin...

birde nasıl ki Galatasaray vaktiyle afrikadan bir dolu oyuncu getirmişt eğitmek için işte o şekilde birşey yapabilmek için önerim...
eğer bir yabancı oyuncuyla genç kontratı yaparsak kontenjanımızı etkilemesin ama onu tam zamanlı yapmak için yabancı kontenjanında yer açmak zorunlu olabilir...

eğer açamamışsak yer oyuncu kiralık gitmek için talepte bulunabilir..

canalkan34
21.Haziran.2009, 20:51
oyunda transferler tamamen CA ve PA üzerinden olursa Fifa gibi olur o yüzden bence böyle güzel ;)
arada sırada çok iyi transferler yapıyorlar bazende çok berbat

OnuldinhoHizmet
24.Haziran.2009, 16:21
evet yav oyunumda ki 3. sezonum adanaspordayım gs nin kadrosunda 11 tane yabancı var...

sirthamate
29.Haziran.2009, 13:54
evet yav oyunumda ki 3. sezonum adanaspordayım gs nin kadrosunda 11 tane yabancı var...

valla senin iyi benim ilk sezonum fenerbahçede 10 tane yabancı oyuncu var ve hepsi kadroda yer alıyor.bir lig maçına bakıyorum 18 kişlik kadroda 9-10 tane yabancı var:D benim takımım ise 9. oyuncuya lisans bile alamıyor.

sirthamate
08.Temmuz.2009, 21:22
valla senin iyi benim ilk sezonum fenerbahçede 10 tane yabancı oyuncu var ve hepsi kadroda yer alıyor.bir lig maçına bakıyorum 18 kişlik kadroda 9-10 tane yabancı var:D benim takımım ise 9. oyuncuya lisans bile alamıyor.

Arkadaşlar belirttiğim olayın benzeri başına gelen var mı?

handsomeb
08.Temmuz.2009, 22:17
oyunda transferler tamamen CA ve PA üzerinden olursa Fifa gibi olur o yüzden bence böyle güzel ;)
arada sırada çok iyi transferler yapıyorlar bazende çok berbat

Konuyla alakasız olacak ama bu CA ve PA ne demek forumda değişik konularda hep görüyorum ama ne oldukları konusunda en ufak bir fikrim yok :s7:

Oghuse
08.Temmuz.2009, 22:35
Abi bi zamanlar Daniel Tözser vardı o nasıl Galatasaray Paf'ta forma giyiyordu bu yabancı olayı ne zaman verilen bir karar.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Arkadaşlar belirttiğim olayın benzeri başına gelen var mı?

Evet benimde başıma gelen bir durum.Fenerbahçe birçok yabancı oyuncu alıyor ve hepsine forma numarası verebiliyor.

Aşk-ı Şehir
09.Temmuz.2009, 16:20
Oyuna sitede yayınlanan Serbest Oyuncular yaması ile başlarsanız durumun ciddiyetini daha fazla anlarsınız.:) Orda Galatasaray-Fenerbahçe-Beşiktaş-Trabzonspor hep yabancı futbolcuya yöneliyor. Fenerbahçe'de 15 Galatasaray'da 13 Beşiktaş'ta 12 Trabzonspor'da 10 yabancı oyuncu vardı. Ve Türk sayısı 4 bilemedin 5ti en fazla.:)

ozaniel
13.Temmuz.2009, 06:35
Konuyla alakasız olacak ama bu CA ve PA ne demek forumda değişik konularda hep görüyorum ama ne oldukları konusunda en ufak bir fikrim yok :s7:

CA= Current Ability - Oyuncunun şu anki yeteneği.
PA= Potensial Ability - Oyuncudaki potansiyel, her zaman bu seviyeye ulaşmak zorunda değil.

perpetua
14.Temmuz.2009, 14:43
Abi bi zamanlar Daniel Tözser vardı o nasıl Galatasaray Paf'ta forma giyiyordu bu yabancı olayı ne zaman verilen bir karar.

Tam olarak emin degilim. Belki o donemde PAF ligi statusu farkliydi. Belki de Tozser'in Turk vatandasligi vardi.

Geçen yılın PAF ligi statüsü Madde 7 yabancı amatör veya profesyonel oyuncuların oynamaya uygun olmasıgını belirtiyor.

Universal
14.Temmuz.2009, 16:28
Tam olarak emin degilim. Belki o donemde PAF ligi statusu farkliydi. Belki de Tozser'in Turk vatandasligi vardi.

Geçen yılın PAF ligi statüsü Madde 7 yabancı amatör veya profesyonel oyuncuların oynamaya uygun olmasıgını belirtiyor.

Fenerbahçe yönetimi bir kaç sezon önce iki Brezilya'lı oyuncu getirdi ve paf takımda belli süre görev yaptırdılar. Bana göre 18 yaş veya 20 yaş altındakiler paf takım ile antremana çıkabilse çok güzel olur.

Oghuse
14.Temmuz.2009, 16:30
Oyunda Daniel Tözser yabancı olarak geçiyordu..Türk vatandaşlığı yoktu.

hasanonder
19.Temmuz.2009, 20:51
8 yabancı olduğu zaman 9.cusunu alamamız güzel fikir bunun olması lazım tam zamanlı yarı zamanlı kontrat fikride çok iyi eğer kiradan dönen bir oyuncu olduğu zaman 8.in üstüne çıktıysak kadroları federasyona bildirene kadar sattık sattık ya da kiraladık olmazsa otomatikman serbest kalma gibi bir şey olsa fena olmaz herhalde

guarin14
19.Temmuz.2009, 23:18
Banka Asya 1.lig'inde de sorun var.21 yaş ve altı 2 oyuncu alınabilecekken Tsl'deki gibi yabancı alınabiliyor.

ozaniel
20.Temmuz.2009, 01:20
Tsl'den düşen takımlar oyuncularını koruyabildikleri için öyle yapmış olmalılar ama yine de bir çözüm bulunmalı. Eski Fm'lerdeki gibi sözleşme imzalanmasın mesela.

Enterokinaz
20.Temmuz.2009, 01:27
editör'de Türkiye'yi EU üyesi yapmama rağmen, yeni oyun başlattığımda EU oyuncuları yabancı kategorisinde görünüyor. nasıl bir durum bu ?

perpetua
20.Temmuz.2009, 03:53
editör'de Türkiye'yi EU üyesi yapmama rağmen, yeni oyun başlattığımda EU oyuncuları yabancı kategorisinde görünüyor. nasıl bir durum bu ?

Kural Turkiye'de Turk vatandasi olmayan 8 oyuncuya lisans alinabilmesi (yani forma numarasi verilebilmesi).

Turkiye'yi EU ulkesi yapmaniz sadece Turk oyuncularin EU limiti olan ulkelerde yabanci sayilmamasini saglar.

clowegem
21.Temmuz.2009, 03:54
ya arkadaşlar bu konunun hiç bi çözümü yokmu ben kişisel görüşüm olarak böyle olunca oyunca hiç bi zevk alamıyorum. galatasaray crespoyu savioalayı almış free başka oyunculara yüksek meblağda paralar vermiş şimdi 14 e yakın yabancısı var ve yarısı oynamayıyo. kalou yu almış 7 milyon € ya ama numara vermemiş.. hiç bi çözüm yoksa silicem arkadaşlar . ayrıca man city nin saçma sapan transferler ypamasına nasıl engel olabilirim

lazpencesi
16.Ağustos.2009, 01:41
arkadaşlar oyunda yabancı kontenjanını kaldırma yokmu editörden