PDA

View Full Version : Oyunu Orjinal Alacaklar İmzasını Atsın

Universal
15.Ağustos.2009, 01:59
Yıllardır Turksportal orjinal oyun için savaş veriyor ve bunun sonuçlarını olumlu olarak elde ediyor. Turksportal'da her geçen gün Football Manager oyununu orjinal oynayan kişi sayısı artıyor. Bende üç yıl öncesine kadar orjinal oyun almazken üç yıldır Football Manager serisini orjinal alıyorum. Zaten onun dışında oyunları PlayStation'da oynuyorum.

Bu yıl Football Manager 2010'u orjinal alacaklar imzasını atsın, bakalım Turksportal'dan kaç kişi orjinal olarak bu oyunu alacaklar.

İlk imza bendem...

Batuhan Önder...

Sevgiler & Sayıglar...
Net of Beetle

wolfson
15.Ağustos.2009, 02:34
Mert Kurtoglu...

İlk orjinal oyunum olucak :D Saygılar...

uA

Melekovic
15.Ağustos.2009, 02:36
Ben bu oyunu ya orjinal alırım ya da almam.Önce demosunu göreceğim,yine saçmalıklar silsilesi devam ediyorsa almamayı ya da 4. ya da 5. yamayı pekleyip öyle almayı tercih edeceğim.Benimki yarı imza sayılır. Oyunu düşüncesizce çıkaracaklarsa gene boşuna adamlara para kazandırmanın bir alemi yok. Eğer bu sefer tüketiciye saygıları oluştuysa zaten alırım.

Alicanfmfan
15.Ağustos.2009, 02:37
&

Alicanfmfan

aalbertoo666
15.Ağustos.2009, 02:52
Alberto jr. Antonhy Taifotti :D

alacağım ilk orci FM olacak .. herşey türkçe dil paket için :D

eXcitinG
15.Ağustos.2009, 03:12
Kaan abi aLırsa benim aLmama gerek yok :D:D

Eğer saçmaLıkLara son verdiLerse tabi ki de aLırız. Bu zamana kadar saçmaLıkLara rağmen aLdık, bundan sonrada aLırız ama artık eLimizde CM kozu oLduğu için önce Demo ya bakarım. Ondan sonra karar veririm. Şimdi ne desek boş.

World Hollow o1
15.Ağustos.2009, 13:33
çok uçmuş fiyatlarla gelirse değil orjinal'ini fakesini bile almam..

CM'i alırım daha iyi

DenizlispoR
15.Ağustos.2009, 13:38
Bu yıl orjinal almayı düşünüyordum ama CM geldikten sonra fake.CMyi orj. alırım daha iyi (=.

aliCHaN_FM
15.Ağustos.2009, 14:56
2009 da ilk orjinal oyunumu almıştım bu senede allah kısmet ederse orjinal alıcam

Alican KEŞKÜŞ

Omer90
15.Ağustos.2009, 14:59
bende geçen sene ilk defa aldım hatta bu senede hiç düşünmeden alacaktım ama şu arayüz beni düşünceye itti.

feanorringeril
15.Ağustos.2009, 16:05
demosunu indiririm. bakarım bir, yeni arayüz çok şeye gebe gibi duruyor. inşallah olumlu yönde olur. çıkan hataları filan takip ederim önce.
açık konuşayım, yamalar çıkana kadar bir kopyasını internetten indirebilirim.
yamalar tamamlandıktan sonra orjinalini alırım. olması gerektiği gibi yani; oynayabileceğim zaman parasını öderim.

MoNToLiVo_
16.Ağustos.2009, 07:59
Turğay Yetkin

Kesinlikle Orjinal Taraftarıyım..
Emegin Hakkını Vermek LAzım.

İmza :zuhaha

Varonil
16.Ağustos.2009, 13:43
Orjinal alacağım &cekochan

Homer J.S
16.Ağustos.2009, 16:55
Tabi ki orjinal.. Benitez Jr. :D

fm_monster
16.Ağustos.2009, 17:50
Türkce olmadan orrjinal yok

RIDVAN TLM
16.Ağustos.2009, 19:32
demoya bakıcam ve yine 80 ytl satarlarsa almam geçen sene almıştım ama cmnin raf fiyatı 25 ytl iken fm ye 80 ytl vermek garip olur

ForCimbom
16.Ağustos.2009, 19:44
2. kez orjinal alacağım.

ForCimbom..

fm26mer
16.Ağustos.2009, 21:29
Nezaman Türkçe Ozaman orjinal

capa
17.Ağustos.2009, 03:28
Geçen yıl orjinal almıştım ama bu yıl önce demoya bakıcam ona göre alıcam yanında cmyi kesin alıyorum sırf Türkçe olduğu için ha bide Türkiye fiyatı 25Tl olcakmış eğer bu doğruysa kesinlikle Cm alırım FM demoya göre...

ozaniel
17.Ağustos.2009, 06:30
Eğer hataları azaltırlar ve oynarken büyük keyif alırsam gidip orjinalini alırım. Eğer bu seneki gibi hatalar çok olursa desteklemeyi düşünmüyorum.

scar face
17.Ağustos.2009, 06:38
Gücüm yettiğince Fm oynayacağım...

scar face...

ua_anil
17.Ağustos.2009, 07:45
Yine Steam üzerinden uygun fiyata satılırsa geçen seneki gibi orjinal alacağım.

ua_anil

Fiyaskoyum
17.Ağustos.2009, 13:29
4. kez orjinal alıcam.daha bi mutlu oluyorum orjinal alınca.

mkkadi
17.Ağustos.2009, 18:04
Bu yıl da orijinal alacağım..

ahmetokur29
17.Ağustos.2009, 18:23
2007 den beri orijinal alıyorum nasip olursa bu senede orijinal alıcam..

Ahmet OKUR

erezel
17.Ağustos.2009, 19:07
FM 2009 un da orijinalini almıştım 2010 un da alacağım.

Bekq
17.Ağustos.2009, 21:24
Eğer hataları azaltırlar ve oynarken büyük keyif alırsam gidip orjinalini alırım. Eğer bu seneki gibi hatalar çok olursa desteklemeyi düşünmüyorum.
Kesinlikle katılıyorum.

CheD EvanS
18.Ağustos.2009, 03:55
2008 den beri orjinal alıyorum yine orjinal alıcam:D

Original Football Manager PC DvD SinCe 2008 :D

Murderer26
18.Ağustos.2009, 04:11
2006 serisinden beri orjinal alıyorum. İmzamıda buraya atarım.

matias delgado
18.Ağustos.2009, 05:04
ismail koçak:D

sardokar
20.Ağustos.2009, 17:23
si games insanları keriz yerine koymaktan vazgeçmedikçe orjinal almayı düşünmüyorum.

nannar
20.Ağustos.2009, 22:04
fiyat ve kaliteyi onaylarsam orjinal alacağım :)

ForsakeN
21.Ağustos.2009, 01:21
Nezaman Türkçe Ozaman orjinal

Ben de bunun altına imzamı atıyorum.

hermosa
21.Ağustos.2009, 19:31
Orji fm 2010 güzel olcak :D

bozoo1903
22.Ağustos.2009, 18:26
SI Türk FM'cileri keriz yerine koyduktan sonra isterlerse oyunun merkezini Ankara'ya taşısınlar, "Nasılsa, yasla alır bunlar" düşüncesiyle oyun çıkarttıktan sonra "İstediğimiz satışlar olsun dil desteğini ekleyeceğiz" diyip hâlâ dil desteği bekledikten sonra, bu kadar BUG'u gözlerine gözlerine soktuktan sonra hâlâ bi yerinden sallamıyorsa kullanıcılarını, Kusura bakma dostum. İki dünya bir olsun o şirkete para kazandıramam ben.

medievil
22.Ağustos.2009, 19:59
İstedikleri satışlar olacakmış. Telefonla aktivasyona devam...

Cengo
22.Ağustos.2009, 23:52
Kimse burada korsanı savunamaz, dikkat edin medievil.

Orjinal kullanmadığınız sürece söz söyleme hakkınız yok.

CM FM'ın yanına bile yaklaşamıyor, bırakın Türkçe dili eklentisini.
Belki oynamayacaksınız bile CM'ı, alıp kenara koyacaksınız.

CM moturunun ne kadar başarılı olduğunu düşünüyorsunuz?
FM'ın yanına bile yaklaşabilecek hiç bir menajerlik oyunu yok.

FM'ın altında çalışan çok başarılı bir yapay zeka var.Bu oyun yılların deneyimi.

Yamalar hata düzeltmek için değil, insanların geri bildirimleri ile istediklerini uygulamak için.

Yazılımda bir kod eklediniz mi diğer kod bozulur, onu düzeltirken de başka kod.
Bilmediğiniz için bu kadar ağır lafları söylemenizi anlıyorum ama hoş karşılamıyorum.SI Games kendilerine ait bir oyun yazsa idi CM gibi kafalarına göre bir oyun çıkardı.

Yamalar sizin için çıkarılmış, hoş karşılamanız gereken bir olay.
İngilizceniz var ise gidin yazın SI foruma, sizin düşüncenizi oyuna uygulasınlar başarılı ise gerçekten.

İngilizlerin güzel bir sözü vardır, ucuz alacak kadar zengin değilim.

İstediğinize para vermekte özgürsünüz, boşa giden para sizin sonuçta.

Alınan orjinal oyun sayısı hayalinizin 10da biri bile değil.
Türkiye'de oyun satılmıyor değil, hiç satılmıyor.
Biraz oyun alsaydınız belki çoktan çıkmıştı Türkçe oyun.

Bütün yazılım firmaları en düşük oranda bile kâr etmeyecekleri bir bölgeye uygun çalışma yapmazlar.Kurumsal firmalarda çalıştım ve bunu hep gözlemledim.

Bu oyunun rakibi yok.
Rakibi olmaya çalışan bir oyun Türkçe dil çıkartmış.

Biraz orjinal oyun almaya çalışsanız, hazır dikkatlerini çekmişken Türkçe yapmayı ciddi düşünebilirler.Biz bunun için gerekli iletişimi, gerekli girişimleri sürekli yapıyoruz, özveri gösteriyoruz.

Bu yıl herşeyden farklı, siz dikkat çekilmişken olumsuz gitmeyin, bozmayın gidişatı da Türkçe oyun için artık elimizde ciddi bir koz olsun.Bu yıl almazsanız belki bir daha hiç dikkat çekemeyeceğiz bu kadar.

Gangstaa
23.Ağustos.2009, 00:26
Aslında oyunun çıktığı dönemde çok daha kaliteli ve eğlenceli oyunlar çıkıyor ama el mahkum fmden başka ona rakip olabilecek oyun yok.Diğer çıkacak oyunlarında akibetine göre alabilirim.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Edit:Fm'a rakip olabilecek menajerlik oyunu yok demek istedim =)

gerrrard
23.Ağustos.2009, 00:28
CM ile FM'yi kim karşılaştırdıki ?

Universal
23.Ağustos.2009, 00:29
Cengiz abi durumu özetlemiş. :)

Bazı arkadaşlar orjinal oyun alanlara keriz gibi bir yaklaşımda bulunmuş bu hiç hoş değil. Eğer oyunu korsan alıp çok fazla hata ile karşılaşıyorsanız oyunu orjinal alıp oynamanızı tavsiye ederim. Üç yıldır orjinal oynuyorum ve bu yılki oyunda sadece bir problemle karşılaştım. O kadar.

Siz önce bir orjinal alın bir adım atın, onlar on adım atarlar. (Tabii maddi durumuz elverişli değildir, alamıyabilirsiniz bu kişilere zaten laf söylemek hakkımıza düşmez.)

medievil
23.Ağustos.2009, 02:35

FM'ın altında çalışan çok başarılı bir yapay zeka var.Bu oyun yılların deneyimi.

Yamalar hata düzeltmek için değil, insanların geri bildirimleri ile istediklerini uygulamak için.

Bilmediğiniz için bu kadar ağır lafları söylemenizi anlıyorum ama hoş karşılamıyorum.SI Games kendilerine ait bir oyun yazsa idi CM gibi kafalarına göre bir oyun çıkardı.

İngilizceniz var ise gidin yazın SI foruma, sizin düşüncenizi oyuna uygulasınlar başarılı ise gerçekten.

Bütün yazılım firmaları en düşük oranda bile kâr etmeyecekleri bir bölgeye uygun çalışma yapmazlar.Kurumsal firmalarda çalıştım ve bunu hep gözlemledim.

Bu oyunun rakibi yok.

Biraz orjinal oyun almaya çalışsanız, hazır dikkatlerini çekmişken Türkçe yapmayı ciddi düşünebilirler.Biz bunun için gerekli iletişimi, gerekli girişimleri sürekli yapıyoruz, özveri gösteriyoruz.

Bu yıl herşeyden farklı, siz dikkat çekilmişken olumsuz gitmeyin, bozmayın gidişatı da Türkçe oyun için artık elimizde ciddi bir koz olsun.Bu yıl almazsanız belki bir daha hiç dikkat çekemeyeceğiz bu kadar.

Fm 07 08 i orjinal aldımda ne oldu? Sonuç aynı. Hatta bir arkadaş yazmış orjinal alanlara keriz gözüyle bakılıyor diye. Ama yanlış ben orjinal aldığım için kendimi keriz hissediyorum. Sebepler belli senelerdir aynı hatalarla çıkıyor FM.

Kimse bana geri bildirimden falan bahsetmesin. Fm 09 u yamasız bir şekilde oynayın bakalım kaç hafta tahammül edeceksiniz. Sakatlıklar, kartlar, saçma sapan buglar... Gerçi aynı hatalar 9.3 dede azaltılmış şekilde var ya neyse..Bu geri bildirimlerin değerlendirilmesi falan değil. Düpedüz işini yapamama. Bunu sadece bu zeki! firma yapmıyor zaten. Birçok oyunda yama çıkıyor ancak yama çıktıktan sonra yeni hatalar oluşmuyor.

Zaten geri bildirimleri si nin çokta önemsediğini zannetmiyorum. En azından Türkiye için. Resmi araştırma bölümünde onlarca sayfa geri bildirim var acaba kaçı oyuna yansıtılmış. Örneğin bir semihin semih gibi olması 2 seneyi aldı. Açın eski mesajları okuyun. Her ne kadar eski bir mesajda olsa semih için "kafa vurmayı bilmiyor" diyen araştırmacılar var Fenerbahçe bölümünde.

Kendi adıma konuşayım ben iki senedir kendime düşeni yaptım gttim orjinal oyun aldım. Geri bildirimmi? Onuda yazdım. Sonuç ne oldu? Aynı. Peki neden hep aynı tas aynı hamam? Kendi fikrimi sizden alıntı yaparak yazayım:

Sebep bu yeni diğer adıyla MONOPOL PİYASA. Si de bunu bildiği için kullanıcıları çokta umursamıyor. Ben bugları düzeltmesemde nasılsa bunlar mecburen bu oyunu alacak düşüncesindeler. Yazmışsınız ya bir kodu düzeltirken öbürü bozuluyor diye. "Nasıl olsa rakibimiz yok şimdi kim uğraşacak bu kadar kodu baştan yazmak için" diye düşünüyorlar bence.

Bende bu yüzden orjinal falan almıyorum artık bu oyunu. Bakarsın fm 2010'u hiç oynamam cm 2010 oynarım. Sanırım siz full sürümü oynamış ve beğenmemişsiniz! Belki ben beğenirim. Belli olmaz.

Ayrıca benim ürünüm satılsın daha sonra belki türkçe yaparım diye bir düşünce çok manasız ve mantıksız. Bunu ancak si söyleyebilir zaten. Biraz garip bir örnek olacak ama Manowar isimli bir rock grubu vardır belki bilirsiniz. Hatta metallica için türünün en iyisi Manowar için ikincisi denir. Adamlar gidip türkçe şarkı yapmışlar? Neden sırf hayranları istiyor diye. Adamlar Türkiyede çokmü albüm sattı? Hayır. Sadece ve sadece böyle bir istek var diye yaptılar. Yani mesaj kaynaktan alıcıya gitti alıcıda olumlu yaklaşıp cevapladı. Bir nevi dönüt aldı.

Verdiğim örnek mantıksız gelirse anlarım. Ama ikinci bir defa düşünün ve bir önceki mesajımı tekrar ve tekrar okuyun. Korsanı kimsenin desteklediği yok. Ancak pazarlamadan nasibini almamış bir firmaya ve buglarla dolu bir oyuna artık 80 tl vermiycem. Onun yerine gider iki tane ps3 oyunu alırım daha iyi. Nedenmi adamlar PSN yi türkçe yapıyorda ondan...

bozoo1903
23.Ağustos.2009, 03:32
CM ile FM'yi kim karşılaştırdıki ?

Senin hiç oyunun durumundan haberin yok galiba? SI'da database fakat kaç yıldır aynı hüsranı yaşıyoruz. Eidos ise 2-3 yılda epey bi toparlandı fakat database yok. Eidos'a güveniyorum. SI'de avunsun en iyi oyun biziz diye. Evet iyi oyun fakat kötünün iyisi.

Şuan ki hükümet gibi işte.

Vieri
23.Ağustos.2009, 04:46
2010 için, CM yi ve FM yi test etmiş birisi olarak şunu söyleyebilirim ki herzamanki gibi yine FM ...

CM'de Türkçe dil olması İngilizce bilmeyenlerin oyunu iyi anlamalarına imkan verecek çok güzel fakat oyun ne kadar oynanabilir? Ne kadar gerçekçi? ne kadar uzun süre oynanır? İşte bu soruların cevabını alamıyorum CM'de.. FM'de ki sürekliliği göremiyorum. CM'nin saçmalıkları fM'de yok. FM'de hiç mi saçmalık yok elbet var ama bu oran beni tatmin ediyor.

Oyun hatalarına gelecek olursak her oyunda olduğu gibi iki oyundada sorunlar oluyor, olacaktır, bu kadar kapsamda hata olmama şansı yoktur. FM'de ki problemler can sıksada, çok derinlere inen bir şekilde kapsama sahip bir oyun ve bu geniş yelpazede düzenlemeler başka noktaları tetiklemekte, kurgu ve algoritma ne kadar mükemmel olsada sorunların çözülmesinde zaman faktörünüde düşünürsek hataları önlemek çok zorlaşıyor, bir düzenleme talep ettiğinizde bunun nelere yol açabileceği kurguları ve analizleri çok vakit alabiliyor. Bu sene 2010, 09 ile gelen hatalar düzeltilmiş, oyunun kapsamını daha ön plana çıkartan ve yeni hataların oluşmayacağı şekle gelecektir...

Olayın pazar payında ise sadece isimden pay kazanan CM'nin yeni stratejileri bence FM oyuncusunun yararına olacak, istediğin kadar öde mantığı ise Türkiye'de ki mantığı düşünürsek bu oyuna 1€ bile ödemeyi fazla gören insanımızın olduğunu gösteriyor... Çünkü kopya ürün ile yaşamayı öğrenmişiz. Her ne kadar EIDOS pazara sert bir giriş yapmayı hedeflesede, Türk oyuncusu olarak kazançlı biz oluruz çünkü yapılan yenilikler SEGA'nın bu pazara gözlerini çekmesini elbet sağlayacak. Eğer kötü CM (SEGA'nın bakış açısı) bu pazarda yer bulabiliyorsa bizde bu pazara girmeliyiz kararı bu sene çok önemli bir gelişme olacaktır ve bizler bu soruyu sordurabilmek çok bekledik ve çok uğraştık. O yüzden CM yi her ne kadar kötülemiş olsamda yarattığı strateji nedeniyle SEGA'nın dikkatini ülkemiz pazarına çekmesi açısından çok mutluyum.
Pazar'da SEGA'nın bu vakte kadar orijinal oyuna ilgi yok Türkiye'de, o yüzden Türkçe olması çok zor mantığınında aşıldığını, artık arzı yükselt talepte yükselsin mantığına geçişin olduğunu gözlemliyoruz..

Ek olarak sevgili FM oyuncu arkadaşlarımıza 1 Kasım itibariyle Turksportal'ın Türkçe FM 2010'unun (yüzde oranı konusunda sormayın) yayında olacağı sözünüde en yetkili ağızdan vermek isterim.

HooijDonk07
23.Ağustos.2009, 05:02
Kaan Abinin dediği gibi saçma sapan sorunlar varsa 3-4. yamayı beklerim.Fiyatlarda uçuk olursa Fm 2010 beni unut derim.

fatiher15
23.Ağustos.2009, 14:20
PC kaldırırsa alırım

ancar
23.Ağustos.2009, 18:22
orjin alacağım her zamanki gibi

ancar = anıl erkan

sardokar
24.Ağustos.2009, 21:09

Her yıl aynı terane.

ceb58
25.Ağustos.2009, 16:53
Ben Orjinal alacağım.2. Kez.Fiyat pahalı ama olsun değer.

__________________________________________________ _______

İbrahim CİN

Sivasspor teknik Direktörü (::)

Sysmix
25.Ağustos.2009, 18:50
ABOOO ve Vierinin yazdıklarına diycek laf bulmak zor, tam manasıyla sermişler olayı önümüze.

Fm database ini göz önüne getirdiğinizde bundan sıfır hata beklemek gerçekten bencillik ve insafsılık olur. Şu forumdaki kaç kişi amatör de olsa programlama diliyle uğraşmış yada oturup kendi çapında bir program yazmayı denemiş onu merak ediyorum.

Seversiniz, sevmessiniz ona göre oyun alınır alınmaz orası ayrı. Ama bu oyuna sırf 2. sezonda türkiye liginde yönettiği takıma "Robinho" yu "Arjen Robben"i alamadı diye ateş püsküren nefret yağdıran adamlarda tanıyorum, tanıyoruz. Fifa Menerjerlik biçilmiş kaftan o zaman. Fifa nın ingilteredeki menejerlik satışı nedir? pazar payı yüzde kaç?

Hele şu ücret olayına günümüz şartlarında hiç bir genç gruba dahil arkadaş laf etmesin. Ericsson A 1018 kullanmıyoruz hiç birimiz dimi? Ellerde İphone lar - ki çakması bile 150-200 dolar- sonra gel burda 80 tl lik oyun için çingene moduna geç, alabildiğine de sömür forumu.1 kasımda türkçe çeviri müjdesi verilir, 2 kasımda girelim bakalım kimler lanet kusmuş harcanan emeğe. papaz pilav yemez işte öle her sefer. ayıp, yazık günah. az biraz mantıklı insanlarız, yorum yaparkende mantığımızı kaybetmeyelim.

medievil
25.Ağustos.2009, 19:24
ABOOO ve Vierinin yazdıklarına diycek laf bulmak zor, tam manasıyla sermişler olayı önümüze.

Fm database ini göz önüne getirdiğinizde bundan sıfır hata beklemek gerçekten bencillik ve insafsılık olur. Şu forumdaki kaç kişi amatör de olsa programlama diliyle uğraşmış yada oturup kendi çapında bir program yazmayı denemiş onu merak ediyorum.

Seversiniz, sevmessiniz ona göre oyun alınır alınmaz orası ayrı. Ama bu oyuna sırf 2. sezonda türkiye liginde yönettiği takıma "Robinho" yu "Arjen Robben"i alamadı diye ateş püsküren nefret yağdıran adamlarda tanıyorum, tanıyoruz. Fifa Menerjerlik biçilmiş kaftan o zaman. Fifa nın ingilteredeki menejerlik satışı nedir? pazar payı yüzde kaç?

Hele şu ücret olayına günümüz şartlarında hiç bir genç gruba dahil arkadaş laf etmesin. Ericsson A 1018 kullanmıyoruz hiç birimiz dimi? Ellerde İphone lar - ki çakması bile 150-200 dolar- sonra gel burda 80 tl lik oyun için çingene moduna geç, alabildiğine de sömür forumu.1 kasımda türkçe çeviri müjdesi verilir, 2 kasımda girelim bakalım kimler lanet kusmuş harcanan emeğe. papaz pilav yemez işte öle her sefer. ayıp, yazık günah. az biraz mantıklı insanlarız, yorum yaparkende mantığımızı kaybetmeyelim.

1 Kasım olmaz 5 kasım olur 5 aralık olur farketmez. Bu sene içinde türkçesi çıktıktan sonra kimsenin tepki göstereceğini zannetmiyorum.

Sizinkide bir fikir tabi her iphone u olan her oyuna 80 tl vermeliye gitriyorsunuz. Bende iphone yok ama birde şu açıdan bakın: İphone 399 dolarlık satış fiyatını hakediyormu? Birde fm 2009 80 tl yi hakettimi, 2010 hakedecekmi? Sizce hakediyorsa alır oynarsınız kimsede birşey demez. Ama başkasına göre haketmiyorsa ve oyunu almıyorsa onada karışma hakkını kimse size yada birbaşkasına vermiyor.

Bu arada İphone demişken yeni gelen versiyonda Türkçe dil eklentiside olacakmı. İphone Türkiyede çok sattığı için değil çok satsın diye :)

Sysmix
25.Ağustos.2009, 19:43
"Her iphone u olan her oyuna 80 tl versin" demiyorum, elinde 300-400 tl lik telefon varsa 80 e laf etmesin. Kendi çapında bazı şeyleri kanıtlamış bi oyunada hakkını vermek kadar doğal bişey yok.

Hak ettiğini düşünmeyen almaz orda problem yok ama bunu düşünüpte programla dilinin "d" sinden anlamayan gelip burda "şu şöle olmalı, burası bug dolu ne bu böle" filan derse hiç kusurada bakmasın onunda buna hakkı yok.

Seçenekler çok işte Cm var, Total Club Manager var gider onu oynar. Sen hem en iyisini, kusursuzunu bekle, hem oyun çıktığında torrentlerde sabahla, sonra gel burda "ağğbii yok yeaaa olmamış ya, öle gol olurmu ya" vb. haklı(!) serzenişlerde bulun.

Sen bişey vericeksin, fedakarlıkta bulunucaksın ki karşı tarafta elbet bi adım atar. Atmadıysa sende ilişkini kesersin.

medievil
25.Ağustos.2009, 20:22
Aynen katılıyorum. Bende o ilişkiyi kesenlerdenim işte. Bence asıl tepki hatalara değilde 2-3 senedir düzeltilmeyen hatalara. Örneğin sakatlık gibi. Her sene oyunda böyle bir hata oluyor onlarca sakatlık oluyor takımlarda. Bunuda bir türlü çözemediler. Yamalar çıkartıyorlar böylece oyun biraz olsun düzeliyor. Bazı forumlarda öyle ss ler varki oyunu bilmeseniz bırakın orjinal almayı kopyasını bile alıp kurmazsınız. DH forumlarında rastladığım bir ss de adam yeni oyun açmış daha 1 ay oynamamış takımda 10 küsür sakat var :) birçoğuda ilk 11 oyuncusu. İşin kötü yanı aynı sorun fm 2008 dede vardı. Bence insanların tepkisi bunlara. Yoksa yukarıdada yazdım yama çıkartmayan oyun zaten yok gibi.

King_Theoden
26.Ağustos.2009, 12:57
Orjinal oyundan yanayım her zaman sonuçta bu bir emek işi ama ;

- Yıllardır aynı safsatayı okuyan arkadaşlar, oyunu daha önce korsan da oynadım şu anda orjinali ile de oynuyorum iki durumda da oyun keyfi açısından bir fark yok, korsan olunca şöle hata verir orjinal alırsan vermez hikayesi Alice harikalar diyarında kaldı artık.

-Biz orjinal alalım sonra beyler bir baksın gönüllerinin keyfi olursa lütfedip oyuna Türkçe eklerler olayına benim 2.5 yaşındaki oğlum bile Babagım bebek mi kandırıyorsun diye güler komik olmayın, CM çok orjinal sattı da ondan mı Türkçe ekledi oyuna ? Çok masraflı bir işse bu Eidosun sokağa atacak parası mı çok ? Pazar payı FM nin yüzde kaçı kadardır? Papoa Yeni Gine dilini bile ekleyecekler nerdeyse Türkçeyi eklemeden önce. Bunu FM Türkçe dil eklesin diye söylemiyorum Türkçeyi eklemesinler ama saçma bahanelere de sığınmasın kimse.

Oyunun ekran görüntülerine baktım, bu kadar süs ayrıntı yine hayra alamet değil bende söylemesi. Benimle oynayanlar çok iyi bilir ne saçma takımlarla ne maçlar kazanılabildiğini oyunumuzun kusursuz Bugları yüzünden.
Oyunun Demosu çıksın bakarız demek müşteri ağzıdır ben öyle diyorum.

Melekovic
26.Ağustos.2009, 15:03
Kankacımın laflarının altına imza atarım.

Alın alın ileride geri dönüşlerini görürsünüz demek gerçekten çocuk kandırmaca ama bu tür kandırmacaya burdaki yaş grubu hitap etmiyor ne yazık ki.

Bir şeyi almak için tırnaklarınla kazıyacaksın gerekirse, bir yerle bağlantın olup da bu tarafı düşüneceğine adamlar haklı şu şu kadar masraf olur zaten bizim ülkede de korsan satılıyor yapmamaları doğal diye söylenerek değil.

Programlama konusuna gelince burdakilerin programlamadan anlamadığı ya da çok yakınlarının programlamadan anlamadığı nerden biliniyor. Belki belli bir soruşturma yapılmıştır değil mi?

Bir hatalar zinciri 3 senedir devam ediyorsa ve o hataların belirlenmesine ve tekrar tekrar hataların yetkililerine gönderilmesine rağmen düzeltilecek deyip tek bir adım atılmayıp daha da bozuluyorsa o oyunu yapanların işgüzarlığıdır, programlama ne kadar zorla bir bağlantısı olamaz.O sadece bir savunma avuntusudur yetkililer tarafından yapılan.

Bakalım ,dilerim bu 3. senede "bu sefer" düzeltilmesi gereken detayları düzelterek çıkarmışlardır. Siz diyorsunuz programlama ne kadar zor, peki bunlar oyunda şunu geliştirelim falan diye iyice eklerken zaten var olan bir zorluğu iyice zor hale getirmiyolar mı? İlk önce düzeltilmesi gerekeni yaparsın ,ekstraları sonra koyarsın. O yüzden umarım bu sene çıkardıklarında öncelikle düzeltilmesi gerekenlere dikkat etmişlerdir.Yoksa demoyu alırım şöyle bir bakarım,aynı hatalar mı var,beş para etmez diye bir kenara atarım.
Müşteriyi düşünmeyen elalemi zengin edecek halimiz yok.

Kimler kimler türkçe olarak yaptı oyunu.Bu bahanelere sığınarak mı yaptı? Ya da geçen sene en azından korsan önlendi hatalı hale getirildi korsan oyunlar.Madem aynı sistem devam ediyor niye çıkarılmadı?Çok mu zor? Hiç de bile değil. Sadece işlerine gelmiyor.

Bu arada ne telefonlar çıkmış öyle ben hiç birini bilmem.Nokia'nın standard telefonlarını kullanırım çünkü maksat öncelikle telefon etmek :D :D :D

DenizlispoR
26.Ağustos.2009, 15:25
2 abimde çok güzel konuşmuş,katılıyorum abilerime :D.

Hrn
26.Ağustos.2009, 15:31
cm 2006yı aldım dilim yandı bidaha öle bi hataya düşmem fm ile kıyaslanamaz bile...

neyin tartışması ki bu.. tiryakisi olan bi şekilde alır zaten orjinal oyunu.. niye enayi yerine konasınız ortada bir emek varsa bu fiyatlar normal zaten oyun piyasasında

Lestad
27.Ağustos.2009, 09:45
FM'nin Türkçe'leştirilmesi ne kadar masraf olabilir ki ? Burada çeviri yapan arkadaşlar milyonlarca dolar mı harcadılar ? Tamam şirket biraz daha profesyonel çeviri yapmak zorunda ama yine de ne kadar masraf olabilir ki?

sardokar
27.Ağustos.2009, 14:14
FM'nin Türkçe'leştirilmesi ne kadar masraf olabilir ki ? Burada çeviri yapan arkadaşlar milyonlarca dolar mı harcadılar ? Tamam şirket biraz daha profesyonel çeviri yapmak zorunda ama yine de ne kadar masraf olabilir ki?

En fazla bir çeviri ekibi kurarsın 10 kişi çeviri için uğraşsa 20 kişi de çevirileri oyuna aktarsa 1 ay olmadan bitirirler işi.
Peki bu işin toplam maliyerti ne olur oyuna?
30 kişinin bir aylık iş gücü masrafında başka bir şey değil.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
devede kulak yani.
Burdan da önemli olanın niyet olduğunu anlıyoruz.

SAİT71
28.Ağustos.2009, 13:18
Arkadaşlar bırakalım bu Türkçe olursa alırım yoksa almam laflarını. Pahalı olduğu için derseniz anlarım ama Türkçe yok diye almazsanız biraz şaşırırım.

sizin bir seçeneğiniz olsa iş veren ve yatırımcı olarak, bir yere Kafe yapacak olsanız, herkesin uğradığı güzel manzarası olan bir yere mi yoksa çok az insanın gittiği veya geçtiği manzarası çok iyi olmayan (Türkiye'deki satışlar) bir yere mi? Ben olsam 1. seçeneği yani orjinal nerede oraya yatırım yaparım. Bizim ülkemizin dilini adam niye eklesinki. hiç bir getirisi yok. Bu bir risktir. Ona harcayacakları masraf onlar için risk taşımakta. Kodlaması çalışması oyunu aksatabilir artı bunu ekledikten sonrada %100 satışların patlama garantisi de yok. Bence ilk önce icraat sonra meyve.

Mesela bir işveren işçiye durduk yere zam yapar mı? İlk önce çalışma performansını gözlemleyip memnun kalması gerekmekte. Aynen böyle bizim durumumuz

medievil
29.Ağustos.2009, 01:48
Arkadaşlar bırakalım bu Türkçe olursa alırım yoksa almam laflarını. Pahalı olduğu için derseniz anlarım ama Türkçe yok diye almazsanız biraz şaşırırım.

sizin bir seçeneğiniz olsa iş veren ve yatırımcı olarak, bir yere Kafe yapacak olsanız, herkesin uğradığı güzel manzarası olan bir yere mi yoksa çok az insanın gittiği veya geçtiği manzarası çok iyi olmayan (Türkiye'deki satışlar) bir yere mi? Ben olsam 1. seçeneği yani orjinal nerede oraya yatırım yaparım. Bizim ülkemizin dilini adam niye eklesinki. hiç bir getirisi yok. Bu bir risktir. Ona harcayacakları masraf onlar için risk taşımakta. Kodlaması çalışması oyunu aksatabilir artı bunu ekledikten sonrada %100 satışların patlama garantisi de yok. Bence ilk önce icraat sonra meyve.

Mesela bir işveren işçiye durduk yere zam yapar mı? İlk önce çalışma performansını gözlemleyip memnun kalması gerekmekte. Aynen böyle bizim durumumuz

Güzel manzarası olan bir yere dükkan açmanın sebebi ne? Daha çok müşteriyi çekebilmek. Sen bi dükkanı aç bakalım ona göre belki uğrarız belki uğramayız :) Onlar için risk ise bizim içinde risk.(Türkçe olsun diye orjinal alan kişiler için konuşuyorum).

Bu arada fm nin 90 tl gbi bir fiyattan çıkacağı konuşuluyor. Birçok insanda oyunu almak için yabancı web sitelerine yöneldi. Unutmayalımki Türkiye'deki satışların belirleyicisi Aral'ın satışlarıdır. Fm Türkçe olsun diye orjinal alan arkadaşlar(diğer bir deyişle güzel manzaralı dükkana gidenler) bu konuya dikkat etsinler..

Nedvedmania
29.Ağustos.2009, 02:01
Türkçe olsada olmasada Orjinal almam. Alırım ama fiyatı en fazla 10 olursa. Yok yok 10 olsa bile almam. 2 milyona almak varken neden 10 a alayımki ? Para sıkıntısı var o ayrı mesele ama zengin bile olsam neden 88 milyon daha fazla para ödeyimki ? Bi tarafta 2 milyon bi tarafta 90 milyon. Üstelik hiçbir farkı yok.

Kendi fikirlerimi dürüst bir şekilde söyledim :)

RaSenGan
29.Ağustos.2009, 02:46
Türkçe olsada olmasada Orjinal almam. Alırım ama fiyatı en fazla 10 olursa. Yok yok 10 olsa bile almam. 2 milyona almak varken neden 10 a alayımki ? Para sıkıntısı var o ayrı mesele ama zengin bile olsam neden 88 milyon daha fazla para ödeyimki ? Bi tarafta 2 milyon bi tarafta 90 milyon. Üstelik hiçbir farkı yok.

Kendi fikirlerimi dürüst bir şekilde söyledim :)

Cihan düşün ki bu oyunu sen yapıyosun.Onca emek harcıyosun,geceni gündüzüne katıyosun falan sırf bu oyunu hazırlamak için.Ve senin gibi birçok insan da öyle yapıyo.Oyun piyasaya çıkıyo.Onca emeğin karşılığı olarak az bir fiyatı olamaz heralde.Düşün ki ben senin oyununu 2 TL'ye alıyorum.Ne hissedersin sen ? Emeğinin değeri sadece bu 2 TL midir ?

Nedvedmania
29.Ağustos.2009, 03:17
Cihan düşün ki bu oyunu sen yapıyosun.Onca emek harcıyosun,geceni gündüzüne katıyosun falan sırf bu oyunu hazırlamak için.Ve senin gibi birçok insan da öyle yapıyo.Oyun piyasaya çıkıyo.Onca emeğin karşılığı olarak az bir fiyatı olamaz heralde.Düşün ki ben senin oyununu 2 TL'ye alıyorum.Ne hissedersin sen ? Emeğinin değeri sadece bu 2 TL midir ?

Ben emeğin değerinden bahsetmiyorum zaten. O Emeğin karşılığı 90 değil 300 milyondan bile fazla eder. Ama Türkiyede orjinal alımı zaten azken sen fiyatı 90 a çıkarırsan satılmaz (Buraya bakşa bir kelime ekliyecektim ama argoya kaçtığı için yazmıyorum :) ).
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
He bu arada emek demişken her çıkan seride çok büyük hatalar buglar oluyor. Bence oyuna yeni özellikler ekliyeceklerine bu bugları % 100 olarak düzeltsinler daha iyi :)

Vieri
29.Ağustos.2009, 03:58
Bu oyunda çok bug var onları düzeltsinler, Türkçe eklesinler alalım gibi polyanacılık oynamayı bırakın arkadaşlar, Nedvedmania konuyu çok iyi özetlemiş tipik Türk insanı bakış açısı, bu sitede 200bin üye varsa buradan %1 oran belki orijinal kullanıyordur gerisi korsan. Bunun ekonomik boyutuda var tabiki fakat korsan oynadığı halde orijinalin almamayı mazeret olarak bugları ve Türkçe olmamaya bağlayan kullanıcıların bu tavırları bana komedi geliyor. 2 TL ye almak varken 80 TL vermeyi enayilik olarak görebiliyor.

Yukarıda birisi orijinal ile kopya arasında fark yok gibi birşey söylemiş acaba hiç eline bu zamana kadar orijinal oyun kutusunu aldıda içerisini açtı mı? Benim rafımda bu zamana kadar çıkmış tüm CM FM serilerinin orijinalleri sıralanmaktadır. Bu en başta benim tutkunu olduğum oyuna gösterdiğim saygıdır. Her yıl oynadığım bir oyun ve hatalarda olsa başka alternatifim var mı? Olmadığını biliyorum ve her yıl bütçemden bir kısmını buna ayırıyorum. Bu beni zorlamıyor. Zorlanan varsa almaz lafım yok. Hatalarlada olsa oynuyoruz bir şekilde kopamıyoruz başka oyunlarda bunda bulduğumuzu bulamıyoruz, FM yi diğerlerinden farklı kılanda bu değil mi? Eğer bıktıysanız ve düzelmiyorsa hatalar alıp almama hakkına sahibiz fakat korsan kullanıp gelip burada söz söyleme hakkı olduğunuzu düşünmüyorum..

Yazılım mühendisiyim bu işlerin derinliğini çok iyi bilirim, fm nin derinliğide çok büyük bir havuz fakat bu kadar kaliteli ve geniş bir şirketin kod yapısı gibi nedenlerin altına sığınacağı durum söz konusu değil. Bu bizim kendi varsayımlarımız .

Türkçe eklenmesinin maliyeleri açısından yorum yapan arkadaşlar içinde, dışarıdan zurnanın sesi güzel gelir ama iş çalmaya gelince kuvvetli ciğer gerekir. SEGA kurumsal bir şirket, kurumsal şirketlerin yapısı basit şirketlere benzemez, herşey kurallar talimatlar prosedürlere bağlı olarak işler, eğer yeni bir dil eklenecekse bunun her noktasının problemsiz olması çok önemlidir. Bu yüzden 1 ay gibi bir sürede 250bin kelimelik bir havuza 30 kişiyi sokmak ile çözüleceğini zannediyorsanız yanılıyorsunuz, FM'nin geliştirilme takvimi çok profesyonel olarak işlemekte. Her çalışan yazılımcının hangi koda nekadar saat çalıştığı gibi ince maliyetlendirmeler söz konusu, Türkçe dil seçeneğinin eklenmesi demek, Veritabanlarında ona göre alanların yaratılması, kodlama üzerinde yeni fonksiyonlar eklenmesi demek. Bunlara çalışacak yazılımcıların saat maliyetleri, çeviri maliyetleri, test maliyetleri, Türkçe baskı maliyetleri gibi derinleştikçe derinleşir. Bu maliyetler karşısında firmanın beklentisi Türk pazarında acaba para kazanır mıyızdır? Bunu görmeden risk almadan böyle bir girişimde bulunacaklarını zannetmiyorum. Az çok Türkiye pazarı hakkında bilgi sahibiler, bizde sürekli kendilerini bilgilendiriyoruz.

Diyecek olursanız CM nasıl yaptı diye? Evet Eidos bir risk aldı, Türkçeleştirme çalışması yaptılar, maliyetlerini göz önüne aldılar ve ilk Türkçe Menajerlik oyunu diye Türkiye'de en popüler hotellerin birisinde gösteriş yapacaklar. Bu Türk oyun severine Türk pazarına bakış açısının değişmesine neden olabilir, bu esasta hepimiz açısından sevindiren bir gelişme, CM'yi deneyip ne kadar beğenmesemde bu girişim için çok mutluyum, FM içinde aynı girişimleri hevesle beklediğimide belirteyim.

cbaday
29.Ağustos.2009, 16:16
Her sene olduğu gibi orjinal alacağım.

derossi
31.Ağustos.2009, 19:38
bakın herhangi büyük bir şirketin ülkemize yaptığı yatırımlara bir de segaya. sega diyor ki: siz önce oyun piyasasının iki katı fiyata oyunu alın sonra biz oyunu geliştirecez. böyle komik bir bakış açısı olamaz. ne yani opel arabaya yol bilgisayarı koyacak ama türkiye de türkçe dil olmayacak siz bi alın arabayı seneye koyarız diyecek. sonra hata ve saçmalım dolu oyunda sürekli yama, ama fiyat 90 tl. bir ürünü piaysaya sürüp hata denetleyemezsiniz. araba çıkacak piyasaya siz bir kullanın bir kaç ay bakalım çok kaza oluyomu, yağışlı havada takla atıyo mu bir sonraki versiyonda düzeltiriz. böyle komik bir bakış açısı olamaz. sen ürününü piyasaya hitap edecek şekilde en mükemmel haliyle yaparsın sonra satarsın. peki o zaman sega oyunun parasını ben sana bir sonraki memur zammında vereyim olur mu????

öğrencilikten beri en büyük isteğim orjinal oyun almak, öğrencilik bitti işe başladık fiyat 80 tl bu sene 90 tl olacak. karşılığı ne milyonlarca bug. 99 ilk oyunumda 10 sene geçti bu kadar az zevk aldığım bu kadar umursamadığım başka oyun olmadı. şimdi kalkmışlar 90 tl istiyorlar. bakın herşey mantıkla olu. öyle ben yaptım fiyatı da bu işine gelirse dersen orjinal tabi ki satamazsın. bu ülke piyasası ve şartları belli 90 tl 1000 orjinal oyun, 50 tl 100.000 orjinal oyun 25 tl 500.000 orjinal oyun demek bunu siz de iyi biliyorsunuz (sega yı savuanan arkadaşlar).

tamam oyun piyasada tek ama 80-90 tl hiç bir oyunun değeri değil
ya bu politika değişir ya da daha yıllarca orjinal alın kampanyaları devam eder

RodRiGOtELLo14
31.Ağustos.2009, 20:11
FM 2009 ile ilk orjinal oyun serime başladım.Bu senede orjinal olacam hatta CM yide orjinal alacam :)

Krusty
31.Ağustos.2009, 20:12
iyi de burası football manager resmi sitesi. adminler cm-fm konusunda ne kadar objektif olabilirler ki? (fm orjinal alım konusuyla alakası yok ama mesajlarda hep cm-fm karşılaştırılması yapılmış bu yüzden söyleyeyim dedim.)

cashua
31.Ağustos.2009, 21:56

Bu oyunun rakibi yok.

Sözlerinizde CM almamamız için uğraştığınızı düşünüyorum. Bunun sebebi bu sitenin bir FM resmi sitesi olması ise size hak verebilirim, ama nereden anladınız CM'yi kenara bırakacağımızı.
Burada klup üyesi isem sadece "TURKSPORTAL" a futbola ve FM oynamamıza ve Türkçe'nin kullanılmasına katkılarından dolayı üye oldum ve fikrimin arkasındayım; ama Türkçe olarak bir menejerlik oyunu çıkardığı içinde kaç lira olursa olsun CM alacağım ve hatta aldım. Bak ne güzel hatalar olsa da arkasına sığınmadan adamlar Türkçe yaptıkları için aldım. Fm ile kıyaslanmazmış. Tabi ki kıyaslanmaz ben kıyasladım mı !
Şunu belirteyim 2 sene de FM oynamadım.
CM Türkçe olarak piyasaya çıktı ise bunun en büyük sebebi Crysis'tir. Türkçe olduğu için benim de aldığım ama hiç oynamadığım bir oyun.
Sen şimdi bana bütün bunlardan sonra CM almayın tu kaka dersen ben seni dinlermiyim. Hele bu sitede % bilmem kaç türkçe yama çıkarmak için aylarca uğraşıldığını gördükten sonra.

sananes
31.Ağustos.2009, 22:38
bende orjinal almayı düşünüyorum üniversite ek yerleştirmelerine bağle gidersem alamam çünkü oynayacak yer bulmak zor olur

Sekopej
31.Ağustos.2009, 22:41
Şunu hatırlatayım, bu site adına kimse cm almayın demez. Adminlerin eleştiri yapması ama ardından koydukları Türkçe nedeniyle, destek olmak adına CM alacaklarını söylemesi, bu sitenin bu konudaki fikrini belli ediyor sanırım. İlgili konuları gezip, adminlerin söylediklerini görebilirsiniz.

O nedenle burası FM sitesi, CM istenmiyor yorumu yapılmasın. Türkçe olduğu için herkes desteğe var ama gel gelelim oyuna, bunun da eleştirilerini yapmak, CM'nin eksik yanlarını söylemek neden istenmiyor anlamında düşünülüyor? FM'nin de sürekli eleştirildiği, hatalarından bahsedildiği bir site burası ve bu tür konular hayli fazla.

Yani eleştirilecek şeyler varsa eleştiri yapılır. Bir oyunu korumak, diğerini kötülemek için yazılmaz. Ben CM'nin demosunu indirdim ama hiç oynama isteğim gelmiyor içimden. Yine de Türkçe olduğu için oyunu alacağım oynamayacağımı bildiğim halde.

Vieri
01.Eylül.2009, 00:39
iyi de burası football manager resmi sitesi. adminler cm-fm konusunda ne kadar objektif olabilirler ki? (fm orjinal alım konusuyla alakası yok ama mesajlarda hep cm-fm karşılaştırılması yapılmış bu yüzden söyleyeyim dedim.)

eğer okumaktan sıkılmazsan benim üst tarafta yer alan mesajlarımı okuyabilirsin (:

Web sitemiz ağırlıklı olarak FM olabilir ama bu konuda objektifliğimizi mesajlarımızda görebilirsin, Türkçe bir oyuna sonsuz destek gösteriyoruz, kimse sakın almayın demiyor hatta alın diye diretiyoruz ve CM, PES, FIFA gibi oyun içeriklerinide barındıracak biçimde web sitemiz hazırlanıyor ve bu iki ay içerisinde açılmak üzere planlanıyor ki siz sevgili oyun sever arkadaşlarımız dosyalar, kariyerler gibi paylaşım içerisinde bulunun diye..

bakın herhangi büyük bir şirketin ülkemize yaptığı yatırımlara bir de segaya. sega diyor ki: siz önce oyun piyasasının iki katı fiyata oyunu alın sonra biz oyunu geliştirecez. böyle komik bir bakış açısı olamaz. ne yani opel arabaya yol bilgisayarı koyacak ama türkiye de türkçe dil olmayacak siz bi alın arabayı seneye koyarız diyecek. sonra hata ve saçmalım dolu oyunda sürekli yama, ama fiyat 90 tl. bir ürünü piaysaya sürüp hata denetleyemezsiniz. araba çıkacak piyasaya siz bir kullanın bir kaç ay bakalım çok kaza oluyomu, yağışlı havada takla atıyo mu bir sonraki versiyonda düzeltiriz. böyle komik bir bakış açısı olamaz. sen ürününü piyasaya hitap edecek şekilde en mükemmel haliyle yaparsın sonra satarsın. peki o zaman sega oyunun parasını ben sana bir sonraki memur zammında vereyim olur mu????

öğrencilikten beri en büyük isteğim orjinal oyun almak, öğrencilik bitti işe başladık fiyat 80 tl bu sene 90 tl olacak. karşılığı ne milyonlarca bug. 99 ilk oyunumda 10 sene geçti bu kadar az zevk aldığım bu kadar umursamadığım başka oyun olmadı. şimdi kalkmışlar 90 tl istiyorlar. bakın herşey mantıkla olu. öyle ben yaptım fiyatı da bu işine gelirse dersen orjinal tabi ki satamazsın. bu ülke piyasası ve şartları belli 90 tl 1000 orjinal oyun, 50 tl 100.000 orjinal oyun 25 tl 500.000 orjinal oyun demek bunu siz de iyi biliyorsunuz (sega yı savuanan arkadaşlar).

tamam oyun piyasada tek ama 80-90 tl hiç bir oyunun değeri değil
ya bu politika değişir ya da daha yıllarca orjinal alın kampanyaları devam eder

Piyasanın iki katı fiyat değil ki, bende pahalı buluyorum fakat adamlar bu fiyata satıyor, değerim bu diyor, hatalıda olsa satıyor, nasıl PS3 için 150 liralardan başlayan fiyatlara oyun satılıyorsa bununda fiyatı bu.. Bize tek düşen politikalarını eleştirmek olacaktır. Bakış açıları ile alakalı bir durum ve umuyorum ki Eidos'un Türk pazarına bakış açısından SEGA'da özenir ve gözünü bu pazara Türkçe oyunlar getirecek şekilde çevirir. Nitekim genç nüfusu yoğun ve bilgisayar oyunlarına bu denli meraklı, üstelik futbolun en sevilen spor olduğu ve herkesin kendisini teknik direktör sandığı bir ülke için bu bakış açısı çok karlı olacaktır. Bunu biz şirkete çoğu kez dile getirdik ama dediğim gibi politikalar farklı olunca öyle çat diye ekleyelim olmuyor..

ThersoN
01.Eylül.2009, 01:03
oyunun fiyatının normal ama bize uymadıgı dogrudur, bu oyunu oynayanların %10nunun bile 60-80 lira vereceklerini sanmıyorum, eğer avrupa standartlarında bir ekonomimiz olsaydı o zaman her türlü multimedyatik gereçlerimizi orjinal alırdık.

Sysmix
01.Eylül.2009, 02:29
Her insanın özel bi zevki olması lazım, bu özel zevk uğrunada hersene bütçenden bi miktar para ayırırsınki renk gelsin diye. ben 90 vermem dıyenler gidip korsan alıp sonra bu foruma gelipte " ya bu güncelleştirme olmuyo, bunun burası uymuyo" gibi isteklerde bulunmasınlar ben bunu anlamıyorum. 90 vermıyomusun verme tamam al 1 euroya cm yı otur oyna bi sezon bu iş niye bukadar uzuyoki. Virei yada Skopej yada diğer görevlilerden ücret indirilsin diye girişim yapılmasımı bekleniyo nedir.

RAUL8788
02.Eylül.2009, 08:40
orjinal alıcam & gkhn cntz :D

Thailan
02.Eylül.2009, 18:58
ben de orjinal alıcam. ağustosun başından beri her gün bi kenara 1tl atıyorum. oyun çıkana kadar yeterli param olacak orjinali için.

Sysmix
02.Eylül.2009, 21:21
ben de orjinal alıcam. ağustosun başından beri her gün bi kenara 1tl atıyorum. oyun çıkana kadar yeterli param olacak orjinali için.

budur abi olay daha üstüne bişey denmez..konuyu kitliyorum :)

serorio
03.Eylül.2009, 02:53
kesinlikle cm alacağı grafik ve türkçe büyük avantaj sağladı ancak fmyi de yıllardır oynuyorum.cm alıcam belki türkçenin orjinal satışta faydası olduğunu görüp türkçe ve daha uygun fiyata oyun yaparlar...ayrıca emeklerinin karşılığını biraz olsun almak istiyorlarsa oyunun fiyatı inmek zorunda en azından korsan azalır....hiç alamayacaklarına biraz alsınlar bence çünkü ülkede korsanın önüne geçilmesi imkansız

bozoo1903
03.Eylül.2009, 12:40
Ben Cm siparişimi verdim, FM demo bi çıksın hele, yine bi demoda ne hatalar göreceğiz bakalım. Yine saç baş yolacağız ama demoyu beğenirsem gider yine FM alırım.

nessus
04.Eylül.2009, 03:29
Oyunu orjinal alacağım, hatta bu ilk orjinal oyun alma girisimim olacak. Bunu da gözü kapalı yapmayı düşünüyorum, sorgusuz sualsiz. Merak ettiğim kutu içeriği, yardımcı bir kitapçık çıkıyor mu içinden? hiç değilse oyun içinde verilen ipuçlarını turkceleştirip koysalar iyi olur.

E.Cartman
04.Eylül.2009, 04:00
gerçekten çok güzel yorumlar var ama ben yine orjinal oyun almayacağım çünkü 90TL vermek gerçekten zor geliyor emeklerine tabi ki saygılıyım hatta keşke alsam diyorum ama alamıyorum çünkü bir lise öğrencisi için bir bilgisayar oyununa verilecek 90TL çok ben şu açıdan bakarsam benim okulda öğlenleri yediğim fiyatı 4TL bu da haftada 20TL ayda da 80TL eder yani 1 aylık yemek para mı sadece tatillerde oynayabileceğim bir oyuna vermek gerçekten zor geliyor ayrıca korsan fiyatlarına baktığımızdada arada 88TL'lik bir fark var ve FM09'un geneL sorunu olan Crash Dumps orjinal oyunlarda da mevcut FM09'da korsanlarda tatile gidilemiyordu o da son patch de tamamen düzeldi yani hataların hemen hemen aynı olduğu ama maddi farkın 88TL olduğu korsanla ve orjinal oyunlardan hangisini seçer veya seçmesi daha mantıklıdır bir Lise öğrencisinin sorarım...

Birde bu yorumuma para biriktir diye cevaplar gelmesin lütfen 50TL aldığım haftalığımın 30-35TLsi sadece ulaşım ve yemeğe gidiyor ki bir öğrencinin sadece yemek ve yol masrafı yoktur onuda bir düşünün...

perpetua
04.Eylül.2009, 05:44

Merak ediyorum, siz olmasa da benzer fikirde olan baskalari da cevaplayabilir tabii.

Diyelim ki bu yil SI oyunu cikartmadi. Hatta gelecek 4 yil da cikartmadi ve oyunu gelistirmeye devam etti.

Bundan 5 yil sonra oyuna 300 TL veya 450 TL odeyip alirmisiniz?

Peki durumu degistirelim.

Yol bilgisayarini bir defada, atiyorum 500 TL karsiliginda, almak yerine gectigimiz 5 yilda gelistirilirken her yil 100 TL vererek almazmiydiniz? Yani gectigimiz her yil bu yol bilgisayarindan (eksikleri olsa bile) yararlanmak, 5 yil boyunca yolunuzu tamamen kaybetme riskini tasimaktan daha mantikli olmazmiydi.

Evet, fiyat Turkiye standardi icin pahali. Ancak son zamanlarda cikan oyunlara biraz goz atarak bu fiyatin cok da abartili olmadigi ortaya cikiyor. Mesela X-men, Guitar Hero, Empire Total War vs.

Sonucta oyunu satan SEGA degil, Aral.

Aral 500 bin oyun ithal etse, bunu yaparken de daha iyi fiyat alip daha dusuk fiyata satsa. Ancak alici bulamasa ne olacak? Butun riski Aral tasiyor. 490 bin kisi 2 TL'ye almak varken neden 23 TL fazladan vereyim derse ne olacak?

Hem satin almayip hem de oyunu korsan kullanirsaniz tabii SEGA ilgilenmez (en fazla korsan FM kullanan ulkeler listesinde gozden kacmayacak kadar ustlerde bulunuyoruz). Korsan alanlar SEGA'ya saygi gostermiyor, ama ayni kisiler SEGA'dan saygi bekliyor. Turkce eklenmesini bekliyor. Hata olmamasini bekliyor.

Begenmiyormusunuz Turkce olmamasini, hatalarini? O zaman oynamayin! Hic oynamayin. Ne indirin, ne de satin alin. Kesin FM'i hayatinizdan. Hem begenmiyorum diyorsunuz, hem indirip oynuyorsunuz. Ne bicim iki yuzluluk bu? (sozum ozel olarak size degil - genele - ustune alinmak isteyenler alinabilir) Begenmediginiz fiyat ise, o zaman ucuza almanin baska yolu da var oyunu. Mesela satin almak icin Mayis/Haziran ayini bekleyin. O zaman da fiyati dustugu zaman oyunu alir ve oynayabilirsiniz. Mesela su anda Steam'de FM 2009'un fiyati 32 TL civarinda.

Yani hem en son model arabayi istiyorsunuz, hem de bir sene onceki modelin ettigi parayi odemek istiyorsunuz. Bir sene onceki modelin degerine bulamayinca gece yarisi otomobil fabrikasinin icine girip kendinize bir araba caliyorsunuz.

Madem bu araba size uygun degil, calmak yerine otobuse binin. Veya dolmus veya vapur veya en iyisi yuruyun.

Burada size satin alin diye nasihat vermemizin bir anlami yok. Sonucta demoyu oynar, oyunu begenip begenmedinize karar verirsiniz. Eger 60 TL veya 90 TL verilecek kadar begendiyseniz parayi bastirip alirsiniz. Daha dusuk fiyat odemek isterseniz fiyatin dusmesini, oyunun ucuzlamasini beklersiniz. Begenmediyseniz de satin almazsiniz ve calmazsiniz. Sonucta her yil FM oynamak bir zorunluluk degil. :)

Tabii 90 TL vermek yerine, 90 TL'nin degerinden cok daha fazlasini zaman olarak harcatacak FM arastirmasina katilabilir, hediye bir oyun almaya hak kazanabilirsiniz. Bu da oyuna sahip olmanin bir baska yolu.

cashua
04.Eylül.2009, 15:45
Merak ediyorum, siz olmasa da benzer fikirde olan baskalari da cevaplayabilir tabii.

Diyelim ki bu yil SI oyunu cikartmadi. Hatta gelecek 4 yil da cikartmadi ve oyunu gelistirmeye devam etti.

Bundan 5 yil sonra oyuna 300 TL veya 450 TL odeyip alirmisiniz?

Peki durumu degistirelim.

Yol bilgisayarini bir defada, atiyorum 500 TL karsiliginda, almak yerine gectigimiz 5 yilda gelistirilirken her yil 100 TL vererek almazmiydiniz? Yani gectigimiz her yil bu yol bilgisayarindan (eksikleri olsa bile) yararlanmak, 5 yil boyunca yolunuzu tamamen kaybetme riskini tasimaktan daha mantikli olmazmiydi.

.

Merhaba,
merak ettiğin için kendi fikrimi söylüyorum. CM geçen sene çıkmadı bu sene iki katı fiyatta mı ! Half Life yıllarca çıkmadı. 300 ya da 450 tl fiyat mı biçtiler. Bu boşlukta oyunu geliştirmediler mi?Bu neyin kıyaslaması anlayamadım ?
Yol bilgisayarından da örnek vereyim. Iphone'da tomtom programı Türkçe ama Türkiye haritası yok. Igo Türkçe ve Türkiye haritası da içinde ve Tomtom Igo'dan daha kaliteli, fiyatı da aynı. Ben şimdi Türkiye'de yol haritasını kullanan biri olarak Tomtom'u alıp ne yapayım. Daha iyi olmamasına rağmen Igo alacağım.
Benim Fm almama sebebim de Türkçe olmaması, oyun hatası hepsinde var zaten.
Korsan oyun konusuna aynen katılıyorum, orjinal almayacaksan yükleme kardeşim, adam yıllarca çalışıp birşeyler ortaya koyacak sen onu çalacaksın. Sebebi efendim ülke şartlarına göre pahalı, o yüzden çalarım.
O zaman adam türkçe oyun yapmış fiyatını da 5 tl yapmış onu al. "Yok o da hatalı ben hatalı oyunu almam korsanını oynarım, zaten kriz var." O zaman size içinde seyahat ve seks olan birşey önerelim!

amorti
04.Eylül.2009, 16:11
"Oyundaki hatalari duzeltsinler oyle orjinal alalim" mantigina "birakin bu ayaklari" kafasiyla yaklasanlari gayet guzel kiniyorum :)

Gecen sene orjinal aldim 09u ve iki ay sonra sildim, dayanamadim, 97den beri tutkunu oldugum seriye dayanamadim, dusunun yani..

Eee noldu, yatiyo orjinal kutu evde biyerlerde... Hatasiz cikan, cikmasini takip eden 2-3 ayda cesitli patchler ile adam edilmeye calisilan bu oyuna ben bu kadar para vermek istemiyorum.

Sifir olan sapasaglam olan seylere bu para verilir; pahali bir marka tshirt dusunun, uzerinde ufak bir baski hatasi, delik varsa o defolu olur ve piyasa fiyatinin cok daha altina satilir. Bir aracinizi satacaginiz zaman uzerindeki ufak bir cizik bile degerini oldukca dusurur.

Bu oyun da son bir kac senedir defoludur ve bu haliyle bu paranin oldukca altina satilmalidir.

Ayrica oyunun Turkce olmasi umrumda degil, zaten Turkce olsa bile baska dilde oynarim, ancak surekli patch indirmekle, hatalarla ugrasmak istemiyorum ben.

Oyunu kopya alacagim, takip eden haftalarda oyunun sorunsuz ve degerini hakeden bir surum olduguna inanirsam orjinalini de alirim, ama bir kere (kac bir kere!) sutten agzim yanmisken.. denemeden asla...

medievil
04.Eylül.2009, 19:15
"Oyundaki hatalari duzeltsinler oyle orjinal alalim" mantigina "birakin bu ayaklari" kafasiyla yaklasanlari gayet guzel kiniyorum :)

Bende Total War ile Fm'yi karşılaştıran?! zihniyeti kiniyorum. Birde windowsundan winampına kadar her programı lisanslı kullanan arkadaşlara Allah daha çok versin diyorum. Bu tarz programları orjinal kullanmayıp hatta oyuna 1 Tl bile vermeden orjinal olarak sahip olan ve ben orjinal alıyorum orjinal almayan hırzıdır diyenleride Allaha havale ediyorum.

Melekovic
04.Eylül.2009, 20:14
Bu firma biraz kendi içinde kar düşünen bir firma. Yandaşlarıda düzene uyduğundan A deseniz de B deseniz de bir şey değişmeyecek.

Önünüzde gerçekleştireceğiniz bir kaç yol var.

1) Oyunun demosunu oynamak.Demoyu beğenirseniz;

A) Buradan 90'a satın almak 5 arkadaşınızla ( 5 key sistemi hala devam edilecek deniliyordu, değişmiş midir düşünceleri bilmiyorum, burdaki adminler daha iyi yanıt verirler o konuda) Böylece kişi başı 18 TL'ye gelir.

B) Yurtdışı bağlantılı sitelerden almak,Sendit gibi Steam gibi,bu durumda da biraz daha düşük bir fiyatla karşılaşabilirsiniz,aradaki gönderim değerlerini de eklersek 73 TL civarı bir değere gelir,bunu da 5 kişi bölüşerek alabilirsiniz .Ya da maddi gücü olan iki durumda da kendisi tek başına alır.

2)Demoyu beğenmezseniz ve yine kandırıldığınızı ve hatalardan gram eksilmediğini görürseniz benim gibi oyunu protesto edip almayacak olmak en doğal hakkınız. Yine hatalı çıkarabilirler ama bu senede alın seneye göreceksiniz şöyle olacak böyle olacak gibi polyannacılıklara taviz vermeyin ,bir sene oynamazsanız bir şey kaybetmezsiniz ama hatalı şekilde sürmeye devam edip alındıkça da isterse 2 milyon orjinal satsın,seneye Togo dili olur oyunda karar verirler ama Türkçe dili olmaz. Çünkü yeterli bir lobi yok. Şirketlerde de çalışmalarda lobi faliyetleri gösterenler kendi tarafına doğru tavır alır,onlar şöyle dediydi de şöyle düşündüydü de,şöyle olmazsa olmaz da diyerek diğer tarafın ağzından alıntı yapmazlar.

2) Oyunun X sayıda çıkacak yamasını beklemek ki benim tahminimce 3 ya da 4 adet çıkar bu sene; en sonuncunun iyi olup olmadığını araştırıp sonra oyunu satın alıp en düzgün haliyle oynamak ki eğer düzeldiyse. Bu durumda sizlere ayrıca mali açıdan da daha düşük fiyata almanızı sağlayıp,ayrıca her yama çıktığında karşılasacağınız çileyi önleyecektir,acaba düzeldi mi tarzındaki.

Netice olarak yine araya bir sürü eklenti eklemişler. Çalışma hayatı ve üretim basit bir olaydır. Başlangıç açısını şirketin gücü belirler. Ama açılım şu şekilde olur. Örneğin 30 derecelik açıyla bir noktadan ilerleyen iki çizgi düşünün ,başlangıçta aralarındaki boşluk çok azdır ,sonra o boşluk genişler durur. Bu sizin doğru atılımla geliştiğinizi gösterir. Ama daha başlangıçta yaptığınız işlerin sorumluluğunu almayıp onları düzeltmeden, düzeltilmemiş bir yapının üzerine farklı farklı yenilikler oturtursanız,o temel çöker ve o açıyla giden iki çizgiye dış etmenler baskı yapar, o çizgiler birbirine vurur,firmanın güzel günleri sona erer.

Şu an bu firmanın yaptığı da onunla bağlantılı.Bu oyunla ilgili belli bir açyla ilerlemeyip farklı noktalardan hareket ederek ,her sene oyuna bir şeyler koyarız,şu olsa ne olur bu olsa ne olur,nasılsa göz boyuyoruz,satışımızı yapıyoruz kimin umrunda tarzı.Böyle devam ettilerse ve devam edeceklerse şayet,bu tarza yanıt gerekli yanıt verecek olanda siz tüketicilersiniz. Şu an bu konuda sıkıntılı olan sırf bizler değiliz,kendi vatandaşları dahi aynı sıkıntıdan şikayetçi,müşterilerini sallamadıkları konusunda,hatta çok daha ağır laflar ediyorlar bu konuda.Bu sektörde her şey o kadar çabuk tepetaklak olur ki gün gelir bunca sene olduğu gibi,A oyunu böyle davranmaya devam eder,küçük karlar peşine düşer,bir B oyunu çıkar işini bitirir ve o firma o oyunla sağladığı pazar payının çoğunu kaybeder. Bu her zaman böyle süregelmiştir. İmparatorlukların bile ömrü bir yere kadardır,bunu tarih hep göstermiştir.
Şu anda düşündükleri, diyelim ki bu firma oyun satışından 1000X kadar kar ediyor, koyacakları + dil seçenekleri 2X ve birer dvd yapıp tek anahtarla 20 TL 'ye satacakları oyunu bu sistemle satarak 2X'de ondan kazanıyorlar bu toplam karın içindeki miktar olarak. Yani 996X kar etmeyi yeterli bulmayıp,ellerindeki o 4X 'i de kaybetmeyi göze alamayacak kadar bir düşüncesizlik içerisindeler.

Yoksa oyunun şu kadar orjinal satılması lazımmış da yok şöyleymiş de yok böyleymiş de hepsi Andersen'den masallar.sen zaten sistemi kurarak korsanı önlemişsin,kırımı artık doğru düzgün yapamıyolar, o zaman nedir bu düşüncenin sebebi? işte bu .1000X kar etmesine rağmen 4 X daha az kazanacak tevazuyu gösterememek.

Saygılarımla.

perpetua
05.Eylül.2009, 01:10
Merhaba,
merak ettiğin için kendi fikrimi söylüyorum. CM geçen sene çıkmadı bu sene iki katı fiyatta mı ! Half Life yıllarca çıkmadı. 300 ya da 450 tl fiyat mı biçtiler. Bu boşlukta oyunu geliştirmediler mi?Bu neyin kıyaslaması anlayamadım ?

Demek ki half life'in piyasasi cok daha buyuk. Zaten half-life 2, 6.5 milyon adet satmis. Oyunu uretmenin maliyeti $40 milyon yani her bir oyunun maliyeti yaklasik $6.15.

Alanlar ne kadara aldi?

Buyuk ihtimalle $39.99 veya $49.99.

Yani unite basina $30 civarinda kar etmis sirket. Tabii bunun bir de parali expansion pack'leri var, daha once kurduklari sistemin uzerine ufak bir maliyet ile ekledikleri, ancak bir suru para kazandiklari. Episode 2, Lost Coast, Deathmatch..

Peki FM ne kadar satiyor?

Soyle diyeyim.. CM 2'den CM03/04'e kadar toplamda 6 milyon adet satilmis.

Yani cikan 11 oyunun toplam satilma sayisi 6 milyon adet.

Koskoca kuzey amerika kitasinin satislari yeter half-life'i ayakta tutmak icin.

FM ise ozellikle Birlesik Krallik ve Iskandinav ulkelerinde yuksek sayida satiliyor. Ama half-life'in 5 senede bir defada sattigini, FM belki 5 senenin toplaminda satiyordur.

Yani karsilastirma resmen at ile deve. Birisi ufacik bir studyo'nun yaptigi ve bir kac ulkede onemli olan oyun, digeri ise dunya capinda oyun.

Messi ile Busquets'i karsilastirmak gibi bir sey olmus.

Half-life toplamda 16.5 milyon adet satmis. Yani o sattigi ile gelecek 4-5 yil yeni oyun uretebilir ve daha sonra sunabilir.

FM'in sattigi ise cok daha az. Oyun her yil cikiyor cunku FM'in satislari beklenen kardan sonra ancak 1 yillik uretim maliyetini karsiliyor. Eh o zaman da pek yapacak bir sey yok. Her yili oyunu cikartacaklar ve satacaklar ki oyunun gelismesi devam edebilsin.

Aydin
05.Eylül.2009, 02:19

Cm konularını okursan görebilirsin subjektif mi objektif mi olduğumuzu.

Şimdi eğri oturup doğru konuşmak lazım. Türkiye şartları altında 90 tl çok para bir oyun için. Her ne kadar 5'e bölünme fırsatı olsa da çok bence. Bu yüzden orjinal oyun almam diyenlere karşı çıkılamaz. Herkesin kendi zevki vardır ve kendine göre bütçesi vardır. Falan vardır, filan vardır. "Ben orjinal almayacağım arkadaş" diyene karşı çıkamayız (tabii mantıklı bir neden söylediği sürece).

Ama şöyle birşey var ki orjinal oyun almayı destekleyen birine burada karşı çıkamamalısınız. İster total war ile karşılaştırılsın ister başka birşeyle. Konu çok değişik yerlere gidiyor ve sanki biz Fm siteyisiz de Cm almayın dermişiz gibi duruyor. Fm araştırma sitesiyiz biz ve ben dahil diğer herkes istediğini dile getirebilir burada forum kuralları dahilinde.

Konuya dönecek olursak, ben Cm'yi orjinal aldım, Fm'yi orjinal almak için demoyu bekleyeceğim.

CeNTeR_TR
05.Eylül.2009, 02:56
Şu ana kadar hiç orjinal oyun almadım.Ekstra avantajLarı ney bunuda biLmiyorum.

OrjinaL oyun iLe korsan oyun arasındaki farkıda buLamıyorum EMEK vermek haricinde.Bulamama sebebim aLmadığımdan doLayı kaynakLanıyor oLabiLir.

MeseLa FM 2009'u da bu sitedeki çoğu kişi gibi orjinal oynuyorum ama bu zamana kadar orjinal oyun aLmadığımıda tekrar diLe getiriyorum.Belki yaptığım yanLış ama yanLışLıkLar düzeninde yaşıyoruz ;;)

Herneyse iLk defa bu sene orjinal oyun aLmayı düşünüyorum.Tabi kendime aLacağım pc ye göre.

NoNiNJa
05.Eylül.2009, 15:03
4 yıldır orjinal alıyorum.. oynadıgım tek adam akıllı oyun oldugu icin yılda bir kere o para verilir.. fm de kopyaya karsıyıyım.. diğerlerine karısmam :))

Lestad
05.Eylül.2009, 15:38
Bu Türkçe dil seçeneğine sürdükleri bahane bana şunun gibi geliyor.

Bir dükkan açacaklar müşterilere "Müşteriler gelin boş arazide bekleyin. Yeteri kadar müşteri beklerse arazide dükkanı açacaz."

Titan
08.Eylül.2009, 21:43
2.51 euro vererek internetten cm 2010umu aldım. FM konusuna gelince, yukardaki arkadaşında dediği gibi, siz alın biz türkçe yapalım mantığı yerine onlar türkçe yapsın zaten kalitesi belli türk oyuncular orjinali alır.

narakan1969
15.Eylül.2009, 17:35
Bende alacağım bu yıl..

kulturaslan
16.Eylül.2009, 03:48
2009u 77 tl vererek mediamarkttan satın aldım ve beklentilerimide büyük ölçüde karşıladı. 90 tl çokmudur?
çoktur.. türkiye şartlarına göre çoktur arkadaş. bence maksimum 50 tl olmalıydı kişisel fikrim. ve birde içinde bir reklam broşürü çıktı. ne bileyim içine bir sticker koyun poster koyun.. hoş olurdu. çünkü bu oyunu orjinal olarak satın alan herkes cm/fm fanatiği.
değildir.. neden değildir. sanmıyorum aramızda yılda 10 tane orjinal oyun alan birileri olsun. bir oyun oynuyorum onada parayı basarı arkadaş. zaten diğer oyunlara gelsen kopyalarını her yerden bulabilir sorunsuz oynayabilirsin.
saygılarımla..

Zafonte
16.Eylül.2009, 05:06
benim görüşüm cm nin türkiyedeki orjinal satışına göre fm y türkçe dil eklenip eklenmeyeceğine karar verilecektir. yıllardır bir firmanın elini taşın altına koyması gerekiyordu ve bunu cm yaptı. eğer ki orjinal cm türkiyede çok satarsa fm için türkçe yama çok yakındır. eğer ki biz yine korsana devam edersek fm için türkçe eklentiyi sonsuza dek unutabiliriz. sonuç olarak siga cmin satış rakamlarını gözlemleyecektir. bana gelirse ben bu oyunda 10 yıllık değilim. fm çıktıktan sonra başladım ve cm oynamadım. fakat bu sene cm yi orjinal almayı düşünüyorum. zaten erken çıkacak. eğer ki zevk alırsam fm i korsan dahi almamayı düşünebilirim.

OnuldinhoHizmet
18.Eylül.2009, 16:00
NFS nin son serisi 50 lira ama olsun Türkçeye destek omak için alacam...

kral_67
19.Eylül.2009, 01:49
ben alıcam orjinal

deacon frost
19.Eylül.2009, 16:33
Ben önsipariş verdim. Türkiye şartları için çok para ama Günlerce göz kırpmadan, başından kalkmadan, insanlar ile ilişkilerini bozacak kadar karşında oturup zevk alıyorsun. Hakkını veriyor bence.

cimbomlueyup
19.Eylül.2009, 22:00
Steam me oluyo arkdaşlar ? ne farkı var 90 tl lik olandan

Oghuse
19.Eylül.2009, 22:14
Ondan cd olmuyor internette indiriyorsun oyunu ve 5 şifre hakkın oluyor..

cimbomlueyup
19.Eylül.2009, 22:27
e ozman daha avantajlı benim internetim sınırsız indirp dvdye atrm peki bi sorun oluymu ? bide 5 şifre dediğin 5 kişi kullanmak için mi yoksa her yükleme diğer şifreyimi istyo ?

El Barto
19.Eylül.2009, 22:59
Orijinal alacaklarlar bu başlığı okuyup

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=79920

Buraya imza atsın ki bir manası olsun.;

http://www.turksportal.net/turkcefm/