PDA

View Full Version : Squad Harmony ve taktiğin oyuna etkisi % kaçtır?

yorumsuz1i
16.Ağustos.2009, 22:00
Aynı konuyu fm 2008 için de açmıştım.Fm2008 için genelde %70-80 civarı etkisi olduğu düşünülüyor.Benim kanaatim de bu açıkçası.Peki Fm 2009 da bir taktik oyuna ne kadar etki ediyor?Benim düşüncem %30-40 lardan fazla etki etmediği.Birçok arkadaş takımının çok iyi durumda olduğunu ama başarı yakalayamadığını söylüyor.Bu durumdan çoğu kişi şikayetçi.Bazı arkadaşlar da çözüm yolu sunmuş şöyle yap böyle yap diye.Fakat asıl önemli noktayı birkaç kişi dışında yakalayan olmamış.Fm squad harmony diye bir olay çıkarmış.(Belki önceki oyunlarda da vardı ama farkında değildim)Türkçesine takım uyumu diyebiliriz.Bence oyuna %50 lerden fazla etki ediyor SH(squad harmony) düşükse en kral taktiği de kullansanız işe yaramıyor.Tam tersine yüksekse iyi bir taktikle büyük işlere imza atabilirsiniz.Peki SH ye etki eden durumlar nelerdir?Bunun üstünde önemle durmak istiyorum.Oyunda bir bug mu yoksa başka bir şey mi bilmiyorum ama şöyle bir durum var.Tatile çıkıp maçı yardımcınıza bıraktığınız zaman yardımcınız yaptığı ya da yapmadığı konuşmalarla takımınızın uyumunu size olan güvenlerini resmen katlediyor.Yendiğiniz bir maçta maç sonunda oyuncuları tebrik etmiyor.Takım konuşmalarının geri beslemesine baktığınızda oyuncuların şaşkın ve sinirli bir tepki verdiğini görüyorsunuz.Uzun süre tatile giderseniz her maç bu şekilde konuşmalardan sonra oyuncuların profillerinde "menajerinin oyunculara şans tanımadığını düşünüyor" hatta SH nin düşmesiyle gelen kötü sonuçlardan sonra "menajerinin yeteneğine olan güvenini kaybetti" şeklinde yorumlar meydana geliyor.Ben bu durumu farkettikten sonra motivasyon özelliği yüksek bir yardımcı aldım.Sanırım motivasyon değeri 17 idi.Ama o bile SH yi düzeltmemi sağlayamadı ve kariyeri kapattım.SH ile takım konuşmalarının ne alakası var derseniz takım konuşmalarıyla morali ve size olan güveni düşen oyuncular birbirlerinden de kopuyorlar.Böylece SH düşüyor.Ve oyuncular takımınızda da durmak istemiyorlar.Bir de takımınızda hiçbir zaman büyük rotasyon yapmayın.Bu da SH yi düşürüyor.Aklıma gelenler şimdilik bunlar.Özetleyecek olursam bence SH taktikten daha önemli.Aslında olması gereken de bu.Gerçek hayatta da böyle zaten.Son olarak takımınıza aldığınız personellerin motivasyon özelliğinin yüksek olmasına dikkat edin.Yardımcı antrenörünüzünki kesinlikle 15 in altında olmasın ve lig devam ederken tatile çıkmayın.Çok sabırsızsanız 1-2 maç çıkın sonra 1-2 maç siz yönetin.Ve takımınızı sonuç ne olursa olsun motivasyonu morali yükseltici konuşmalar yapın.Ya da motivasyonu 19-20 olan bir yardımcı bulun.Tabi şunu da unutmamak lazım.Bir yardımcının motivasyonu 20 bile olsa her zaman doğru takım konuşmaları yapacağı anlamına gelmez.

ForCimbom
16.Ağustos.2009, 22:11
yüzde vermenin anlamı yok arkadaşlar. mesela takımın chelsea dir. öyle rezalet bir taktik yaparsın ki, küme düşmemeye oynarsın, mümkün müdür? mümkün tabi. tam tersini düşünelim. örneğin galatasaray sın veya beşiktaş sın veya fenerbahçe sin. öyle bir taktik yaparsın ki, ilk 2 sene içinde şampiyonlar ligi ni bile alabilirsin.

squad harmony de kesinlikle çok önemli bir unsur. ama zaten optimum rotasyonu uyguladığınız zaman bir süre sonra kendiliğinden yükseliyor.

muzoadux
17.Ağustos.2009, 00:22
Başarı tek bir şeye bağlanamaz..İstediği kadar uyumun olsun oyuncuların ve taktiğin iyi değilse iş yapmaz veya iyi antreman yaptıramıyorsan yine bir anlamı yok..Yada oyuncuların çok iyi taktiğin iyi ama takımda 40 tane oyuncu var harmony düşük yine bir anlamı olmaz ..Başarıyı yakalamak için hepsinde belli bir düzeyi aşmak gerekiyor

ozaniel
17.Ağustos.2009, 05:58
Squad Harmony bana göre taktiğinin ve oyuncuların kapasitesini ne kadar kullanabildiğindir, eğer %90'sa takım kapasitesinin %90'ını kullanıyor demektir, %45 ise %45'i. Squad Harmony'yi yükseltmek için bol bol rotasyon yapmak ve mutsuz oyuncuları satmak çok önemli.

GeorgeWeah
02.Eylül.2009, 06:52
Bence taktik de cok önemli fakat kadro uyumu olmadıgı zaman takım adeta cöküse gecebiliyor. Takımda mutsuz oyuncu veya satılık listesinde oyuncu kalmaması bunun için en iyi yapılabilecek seylerden bazıları..

okan444555
03.Eylül.2009, 13:36
bu squad harmony konusunda devre arasındaki konusmalar ve maçlardaki yerinde oyuncu değişiklikleride çok etki yapıyor.Ben bu söylediklerimi uyguladım ve Squad Harmony şu an %82