PDA

View Full Version : Forvet Sıkıntısı

JackBlack
27.Ağustos.2009, 17:19
Arkadaşlar şu fm 2009 da forvetler konusunda hep sıkıntı yaşıyorum acaba bu oyunun genel bir problemimi yoksa bendemi problem var barosu denedim gignacı denedim cardozuyu denedim gignacı denedim saviolayı denedim ama hiç biri iyi performans sergileyemiyor bütün maçlara sanki 1 kişi eksikle çıkıyorum forvetlerim hayalet gibi nannarın veda taktiğini kullanıyorum bu taktiği kullanan arkadaşlar gol yollarında sıkıntı yaşamıyor ama nedense ben şanssızım ya da bu işi bilmiyorum..
Tavsiyelerinizi bekliyorum..

C h A o S
27.Ağustos.2009, 17:51
Nedense bende hangi takımı alırsam alayim,hangi forvet oyuncularını alırsam alayım hep gol yollarında ve forvetlerde sıkıntı çekiyorum.Şöyle 25-30 gol atan oyuncum daha olmadı.;)

baristayfur
27.Ağustos.2009, 18:08
Forvetinize göre taktik ayarlarnızı yapmalısnız.

Forvetiniz Baros tarzında hızlı bi oyuncuysa ama havadan etkili değilse onu target man olarak seçip Takım komutlarından Target man supply ayarlarını "run onto ball" seçerseniz Baros daha fazla pozisyona girmeye başlıcaktr. Çünkü Baros'un stili araya atılan toplara koşmak ve bulduğu boşlukları değerlendirmektir..

Forvetiniz Cardozo gibi bi isimse yani hızlı değil ama havadan oldukça etkili gibi
Bu durumda onu Target man olarak secip Target man supply den "to feet" ya da "to head" den bitanesini seçerseniz Cardozo top kontrolü iyi olan bi forvet olduğu için kendisine gelen hava toplarını bu seçenek sayesinde arkadaşlarına asist olarak değerlendirebilir yada iyi top kontrolü sayesinde topu en etkili alana çekip bitiriciliğiğ sayesinde güzel goller atabiilir.

Herhangi bi taktiği direk alıp takımınıza yerleştirmek her zaman etkili sonuç vermiyecektir. Böyle küçük ayrıntılar skoru çok etkiliyor. Taktiği kullanın ama kendinize göre modifiye edin kesinlikle.

4-3-3 taktiklerinde ilerideki tek forvet Baros olmamalı mesela. Çünkü takım kanatlardan saldırdığı için Ceza sahası içine çok fazla orta yapılacaktır. Bu durumda Cardozo tarzı (hakan şükür diyelim) Oyuncular daha çok iş yapacaktır.

4-5-1 taktiklerinde genelde takımlar ortadan atak geliştirdiği için Baros-Guiza-M.Owen gibi hızlı oyuncular araya iyi koşular yaparak bol pozisyona girecektir.

Bunları göz önüne alıp değerlendirmenizi kendiniz yapmanız çok iyi olur.

Bir de herzaman forvetler gol atıcak diye bi kural yok.Oyunucunuz gol atamamasının birçok nedeni olabilir. Morali bozuktur takıma uyum sağlyamamıştr vs vs...

Burda iş sizde bitiyor-ki zaten oyunun amacıda bu değilmi :)

JackBlack
27.Ağustos.2009, 18:42
Gerçekten teşekkürler açıklayıcı bir mesaj yazmışsınız.. Bi de bu taktiği deneyelim.. sizce nannarın veda taktiğinde forvette baros mu daha iyi iş yapar saviola mı ??

baristayfur
27.Ağustos.2009, 19:10
Şimdi Barosla Saviola aynı tip oyuncular zaten

Nannar ın veda taktiğini bilmiorm ama 4-3-3 te genelde tek forvet olarak havadan etkili isimleri tercih edilir.

Nannar arkadaşımzn taktiğinde kanatlardaki oyuncular orta yapmak yerine ceza sahası içine kadar top sürüyorlarsa bu durumda Baros ya da Saviola yi değişmeli oynatmanızda bi sakınca yok. Çünkü bu iki forvette hızlı,çok pozisyona giren,fırsatçı oyuncu tipi.

Fakat çok orta açılıyorsa ceza sahası içine bu durumda ne Saviola ne de Baros etkili olamayacaktır..Ümit karan bile daha etkili olur bu durumda :)

JackBlack
27.Ağustos.2009, 19:19
çok sağol cevapların için

JackBlack
28.Ağustos.2009, 20:42
Şimdi Barosla Saviola aynı tip oyuncular zaten

Nannar ın veda taktiğini bilmiorm ama 4-3-3 te genelde tek forvet olarak havadan etkili isimleri tercih edilir.

Nannar arkadaşımzn taktiğinde kanatlardaki oyuncular orta yapmak yerine ceza sahası içine kadar top sürüyorlarsa bu durumda Baros ya da Saviola yi değişmeli oynatmanızda bi sakınca yok. Çünkü bu iki forvette hızlı,çok pozisyona giren,fırsatçı oyuncu tipi.

Fakat çok orta açılıyorsa ceza sahası içine bu durumda ne Saviola ne de Baros etkili olamayacaktır..Ümit karan bile daha etkili olur bu durumda :)

dediğin gibi kanatlar orta açmak yerine ceza sahası içine kadar top sürüyorlar ve gene dediğin gibi saviola ve baros bu taktiğe uygun oyuncular ama genede gol yok şu anda takımımda 18 gol ile servet çetin takımın en çok gol atan oyuncusu :icon_biggrin:

baristayfur
29.Ağustos.2009, 22:22
Servet in gol atması sanırım korner taktiğinden dolayı.

Ozmn şöyle yap kardeşim:

Forvette oynatacağın oyuncularını target man seç, kanatlarda oynayan oyunculara oyuncu komutlarından:
orta yeri=> çizgiden(byline)
orta hedefi=> "target man" olarak seç.
kanatlardaki oyuncularının pas stilinide kısa pas olarak ayarla

Bu durumda kanatlardan içeri giren oyucuların öncelikli olarak Forvetlerine pas çıkaracaktır. Zaten hem Baros hem de Saviola bu pozisyonları affetmezler.

JackBlack
31.Ağustos.2009, 18:25
valla çok sağol dostum verdiğin bilgiler çok faydalı oldu..