PDA

View Full Version : FM 2010 ( 90 TL) - Steam ( 60 TL)

Zaradene
10.Eylül.2008, 08:39
Bu sene yine fm i orjinal kutulu almayı düşünüyorum. İçime asla ama asla sinmiyo en azından "yok efendim türkiyede satılmıyo, türkçe çıkarmaya gerek yok" gibi klasikleşmiş bişey söylediklerinde en azından ben kendi görevimi yapmış olucam. 90 milyon bizim için çok fazla olmayabilir ama kendi ortaokul ve lisede ki halimi düşünüyorum 90 milyon şuanda ki 500 milyon gibi gelirdi. Artık en azından türkçe çıkarmayacaklarsa bile en azından türkiyede ki fiyat politikalarından bi fedakarlık yapmasını bekliyoruz Sigames'in.

Cm i bende 12.5 € vererek internetten satın aldım. Alma nedenlerim
1-Türkçe çıkararak en azından türk oyuncu topluluguna saygısını gösterdikleri için
2- 0 dan başlayarak en azından çabalayarak buraya kadar getirdiiler, destek olunursa kimbilir daha ne aşamalar kaydederler diye düşündüğüm için
3- Demosunu oynadım, oyun içi hatalar en az fm kadar, fazla da olsa yenilikçi oldukları ve insanların fikirlerine saygı duydukları için(eminim hataları düzeltecek yama çıkarcaklar ve bu yama fm de ki gibi hucum hattını düzeltip bu seferde savunma hattını bozan bi yama olmayacağını düşünüyorum)
4-Artık sigames i dürten bi rakip oldugu için fm nin ilerleyen aşamalarda vurdum duymazlığını düzeltip en azından tekel kavramını ortadan kaldırıp, rekabetin içine sokup, oyunculara çok daha iyi oyun çıkarcaklarını düşündüğüm için

Vieri
10.Eylül.2008, 10:26
Parayla bir ürünü kıyaslama yapmışınız ya, helal olsun! Diyorum başka da bir şey demiyorum.

Size adminlik de başarılar dilerim....
.
Birleştirilen Mesaj:

En düşük bir fitre'nin 6,5 TL olduğu yerde 90 TL nasıl oluyor da normal bir rakam oluyor? Açıklar mısınız? Ben cevap bulmaya çalıştım ve şöyle bir şey çıktı. Ya fitre yanlış yazılmış 65 TL olması lazım ya da söyleyenin zengin olup ülkesinden haberi yoktur.

İyi akşamlar...

O mesajı atmamla admin olmam ne alaka çözememiş olmakla beraber, admin olmak herşey bilmektedir ve admin eşittir herşeyi doğru söylemektir gibi bir denklemede hiç bir zaman katılmıyorum. Admin olmamı normal bir userdan tek ayıran fark bu sitenin sahibi olmam :) Herneyse aklının yettiği ölçüde cevap vermişsin ama hiç okulda pazarlama eğitimi aldın mı bunu bilmeden yazıyorum, bir malın pazardaki değerini, kalitesi, ona olan talep ve firmanın satış tercihleri belirler. Football Manager'de SI ve SEGA ortaklığının bir ürünüdür ve pazarda bir değere sahiptir. Bir çok kişi kalitesinden şikayet etsede gösterilen talep onu pazar lideri yapmıştır ve sunulan değere aynı konulu oyunlar içerisinde en çok satandır. CM'de aynı şekilde bir değere sahiptir fakat satış rakamları nezdinde geçmiş yıllar baz alındığında satış rakamları olarak bir gerileme söz konusudur.. İşte bizde burada birisi 1€ gibi rakama satılırken diğeri nasıl 90 TL oluyor bunu yorumluyoruz. Bir tarafta pazar lideri firma diğer tarafta pazarda gerileyen fakat bu gerilemeyi örtbas edebilmek için yeni stratejiler yaratan firma. Haliyle genelde ürünlerin değeri para ile karşılığı ödenerek alındığı için parayla ürünü senin verdiğin örnek gibi açıklama gereği duyduk. O yüzde artisliğin lüzümü yok. Bugün PS3 oyunlarına 100 liraların üzerinde paralar nasıl ödeniyorken FM'de değerini bu şekilde açıklamış. Bana görede bu bedel Türkiye şartlarında bir oyuna verilebilecek rakam açısından kesinlikle çok pahalıdır ve daha ucuz olmalıdır. Tabi burada tamamen SEGA / ARAL ilişkisi ile ilgili bir durumda söz konusu.
CM'nin Türkiye piyasasına hareket getirip FM'ninde gözünü açacağını düşündüğüm için gelecek yıllarda daha farklılıklar bekliyorum. Bu arada bende destek olmak için CM'yi satın alanlardanım.

90 TL evet belki çok değil ama bir oyun için yeterince çok. Sonuçta bu oyunu yüz kişi değil, binlerce kişi alıyor. Alacak olanlara da hayırlı olsun.

E bu ne oluyor peki?

Sanırım bu kıyasa girmeyin lafı çok kişisel bir görüş ve yönlendirmeli oldu, bunu her iki oyunuda test edip gerçekten kıyaslanmazmış abi doğru söylüyormuşsun diyerek lafımın altına denediğiniz zaman yorumlarsınız :) Ben her iki oyunuda oynadım, henüz iki oyununda çok eksikleri söz konusu release versiyonlarını bekleyip tekrar deneyeceğim fakat şu aşamada FM bana daha simüle edilmiş gelirken CM'den aynı hazzı alamadığım için böyle bir yorum getirdim.

feanor2732
28.Eylül.2008, 10:26
herkese merhabalar. Foruma yeni üye oldum. Konuda geçen bütün tartışmaları okudum. Haddime değil belki ama konunun dışına çıkmışız sanki biraz :P benim merak ettiğim bir soru var konu ile ilgili , umarım yardımcı olabilirsiniz...

Oyun STEAM üzerinden alındığında 5 kullanım hakkı oluyor bunu biliyoruz.(en azından fm2009 da böyleydi,fm2010 da da öyle olacak deniyor emin değilim) Fakat ben oyunu kutulu alırsam, kutunun içinden çıkacak license key i de 5 defa kullanabilecek miyim? Neye göre anlaşılıcak 5 yada daha az kullandığım? 5 kullanım hakkı olabilmesi için illa ki STEAM den mi almam gerekiyor??

Şimdiden teşekkürler

cashua
29.Eylül.2008, 23:38
herkese merhabalar. Foruma yeni üye oldum. Konuda geçen bütün tartışmaları okudum. Haddime değil belki ama konunun dışına çıkmışız sanki biraz :P benim merak ettiğim bir soru var konu ile ilgili , umarım yardımcı olabilirsiniz...

Oyun STEAM üzerinden alındığında 5 kullanım hakkı oluyor bunu biliyoruz.(en azından fm2009 da böyleydi,fm2010 da da öyle olacak deniyor emin değilim) Fakat ben oyunu kutulu alırsam, kutunun içinden çıkacak license key i de 5 defa kullanabilecek miyim? Neye göre anlaşılıcak 5 yada daha az kullandığım? 5 kullanım hakkı olabilmesi için illa ki STEAM den mi almam gerekiyor??

Şimdiden teşekkürler

Aldığınız lisan keyi internet üzerinden aktive etmeniz gerekmekte. Bunu sadece 5 kez aktive edebiliyorsunuz. Steam ya da kutulu fark etmiyor. Steam sizin aynı key numarasını kaç kez aktive ettiğinizin kaydını tutuyor. Eğer bilgisayara format atmak zorunda kalırsanız, oyunun öncelikle deaktive edersiniz ki 5 hakkınızın bir tanesi boş yere gitmesin. Yani sonuçta oyunu 5 makineye kadar kurabiliyorsunuz. 6 makina için mutlaka diğer makinalardan birinden deaktive etmeniz gerekmekte.

martymcfly
30.Eylül.2008, 00:09
arkadaşlar steam de kredi kartına taksit yapıyorlar mı ?

Hrn
02.Ekim.2008, 02:53
Araldan sipariş verdim.. ne zaman elimde olur acaba , piyasaya çıktıgı gün mü?

RaSenGan
27.Ağustos.2009, 21:43
Seneye 100 olur artık :) Alıcak arkadaşlara hayırlı olsun.

C h A o S
27.Ağustos.2009, 22:38
Yuh diyorum başka bir şey demiyorum.

eXcitinG
27.Ağustos.2009, 23:05
Sendit te 29 Euro. 60 TL gibi bir fiyata geLiyor. ALırız madem.

ThersoN
28.Ağustos.2009, 01:11
bu fiyat olmadı

Knightmare
28.Ağustos.2009, 03:50
cm ne zaman çıkıyordu? :)

medievil
28.Ağustos.2009, 03:50
Sendit te 29 Euro. 60 TL gibi bir fiyata geLiyor. ALırız madem.

Takip nosu veriyormu sendit? Alacak arkadaşlar aylarca oyun beklemsinler.

Bursaspor
28.Ağustos.2009, 04:33
Sendit takip no'su vermiyor. O yüzden oradan almamanızı öneririm. Gameseek ya da Asia-Play var.

Bir şekilde alırız artık, (Ya steam'den, ya da yurtdışından) bu kesin fiyat mı? Eğer öyle değilse bunda bir miktar indirime gidilmelidir. Neden dersek, eğer ki her ne dersek diyelim bu ülkede bir ekonomik bunalım ve darboğaz varsa buna duyarsız olmamak gerekir. Ülkedeki dağıtıcımız Aral'da bu konuda en az bizler kadar duyarlıdır. Ya da olması gerekir. Neticede oyunun fiyatı ne kadar artarsa, bu durumda insanlar tarafından alımı düşecektir.

75 TL ile tavan yapmıştır, ancak 5 kullanım hakkı ile ortalama 15 TL'ye gelmiştir. Ancak 90 TL olması sanki biraz, nasıl olsa alıyorlar, kaç yaparsak yapalım alırlar gibi olmuş.

Vieri
28.Ağustos.2009, 04:50
Lütfen CM ile FM kıyasına girmeyiniz arkadaşlar,

birisi ferrari, diğeri ferrari görünümünde şahin. o yüzden birisi 90 TL diğer 1 € : )

Bunu belki ben FM'nin içinden gelen birisi olarak söylüyorum diye komik bulabilirsiniz fakat CM'yi ön sipariş ile yine destek olmak adına satın almama rağmen demodan beklediğimi bulamadım ve bu yorumu getirdim.

Bu denemeyi siz yaparak lafıma katılırsınız yada katılmazsınız fakat oynayınca farkı anlayacağınıza eminim. 1 € bir oyun için ne kadar ucuz gözüksede Türkçe dil seçeneği olan CM'nin Türkiye pazarında ki etkisini SEGA yakından takip edecektir. Burada kazanan biz Türkler olacağız :)

ua_anil
28.Ağustos.2009, 05:06
Peki bu aktivasyon hakkında bilgisi olan var mı? Yine 5 hakkımız olacak mı, alıp almamam buna bağlı çünkü. Son okuduğumda SI forumlarında karar verilmedi diyordu sanki.

demirsporlu
28.Ağustos.2009, 06:49
cm 2010 demoyu bende oynadım. türkce haricinde koskoca bir sıfır aldı benden. heleki 3d tam bi felaket adam pas verdikten sonra yere düsüyor. takım kadroları berbat alakasız oyuncular var kiralık oyuncular takımlarında degil özellikler cok amatörce database 1 yıl boyunca toplandı ama diyarbakırspordaki tazameta bile yok.. boyle amatörce hazırlanmıs oyunları gördükce fm yi ödüllendirmek adına 250 tl bile olsa bile orjinal almak geliyo icimden...

Alicanfmfan
28.Ağustos.2009, 08:06
Seneye de olur 200-300 cok satmaz sonra raabet görmedigi için Türkçe dil scenegi yok derler.

SAİT71
28.Ağustos.2009, 08:40
Ben Cm ile kıyaslamıyorum. Ama FM'de 90 lira pahalı yahu. Bakalım daha üni açılınca kitapları alıcaz. Yol parası vs. vs.

Kardeşimin staj parasına el koymak lazım :D
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Edit: Sitece birleşip bir yerden alsak indirim imkanı var mı ? Böyle birşey varsa alalım birleşip..

murat taşlı
28.Ağustos.2009, 12:50
çok pahalı gerçekten önceki satışları bile bulamayabilirler bu krizde.

cashua
28.Ağustos.2009, 14:34

birisi ferrari, diğeri ferrari görünümünde şahin. o yüzden birisi 90 TL diğer 1 € : )

Bunu belki ben FM'nin içinden gelen birisi olarak söylüyorum diye komik bulabilirsiniz fakat CM'yi ön sipariş ile yine destek olmak adına satın almama rağmen demodan beklediğimi bulamadım ve bu yorumu getirdim.

Bu denemeyi siz yaparak lafıma katılırsınız yada katılmazsınız fakat oynayınca farkı anlayacağınıza eminim. 1 € bir oyun için ne kadar ucuz gözüksede Türkçe dil seçeneği olan CM'nin Türkiye pazarında ki etkisini SEGA yakından takip edecektir. Burada kazanan biz Türkler olacağız :)

Demoda ben de birçok hata gördüm ama fm serilerinin de demoları hatalar ile dolu. Bunun yanında sadece türkçe desteği ile gelmesi bile çok büyük bir gelişme. Sonuç itibari ile fm 2009 oynayamamıştım ve fm 2008'den sonra orjinal fm oyunu almayı bırakmıştım. ( İşletim sisteminin dil yapısını bile değiştirmemizi istemişlerdi, hatırlayın lütfen.)
İki senedir çok sevdiğim bir oyunu oynamayı bırakmıştım ve şimdi arkadaş grubumuzla birlikte ön sipariş verdik ve cm ile devam edeceğiz. Şahin olursa da olsun satışı arttıkça hatalarda düzelir nasıl olsa.

eXcitinG
28.Ağustos.2009, 15:06
Takip nosu veriyormu sendit? Alacak arkadaşlar aylarca oyun beklemsinler.

Ben iki kez aLdım ve hiç probLem oLmadı. Oyun çıktıktan 1 hafta sonra eLimde oLdu. Sadece dikkat ediLmesi gereken Posta kodu. Posta kodunu doğru girersen adres karışıkLığı feLan yaşamaz,sorunsuz bir biçimde eLde edersin oyunu.

oguzkahn
28.Ağustos.2009, 18:53
grafikler konusunda CM daha iyi olabilir ama oyun kodları konusunda CM FM karşında duramaz.Oyunda önemli olan kodlar olduğuna göre FM tartışmasız lider ve öyleda olacak.Örnek:CM 2010 demoda daha türkiyenin yabancı sınırını yapamamışlar :)

bozoo1903
30.Ağustos.2009, 21:58
Demoda ben de birçok hata gördüm ama fm serilerinin de demoları hatalar ile dolu. Bunun yanında sadece türkçe desteği ile gelmesi bile çok büyük bir gelişme. Sonuç itibari ile fm 2009 oynayamamıştım ve fm 2008'den sonra orjinal fm oyunu almayı bırakmıştım. ( İşletim sisteminin dil yapısını bile değiştirmemizi istemişlerdi, hatırlayın lütfen.)
İki senedir çok sevdiğim bir oyunu oynamayı bırakmıştım ve şimdi arkadaş grubumuzla birlikte ön sipariş verdik ve cm ile devam edeceğiz. Şahin olursa da olsun satışı arttıkça hatalarda düzelir nasıl olsa.

arkadaşa katılıyorum. SI'ye güvendik 3 yıldır BİLDİRDİGİMİZ sorunlar HATA olarak kabul edildi ve düzeltilmedi. Eidos'a güveneceğim bu ve sıradaki serilerinde. Unutmayın CM serilerinin başlangıcında da Eidos vardı, adamlara üvey evlat muamelesi göstermeyin.

xxvolkan09xx
31.Ağustos.2009, 09:07
yine (mutlaka) hatalarla dolu, türkce olmayan bi oyun icin 90TL istemisler, alicak olanlara allah kolaylik versin nediyim :)

AlicanKidd
01.Eylül.2009, 00:09
yurtdışından sipariş ile alırsak Türkiyeden alınmış gibi gözükmüyor. buda yapımcıları Türkçeden uzak tutabilir. o sebepten oyunu pahalıda olsa Türkiyeden alacağım. zaten taksitle felan alınabilme imkanı olması benim için cazip.

Vieri
01.Eylül.2009, 00:23
arkadaşa katılıyorum. SI'ye güvendik 3 yıldır BİLDİRDİGİMİZ sorunlar HATA olarak kabul edildi ve düzeltilmedi. Eidos'a güveneceğim bu ve sıradaki serilerinde. Unutmayın CM serilerinin başlangıcında da Eidos vardı, adamlara üvey evlat muamelesi göstermeyin.

Eidos sadece dağıtıcı.. Championship Manager'in yaratıcısı SI olmasaydı olmazdı zaten böyle oyun. Zaten sıfırdan Football Manager markasınıda marka yapan SI, SEGA değil. Eidos'tan ayrılırken anlaşmaya göre kodlar SI'da isim hakkı Eidos'ta kaldı.. Eidos bir kaç sene bu isim popülaritesiyle sattı etti ama artık bu şekilde bir çözüm yoluna gitmekten başka çareleri yoktu. Risk aldılar eskiden 25€ a tatminkar satış yapamıyorlardı şimdi sürümden kazanacaklar daha fazla kişiye hitap edecekler.. CM'ye devam etmek isteyen kişileri saygıyla karşılarım ama büyük konuşmuş gibi olacak vakti zamanında konuşmuş, Total Club Manager'in lansmanı yapıldığında TCM / CM rekaberi için, o zamanlarda şöyle demiştim: "Bu oyuna devam edeceğim diyenlerin hepsi CM'ye geri gelir.." Bunu görmek için kahin olmaya gerek yok (: şaheserler ortada. Herkes neden zevk alıyorsa onu oynamakta özgür. Kazanan oyuncu olsunda..

MyLifer
01.Eylül.2009, 02:05
Görüntülere baktığımda oyunda pek fazla bir yenilik olmamış gibi. Tabii test etmedim bilemem detaylı bir biçimde ne kadar yenilik yapmışlar diye. Ancak şu var;

Football Manager seneler geçtikçe Fifa Manager'a benzemeye başladı. Tıpkı Pro Evolution Soccer'ın 6. sürümünden sonra bir "Fifalaşma" revizyonuna girdiği gibi. Kanımca 2005-2006'dan sonra FM artık değişmeye başladı. Eski oyunlar daha basit ve arayüzü daha kullanıcı dostu idi. Sonuç olarak fiyat çok yüksek hiçbir şekilde FM'ye 90 TL vermem ben.

bozoo1903
01.Eylül.2009, 03:49
Eidos sadece dağıtıcı.. Championship Manager'in yaratıcısı SI olmasaydı olmazdı zaten böyle oyun. Zaten sıfırdan Football Manager markasınıda marka yapan SI, SEGA değil. Eidos'tan ayrılırken anlaşmaya göre kodlar SI'da isim hakkı Eidos'ta kaldı.. Eidos bir kaç sene bu isim popülaritesiyle sattı etti ama artık bu şekilde bir çözüm yoluna gitmekten başka çareleri yoktu. Risk aldılar eskiden 25€ a tatminkar satış yapamıyorlardı şimdi sürümden kazanacaklar daha fazla kişiye hitap edecekler.. CM'ye devam etmek isteyen kişileri saygıyla karşılarım ama büyük konuşmuş gibi olacak vakti zamanında konuşmuş, Total Club Manager'in lansmanı yapıldığında TCM / CM rekaberi için, o zamanlarda şöyle demiştim: "Bu oyuna devam edeceğim diyenlerin hepsi CM'ye geri gelir.." Bunu görmek için kahin olmaya gerek yok (: şaheserler ortada. Herkes neden zevk alıyorsa onu oynamakta özgür. Kazanan oyuncu olsunda..

Senin dediklerine kısmen katılıyorum fakat anlatmaya çalıştığım SI hatalarını düzeltmek için ORJİNAL olarak oyununu sattırmak istiyor, hakkı tabiki fakat hata kardeşim bu sen oyununu düzelt orjinal alınmaz ise dil ekleme ama (neredeyse 3 yıldır bi dump'a düşmeler, işletim sisteminin dilini değiştirmeler, ve kalecilerin asist kralı olması vs...) hataları bari bi ucundan düzelt.

Yahu yeni özellik eklemek yerine hataları düzeltse yapımca tadınadan yenmez oyun Fm09. ama ne hikmetse inat ediyorlar hataları göz ardı edip yeni özellik eklemeye. Hem oyun çokta pahalı değil (ayakkabıya 200tl, işlemci için 300$ sayan bir gençlik var) kullanıcı kitlesine göre. Sadece kızdığım nokta; Hatalar kabul edilip hâlâ bir çalışmanın olmamasıdır. Varsın bu yıl da FM'siz sabahlayalım. Bari hâtuna zaman ayırırz be usta :)

wolfson
01.Eylül.2009, 17:06
Ben bi ayakkabıya 150 ytl veriyorum tamam ama bu bi oyun. Ben 14 yaşındayım bu sene liseye geçtim gidip anneme anne 90 ytlye oyun alcam izin verir misin mi dicem. Kendi biriktirdiğim parayla bile izin vermiyolar :D Ama CMyi 25 tlye alcam. Bi de Türkçe... Tamam CM'de hata var ama Fm de crush dumpu oyunu yapanlar çözemiyo:D

E.Cartman
01.Eylül.2009, 18:21
Vallaha Lise 2 öğrencisi olarak 90TL'yi FM'ye vereceğimi sanmıyorum ki daha kitapları falan alcaz CM aLırım orjinaL FM'yide artık bi şekiLde yaparız :zuhaha

BeeTLeJuiCe
01.Eylül.2009, 19:02
90 TL'yi nelere vermiyoruz. Normal bir rakam, geçen sene steam'den indirmiştim ama bu sene kutulu almayı düşünüyorum.

MaliKaya
01.Eylül.2009, 22:36
90 TL'yi nelere vermiyoruz. Normal bir rakam, geçen sene steam'den indirmiştim ama bu sene kutulu almayı düşünüyorum.

Ben bu yil kutudan aldim ama 2010 da Steam'dan indirmeyi dusunuyordum ki sen boyle yazdin :)

Bu yil daha ucuz oldugu icin steam dan alma taraftari degilim ama DVD de oluncada birkac arkadasla paylasmak zorunda kalabiliyorsun bu nedenle DVD almayi dusunmuyordum bu yil.

EreN
01.Eylül.2009, 22:54
Vallaha Lise 2 öğrencisi olarak 90TL'yi FM'ye vereceğimi sanmıyorum ki daha kitapları falan alcaz CM aLırım orjinaL FM'yide artık bi şekiLde yaparız :zuhaha

Kitapları devlet baba vermiyor mu yahu? benim zamanımda öyleydi:uzgun:

Muhammet Celik
10.Eylül.2009, 22:10

Parayla bir ürünü kıyaslama yapmışınız ya, helal olsun! Diyorum başka da bir şey demiyorum.

Size adminlik de başarılar dilerim...
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

En düşük bir fitre'nin 6,5 TL olduğu yerde 90 TL nasıl oluyor da normal bir rakam oluyor? Açıklar mısınız? Ben cevap bulmaya çalıştım ve şöyle bir şey çıktı. Ya fitre yanlış yazılmış 65 TL olması lazım ya da söyleyenin zengin olup ülkesinden haberi yoktur.

İyi akşamlar...

Crocodile1963
10.Eylül.2009, 22:30

Bunun soru bankası var, yaprak testi var hocaların istediği kaynak kitap var, varoğlu var :)

HooijDonk07
10.Eylül.2009, 23:24

Yardımcı kitapLardan bahsediyor arkadaş :D:D Devletin verdikLerini beğenmiyor hocalar:D

Krusty
10.Eylül.2009, 23:32
90 TL evet belki çok değil ama bir oyun için yeterince çok. Sonuçta bu oyunu yüz kişi değil, binlerce kişi alıyor. Alacak olanlara da hayırlı olsun.

birisi ferrari, diğeri ferrari görünümünde şahin. o yüzden birisi 90 TL diğer 1 € : )E bu ne oluyor peki?

Aşk-ı Şehir
11.Eylül.2009, 00:17

Size adminlik de başarılar dilerim...
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

İyi akşamlar...

Fitre ile oyunu karşılaştırmak? Üstteki mesajda Mustafa abiye laf söylemişsiniz ancak alttaki mesajınızda aynısını yapmışsınız. Üyeliğinizde başarılar dilerim. ;)

E.Cartman
11.Eylül.2009, 00:31
90TL asLında çok bir para değil ama bir oyun için çok burda yazıldı mı tam okumadım hepsini ama bazı yerlerde bir ayakkabıya 100-120TL veriyoruz yazılmış ama biz 1 ayakkabıyı 1yıl kullanmıyoruz -gelişme çağındaki arkadaşlar hariç- 1 ayakkabı aldık mı 2-3 yıl rahat gidiyor ama ertesi sene yenisi çıkacak bir oyun için 90TL çok

Lise kitapları hakkında fazla bir bilgim yok ama bizim dil kitapları sırf 200TL tuttu :zuhaha

medievil
11.Eylül.2009, 10:04
Fm 2010 90 tl yi hakediyormu? Örneğin oyunda Türkçe dil seçeneği olsa fiyatı ne olursa olsun insanlar gider orjinal alır. Yada tamam Türkçeden vazgeçik. Senelerdir devam eden kronikleşmiş hataları düzeltseler ve oyunu 50-60 TL den satsalar insanlar yine alır. Bu firma gerçekten Türkiye'de orjinal oyun satmayı istesin binlerce çözüm bulur, uygular. Burda sorun şu ki bizim için hiç birşey yapılmıyor. Bizi düşündükleri falan yok. Kimse kimseyi kandırmasın.

Çakma Ferrrari denilen o firmadanda öğrenmeleri gereken çok ama çok şey var. Zaten önümüzdeki fm serilerinde gerçekten birşeyler öğrendiklerini görücez. Fifa'nın Pes'ten öğrendiği gibi..

Ps3 oyunlarının Türkiye'de satış fiyatı yeni çıkan oyunlar için 150-180 Tl arasında değişiyor. Yurt dışından alırsanız kargo dahil 80 TL ye geliyor. Ancak bu yüksek fiyatlar sizi yanıltmasın. O oyunlar gerçekten o parayı hakediyor.

http://i25.tinypic.com/21me0qa.jpg (http://i25.tinypic.com/21me0qa.jpg/)

Adamlar bu oyununun satış fiyatını 100€ olarak belirlesede insanlar gider bu oyunu alır. Aynı fm gibi bu oyunda kendi kategorisinde liderdir. Fiyatı ne olursa olsun fanları alır. Oyunun her türlü satacağını bilmelerine rağmen işlerini adam akıllı yapıyorlar. Oyunu sürekl geliştiriyorlar, maliyeti sürekli arttırıyorlar. Oyunda 1000 arabanın lisanlı olarak olması yetmiyor üzerine WRC ve NASCAR lisansınıda alıyorlar. Bir de utanmadan oyunu yılbaşında çıkartıyorlar!(Yılbaşında oyunlarda %50-60'a varan indirimler oluyor)

Bunun gibi örnekleri gördükten sonra kimse bana satış riskinden, Türkçe'yi oyuna eklemenin büyük maliyetinden?! bahsetmesin.

Bu adamlar WRC ve NASCAR lisansını alsada almasada bu oyun milyonlar satacak.Ancak maliyetten kaçmıyorlar. Riskleri alıyorlar. Hayranlarını düşünüyorlar.

Şimdi bu durumda sizce hangi oyun alınmayı hakediyor? 85 tl lik yukardaki oyunumu? 90 tl lik fm mi. Yoksa sırf bizi düşündü diye cm mi. Karar sizin..

Ahmet Göktaş
11.Eylül.2009, 10:09
Şöyle birşey olamaz mı ? Türkçe dil seçeneği olsun fmde ama sdaece orjinallerde olsa bu seçenek. Korsanlarda bi şekilde olmasa ?

Addolorato
11.Eylül.2009, 12:08
Bu oyunu kendi dilinde oynamayan bir kaç ülkeden biriyiz heralde. Fransızcayı koyunca çogu Afrika ülkesi ve Fransa'nın eski sömürgeleri Cezayir falan hepsi kendi dilinde oynuyor Belçika ve İsviçre'nin bir kısmı. Keza Güney Afrika'nın resmi dili İngilizce sanırım. Oyunu Portekizce yapınca Portekiz ve Brezilya İspanyolca yapınca bütün Latin Amerika oyunu kendi dilinde onuyor. Almanca yaptıgında İsviçre'nin bir kısmı İtalya'nın küçük bir kısmı ve Almanca konuşan çogu ülke oyunu kendi diliyle oynuyor. Bir biz kaldık ya :D

eXcitinG
11.Eylül.2009, 13:50
Coşkun senin verdiğin örnek yanLış. AdamLar o zamanda sana CM ne amaç güdüyordu da hiç bir bekLenti oLmadan direk Türkçe çıkardı. CM nin gördüğü potansiyeLi FM yıLLardır göremiyormu. Sigames için sadece mazeret bunLar Türkçe çıkarmamak için. Cm 99 ve 2002 arasında ki Türkiye potansiyeLini ve ondan sonra ki yıLLarda ki FM potansiyeLini görüp, biLdiği için yeni yapıLanmasında da Türkçe yi ekLedi. Bunu haLi iLe FM de yapabiLir. Sonuçta gözLe görüLür bir potansiyeL var.

Hem müşteri her zaman hakLıdır. Önce üretici yapacak, sunacak ondan sonra duruma göre değişime gidecek. Önce Sigames bir yapsın bakaLım, baksın bekLentiLeri karşıLıyormu, karşıLamıyormu ondan sonra yeni seriLerde çıkarıp, çıkarmayacağına karar versin. BöyLe bir mantık yok kusura bakmayında. Yok neymiş biz orjinaL aLacakmışızda, ona göre çıkaracakLarmışta feLan,fıstık..

Önce yapacaksın, ondan sonra hareket edeceksin. Dünyanın hiç bir yerinde Sigames in izLediği gibi bir mantık yoktur.

farfarforfor
11.Eylül.2009, 18:20
Müşteri haklıdır lafı sadece ama sadece türkiyede geçer şimdi fm fiyatı yükseldi diyoruz geçen sene 85 liraydı bu sene 90 lira avrupada 40 avro yani türk parası ile 86lira kısacası gümrük vergisi ilave ediyor sadece 4 lira hem bizler korsan ürün alarak türkiyenin itibarını zedeliyoruz hem devletimiz zarar görüyor arkadaşlar deminden beri yorumları okuyorum 90 lira tamam kabul ediyorum kimimizin maddi sııntıları vardır alamaz ama maddi durumu olanlar bence oyunu orjinal alsınlar eğer sıkıntı varsa 5 kişi ortak alın derim hiç bişey kaybetmezsiniz 5 kişi 20 milyon koysa üstüne 10 lira kalıyor onuda oynarken kola ve cips alırsınız :D tadını cıkartırsınız bizler ilk önce orjinal alalım sonra türkçe isteyelim...

eXcitinG
11.Eylül.2009, 18:55
Sen bu mantık iLe daha çok bekLersin Türkçe yi.

Dünya üzerinde kaLıpLaşmış satış-pazarLama stratejiLeri vardır. Sen üretici bir firma isen hangi sektöre, hangi yöne, hangi yaş grubuna ve hatta Dünya geneLinde aLınacak birşey yapacak isen hangi diLe hitap edicek bunu hesapLayacaksın. Bu hesapLamaLarın sonucunda ürettiğin maLı bu şekiLde pazarLayacaksın. Ha sonradan baktın hangi yerLerde istediğin verimi aLamadın oraLara oLan iLgini azaLtıp nereden verim ve istedikLerini aLdı isen o yöne doğru yatırımLarını arttıracaksın.

Sigames yıLLardır oyunu adam gibi yapamadığı gibi satış-pazarLama konusunda da sınıfta kaLıyor. Yok öyLe önce aL sonra bakarız. Adam gibi kardeşim biz sizi saLLamıyoruz desinLer, gerçeği söyLesinLer.

perpetua
11.Eylül.2009, 19:05
Sen bu mantık iLe daha çok bekLersin Türkçe yi.

Dünya üzerinde kaLıpLaşmış satış-pazarLama stratejiLeri vardır. Sen üretici bir firma isen hangi sektöre, hangi yöne, hangi yaş grubuna ve hatta Dünya geneLinde aLınacak birşey yapacak isen hangi diLe hitap edicek bunu hesapLayacaksın. Bu hesapLamaLarın sonucunda ürettiğin maLı bu şekiLde pazarLayacaksın. Ha sonradan baktın hangi yerLerde istediğin verimi aLamadın oraLara oLan iLgini azaLtıp nereden verim ve istedikLerini aLdı isen o yöne doğru yatırımLarını arttıracaksın.

Iste sirketler boyle para batiriyor. Deneme yanilma ile sadece Turkiye'de is yapilir. Alirsin teknik direktoru, bakarsin olmadi, yollarsin.. sonra da 8 milyon Euro tazminatini takir takir odersin...

Turkiye'de korsana bakis acisinin degisecegi konusunda en ufak bir kipirdama olmadan neden girip para batirsin ki burada herhangi bir sirket. Eidos giriyor evet. Ama onlarin da ne kadar ac oldugu zaten ortada.

eXcitinG
11.Eylül.2009, 19:42
Şimdi sizin verdiğiniz örnekLer iLe bunLar örtüşmüyor. Sigames oyuna Türkçe DiL desteği, Arapça DiL desteği ekLesen, bu şekiLde ne oLacağını görsen çok mu zor oLur yani. Sonuçta o pazarda yıLLardır gördüğün bir satış adeti var. Bunun artıp, atmayacağını görmek, bunu denemek ne kadar risk gerektirecek birşey. Şirket battıracak, tazminatLar ödettirecek kadar zor oLmasa gerek.

Anket yapaLım Türkiye ve diğer FM yi kendi diLLerinde isteyen üLkeLer arasında bakaLım yüzde kaçı önce yapsınLar sonra aLırım diyecek.

Cevap beLLi. Satmak istemiyorLar, yapmak istemiyorLar bu yüzden binbir mazeret ve eLLerinde ki korsana yöneLme kozunu kuLLanıyorLar. Bu kadar basit.

ozaniel
11.Eylül.2009, 19:54
Aslında dil dosyalarını Turksportal'a yollasalar ve oyun çıkmadan biz çevirsek SI'nin bir kaybı olmaz, bize de yararlı olur. Daha önce galiba böyle birşey denenmişti, bir kez daha sorulabilir Fm2011 için.

Sekopej
11.Eylül.2009, 19:55
Türkiye pazarını kısaca sallamıyor adamlar, çünkü oyun Türkçe olsa da, fiyatı 10 lira olsa da korsana olan ilgi azalmaz. CM istediğin kadar öde fiyatıyla satışa çıktı, yaklaşık 20 lira civarında oyunu edinebiliyorsunuz. Türkçe olduğu için destek olmak adına orjinal alanlar olsa da, neden para vereyim ki korsanı varken hatta korsana 2 lira vermek yerine direk internetten indirip oynarım mantığının olduğunu, sitelerde kısa bir tur atarak görebilirsiniz.

Türkçe olduğu için orjinale destek verenlerin sayısının da çok olacağını sanmıyorum CM'de. Satış rakamları açıklandığında bunu göreceğiz. FM ise Türkçe zahmetine hiç girmiyor çünkü diğer ülkerlerde yeterince kazanıyor, orada pazarın lideri, oraya yönelik geliştirmeler hem daha ucuz, hem de geri dönüşü daha fazla.

CM oyunu Türkçe yaparak bu piyasayı kontrol etmek istiyor çünkü avrupada kontrol zaten FM'de. Orada FM'yi geçemeyeceği ortada, bu nedenle yeni pazarlara açılıyorlar.

Gönül ister ki CM'nin satışı yüksek olsun ve bu pazara girme riskini FM'de alsın. Ama bizdeki mantık değişmediği sürece, aynısı Türkçesini bedava indirmek varken neden 20 lira vereyim mantığı değişmediği sürece daha çok bekleriz.

FM Türkiye pazarında 1 numara olayım görüşünde değil, biz ne kadar sen Türkçe yap, alacağız desek de adamlara inandırıcı gelmiyor. Biz burada onlara sallıyoruz ama onların umrumnda olduğunu da sanmıyorum. Avrupa'da önceki seneye göre satış sayılarını arttırdıktan sonra, buraya bakacaklarını da sanmam.

cess41
11.Eylül.2009, 21:06
Bu sene yine fm i orjinal kutulu almayı düşünüyorum. İçime asla ama asla sinmiyo en azından "yok efendim türkiyede satılmıyo, türkçe çıkarmaya gerek yok" gibi klasikleşmiş bişey söylediklerinde en azından ben kendi görevimi yapmış olucam. 90 milyon bizim için çok fazla olmayabilir ama kendi ortaokul ve lisede ki halimi düşünüyorum 90 milyon şuanda ki 500 milyon gibi gelirdi. Artık en azından türkçe çıkarmayacaklarsa bile en azından türkiyede ki fiyat politikalarından bi fedakarlık yapmasını bekliyoruz Sigames'in.

Cm i bende 12.5 € vererek internetten satın aldım. Alma nedenlerim
1-Türkçe çıkararak en azından türk oyuncu topluluguna saygısını gösterdikleri için
2- 0 dan başlayarak en azından çabalayarak buraya kadar getirdiiler, destek olunursa kimbilir daha ne aşamalar kaydederler diye düşündüğüm için
3- Demosunu oynadım, oyun içi hatalar en az fm kadar, fazla da olsa yenilikçi oldukları ve insanların fikirlerine saygı duydukları için(eminim hataları düzeltecek yama çıkarcaklar ve bu yama fm de ki gibi hucum hattını düzeltip bu seferde savunma hattını bozan bi yama olmayacağını düşünüyorum)
4-Artık sigames i dürten bi rakip oldugu için fm nin ilerleyen aşamalarda vurdum duymazlığını düzeltip en azından tekel kavramını ortadan kaldırıp, rekabetin içine sokup, oyunculara çok daha iyi oyun çıkarcaklarını düşündüğüm için

Çok mükemmel bir yazı.Sana helal olsun demek geliyor içimden arkadaşım.

Kendi düşüncelerime gelirsek ; çok mu zor acaba 1 (bir) sene Türkçe dil desteği yapmaları.Binlerce kişiden yardım alabilir (hemde bedavaya) dil desteği için.Mesela bu sitede kayıtlı %80 insan bence gece gündüz demez destek verir , çalışır.Bence 1 sene deneseler pişman olmazlar.Ben sırf başka sitelerden alınan dandik Türkçe yamayı bekleyipte oyunu oynayamayan en az bin kişi bilirim internetten tanıştığım.Yazık günah...
Belkide biz bilmiyoruz bir ülkenin dil seçeneğini eklemek çok zor bir iş.Ama düşündükçe çokta zor bişey değildir diyorum.Birlikten kuvvet doğar,bunu düşünüp destek almaları lazım Türk FM sevenlerden.

Cengo
11.Eylül.2009, 23:35
Şimdi sizin verdiğiniz örnekLer iLe bunLar örtüşmüyor. Sigames oyuna Türkçe DiL desteği, Arapça DiL desteği ekLesen, bu şekiLde ne oLacağını görsen çok mu zor oLur yani. Sonuçta o pazarda yıLLardır gördüğün bir satış adeti var. Bunun artıp, atmayacağını görmek, bunu denemek ne kadar risk gerektirecek birşey. Şirket battıracak, tazminatLar ödettirecek kadar zor oLmasa gerek.

Anket yapaLım Türkiye ve diğer FM yi kendi diLLerinde isteyen üLkeLer arasında bakaLım yüzde kaçı önce yapsınLar sonra aLırım diyecek.

Cevap beLLi. Satmak istemiyorLar, yapmak istemiyorLar bu yüzden binbir mazeret ve eLLerinde ki korsana yöneLme kozunu kuLLanıyorLar. Bu kadar basit.

Bir firmanın bütçesi nasıl oluşuyor, kâr-zarar tabloları nasıl yapılır, şirket nasıl yapılanır, nerelere harcamalar yapar, hangi firmalara ne giderler öder, bu çark nasıl döner haberiniz var mı?

Şirketler nasıl devam ediyor bilmiyorsunuz.O bahsettiniz kadar da ucuz değil.
Ben olsam hiçbir şeyi Türkiye pazarına bile sokmazdım, bırakın Türkçe'yi.
Bu mantık bir şirketi batırır, Milyar €luk bütçesi olan holdingler bile 1€ yatırım yapmıyor, neden bahsettiğinizin farkında değilsiniz.

Krusty
11.Eylül.2009, 23:42
SI yıllardır böyle, Türkiye orijinal oyuna ilgi göstersin oyuna Türkçe dil seçeneğini ekleyelim diyorlar. Bu mantık nerde vardır? Bir alışveriş mağazasına gittiğinizde siz ürünü aldıktan sonra parayı verirsiniz değil mi? Eğer Ürün yoksa ben parasını vereyim gelince alırım mı dersiniz? Hayır, hiç sanmıyorum.. İşte SI'in uyguladığı yöntemde bunla eşdeğer. Oldukça saçma!

RaSenGan
11.Eylül.2009, 23:42
Bir firmanın bütçesi nasıl oluşuyor, kâr-zarar tabloları nasıl yapılır, şirket nasıl yapılanır, nerelere harcamalar yapar, hangi firmalara ne giderler öder, bu çark nasıl döner haberiniz var mı?

Bu mantık bir şirketi batırır, Milyar €luk bütçesi olan holdingler bile 1€ yatırım yapmıyor, neden bahsettiğinizin farkında değilsiniz.

Hayro abinin mesleği gereği bunları biliyordur.

Vieri
12.Eylül.2009, 00:00
CM iyi satan Eidos güzel bir iş yaptı, tebrik etmek lazım ve destek olmak lazım. Bu pazara ilgi göstermesi Avrupa'da yok satmaktansa Türkiye gibi 3.lig pazarlara önem vererek, dil desteği sağlaması taktir edilecek bir girişim. Bundan hiç birimizin şikayeti yok üstüne üstlük sevinçliyiz. Oyun kötü bile olsa sırf bu girişim nedeniyle destek olunması lazım.

SEGA'nın da benzer şekilde önümüzdeki yıl ülkemizin dilinde oyun çıkartması ve daha satın alınabilir bir rakam ile tezgahlarda yer edinmesi gibi girişimlerini arzuluyoruz. CM'nin Türkiye pazarındaki alacağı sonuçlar hiç kuşkusuz SEGA'nın önüne gidecektir.

Sonuçta bu sene CM ile FM yi herkes test edecek ve sonucu görecek. Hatalar ile dolu olduğundan ve düzeltilmediğinden şikayet ettiğiniz ama ne hikmetse vazgeçemediğimiz ve yapay zekası ve veritabanı ile şu aşamada menajerlik oyunları alanında lider FM mi yoksa Türkiye pazarına Türkçe dil desteği ile giren ve yapay zeka ve oynanabilirlik bakımından geçtiğimiz yıllarda vasatı aşamayan CM mi?

Bunun cevabını oyunlar çıktıktan sonra denedikçe anlayacağız. Sonuçta ben oyunları ne kadar test etsemde ikisininde release sürümleri çıkmadığı için daha fazla yorum yapmak istemiyorum..

Gerçek olan şu ki ne kadar şikayet edilsede FM oynamaktan vazgeçmeyeceğiz, ister 90 TL olsun ister 120 TL olsun yine gidip korsan oyun alınacak.

Türkiye şartlarında bu üsteki cümlenin değişmesini görür müyüz? SEGA, Eidos gibi radikal bir adım atmadığı sürece çok zor...

Bunun dışında oyunu Türkçe yap alayım, oyunu sen bir satın al Türkçe eklemeyi düşünürüz.. Ben Türkiye'den para mı kazanıyorum ki Türkçe ekleyim, e sen benim dilimde oyun yapıyor musun ki ben gidip seni satın alayım lafları artık geçmişte kaldı, Bu lafları firma satış strateji olarak eleştirilebilir çok haklısınız. Dünya'da benzer örnekleri çok var esasta..

Herneyse artık bekleyip göreceğiz.

medievil
12.Eylül.2009, 00:16

O bahsettiğimizden kasıt eğer Türkçe fm ise biz zaten boşu boşuna si ye bu kadar sallamışız. Burda suçlu olan si değil demekki. Oyuna Türkçe dil eklentisi koymak için yükset fiyat çeken kişiler.

Bedavaya yada uygun bir fiyata bunun yapılacağını bilen herhangi bir kişi buna hayır demez çünkü. Tabi ırkçı falan değilse.

Milyar €'luk şirketlerlerin Türkiyede yüzlerce binlerce fabrikası var. Özellikle otomotiv ve tekstil firmalarının bence bir kez daha düşünün.

2011 için biraz umutlarım vardı bu yazıları okuyunca o umutlarımda kayboldu. Böyle gelmiş böyle gidecek sanırım..

E.Cartman
12.Eylül.2009, 00:19
Eidos'un büyük risk aldığı ortada ama SI'nın böLe bir riski niye almadığınıda anLayamıyorum 1 sene Türkçe oyun denemesiyLe SI asla batmaz hatta eminim ki daha çok satış yapacaktır en az 2 kat burda bile CM'nin Türkçe olacağını öğrenildikten sonra satış oranı sırf destek vermek için bile bayaa arttı eğer CM'de Türkçe dil desteği olmasaydı 1000 oyun satacakken Türkçe dili olduğu için en az 2000 oyun satacak eğer burda FM'yide kıskandırmak açısından alacaklarada bakarsak bu sayılar 3000 - 4000 olacaktır yani ortada yaklaşık 3000 oyunluk bir fark var eğer SI'yLe SEGA'da böyle bir şey yapıp oyuna hem Türkçe ekleyip birde fiyatı 50TL yaptıklarını düşünürsek bir senede sattıkları 1000 oyun 50.000TL ediyorsa bu en az 3 katına çıkacaktır ve 150.000TL değerinde oyun satılmış olacaktır ve ben buna kesinlikle eminim SEGA eğer bu riski alırsa Türkiye'den yaptığı kârı çok rahat 3'e katlayabilir bu benim görüşüm...

Cengo
12.Eylül.2009, 00:29
O bahsettiğimizden kasıt eğer Türkçe fm ise biz zaten boşu boşuna si ye bu kadar sallamışız. Burda suçlu olan si değil demekki. Oyuna Türkçe dil eklentisi koymak için yükset fiyat çeken kişiler.

Bedavaya yada uygun bir fiyata bunun yapılacağını bilen herhangi bir kişi buna hayır demez çünkü. Tabi ırkçı falan değilse.

Milyar €'luk şirketlerlerin Türkiyede yüzlerce binlerce fabrikası var. Özellikle otomotiv ve tekstil firmalarının bence bir kez daha düşünün.

2011 için biraz umutlarım vardı bu yazıları okuyunca o umutlarımda kayboldu. Böyle gelmiş böyle gidecek sanırım..

Bugün görüştüğüm bir firmanın fabrikası battı.
Neden bahsediyorsunuz?

Bu krizde kim harcama yapmaz.
Zilyon adet oyun gelecek, 1000 tane satılıp zarar edilecek.Raf parası, kargo giderleri vs vs.

Önce oyun alın, riske girdiklerine değsin.Eğer zarar etmeyeceklerse kanıtlayın lütfen, artık daha fazla bu konunun uzamasını istemiyorum.

Eidos'un büyük risk aldığı ortada ama SI'nın böLe bir riski niye almadığınıda anLayamıyorum 1 sene Türkçe oyun denemesiyLe SI asla batmaz hatta eminim ki daha çok satış yapacaktır en az 2 kat burda bile CM'nin Türkçe olacağını öğrenildikten sonra satış oranı sırf destek vermek için bile bayaa arttı eğer CM'de Türkçe dil desteği olmasaydı 1000 oyun satacakken Türkçe dili olduğu için en az 2000 oyun satacak eğer burda FM'yide kıskandırmak açısından alacaklarada bakarsak bu sayılar 3000 - 4000 olacaktır yani ortada yaklaşık 3000 oyunluk bir fark var eğer SI'yLe SEGA'da böyle bir şey yapıp oyuna hem Türkçe ekleyip birde fiyatı 50TL yaptıklarını düşünürsek bir senede sattıkları 1000 oyun 50.000TL ediyorsa bu en az 3 katına çıkacaktır ve 150.000TL değerinde oyun satılmış olacaktır ve ben buna kesinlikle eminim SEGA eğer bu riski alırsa Türkiye'den yaptığı kârı çok rahat 3'e katlayabilir bu benim görüşüm...

Satılan resmi değerleri görseydiniz niye Türkiye'de olduklarını sorgulardınız emin olun.

medievil
12.Eylül.2009, 00:39
İkili tartışmaya girmeyi istemiyorum ancak siz beni anlamıyorsunuz. Günümüz teknoloji çağı kargo, raf parası gibi giderler sizi korkutuyorsa oyunu internetten satasın.Satın alan indirir. Hatta burda büyük potansiyel var sürümdende kazanabiliriz diyip fiyatıda aşağı çekersin. Avrupadaki kişilerin oyunu Türkiyeden ucuza edinmelerini engellemek içinde oyuna sadece Türkçe dil eklentisini koyarsın. (Örnek: crysis)

Bakın yukarıda ne yazmışım:

Bu firma gerçekten Türkiye'de orjinal oyun satmayı istesin binlerce çözüm bulur, uygular.

Yukarıda yazdıklarım iki dakika içinde aklıma gelenler ve başka firmaların kullandıkları yöntemler.

Son olarakta kriz sadece o firmaları değil bizide vurdu ve oyun 90 tl..

Zaten bu konuda yöneticiler bazında olumlu konuşan ve tüketicileri anlayan tek kişi Vieri. Diğer arkadaşlar durumdan son derece memnun görünüyor.

Sekopej
12.Eylül.2009, 01:20
Memnun olduğumuz elbette söylenemez, ben hiç oynamayacağımı bildiğim halde Cm aldım. İndirmedim bile mesela oyunu henüz ama sırf bu satışları görüp FM seneye Türkçe olur umudundayım. FM önce alın, bakarız politikası uyguluyorsa, bunu CM üzerinden gerçekleştirebiliriz ve satış rakamları yüksek olursa CM'nin (ki olacağını da sanmıyorum, oyun Türkçe, orjinalden farkı yok, korsanı indirip oynayabiliyorsun, ee böyle olunca ülkemiz insanı neden orjinale para vereyim ki der duyarlı ufak bir kısım haricinde) FM bu pisayası görüp seneye bu konuda girişimler yapabilir.

medievil
12.Eylül.2009, 01:47
Bu kadar kesin nasıl konuşuyorsunuz anlamıyorum. Açın aral forumlarını okuyun Crysis Türkçe çıktığında 1 haftada stoklar eridi oyun bulunamıyordu. Aralda bu yüzden çok tepki çekti. Satışlardan memnun oldular heralde ki warhead de Türkçe çıktı. Anlaşılan o ki bu satışlarda yeterliydi Crysis 2 de Türkçe çıkacak deniliyor.

Şimdi sorarım size bu forumda Crysis gibi oyunu kaldırabilecek pc ye kaçımız sahibiz. O oyun sırf Türkçe diye alındı.

Cm ye gelince ben tam tersi düşünüyorum. Gayet iyi bir satış rakamına ulaşacaktır.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Vierinin dediği gibi bekleyip görücez :)

Sekopej
12.Eylül.2009, 01:55
Kesin konuşmuyorum, bu benim öngörüm. İnşallah yanılırım ama oyun internete düşmüş ve indiriliyor. Türkçe çıktığı için destek olalım diyenlerin sayısı, korsanı varken neden orjinal alayım diyenlerden az olacaktır diye düşünüyorum.

Crysis de yıllardır oluşmuş sisteme başkaldırıştı, CM de aynı etkiyi yapar umarım. Crysis'in yaptığı etki FM yapımcılarını etkilememiş, CM umarım etkiler.

farfarforfor
12.Eylül.2009, 02:42
exciting ben tartışmaya girmek istemem fakat yok sen bu mantıkla gidersen demişsin meraklanma benim mantığım evelallah bana yeter benim burdaki örneklmemin amacı her şirketin yapısal anlamda kar zarar bilançoları vardır fm yapımcıları kaç senedir türkiye piyasasında ve bu piyasadaki mallar ne kadar çok satılıyor 70 milyonluk nüfus bu nüfusun atıyorum 2 milyonu fm oynasa bunlardan %52.2si korsan alsa ve benim bu oyun piyasasından payım beklentilerimin altında olursa bu adamlarda marka oldukları için türkçe paketi koymaz ve sen daha çok beklersin benim kendime yetecek ingilizcem var ve ben chicken translation türkçesiyle oyun oynamak istemem ya burdaki bu adamların oyunu yapanların gerçek anlamda kar sağlıyacaklar ki bizim o zaman türkçe dil paketi oyuna eklensin yoksa bu piyasa avrupaya göre karı çok düşük bir pazar burda konular açıyorsunuz korsan almayın diye ***** paylaşmayın diye bu forum o zaman büyük bir forumsa korsan kampanyası başlatın klavyeden yazarak bazı şeylerde mantık arayarak çözüme kavuşulmaz akıl lazım

Bekq
12.Eylül.2009, 03:35
Bu kadar yazmışsınız. Çoğunu okudum ve hak verdim. İşin kısası ise şu:
Cm 2010 bu sene Orjinal alımlarda Fm 2010'u geçerse seneye Fm 2011'i Türkçe oynayacağız. :)

E.Cartman
12.Eylül.2009, 03:53
Burada bir Crysis gördüm Türkçe olarak örnek verilmiş ki Crysis verilmesi gereken en son örnek Crysis'in Türkçe olmasının tek nedeni oyunun yapımcısı olan Crytek firmasının kurucularının Türk olmasıdır yani bu konu için verilebilecek en kötü örnektir... :)

ozaniel
12.Eylül.2009, 06:40
Şöyle bir açıdan bakalım, bir kitap yazdınız. Ardından kitabı satışa sürdünüz ve kitap ülkenizde ve birçok ülkede çok iyi sattı. Ancak bir ülkede çok çok az sattı, çünkü o ülkede insanlar korsan kitap alıyor. Aynı şekilde o ülkede ciddi bir kitap satışı yok, korsan kitaplar piyasaya hakim. Fakat o ülkenin insanları kendi dillerine çevirirsen alacaklarını söylüyorlar. Böyle bir durumda korsan damgası yemiş ülkenin diline kitabını çevirir misin? Yoksa bu insanlar daha ucuz diye korsan alır diye masrafa girmez misin?

medievil
12.Eylül.2009, 06:49
http://img200.imageshack.us/img200/2705/20090911115306.png (http://img200.imageshack.us/img200/2705/20090911115306.png/)

Zaten dünyada tek akıllı si. Dünya devi SONY nin pazarlamadan anladığı yok..

medievil
12.Eylül.2009, 08:20
Yazının özellikle ikinci paragrafına dikkatinizi çekmek istiyorum. PSN Türkiye aktif olmadan psp go ülkemizde satılmayacak.

Bunun anlamı şu ben önce size hizmeti(PSN Türkiye) getiriyorum. Daha sonra ürünümü(psp go ) satışa çıkartacağım.

Olayı birde SI'nin gözünden bakalım. Acaba SONY'nin yerinde SI olsaydı ne olurdu? :)

Siz önce psp go yu bi alın :) satışlara bir bakalım. Olurda bizi tatmin ederse PSN Türkiyeyi kullanıma sunarız. Oyunlar sadece dijital olarak yüklenebiliyor, bu yüzden PSN Türkiye açılana kadar oyun falan oynamazsınız. Herşey sizin oynayamayacağınız bir ürünü almanıza bağlı:)

ve bu atılımı yapanda SONY. Yani cafelerde evlerde senelerce çipli olarak kullanılan ps2'yi üreten firma. Türkiye'de ps3 oyunu satamayan bir firma.

Ayrıca emin olunki PSN serverlarına harcanak olan maliyet Türkçe FM için harcanak olan maliyetin çok ama çook üzerinde. Eğer Türkçe FM çok büyük bir maliyet ve risk ise acaba Sony'nin yaptığı ne çok merak ediyorum.

Kısaca istedikten sonra Türkçe fm de çıkartılır, uygun fiyatada satılır, riskede girilir..

cashua
12.Eylül.2009, 18:41
Burada bir Crysis gördüm Türkçe olarak örnek verilmiş ki Crysis verilmesi gereken en son örnek Crysis'in Türkçe olmasının tek nedeni oyunun yapımcısı olan Crytek firmasının kurucularının Türk olmasıdır yani bu konu için verilebilecek en kötü örnektir... :)

Sen türk firması olupta yabancı isim veren firma duymadın mı hiç.
Nasıl kötü örnek. Türk firması diye türkçe oyun çıkartmak zorunda mı? Far cry 'da aynı firmanındı türkçe mi oynadın oyunu.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Yazının özellikle ikinci paragrafına dikkatinizi çekmek istiyorum. PSN Türkiye aktif olmadan psp go ülkemizde satılmayacak.

Bunun anlamı şu ben önce size hizmeti(PSN Türkiye) getiriyorum. Daha sonra ürünümü(psp go ) satışa çıkartacağım.

Olayı birde SI'nin gözünden bakalım. Acaba SONY'nin yerinde SI olsaydı ne olurdu? :)

Siz önce psp go yu bi alın :) satışlara bir bakalım. Olurda bizi tatmin ederse PSN Türkiyeyi kullanıma sunarız. Oyunlar sadece dijital olarak yüklenebiliyor, bu yüzden PSN Türkiye açılana kadar oyun falan oynamazsınız. Herşey sizin oynayamayacağınız bir ürünü almanıza bağlı:)

ve bu atılımı yapanda SONY. Yani cafelerde evlerde senelerce çipli olarak kullanılan ps2'yi üreten firma. Türkiye'de ps3 oyunu satamayan bir firma.

Ayrıca emin olunki PSN serverlarına harcanak olan maliyet Türkçe FM için harcanak olan maliyetin çok ama çook üzerinde. Eğer Türkçe FM çok büyük bir maliyet ve risk ise acaba Sony'nin yaptığı ne çok merak ediyorum.

Kısaca istedikten sonra Türkçe fm de çıkartılır, uygun fiyatada satılır, riskede girilir..

+1
söylediklerini çok beğendim.

perpetua
12.Eylül.2009, 19:51

Anlamiyorsunuz galiba. Yillardir gorulen onemli bir satis adedi falan yok ortada. Satin alinan her oyun icin en azindan 5 tane oyun korsan kullaniliyor ayrica. Bir de Turkce ciksa oyun, herhalde bu 10 katina cikar.

Turkiye'de satin alanlarin sayisi Istanbul'un nufusundan kucuk olan Portekiz, Irlanda, Danimarka, Yunanistan, Norvec gibi ulkelerin satislari Turkiye'yi katlamis durumda.

Once yapsinlar sonra alalim'i anlarim. Benim karsi geldigim, once yapsinlar sonra satin alirim deyip, korsan oynamaya devam edenler. Madem boykot ediyorsunuz, boykot edin. Satin almiyorsaniz, korsan da kullanmayin.

Ama hem soyleniyor, hem de korsan kullaniyorsaniz sorun SI'da degil, ulkemin insaninin zihniyetindedir. Bu ziyniyet bozuklugu giderilmeden de Turkiye yatirim yapmak icin mantikli bir yer degildir. Buna da bahane demek yerine, bir sirketin hislerle degil mantigi ile davranmasi demek daha dogru olur.

Bakalim CM ne kadar satacak. 1 kurusa bile oyunu korsan oynayan kisi sayisi, satin alan sayisindan fazla olursa zaten Eidos da Turkiye'yi, "bunlarin kani bozuk" deyip siler atar.

perpetua
12.Eylül.2009, 19:53

Farkli pazarlari degerlendirdiginin farkindasindir umarim.

murat taşlı
12.Eylül.2009, 20:01
Arkadaşlar ticaret zaten risktir riske girilir siz zamanında girip yapmazsanız girenler olur pazarınızı tamamen kaybetme riskiniz daha fazladır ayrıca ben burada fazla bir riskde göremiyorum zaten olan bir pazarınız var ve bu pazarı türkçe eklediğinizde artacağı kesin eee risk nerde ben göremiyorum bazen firmalar bırakın artışı pazardaki yerini korumak için bile böyle hizmetleri kullanıcılarına sunar, sunmak zorundadır.Zaten bundan sonrada pazarını riske atmıştır bence Cm kendini geliştirir ve kullanıcıya kendini sevdirmeyi başarırsa Fm o zaman riske girer işte.

murat taşlı
12.Eylül.2009, 20:17
Ayrıca sormak istediğim bir şey var gerçi geçen senede sormuştum ama unuttum kusura bakmayın bu steam den alınan oyunlar Türkiye den alınmış olarakmı görünüyor.

Sekopej
12.Eylül.2009, 20:18
Şu durumda FM'nin Türkiye pazarından kazanacağı para, CM piyasayı ele geçirdiğinde kazanacağından çok farklı olmaz. Kaybedilecek çok değerli bir pazar değiliz yani.

CM beklenen etkiyi yaparsa risk almayı göze alırlar. Yoksa avrupa ülkelerinde en ufak artış bile, bizim ülkemizde alınacak riskin ardından kazanılacak paradan daha fazladır. Bu nedenle avrupa ülkelerinde satışı arttırmaya çalışıp Danimarka'Nın, Norveç'in dillerini koyuyorlar. Orada talep onları arza ittiği için. Ülkemizdeki talep demek ki hiç heyecanlandırmıyor adamları ki buna bulaşmıyorlar.

CM'nin satışlarının bu heyecanı oluşturmasını beklemek şimdilik en umutlu şey olacak.

murat taşlı
12.Eylül.2009, 20:37
Daha önce böyle birşey söylendimi bilmiyorum ama çevremden gözlemlediğim kadarıyla bu oyun yeterince bilinmiyor bence tek sorun korsan değil.

medievil
13.Eylül.2009, 00:20
Farkli pazarlari degerlendirdiginin farkindasindir umarim.

Zaten Crysis desek Türk firması ondan diyorsunuz.

CM desek ucuz etin yahnisi diyorsunuz.

Sony desek farklı bir pazar diyorsunuz.(psp go ve ps3'ü de oyun pazarından saymadınız ya bravo)

Sizin gözünüze perde inmiş daha ne diyim ben.

Cengo
13.Eylül.2009, 04:45
Arkadaşlar ticaret zaten risktir riske girilir siz zamanında girip yapmazsanız girenler olur pazarınızı tamamen kaybetme riskiniz daha fazladır ayrıca ben burada fazla bir riskde göremiyorum zaten olan bir pazarınız var ve bu pazarı türkçe eklediğinizde artacağı kesin eee risk nerde ben göremiyorum bazen firmalar bırakın artışı pazardaki yerini korumak için bile böyle hizmetleri kullanıcılarına sunar, sunmak zorundadır.Zaten bundan sonrada pazarını riske atmıştır bence Cm kendini geliştirir ve kullanıcıya kendini sevdirmeyi başarırsa Fm o zaman riske girer işte.

Hem yatırım diyorsunuz hem de risk yok diyorsunuz. Kendi kendiniz ile çelişiyorsunuz.Yeminli çevirmenlere ödenen paralar ve dil uyumluluğu-test ekiplerine ödenen rakamlar da hiç düşündüğünüz kadar ucuz değil.Her bir kuruşun değeri var, ödeneklerin yanlış kullanımı finansman sahibini ve bütün karar merciilerini işinden attırır.

Bu işten kazananlar dağıtıcılardır, SI Games'in o kadar büyük rakamlar kazanma şansı yok.O yüzden riskler onlar için daha önemli.

CM'nin Türkçe olması, batma noktasında olan bir geliştiri firmanın bir kaç ürün daha fazla satarak işi elden kaçırmaması için sarfettiği çabadır.SI Games bunu değerlendirecektir, çünkü bundan daha iyi test süreci olamazdı.Hiç para ödemeden Türkçe dilin satışları ne kadar etkileyebildiğini görecekler.

Risk=Paradır.Ekonomik krizlerde para elde tutulur, olabildiğince az risk alınarak süreç devam ettirilir, kazanç rakamları riskler ile düşürülmemeye çalışılır.Bunları biliyor olmanız gerekliydi.Bu krizde yatırım yapanın sonu büyük olasılık ile batmaktır, küçük olasılık ise uzun vadede tekel olmaktır.Önünüzü görmediğiniz bir süreçte paranızı savuramazsınız.

FM zaten bir tekeldir, bu düzeni bozma şansları yok.İyi ki SI Games sıradan bir firma değil, bunu sene test sürecini erkene aldılar.Daha da geliştirmeye çaba sarfediyorlar, başka bir firma bunu bile yapmaz, oyunu cilalar, bir sene daha aynı oyuna mahkum ederdi.Yurt dışında kanunlar çerçevesinde %99,9 orjinal kullanım olması nedeni ile orjinal oyun satılmasından dolayı kâr marjları düşmeyecekti büyük ihtimal.

SI Games haklıdır, Türk kullanıcısı korsan kullandığı için haksızdır.
Hem korsan kullanıp hem de Türkçe olmadığı için orjinal almayacağım, korsan kullanacağım demek terbiye sınırlarını aşmaktır.Ömer abinin de dediği gibi protesto edin.Hatta SI forumlarında konu açın, olumlu yanlarından, diğer oyununun Türkçe olmasının satın alıma katkılarından bahsedin.

Seçme hakkınız yoktur, oyun kalitesiz değildir.Eldeki ürün T.C. Kanununları'na uygundur.

Crysis her ülkede satış rekorları kırdı, çünkü grafikleri FPS türünde devrimdi.Türkçe olmasaydı da bu kadar olmasa bile ciddi oranda satılacaktı.Crysis kullancısı yüksek seviyede bir bilgisayara sahip olduğu için çoğunlukla maddi olanaklara sahip bir kitledir.ATI 4870X2'ye ya da GTX 290'a sahip bir kişi zaten bir çok orjinal oyuna da sahiptir.

Pazarı baltalayan sizsiniz, global kurumsal şirketlere bağlı çalıştığım için dolayısı ile gözlemleyebiliyorum.Türkiye pazarının Arap ülkeleri pazarından bile değeri fazla değildir.Türkçe sadece ülkemizde kullanılır, Arapça bile bir çok ülkede kullanılır.Korsan kullanımın Çin'den sonra en büyük olduğu, neredeyse hiç satış olmayan ve yatırımın sadece burada işe yarayabileceği bir gelişime asla hiçbir şirket katılmak istemiyor.

Gerçekleri kabul etmek zorundasınız, yoksa sürekli zaten yüzümüze çarpıyor.

eXcitinG
13.Eylül.2009, 04:55
Bu Sigames ve Fm memnuniyetinide anLamıyorum bazı arkadaşLarın. Ne kadar beğenenLer varmış Sigames in bu poLitikasını. Aramızda böyLe arkadaşLar, böyLe düşünenLer oLdukça Sigames in bu poLitikasına sonuna kadar hak veriyorum.

medievil
13.Eylül.2009, 05:17
Ben pes ettim zaten. Bende çok memnunum artık. Haydi hepimzi bimeks'lere, d&r lere gidelim pre order verelim.

perpetua
13.Eylül.2009, 05:23

Risk alinir alinmasina da, Turkiye SEGA'nin girebilecegi tek ulke degil.

Turkiye ile ugrasmak yerine, ABD'de satis arttiracak hamleleri yapmak daha dogru olabilir, zira ABD'de bir oyun satin alma kulturu vardir.

Veya oyunu Almanca cikartmak ve Almanya'da pazarlamak icin bir hamle yapabilir SEGA. Hem Turkiye kadar buyuk bir pazar, hem de ortalama gelir seviyesi daha yuksek. Yani kazanilacak daha cok para var Almanya'da.

Latin Amerika, Asya gibi pazarlar var. Japonya pazari var.

Turkiye'ye neden girerler, gelir kazanacaklarini bilerek girerler. Aksi takdirde zaten gelirlerini genisletebilecekleri ulkeler mevcut. Mevcut ortamda siranin Turkiye'ye gelmesine cok zaman var. Bu zamani kisatmanin yolu ne? Turkiye'ye yatirim yapmanin bir ABD, bir Almanya, bir Japonya kadar gelir kazandiracagini gostermek.

Bu da korsan kullanarak olmuyor tabii.

perpetua
13.Eylül.2009, 05:25

Sony desek farklı bir pazar diyorsunuz.(psp go ve ps3'ü de oyun pazarından saymadınız ya bravo)

PSP ve PS3 oyunlarini alan, kullanan kitle ile PS oyunlarini alan/korsan kullanan kitle ayni mi?

Veya PSP ve PS3 oyunlarini korsan satin alma/korsan indirme, PC ile ayni mi?

Ayrica kurulan sistem ne? Internet uzerinden satin alma sistemi. Steam uzerinden FM satin alinamiyor mu dukkandakinin 2/3 fiyatina?

Aydin
13.Eylül.2009, 06:08
SI Games haklıdır, Türk kullanıcısı korsan kullandığı için haksızdır.
Hem korsan kullanıp hem de Türkçe olmadığı için orjinal almayacağım, korsan kullanacağım demek terbiye sınırlarını aşmaktır.Ömer abinin de dediği gibi protesto edin.Hatta SI forumlarında konu açın, olumlu yanlarından, diğer oyununun Türkçe olmasının satın alıma katkılarından bahsedin.

Seçme hakkınız yoktur, oyun kalitesiz değildir.Eldeki ürün T.C. Kanununları'na uygundur.

Crysis her ülkede satış rekorları kırdı, çünkü grafikleri FPS türünde devrimdi.Türkçe olmasaydı da bu kadar olmasa bile ciddi oranda satılacaktı.Crysis kullancısı yüksek seviyede bir bilgisayara sahip olduğu için çoğunlukla maddi olanaklara sahip bir kitledir.ATI 4870X2'ye ya da GTX 290'a sahip bir kişi zaten bir çok orjinal oyuna da sahiptir.

Pazarı baltalayan sizsiniz, global kurumsal şirketlere bağlı çalıştığım için dolayısı ile gözlemleyebiliyorum.Türkiye pazarının Arap ülkeleri pazarından bile değeri fazla değildir.Türkçe sadece ülkemizde kullanılır, Arapça bile bir çok ülkede kullanılır.Korsan kullanımın Çin'den sonra en büyük olduğu, neredeyse hiç satış olmayan ve yatırımın sadece burada işe yarayabileceği bir gelişime asla hiçbir şirket katılmak istemiyor.

Gerçekleri kabul etmek zorundasınız, yoksa sürekli zaten yüzümüze çarpıyor.

Cengiz, "pazarı baltalayan sizsiniz" gibi bir cümle kuruyorsan sanırım bilgisayarındaki windows'un dahil, kullandığın bütün programlar orjinal. Çünkü söyleme tarzın sanki genel bir eleştiri yerine kendini kayırıp, başkalarını suçlar gibi. ya da ben yanlış anlamış da olabilirim.

Ayrıca crysis'in grafik anlamında pek bir devrim yarattığını düşünmüyorum. Half life 2'nin source motoru bir devrimdir. crysis'te devrim olan tek şey Türkçe olmasıydı bana kalırsa.

SIgames korsana hak vermiyorsa, korsanın doğduğu yer olan İsveç'e hiç bir şekilde destek vermemliydi o zaman. bu konuda SIgames'in korsanı bahane etmesini de doğru bulmuyorum. Ama Mustafa abinin açıkladığı veriler doğrultusunda adamlara hak veriyorum.

bunlar dışında dediklerine katılıyorum.

ozaniel
13.Eylül.2009, 06:51
Oyunun Türkçeleştirilmesi konusundaki düşüncelerimi zaten söylemiştim tekrarlamayacağım ama belirtmek istiyorum Crysis'in fizik motoru ve grafikleri o dönemde çıkan oyunlarla karşılaştırıldığında devrimdir.

farfarforfor
13.Eylül.2009, 07:06
sizin yaptığınızda bir nevi korsanı korumak şimdi neden orjinal alıyorsunuz oyun türkçe değil ki mantığına çıkıyor biri gelipte buna yalan desin hem orjinal oyun almıyacaksın hemde türkçe yapacaksın hahaha sadece gülünür arkadaşım orjinal alan alsın alamayan kendini kasmasın biz bunu diyoruz bu pazarda kitle ne kadar orjinal fm alırsa bizim haklılık payımız o kadar artar ama bu kitle bu zihniyetle giderse bende olsam türkçenin t harfini bile oyuna sokmam bu benim emeğime yapılmış saygısızlık derim siz hala SI Games firmasına gidipte biz oyunu türkçe istiyoruz gibi bir hakkınız yok oyunu orjinal alın ilk önce pazar payını genişletin gelipte sakın CMyi örnek göstermeyin çünkü cm olayı bitmiştir isterlerse oyunu türkler yapsın ama cm görsellik bakımından oynanabilirlik bakımından fmye su dökemez çok kötü bir oyun ama ileriki senelerde bir atak yaparlarmı görecez ama şuanda piyasada fm daha iyidir bu yazdığım sadece fm adına değil diğer bütün oyunlar böyledir kim ne derse desin SI Games sonuna kadar haklıdır

kumralyakisikli
13.Eylül.2009, 09:08
Arkadaşlar bence satmıyor diyerek yanlış düşünüyoruz bu sitede 198bin üye var Bunların 20 bini orjinal oyun alsa sadece burdan kazandıkları para çevirmene fazlasıyla yeter ki bu ülke turksportaldan ibaret değil...

Ben dün cm 2010u sırf türkçe çıkarttılar diye 25tlya aldım FM'den kimse fiyat indirmesini beklemiyor türkçe dil eklesin gerekirse oyunu 120tl yapsın....

Biz para vereniz önce hizmet edilmeli sonra para ödenmeli...

Cengo
13.Eylül.2009, 13:15
Cengiz, "pazarı baltalayan sizsiniz" gibi bir cümle kuruyorsan sanırım bilgisayarındaki windows'un dahil, kullandığın bütün programlar orjinal. Çünkü söyleme tarzın sanki genel bir eleştiri yerine kendini kayırıp, başkalarını suçlar gibi. ya da ben yanlış anlamış da olabilirim.

Ayrıca crysis'in grafik anlamında pek bir devrim yarattığını düşünmüyorum. Half life 2'nin source motoru bir devrimdir. crysis'te devrim olan tek şey Türkçe olmasıydı bana kalırsa.

SIgames korsana hak vermiyorsa, korsanın doğduğu yer olan İsveç'e hiç bir şekilde destek vermemliydi o zaman. bu konuda SIgames'in korsanı bahane etmesini de doğru bulmuyorum. Ama Mustafa abinin açıkladığı veriler doğrultusunda adamlara hak veriyorum.

bunlar dışında dediklerine katılıyorum.

Şu an İsveç'te görülen davadan haberdar değilsin galiba.
Genelleme yaptım, buradaki kişilere özel bir görüş değil.

Aydin
13.Eylül.2009, 19:14
Oyunun Türkçeleştirilmesi konusundaki düşüncelerimi zaten söylemiştim tekrarlamayacağım ama belirtmek istiyorum Crysis'in fizik motoru ve grafikleri o dönemde çıkan oyunlarla karşılaştırıldığında devrimdir.

Göreceli bir kavram bu. Bundan bahsediyorum. size göre devrimdir. ben ve çoğu arkadaşım Crysis'i harika bir oyun buluyor ama devrim niteliğinde piyasaya bomba gibi düşmüş bir oyun olduğunu düşünmüyoruz. Half life 2 devrim yaratmadı diyebilecek bir kişi bulamazsınız ama crysis'ten bol bol bulursunuz. demek istediğim bu.

İsveç'te görülen davadan haberdar olmasına haberdarım da konuyla alakası ne ki? Her zaman İsveç ligiyle olsun diliyle olsun oyundaydı. korsanı bahane edenlerin bu ülkeye ambargo koyması gerekirdi. bundan bahsediyorum.

Tim Duncan21
13.Eylül.2009, 19:21
Türkiye Standartlarında Bir PC Oyununa 90 YTL Verecek Arkadaşlarımızın Sayısı Gittikçe Azalırken,Fiyatların Bu Denli Fahiş Seviyelere Çekilmesi İkame Mallar'a Yönelmemizi Sağlıyor.Veyahutta Korsan Yayınlara.Ben CM'yi Orjinal Aldım.Ön Sipariş İle.Senelerdir FM Oynuyorum.Ama Bu Yıl Bu Fiyat İle Orjinal Almam Biraz Zor.Ki Şayet Hatırlarsanız,09'un İlk Çıktığı Zamanlardaki Yaşadığımız Bir Çok Sorun İllallah Dedirtmişti.Alan,Alacak Olan Veya Siparişde Bulunan Arkadaşlarıma Hayırlı Olsun Diyorum Şimdiden...

ozaniel
13.Eylül.2009, 22:12
Arkadaşlar bence satmıyor diyerek yanlış düşünüyoruz bu sitede 198bin üye var Bunların 20 bini orjinal oyun alsa

Aslında sorun burada, gerçekten 20 bin kişi orjinal alır mı? Türkçe olsa en fazla 3 bin kişi gider orjinal alır diye düşünüyorum. Tabii 90TL'nin de çok azı SI'ye gittiği için bu kadarlık satış oranından kar yapamayabilirler.

medievil
13.Eylül.2009, 23:29
20 bini orjinal alır almasına da bu satışlara yansırmı. Tanıdığım herkez yurt dışından alıyor.

perpetua
14.Eylül.2009, 06:23
20 bini orjinal alır almasına da bu satışlara yansırmı. Tanıdığım herkez yurt dışından alıyor.

Steam'den alinanlar yansir.

Turkiye icinden alinanlar yansir.

Yurt disindan ismarlayarak alinanlar yansimaz.

EreN
14.Eylül.2009, 07:38
Roy Meredith'e de bizzat söyledim bunu. SIRF Türkçe çıktığı için oynamayacak olsa bile alanlar olacaktır. Çok doğru bir hamle tebrik ederim bize gösterdiğiniz bu saygıdan ötürü diye de ekledim.
Mahallemde bile sırf Türkçe diye CM alan 9 arkadaşım var.

cashua
14.Eylül.2009, 14:34

Ben yazacaktım ya bunları niye benden önce davrandın :)
+1

cashua
14.Eylül.2009, 14:54
CM'nin Türkçe olması, batma noktasında olan bir geliştiri firmanın bir kaç ürün daha fazla satarak işi elden kaçırmaması için sarfettiği çabadır.

Bundan eminmisiniz, bence değilsiniz çünkü öyle değil.
Eğer sizin dedikleriniz doğru ise, neden batma noktasında olan firma zaten para kazanamayacağı bir pazar için uğraşsın. Büyük potansiyeller için uğraşır.

Ben kendi fikrimi söyleyeyim, eidos büyük bir firmadır.Bu firma bir pazar gördüyse, bu pazar için dağıtımını yaptığı bir firmaya tavsiye verebilir satış strajileri için. Bence bu CM'nin türkçe olmasındaki etkenlerin en önemlisidir.
Ama siz Sigames'i ısrarla savunuyorsunuz türkçe oyun yapmadığı için.

Sizin dediğiniz gibi batma noktasındaki firma birşeyler görüp Türkçe kullanıyorsa, bu bir riskse ve riske giriyorsa Sigames de bu riske girebilir. Bu risk ne Sega'yı ne Sigames'i yıkar.
Bir nokta daha var, korsan ne kadar ülkemizde çok da olsa işletim sistemini, ms ofisi, antivirüz programlarını ve oyunları lisanslı alan kullanıcılar be forumda bile var. Ben de onlardan biriyim, FM'yi de ya orjinal oynarım ya da hiç oynamam. Ama biryerlerde daha önce de söyledim, bir firma oyunu için benden işletim sisteminin dil yapısını bile değiştirmesini isterse bunu hakaret olarak algılar ve oynanmam. onun yerine batan firmanın oyununu türkçe olduğu için kötüyse de oynarım. Ama düşündüğünüz kadar kötü olmadığını da söylerim.

yorumsuz1i
14.Eylül.2009, 22:49
Sigames kusura bakmasın 90 tl etmez bu oyun.Sinir bozucu saçmalıkları olmasa bile yine de etmez.Ben hiç orijinal oyun almadım. bu paralara almam da.

Cengo
14.Eylül.2009, 23:56
Bundan eminmisiniz, bence değilsiniz çünkü öyle değil.
Eğer sizin dedikleriniz doğru ise, neden batma noktasında olan firma zaten para kazanamayacağı bir pazar için uğraşsın. Büyük potansiyeller için uğraşır.

Ben kendi fikrimi söyleyeyim, eidos büyük bir firmadır.Bu firma bir pazar gördüyse, bu pazar için dağıtımını yaptığı bir firmaya tavsiye verebilir satış strajileri için. Bence bu CM'nin türkçe olmasındaki etkenlerin en önemlisidir.
Ama siz Sigames'i ısrarla savunuyorsunuz türkçe oyun yapmadığı için.

Sizin dediğiniz gibi batma noktasındaki firma birşeyler görüp Türkçe kullanıyorsa, bu bir riskse ve riske giriyorsa Sigames de bu riske girebilir. Bu risk ne Sega'yı ne Sigames'i yıkar.
Bir nokta daha var, korsan ne kadar ülkemizde çok da olsa işletim sistemini, ms ofisi, antivirüz programlarını ve oyunları lisanslı alan kullanıcılar be forumda bile var. Ben de onlardan biriyim, FM'yi de ya orjinal oynarım ya da hiç oynamam. Ama biryerlerde daha önce de söyledim, bir firma oyunu için benden işletim sisteminin dil yapısını bile değiştirmesini isterse bunu hakaret olarak algılar ve oynanmam. onun yerine batan firmanın oyununu türkçe olduğu için kötüyse de oynarım. Ama düşündüğünüz kadar kötü olmadığını da söylerim.

Eidos'tan bahsetmemiştim, Beautiful Game Studios'un talebi olarka düşünüyorum.Eğer FM'e rakip görülme beklentisi var ise satış adetlerini yükseltmek adına yapılmış olabilir.CM'nin BGS'tan sonra yeterli bir oyun olarak görülmediği bir gerçek değil midir? Dediğim gibi risk yok bu sene, önümüzdeki sene için test edilmiş bir süreci, yani Türkçe dilinin satışa etkisini görecekler, daha net karar vermiş olacaklar.Biz dünyada yalnız değiliz, Yunanlılar da Yunanca talep ediyorlardı.Bunun sonu yok ki.

Bunlar zevktir, isterseniz oynarsınız ama oyun mantığına ciddi eksikleri olan bir oyunu da kabul edebileceğim bir şey olmaz.Zira bir çok şeyi İng. Türkçe diye ayırt etmiyoruz, en iyisi neyse o olsun diye almıyor muyuz?

murat taşlı
15.Eylül.2009, 12:30
Ben şimdiye kadar hiç cm oynamadım ama bu sene orjinal alıp deneyeceğim eğer memnun kalırsam seneye neden fm alayım cm ye neden vefasızlık yapayım bence fm riski aldı zaten bir çok kişi fm ye bozuk eğer ihtiyaçlarını cm görürse neden fm yi(türkçe olsa bile)alsınlar.

cashua
15.Eylül.2009, 15:12
CM'nin BGS'tan sonra yeterli bir oyun olarak görülmediği bir gerçek değil midir?
Bunlar zevktir, isterseniz oynarsınız ama oyun mantığına ciddi eksikleri olan bir oyunu da kabul edebileceğim bir şey olmaz.Zira bir çok şeyi İng. Türkçe diye ayırt etmiyoruz, en iyisi neyse o olsun diye almıyor muyuz?

FM ile CM kıyaslaması yaparsak ki yapmıyoruz, çünkü FM daha iyi hatta çok daha iyi, ama FM'den zevk alacak kadar ingilizce bilgim yok. O yüzden daha kötü olmasına rağmen CM'yi tercih ediyorum. Sizin tersinize ben birçok şeyi ingilizce ve Türkçe diye ayırt ediyorum. Benim FM oyununu yıllarca oynamamın, severek oynamamın tek sebebi Türksportal.
Eğer Türkiye'de lisanlı olarak FM satılıyorsa bunun en büyük sebebi emin olun Sega ve Sigames'ten çok Türksportal ekibi.
Ben size birşey sormak istiyorum. Yeni bir dil eklemek maliyetli diyorsunuz, problemli ve riskli diyorsunuz. Türksportal ekibi de oyunun Türkçe olarak hazırlanmasında gönüllü, üstelik Türkiye'de menejerlik oyunlarının oynanması dikkat çekecek kadar fazla. Bu risk sizce gerçekten alınamayacak kadar büyük bir risk mi? İkinci bir sorum 2 sene önce FM oynayabilmek işletim sisteminin Türkçe dil yapısını değiştirmek sizi hiç rahatsız etmedi mi. Bundan tek rahatsız olan benmiyim. Bunu sigames seneye hallederiz diye geçiştirdi, sizce de hatamıydı ben olmadığını düşünüyorum da...

derossi
15.Eylül.2009, 15:44
Bugün görüştüğüm bir firmanın fabrikası battı.
Neden bahsediyorsunuz?

Bu krizde kim harcama yapmaz.
Zilyon adet oyun gelecek, 1000 tane satılıp zarar edilecek.Raf parası, kargo giderleri vs vs.

Önce oyun alın, riske girdiklerine değsin.Eğer zarar etmeyeceklerse kanıtlayın lütfen, artık daha fazla bu konunun uzamasını istemiyorum.

Satılan resmi değerleri görseydiniz niye Türkiye'de olduklarını sorgulardınız emin olun.

kriz şimdi mi aklınıza geldi bu krizde her firma fiyat düşürürken indirim yaparken fm nin fiyatı artıyo sonra krizde kimse harcama yapmaz diyosunuz. e doğru krizde müşteri de oyun gibi lüksden kısacak siz de bunu düşünüp indirim yapacaksınız normali bu değil midir?
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
bu orjinal oyun konusu hiç bitmeyecek anlaşıldı. dil desteği olmadığı ve fiyatı ülke şartları için fahiş olduğu sürece bilinçli tüketici orjinal oyun almayacak bu belli. SI da bu konularda inatçı değişiklik yapmayacak o da belli. o zaman aynı tas aynı hamam yıllardır olduğu gibi korsan sürüp gidecek. bugüne kadar nasılsa bundan sonra da böyle olacak.

bu oyunu yıllardır oynayanlar aynen oynasın, orjinal alan da alsın. tartışmaya gerek yok ki.

dil desteği koymazlar fiyatı düşürmezlerse orjinal satılmaz onlar bunu göze almış, ben de dil desteği olmadan bazı hatalarla düşük fiyata oynamayı göze almışım. o zaman sorun yok bence

Sekopej
15.Eylül.2009, 16:09
Burada yama yapmak için gönüllü ekip var ama olaya resmi dil eklenmeye geldiğinde bunu buradan yapamıyoruz dışarıdan baktığımda bildiğim kadarıyla. Çünkü orjinal dil konusunda yapımcının gönüllü değil, ücretli çalışan, sene boyunca orada olacak elemanlara ihtiyacı vardır. Oyunun kodlarıyla bir sorun oluşturmaması için yapım aşamasında sürekli test edilmeli, bu nedenle resmi olarak eklenemiyor diye düşünüyorum. Sadece dil sosyasının alınıp çevrilmesiyle tamamı Türkçe olsa, bunun için tercüman tutulup cümleleri çevirtmek zol olmasa gerek.

Bir de abi işletim sistemini dil yapısı bir hata değildi bence. Korsan satımının çok olduğu bazı ülkelerde ki asıl amaç bizim için değildi diye biliyorum, oynanmasını zorlaştırmaktı. Zaten gelen tepkilerin ardından 2009'da bunu değiştirdiler, hala devam ediyor olsa serzenişine hak vereceğim ama bunun korsanı engellemekte bir faydası olmayacağını görüp 5 lisans anahtarı sistemine geçtiler.

Böyle gelmiş böyle gider şeklinde mi devam edecek yoksa gerçekten bu ülkeye yatırım yapmaya değer mi sorularının cevabını da CM'nin satış rakamları verecek. Bunu Sigames'e iletenler var ama her CM alan Sigames'e Türkçe olduğu için bu sene sizi değil CM'yi seçtim dese, sadece satış rakamlarına bakmadan sanal ortamda da Türkçe olması için çabalayanlara destek olsak daha etkili olur diye düşünüyorum.

Aydin
15.Eylül.2009, 16:16
Benim FM oyununu yıllarca oynamamın, severek oynamamın tek sebebi Türksportal.
Eğer Türkiye'de lisanlı olarak FM satılıyorsa bunun en büyük sebebi emin olun Sega ve Sigames'ten çok Türksportal ekibi.
Ben size birşey sormak istiyorum. Yeni bir dil eklemek maliyetli diyorsunuz, problemli ve riskli diyorsunuz.

Şunu belirtmeden edemeyeceğim, burada bu konuda bilgi sahibi olan en yetkili kişi Mustafa Budak'tır. Ben de dahil onun dışındakiler kişisel fikirlerini söylemektedir. Ben sigames'i hatalı bulduğumu söylemiştim. Başkaları savunur. Ama Mustafa Budak'ın söylediklleri direk SIgames elemanlarıyla konuşarak aktardıklarıdır.

Sekopej
15.Eylül.2009, 16:29
Evet Aydın yazmış bende yazayım, benim yazdıklarımın da hiç bir resmiliği yoktur, gözlemlediğim kadarıyla kişisel yorumlarım hepsi. O nedenle Mustafa Budak harici yazılan mesajları sadece yorum olarak düşünün. Çünkü bende FM'nin Türkçe çıkmasını isteyen bir FMseverim ve bu konuda Sigames'e sadece sanal olarak isteğimi dile getirmektir ki burada yazılandan daha fazlasını oraya yazsak daha dikkat çekebiliriz.

cashua
15.Eylül.2009, 17:14
Böyle gelmiş böyle gider şeklinde mi devam edecek yoksa gerçekten bu ülkeye yatırım yapmaya değer mi sorularının cevabını da CM'nin satış rakamları verecek. Bunu Sigames'e iletenler var ama her CM alan Sigames'e Türkçe olduğu için bu sene sizi değil CM'yi seçtim dese, sadece satış rakamlarına bakmadan sanal ortamda da Türkçe olması için çabalayanlara destek olsak daha etkili olur diye düşünüyorum.

Bu neden benim aklıma gelmedi denebilecek kadar güzel bir düşünce. Hemen sigames destek'e yazıyorum.
+1

narakan1969
15.Eylül.2009, 17:34
Ben Liraya göre 83 lira bayılacağım ama olsun oynuyoruz sabah akşam :)

Vieri
16.Eylül.2009, 06:17
FM ile CM kıyaslaması yaparsak ki yapmıyoruz, çünkü FM daha iyi hatta çok daha iyi, ama FM'den zevk alacak kadar ingilizce bilgim yok. O yüzden daha kötü olmasına rağmen CM'yi tercih ediyorum. Sizin tersinize ben birçok şeyi ingilizce ve Türkçe diye ayırt ediyorum. Benim FM oyununu yıllarca oynamamın, severek oynamamın tek sebebi Türksportal.
Ben size birşey sormak istiyorum. Yeni bir dil eklemek maliyetli diyorsunuz, problemli ve riskli diyorsunuz. Türksportal ekibi de oyunun Türkçe olarak hazırlanmasında gönüllü, üstelik Türkiye'de menejerlik oyunlarının oynanması dikkat çekecek kadar fazla. Bu risk sizce gerçekten alınamayacak kadar büyük bir risk mi? İkinci bir sorum 2 sene önce FM oynayabilmek işletim sisteminin Türkçe dil yapısını değiştirmek sizi hiç rahatsız etmedi mi. Bundan tek rahatsız olan benmiyim. Bunu sigames seneye hallederiz diye geçiştirdi, sizce de hatamıydı ben olmadığını düşünüyorum da...

Öncelikle FM'ye Türkçe dil desteğini eklettirmek için diğer araştırmacı arkadaşlarımız ile sürekli nabız yokluyoruz ve çabaladığımızı belirtmek isterim. Bu çabalarımız halen devam ediyor.

Bu işin maliyetinin altına şu aşamada SEGA'nın girmek istememesi için bir çok sebep olabilir, biz bu sebepler için bir çok yorum getirebiliriz hatta bir çok tahmin ve yorumda getirdik. Kimine göre bu iş için çok maliyet söz konusu olmayabilir, dışarıdan öyle gözükebilir. Belki bu düşünce için firmada aynı görüşte olmayabilir.

Benim birebir aldığım bilgi, oyuna eklenecek her bir dil seçeneği için şirketin İngiltere ofisinde tam zamanlı sözleşmeye sahip çok iyi Türkçe ve İngilizce dilbilgisine sahip bir çalışanın istihdam ettirilmesi, yani bu işi gönüllü veya freelance dışarıdan yaptırmıyor firma. Sadece bu kişiye çeviri desteğini dışarıdan alabiliyor. Eğer öyle birşey olsaydı bizim herhangi bir ücret talep etmeden sırf oyunda Türkçe dil seçeneği olması adına yapma isteklerimizi rahatlıkla kabul ederlerdi diye düşünüyorum. Her bir Türkçe cümlenin İngilizce'de ki karşılığının oyuna yansıyıp yansımadığı gibi noktalara çok dikkat ettiklerini diye biliyorum.

Yeni bir dil seçeneği eklenince, oyun veritabanına yeni dil seçeneği için kolonların açılması gerekli. Her bir veritabanı tablosu için (kıta, kulup, turnuva adı vs) o dile ait çevirilerin aktarılması gerekli. Yeni eklenen dil yapısının yazılımcılar tarafından oyun kodlama yapısı içerisine eklenmesi gerekli. Yeni dil için gerekli karakter setleri vb. Burada eklenecek dil seçeneği için kaç adet yazılımcı çalıştırılacak, bu yeni eklenecek dil nedeniyle çalışacak olan yazılımcı, firmanın planladığı olağan sürecin uzamasına neden olacak mı ve iş planlarında sıkıntı yaratacaksa firmaya yeni yazılımcı alınmalı mı? Tabi tüm bu yeni eklenecek dil seçeneğinin planlı programlı olarak oyuna aktarılabilmesini yönetecek bir proje yöneticisi belirlemek gerekiyor. Bu kişi sürecin doğru ve zamanında yürüdüğünü kontrol etmeli vs. vs..

Bir personelin tam zamanlı olarak çalıştırılması dışında, dil dosyasının sağlıklı işlevsel olduğunun test edilmesi gerekiyor, bunuda yine Türkçe'ye hakim test ekibi gidermek zorunda. Bu dışarıdan destekli ücretsiz yapılabiliyor.

Genel itibariyle bu tahminler benim kendi kişisel görüş ve izlenimlerim, böyle bir sürecin yaklaşık 1 yıl gibi bir vakitte tamamlanması uygun gibi gözüküyor, maliyetler olarak belkide firma açısından çok büyük rakamlar söz konusu olmasa ve risk taşımasada, tamamen firmanın pazara olan bakış açısı, ilgisi ve yatırım strateji kararlarıyla ilgili bir durum. Yeni bir dil eklenecek olan zaman aralığı yerine başka noktalara odaklanıyorlar.

Buna Sports Interactive karar vermiyor, söz merci tamamen SEGA. O yüzden SI belki ne kadar oyuna yeni dil seçenekleri eklemek isterse istesin ödeme merci SEGA olduğu için bazı noktalarda tıkanmalar yaşanabiliyor. Bunun için harcanması gerekli bütçeye onay vermeyebilir.

Başka bir örnek vermek gerekirse, Eidos, CM için Türkiye ligine ait resmi logolara oyununda yer verirken, SEGA bu konuda herhangi bir yatırım yapmadı.

Oyunun işletim sistemi dil yapısı nedeniyle çökme yaşaması tamamen başarısız test süreci nedeniyle gerçekleşti. Oyunun kodlamasında yapılan değişiklikler nedeniyle Türkçe klavye karakter setleri ile çakışıp oyunda problem oluşuyordu. Bu o dönem araştırma başkanlığını yürüten arkadaşımızın atladığı bir problemden kaynaklandı, firmadan değil. Çünkü ertesi sene araştırmada yetki aldıktan sonra bu problemin giderilmesini sağladık.

Aynı problemi ben Adobe firmasının Flex ürününde yaşıyorum. Bölgesel ayarları ABD yapmadığım sürece hiç birşekilde yazılımı kullanamıyorum. Şimdi Adobe'de dünyaca ünlü bir firma ama bu tip hatalar yazılımlarda olağan karşılanacak şeyler. Sadece yamanması için iyi bir test sürecine tabi tutulmalı ve kullanıcılar tarafından geri bildirimler yapılmalı.

cess41
16.Eylül.2009, 16:04
Burda CM baya bi kötülenmiş ama bence CM'de taktik ve antreman ekranları süper olmuş.Oyuncu özellikleri iyi.Antremanları seyredebiliyor,bitiricilik,orta yapma,koşu yarışı bile yaptırıyorunuz ve üstüne bunları canlı olarak izleyebiliyorsunuz.Maç motoru FM'nin aynısı,fazla bir fark göremedim ben.Sadece takım datalarında problem yaşamışlar.O da alınan eleştirilere göre düzeltilebilir bir olay.Türkçe dil desteğini söylemeye gerek görmüyorum.Bence FM korksun artık biraz.Güncellemelerle CM daha iyi hale gelecektir.

Kagmayan
18.Eylül.2009, 05:15
Ben bugüne kdarorjinal fm oynamadım(fm10u nbe olursa olsun alacağım) çünkü yeterikadar olgun ve bilinçli değildim. Bu dil konusundaysa mesele bence dürüst tavır alabilmede Yıllardır seriyi orjinalini alarak oynayan insanların bu konuda bıkkınlık duymaları çok normal ve haklı bir tavır,ama oyunu korsan oynayıpta işte ucuz olsa türkçe olsa orjinal alırdık demek ahlaki değil.Madem bu oyun pahalı olduğu ve Türkçe olmadığı için orjinal kullanılmıyor,hiç kullanılmasın,oynama oyunu...

Gel gör ki yoksul bir ülkede yaşıyoruz ve bence korsan alımında birinci faktör bu.Hayat kalitesinin beslenme,barınma,güvenlik gbi temel kriterlerin üstünde kriterlerle tartışılamaması söz konusu.Yanisi senin insanının alım gücü yok;ama ortada ürün var .-ki kolay vazgeçilebilir bir oyun değil-.Meselenin temeli burada bitiyor,senin insanının ne zaman tek derdi yiyecek giyecek derdi olmaz o zaman korsana eğilimi azalır.

Yataghan
20.Eylül.2009, 14:41
Bu seneye kadar orjinal almıştım ama artık bundan sonra fm almayı düşünmüyorum.

Muhammet Celik
23.Eylül.2009, 18:43
O mesajı atmamla admin olmam ne alaka çözememiş olmakla beraber, admin olmak herşey bilmektedir ve admin eşittir herşeyi doğru söylemektir gibi bir denklemede hiç bir zaman katılmıyorum. Admin olmamı normal bir userdan tek ayıran fark bu sitenin sahibi olmam Herneyse aklının yettiği ölçüde cevap vermişsin ama hiç okulda pazarlama eğitimi aldın mı bunu bilmeden yazıyorum, bir malın pazardaki değerini, kalitesi, ona olan talep ve firmanın satış tercihleri belirler. Football Manager'de SI ve SEGA ortaklığının bir ürünüdür ve pazarda bir değere sahiptir. Bir çok kişi kalitesinden şikayet etsede gösterilen talep onu pazar lideri yapmıştır ve sunulan değere aynı konulu oyunlar içerisinde en çok satandır. CM'de aynı şekilde bir değere sahiptir fakat satış rakamları nezdinde geçmiş yıllar baz alındığında satış rakamları olarak bir gerileme söz konusudur.. İşte bizde burada birisi 1€ gibi rakama satılırken diğeri nasıl 90 TL oluyor bunu yorumluyoruz. Bir tarafta pazar lideri firma diğer tarafta pazarda gerileyen fakat bu gerilemeyi örtbas edebilmek için yeni stratejiler yaratan firma. Haliyle genelde ürünlerin değeri para ile karşılığı ödenerek alındığı için parayla ürünü senin verdiğin örnek gibi açıklama gereği duyduk. O yüzde artisliğin lüzümü yok. Bugün PS3 oyunlarına 100 liraların üzerinde paralar nasıl ödeniyorken FM'de değerini bu şekilde açıklamış. Bana görede bu bedel Türkiye şartlarında bir oyuna verilebilecek rakam açısından kesinlikle çok pahalıdır ve daha ucuz olmalıdır. Tabi burada tamamen SEGA / ARAL ilişkisi ile ilgili bir durumda söz konusu.
CM'nin Türkiye piyasasına hareket getirip FM'ninde gözünü açacağını düşündüğüm için gelecek yıllarda daha farklılıklar bekliyorum. Bu arada bende destek olmak için CM'yi satın alanlardanım.

Öncelikle hikâye gibi çok güzel yazmışınız ama benim yazımı güzel okuyup ve güzel cevap verememişsiniz veya ben güzel yazamayıp ve güzel anlatamamışım. Birinci durum ise Lütfen mesajımı iyi okuyun ve öyle cevap verin fakat ikinci durum ise sizden ve herkes den özür dilerim.

“O mesajı atmamla admin olmam ne alaka çözememiş olmakla beraber, admin olmak herşey bilmektedir ve admin eşittir herşeyi doğru söylemektir gibi bir denklemede hiç bir zaman katılmıyorum. Admin olmamı normal bir userdan tek ayıran fark bu sitenin sahibi olmam ”

Yazımı tekrar bakın ve okuyun, yukarıdaki mesajınızla alakalı bir yorum yapmış mıyım? Zaten bir admine başarılar dilemekle, adminin her şeyi bilmesini, her şeyi doğru söylemesini ve userden farklı olduğunu nasıl çıkartınız?

“Herneyse aklının yettiği ölçüde cevap vermişsin”

Bu yazıyı ben veya başkası yazsa, %100 banlanırdı. Siz demiştiniz ya, Userle Admin arasında fark yok diye alın size farkın babası.

“O mesajı atmamla admin olmam ne alaka çözememiş olmakla beraber, admin olmak herşey bilmektedir ve admin eşittir herşeyi doğru söylemektir gibi bir denklemede hiç bir zaman katılmıyorum”

Gerçekten katılmıyorsanız aşağıdaki yazının sahibinin rütbesini ve yazısını düşünün? Sonra kendinize şu soruyu sorun, ben gerçekten katılmıyor muyum?

Fitre ile oyunu karşılaştırmak? Üstteki mesajda Mustafa abiye laf söylemişsiniz ancak alttaki mesajınızda aynısını yapmışsınız. Üyeliğinizde başarılar dilerim.

Fitre ile OYUNU karşılaştırmak değil! Fitre ile oyunun FİYATInı karşılaştırmak!

“O yüzden artistliğin lüzumu yok.” Demişsiniz,

Yukarıdaki yazınız artistlik ve küçümseme değil de nedir? Siz daha dediğimi güzel anlayıp güzelse yorumlamadan, haklı olduğunuzu göstermek adına beni küçük düşürmeye çaba sarf etmişsiniz fakat ben sizin gibi karşılık vermem, veremem.

“Bir malın pazardaki değerini, kalitesi, ona olan talep ve firmanın satış tercihleri belirler.” Demişsiniz ve doğruda demişsiniz zaten buna bir şey demedim. Lütfen mesajımı iyi okuyun ve öyle cevap verin.

“Football Manager'de SI ve SEGA ortaklığının bir ürünüdür ve pazarda bir değere sahiptir. Bir çok kişi kalitesinden şikayet etsede gösterilen talep onu pazar lideri yapmıştır ve sunulan değere aynı konulu oyunlar içerisinde en çok satandır. CM'de aynı şekilde bir değere sahiptir fakat satış rakamları nezdinde geçmiş yıllar baz alındığında satış rakamları olarak bir gerileme söz konusudur.. İşte bizde burada birisi 1€ gibi rakama satılırken diğeri nasıl 90 TL oluyor bunu yorumluyoruz. Bir tarafta pazar lideri firma diğer tarafta pazarda gerileyen fakat bu gerilemeyi örtbas edebilmek için yeni stratejiler yaratan firma. Haliyle genelde ürünlerin değeri para ile karşılığı ödenerek alındığı için parayla ürünü senin verdiğin örnek gibi açıklama gereği duyduk.”

Asıl hikâye’ye başladık. Şimdi ağabeyim, bana ne, sana ne FM’nin SI ve SEGA’nın ortalığından, pazarından, satışından, CM’nin gerilemesinden, Pazar liderinden, Pazar sonuncusundan, ört bastan, yeni stratejilerden? FM’yi Ferrari’ye ve CM’yi de Kartal’a benzeterek Elmayla Armudu karıştırmıştınız. Şimdi de PC ile PS3 kıyaslama yaparak Armutla Elmayı karıştırmışınız.

Sizin Elmayla Armudu karıştırmamak için oyunun fasa fisolarından değil de oyunun özelliklerinden kıyaslama yapmanız gerekir. Siz FM’nin x özelliği mükemmel CM’de x özellik olmadığı için yüzüne bile bakılmaz deseydiniz çok doğru bir kıyaslama olurdu ve site sahibinin de bunu yapması gerekir fakat siz komedi gibi fiyatları kıyaslıyorsunuz. O kadar pazarlama eğitimi almışınız ve fiyatla ürünün kıyaslamasının en son yapılacağını bilmiyorsunuz.

Demişsiniz ki Pazarlama Eğitimi aldınız mı? Şimdi yukarıdaki benim yazdığım uzun hikâyeyi de unutun. Çünkü şu soru hikâyenin temasını soruyor. Bir insanın her hangi iki oyunu kıyaslaması için pazarlama eğitimi mi alması gerek?

“Bana görede bu bedel Türkiye şartlarında bir oyuna verilebilecek rakam açısından kesinlikle çok pahalıdır ve daha ucuz olmalıdır. Tabi burada tamamen SEGA / ARAL ilişkisi ile ilgili bir durumda söz konusu.”

CM'nin Türkiye piyasasına hareket getirip FM'ninde gözünü açacağını düşündüğüm için gelecek yıllarda daha farklılıklar bekliyorum. Bu arada bende destek olmak için CM'yi satın alanlardanım.”

FM’nin gözünü, CM’nin açmasına hiç gerek yok. Çünkü bu kriz ortamında 90 TL fiyat biçiliyorsa, FM’nin gözü sonuna kadar açık demektir.

Bu arada ben CM almadım. Çünkü işime yaramayacak bir şeyi bedava olsa dahi almam, alamam.

amorti
23.Eylül.2009, 20:50
Kac senedir su foruma uyeyim bu seneki kadar cilgin bir fanatiklik gormedim, hicbir zaman araliginda burasi "kraldan fazla kralcilar" la dolmamisti.

Yorum yapmak yerine seviyesini koruyamadan agizdan kopukler sacmak hic yakismiyor kimi sahislara, yazik cok yazik. Uzerinizde nasil bir baski var bilemiyorum ama buradaki hicbir uye buna maruz kalmak zorunda degil.:mad:

Fiyat/satis stratejisi/musteri profili gibi zimbirtilar konusunda yorum yapmak gerekirse; oyun yapimcisinin stratejisi en az bir kac sene daha degismeyecektir muhtemelen, ortaligi karistiran CM2010 su an durup dururken hata verip coken oyunlarini kurtarmaya calistigi icin FM yine tek basina goturuyor pazari.:icon_neutral:

Yapimcinin milletin kac tane aldigiyla da pek ilgilendigi yok; bu fiyati vermek isteyen, layik oldugunu dusunen ya da sadece istedigi icin orjinal alacak bir kesim ile orjinalin pahali geldigi, ucuzlasa bile korsani daha ucuz mantigiyla hareket eden, veya hic para vermeden internetten cekmek isteyen diger bir kesim yine varolacaktir.

Ticari kaygilar on planda oldugu surece bu kesimlerin yok olmasi da bence pek mumkun degil..

Her iki kesime de simdiden karsilarinda iyi bir oyun bulmalari dilegiyle.:icon_wink:

sanalkaos
25.Eylül.2009, 23:13
Uzun zamandır ilk defa mesaj yazma gereği hissettim. Football Manager 2010, 90 TL den satışa çıkarsa, en fazla 2,000 kişi almayacaktır.

medievil
25.Eylül.2009, 23:28
Yapimcinin milletin kac tane aldigiyla da pek ilgilendigi yok; bu fiyati vermek isteyen, layik oldugunu dusunen ya da sadece istedigi icin orjinal alacak bir kesim ile orjinalin pahali geldigi, ucuzlasa bile korsani daha ucuz mantigiyla hareket eden, veya hic para vermeden internetten cekmek isteyen diger bir kesim yine varolacaktir.

İnternetten çeken kesim varolmakla birlikte zamanla dahada artacaktır. Baksanıza Türk Telekom VDSL2'yi tanıtmak için hangi sloganı kullanmış.

"4 Dakikada Film İndirme Dönemi"

Yorumsuz!

Bu mesaja karşılık olarak yasal olarakda film indirebilirsin diyecek kişileri az çok tahmin ediyorum. Onlarada allahtan akıl sevenlerine sabır diliyorum.

Tonguc86
26.Eylül.2009, 00:37
Ya abartıyolar gercekten.

wolfson
26.Eylül.2009, 16:15
Dikkat etmedim ama telekom 4 dakikada film indirme dönemi diye bir slogan kullandıysa kimse Türkçe oyun filan ummasın...

Bursaspor
26.Eylül.2009, 16:26
Oyun fiyatına gelince diğer alternatifleri denemenizi de öneririm. Ama şayet derseniz ki işim garanti olsun, o zaman Türkiye'den alacaksınız, ya da şöyle de yapabilirsiniz, yurtdışında tanıdıklarınız varsa onlar size kargo ile gönderir.

Ayrıca, TTNET gerçekten böyle bir kampanya ve böyle ilginç sloganlar ile satışa sundu, http://www.ttnet.com.tr/web/204-924-1-1/tr/evde_ttnet/ttnet_vdsl2/ttnet_vdsl2/

LifeYourself
26.Eylül.2009, 16:28
TT net bile çakal olmuş bu alemde:D

Rais
26.Eylül.2009, 17:21
16M Limitsiz vdsL 2 110 lira aylık.1 Orjinal Fm den pahalı.