PDA

View Full Version : Askerlik

Ouzy
10.Eylül.2008, 09:41
Arkadaşlar bir kaç ay önce orgeneralimiz sağolsun çok ihtiyacımız var ya, tek tip 12 ay askerlik olacağını (gerekçesi de, asker sayımız yeterli değilmiş, vay bee!) söylemişti. Ondan sonra da yanlış hatırlamıyorsam "şimdilik kesin bir şey yok, alternatifler üzerinde çalışıyoruz" demişti ama yakın bir akrabamın ısrarlı bir şekilde "2011'den itibaren tek tip" demesi üzerine size de, gündemi takip edenlere de bir sorayım dedim.

El Barto
10.Eylül.2008, 09:56
Gündemde böyle birşey var kesin bir tarih ve açıklama yok. Sadece tasarı olarak mevcut böyle bir durum. Daha meclisten falan geçmesi lazım yasalaştırılıp.

Oghuse
10.Eylül.2008, 10:01
merak ettiğim bi konu var

Arkadaşlar bir kaç ay önce orgeneralimiz sağolsun çok ihtiyacımız var ya, tek tip 12 ay askerlik olacağını (gerekçesi de, asker sayımız yeterli değilmiş, vay bee!) söylemişti.
Ne kadar ihtiyacımız olup olmayacağı konusunda neye dayanarak yorum yapabiliyorsun şaşırtıcı doğrusu.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=194549 böyle bir haber var. Artık sevinir misin üzülür müsün sen karar ver..

CeNTeR_TR
10.Eylül.2008, 10:08
Durum şu asLında ; bu kara düşünüLüyor ama uyguLanması zor gibi duruyor.Askere para yetişmiyor o yüzden herkesi 12 ay askere aLmak devLetede zor geLiyor.

Ama şu konuda yanıLıyorsun askerimiz az ve askere ihtiyac var.

Şuda ayrı bir durum AskerLik zaten normal şartLardada 12 ay ama TÜRKİYE sınırLarında 3 ay acemiLik denen askerLik 15 ay olarak sayılıyor normalde böyLe birşey yok o 3 ay DevLetin zorunLu tuttuğu süreç askerLik zaten 12 ay.Ama tek tip oLmayacakdır.Fakat keşke oLsa.

Yalandan yere askerden kaçan ve 3-4 kez açık öğretim okuyan tipLerde bir an önce askere alınsa!

Ouzy
11.Eylül.2009, 05:03
Valla ben askerliği 15 ay sayarım. Askere ihtiyacımız olduğuna da hiç katılmıyorum. Ayıptır sorması, Güneydoğu dışında bir yer gösterin bana asker kullandığımız ve "Şunun için asker gerekli, o projede (veya her neyse) asker eksik" deyin, ben de bir şey demeyeceğim daha. Ama savaş mı var, komşularımızın hepsi bize savaş hazırlığında mı ki asker lazım? Askerlere ihtiyaç var tabii, bedavaya yok halı sahada, yok markette çalıştırıyorlar. He, öyle deyin tamam.

Asker lazımmış, nereye?

Oghuse
11.Eylül.2009, 05:24
Asker o insanları disipline eder, adam olmayanı adam eder, markette duran adamda, halı sahada duran görevli askerde bu gücüne giden kısmın küçük bir kısmını oluşturur.
Askerin yemeğini yaptırmak için catering şirketi, temizliğini de temizlik şirketine yaptıracak halleri yok herhalde.Bir özelleşmeyen askerlik kalmıştı orayı da onlara versinlerde o gereksiz işleri bizim güzide askerlerimiz yapmasın öyle mi?

Asker kelimesinin anlamına da bakacak olursan Asker er den general'e orduda görev yapan kişidir.Orada yapılan herhangi işte görevdir hatırlatırım.Yani illa asker olmak için savaşmayı arıyorsan diye diyorum.

Ouzy
11.Eylül.2009, 05:59
Onlara mı kaldı disipline etmek?:) Yaptırdıkları işler salak salak şeyler, yok tuvaleti temizle, komutana çay getir. Benim abim gazinoda 24 saat televizyon izleyerek yaptı askerliğini. Al sana askerlik, al sana asker ihtiyacı, al sana vatani görev. Al sana market, al sana bedava iş gücü.

Tuvalet temizliği için asker lazımsa bütün ülke seferber olsun.

Siz hâlâ asker ihtiyacımız var deyin 12 ay askerliği çok görün. Keşke bazılarının 3-5 defa askerlik yapma hakkı olsa.

Oghuse
11.Eylül.2009, 06:17
Disiplinsiz insanı disipline ederler disiplin sahibi adama elbette birşey yapmazlar tuvalette temizletmezler.Adam olmayana adam ederler.. Onlar dediğinde Şanlı Türk Ordusudur hatırlatırım..
Afedersin de iş gücü diyorsunda orda ki askerler başkalarına mı hizmet ediyorlar öyle bir yazıyorsun ki orda askeriyenin ihtiyacları doğrultusunda çalışıyorlar askeriye için ,senin abinin şansına TV izlemek çıkmış sevinsin -30 derecede çatışmamış.. Tuvalet temizliyorlar diyorsun sanki başkasının pislediği yeri temizliyor o askerler..

El Barto
11.Eylül.2009, 12:43
Cevabını aldın sanırım konu farklı yerlere doğru gitmesin. Kimsenin çıkıpta askerlik şöyle böyle yazıp hiçbir kurumu yermesine izin vermeyiz bu kurumda. Türküm diyorsan ve Türk vatandaşıysan yapacaksın bunu ha 3 ay ha 5 ay ha 15 ay.

Konu kilitli.