PDA

View Full Version : FM 2010 Yenilikler 4 - Yeni Taktik Oluşturma Arayüzü

deacon frost
19.Eylül.2009, 20:35
Merhaba arkadaşlar,
Footbal meneger severlerin kendilerini en iyi hissetikleri yersir bence taktik ekranı. Bu ekran insanın insanın kendisini gerçekten menejer hissetiği en öenmli yer ve oyununda kalbidir. İşte Sporsts Interactive bu ekranı biraz daha geliştirmiş. Aslında daha fazla oyuncu kazanabilmek için kolaylaştırmış ancak yine iyi bir taktik yapmak için bilmeniz gereken çok ama çok şey var. Bu çalışmada bu yeni ekran üzerinde duracağız.
FM 2010 taktik anlamında yeni bir modul ile karşımıza çıkıyor ve bu modul teknolojinin bütün niğmetlerinden faydalanılarak yaratılmış. İlk olarak bir oyuncunun oyun içerisnde oynayabileceği bütün pozisyonlar oyuna aktarıldı.
Asıl cevaplanması geeken en onemli soru şu bence "eski tatiklerimizi kullanabilecekmiyiz?" cevap: elbetteki evet. Eğer kendinize ait iyi bir taktiğiniz varsa bu versiyonda hiçbir sıkıntı çekmeden kullanabilirsiniz. Ama yinede daha iyisini yapmak için yanınıza kolanızı ve cipsinizi hazırlayın derim.
Taktik oluşturmak çok daha basit hale gelmiş ve herşeyi adım adım yapıyorsunuz. Hepsini tek ekranda yapmadan. Sanki yeni bir oyuna başlıyormuş gibi ekran size seçenekler getiriyor ve siz bunlara göre taktik oluşturuyorsunuz.
Konu ile ilgili videoyu http://www.youtube.com/watch?v=ht6MwyUsbpU adresinden görebilirsiniz. Şimdi bu durumu biraz daha detaylandırmak istiyorum.
İleri taktikler ve Saha kenarı taktikleri hakkında. Evet yanlış okumadınız saha kenarı taktikleri. Fatih Terimi maç esnasında göznüzün önüne getirin lütfen. Saha kenarındaki hareketliliğini, sürekli oyuncular ile diyologunu. İşte FM 2010 da bunu yapabileceksiniz.
Yeni modulde her oyuncuya daha detaylı olarak nasıl oynaması gerektiğine dair taktikler verebileceksiniz. Bu ileri taktik menüsüne oyuncunun üzerine sol tuş ile tıkklayarak ulaşabilirsiniz.eğer eski tatktiğinizi kullanıyorsanız eğer aynı taktiklere ilaveten yeni bazı taktikler göreceksiniz. Örneğin geniş oyna, pozisyonun olduğu yerde dolaş çakılı kalma, rahatsız et (kaleciyi) gibi.
Oyuncuya verilen geniş oyna taktiği özellikle kanat oyuncularında diğer bazı taktiklerinde sorgulanmasına yol açacaktır. Örneğin sıfıra inme, içeriye ortalama veya topsuz olarak defansın arasına sızma gibi.
Eğer bir oyuncuya pozisyonunda çakılı kalma dolaş taktiğini veriseniz bu oyuncu kendisne daha rahat boşluklar yaratabilecektir.
Rahatsız et taktiği ile serbest vuruş, köşe vuruşu veya taç atışlarında kullanırken kalecini topu görmesini engelleyerek konsantrasyonunu düzsürmeyi amaçlıyoruz. Böylece duran toplarda daha etkili olabiliriz.
Gelelim saha kenarı konuşmalarına. Bu özellik sayesinde menejerler maç esnasında anında oyuna müdahale edecekler ve ellerinde bunun için bir çok seçenek olacak. Bu özellik TV görünümünde bulunan bir düğme sayesinde size taktiksel anlamda herşeyi yapabilmenize olanak veriyor. Mesela baskı altında iken defansınıza ileriye çıkmalarını söyleyebileceksiniz. Oyuncuları değiştirebilecek, markajlarını yarlabilecek veya rakip takımın bir oyuncusu üzerine oyunu yıkabileceksiniz.
İşte bazı örnekler;
Pozisyonunu kaybetme...
İleriye doğru oynayın...
Boşlukları görerek pas at...
Ayağına top at...
Ceza sahasına uzun oynayın...
Topu dışarıya doğru uzaklaştırın...
Gördüğünde şut çek...
Geniş oynayın...
Oyunu yavaşlatın...
Baskıyı artırın...
Dar alanda oynayın...
Defansın arkasına top atın...
Müdahale ederken ayakta kalmaya çalışın...gibi tam 22 tane
sonuç olarak yeni taktik modulunun diğerlerine göre kullanımı kolay, daha futbol tabanlı ve daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.
Yorumlarınız için teşekkür ederim.
Saygılarımla...

Rais
19.Eylül.2009, 20:41
Çok güzel özellik.

ForCimbom
19.Eylül.2009, 20:55
abi sana "helal olsun " diyorum önce. gerçekten harikasın(sen çevirmişssin bu yüzden diyorum) . alakasız olacak ama dilbilimci vs gibi bir meslekte misin? sadece meraktan, çünkü ger.ekten futbol terimlerine uygun müthiş çevirmişsin(tekrar diyorum bunu senin çevirdiğini varsayarak yazıyorum).. ellerine sağlık..

bu f.terim benzetmesi vallaha iştahımı açtı 4 değil 444444 gözle oyunu bekliyorum. bu sene the legend is back (:D :D) olacak. gerçekten dibine vuracağım bu oyunun. çok güzel bir oyun bekliyorum. 2009 daki gibi hatalar topluluğu görürsem yüzde 99.999999999999999 bir daha bu oyunu almam. ama inanıyorum bu sefer "olacak"..

sana tekrardan teşekkürler .. kolay gelsin dğerlerini de bekliyoruz ..
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
bu yenilik konularının sabitlenmesini talep ediyorum...

deacon frost
19.Eylül.2009, 21:19
Öncelikle teşekkür edrrim. Dediğim gibi tamamen kendi çevirimdir. 2002 den bu yana footbal manager oynuyorum. İşime gelince bir üniversitede çalışıyorum. Akademisyenim. Doğal olarak ingilizce bilmek zorundasınız. İngilizceden birebir kendi çevirimdir. Hatalar da olabilir tabiki ama varsada çok azdır.
İlgine teşekkür ederim.
Saygılarımla...