PDA

View Full Version : ST İle FC Arasında ki Fark Nedir ?

Addolorato
29.Eylül.2008, 02:50
Tam net bir bilgim yok bu konuda lütfen beni aydınlatırmısınız. Mesela tek forvet oynarsam Fc mi oynatmalıyım yoksa St'mi. Arasındaki farklar neler falan.. Şimdiden Teşekkürler.

Trabzonspor
29.Eylül.2008, 04:41
Benım bıldıgım st santrafor hakan şükür tarzı kafa vuran top ındıren aynı zamanda ayaklarınıda kullanan ama top sürmesi az olan.FC ise top süren uzaktan vuran oyun kuran robinho tarzı nihat tarzı.Santa cruz da tek forvet oynanancak çok iyi isimlerden.

Addolorato
29.Eylül.2008, 04:43
Şu fm'de st diye bir mevki olsa keşke ya daha etkili kullanırız oyuncuları.

Melekovic
29.Eylül.2008, 04:53
Mustafacımın dediği gibi abisi, striker pozisyonu olan bir adamla topu buluşturacaksın o işi bitirecek. Yapılı olanlar sırtı kaleye dönük oynayabilen tarz striker boyu ufak olanlar ise hızıyla belli bir noktadan hareket edip bir iki çalımla kaleciyle karşı karşıya kalan tip. FC ler ise daha ziyade ortasahaya dönük hareket ederler top alırlar top verirler,gerektiğinde oyuna yön veren kişiler olurlar ve öyle ceza alanına giderler.

Addolorato
29.Eylül.2008, 04:55
Teşekkürler Mustafa ve Kaan abi :)

Trabzonspor
29.Eylül.2008, 05:29
Sana öneri eralp al Santa Cruz'u koy ileri herşey yapar her eve lazım.

Addolorato
29.Eylül.2008, 05:35
Sana öneri eralp al Santa Cruz'u koy ileri herşey yapar her eve lazım.

Millwall'a geliyorsa söyle abi :D Coca Cola League 1

Trabzonspor
29.Eylül.2008, 05:45
oraya gelmez canım.:D

Addolorato
29.Eylül.2008, 05:50
Gelse şaşardım zaten full beleş adamlar bir kadro kurabildim anca :D

ozaniel
02.Ekim.2008, 03:45
Asıl benim merak ettiğim soru bir oyuncunun fc veya st olmasını ne belirliyor? Çoğu fc oyuncusu amc bölgesinde belli bir seviyede oynuyor ama hiç oynayamayan fc'ler de gördüm. Aradaki farkı belirleyen nedir?

LifeYourself
02.Ekim.2008, 03:51
belirleyen birşey yok teknik direktörü denememiştir amc de onu.Deneseydi orda da oynardı.

Fc ile st konusuna gelirse.
St hakan şükür tarzı oyuncular işi bitirirler.
Fc ler işe orta saha gibi oynayan forvetlerdir.Rooney gibi.c.Ronaldo gibi

Redrum
02.Ekim.2008, 06:06
Aslında ben bir soruyla biraz daha farklı bir boyuta taşıyayım konuyu.
Tek forvet oynadığımız zaman, ST den aldığımız verimle FC'den aldığımız verim arasında gerçekten fark inkar edilemez derecede. Fakat işin ilginç yanı, Sercan Yıldırım dediğimiz adam, havadan etkili, güçlü bir adam değil, fakat ST; buna karşılık bir regen oyuncum var, mevkisi FC fakat özellikleri ST için çok uygun (Jovetic de böyle mesela). Ben bu oyuncunun özelliği ne olursa olsun, mevkisi ST olmadığı için o verimi alamıyorum tek forvette. Ama aynı şekilde Sercan'ı koyduğumda daha çok verim alıyorum. Fakat o Regen'im ST olsa, çok çok daha iyi olurdu bu bir gerçek.
Elimizdeki adamı ST yapamıyor muyuz?

LifeYourself
02.Ekim.2008, 06:57
Yapıyorsun hocam.
Adamın antreman bölümüne gir yeni mevki ekle var
ordan santroforu seç eğer oyuncun genç ise 1 sezon içersinde alışır.Ama yaşlıysa mutsuz olur.

Redrum
02.Ekim.2008, 08:17
Yapıyorsun hocam.
Adamın antreman bölümüne gir yeni mevki ekle var
ordan santroforu seç eğer oyuncun genç ise 1 sezon içersinde alışır.Ama yaşlıysa mutsuz olur.

Oyuncu FC ise, ST seçme bölümü yok usta. Sadece AMC, AMR vb bütün pozisyonlar var. Ama ST diye özel bir yer yok. Zaten ben hiç FC/ST diye bir oyuncu da görmedim :)

LifeYourself
02.Ekim.2008, 08:22
Buyur hocam bende var ama bilmiyorum:)http://img98.imageshack.us/img98/5209/adsz9.jpg

iLkeRisT
02.Ekim.2008, 09:10
Hocam bu adamın asıl mevkisi AMC o yüzden ST kısmı seçilebiliyor.

LifeYourself
02.Ekim.2008, 09:17
Tmm hocam anladım şimdi st olarak gözüken bir adamda denedim fc olmadı.Sonra fc gözüken bir adamın pozisyon yerine baktım st yazıyor.Yani bir bakıma oyunda regenler çıkmaya başlayınca eğer doğuştan fc değilse st oluyor oyuncular en fazla demekki çünkü fc diye birşey yok:)

nannar
02.Ekim.2008, 09:35
Evet iso , eğer asıl mevkisi FC ise antremanda SC çıkmaz....

FC olan oyuncular kaleye dönük oynamayı seven,adam eksilten,çalım atan forvetlerdir...

SC olan oyuncular ise daha çok ataklarda ceza alanı dışındayken kaleye sırtı dönük top alarak topları kanatlara dagıtmaya ya da kafayla ceza alanına indirmeye çalışan, ceza alanı içindeykense tek vuruşla gol yapmaya çalışan oyuculardır....

Tek forvet oynayacaksanız ve eğer taktikte target man kullan seçeneği işaretli ise top hakimiyeti iyi,havadan etkili (kafa toplarını alması için) , yaratıcı ve passing'i yüksek olan oyuncular seçerseniz başarılı olurlar... ille SC olmak zorunda değil yani... Ama 2 forvetli sistemdeyseniz 1 SC , 1 FC özellikli oyuncular sizi başarıya taşır... FC özellikli derken de teknik,hızlı,top sürebilen oyuncular santraforların yanında iş görürler... Hakan Şükür -Arif Erdem ya da gelişmiş olarak İbra-Messi ikilisi gibi :) Man united 2 FC ile oynuyor genelde... Ama en son Berbatov -Rooney ile oynadı...Berbatov SC , Rooney FC ;)

EL-Hadji
02.Ekim.2008, 10:10
Tam net bir bilgim yok bu konuda lütfen beni aydınlatırmısınız. Mesela tek forvet oynarsam Fc mi oynatmalıyım yoksa St'mi. Arasındaki farklar neler falan.. Şimdiden Teşekkürler.

Sevgili kardeşim. Tek bir ayrım var. Eğer oyuncunun mevkisinde forvetin yanı sıra amc ya da free role mevkilerine 15 ve üstü puan verilmişse oyuncu FC gözükür. Eğer amc ya da free role 15 altı verilmiş forvet 20 verilmişse oyuncu st çıkar. Bunun haricinde yapılan açıklamalar yanlıştır... Yani klasik bilinen kafa topu iyi olan oyuncu st olur, hızlı olan adam FC olur diye bir tanım yok FM mantığında. Oyuncuyu yapan araştırmacının zihniyetine bağlı. Sen takılma FC, ST ayrımına.

Tek forvet oynamak istersen senin paşa gönlüne kalmış... Kanatlardan oynayacaksan Sıçrama ve kafa vuruşu iyi olan bir forvet ya da st oynatmalısın. Yok göbekten gelip etkin olacağım diyorsan off the ball, anticipation ve çabukca bir forvet oynatman mantıklı olacaktır. Mümkünse ikisinin bileşkesi olsun :)

LifeYourself
02.Ekim.2008, 10:12
abi sonunda olaya son noktayı koydun saolasın:)

The.Crow
29.Eylül.2009, 21:42
Valla bir de St diye mevki taktik ekranında var mı ? Ben hiç görmedim. Hep FC :)

Addolorato
29.Eylül.2009, 21:56
Ben oyuncu pozisyonu olarak kastetmiştim. Mesela bir forvet neye göre fc neye göre st.

nannar
03.Ekim.2009, 14:30
Sevgili kardeşim. Tek bir ayrım var. Eğer oyuncunun mevkisinde forvetin yanı sıra amc ya da free role mevkilerine 15 ve üstü puan verilmişse oyuncu FC gözükür. Eğer amc ya da free role 15 altı verilmiş forvet 20 verilmişse oyuncu st çıkar. Bunun haricinde yapılan açıklamalar yanlıştır... Yani klasik bilinen kafa topu iyi olan oyuncu st olur, hızlı olan adam FC olur diye bir tanım yok FM mantığında. Oyuncuyu yapan araştırmacının zihniyetine bağlı. Sen takılma FC, ST ayrımına.

Tek forvet oynamak istersen senin paşa gönlüne kalmış... Kanatlardan oynayacaksan Sıçrama ve kafa vuruşu iyi olan bir forvet ya da st oynatmalısın. Yok göbekten gelip etkin olacağım diyorsan off the ball, anticipation ve çabukca bir forvet oynatman mantıklı olacaktır. Mümkünse ikisinin bileşkesi olsun :)

FC ile ST harflerine bakarak yorum yapmıyoruz ki zaten ;) gerçek hayattaki görevlerle ilişkilendirip oyunda bu tarz oyuncularda olan özellikleri sayıyoruz :) Yani target man kullanarak topu kanatlara indirecek ve ilerde forvetinin top tutmasını sağlayacaksan belirli özellikler var, Forvetinin topu alınca direk kaleye yönelmesini ,adam geçmesini falan istiyorsan yine belirli özellikler var... Harflere (ST ya da FC) takılmadan oyuncu özellikleriyle seçiminizi yapın dedik :) Yoksa tek forvet illa ST olur, ST'ler AMC olarak oynamaz, FC'den tek forvet olmaz gibi yargılar geliştirmedik :)

EL-Hadji
05.Ekim.2009, 15:14
FC ile ST harflerine bakarak yorum yapmıyoruz ki zaten ;) gerçek hayattaki görevlerle ilişkilendirip oyunda bu tarz oyuncularda olan özellikleri sayıyoruz :) Yani target man kullanarak topu kanatlara indirecek ve ilerde forvetinin top tutmasını sağlayacaksan belirli özellikler var, Forvetinin topu alınca direk kaleye yönelmesini ,adam geçmesini falan istiyorsan yine belirli özellikler var... Harflere (ST ya da FC) takılmadan oyuncu özellikleriyle seçiminizi yapın dedik :) Yoksa tek forvet illa ST olur, ST'ler AMC olarak oynamaz, FC'den tek forvet olmaz gibi yargılar geliştirmedik :)

Ben öyle bir şey geliştirdiniz demedim. Soruyu soran arkadaşımız oyuncu özelliklerine bakarak kim havadan kim yerden etkili olabilir bunu anlayacak kapasitededir. Oyunda FC ve ST arasındaki ayrımı sormuş ki çok karşılaştığımız bir soru... Ben bu soruyu FM dilinden cevapladım. Neden st olur bir oyuncu ya da neden fc olur. Onu mütakip önerilerim ise tamamen özneldir.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

abi sonunda olaya son noktayı koydun saolasın:)

Sen de sağol kardeşim. Her türlü teknik taktik soruyu bilgim çerçevesinde memnuniyetle cevaplarım.:smismileyiw2: