PDA

View Full Version : Football Manager 2010 Yukleme Metodu Karari

perpetua
02.Ekim.2008, 07:08
SI forumlarından alıntı. Bilginize. Özellikle ortak oyun almayı düşünenlerin dikkatle okuması gereken bir bilgilendirme.

Hi, some of you may have seen my posts before, but if not, I'm Ben, and I'm the senior global brand manager for Football Manager at SEGA.

Merhaba. Bazılarınız daha önce mesajlarımı görmüş olabilir. Görmediyseniz isimim Ben ve SEGA'da Football Manager için üst seviye marka yöneticiliği yapıyorum.

During the development of Football Manger 2009 we (both SEGA and SI) were committed to developing and implementing an effective and simple way to combat the piracy that has taken place on each of the Football Manager titles to date. Due to some mistakes on our part, and some malicious external acts, the method chosen to stop piracy resulted in extensive headaches and difficulty in activating and playing Football Manager 2009. This was the last thing we wanted.

Football Manager 2009 oyununun üretimi sırasında biz (SEGA ve SI) yıllardır süregelen korsan Football Manager kullanımının önüne geçmek için etkili ve basit bir yol bulmayı amaçladık. Yaptığımız bazı hatalardan dolayı ve dışarıdan yapılan bazı kötü niyetli hamleler nedeniyle seçmiş olduğumuz korsan önleme metodu, Football Manager 2009 oyununun aktivasyonunun yapılmasında sorunlar yaşanmasına neden oldu. Bu bizim olmasını istediğimiz en son şeydi.

As a result of those issues we have been investigating both revised and totally new anti-piracy and activation solutions for Football Manager 2010. We have not been able to find and test a solution that we can guarantee will provide purchasers of Football Manager 2010 with no issues at all.

Bu sorunlar nedeniyle, Football Manager 2010 için tamamen yeni bir korsan önleme ve aktivasyon çözümünün peşine düştük. Şimdiye kadar Footall Manager 2010'u satın alacak kişilere herhangi bir başağrısı vermeyecek ve istediğimiz özellikleri içeren bir çözümü bulamadık.

Therefore customers that buy genuine Football Manager 2010 boxed copies will be able to play the game with no activation. Players using this route will be required to have the DVD in the drive at all times whilst playing.

Bu nedenle orjinal Football Manager 2010 oyunu kutulu olarak satın alacak kişiler, aktivasyon yapmaya ihtiyaç duymayacaklar. Bu alım seçeneğini tercih edenler, DVD'yi süreki bilgisayarlarında takılı tutmak zorunda olacaklar.

People choosing to buy digitally from STEAM will receive a version of the game protected by STEAM’s standard activation and DRM and all the benefits and add –ons you get from activating with STEAM, which Miles deals with below. Activating or buying through STEAM means that you do not need to have the DVD in drive when you play following activation.

Oyunu dijital olarak STEAM üzerinden satın alacaklar, STEAM'in standart aktıvasyonununu kullanabilecek ve STEAM'in sunduğu diğer avantajlardan yararlanabilecek. Bu konuda detaylı bilgileri Miles aşağıda anlatacak. Aldığınız kutulu oyunun aktivasyonunu STEAM üzeriden yaparsanız veya oyunu STEAM üzerinden alırsanız, oynarken DVD'nin bilgisayarda takılı olması gerekmeyecek.

Consumers buying the PC version through other digital download partners will receive versions of the game protected by Uniloc and including DRM, containing a much improved system over the one used on FM2009 and fixes to all the common errors experienced. There is not a digital download solution that meets our criteria that is not DRM based, so as we still wanted to provide digital download versions of the game, this was the best solution.

Oyunun PC sürümünü, diğer dijital oyun ortaklarımızdan indirenlerin oyunları Uniloc tarafından DRM (dijital medya hak yönetimi) ile korunacak. Bu sistem FM 2009 için kullanılan sistemden daha gelişmiş ve daha önce karşımıza çıkan sorunlardan arındırılmış olacak. Beklentilerimizi karşılayan ve DRM içermeyen herhangi bir dijital indirme metodu bulamadık ancak biz yine de müşterilere dijital indirme opsiyonunu sunmak istedik.

Consumers buying the Mac version through digital download will be able to do this via our normal Mac partner, eSellerate.

Mac sürümünü dijital indirme ile alacak müşterilerimiz, bunu Mac ortağımız eSellerate üzerinden yapabilirler.

Long term we remain committed to finding a solution to the piracy that we see every year with Football Manager on the PC / Mac. We will be working with our community throughout the coming year to test and gather opinion on possible solutions with the aim of finding a way of ensuring that everyone that plays Football Manager games in the future pays a fair price for the game, without hindering their enjoyment of it.

Uzun dönemde Football Manager'da görülen korsan kullanımın önüne geçmek için çözüm yolları aramaya devam edeceğiz. Önümüzdeki yılda bu soruna bir çözüm bulmak amacıyla farklı seçenekleri deneyecek ve bu konuda düşünceleri toplayacağız. Umudumuz ileride Football Manager oyununu oynayan herkezin oyuna adil bir fiyat ödemesi ve bunun kullanıcının oyun zevklerine mani olmadan gerçekleşmesi.

Thanks

Ben

Teşekkürler

Ben

Universal
02.Ekim.2008, 07:19
DVD takılı tutmak çok kötü oldu. FM 2009'da DVD'yi takmadan rahat bir şekilde oynayabiliyordum. Acaba DVD yükleme sırasında Steam ile yükleme yaparsak DVD'yi takmadan oynayabilir miyiz? Koleksiyoncu olduğum için kutulu alıyorum.

HooijDonk07
02.Ekim.2008, 07:39
Aynen ya takılı tutmak garip.Bi de 10 bin imza toplanırsa Türkçe Fm steamden yayınlanıcak sanırsam peki biz onu nasıl indiricez Aktivisyon kodu olmadan. Msn'de Serkan Abi'yle böyle konuşmuşduk.

perpetua
02.Ekim.2008, 07:49
Devami Miles'ın yazdıkları.

Thanks Ben.

So it's now over to me to explain the situation with the installation process of the boxed copies, stat collection and in game advertising for Football Manager 2010.

Teşekkürler Ben.

Şimdi ben Football Manager 2010'da kutulu oyunların nasıl yükleneceğini, toplanılan istatistikler ve oyun içi reklamları anlatacağım.

First off, installation of the PC version.

PC users will have 2 choices when installing the boxed game as Ben mentioned above.

İlk olarak PC sürümü.

Ben'in yukarıda bahsettiği gibi, PC kullanıcılarının oyunu yüklerken iki seçeneği olacak.

The first is a DVD based copy protection system that requires you to have the DVD in the drive at all times whilst playing. This is something that we hadn't considered previously, as we know a lot of people listen to music when playing our games, but with music being so digitally based in the modern era, we hope it doesn't cause too many issues. With this method, there is no registration required, nor do you have to be online at any time to play the game. This method is not auto-patching, so when patches and updates are released, you will need to download them manually (we will be providing patches and updates via the BitTorrent method and any mirror sites of the file that appear).

İlki DVD ile koruma sistemi. Bu sistem oynarken DVD'nin her zaman DVD sürücünüzün içinde olmasını gerektiriyor. Bu bizim daha önce değerlendirmediğimiz bir şeydi çünkü oyunlarımızı oynarken bir çok kişi müzik dinlemekten hoşlanıyor. Ancak günümüzde bir çok kişi müziği dijital olarak dinlemek tercih edildiği için, bunun çok kişiyi rahatsız etmeyeceğini umuyoruz. Bu metod ile oyununuzu kayıt etmeniz gerekmiyor ve oyunu oynarken herhangi bir zaman internet'e bağlı olmanız gerekmiyor. Bu seçenek oyununuzu otomatik olarak yamalamayacaktır. Bu nedenle yamalar veya güncellemeler yayınlandığında kendiniz indirmeniz gereklidir (yamaları ve güncellemeleri BitTorrent metodu ile ve diğer siteler ile sunacağız).

The second is via STEAM, which is an online based system. By installing via this method, you need to be online the first time you install the game and can easily set it up to play offline in the future. By using the STEAM route, you will automatically receive any patches or updates that we provide for the game in the future (as long as you are online, of course).

İkinci metod internet üzerinden olan STEAM. Bu metod ile oyunu yüklerseniz, sadece oyunu ilk defa yüklediğinizde internet'e bağlı olmanız gerekli ve kolaylıkla ileride oyunu internete bağlı olmadan oynamanız için ayarlayabilirsiniz. STEAM'i kullanırsanız, yamalar ve güncellemeler otomatik olarak size iletilecektir (tabii internet'e bağlı olursanız).

There are also extra benefits this year from installing via STEAM. One of these will be a STEAM exclusive skin, which is an updated version of the FM09 skin (including tree menu) which will be available a few weeks after launch.

STEAM üzerinden yüklenmenizin diğer avantajları da olacak. Bunlardan birisi özel STEAM skin'i. Bu skin FM09 skininin yenilenmiş hali ve oyun çıktıktan bir kaç hafta sonra indirilebilecek.

The second is achievements. STEAM as a platform have had achievements available for many games over the years, and we will have 60 achievements that are attainable to give you bragging rights over your mates. For those who have played the Xbox 360 releases of Football Manager in the past, you will be well aware of some of them, and I'll be giving the full run down of the achievements in a future blog.

İlincisi ise başarılar. STEAM yıllardır bir çok oyunda yaşanılan başarıların kayıtlarını yayınlıyor ve biz de kazanabileceğiniz 60 adet başarıyı madaylasını, arkadaşlarınız ile yarışmanız için, size takdim edebileceğiz. Football Manager'in Xbox 360 sürümünü daha önce oynamış olanlar bu başarıların bazılarını bilirler ve bütün başarılar hakkında sizleri ileride yazacağım bir blog ile bilgilendireceğim.

The third is that with STEAM you can play the game on any PC that is connected online by downloading the STEAM client and logging in with your user details, with no need to take the DVD with you.

Üçüncü olarak STEAM kullanarak oyunu internet'e bağlı herhangi bir PC'den sadece STEAM işlemcisini indirip yükleyerek ve oturum açarak oynayabileceksiniz. Yani DVD'yi yanınızda taşımanıza gerek kalmayacak.

As STEAM is not available for the Mac, Mac boxed copy users will just have the one method of installing, which will require the DVD to remain in the drive whilst playing the game. Mac patches will be provided in both bittorrent and download form.

STEAM Mac ile kullanılamadığı için, kutulu Mac satın alanlar sadece bir tek yükleme opsiyonuna sahip olacaklar, yani DVD'yi DVD sürücüsünün içinde tutmaları gerekecek. Mac yamaları hem bittorent hem de direkt indirme ile edinilebilecek.

We are still partnered with IGA (in game advertising) for at least Football Manager 2010. It will (as introduced in a patch for FM2009) be possible to turn off the hyperlinks on the adverts. You will only be served adverts if you are online whilst playing the game, and the adverts only appear in situ, so are only on the advertising hoardings around the side of the pitch.

IGA (oyun içi reklam) ile hala ortak çalışmaktayız, en azından Fotball Manager 2010 için. Oyun içindeki reklamlari kapatmanız mümkün olacak (FM 2009'un bir yamasında olduğu gibi). Size reklamlar sadece internet'e bağlı olduğunuz zamanda sunulacak ve reklamlar sadece maç motorunda saha etrafındaki reklam panolarından yayınlanacak.

With stat collection, we have read the concerns that were brought to our attention when we spoke about this earlier in the year. We have therefore spent some time splitting off the stat collection from the other areas of the game where it was integrated, and there will be an "opt out" option in the games preferences screen.

İstatistik toplama ile ilgili bazı memnuniyetsizlkiler daha önce bu konuda konuşmalarımızda bize bildirilmişti. Bu nedenle istatistiğinizin toplanması veya toplanmaması sizin seçiminizde olacak.

However, we would really encourage people to allow us to collect the hardware stats that we do. It's made a massive difference to us as a dev team to be able to deliver a better gaming experience to people by being able to see our users hardware information. We're able to concentrate the functionality and compatability testing for the game much better by using these stats, which will mean that the game should play better on any system that was able to play the game last year, and make the game more compatible out of the box with some of the graphics cards that had to download files separate to the game last year to get it up and running.

Ancak sizleri bilgisayar donanımınız hakkındaki bilgileri paylaşmaya teşvik etmek istiyorum. Oyunu geliştirme takımımız bu bilgilerden yararlanarak sizlere çok daha iyi bir oyun zevki sunmayı hedefliyor ve bu bilgiler kendileri için çok yararlı. Bu istatistikleri kullanarak oyunun fonksiyonelliği ve uyumluluğunu test etmemiz mümkün oluyor. Bu da demek oluyor ki oyun, daha kutudan çıkar çıkmaz, geçen sene oyunumuzu oynamış kişilerin bilgisayarlarına uygun bir halde olabiliyor. Bu özellikle geçen yıl farklı grafik kartları ile oyunumuzu oynamak için dosya indirip yüklemesi gerekenler için geçerli.

Cheers

Miles

Hoşçakalın

Miles

ua_anil
02.Ekim.2008, 10:55
Aktivasyon sayısı ile ilgili bir açıklama var mı peki? Steam üzerinden alanlar kaç farklı bilgisayarda aktive edebilecek oyunu? 1 ise çok kötü olur gerçekten.

feanor2732
03.Ekim.2008, 08:18
Aktivasyon sayısı ile ilgili bir açıklama var mı peki? Steam üzerinden alanlar kaç farklı bilgisayarda aktive edebilecek oyunu? 1 ise çok kötü olur gerçekten.

Benim Steam yüklemesinden anladığım, oyunu yüklerken internete bağlı olmamız lazım ama sonrasında gerek yok. Böyle olunca da farklı farklı bilgisayarlara yüklenemez mi? Ortak almayı düşünenler için.

benim de kafama takıldı bu sorular. Acaba net bir cevabı var mıdır bunların ???

The Dark Lord
03.Ekim.2009, 08:39
Hea bağıra bağıra oyunu steam den alın diyolar zaten öle yapacaktım

murat taşlı
03.Ekim.2009, 14:05
zavvi miydi adı tam hatırlıyamadım oradan ortak alanlar ne yapacak sanırım kutulu olarak geliyor oradan.

Flawless Victory
03.Ekim.2009, 14:44
Ben Steam'den aldım. Aman uğraşamam öyle DVD ile falan. İyi oldu bu Steam'den alanlar için.

Aynen ya takılı tutmak garip.Bi de 10 bin imza toplanırsa Türkçe Fm steamden yayınlanıcak sanırsam peki biz onu nasıl indiricez Aktivisyon kodu olmadan. Msn'de Serkan Abi'yle böyle konuşmuşduk.

Kafanı yorma Türkçe çıksın gerisi kolay.

eXcitinG
03.Ekim.2009, 15:30
zavvi miydi adı tam hatırlıyamadım oradan ortak alanlar ne yapacak sanırım kutulu olarak geliyor oradan.

ProbLem yok. KutuLu geLsede oyunu kurarken senin karşına seçenek çıkacak sonuçta ve Steam üzerinden aktivasyonu seçtiğinde bir sıkıntın oLmayacak.

Zaten Zavvi, ve diğer dış kaynakLı siteLerden aLan arkadaşLar aktivasyonLarını Steam üzerinden yapsın. Yoksa aLdığınız DVD nin Türkiye satış rakamına bir etkisi oLmayacak

murat taşlı
03.Ekim.2009, 16:23
ProbLem yok. KutuLu geLsede oyunu kurarken senin karşına seçenek çıkacak sonuçta ve Steam üzerinden aktivasyonu seçtiğinde bir sıkıntın oLmayacak.

Zaten Zavvi, ve diğer dış kaynakLı siteLerden aLan arkadaşLar aktivasyonLarını Steam üzerinden yapsın. Yoksa aLdığınız DVD nin Türkiye satış rakamına bir etkisi oLmayacak

Tmm Tşk ler.

nikootinn
03.Ekim.2009, 16:29
Benim evde bir müddet bilgisayar olmayacak.Oyunu orjinal alıp internet cafedeki bir bilgisayarın D/ bölümüne kurmayı düşünüyordum.Oyunu steamden alma ihtimalim yok fakat şimdi yapılan açıklamaya göre oyunu kutuda alınca Dvdnin hep takılı olması zorunlu,hepinizin bildigi gibi internet cafedeki bilgisayarların dvdroomları kapalıdır.Biz oyunu orjinal alalım,sigamese destek olalım derken onlar bize köstek oluyor.Ne yapabileceğim konusunda fikirlerinizi bekliyorum.

mkkadi
03.Ekim.2009, 19:16
Benim Steam yüklemesinden anladığım, oyunu yüklerken internete bağlı olmamız lazım ama sonrasında gerek yok. Böyle olunca da farklı farklı bilgisayarlara yüklenemez mi? Ortak almayı düşünenler için.

perpetua
03.Ekim.2009, 19:46
Benim evde bir müddet bilgisayar olmayacak.Oyunu orjinal alıp internet cafedeki bir bilgisayarın D/ bölümüne kurmayı düşünüyordum.Oyunu steamden alma ihtimalim yok fakat şimdi yapılan açıklamaya göre oyunu kutuda alınca Dvdnin hep takılı olması zorunlu,hepinizin bildigi gibi internet cafedeki bilgisayarların dvdroomları kapalıdır.Biz oyunu orjinal alalım,sigamese destek olalım derken onlar bize köstek oluyor.Ne yapabileceğim konusunda fikirlerinizi bekliyorum.

Saniyorum Steam'i kullanarak oyunu aktive ederseniz DVD'nin takili olmamasi sorun yaratmayacaktir.

Bunun icin Steam'den oldukca ufak boyutlu bir program indirmeniz gerekli olacak ve Steam hesabi yaratmaniz gerekecek.

tombul taho
03.Ekim.2009, 21:47
şimdi dvd'nin mutlaka takılı olması gerekiyor falan filan diyor Miles ve Ben. peki akıllarına şu gelmedi mi korsanı önlemek için onu merak ediyorum:

hepimiz biliyoruz ki çeşitli torrent sitelerinden oyunun .iso dosyaları indirilebiliyor ve bunlar sanal sürücü yaratılarak yani sanki birden fazla sürücü varmış da dvd onun içindeymiş gibi gösterilebiliyor. oyun çıktıktan sonra illaki böyle bi durum yine olacaktır. yani yine bu sitelerde oyunun .iso dosyaları indirilebilecek ve sanal sürücü yaratılarak dvd takılıymış gibi gösterilecektir. bu yüzden de yine korsanın önüne geçemeyeceklerdir.

bu durumda ne yapılacak acaba?? kafamda soru işaretleri oluşmadı değil...

Nedvedmania
03.Ekim.2009, 22:38
Korsanın önüne hiçbir şekilde geçemezler bence. Olduda geçti diyelim bence oyunun popilerliği çok büyük bir düşüş yaşar. Sadece parası olanlar oyunu alabilir. 1-2 yıl sonra oyunun adı bile duyulmaz hale gelir.

Cengo
03.Ekim.2009, 22:44
Korsanın önüne hiçbir şekilde geçemezler bence. Olduda geçti diyelim bence oyunun popilerliği çok büyük bir düşüş yaşar. Sadece parası olanlar oyunu alabilir. 1-2 yıl sonra oyunun adı bile duyulmaz hale gelir.

Parası olanın oynaması gerek zaten.
Asla popülerliğinden birşey kaybetmez.

BaFraLı
03.Ekim.2009, 22:45
Parası olan oynamicak mı ?

.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Düzeltiyorum Parası olmayan oynamicak mı bu oyunu ?

Nedvedmania
03.Ekim.2009, 22:46

Bunu zaman gösterir :)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Parası olan oynamicak mı ?

.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Düzeltiyorum Parası olmayan oynamicak mı bu oyunu ?

Korsanın önüne geçilirse(Ki böyle birşeyin olması çok zor) Parası olmayab oyunu satın alamayacak ve oynayamayacak.

BaFraLı
03.Ekim.2009, 22:48
Onun için demedim ABOO bu oyunu sadece parası olan oynaması gerek demişte ondan dedim.

Nedvedmania
03.Ekim.2009, 22:51

He evet düşünce bende anlıyamadım :) Neden sadece parası olanlar oynamalı ? Fakirlerin , dardakilerin oynamaya hakkı yokmu ?

medievil
03.Ekim.2009, 22:55
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Korsanın önüne geçilirse(Ki böyle birşeyin olması çok zor) Parası olmayab oyunu satın alamayacak ve oynayamayacak.

Oyun satın alınmadığından ekran kartlarıda satın alınmayacak..

Cengo
04.Ekim.2009, 00:04
He evet düşünce bende anlıyamadım :) Neden sadece parası olanlar oynamalı ? Fakirlerin , dardakilerin oynamaya hakkı yokmu ?

Duygu sömürüsü yapmayın.
Parası olan, satın olanın hakkıdır oyun.

Korsan ahlaksızlıktır, savunulacak bir şey değil.

makalele81
04.Ekim.2009, 00:36
Duygu sömürüsü yapmayın.

Böyle konuşuyorsun ya ifrit oluyorum. Kendin bir kez bile korsan bir materyal bulundurmadın değil mi hayatında ?

Sen hiç ahlaksızlık yapmadın yanii öyle mi ?
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Her sene yeni ve orjinal bir saçmalık çıakrtıyor SI sağolsunlar.

BaFraLı
04.Ekim.2009, 00:42
Ahlaksızlıkmış peh.Duygu sömürüsüymüş.Ne duygu sömürüsünden bahsediyosun ya.Bir oyuna şuan 90 lira bir öğrenci veremez.Bunu daha başka mantığı yok.Parası varsa verir.Ben kendim için diyorum mesela ben fm ye 90 lira verecek güçte değilim.Arkadaşlara dedim onlarda yanaşmadılar 5 kişi ortaklaşa almaya kaldı öle.Yani üstteki arkadaşın da dediği gibi kullandığınız her şey orjinal gibi konuşmayın.

Cyzio
04.Ekim.2009, 00:44
Milletin ahlakını orjinal oyun üzerinden sorgulamaya çalışmak..Güzelmiş...

Nedvedmania
04.Ekim.2009, 01:25
Milletin ahlakını orjinal oyun üzerinden sorgulamaya çalışmak..Güzelmiş...

:) Ben bişey demiyorum arkadaşlar benim yerime cevap vermiş :)

perpetua
04.Ekim.2009, 04:22
Her sene yeni ve orjinal bir saçmalık çıakrtıyor SI sağolsunlar.

Urettiklerini korumayi istemeyi sacmalik olarak nitelendirmek ne kadar dogru?

perpetua
04.Ekim.2009, 04:26
benim de kafama takıldı bu sorular. Acaba net bir cevabı var mıdır bunların ???

Net aciklama yok. Anladigim kadariyla oyunu kutulu alirsaniz, Steam uzerinden aktive edip daha sonra DVD'yi disk surucude tutmadan ve her oyunu actiginizda Steam'e baglanmadan oynayabiliyorsunuz.

Steam'den satin alirsaniz, oyunu oynarken internet'e bagli olmaniz gerekli. Bu sirada kendi Steam hesabiniza girmis olmaniz gerekli. Yani Steam'den alirsaniz siz bir bilgisayarda oynarken, baska birisi sizin hesabinizi kullanarak oynayamiyor.

ua_anil
04.Ekim.2009, 04:27
Sadece parası olanlar oynayacak evet. Şöyle düşünün, herkes bir iPhone'u olsun ister ama yalnızca gücü yetenler alır ve kullanır, yetmeyenler de daha alt modelleri kullanır. Oyunda da eğer FMye gücün yetmiyorsa gider CM alır onu oynarsın. FM oynamak benim de hakkım diyip korsan kullanmak ahlaksızlık olur. Bu durumda iPhone benim de hakkım diyip çalalım o zaman paramız yetmiyorsa. Evet herkes oynamalı, herkes en iyisini kullanmalı ama bunu gücünün yettiği düzeyde yapmalı. Yetmiyorsa yasadışı yollara başvurmamalı.

Ha benim kullandığım şeylerin hepsi orjinal mi, tabii ki değil. Herkeste illa ki bir şeyler orjinal değildir ama bu yapılan şeyin ahlaksızlık ve suç olduğu gerçeğini değiştirmez.

perpetua
04.Ekim.2009, 04:28
Korsan konusunda yazismalara gelince.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=80199

makalele81
04.Ekim.2009, 06:26
Urettiklerini korumayi istemeyi sacmalik olarak nitelendirmek ne kadar dogru?

Benim korsanla onla bunla işim yok her sene olduğu gibi yine orjinal olarak alacağım oyunu ama ben Steam kullanmak istemediğim için kutulu oyun alıyorsam bana STEAm'ı kullandırmayı zorunluluk olarak göstermemeli eğer gösteriyorsa sonuna kadar saçmalıktır.

90 lira para verip oyunu allacağım ondan sonra birde çok seviyormuş gibi zorunlu olarak STEAM'den hesap alıp oturum açağımda o şekilde benim DVD siz oynamam sağlanacak.Bu saçmalığın ağababasıdır. O zaman açıklama yapılsın oyun artık sadece STEAM üzerinden satılacak diye bizde kabul edelim düzgün bir iş yaptıklarını.

Parası olmayan oynamasın olayına gelince bu konunun ucu çok farklı yerlere dayanır saçma sapan konuşup insanların ar damarlarına basmayın derim. Ahlak veya ahlaksızlık kişiselse bunu cezalandıracak makamlar vardır fakat ahlaksızlık olarak nitelendirilen bir olayı ucundan bucağından yapan bir topluluk varsa o topluluk komple ahlaksızdır.

Ha ahlak bunlarla ölçülür mü ? Tabi ki hayır o yüzden kimse burada EKMEK BULAMIYORLARSA PASTA YESİNLER felsefesiyle görüş bildirmesin.

Herkes neyin ne olduğunu gayet açık ve net olarak biliyor zaten.

terrybatu
04.Ekim.2009, 15:23
arkadaşlar ben bazı şeyleri anlamadım;
1-geçen sene bir arkadaşımla ortak olarak kutulu oyunu satın almıştık,bu sene de aynı şeyi düşünüyoruz fakat bu DVD nin takılı olması durumu aklımı karıştırdı, ben oyunu oynamak istediğimde o ne yapacak? Yoksa fm2010 da 5adet yükleme hakkı yok mu?
2-steam üzerinden oyunu satın aldık diyelim arkadaşımla hem o hem ben bilgisayarlarımıza nasıl indireceğiz oyunu anlamadım?

Nedvedmania
04.Ekim.2009, 16:58
Sadece parası olanlar oynayacak evet. Şöyle düşünün, herkes bir iPhone'u olsun ister ama yalnızca gücü yetenler alır ve kullanır, yetmeyenler de daha alt modelleri kullanır. Oyunda da eğer FMye gücün yetmiyorsa gider CM alır onu oynarsın. FM oynamak benim de hakkım diyip korsan kullanmak ahlaksızlık olur. Bu durumda iPhone benim de hakkım diyip çalalım o zaman paramız yetmiyorsa. Evet herkes oynamalı, herkes en iyisini kullanmalı ama bunu gücünün yettiği düzeyde yapmalı. Yetmiyorsa yasadışı yollara başvurmamalı.

Ha benim kullandığım şeylerin hepsi orjinal mi, tabii ki değil. Herkeste illa ki bir şeyler orjinal değildir ama bu yapılan şeyin ahlaksızlık ve suç olduğu gerçeğini değiştirmez.

İphoneninde korsanı var. Orjinali 1.7 milyar Sahtesi 500 milyon. Ve bir farkı yok.

Benim görüşüm korsan hiçbir şekilde önlenemez. Mutlaka bir açığını bulan olur.

El Barto
04.Ekim.2009, 17:02
Hatayı şurada yapıyorsunuz, korsan önlenemez bir açığı muhakkak bulunur ile parası olmayan oynamayacak mı? fikirleri hiç alakasız şeylerdir. Burada korsan her zaman olacak yapımcı firma bunun önünü alamaz deseniz zaten onda hem fikiriz sanırım. Ancak bunun suç olduğu, olmaması gerektiği konusunda da hem fikiriz sanırım. Ha oluyorsa, durumun yoksa, paran yetmiyorsa falan al korsan oyna da bunu buraya gelip parası olmayan oynayamayacak mı diye yazarsan alacağın cevap budur. Evet orijinal almıyorsan oynayamayacaksın maalesef. Buradan bu cevabı alman kadar doğal ne var ki? Ama tabii bu cevabı alınca site yönetimi burjuva zaten, onların hiç derdi sıkıntısı yok basar 90-100-500 neyse alır oynara geliyor. Sonra hadi başa dönüyor.

wolfson
04.Ekim.2009, 18:03
Arkadaşlar biz korsan alıcaz dememiş ki... Tolga abi 5 kişi ortak almaya kaldı demiş. Nevedmania tam bi şey söylememiş. Korsan alacaklarını savunmayalım. Parası yeten oyunu orjinal alır diğerleri hakkında bırakın biz değil de SEGA düşünsün ;)

mkkadi
04.Ekim.2009, 18:51
Net aciklama yok. Anladigim kadariyla oyunu kutulu alirsaniz, Steam uzerinden aktive edip daha sonra DVD'yi disk surucude tutmadan ve her oyunu actiginizda Steam'e baglanmadan oynayabiliyorsunuz.

Oyunu kutulu alıp Steam üzerinden kaç kere aktive edilebilir veya kaç bilgisayardan aktive edilebilir önemli olan konu bu sanırım şu an için. Bunla alakalı birbilgi varmı?

perpetua
04.Ekim.2009, 19:16
Oyunu kutulu alıp Steam üzerinden kaç kere aktive edilebilir veya kaç bilgisayardan aktive edilebilir önemli olan konu bu sanırım şu an için. Bunla alakalı birbilgi varmı?

Bu konuda net bir bilgi yok. Zaten SI forumlarinda da bu konuda soru soranlara cevap vermiyorlar ve sorunun nedeni korsan kullanma istegi olarak algilaniyor.

perpetua
04.Ekim.2009, 19:28
Benim korsanla onla bunla işim yok her sene olduğu gibi yine orjinal olarak alacağım oyunu ama ben Steam kullanmak istemediğim için kutulu oyun alıyorsam bana STEAm'ı kullandırmayı zorunluluk olarak göstermemeli eğer gösteriyorsa sonuna kadar saçmalıktır.

90 lira para verip oyunu allacağım ondan sonra birde çok seviyormuş gibi zorunlu olarak STEAM'den hesap alıp oturum açağımda o şekilde benim DVD siz oynamam sağlanacak.Bu saçmalığın ağababasıdır. O zaman açıklama yapılsın oyun artık sadece STEAM üzerinden satılacak diye bizde kabul edelim düzgün bir iş yaptıklarını.

Kutulu aliyorsaniz Steam kullanmak zorunda degilsiniz. Oynarken DVD'yi surucunuze takili tutarsiniz ve rahatlikla oynarsiniz.

Eger DVD takili olmadan oynamak istiyorsaniz Steam'i kullanarak oyunun aktivasyonunu yapmaniz gerekli.

Kullanma secenekleri bunlar, begenmediginiz takdirde oyunu satin almama ve oynamama gibi bir seceneginiz tabii mevcut.

Parası olmayan oynamasın olayına gelince bu konunun ucu çok farklı yerlere dayanır saçma sapan konuşup insanların ar damarlarına basmayın derim. Ahlak veya ahlaksızlık kişiselse bunu cezalandıracak makamlar vardır fakat ahlaksızlık olarak nitelendirilen bir olayı ucundan bucağından yapan bir topluluk varsa o topluluk komple ahlaksızdır.

Ha ahlak bunlarla ölçülür mü ? Tabi ki hayır o yüzden kimse burada EKMEK BULAMIYORLARSA PASTA YESİNLER felsefesiyle görüş bildirmesin.

Herkes neyin ne olduğunu gayet açık ve net olarak biliyor zaten.

Ne neymis? Ustu kapali yazmak yerine net bir sekilde de yazabilirsiniz.

Ahlak olcumu konusuna gelince. Siz kendinize gore ahlak olcersiniz, baskalari da kendilerine gore. Turkiye'deki FM siteleri kargasasinda bile bir site digerinin yaptigini sitesinde yayinladi diye ne olaylar cikiyor, ne laflar ediliyor, ne tartismalar cikiyor. Ticari amac ile satilan bir programin izinsiz kullanilmasindan ne farki var bunun?

perpetua
04.Ekim.2009, 19:32
arkadaşlar ben bazı şeyleri anlamadım;
1-geçen sene bir arkadaşımla ortak olarak kutulu oyunu satın almıştık,bu sene de aynı şeyi düşünüyoruz fakat bu DVD nin takılı olması durumu aklımı karıştırdı, ben oyunu oynamak istediğimde o ne yapacak? Yoksa fm2010 da 5adet yükleme hakkı yok mu?

FM 2010'da kac defa yukleme hakki oldugu belli degil.

Kutulu aldiginiz takdirde, kesinlikle bir bilgisayarda oyunu Steam uzerinden aktive edebilir, bir baska bilgisayarda DVD'ti takili tutarak oynayabilirsiniz. Kutulu aldiginiz oyunu Steam uzerinden kac bilgisayarda aktive edebileceginiz belli degil.

2-steam üzerinden oyunu satın aldık diyelim arkadaşımla hem o hem ben bilgisayarlarımıza nasıl indireceğiz oyunu anlamadım?
Steam uzerinden satin alirsaniz, oyunu oynamak icin Steam hesabiniza girmeniz gerekli. Iki kisi ayni anda bir hesaba giremeyecegi icin iki kisinin ayni anda farkli bilgisayarlardan oynamasi mumkun degil.

Nedvedmania
04.Ekim.2009, 21:42
Arkadaşlar biz korsan alıcaz dememiş ki... Tolga abi 5 kişi ortak almaya kaldı demiş. Nevedmania tam bi şey söylememiş. Korsan alacaklarını savunmayalım. Parası yeten oyunu orjinal alır diğerleri hakkında bırakın biz değil de SEGA düşünsün ;)

Ben zaten bu yıl oyunu alamayacağım.

perpetua
04.Ekim.2009, 22:01
Ömer abi ozaman aynı hesaptan 1. kişi indirir oyunu kurar. Sonra aynı hesaptan diğer kişide oyunu indirip kurar. Bu yazdıgında biraz çelişki var. Yani Steamdan alacakları kuşkuya düşürmek gibi. Eğer tek kişi oynuyabilecek steamdan ki bunu daha kimse bilmiyor,ozaman steamın tek farkı cd takılmadan oynanması ve 2-3 daa erken çıkması? Bunları düşünür sigames herhalde...

Sourun oyunu kurmak degil, oyunu oynamak icin steam'e bagli olmaniz gerekli.

Steam'e bir kisi bir bilgisayardan bagli ise, anladigim kadariyla bir baska kisi, baska bilgisayardan ayni hesap bilgilerini kullanarak baglanamiyor. Bu nedenle de iki kisi farkli bilgisayarlardan ayni Steam hesap bilgilerini kullanarak oynayamiyor.

En azindan benim anladigim kadari ile durum bu sekilde.

BaFraLı
04.Ekim.2009, 22:05
Valla bu hep karıştı ya.Benim öğrenmek istediğim şu.Ben 5 arkadaşımla beraber oyunu gene alabiliyormuyum.Böyle bir şansım varmı hala ?.Steam filan fazla karıştırmadan biri anlatabilirmi.Yani demek istediğim 5 arkadaş bir araya gelip herkes üstüne düşen parayı verdikten sonra bu oyunu alıp oynayabilirmiyiz ?.

perpetua
04.Ekim.2009, 22:30
Valla bu hep karıştı ya.Benim öğrenmek istediğim şu.Ben 5 arkadaşımla beraber oyunu gene alabiliyormuyum.Böyle bir şansım varmı hala ?.Steam filan fazla karıştırmadan biri anlatabilirmi.Yani demek istediğim 5 arkadaş bir araya gelip herkes üstüne düşen parayı verdikten sonra bu oyunu alıp oynayabilirmiyiz ?.

Net bir bilgi yok bu konuda.

Kutulu alirsaniz bunu yapma ihtimaliniz var ancak garantisi yok. Tavsiyem oyunun cikmasini bekleyip, tekrar degerlendirmeniz.

kazma
05.Ekim.2009, 01:01
Duygu sömürüsü yapmayın.

senin yaptığın düpedüz faşizmdir...

perpetua
05.Ekim.2009, 02:23

Kusura bakmayin ama fasizm'in ne oldugunu biliyormusunuz?

tombul taho
05.Ekim.2009, 02:27
detaylı bilgi için:
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=fa%C5%9Fizm

kazma
05.Ekim.2009, 03:01
Kusura bakmayin ama fasizm'in ne oldugunu biliyormusunuz?
fazlasıyla...mağruz da kaldım..hem teorisini hem pratiğini iyi bilirim..faşizmi ırkçılık özelinden değerlendiremezsin sadece..faşizm genel anlamda tekçilik bireyciliktir..ama tabi bunu tartışmanın yeri burası değil..rahatsızlık verdiysem özür dilerim..

Cengo
05.Ekim.2009, 03:07
fazlasıyla...mağruz da kaldım..hem teorisini hem pratiğini iyi bilirim..faşizmi ırkçılık özelinden değerlendiremezsin sadece..faşizm genel anlamda tekçilik bireyciliktir..ama tabi bunu tartışmanın yeri burası değil..rahatsızlık verdiysem özür dilerim..

Mağruz değil maruz.

http://tdkterim.gov.tr/bts/?kategori=verilst&kelime=fa%FEizm&ayn=tam

Faşizm tamamen siyasal bir terimdir.Başka bir anlamı yoktur.
Bildiğinizi hiç sanmıyorum, cin olmadan şeytan çarpılmaz.

medievil
05.Ekim.2009, 03:18
Duygu sömürüsü yapmayın.

Burda bir kişi çıkıp ben korsancıyım. Korsan illegal değildir. Korsan oynarım sizde oynayın tarzı bir yazı yazsa istersen ahlaksız de istersen şerefsiz de ne dersen de birşey demem. Gerçi bu duruda bile söylediklerin kabul edilemez ya neyse.

Burada insanlar maddi durumunun olmadığını o yüzden korsan alacağını söylüyor. Aslında bunuda söylemiyor. Uzaktan ima ediyor. Neden? Sizin bu üslubunuzdan dolayı. İma edince ahlaksız oldu direk söylese kim bilir neler söylersin.

Adamın parası yok korsan alıcam demişse bu kimseyi ilgelendirmez. Birgün biri çıkar sanane kardeşim benim maddi durumumdan ahlak bekçimisin der. Demektede haklıdır.

Başka bir konuda bir arkadaş oyunu alabilmek için okulda yemek yemediğini aç kaldığını yazmış. O çocuğa yarın öbürgün bişey olsa bunun sorumlusu kim olacak. Çacuk belkide senin yazını okudu. Ben ahlaksız değilim aç kalırım gene alırım dedi. Okulunda bayıldı yada allah korusun daha kötü birşey oldu. O zaman ne olacak. Onun durumu yoksa aç kalmasın gitsin korsan oynasın. 14 yaşındaki çocuğu paran yoksa oynama desen nolur.

Bu üslup hiç hoş değil dostum. Bunları seni sevdiğimden yazıyorum. Zaten bu tarz konuşmaların bir faydasıda yok. Sen burda ahlaksız dediğin zaman ne olacak yada daha ileri gitsen, daha ağır sözler söylesen ne olur. Adam korsancıyım yazmışsa sil yazısını 3 hafta banla. İnsanlara hakaret derecesinde sözler söylemek kime ne kazandırır. İbreti alem içinmi yazıyorsunuz bunları. Neyin peşindesiniz anlamadım. 5 kişi birleşip alalım konuları, aç kalıyorum yazıları falan korsan böylemi engellenir yapmayın etmeyin..

Zaradene
05.Ekim.2009, 03:34
Duygu sömürüsü yapmayın.

Tam sana yakışan bi yorum olmuş şaşırmadım.

Türkiyede ortalama aylık aile geliri: 1.602
Ortalama gideri 1-1.250 civarı
Kalan:600-400

Sence 90 milyonunu bir oyuna vermek çok mu mantıklı bu hesapta ki insanlar için. Bu ortalama gelir. Yoksulluk sınırı ise ; 664,6 YTL, yani bu Türkiyenin %74 ü nü kapsayan bi gelir miktarı.Yani parası olan için artislik yapmak, böyle ortaçağ sınıflandırmaları yapmak gerçekten kolay, biz en çok kişiye nasıl hitap ederiz diye düşünürken, senin yaptıgın davranış hakatten sana çok yakışmış.

perpetua
05.Ekim.2009, 03:39
Korsan konusunda yazismalara gelince.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=80199

Tekrarliyorum.

Konumuza geri donsek?

ozaniel
05.Ekim.2009, 03:39
Hırsızlar zengin olsa mal çalar mı? Peki bu durum hırsızı haklı kılar mı?
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Özür dilerim bir üstteki mesaj ben mesajımı yazarken yazılmamıştı.

Melekovic
05.Ekim.2009, 03:47
Böyle bir yorum yapanın "haklı bile olsa", haklıdır ya da haksızdır demiyorum bunu insanlar karar verir, ama ben çok kereler uyardığım üslubuna takıldım Cengiz kardeşimin, böyle bir üslup yakışmıyor, bunun için özür dilemeli, kimseye yakıştırmalarda bulunmaya hakkı yok, düşünüp kendisine yakıştıramadığını anlayıp özür diler, eğer yakıştırıyorsa da diyeceğim bir şey yok.

Konuya gelecek olursam,tamam benim alma imkanım olabilir alırım ve aldım da. Oyun çıktığında elime geçecek.

Ancak;

Şahsi görüşüm değil bu genel görüş,bu oyuna 90 lira da fazla 60 lira da 43 lira da.

Şu açıdan diyodum,oyunun 5 e bölünme ve daha çok kişiye korsan kullanımsız yayılma ihtimali ile oyunun fiyatı normal sayılabilirdi, tabi burda firmanın uslubunu eleştirmek lazım, satarsam kişiye satarım 5 kişiyi bulan bulur bulamayan bulamaz havasındaydı, forumlarında da geçen yazılar zincirlerinde de var bu. Şimdi de dvd takılı olma şartı koştular. Yani "eğer" oyunun 5 'e bölünme ihtimali olmazsa bu oyunu fiyatı tek kişi için bu ülke standardlarında 43 -90 arası bir işlem görecek.

Kusura bakmayın ama o kadar uygulamalı oyunlar varken bu oyuna tek başına o kadar para çok fazla.

Ama bakalım belki yine böldürme yolu yapmışlardır.Yapmamışlarsa burda kimsenin kimseye böyle al şöyle al demeye hakkı yok. Burda tepki gösterilmesi gereken asıl firma. Çok fazla firma avukatı olunmuş durumda bazı kişiler tarafından.Olayın 2 tarafına bakılmıyor.

Bunu herkes için demiyorum tabi.

tombul taho
05.Ekim.2009, 03:50
Böyle bir yorum yapanın "haklı bile olsa", haklıdır ya da haksızdır demiyorum bunu insanlar karar verir, ama ben çok kereler uyardığım üslubuna takıldım Cengiz kardeşimin, böyle bir üslup yakışmıyor, bunun için özür dilemeli, kimseye yakıştırmalarda bulunmaya hakkı yok, düşünüp kendisine yakıştıramadığını anlayıp özür diler, eğer yakıştırıyorsa da diyeceğim bir şey yok.

Konuya gelecek olursam,tamam benim alma imkanım olabilir alırım ve aldım da. Oyun çıktığında elime geçecek.

Ancak;

Şahsi görüşüm değil bu genel görüş,bu oyuna 90 lira da fazla 60 lira da 43 lira da.

Şu açıdan diyodum,oyunun 5 e bölünme ve daha çok kişiye korsan kullanımsız yayılma ihtimali ile oyunun fiyatı normal sayılabilirdi, tabi burda firmanın uslubunu eleştirmek lazım, satarsam kişiye satarım 5 kişiyi bulan bulur bulamayan bulamaz havasındaydı, forumlarında da geçen yazılar zincirlerinde de var bu. Şimdi de dvd takılı olma şartı koştular. Yani "eğer" oyunun 5 'e bölünme ihtimali olmazsa bu oyunu fiyatı tek kişi için bu ülke standardlarında 43 -90 arası bir işlem görecek.

Kusura bakmayın ama o kadar uygulamalı oyunlar varken bu oyuna tek başına o kadar para çok fazla.

Ama bakalım belki yine böldürme yolu yapmışlardır.Yapmamışlarsa burda kimsenin kimseye böyle al şöyle al demeye hakkı yok. Burda tepki gösterilmesi gereken asıl firma. Çok fazla firma avukatı olunmuş durumda bazı kişiler tarafından.Olayın 2 tarafına bakılmıyor.

Bunu herkes için demiyorum tabi.

konuyu baştan sonra takip eden bi insan olarak bütün mesajlar içinde katıldığım tek mesaj olmuştur. tebrik ediyorum Baba Hamdi kardeşimi yorumundan ötürü!

SYLaR
05.Ekim.2009, 03:50
FM 2010'da kac defa yukleme hakki oldugu belli degil.

Kutulu aldiginiz takdirde, kesinlikle bir bilgisayarda oyunu Steam uzerinden aktive edebilir, bir baska bilgisayarda DVD'ti takili tutarak oynayabilirsiniz. Kutulu aldiginiz oyunu Steam uzerinden kac bilgisayarda aktive edebileceginiz belli degil.

Steam uzerinden satin alirsaniz, oyunu oynamak icin Steam hesabiniza girmeniz gerekli. Iki kisi ayni anda bir hesaba giremeyecegi icin iki kisinin ayni anda farkli bilgisayarlardan oynamasi mumkun degil.

Burada bir açıklık var. eve ben oyunu alıp kutulu oynayabilirim ama update vb için steam hesabım olsa otomatik olacak. yani steamden alsam ben update çıktı mı falan bakmayacağım beni uyaracak update var diye. ama kutulu alınan oyunda böyle birşey olmayacak.update takibimi kendimiz yapmamız gerekecek

ozaniel
05.Ekim.2009, 04:20
FM'deki check for updates bu işi görmüyor mu?

Cengo
05.Ekim.2009, 05:08
Tam sana yakışan bi yorum olmuş şaşırmadım.

Türkiyede ortalama aylık aile geliri: 1.602
Ortalama gideri 1-1.250 civarı
Kalan:600-400

Sence 90 milyonunu bir oyuna vermek çok mu mantıklı bu hesapta ki insanlar için. Bu ortalama gelir. Yoksulluk sınırı ise ; 664,6 YTL, yani bu Türkiyenin %74 ü nü kapsayan bi gelir miktarı.Yani parası olan için artislik yapmak, böyle ortaçağ sınıflandırmaları yapmak gerçekten kolay, biz en çok kişiye nasıl hitap ederiz diye düşünürken, senin yaptıgın davranış hakatten sana çok yakışmış.

Kimseden özür dileyecek değilim.
Korsanı savunan ahlaksızlığı savunmuştur.

Korsan kullanıyorsanız ses çıkarmasınız, susarsınız.Hala savunuyorsanız oturup düşünmeniz gerekir ben ne yapıyorum, özür dilemeli miyim diye.

Özür dilemesi gereken sizlersiniz de farkında değilsiniz.
Olgun, itidalli, her gün bir çok yönetici ile görüşen, neyin ne olduğunu bilen biriyim.Savunduğunuz şeylerin ne olduğuna iyice dikkat edin.

Aydin
05.Ekim.2009, 05:20
Burada korsanı savunanı pek göremedim Cengiz. Oyuna biçilen ücretin pahalılığı tartışırken sen niye böyle bir çıkış yapma gereği düşündün ayrıca? Tamam korsan kötü birşey. Ama Türkiye'de baba parası yiyen zengin ailelerin çocukları dışında "hiçbirşeyim korsan olmasın, emeğe saygı göstereceğim" diye kasan kaç kişi var? Varsa ya aldığı maaş yerindedir ya da hala ailesinden bir şekilde yardım alıyordur. Bunlar dışında bana kimse diyemez benim herşeyim orjinal diye. İllaki korsan kullandığın şey vardır. Bunun için de kimse kimseyi suçlayamaz.

Burası Türkiye. Korsan, deprem gibi Türkiye'nin bir gerçeğidir. Ve tekrarlıyorum: Korsan kullanana "haysiyetsiz, ahlaksız" gibi şeyler yakıştırmayın. Bizi korsan kullandırtmak zorunda bırakanlar haysiyetsizdir bence.

Zaradene
05.Ekim.2009, 05:45
Kimseden özür dileyecek değilim.
Korsanı savunan ahlaksızlığı savunmuştur.

Korsan kullanıyorsanız ses çıkarmasınız, susarsınız.Hala savunuyorsanız oturup düşünmeniz gerekir ben ne yapıyorum, özür dilemeli miyim diye.

Özür dilemesi gereken sizlersiniz de farkında değilsiniz.
Olgun, itidalli, her gün bir çok yönetici ile görüşen, neyin ne olduğunu bilen biriyim.Savunduğunuz şeylerin ne olduğuna iyice dikkat edin.

Fm'i ve değerli buldugum şeyleri orjinal alırım. Bana sen öğretemezsin neyin ne olcağını. Ahlaksız nedir biliyor musun? İnsanları sınıflandıran ve onlara bilmediği halde bildiği şeyleri savunan ahlaksızdır.

Olgun değilsin, olgun olsan zaten olgunum yazmazsın ki, yazdıgın seylerde cocuk ruhlu biri oldugun belli oluyor. İtidalli ve son çok uzaksın zaten, genelde senin gibilere itidalli değil, gıcık, uçuk, ya da halk dilinde çıkıntı deniliyor. Yöneticilerle görüşmek en son orta okulda yaptıgım bir artislik türüydü. Görüşsem bile belirtmem, neden ihtiyaç duyuyım. Malesef neyin ne oldugunu hala kavrayamamışsın, malesef savundugun şeyleri çok yanlış ve edepsiz cümleler katıp eleştirdiğin için aynı konuda sana katılmama rağmen şuanda o laflarına duydugum antipatiyle yazıyorum bunları. Savunduğumuz şeyleri ben ve benim gibi bi laç kişi elbette biliyoruz. Davranış dersimizi ailemizden alıyoruz biz, malesef gözümde senin gibi değersiz bir insandan alcak değilim. Ve şu çok bilmiş tavırlarını bırak lütfen. Çok bildiğini sanan hiçbirşey bilmeyendir derler ve tam kılıfına uyan bir cümle bu senin için.

Cengo
05.Ekim.2009, 06:07
Fm'i ve değerli buldugum şeyleri orjinal alırım. Bana sen öğretemezsin neyin ne olcağını. Ahlaksız nedir biliyor musun? İnsanları sınıflandıran ve onlara bilmediği halde bildiği şeyleri savunan ahlaksızdır.

Olgun değilsin, olgun olsan zaten olgunum yazmazsın ki, yazdıgın seylerde cocuk ruhlu biri oldugun belli oluyor. İtidalli ve son çok uzaksın zaten, genelde senin gibilere itidalli değil, gıcık, uçuk, ya da halk dilinde çıkıntı deniliyor. Yöneticilerle görüşmek en son orta okulda yaptıgım bir artislik türüydü. Görüşsem bile belirtmem, neden ihtiyaç duyuyım. Malesef neyin ne oldugunu hala kavrayamamışsın, malesef savundugun şeyleri çok yanlış ve edepsiz cümleler katıp eleştirdiğin için aynı konuda sana katılmama rağmen şuanda o laflarına duydugum antipatiyle yazıyorum bunları. Savunduğumuz şeyleri ben ve benim gibi bi laç kişi elbette biliyoruz. Davranış dersimizi ailemizden alıyoruz biz, malesef gözümde senin gibi değersiz bir insandan alcak değilim. Ve şu çok bilmiş tavırlarını bırak lütfen. Çok bildiğini sanan hiçbirşey bilmeyendir derler ve tam kılıfına uyan bir cümle bu senin için.

Bu tavır ile beni eleştirebilecek durumda olmadığınızı düşünüyorum.Bu olgunluk değil, bu tavır hoş mudur? Önce çuvaldızı kendinize batırmanız gerekir, yazdıklarınızı okumadan göndermemeliydiniz.

Korsan hırsızlıktır, savunulabilecek bir şey değildir.
BSA Türkiye: http://www.bsa.org.tr
Okumanızı tavsiye ederim.

Bunu savunuyorsanız ahlaki değerleriniz eleştirilebilir, Turksportal kuralları korsanı savunmak yasaktır der.Savunduğunuz değerlere dikkat edin.

medievil
05.Ekim.2009, 06:12
Ortamı çok germenin lüzumu yok. Bence Cengiz konuyu tam anlamıyla takip edememiş. Sonuçta herkesin işi gücü var. Sayfalarca yazıyı okuyamamış olabilir. Böyle yersiz çıkışların bir manası yok. Adamın parası yoksa karson ürün kullanmışsa kimse ona ahlaksız haysiyetsiz vs. diyemez. Kimse parası az olan biri çakma levis aldı diye "çakma levis alacağına git rodi al" diyemez. Herkesin kişisel alanı vardır. Bu alanlara girilmemeli.

Zaradene
05.Ekim.2009, 06:16
Abooo anlaşamıycaz. Bir önce ki makalemde yazdığımı bir daha yazıyım.

"Malesef savundugun şeyleri çok yanlış ve edepsiz cümleler katıp eleştirdiğin için aynı konuda sana katılmama rağmen şuanda o laflarına duydugum antipatiyle yazıyorum bunları"

Benim amacım, verdiğin tepkileri düzeltmen, normal boyuta indirmen. İnsanları ezerek ve sınıflandırarak tepki verilmez. Turksportalın başından beri burdayım senin gibi. O yuzden burda ne savunulur ne savunulmaz lütfen birbirimize anlatmayalım. Benim dediklerimi de anlamamakta ısrar etmeyin lütfen. Tekrar belirtiyorum; Savunduğum şey korsan kullanmak değil tavrınızdır, Daha önce yazdığım mesajlarda sizin tavrınıza olan cevabımdır. Neyse kişiselleşmesin

Bu arada ben oyunu hep laptopa hem masaüstüne kurmayı düşünüyodum. 2'si ni ayrı ayrı steam den aktivasyon yapabiliyo muyuz? Yoksa yine steam aktivasyonu geçen seneki gibi bir tane mi?

Cengo
05.Ekim.2009, 06:24
Abooo anlaşamıycaz. Bir önce ki makalemde yazdığımı bir daha yazıyım.

"Malesef savundugun şeyleri çok yanlış ve edepsiz cümleler katıp eleştirdiğin için aynı konuda sana katılmama rağmen şuanda o laflarına duydugum antipatiyle yazıyorum bunları"

Benim amacım, verdiğin tepkileri düzeltmen, normal boyuta indirmen. İnsanları ezerek ve sınıflandırarak tepki verilmez. Turksportalın başından beri burdayım senin gibi. O yuzden burda ne savunulur ne savunulmaz lütfen birbirimize anlatmayalım. Benim dediklerimi de anlamamakta ısrar etmeyin lütfen. Tekrar belirtiyorum; Savunduğum şey korsan kullanmak değil tavrınızdır, Daha önce yazdığım mesajlarda sizin tavrınıza olan cevabımdır. Neyse kişiselleşmesin

Bu arada ben oyunu hep laptopa hem masaüstüne kurmayı düşünüyodum. 2'si ni ayrı ayrı steam den aktivasyon yapabiliyo muyuz? Yoksa yine steam aktivasyonu geçen seneki gibi bir tane mi?

1 kişi bile korsanı savunursa buna tepkimi koymam hakkımdır.Bu kampanyayı kimsenin baltalamasına izin veremeyeceğimi bilmeniz lazımdı.

Ayrıca site kuralı: http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=80199
Siz savunmadınız ki nye tepki gösterdiniz? Korsan kullanımın adil olduğunu, orjinal kullanımım yanlış olduğunu anlatan birine tepki koymayı adil bulmuyorsanız ortak bir noktamız yok demektir.

Aydin
05.Ekim.2009, 06:34
Sen kapmanyayı baltalayanları yanlış yerde arıyorsun bence Cengiz. Burada kimse korsan kullanımı hakkında birşey dememişken "duygu sömürüsü yapıyorsunuz" gibilerinden bir üslupla konuya girersen konuyu yine her zamanki gibi sana karşı atılan cevaplara dönüştürmüş olursun. Bu konuda da neden diğer konularda olduğu gibi yine sana tepki konuyor diye sen düşün ve çuvaldızı bir kere olsun sen kendine batır.

Artık konu başlığını tartışalım. Yeterince kişiselleşti konu.

Cengo
05.Ekim.2009, 06:45
Sen kapmanyayı baltalayanları yanlış yerde arıyorsun bence Cengiz. Burada kimse korsan kullanımı hakkında birşey dememişken "duygu sömürüsü yapıyorsunuz" gibilerinden bir üslupla konuya girersen konuyu yine her zamanki gibi sana karşı atılan cevaplara dönüştürmüş olursun. Bu konuda da neden diğer konularda olduğu gibi yine sana tepki konuyor diye sen düşün ve çuvaldızı bir kere olsun sen kendine batır.

Artık konu başlığını tartışalım. Yeterince kişiselleşti konu.

Aydın başka bir konu yok, hangi başka konu ama uzatmaya da gerek yok.

derossi
05.Ekim.2009, 14:49
anladığım kadarıyla steamden yüklediysem oynarken internete bağlı olucam ki steam hesabım açık olacak. eğer bu doğru ise steam (60 tl) artık bir alternatif değildir benim için ben her gün saatlerce internete bağlı kalamam. ayrıca ne biliyim memlekette internet yok oynayamam. o zaman artık steamde 60 tl alternatifi çürümüştür çoğunluk için. e dvd de tek kişi ya da biri steamden aktive etti diğeri takılı oynuyo iki kişi. yani beş kişi ortak alın fikri de çürür. biz oyun pahalı alternatifler bulalım derken adamlar bütün alternatiflerimizi kapatıyo sonra da orjinal alın diyo. ne büyük çelişki, millet gidip korsan alırsa artık firmayı ölümüne savunmak ayıp olacak galiba birileri için. SI kendi etti kendi buldu olacak bu gidişle

cashua
05.Ekim.2009, 14:55

Bakın resmen fazim ile suçluyorsunuz ve çok ciddi bir suçlamadır.

Birşey soracağım Kültür Bakanlığı ve Emniyet işbirliği yapsa (ki yapması gerekli zamanı geldi de geçti bile) korsan satıcıları toplasa, internet üzerinden korsan dağıtıcılığı yapan bütün siteleri kapatsa (bulabildiğini diyelim...) Siz bu sitelere sadece DNS değişikliği gibi yöntemlerle girebilirsiniz. Bunu da yapabilen sayısı kısıtlıdır. Korsan oyun satın alamıyorsunuz, internet üzerinden indiremiyorsunuz, ne olacak devlet Faşist bir devlet haline mi gelmiş olacak. Korsanı yasakladığı için...

Ben Abooo arkadaşın yazdıklarından "Pis fakirler, oynamayın." gibi bir anlam çıkarmadım, bence açıkça da böyle bir anlam içermiyor zaten. Hepimiz farkındayız korsan suç ise bununla mücadele edecek merciler vardır ve gerekeni zaten şimdi olmazsa daha sonra yapacaklardır.

Ve korsan kullanan insanlara da önyargılı yaklaşmayalım lütfen. İnanın geçerli sebep olmasa insanlar korsan ürün kullanmaz. Kaçak mazot kullanmaz, kaçak et kullanmaz. Bunları yapmayı göze alan insanların geçerli sebepleri vardır. "Korsan kullanmak zorundayım, sözü param var ama i.... olsun diye kullanıyorum anlamında değil, gerçekten korsan kullanmaya mecburum anlamında bir sözdür. "
"FM 2010'u korsan kullanmayalım ama Stalker 10 saatlik bir oyun onu kullanabiliriz." bu da kabul edilebilecek birşey değildir. Sonuçta herşeyi korsan yasal olarak kullanmaya kalkarsak da bunun altından kalkamayacağız.
Bunun bir çözümü yok, korsan kullanım bir sektör olduğu sürece de olmayacak. Hele biz birşeyler üretemiyorsak SI üretti diye de kendi aramızda suçlamalara girişmenin anlamı yok.
Temel amacı hatırlayalım lütfen. Oyuna Türkçe'nin eklenmesi.

derossi
05.Ekim.2009, 14:55
ayrıca durum bu kadar muallakta iken orjinal oyunu almayı düşünen bir çok kişinin kampanyaya söz vermesi zor olmaz mı? SI umarım bunu göz önüne alıp bakar imza sayısına

cashua
05.Ekim.2009, 14:57
anladığım kadarıyla steamden yüklediysem oynarken internete bağlı olucam ki steam hesabım açık olacak. eğer bu doğru ise steam (60 tl) artık bir alternatif değildir benim için ben her gün saatlerce internete bağlı kalamam. ayrıca ne biliyim memlekette internet yok oynayamam. o zaman artık steamde 60 tl alternatifi çürümüştür çoğunluk için. e dvd de tek kişi ya da biri steamden aktive etti diğeri takılı oynuyo iki kişi. yani beş kişi ortak alın fikri de çürür. biz oyun pahalı alternatifler bulalım derken adamlar bütün alternatiflerimizi kapatıyo sonra da orjinal alın diyo. ne büyük çelişki, millet gidip korsan alırsa artık firmayı ölümüne savunmak ayıp olacak galiba birileri için. SI kendi etti kendi buldu olacak bu gidişle

Ben daha öncede stam kullandım ama bu şekilde değildi. Online olmadan da oynayabiliyordum. Yani korsanı önlemek üzerine sizin dediğiniz gibi yapılacaksa oyun oynanmaktan çıkar. ünkü 24 saat internet olacağı varsayımına dayanıyor.

derossi
05.Ekim.2009, 15:28
Sourun oyunu kurmak degil, oyunu oynamak icin steam'e bagli olmaniz gerekli.

Steam'e bir kisi bir bilgisayardan bagli ise, anladigim kadariyla bir baska kisi, baska bilgisayardan ayni hesap bilgilerini kullanarak baglanamiyor. Bu nedenle de iki kisi farkli bilgisayarlardan ayni Steam hesap bilgilerini kullanarak oynayamiyor.

En azindan benim anladigim kadari ile durum bu sekilde.

söylenene göre oyunu oynarken internete (steam) bağlı olmak gerekiyor.

Aydin
05.Ekim.2009, 19:56
Steam kullanıyorum 5 senedir. Steam sadece oyunu net üzerinden indirmenize ve oyun esnasında arkadaşlarınızla chat yapabilme imkanı tanıyor. Bunun dışında herhangi bir oyunu açmak için steam'e bağlı olmanız şart değil. Steam klasöründen oyunun kısayoluna tıklar, oyunu açarsınız.

BaFraLı
05.Ekim.2009, 20:05
Burada korsanı savunanı pek göremedim Cengiz. Oyuna biçilen ücretin pahalılığı tartışırken sen niye böyle bir çıkış yapma gereği düşündün ayrıca? Tamam korsan kötü birşey. Ama Türkiye'de baba parası yiyen zengin ailelerin çocukları dışında "hiçbirşeyim korsan olmasın, emeğe saygı göstereceğim" diye kasan kaç kişi var? Varsa ya aldığı maaş yerindedir ya da hala ailesinden bir şekilde yardım alıyordur. Bunlar dışında bana kimse diyemez benim herşeyim orjinal diye. İllaki korsan kullandığın şey vardır. Bunun için de kimse kimseyi suçlayamaz.

Burası Türkiye. Korsan, deprem gibi Türkiye'nin bir gerçeğidir. Ve tekrarlıyorum: Korsan kullanana "haysiyetsiz, ahlaksız" gibi şeyler yakıştırmayın. Bizi korsan kullandırtmak zorunda bırakanlar haysiyetsizdir bence.

Bu yorumun altına,üstüne her yerine imzamı atıyorum.Gerçekten açıklamış Aydın abi.Şu 5 kişi alma olayı inşl. devam eder.Bizde kararlaştırıp 5 kişi almak istiyorduk ama şimdi karıştı steam filan bakalım bekliyoruz.Tek başıma 90 lira zaten veremem.Veremeyincede korsanı savunmuş oluyoruz ABOO'nun terimiyle,ahlaksız oluyoruz,şerefsiz oluyoruz dimi ?

Melekovic
05.Ekim.2009, 20:19
Steam kullanıyorum 5 senedir. Steam sadece oyunu net üzerinden indirmenize ve oyun esnasında arkadaşlarınızla chat yapabilme imkanı tanıyor. Bunun dışında herhangi bir oyunu açmak için steam'e bağlı olmanız şart değil. Steam klasöründen oyunun kısayoluna tıklar, oyunu açarsınız.

Aydıncım bende Steam kullanıyorum da şöyle bir durum var,bilgisayarı yeni açınca ilk an için nete bağlı olman gerekiyor, ondan sonra dilediğin kadar net kapalı oynayabiliyorsun. Yinede ihtiyaç duyuluyor ama o kadar uzun soluklu değil. Mesela bir keresinde net 2 gün arızalıydı fm'i açmamıştı o yüzden. Ama arıza öncesinde giriş bilgisini alsaydı devam edecekti aynı şekilde. Başka oyunlarda da aynısını yapmıştı.Herhalde hepsi için ilk giriş anında nete ihtiyac var,tabi kullanıcı adı ve şifre onaylandıktan sonra server'a gidip,ihtiyaç duyulmuyor.

Bu arada Tolgacım çok haklısın ama bence boşver, eğer bir kişinin aklı kalıplara bağlı kaldıysa o kalıbı değiştiremezsin,sadece kendi sinirinden gider. Bu gibi durumlarda yoksayman en iyisi. Seçenek verildi ama aynı kalıba devam etti. Hayat hiç bir zaman 1 ler ve 0 lardan ibaret değildir. Ya da siyah ve beyazdan. Gri tonları vardır hayatın, hiç bir şeyi ne bu siyah diye silip atabilirsin ne de bu beyaz diye göğe çıkarabilirsin , zayıf noktalarını ya da güçlü noktalarını da görmeye çalışman gerekir. Göremezse yapacağımızı yapıp onu bu görüşüyle başbaşa bırakmamız en doğrusu.

BaFraLı
05.Ekim.2009, 20:23
Aydıncım bende Steam kullanıyorum da şöyle bir durum var,bilgisayarı yeni açınca ilk an için nete bağlı olman gerekiyor, ondan sonra dilediğin kadar net kapalı oynayabiliyorsun. Yinede ihtiyaç duyuluyor ama o kadar uzun soluklu değil. Mesela bir keresinde net 2 gün arızalıydı fm'i açmamıştı o yüzden. Ama arıza öncesinde giriş bilgisini alsaydı devam edecekti aynı şekilde. Başka oyunlarda da aynısını yapmıştı.Herhalde hepsi için ilk giriş anında nete ihtiyac var,tabi kullanıcı adı ve şifre onaylandıktan sonra server'a gidip,ihtiyaç duyulmuyor.

Bu arada Tolgacım çok haklısın ama bence boşver, eğer bir kişinin aklı kalıplara bağlı kaldıysa o kalıbı değiştiremezsin,sadece kendi sinirinden gider. Bu gibi durumlarda yoksayman en iyisi. Seçenek verildi ama aynı kalıba devam etti. Hayat hiç bir zaman 1 ler ve 0 lardan ibaret değildir. Ya da siyah ve beyazdan. Gri tonları vardır hayatın, hiç bir şeyi ne bu siyah diye silip atabilirsin ne de bu beyaz diye göğe çıkarabilirsin , zayıf noktalarını ya da güçlü noktalarını da görmeye çalışman gerekir. Göremezse yapacağımızı yapıp onu bu görüşüyle başbaşa bırakmamız en doğrusu.

Evet Kaan abi çok haklısın.Her şeyi açıklamışsın zaten :)Mesela oyunu kutulu akınca 5 kod veriliyormu gene eğer 5 kişi alma olayı devam ederse.Yani demek istediğim oyunu DVD'li alıncada 5 kod oluyor değil mi ?

Melekovic
05.Ekim.2009, 20:37
Tolgacım zaten muhallakta kalan konu orası.Fm 2009'da kutulu oyuna sahip olan kişi steamden ya da diğer şekilden kurabiliyordu,uniloctu sistemin ismi galiba,yanlışsam düzeltilir.1 kişi steam'den oyunu kursa geri kalan 4 kişi diğer sistemden oyunu kurabiliyor ve o 4 kişi DVD takılı olmaksızın oynayabiliyordu.

Geçen seneki bir ara yaptıkları itiraflarında, oyunun sitesinin itirafından bahsediyorum,amacın bu olduğu açıkça belirtilmişti, bir kişinin 5 farklı bilgisayara kurabilme esprisine rağmen :D :D :D Yani alabilen tek kişi alır,alamayacak durumda olan 5 kişi paylaşır şeklinde.

Şimdi bu sene dvd takılı olma zorunluluğu getirmişler ki, bu şu soruya yol açıyor ve hala cevaplanabilmiş değil.

Diyelim ki 1 kişi kutuyu aldı , dvdden kopyalayıp 4 parça halinde 4 kişiye verdi.Onlarda da bu kopyalanan dvdler orjinal dvd gibi çalışacak mı ,ve oyun diğer bilgisayarlara da kurulabilecek mi, yoksa sadece orjinal dvd'nin olduğu bilgisayarda mı dvd takılı olarak oyun çalışır?

Sormak istedikleri sorular buydu ortak oyun almak isteyen sevgili kardeşlerimin.

Eğer olayı sadece bir DVD'ye indirdilerse , hadi bir de steam'i katalım 2 hak olsun, üreticinin yaptığı başka bir saygısızlık olur sadece,verilen tavizlere de bir noktanın konulmasının gerektiği yer olur . Bakalım belki de ilk seçenektir.Şimdilik sadece tahminler üzerinde durabiliyoruz. Ama olayı en çok bilmesi gereken kişilerden bazılarının ortak almayı düşünüyorsanız oyunun çıkmasını bir bekleyin netleşsin durum deyip de konuya hakim olmaması kafamda soru işaretleri yaratmadı değil. O yüzden tam 5 kişi olayına güvenip hareket etmeyin tam bir açıklama yapılan dek.

perpetua
05.Ekim.2009, 20:56
O yüzden tam 5 kişi olayına güvenip hareket etmeyin tam bir açıklama yapılan dek.

Kesinlikle dogru. Durumun ne olacagini hic birimiz bilmiyoruz. Daha sonra hayal kirikliligina ugramamak icin bence simdiden gecen sene oldugu gibi 5 kisi birlikte satin alma plani yapmayin.

murat taşlı
05.Ekim.2009, 21:01
O aman 5 kişi ortak almak isteyipde imza atanlar ne olacak

SAİT71
05.Ekim.2009, 21:03

5 kişi almayı planlayanlar aralarından birini seçip 1 orijinal oyun alcakları için 1 oy atacaklar :D

murat taşlı
05.Ekim.2009, 21:05
5 kişi almayı planlayanlar aralarından birini seçip 1 orijinal oyun alcakları için 1 oy atacaklar :D

Orası tamamda 5 key numarası olmayabilir deniliyor ortak alıpda oynayamamakda var...

ozzymanborn
05.Ekim.2009, 21:27
Kutulu oyunlarda madem DVD aktivasyon gerektirmeden oynanabilecek ise (açıklama o yönde uniloctan falan bahsedilmemiş ama büyük ihtimalle oyun dvd orjinalliği kontrolü yapacak sadece) tek kullanıcı için DVD uygun bir çözümdür tabi bu şartta yanlışlıkla DVD'yi çıkartmamak gerekecek. Save uçar maazallah. Ancak SI büyük bir ihtimalle Orjinal DVD'den oynamayı garantilemek için ****** Tools bulunan bilgisayarlarda oyunun çalışmasını da engelleyecektir. Bu da FM2010'u orjinal alsa da bilgisayarında çok sayıda image disk'i de bulunduran ve ****** Tools'u kullanmak zorunda olan kişilere haksızlık.. Daha önce bir başka oyunda başıma aynı şey geldi Fransadan aldığım orjinal Bisiklet menajerliği oyununu bilgisayarımda ****** tools olduğu için bir süre oynayamamıştım. (Çünkü ****** Tools da kendini geliştirmekte ve belli bir süre sonra o oyuna ait orjinal DVD'den alınmış imaj'ın da orjinalliğini sağlamakta... patchlerle koruyucu firma yine ****** tools dedect edebilmekte sonra ****** tools'da yeni sürüm çıkarmakta.)
Not: FM patchleri Torrent üzerinden yayınlamakta olduğuna göre torrenti korsan yatağı olarak göremeyeceğimiz gibi ****** toolsu da korsan aracı olarak görerek cevap yazmayınız lütfen...

perpetua
05.Ekim.2009, 21:29

Onlar geri cekilirse, satis sayisi duser tabii. Yapacak bir sey yok bu durumda.

Zaten imza atanlarin isim ve diger bilgilerini herhangi birisi ile paylasmayacagiz veya yayinlamayacagiz. Kararindan donmek isteyen pekala donebilir.

Melekovic
05.Ekim.2009, 23:12
Şimdi bazı konulara açıklık getirelim, olay üzerine forumda çok konuşulmuş ama burda güncelleme konuşmaları yer almıyor:

1. soru:

So, are the 5 licenses gone?

Peki 5 lisans olayı gitti mi?

cevap:

Hi, there are no licenses or seats as in FM2009 if you buy the boxed copy, you simply need to have the DVD in the drive

Merhaba, eğer oyunu kutulu alırsanız fm 2009 daki gibi lisans ya da yer olmayacak,sadece DVD'nin takılı olması gerekecek.

cevaplayan: bcooper site moderatörü

2. cevap ; ( İlla dvd takılı mı oynayacağız sorusu üzerine)

Hi, we have given you the option. You can either install the game and not have to activate at all, but you have to keep the DVD in the drive while playing, or to activate through STEAM which means you can play without the DVD in drive.

Bu seçeneği verdik. Ya oyunu kaydeder ve aktive etmeniz gerekmez,fakat oynarken DVD'nin takılı olması gerekir, ya da STEAM'den aktive eder böylece DVD takılı olmadan oynayabilirsiniz.

cevaplayan: bcooper site moderatörü

3. soru ( olaylar üzerine bir üyenin yazısı)

Fair enough, but it's a shame the option to authenticate like last year has been taken out

Yeterince adil,fakat geçen seneki gibi onaylama seçeneğinin alınmış olması bir utanç

3. cevap

Hi,

the problem is it wasn't an option last year, it was a mandatory that caused a fair percentage of buyers a headache, either large or small. So this year you can choose not to authenticate and have the DVD in, to install and authenticate through STEAM and not have the DVD in, or to buy digitally and authentiate with Uniloc like last year.

Selam,

Problem bu olayın geçen yıl bir seçenek olmaması, makul yüzdedeki alıcılara başağrısı yaratan bir zorunluluktu, ya küçük ya büyük çaplı.Bu yüzden bu sene onaylamamayı seçebilirsiniz ve DVD'niz takılı olur, yükleyebilir ve STEAM yoluyla onaylayabilirsiniz ve DVD ye gerek olmaz, ya da dijital olarak satın alır, geçen seneki gibi Uniloc ile onay işlemini yaparsınız.

cevaplayan: bcooper moderator

4. cevap: (Steam'in kullanılışı ile ilgili soruya verilen yanıt)

Yes, you can have your STEAM account on as many computers as you want. No, you do not have to be logged into STEAM, as there is a "play offline" option.

Evet, sizin STEAM hesabınız sizi istediğiniz sayıda bilgisayarda olabilir. Hayır, STEAM'e bağlanmanız gerekmiyor, çünkü " çevrimdışı oynama seçeneği" var. (2. satır sürekli steam'e bağlı kalmak zorunda mıyım sorusuna)

cevaplayan:Miles Jacopson

5. soru :

If we want to have the game installed in a pc and a laptop too, can we still do it with the STEAM way? Or can we intall it (let's say) two times with the dvd but in order to play, we should put the dvd either in the pc or the laptop?

Eğer oyunun hem pc ye hem de dizüstü bilgisayara tüklenmesini istiyorsak, bunu STEAM yoluyla yapabilir miyiz? Ya da (diyelim ki) dvd ile iki kere yükleyebilir miyiz oynamak için, DVD'yi pc'ye ya da dizüstüne mi koymamız gerekir?

5. cevap:

Both ways would be ok.

İki yolda olabilir.

İlk 100 mesajdaki moderatör Ben'in ve Miles'ın sorulara yanıtları bu şekildeydi. Bunların nasıl bir fikir oluşturacağı size kalmış. Ne sorulduysa yanıtlamışlar. Benim anlamadığım, sadece nacizane bir sorum olacak ,belki mantıklı bir açıklaması vardır, her soruyu bu kadar rahat yanıtlayabiliyorlarsa,neden burda bire bir ilişkileri daha iyi olması gereken kişiler basitçe bir kaç soruyu sorup bir kaç yanıt alamıyor?

Bu şekle göre çok garip bir durum oluşmuş, bu yapılan sistem korsanın önüne geçmez korsanı ayaklandırır. Bir öncekinde en azından koruma bir yere kadar halletmiş ki ,anahtarlar korsanın önüne daha çok geçmişti. Şimdi korsanların no-dvd yamaları yapmaları ya da iso dosyası haline getirmeleri daha basit çünkü dvd den oynayacak olana hiç bir şey gerekmiyor.

Yanlış bir adım atmıyorlar mı?

Bir de burdan benim anladığım,kendi çıkardığımı söylüyorum,belki farlı bir açıklaması olur,bunu baz almayın, oyun bu şekilde tek kişinin oyunu oluyor. Geçen seneki gibi 5'de 1 fiyat statüsüne girmiyor direkt o fiyattan bir kişiye ait oluyor. Oyunun pahalılığını tartışırken eğer bir de böyleyse çok kişinin bu oyun pahalı demesi bence çok doğal.

Bu,bu ülkedeki oyuncuların bu firmaya vereceği son taviz olmalı bence.3000 satıldı 4000 satıldı çıkarmıyoruz derlerse de varsın çıkarmasınlar. Hiç bir şey prensiplerden önce gelmez, eğer öyle tavırda bulunurlarsa.Onları besleyeceğimize,hakkeden bir oyuna ,bir firmaya yatırımınızı yaparsınız bundan sonra.

mkkadi
05.Ekim.2009, 23:58
roblem bu olayın geçen yıl bir seçenek olmaması, makul yüzdedeki alıcılara başağrısı yaratan bir zorunluluktu, ya küçük ya büyük çaplı.Bu yüzden bu sene onaylamamayı seçebilirsiniz ve DVD'niz takılı olur, yükleyebilir ve STEAM yoluyla onaylayabilirsiniz ve DVD ye gerek olmaz, ya da dijital olarak satın alır, geçen seneki gibi Uniloc ile onay işlemini yaparsınız.

cevaplayan: bcooper moderator

Dijital satın alacak olanlar için (Steamden yani) uniloc ile onay işleminden kasıt ne onu anlayamadım. Yukarıda Ömer abi Steamden alırsak sürekli internete bağlı olmak gerekiyor oynayabilmek için demişti şimdi bu Uniloc olayı.

NOT: Kendi fikrim bir oyunu oynayabilmek için sürekli internete bağlanmak imkansız gibi birşey. Böyle bir durumu nasıl zorunluluk kılmışlar anlayamadım.

Sekopej
06.Ekim.2009, 00:03
Korsana karşı bir gelişme yapacaklar ama bu nasıl sonuç verecek görmeden bilemeyiz herhalde. Geçen sene aktivasyonun kırılması sanırım kolay olmuştu ki sistemi değiştirmişler.

Tek kişinin oynaması ve fiyatın 90 lira olması, sürekli DVD'yi mi takacağım diye bu seçeneği seçmeyenleri STEAM'e yönlendirme çabası bu gelişmeler diye düşünüyorum. 60 lira ama maliyeti daha az, kazançları daha çoktur muhtemelen.

Türkiye'de 5 ortak sebebiyle atılan imzaların da az olduğunu düşünmüyorum, bu kullanım kaldırıldıysa satışlar elbette imzaya göre az olacaktır. Biz yapabileceğimizi yapmaya çabalıyoruz ama onlardan karşılık göremiyoruz. Gelişmeleri merakla bekliyorum, STEAM üzerinden daha fazla satış yapabilmek için yapılmış gibi duruyor ama beklentilerini karşılayacak mı belli olmaz?

10 bin rakamına bu şartlarda ulaşılmayacaktır ki bu şartlar olmasa da ulaşılacağını sanmıyordum. 10 bin sayıya ulaşılmasa da biz kendi adımıza çabaladık, elimizden geleni yapmaya çalıştık, bu çabaların üzerine de yapımcı bize bir şeyler sunmazsa, bundan sonra böyle girişimler için çabalayanlarda aynı istek, heves kalır mı bilmiyorum?

Zaradene
06.Ekim.2009, 00:08
5. soru :

If we want to have the game installed in a pc and a laptop too, can we still do it with the STEAM way? Or can we intall it (let's say) two times with the dvd but in order to play, we should put the dvd either in the pc or the laptop?

Eğer oyunun hem pc ye hem de dizüstü bilgisayara tüklenmesini istiyorsak, bunu STEAM yoluyla yapabilir miyiz? Ya da (diyelim ki) dvd ile iki kere yükleyebilir miyiz oynamak için, DVD'yi pc'ye ya da dizüstüne mi koymamız gerekir?

5. cevap:

Both ways would be ok.

İki yolda olabilir.

2 sinide steam edebilir miyiz diye bende merak ediyordum ama buna karşın net bir cvp değil bu. Çok kaçamak olmuş

ua_anil
06.Ekim.2009, 01:52
Ben almıştım bile Steam'den yahu inş 5 aktivasyon hakkı verilir yoksa kötü olacak :)

Melekovic
06.Ekim.2009, 02:16
2 sinide steam edebilir miyiz diye bende merak ediyordum ama buna karşın net bir cvp değil bu. Çok kaçamak olmuş

Burda direkt yanıtı var :

Originally Posted by nikandros33 http://community.sigames.com/images/fm2009/buttons/viewpost.gif (http://community.sigames.com/showthread.php?p=3925843#post3925843)
I haven't understood if with this year's "system", we will be able to somehow play from a pc and a laptop(s) at the same time with only buying the game one time, just like last year.
Hi,

If your question is whether you can have it on a PC and laptop by only paying once, yes you can. You could have 2 seperate games running from the DVD or you could activate through STEAM and access and play on either machine.

thanks
Ben

Aynı tip soruya yanıt;

Merhaba;

Eğer sorunuz sadece tek ödeme ile hem dizüstü bilgisayarınızda hem PC'de oyuna sahip olabileceğiniz ise,evet olabilirsiniz. DVD ile çalışacak 2 ayrı oyununuz olabilir ya da STEAM yoluyla oyunu aktive edebilir her iki makinenizde de oynamaya ve erişime sahip olabilirsiniz.

ommix
06.Ekim.2009, 23:18
Arkadaşlar bu steam yoluyla aktive etme olayını birisi anlatabilir mi acaba?Nasıl aktive edeceğiz oyunu?

axa
07.Ekim.2009, 02:15
Oyunu steam'den ortak alanların , aynı anda oyunu oynama durumu hakkında bir bilgi var mı? Bu yeni düzenlemelerle , ortak alanlar aynı anda oynayabilecek mi?

Kalyoncu1905
07.Ekim.2009, 04:21
Acaip karıştı işler iyice.
Dvd takılı kalacak mı, kalmayacak mı, 5 kişi ortak alsak nasıl olacak, 5 arkadaş kutulu alsak ne olur vs bir sürü sorun, sıkıntı...!

Bekleyip görelim bakalım.

alleenje
08.Ekim.2009, 22:33
Pc de agiz tadiyla oynayacak bir oyun bulamayacam herhalde.Son kalem fm de dusmek uzere.Ben ve benim gibi her sene gidip orjinal oyun alanlar bukadar teferruatla ugrasmak zorundami?Yok dvd yi tak,yok internete bagli ol,yamalari bekle,hele bir de yabanci dilin yoksa bekleki birileri dil yamasi cikarsin.Tam agiz tadiyla oynayacaz derken yenisi cikiyor oyunun.Hadi son elestirilerimi bi tarafa birakayim.Korsanla mucadele edicez diye orjinal alanlara bukadar zorluk cikarmak nedir?Korsanla mucadele icin cm yi ornek alsinlar,onlarin izledigi yolu izlesinler.

sardokar
13.Ekim.2009, 17:19
acaba bu sefer oyun uninstall edilebilecek mi?
install ederken bir cambazlık yapıyoruz zaten bari adam gibi bir uninstall edilebilse oyun.

AttilaTheHun
14.Ekim.2009, 13:45
Öğrenci insanım. İlk defa orjinal alayım dedim.5 kullanıcıyla paylaşabiliriz diye yola çıktım. 4 kişi olduk.Ön sipariş de verdik.(Bilseydim 5 kişinin oyunu oynayabileceğini,FM08'i de FM09'u da orjinal alırdım.Ama bu FM10...Yazılanlar,çizilenler...İnsanın alası varsa da almaz artık bu saçmalığı. Firma direkt olarak Türkiye'den beklentimiz yok,zaten 60-90 lira neyse artık oyunu orjinal de alamazlar diyor.Resmen dalga geçiyorlar bizimle. Yok 10.000 imza toplayın Türkçe yapalım diye. Biz de umutla... Alsınlar oyunlarını arşivlerinde saklasınlar...

Siriuss
24.Ekim.2009, 06:07
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

oyun mutlaka internete düşer;)

xuq
24.Ekim.2009, 06:24
Birde heryerde orjinal oyun bulunmuyor korsan almış yürümüş ben orjinal alıyım diyorum ama kredi kartıyla değil peşin.Sakaryada peşin satılan bir yer bilen var mı?Yada ortakta olabilirim 5 kişinin arasına

feanor2732
25.Ekim.2009, 16:04
Sayın Admin;

Oyunun piyasaya çıkmasına 5 gün kaldı. Fakat " 5 aktivasyon yapabilecek miyiz, kaç yükleme yapabileceğiz bir DVD ile" tarzı sorularımızın cevapları belirsizliğini koruyor.
Sports Interactive tarafından bu konu hakkında yapılan yeni ve net bir açıklama var mı acaba ?? Veya oyun anca piyasaya çıktığında mı belli olur dersiniz bu iş?

Ona göre kendime ortak aramaya yada tek başıma almak için para ayarlamaya başlayacağım da.. :)

ua_anil
25.Ekim.2009, 17:55
Sayın Admin;

Oyunun piyasaya çıkmasına 5 gün kaldı. Fakat " 5 aktivasyon yapabilecek miyiz, kaç yükleme yapabileceğiz bir DVD ile" tarzı sorularımızın cevapları belirsizliğini koruyor.
Sports Interactive tarafından bu konu hakkında yapılan yeni ve net bir açıklama var mı acaba ?? Veya oyun anca piyasaya çıktığında mı belli olur dersiniz bu iş?

Ona göre kendime ortak aramaya yada tek başıma almak için para ayarlamaya başlayacağım da.. :)

+1. Kesinlikle olmayacaksa da bilelim.

Revolution
25.Ekim.2009, 20:32
Kafam allak bullak oldu gerçekten.. İyi ki önceden para biriktirmeye başlamıştım tek kişi alıcam oyunu orjinal olarak kafam karıştı çünkü. Eğer SI Türkçe yama çıkarmazsa da bir daha FM'nin F'sini oynamam çoğu kişinin de böyle düşündüğünü tahmin ediyorum. Allah bizlere sabır versin

ommix
25.Ekim.2009, 22:28
Birde heryerde orjinal oyun bulunmuyor korsan almış yürümüş ben orjinal alıyım diyorum ama kredi kartıyla değil peşin.Sakaryada peşin satılan bir yer bilen var mı?Yada ortakta olabilirim 5 kişinin arasına

İnternetten sipariş verebilirsin sanal kart çıkartarak.

xuq
26.Ekim.2009, 05:24
İnternetten sipariş verebilirsin sanal kart çıkartarak.

teşekkürler arkadaşım yorumun için bu sanal kart olayını biraz daha açıklar mısın nasıl oluyor

ua_anil
26.Ekim.2009, 14:48
teşekkürler arkadaşım yorumun için bu sanal kart olayını biraz daha açıklar mısın nasıl oluyor

Kredi kartın varsa ineraktif bankacılığı kullanarak sanal kart tanımlıyorsun ve o karta limit belirliyorsun. Yani herhangi bir olayda kart bilgilerini başkası ele geçirirse belirlediğin limit dışına çıkamıyor.

Kredi kartınız yoksa sanal kart sağlayabilirim isteyenlere, bunu da not olarak ekleyeyim :)

Night_Mare17
30.Ekim.2009, 17:28
Ben steamdan falan anlamıyom mağazadan orjinal alacam oyunu fakat pc bozuk benım laptop da oynucam laptopa yuklucem peki pc tamir olunca normal pc ye yukleyemeyecek miyim