PDA

View Full Version : 9536'da Kaldık. Neden Böyle Oldu?

medievil
12.Ekim.2009, 17:13
Türkler bu tarz anketlerdeki başarılarıyla her zaman adından söz ettirmiştir. Peki Türkiye'de 200000 kişinin oynadığı iddaa edilen bir oyun için neden 10bin imza taplanamadı?

Bence kampanyanın reklamı gayet iyi bir şekilde yapılmıştı. IP değiştirilerek imza atılmasıda mümkündü. Yani bir bakıma hile ilede 10bin sayısına ulaşabilirdik. Ama kimse uğraşmadı. Bu kampanyaya ilgi beklenilenden az oldu.

Peki neden böyle oldu?

Acaba Tükiye'de sanıldığı kadar FM oynanmıyormu?

Yada herkes ingilizcemi biliyor da bizim haberimiz yok?

Belkide interneti takip eden kesim çok az. Sizce neden böyle oldu. Nerede bu FM oynayanlar??

Nedvedmania
12.Ekim.2009, 17:18
Evet türkler her ankette açık ara önde olurlar. Ama hepsinde de hileyle önde olurlar. Her gün 1 oy atarlar yada oy vere bin kere basıp farkı açarlar. Çoğu ankette bu şekilde birinci oluyoruz. Facebook , msn gibi sitelerden de bu anketlerin reklamını yaparak oy topluyoruz. Hiç birisinde kaybettiğimiz birşey yok. Ama bunda ciddi bir iş yapıyoruz. İşin ucunda para var.

Ayrıca IP değiştirip çok imza atsak sonrada Satış sayıları 5 binde kalırsa sene fm seneye türkçe olurmu ? Tam tersine adımız yalancıya çıkar (Ki bu düpedüz sahtekarlıkdır) oyunda birdaha türkçenin t sini göremeyiz.

BuRiBuRi
12.Ekim.2009, 17:22
Diğer anketlerin aksine burada söz veriliyor. Kimse boş yere söz vermek istemez.

medievil
12.Ekim.2009, 17:27
Neden fake oy atmadık demiyorum. Yüzbinlerce Fm oynayan olduğu söyleniyor buna rağmen 10bin söz çıkmıyor. 10bin söz verilip 5 bin satış olsada, 9bin söz verip 8 bin satılsada Türkçe fm zor gibi geliyor bana.

Nedvedmania
12.Ekim.2009, 17:29
Türkiyenin büyük bir çoğunluğu korsan oynuyorda ondan.

King_91
12.Ekim.2009, 17:51
bence gerçekçi bir rakam hatta ben zaten en az 1500-2000 civarında da fake olduğunu düşünüyorum

delidolunet
12.Ekim.2009, 19:11
Arkadaşlar sahte hesapla 10,000 geçeceğimize, bu sayı bence yeterli.

Zaten SI nin de aklı var, her söz verenin almayacağını adım gibi eminim onlar da biliyor. 10,000 dendiyse onlar 5,000'e zaten tav olurlar kanaatindeyim.

Lakin 1000 tane satıp satmadıkları bile meçhulken, bu satışı 5'e katlamaları büyük bi kazanç olmalı onlar için yanılıyor muyum? Hem masrafını çıkartır hem kâr ederler. Çeviri tercüme dediğin, 10,000 $ ve üstü olmayacak ya?

Ayrıca SI eğer mantıklı bir şirket ve planlama teşkilatına sahipse eğer bu sene bu kadar yazışmadan sonra Türkçe'yi çıkartır diyorum. Çünkü bu yıl garanti olmayan biz söz verme metoduyla 5000 kişiye satarsa, bu direk türkçe geleceği garanti bi oyunun bir yıl sonra en az 8-9 bin satacağı anlamına gelir. Bir yılda %500, dieğr yıl %500 ün üstüne %80-90 eklemek bence büyük bir başarıdır bu tür sektörlerde.

FM TR'yi çıkartarak çok sağlam bi adım atacağına inanıyorum SI'nin. Umarım fikirlerimi boşa çıkartmazlar, söylediklerimin mantıklı olduğu bir gerçek diye düşünüyorum.

Adımı koyuyorum bu yıl 5000 satışla TR çıkartılsa bir yıl sonra bu iki katı ve fazlasına ulaşabilir. Ayrıca Türk milleti olarak özenme mantığımız da korsanın çok hızlı biçimde azalmasına yol açar. Orjinal alıp bunu söyleyen birilerini görenler szinde takdir edeceğiniz gibi bir yıl sonra o oyunu orjinal almayı düşünecektir. Bu iş biraz da prestij meselesi. Windows 95/98/2000/XP/Vista/Win7 boşuna mı Türkçe yapılıyor? Aldığı bilgisayarla orjinal gelen Windowslar haricinde kaç tane orjinal alan var?

SI ye büyük bi güven duyuyorum nedense. Allah vere de bu güvenimiz yerini tutsa. Baktık olmuyor, bileğe kuvvet canavar gibi çeviricez yine kendi dilimize. Gerekirse hepimiz bir cümle çeviricez, ama çeviricez.

Eyvallah

vuque
12.Ekim.2009, 21:05
Bence Kimse Sorumluluk Almak İstemedi.Çünkü Alacağım Diyipte Alamazsan Faydadan Çok Zararın Olur.Ben Bu Sene Orjinal Almayı Planlıyordum.Türkçe Olsun Veya Olmasın Böyle Bir Düşüncem Vardı.Ancak İmza Kampanyasını İlk Gördüğümde İmza Atmamaya Karar Vermiştim.Çünkü Bir Söz Verdiğimde Tutmak İsterim.Hayat Bu Ne Getireceği Belli Olmaz.Olurda Bi Durum Olur Alamam Diye Söz Vermek İstememiştim.Dün Akşam 10.000 Rakamına Yaklaşıldığını Görünce Destek Olmak İçin İmza'mı Attım Ama Gönülsüz Attım.Çünkü Bir Durum Olurda Orjinal Alamazsam Rahatsızlık Duyacağım Sözümü Tutamadığım İçin.Ben Öğrenciyim.Her Kuruşu Hesaplamam Lazım O Sebeple Ne Olacağı Belli Olmaz Belki Alacak Param Olmaz.Bu Sebeple Söz Vermek İstememiştim.Benim Gibi Düşünen İnsanlar Olabileceğini Düşünüyorum.Belki Çok Fazla Sayıda Değil Ama Bu Sebeple İmza Atmayan Kişiler Olabilir...

MeMo
12.Ekim.2009, 21:14
9536 az bir rakam değil.SI 400 küsür imzadan Türkçe koymayacaksa koymasın zaten bence.

farfarforfor
12.Ekim.2009, 21:29
bence yeterince reklam olmadı veya geçen sene bu kadar hata çıktı oyunda alsam ne olacak gene bilmem kaç tane patch yüklicem diyenlerde var aslında sorunu biz kendi içimizde aramaktansa SI firmasının türkçeyi alt bir dil olarak görmesi ve ben bu dili koyarsam tepki alırmıyım düşüncesindeler kısaca bunlar biraz politik biz neden türkçe koymuyorsunuz dediğimizde hemen pazar payımız türkiyede düşük stratejik olarak kar yapamıyoruz istenilen düzeyde orjinal oyun alan yok korsan var vs.... tarzdan senaryolar üretip üstüne üstlük türkiye liglerine gereken önemi vermeyip bu kadar fm kullanıcılarına hakaret ederek siz daha çok alın biz türkçeyi koyarız demeleri ben inanmıyorum bunlara ben bi ara savunmustum adamlar haklı demiştim ama gerekli araştırmaları yaptıktan sonra burdaki arkadaşlara haksızlık yaptığımı anladım ve bu adamlar bizle piyon gibi oynamalarını içime sindiremiyorum türkçeyi bu zamana kadar koyarlardı ama adamlar İSTEMİYORLAR

RIDVAN TLM
12.Ekim.2009, 21:36
fazlasıyla reklam yapıldı...başka sitelerdeki kişilerin çogu oy atmadı ve fm forumlarını pek dolasmayıp orjınal oyun alan bı cok kısı vardır eger bu 9500 kısı orjınal alsın oyun zaten türkçe oldu demektir....fakat demoda türkiye ligi olmayacak sanırım kötü oldu

Vieri
12.Ekim.2009, 23:21
Kampanya sayfası oldukça hit aldı, 17/09/2009 - 12/10/2009 tarihleri arasında 216bin küsür sayfa gösterimi olurken bunlardan 78bin küsür farklı IP sayfayı ziyaret etmiş. Verilen oy sayısı ise %95lerde kaldı.

Bunu bir çok şekilde yorumlayabiliriz. Alamayacak gücü olduğu halde alırım diye imza atmadılar, oyuna bu kadar değer pahalı geldi vs.. vs..

Sonuç içerisinde gördüğümüz kadarıyla yine fake hesaplar çıkmadı değil... Sonuçta her ne kadar IP ler değişsede insanların %95'i cookielerini temizlemeyi akıl etmemiş durumda (bununla alakalı bir uyarı verseydik kesin silerlerdi : ) ) Yinede bu oran genele vurduğumuzda çok birşey ifade etmemekte.

Biz SI'a bu kampanya sonucu ortaya çıkan tabloyu özetleyen, tüm yorumlardan çıkan sonuçları ileteceğiz merak etmeyin.

AttilaTheHun
13.Ekim.2009, 00:28
Herkes doğru yazmış. Üste ekleyecek fazla birşey yok. Bana göre FM08-09 yeteri kadar başarılı değildi. Bir sürü bug...MB larca yama...Üstelik Türkçe desteği ve hızlı başlat ile Türkiye ligi olması için imza atmak zorunda olmak da insanın zoruna gidiyor ve soğutuyor. İnanılmaz derecede soğumuş durumdayım. Sanırım FM10 siparişimi iptal edip Fifa Manager 2010 alacağım.FM den kesinlikle daha kaliteli... Bütün bunlar göz önüne alınınca ... 9500 imza olması bile büyük başarı... Aslında Türkçe dil desteği olmadan hiçbirşeyi sokmayacaksın ya ülkeye. Neyse...

perpetua
13.Ekim.2009, 00:34
Biz SI'a bu kampanya sonucu ortaya çıkan tabloyu özetleyen, tüm yorumlardan çıkan sonuçları ileteceğiz merak etmeyin.

Mailine bak Mustafa. Ilettik bile. :)

MeMo
13.Ekim.2009, 01:08

Bakalım sonuç ne olucak :D

anlatmaliymis_meger
13.Ekim.2009, 14:11

durumu ve isteklerimizi en güzel şekilde kendilerine ilettiğimizden şüphe yok.sizlerde bizler gibi çok istiyorsunuz yani herkes en iyisini ister haklı olarak.
bakalım ne cevap verecekler
sabırsızlıkla bekliyoruz güzel haberleri

alleenje
13.Ekim.2009, 18:10
Bence fm nin Turkiyede buradaki arkaslarin tahminleri kadar populer degil ve az biliniyor.Rakam bu yuzden 10 bini asmadi.Bazi arkadaslar 200 bin korsandan bahsediyor.Belki ben yaniliyorumdur ama bu rakami hic gercekci bulmuyorum.
Fm nin Turkiyede internet disinda hic birsekilde tanitildigini gormedim.Keza diger oyunlar icinde gecerli bu.Fakat fm tum turklerin icinde olan teknikdirektorlugu insanlara sundugu icin mevcut pazarin disindanda musteri ceker diye dusunuyorum.Tvlerde bir tek Ve gool sunucusu Goktug sevincli yapardi bu oyunun reklamini oda TV den ayrildi.Turkce oyun cikmasi,10 bin rakamina ulasilmasi icin degisik tanitim organizasyonlari yapilmali diye dusunuyorum.Bu dedigim bu sene icin degil tabii.
Birde fm 2008 ve 2009 un Turkiyede kac sattigini cok merak ediyorum.Forumdakiler bu rakamlari ogrenirse 10 bin rakami konusunda gercekci fikir yurutebilirler.

SAİT71
13.Ekim.2009, 22:37
Arkadaşlar bu imza kadar oyun satışı olursa, yani 9534 felan imzadan 9400 lerde alınırsa zaten bir çok haberi olmayan kişide alacaktır rahat geçeriz. Hatta 7-8 bin felan alabilsek bile diğer internet veya turksportalı bilmeyenlerde alacaktır. Ama yinede bir 10.000 imza toplanamaması düşündürücü tabi. Bence biraz süremiz olsaydı hem önceden hemde sonradan daha çok kişi toplayabilirdik.

remzi1242
14.Ekim.2009, 01:58
açık olalaım beyler asgari ücretin 500 lira oldu ve ortalama 700 lira maaşla çalışan insanların bol olduğu bir ülkede kimse gidipte bir oyuna 75tl vermeye kıyamaz ha maddi duru iyidir orası ayrı tabiki

iesquire
14.Ekim.2009, 03:45
peki SI'nin bu konudaki fikri netleştimi? bu sayı ne anlam ifade edecek? Herhangi bir bilgi alabildinizmi? yönetici arkadaşlarımız yanıtlarsa mutlu oluruz :)

joelrifkin
14.Ekim.2009, 04:02
Bu oyunu oynaya oynaya artık tamamına yakınını anlayabiliyorum. Türkçe dil desteği gelmemesi beni çok etkilemez. Ama nüfusu 70M olan bir ülkenin dili oyunlarda yer almalı diye düşünüyorum. Ben de imza attım ki bu imzanın arkasındayım.

degirmendereli
15.Ekim.2009, 02:16
İmzamı attım, arkasındayım. Şart koşmaları hoş olmamış. Bir nevi saygısızlık ama ne olursa olsun Türkçe yapmasalar da oyunu satın alacağım. İnşallah Si games bu kafayı değiştirir. FM vazgeçilecek gibi değil.

Xipe Totec
15.Ekim.2009, 02:47
Ben imzamı verdim, bu sene arkasında durup orjinalini alacağım.. Tabi önümüzdeki 2-3 ay hem okul durumları hemde maddi durumlar sebebiyle almam olanaksız ama kalkıp korsanınıda almayacağım.. Nasıl SI yetkilileri önümüze bir sayı koyup kenara çekildi bende bu senelik orjinali alıp kenara çekileceğim.. Bunca kampanyaya ve toplanan bunca imzaya -ki bu imzayı verenlerin yarısı orjinal alsa bile bana göre büyük bir başarıdır- karşın hala da bir diretme söz konusu olursa son orjinal FM oyunum olacak.. Ha koyarlar Türkçeyi bende destek için her sene maddiyatım elverdiği müddetçe gider alırım orjinali.. Koymazlarsa da İngilizce hazırlık sayesinde sene sonu oyunu anlayabilecek seviyeye gelirim. O vakitten sonra çokta umrumda olmaz.. Açık söylemek gerekirse eskisi kadar oynamıyorum FMyi ama yıllardır verilen bir emek var ve ortaya atılanda bir sayı var.. En azından o sayıya bir nebze katkımız olsun gerisi beni aşar..

Flawless Victory
15.Ekim.2009, 03:44
Aslında popstarın içinde "Türkçe FM istiyorsanız 3535'e Türkçe FM yazın gönderin" gibi bir altyazı geçseydi her şey hallolurdu. :) Şaka bir yana, birçok etken var tabiki, internete yoğun olarak girmeyenler var tabi ama, orjinal oyun alıp da interneti pek takip etmeyen kişiler olduğunu sanmam. Niye orjinal alsın ki tadını çıkarmayacaksa.

numetaller
15.Ekim.2009, 04:34
bence olur arkadaslar sonucta 9500 küsür imza toplanmış.SI bu rakamı kabul etmiyolarsa yazıklar olsun ne diyelim.

giftig
15.Ekim.2009, 04:44
kendi adıma ingilizce oynamak daha gerçekçi ve güzel oluyor diyorum..

SAİT71
15.Ekim.2009, 04:48
Arkadaşlar sonuçta adamlar üç yüze beş yüze bakmadan koydular mı demoya ligimizi demekki bir adım atınca onlarda atıyorlarmış hiç laga luga yapmadan oyunu almaya bakalım bence...

ua_anil
15.Ekim.2009, 14:46
Şu 5 aktivasyon olayını yapsalar hiç lagaluga yapmadan alıcaz ama :)

Rais
15.Ekim.2009, 15:13
aktivasyon olayını da düzeltseler bari :].

remzi1242
15.Ekim.2009, 22:54
ben imza atmaadım kampanya başladı dönemde askerlik sorunu vardı ve halen devam ediyor

tecil durmu belirsiz

oyuna bakıcam foırumdan eğer güzelse alrıım orjinali

Crazycat
16.Ekim.2009, 21:32
9536 az bir rakam değil.SI 400 küsür imzadan Türkçe koymayacaksa koymasın zaten bence.
Bence yukarıda her şeyi anlatmış arkadaş zaten keşke kendime ait bilgisayar olsaydı, ben de imza atacaktım fakat imzayı atıp sonra almama durumu olabileceği için imza atmadım.

supro
17.Ekim.2009, 16:07
Neden fake oy atmadık demiyorum. Yüzbinlerce Fm oynayan olduğu söyleniyor buna rağmen 10bin söz çıkmıyor. 10bin söz verilip 5 bin satış olsada, 9bin söz verip 8 bin satılsada Türkçe fm zor gibi geliyor bana.

Çünkü Dünya üzerinde bu kadar saçma bir kampanya görülmedi!!

cess41
20.Ekim.2009, 20:20
FM 2009 Türkiye satış rakamı kaç acaba (orjinal oyun olarak) , bilen var mı?

serorio
28.Ekim.2009, 14:20
bence atılan imzaların çoğu feyktir...umarım değildir ben kaçırdım mesela imzayı o sırada internete pek bakmıyordum,daha doğrusu siteye pek bakmıyordum. ancak oyunu orjinal almayı düşünüyorum.ah burslar bi yatsa :D