PDA

View Full Version : Aydın Yılmaz

PesimiSTyLa
17.Ekim.2009, 17:16
http://www.ressim.net/out.php/i203939_galatasaray-aydin-yilmaz.jpg

Profil hakkında birşey demeyeceğim; yalnız naturel posizyonu aml yapılmış Aydın'ın. Bir hata mı oldu acaba? Aml'de de oynayabiliyor yalnız 20 üzerinden 15-16 olabilecek kadar bence. Amrsi 20 olmalı diye düşünüyorum.

perpetua
17.Ekim.2009, 17:31
Bence Aydin iki kanatta da rahatlikla oynayabiliyor. Sol kanattan iceriye girisleri, onu solda daha etkili yaptigi icin sol kanadi naturel olarak tercih ettik.

ForCimbom
17.Ekim.2009, 17:34
acc 16, pace 15 mi?? lütfen yapmayın bunu ya.. 17 acc 17 pace aldığındaki görüşlerinizden fark oluşturacak ne gelişti ilerleyen dönemde? ?? ve 14 teknik mi?? gözünüzü seveyim ya. ayağının içini mükemmel kullanıyor aydın, zihinsel olarak yeterli seviyede olsa arda'dan daha potansiyelli bir adam bence aydın. ama neden böyle bir azaltmaya gittiniz anlayamadım..

flair da 17'den 15 e inmiş.. :(

Trabzonspor
17.Ekim.2009, 17:36
Nerde yaptı bunları hangi maçta senin söylediğin kadar kullandı özelliklerini?

ForCimbom
17.Ekim.2009, 17:38
Nerde yaptı bunları hangi maçta senin söylediğin kadar kullandı özelliklerini?

aydın zaten zihinsel olarak berbat durumda. bu yüzden çok iyi kullanamıyor özelliklerini. ama bu sezon rijkaard'ın altında bazı şeyleri aşarak gerçek performansını gösterme adına baya ilerleme kaydetti. 6-0 lık maçtaki deparları, çalımları, asistleri, diğer maçlardaki perfornmasları ile bu profili hakettiğini düşünmüyorum aydın'ı yakından takip eden biri olarak...

tombul taho
17.Ekim.2009, 18:59
aydın zaten zihinsel olarak berbat durumda. bu yüzden çok iyi kullanamıyor özelliklerini. ama bu sezon rijkaard'ın altında bazı şeyleri aşarak gerçek performansını gösterme adına baya ilerleme kaydetti. 6-0 lık maçtaki deparları, çalımları, asistleri, diğer maçlardaki perfornmasları ile bu profili hakettiğini düşünmüyorum aydın'ı yakından takip eden biri olarak...

evet doğru. 6-0'lık maçta mükemmel performans gösterdi.

ancak ben daha sonra Aydın'ın o kadar iyi performan gösterdiğini göremedim açıkçası. üstüne üstlük maçlarda yer aldığı dakikalarda da o performasını gittikçe düşürmüştür bence. yani istikrarı yakalayamamıştır.

ForCimbom
17.Ekim.2009, 19:08
evet doğru. 6-0'lık maçta mükemmel performans gösterdi.

ancak ben daha sonra Aydın'ın o kadar iyi performan gösterdiğini göremedim açıkçası. üstüne üstlük maçlarda yer aldığı dakikalarda da o performasını gittikçe düşürmüştür bence. yani istikrarı yakalayamamıştır.

geçen seneye göre kesinlikle ve kesinlikle çok daha iyi. ama tabi ki hala Yeterli değil. fakat aydın bence 14 teknik ve 16-15 acc-pace oranından daha fazlasını hakediyor. mesela 6-0 lık maçta attığı deparı baros atabilir miydi (16-15 acc-pace oranı var onda çünkü) ???? flair ından da ne kaybetti onu da merak ediyorum açıkçası....

tombul taho
17.Ekim.2009, 19:13
geçen seneye göre kesinlikle ve kesinlikle çok daha iyi. ama tabi ki hala Yeterli değil. fakat aydın bence 14 teknik ve 16-15 acc-pace oranından daha fazlasını hakediyor. mesela 6-0 lık maçta attığı deparı baros atabilir miydi (16-15 acc-pace oranı var onda çünkü) ???? flair ından da ne kaybetti onu da merak ediyorum açıkçası....

ama bak hala 6-0'lık maçtan örnekler veriyosun. başka maçı yok. istikrarı yok. tek maça dayandırılarak bu özellikleri yükseltip azaltamayız ki.

Ahmet Göktaş
17.Ekim.2009, 19:32
acc 16, pace 15 mi?? lütfen yapmayın bunu ya.. 17 acc 17 pace aldığındaki görüşlerinizden fark oluşturacak ne gelişti ilerleyen dönemde? ?? ve 14 teknik mi?? gözünüzü seveyim ya. ayağının içini mükemmel kullanıyor aydın, zihinsel olarak yeterli seviyede olsa arda'dan daha potansiyelli bir adam bence aydın. ama neden böyle bir azaltmaya gittiniz anlayamadım..

Ne bekliyordun ? Bu dediklerin yapıldığında zaten Aydın'ı tutamazsın ki Galatasaray'da... Wonderkid mi ortaya çıkarmak amacın ?

Ben şuandaki profili bile abartılı buluyorum bazı özellikleri.

Aydını izlediğim maçların hiçbirinde bu özellikleri yansıttıgını görmedim.

Sadece Teknik 1 puan daha yüksek olabilirmiş. Crossing'e hiç katılmıyorum.

Ayrıca ARDA'dan daha potansiyelli demeni hiç anlamıyorum.

ForCimbom
17.Ekim.2009, 19:32
ama bak hala 6-0'lık maçtan örnekler veriyosun. başka maçı yok. istikrarı yok. tek maça dayandırılarak bu özellikleri yükseltip azaltamayız ki.

ankaraspor maçında yaptığı asist, kesinlikle geçen seneden çok daha olumlu olan pas alış verişleri(mesela ankaragücü maçında aklını kullanıp uğur'a attığı mükemmel yüzde yüz gol şansı yaratan pası) , ümit milli takım (ya da a2 midir işte her neyse) performansı ..bunları göz ardı edemeyiz bence. çünkü geçen sene bunlardan eser yoktu aydın'da...

bir de hız (acc-pace) maçtan maça değişen bir özellik değidir herhalde öyle değil mi?? ben kavrayamadım hakikaten neden düşürüldü hız...

Ahmet Göktaş
17.Ekim.2009, 19:36
Hız ve hızlanma sence hep sabit mi kalıyor ?

O zaman Drenthe 35 yaşında da aynı oranlarla kalmalı.

Yada Robinho , 16 yaşındaki ACC-PACE değerlerinde kalmalıydı.

Maçtan maça değişmez evet ama sezondan sezona değişir hız. Geçen seneki oyun FM 09'du , bu FM 10 yani 1 sezon var arada.

Demekki araştırmacı abi bu hız özelliğini pek yansıtamadığına kanaat getirmiş.

Ayrıca sana kalırsa tüm özellikleri artmalı.Yorumlarından öyle anlıyorum.Bence tuttugumuz takımı bir kenara bırakarak yorumlayalım profilleri.

DgkN
17.Ekim.2009, 23:35
teknik ozellikleri yeterli ama zihinsel özellikleri daha iyi olabilirmis. aydın ardadan daha potansiyelli denmeyebilir ama onun kadar da potansiyele sahip bir oyuncu bence.

Aydin
18.Ekim.2009, 02:20
Arda çıktığı ilk senede patladı. Aydın 4 senedir patlayacak. Yerinde olmuş bence.

anilton
18.Ekim.2009, 03:42
Aydın'ın bu profiline kötü olmuş diye itiraz eden var,gerçekten şaşırdım...

Aşırı derecede iyi niyetle yapılmış bir Aydın profili...

Aydın'ın tekniği 14 olamaz.Aydın çok iyi pas mı atar,oyun zekası çok mu iyidir,çok iyi orta mı açar,top ayağındayken çok mu rahattır,top sürerken topu ayağından açmaz,ayağına yapıştırır mı?

Aynı şekilde pas özelliğide düşmelidir.14 o özellik içinde fazla...

İlk teması 14 hiç olamaz.İlk temas Aydın'ın ciddi anlamda en kötü yaptığı şeylerden birisidir.Birçok müsait pozisyonda top kontrolünü iyi yapamadığı için pozisyonu kaybeder.Buna oynayacağı maçlarda özellikle dikkat edin,göreceksiniz.Çok açık hemde...

Aydın teknik yeteneklerinden çok sürati,çevikliği ve doğru koşu zamanlamaları ile etkili olan bir isim...

Bunların dışında hız,hızlanma ve çeviklik bir kaç puan artabilirmiş...

Yukarıda yorum yaptığım teknik özelliklerinin -özellikle ilk temas- fazla olduğunu düşünüyorum...

Bu Aydın profilini beğenmemeyi anlayamadım açıkçası...

brotha
18.Ekim.2009, 07:18
Aydini ben aslinda Serdar Ozkana benzetiyorum biraz,ortaya cikisi cok gurultulu olmustu. Ama sonradan bir turlu beklenen patlamayi gostermedi.Yillardir da gosterecek ayni Serdar Ozkan gibi. Zihinsel olarak cok asagilarda bu iki oyuncuda.

Aydin Ardadan daha potansiyelli demek futbola ihanettir. Aydinla arda arasinda zaten 1 yas fark var ki Arda kac senedir kendini gelistirerek oynuyor.

Alicanfmfan
18.Ekim.2009, 07:30
Aydın'ın profili yerinde dedikleri gibi arkadasların hız ve hızlanmasında bir artıs olabilir heading ve jumping de artırılabilir abartılmayacak sekilde cünkü Aydın cok rahat zıplayıp kafa vurabilen bir oyuncu cogu macta ilk kafa topu müdahaleleri Aydın yapıyordu.

ForCimbom
18.Ekim.2009, 15:10
Aydini ben aslinda Serdar Ozkana benzetiyorum biraz,ortaya cikisi cok gurultulu olmustu. Ama sonradan bir turlu beklenen patlamayi gostermedi.Yillardir da gosterecek ayni Serdar Ozkan gibi. Zihinsel olarak cok asagilarda bu iki oyuncuda.

Aydin Ardadan daha potansiyelli demek futbola ihanettir. Aydinla arda arasinda zaten 1 yas fark var ki Arda kac senedir kendini gelistirerek oynuyor.

iyi o zaman ben futbola ihanet ediyorum. :icon_sad:

hey Allah'ım ya...

Aydın'ın tekniği 14 olamaz.Aydın çok iyi pas mı atar,oyun zekası çok mu iyidir,çok iyi orta mı açar,top ayağındayken çok mu rahattır,top sürerken topu ayağından açmaz,ayağına yapıştırır mı?

İlk teması 14 hiç olamaz.İlk temas Aydın'ın ciddi anlamda en kötü yaptığı şeylerden birisidir.Birçok müsait pozisyonda top kontrolünü iyi yapamadığı için pozisyonu kaybeder.Buna oynayacağı maçlarda özellikle dikkat edin,göreceksiniz.Çok açık hemde...

Aydın teknik yeteneklerinden çok sürati,çevikliği ve doğru koşu zamanlamaları ile etkili olan bir isim...

Yukarıda yorum yaptığım teknik özelliklerinin -özellikle ilk temas- fazla olduğunu düşünüyorum...

doğru haklısınız aydın'ın sabri den farkı yok . ikisi de kalas ikisi de dandik...

perpetua
18.Ekim.2009, 15:52
doğru haklısınız aydın'ın sabri den farkı yok . ikisi de kalas ikisi de dandik...

Daha sakin lutfen.
Burada yazilan hersey veritabanina uygulanacak diye bir kaide yok. Herkez ozgurce dusuncelerini, neden boyle dusundugunu de ekleyerek seviyeli bir sekilde yazabilir.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=79822

kirilenko47
19.Ekim.2009, 00:24
Aydın'ın Arda'dan potansiyelli olduğunu gösterecek tek bir argümanınız var mı acaba? Bir oyuncunun çok çok hızlı olması onun diğer tüm oyunculardan daha potansiyelli olduğunu mu gösterir? Ülkemizde nedense yetenek=hız-çalım-estetik olarak algılanıyor, Arda'nın oyun zekası, saha görüşü, mental özellikleri, sakinliği, pasörlüğü vesaire Aydın'da var mıdır, olabilir mi. Pace'inin 1 puan yükselmesi dışında diğer tüm özellikler normaldir, hatta passing fazladır bile. Zaten adamın potansiyei 157 olarak girilmiş, daha ne? :)

ForCimbom
19.Ekim.2009, 00:47
Aydın'ın Arda'dan potansiyelli olduğunu gösterecek tek bir argümanınız var mı acaba? Bir oyuncunun çok çok hızlı olması onun diğer tüm oyunculardan daha potansiyelli olduğunu mu gösterir? Ülkemizde nedense yetenek=hız-çalım-estetik olarak algılanıyor, Arda'nın oyun zekası, saha görüşü, mental özellikleri, sakinliği, pasörlüğü vesaire Aydın'da var mıdır, olabilir mi. Pace'inin 1 puan yükselmesi dışında diğer tüm özellikler normaldir, hatta passing fazladır bile. Zaten adamın potansiyei 157 olarak girilmiş, daha ne? :)

ben aydın ın babası, kardeşi akrabası falan değilim. bi tarafımdan uydurma sebeplerle de savunmuyorum. bu yüzden böyle garip üslupla karşıma gelip beni alaycı tavırla eleştirmeniz ancak komiğime gider.

daha önce de dedim burada. iyi okuyamamışsınız. -potansiyel ile mevcut oyuncu yeteneği farklı şeyler.- aydın top ayağına geldiğinde -gerekli psikolojik durumda ve motivasyonda ise - çok tehlikeli olabilen bir oyuncu. bunu sizin algılayamamanızın(veya kabullenmemenizin) sebebi de gerekli hoca desteğinin olmaması mental antrenman eksikliği inanılmaz çelimsizlik ve tabiri caizse uçarılık ve tipik türk oyuncu mantalitesi. umarım yeterince açıklamışımdır. aydın kesinlikle ortalama üzerinde bir tekniğe ve yaratıcılığa sahip bence çok yetenekli ve çok potansiyelli bir oyuncu. bu potansiyele halen ulaşamamasının sebebini açıkladım işte kendimce.

arda turan bile o kadar el üstündeyken "bu adam benden daha yetenekli" dedi. demek ki var bir şeyler.

kirilenko47
19.Ekim.2009, 00:58
Tamam, elimizdekileri şöyle bir koyalım masanın üzerine. Aydın çok hızlı, iyi çalım atıyor, teknik özellikleri de ortalamanın üzerinde ve daha genç. Arda da açıklama yapmış Aydın benden daha yetenekli diye. İstenilen nedir peki, Aydın'ın potansiyeli Manchester United'ın istediği Sercan'ın ulaşabileceği en yüksek yer olan 170 PA'ya mı çekilmeli? Demeçler, antrenman performansları ve 2-3 maçlık performanslara göre özellik girilecekse vay halimize, o zaman Arda'nın "çalım atmayı Serdar'dan öğrendim" demecindeki özne olan Serdar Özkan'ın tekniği Arda'dan yüksek yapılsın. Gayet de iyi okudum söylediklerini, Aydın psikolojik olarak hazırsa (çok nadir) ve konsantrasyonu da üst düzeydeyse (yine çok nadir), iyi özellikleri de hızı tekniği ve özel yeteneğiyse ne yapılması gerekir; oyuncunun hızı yükseltilmeli, bazı teknik özellikleri belli bir seviyeye getirilmeli ve mental özellikleri çok düşük yapılmalıdır, genç olduğu için de(21 de nereye genç oluyorsa artık, Burak Yılmaz, İbrahim Akın ve daha niceleri kredilerini bitirip birkaç sene boyunca "genç" olarak anılmaya başladıkları sırada 21 yaşlarındaydı. 4 senedir psikolojisini toparlayamamış adam her an toparlayabilir diye wonderkid yapacak değil sanıyorum araştırmacılar) CA'sından hatırı sayılır ölçüde fazla bir PA değeri girilir, olur biter.

Bunun dışında Aydın'ın babası akrabası falan olduğunu söylemedim, bazı şeyleri hazmedememe problemin de yok, böyle celallenmen oldukça ilginç.

ForCimbom
19.Ekim.2009, 01:18
Tamam, elimizdekileri şöyle bir koyalım masanın üzerine. Aydın çok hızlı, iyi çalım atıyor, teknik özellikleri de ortalamanın üzerinde ve daha genç. Arda da açıklama yapmış Aydın benden daha yetenekli diye. İstenilen nedir peki, Aydın'ın potansiyeli Manchester United'ın istediği Sercan'ın ulaşabileceği en yüksek yer olan 170 PA'ya mı çekilmeli? Demeçler, antrenman performansları ve 2-3 maçlık performanslara göre özellik girilecekse vay halimize, o zaman Arda'nın "çalım atmayı Serdar'dan öğrendim" demecindeki özne olan Serdar Özkan'ın tekniği Arda'dan yüksek yapılsın. Gayet de iyi okudum söylediklerini, Aydın psikolojik olarak hazırsa (çok nadir) ve konsantrasyonu da üst düzeydeyse (yine çok nadir), iyi özellikleri de hızı tekniği ve özel yeteneğiyse ne yapılması gerekir; oyuncunun hızı yükseltilmeli, bazı teknik özellikleri belli bir seviyeye getirilmeli ve mental özellikleri çok düşük yapılmalıdır, genç olduğu için de(21 de nereye genç oluyorsa artık, Burak Yılmaz, İbrahim Akın ve daha niceleri kredilerini bitirip birkaç sene boyunca "genç" olarak anılmaya başladıkları sırada 21 yaşlarındaydı. 4 senedir psikolojisini toparlayamamış adam her an toparlayabilir diye wonderkid yapacak değil sanıyorum araştırmacılar) CA'sından hatırı sayılır ölçüde fazla bir PA değeri girilir, olur biter.

Bunun dışında Aydın'ın babası akrabası falan olduğunu söylemedim, bazı şeyleri hazmedememe problemin de yok, böyle celallenmen oldukça ilginç.

sondan başlayayım; benim yazdıklarımı bir genelleme olarak da kabul edebilirsiniz. türkiye de bir ortamda ilginç bir şey söylediğinizde size çok saçma tepkiler verilebiliyor . ben de buna karşı yazdım bazı şeyleri.

ben tabir caizse "laf arasında" söyledim arda -aydın hakkındaki görüşümü. ama neden bu kadar ilgi çekti, garibime gidiyor doğrusu. neyse. bir oyuncunun bana göre temel özellikleri(sonradan geliştirilmesi zor olan) teknik ve fiziksel(daha çok hız-çeviklik vs.) özellikleridir. aydında bu temel özellikler var. hem de fazlasıyla. mental özelliklerini geliştirirse arda dan daha iyi olabilirdi. tren kaç tı mı? bilemem. ama 18 yaşındaki arda ile 18 yaşındaki aydın ın potansiyelini sorsanız bana; tartışmasız aydın derdim. bu saatten sonra ulaşabilirse(ulaşır demiyorum dikkat) arda dan daha iyi de olabilir. mesela; franck ribery.. haddinden fazla hızlı bir oyuncu. ama bir iniesta bir xavi kadar teknik değil. buna rağmen dribbling özellikleri ve yaratıcılığı sayesinde dünyanın en iyi birkaç oyuncusundan biri. burada temel nokta ribery nin hızı. aydında da bu var örneğin. bu yüzdendir ki aydın gerekli ve yeterli mental seviyeye(ve güce) kavuşursa(yani potansiyel) arda dan daha iyi olabilecek bir oyuncu. olur demiyorum. olabilir. (veya " -di " ) benim görüşüm.

maçı seyrediyorum çok aceleye geldi mesaj kusura bakmayın..

kirilenko47
19.Ekim.2009, 01:25
Çok iddialı bir söylem olduğu ve Aydın'la ilgisi olduğu için dikkate alıp cevap verdim. Aydın belki bu potansiyelini insanlara birkaç maçta göstermiş olabilir ama 3 sene yerinde saymasından sonra araştırmacıların pek eli bol davranmasını da bekleyemeyiz bence.

İyi seyirler.

revoce17
19.Ekim.2009, 17:21
Aydın'ı eğer demoda denerseniz gayet iyi olduğunu görürsünüz zaten. Performansı gayet tatmin edici, bence laf edilecek bi tarafı yok Aydın'ın profilinin.

Se7eNN
22.Ekim.2009, 21:47
Acc ve Pace in 2 değer arttırılması gerekiyor diye düşünüyorum.

Ahmet Göktaş
22.Ekim.2009, 23:19
O zaman aydın 2-3 sezon sonra 20-20 Acc-Pace ile oynar. Yani dünyanın en hızlı 4-5 oyuncusundan biri olur.

Nocna Mora
22.Ekim.2009, 23:19
Pa'sı kaçki o kadar yüksek değildir

Ahmet Göktaş
22.Ekim.2009, 23:28
157 . 20-20 olur bence ileride eğer dediğiniz gibi yükselirse.

Nocna Mora
22.Ekim.2009, 23:34
30 fark ile o kadar yükselmez en fazla 1-2 yükselir :)

Ahmet Göktaş
22.Ekim.2009, 23:38
Tamam işte Acc-Pace 18-17 olsun demiş arkadaş.

Bence o Pa ile 1-2 değer yükselir ve dünyanın en hızlı oyuncuları arasında yer alır :/

Nocna Mora
23.Ekim.2009, 00:30
Anladım kardeşim :)

serorio
29.Ekim.2009, 14:31

aydında teknik belirtisi hiçbir özellik yok bence..en azından oynadığı pozisyon gereği yok. aydın galatasarayda kendini en az geliştiren genç yetenek olarak da çok tartışıldı zaten.hız seviyesindeki düşüşü ben de anlamış değilim ancak yine de aydına yakın bir profil oluşturulmuş

BiLGeN90
29.Ekim.2009, 20:52
gördüğüm kadarıyla aydın yılmazın profili beni ne tatmin etti ne doğru olduğunu düşündürttü. bence fazla verdiğiniz ve az verdiğiniz bir çok özellik var. azalması gerektiğini düşündüklerimi kırmızı ile artması gerektiğini düşündüklerimi de yeşil ile işaretledim. bence olması gereken değerleri de girdim / olarak girdiklerim oyunun dinamiklerini %100 bilmediğimden emin olarak yazamadıklarım bende belli bir aralık verdim.

not düşmek istediklerim şimdiden:

work rate bildiğim kadarıyla antreman çalışmalarında da etkili. eğer öyleyse sanırım 11/12 gibi bir değer alması iyi olacaktır.

diğer bir görüşümde tr liginde oynayan en çabuk ivmelenen ve kısa alanda en hızlı hamle yapan oyuncu olduğu. fakat bunu total hızında yani uzun mesafe hızında söyleyemeyeceğim. umduğum değerleri resim de zaten belirttiğim için burada uzun uzun yazı çizip başınızı ağrıtmak istemiyorum.

bunun dışında bunun neden artırılmasını istiyorsun gibi sorularınızı belirtirseniz elimden geldiğimce cevaplarım. hepsine en objektif düşüncelerimle değer verdiğimden emin olabilirsiniz

http://img188.imageshack.us/i/7aydinz.png/

demodaki profil üstünden yorum yaptım
hız konusunda yorumum hala üsteki gibidir çok çabuk ivmelenip kısa alanda hızlanıyor ama uzun açık alanda bu hız farkını koruyamayan bir oyuncu

şimdi ama hoca bu adam son maçlarda hiç oynayamıyor yav diyebilirsiniz bende maç boyu boşta olduğu halde bile ona kaç pas atıldığını sorarım takımda nedense son günlerde bir bölünme var gibi elanoya ayhan pas vermiyor kolay kolay keza ardada yabancı oyuncuların bir kaçına pas vermemekte diretiyor nedeni bilinmemekte basında pek üstüne düşmedi sanırım pozitif ayrımcılık yapanda yok değil keita genelde kaleye yönlenirken nonda oyunda değilse. oyunda olduğunda leblebi gibi asist yapıyor ilginç ama bir o kadar da güzel : )

değerleri yüksek bulanlar olabilir ama ben aydın yılmazın consistency siniz iyice düşürülerek(4/6 gibi) asıl dengenin sağlanacağını düşünüyorum teknik ve yetenek olarak düşük değil sürekliliği yok bu genç adamın

fenerbahce_1907
01.Kasım.2009, 00:58
Aydın'ın pa değerinin Özer'den yüksek Gökhan'dan ve İsmail'den sadece 1-2 değer düşük olmasının mantığı nedir?

perpetua
01.Kasım.2009, 01:20
Aydın'ın pa değerinin Özer'den yüksek Gökhan'dan ve İsmail'den sadece 1-2 değer düşük olmasının mantığı nedir?

Aydin'da 157'lik bir potansiyel goruldugu icin.

Ancak oyunda Aydin'in oraya ulasmasi icin cok ugrasmak gerekiyor (hatta Man Utd/Barcelona vs. gibi bir kulube transfer etmek ve professionalism ozelliginin yukselmesi icin tutoring yapmak.

anilton
01.Kasım.2009, 01:38
Bu yorumum hala geçerli.Bu konuda ne düşünüyorsun Ömer Abi?

brotha
01.Kasım.2009, 08:17
Anila katiliyorum . heleki 157 lik pa cok cok cok fazla olmus bana gore.aydin 157 ise sercan,batuhan,ismail 187 olsun. Aydinin proffesionalismi dusuk tutmak bu dengeyi saglamak icin yapilmis gibi gorunuyor bana.

KaPaLı
01.Kasım.2009, 09:43

Ancak oyunda Aydin'in oraya ulasmasi icin cok ugrasmak gerekiyor (hatta Man Utd/Barcelona vs. gibi bir kulube transfer etmek ve professionalism ozelliginin yukselmesi icin tutoring yapmak.

Yani sizin mantığınızı anlamak zor. Aydın, Özer - İsmail veya Gökhan'dan daha gelecekli öylemi ? Bu adamı 4 yıldır bekliyoruz patlama yapsın diye. Ama Aydın hala aynı Aydın. Özer Ankaraspor'da yıldız oldu Fenerbahçe'ye geldi sakatlığı tam olarak iyileştiğinde takımın banko oyuncusu olacak. İsmail Beşiktaş'ın sol kanadının ilacı oldu. Aydın nerde ? İBB'ye yollandı kaç maç oynadı. 10 - 20 ?

Anıl'ın yazdıklarını değerlendirin isterseniz. Kazım'dan daha iyi oyuncu görünümünde Aydın.

perpetua
01.Kasım.2009, 09:53
4 yildir patlama yapmasini bekliyorsunuz ama Aydin hala 21 yasinda.

Ozer'den 2 yas
Kazim'dan 2 yas
Gokhan'dan 3 yas daha kucuk.

Eger bundan 2-3 yil sonra Aydin oldugu yerde sayiyorsa ve potansiyeli ayni seviyedeyse, o zaman hak veririm yorumunuza.

KaPaLı
01.Kasım.2009, 10:01
21 yaşında olması PA değerinin yüksek olmasını gerektirmiyoki. Adam olacak çocuk belli olur derler. Aydın'da böyle. Patlama yapacak olsa şimdiye kadar 100bin kez yapardı. Aynısı Fenerbahçe'de oynayan İlhan Parlak'lada alakalı. -9 PA verilmişti onada ama ilerleyen zamanlarda kendini geliştiremedi ve düştü özellikleri. Yaşıda çok gençti. O zaman onada deseydiniz. Yaşı genç bu çocuk patlama yapar diye.

First touch 14 vermişsiniz Aydın top kontrolu iyi olsa Messi olur çıkar veya Teknik. Hangi istatistiklere göre verildi 14 değeri çok merak etmekteyim. Aydın'ın teknik olarak 0 olduğunu sadece hızıyla birşeyler yaptığını bilmeyen yoktur sanırım.

Düşük bulduğum özelliklerde var. Mesela ACC - PACE değerleri 1-2 puan daha yükseltilebilir. Ama teknik ve First touch özellikleri yüksek olmuş.

perpetua
01.Kasım.2009, 10:26
Sizi Aydin'in potansiyeli hakkina ikna etme gibi bir amacim yok. Aydin FM 2010'da 157 potansiyeli ile kalacak.

First touch konusunda biraz daha dusunulebilir.

KaPaLı
01.Kasım.2009, 11:45
Böyle bir amacınız yoksa o zaman bu konuları açma gereği duymanızada gerek yok. Biz yaptık oldu gibi bir mantıkla nereye kadar.

Teknik konusundada düşünseniz iyi olur. Çünkü adamın teknik 0 ( SIFIR ).

anilton
01.Kasım.2009, 12:29
Ömer abi açıkçası ben senin Aydın'ı kendi kişisel düşüncelerini kullanarak yani duyguların ile yaptığını düşünüyorum...

EURO 2008'den hemen sonra milli takımın geleceği ile ilgili yazdığımız bir başlıkta ben milli takımın sağ kanadı için S.Özkan'ı uygun gördüğümü söylemiştim.S.Özkan o zaman süper ligde en iyi dönemindeydi.Müthiş oynuyordu.Yine bazı arkadaşlar Kazım turnuvada zaten iyiydi,o bölge için o iyidir dedi.Sen ise Aydın daha İBB'de 4-5 kere oynamasına rağmen milli takımın sağ kanadı için en iyi potansiyel Aydın'da.Kazım ve Serdar'dan daha önde demiştin.O zamanda anlamıştım bu oyuncuya karşı farklı baktığını.Aydın o günden bu yana hala aynı.Farklı bir Aydın yok.Ama anlaşılan senin fikirlerin değişmemiş...

Yineliyorum Aydın yeteneklidir.Yetenek demek sadece teknik değildir.Fiziği çok iyi olmak ve onu kullanabilmekte bir yetenektir.Süratli,çevik ve iyi koşular yapabilmekte bir yetenektir.Teknik kapasitesi yüksek olmakta bir yetenektir...

Aydın'ın teknik,pas,ilk temas gibi teknik özellikleri 12 civarlarının üstüne çıkamaz...

Ama çeviklik,hız ve hızlanma özellikleri üst düzey olabilir.Çünkü Aydın'ı yetenekli kılan özellikleri bunlar...

perpetua
01.Kasım.2009, 12:58
Böyle bir amacınız yoksa o zaman bu konuları açma gereği duymanızada gerek yok. Biz yaptık oldu gibi bir mantıkla nereye kadar.

Teknik konusundada düşünseniz iyi olur. Çünkü adamın teknik 0 ( SIFIR ).

Burada sizin her istediginiz goz onune alinacak diye bir kural yok.

Aydin'in potansiyelinde herhangi bir sorun gormuyorum. Ozellikle profesyonellik olarak dusuk seviyede oldugu icin.

Burada sizler yuksek potansiyelli Turk oyuncu sayisinin cok olmasini istediniz. Sahsiniz olmasa da, burada yazanlarin cogu bunu istedi. Simdi tersine donulmesi isteniliyor. Ayrica Aydin benzer yastaki ve mevkideki oyuncularla asagi yukari ayni potansiyele sahip oyunda (yurt ici veya yurt disi).

Eger CA'sinin yukselmesi sozkonusu olmazsa, gelecek sene potansiyeli duser. CA yukselmesi sozkonusu olursa, CA yukselir, potansiyel ayni kalir. Bu kadar basit bir durum.

gerrrard
01.Kasım.2009, 13:08
Teknik 0 ( SIFIR ) diyenleri 6-0 lık maçı izlemeyi çağırıyorum. Ya da bu seneki asistlerini, Ankaraspor maçında Nonda'ya attırdığı golü.

Bu arada Ömer abi konuyla ilgili değil ama bir sorum olacak sana. Ankaraspor'un şuanki durumu oyuna yansıtılmamış?

perpetua
01.Kasım.2009, 13:44
Ömer abi açıkçası ben senin Aydın'ı kendi kişisel düşüncelerini kullanarak yani duyguların ile yaptığını düşünüyorum...

EURO 2008'den hemen sonra milli takımın geleceği ile ilgili yazdığımız bir başlıkta ben milli takımın sağ kanadı için S.Özkan'ı uygun gördüğümü söylemiştim.S.Özkan o zaman süper ligde en iyi dönemindeydi.Müthiş oynuyordu.Yine bazı arkadaşlar Kazım turnuvada zaten iyiydi,o bölge için o iyidir dedi.Sen ise Aydın daha İBB'de 4-5 kere oynamasına rağmen milli takımın sağ kanadı için en iyi potansiyel Aydın'da.Kazım ve Serdar'dan daha önde demiştin.O zamanda anlamıştım bu oyuncuya karşı farklı baktığını.Aydın o günden bu yana hala aynı.Farklı bir Aydın yok.Ama anlaşılan senin fikirlerin değişmemiş...

Yineliyorum Aydın yeteneklidir.Yetenek demek sadece teknik değildir.Fiziği çok iyi olmak ve onu kullanabilmekte bir yetenektir.Süratli,çevik ve iyi koşular yapabilmekte bir yetenektir.Teknik kapasitesi yüksek olmakta bir yetenektir...

Aydın'ın teknik,pas,ilk temas gibi teknik özellikleri 12 civarlarının üstüne çıkamaz...

Ama çeviklik,hız ve hızlanma özellikleri üst düzey olabilir.Çünkü Aydın'ı yetenekli kılan özellikleri bunlar...

Aydin'in teknigi 12, pasi 12 gibi degerleri hak ettigini soyluyorsaniz. Demek ki ligimizde ciddi bir indirim yapilmasi gerekli demektir.

Mesela Ferrari'nin paslari 13. Bir stoper olarak geriden iyi pas attigi icin bu paslarin yuksek olmasi uygun gorulmus ve verilmis. Ilk temasinin 11 olmasi istendi. Bu oyuncu stoper mevkisinde, rakip baskisindan uzakta bu degerleri alabilecek sekilde gorunuyorsa, rakip defans ile bosugarak ozelliklerini sergilemek zorunda olan Aydin'i ondan daha zayif gormeniz bana garip geliyor.

Teknik: 12
Ilk temas: 11
Paslar: 13

Ilk temas: 12
Paslar: 12

Bu iki oyuncudan hangisi stoper, hangisi kanat oyuncusu? Ferrari sag acik oynasa Aydin kadar iyi pas alis verisi yapar diyorsunuz yani.

Yanlis anlamayin, derdim Ferrari degil. Derdim ilk gorevi savunma yapmak bir oyuncunun bu ozelliklerinin bu seviyede olmasinin garip karsilanmamasi, ancak bir kanat oyuncusunda bu ozellikler olmasi dogal olmasina ragmen garipsenmesi.

Ferrari'yi sag acik oynatirsak acaba teknigi nasil gorunur. Veya Aydin'i stoper oynatsak. Onu bir de gozunuzun onunde canlandirin.

perpetua
01.Kasım.2009, 13:45
Teknik 0 ( SIFIR ) diyenleri 6-0 lık maçı izlemeyi çağırıyorum. Ya da bu seneki asistlerini, Ankaraspor maçında Nonda'ya attırdığı golü.

Bu arada Ömer abi konuyla ilgili değil ama bir sorum olacak sana. Ankaraspor'un şuanki durumu oyuna yansıtılmamış?

Yayinlanan Turksportal Guncellemesini kullanarak buna yakin bir durumu saglayabilirsin.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=81013

kirilenko47
01.Kasım.2009, 14:12
Aydin'in teknigi 12, pasi 12 gibi degerleri hak ettigini soyluyorsaniz. Demek ki ligimizde ciddi bir indirim yapilmasi gerekli demektir.

Mesela Ferrari'nin paslari 13. Bir stoper olarak geriden iyi pas attigi icin bu paslarin yuksek olmasi uygun gorulmus ve verilmis. Ilk temasinin 11 olmasi istendi. Bu oyuncu stoper mevkisinde, rakip baskisindan uzakta bu degerleri alabilecek sekilde gorunuyorsa, rakip defans ile bosugarak ozelliklerini sergilemek zorunda olan Aydin'i ondan daha zayif gormeniz bana garip geliyor.

Ilk temas: 11
Paslar: 13

Ilk temas: 12
Paslar: 12

Bu iki oyuncudan hangisi stoper, hangisi kanat oyuncusu? Ferrari sag acik oynasa Aydin kadar iyi pas alis verisi yapar diyorsunuz yani.

Yanlis anlamayin, derdim Ferrari degil. Derdim ilk gorevi savunma yapmak bir oyuncunun bu ozelliklerinin bu seviyede olmasinin garip karsilanmamasi, ancak bir kanat oyuncusunda bu ozellikler olmasi dogal olmasina ragmen garipsenmesi.

Ferrari'yi sag acik oynatirsak acaba teknigi nasil gorunur. Veya Aydin'i stoper oynatsak. Onu bir de gozunuzun onunde canlandirin.
Genel olarak yanlış bir düşünce değil bence ama çok mantıklı da gelmedi bana. Bunun mevkiilerle alakası olduğunu sanmıyorum, Ferrari'yi sağ açığa koyarsak tekniğinin sırıtacak olmasının sebebi FM diliyle tekniğinin düşük olması değildir, hızı ve dripling yeteneğinin kanat oyuncusuna göre çok düşük olmasıdır, sonuçta iki özellik betimlemiyor ki oyuncunun oyun karakterini? Sezon başından beri Ferrari'yi izlediğimiz maçlarda çok yüksekten gelen ve rakip oyuncuların pres yaptığı zamanlarda sektirdiği topların sayısı biri-ikiyi geçmez, üstelik o gelen topları ayağının üstüyle tek hamleyle önüne almıştır. Aydın'ı savunmada oynatırsak evet bunu göremeyiz kendisinin 14 first touchıyla, sizin verdiğiniz örneği canlandırırsak. Aynı şekilde Fabian Ernst de bir ortasaha oyuncusu, hatta Süper Lig standartlarına göre hücumu ortalamanın üzerinde bir ortasaha oyuncusu. Savunmasının her yönüyle mükemmel olması hücumcu özelliğinin gölgede kalmasını engellemiyor. Kendisinin tekniği 12 passingi de 14. Aynı şekilde Bilica'nın da tekniği 12 passingi 14, hatta bir araştırmacı tarafından bu değerler de yükseltilmek istenmişti. E o zaman Schalke'de Werder Bremen'de hatta Alman Milli Takımı'nda sırıtmadan ortasaha oynayabilmiş bir adamın önemli iki teknik özelliği, 10 sene boyunca takım takım dolaşmış olan Bilica'nın teknik özelliklerine nasıl eşit olabiliyor, Aydın-Ferrari konusunda aynı mantıkla düşünürsek bu sonuca ulaşıyoruz işte. Ki kendi düşüncemi söylemek gerekirse evet Bilica topla yumuşak ve gayet soğukkanlı bir savunma oyuncusuna göre. Hadi Bilica'yı Ernst'in yerine koyalım biz de. Bilica peki Ernst'in top ayağındayken yaptıklarından kaçını yapabilecek rakip cezasahasına doğru ilerlerken? Ortasahada önünde aniden beliren topu iyi bir yüzdeyle boş adama kusursuz biçimde aktarabilecek mi?

Aydın'ı Estonya takımına karşı oynanan 6-0lık maçtaki çok övülen performansını göremedim, izleyemedim maçı. İzleyenler; Aydın'ın bu sezon en çok sivrildiği bu maçta rakiplerinden 2-3 katı üstün fiziksel özellikleriyle mi, yoksa 14 teknik 14 first touch 14 özellikleriyle mi önplana çıktığını bir düşünsünler iyice. Tekniği, first touch'ı, passing'i 12 olan adam da bir Estonya takımına karşı gayet Cristiano Ronaldovari bir performans sergileyebilir Aydın fiziğindeyse, bu yüzden düşünülen 12lik değerler burun kıvrılması gereken değerler değildir bana göre. Adamın potansiyeli zaten 160a dayanmış, gelişebileceği kadar gelişecek bu özellikleri.

perpetua
01.Kasım.2009, 14:46
1. Ferrari-Aydin orneginde, iki oyuncunun Pas trafigine girmesinden bahsettim. Hizlarindan degil. Aydin'i stoper oynatsaniz, bu stoper'in ne muthis teknigi var dersiniz. Ferrari'yi kanat oynatsaniz, bu kanat oyuncusu ne kadar duz bir oyuncu dersiniz.

2. Ernst-Bilica karsilastirmasinin yeri bu degil ancak benim kisisel dusuncem Bilica'nin Ernst'den daha fazla teknik kapasiteye sahip oldugudur. Ancak Ernst futbol zekasi (taktiksel zeka) daha gelismis bir oyuncu. Almanlar da zaten oyuncunun teknik olmasina bakarak milli takima almazlar. Taktiksel disiplini yuksek oyuncuyu milli takimda oynatirlar. Cunku takim, bireysel becerilerden onemlidir.

3. Tallinn macinda rakibi Aydin'i fiziksel olarak zorlamadi. Yani Aydin'a tekme tokat girmedi. Birakti Aydin meziyetlerini sergilesin. Aydin da sergiledi. Ayni firsat verilmis baska oyuncular bunu hep beceremiyor ancak maalesef. Oyunda da, gercekte de rakibi Aydin'i iyi marke eder, sert oynarsa zaten Aydin sahadan yine kaybolur. Azim eksikligi had safhada.

4. Profesyonelligi dusuk bir oyuncu potansiyeline erismekte cok zorlanir. Aydin'i 9.0.3'de gorduyseniz, 157 PA ve dusuk profesyonellik degeri nedeniyle CA'sinin hic bir zaman bu seviyelere ulastigini gormedim. Bir oyunumda ise Aydin once Ankaragucu'ne transfer oldu. Orada bir sure oynadi. 26 yasinda serbest birakildiktan sonra, Aydin 1 yil takim bulamayip futbolu birakti. Eskiden oyun boyle islemezdi. Boyle islemedigi icin de bizler potansiyel verme konusunda daha temkinli davranmak istiyorduk. Simdi profesyonelligin bu kadar fazla onem tasimasi sayesinde potansiyelli oyunculara potansiyel veriyor, ancak profesyonellik degerlerini de alt seviyelerde tutarak bu potansiyele ulasmalarini zorlastiriyoruz. Yaklasik 1 yil once bu forumlarda bizden istenen de bu idi.

Emin olun ki Aydin'i cogunuzun dusundugunden daha fazla dusundum. Bu yazdiklarinizin hepsini yazin degerlendirmistim. Tavsiyem, rakamlara takilmadan, hatta kim potansiyelli, kim degil bilmeden oynamak. Oyunda gozlemcilerinize guvenmek. Garip bir sey ile karsilasirsaniz, onu raporlamak. Ben inaniyorum ki bu profili ile Aydin cogu kisinin oyununda ortalama bir TSL oyuncusu olmanin ilerisine gidemeyecek.

brotha
01.Kasım.2009, 19:09
Ferrari Aydin karsilastirmasi olmus, o zaman bilica aydin ve bir cok oyuncuyu kiyaslayabiliriz. Ferrari 30-40 metreden gelen pasi bile tek hamlede ayagindan acmadan kontrol edebilen bir oyuncu,Aydinda boyle bir teknik kapasite gormedim bende.Ferrarinin Aydindan pas olarak degil ama First Touch olarak yuksek olmasi gerektigini dusunuyorum zaten.

Yeri burasi degil ama sizde Ernst Bilica karsilastirmasina girmissiniz,gercekten emin olun cok objektif yaziyorum Ernsti 1 senedir 40 macta izlemisimdir en azindan, Bilicaninda 20 30 macini izledim iki senedir.Ernstin tekniksek ozelliklerini cok kucumsuyorsunuz bana gore.Zihinsel olarak onde oldugu icin yaptigini soyluyorsunuz ama sonucta zihinsel olarak ne kadar iyi olsada bunu basaracak teknik kapasitesi yoksa yine yapamaz istediklerini. Israrla izleyin diyorum Ernsti , her zaman hucuma donuk oynuyor Schalkedede boyleydi. Ernsti cogu kisi cok fazla defansif bir oyuncu olarak dusunuyor aslinda biraz tersi. Top teknigi vasatin ustunde first touch,pas,teknik ozellikleri 13-14 seviyesinde olmasi gerekiyor bence.

Omer abi Ferrari ve Ernst icin soylediklerimi aslinda 2-3 macta dikkatli izledikten sonra cok rahat gorebilirsin,mesela ankaragucu macini izleseydin 90 dakika anlardin.Onumuzdeki Wolfsburg macini,haftaya Trabzonspor macini,Ondan sonraki hafta Fenerbahce macinda bu iki oyuncuyu lutfen dikkatlice izle.

Gncl1905
01.Kasım.2009, 19:54
4. Profesyonelligi dusuk bir oyuncu potansiyeline erismekte cok zorlanir. Aydin'i 9.0.3'de gorduyseniz, 157 PA ve dusuk profesyonellik degeri nedeniyle CA'sinin hic bir zaman bu seviyelere ulastigini gormedim. Bir oyunumda ise Aydin once Ankaragucu'ne transfer oldu. Orada bir sure oynadi. 26 yasinda serbest birakildiktan sonra, Aydin 1 yil takim bulamayip futbolu birakti. Eskiden oyun boyle islemezdi. Boyle islemedigi icin de bizler potansiyel verme konusunda daha temkinli davranmak istiyorduk. Simdi profesyonelligin bu kadar fazla onem tasimasi sayesinde potansiyelli oyunculara potansiyel veriyor, ancak profesyonellik degerlerini de alt seviyelerde tutarak bu potansiyele ulasmalarini zorlastiriyoruz. Yaklasik 1 yil once bu forumlarda bizden istenen de bu idi.

9.3.0'da Aydın'ı direk bir TSL kulübüne sattım; taksitle 3-5 MN Euro arası bir meblağ ödediler.Takip ettim; hiçbir zaman çok iyi oyuncu olamadı.Genelde yedek oynadı.Sonra bir Bank Asya takımında ilk 11 oynamaya başladı.Daha sonra tekrar bir TSL takımına geldi, ordada yıldız olamadı, rotasyon oyuncusu oldu.Demekki profesyonelliği yüzündenmiş...

Bu PA'sı olmasına rağmen Aydın birşey olamadı.Belki kendim yetiştirseydim birşeyler olabilirdi ancak yıldızda olabileceğini sanmıyorum.PA'sı ondan bundan fazlaymış, pek birşey farketmiyor, en azından Aydın için...

FM 2010'da da takımdan ilk göndereceklerimden biri de Aydın olacaktır...

anilton
01.Kasım.2009, 19:54
Bu nasıl bir bakış açısı,bu nasıl bir örneklendirme,bu nasıl bir kıyas Ömer abi.Şaka yapıyor olmalısın...

O zaman Servet'in gücü neden Youla ile,Ergin Keleş ile,Sercan ile,Guiza ile,Murat Tosun ile girdiği mücadeleleri baz alarak yapılıyor.Ferrari ile,Deumi ile,Bilica ile,Egemen ile kapıştıralım gerçek gücünü görmek için...

Ve ya neden savunmada oynadığı için hiç pozisyona giremeyen bir stoperin bitiriciliğini düşük yaparız.Belki forvet oynasa,pozisyona girse gol atıcak ve bitiriciliğinin iyi olduğunu görebileceğiz...

Bu böyle devam eder...

S4mp1y0N
01.Kasım.2009, 20:37
ilhan parlak'ın pa 1 yıl sonra düştü.. ona da bekleseydik ozaman?
aydın sıradan bir oyuncu, kendisini geliştirmek gibi bir kaygısı da yok. olsa kesinlikle geliştirirdi ki; buna en büyük örnek arda.. kendisinin kankası oluyor, en samimi arkadaşı galatasaray ve milli takımın en önemli oyuncusu konumuna gelmişken kendisi hala yerinde saymaktadır.

biz size pa'ları yüksek tutun dedik evet.
emre çolak, necip vs gibi gençler zaten bu isteklerimizi karşıladı.
bunun dışında g.gönül, m.pektemek, ceyhun gibi sürekli üzerine koyan Türk oyunculara daha fazla pa vermek aydın'a vermekten mantıklı...

perpetua
01.Kasım.2009, 23:27
Ferrari Aydin karsilastirmasi olmus, o zaman bilica aydin ve bir cok oyuncuyu kiyaslayabiliriz. Ferrari 30-40 metreden gelen pasi bile tek hamlede ayagindan acmadan kontrol edebilen bir oyuncu,Aydinda boyle bir teknik kapasite gormedim bende.Ferrarinin Aydindan pas olarak degil ama First Touch olarak yuksek olmasi gerektigini dusunuyorum zaten.

Aydin:
Composure: 11
Concentration: 6

Ferrari:
Composure: 15 (yanilmiyorsam son hali)
Concentration: 11 (yanilmiyorsam son hali)

Aydin markaj altinda top istop etmeye calisiyor. Ferrari ise defansta. Fark da burada. Aydin'i mac oncesinde veya antrenmanda canli izleyin, teknigine de, ilk temasina da hayran kalirsiniz. Hem sag, hem de sol ayagi ile attigi 30-40 metrelik paslari gorup hayran kalirsiniz. Eminim Ferrari icin de durum cok farkli degildir. Aydin stoper oynasa, en yakin rakibi yarim metre otede degil de, 5 metre otede olsa Ferrari'nin ilk temasini begendiginiz gibi Aydin'in da begenirsiniz. Farkli mevkilerde oynayan oyunculari karsilastirmak da bu nedenle cok zor. Benim soylemek istedigim zaten Ferrari'nin bu konuda zayif oldugu degil. Soylemek istedigim, mac icinde oyuncunun oynadigi yere gore rakibin baskisini farkli hissedecegi. Daha once Ismail orneginde de soylemistim. Standart bir kanat/ofansif orta saha oyuncusu olacak Ismail, bek mevkisine gecince cok kiymetli bir oyuncu oluveriyor. Bu da gayet dogal. Gokhan Gonul icin de ayni sey gecerli. Fenerbahce'ye transfer olmadan 1 yil onceye kadar siradan bir kanat oyuncusu idi. Ne zaman sag bek'e monte edildi, orada parladi ve milli takim yuzu goremeyen oyuncu birdenbire milli takimin degismez sag bek oyuncusu oldu. Ama simdi bir cok kisi Gokhan'in driplingi 15-16 olsun diyebiliyor. Cunku Gokhan markaj altinda olmadan oynamanin avantajini kullanabiliyor.

Yeri burasi degil ama sizde Ernst Bilica karsilastirmasina girmissiniz,gercekten emin olun cok objektif yaziyorum Ernsti 1 senedir 40 macta izlemisimdir en azindan, Bilicaninda 20 30 macini izledim iki senedir.Ernstin tekniksek ozelliklerini cok kucumsuyorsunuz bana gore.Zihinsel olarak onde oldugu icin yaptigini soyluyorsunuz ama sonucta zihinsel olarak ne kadar iyi olsada bunu basaracak teknik kapasitesi yoksa yine yapamaz istediklerini. Israrla izleyin diyorum Ernsti , her zaman hucuma donuk oynuyor Schalkedede boyleydi. Ernsti cogu kisi cok fazla defansif bir oyuncu olarak dusunuyor aslinda biraz tersi. Top teknigi vasatin ustunde first touch,pas,teknik ozellikleri 13-14 seviyesinde olmasi gerekiyor bence.

Ust duzey oyuncular arasindaki farki yaratan sadece teknik kapasite degil. Bugun Servet Turkiye'nin en iyi stoper'i degil mi? Bunun nedeni teknik kapasitesi mi? Turkiye'de Servet'den daha iyi teknik kapasiteye sahip binlerce oyuncu var. Mesela Fenerbahce'de tutunamayan Yasin Cakmak. Ama Yasin ne bir Servet kadar mucadeleci, ne bir Servet kadar konsantre, ne bir Servet kadar pozisyon okuma becerisi var.

Ibrahim Akin, cok yetenekli bir oyuncu ama hic bir taktik disiplini yok. Serdar Ozkan, yetenekli ama ne zaman topa vurmasi gerektigini, ne zaman pas vermesi gerektigini cozemiyor telas ediyor. Bostaki adami goremiyor, yani yaraticiligi kisitli. Hali sahada oynatsan, ortaligin tozunu atar belki de. :)

Omer abi Ferrari ve Ernst icin soylediklerimi aslinda 2-3 macta dikkatli izledikten sonra cok rahat gorebilirsin,mesela ankaragucu macini izleseydin 90 dakika anlardin.Onumuzdeki Wolfsburg macini,haftaya Trabzonspor macini,Ondan sonraki hafta Fenerbahce macinda bu iki oyuncuyu lutfen dikkatlice izle.
Ankaragucu macini izledim. Hatta Besiktas'in butun maclarini izledim yanilmiyorsam bu yil.

brotha
01.Kasım.2009, 23:33
Ust duzey oyuncular arasindaki farki yaratan sadece teknik kapasite degil. Bugun Servet Turkiye'nin en iyi stoper'i degil mi? Bunun nedeni teknik kapasitesi mi? Turkiye'de Servet'den daha iyi teknik kapasiteye sahip binlerce oyuncu var. Mesela Fenerbahce'de tutunamayan Yasin Cakmak. Ama Yasin ne bir Servet kadar mucadeleci, ne bir Servet kadar konsantre, ne bir Servet kadar pozisyon okuma becerisi var.

Ibrahim Akin, cok yetenekli bir oyuncu ama hic bir taktik disiplini yok. Serdar Ozkan, yetenekli ama ne zaman topa vurmasi gerektigini, ne zaman pas vermesi gerektigini cozemiyor telas ediyor. Bostaki adami goremiyor, yani yaraticiligi kisitli. Hali sahada oynatsan, ortaligin tozunu atar belki de. :)

Ankaragucu macini izledim. Hatta Besiktas'in butun maclarini izledim yanilmiyorsam bu yil.

Abi tamamda su anda bir defans oyuncusunu konusmuyoruz,bir kanat oyuncusunu konusuyoruz Yani Aydini. Bana Servet Yasin Cakmak karsilastirmasi yapman alakasiz olmus.

Ozaman Serdar Ozkan yetenekli diyorsun bende senin gibi dusunuyorum, teknigine 16 17 verelim, decisions,concentration,composure 7-8 olsun. Flair 17-18 olsun,Pa 160 olsun, proffessionalism i dusuk tutarsiniz daha gercekci olur.

perpetua
01.Kasım.2009, 23:35
ilhan parlak'ın pa 1 yıl sonra düştü.. ona da bekleseydik ozaman?

Bu tip sorunlarin olmamasiicin oyuncu gelisimini tahmin eden bir matematiksel model yarattim. Bu model SI'in ilgisini cekti ve su anda butun arastirmacilar kullaniyor. Arastirmacilarin kullandigi butun editorlerde bu hesap mevcut.

Bunu yaratmamin nedeni de farkli ulkeler/takimlar arasinda mantik disi potansiyel degerlendirmelerinin yapilmamasi idi. Bu nedenle de acikcasi arastirmacilar olarak oyuncularin PA'larini pek tartismiyoruz artik.

perpetua
01.Kasım.2009, 23:49
Abi tamamda su anda bir defans oyuncusunu konusmuyoruz,bir kanat oyuncusunu konusuyoruz Yani Aydini. Bana Servet Yasin Cakmak karsilastirmasi yapman alakasiz olmus.

Ozaman Serdar Ozkan yetenekli diyorsun bende senin gibi dusunuyorum, teknigine 16 17 verelim, decisions,concentration,composure 7-8 olsun. Flair 17-18 olsun,Pa 160 olsun, proffessionalism i dusuk tutarsiniz daha gercekci olur.

Serdar boyle bir oyuncu ise, neden olmasin. CA yaklasik ayni seviyede oldugu surece itiraz etmem.

Demek istedigim su ki, oyuncunun nasil yorumlandigi arastirmaciya kalmis.

Koray Serdar'a 12 yaraticilik vermek yerine 6 verip, teknigini 15 yapar, first touch'i 14 yapar, dripling becerisini 16 yaparsa (rakamlari kafadan salliyorum), ben sahsen itiraz etmem.

Profesyonelligin dusuk olmasi konusuna gelince de, yukarida bahsettigim gibi kullandigimiz bir PA hesabi var. O hesaba gore uygun bir PA vermek ve profesyonelligi olmasi gerektigi yerde ayarlamak Koray'a ait.

Bakin ben su olur, veya olmaz diye itiraz etmiyorum. Su olmaz, bu olur diye itiraz eden sizsiniz. Serdar Ozkan ile Aydin'in benzer durumda oldugu dusunuluyorsa (yani isteksiz, yetenekli olmasina ragmen fizigi cok zayif) o zaman Serdar'i oyle gormek istemeniz kesinlikle hakkiniz. Genel dengeyi saglamak icin eger CA olmasi gerektiginden daha yukari seviyeye cikarsa, o zaman itiraz ederim. PA icin de durum ayni. Belli PA'yi analiz etme mekanizmamiz var. Bu mekanizma bize butun arastirmacilarin ayni oyuncuya verecegi ortalama PA'yi soyluyor. Benim de bu rakamin altinda PA verdigim oldu (Mehmet Guven, Serkan Calik, Servet Cetin, Arda Turan mesela), asagi yukari ayni seviyede PA verdigim oyuncular da oldu.

Isin gercegi su ki bir oyuncunun potansiyele sahip olmasi onemli degil. Oyunda Aydin dunya yildizi oluyorsa, cok onemli takimlarda oynuyorsa bir hata vardir. Gayet net bir sekilde soyluyorum. Ancak bu olmayacak. Olmamasi da verilen potansiyelin onemsiz oldugunu gosteriyor. :)

Tabii bu arada Serdar Ozkan kendisi kabiliyetsiz oldugunu soyluyor. :D Ben sahsen kabiliyetsiz oldugunu dusunmuyorum. Ama futbol zekasi pek yuksek olmadigi kesin.

Edit: Daha once CA onemli degil, ozelliklere bakin seklinde yaptigim yorum ile bunun cakistigini dusunmeniz mumkun. Ancak durum boyle degil, bunun iki nedeni var.

1. Sizlerin elinde CA hesabi olmadigi ve olamadigi icin, sizlerin CA'yi degil, ozellikleri tartismaniz daha dogru.

2. CA hesabinda buldugum yanlislar ve bu nedenle CA'yi cok onemsememem, ozellikle bu yaz CA hesabinda ve oyuncu gelisimi ile ilgili yapilan degisiklikler sayesinde cok daha mantikli bir hale geldi. Hala itiraz ettigim seyler var. Mesela defans oyuncularinin teknik ozelliklerindeki ve forvet oyuncularin defansif ozelliklerindeki dusuk agirliklar bence hala yanlis. Bunlar ileride degistikce CA daha da yararli bir karsilastirma mekanizmasi olacaktir.

KaPaLı
02.Kasım.2009, 09:27
9.3.0'da Aydın'ı direk bir TSL kulübüne sattım; taksitle 3-5 MN Euro arası bir meblağ ödediler.Takip ettim; hiçbir zaman çok iyi oyuncu olamadı.Genelde yedek oynadı.Sonra bir Bank Asya takımında ilk 11 oynamaya başladı.Daha sonra tekrar bir TSL takımına geldi, ordada yıldız olamadı, rotasyon oyuncusu oldu.Demekki profesyonelliği yüzündenmiş...

Bu PA'sı olmasına rağmen Aydın birşey olamadı.Belki kendim yetiştirseydim birşeyler olabilirdi ancak yıldızda olabileceğini sanmıyorum.PA'sı ondan bundan fazlaymış, pek birşey farketmiyor, en azından Aydın için...

FM 2010'da da takımdan ilk göndereceklerimden biri de Aydın olacaktır...

Bende Aydın'ı Ankaragücü'ne aldım takımın yıldızı oldu. AMR Aydın AML Özer oynattım takımın 2 kanadı sürekli çalıştı. 2. sezon sonunda Marsilya'ya sattım 7 milyon € gibi bir rakama. Bu PA değeriyle Aydın daha yüksek takımlara gider.

brotha
02.Kasım.2009, 10:12
Serdar boyle bir oyuncu ise, neden olmasin. CA yaklasik ayni seviyede oldugu surece itiraz etmem.

Demek istedigim su ki, oyuncunun nasil yorumlandigi arastirmaciya kalmis.

Koray Serdar'a 12 yaraticilik vermek yerine 6 verip, teknigini 15 yapar, first touch'i 14 yapar, dripling becerisini 16 yaparsa (rakamlari kafadan salliyorum), ben sahsen itiraz etmem.

Profesyonelligin dusuk olmasi konusuna gelince de, yukarida bahsettigim gibi kullandigimiz bir PA hesabi var. O hesaba gore uygun bir PA vermek ve profesyonelligi olmasi gerektigi yerde ayarlamak Koray'a ait.

Bakin ben su olur, veya olmaz diye itiraz etmiyorum. Su olmaz, bu olur diye itiraz eden sizsiniz. Serdar Ozkan ile Aydin'in benzer durumda oldugu dusunuluyorsa (yani isteksiz, yetenekli olmasina ragmen fizigi cok zayif) o zaman Serdar'i oyle gormek istemeniz kesinlikle hakkiniz. Genel dengeyi saglamak icin eger CA olmasi gerektiginden daha yukari seviyeye cikarsa, o zaman itiraz ederim. PA icin de durum ayni. Belli PA'yi analiz etme mekanizmamiz var. Bu mekanizma bize butun arastirmacilarin ayni oyuncuya verecegi ortalama PA'yi soyluyor. Benim de bu rakamin altinda PA verdigim oldu (Mehmet Guven, Serkan Calik, Servet Cetin, Arda Turan mesela), asagi yukari ayni seviyede PA verdigim oyuncular da oldu.

Isin gercegi su ki bir oyuncunun potansiyele sahip olmasi onemli degil. Oyunda Aydin dunya yildizi oluyorsa, cok onemli takimlarda oynuyorsa bir hata vardir. Gayet net bir sekilde soyluyorum. Ancak bu olmayacak. Olmamasi da verilen potansiyelin onemsiz oldugunu gosteriyor. :)

Tabii bu arada Serdar Ozkan kendisi kabiliyetsiz oldugunu soyluyor. :D Ben sahsen kabiliyetsiz oldugunu dusunmuyorum. Ama futbol zekasi pek yuksek olmadigi kesin.

Edit: Daha once CA onemli degil, ozelliklere bakin seklinde yaptigim yorum ile bunun cakistigini dusunmeniz mumkun. Ancak durum boyle degil, bunun iki nedeni var.

1. Sizlerin elinde CA hesabi olmadigi ve olamadigi icin, sizlerin CA'yi degil, ozellikleri tartismaniz daha dogru.

2. CA hesabinda buldugum yanlislar ve bu nedenle CA'yi cok onemsememem, ozellikle bu yaz CA hesabinda ve oyuncu gelisimi ile ilgili yapilan degisiklikler sayesinde cok daha mantikli bir hale geldi. Hala itiraz ettigim seyler var. Mesela defans oyuncularinin teknik ozelliklerindeki ve forvet oyuncularin defansif ozelliklerindeki dusuk agirliklar bence hala yanlis. Bunlar ileride degistikce CA daha da yararli bir karsilastirma mekanizmasi olacaktir.

Konu Serdar Ozkana kaydi ama ben sunu soylemeden gecemicem, Serdar Ozkan kendisi kabiliyetsizim diyorsa ( bilmiyorum ilk defa senden duydum) Ardada calim atmayi Serdar Ozkandan ogrendigini soylemisti :) .Yani Serdar Ozkan aslinda teknik olarak cok yetenekli,fizik olarak vasat altinda degil ama zihinsel olarak bitik.Benim futbol zekam Serdar da olsa en az Arda gibi bir futbolcu olurdu cok iddialiyim :D.

Neyse benim derdim Aydin Yilmazin ileride bir dunya yildizi veya 2.lig topcusu olup olamayacagi degil.Sonucta verilen degerleri hakedip haketmemek onemli, ben Ca nin neye gore hesaplandigini az cok biliyorum. Yanilmiyorsam her oyuncunun mevkisine gore o ozelliklerin kat sayilariyla carpimiyla ortaya cikiyor vs.

Aydini tabiki sen benden daha cok izlemissindir, ben cok kati bir tutum sergilemek istemiyorum tek tek ozellikler ustunde. Benim izledigim 10 -20 macinda gorduklerim bazi yargilara varmama sebep oldu zaten.Abi bir oyuncuyu futbolu anlayan birisi biraz izlesin ileride ne olup olmayacagini bilir.

Bir Ibrahim Akinin bu olabilecegi Besiktasta 2 sene oynadiktan sonra belli oldu,Burak Yilmazin en fazla buralarda olabilecegi Besiktasta 1 sene oynadi belli oldu,Serdar Ozkanin(yetenek olarak Ibrahim Akindan asagi kalir yani yok,bence Ibrahim Akin veya Burak Yilmaz gibi anadolu takimlarinada dusmicek gorursunuz) ne olabilecegi simdiden belli Aydin Yilmaz gibi. Mesela Serdar Ozkan Besiktas'ta Sabri gibi yillar boyu oynayacak ve rotasyon futbolcusu ara ara iyi islere imza atan birisi olucak.

Benim izledigim Aydin Yilmaz,Serdar ozkan veya Sabri gibi bir potansiyelede sahip olamicak.Burak Yilmaz veya Ibrahim Akin kategorisine koyuyorum. Ama iste I.Akin ,B.Yilmaz gibi oyuncular mentaliteleri yuzunden buralardalar. Aydin ise kisitli yetenekleri yuzunden oralarda olucak bana gore.Aydin vasat(dusuk diyemicem vasat diyebilirim) teknik ozellikleri, yasitlarina gore cok yuksek fiziki ozellikleri sayesinde buralara gelebildi.Senin dedigin proffesionalism dusuklugu ve ben oldum dusuncesi ile gelistirmesi gereken yerlerin ustune gitmeyip,calismayip gelistirmedi.Mesela bir ornek veriyim bizim altyapidan,Ali Kucik bir kac mac izledim ama yetenekleri cok ust duzey olmayan ama yine hizi ve cevikligi sayesinde A2 liginde bu kadar one cikan bir isim.Ha tabi Aydinin yasina gelene kadar cok calisip kendisini gelistirmez ise ayni yolun yolcusu olur o da.

Belki bir Arda olabilir umuduyla hala forma giymekte. Ama oynayacak adam Arda gibi yarim devrede bile gosterir kendini.

perpetua
02.Kasım.2009, 11:16
Serdar bunu Galatasaray maci sonrasi kacirdigi goller icin soylemisti.

Simdi bir seyi ortaya koyalim. Bunu arastirmacilar forumunda Afrikali oyuncularla ilgili yazmistim, bir benzerini de buraya yazayim.

Futbolcularin genelde 7-15 yaslari arasinda teknik becerileri uzerinde calisilir. Bu yaslardan sonra teknik ozelliklerde 1-2 puanlik gelisme belki olur, belki olmaz. Esas alt yapi bu yaslarda baslar. Gencler bu yaslarda topu kontrol etmeyi ogrenir, pas atmayi ogrenir, dripling yapmayi ogrenir.

15-20 yaslari arasinda futbolcularin fiziksel ve zihinsel gelisimi onemli olmaya baslar. Teknik gelisim artik hemen hemen tamamlanmistir. Zihinsel ve fiziksel gelisim ile futbolcularin yarismaci hale gelmeleri beklenir. Bu seviyede zihinsel ve fiziksel gelisimini erken yapabilen futbolcular Messi veya Arda gibi birdenbire paylayabiliyorlar. Hatirlarsan, Rijkaard da roportajinda Messi'nin cok ozel bir ornek oldugunu boyle olmasi icin Barcelona'nin cok caba sarf ettigini anlatmisti. Bir cok oyuncu icin bu gelisim zaman aliyor. Bazen alt liglere gidip "burunlarinin surtmesi" gerekiyor. Bazen hic bu patlamayi yapamiyorlar (mesela Ibrahim Akin - ama potansiyelinin benzer yastaki ve mevkideki diger oyunculardan hala daha yuksek oldugunu gormek mumkun).

Bu durumda hangi oyuncu 18-21 yaslari arasinda potansiyel sahibidir?
Teknik becerisi olan oyuncu.

Hangi oyuncu bu potansiyeline erisir?
Yeterince profesyonel olan oyuncu, kaliteli teknik ekiplerle calisma firsati bulan oyuncu ve de sansli olan oyuncu.

Gectigimiz yillarda FM bu sekilde islemiyordu. Potansiyeli olan oyuncu basini alip gidiyor, yildiz oluveriyordu. Ben de bu nedenle yuksek potansiyel verilmesine itiraz ediyordum.

Simdi ise durum farkli.

Oyuncularin potansiyeline erismesi icin iyi teknik ekiplere sahip takimlarda oynamalari, profesyonel olmalari gerekiyor. Mesela Necip bu ikisine sahip oldugu icin (hem profesyonel, hem de yuksek potansiyel sahibi) ve de mevkisi ve yas grubundaki oyuncular arasinda yuksek potansiyel sahibi oldugu icin oyunda Real Madrid yolunu tutarken, Aydin Anadolu kuluplerinin yolunu tutuyor.

Yani genc oyuncu artik eskisi gibi kendiliginden olmuyor. Ozellikle 9.0.3 yamasindan beri. Bu nedenle de potansiyel degerlerini yansitirken biraz daha liberal davrandik, bu da sadece Aydin icin degil, butun oyuncular icin gecerli.

Edit: Servet mesela Aydin'in tam tersi. Cok yetenekli degil ancak cok iyi bir profesyonel. Yedigine ictigine dikkat eden, dinlenmesine dikkat eden bir oyuncu (ozellikle son 2 yildir boyle yasiyordu) bu sayede de onemli bir gelisim kaydetti. Ayni seyi Turkiye'deki cogu oyuncu icin soylemek mumkun degil. Ronaldinho da cok yetenekli ancak iyi bir profesyonel olamadigi icin yasadigi muazzam dususu yasadi. Bu nedenle de su anda oyuncu profilindeki en onemli ozellik belki de profesyonellik.

Jhemre
03.Kasım.2009, 22:12
Özellikleri gerçekçi olmuş ama onun esas pozisyonunu AMR olarak biliyordum, bir yanlışlık mı olmuş?

perpetua
04.Kasım.2009, 12:01
Özellikleri gerçekçi olmuş ama onun esas pozisyonunu AMR olarak biliyordum, bir yanlışlık mı olmuş?

Acikcasi ben Aydin'i solda biraz daha etkili buluyorum. Cizgiye inmek yerine iceriye dogru kat ettiginde daha etkili oluyor. Iki ayakli ama sol ayagi biraz daha zayif ve iceri girip ters ayakla orta yaptiginda veya pas attiginda daha etkili. Yukarida da yazdigim gibi AMR icin 19 seviyesi onun sag veya sol kanat arasinda cok fark etmeden oynayabilmesini sagliyor.

sentugo
04.Kasım.2009, 18:08
eh o zaman sağ kanada 20 sol kanada 19 verseydiniz.. Yani doğal yeri sağ kanat.. Biraz bana yanlış geliyor sol tarafta daha iyi oynadıı için sol kanat verilmesi..

perpetua
04.Kasım.2009, 18:48
eh o zaman sağ kanada 20 sol kanada 19 verseydiniz.. Yani doğal yeri sağ kanat.. Biraz bana yanlış geliyor sol tarafta daha iyi oynadıı için sol kanat verilmesi..

Dogal yerinin sag kanat oldugunu ne belirliyor? Hangi mevkide daha iyi oynadigi degil mi?

ForCimbom
07.Kasım.2009, 17:11

bu konuyu çok merak ediyorum. görnmeyen mental özelliklerin (professionalism,sportmanship vs.) gelişmesi için hangi tip tutoring e başvurmamız gerekiyor??

perpetua
08.Kasım.2009, 14:01
bu konuyu çok merak ediyorum. görnmeyen mental özelliklerin (professionalism,sportmanship vs.) gelişmesi için hangi tip tutoring e başvurmamız gerekiyor??

Bu tip sorularin yeri genel konular veya rehber bolumu.

Ozellikle profesyonel bir oyuncu ile "role model" iliskisi kurmak gerekiyor.

ForCimbom
22.Kasım.2009, 16:29
Bu tip sorularin yeri genel konular veya rehber bolumu.

Ozellikle profesyonel bir oyuncu ile "role model" iliskisi kurmak gerekiyor.

oralara yazsam sizin gibi uzman birinden cevap alamayacağımı adım gibi biliyorum o yüzden buraya yazdım yeri gelmişken. forumda da böyle bir rehber yok aramalarıma rağmen bulamadım. bu özellik ilk çıktığında(fm 2007 ydi sanırım) bir bilgi vardı o da;

"1. State that you see ..... as the ideal role model for ..... : Bunu seçerseniz genç oyuncu bu oyuncunun bütün özellikerlini alır

2. State that you think ..... would benefit by adopting ......'s approach to the game: Burda sadece oyun stilini örnek alır

3. State that you think .... can learn from ....: Burda ise çok az bir gelişme sağlayabilirsiniz. "

buydu. çok iyi hatırlıyorum. onun dışında bir şey yoktu. şimdi;

1.sini anladık.(professionalism, sportmanship vs. gibi özellikleri geliştiriyor[ve determination gibi oyun içi özellikler de])

2. si, tam olarak ne işe yarıyor? ppm ekliyor, onun dışında??

3.sü hakkında en ufak bir bilgim yok

umarım yanıtlarsınız bu mesajı ...