PDA

View Full Version : Semih Sentürk

Lightning
17.Ekim.2009, 19:27
http://www.ressim.net/out.php/i204188_fenerbahce-semih-senturk.jpg

Arkadaşlar bu iki futbolcu geçen senede aynıydı bu senede değişme yok. Hatta Semih finishing 16 iken 15'e düşürülmüş. Yani anlamıyorum Semih gibi top tutan, pivot santrafor olarak da oynayabilen bir futbolcu neden bu kadar düşük yapılıyor.

Ahmet Göktaş
17.Ekim.2009, 19:54
Semih Şentürk : Bence Semih'i daha iyi yapılmasını beklemeyelim. 15-16 Finishing çok iyi bir değer aslında.İbrahimoviç'in bile 15 finishing aldıgını düşünürsek.

Ayrıca iyi santrafor olmayı sadece finishinge bağlamamalıyız. Compusure , Of the ball vs.. bir sürü özellk etkili forvet oyuncularında.

Gökhan Gönül : Top sürme kaç bilmiyorum ama sana katılıyorum. 15-16 gibi bir değeri hak ediyor. Belki orta açmada artabilirdi.

Professeur
17.Ekim.2009, 21:23
Bence Semih gayet başarılı olmuş.Bu konuda tebrik etmek lazım Fenerbahçe araştırmacısını.

Redrum
17.Ekim.2009, 21:46
Gayet başarılı olmuş.. Biz artık hala forvette sadece Finishing'e, defansta marking'e, kanatta crossing & dribbling'e ve AMC de passing & creativity'e mi bakan oyuncularız?
Fm çok değişti arkadaşlar. Eski oyunlar gibi değil. Bir forvette olması gereken 6-7 özelliği sayabilirim size. Ki Semih'i oynattığınızda -bence- beklediğiniz performansı gösterecektir..

DgkN
17.Ekim.2009, 23:53
butun ozellikleri yerinde olmus

ozaniel
18.Ekim.2009, 00:37
Yalnız bence Semih'in en özellikleri şut çekerkenki yeteneği ve soğukkanlılığı. Elbette Fenerbahçe araştırmacısı bu konuda benden daha bilgilidir ama benim düşüncem de bu.

garydelgadov
18.Ekim.2009, 00:41
En isabetLi oyuncuLardan biri.Yine çok goL atacaktır..

HooijDonk07
18.Ekim.2009, 03:41
C.A biraz az olmus gibi

KanaKe
19.Ekim.2009, 04:19
benimde anlamadigim ca si neden düsürüldü ? 1 sezonda ne degistide düsürdüler

EL-Hadji
19.Ekim.2009, 17:49
Semih' in profilinde 15 üstü çok özellik görememeniz hoşunuza gitmemiş olabilir ama oyunu oynadığınızda performansı sizi tatmin edecek. Ben betada 10 haftaya yakın oynamıştım. Guizayla beraber oynattım ikisini. Semih gol şov yapıyordu. Hem de felaket atıyor...

Gayet Semih' in profili. Tabi 1-2 eksik olabilir o da gayet normal.

S4mp1y0N
19.Ekim.2009, 21:00
oynatmadan yorum yapmak istemiyorum semih hakkında.

geçen sene semih daha iyi olabilir diye bas bas bağırıyordum, dilim kopsaydı da o kadar tantana yapmasaydım.

daha da düşmüş özellikleri.

ne diyelim elinize sağlık. oynattıktan sonra detayıyla fikirlerimizi söyleriz. pek ciddiye alan olmaz ama içimde kalmasından iyidir.

EL-Hadji
20.Ekim.2009, 18:15
oynatmadan yorum yapmak istemiyorum semih hakkında.

geçen sene semih daha iyi olabilir diye bas bas bağırıyordum, dilim kopsaydı da o kadar tantana yapmasaydım.

daha da düşmüş özellikleri.

ne diyelim elinize sağlık. oynattıktan sonra detayıyla fikirlerimizi söyleriz. pek ciddiye alan olmaz ama içimde kalmasından iyidir.

Kötü niyetli olmayan her yorumu ciddiye aluıyoruz.

extensor
20.Ekim.2009, 20:33
Acc ve Çeviklik değerlerinin yine fazla olduğunu düşünüyorum.
Ve dripling değeri yine 9 puanken bile fazla bence.
Bu üç değer birden 8 civarına çekilip.
Kendisine hakettiği 18-19 composure, 16 finishing, 17 heading değerleri verilebilir.

Bence düşük özellikleri yeterince düşük değil, yüksek özellikleri yeterince yüksek değil.

S4mp1y0N
22.Ekim.2009, 19:51
kararlılık 20'den 16'ya düşmüş.
semih bir yılda kararlılığından ne kaybetmiş bana izah edebilirmisiniz?
hala bildiğimiz semih değil mi ? yedekte bekliyor, yılmıyor, küsmüyor, oyuna girince her topun peşine deli gibi koşuyor.

9 haftada 4 gol atmış.
11'de çıktığı maç sayısı yanılmıyorsam 3.
yine de takımın ligdeki en golcü oyuncusu durumunda.

bitiriciliğinin düşmesine olumsuz bir yorum yapmıyorum. bence de 15-16 gibi değerler yerinde bitiriciliği için.

19'dan 17'ye düşen topsuz alan, 20'den 16'ya düşen kararlılık düşündürücü. 11 olan uzun şutu 13 gibi bir değeri kesinlikle hakediyor. bunu iyi düşünmenizi öneriyorum.
biraz sol ayağını kullanma değeri yükselmiş (ki hakettiği değer bu zaten) diğer bir çok özelliğinden kırpmışsınız.

150 ca, 156 civarı pa beklerken biraz hayal kırıklığı oldu benim için.

brotha
22.Ekim.2009, 19:56
Semihin uzaktan sutlari icin 11-12 dogru bana gore, ben semihin uzaktan cok hatirlamiyorum gollerini. Belki tek tuk vardir tabi/

S4mp1y0N
22.Ekim.2009, 19:58
Semihin uzaktan sutlari icin 11-12 dogru bana gore, ben semihin uzaktan cok hatirlamiyorum gollerini. Belki tek tuk vardir tabi/
2007-2008 sezonu g.birliği deplasmanında attığı gol.
2008-2009 sezonu a.gücü deplasmanda gruplardaki kupa maçında attığı gol.
(Ligtv'de video lig bölümünden izleyebilirsin)
hırvatistan - Türkiye maçındaki son saniyedeki bazukası.
mtk deplasmanında ceza alanı cizgisinden attığı harika gol...

ayrıca bu gollerin hepsini sol ayağını kullanarak atmıştır.

perpetua
22.Ekim.2009, 22:02
150 ca, 156 civarı pa beklerken biraz hayal kırıklığı oldu benim için.

Sahsi gorusum, 150 CA'lik bir santrafora sahip olsak simdi Dunya kupasina neden gidemedigimizi konusuyor olmazdik.

Buna en yakin Nihat, o da uzun sakatligi nedeniyle cokmus durumda.

MeMo
22.Ekim.2009, 22:08
Öbür konuya yazdım silinmiş.

Aydın'ın uzak şutu nasıl Semih'den yüksek oluyor?Açıklayabilir misiniz herhangi bir art niyetim yok sadece merak ettim.

perpetua
22.Ekim.2009, 22:11
Öbür konuya yazdım silinmiş.

Aydın'ın uzak şutu nasıl Semih'den yüksek oluyor?Açıklayabilir misiniz herhangi bir art niyetim yok sadece merak ettim.

Hesap sorar gibi yazdigin icin silindi.

Benim bakis acimdan nedeni Aydin'in uzaktan sutlarinin (yani 25 metre ve ustu) Semih'den cok daha etkili olmasi.

PesimiSTyLa
22.Ekim.2009, 22:20
İyide bunun tartışalacak yada sorulacak birşeyi yokki. Aydın ara ara uzun şut denemesi yapan bir oyuncu, Semih ise hiç denecek kadar denemeyen bir oyuncu. Aydın'ın 2 puan yüksek olması gayet normal.

MeMo
22.Ekim.2009, 22:23
Hesap sorar gibi yazdigin icin silindi.

Benim bakis acimdan nedeni Aydin'in uzaktan sutlarinin (yani 25 metre ve ustu) Semih'den cok daha etkili olmasi.

İyide bunun tartışalacak yada sorulacak birşeyi yokki. Aydın ara ara uzun şut denemesi yapan bir oyuncu, Semih ise hiç denecek kadar denemeyen bir oyuncu. Aydın'ın 2 puan yüksek olması gayet normal.

Semih deneyince atıyor.11 gibi bir değeri hakedecek kadar "hiç" denemeyen bir oyuncu da değil.

Neyi sorucaz açıklarsan sevinirim...

revoce17
22.Ekim.2009, 23:13
11 kötü bir değer değil allah aşkına abartmayın. Semih çok nadir uzaktan şut atıyor ancak attımı tutturuyor diyerekte gereğinden fazla vermek gibi birşey söz konusu değil benim görüşümce. Uzaktan şutlarının ne kadar başarılı olduğu maçta ya tutarsa şeklinde atılmış 2-3 şutla belli olmaz, buna bakılarak verilen değer yanlış bi değer olur. Semih için verilmiş 11 değeri gayet yerindedir bana göre.

extensor
23.Ekim.2009, 06:40
Semih deneyince atıyor.11 gibi bir değeri hakedecek kadar "hiç" denemeyen bir oyuncu da değil.

Neyi sorucaz açıklarsan sevinirim...

Öncelikle Semih'in Aydın'dan daha çok uzaktan gol attığı doğru.
Bir iki tane hatırladım şimdi.

Ama bunları uzun şut becerisi sayesinde değil, teknik ve son vuruş becerileri ve mental becerileri sayesinde atmış bir oyuncu. Bir kaç sene önce Gaziantespor'a mı ne atmıştı hafif aşırtma karışımı mesela.
Bakın zaten Semih'in son vuruş ve teknik becerileri normalin üzerindedir. (Aydın'dan iyidir)
Fakat Aydın şut atmayı da bilen bir oyuncudur.
Bu sene bir iki şut attı mesela üst direk dibine... (Şut atmayı biliyor yani. Belki Semih topa daha iyi vuruyor ama Aydın şut atmayı daha iyi biliyor. Zira şut atmak bence %90 zamanlama ve karar verme işidir. Çok teknik olmamasına rağmen ne zaman vuracağını çok iyi bildiği için Kerim Zengin bir sürü gol atar mesela... O yüzden şut atmayı bilmekle - topa vurmayı bilmek ayrı şeyler sanırım)

Ben uzun şut konusunda yanlış düşündüğüne inanıyorum.
Geçelim bunu... Neyi soracağın mesele değil. Herkesin herşeyi öğrenmeye sormaya hakkı vardır.
Nasıl soracağın mesele.
Bence senin hayatından bir tane daha fazla hayat yaşamış bir adama soru sorarken biraz daha saygılı davranmalısın.
Çünkü o muhtemelen senin gördüğünden en az iki kat daha fazla şey görmüştür. Ve bu sana mutlaka bir şeyler kazandırabilir.
Ona saygı duymasan bile kendine saygı duymalısın yani senin ne düşündüğünden ziyade o adamın ne düşündüğünü anlamaya çalışmalısın.

EL-Hadji
23.Ekim.2009, 15:14
Semih' in uzaktan şut değeri için verilen 11 değeri gayet yerindedir. Oyunda tekniğinin de iyi oldugunu düşünürsek uzun şutu çok yükseltirsek uzaktan baya zımbalayacak hale gelebilir. Bu da sizce nek adar gerçekçi olabilir? Yukarda arkadaşım gollerini örneklemiş yanılıyorsam 2-3 sezondan 3-4 gol örneği vermiş. Eh bir forvet de bu kadar uzaktan gol atsın ki milli maçta attığı pek uzaktan gol sayılmaz.

Aşk-ı Şehir
23.Ekim.2009, 17:57
2007-2008 sezonu g.birliği deplasmanında attığı gol.
2008-2009 sezonu a.gücü deplasmanda gruplardaki kupa maçında attığı gol.
(Ligtv'de video lig bölümünden izleyebilirsin)
hırvatistan - Türkiye maçındaki son saniyedeki bazukası.
mtk deplasmanında ceza alanı cizgisinden attığı harika gol...

ayrıca bu gollerin hepsini sol ayağını kullanarak atmıştır.

Baya uzaktan goller cidden. Biri ceza sahası içinden biriside hemen dışından. Bunlar bitiricilik için geçerli zaten. Demo'yu oynadıysanız zaten farketmişsinizdir Semih zaten gerektiği gibi yapılmış. Arkasında Alex Trequartista oynadığında Semih Target Man oynadığında neler yapabileceğini deneyen oldu mu?

SAİT71
23.Ekim.2009, 18:13
Evet denedim, Alex 3 gol attı. Şuan ligin başı 4 golü var. Semih in daha az golü olmasına rağmen, zaten sakatlığı henüz atlatmıştı ve genelde yedekten alıyorum oyuna ve girer girmez attığıda oluyor. Süper olmuş. Bir keresinde avrupa maçıydı galiba semihi oyuna aldım gerçekteki gibi golünü attı.

Nöbetçilik değeri felan verdiniz mi yoksa :D

EL-Hadji
23.Ekim.2009, 20:25
Evet denedim, Alex 3 gol attı. Şuan ligin başı 4 golü var. Semih in daha az golü olmasına rağmen, zaten sakatlığı henüz atlatmıştı ve genelde yedekten alıyorum oyuna ve girer girmez attığıda oluyor. Süper olmuş. Bir keresinde avrupa maçıydı galiba semihi oyuna aldım gerçekteki gibi golünü attı.

Nöbetçilik değeri felan verdiniz mi yoksa :D

:icon_biggrin:

MeMo
23.Ekim.2009, 20:36
Öncelikle Semih'in Aydın'dan daha çok uzaktan gol attığı doğru.
Bir iki tane hatırladım şimdi.

Ama bunları uzun şut becerisi sayesinde değil, teknik ve son vuruş becerileri ve mental becerileri sayesinde atmış bir oyuncu. Bir kaç sene önce Gaziantespor'a mı ne atmıştı hafif aşırtma karışımı mesela.
Bakın zaten Semih'in son vuruş ve teknik becerileri normalin üzerindedir. (Aydın'dan iyidir)
Fakat Aydın şut atmayı da bilen bir oyuncudur.
Bu sene bir iki şut attı mesela üst direk dibine... (Şut atmayı biliyor yani. Belki Semih topa daha iyi vuruyor ama Aydın şut atmayı daha iyi biliyor. Zira şut atmak bence %90 zamanlama ve karar verme işidir. Çok teknik olmamasına rağmen ne zaman vuracağını çok iyi bildiği için Kerim Zengin bir sürü gol atar mesela... O yüzden şut atmayı bilmekle - topa vurmayı bilmek ayrı şeyler sanırım)

Ben uzun şut konusunda yanlış düşündüğüne inanıyorum.
Geçelim bunu... Neyi soracağın mesele değil. Herkesin herşeyi öğrenmeye sormaya hakkı vardır.
Nasıl soracağın mesele.
Bence senin hayatından bir tane daha fazla hayat yaşamış bir adama soru sorarken biraz daha saygılı davranmalısın.
Çünkü o muhtemelen senin gördüğünden en az iki kat daha fazla şey görmüştür. Ve bu sana mutlaka bir şeyler kazandırabilir.
Ona saygı duymasan bile kendine saygı duymalısın yani senin ne düşündüğünden ziyade o adamın ne düşündüğünü anlamaya çalışmalısın.

İyide ben kimseye saygısızlık yapmadım ki.Yanlış anladın sanırım.

S4mp1y0N
23.Ekim.2009, 21:36
tamam fm filozofu araştırmacılarımız tamam.

dünya kupasına semih veya diğer Türk forvetlerimiz yüzünden gidemedik.
semih attığı o uzak gollerin hepsini mental gücüyle, tekniğiyle felan attı.

aydın alex'le aynı düzeyde uzun şut çekebilme kabiliyetine sahip. çelişki dolusunuz...

Aşk-ı Şehir
23.Ekim.2009, 21:52

aydın alex'le aynı düzeyde uzun şut çekebilme kabiliyetine sahip. çelişki dolusunuz...

Senin uzun şut dediğin şey ceza sahası içinden bir şut. Yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum. Bize laf çakmışsın filozof diye ama kendinde pek eksik sayılmazsın...

perpetua
23.Ekim.2009, 22:09

Guiza'nin bitiriciligi 18 ama Baros'un nasil 14 oluyor, Baros X gol atti, Guiza atamadi kivaminda bir yorum hissi verdi bu yazdiginiz.

Semih'in 25 metreden attigi gol degil, 25 metreden kaleyi bulan 10 tane ornek gosterin hak verelim. Ancak gosteremeyeceginizi adim gibi biliyorum cunku 4 yildir hemen hemen her Fenerbahce macini ve Milli maci izledim. Fenerbahce arastirmacisi hepsini izledi. Cengiz'in ve benim izlemediklerimi de arastirma ekibindeki diger arkadaslar izledi. Hic birimizin fark etmedigi bir seyi sadece siz fark ediyorsaniz, kusura bakmayin ama bunu Aydin'a verilen 13'den daha fazla neden vererek gostermeniz gerekli.

Aydin icin bu kadar ornegi sadece U21 milli takimda oynadigi (ozellikle kendisine sorumluluk verilen) maclarda gormek mumkun. Hatta bu sutlari durdugu yerden degil, top ile kosarken, rakip kaleye dripling ile giderken vuruyor.

Son olarak da 2 puan fark sizin icin bu kadar buyuk bir sorun ise, oyun ile beraber editor yine gelecek. Pekala istediginiz oynamalari yapabilirsiniz.

Not: Ceza alani cizgisi kaleden 16 metre uzaklikta. Ceza alani yayinin ucu da kale cizgisinden 20 metre uzaklikta. Oradan 5 metre daha geriye gidince uzun sut olarak degerlendirlecek mesafeye geliyorsunuz.

Aşk-ı Şehir
23.Ekim.2009, 22:32
Aydın ile Semih Şentürk kıyasına bir örnekte ben vereyim. Ermenistan ile oynanan U21 maçını bizzat ben izledim. 90. dakikada Aydın ceza sahası dışından attı golü.;) Madem sizin değerlendirmenize göre yapıyoruz. Buyrun ilk örnek benden. :)

lepreachun
24.Ekim.2009, 15:59
bence de gayet başarılı bir yansıtma olmuş tebrik ederim

ozaniel
24.Ekim.2009, 22:51
Bence Semih'in soğukkanlılığı için geçen sene verilen 15 değeri oldukça iyiydi. Semih bence soğukkanlılık konusunda çok başarılı biri. 13 değerini düşük buldum.

perpetua
25.Ekim.2009, 00:35
Bu uzun sutlar mevzusu sonucunda bence Semih'in uzun sutlari daha da dusmeli. Saniyorum 7-8 daha uygundur.
Bunun yaninda Pace de 12 olursa hic garip durmayacak veritabaninin geri kalani ile.

Bununla beraber soguk kanlilikta biraz gelisme olabilir.

Aydin
25.Ekim.2009, 01:13

Semih'in uzaktan şut örneğine Hırvatistan maçındaki ceza sahası içinden attığı golü örnek göstererek bence sen çelişki dolusun.

Siz bu araştırmanın basit birşey olduğunu sanıyorsunuz galiba. Aydın hangi maçta oynadı ki uzaktan şut attı mantığındasınız. Milli takımlarda oynadığı maçları hesaba katmıyorsunuz tabii. 2 sene öncesine kadar yedek kalan Semih'i de böyle yargılamamız gerekir o zaman sizin mantığınıza göre. fm 06, 07'lerdeki Semih ile şimdiki Semih arasında bu kadar fark olmamalıydı o zaman sizin düşüncenize göre.

Ama iş demogojiye gelince, takım savunuculuğuna gelince çok güzel konuşuyorsunuz.

S4mp1y0N
25.Ekim.2009, 21:33
Bu uzun sutlar mevzusu sonucunda bence Semih'in uzun sutlari daha da dusmeli. Saniyorum 7-8 daha uygundur.
Bunun yaninda Pace de 12 olursa hic garip durmayacak veritabaninin geri kalani ile.

çelişki dolusunuz.. :)
kendi yaptığınız araştırmayı 1-2 puan artırmanızı söylediğimizde yaygara koparıyorsunuz, yine kendi yaptığınız araştırmadan 3-4 puan düşürülmesini kendiniz söylüyorsunuz.

Allah kolaylık versin çalışmalarınızda.

Se7eNN
25.Ekim.2009, 22:40
Herkes semihin uzaktan şutunun arttırılması gerektiğini söylemiş ama ben tam tersini savunuyorum.

Soğukkanlılığa gelince de burada hakkını vermek lazım gerçekten soğukkanlı bir oyuncu ben 17 18 civarı bir değer bekliyordum.

perpetua
26.Ekim.2009, 19:44
çelişki dolusunuz.. :)
kendi yaptığınız araştırmayı 1-2 puan artırmanızı söylediğimizde yaygara koparıyorsunuz, yine kendi yaptığınız araştırmadan 3-4 puan düşürülmesini kendiniz söylüyorsunuz.

Allah kolaylık versin çalışmalarınızda.

Gozden kacmis olabilir pekala bazi ozellikler. Turkiye veritabaninda yaklasik 10 bin personel var. Bunlardan her birinin 250'den fazla girilebilecek ozelligi var. Eder 2.5 milyon veri. Bunlardan bir tanesini atlamis olmamiz gayet mumkun.

Bu mumkun olmasa, zaten bu bolumun varligi gereksizdir. Biz buraya yazanlardan analiz bekliyoruz. Farkli fikirlerini mantik cercevesinde ortaya koymalarini bekliyoruz.

Fazlasini, veya azini degil.

EL-Hadji
26.Ekim.2009, 19:56

Hakkat olabilir. Şutu olan futbolcuyla olmayan futbolcuyu ayırt etmek gerekiyor.

serorio
29.Ekim.2009, 14:52
semihin attığı tek tük goller var yaa sabrinin de 13 mesela ama sabri deli gibi şut deniyor bence normal

Corpus
29.Ekim.2009, 14:54
Semih in uzaktan şut denediğini göremiyoruz. Bir görsek araştırmacılarda ona göre arttıracak yada azaltacak ama bu haliyle sürekli düşüyor...

Siriuss
29.Ekim.2009, 19:48
bence semihin profili gayet yeterli..milan barosun bitiriciliği 14 iken onunki 15..fazla bile.

ForCimbom
29.Ekim.2009, 20:36
semih in off the ball ı neden düştü bu kadar??

kirilenko47
29.Ekim.2009, 22:31
Teknik değeri çok gibi geldi, pasları şutları hareketleri düz ve estetik düşmanı değil ama 1 puan düşürülebilir sanki.