PDA

View Full Version : Sabri Sarıoğlu

ForCimbom
17.Ekim.2009, 22:31
http://www.ressim.net/out.php/i204519_galatasaray-sabri-sarioglu.jpg

sabri genel anlamda güzel olmuş ancak marking değeri çok düşük( 7 ) . sabri yıllardır bek oynuyor ve son zamanlarda da artık ters kademede bile başarılı olmaya başladı sanki birazcık abartılımış gibi sabri nin savunma zaafı ..

bir de, 25 yaşında yıllardır galatasaray'da ilk 11 oynayan bir adama "6" decisions vermek sanki biraz mantıksız gibi. creativity de 7 ... sabri'nin çok akıllı uzun pasları ve asistleri oldu nadiren de olsa ama 7 creativity si olan bir adam onları yapamazdı.

pace-acc güzel olmuş(acc 19 da olabilir bana göre)

diğerleri de büyük oranda yerinde bence.

perpetua
17.Ekim.2009, 23:16
Maalesef hic bir yoruma katilamiyorum.

Sabri'yi marke etmesi gereken adami kacirdigi icin,
Paslarinda/Sutlarinda/Ortalarinda yanlis tercihler yaptigi icin,
Pas verecek bosa kacan adami gormeyip baski yedigi icin

elestiren bu kadar cok Galatasaray taraftari varsa, bu ozelliklerin orta seviyede olmasini beklememeliyiz bence.

Mucadelesine laf yok. Ancak Sabri'nin futbol zekasinin bir Ugur Ucar gibi orta seviyede oldugunu bile soylemek mumkun degil bence.

Mac motorunda Sabri'yi denemenizi tavsiye ederim. Zaman zaman sizi deli edecek, zaman zaman gonlunuzde taht kuracaktir bu ozellikleri ile.

garydelgadov
17.Ekim.2009, 23:18
Sabri'yi eLe aLırsak profiLinin iLk böLümündeki en yüksek özeLLiğin 13 oLması gerçekçi fakat bunun uzun şut oLması da onun kadar hayaL oLmuş.:D
BitiriciLki+uzun şutun isabetLi şutu verdiğini düşünürsek Sabride bunun 17-18 oLmasını bekLerken 21 geLmiş.Yine Sabriden çok nadir gördüğümüz uzun şut goLLerini fazLa göreceğiz gaLiba..

Ahmet Göktaş
17.Ekim.2009, 23:20
Tam yerinde bir profil olmuş bence.

perpetua
17.Ekim.2009, 23:24
BitiriciLki+uzun şutun isabetLi şutu verdiğini düşünürsek Sabride bunun 17-18 oLmasını bekLerken 21 geLmiş.Yine Sabriden çok nadir gördüğümüz uzun şut goLLerini fazLa göreceğiz gaLiba..

Boyle bir hesap yok.

Uzun Sut = Ceza alani disindan sutlarla gol atabilme becerisi
Bitiricilik = Ceza alani icinden sutlarla gol atabilme becerisi

Tabii bunlarin gol olmasina neden olacak bir cok etken var. Ilk olarak Sabri'nin bu tip sut tercihlerinde genelde kotu tercih kullanmasi. Ardindan da soguk kanliligi. :)

Umarim bir oyuncunun uzaktan sutlari, nasil bitiriciliginden daha yuksek olur gibi bir yorum ile geri donmezsiniz. :icon_confused:

garydelgadov
17.Ekim.2009, 23:36
Yok hocam benim demek istediğim bitiriciLik bir yerde estetikLiktir,vuruşLarın tıraşLanarak doğru bir biçimde kaLeye gitmesidir,eğerki uzun şutu da bir goL opsiyonu oLarak düşünürsek iLLaki bitiriciLiğin uzun şuta etkisi vardır.Şimdi bitiriciLiği 1 oLan bir oyuncunun uzun şutu 15 oLsa biLe attığı 10 şuttan 8i dağLara taşLara gider.Eğer düşüncemi anLadıysanız hak veririsiniz.:)
Ayrıca tabiki soğukkanLıLık,kararLıLık bunLarda etkiLi oLuyor,sonuçta dediğim gibi bu da bir goL opsiyonu.:)

ForCimbom
17.Ekim.2009, 23:39

elestiren bu kadar cok Galatasaray taraftari varsa, bu ozelliklerin orta seviyede olmasini beklememeliyiz bence.

Mucadelesine laf yok. Ancak Sabri'nin futbol zekasinin bir Ugur Ucar gibi orta seviyede oldugunu bile soylemek mumkun degil bence.

Mac motorunda Sabri'yi denemenizi tavsiye ederim. Zaman zaman sizi deli edecek, zaman zaman gonlunuzde taht kuracaktir bu ozellikleri ile.

iyi de geçen seneden bu yana değişen ne oldu? geçen sene 12 creativity, 9 decisions, 10 marking değeri vardı. ayrıca work rate 20 fazla sanki. 18 gayet idealdi. fm 2009 da bile belki kimse güvenip sağ bekte sabri yi oynatmıyordu(o saydığım özelliklere rağmen). şimdi sıradan bir anadolu futbolcusu gibi. bence biraz daha iyi olmalıydı.(dediğim özellikler için söylüyorum bunu)

DgkN
17.Ekim.2009, 23:43

sabri adam kacırıyo bu konuda haklısınız ama markajı 7 olacak kadar kacırmıyor diye dusunuyorum. 7 degil de 10-11 olsa olabilirmis bence.

Ahmet Göktaş
17.Ekim.2009, 23:59
11 Vasatın üstü demektir , fakat sabri bence kademe hatalrı yüzünden markajıda hiç iyi yapamıyor. 8-9 en fazla bence.

Redrum
18.Ekim.2009, 00:40
Crossing 11 idealdir.

perpetua
18.Ekim.2009, 00:52
iyi de geçen seneden bu yana değişen ne oldu? geçen sene 12 creativity, 9 decisions, 10 marking değeri vardı. ayrıca work rate 20 fazla sanki. 18 gayet idealdi. fm 2009 da bile belki kimse güvenip sağ bekte sabri yi oynatmıyordu(o saydığım özelliklere rağmen). şimdi sıradan bir anadolu futbolcusu gibi. bence biraz daha iyi olmalıydı.(dediğim özellikler için söylüyorum bunu)

Degisen bir sey yok, daha once oldugu gibi dusundugumuz sekilde degerlendirdik.

Hangi dusunce degisti diye sorarsaniz:
1. Oyuncularin ozelliklerinin daha belirgin olmasinin istenmesi
2. Sabri'nin oyununu tekrar degerlendirmemiz

MaTRaKaN
18.Ekim.2009, 01:03

Tamda dediğin gibi oluyor hakikaten :)

perpetua
18.Ekim.2009, 01:15
Yok hocam benim demek istediğim bitiriciLik bir yerde estetikLiktir,vuruşLarın tıraşLanarak doğru bir biçimde kaLeye gitmesidir,eğerki uzun şutu da bir goL opsiyonu oLarak düşünürsek iLLaki bitiriciLiğin uzun şuta etkisi vardır.Şimdi bitiriciLiği 1 oLan bir oyuncunun uzun şutu 15 oLsa biLe attığı 10 şuttan 8i dağLara taşLara gider.Eğer düşüncemi anLadıysanız hak veririsiniz.:)
Ayrıca tabiki soğukkanLıLık,kararLıLık bunLarda etkiLi oLuyor,sonuçta dediğim gibi bu da bir goL opsiyonu.:)

Bitiricilik sadece ceza alani icinden atilan sutlari etkiliyor. Ceza alani disindan yapilan sutlar ile en ufak ilgisi yok. Bu konuda emin olabilirsin.

Aydin
18.Ekim.2009, 02:16
Orta açma değeri bence fazla bile. Markajda ise daha sezonun ilk maçında (netanya mıydı neydi) kafa uzatacağı veya rakibine şarj ederek pozisyonunu bozacağına sırtını dönmüştü. Sabri defanstan anlamıyor bence.

perpetua
18.Ekim.2009, 03:46
Orta açma değeri bence fazla bile. Markajda ise daha sezonun ilk maçında (netanya mıydı neydi) kafa uzatacağı veya rakibine şarj ederek pozisyonunu bozacağına sırtını dönmüştü. Sabri defanstan anlamıyor bence.

Guzel hatirladin.

Ozellikle rakip oyuncular kendi sol kanadindan orta yaparken, Sabri'nin topa arkasini donmesi, veya Sabri'nin tutmasi gereken oyuncu sut cekerken Sabri'nin arkasini donmesi yine oldukca sik gorulen bir durum.

Sheriff
18.Ekim.2009, 05:26
Ben Sabri'nin hız, hızlanma ve çeviklik özelliklerini yüksek buldum. Şu an elimde demo yok ama demoya baktım biraz ezberden yazacağım. Dünya çapında bu özelliklerle yükselmiş bir kaç oyuncuyla karşılaştırılmasında fayda var. Korner kullanma ve güç özelliklerinin de biraz daha yüksek olması gerektiğini düşünüyorum. Ayağı yere sağlam basıyor ve ortaları bence hareketli değil duran topta daha iyi yapıyor. Oyuncuları incelerken en çok gözüme çarpan oyuncu Sabri oldu.

Aydin
18.Ekim.2009, 06:57
Ben çok duran top biliyorum sabrinin ceza sahasına kesmek yerine direk auta yolladığı. Hız, hızlanma, çeviklik özelliklerinde niye dünya çapındaki elemanlarla karşılaştırıyorsun ki Burak? Fiziksel özellikler bunlar. İkinci ligdeki bir topçu bile Martins'ten, C.ronaldo'dan hızlı olabilir yani.

Çevikliğe gelince de bunu Pes'teki çeviklik olayıyla bir değil sanırım. Meslea pes'te bir oyuncunun çevikliği ne kadar yüksek ise topla birlikteyken manevra yapabilmek o kadar kolay oluyordu. Ömer abi daha iyi bilir ama bence bu olay Fm'de daha geniş bir çerçevede yorumlanıyor. Müdahalelerdeki çabukluğu vs. gibi.

Hakkaten de rakibi topa ayağını sokmadan müdahele yapabiliyor sabri. Ve böyle yaparak takımı kontraya kaldırdığı ataklar oluyor maçta 1-2 defa. Ama işte hep verdiği hatalı kararlar yüzünden atağın sonu gelmiyor. Sadece bir keresinde 2-3 sene önce bir maçta defansta rakibinden çevikliğiyle kaptığı topu 70 metre sürmüştü ve kalecinin üzerinden aşırtma yaparak kendini de aşmıştı. Tek olumlu bunu hatırlıyorum.

brotha
18.Ekim.2009, 07:15
Bana gorede cok yerinde bir profil Orta acmanin 13 olmasi haric. 11 idealdir

Sheriff
18.Ekim.2009, 07:15
Aydın çeviklik FM'de de topla hareket kabiliyetini gösteriyor. Hız hızlanma çeviklik bu üçünün yüksek olması bence gerçekçi değil. Ben Sabri'nin Ronaldo kadar Messi kadar hızlı olmadığını ve bu kadar çevik olmadığını düşünüyorum. Artı ben milyon tane ortasını sayarım Sabri'nin dağlara giden, milyon tane şutunu sayarım ama duran top kullanırken bir nebze daha iyi olduğunu düşünüyorum. Tamam ozaman şöyle diyelim dünyada hem hızlı hem hızlanması iyi hemde çevikliği yüksek oyuncularla kıyaslayalım. Hadi tek tek özellikleri kıyaslayalım ya imkanlı birşeymi :) En basitinden Holosko'yla karşılaştır..

brotha
18.Ekim.2009, 07:23
Sabri Holoskodan daha hizli degil bencede ama daha cevik ve accelerationi daha iyi. Holoskonun uzun ve guclu bacaklarinin Sabriyle hemen hemen ayni hizda olmasinin etkisi var bence. Ama dedigim gibi agility ve acceleration olarak SAbri kesinlikle daha iyi.

Alicanfmfan
18.Ekim.2009, 07:32
Valla Fm2010'un full sürümünde kesinlikle deniyecegim ama bu profille sagbeki kaldıramaz gibi geliyor.

SYLaR
18.Ekim.2009, 07:42
corners 8
free kick taking 8
long shots 10
tackling 10-11
dirtiness 16-17

olması kanısındayım

ForCimbom
18.Ekim.2009, 14:59
sabri 1,65-1,70 boy aralığındaki futbolcular arasında çeviklik-hız-hızlanması bence en iyi 3 kişiden biridir. muhakkak.

ayrıca sabri tekniği çok iyi olmadığı halde çevikliği sayesinde çok kez beklenmedik anlarda rakibi geçebiliyor(mesela euro 2008 deki, semih e asisti), dar alanda topu bir nebze saklayabiliyor. çeviklik gayet yerinde(18 bile olabilir bana göre). savunmada da zaten bu özelliği sayesinde rakibi yıldırabiliyor .(örneğin almanya türkiye maçında philip lahm dı sanırım)

Walter Sakana
23.Ekim.2009, 01:50
Bizlerin oyuncu değerlerini eleştirirken (olumlu yada olumsuz) dikkat etmemiz gereken şey oyuncuya verilen bir özellik değerinin oyuna nasıl yansıyacağı. Mesela diyoruz ki Sabri sert şut çeker. Evet doğru ama gol artalaması nedir? Gerçekteki Sabri'yi düşünürsek şut gücü 17-19 arası bir değerdir mantıklı olan. Ancak bunu oyuna yansıtırsak hiçte gerçekçi olmayan bir sonuç çıkar.

Sabri'nin dikkatimi çeken özellikleri:

Agility (çeviklik):17 yüksek bulduğum bir değer. Bu özellik bir oyuncunun ne kadar çevik olduğunu belirtiyor bildiğim kadarıyla. Yani ani dönüşler, bel kıvraklığı vs.. Ronaldinho ile bir kıyaslamak lazım :) (Ronaldinho'nun 16). Tabi Sabri'nin bu özelliği Fm09'da da gördüğümüz gibi hız ve hızlanma özellikleriyle birleşince onu ligin en iyi top süren oyuncularından birisi yapıyor. Buda ortaya pek gerçekçi olmayan bir istatistik çıkarıyor. Fm09'da Sabri bu özellikleri sayesinde GS'yi yönettiğim oyunumda bir sezonda 20 asist yapmıştı. Rakip sağ kanadı felç ediyordu. Verilen çeviklik değeri belki gerçeğe yakın bir değerdir ancak Sabri'nin gerçekteki top sürme becerisini oyuna yansıtmak adına hız/hızlanma/çeviklik değerleri arasındaki dengenin daha iyi kurulması gerektiğini düşünüyorum.

Strenght (güç):10 Sabri güçlü kuvvetli bir oyuncu bence. Sanırım Sabri'nin savunmada verdiği açıkların oyuna yansıtılması açısından bu özellikte diğer bazı özelliklerle (pozisyon alma, önsezi) birlikte düşük bırakılmış. Belki diyeceksiniz ki Aggression, Bravery, Balance özellikleriyle bu dengelendi. Olabilir, o da kulağa mantıklı geliyor.

Jumping (zıplama):5 aslında boyuna göre iyi zıplayan ancak kafa topu alamayan bir oyuncu. o yüzden bu değer çok yerinde olmuş. normalde zıplaması mesela 8-10 arası olabilir ama oyunda bu değer yüksek kaçar. 5 vererek çok iyi dengelemişsiniz.

Bravery (cesaret):15 iyi bir değer ancak daha yüksek olabilir. Toplara ölümüne atlayan bir oyuncu Sabri. Açıkçası 18-19 gibi bir değer bekliyordum.

Determination:16 Servet'in 20 ise Sabri'nin de o değere yakın olması daha mantıklı geliyor bana. Servet şampiyon olunan (2 sezon önce) sezonda ki azmiyle bu değeri kaptı ancak son 2 sezondur aynı azimi göremiyorum. Sabri ise GS forması giymeye başladığından bu yana azminden hiçbirşey kaybetmeyen, yenik durumdayken oyunu kesinlikle bırakmayan bir oyuncu. Tabi ki 16 değeri de bunu yansıtmak için iyi bir değer, sadece Servet'le kıyaslayınca düşük geldi.

Preffered Moves: Bence gayet yerinde ayarlanmış.

Gizli özellikler:

Dirtiness (çirkeflik):13
Important Matches (önemli maçlar):10

Bu iki gizli özelliği tartışılabilir. Belki ilk bakışta çirkeflik özelliği kimilerine düşük gelecektir. Ancak şöyle bir düşününce, Sabri ara sıra rakiplere karşı agresif bir tutum sergilese de, bir Lugano gibi bunu sürekli yapan, rakiplerine tüküren yada vuran bir oyuncu değil. O yüzden ben verilen değeri yerinde buldum. Çoğu kişi Agresiflik özelliği ile Çirkeflik özelliğini birbirine karıştırabiliyor. Agresiflik özelliği yüksek olan oyuncu topu kazanmak için topa ölümüne atlar, rakibini yada kendini sakatlama pahasına da olsa. Yani topu kazanma hırsıdır. Çirkeflik özelliği yüksek olan ise centilmenlik dışı davranışlarda bulunan, sürekli kavga eden, hakem görmeden rakiplerine tüküren yada vuran oyuncudur.

Önemli maçlar özelliğine pek birşey diyemiyorum. Sabri'nin büyük maçlar ile diğer maçlardaki performansları arasında pek bir fark yok. Hepsine aynı Sabri olarak çıkıyor. Değişen tek şey istikrarı.

PA değeri konusunda da sözüm yok. Bugüne kadarki Fm tecrübeme göre PA değeri (eğer CA'sı o değere yaklaşacaksa) 140 üzeri olan oyuncuların eğer özellikleri iyiyse, PA'sı 180-200 arası olan oyunculardan pekte altta kalır bir yanları olmuyor performans olarak.

Tüm bunlar kişisel görüşlerim. Oyuncuya verilen değerlere saygı duyuyorum ve Emeği geçenlere de teşekkür ediyorum...

Lionel Andres Messi
24.Ekim.2009, 00:57
sabrinin top sürmesi tekniğinden daha iyi bence hızınıda katıp teknikten ziyade iyi bir top sürme yeteneği var.
top sürme 12 olabilir bence.
çevikliği en fazla 15-16 olmalı.
arda 14 aydın 13 ken 17 çeviklik çok fazla kaldı kanımca.

bu arada yeri değil ama çeviklik denince aklıma geldi,Ömer abi senin gözüne çarptımı bilmiyorum ama kaka'nın çevikliği nasıl 20 verildi.kaka 2-3 sene önce bile daha hareketli ve nispeten daha kıvrakken 16-17 ydi bu özelliği.

ayrıca sabrinin decisions,vision 8 e çıkmalı.6,7 gibi değerler az kanımca.

Ahmet Göktaş
24.Ekim.2009, 01:01
Kaka ile Türksportalın ne alakası var ki ?

Lionel Andres Messi
24.Ekim.2009, 01:08
senin bu yazdığının araştırmayala ne alakası var mesaj yazmak için mesaj yazcaksan bu sitede sohbet bölümü var orayı bulamadıysan link atayım sana rahatsız olduysan sileriz ayrıca ben zorla birşeymi yaptırıyorum burada?uygunsa cevap verir ömer abi belki agilitylede bir açıklama yapar.Allah Allah...

koray_capello
24.Ekim.2009, 01:22
@hissiz

Agility için Sabri ile Ronaldinho'yu kıyaslamışsın, Ronaldinho 16 ise Sabri 17 değeriyle az bile kalmıştır, Ronaldinho'nun ne kadar kilo aldığı belinin ne kadar kalınlaştığı ortada, yani Sabri'ye herşeyi diyebiliriz de acc, agility gibi konularda saygı duymalıyız. O adam o fiziğiyle çabuk hızlanmayacak, çabuk dönemeyecekse kim dönecek. Zaten tekniği yüksek değil, topla çok rahat olamayacağı için bu agilityi daha çok topsuz dönüşlerde kullanacaktır.

Yine strength olarak güçlü bir oyuncu demişsin, bence 10 değeri onun standartlarına göre zayıf olmayan biri olduğunu belli etmeye yeter bir puan.

xuq
24.Ekim.2009, 07:37
Bence sabrinin gerçek istatistiklerine uygun olmuş.genel olarak bakarsak galatasaray genelde sabrinin hatalarıyla kademeye giremeyişiyle ve adam kaçırmasıyla yaptığı hatalardan gol yiyor. 10 ortadan ancak 1 yada 2 sinin yerini bulmasıyla çektiği şutlarında genelde dışarı çıktığını hesap edersek normal buldum sabrinin en önemli özellikleri hızı takım çalışması bence gayet normal bir profil olmuş

ForCimbom
24.Ekim.2009, 15:33
Bizlerin oyuncu değerlerini eleştirirken (olumlu yada olumsuz) dikkat etmemiz gereken şey oyuncuya verilen bir özellik değerinin oyuna nasıl yansıyacağı. Mesela diyoruz ki Sabri sert şut çeker. Evet doğru ama gol artalaması nedir? Gerçekteki Sabri'yi düşünürsek şut gücü 17-19 arası bir değerdir mantıklı olan. Ancak bunu oyuna yansıtırsak hiçte gerçekçi olmayan bir sonuç çıkar.

Sabri'nin dikkatimi çeken özellikleri:

Agility (çeviklik):17 yüksek bulduğum bir değer. Bu özellik bir oyuncunun ne kadar çevik olduğunu belirtiyor bildiğim kadarıyla. Yani ani dönüşler, bel kıvraklığı vs.. Ronaldinho ile bir kıyaslamak lazım :) (Ronaldinho'nun 16). Tabi Sabri'nin bu özelliği Fm09'da da gördüğümüz gibi hız ve hızlanma özellikleriyle birleşince onu ligin en iyi top süren oyuncularından birisi yapıyor. Buda ortaya pek gerçekçi olmayan bir istatistik çıkarıyor. Fm09'da Sabri bu özellikleri sayesinde GS'yi yönettiğim oyunumda bir sezonda 20 asist yapmıştı. Rakip sağ kanadı felç ediyordu. Verilen çeviklik değeri belki gerçeğe yakın bir değerdir ancak Sabri'nin gerçekteki top sürme becerisini oyuna yansıtmak adına hız/hızlanma/çeviklik değerleri arasındaki dengenin daha iyi kurulması gerektiğini düşünüyorum.

Strenght (güç):10 Sabri güçlü kuvvetli bir oyuncu bence. Sanırım Sabri'nin savunmada verdiği açıkların oyuna yansıtılması açısından bu özellikte diğer bazı özelliklerle (pozisyon alma, önsezi) birlikte düşük bırakılmış. Belki diyeceksiniz ki Aggression, Bravery, Balance özellikleriyle bu dengelendi. Olabilir, o da kulağa mantıklı geliyor.

Jumping (zıplama):5 aslında boyuna göre iyi zıplayan ancak kafa topu alamayan bir oyuncu. o yüzden bu değer çok yerinde olmuş. normalde zıplaması mesela 8-10 arası olabilir ama oyunda bu değer yüksek kaçar. 5 vererek çok iyi dengelemişsiniz.

Bravery (cesaret):15 iyi bir değer ancak daha yüksek olabilir. Toplara ölümüne atlayan bir oyuncu Sabri. Açıkçası 18-19 gibi bir değer bekliyordum.

Determination:16 Servet'in 20 ise Sabri'nin de o değere yakın olması daha mantıklı geliyor bana. Servet şampiyon olunan (2 sezon önce) sezonda ki azmiyle bu değeri kaptı ancak son 2 sezondur aynı azimi göremiyorum. Sabri ise GS forması giymeye başladığından bu yana azminden hiçbirşey kaybetmeyen, yenik durumdayken oyunu kesinlikle bırakmayan bir oyuncu. Tabi ki 16 değeri de bunu yansıtmak için iyi bir değer, sadece Servet'le kıyaslayınca düşük geldi.

Preffered Moves: Bence gayet yerinde ayarlanmış.

Gizli özellikler:

Dirtiness (çirkeflik):13
Important Matches (önemli maçlar):10

Bu iki gizli özelliği tartışılabilir. Belki ilk bakışta çirkeflik özelliği kimilerine düşük gelecektir. Ancak şöyle bir düşününce, Sabri ara sıra rakiplere karşı agresif bir tutum sergilese de, bir Lugano gibi bunu sürekli yapan, rakiplerine tüküren yada vuran bir oyuncu değil. O yüzden ben verilen değeri yerinde buldum. Çoğu kişi Agresiflik özelliği ile Çirkeflik özelliğini birbirine karıştırabiliyor. Agresiflik özelliği yüksek olan oyuncu topu kazanmak için topa ölümüne atlar, rakibini yada kendini sakatlama pahasına da olsa. Yani topu kazanma hırsıdır. Çirkeflik özelliği yüksek olan ise centilmenlik dışı davranışlarda bulunan, sürekli kavga eden, hakem görmeden rakiplerine tüküren yada vuran oyuncudur.

Önemli maçlar özelliğine pek birşey diyemiyorum. Sabri'nin büyük maçlar ile diğer maçlardaki performansları arasında pek bir fark yok. Hepsine aynı Sabri olarak çıkıyor. Değişen tek şey istikrarı.

PA değeri konusunda da sözüm yok. Bugüne kadarki Fm tecrübeme göre PA değeri (eğer CA'sı o değere yaklaşacaksa) 140 üzeri olan oyuncuların eğer özellikleri iyiyse, PA'sı 180-200 arası olan oyunculardan pekte altta kalır bir yanları olmuyor performans olarak.

Tüm bunlar kişisel görüşlerim. Oyuncuya verilen değerlere saygı duyuyorum ve Emeği geçenlere de teşekkür ediyorum...

bu mesajın konusunda koray_capollo ya katılıyorum. sabri çevikliğiyle gerek savunmada gerek hücumda çok önemli işler yapıyor. örneğin normal şartlarda o teknikte bir adam çevik(ve hızlı) olmasaydı ne savunmada ne de hücumda bu kadar çok görev verilirdi. sabri çevikliğiyle aynı zamanda hücumda çok kere top saklayabiliyor. yani en son tartışılacak değeri bence o. hatta bence 18'den aşağı olmamalıydı.

extensor
24.Ekim.2009, 18:36
Consantrasyon konusunda müthiş yol alıyor.
Devre arasına kadar, aklımızda bulunması gereken 2 özellik.
1 - Consantrasyon
2 - Karar Verme

Walter Sakana
25.Ekim.2009, 02:08
@hissiz

Agility için Sabri ile Ronaldinho'yu kıyaslamışsın, Ronaldinho 16 ise Sabri 17 değeriyle az bile kalmıştır, Ronaldinho'nun ne kadar kilo aldığı belinin ne kadar kalınlaştığı ortada, yani Sabri'ye herşeyi diyebiliriz de acc, agility gibi konularda saygı duymalıyız. O adam o fiziğiyle çabuk hızlanmayacak, çabuk dönemeyecekse kim dönecek. Zaten tekniği yüksek değil, topla çok rahat olamayacağı için bu agilityi daha çok topsuz dönüşlerde kullanacaktır.

Yine strength olarak güçlü bir oyuncu demişsin, bence 10 değeri onun standartlarına göre zayıf olmayan biri olduğunu belli etmeye yeter bir puan.

Agility konusunda haklısınız yanlış bir örnek verdim. Benim ifade etmek istediğim şey aslında Fm09'da Sabri'den özellikle ofansif anlamda çok yüksek bir verim almıştım. Her maç müthiş bindirmeler yapıp, 3-4 rakibini geçiyor ve çok etkili gollük ortalar yapıyordu. Hatta Fm09'daki ilk kariyerimde 20 asist yapmıştı. Dediğiniz gibi gerçek Sabri'yi düşününce verilen değerler gayet yerinde ancak oyuna yansıması 2xSabri şeklinde oluyor sanki. Çünkü profili Fm09'daki ile hemen hemen aynı. Bunu ifade etmek istemiştim.

perpetua
25.Ekim.2009, 02:24
FM09 ile bu profilinde esasinda oldukca buyuk farklar var. Ilk olarak decisions ve composure ozellikleri. FM10'da biraz denedikten sonra tekrar degerlendirmek daha dogru olacaktir bence.

Sheriff
25.Ekim.2009, 02:56
@hissiz

Ronaldinho,yu es geçsek bile Tevez, Joaquin, Torres, Iniesta, Quaresma, Jesus Navas, Vagner Love, Arshavin gibi bir dünya isim 17 almış. Sabri'yle bi yan yana koyalım bu adamları, yapmayın etmeyin bukadar seri hareket edemez bu adamlar kadar iyi dönüşler yapamaz Sabri. Sabri'nin aldığı bu fiziksel değerler bence verilse verilse Diego Capel'e verilir(Robben, Ronaldo, Messi filan saymazsak) onada İspanyol araştırmacılar vermemiş.

Hadi onu geçtim Sabri, Martins'le, Robben'le, C.Ronaldo'yla aynı hızdamı koşuyor. Agüero, Wright-Phillips, Martin Petrov ve hatta Eto'o dan dahamı hızlı Sabri. Bence bağzı fiziksel özellikler birer ikişer kırpılmalı Sabri'nin..

Nocna Mora
25.Ekim.2009, 03:04
Bence onlar kadar hızlı koşan bir oyuncudur sabri. neden büyütüyorsunuz o oyuncuları anlamıyorum hızları aynı işte.

ForCimbom
25.Ekim.2009, 14:42
Ronaldinho,yu es geçsek bile Tevez, Joaquin, Torres, Iniesta, Quaresma, Jesus Navas, Vagner Love, Arshavin gibi bir dünya isim 17 almış. Sabri'yle bi yan yana koyalım bu adamları, yapmayın etmeyin bukadar seri hareket edemez bu adamlar kadar iyi dönüşler yapamaz Sabri. Sabri'nin aldığı bu fiziksel değerler bence verilse verilse Diego Capel'e verilir(Robben, Ronaldo, Messi filan saymazsak) onada İspanyol araştırmacılar vermemiş.

Hadi onu geçtim Sabri, Martins'le, Robben'le, C.Ronaldo'yla aynı hızdamı koşuyor. Agüero, Wright-Phillips, Martin Petrov ve hatta Eto'o dan dahamı hızlı Sabri. Bence bağzı fiziksel özellikler birer ikişer kırpılmalı Sabri'nin..

ya üçüncü ligde oynayan bir futbolcuyla bile aynı olabilir fiziksel özellikleri cr7 nin, robben in. fiziksel özellik doğuştan gelen yapısal durum artı antrenmanla çok rahat elde edilebilir. sabri çevikliğiyle neler yaptı bugüne kadar. sabri tahmininizden çok daha rahat hareket eden bir futbolcu. ve evet iddia ediyorum cristiano ronaldo robben den daha çabuk adım atan bir futbolcu(daha hızlı demiyorum çünkü bacakları çok kısa). çevikliği ve hızı olmasaydı bu berbat teknik-mental özellikleriyle 6 yıldır nasıl galatasarayda banko oynardı?? siz yapmayın etmeyin ...

Aydin
25.Ekim.2009, 18:25

Burak, İngiltere 2. liginde bile çeviklik, hızlanma vs. gibi fiziksel özellikleri bu saydığın oyunculardan daha yüksek oyuncular var. Fiziksel özellikleriyle bu oyuncuları karşılaştırman bence doğru değil. Sabri bu kadar çevik bir oyuncu değil dersen anlarım da, büyük oyuncularla kıyaslaman fiziksel bir özellik için doğru değil yani.

koray_capello
25.Ekim.2009, 19:00

Yahu bu Sabri'yi niçin hep dünyaçapında adamlarla kıyaslıyorsunuz anlayamıyorum :D Hem de karşılaştırdığınız özellik agility yani iyi bir agility için C.Ronaldo yada Messi olmaya gerek yok hatta futbolcu olmaya bile gerek yok. Ömer Abi'nin bizim stoperlerin hızları hakkında bir yorumu vardı, tamam bizimkiler bir Terry kadar pozisyon almayı bilmez, doğru karar veremez ama düz yolda bir Terry kadar hızlı koşarlar heralde demişti. Onun gibi birşey bu da tamam Sabri bir Ronaldo'nun Messi'nin yarısı kadar teknik olamaz ama çevik olması hızlı olmaması için hiçbir engel yok, 50 kiloluk adam yahu.

Sheriff
26.Ekim.2009, 02:25
Arkadaşlar yanlış anladınız beni bu oyuncuları örnek göstermemin sebebi bu özelliklerin belirgin olarak bu oyuncularda gözükmesinden kaynaklanıyor.

serorio
29.Ekim.2009, 14:28
bence sabri oyuna çok gerçekçi yansıtılmış. tam bir speedy gonzales ama top süremiyor defans yapamıyor...marking özelliği biraz daha artırılabilirdi,tabi uzun şutunun da 10 falan olması gerekirdi

vuque
01.Kasım.2009, 15:57
Vay bee sabri eski 100 metrecilerdenmişte bizim haberimiz yokmuş...
Yahu yapmayın etmeyin 18'e 18 ne demek?
adam ferrari yapılmış resmen... tamam ligimizdeki çoğu oyuncudan hızlı olabilir ama bu kadarda değil...C.R'yi sabri koşuda zorlayabilirmi sizce?bırakın geçmeyi başa baş gitmeyi...
yani yapmayın etmeyin biraz insaflı olun...
böyle veryansın etmeyi istemezdim teknik verilerle konuşmayı tercih ederdim ama bu verileri görünce ne kadar şaşırdığımı tahmin edemezsiniz...
Kesinlikle bazı özelliklerinin kırpılması gerekiyor diye düşünüyorum...
"Sabri, Martins'le, Robben'le, C.Ronaldo'yla aynı hızdamı koşuyor. Agüero, Wright-Phillips, Martin Petrov ve hatta Eto'o dan daha mı hızlı?"
Kesinlikle katılıyorum...

tearkan
01.Kasım.2009, 18:33
uzaktan şutu alex ile aynı olan bir sabri profili gerçekten ilginç olmuş(::)

Nocna Mora
01.Kasım.2009, 19:57
Bugün pes 2010 da iki tane füze attım sabri ile :D :n: Uzaktan şut özelliği 2 puan düşürülebilir belki ;)

PesimiSTyLa
01.Kasım.2009, 20:08
Sabri'nin tartışılmayacak bir özelliği varsa, o da hız ve hızlanmasıdır. Artı olarak stamina.

S4mp1y0N
01.Kasım.2009, 20:43
hız 16
hızlanma 20

daha mantıklı olabilir gibi

Universal
01.Kasım.2009, 20:49
Eğer oyunda vücud çalımı modu var ise Sabri'ye kesinlikle eklenmesi gerekiyor. =)

vuque
01.Kasım.2009, 21:41
Eğer oyunda vücud çalımı modu var ise Sabri'ye kesinlikle eklenmesi gerekiyor. =)
Sanırım bunun için gerekiyor :icon_razz:
http://www.timsah.com/Sabriden-akil-dolu-vucut-calimi/N0MTTyglr99

serkan1520
03.Kasım.2009, 18:38
naturel fitness : Doğal form
ben bu özelliği pek kavarayabilmiş değilim benim doğal formdan anladığım oyuncunun performansındaki tutarlılık ama bu zaten oyuncunun gizli özellikleri arasında var ?

Nocna Mora
03.Kasım.2009, 23:25
Sakatlanmayla alakası olan bir özellik o, ne kadar yüksek olursa oyuncu o kadar az sakatlanır ve futbolu geç bırakır. Emre Aşık gibi

perpetua
04.Kasım.2009, 00:37
naturel fitness : Doğal form
ben bu özelliği pek kavarayabilmiş değilim benim doğal formdan anladığım oyuncunun performansındaki tutarlılık ama bu zaten oyuncunun gizli özellikleri arasında var ?

Zindelik olarak cevirmek cok daha dogru olur.