PDA

View Full Version : Alex de Souza

ColdPlay1985
18.Ekim.2009, 05:02
http://www.ressim.net/out.php/i205277_alex-de-souza.jpg

Genel anlamda iyi bir profil olmuş ama teamwork ve workrate özellikleri inanılmaz düşük bunun herhangi bir sebebi var mı acaba?

Cengo
18.Ekim.2009, 05:35
Özellikle düşük tutuldu.Workrate yüksek olur ise çalışkan bir oyuncu olur, anlamı bol pres yapabilir.Teamwork yüksek olur ise daha fazla yardıma gider, kendisi oynamaktan çok arkadaşlarına çalışır.Bu da daha fazla alanda yardım etmesi ile bağlantılı olduğu için, pres yapamaması adına düşük tutuldu.

ColdPlay1985
18.Ekim.2009, 05:54
Alex'in ca değeri çok fazla düşmemiş mi?Geçen sene yanlış hatırlamıyorsam 158'di tamam Alex geçen sene formsuz'du sakatlıklarla falan çok uğraştı ama 8 ca birden düşecek kadar kötü değildi 153-155 arası bir ca olsa daha uygun olurdu.

Sheriff
18.Ekim.2009, 05:55
Konsantrasyon neden bukadar düşük Cengiz?

SYLaR
18.Ekim.2009, 07:48
bende alex'in ca sının 156-158 arası olması gerektiğini düşünenlerdenim.

scar face
18.Ekim.2009, 15:30
Geçen sene bir düşüş yaşadı o kesin ama kendisinin ligin en iyi oyuncusu olduğu bilinerek 155 ca yapılabilirdi...

DenizlispoR
18.Ekim.2009, 17:31
Elano'nun CA'sının Alex'ten fazla olması bence büyük bir hatadır.

Cengo
18.Ekim.2009, 17:51
Konsantrasyon neden bukadar düşük Cengiz?

Alex'in aktif oyunda varolmaması için.Kaybolur kaybolur, bir an çıkar, gol atar/asist yapar parlar.

Hiç problem değil bence, önemli olan bireysel değerlendirmedeki performanstır.Onun dışında Elano yeni geldiği için Ömer abi olduğu gibi bıraktı.Bu sene kendisi en iyi şekilde değerlendirecektir.

Alex'in mentalde bir kaç değişikliğe gittik, katsayılar ile birlikte 150 CA'e çekme şansımız olunca değerlendirdik.Lincoln'e de bakarsanız onun da 150'ye gerilediğini görebilirsiniz.Oyuncu seviyesi ile ilgili tamamen.

Del Piero_10
19.Ekim.2009, 19:17
Alex'in off the ball özelliğine 20 verilmesi fazla kaçmış çünkü bunun bir örneğine daha rastlamadım henüz.

Riquelme - 15, Diego - 12, Cassano - 15, Sneijder - 14, Gourcuff - 14, Totti,Ronaldinho,Ballack... liste uzar ama hiçbirinde bu özellik 20 üzerinden 20 değil.

Oyun genelinde pozisyon ayırt etmeden arattığımızda ise şu isimler çıkıyor:
Trezeguet, Raul, Inzaghi, Ronaldo, Klose ve Alex.

Bunu dışında finishing'i 18 yani Kaka, Messi, Lampard, Gerrard, Totti'den daha iyi bitiriciliğe sahip ve Raul ile aynı seviyede.

S4mp1y0N
19.Ekim.2009, 20:42
free rol neden 18 ?
20 idi yanılmıyorsam 2009'da.

perpetua
19.Ekim.2009, 21:23
free rol neden 18 ?
20 idi yanılmıyorsam 2009'da.

Simdi kontrol ettim. 9.0.3'de 18'mis. Ama 20 olmasinda herhangi bir sakinca yok bence.

extensor
20.Ekim.2009, 20:39
Sağ ayağının hala 10 olması şaşırtıcı bence Cengiz.

SAİT71
20.Ekim.2009, 20:44
14-15 olabileceğini düşünüyorum. Bu sezon bir kaç gol attı sağ ayağıyla. Eskiye oranla daha iyi kullanabiliyor. En azından 13 olabilirdi. bence ilerleyen zamanda düzeltilir gibi geliyor..

EL-Hadji
20.Ekim.2009, 21:29

Sinancım eğer 10 ise düzeltilecektir... Gözden kaçmış olabilir.

Cengo
20.Ekim.2009, 23:32

Onu yükseltmemiş miydik? Gözümden kaçmış herhalde.

extensor
21.Ekim.2009, 07:23
Sinancım eğer 10 ise düzeltilecektir... Gözden kaçmış olabilir.

Yok ondan söylemedim. Birkaç sene önce Cengiz ağabeyle bu husus hakkında fikir alış verişi yapmıştık.
Ben ona aklımdaki pozisyonları söylemiştim. O da bir Galatasaray derbisinde Alex'in sağ ayağı ile vuramadığı pozisyonu hatırlatmıştı. Ben dengesini kaybettiğini, stoperin Alex'i bozduğunu falan söylemiştim.
Bence başından beri Alex sağ ayağını (en azından Arda kadar) kullanıyordu.
Bu sene attığı goller ve bazı pasları daha göz önüne geldi.

Cengiz ağabeyin Ca sınırını aşmamak için hâlâ 10 değerini uygun gördüğünü düşünmüştüm. Ve bu kararın bence yanlış olduğunu vurgulamak istemiştim.

Herkesin emeğine saygım sonsuz, yalnış anlaşılma olmasın.

perpetua
21.Ekim.2009, 15:44
10 zayif bir deger degil zayif ayak icin.

18-20: Cok Kuvvetli (iki ayakla da her turlu seyi yapabilir/ penalti atma, korner atma, frikik atma vs.)
15-17: Kuvvetli
12-14: Oldukca Kuvvetli
9-11: Makul olcude
5-8: Zayif
1-4: Yurumek icin kullanir.

Cengo
21.Ekim.2009, 22:15
Yok ondan söylemedim. Birkaç sene önce Cengiz ağabeyle bu husus hakkında fikir alış verişi yapmıştık.
Ben ona aklımdaki pozisyonları söylemiştim. O da bir Galatasaray derbisinde Alex'in sağ ayağı ile vuramadığı pozisyonu hatırlatmıştı. Ben dengesini kaybettiğini, stoperin Alex'i bozduğunu falan söylemiştim.
Bence başından beri Alex sağ ayağını (en azından Arda kadar) kullanıyordu.
Bu sene attığı goller ve bazı pasları daha göz önüne geldi.

Cengiz ağabeyin Ca sınırını aşmamak için hâlâ 10 değerini uygun gördüğünü düşünmüştüm. Ve bu kararın bence yanlış olduğunu vurgulamak istemiştim.

Herkesin emeğine saygım sonsuz, yalnış anlaşılma olmasın.

Evet zaten o yüzden 1-2 puan yükselebilir ama çok kullanmadığı için 10'da kalması büyük sorun da olmaz.11-12 için değerlendirmeyi de sonraki data için düşünelim, kenara yazalım.

brotha
22.Ekim.2009, 04:18
12-14 arasi makul olur bence sag ayagi icin.

SAİT71
22.Ekim.2009, 05:11
Bence ilerki değerlendirmede 13 değeri iyi bir seçim olabilir.

EL-Hadji
22.Ekim.2009, 13:41
Bence de 14 uygun. Alex sağ ayağını istediği şekilde kullanabiliyor.

fata1ty
22.Ekim.2009, 15:49
Bu değer ayağı kullanma sıklığı mı yoksa kullanma becerisi mi ?

SAİT71
22.Ekim.2009, 15:51
Sanırsam becerisidir. Oyun içinde 1 de olsa ayak değeri onu kullanıyor pozisyona göre ama değeri düşük olduğu için dışarı yolluyor veya kaptırıyor bu değer becerisi için..Ayağı kullanma sıklığı neye göre oluyor bilmiyorum

S4mp1y0N
22.Ekim.2009, 19:40
alex'in free rol mutlaka 20 olmalı. bu işi dünyada en iyi yapan oyunculardan biri.
çalışma oranı, kararlılık ve konsantrasyonda bence biraz yükseltilmeli. 4,7 gibi rakamlar çok komik. özellikle kararlılık neden 12'den 7'ye düştü? anlamak zor.
sağ ayağıyla biton golü var, isabetli pasları var o da düzeltilmeli.

ligin tartışmasız en iyi oyuncusu, ca olarak da en iyisi olmak zorunda.

Walter Sakana
23.Ekim.2009, 19:07
Bence profil özellikleri tek kelime ile mükemmel yansıtılmış. Sadece PM'ler konusunda katılmadığım noktalar var:

Argues with officials pm'si yanlış bence. 1-2 maç hakemle tartışması olmuştur ama bunu Hasan Şaş, Emre Belözoğlu gibi sürekli ve hırçınca yapan bir oyuncu değil, centilmenliğiyle tanıdığımız bir isim.

Looks for pass rather than attempting to score pm'sine de katılmıyorum. Decisions özelliği burda devreye giriyor tabi ki, ancak bu Arda'ya verilmesi ne kadar doğruysa Alex'e o kadar yanlış. Alex o analizi mükemmel yapan, gerektiğinde kaleye vuran gerektiğinde pas veren bir oyuncu diye düşünüyorum.

Ayrıca gizli özellikleri de tartışılabilir. Sportmenlik ve profesyonellik değerleri daha yüksek olmalı kanımca. Profesyonellik 15'te iyi bir değer ancak Alex 20'yi hakeden bir oyuncu. Çirkeflik değeri 12 verilmiş, bunu da yüksek buldum.

Genel olarak en başarılı bulduğum profillerden birisi...elinize sağlık.

EL-Hadji
23.Ekim.2009, 19:44
Bence profil özellikleri tek kelime ile mükemmel yansıtılmış. Sadece PM'ler konusunda katılmadığım noktalar var:

Argues with officials pm'si yanlış bence. 1-2 maç hakemle tartışması olmuştur ama bunu Hasan Şaş, Emre Belözoğlu gibi sürekli ve hırçınca yapan bir oyuncu değil, centilmenliğiyle tanıdığımız bir isim.

Looks for pass rather than attempting to score pm'sine de katılmıyorum. Decisions özelliği burda devreye giriyor tabi ki, ancak bu Arda'ya verilmesi ne kadar doğruysa Alex'e o kadar yanlış. Alex o analizi mükemmel yapan, gerektiğinde kaleye vuran gerektiğinde pas veren bir oyuncu diye düşünüyorum.

Ayrıca gizli özellikleri de tartışılabilir. Sportmenlik ve profesyonellik değerleri daha yüksek olmalı kanımca. Profesyonellik 15'te iyi bir değer ancak Alex 20'yi hakeden bir oyuncu. Çirkeflik değeri 12 verilmiş, bunu da yüksek buldum.

Genel olarak en başarılı bulduğum profillerden birisi...elinize sağlık.

Alex' in rakiplere sürekli taban girdiğini, aynı zamanda hakemlere istisnasız her maç itiraz ettiğini unutuyorsunuz. Alex saha dışında çok beyefendi olabilir ama aynı beyefendiğiliği saha içinde gösteriyor diyemem. Konsatrasyon biraz artabilir. Alex' e verilen şuttan ziyade pas atar ppm' si ilk başta gereksiz görülebilir ama maç motorunda bam güm vurmak yerine müsait arkadaşını bulmaya çalışmasını göreceksiniz.

Alex bu sezon 8 maçta 3 sarı kart gördü. Alex gibi 0 defans yapan bir adamın bu kadar kart görmesinin bir sebebi olmalı ki çoğu pozisyonlarda kart göstermeye çekinen hakemlerimiz var.

Walter Sakana
23.Ekim.2009, 21:58
Alex' in rakiplere sürekli taban girdiğini, aynı zamanda hakemlere istisnasız her maç itiraz ettiğini unutuyorsunuz. Alex saha dışında çok beyefendi olabilir ama aynı beyefendiğiliği saha içinde gösteriyor diyemem. Konsatrasyon biraz artabilir. Alex' e verilen şuttan ziyade pas atar ppm' si ilk başta gereksiz görülebilir ama maç motorunda bam güm vurmak yerine müsait arkadaşını bulmaya çalışmasını göreceksiniz.

Alex bu sezon 8 maçta 3 sarı kart gördü. Alex gibi 0 defans yapan bir adamın bu kadar kart görmesinin bir sebebi olmalı ki çoğu pozisyonlarda kart göstermeye çekinen hakemlerimiz var.

Haklı olabilirsiniz. Ben genelde diğer oyuncularla kıyaslayarak değerlendirme yapıyorum, ondan dolayı yanılıyor olabilirim. Bi tek şut yerine pas olayına katılmıyorum. Dediğiniz tabi ki doğru, bam güm vurmak yerine müsait arkadaşını bulmaya çalışıyor ancak gol pozisyonlarında kaleyi gördüğünde vurması gerekiyorsa vuruyor. Mesela Arda vurabileceği pozisyonda bile önce pas vermeyi düşünüyor, o açıdan demiştim. O pm'de kastedilende bu benim bildiğim.

mmllhh
24.Ekim.2009, 22:18
ya bu yaratıcılıgın 18 olması gozume cok batıyo bu sezon antalya macında attıgı paslar bile yeterli bu puanın az oldugunu gostermeye :)

nerazzuri
24.Ekim.2009, 22:47
Pozisyon alma 7 olarak verilmiş, bana göre çok az geldi sizler neler düşünüyorsunuz ?

Ayrıca corners, crossing ve free kick taking yönünden Alex hiç bir şekilde kayba uğramamıştır 20 olması gerekiyor bana göre.

Se7eNN
24.Ekim.2009, 22:59
corners 20 freekick 17 18 olabilirmiş.

Aydin
25.Ekim.2009, 01:04
ya bu yaratıcılıgın 18 olması gozume cok batıyo bu sezon antalya macında attıgı paslar bile yeterli bu puanın az oldugunu gostermeye :)

az derken sanki 13 olan bir değerden bahsediyorsunuz. 18 gayet yerinde bir değer bence.

Universal
25.Ekim.2009, 01:09
Pozisyon alma 7 olarak verilmiş, bana göre çok az geldi sizler neler düşünüyorsunuz ?

Alex, bana göre Türkiye'de en iyi pozisyon alabilen oyuncuların başında geliyor. Bulduğu çoğu golde pozisyon almasından kaynaklanıyor.

nerazzuri
25.Ekim.2009, 01:39
Alex, bana göre Türkiye'de en iyi pozisyon alabilen oyuncuların başında geliyor. Bulduğu çoğu golde pozisyon almasından kaynaklanıyor.
Katılıyorum, 7'den daha fazla verilmesi gerekiyor.

Alicanfmfan
25.Ekim.2009, 02:07
Posioting'den bahsediyorsak o özellik defans oyuncuları için verilen bir deger galiba

BlackEagle19o3
25.Ekim.2009, 02:16
Sizin Alex'in o övdüğünüz özelliği, pozisyon alma değil de topsuz alan bana göre.Yani off the ball.O da gerektiği şekilde yüksek zaten.

Cengo
25.Ekim.2009, 03:01
Sizin Alex'in o övdüğünüz özelliği, pozisyon alma değil de topsuz alan bana göre.Yani off the ball.O da gerektiği şekilde yüksek zaten.

Evet, doğru.

extensor
25.Ekim.2009, 03:17
Cengiz Alex yaklaşık 3 senedir bir tane frikik golü atmış atabilmiş değil. Denemiyorda.
Çalışmıyorda.
Rahat adam, umursamıyor.
İlk geldiği sezon Kayseri'ye atmıştı mesela.
Ama artık vurmuyor bile.
Fakat oyunda bu kadar freekick verince her sene 5-6 tane atıyor frekik'ten. Pek gerçekçi olmuyor bu durumda
bence freekick özelliği 13'ü geçmemeli.
Hayatı boyunca kaç freekick golü varki alex'in? Freekick ustası statüsü vermişiz biz kendisine.

Sheriff
25.Ekim.2009, 03:27
Yalnız Sinan frikik özelliği sadece kaleye attığı frikik değil aynı zamanda frikikten ortada açıyor. Bence Topu istediği yere gönderebilen bir oyuncu olduğu için bu değer normal gözüküyor..

brotha
25.Ekim.2009, 09:34
Tamamda free kick ozelliginin orta acmayla ne ilgisi var, sonucta bu free kickde orta aciyor da olsa crossingle alakali orta acmasi.Bunlarin yaninda Teknik de etkili.Bencede fazla olmus Free kick.Alex 15 aliyorsa,Juninho 25 alsin.

extensor
25.Ekim.2009, 10:00
Yalnız Sinan frikik özelliği sadece kaleye attığı frikik değil aynı zamanda frikikten ortada açıyor. Bence Topu istediği yere gönderebilen bir oyuncu olduğu için bu değer normal gözüküyor..

Ama Frikikten orta kesmek anlamına gelmiyor ki o freekick.
Onun anlamı Freekick'ten gol atmak.
Orta kesme değeri ve korner değeri zaten yüksek.
Ama onun dışında Alex toplara sert kavisli vurabilen bir oyuncu değil.
Frikik için sert kavis gerekli bildiğimiz üzere.
Alex'in plaseleri genelde çok yumuşak kalıyor. Ben kesinlikle 12-13 değerini geçmemesi gerektiğini düşünüyorum.
Oyunda Alex 30 metreden frikik golü atıyor
Gerçekte Alex 20 metreden üstelik baraj arkasına vuruyor ama top o kadar yavaş gidiyor ki kaleciler esneyip kurtarıyorlar.

Evet ilk geldiği sezon iyiydi, hatırlıyorum 2-3 golünü. Ama kaç sene oldu o sezonun ardından 4 sene oldu galiba.
4 sene bir tane frikik golü atmamış adama hâlâ 15 freekick vermek abesk değil mi?
Kaldı ki freekick'ten orta kesmeyi, free kick değeri düşük olsa dahi tekniği ve orta kesme becerisi sayesinde yine yapabilir.

nerazzuri
25.Ekim.2009, 16:22
Ama Frikikten orta kesmek anlamına gelmiyor ki o freekick.
Onun anlamı Freekick'ten gol atmak.
Orta kesme değeri ve korner değeri zaten yüksek.
Ama onun dışında Alex toplara sert kavisli vurabilen bir oyuncu değil.
Frikik için sert kavis gerekli bildiğimiz üzere.
Alex'in plaseleri genelde çok yumuşak kalıyor. Ben kesinlikle 12-13 değerini geçmemesi gerektiğini düşünüyorum.
Oyunda Alex 30 metreden frikik golü atıyor
Gerçekte Alex 20 metreden üstelik baraj arkasına vuruyor ama top o kadar yavaş gidiyor ki kaleciler esneyip kurtarıyorlar.

Evet ilk geldiği sezon iyiydi, hatırlıyorum 2-3 golünü. Ama kaç sene oldu o sezonun ardından 4 sene oldu galiba.
4 sene bir tane frikik golü atmamış adama hâlâ 15 freekick vermek abesk değil mi?
Kaldı ki freekick'ten orta kesmeyi, free kick değeri düşük olsa dahi tekniği ve orta kesme becerisi sayesinde yine yapabilir.
Şöyle birşeyde var;

Alex free kick konusunda 4 senedir gol atmıyor, kullanmıyor, bunu ortaya çıkarmıyor, dikkat çekerim çıkarmıyor. Hoca istemiyor belki ? Carlos vursun diyor, yada Carlos'a bırakıyor Alex isteyerek.

Fakat oyunda biz Alex'in bu özelliğini kullanmak isteyebiliriz, misal Daum bu özelliğini reelde kullanmak istemiyor diye Alex'de oyunda da free kick golü atmayacak değil ya.

anilton
25.Ekim.2009, 16:27
Alex'in tekniğinin 20 olmaması için bir neden var mı acaba çok merak ediyorum?

nerazzuri
25.Ekim.2009, 16:40
Anıl'a katılıyorum, Cengiz abiden tatmin edici bir cevap bekliyeceğiz sanırım =D 20 olmamasının bir nedeni yok diye düşünüyorum.

SAİT71
25.Ekim.2009, 17:56
Bana göre hızı olsa Alex in teknik 20 olabilirdi :)

perpetua
25.Ekim.2009, 18:53

Long shots'in son yillarda yavas yavas dusmesinin nedeni bu.

Tabii su da var. Nobre gittiginden beri Fenerbahce eskisi kadar cok duran top kazanamiyor ceza alani etrafinda. Bunun nedeni de Kezman, Semih, Guiza gibi forvetlerin Nobre kadar mucadeleci olmamasi, rakibi zorlamamasi.

O donemde mac icinde ceza alaninin hemen disindan 2-3 duran top kazanan Fenerbahce, simdi 2-3 macta bir duran top kazaniyor. Eh tabii Alex'in duran top golleri de azaliyor. Free kicks yerine, long shots uzerinde daha dusunulebilir bence.

demand
27.Ekim.2009, 05:13
corners 20 freekick 17 18 olabilirmiş.

en son ne zaman free kickten gol attıgını gördün alexin?

barahir
28.Ekim.2009, 23:59
O bu değil de jumping neden 5? Alex boyuna göre çok iyi sıçrayabilen bi oyuncu.. Hatta öyle ki bazen savunma oyuncularından top indirebiliyo partnerine..

gokay06
29.Ekim.2009, 00:28
bencede jumping i artırılmalı ve ayrıca bu sene mevkisi ii ayarlanmıs ben önceki oyunlarda mc olarak yararlanıodum alexten sanıorm bu sene taktik degistrmk gerekcek:) ve bu arada aklıma gelmisken alexi forvet oynatan oldumu demoda olduysada nsl bir performans cizdi?

BeeTLeJuiCe
29.Ekim.2009, 00:32
O bu değil de jumping neden 5? Alex boyuna göre çok iyi sıçrayabilen bi oyuncu.. Hatta öyle ki bazen savunma oyuncularından top indirebiliyo partnerine..

Alex daha iyi yer tutması sayesinde yani off the ball özelliği sayesinda topu indirebiliyor bence. Jumping 5'ten yüksek olursa almaması gereken hava toplarını almaya başlar.

SAİT71
29.Ekim.2009, 00:33
bencede jumping i artırılmalı ve ayrıca bu sene mevkisi ii ayarlanmıs ben önceki oyunlarda mc olarak yararlanıodum alexten sanıorm bu sene taktik degistrmk gerekcek:h: ve bu arada aklıma gelmisken alexi forvet oynatan oldumu demoda olduysada nsl bir performans cizdi?

Forvet oynattım ben. Daha doğrusu, forvet 1-2 kez koydum, çoğu kez maç içinde AMC--> FC yaptım. Şuan 7-8 maç yaptım ligde 4 golü var. İyi oynuyor bende forvettede. Zaten alex forvet oyuncusu.. :)

gokay06
29.Ekim.2009, 00:40
önemli maçlarda alex 8 iken arda nasıl 16?

serorio
29.Ekim.2009, 14:43
bence bunun söylenmesi bir hatadır.elano dediğimiz arkadaş hala piyasası olan,alexten daha ön planda olan bir futbolcu. tamamen man. city'nn saçma sapan transferlerine kurban gitti

edit : bir gs'li olarak alexin pozisyon almasının bu kadar düşük olmasını anlayamadım ben de.

Alicanfmfan
29.Ekim.2009, 14:48
Pozisyon alma dedigimiz özellik defans oyuncuları için önemli olan özellik sizin Alex'ten bahsettginiz özellik topsuz alan zaten oda yükseük.

gokay06
29.Ekim.2009, 15:50
önemli maçlarda alexin 8 olma nedeni nedir bana biri bunu acıklayabilir mi ?(en basitinden ardanınki 16)

brotha
30.Ekim.2009, 05:23
evet important matches 8 ise harbiden cok dusuk,20 olsa yeridir.

Redrum
30.Ekim.2009, 09:10
evet important matches 8 ise harbiden cok dusuk,20 olsa yeridir.

Alex aslında geldiği günden bu yana küçük maçların topçusu şeklinde bir eleştiriye maruz kalıyor. Çoğu önemli maçlarda kaybolup, küçük maçlarda ön plana çıktığını gözlemliyorduk zaten taa ki geçen sezona kadar. Bence bu özellik 12-13 olmalı.

brotha
30.Ekim.2009, 19:35
Alex aslında geldiği günden bu yana küçük maçların topçusu şeklinde bir eleştiriye maruz kalıyor. Çoğu önemli maçlarda kaybolup, küçük maçlarda ön plana çıktığını gözlemliyorduk zaten taa ki geçen sezona kadar. Bence bu özellik 12-13 olmalı.

Alexin büyük maclarda ortada yok diye
eleştirilmesi mac boyu görünende birsey
yapmayip durup durup bir gol yada asist yapmasi yuzundendi. Sonra herkes gorduki ufak maclardada alex oyunun her anında aktif olmasada bir golluk pas yada gol atıyor.

Yani aslinda alex hep büyük maclarda skora katkı yapmıştır.Cogu derbide ve şampiyonlar liginde ceyrek finale cikilirken oynanan buyuk maclarda hep gol-asisti var ki zaten asist kralı oldu.

MeMo
30.Ekim.2009, 19:38
8 çok düşük olmuş hakikaten.Araştırmacılar baya geride kalmış bu özelliği verirken.

barahir
30.Ekim.2009, 20:39
Sanırım bu da spor yazarlarının " Alex Avrupa'da oynamıyor" geyiğiinden kaynaklanıyo..

SAİT71
30.Ekim.2009, 21:36
Yahu önemli maç nedir? Avrupada oynadığın tüm Cl maçları önemlidir. Önemsiz demek komik olur. O nedenle Alex Cl de çeyrek finale çıktığımız o yılda ne yapmış diye tartışan yazarlara bir kişide mail atıpta O sezon Asist kralı olmuş demedi. CSKA maçlarında, gol attı, İnter maçında süper asist yaptı, Sevilla ile içerde oynanan maçta Lugano ya alda at dedi, Yine Sevilla ile dışarıda oynanan maçta Aurelio alex in ortasını geriye deivide pas verdi ilk yarıda bir gol bulduk, yine psv maçında içerde semihe 2 gol attırdı. Önceki maçları saymıyorum Anderlecht, AZ vs. gibi önemsiz sayılan maçları.. Sadece bu bile yeter. Sansiroda 3-1 kaybettiğimizde penaltıdanda güzel bir gol atmıştı. Güzel diyorum çünkü Alex hep en köşeye yan ağlara atıyor penaltıları. PSV yi 3-0 yendiğimiz maçta Anelka döneminde 2 gol atmıştı yanılmıyorsam. Daha sonra İçerde pragı hooijdonk un golüyle yendiğimizde kafa golünde asist yapmıştı. Tıpkı inter maçındaki gibi çalım atmıştı.

Bunlar aklıma gelenler. Birde Betis e , AZ ye attığı ve attırdığı golleri sayarsak işin içinden çıkamayız. Önemli maçlarda olmak sadece gereksiz aşağı yukarı topla gidip kendini çalımlamak, deli dana gibi koşmak değil. Alex farkedilmesede var. Zaten önemli maçlarda olmasa saydığım golleri asistleri nasıl yapacak. Demekki oyuna katkısı var. Buda önemli maçlarda önemli işler yaptığını gösteriyor ki bana göre 8 değeri hafif kalmış.

Melekovic
30.Ekim.2009, 23:03
Yani kendi takımımdan bakınca yine söylüyorum Alex'e çok büyük haksızlık. Lincoln 15 gibi bir şeyler gördüm,gözlerimi ovuşturdum bi belkide yeni uyandım yanlış gördüm :D :D :D, panik halinde şaklatan Mehmet Topal 17 :D :D :D Alex'e artık 8 bilemeyeceğim ama adil olmadığı açıkça ortada.

Sportmenliğinde de eğer 10 üzerinden değilse aynı durum sözkonusu.

Bu yan dallarda bir takımın araştımacısı bol keseden vermiş diğer takımınki çok kısmış. Dengelenmesi gerekiyor gibime geliyor. Gözle görülmeyen özellikler olsada oyuna etkisi çok olan özellikler bunlar.

Mesela Galatasaray takımı sadece önemli maçlara bakarsak daha bir istekle çıkarken maçlara Fenerbahçe takımı daha bir isteksiz olabilir. Kişisel bazda da Alex için geçerli , maç iyiye giderken Alex ortaya çıkabilir çoğu zaman,ya da çok önemli maçlarda hayalet gibi olabilir.

MeMo
30.Ekim.2009, 23:33
Yani kendi takımımdan bakınca yine söylüyorum Alex'e çok büyük haksızlık. Lincoln 15 gibi bir şeyler gördüm,gözlerimi ovuşturdum bi belkide yeni uyandım yanlış gördüm :D :D :D, panik halinde şaklatan Mehmet Topal 17 :D :D :D Alex'e artık 8 bilemeyeceğim ama adil olmadığı açıkça ortada.

Hakikaten bunun nedenini merak ettim.Alex büyük maçlarda kötü oynuyor diye yanlış olsa da bir düşünce olabilir araştırmacımızda ama 8 (Sekiz) nasıl olur ?

KanaKe
31.Ekim.2009, 10:48
yanilmiyorsam fm 2008 de 18 di 2 sene icinde nasil 10 puan birden düser anlamak mümkün degil gercektende

Universal
31.Ekim.2009, 10:58
Alex'in oynamadığı Galatasaray ve Beşiktaş maçı, bu maçlardan sonra hep sahanın en iyisi oluyor kaldıki bu yıl çoğu Anadolu takımına karşıda ciddi oynadı. Önemli maç oranı 20 olması gerektiğine inanıyorum.

perpetua
31.Ekim.2009, 12:28
1. Alex'i bu yıl oynadıği iki derbi maçı ile değerlendiriyorsak, evet kesinlikle daha yüksek bir important matches değerine sahip olmalı. Ya peki Twente?

2. Geçmiş yıllara göre değerlendiriyorsak aklıma futbol forumlarında Alex olmadan onayasak daha iyi olurdu yazılmış bir çok yazı geliyor. Aklıma özellikle Alex'in duran top kullanmaktan başka bir şey yapmadığı kupa finalleri de geliyor.

3. Yukarıda Mehmet Topal karşılaştırması yapılmıs. Mehmet Topal'ın normal çizgisi altında oynadığı kaç tane önemli maç sayabilirsiniz? Aynı şey Lincoln için de geçerli. Lincoln maç seçiyor, bazı maçlarda var ama bazılarında önemsemiyor denilmiyor mu? Bunlar yalan mı?

Important Matches nedir?
Bir oyuncu önemli maçlarda normal cizgisinin altında performans gösteriyorsa:
Important Matches < Consistency olmalıdır.
Bir oyuncu önemli maçlarda normal çizgisinin üstünde performans gösteriyorsa:
Important Matches > Consistency olmalıdır.
Bir oyuncu önemli maçlarda normal çizgisinde performans gösteriyorsa:
Important Matches = Consistency olmalıdır.

Tabii bu da yetmez. Important matches'ın yüksek olması bir oyuncunun önemli maçlarda daha iyi oynamasını sağlamaz. Daha açık bir şekilde yazmak gerekirse:
CA 150, Important Matches 20 olan oyuncu.
Oynadığı 25 önemli maçın 20 tanesinde 150 CA'lık oyun oynar.
Oynadığı 25 önemli maçın 5 tanesinde ise ortalama 140 CA'lık oyun oynar.

Consistency de aynı şekilde işler. Consistency, 25 maç üzerinden bir oyuncunun kaç maçta CA'sını tam olarak gösterdiğini belirtecektir.

Buna göre yorumları şekillendirmek daha yararlı olur sanıyorum. Alex şimdiye kadar pekala 25'den fazla önemli maç oynadı. Bu maçların dökümünü çıkartıp, kaçında Alex gibi, kaçında da etkisiz oynadığını ortaya dökerek bir sonuca ulaşılabilir. Tabii sadece derbileri göz önünde tutmamak gerekli. Oynanan her Avrupa maçı, her derbi, her önemli kupa maçı da değerlendirmeye katılabilir.

Bu yönde bir tartışma olursa, eminim ki çok daha yararlı olur.

perpetua
31.Ekim.2009, 21:07
Kusura bakmayın ama şu yazdıklarınızın hiç biri önemli maçların 8 olmasını açıklayamaz.
Öyle ya da böyle ortada bir yanlışlığın olduğu aşikar. Ama siz hala bu yanlışlığı düzeltmek yerine savunma gereği duyuyorsunuz, açıkçası bu Fenerbahçe karşıtlığınızı anlayamıyorum.

Amacim 8 olmasini aciklamak degil.

Dogru sonuca nasil ulasilabilecegi icin yol gostermek.

Bu analizi yapan birisi cikarsa hak hak veririm. Cikmazsa, soylenme olarak algilarim.

Mesela ben sizin yerinizde olsam, hic usenmeden gecmis maclara gider ve teker teker hepsini degerlendiririm. Sonucunda 20 olmasi dogru ise, o cikar ortaya. 1 olmasi dogru ise de o cikar ortaya.

Bu analizi yapan cikarsa, zaten Alex'in important matches ozelliginin kac olmasi gerektigi konusunda tartisacak bir sey kalmayacaktir.

8 nasil yanlissa, 18'in de yanlis oldugu yorumu pekala getirilebilir. Taa ki birisi cikip analiz yapana kadar.

Not: Alex nasil 8 oldu emin degilim. Lincoln'un yuksek olmasi dikkatimi cekmisti ve 8'e indirdigimi animsiyorum. Lincoln'u indiriyorum derken, Alex'i indirmis olabilirim cunku bu oyuncular yaklasik ayni CA'ya sahip olduklari icin veritabaninda birbirinin altinda yer aliyor. Bu hatayi yaptiysam (yani degisikligi Cengiz yapmadiysa) ozur dilerim. Ancak bu hata, burada insanlarin takinmis oldugu uslubu kesinlikle aciklamaz. Alex'in important matches ozelliginin kac olmasi gerektigi bizim tartisma konumuz ise, bunun analizini yapacak birisi cikana kadar umarim bos konusma devam etmez.

Memedov
31.Ekim.2009, 21:15
4. Alex'in important matches icin hangi degeri almasi gerektigini cikartin lutfen. Kac onemli mac oynamis, kacinda CA'sina uygun performans gostermis. Kacinda idare etmis. Emin olun ki cikartacaginiz bu mac mac liste ve Alex'in nasil oynadigi kritigi, burada butun bu yazdiklarinizdan daha yararli olur.

Ömer abi, bunları yazmışsın az evvel kapattığın konuda.

Analiz diyorsunda neye göre analiz, Peki sen bana çıkartabilirmisin neye göre Arda'nın important matches' ine 16 verdiğini.

Arda bu zamana kadar büyük maçlarda ne yapmış söylermisin, Alex'in yaptıkları ortada ama Galatasaray araştırmacısı olarak sen Arda'ya 16 değer verebiliyorken Fenerbahçe araştırmacısı Alex'e vere vere 8 değer verebiliyor.

Bize bunun açıklamasını yapabilirmisin rica edersem.

perpetua
31.Ekim.2009, 21:37
Ömer abi, bunları yazmışsın az evvel kapattığın konuda.

Analiz diyorsunda neye göre analiz, Peki sen bana çıkartabilirmisin neye göre Arda'nın important matches' ine 16 verdiğini.

Arda bu zamana kadar büyük maçlarda ne yapmış söylermisin, Alex'in yaptıkları ortada ama Galatasaray araştırmacısı olarak sen Arda'ya 16 değer verebiliyorken Fenerbahçe araştırmacısı Alex'e vere vere 8 değer verebiliyor.

Bize bunun açıklamasını yapabilirmisin rica edersem.

Arda:

Hirvatistan (Kotu mac) Euro 2008
Cek Cumhuriyeti (Iyi mac) Euro 2008
Isvicre (Iyi mac) Euro 2008
Sivasspor (iyi mac) Sampiyonluk maci
Fenerbahce (kotu mac) Lig
Trabzonspor (iyi mac) Lig
Besiktas (iyi mac) Lig
Fenerbahce (iyi mac) Kupa
Trabzonspor (kotu mac) Lig
Bosna Hersek (iyi mac) Eleme
Norvec (iyi mac) Eleme
Moldova (kotu mac) Eleme
Besiktas (iyi mac) Lig

2007/208 sezonu icin degerlendirme.
10 adet iyi mac
5 adet kotu mac

5/15 = 0.333 kotu mac ortalamasi
25 x 0.333 = 8.33

Yani 25 macta, 8.33 mac kotu gununde.
25 - 8 = 17 important matches degeri olabilir.

2 sene oncesininkini ekliyorum cunku o zaman bu degerlendirmeyi yapmistim. Buna 2008/09'da eklenebilir pekala ancak cok farkli bir sonucun ortaya cikacagini sanmiyorum. Avrupa maclarini ekleyince de sonuc cok degismiyor. Avrupa'da 4 mac iyi, 3 mac kotu performansi var o yil.

Benzerini Alex icin deneyin. Mesela son 2 yil icin.

Universal
31.Ekim.2009, 22:17
Ömer abicim beni yanlış anlama ama; ben Fenerbahçe'yi beğenmedim. Bu benim görüşümdür ister katılırsın ister katılmassın.

Başka bir konuda Alex hakkında yaptığın yorum:

4. Alex'in important matches icin hangi degeri almasi gerektigini cikartin lutfen. Kac onemli mac oynamis, kacinda CA'sina uygun performans gostermis. Kacinda idare etmis. Emin olun ki cikartacaginiz bu mac mac liste ve Alex'in nasil oynadigi kritigi, burada butun bu yazdiklarinizdan daha yararli olur.

Alex'in biz iyi oynadığı maçları çıkarmak yerine bu önemli maçlarda gösterdiği kötü performans olan maçları çıkarabilir misin?

Alex, Şampiyonlar Liginde asist kralı oldu. Türkiye'de iki defa asist kralı oldu. Bir defa gol kralı oldu. 2004'den beri bu ligde neler yaptığı ortada. Galatasaray ve Beşiktaş maçında ne kadar gol attığı ne kadar asist yaptığı ortada. Avrupa'da Sheriff gibi bir kulübü yenerken veya CSKA'yı burada yenerken oynadığı oyun ortada. Fenerbahçe bir kaç sezon önce Gençlerbirliğine yenilirken ortasahadan aldığı top ile gol atıp maçı kazandırdı. Aynı sezon deplasmanda oynanan maç dakika 88'de Fenerbahçe 1-0 geride iken, Alex'in yaptıkları ile 2-1 Fenerbahçe lehine bitti. Bunun dışında Galatasaray gibi bir takımı Türkiye Kupasında son dakikada attığı frikik golü ile yenerken bir hafta sonra oynanan tur maçında Fenerbahçe 3-2 yenildi ve Alex'in o golü ile belkide tur geldi. Bununla birlikle kaç tane maç var buraya yazamıyorum. Bana Alex'in oynamadığı gösterebileceğin beş veya altı maç olur. Alex sakat olmadığı sürece her maçda üstüne düşen görevi yerine getirdi.

Alex tarzı futbolcular bugünkü futbolda yoktur ama; Alex gibi oyuncu bugünkü futbolda da yoktur. Bana göre dünyada şuan onun tarzında çok fazla oyuncu bulamayız. O bir orkestra şefidir.

Birde oradaki konuda yazmışsın. EURO 2008'de Kazım, Servet'ten daha yavaş koştu diye ama; şimdi Kazım'ın Servet'ten daha hızlı koştuğunu hepimiz biliyoruz. Bunuda izliyoruz. Geçtiğimiz maçtada gördük. Şimdi oyuna güncel performanslar ekleneceğine göre Kazım'ın hızı Servet'ten daha fazla olması gerekmez mi?

Universal
31.Ekim.2009, 22:28
Batuhan:
Hafizamizin, bizi tatmin eden sonuclari hatirlamasi gayet dogal. Bu nedenle de bu dokum yararli olur. 3-4 mac degil, 20-30 maclik bir seride bakarak bir yere varilir bence.

Ömer abicim o zaman Alex'in insan üstü istatistiği:

http://i35.tinypic.com/2lq9zl.png

Bu sadece Türkiye içi istatistiğidir.

Alex toplamda 257 maçda forma giyerken 123 gol kaydetti. 97 asist yaptı. Bunlar Alex'in oynadığı 257 maçlık istatistiği.

Elde ettiği başarılar:

3 Turkcell Süper Lig Şampiyonluğu
2 Turkcell Süper Lig İkinciliği
2 Süper Kupa Şampiyonluğu
3 Türkiye Kupası Finali
2 Türkiye Kupası Yarı Finali
1 Türkiye Kupası Çeyrek Finali
1 Şampiyonlar Ligi Çeyrek Finali

49 Kez Milli Forma Giyme.

Brezilya ve diğer takımlarda ki başarılarını yazmıyorum.

perpetua
31.Ekim.2009, 23:38
Ömer abi iyi maç nedir ? Arda kaç maç kazandırmış Galatasaray takımına. İyi maçtan kasıt nedir söylermisin ? kaç gol atmış kaç asist yapmış kaç maçı çevirmiş. bu istatistik değildir.

Alex'in istatistiklerini yazmama gerenk yok diye düşünüyorum, herkes görüyor nedense araştırmacı arkadaşlarımız göremiyor. sizin bilipte bizim bilmediğimiz şeyler mi var ? açıklayında öğrenelim.

gerçekten garip.

Important Matches veya Consistency icin, oyuncunun CA'si kadar oynadigi mac.

Kotu maclar ise CA'nin dikte ettiginden daha kotu bir mac gecirdigi maclar.

Yani mesela 120 CA'lik adam oynadigi onemli maclarin cogunda 120 CA'lik performans gosteriyorsa, yuksek deger alir.

Bakin gayet net bir sekilde, ne Alex'in important matches ozelligi 8 olmalidir diyorum, ne de olmamalidir diyorum. Soyledigim, 8 olmadigini gostermek icin ortaya mantikli bir istatistik veya aciklama koymak onemli olan.

Alex'in 8 olan important matches ozelligi nasil olsa yukselir.

Ama karsinizdakini nasil yazi ile ikna edebileceginizi gostermeniz Alex'in important matches ozelliginden de, CA'sindan da, FM'den de onemli. Tabii bence.

greenbranch
31.Ekim.2009, 23:41
Important Matches veya Consistency icin, oyuncunun CA'si kadar oynadigi mac.

Kotu maclar ise CA'nin dikte ettiginden daha kotu bir mac gecirdigi maclar.

Yani mesela 120 CA'lik adam oynadigi onemli maclarin cogunda 120 CA'lik performans gosteriyorsa, yuksek deger alir.

Yani bu mantığa göre Alex oynadığı 20 önemli maçın sadece 8 inde CA sı kadar performans yansıtabiliyor doğru mu anladım

perpetua
31.Ekim.2009, 23:44
Yani bu mantığa göre Alex oynadığı 20 önemli maçın sadece 8 inde CA sı kadar performans yansıtabiliyor doğru mu anladım

Important matches 8 ise, onemli 25 mac uzerinden 8 macta CA'si kadar oynuyor.

Diger maclarda ortalama CA-10'luk performans gosteriyor.

greenbranch
31.Ekim.2009, 23:48
Important matches 8 ise, onemli 25 mac uzerinden 8 macta CA'si kadar oynuyor.

Diger maclarda ortalama CA-10'luk performans gosteriyor.

Bana görede bu değer düşük olmuş bırakın 25 maçlık bir periyodu Alex geldiğinden beri oynadığı bütün büyük maçlar içinde 17 maçta CA sının altında performans sergilememiştir.Alex tabiki bir gerard bir Kaka yada xavi değildir.Onlardan ayıran eksiği fizik kapatisedir bu da oyuna yansıtılmış zaten.

Saygılar.

perpetua
01.Kasım.2009, 00:35
Ömer abicim o zaman Alex'in insan üstü istatistiği:

Bu sadece Türkiye içi istatistiğidir.

Alex toplamda 257 maçda forma giyerken 123 gol kaydetti. 97 asist yaptı. Bunlar Alex'in oynadığı 257 maçlık istatistiği.

Elde ettiği başarılar:

3 Turkcell Süper Lig Şampiyonluğu
2 Turkcell Süper Lig İkinciliği
2 Süper Kupa Şampiyonluğu
3 Türkiye Kupası Finali
2 Türkiye Kupası Yarı Finali
1 Türkiye Kupası Çeyrek Finali
1 Şampiyonlar Ligi Çeyrek Finali

49 Kez Milli Forma Giyme.

Brezilya ve diğer takımlarda ki başarılarını yazmıyorum.

Kusura bakma, geri donusum biraz uzun oldu.

Butun maclar yerine, teker teker son 2-3 yildaki butun onemli maclarin bir dokumunu alip bak. TFF'de Alex'in profilini gormeyi veya resmi sitesine girmeyi ben de biliyorum. :)

Teker teker onemli mac analizi yaparsan daha yararli olur. Hangi degerin en dogru olacagina karar verme acisindan en azindan yararli olur. Boyle bir analiz karsisinda hic kimsenin de itiraz edemeyecegi (yine de birileri itiraz eder) bir deger ortaya cikar.

Universal
01.Kasım.2009, 00:41
Kusura bakma, geri donusum biraz uzun oldu.

Butun maclar yerine, teker teker son 2-3 yildaki butun onemli maclarin bir dokumunu alip bak. TFF'de Alex'in profilini gormeyi veya resmi sitesine girmeyi ben de biliyorum. :)

Teker teker onemli mac analizi yaparsan daha yararli olur. Hangi degerin en dogru olacagina karar verme acisindan en azindan yararli olur. Boyle bir analiz karsisinda hic kimsenin de itiraz edemeyecegi (yine de birileri itiraz eder) bir deger ortaya cikar.

Yok abi önemli değil. :)

Benim merak ettiğim konu önemli maç denilen maçlar hangisi? Galatasaray, Beşiktaş mı? Yoksa kilit maçlar mı? Hani kazanıldığında tur atlanabileceği veya kupa kaldırılabileceği maçlar mı? :u:

perpetua
01.Kasım.2009, 00:50
Yok abi önemli değil. :)

Benim merak ettiğim konu önemli maç denilen maçlar hangisi? Galatasaray, Beşiktaş mı? Yoksa kilit maçlar mı? Hani kazanıldığında tur atlanabileceği veya kupa kaldırılabileceği maçlar mı? :u:

Onemli mac tanimi biraz flu..

Kazanilmasi gereken mac diye de tanimlayabiliriz (yani ligde sampiyonluk getirecek veya onemli kupa kazandiracak maclar)

Derbi maclari da var.

Ben sahsen butun derbi maclarini eklerim. Buna ek olarak Avrupa maclarinin (on elemeler disinda - on elemeler biraz fazla kolay oluyor bizim takimlara artik) hepsini eklerim. Sezon sonuna dogru kazanilmasi gereken maclardaki performansi da eklemek gerekli.

Oyuncunun onemli olarak kabul edebilecegi her mac.

perpetua
01.Kasım.2009, 00:56
Konudan uzaklasan butun mesajlar tasindi. Lutfen daha dikkatli olalim.

greenbranch
01.Kasım.2009, 01:02
Mesajları silmeden önce bir şey gözüme çarptı sormadan edemeyeceğim İnşallah yanlış bir şey yapmamışımdır.Ayhan Emre karşılaştırmasında güncel performansa değil oyuncunun yeteğine bakarız tarzı birşey yazdı Fenerbahçe araştırmacısı ABOO.Misal Emre'yi yaparken GS ile yaşadığı başarıları İnter gibi önemli bir takımda düzenli olarak oynamasınıda göz önüne alıyor musunuz.Özellikle PA sını belirlerken.

Saygılar

perpetua
01.Kasım.2009, 01:10
Mesajları silmeden önce bir şey gözüme çarptı sormadan edemeyeceğim İnşallah yanlış bir şey yapmamışımdır.Ayhan Emre karşılaştırmasında güncel performansa değil oyuncunun yeteğine bakarız tarzı birşey yazdı Fenerbahçe araştırmacısı ABOO.Misal Emre'yi yaparken GS ile yaşadığı başarıları İnter gibi önemli bir takımda düzenli olarak oynamasınıda göz önüne alıyor musunuz.Özellikle PA sını belirlerken.

Saygılar

Emre gecmiste 155 civari CA sahibi olmus bir oyuncu idi. Bu nedenle de PA degeri o seviyede su anda.

Genelde 28-29 yasina gelmis oyuncular icin, ya CA ile PA degeri arasinda ufak bir farklilik birakilir (oyuncunun kariyerinin zirvesinde oldugunu gostermek icin), ya da Emre gibi genc yasta daha iyi olmus ancak sonrasinda kariyeri iyi gitmemis oyuncular icin PA olarak gencliginde eristigi en yuksek CA kullanilir.

Universal
01.Kasım.2009, 01:22
Alex de Souza İstatistikleri...

Fenerbahçe - Galatasaray Maçları

2004/2005=> Galatasaray: 1-0 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex oynadı.
2004/2005=> Galatasaray: 5-1 :Fenerbahçe (Türkiye Kupası Final) Alex oynadı.
2004/2005=> Fenerbahçe: 1-0 :Galatasaray (Lig Maçı) Alex oynadı. (Fenerbahçe bu maçda şampiyonluğu garantiledi.)
2005/2006=> Galatasaray: 0-1 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex oynamadı.
2005/2006=> Fenerbahçe : 2-1 :Galatasaray (Türkiye Kupası Çeyrek Final) Alex 1 gol attı.
2005/2006=> Galatasaray: 3-2 :Fenerbahçe (Türkiye Kupası Çeyrek Final) Alex oynadı.
2005/2006=> Fenerbahçe: 4-0 :Galatasaray (Lig Maçı) Alex 1 gol attı.
2006/2007=> Fenerbahçe: 2-1 :Galatasaray (Lig Maçı) Alex 1 gol attı.
2006/2007=> Galatasaray: 1-2 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex oynamadı.
2007/2008=> Fenerbahçe: 2-0 :Galatasaray (Lig Maçı) Alex oynadı.
2007/2008=> Fenerbahçe: 0-0 :Galatasaray (Türkiye Kupası Çeyrek Final Maçı) Alex oynadı.
2007/2008=> Galatasaray: 2-1 :Fenerbahçe (Türkiye Kupası Çeyrek Final Maçı) Alex oynadı.
2007/2008=> Galatasaray: 1-0 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex oynadı.
2008/2009=> Fenerbahçe: 4-1 :Galatasaray (Lig Maçı) Alex oynamadı.
2008/2009=> Galatasaray: 0-0 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex oynamadı.
2009/2010=> Fenerbahçe: 3-1 :Galatasaray (Lig Maçı) Alex iki gol attı.

Sonuç: Alex, Galatasaray'a karşı 12 maçda forma giydi. Bu maçlarda 5 gol attı.

Fenerbahçe - Beşiktaş Maçları

2004/2005 Beşiktaş: 2-1 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex oynadı.
2004/2005 Fenerbahçe: 3-4 :Beşiktaş (Lig Maçı) Alex 2 gol attı.
2005/2006 Beşiktaş: 1-2 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex oynadı.
2005/2006 Fenerbahçe: 2-2 :Beşiktaş (Lig Maçı) Alex oynadı.
2005/2006 Beşiktaş: 3-2 :Fenerbahçe (Türkiye Kupası Finali) Alex 1 gol attı.
2006/2007 Fenerbahçe: 0-0 :Beşiktaş (Lig Maçı) Alex oynadı.
2006/2007 Beşiktaş: 1-0 :Fenerbahçe (Türkiye Kupası Yarı Final Maçı) Alex 86. dakikada oyuna girdi.
2006/2007 Fenerbahçe: 1-1 :Beşiktaş (Türkiye Kupası Yarı Final Maçı) Alex oynadı.
2006/2007 Beşiktaş: 0-1 :Fenerbahçe (Lig Maçı - Fenerbahçe Şampiyonluğu resmi olmadan kazandığı maç) Alex oynadı.
2007/2008 Fenerbahçe: 2-1 :Beşiktaş (Türkiye Süper Kupası) Alex oynadı.
2007/2008 Fenerbahçe: 2-1 :Beşiktaş (Lig Maçı) Alex oynadı.
2007/2008 Beşiktaş: 1-2 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex 2 gol attı.
2008/2009 Fenerbahçe: 2-1 :Beşiktaş (Lig Maçı) Alex oynadı.
2008/2009 Beşiktaş: 1-2 :Fenerbahçe (Lig Maçı) Alex oynadı.
2008/2009 Beşiktaş: 4-2 :Fenerbahçe (Türkiye Kupası Finali) Alex 1 gol attı.
2009/2010 Beşiktaş: 1-2 :Fenerbahçe (Türkiye Süper Kupası) Alex 2 gol attı.

Sonuç; Oynadığı 14 maçda 8 gol attı.

Not: Asistleri hesaplayamadım. Çoğu gol atmadığı maçda asist yaptığını hatırlıyorum. İstatistiki değer veremiyeceğim.

Avrupa maçlarınıda hesaplayacaktım ama; yorgunum. O yüzden başka bir güne...

TR.CaPTaiN
01.Kasım.2009, 01:30
Alex Parma'da 5 maçta 2 gol atıp 7 asist yapmıştır.( Bu 5 maçta Parma 4 galibiyet 1 mağlubiyet almıştır.) Bu küçük tablo gösteriyor ki, Alex'in Parma'dan ayrılış sebebinin sahadışı faktörler olma ihtimali daha yüksek.

2007/2008

Beşiktaş 1 - 2 Fenerbahçe ( Goller: Alex ( 2 ) )

Fenerbahçe 1 - 0 Inter Şuan Barcelona'da olan Maxwell'in yerlerde süründürerek Deivid'e yolladığı adrese teslim pas ve Deivid'ten güzel gol. O maçta Fenerbahçe çok önemli farkı kaçırmıştır.

CSKA 2 - 2 Fenerbahçe ( Goller: Alex, Deivid)

Fenerbahçe 3 - 1 CSKA ( Alex'in jeneriklik golü )

Fenerbahçe 1 - 0 Anderlecht ( Gol: Alex )

Anderlecht 0 - 2 Fenerbahçe ( Goller: Kezman, Alex )

Fenerbahçe - Sevilla maçları ( Spikerin Alex -şuan Barcelona'da oynayan- Keita'yı maymun etti gafı. )

Sivasspor, Gaziantepspor, Kayserispor gibi zor maçlarda yaptıkları eklenmemiştir. ( İstenilirse ekleyebilirim )

2008/2009

Trabzonspor 1 - 2 Fenerbahçe ( Goller: Alex, Güiza )

Beşiktaş 0 - 2 Fenerbahçe ( Goller: Alex [2] ) Süper Kupa

Fenerbahçe 2 - 5 Arsenal ( Güiza'ya gol rekoru kırma şansını verebilecek kadar savunma arkasına Güiza'yı kaçıran Alex ) Alex'in farklı mağlubiyete rağmen iyi oynadığı maçtır.

Partizan [2] Gençlerbirliği, Bursaspor [2], Eskişehirspor, Kayserispor gibi zor sayılabilecek maçlarda yaptıkları da eklenmemiştir. ( İstenilirse ekleyebilirim. )

[2]=rövanşlı maçlar

Aragones'in sisteminde Alex'e verilen görevin de şuan Emre'nin yaptığına benzer olduğunu da unutmamak lazım.

2009/2010

Bu sene oynadığımız önemli maçlara gelince;

Bursaspor 0 - 1 Fenerbahçe ( Gol: Alex )

Sherrif 0 - 1 Fenerbahçe ( Gol: Alex )

Fenerbahçe 3 - 1 Galatasaray ( Goller: Alex [2] )

Aslında ben bu tip tek tek çıkarmayı Alex için doğru bulmuyorum. Türkiye'de zor maç dediğimiz nedir ? Derbilerdir. Alex'in derbi karnesinde 27 maçta 13 gol yazıyor, asist sayısını bilmiyorum ama muhtemelen asist sayısı da gol sayısına yakındır. Bir Türk takımı için zor maç nedir ? Şampiyonlar Ligi maçlarıdır. Şampiyonlar Ligi'nde asist kralı olmuş bir oyuncu için de önemli maçların oyuncusu değil demek bu adamın akıttığı tere saygısızlıktır.

Mehmet Demirkol geçenlerde programda güzel bir söz söyledi: Alex oyunun içinde fazla gözükmese bile tabelaya baktığınızda Alex gözüküyor. Tabelayı değiştiren adama biz şimdi nasıl lafa edelim ki ? benzeri birşeydi. Belki de bu önemli maçların adamı değil şeklindeki şehir efsanesi de Alex'in oyun içinde fazla gözükmemesinden kaynaklanıyor olabilir.

Alex'in bu önemli maçlar konusunda böylesine araştırmacılara isyan edilmesinin asıl sebebi ise; bana göre Alex'in yaptıklarını yapamamış oyuncuların important matches özelliğinin Alex'ten daha yüksek olmasıdır.

mustio
01.Kasım.2009, 01:42
Arda:

Besiktas (iyi mac) Lig
Norvec (iyi mac) Eleme
Moldova (kotu mac) Eleme
Besiktas (iyi mac) Lig

10 adet iyi mac
5 adet kotu mac

5/15 = 0.333 kotu mac ortalamasi
25 x 0.333 = 8.33

Yani 25 macta, 8.33 mac kotu gununde.
25 - 8 = 17 important matches degeri olabilir.

2 sene oncesininkini ekliyorum cunku o zaman bu degerlendirmeyi yapmistim. Buna 2008/09'da eklenebilir pekala ancak cok farkli bir sonucun ortaya cikacagini sanmiyorum. Avrupa maclarini ekleyince de sonuc cok degismiyor. Avrupa'da 4 mac iyi, 3 mac kotu performansi var o yil.

Benzerini Alex icin deneyin. Mesela son 2 yil icin.

Bu "iyi mac" kavrami neye göre kime göre acaba? Butun bu maclarda gol atip veya asist yapmismi acaba?

perpetua
01.Kasım.2009, 02:01
Bu "iyi mac" kavrami neye göre kime göre acaba? Butun bu maclarda gol atip veya asist yapmismi acaba?

CA'si kadar oynamasina.

perpetua
01.Kasım.2009, 02:17
Alex'in bu önemli maçlar konusunda böylesine araştırmacılara isyan edilmesinin asıl sebebi ise; bana göre Alex'in yaptıklarını yapamamış oyuncuların important matches özelliğinin Alex'ten daha yüksek olmasıdır.

Gayet mantikli. Ancak burada kimsenin Alex icin 8'in uygun oldugunu israr ettigini hatirlamiyorum. Hata olarak degil de bilincli yapilmis bir degerlendirme oldugu varsayimi esas sorun. Bir kisinin yukarida senin veya Batuhan'in yaptigina benzer degerlendirmeyi yapip, iyi ve kotu oynadigi maclari sayip sonucunda "Bence Alex'in important matches ozelligi X olmali" yazmasi yeterliydi bu konuda bir sonuca ulasmak icin.

Arastirmacilar okur, boyle guzel bir degerlendirme yapildigi icin tesekkur eder (belki yazi ile, belki icinden) ve de sonucunda gerekli degisikligi yapardi.

56 tane silinen mesajin hic yazilmasina da gerek kalmazdi.

Amac kimseyi uzmek veya kirmak degil. Aksine, amac FM araciligi ile insanlarin birbirlerini kirmadan ikna etmesi icin ornekli/destekli yazi yazmaya alismak. Emin olun, ileride ihtiyaciniz olacak. :)

greenbranch
01.Kasım.2009, 12:06
Emre gecmiste 155 civari CA sahibi olmus bir oyuncu idi. Bu nedenle de PA degeri o seviyede su anda.

Genelde 28-29 yasina gelmis oyuncular icin, ya CA ile PA degeri arasinda ufak bir farklilik birakilir (oyuncunun kariyerinin zirvesinde oldugunu gostermek icin), ya da Emre gibi genc yasta daha iyi olmus ancak sonrasinda kariyeri iyi gitmemis oyuncular icin PA olarak gencliginde eristigi en yuksek CA kullanilir.

Teşekkürler

tearkan
01.Kasım.2009, 15:00
1. Alex'i bu yıl oynadıği iki derbi maçı ile değerlendiriyorsak, evet kesinlikle daha yüksek bir important matches değerine sahip olmalı. Ya peki Twente?

Gayet mantikli. Ancak burada kimsenin Alex icin 8'in uygun oldugunu israr ettigini hatirlamiyorum. Hata olarak degil de bilincli yapilmis bir degerlendirme oldugu varsayimi esas sorun. Bir kisinin yukarida senin veya Batuhan'in yaptigina benzer degerlendirmeyi yapip, iyi ve kotu oynadigi maclari sayip sonucunda "Bence Alex'in important matches ozelligi X olmali" yazmasi yeterliydi bu konuda bir sonuca ulasmak icin.

iki farklı mesajınızdan yaptığım alıntılar.. ilk mesajda iki derbi ve twente maçlarını örnek verip alex.in bütün önemli maçlarda iyi olmadığını belirtmişsiniz ki ztn burda böyle bir iddiada bulunan olacağını sanmıyorum.. maradona bile 20 almamalıdır bnm fikrime göre.. ancak sadece şu kadarını belirtmek istiyorum ki ikinci alıntıda belirttiğiniz araştırmayı dahi yapmadan herkes alex'in bu özellikte 8 almaması gerektiğini bilebilir ki siz bu değerlendirmeleri yıllardır yapıyorsunuz.. ayrıca bir başkam mesajınızda dip not olarak belirtmişsiniz lincoln yerine alex düşürülmüş olabilir diye.. kusura bakmayın; ama bu da oyuna direk etki eden sizin gibi insanların yapmaması gerken bir hata..

Arda:

Besiktas (iyi mac) Lig
Norvec (iyi mac) Eleme
Moldova (kotu mac) Eleme
Besiktas (iyi mac) Lig

10 adet iyi mac
5 adet kotu mac

sizin değerlendirmede baz aldığınız maçlar üzerinden basit bir matematik hesaplaması yapacak olursak toplam 15 maçta 10 iyi 5 kötü maç.. yani 3te 2lik bir oran tutturmuş arda.. ancak oyunda 20 üzerinde 16 değerini almış; yani 5te 4lük bir oran.. bu hesaplamanın ve verilen değerin mantığını ben pek anlayamadım açıkcası...

tearkan
01.Kasım.2009, 15:12
Not: Alex nasil 8 oldu emin degilim. Lincoln'un yuksek olmasi dikkatimi cekmisti ve 8'e indirdigimi animsiyorum. Lincoln'u indiriyorum derken, Alex'i indirmis olabilirim cunku bu oyuncular yaklasik ayni CA'ya sahip olduklari icin veritabaninda birbirinin altinda yer aliyor. Bu hatayi yaptiysam (yani degisikligi Cengiz yapmadiysa) ozur dilerim. Ancak bu hata, burada insanlarin takinmis oldugu uslubu kesinlikle aciklamaz. Alex'in important matches ozelliginin kac olmasi gerektigi bizim tartisma konumuz ise, bunun analizini yapacak birisi cikana kadar umarim bos konusma devam etmez.

önceki mesajımda da belirtmiştim ancak notu bulup alıntılamak daha etkili ve görünür olur diye düşündüm.. ayrıca analiz de yapıldığına göre sanırım artık 'boş' konuşmuyoruz..

bir çok arkadaş belirtmiş daha önceden 18di neden 10 puanlık bir düşüş yaşadı diye.. (bu alex.in, bir ''Beşiktaşlı'' olduğum için daha önceden bakmadığım bir gizli özelliği.. yazılanlar üzerinden daha önceden 18 olduğunu değerlendiriyorum sanırım kimse herkesin bilebileceği bir konuda yalan söylemez) uzun lafın kısası istatistikler ortaya konduğuna göre ve daha önceden 18 olan bir özelliğin yaşadığı 10 puanlık düşüşün sebebi fener gözlemcisi tarafından (snrm nicki ABOOOydu) açıklanmadığına göre bu konuda henüz yeterli bilgilendirmeye sahip değiliz ve hala 'boş' konuşmamaya devam ediyoruz.. eğer ki bu düşüş notunuzda belirttiğiniz 'yanlışlıksa' üstlendiğiniz işe söz konusu diğer takımlar olunca ne kdr dikkatli ve özenli yaklaşıyorsunuz merak ettim..

Ugurcan_67
01.Kasım.2009, 16:06
Alex'in CA'sının Elano'dan düşük olduğu söyleniyor..Günümüzle kıyaslayıp değerlendirmeyi yaparsak önümüzdeki güncellemede sanki el atılması gereken bir durum var.İlgilenirseniz memnun oluruz.

SAİT71
01.Kasım.2009, 17:52
2007-2008 Sezonu Alex İstatistiğim- Sadece Attığı goller hesaplanmıştır.

02.09.2007 Gençlerbirliği Oftaş- Fenerbahçe: 1-1, Gol Alex De Souza..
20.10.2007 F.Bahçe-Konyaspor: 4-1, Alex 1 gol attı.
24.11.2007 F.Bahçe-Ankaraspor: 4-2, Alex 3 gol atarak Hattrick yaptı.
22.12.2007 F-Bahçe-Trabzonspor: 3-2, Alex 1 gol attı.
20.01.2008 G.Antep-Fenerbahçe: 0-5, Alex 1 gol attı.
27.01.2008 Sivasspor-Fenerbahçe: 1-4, Alex 1 gol attı.
10.02.2008 F.Bahçe-Gb. OFTAŞ: 3-1, Alex 1 gol attı.
21.03.2008 F.Bahçe-K.Paşaspor: 3-0, Alex 1 gol attı.
29.03.2008 Beşiktaş-F.Bahçe: 1-2, Alex 2 gol attı.
05.04.2008 F.Bahçe-Kayseri: 2-1, Alex 1 gol attı.
13.04.2008 Ankaraspor-F.Bahçe: 2-2, Alex 1 Gol attı.

2007-2008 Sezonunda Alex; Beşiktaş ve Trabzonspor derbilerinde, o zaman şampiyonlukta ciddi pay sahibi Sivasspor maçlarında gol(ler) atarak takımına kilit puanlar kazandırmıştır. Aynı şekilde Fenerbahçe takımı oynadığı;

05.08.2007 Fenerbahçe-Beşiktaş: 2-1
03.11.2007 Fenerbahçe-Beşiktaş: 2-1
08.12.2007 Fenerbahçe-Galatasaray 2-0

03.02.2008 Fenerbahçe-Galatasaray: 0-0
27.02.2008 Galatasaray-Fenerbahçe: 2-1
27.04.2008 Galatasaray-Fenerbahçe: 1-0
10.05.2008 Trabzonspor-Fenerbahçe: 2-0

Derbilerinde ise hergangi bir gol katkısı olmamıştır.

2008-2009 Sezonunda Oynadığı Türkiye İçi Maçlarda:
13.09.2008 Hacettepe-Fenerbahçe: 2-1, Tek Gol Alex
20.09.2008 Fenerbahçe-Gençlerbirliği: 3-0, Alex 1 gol attı
25.10.2008 Fenerbahçe-Bursaspor: 5-1, Alex 1 gol attı
01.11.2008 E.Şehirspor-Fenerbahçe: 2-2, alex 2 gol attı
18.01.2009 Fenerbahçe-E.Şehir: 3-0, Alex 1 gol attı.
05.02.2009 Bursaspor-Fenerbahçe: 1-3, Alex 2 gol attı
14.02.2009 F.Bahçe-Hacettepe: 7-0, Alex 3 gol attı
08.03.2009 Kayserispor-Fenerbahçe: 0-2, Alex 1 gol attı
13.05.2009 Beşiktaş-Fenerbahçe: 4-2, Alex 1 gol atmasına rağmen kaybetti.
30.05.2009 Trabzonspor-Fenerbahçe: 1-2, Alex 1 gol attı.

Alex diğer oynanan derbi maçlarda herhangi bir gol katkısı yapmamıştır. sadece derbi ve çok çok kilit anadolu maçları baz alınmakta..

2009-2010 Sezonunda Oynadığı Türkiye İçi Maçlarda:

02.08.2009 Süper Kupa Finali'nde Beşiktaş'ı 2 golle geçen F.Bahçenin 2 golünüde Alex attı.

13.09.2009 Bursaspor-Fenerbahçe: 0-1 Alex 1 gol attı F.Bahçe 5 te 5 yaptı.

04.10.2009 Fenerbahçe-G.Birliği: 3-0, Alex 2 gol attı.

25.10.2009 Fenerbahçe-Galatasaray: 3-1, Alex 2 gol attı.

Bana göre en az 12-13 değeri olmalıdır Alex önemli maçlar için. Avrupa maçları zaten göz önünde. Yarım yamalakta olsa attığı gollerin bir kısmını gösterdim. Tabi bunların içinden hatırlayamadığım önemli maçlarda vardır. Asistlerde vardır. Derbi maçlarda gol atamayıp iyi oynadığı maçlarda vardır, asistleri vs. bunlar kapsamlı bir araştırma gerektirir. Annemin dayısı vefat ettiği için şimdilik bu kadar kısaya bağladım birazdan yola çıkacağız..

Cengo
01.Kasım.2009, 17:57
Başın sağolsun.

Imp. matches konusu daha fazla uzamasın, konuyu değerlendiriyorum.

tearkan
01.Kasım.2009, 19:29
Imp. matches konusu daha fazla uzamasın, konuyu değerlendiriyorum.

istatistikler ortadayken yaşadığı 10 puanlık düşüşün sebebini belirtir misiniz??

Cengo
01.Kasım.2009, 21:55
istatistikler ortadayken yaşadığı 10 puanlık düşüşün sebebini belirtir misiniz??

İyi niyetli olunmadığını yazılanlardan görebildiğim için daha fazla açıklama yapmayacağım.Daha önce yazdıklarınızı lütfen tekrar okuyunuz.Yazdıklarınız hesap sorma anlamına gelmemesi için üslubunuza dikkat edilmesi gerekiyor.Bu konuda yeterli bir görüş alışverişi oldu, ilk resmi data güncellemesi ile durumunu görebileceksiniz.

KanaKe
01.Kasım.2009, 22:46
Bence gayet normal sormus kimse burda kimseye hesap sormuyor merakindan sordugu belli. Hesap sorarak sordugunu nereden anladiniz ? :) Bence sorulan sorulara daha iyimser yaklasmalisiniz.

Universal
02.Kasım.2009, 00:03
Bence gayet normal sormus kimse burda kimseye hesap sormuyor merakindan sordugu belli. Hesap sorarak sordugunu nereden anladiniz ? :) Bence sorulan sorulara daha iyimser yaklasmalisiniz.

Burası meraktan soru sorma yeri değil. :) Bu forumda yanlış düşündüğünüz özellikleri belirterek oyunun daha da gelişmesini sağlayabileceğiniz bir bölüm. Alex'in önemli maç istatistiği çoğu kişi tarafından az bulunuldu ve Ömer abi(perpatua'nın) yaptığı açıklamada görüldüğü gibi yanlış bir girişim olduğu saptantı. Burada ki tartışmalar sonucunda ilk yapılan data güncellemesinde özellikler değiştiriliyor.

perpetua
02.Kasım.2009, 00:41

Veritabaninda Alex ile Lincoln alt alta oldugu icin Lincoln icin bu degeri 8'e indirecegime yanlislikla Alex'in indirmisim. Bu vesile ile bu degerin ciddi bir tartismasi yapilip en dogru degerin yansitilacagini dusunuyorum/umuyorum.

tearkan
02.Kasım.2009, 06:43
İyi niyetli olunmadığını yazılanlardan görebildiğim için daha fazla açıklama yapmayacağım.Daha önce yazdıklarınızı lütfen tekrar okuyunuz.Yazdıklarınız hesap sorma anlamına gelmemesi için üslubunuza dikkat edilmesi gerekiyor.Bu konuda yeterli bir görüş alışverişi oldu, ilk resmi data güncellemesi ile durumunu görebileceksiniz.

bariz bir hata değerlendirmesi 'istatistiklerle' ortaya konumuş.. istatistiklerle kısmını özellikle belirttim ki boş eleştiri yapmadığımız, kötü niyetli olmadığımız anlaşılsın.. oyundaki diğer oyuncularla ilgili karşılaştırmalar da yapılmış ki elimizdeki verileri en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştığımız, hesap sormak değil değerlendirme kriterlerini bilmek görmek öğrenmek istediğimiz bilinsin.. (ki ben bir beşiktaşlı olarak gsliler çok abartı bzm alex kötü diyen durumunda da değilim)

bütün bunlar ortadayken halen çok basit bir soruyu kötü niyetli görmekte, açıklama yapmak istememekte ısrar ediyorsun.. iyi niyetli olma kriterin nedir?? çok basit bir soru sorulmuş 18den 10a indiren ne diye?? buna sebep bir yanlışlık mı yoksa elde edilen veriler doğrultusunda yapılan bir değerlendirme mi?? bunu belirtmek çok zor olmasa gerek.. kusura bakma ama böyle bir konumdaysan övgü olduğu kadar yergi de olacaktır buna tahammül edebilmelisin.. ki burada yergi değil sdc sorgu ve merak var..
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Veritabaninda Alex ile Lincoln alt alta oldugu icin Lincoln icin bu degeri 8'e indirecegime yanlislikla Alex'in indirmisim. Bu vesile ile bu degerin ciddi bir tartismasi yapilip en dogru degerin yansitilacagini dusunuyorum/umuyorum.

açıklama için teşekkür ederim.. ben aynı samimiyet ve açıklama lütfunu ABOOO adlı arkadaştan da beklerdim.. iyi niyetli olduğumu ve eleştirmek değil öğrenmek istediğimi necip başlığında da burada da anlayabildiğin için de ayrıca teşekkür ederim.. iyi çalışmalar...

tearkan
02.Kasım.2009, 06:54
Burası meraktan soru sorma yeri değil. :) Bu forumda yanlış düşündüğünüz özellikleri belirterek oyunun daha da gelişmesini sağlayabileceğiniz bir bölüm. Alex'in önemli maç istatistiği çoğu kişi tarafından az bulunuldu ve Ömer abi(perpatua'nın) yaptığı açıklamada görüldüğü gibi yanlış bir girişim olduğu saptantı. Burada ki tartışmalar sonucunda ilk yapılan data güncellemesinde özellikler değiştiriliyor.

ben de ztn ortaya konan istatistikler doğrultusunda yanlış olduğunu düşündüğüm (ki önceki yorumları okuduğumda bunu sadece bnm düşünmediğim açık) bir özelliği belirttim.. bunu belirtirken de yapılan değerlendirmenin nasıl ve neye göre yapıldığını merak etmek, öğrenmek istemek çok da saçma olmasa gerek.. yani daha açıklayıcı olmak gerekirse kendi görüşümü bir başka arkadaşın ortaya koyduğu veriler ışığında şekillendiriyor, ardından yazdığım mesajda bunu belirtiyor ve oyuna yansıyan görüşün, değerlendirmenin neye dayandığını 'merak ediyor', öğrenmek istiyorum.. tartışmak ve doğru bir sonuca ulaşabilmek adına.. bakın kelimeleri doğru yer ve anlamda kullanırsanız burası merak etme ve o merak doğrultusunda soru sorma yeri de olabiliyormuş:icon_wink:

Cengo
03.Kasım.2009, 00:20
bariz bir hata değerlendirmesi 'istatistiklerle' ortaya konumuş.. istatistiklerle kısmını özellikle belirttim ki boş eleştiri yapmadığımız, kötü niyetli olmadığımız anlaşılsın.. oyundaki diğer oyuncularla ilgili karşılaştırmalar da yapılmış ki elimizdeki verileri en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştığımız, hesap sormak değil değerlendirme kriterlerini bilmek görmek öğrenmek istediğimiz bilinsin.. (ki ben bir beşiktaşlı olarak gsliler çok abartı bzm alex kötü diyen durumunda da değilim)

bütün bunlar ortadayken halen çok basit bir soruyu kötü niyetli görmekte, açıklama yapmak istememekte ısrar ediyorsun.. iyi niyetli olma kriterin nedir?? çok basit bir soru sorulmuş 18den 10a indiren ne diye?? buna sebep bir yanlışlık mı yoksa elde edilen veriler doğrultusunda yapılan bir değerlendirme mi?? bunu belirtmek çok zor olmasa gerek.. kusura bakma ama böyle bir konumdaysan övgü olduğu kadar yergi de olacaktır buna tahammül edebilmelisin.. ki burada yergi değil sdc sorgu ve merak var..
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

açıklama için teşekkür ederim.. ben aynı samimiyet ve açıklama lütfunu ABOOO adlı arkadaştan da beklerdim.. iyi niyetli olduğumu ve eleştirmek değil öğrenmek istediğimi necip başlığında da burada da anlayabildiğin için de ayrıca teşekkür ederim.. iyi çalışmalar...

Görüşünüzün beni değil, başka bir kişiyi eleştirme amacı taşıdığı için bu şekilde yazdım.Daha önce şefimiz için yazdıklarınız eleştiri değil, yargılama amacı taşıyordu.Israrla ikinci defa konuyu gündeme getirmenizden dolayı söylenmiştir.

Böyle bir hata yapılamaz cümlesi ile görüş bildirmek yerine hatalı/eksik bulduğunuz bir yorumu düzeltilmesi için sebepleri ile birlikte dile getirmelisiniz.Üslup her zaman çok önemlidir, yanlış anlaşılmaya mahal verebilir.

Universal
03.Kasım.2009, 00:24
ben de ztn ortaya konan istatistikler doğrultusunda yanlış olduğunu düşündüğüm (ki önceki yorumları okuduğumda bunu sadece bnm düşünmediğim açık) bir özelliği belirttim.. bunu belirtirken de yapılan değerlendirmenin nasıl ve neye göre yapıldığını merak etmek, öğrenmek istemek çok da saçma olmasa gerek.. yani daha açıklayıcı olmak gerekirse kendi görüşümü bir başka arkadaşın ortaya koyduğu veriler ışığında şekillendiriyor, ardından yazdığım mesajda bunu belirtiyor ve oyuna yansıyan görüşün, değerlendirmenin neye dayandığını 'merak ediyor', öğrenmek istiyorum.. tartışmak ve doğru bir sonuca ulaşabilmek adına.. bakın kelimeleri doğru yer ve anlamda kullanırsanız burası merak etme ve o merak doğrultusunda soru sorma yeri de olabiliyormuş:icon_wink:

Tamam ben diğer mesajlarıda okudum, yazdığınız mesajı tekil olarak değerlendirdim ve ona göre yorum yaptım. Özür dilerim. ;)

tearkan
03.Kasım.2009, 01:16
Görüşünüzün beni değil, başka bir kişiyi eleştirme amacı taşıdığı için bu şekilde yazdım.Daha önce şefimiz için yazdıklarınız eleştiri değil, yargılama amacı taşıyordu.Israrla ikinci defa konuyu gündeme getirmenizden dolayı söylenmiştir.

Böyle bir hata yapılamaz cümlesi ile görüş bildirmek yerine hatalı/eksik bulduğunuz bir yorumu düzeltilmesi için sebepleri ile birlikte dile getirmelisiniz.Üslup her zaman çok önemlidir, yanlış anlaşılmaya mahal verebilir.

ben böyle bir hata yapılamaz demedim.. ki böyle bişey söylemem mümkün değil çünkü hata yapıldığı sonradan belirtildi.. başta hata olduğunu bilmediğim için ztn böyle birşey söylemem mümkün değil.. sdc. hataysa daha dikkatli olunması gerekmez mi dedim.. bu yanlışsa kusura bakmayın artık..

değer düşüşünün hata mı yoksa gözlem sonucu elde edilmiş bir değerlendirme mi olduğunu sormuştum ztn ki kendisi sonradan hata olduğunu belirtti.. büyüklük hata yapmamakla değil yapılan hatayı geç olmadan görüp, kabul edip, bundan dönebilmekle olur.. beşer şaşar diye boşuna dememişler.. neyse.. kötü niyetli olmadığımı, kötülemek değil doğruyu bulmak adına eleştirdiğimi yada tartıştığımı anlatabildiysem ne mutlu.. iyi çalışmalar..

scar face
08.Kasım.2009, 17:52
Alex in gözden kaçan bir yeteneği var o da zıplaması nasıl oluyor da 5 alıyor ya anlamak mümkün değil

Curvanord
08.Kasım.2009, 18:25
Alex'in ortasahanın ortasında (MC) oynayamaması ilginç. Zico zamanında ve Daumun ilk geldiği zamanlarda Alex'i ortada ofanstan uzak çok sık oynattığını gördük. O zaman öyleydi şimdi böyle denilebilir tabi ama Alex bence ortasahada çok rahat top oynayabilecek kapasitede bir futbolcu. Workrate ve Teamwork inanılmaz derece düşük.. Ben ilk defa bu kadar kötü bir Alexle oynadım FM'de.. Belki de ben oynatamamışımdır. Yani o takımı sırtlayan, takımın beyni olan Alex, kurtarıcı alex gitmiş bambaşka bir herif gelmiş...

serkan1520
11.Kasım.2009, 14:11
Alex in gözden kaçan bir yeteneği var o da zıplaması nasıl oluyor da 5 alıyor ya anlamak mümkün değil

%100 katılıyorum arkadaşa alexın attığı kafa golleri bi lzleyin derim

Melekovic
11.Kasım.2009, 14:23
Boy+ yerden zıplama mesafesi = zıplama (jumping) oluyor bu oyunda.

Ama Alex'in boyu bakacak olursak kısa değil. 1.75. Zıplama yeteneği dersen bazen iyice havalandığı oluyordu. Suat'ın zamanında aldığı kafa toplarının bir kademe altı Alex.

Bence bunlara bakarsak 9 ya da 10 alabilir.

Kafa golleri illa zıplamayla alakalı olmuyor. Duracağı yeri bilerek de iyi kafa vuruşu yapabilir bir oyuncu. Neydi o bızdık, Tita idi galiba,kendisi süpermen değil ama bitiveriyor işte :D :D :D

Yinede 5 az ama kriterlere göre de 10 u geçmesi zor.

EL-Hadji
11.Kasım.2009, 15:36
Alex'in ortasahanın ortasında (MC) oynayamaması ilginç. Zico zamanında ve Daumun ilk geldiği zamanlarda Alex'i ortada ofanstan uzak çok sık oynattığını gördük. O zaman öyleydi şimdi böyle denilebilir tabi ama Alex bence ortasahada çok rahat top oynayabilecek kapasitede bir futbolcu. Workrate ve Teamwork inanılmaz derece düşük.. Ben ilk defa bu kadar kötü bir Alexle oynadım FM'de.. Belki de ben oynatamamışımdır. Yani o takımı sırtlayan, takımın beyni olan Alex, kurtarıcı alex gitmiş bambaşka bir herif gelmiş...

Alex' in mc oynadığı zaman ne kadar verimsiz olduğunu tecrübeyle sabitledik. Zaten Alex bir orta saha oyuncusu olmadığını, forvet olduğunu defaten söylemiştir. Kabaca workrate' i çalışkanlık, t.work'ü yardımlaşma olarak ele alırsak Alex için bu özellikle son derece gerçekçi.

Alex' in attığı kafa golleri, FM' ce off the ball ve anticipation ve heading özelliğinin yüksek olması sebebiyle gerçekleşiyor. Çok iyi seziyor, duracağı yeri biliyor ve isabetli vuruyor. Şuna da katılıyorum; sıçrama artabilir. Ama biraz.

%100 katılıyorum arkadaşa alexın attığı kafa golleri bi lzleyin derim

Sanırım yukarıda bunun cevabını yazdım.

Sekopej
11.Kasım.2009, 16:43
Yardımlaşma, defansif anlamda yardımlaşma sanırım yoksa Alex ilk olarak attırmayı düşünen biri olduğunu biliyoruz. Top rakipteyken defansif kurguda alacağo rol ise normaldir, çalışkanlık da aynı şekilde top rakipteyken ortaya çıkan özelliklerden ve bunun da düşük olması normaldir.

scar face
14.Kasım.2009, 15:24
@El Hadji

Sıçrama yetenğiyle attığı harika iki gol vardı biri Samsuna rövaşatası bi de Denizli maçıydı galiba -Ali Uyanık ın üstüne cıkıp vurduğu- kafa topu gerçekten 5 değeri çok az.Diğer dedikleriniz doğru mükemmel bir heaing ve off the ball tekniği var

Cengo
15.Kasım.2009, 01:42
@El Hadji

Sıçrama yetenğiyle attığı harika iki gol vardı biri Samsuna rövaşatası bi de Denizli maçıydı galiba -Ali Uyanık ın üstüne cıkıp vurduğu- kafa topu gerçekten 5 değeri çok az.Diğer dedikleriniz doğru mükemmel bir heaing ve off the ball tekniği var

Sadece +1 ilerleyebilir, daha fazla çıkamaz.

Alex pozisyonu takip eden bir oyuncu, topu nereye sekeceğini bildiği için rakibin hatası kolluyor ve vuruyor.Zıplama becerisinden dolayı değil, Off the ball+anticipation+decision.

Jumping zıplamak demek değildir, jumping boy ile orantıldır.1,95 cm 17,18 alıyorken, bazı oyuncular 20 alabiliyor.Bu da oyuncunun fiziki yapısı, dikey zıplama kabiliyeti ile alakalı.

Her insanın yerden ayaklarının max kalktığı mesafe değişir, basketbolda bu çok daha önemlidir ama bu değer aslen boy ile alakalıdır.1,75lik bir oyuncuya 9-10 verirseniz -hele ki özel bir zıplama kabiliyeti yoksa- yanlış bir iş yapmış olursunuz.Alex 5 ya da 6 olur, daha fazla olamaz.Oyunda görünen boy değeri makyajdır, hiçbir etkisi yoktur.5 oldukça ideal, değiştirme gereksinimi duymuyorum ama yorumlar için yine de teşekkür ederim.

MetSel
15.Kasım.2009, 03:02
Sadece +1 ilerleyebilir, daha fazla çıkamaz.

Alex pozisyonu takip eden bir oyuncu, topu nereye sekeceğini bildiği için rakibin hatası kolluyor ve vuruyor.Zıplama becerisinden dolayı değil, Off the ball+anticipation+decision.

Jumping zıplamak demek değildir, jumping boy ile orantıldır.1,95 cm 17,18 alıyorken, bazı oyuncular 20 alabiliyor.Bu da oyuncunun fiziki yapısı, dikey zıplama kabiliyeti ile alakalı.

Her insanın yerden ayaklarının max kalktığı mesafe değişir, basketbolda bu çok daha önemlidir ama bu değer aslen boy ile alakalıdır.1,75lik bir oyuncuya 9-10 verirseniz -hele ki özel bir zıplama kabiliyeti yoksa- yanlış bir iş yapmış olursunuz.Alex 5 ya da 6 olur, daha fazla olamaz.Oyunda görünen boy değeri makyajdır, hiçbir etkisi yoktur.5 oldukça ideal, değiştirme gereksinimi duymuyorum ama yorumlar için yine de teşekkür ederim.

1.78 boyu vardi sanirim Cahill'in Evertomda ama 20iydi herhalde yada 18 flndi jumping, nasil oluryor bu? Zigic gibimi adam :D? Merak ediyorum neredeyse Zigic gibi heading+jumping, ziplarlarsa hangisi alir acaba?

serkan1520
19.Kasım.2009, 07:56
Derbi canavarı Alex!

Cumartesi günü ezeli rakibi Beşiktaş'a konuk olacak Fenerbahçe'de, kaptan Alex de Souza, siyah-beyazlılara karşı oynadığı 15 maçta 8 gol attı.

http://media4.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/Spor%C3%96zel/20080329.193756_IST370_9169.widec.jpg

NTV Spor ve Ajanslar

Fenerbahçe'nin, Turkcell Süper Lig'de 21 Kasım Cumartesi günü Beşiktaş ile yapacağı derbi maçta gol yollarında en güvendiği isimlerin başında takım kaptanı Alex de Souza geliyor.
Fenerbahçe'de 6. sezonunu geçiren ve sarı-lacivertli futbol takımının tarihine altın harflerle geçen 32 yaşındaki Brezilyalı futbolcu, golleri ve asistleriyle takımına adeta hayat veriyor.
Alex, Türkiye kariyerinde Fenerbahçe'nin ezeli rakipleri Galatasaray ve Beşiktaş'a kaşı toplam 27 derbide forma giyerken, 13 kez gol sevinci yaşadı.

Fenerbahçe için önemli maç dediğimizde galatasaray ve beşiktaş akla gelir alexin bu maçlarda attığı ve attırdığı goller ortadayken 8 önemli maç özelliğinin olmasını anlayabilmiş değilim ayrıca avrupa kupalarındada fenerbahçenin en çok gol atan oyuncusu oldu küçük maçların büyük adamı benzetmesine en iyi cevabı sanırım istatistikler veriyor son olarak bir şey daha eklemek istiyorum fenerbahçe tarihinin gelmiş geçmiş en büyük oyuncusu ve türkiye tarihininde en iyi 2 futbolcusundan birine hala oynuyorken değerinin verilmesini istiyorum zira bundan 10 sene sonra gene alexi konuşuor olacağımızdan hiçbir şüphem yok 170 ca aşağısı alex için kötü bir değerdir

KaPaLı
19.Kasım.2009, 09:26
Important matches artacaktı zaten. perpetua Lincoln ve Alex'i karıştırmış. 15 verilmiş Lincoln'e.