PDA

View Full Version : Matteo Ferrari

kirilenko47
18.Ekim.2009, 15:13
http://www.ressim.net/out.php/i205461_besiktas-matteo-ferrari.jpg

İtalya'dan gelen profiline pek dokunulmamış hatırladığım kadarıyla, yeni transferlere pek dokunulmaması da gerekiyor açıkçası ama İtalya gibi dünyanın en rezil FM araştırmacılarının bulunduğu bir ülkede bunu dikkate almamamız gerekir. Ferrari, oyun zekası özellikleri gelişmiş bir Türk stoper havasında oyunda.

http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fi36.tinypic.com%2F ddmbdl.jpg

Gökhan Zan'a verilmiş oldukca yüksek first touch, teknik vs. değerlerini göz önünde bulundurursak Ferrari için bu teknik özellikler inanılmaz düşük ve rahatlıkla artırmaya gidilebilir. Özellikle first touch... kendisi yumuşak bir önlibero kadar bir top kontrol yeteneğine sahip, 70 metreden yapılan yüksek ve riskli vuruşları bile inanılmaz bir soğukkanlılıkla sektirmeden rahatça kontrol edip ortasahada sırtı dönük boş adamı bulabiliyor, bunu da 1-2 kez tesadüfen değil sezon başından beri neredeyse her maçta gördük. First Touch 12'yi, decisions'ı 12-13'ü, composure'ı da 12-13 ü hakediyor bence. Ha İtalyanlar yıllar yılı bu adamı izlemiştir dersiniz belki ama adamlar tüm FM zevkinin içine eden oyuncu özellikleri giriyor 3 yıldır, Portekizlilerle beraber. First touch'ın en az 12'ye ilerletilmesi şarttır kesinlikle.

Matteo soğukkanlılığın yanında kafasıyla da topu iyi yönlendiriyor ama 18, bir stoper için her zaman verilecek en yüksek değerdir bence. Ferrari'nin de dünyada bu işi yapan en iyi adam olmadığını bildiğimize göre 16'ya çekilmesinde de bir sakınca yok, jumping fena değil ama Sivok'la arasında pek bir fark olmadığına göre 15'e çekilebilir, Sivok'un da bir 14 olması gerekir tabi.

Fiziksel özelliklerinde acc., agility ve pace'inde en az birer puanlık düşme olmalı. Ferrari sivok kadar ağır değil fakat hızlı da değil o kadar. Benim görüşüm pace 13-14, acc. 12 ve agility 12 olmalıdır.

Rais
18.Ekim.2009, 18:35
Bence biraz düşüşe gidilmeli.Şuanki profili kesinlikle abartı.Beşiktaş takımının durumu ortada.Ernst dışındakilerin düşüşe gidilmesi anormal olmaz diye düşünüyorum.Yeni transfer diye yarım sezon sonra editlenebilir.

BlackEagle19o3
18.Ekim.2009, 18:44
Neye göre düşüşe gidilmeli, hangi özellikleri düşmeli ve neresi abartı?Bence Ferrari bu ligin en iyi birkaç oyuncusundan biri, çok yerinde bir profil olmuş.Beşiktaş bu sezon kötü diye iyi oynayanları da mı düşüreceğiz.Ernst,Ferrari,Sivok bu sezon formanın hakkını en iyi veren adamlar.Ferrari de bu profili fazlasıyla hakediyor.

Ahmet Göktaş
18.Ekim.2009, 18:53
Bence biraz düşüşe gidilmeli.Şuanki profili kesinlikle abartı.Beşiktaş takımının durumu ortada.Ernst dışındakilerin düşüşe gidilmesi anormal olmaz diye düşünüyorum.Yeni transfer diye yarım sezon sonra editlenebilir.

5-6 maça göremi değerlendiriyorsun ? Beşiktaş kötü diye bir adamın düşmesi mantıklı mı ?

Beşiktaş kötü evet ama Ferrari-Sivok-Ernst de mükemmel oynuyor. Nolcak şimdi ?

Bence arttıma bile gidilmeli First Touch ve compusure'da.

brotha
19.Ekim.2009, 20:50

Bir takimin durumu kotu diye oyuncuda dususe gidilmesi, hele sadece 7-8 hafta izlenerek bunun soylenmesi bana pek mantikli gelmiyor.
Bu takim sampiyon oldu gecen sene oyle veya boyle. Sampiyon takim,sonraki sezon 8 hafta cok puan kaybi yasadi diye Ernst disindaki butun oyunculari dusurmek cok buyuk hata olur.

Ferrari konusuna donersek 13 acceleration ve 14 agility nasil verilmis Italyada pek aklim almadi. Tabiki onlar yillarca izleyip vermisler bu puanlari ama benim izledigim kadariyla 11,12 vermek cok daha isabetli olurmus bu degerleri.

Fakat yine benim izledigim Ferrari bu kadar dusuk first touch , decisions ve composure almamali. Biraz daha izlerseniz bunu net bir sekilde gorebilirsiniz.Ozellikle topu kontrol ederken rahat bir sekilde ayagindan acmadan bunu beceren bir oyuncu. Arkadasin dedigi gibi Gokhan Zandan eksigi yok kesinlikle fazlasi var bu konuda.Decisions da 3-4 puan yukselmesi daha mantikli geldi bana. Cunku cok fazla pozisyonda dogru kararlar verip topu kapan veya tehlikeyi onleyen bir adam. Neye gore 10 verdiklerini anlamadim.Composure ise zaten diger iki ozellige orantili olarak yine dusuk olmus, Ferrarinin ayaklarini baglasaniz karsisinada 2 rakip gelip baski yapsa yine panik yapip da topu dan dun vuracak bir oyuncu degil.

Birde kullandigi ayak konusunda birseyler soylemek istiyorum.Gecen hafta yazicaktim fakat biraz daha izleyip yazmak daha mantikli olur dedim,Cumartesi maci izledim ve bana gore Ferrarinin asil kullandigi ayak Sol ayagi. Haftalardir butun maclarda her duran topun basina gectiginde sol ayagiyla baslatiyor oyunu.Her iki ayaginida kullaniyor olabilir ama asil ayagi duran toplarda veya penalti kullanirken kullandigi ayak ise sol olmalidir bu. Ilk once pozisyon geregi sol ayagini kullandiigni dusunurken daha sonra her pozisyonda solla baslattigina dikkat ettim.

koray_capello
20.Ekim.2009, 01:19
Evet duran toplarda sol ayağını kullanması uzun zamandır dikkatimi çekiyor ama inanamıyorum inanmak istemiyorum:) Bu adam İtalya'dan sağ ayak 20 sol ayak 5 puan değeriyle geldi, Ömer Abi'nin de uyarısıyla zayıf olan sol ayağının hiç de zayıf olmadığını gördik ve hemen yükselttik. Ama duran toplarda sol ayağını kullanması çok ilginç bir durum oluşturdu, bir oyuncunun açık ve net görülebilecek bir özelliği bu kadar hatalı girilemez heralde diye insanın inanası gelmiyor.

brotha
20.Ekim.2009, 02:49
Buda büyük ölçüde italyan araştırmacıların ne kadar başarısız olduklarını gosteriyorki yıllarca izlemiş oldukları futbolcuyu 7-8 hafta izleyerek eleştiri yapip degismesi gerektiğini düşündüğüm özellikleri belirtmek çok mantıksızlık değil keza Sivok konusundada öyle.

EL-Hadji
20.Ekim.2009, 21:35
Ferrari bir stopere göre topla gayet yumuşak. Teknik:12, pas: 14 olabilir. Crea ve dec de artabilir. Güç ve dayanıklılık biraz düşebilir, ca yı tutturmak için.

brotha
20.Ekim.2009, 21:42
abi pas 14 biraz fazla olur bence, ca yi tutturmak icinde guc ve dayaniklilk yerine acceleration ve agility dusse daha iyi olur.

koray_capello
21.Ekim.2009, 00:12
Ferrari'nin fiziksel özelliklerinin Acc ve Agility kısılabilir, ayrıca teknik özelliklerden tackling 1 heading de 1-2 puan kısılabilir bence. Teknik olarak arttırılacak özellikleri var, zayıf ayak arttırılabilir ve mental olarak arttırılabilecek bir çok özellik var çünkü(composure, creativity, decision)

brotha
21.Ekim.2009, 00:39
cok mantikli, acc ve agility kisilmali. illa ca si dengede tutulmak isteniyorsa, heading ve tackling 1 er puan kisilabilir.Hatta bana kalirsa biraz daha izlendikten sonra net bir sekilde ortaya cikacaktir, Lugano kadar marking almalidir.

brotha
22.Ekim.2009, 04:33
Ferrari'yi biraz daha izlemek istiyorum ,bir macla yorum yapmiyorum . Su ana kadarki performansi ve bugun, bu yil oynadigimiz en ust duzey forvete sahip 2 takimdan birine karsi Manchestera karsi oynadigi gibi kusursuz oynadi. Gerek Dzeko ve Grafiteye adim attirmamasi,gerek defanstan cikardigi toplar,yaptigi mudaheleler ,kestigi toplar,aldigi hava toplari .Cok mutluyum, son yillarda Ernst de dahil yaptigimiz en iyi transferdir.

Ahmet Göktaş
22.Ekim.2009, 04:37
Eğer wolsfburg maçına göre değerlendirirsek en az 15 compusureyi hak ediyor. 1 Maçla değerlendirmek yanlış diyebilirsiniz , ama izlediğim ferrari hiç bir maçta bundan farklı değildi. Hiçbir panik yaşamıyor. İtalyanlar saçmalamış bence compusurede.

SAİT71
22.Ekim.2009, 04:54
Dikkat ettiniz mi adam her topta soğukkanlılığın yanında yüreğini ortaya koyuyor. Yani topun altına giriyor kafayla, yere yatıp topu kesiyor..

Hatta Dzeko nun direkten dışarı attığı topta bile 2 pozisyondada müdahale etti. Yılmıyor. Biraz daha izlemek lazım birşeyler değiştirmek için..

brotha
22.Ekim.2009, 05:03
Haklisin tabiki izlemek lazim biraz daha , bu cizgisini devam ettirirse artirmamak hata olur.Bravery ozelligi THEFM in dedigi gibi ornegin Lugano kadar olmasa bile 1-2 puan artabilir ileride.

koray_capello
22.Ekim.2009, 05:25
Composure artacak zaten. Bugün yine özellikle dikkat ettim adam sol ayağını kullanıyor, çok enterasan..

Teknik anlamda da artacak özellikleri var sanırım fizikten kısacağız.

brotha
22.Ekim.2009, 05:33
evet daha oncede belirtmistim bence asil ayagi sol ayak olmali, sag ayagida 18 gibi bir deger olabilir.

Fiziktende kisilirsa,guc veya ziplama anlaminda degilde, daha agir ve yavas olmasi icin acc ,pace ve agility kisilabilir.

koray_capello
22.Ekim.2009, 06:01
Çift ayaklı yaparasak Ca bayağı yükselecek e bir de artacak composure ve teknik özellikler var. Fizikten kısmak yetmeyebilir. Yarın üzerinde çalışacağım.

EL-Hadji
22.Ekim.2009, 13:14
Çift ayaklı yaparasak Ca bayağı yükselecek e bir de artacak composure ve teknik özellikler var. Fizikten kısmak yetmeyebilir. Yarın üzerinde çalışacağım.

Kesinlikle Ferrari çok kaliteli bir stoper. Fiziksel özelliklerden kısmak gerekecek. Zaten Koray halleder. Güç de kısılabilir. Bunun yanı sıra heading kesinlikle düşmeli. Gereksiz yere sağlam ca götürüyor. Sol ayak 13 çok rahat olabilir. Yalnız hız özelliklerini çok düşürmemeli diye düşünüyorum. Rakip forvetlerin sprintlerine karşılık verebiliyor. Çok klas adam. 155 Ca' yı her türlü alır.

SAİT71
22.Ekim.2009, 13:28
Pozisyon almasanırsam 16. Ferrari bence çok iyi pozisyon alıyor. Bu özelliği iyi olmuş bana göre. Tek müdahale yapıyor ama tam yerinde. Dün çok top kesti. Hemen rakibin önünde bitti. Hiç arkada kalmadı. Geriye adamı kaçırmadı. Yerini iyi savundu. Birde Rüştünün kaleden açıldığı pozisyonda Ferrari kaleyi savundu. Bence süper bir stoper. Kalitesini belli ediyor. Belkide ligde aldığı paranın hakkını verebilecek nadir futbolculardan birisidir.Bunuda ilerleyen zamanda göreceğiz.

Yalnız dediğim gibi pozisyon alma özelliğinde değişiklik olacak mı, şuan erken konuşmak için ama 1-2 maç için bu dediklerimi sezdim ben..

Bakın sporx röportajında en iyi özelliğini ve en kötü özelliğinide söylemiş; Dediğim gibi adam pozisyonunu kaybetmiyor. Zaten kaybederse Bjk çok ciddi pozisyon verir. Adam defansı iyi toparlıyor. Riske girmiyor.

-En zayıf noktan nedir?
"Belki sahada hırçınlık olabilir. Yalnızca Galatasaray maçında gördüğüm sarı kart var. Sahadaki hırçınlığımın biraz daha üst seviyede olması gerekiyor. Oyun tarzım kontrollü oynamak, pozisyonunu kaybetmemek ve forvete top gelmeden, topu kapmak yönünde."

Trabzonspor
22.Ekim.2009, 16:02
Kalitesini gösterdi dükü maçta bencede.

koray_capello
22.Ekim.2009, 18:04
Kesinlikle Ferrari çok kaliteli bir stoper. Fiziksel özelliklerden kısmak gerekecek. Zaten Koray halleder. Güç de kısılabilir. Bunun yanı sıra heading kesinlikle düşmeli. Gereksiz yere sağlam ca götürüyor. Sol ayak 13 çok rahat olabilir. Yalnız hız özelliklerini çok düşürmemeli diye düşünüyorum. Rakip forvetlerin sprintlerine karşılık verebiliyor. Çok klas adam. 155 Ca' yı her türlü alır.

Katılıyorum, headingi düşüreceğim 18 çok fazla duruyor ve yükselmesi gereken bir çok özellik varken lüks duruyor. 16 daha iyi olacak şimdilik.

Fiziksel olarak neredeyse her özellikten kısıp bir kademe aşağı almayı düşünüyorum.
acc 13->12
agility 14->12
pace 14->13
stamina 18->16
strength 16->15 headingi de 18->16a çekince özellik anlamında arttırılması gerekn yerler için yeterli Ca boşaltmış oluyoruz, ortada bir tek zayıf ayak mevzusu kalıyor, onu da bi şekilde halledeceğiz artık.

anilton
22.Ekim.2009, 18:27
Ferrari'nın Soğukkanlılığı,Önceden Sezmesi ve Konsantrasyon özelliklerinde artışa gidilebilir çoğunluğun söylediği gibi...

Ferrari'nin bana göre en önemli özelliği sezileri.Bir çok pozisonu bu özelliği sayesinde sonlandırıyor.Kesinlikle 16-17 seviyelerinde olmalı...

Yine çoğunluğun öngördüğü üzere hız,hızlanma,kafa gibi fiziksel özelliklerde birkaç puan düşebilir...

Bunların dışında gayet iyi bir Ferrari profili mevcut...

EL-Hadji
22.Ekim.2009, 18:58
Bence Koray zayıf ayağı da çok takma kafana 13 yap en kötü. Diğerleri için ca kalsın.

brotha
22.Ekim.2009, 20:00
yalniz soyle bise var , zayif ayagi yani 13 olmasi gereken ayagi sag mi sol mu? cunku bu adam butun duran toplarda ve cogu pasinda sol ayagini kullaniyor.

Redrum
22.Ekim.2009, 20:11
Acc düşmemeli bence..

Ahmet Göktaş
22.Ekim.2009, 20:49
Acc düşmemeli bence.

Se7eNN
22.Ekim.2009, 21:32
Acc bencede düşmemeli.

kirilenko47
22.Ekim.2009, 23:54
Katılıyorum, headingi düşüreceğim 18 çok fazla duruyor ve yükselmesi gereken bir çok özellik varken lüks duruyor. 16 daha iyi olacak şimdilik.

Fiziksel olarak neredeyse her özellikten kısıp bir kademe aşağı almayı düşünüyorum.
acc 13->12
agility 14->12
pace 14->13
stamina 18->16
strength 16->15 headingi de 18->16a çekince özellik anlamında arttırılması gerekn yerler için yeterli Ca boşaltmış oluyoruz, ortada bir tek zayıf ayak mevzusu kalıyor, onu da bi şekilde halledeceğiz artık.

Peki bir şey soracağım... Belli ki Ferrari'de bu fiziksel özellikleri fazla gördüğünüz için bu kısmaları yapıyorsunuz fakat bunlar normal olan değerler olsa ve yine artırıma gidilmesi gereken bazı özellikler olsa o zaman da mı bazı özelliklerde diğer özelliklerin artırılması için kısılmaya gidilecekti(umarım anlaşılmıştır sorum)? CA eğer biraz yüksek olursa bu profilleri geri gönderen kimler, bunlar İtalyan ve Portekizli araştırmacıların profilini de geri gönderiyorlar mı?

agility de bana göre 13 olabilir, Servet'in pace'i 14ken Ferrari'ninkinin de 14 olması çok abes kaçmaz herhalde.

koray_capello
24.Ekim.2009, 01:01
Ferrari'de yapılacak değişiklikler,

Finishing 5->2
First touch 8->11
Heading 18->15
Teknik 10->12
Composure 11->15
Concentration 11->13
Decision 10->13
Acc 13->12
Jumping 16->15
Stamina 18->17
Left Foot 11->16 (Şuan için esas ayağın sağ ayak olduğu ve sol ayağının da çok iyi olduğu düşüncesindeyiz, daha iyi analiz edildiğinde değiştirilmeye müsayittir)

Ahmet Göktaş
24.Ekim.2009, 01:09
Heading :S

Abi en önemli özelliği olan Heading 15 olursa az olur bence . .Bence 17 olmalı heading.En kötü 16.

CA yı sabit tutmak adına başka yerden kırpamaz mıyız heading yerine ?

koray_capello
24.Ekim.2009, 01:15
Heading :S

Abi en önemli özelliği olan Heading 15 olursa az olur bence . .Bence 17 olmalı heading.En kötü 16.

CA yı sabit tutmak adına başka yerden kırpamaz mıyız heading yerine ?

1.si Ca'yı sabit tutmak için kırpacak özellik aramıyoruz, İtalya'dan elimize gelir gelmez düşürmeyi planladığımız bir özellikti. Demo'da çıkan profilleri gönderdiğimiz tarihe kadar çok da net fikir sahibi olamadığımız için profile çok dokunmadık, şimdi profile el attığımız için düşündüğümüz değişikleri uyguluyoruz.

2.si heading'in 18 gibi dünyaçapında olmasını gerektirecek bir şey göremedik.

1.maddeyle 2.madde aynı şeyi anlatıyor yani :D

Rais
24.Ekim.2009, 01:16
Yeni ayarlamayla çok daha iyi olmuş bence :).

brotha
27.Ekim.2009, 21:07
Yine bir important matchesi 15den yukari olmasi gereken bir oyuncu bence.Gordukki gs maci olsun,Wolfsburg maci olsun,Manutd maci olsun hepsinde iyi bir oyun sergiledi hatta takimin en iyisiydi ferrari. Ayrica Cangelenin dirtinessi 16 sanirim, Ferrarinin dirtinessi 15 olabilecek bir hareketini gormedim.Sivok,tabata,toramandan daha az dirtiness sahibi olmalidir. 10 normaldir.

koray_capello
27.Ekim.2009, 22:16
Dosyayı bugün gönderdim. Buraya eklediğim profilde düzeltmemişim ama yollamadan son kontrolleri yaparken 16ya çıkartmışım important matches özelliğini.

Dirtiness konusuna gelince 15 olacak birşeyini göremedik demişsin evet göremedik ama ne kadar izledik ki bu adamı. Senelerdir izlenip 15 verilmiş bir dirtiness özelliğine daha yarım sezon izlemeden dokunmak ne derece doğru olur. Adam daha adaptasyon aşamasında iyice alışıp lige uyum sağladıkça neler yapacağını kestiremeyiz. Bu tarz özelliklere hemen dokunma taraftarı değilim sonra bir maçta yapacağı bir hareket yüzünden tekrar arttırmak zorunda kalabiliriz. Ayrıca Gs maçında Tabata-Mustafa Sarp pozisyonunda Sarp'ın üstüne yürüdüğü de unutulmasın(Çok alakalı değil ama fikir verebilir)

kirilenko47
28.Ekim.2009, 13:10
Valla onu bilmem de bizim 3 maç izleyerek yapacağımız değerlendirme İtalyan araştırmacıların 3 yıl izleyip yaptıkları değerlendirmelerden çok daha sağlam olacaktır... Hangi İtalyan oyuncu düzgün geçirilmiş ki şu oyuna? Ferrari bir ŞL maçında bi pozisyonda sırf David Villa'ya çift daldı diye adamın dirtiness'ını 20ye çıkarmıştır bunlar... 5-6 hafta yine bir şey görmeyince çekmişlerdir belki biraz... Eğer mümkünatı varsa İtalyan araştırmacılarla bilgi alışverişinde bulunulabilir, ister Romalı ister Genoalı ister İnterli olsunlar... bir ifadeleri alınmalı.

brotha
28.Ekim.2009, 16:01
Madem o kadar izlemis italyan arastirmaci sol ayagina 11 degeri vermisse gercekten biz 8 hafta izleyip yorum yapmamiz daha saglam olur.

koray_capello
28.Ekim.2009, 20:11
Sol ayağına 11 değil 5 vermişlerdi, biz 1-2 maç izledikten sonra nasıl olur ya diyip yükseltmiştik hemen:D

bjk_melo_151
29.Ekim.2009, 19:16
Ferrari'de yapılacak değişiklikler,

Finishing 5->2
First touch 8->11
Heading 18->15
Teknik 10->12
Composure 11->15
Concentration 11->13
Decision 10->13
Acc 13->12
Jumping 16->15
Stamina 18->17
Left Foot 11->16 (Şuan için esas ayağın sağ ayak olduğu ve sol ayağının da çok iyi olduğu düşüncesindeyiz, daha iyi analiz edildiğinde değiştirilmeye müsayittir)

Heading: 14 olup
Jumping: 16 olması daha mantıklı iyi sıçradığı için kafa vuruşlarında iyi.
Dribbling: 10 Topla oynayan bir savunma oyuncusu.
Agility: 13 olabilir.
Acc: 13'te kalmalı bence. 12 onu Sivok yapar ki Sivok'a göre iyi hızlanan bir oyuncu.
Off the ball: 9-10 olabilir.
Anticipation: 16-17 olabilir. Ön sezisi çok güçlü.
Creativity: 10-11 olabilir.
Aggression: 14'te kalmalı. Ferrari biraz Cissé gibi adama dalmıyor:)
Bravery: 14 ya da 15'de kalabilir.
Stamina: 16 daha mantıklı bu adam orta sahada oynamıyor. İleri çıkışları var ama 17-18 çok fazla.
Finishing: 5'te kalmalı.

S4mp1y0N
22.Kasım.2009, 13:09
bence ferrari'nin kafa vuruşları düşmemeli.. düşse bile en fazla 1 puan düşmeli. gerçekten topu tamamen arkadaşlarına kazandırma düşüncesiyle kafa vuruyor. sanırım wolsburg maçıydı, dengesini kaybedip yere düşmek üzereyken kafasına gelen topu tello'ya çok yumuşakça bırakmıştı.. ayağıyla pas verir tadındaydı.

çeviklik 2-3 puan düşse daha mantıklı olur fikrimce.

( ferrari gerçekten harika bir defans oyuncusu. uche, popescu ve lugano ile birlikte Türkiye liginde oynamış en iyi defans oyuncusu olduğunu düşünmeye başladım.. bir oyuncu defansı ancak bu kadar toplayabilir. )

Ahmet Göktaş
22.Kasım.2009, 13:21
Kafa konusunda aynı fikrdeyim düşmemeli. Dün Fenerbahçe maçında alexin önüne düşecek olan hava topunu kafasının arkası ile (tepe diye tabir ettiğimiz bölge) Toramana kazandırdı. Kafa attıgı zaman bizim türk stoperler gibi kafa atmak için atmıyor. Kafasının neresine gelirse gelsin düşünerek vuruyor.

Birde S4mp1yon'un dediği gibi ayak pası tadında kafa pasları atıyor. Sabaha kadar kafa atsın, sabaha kadar izlenir o derece.

tearkan
22.Kasım.2009, 14:56
ferari.nin headingini düşürmek, hele ki 15e düşürmek bu adamın en önemli defansif özelliklerinden birini elinden almaktan başka bişey değildir.. hele ki burda 14 olmasını; yani gökhan zanla aynı değeri almasını isteyenler de gördüm ya diyecek pek bişey kalmamış snrm.. yahu geçen senelerde top ona doğru geldiğinde gözlerimizi kapadığımız, hani şu 5 metre gerisinde gelen, -oyuna göre konuşuyorum- kendisinden boy olarak 17 cm kısa jumping olarak 13 puan düşük alex.e derbi maçta kafa vurduran gökhan zan.. (şimdi rica ediyorum kimse bana ''ama gökhan milli takım stoperiii'' geyiği yapmasn.. fatih terim.in kişisel kompleksleri doğrultusunda bazı oyuncuları milli takıma almadığını hepimiz çok iyi biliyoruz.. bkz. mehmet topuz, ibrahim toraman.. yoksa onun kdr oynayacak en az iki üç adam sayarız çoğumuz.. ayrıca ferrari de dünyaya defans yapmayı öğreten, adamların ikinci liginden gelen tomas.ın bile iki büyük takımda forma giydiği italya. da 11 kez milli olmuş)

ferrari.nin headinginin 14 e düşürülmesi halinde özelliklerine bakacak olursak:

jumping: gökhan gökhan 17, ferrari 16 / heading: 14-14,

bu durumda kafa toplarında gökhan.dan tek avantajı positioning olacaktır ki dünkü maçta ferrari.yi ve bahsettiğim maçtaki gökhan.ı düşündüğümüzde siz anlayın ne kdr komik bir değerlendirme olur bu.. lütfen oyuncular hakkında değerlendirme yaparken diğer takım oyuncularına verilen özellikleri de göz önünde bulundurarak yorum yapın.. biz kendi oyuncularımıza karşı objektif değerlendirmeler yapalım derken maalesef çok şeyler kaçıyor gözümüzden..

(şimdi bana ama kafa topları için şunlar şunlar şunlar da etkili vs diye cvp yazmayın mümkünse.. bu oyundan ortalama derecede anlayan bir insanın kafa topu kazanma dediğinizde ilk etapta gerekli göreceği özellikleri yazdım kendimce)

Cengo
22.Kasım.2009, 21:45
1,88'lik Lugano jumping 16 aldı, 15 de alabilirdi, o da çok iyi zıpladığı için 16 olmuştur.

Matteo Ferrari ise 1,83 boyunda.Boyuna bakıldığında 14-15 olabilir, hatta 13 bile olsa doğru olabilir.Gökhan Zan 1,92'dir, her iki oyuncudan da uzun, 17 alması normal.2,00 ve üzeri için de 18+ değerler veriliyor.

tearkan
23.Kasım.2009, 03:07
1,88'lik Lugano jumping 16 aldı, 15 de alabilirdi, o da çok iyi zıpladığı için 16 olmuştur.

Matteo Ferrari ise 1,83 boyunda.Boyuna bakıldığında 14-15 olabilir, hatta 13 bile olsa doğru olabilir.Ferrari'yi sürekli takip eden kişilerin yorum yapması daha sağlıklı.Gökhan Zan 1,92'dir, her iki oyuncudan da uzun, 17 alması normal.2,00 ve üzeri için de 18+ değerler veriliyor.

Eğer 16 jumping yapacaksanız Lugano ile değerlendirip beni de bu konuda ikna etmelisiniz.

birincisi: son iki üç mesajda ferrari.nin kafa toplarının düşürülmesi üzerine yorumlar yapılmış ve ben de bu konu hakkında görüş bildirmişim.. sense konuşulan. tartışılan konunun ne olduğuna bile bakmadan direk bnm yazdığım yorumu alıntılamış ve jumping.i 16 yapacaksan beni inandır vs demişsin.. bir önceki sayfada verilen ferrari profiline baksan bnm seni ikna etmeme gerek kalmadan ferrari.nin 16 jumping aldığını görürdün ztn..

ikincisi: tekrar ediyorum ben ''jumping'' değil ''heading'' değeri konusunda bir kıyaslama yaptım.. 14e çekilmesi gerektiğini söyleyenler olmuş bu adamın topa kafa vurma yeteneği gökhan zanla aynı mı dedim ve ufaktan da bir örnek verdim gökhan.ın alex.e vurdurduğu kafayla dünkü ferrari performansını bir düşünün diye..

son olarak üçüncüsü: farklı konularda bnm sürekli art niyetli sadece eleştiler yorumlar yaptığımı iddia eden bir insan olarak heading üzerine konuştuğumu alıntıladığın msjda bas bas bağırmış olmama rağmen jumping üzerine alakasız bir cvp yazarak, son üç dört msjda dönen yorumlara hiç bakmadan direk bnm yorumuma alakasız bir eleştiride bulunarak bence sen göstermiş oldun kimin kime karşı art niyetli olduğunu..

sen bence ''ferrari.yi sürekli takip edenler yorum yapsın'' diyerek inceden bana gönderme yapmadan önce okuduğunu yada anlatılmak isteneni anlayıp da yorum yap yazılanlara.. ve mümkünse bir daha söylediğim, anlatmaya çalıştığım şeyleri böyle önyargılı bir şekilde değerlendirecek ve bunun sonucunda yanlış anlayarak yorum-değerlendirme yapacaksan mesajlarıma alıntı yapma.. çünkü insanların söylemeye çalıştıklarımı yanlış anlamasına neden oluyorsun..

Cengo
23.Kasım.2009, 03:14
ben ''jumping'' değil ''heading'' değeri konusunda bir kıyaslama yaptım.. 14e çekilmesi gerektiğini söyleyenler olmuş bu adamın topa kafa vurma yeteneği gökhan zanla aynı mı dedim.. bence ferrari.yi sürekli takip edenler yorum yapsın diyerek inceden bana gönderme yapmadan önce okuduğunu yada bnm anlattığımı anlayıp yorum yap sen de yazdıklarıma.. ve mümkünse bir daha söylediğim, anlatmaya çalıştığım şeyleri böyle önyargılı bir şekilde değerlendirecek ve bunun sonucunda yanlış anlayarak yorum yapacaksan mesajlarıma alıntı yapma.. çünkü insanların söylemeye çalıştıklarımı yanlış anlamasına neden oluyorsun..

Dikkatli okumuyorsunuz, takip edenler yorum yazsın derken kendimi bu kıstasa sokmadığı belirttim.

Bu değeri Koray belirliyor, dolayısı ile görüşünüz değerlendirilirse bu konudaki düşüncemi söyledim.Şahsınıza dair herhangi bir görüş yok.

tearkan
23.Kasım.2009, 03:40
Dikkatli okumuyorsunuz, takip edenler yorum yazsın derken kendimi bu kıstasa sokmadığı belirttim.

ben üslubuma yeterince dikkat ediyorum.. kendini herhangi bir kıstasa soktun da demedim sana.. üç dört mesajdır heading konusu konuşuluyor, ben bu konuda yorum yapıyorum sense söylediklerimi çarpıtıp jumping diyorsun.. kusura bakma ama bu kdr açık ve net anlatmışken ne söylediğimi hala başka birşey anlaşılıyorsa o yanlış anlaşılma değildir artık.. öyle anlaşılmak ve çarpıtılmak istendiği için yapılmıştır.. bu nedenle böyle art niyetli olacaksan alıntılama insanların anlatmak istediklerimi yanlış anlamasına neden olma dedim.. ayrıca headingi 14 yapalım diyenlere de saygım var herkesin kendi fikridir sonuçta.. ancak ben eğer ki bunu ösylüyorsak daha geniş bir değerlendirme yapalım en azından beşiktaş.tan giden gökhan ve ardından alınan ferrari.yi performans kalite olarak değerlendirerek şu değer şu olsn şeklinde yorumlar yapmaya çalışalım dedim.. çok açık ve net...

ki ben heading.den bahsederken jumping anlayıp da bana dikkatli okumuyorsun demen çok yerinde olmuş tebrik ederim..
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
ayrıca art niyetli brz ağır yada paranoyakca olmuş snrm kusura bakma.. ön yargılı daha doğru ve yerinde bir ifade olacak..

tearkan
23.Kasım.2009, 19:06

Matteo Ferrari ise 1,83 boyunda.Boyuna bakıldığında 14-15 olabilir, hatta 13 bile olsa doğru olabilir.Gökhan Zan 1,92'dir, her iki oyuncudan da uzun, 17 alması normal.2,00 ve üzeri için de 18+ değerler veriliyor.

yazdığın alakasız mesajları, bnm heading konusundaki yorumuma sırf beni eleştirebilmek adına jumping diye cvp vermeni burdan sildin de bnm aldığım ss.leri ve beraberinde yazılacak bir yazıyla si games.e gönderilecek bi ton mesajı nasıl sileceksin?? bu kadar da tahammülsüz olunmaz artık yaa..

perpetua
23.Kasım.2009, 19:45
yazdığın alakasız mesajları, bnm heading konusundaki yorumuma sırf beni eleştirebilmek adına jumping diye cvp vermeni burdan sildin de bnm aldığım ss.leri ve beraberinde yazılacak bir yazıyla si games.e gönderilecek bi ton mesajı nasıl sileceksin?? bu kadar da tahammülsüz olunmaz artık yaa..

1. Tehdit savurarak ne kazanacaginizi saniyorsunuz?

2. Yanlis anlasma olmus olabilir, bu yanlis anlasmanin sonunda verdiginiz tepki verilmesi gereken tepki mi?

3. Ferrari'nin heading degerinin yukselmesi veya dusmesi konusunda yazdiniz dusuncenizi. Bunu Koray eminim degerlendirecektir. Baskalari da sizin yazdiginiz gibi fikirlerini yazabilmelidir. Degil mi?

4. Ocak ayinda bir cok oyuncunun Jumping degerleri dusecek.. O zaman bazi degerlerin jumping'den heading'e kaymasi sozkonusu olabilir. Veya olmayabilir. O zaman degerlendirilebilir pekala.

5. Yukarida yazdiginiz bir noktayi cevaplamak gerekirse. Gokhan Zan CA 132, Ferrari 155. Bir diger karsilastirma yapalim. Matthew Kilgallon CA 133, Martin Skrtel 156. Ikinci oyuncuyu duymussunuzdur. Peki ilkini?

Redrum
23.Kasım.2009, 20:37
birincisi: son iki üç mesajda ferrari.nin kafa toplarının düşürülmesi üzerine yorumlar yapılmış ve ben de bu konu hakkında görüş bildirmişim.. sense konuşulan. tartışılan konunun ne olduğuna bile bakmadan direk bnm yazdığım yorumu alıntılamış ve jumping.i 16 yapacaksan beni inandır vs demişsin.. bir önceki sayfada verilen ferrari profiline baksan bnm seni ikna etmeme gerek kalmadan ferrari.nin 16 jumping aldığını görürdün ztn..

ikincisi: tekrar ediyorum ben ''jumping'' değil ''heading'' değeri konusunda bir kıyaslama yaptım.. 14e çekilmesi gerektiğini söyleyenler olmuş bu adamın topa kafa vurma yeteneği gökhan zanla aynı mı dedim ve ufaktan da bir örnek verdim gökhan.ın alex.e vurdurduğu kafayla dünkü ferrari performansını bir düşünün diye..

son olarak üçüncüsü: farklı konularda bnm sürekli art niyetli sadece eleştiler yorumlar yaptığımı iddia eden bir insan olarak heading üzerine konuştuğumu alıntıladığın msjda bas bas bağırmış olmama rağmen jumping üzerine alakasız bir cvp yazarak, son üç dört msjda dönen yorumlara hiç bakmadan direk bnm yorumuma alakasız bir eleştiride bulunarak bence sen göstermiş oldun kimin kime karşı art niyetli olduğunu..

sen bence ''ferrari.yi sürekli takip edenler yorum yapsın'' diyerek inceden bana gönderme yapmadan önce okuduğunu yada anlatılmak isteneni anlayıp da yorum yap yazılanlara.. ve mümkünse bir daha söylediğim, anlatmaya çalıştığım şeyleri böyle önyargılı bir şekilde değerlendirecek ve bunun sonucunda yanlış anlayarak yorum-değerlendirme yapacaksan mesajlarıma alıntı yapma.. çünkü insanların söylemeye çalıştıklarımı yanlış anlamasına neden oluyorsun..
Gökhan Zan'ın Alex'e o topu vurdurmasıyla en az alakası olan özellik heading'dir. Jumping, strength falan desen anlayacaktım. Kaldı ki bence orada vurdurmasının sebebi concentration, bravery ve decisionsla alakalı, Alex'in Off the ball'ı da etkilidir tabi.

tearkan
23.Kasım.2009, 22:34
1. Tehdit savurarak ne kazanacaginizi saniyorsunuz?

2. Yanlis anlasma olmus olabilir, bu yanlis anlasmanin sonunda verdiginiz tepki verilmesi gereken tepki mi?

3. Ferrari'nin heading degerinin yukselmesi veya dusmesi konusunda yazdiniz dusuncenizi. Bunu Koray eminim degerlendirecektir. Baskalari da sizin yazdiginiz gibi fikirlerini yazabilmelidir. Degil mi?

5. Yukarida yazdiginiz bir noktayi cevaplamak gerekirse. Gokhan Zan CA 132, Ferrari 155. Bir diger karsilastirma yapalim. Matthew Kilgallon CA 133, Martin Skrtel 156. Ikinci oyuncuyu duymussunuzdur. Peki ilkini?

1. tehdit savurmadım.. madem buradan derdimizi anlatamıyoruz; hatta bırakın dert anlatmayı yazdığımız yorumlar siliniyor, anlaşılmak istendiği gibi anlaşılıyor yada çarpıtılıyor o zmn lafımı derdimi daha iyi anlayacak olana anlatırım ben de.. bu bir tehdit değildir.. bnm msjımı kaale alır dinlerlerse ortaya koyduğum iddia doğrultusunda ilgili arkadaş da savunmasını yapar.. (ki bu ss.leri neden alma ihtiyacı duydum merak ettiniz mi? ben söyleyim.. konuşmanın ve ilgili arkadaşın attığı ilk msjdaki tavrının ve daha önceki insanların eleştirilerine karşı tavırlarının bir sonucu olarak yazdıklarımın silineceğini farketmişitm çünkü..)

2. bu maddeye daha önceki silinen msjımda cvp vermiştim tekrar veriyim.. yanlış anlaşılma bir kere, bilemedin iki kere olur.. aynı dili konuşan belirli seviyenin üzerindeki insanlarız.. eğer ki aynı kişi sürekli olarak bende bir art niyet arıyor ve sürekli olarak söylemek istediklerimi yanlış anlıyor yada çarpıtıyorsa kusura bakmayın ama ben burada her normal insan gibi ön yargı ararım..

3. yine silinen msjımda bu konu hakkında da düşüncemi belirtmiştim.. bnm herkesin düşüncesine ve bu düşünceleri paylaşmasına saygım var.. ki burada kendi düşüncemi paylaştığım msjlar silindiği için tepki gösteren birisi olarak bunun aksini yapmam halinde kendimle çelişmiş olurum.. ben sadece bir fikri ortaya atarken (ferrari.nin heading 14-15 olsn derken mesela) giden gökhanla yerine gelen ferrari arasında yada bunun gibi benzer seviyede mücadele eden oyuncuların aldığı değerlere de bakarak yorum yapalım dedim.. ( emre başlığında emre için 145 ca uygundr diye narkadaşa o zmn ayhan için 140 ca brz fazla değil mi şeklinde bir örnek verdiğim gibi)

5. serdar eyilik 110, ismail köybaşı 118 ca.. mehmet topal yada ayhan 140, ernst 143 ca.. ernst.i birçok kişi bilir ama ya ayhanı?? yada ismail.i özellikle -uefanındı yanlış hatırlamıyosam- sitesinde potansiyelli oyuncular arasında gösterilmesi, milli takıma seçilmesi sonucu duyanlar vardır.. peki serdarı kim duymuştur??
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Gökhan Zan'ın Alex'e o topu vurdurmasıyla en az alakası olan özellik heading'dir. Jumping, strength falan desen anlayacaktım. Kaldı ki bence orada vurdurmasının sebebi concentration, bravery ve decisionsla alakalı, Alex'in Off the ball'ı da etkilidir tabi.

ben alex.in o pozisyonunun heading.den farklı özelliklerle ilgili olduğunu bilebilecek kadar uzun süredir oynuyorum bu oyunu merak etmeyin.. o örneği gökhan ve fenerbahçe dediğinde her beşiktaşlının aklına gelen pozisyon olduğu için yazdım; ama anlatmak istediğimle alakalı olmayabilir haklısın ki bunu da bir önceki msjımda parantez içerisinde hava topu kazanmaya etki eden özelliklerle ilgili gelebilecek cvplara yönelik düşünceme belirtmiştim ztn..

koray_capello
23.Kasım.2009, 22:55
Ferrari için bir sonraki yamada heading ve jumping değeri 15 olacaktır. 183 boyundaki bir oyuncu için 15 jumping zaten iyi bir değer, Ferrari de iyi yükseldiği için hakediyor. Aynı boylarda daha yüksek jumping değeri almış örnekler varsa sorun oradadır diye düşünüyorum. Heading konusunda da 15in daha üzerinde almasını gerektirecek bir neden göremedim açıkçası, bazı arkadaşlar belirtmiş çok iyi kafa vuruyor, istediği yere indiriyor filan açıkçası o kadar da üst düzey bir kafa tekniği göremedim ben, he iyi mi iyi e zaten 15 de iyi bir değer.

Şişirsek şişiremez miydik? Heading ve jumping 16 olsa çok da yanlış olur muydu? Belki olmazdı. Ama şişirmeye imkan yok, 2 ayağını da etkili kullanan, teknik, mental ve fizik olarak iyi düzeyde bir oyuncu bırakın şişirmeyi zor yetiştirdik puanları. Yani Heading ve jumping 16 puanda olsa diğer sağlam özelliklerden kısmak zorunda kalacaktık ki o zaman daha yanlış bir profil oluşacaktı. Profilin çoğu kişiyi tatmin edeceğini düşüyorum zaten.

brotha
23.Kasım.2009, 23:26
Ben eminim profilinin daha iyi olacagindan ama merak ettigim su , su anda 155 ca ya sahip sanirim, yani 3-4 puan ca si artamazmiydi yani? Yasak mi? Turkiye de oynadigi icin mi yoksa Besiktasta oynadigi icin mi?

Redrum
23.Kasım.2009, 23:36
Ben eminim profilinin daha iyi olacagindan ama merak ettigim su , su anda 155 ca ya sahip sanirim, yani 3-4 puan ca si artamazmiydi yani? Yasak mi? Turkiye de oynadigi icin mi yoksa Besiktasta oynadigi icin mi?

Abi görmedin mi, Skrtel bile 156 almış.

anilton
23.Kasım.2009, 23:43
Ferrari Skrtel'den daha iyi olamaz diye bir kural mı var?

brotha
24.Kasım.2009, 00:25
Aynen oyle yani, neye gore kime gore ? Kariyer desen Ferraride var,Milli takim desen Italya Milli Takiminda 11 kez oynamis. Su anki performansina baksan cok iyi.Neyse biraz daha izlemekte fayda var.

perpetua
24.Kasım.2009, 02:43
1. tehdit savurmadım.. madem buradan derdimizi anlatamıyoruz; hatta bırakın dert anlatmayı yazdığımız yorumlar siliniyor, anlaşılmak istendiği gibi anlaşılıyor yada çarpıtılıyor o zmn lafımı derdimi daha iyi anlayacak olana anlatırım ben de.. bu bir tehdit değildir.. bnm msjımı kaale alır dinlerlerse ortaya koyduğum iddia doğrultusunda ilgili arkadaş da savunmasını yapar.. (ki bu ss.leri neden alma ihtiyacı duydum merak ettiniz mi? ben söyleyim.. konuşmanın ve ilgili arkadaşın attığı ilk msjdaki tavrının ve daha önceki insanların eleştirilerine karşı tavırlarının bir sonucu olarak yazdıklarımın silineceğini farketmişitm çünkü..)

Yazdiginizi tekrar okuyun.

Yazdiklariniz da duruyor bu arada.

Polemige girmek istemiyorum demistim size daha once, baska bir konuda idi. Ancak yine polemige giriyoruz maalesef. Cunku karsinizdakinin yazdigini okuma aliskanliginiz yok. Yazarken de dikkatsizce yaziyorsunuz. Ilk olarak Turkce'de .. yoktur. Cumleler buyuk harf ile baslar. bnm degil Benim. msjimi degil mesajimi yazabilirsiniz pekala. Bu biiiiir.

Ikinci olarak Gokhan Zan'in Alex'e kafa vurdurmasi ornegini veren sizsiniz. Bunun heading ile alakasi yok. Siz heading'den bahsetmek isteseniz de kotu ornek mesajinizin etkisini zayiflatiyor.

Ucuncu olarak orada Ferrari'nin jumping degerinin 16 olmasi konusunda yorum yapan sizsiniz. Yazdiginiz hic bir sey heading ile alakali degil. Bu yazildiginda siz karsinizdakini sizin hatanizi kollamakla sucluyorsunuz.

2. bu maddeye daha önceki silinen msjımda cvp vermiştim tekrar veriyim.. yanlış anlaşılma bir kere, bilemedin iki kere olur.. aynı dili konuşan belirli seviyenin üzerindeki insanlarız.. eğer ki aynı kişi sürekli olarak bende bir art niyet arıyor ve sürekli olarak söylemek istediklerimi yanlış anlıyor yada çarpıtıyorsa kusura bakmayın ama ben burada her normal insan gibi ön yargı ararım..
Kisisel sorununuz varsa, bunu karsilikli yazma yeri burasi degil. Forumda ozel mesaj yazabiliyorsunuz.

3. yine silinen msjımda bu konu hakkında da düşüncemi belirtmiştim.. bnm herkesin düşüncesine ve bu düşünceleri paylaşmasına saygım var.. ki burada kendi düşüncemi paylaştığım msjlar silindiği için tepki gösteren birisi olarak bunun aksini yapmam halinde kendimle çelişmiş olurum.. ben sadece bir fikri ortaya atarken (ferrari.nin heading 14-15 olsn derken mesela) giden gökhanla yerine gelen ferrari arasında yada bunun gibi benzer seviyede mücadele eden oyuncuların aldığı değerlere de bakarak yorum yapalım dedim.. ( emre başlığında emre için 145 ca uygundr diye narkadaşa o zmn ayhan için 140 ca brz fazla değil mi şeklinde bir örnek verdiğim gibi)
Mehmet Topuz 145,
Nuri Sahin 137,
Ozer Hurmaci 135.

Ayhan bunlarin arasinda nerelerde olur?

5. serdar eyilik 110, ismail köybaşı 118 ca.. mehmet topal yada ayhan 140, ernst 143 ca.. ernst.i birçok kişi bilir ama ya ayhanı?? yada ismail.i özellikle -uefanındı yanlış hatırlamıyosam- sitesinde potansiyelli oyuncular arasında gösterilmesi, milli takıma seçilmesi sonucu duyanlar vardır.. peki serdarı kim duymuştur??Yaptigim yorumu da anlamamissiniz ve ters cevap vermissiniz. Tipki yukarida Cengiz'in yazdigina yaptiginiz gibi.

Ancak mesajiniz esasinda belki de siz farkinda olmadan guzel bir seyi ortaya cikartiyor.

Size gore Italya'dan geldigi icin iyi stoper olan (Ferrari kotu stoper demiyorum kesinlikle) Ferrari, Gokhan'dan her konuda iyi olmalidir.

Bu durumda Turkiye'den pek kaliteli bek cikmaz deyip Ismail'in CA'yi indirmek gerekli degil mi? Karsilastirdiginiz oyuncu da Serdar Eylik. Bir bek degil, bir forvet.

Serdar yillardir kendi mevkisinde milli takimlarda oynuyor. Ismail Koybasi ise sol acikda standart bir oyuncuyken beke kaydiktan sonra cok daha onemli bir oyuncu oluveriyor.

Mevcut CA'lari ile
Ismail en iyi 2. Turk sol bek,
Serdar en iyi 26. Turk sol kanat.

Memlekette bek yetismiyor ki Ismail'i onemseyelim, degil mi? Ferrari'yi siz onemsiyorsunuz. Italya'dan geldigi, Italyan milli takiminda oynadigi icin. Ayni sekilde dusunerek Ismail'i hic onemsememeniz lazim. Turk oldugu, bek olarak sadece yaklasik 1 yildir oynadigi ve bu mevkide oynamayi daha cok yeni ogrendigi icin.

Ancak Ismail en iyi 2. Turk sol bek yapilmis. Itiraz ettiginiz Serdar ise 18 takimli ligimizde yabanci olmasa bile ancak orta siralardaki bir takimin yedek sol kanat oyuncusu oluyor.

Tecrubeli FM oyuncusuyum diyorsunuz. Tecrubenizi gosteremiyorsaniz (jumping'den bahsederken heading'den bahsettiginizi sanmadiginizda mesela) karsinizdakileri tehdit etmeden veya suclamadan once dilinizi isirmaniz belki de en dogrusu olur.

Aydin
24.Kasım.2009, 03:20
"Şu oyuncuyu herkes bilir ama şu oyuncuyu kimse bilmez" yorumlarını yapmaya gerek yok bence.

Ayhan için geçen sene hamburg'un hocası olan Martin Jol, "keşke benim takımımda da bir ayhan olsa" demişti.

Norveç liginde hatta meksika liginde bile 140 pa'lı sizin tanımadığınız bir hayli oyuncu bulabilirsiniz. Bu yüzden "kim tanıyor bu adamı" diyerek oyuncuyu kötülemek yerine daha sağlıklı eleştiriler yaparsanız hemfikir olacağımız konuların çıkacağını sanıyorum.

tearkan
24.Kasım.2009, 03:41
Yazdiginizi tekrar okuyun.

Yazdiklariniz da duruyor bu arada.

Polemige girmek istemiyorum demistim size daha once, baska bir konuda idi. Ancak yine polemige giriyoruz maalesef. Cunku karsinizdakinin yazdigini okuma aliskanliginiz yok. Yazarken de dikkatsizce yaziyorsunuz. Ilk olarak Turkce'de .. yoktur. Cumleler buyuk harf ile baslar. bnm degil Benim. msjimi degil mesajimi yazabilirsiniz pekala. Bu biiiiir.

Ikinci olarak Gokhan Zan'in Alex'e kafa vurdurmasi ornegini veren sizsiniz. Bunun heading ile alakasi yok. Siz heading'den bahsetmek isteseniz de kotu ornek mesajinizin etkisini zayiflatiyor.

Ucuncu olarak orada Ferrari'nin jumping degerinin 16 olmasi konusunda yorum yapan sizsiniz. Yazdiginiz hic bir sey heading ile alakali degil. Bu yazildiginda siz karsinizdakini sizin hatanizi kollamakla sucluyorsunuz.

Kisisel sorununuz varsa, bunu karsilikli yazma yeri burasi degil. Forumda ozel mesaj yazabiliyorsunuz.

Mehmet Topuz 145,
Nuri Sahin 137,
Ozer Hurmaci 135.

Ayhan bunlarin arasinda nerelerde olur?

Yaptigim yorumu da anlamamissiniz ve ters cevap vermissiniz. Tipki yukarida Cengiz'in yazdigina yaptiginiz gibi.

Ancak mesajiniz esasinda belki de siz farkinda olmadan guzel bir seyi ortaya cikartiyor.

Size gore Italya'dan geldigi icin iyi stoper olan (Ferrari kotu stoper demiyorum kesinlikle) Ferrari, Gokhan'dan her konuda iyi olmalidir.

Bu durumda Turkiye'den pek kaliteli bek cikmaz deyip Ismail'in CA'yi indirmek gerekli degil mi? Karsilastirdiginiz oyuncu da Serdar Eylik. Bir bek degil, bir forvet.

Serdar yillardir kendi mevkisinde milli takimlarda oynuyor. Ismail Koybasi ise sol acikda standart bir oyuncuyken beke kaydiktan sonra cok daha onemli bir oyuncu oluveriyor.

Mevcut CA'lari ile
Ismail en iyi 2. Turk sol bek,
Serdar en iyi 26. Turk sol kanat.

Memlekette bek yetismiyor ki Ismail'i onemseyelim, degil mi? Ferrari'yi siz onemsiyorsunuz. Italya'dan geldigi, Italyan milli takiminda oynadigi icin. Ayni sekilde dusunerek Ismail'i hic onemsememeniz lazim. Turk oldugu, bek olarak sadece yaklasik 1 yildir oynadigi ve bu mevkide oynamayi daha cok yeni ogrendigi icin.

Ancak Ismail en iyi 2. Turk sol bek yapilmis. Itiraz ettiginiz Serdar ise 18 takimli ligimizde yabanci olmasa bile ancak orta siralardaki bir takimin yedek sol kanat oyuncusu oluyor.

Tecrubeli FM oyuncusuyum diyorsunuz. Tecrubenizi gosteremiyorsaniz (jumping'den bahsederken heading'den bahsettiginizi sanmadiginizda mesela) karsinizdakileri tehdit etmeden veya suclamadan once dilinizi isirmaniz belki de en dogrusu olur.

Öncelikle silinen mesajlarımın ssler ve si gamese yazılacak bir yazıdan bahsedince bir anda neden geri geldiğini sorardım ama sanırım buna hiç gerek yok bunu ikimiz de iyi biliyoruz. Neyse ki sayfanın mesajlar silindikten sonraki halinin de ssini almıştım. iBurada mesaja cevap vermek yerine kaç kişinin Türkçe'sini eleştirdiniz onu da çok merak ediyorum; ama bulabildiğiniz her yerden eleştirmek sizin tercihiniz bir şey diyemem. (ayrıca bana bunu söyleyen birisi Türkçe yazarken Türkçe karakterler kullansa ve ister edat ister bağlaç olarak kullanılmış olsun bir cümleye 'ancak' kelimesi ile başlanmayacağını bilse keşke)

Sizin verdiğinizi örneğe bakacak olursak Gökhanla kıyaslamak için verdiğinizi oyuncuyu Türkiye'de çok duyan yoktur evet; ama Gökhan'ı İngiltere'de kaç kişi duymuştur acaba? Alex örneğine gelince; ben derdimi anlatmak adına vermemiştim o örneği, bunu açıklamaya da çalıştım; ama böyle anlaşıldı ki bu da normal ve o konuda hatalı olduğumu da belirttim zaten. Kimseyle kişisel bir sorunum yok karşılıklı konuşmayı bırak yüzünü bile görmediğim insanla da böyle bir durum olmaz, olamaz zaten. Son olarak ben Ferrari'nin heading değeri ile ilgili yorum yaparken bir kafa topu mücadelesini kazanmak adına gerekli olabilecek, ilk etapta insanların aklına gelen özellikleri belirtirken jumping özelliğinden de bahsettim. Asıl söylemek istediğim heading ile ilgiliydi ki bunu yeterince anlaşılır bir şekilde ifade ettiğimi düşünüyorum; ama burada insanlar özellikle eleştiriyle karşılaşınca lafı öyle bir yerden anlayıp öyle bir yere taşıyorlar ki ne dediğini kendin bile şaşırıyosun.

Ayrıca burada bir oyuncu hakkında yorum yaparken bir başka oyuncudan bahsetmek neden illa ki onu eleştirmek olarak algılanıyor, insanlar hemen savunmaya geçiyor bunu anlayabilmiş de değilim açıkcası. Emre derken Ayhan demek, Ayhan'ı kötülemek olarak algılanıyor. Örneğin, farzedelim ki Serdar Özkan ile ilgili konuşurken abartılı bulduğunuz bir özellik için 'Messi'nin değeri şu kadar' şeklinde bir yorum yaptınız. Bunu yapmak Serdar'ı kötülemek değildir sadece Serdar'ın özelliğinin fazla olduğunu belirtmeye, somutlaştırmaya çalışmaktır. (yada Messi'nin özelliğinin az)

not: Serdar ile Messi'yi kıyaslıyor değilim. Anlaşılması adına çok daha abes bir örnek vermek istedim sadece..
.
Birleştirilen Mesaj:

"Şu oyuncuyu herkes bilir ama şu oyuncuyu kimse bilmez" yorumlarını yapmaya gerek yok bence.

Ayhan için geçen sene hamburg'un hocası olan Martin Jol, "keşke benim takımımda da bir ayhan olsa" demişti.

Norveç liginde hatta meksika liginde bile 140 pa'lı sizin tanımadığınız bir hayli oyuncu bulabilirsiniz. Bu yüzden "kim tanıyor bu adamı" diyerek oyuncuyu kötülemek yerine daha sağlıklı eleştiriler yaparsanız hemfikir olacağımız konuların çıkacağını sanıyorum.

ben o yorumu arkadaşın verdiği örneğe yönelik olarak yaptım. normalde böyle bir kıyaslama ile oyuncu kalitesi belirenemeyeceğinin farkındayım. dünyadaki her oyuncuyu herkes bilemeyeceği için her ülkenin ayrı araştırmacısı var değil mi:)

Aydin
24.Kasım.2009, 04:53
Öncelikle silinen mesajlarımın ssler ve si gamese yazılacak bir yazıdan bahsedince bir anda neden geri geldiğini sorardım ama sanırım buna hiç gerek yok bunu ikimiz de iyi biliyoruz. Neyse ki sayfanın mesajlar silindikten sonraki halinin de ssini almıştım.

Ne silinen mesajı gördüm, ne de konuyla bir alakam var ama şunu belirtmeden geçemeyeceğim, "sigames'e mail atarım" demenizle yapacağımız şeyler değildir bunlar. Başka konularda da yönetici arkadaşların sildiği mesajları hatalı bulup geri getirdiğimiz olmuştur. Ben bunu çok yapmışımdır. Bu da onlardan farklı değildir.

Sigames'e dilediğiniz şekilde yazı yazabilirsiniz. Bu konuda size hiçbir yaptırırımımız olamaz. diğer forumları gezerseniz size cevap hakkı bile vermeden konu kitlenir, kapatılır ve hatta siteden uzaklaştırılabilirsiniz. ama burada bunlar olmaz. mesajınızın geri alınması da bu doğrultudadır. o bakımdan gönlünüzü ferah tutun. bu konuda kimseden çekindiğimiz veya korktuğumuz yok. çünkü çekineceğimiz bir konu değil.

tearkan
24.Kasım.2009, 05:14
Ne silinen mesajı gördüm, ne de konuyla bir alakam var ama şunu belirtmeden geçemeyeceğim, "sigames'e mail atarım" demenizle yapacağımız şeyler değildir bunlar. Başka konularda da yönetici arkadaşların sildiği mesajları hatalı bulup geri getirdiğimiz olmuştur. Ben bunu çok yapmışımdır. Bu da onlardan farklı değildir.

Sigames'e dilediğiniz şekilde yazı yazabilirsiniz. Bu konuda size hiçbir yaptırırımımız olamaz. diğer forumları gezerseniz size cevap hakkı bile vermeden konu kitlenir, kapatılır ve hatta siteden uzaklaştırılabilirsiniz. ama burada bunlar olmaz. mesajınızın geri alınması da bu doğrultudadır. o bakımdan gönlünüzü ferah tutun. bu konuda kimseden çekindiğimiz veya korktuğumuz yok. çünkü çekineceğimiz bir konu değil.

Öncelikle benim si gamese atacağım mesaj sadece bu konuyla alakalı değil. Mesajların geri getirilmesinin sebebinin 'si gamese mesaj atarım' demem olduğunu söylemeye çalışmadım orada. Bariz bir hata saklanması, üslup uyarıları yapıp da sonrada mesaj editlemeler vs. söz konusuydu alıntı yaptığım arkadaş da bunu biliyordu o yüzden ikimiz de biliyoruz diyerek ona hitaben yazdım o yazıyı. Yanlış anlaşılma için kusura bakmayın.

Mesajların silinmesi konusuna gelecek olursak da; önce 'gereksiz' yaftası yapıştırılan ve silinen mesajlar nasıl bir anda gerekli oluverdi ben bunu anlayamıyorum. Madem o mesajlar gereksizdi, neden mesajları silen arkadaş benim o gereksiz mesajlarımdan alıntılar yaparak beni eleştirmek yerine 'konu ile alakalı olmayan mesajlar atıyorsunuz' diyerek beni uyarıp mesajları o sırada silmedi? Perpetua nickli yöneticinin (sanırım ismi Ömer; ancak kişisel samimiyetimiz olmaması sebebiyle kendisinden adıyla bahsetmemi istemeyebilir) de 56 numaralı mesajda belirttiği üzere özel mesaj atılabiliyor forumda.

Aydin
24.Kasım.2009, 05:35
Sorularınızın cevabını muhattap olan kişiler verir ama şu konunun Matteo Ferrari olması gerekirken hakkaten kendim de dahil olmak üzere konuyla alakasız bir sürü mesaj yazılmış.

Yönetimden bir şikayetiniz varsa, silinmiş mesajlarınıza tepki olarak bunu "destek forumu"nda belirtirseniz hem bu konuyu daha fazla meşgul etmemiş oluruz, hem bir hata yapıldıysa da bunun gereğini yaparız.

Şimdilik bu tartışmanın en azından bu konuda uzamamasını rica ediyorum çünkü bir beşiktaşlı bu konuyu girdiğinde 2. sayfaya bakıp "bu adamlar neyi tartışıyor acaba" diyecek. .)

Lütfen bundan sonraki mesajlar Ferrari üzerinden devam etsin.

brotha
24.Kasım.2009, 05:59
Bencede gereksiz bir tartisma uzamis Ferrari konusunu isgal etmis.

Yalniz Omer Abiye bir cevabim var Ayhan bu 3 lu arasinda nerede olur demis.Birincisi Ozer Hurmacinin orda olmasina anlam veremedim ama bakis acimiz farkli. Bir baska konudada Ozerin mevkisinin orasi oldugunu dusundugunu belirtmistin ben ise ofansif kanat oldugunu dusundugumu. Neyse bence Ayhan orda en fazla Nuri Sahin ile yani 137 Ca ya sahip olabilir. Yeri orasidir.

Ferrari Konusunda ise Heading ,Jumping 16 16 olmalidir bana gore, illa ca diye tutturuluyorsa 15 15 e de cok itiraz etmem.

perpetua
24.Kasım.2009, 14:16
Öncelikle silinen mesajlarımın ssler ve si gamese yazılacak bir yazıdan bahsedince bir anda neden geri geldiğini sorardım ama sanırım buna hiç gerek yok bunu ikimiz de iyi biliyoruz. Neyse ki sayfanın mesajlar silindikten sonraki halinin de ssini almıştım. iBurada mesaja cevap vermek yerine kaç kişinin Türkçe'sini eleştirdiniz onu da çok merak ediyorum; ama bulabildiğiniz her yerden eleştirmek sizin tercihiniz bir şey diyemem. (ayrıca bana bunu söyleyen birisi Türkçe yazarken Türkçe karakterler kullansa ve ister edat ister bağlaç olarak kullanılmış olsun bir cümleye 'ancak' kelimesi ile başlanmayacağını bilse keşke)

Mesajlarinizin silinme islemi dogru. Geri getirilmesinin nedeni, nasil cevap verdiginizin ortaya cikmasi.

Bu arada duzeltmeniz icin tesekkur ederim. On uc yasimdan beri yurt disinda oturuyorum. Turkcemin biraz "pasli" oldugunu da hic bir zaman inkar etmedim. En azindan duzgun yazmak icin caba sarf eden ile Turkce'yi tamamen katledeni ayirmak mumkun yukarida yazilanlarda.

Sizin verdiğinizi örneğe bakacak olursak Gökhanla kıyaslamak için verdiğinizi oyuncuyu Türkiye'de çok duyan yoktur evet; ama Gökhan'ı İngiltere'de kaç kişi duymuştur acaba?
Birisi Euro 2008 yari finalinde oynamis. Digeri premier lig'de sahaya cikmamis. Polemik yaratmak disinda hic bir isleviniz yok maalesef. Karsinizdakinin ne yazmak istedigini, yazdiginin ne anlama geldigini anlamaya hic ugrasmiyorsunuz.

Alex örneğine gelince; ben derdimi anlatmak adına vermemiştim o örneği,
Adina mi? Icin kelimesi artik moda degil mi? Gittikce daha cok kullanildigi icin nedense bu adina kelimesi yanlis bir sekilde olsa da kullaniliyor. Bunu maalesef televizyonda konusan onemli politikacilarimiz bile yapiyor.

adına zf. Bir şeyin veya bir kimsenin namına, hesabına, yerine

bunu açıklamaya da çalıştım; ama böyle anlaşıldı ki bu da normal ve o konuda hatalı olduğumu da belirttim zaten. Kimseyle kişisel bir sorunum yok karşılıklı konuşmayı bırak yüzünü bile görmediğim insanla da böyle bir durum olmaz, olamaz zaten. Son olarak ben Ferrari'nin heading değeri ile ilgili yorum yaparken bir kafa topu mücadelesini kazanmak adına gerekli olabilecek, ilk etapta insanların aklına gelen özellikleri belirtirken jumping özelliğinden de bahsettim. Asıl söylemek istediğim heading ile ilgiliydi ki bunu yeterince anlaşılır bir şekilde ifade ettiğimi düşünüyorum; ama burada insanlar özellikle eleştiriyle karşılaşınca lafı öyle bir yerden anlayıp öyle bir yere taşıyorlar ki ne dediğini kendin bile şaşırıyosun.
Heading'in kafa topu mucadelesini kazanmak ile alakasi yok. Kafa topu mucadelesini kazanmaktan bahsediyorsaniz, heading'in mesajinizin icinde yeri yok. Bravery'den bahsedin, positioning'den bahsedin, strength'den bahsedin, jumping'den bahsedin. Heading'in tam olarak ne oldugu yukarida S4mp1y0N'un mesajinda gayet belirgin.

Insanlar lafi bir yerden alip baska yere tasir. Kendinizi yeterince ifade etmezseniz veya yanlis ifade ederseniz, yanlis kelimeleri, cumleleri kullanirsaniz bu gayet dogaldir. Bu nedenle de yazarken kelimeleri dikkatli secmek ve de yazan diger kisilerin yazdigini okumak ve anlamaya calismak onemlidir. Sozlu olarak diyalogda bu tip yanlis anlasilmalar nisbeten cabuk atlatilir. MSN uzerinden diyalogda cabuk mudahale edip yanlis anlasilma ortadan kalkabilir. Forum'da ise bir yanlis anlasma insanlarin cok farkli yonlere dogru yazmalarina neden olabilir. Bunu goz onunde tutarak mesajlari okumak ve de yazmak en sagliklisi olsa gerek.

Sorunun ortaya cikmasinin nedeni sizin kendi yazdiginizin gayet net oldugunu varsaymaniz. Geri donup okuyun ne yazdiginizi. Heading ozelligi ile hic alakasi yok verdiginiz orneklerin ve diger yazdiklarinizin. Bu nedenle yanlis anlasilmasi da gayet dogal. Size cevap veren kisiye cikismak yerine, kisaca "yanlis anlatmisim saniyorum" yazip konuya donmek yerine bu polemigin cikmasina katkida bulunmussunuz.

Ayrıca burada bir oyuncu hakkında yorum yaparken bir başka oyuncudan bahsetmek neden illa ki onu eleştirmek olarak algılanıyor, insanlar hemen savunmaya geçiyor bunu anlayabilmiş de değilim açıkcası. Emre derken Ayhan demek, Ayhan'ı kötülemek olarak algılanıyor. Örneğin, farzedelim ki Serdar Özkan ile ilgili konuşurken abartılı bulduğunuz bir özellik için 'Messi'nin değeri şu kadar' şeklinde bir yorum yaptınız. Bunu yapmak Serdar'ı kötülemek değildir sadece Serdar'ın özelliğinin fazla olduğunu belirtmeye, somutlaştırmaya çalışmaktır. (yada Messi'nin özelliğinin az)
Neden boyle dusundugunuzu somut orneklerle yazarsaniz herhangi bir sorun olmaz. Serdar'in o ozelligi neden Messi'den X puan dusuk olmalidir? Siz boyle hissediyorsaniz bu hissinizin nedenini bu forumu okuyanlarin bildigini varsaymaniz ne kadar dogru? Eger mantik cercevesinde bir neden yazacak kadar karsilastirma yapamiyorsaniz, yorum yapmaniz ne kadar dogru?

tearkan
25.Kasım.2009, 03:57
Mesajlarinizin silinme islemi dogru. Geri getirilmesinin nedeni, nasil cevap verdiginizin ortaya cikmasi.

Aynı uygulamanın, aynı kişi tarafından farklı mesaj ve üsluplara karşı da yapıldığını gördüm. Bu nedenle bu kadar üzerinde durdum ve tepki verdim. Bu konuda sizden farklı düşünüyorum ve uzlaşamayacağımızın farkındayım. Dolayısıyla uzatmanın bir manası yok sanırım.

Bu arada duzeltmeniz icin tesekkur ederim. On uc yasimdan beri yurt disinda oturuyorum. Turkcemin biraz "pasli" oldugunu da hic bir zaman inkar etmedim. En azindan duzgun yazmak icin caba sarf eden ile Turkce'yi tamamen katledeni ayirmak mumkun yukarida yazilanlarda.

Rica ederim. Faydası olduysa ne mutlu bana. Açık konuşmak gerekirse çok düzgün yazmak; en azından derdimi anlatabildiğimi düşündüğüm sürece imla kurallarına dikkat etmek gibi bir çabam yoktu. (vakit kazanmak için sanırım yerine 'snrm' yazmanın Türkçe'yi katletmek olduğunu düşünmüyorum şahsen; ancak böyle düşünene de saygım var)

Birisi Euro 2008 yari finalinde oynamis. Digeri premier lig'de sahaya cikmamis. Polemik yaratmak disinda hic bir isleviniz yok maalesef. Karsinizdakinin ne yazmak istedigini, yazdiginin ne anlama geldigini anlamaya hic ugrasmiyorsunuz.

Bence sizin bu yaptığınız tartışma çıkarmak. Ne söylediğim çok açık. İbrahim Toraman da o mevkide Gökhan kadar iyi oynayabilir; ancak Fatih Terim onu kadroya almadı diye kötü oyuncu mu oldu? Dünya Kupası'nda üçüncülük yaşanayan kadroda olan Yıldıray Fatih Terim döneminde sakatlık sorunu olmadığı zamanlarda bile kadroya alınmadı yada Konfederasyon Kupası'nda üçüncülük yaşayan Okan Yılmaz'ın bugün ikinci ligde olduğunu kaçımız biliyoruz? Milli takıma seçilmek yada seçilmemek biraz da ülke milli takımının kalitesiyle veya kadroyu belirleyenlerin tercihleriyle alakalı olabiliyor. Bence bunu özellikle bizim ülkemizde oyuncu kalitesini belirlemek için kriter olarak almamak lazım. Siz de benim söylemek istediğimi tam anlayamamışsınız sanırım ya da sizin iddia edeceğiniz gibi ben anlatamamışım.

Adina mi? Icin kelimesi artik moda degil mi? Gittikce daha cok kullanildigi icin nedense bu adina kelimesi yanlis bir sekilde olsa da kullaniliyor. Bunu maalesef televizyonda konusan onemli politikacilarimiz bile yapiyor.

adına zf. Bir şeyin veya bir kimsenin namına, hesabına, yerine

Heading'in kafa topu mucadelesini kazanmak ile alakasi yok. Kafa topu mucadelesini kazanmaktan bahsediyorsaniz, heading'in mesajinizin icinde yeri yok. Bravery'den bahsedin, positioning'den bahsedin, strength'den bahsedin, jumping'den bahsedin. Heading'in tam olarak ne oldugu yukarida S4mp1y0N'un mesajinda gayet belirgin.

Uyarı için teşekkürler.

Sorunun ortaya cikmasinin nedeni sizin kendi yazdiginizin gayet net oldugunu varsaymaniz. Geri donup okuyun ne yazdiginizi. Heading ozelligi ile hic alakasi yok verdiginiz orneklerin ve diger yazdiklarinizin. Bu nedenle yanlis anlasilmasi da gayet dogal. Size cevap veren kisiye cikismak yerine, kisaca "yanlis anlatmisim saniyorum" yazip konuya donmek yerine bu polemigin cikmasina katkida bulunmussunuz.

Verdiğim örnekler hatalı olabilir; ancak en azından heading ile ilgili bir şeyler yazmaya çalıştığım çok açık. Yazının en başında bu özelliğin düşürülmesine tepki verdiğimi belirtmişim çünkü. Bunu görüp de yanlış veriler kullanıyorsunuz yazmak yerine beni eleştirmek de tartışmanın çıkış noktası. (polemik yerine tartışma kelimesini kullanmayı tercih ettim; çünkü Fransızca polémique kelimesinden gelen polemik, sanılanın aksine sadece siyaset, bilim ve edebiyat alanında yapılan sert tartışmadır)

Neden boyle dusundugunuzu somut orneklerle yazarsaniz herhangi bir sorun olmaz. Serdar'in o ozelligi neden Messi'den X puan dusuk olmalidir? Siz boyle hissediyorsaniz bu hissinizin nedenini bu forumu okuyanlarin bildigini varsaymaniz ne kadar dogru? Eger mantik cercevesinde bir neden yazacak kadar karsilastirma yapamiyorsaniz, yorum yapmaniz ne kadar dogru?

Emre başlığında Ayhan-Emre karşılaştırması yaptığımda rıdanv (nickini yanlış yazdıysam kusura bakmasın) ne söylemek istediğimi rahatlıkla anlamış ve bu doğrultuda bir cevap vermişti. (ki tek yaptığım Emre için 145 ca normal bence şeklindeki mesajını alıntılayıp ama Ayhan'ın ca'sı da şu kadar demekti) Sanırım mantık çerçevesinde karşılaştırma yapabiliyorum. Yeter ki karşımdaki yazdıklarıma kötü niyetli olduğum önyargısıyla yaklaşmasın. :icon_smile:

Ben bu konuyla ilgili olarak kendi yaptığım yorumların anlaşılmadığından yakınmadım orada. Genel olarak çoğu kişi bu şekilde davranıyor. Fbli bir oyuncu için Gsli örneği verilse hemen Gsliler isyan ediyor, Gsli için Fbli örneği verilse Fbliler. Oysa Ayhan-Emre kıyaslamasını iki Beşiktaşlı yapınca rahatlıkla birbirinin ne demek istediğini anlıyor. Şahsi fikrim; fanatiklik, hem yöneticiler açısından hem de üyeler açısından bazen birçok şeyin önüne geçebiliyor. (üzerinize alınmamanız ve buradan da bir tartışma çıkmaması için tek tek isim vermeme gerek yoktur umarım:icon_smile:)

Redrum
25.Kasım.2009, 09:20
Ferrari Skrtel'den daha iyi olamaz diye bir kural mı var?

Aynen oyle yani, neye gore kime gore ? Kariyer desen Ferraride var,Milli takim desen Italya Milli Takiminda 11 kez oynamis. Su anki performansina baksan cok iyi.Neyse biraz daha izlemekte fayda var.
Öyle bir kural yok da, Skrtel, Ferrari'den daha iyi. Dolayısıyla oyunda da daha iyi olamaz.

MetSel
25.Kasım.2009, 09:43
Öyle bir kural yok da, Skrtel, Ferrari'den daha iyi. Dolayısıyla oyunda da daha iyi olamaz.

Aynen. Hem heading jumping artsin falan gordum, benim oyunda 16-18 olmus ve simdi de arsenalde. Daha ne olsun anlamadim?! :confused:

anilton
25.Kasım.2009, 12:53

Bence de Ferrari Skrtel'dan daha iyi.Nasıl olacak?

perpetua
25.Kasım.2009, 18:52
Aynı uygulamanın, aynı kişi tarafından farklı mesaj ve üsluplara karşı da yapıldığını gördüm. Bu nedenle bu kadar üzerinde durdum ve tepki verdim. Bu konuda sizden farklı düşünüyorum ve uzlaşamayacağımızın farkındayım. Dolayısıyla uzatmanın bir manası yok sanırım.

Bence sizin bu yaptığınız tartışma çıkarmak. Ne söylediğim çok açık. İbrahim Toraman da o mevkide Gökhan kadar iyi oynayabilir; ancak Fatih Terim onu kadroya almadı diye kötü oyuncu mu oldu?
Bunu soyledigimi herhangi bir yerde goremezsiniz. Zaten Toraman'in CA olarak Gokhan'dan yuksek olmasi da bunu gosteriyor saniyorum.

Ancak bir gercek var ki Toraman tercih edilmiyor. Bu tercih edilmemenin bir mantigini arayip Toraman'in zaaflarini bulmak icin bir firsat olarak da gorulebilir. Pekala Toraman'in Besiktas'da oynamasi istenen oyun Besiktas'in teknik ekibine uygun olabilir. Besiktas'in teknik ekibinin tercihlerine uygun olabilir. Veya Besiktas'in teknik ekibi, Ibrahim Toraman kontratli bir oyuncu oldugu icin taktigini Toraman'a gore uyarlayabilir.

Milli takimda ise durum biraz farkli. Fatih Terim'in oynatmak istedigi futbol (bu futbol anlayisina katilirsiniz veya katilmazsiniz, milli takimin basinda oldugu surece nasil bir futbol oynayacagi kararini vermek Fatih Terim'e aittir) eger Ibrahim Toraman'in basarili olabilecegi bir futbol degilse bu milli takima surekli secilen Gokhan Zan'in Toraman'dan cok daha iyi oldugunu da gostermez, Ibrahim Toraman'in Gokhan Zan'dan cok daha iyi oldugunu da gostermez. Kimin daha iyi oldugunu oyuncularin ozellikleri belirler, hangi durumda hangisinin daha iyi oldugunu ozellikleri belirler.

Dünya Kupası'nda üçüncülük yaşanayan kadroda olan Yıldıray Fatih Terim döneminde sakatlık sorunu olmadığı zamanlarda bile kadroya alınmadı yada Konfederasyon Kupası'nda üçüncülük yaşayan Okan Yılmaz'ın bugün ikinci ligde olduğunu kaçımız biliyoruz? Milli takıma seçilmek yada seçilmemek biraz da ülke milli takımının kalitesiyle veya kadroyu belirleyenlerin tercihleriyle alakalı olabiliyor. Bence bunu özellikle bizim ülkemizde oyuncu kalitesini belirlemek için kriter olarak almamak lazım. Siz de benim söylemek istediğimi tam anlayamamışsınız sanırım ya da sizin iddia edeceğiniz gibi ben anlatamamışım.
Yorumunuz aynen bu sekildeydi:
" ferari.nin headingini düşürmek, hele ki 15e düşürmek bu adamın en önemli defansif özelliklerinden birini elinden almaktan başka bişey değildir.. hele ki burda 14 olmasını; yani gökhan zanla aynı değeri almasını isteyenler de gördüm ya diyecek pek bişey kalmamış snrm.. yahu geçen senelerde top ona doğru geldiğinde gözlerimizi kapadığımız, hani şu 5 metre gerisinde gelen, -oyuna göre konuşuyorum- kendisinden boy olarak 17 cm kısa jumping olarak 13 puan düşük alex.e derbi maçta kafa vurduran gökhan zan.. (şimdi rica ediyorum kimse bana ''ama gökhan milli takım stoperiii'' geyiği yapmasn.. fatih terim.in kişisel kompleksleri doğrultusunda bazı oyuncuları milli takıma almadığını hepimiz çok iyi biliyoruz.. bkz. mehmet topuz, ibrahim toraman.. yoksa onun kdr oynayacak en az iki üç adam sayarız çoğumuz.. ayrıca ferrari de dünyaya defans yapmayı öğreten, adamların ikinci liginden gelen tomas.ın bile iki büyük takımda forma giydiği italya. da 11 kez milli olmuş) "

Yanlis anlamami gerektiren cok sey var ortada. Tipki yukarida Aboo'nun yanlis anladigi gibi. Siz kendinizi anlatamamissiniz maalesef.

Yazdiklariniz ozetle
1. Ferrari'nin heading ozelligi 15'e dusmemeli,
2. Gokhan Zan'in Alex'e kafa vurdurmasi (jumping/positioning/concentration/bravery vs. ile ilgili ancak heading ile en ufak ilgisi yok) ve bu nedenle Ferrari'nin heading ozelliginin Gokhan ile esdeger/yakin olmamasinin gerektigi,
3. Gokhan'in milli takima Fatih Terim'in kisisel kompleksleri nedeniyle secildigi,
4. Ferrari'nin Italya'dan geldigi icin defans yapmayi iyi bildigi.

Neden bahsettiginizi belki siz biliyorsunuz. Ancak ben hala bilmiyorum. Ferrari'nin heading ozelliginin neden yuksek olmasi gerektigini hala somut bir neden ile ortaya koymadiniz cunku. Sizi yanlis anlayan kisiye de sert cikistiniz. Sorun da zaten bu. Siz cok acik bir sekilde Ferrari'nin heading ozelliginin neden daha yuksek olmasi gerektigini yazdiginizi saniyorsunuz fakat sizden bir kac mesaj yukarida Ferrari'nin heading'i icin bir baskasinin ortaya koydugu dusunce cok daha somut. Tabii sizden bir mesaj yukaridaki arkadasin Ferrari'nin heading degeri icin 16'nin uygun oldugunu yazmasi da bir baska dikkat ceken durum.

Bir seye daha deginmeden duramayacagim. Kisisel kompleksler nedeniyle Toraman ve Mehmet Topuz'un secilmemesini ortaya koymaniz, zaten neden yorumunuzun anlasilmadigini da bence gayet guzel ortaya koyuyor. Fatih Terim konusunda yukarida benim yazdigim gibi de dusunebilirdiniz ancak bunun yerine fesat dusunmeyi tercih ettiniz. Tipki yukarida Aboo hakkinda fesat dusundugunuz gibi.

Verdiğim örnekler hatalı olabilir; ancak en azından heading ile ilgili bir şeyler yazmaya çalıştığım çok açık. Yazının en başında bu özelliğin düşürülmesine tepki verdiğimi belirtmişim çünkü. Bunu görüp de yanlış veriler kullanıyorsunuz yazmak yerine beni eleştirmek de tartışmanın çıkış noktası. (polemik yerine tartışma kelimesini kullanmayı tercih ettim; çünkü Fransızca polémique kelimesinden gelen polemik, sanılanın aksine sadece siyaset, bilim ve edebiyat alanında yapılan sert tartışmadır)
polemik, -ği Fr. polémique a. 1. Söz dalaşı: �Ödüller, sataşmalar, polemikler tek yankılanma yolu olup çıktı.� -A. Ağaoğlu. 2. ed. Kalem kavgası: �Kavgalarım, edebiyat polemiğinin en canlı örnekleriydi o zaman.� -Y. Z. Ortaç.
Güncel Türkçe Sözlük

polemik Fr.polémique
Siyasi, bilimsel, edebî konularda sert tartışma: § �Hüseyin Cahid beyin ona dair Servet-i Fünun�da polemiklerden hatırlıyordu.� -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, 70. § �Ödüller, sataşmalar, polemikler, tek yankılanma yolu olup çıktı.� -Adalet Ağaoğlu, Göç Temizliği, 153. § �Bu makale, matbuat tarihimizde ilk polemiğin mihveri olmuş.� -Peyami Safa, Yazarlar-Sanatçılar-Meşhurlar, 28. § �� Beyaz Hala�dan birkaç yuvarlak, polemiğe açık söz koparmak için yanına yaklaşsalar da�� -Buket Uzuner, Uzun Beyaz Bulut (Gelibolu), 271. § �Romantizmi belli bir dönemin ve belli bir ülkenin moda cereyanını damgalamak için kullanırsak, yani maksadımız polemikse, Goethe�nin hükmü geçerli olabilir; romantizm beşer ruhunun ezeli bir temayülünü, sınır ve zaman tanımayan fetih ihtiyacını belirtiyorsa, olmaz.� -Cemil Meriç, Kırk Ambar, 81.
Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü

Hatta Yunanca kokenine gidersek πολεμικος (polemikos) yani saldirgan.

Yazdiginiz size gore acik olabilir. Onemli olan baskalarina acik olmasi degil mi? Mesela bu paragrafin icinde ben reflexes ve Ozden Ongun'u yan yana yazsam, Ozden Ongun'un reflekslerinin yukselmesi gerektigini gosterir mi?

Verdiginiz orneklerin hatali oldugunu kabul ediyorsaniz, ABOO'dan ozur dilemeniz gerekli degil mi? Tehdit savurdugunuz icin ozur dilemeniz gerekli degil mi?

Bu arada o tehditinizi ciddiye aldigim icin degil, tutumunuzdan hoslanmadigim icin size cevap yazdim. Simdi geriye bakinca kisisel tartismaya girdiginiz icin uyari vermek ve mesajinizi silmek demek ki daha dogru olurmus. Cunku ben de gereksizce tartismanin icine girdim. Sonuc ise elde var sifir. Hala Ferrari'nin heading ozelliginin neden yuksek olmasi gerektigi konusunda somut bir sey yazmadiniz.

Emre başlığında Ayhan-Emre karşılaştırması yaptığımda rıdanv (nickini yanlış yazdıysam kusura bakmasın) ne söylemek istediğimi rahatlıkla anlamış ve bu doğrultuda bir cevap vermişti. (ki tek yaptığım Emre için 145 ca normal bence şeklindeki mesajını alıntılayıp ama Ayhan'ın ca'sı da şu kadar demekti) Sanırım mantık çerçevesinde karşılaştırma yapabiliyorum. Yeter ki karşımdaki yazdıklarıma kötü niyetli olduğum önyargısıyla yaklaşmasın. :icon_smile:

Ben bu konuyla ilgili olarak kendi yaptığım yorumların anlaşılmadığından yakınmadım orada. Genel olarak çoğu kişi bu şekilde davranıyor. Fbli bir oyuncu için Gsli örneği verilse hemen Gsliler isyan ediyor, Gsli için Fbli örneği verilse Fbliler. Oysa Ayhan-Emre kıyaslamasını iki Beşiktaşlı yapınca rahatlıkla birbirinin ne demek istediğini anlıyor. Şahsi fikrim; fanatiklik, hem yöneticiler açısından hem de üyeler açısından bazen birçok şeyin önüne geçebiliyor. (üzerinize alınmamanız ve buradan da bir tartışma çıkmaması için tek tek isim vermeme gerek yoktur umarım:icon_smile:)Karsinizdaki kisi, sizinle ayni fikirde ise anlasmak cok kolaydir. Onemli olan karsinizdaki sizden farkli fikire sahip oldugu zaman bile duzgun bir sekilde iletisim kurmak. Baska bir konuda basarili oldugunuz, burada basarili oldugunuzu gostermiyor.

nouma16
26.Kasım.2009, 12:32
her özelliğini 20 yapın sırıtmaz

tearkan
26.Kasım.2009, 15:42
Karsinizdaki kisi, sizinle ayni fikirde ise anlasmak cok kolaydir. Onemli olan karsinizdaki sizden farkli fikire sahip oldugu zaman bile duzgun bir sekilde iletisim kurmak. Baska bir konuda basarili oldugunuz, burada basarili oldugunuzu gostermiyor.

Dikkat ediyorum da her seferinde yazdığım koca cevaptan tek tek cümleler seçip onlara cevap vermeyi ve böylelikle yazdığımı çarpıtmayı tercih ediyorsunuz. Gökhan milli takımda Euro 2008de yarı final gördü şeklindeki mesajınıza cevaben İbrahim Toraman da onun kadar oynar; ancak seçilmiyor diye kötü oyuncu mu oldu dedim ve ardından özellikle bizim ülkemizde milli takıma seçilmek iyi oyuncu olduğunuza dair net bir kriter değil dedim. Tutup benim yazdıklarımla tamamen alakasız olarak İbrahim'in cası Gökhan'dan fazla diye cevap vermeye kalktınız. İbrahim - Gökhan kıyaslaması yapıyor olsam Yıldıray örneğini niye vereyim? Açıkca da yazdım zaten milli takıma seçilme konusundaki düşünemi; ama daha öne de dediğim gibi tek bir cümleyi alıp ona cevap yazmayı tercih ediyorsunuz. Ayrıca polemikl için de TDK ( Türk Dil Kurumu) sözlüğüne bakmanızı tavsiye ederim. Yoksa internet sitesinden 'kopyala yapıştır' yapmayı ben de bilirdim. Madem gereksiz olduğunu iddia ediyorusunuz o halde daha fazla alıntı yapmayın mesajlarıma olsun bitsin. Tehdit konusuna gelince de mesajlarımın sizin iddia ettiğiniz sebeple silindiğine inanmıyorum. Bu zihniyetle mesajımı silenin şikayetimi de dikkate almayacağı düşüncesiyle si gamese mesaj atacağımı söylemek benim gözümde bir tehdit değil; dolayısıyla dilenmesi gerekecek bir özür de yok ortada. Selametle...

Redrum
26.Kasım.2009, 16:37
Bence de Ferrari Skrtel'dan daha iyi.Nasıl olacak?

Demek ki oyunu yapanlar, Rafael Benitez'in futbolu senden daha iyi bildiğini düşünüyolar. Yapacak birşey yok ne yazık ki.:uzgun:

anilton
26.Kasım.2009, 16:47
Demek ki oyunu yapanlar, Rafael Benitez'in futbolu senden daha iyi bildiğini düşünüyolar. Yapacak birşey yok ne yazık ki.:uzgun:

Doğru ya bunu düşünememiştim... :eek:

perpetua
26.Kasım.2009, 19:04
Dikkat ediyorum da her seferinde yazdığım koca cevaptan tek tek cümleler seçip onlara cevap vermeyi ve böylelikle yazdığımı çarpıtmayı tercih ediyorsunuz. Gökhan milli takımda Euro 2008de yarı final gördü şeklindeki mesajınıza cevaben İbrahim Toraman da onun kadar oynar; ancak seçilmiyor diye kötü oyuncu mu oldu dedim ve ardından özellikle bizim ülkemizde milli takıma seçilmek iyi oyuncu olduğunuza dair net bir kriter değil dedim. Tutup benim yazdıklarımla tamamen alakasız olarak İbrahim'in cası Gökhan'dan fazla diye cevap vermeye kalktınız. İbrahim - Gökhan kıyaslaması yapıyor olsam Yıldıray örneğini niye vereyim? Açıkca da yazdım zaten milli takıma seçilme konusundaki düşünemi; ama daha öne de dediğim gibi tek bir cümleyi alıp ona cevap yazmayı tercih ediyorsunuz.

Tek bir cumleyi alip carpitmak mi? Sizin olayi dallandirip, budaklandirirken Fatih Terim'in komplekslerine baglamanizin yanlis oldugunu belirtmek konuyu yanlis yere cekmekse kendi mesajlarinizi dikkatlice okuyun. Size cevap olarak yazdigim ilk mesajin gayet net oldugunu dusunuyorum. Demek ki degilmis. Konuyu surekli farkli yonlere siz cektiniz cunku.

Ayrıca polemikl için de TDK ( Türk Dil Kurumu) sözlüğüne bakmanızı tavsiye ederim. Yoksa internet sitesinden 'kopyala yapıştır' yapmayı ben de bilirdim.
Elimin altinda TDK sozlugu maalesef yok. Ancak polemik sozcugunun taniminin TDK internet sitesinden alinmis oldugu da gercek. En guncel sozluge buradan ulasilabilecegini varsaymak pek de yanlis olmaz saniyorum.

http://tdkterim.gov.tr/bts/?kategori=verilst&kelime=polemik&ayn=tam (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftdkterim.gov.tr%2F bts%2F%3Fkategori%3Dverilst%26kelime%3Dpolemik%26a yn%3Dtam)

Madem gereksiz olduğunu iddia ediyorusunuz o halde daha fazla alıntı yapmayın mesajlarıma olsun bitsin. Tehdit konusuna gelince de mesajlarımın sizin iddia ettiğiniz sebeple silindiğine inanmıyorum. Bu zihniyetle mesajımı silenin şikayetimi de dikkate almayacağı düşüncesiyle si gamese mesaj atacağımı söylemek benim gözümde bir tehdit değil; dolayısıyla dilenmesi gerekecek bir özür de yok ortada. Selametle...Bu kafa yapisina sahipseniz, bence bir daha arastirma bolumunde yazmamaniz sizin icin daha saglikli olur (bu yazdigim bir tehdit degildir).

Zaten bu kadar mesajdan sonra esas konu olan Ferrari'nin toplara isabetli bir sekilde kafa vurma becerisine ornek gostererek mantikli bir sekilde yorum yapamiyorsaniz, amacinizin arastirmaya katkida bulunmak oldugu sonucuna nasil varabilir okuyan?

Addolorato
26.Kasım.2009, 19:24
Important Matches özelligi kesinlikle 17-18 olmalı. Şu zamana kadar hiç bir büyük maçta kötü oynadıgını görmedim.

tearkan
27.Kasım.2009, 02:52
Tek bir cumleyi alip carpitmak mi? Sizin olayi dallandirip, budaklandirirken Fatih Terim'in komplekslerine baglamanizin yanlis oldugunu belirtmek konuyu yanlis yere cekmekse kendi mesajlarinizi dikkatlice okuyun. Size cevap olarak yazdigim ilk mesajin gayet net oldugunu dusunuyorum. Demek ki degilmis. Konuyu surekli farkli yonlere siz cektiniz cunku.

Söylediğimi yanlış anlamışsınız; daha doğrusu anlayamamışsınız. Gökhanla aynı ca değerine sahip bir oyuncu örneği vermiş ve biri takımında bile forma giyemiyorken Gökhan milli takımda Euro 2008de yarı final gördü şeklinde bir örnek vermiştiniz. Ben de bu savınıza karşılık olarak milli takıma seçilmek ya da seçilebilmek biraz da ülke milli takımının kalitesi ve takıma oyuncu seçenlerin tercihleriyle alakalı dedim. Dolayısıyla verdiğiniz örnek biraz havada kalıyor özellikle bizim ülkemizde milli takıma seçilmek iyi oyuncu olmak için net bir kriter değil benim gözümde dedim. Aynı bölümde Okan Yılmaz, Yıldıray örnekleri de vermiş olmama rağmen sadece İbrahim Gökhan bölümünü alıp tutup ikisinin casını kıyaslamaya kalktınız. Buradan tek sonuç çıkıyor ya yanlış anladınız ya da bu şekilde anlamak istediniz; çünkü elli kere demişim milli takıma seçilmekle ilgili görüşlerim bunlar diye. (laf aramızda Toraman'ın cası daha yüksek diyerek bu savımı da desteklemiş oldunuz ya neyse)

Ferrari konusunda araştırmaya destek olacak bir şeyler yazamadığıma yönelik iddianıza gelince de yazdıklarımı o kadar saçma yerlerinde eleştirmeye kalktınız ki size cevap vermekten varsa eğer yanlışlarımı düzeltmeye ya da iddiamı desteklemeye fırsat bulamadım maalesef. (forumda 'de-da' yı nerede ayrı nerede birleşik yazması gerektiğini bile bilmeyen insanlar varken tutup benim Türkçem'i bile eleştirmeye kalktınız; ben de kendimi tutamayıp cevap verdikçe konu buralara geldi) Selametle...

perpetua
27.Kasım.2009, 22:03
Söylediğimi yanlış anlamışsınız; daha doğrusu anlayamamışsınız. Gökhanla aynı ca değerine sahip bir oyuncu örneği vermiş ve biri takımında bile forma giyemiyorken Gökhan milli takımda Euro 2008de yarı final gördü şeklinde bir örnek vermiştiniz. Ben de bu savınıza karşılık olarak milli takıma seçilmek ya da seçilebilmek biraz da ülke milli takımının kalitesi ve takıma oyuncu seçenlerin tercihleriyle alakalı dedim.

Gokhan orneginde milli takima secilmek yeterli kriter degil dediniz. Hemen altinda Ferrari'nin Italyan olmasini ve 11 defa milli oldugunu yazdiniz. Yani verdiginiz nedenler birbirleri ile celisti. Bu nedenlerden hangisi gecerli? Italya'da oyuncularin milli takima cagirilmasi konusunda herkesin hemfikir oldugunu mu saniyorsunuz yoksa?

Dolayısıyla verdiğiniz örnek biraz havada kalıyor özellikle bizim ülkemizde milli takıma seçilmek iyi oyuncu olmak için net bir kriter değil benim gözümde dedim. Aynı bölümde Okan Yılmaz, Yıldıray örnekleri de vermiş olmama rağmen sadece İbrahim Gökhan bölümünü alıp tutup ikisinin casını kıyaslamaya kalktınız. Buradan tek sonuç çıkıyor ya yanlış anladınız ya da bu şekilde anlamak istediniz; çünkü elli kere demişim milli takıma seçilmekle ilgili görüşlerim bunlar diye. (laf aramızda Toraman'ın cası daha yüksek diyerek bu savımı da desteklemiş oldunuz ya neyse)

Bu savinizi tabii ki destekliyorum. Turk milli takimi icin desteklerken, Italya milli takimi icin desteklemek ne kadar dogru olur peki? Disardan birisi baksa Gokhan'in hep milli oldugunu soyler, Ibrahim Toraman'dan daha iyi oldugu sonucuna ulasir. Tipki sizin Ferrari'nin Italyan olmasini ve 11 defa milli olmasini, hatta Italya'nin ikinci liginden Turkiye'ye gelen bir oyuncunun basarili olmasini ornek verdiginiz gibi. Simdi anladiniz mi benim neye takildigimi? Gokhan Zan icin bir kriter uygularken, Ferrari icin farkli bir kriter uyguluyorsunuz. Uygulamamiz gereken tek kriter, bu oyuncularin oynadigi maclardan izlediklerimiz. Sizin yazdiginiz anlasilmadigi icin de farkli bir acidan cevap veren arkadasa cok anlasilamayacak bir sekilde patladiniz. Bu yanlisinizi kabul etmeyip, bir ozuru bile fazla bildiniz. Daha ne diyeyim size?

Ferrari konusunda araştırmaya destek olacak bir şeyler yazamadığıma yönelik iddianıza gelince de yazdıklarımı o kadar saçma yerlerinde eleştirmeye kalktınız ki size cevap vermekten varsa eğer yanlışlarımı düzeltmeye ya da iddiamı desteklemeye fırsat bulamadım maalesef. (forumda 'de-da' yı nerede ayrı nerede birleşik yazması gerektiğini bile bilmeyen insanlar varken tutup benim Türkçem'i bile eleştirmeye kalktınız; ben de kendimi tutamayıp cevap verdikçe konu buralara geldi) Selametle...
Dikkat ederseniz de-da'yi nerede ayri, nerede birlesik yazmayi bilmeyen dediniz. Sizinle ilgili elestirim, bunlari bilmenize ragmen kullanmamanizdi.

Adina konusunda yaptigim elestiri ise bu kelimenin yanlis kullaniminin gittikce yayginlasmasindan ve bunun beni rahatsiz etmesinden. Kisisel bir elestiri degildi. Kisisel olmadigini gostermek icin de ozellikle onemli politikacilarin da bu kelimeyi televizyonda oldukca sik kullandigini belirtmistim.

tearkan
28.Kasım.2009, 00:08
Bu savinizi tabii ki destekliyorum. Turk milli takimi icin desteklerken, Italya milli takimi icin desteklemek ne kadar dogru olur peki? Disardan birisi baksa Gokhan'in hep milli oldugunu soyler, Ibrahim Toraman'dan daha iyi oldugu sonucuna ulasir. Tipki sizin Ferrari'nin Italyan olmasini ve 11 defa milli olmasini, hatta Italya'nin ikinci liginden Turkiye'ye gelen bir oyuncunun basarili olmasini ornek verdiginiz gibi. Simdi anladiniz mi benim neye takildigimi? Gokhan Zan icin bir kriter uygularken, Ferrari icin farkli bir kriter uyguluyorsunuz. Uygulamamiz gereken tek kriter, bu oyuncularin oynadigi maclardan izlediklerimiz. Sizin yazdiginiz anlasilmadigi icin de farkli bir acidan cevap veren arkadasa cok anlasilamayacak bir sekilde patladiniz. Bu yanlisinizi kabul etmeyip, bir ozuru bile fazla bildiniz. Daha ne diyeyim size?

Sanırım orada ufak bir yanlış anlaşılma olmuş. Ben Ferrari için de milli takıma seçilmiş olmayı kriter almadım. Hatta tam aksine tutup da bana 'ama Gökhan milli takımın stoperiiii' şeklinde bir cevap yazmayın ona bakarsanız Ferrari de 10-11 kez, hem de savunmasıyla ünlü İtalya Milli Takımına seçilmeyi başarmış demeye çalışmıştım. Milli olmayı kriter almadığımı, almak istemediğimi belirtmek istemiştim açıkcası.

Dikkat ederseniz de-da'yi nerede ayri, nerede birlesik yazmayi bilmeyen dediniz. Sizinle ilgili elestirim, bunlari bilmenize ragmen kullanmamanizdi.

Adina konusunda yaptigim elestiri ise bu kelimenin yanlis kullaniminin gittikce yayginlasmasindan ve bunun beni rahatsiz etmesinden. Kisisel bir elestiri degildi. Kisisel olmadigini gostermek icin de ozellikle onemli politikacilarin da bu kelimeyi televizyonda oldukca sik kullandigini belirtmistim.

O konuda haklısınız ve bana yaptığınız her eleştirinin altına imzamı atarım. Ben açıkcası forumun geneline bakarak -daha önce de belirttiğim gibi- yazım kurallarına dikkat etme ihtiyacı duymamıştım; ancak yapabiliyorken yapmamak
daha kötü. Teşekkürler ve iyi bayramlar.

perpetua
28.Kasım.2009, 17:29
Sanırım orada ufak bir yanlış anlaşılma olmuş. Ben Ferrari için de milli takıma seçilmiş olmayı kriter almadım. Hatta tam aksine tutup da bana 'ama Gökhan milli takımın stoperiiii' şeklinde bir cevap yazmayın ona bakarsanız Ferrari de 10-11 kez, hem de savunmasıyla ünlü İtalya Milli Takımına seçilmeyi başarmış demeye çalışmıştım. Milli olmayı kriter almadığımı, almak istemediğimi belirtmek istemiştim açıkcası.

Yanlis anlasma olmus. Peki yazdiginizin iki oyuncunun hava hakimiyeti ile ne ilgisi var?

Edit: Ayrica bana bu sekilde yanlis anlasma olmus yazabiliyorsaniz, aynisini neden ABOO'ya denemek istemediniz? Sonucta o da bir yanlis anlasma degil mi?

tearkan
29.Kasım.2009, 02:42
Yanlis anlasma olmus. Peki yazdiginizin iki oyuncunun hava hakimiyeti ile ne ilgisi var?

Edit: Ayrica bana bu sekilde yanlis anlasma olmus yazabiliyorsaniz, aynisini neden ABOO'ya denemek istemediniz? Sonucta o da bir yanlis anlasma degil mi?

İyi de zaten hava hakimiyeti ile ilgisi olmadığı için tutup da böyle bir cevap yazmayın demiştim zaten. Yanlış anlaşılmalara karşı önceden bir önlem almaya çalışmıştım aslında; ama ters tepti.

Edit: Bu sorunuzun cevabını daha önceden vermiştim. Yanlış anlaşılma bir, bilemedin iki kere olur. Sürekli olarak aynı kişi tarafından tekrarlanıyorsa ben artık buna yanlış anlama demem. Sonuçta aynı dili konuşan belirli seviyenin üstünde insanlarız. Zaten kendisinden de rica ettim yazdıklarımı bir daha alıntılama; çünkü mütemadiyen yanlış anlıyor ve insanların da yanlış anlamasına neden oluyorsun diye.

Cengo
29.Kasım.2009, 03:46
İyi de zaten hava hakimiyeti ile ilgisi olmadığı için tutup da böyle bir cevap yazmayın demiştim zaten. Yanlış anlaşılmalara karşı önceden bir önlem almaya çalışmıştım aslında; ama ters tepti.

Edit: Bu sorunuzun cevabını daha önceden vermiştim. Yanlış anlaşılma bir, bilemedin iki kere olur. Sürekli olarak aynı kişi tarafından tekrarlanıyorsa ben artık buna yanlış anlama demem. Sonuçta aynı dili konuşan belirli seviyenin üstünde insanlarız. Zaten kendisinden de rica ettim yazdıklarımı bir daha alıntılama; çünkü mütemadiyen yanlış anlıyor ve insanların da yanlış anlamasına neden oluyorsun diye.

Bu sorunu başka hiçkimse ile yaşamadım.Yazdıklarınızı göndermeden önce okumanızı tavsiye ederim, karşınızdaki eleştirmek yerine yazdıklarını tamamen okuyarak anlamaya çaba göstermelisiniz.