PDA

View Full Version : Elano Blumer

Redrum
18.Ekim.2009, 16:05
http://www.ressim.net/out.php/i205495_galatasaray-elano-blumer.jpg

Elano'nun ca ve pa değerini merak ettim de.. Tabi profilini de. Sakıncası yoksa, yönetici arkadaşlar yardımcı olabilirler mi? Bir de bu profili Bizim araştırmacılar değil de ingilizler hazırladı değil mi?

perpetua
18.Ekim.2009, 16:24
Evet. Profil Ingiliz arastirmacilara ait.

ForCimbom
18.Ekim.2009, 17:28
bir şey merak ediyorum : elano fm 2008 de overrated dı biraz yanılmıyorsam. mesela work rate ı 20 idi. work rate neden 8 e düştü fm 2009 da? gerçekten öyle olduğu için mi yoksa abartı mıdır? çünkü elano saha içinde gerçekten hatırı sayılacak düzeyde koşan savunmaya yardım eden mücadeleci bir yapıda oyun sergiliyor.

bu konuda bilgilenmek isterim

perpetua
18.Ekim.2009, 18:19
Elano icin caliskan bir oyuncu dersek, bence Mehmet Topal, Mustafa Sarp, Ayhan Akman gibi oyunculara biraz haksizlik etmis oluruz. Bu oyuncularla, Elano arasinda ciddi bir fark var bence. En azindan simdiye kadar gosterdigi kadarlik futbolu ile. Belki fiziksel olarak zayif olmasi, belki de takima daha alisamamis olmasi bunlarda etken olabilir. Ancak sahadaki bu oyuncular arasinda fark olmali. Kosan, kendini yirtan, her turlu mucadele eden oyuncular 15-16-17 aliyorsa, buna hic de yakin bir mucadele gostermeyen oyunculara 6-7-8 gibi degerleri kullanmaktan kacinmamaliyiz.

Zaten Ingilizler de bu sekilde dusunmusler ve bunu tatbik etmisler. Acikcasi Elano'nun profilinde work rate'in 8 olmasi sahsen benim elestirecegim en son sey olur. Paslarinin 15 olmasi, dripling'in ise oldukca yuksek 16 olmasi simdilik bana cok daha yanlis geliyor. Ama zamanla gorecegiz Elano'nun nasil bir oyuncu oldugunu.

FM 2008'de 20 Work rate sahibi Elano'nun profilindeki bu deger yanlismiydi? Bence evet, yanlisti. Maalesef Ukraynali arastirmacilar Elano'yu oldugundan fazla gormuslerdi.

Redrum
18.Ekim.2009, 18:25
Elano icin caliskan bir oyuncu dersek, bence Mehmet Topal, Mustafa Sarp, Ayhan Akman gibi oyunculara biraz haksizlik etmis oluruz. Bu oyuncularla, Elano arasinda ciddi bir fark var bence. En azindan simdiye kadar gosterdigi kadarlik futbolu ile. Belki fiziksel olarak zayif olmasi, belki de takima daha alisamamis olmasi bunlarda etken olabilir. Ancak sahadaki bu oyuncular arasinda fark olmali. Kosan, kendini yirtan, her turlu mucadele eden oyuncular 15-16-17 aliyorsa, buna hic de yakin bir mucadele gostermeyen oyunculara 6-7-8 gibi degerleri kullanmaktan kacinmamaliyiz.

Zaten Ingilizler de bu sekilde dusunmusler ve bunu tatbik etmisler. Acikcasi Elano'nun profilinde work rate'in 8 olmasi sahsen benim elestirecegim en son sey olur. Paslarinin 15 olmasi, dripling'in ise oldukca yuksek 16 olmasi simdilik bana cok daha yanlis geliyor. Ama zamanla gorecegiz Elano'nun nasil bir oyuncu oldugunu.

FM 2008'de 20 Work rate sahibi Elano'nun profilindeki bu deger yanlismiydi? Bence evet, yanlisti. Maalesef Ukraynali arastirmacilar Elano'yu oldugundan fazla gormuslerdi.
Abi bildiğim kadarıyla , Elano bu sezon; sezon öncesi kamp falan yapmadı, katılmadı antremana. Yani bir futbolcunun en önemli idmanları. Bu sezona göre değerlendirme bence.

ForCimbom
18.Ekim.2009, 18:50

lincoln alex gibi oyuncuların aldığı değerlere bakarsak da mı aynı şeyi düşünürsünüz? onlar çok daha az mücadeleci oyuncular değil mi?

bir de, hakan sükürü ye katılıyorum yüzde yüz.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
bir de; passing in 15 olması düşük mü yüksek mi sence? anlayamadım abi. ??

MeMo
18.Ekim.2009, 19:12
lincoln alex gibi oyuncuların aldığı değerlere bakarsak da mı aynı şeyi düşünürsünüz? onlar çok daha az mücadeleci oyuncular değil mi?

bir de, hakan sükürü ye katılıyorum yüzde yüz.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
bir de; passing in 15 olması düşük mü yüksek mi sence? anlayamadım abi. ??

Lincoln,Alex gibi oyuncularla Elano'nun mücadeleciliği arasında o kadar büyük fark yok bence...

el.nino
18.Ekim.2009, 21:59
Lincoln,Alex gibi oyuncularla Elano'nun mücadeleciliği arasında o kadar büyük fark yok bence...

fark yoksa eşit olmalı değilmi diyo mehmet.

perpetua
18.Ekim.2009, 22:12
Abi bildiğim kadarıyla , Elano bu sezon; sezon öncesi kamp falan yapmadı, katılmadı antremana. Yani bir futbolcunun en önemli idmanları. Bu sezona göre değerlendirme bence.

Zaten Elano'nun nasil bir oyuncu oldugunu zamanla gorecegiz yazmistim. Kisa donemde profil uzerinde herhangi bir degisiklik yapilmamali bence. Ocak ayinda bir yama cikarsa, o zaman dusunuruz.

Bir yan not ise bence Elano Galatasaray'a su anda uymuyor. Bu Elano yetersiz oldugu icin degil, takimda gecen yildan devam eden ofansif oyuncularin top becerileri ile defansif oyuncularin top beceriksizliginden kaynaklaniyor. Elano geriden top aldiginda genelde markaj altinda oluyor. Bunun nedeni de defansif yonu kuvvetli oyuncularin yeterince cabuk dikine pas atamamasi. Bir sure sonra da hem Elano, hem de diger ofansif oyuncular bosa kacmayi birakiyor ve top geriden sisirilmeye baslaniyor. Bu da tabii Elano'nun etkisinin, rakip etkili alan savunmasi yaptiginda, cok azalmasina neden oluyor. Ancak genis alan yakalandiginda Elano etkili oluyor. Bu da bence Rijkaard'in antrenmanlarda cozmek icin ugrasacagi bir sey olacak.

MeMo
18.Ekim.2009, 22:16
fark yoksa eşit olmalı değilmi diyo mehmet.

Anladım.Eşit olmasın ama 3-4 puanlık fark yok bence.

brotha
19.Ekim.2009, 09:17
Bende elanoyu cok fazla izleyememekle birlikte bir iki yorum yapmak istedim.

Benim izledigim Elano daha cok yerinde durarak, cok hareketli olmadan oynadi. Yani daha cok,kontrol ve paslari iyi olan,sutlari cok etkili olan ama cok topla oynamayan,dribbling yapmayan,fizigi pek kuvvetli olmayan bir oyuncu olarak gordum.

Ingiliz arastirmacilar daha cok izlemistir tabiki Elanoyu fakat,ilk bakista ne degistirirsin diye sorsaniz,Pasini 16 17 yapardim,Dribblingini 3-4 puan dusururdum, ayrica bana Balanceida biraz fazla geldi.

Ahmet Göktaş
19.Ekim.2009, 18:14
Elano çok abartı zaten.Fm 09 'da da böyleydi , bu yılda böyle. Gelecek veritabanı güncelleştirmeleriyle daha gerçekçi ve abartı olamyan bir profili olacağını düşünüyorum.

scar face
21.Ekim.2009, 22:31
Elanı nun sol ayağı nasıl 16 oluyor yahu?

perpetua
21.Ekim.2009, 23:00

http://www.youtube.com/watch?v=7BcNTMaXLBE

Corpus
21.Ekim.2009, 23:01

kaç olmalıydı =?

Aydin
22.Ekim.2009, 00:05
Rastlantı olabilir ama adam daha ilk maçında 30 metreden sol ayağıyla gol atmıştı.

S4mp1y0N
22.Ekim.2009, 20:15
elin ingilizi bol keseden veriyor abi :)
darısı bizim araştırmacılara...

Redrum
22.Ekim.2009, 20:17
Bayağı sol ayağını kullanıyor o adam. Benim çok dikkatimi çekti, hani dedim bu adam solaktı da ben mi yanlış hatırlıyorum. Bu arada abartılı bir şey mi var güçlerde, S4mp1y0N ?

S4mp1y0N
22.Ekim.2009, 20:44
elano'nun ca'sı düşer çıkacak ilk yamada, ozaman görürsün var mı yok mu güzel kardeşim..

ben elano'nun aldığı ca'ya itiraz etmiyorum.
bizim araştırmacılarımızın da biraz daha cömert puanlar vermesi taraftarıyım ;)

alex > elano.
ligin fenomeni alex, elano'dan daha az ca almasına rağmen, gerçek hayatta onun attığı gol ve asist sayısından 2-3 katı daha fazla gol/asist yapmıştır. bizim araştırmacılarımız alex'e 150 ca verirken, geçen yıl mancity'de varlık gösteremeyen elano'ya ise ingiliz araştırmacıları 159 ca vermişlerdir.

Redrum
22.Ekim.2009, 21:36
elano'nun ca'sı düşer çıkacak ilk yamada, ozaman görürsün var mı yok mu güzel kardeşim..

alex > elano.
ligin fenomeni alex, elano'dan daha az ca almasına rağmen, gerçek hayatta onun attığı gol ve asist sayısından 2-3 katı daha fazla gol/asist yapmıştır. bizim araştırmacılarımız alex'e 150 ca verirken, geçen yıl mancity'de varlık gösteremeyen elano'ya ise ingiliz araştırmacıları 159 ca vermişlerdir.

Dediğine göre Ümit Karan'ın Semih'ten daha çok CA alması lazım :)

S4mp1y0N
22.Ekim.2009, 21:43
Dediğine göre Ümit Karan'ın Semih'ten daha çok CA alması lazım :)

2 yıl önceye kadar alıyordu zaten..

alex eskişehir'e felan giderse bu dediğini kabul ederim :)
o hala zirvede...

King_Theoden
22.Ekim.2009, 21:45

alex > elano.

Bu durumda Türkiye Ligi ile İngiltere Ligi aynı seviyede senin futbol bakışına göre öyle mi?

perpetua
22.Ekim.2009, 21:54
Bu sezon simdiye kadar oynadigi dakika sayisi: 507
Bu sezon simdiye kadar attigi gol sayisi: 3
Bu sezon simdiye kadar yaptigi asist sayisi: 3

Yani 90 dakika basina gol ve asist ortalamasi 0.53. Gol veya asist ortalamasi ise 1.07.

Bu sezon Alex'in simdiye kadar oynadigi dakika sayisi: 908
Bu sezon simdiye kadar Alex'in attigi gol sayisi: 5
Bu sezon simdiye kadar Alex'in yaptigi asist sayisi: 4

Yani 90 dakika basina gol ortalamasi 0.49, 90 dakika basina asist ortalamasi 0.40. Gol veya asist ortalamasi ise 0.89.

Ustelik bu adam zirt pirt Brezilya'ya maca gitti, degil mi?

Muazzam bir fark var mi?

Edit: S4mp1y0N rumuzlu arkadasin yorumlari bana tipki Alex'in yeteneklerini hala kabul etmeyen Galatasaraylilari hatirlatiyor. Bunlari birakip, oynadiklari futbolun keyfini cikartsak?

scar face
22.Ekim.2009, 23:08
Çoğu oyuncu 2 ayağıyla gol atar ama 16 abartı bir değer... :)
ne siz kendi düşüncelerinizi bana kabul ettirebilirsiniz ne de ben size kendi düşüncelerimi kabul ettirebirilirim sadece futbol bilgime göre bir yorum yaptım ne bu hırs ...

Redrum
23.Ekim.2009, 01:43
Çoğu oyuncu 2 ayağıyla gol atar ama 16 abartı bir değer... :)
ne siz kendi düşüncelerinizi bana kabul ettirebilirsiniz ne de ben size kendi düşüncelerimi kabul ettirebirilirim sadece futbol bilgime göre bir yorum yaptım ne bu hırs ...

Bence biraz dikkatli izle Elano'yu. Gerçekten adam sağ sol ayırmıyor. Sol ayağındaysa da vurmaktan hiç çekinmiyor, orta açarken de aynı şekilde. Zımba gibi de vuruyor afedersin :) Ben solak bile sandım başlarda :)

scar face
23.Ekim.2009, 02:00
Bence biraz dikkatli izle Elano'yu. Gerçekten adam sağ sol ayırmıyor. Sol ayağındaysa da vurmaktan hiç çekinmiyor, orta açarken de aynı şekilde. Zımba gibi de vuruyor afedersin :) Ben solak bile sandım başlarda :)
Yeterince izledim merak etme Brezilya milli takımında(Bolivya-Şili-Arjantin-Venezuella) oynadığı macları bile izledim sadece 16 fazla geldi...Alex 10 sa Elano 16 ysa burda bi gariplik vardır...

SYLaR
23.Ekim.2009, 02:27
Yeni gelmiş bir Brezilyalı'nın profilinde minimum 1 yıl beklemek lazım diye düşünüyorum. Breziyalı futbolcuların çoğu gittikleri klupte ilk zamanlarda fazla etkin olmuyorlar. tabi istisnalar da var.

Elano Fenerbahçe'ye gitmiş olsaydı belki şu an gösterdiği performanstan daha iyi performans gösterebilirdi. Hiç değilse ortama çabuk adapte olurdu. Takımda Brezilyalı sayısı fazla FB'de. Ama Galatasaray birleşmiş milletler gibi. Arjantinlisi, İsveçlisi, Kongolusu, Fildişi Sahillisi, Avustralyalısı, Çeki. Her yabancı farklı ülkeden. Farklı bir ülke, farklı bir futbol anlayışı, takımda arkadaşlık kurabileceği kendi milletinden kimse yok, ikide bir saatlerce uçak yolculuğu ile ülkesine gidiyor. Böyle bir futbolcu iki, üç maç ile eleştirmek haksızlıktan başka birşey değil.

Kaldı ki unutmamak gerek sezon başında Elano'yu İnter ve Milan ekipleri istedi. Boş bir adamı bu klpler istemez

Redrum
23.Ekim.2009, 02:35
Yeterince izledim merak etme Brezilya milli takımında(Bolivya-Şili-Arjantin-Venezuella) oynadığı macları bile izledim sadece 16 fazla geldi...Alex 10 sa Elano 16 ysa burda bi gariplik vardır...

Evet Alex'in de düşük olmuş, Elano da biraz yüksekmiş o halde.. Normalde araştırmacılar kaç verdi geçen sene?

SYLaR
23.Ekim.2009, 02:36
Ayrıca İngiliz araştırmacıların abarttığını düşünenler; FM2009 9.3 yamasında İngiltere'de oynayan futbolcuların CA-Pa değerlerine bakın. Türkiye'de olsa 175- 180 PA niye verilmiyor denilebilecek düzeyde adamları 160-165 PA uygulamışlardı.

Aydin
23.Ekim.2009, 02:46
Bazı arkadaşlar (Memo, s4mp1yon vs.) fanatikliğini bir kenara bırakarak yerinde yorumlar yapıp söyledikleri şeyleri destekleyecek cümlelerle katkıda bulunurlarsa araştırmamıza seviniriz.

Bunun dışında içinizi kendi taraftar forumlarınızda dökebilirsiniz bol bol.

Bu diğer arkadaşlar için de geçerlidir. Araştırma forumunu futbol forumuna çevirmeyin lütfen.

EL-Hadji
23.Ekim.2009, 15:31
elin ingilizi bol keseden veriyor abi :)
darısı bizim araştırmacılara...

Böyle saçma bir mantık olamaz. Türkiye ligi, temposuz, zihinsel oyundan uzak zayıf bir lig. İngiliz ligiyle hatta Rusya ligiyle bile kıyaslayamazsın. İngilizler gibi yüksek puanlar verebilmemiz için oyuncularımızın yükse performanslar göstermesi gerekiyor. En azından şu rus takımları kadar bir avrupa performansı gösterelim. Açıkçası SI Games yükseltin dese bile benim içimden gelmez.

S4mp1y0N
23.Ekim.2009, 22:04
Bu durumda Türkiye Ligi ile İngiltere Ligi aynı seviyede senin futbol bakışına göre öyle mi?

ne alakasi var
ben ca ya itiraz felan etmedim
elano iyi oyuncudur dunyanin en buyuk milli takiminda oynuyor ara ara
alex daha buyuk oyuncudur hem yaptiklariyla hem yetenekleriyle

benim amacim elano nun aldigi degeri elestirmek degil
vasati gecemedigi bir yilin ardindan bile bu kadar yuksek deger veriliyor ingiliz arastirmacilar tarafindan
bizim arastirmacilarimiz ise oyuncak gibi zirt birt ozellik dusurup duruyorlar

elano konusunda oldugumuz icin baska oyuncular hakkinda konusmayacagim
umarim aciklayici olmusumdur

Bu sezon simdiye kadar oynadigi dakika sayisi: 507
Bu sezon simdiye kadar attigi gol sayisi: 3
Bu sezon simdiye kadar yaptigi asist sayisi: 3

Yani 90 dakika basina gol ve asist ortalamasi 0.53. Gol veya asist ortalamasi ise 1.07.

Bu sezon Alex'in simdiye kadar oynadigi dakika sayisi: 908
Bu sezon simdiye kadar Alex'in attigi gol sayisi: 5
Bu sezon simdiye kadar Alex'in yaptigi asist sayisi: 4

Yani 90 dakika basina gol ortalamasi 0.49, 90 dakika basina asist ortalamasi 0.40. Gol veya asist ortalamasi ise 0.89.

Ustelik bu adam zirt pirt Brezilya'ya maca gitti, degil mi?

Muazzam bir fark var mi?

Edit: S4mp1y0N rumuzlu arkadasin yorumlari bana tipki Alex'in yeteneklerini hala kabul etmeyen Galatasaraylilari hatirlatiyor. Bunlari birakip, oynadiklari futbolun keyfini cikartsak?

King theoen e verdigim cevap sizin icinde gecerli
amacim elano yu kucumsemek felan degil
anlamak istediginiz gibi anliyorsunuz herzamanki gibi
bir huyunuz var ki cok tuhafima gidiyor
koskoca mesaj yaziliyor sadece bir cumle secip onu cevapliyorsunuz semih konusunda oldugu gibi

Bazı arkadaşlar (Memo, s4mp1yon vs.) fanatikliğini bir kenara bırakarak yerinde yorumlar yapıp söyledikleri şeyleri destekleyecek cümlelerle katkıda bulunurlarsa araştırmamıza seviniriz.

Bu diğer arkadaşlar için de geçerlidir. Araştırma forumunu futbol forumuna çevirmeyin lütfen.

ben soyledigim her sozun arkasindayim
fanatikligi herkezin yaptigi kadar yaparim fazlasi olmaz
bos konusmadigimin farkindayim ve bu foruma yazdigim her kelimemin aciklamasini uzun uzun yapabilirim

perpetua
24.Ekim.2009, 00:02
benim amacim elano nun aldigi degeri elestirmek degil
vasati gecemedigi bir yilin ardindan bile bu kadar yuksek deger veriliyor ingiliz arastirmacilar tarafindan
bizim arastirmacilarimiz ise oyuncak gibi zirt birt ozellik dusurup duruyorlar

elano konusunda oldugumuz icin baska oyuncular hakkinda konusmayacagim
umarim aciklayici olmusumdur

King theoen e verdigim cevap sizin icinde gecerli
amacim elano yu kucumsemek felan degil
anlamak istediginiz gibi anliyorsunuz herzamanki gibi
bir huyunuz var ki cok tuhafima gidiyor
koskoca mesaj yaziliyor sadece bir cumle secip onu cevapliyorsunuz semih konusunda oldugu gibi

Alttan baslayayim. Koca mesaj icinde en can alici cumleyi secmeyi hedefliyorum. Her birine cevap yazsam uzar, hic bir yere varilmaz. Bu da bir yere varmayacak cunku maalesef sizin onem siranizda anlamaya calismak, kendi dusuncenizi lanse etmenin onunde yer aliyor.

Zirt pirt ozellik dusurme konusuna gelince. Veritabanini iyi yonetmek, oyunculari sadece yukseltmekmidir? Oyun cikinca ne kadar kisi dusmus, ne kadar kisi yukselmis analiz edersiniz. Bu analizlerinizi yazarsaniz da hep beraber okuruz.

Bundan sonra size cevap yazmayacagim ve yazdiklarinizi gozardi edecegim cunku iyi niyetli oldugunuza dair en ufak bir sinyal alamiyorum. Kusura bakmayin, sizinle hic bir yere gitmeyecek seyleri yazismak yerine zamanimi daha verimli kullanmam mumkun.

MeMo
24.Ekim.2009, 00:06

Benim bu konuda dediğiniz türde herhangi bir mesajım var mı ? Sanmıyorum ki diğer eleştirilerden farklı.Ön yargılı davranıyorsunuz bence.

Aydin
24.Ekim.2009, 00:18
uzun şut 13..
semih'inki 11.

rezillik ki ne rezillik.

Aydın Yılmaz'ın konusunda yazdığınız mesaj budur. Bu boş bir yorumdur bana göre. İçinde zerre tezini destekler birşey yok. Bana göre de Aydın'ın uzun şutu fazla ama sen bunu açıklarsan biz de kendimizi a.ntu forumunda hissetmeyiz.

MeMo
24.Ekim.2009, 00:24
uzun şut 13..
semih'inki 11.

rezillik ki ne rezillik.

Aydın Yılmaz'ın konusunda yazdığınız mesaj budur. Bu boş bir yorumdur bana göre. İçinde zerre tezini destekler birşey yok. Bana göre de Aydın'ın uzun şutu fazla ama sen bunu açıklarsan biz de kendimizi a.ntu forumunda hissetmeyiz.

Cevap bana değil galiba.Benim ismimi de kullanınca cevap ihityiacı hissettim.

Aydin
24.Ekim.2009, 00:55
Cevap bana değil galiba.Benim ismimi de kullanınca cevap ihityiacı hissettim.

Benim genel olarak gs araştırmalarında gördüğüm isimler nedense değişmiyor ve nedense aynı kalıp yorumları yapanları yazdım. Normalde lafı ortaya yazacaktım ama kişileri de belirtmemde fayda var diye gördüm. O yüzden yazdım.

Açıklayıcı mesajlar yazın ki araştırmacımız da faydalansın. "Böyle bir mesajım yok" diyenlere de direk göstereceğim en az 3 mesajı vardır böyle. O yüzden konu daha uzamasın lütfen.

nerazzuri
25.Ekim.2009, 16:57
Tekniğin düşmesi gerekiyor. 16 yerindedir.

Free kick taking 15 az olmuş bende gayet başarılı bu konuda Elano 18-19 arası bir değer verilebilir. Passing de 17-18 e çıkartılabilir.

Alicanfmfan
25.Ekim.2009, 17:17
İlerleyen günlerde Freekick taking de düşebilir , Galatasaray'da izledigim kadarı ile frikikleri hep Elano kullanıyor ama alakasız yerlere , pas konusundada katılmıyorm o kadar başarılı paslar atamıyor ancak ara pasları cok hosuma gidiyor , başarılı pas atamıyor derken cok ters kanada top deniyor ve %90 başarısız oluryor (Sturm Graz macı)

ForCimbom
25.Ekim.2009, 18:34
http://gelgidersin.blogspot.com/2009/10/elano-dinamo-bukres-macnda-ne-yapt.html (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fgelgidersin.blogsp ot.com%2F2009%2F10%2Felano-dinamo-bukres-macnda-ne-yapt.html)

lütfen şu videoya bir göz atın. bence daha iyi defansif özellikleri hakediyor elano. hele bir sliding tackle ı var ki, önce bunu izletip sonra bravery sinin 6 olduğunu söyleseniz herhangi birine, valla çok güler.

yalnız yanlış anlamayın. sizin müdahele edeceğiniz pek nokta yok şu anda(yeni geldi vs.), biliyorum. sadece ileriki düzeltmeler açısından göz önünde bulundurun mutlaka diye söylüyorum...

Professeur
25.Ekim.2009, 18:41
http://gelgidersin.blogspot.com/2009/10/elano-dinamo-bukres-macnda-ne-yapt.html (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fgelgidersin.blogsp ot.com%2F2009%2F10%2Felano-dinamo-bukres-macnda-ne-yapt.html)

lütfen şu videoya bir göz atın. bence daha iyi defansif özellikleri hakediyor elano. hele bir sliding tackle ı var ki, önce bunu izletip sonra bravery sinin 6 olduğunu söyleseniz herhangi birine, valla çok güler.

yalnız yanlış anlamayın. sizin müdahele edeceğiniz pek nokta yok şu anda(yeni geldi vs.), biliyorum. sadece ileriki düzeltmeler açısından göz önünde bulundurun mutlaka diye söylüyorum...
Bir maçla değerlendirmek yanlış olmaz mı sizce?

ForCimbom
25.Ekim.2009, 18:43
Bir maçla değerlendirmek yanlış olmaz mı sizce?

sadece ileriki düzeltmeler açısından göz önünde bulundurun mutlaka diye söylüyorum...

ayrıca elano bu tür harketleri çoğu maçta yapıyor. sırf bu maçta değil zaten.

perpetua
25.Ekim.2009, 18:47
Yorumlar tamamen zayif ozelliklerini yukseltmeye, kuvvetli ozelliklerini ise dusurmeye yonelik oldugu icin bence simdiye kadar herhangi bir kayda deger yorum yok.

Daha 900 dakika bile izlemediniz Elano'yu. Ne dusurmesi, ne yukseltmesi?
Izleyin, zevkini cikartin, sonra yorum yapin. Rica ediyorum.

Siriuss
29.Ekim.2009, 19:32

alex > elano.

alex ingiltereye gitse kesinlikle ve esinlikle tutunamaz.o türkiye ligine göre iyi bi oyuncu.elano ise oranın bir starıydı..

Corpus
29.Ekim.2009, 20:43
İngiltere yi Türkiye ile bir tutmayın arkadaşlar . Kalite farkını ölçmek bile çok zor. Ayrıca Alex çok kaliteli bir oyuncu fakat arkadaşın dediği gibi gibi tutunamaz ingiltere de. EPL de 90 dk mücadele etmeniz gerekmektedir. Çünkü en ufak dalgınlık 1 dk lık dinlenme esnasında golü kalenizde görebilirsiniz. Elano da bu kültüre sahip ve orada top koşturmuş biri. Kimse demesin elano mücadele etmez top ayağına gelmesini bekler diye. Elbet oda biliyor gidecek topu alacak yoksa top gelmez. Biraz sabredin lütfen . Her yabancı gibi o da şuan takıma ve ambiansa alışmaya çalışıyordur. Belkide bizim yabancıları bu kadar el üstünde tutmamızdan dolayı biraz havalanmış olabilir. Ancak bir süre sonra o da lincoln gibi olmak istemeyecek ve gerçek performansını göstermeye başlayacaktır...

brotha
30.Ekim.2009, 05:15
alex ingiltereye gitse kesinlikle ve esinlikle tutunamaz.o türkiye ligine göre iyi bi oyuncu.elano ise oranın bir starıydı..

Tamam elano orda oynadi etti iyiydi de stari demek abarti olmus :)

perpetua
30.Ekim.2009, 12:33
Isin gercegi su ki Elano tipki Alex'de olacagi gibi Premier Lig'in temposunu kaldiramadi. Yoksa kolay kolay Ingiliz arastirmacilar work rate'e 8 vermezlerdi.

Iki oyuncu farkli kuluplerde oynuyorlar. Birisinin kosmamasi goz onunde tutularak takimin geri kalani kosan oyunculardan kurulmus. Digeri ise 3 tane pek geri gelmeyen oyuncunun arkasinda oynuyor ve kendisinden mucadele etmesi de bekleniyor.

Birisi transfer olurken yanina takima alisimini kolaylastirmak icin Nobre, Luciano gibi oyuncular ile beraber oynatildi. Digeri hem farkli bir takima, hem de farkli bir kulture alismak zorunda.

Bu nedenle de izleyelim, gorelim. Devre arasinda ve de sezon sonunda ve Turkiye'de oynamaya devam ederse ilerleyen yillarda Elano'yu degerlendirme firsatimiz olacak. Pek oynamamis bir oyuncuyu ne yuceltmek dogru, ne de yerin dibine sokmak. Bu da isin bana gore gercegi.

extensor
30.Ekim.2009, 13:46
Isin gercegi su ki Elano tipki Alex'de olacagi gibi Premier Lig'in temposunu kaldiramadi. Yoksa kolay kolay Ingiliz arastirmacilar work rate'e 8 vermezlerdi.

Iki oyuncu farkli kuluplerde oynuyorlar. Birisinin kosmamasi goz onunde tutularak takimin geri kalani kosan oyunculardan kurulmus. Digeri ise 3 tane pek geri gelmeyen oyuncunun arkasinda oynuyor ve kendisinden mucadele etmesi de bekleniyor.

Birisi transfer olurken yanina takima alisimini kolaylastirmak icin Nobre, Luciano gibi oyuncular ile beraber oynatildi. Digeri hem farkli bir takima, hem de farkli bir kulture alismak zorunda.

Bu nedenle de izleyelim, gorelim. Devre arasinda ve de sezon sonunda ve Turkiye'de oynamaya devam ederse ilerleyen yillarda Elano'yu degerlendirme firsatimiz olacak. Pek oynamamis bir oyuncuyu ne yuceltmek dogru, ne de yerin dibine sokmak. Bu da isin bana gore gercegi.

Ek...
Güiza ile birlikte 10 kişi topun arkasına geçen bir takımda, Alex savunma anlamında kaytarabiliyor, kendisini oyunun dışına atabiliyor.

Kendisi hariç 3 kişinin topun arkasına geçmekte fevri davrandığı takımda Elano, ortasaha direnci kırılmasın diye, ekstra savunma da yapmak zorunda kalıyor.

Hem savunma hep hücum yapmak zorunda olan bir oyuncu mu daha başarılı olabilir.
Sadece hücum yapması yeterli olan, takımın taşıdığı, savunma yapmayıp dinlenen oyuncu mu daha başarılı olabilir?

Redrum
05.Kasım.2009, 17:23
Ek...
Güiza ile birlikte 10 kişi topun arkasına geçen bir takımda, Alex savunma anlamında kaytarabiliyor, kendisini oyunun dışına atabiliyor.

Kendisi hariç 3 kişinin topun arkasına geçmekte fevri davrandığı takımda Elano, ortasaha direnci kırılmasın diye, ekstra savunma da yapmak zorunda kalıyor.

Hem savunma hep hücum yapmak zorunda olan bir oyuncu mu daha başarılı olabilir.
Sadece hücum yapması yeterli olan, takımın taşıdığı, savunma yapmayıp dinlenen oyuncu mu daha başarılı olabilir?

Ek...
Bu seneye göre değerlendirdiğimiz Elano, bir futbolcu için en önemli idmanlar olan sezon öncesi idmanı yapmadı Manchester City'de.. Fizik olarak zayıf şu anda..

tombul taho
05.Kasım.2009, 17:36
Ek...
Bu seneye göre değerlendirdiğimiz Elano, bir futbolcu için en önemli idmanlar olan sezon öncesi idmanı yapmadı Manchester City'de.. Fizik olarak zayıf şu anda..

cok dogru bi tespit.. zaten bu yuzden hem fizik olarak zayif hem de takima adapte olmakta hala gucluk cekiyor. lincoln ile kiyaslanmisti lincoln konusu altinda orada da belirtmistim. elano'ya elestiri yapabilme hakkimizin olmasi icin en azından sezonun yarisi bitene kadar beklemek gerekir. eger hala bi duzelme yoksa iste o zaman elano'nun uzerine gidilmelidir ki yonetim de zaten elano'nun bi uyum sorunu yasadigini ama yakin zamanda bunu atlatacagini belirtiyor.

ayrica dunga da elano'dan vazgecmiyor biliyosunuz ki. onun bu vazgecmemesi sonunda galatasaray'a yarayacakmis gibi geliyor bana acikcasi.