PDA

View Full Version : Mert Nobre

serwan
19.Ekim.2009, 23:22
http://www.ressim.net/out.php/i207340_besiktas-marcio-ferreira-nobre.jpg

oyunda bobo'nun finishing 13..bu bence bobo için normal sayılabilir.yani 13-14 civarı değerlendirilebilir bobo'nun finishing özelliği.ama bu böyleyken nobre'ninkinin 12 olması hatalı.bobo'nun finishing 13 ise nobre'nin taş çatlasa 10dur. ayrıca aynı şekilde heading konusunda da eğer burda heading le kastedilen, diğer tüm unsurlardan bağımsız olarak, topu kafayla istediği yere istediği gibi gönderebilme ise bobo bu konuda nobreden iyidir.yıllardır 2 futbolcuyu da izliyorum.belki nobre bobodan çok kafa golü atmıştır bilmiyorum.ama bunun nedeni positioning,jumping vs dir.. nobre'nin finishing ve heading değerleri bence düşmeli..

brotha
20.Ekim.2009, 03:01
Bunu günlerdir anlatıyorum. Zaten nobrenin kaçırdığı gollere bakalım en fazla 11 olur finishing hatta benim için youladan farkı yok. Neyse heading konusuna gelirsek aynı fikirdeyim , bobo topigindede belirtmiştim zaten. Ayrıca arkadas nobre Bobo'dan daha fazla kafa golü atmış olabilir demiş ama ikisininde Beşiktaş'taki maclarına bakın ( araştırmadım) eminim bononun Nobre'den daha fazla kafa golü vardir

perpetua
20.Ekim.2009, 03:36
Bobo: 130 mac, 58 gol, 19 Kafa
Nobre: 207 mac, 87 gol, 33 Kafa

Bobo: 6.84 macta bir kafa golu
Nobre: 6.27 macta bir kafa golu

Bobo: Gollerin %32.8'i kafa
Nobre: Gollerin %37.9'u kafa

Ahmet Göktaş
20.Ekim.2009, 04:46
Ama ömer abi maç olarak çok fark var.

brotha
20.Ekim.2009, 05:53

ben nobrenin fenerbahcedeki gollerini hatirlamiyorum,ben sadece ikisinin besiktastaki performanslarına göre yorum yaptim besiktasi daha fazla takip ettigim için. Zaten verdiginiz verilerde nobrenin cogu golü fenerbahcedeyken attıgı goller ki orada alex faktörü vardı. Hatta o zamanlar Fenerbahçe çok fazla duran topta ol atıyordu luciano, hooijdonk, Tuncay ve nobre ile. Yani boboyu o takıma koyma şansımız olsaydı en az nobre kadar kafa golü atardı. Zatrn istatistiklerde gostermiski bobonun heading ve jumping acısından Nobre'den eksiği yok. Hadi jumping olarak nobre 1 puan yüksek olsa itiraz etmem ama heading ozelliginde bobo kesinlikle Nobre'den fazla deger almalı diye düşünüyorum.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Abi birde bu verdigin veriler sadece ligdeki maclar sanıyorum çünkü bobo Beşiktaş kariyerinde 65 golü asmıştı.

serwan
20.Ekim.2009, 15:20

evet nobre daha fazla kafa golü atmış olabilir.hatta gördüğümüz üzere bobo'dan daha yüksek orandan kafa golleri.buna zaten itiraz edemeyiz çünkü sayılar ortada.itiraz ettiğim konu şu. nobre'nin kafa gollerinin fazla olması heading özelliğinin iyi olması sayesinde değil.şöyle örnek vereyim. bobo gelen 5 ortanın 2sinde doğru zamanda doğru yerde olup iyi bir zamanlamayla topa kafayla vurabilir.nobre ise 5 ortanın 3üne. ama bobo vurabildiği 2 toptan 1ini istediği şekilde istediği yere göderebilirken nobre 3 toptan 1ini istediği şekilde istediği yere gönderebilir.nobre'nin 3 topa vurabilmiş olması heading sayesinde değil.belki jumping,off the ball belki anticipation vs sayesindedir.

extensor
20.Ekim.2009, 20:27
Arkadaşlara katılıyorum. Bobo teknik kabiliyetleri Nobre'den daha iyi bir oyuncu.
Hatta ca'sı da daha fazla olması gereken bir oyuncu.

Ben hep Nobre'yi 125 civarı, Bobo'yu 135 civarı bir oyuncu olarak görmüşümdür.
Ama Nobre'nin consistency 15-16 iken.
Bobo'nun consistency 6-7 olmalı.
Bence aralarında ki farkta bu.

koray_capello
21.Ekim.2009, 00:02
Arkadaşlara katılıyorum. Bobo teknik kabiliyetleri Nobre'den daha iyi bir oyuncu.
Hatta ca'sı da daha fazla olması gereken bir oyuncu.

Ben hep Nobre'yi 125 civarı, Bobo'yu 135 civarı bir oyuncu olarak görmüşümdür.
Ama Nobre'nin consistency 15-16 iken.
Bobo'nun consistency 6-7 olmalı.
Bence aralarında ki farkta bu.

Zaten öyle Sinan,

Nobre'nin Bobo'dan üstün olan tek teknik özelliği heading, diğer özelliklerde yani crossing, dribbling, finishing, passing ve teknikte Bobo daha üstün.

Nobre 128Ca, Bobo 140Ca

Nobre consistency 19, Bobo 8.

brotha
21.Ekim.2009, 00:40
yalniz, bobonun headingi nobreden fazla olmali diye dusunuyorum, burda bir cok arkadasda ayni fikirde. Bunu tekrar gozden gecirmelisiniz bence. Ortaya bircok istatistik ve yazilar yazildi. okuduysaniz sizede mantikli gelecektir.

koray_capello
21.Ekim.2009, 00:54
Bunun için istatistik ve yazı okumaya gerek olduğunu sanmıyorum, Bobo'yu da tanıyorum Nobre'yi de istatistiklerde Bobo'nun daha çok kafa golü attığı da çıksa birşey ifade etmiyor bana. Eğer heading; bir futbolcunu aldığı bir hava topuna ne kadar etkili gol vuruşu yapabildiği yeteneğiyse Nobre bundan Bobo'dan daha yeteneklidir bunu niye tartışıyoruz bilmiyorum. Nobre'nin bir kafa topunu gol yapabilme yeteneği Bobo'dan daha iyidir, Bobo isabetsiz vuruyor demiyorum fakat Nobre hem isabetli hem de sert vuruyor, yani daha etkili.

Ahmet Göktaş
21.Ekim.2009, 01:49
Sen daha ilgili oldugun için düşüncelerine saygı duyuyorum Koray abi fakat , Bence Nobre hava topuna çıkarken rakibini profosyonelce itip kakmasının yardımıyla , ve sert kafa vurmasının avantajıyla atıyor golleri. Topa istediği yönet göndermede ise bence Bobo daha iyi Nobreden.Hem sert vuruyor , hemde aklından geçirdiği noktaya atabiliyor kafasıyla. nobre ise dediğim özellikleri sayesinde sert vurarak gol atıyor.

brotha
21.Ekim.2009, 01:50
hayir istatistiklerde nobre biraz daha iyi cikti bobodan mac basina ortalamada. ama bende bobo ile nobreyi taniyorum, Bobonun attigi kafa toplari gayet iyi derecede isabetli,darbeli vuruyor. Nobrenin daha fazla kafa golu atmasi Nobrenin diger ozellikleri ile ilgili bence.

Ahmet Göktaş
21.Ekim.2009, 02:06
aylYLqBVaEw

d1wNpf684mc

Burda da görülüyor Koray abi mesela. Nobre ilk olarak kafayı vurmayı amaçlıyor , çekiyor itiyor ve topa sertçe kafa vuruyor ve büyük ihtimal doğal oalrak gol oluyor.

bobo ise top gelirken nereye vuracağını düşünüyor ilk olarak. Ve kafasını da çok iyi çeviriyor. Nobre genelde kafasını bile döndürmeden vuuryor toplara , sıyırttırıyor topu kafaısna ve arka köşeye gidiyor.

koray_capello
21.Ekim.2009, 02:41
Şimdi rakibi itip çekmenin oyuna yansıtılabileceği bir kriter yok bunu biliyoruz. Biz futbolcunun bir şekilde ulaştığı kafa topuna(ister itip kalksın, ister iyi pozisyon alarak iyi bir timing ile buluşsun o topla) ne kadar iyi vurabildiğini tartışıyoruz.

Ben 1-2 pozisyona bakarak yorum yapmaya karşıyım çünkü bir başka videodan da tam tersi sonuca ulaşabiliriz. Ama senin koymuş olduğun videolara bakarsak;

Ben Nobre'nin çok zor bir pozisyonda usta bir kafa vuruşu yaptığını görüyorum. Gelen topa doğru koşarak yükseliyor yani çok zor bir pozisyonda ve topu çıkması en zor noktaya gönderiyor. Bu vuruş başlı başına 17 heading değerini hakediyor bence. Nobre kafasını sıyırttırıyor filan demişsin böyle yorum yapamayız, Nobre o topu çok zor pozisyonda bilerek ve isteyerek çıkması en zor noktaya göndermiş mi? Göndermiş. Ve bu bir kereye mahsus bir hareket değilse Nobre bunu hep yapabiliyorsa 17 değerini hakediyor demektir.

Bobo ise çok rahat pozisyonda, tamam topa iyi konsantre olmuş fakat neredeyse zıplamasına bile gerek kalmayacak bir pozisyonda, kaleyi tam cepheden gören bir pozisyonda, topu çıkması en zor noktaya gönderemese bile golü yapmış. Bence çok rahat bir pozisyon ve iyi bir kafa vuruşu hepsi bu. Daha iyi bir kaleci yada daha uzun boylu bir kaleci olsa o topu kurtarabilirdi bile.

Neyse dediğim gibi 1-2 pozisyona bakarak yorum yapmak doğru olmaz ama verdiğin örneklere bakarak verdiğim puanlarda bir yanlışlık olmadığı ispatlamak istedim.

brotha
21.Ekim.2009, 04:47
Trabzonspor macindaki gol kesinlikle zor bir kafa goludur bana gore, Hatta yillarca ust duzey futbol oynamis Ridvan Dilmenin mactan sonra o goldeki ovgusu hala aklimda.Kendisi Bobo'nun darbeli kafa vuruslarinda ligdeki en iyi oyunculardan birisi oldugunu soylemisti. O golde soldan gelen ortada net bir bicimde zor olan seyi yani soldan gelen topu sag tarafa yolluyor kafasiyla yon veriyor.Yanindada onu zorlayan oyuncular olmasina ragmen.

Bobonun cok net kafa vuruslariyla attigi gollerin videolarini koyucam ama Bobo topigine burdaki konu dagilmasin diye.