PDA

View Full Version : İsmail Köybaşı

mertayasava
24.Ekim.2009, 06:15
http://www.ressim.net/out.php/i213908_besiktas-ismail-koybasi.jpg

İsmail'in pozisyon almasının zayıflığı iyi analiz edilmiş ama ben 5 değerini hakedecek kadar berbat bir "positioning" değerine sahip olduğunu düşünmüyorum.

Filip Holosko:9
Semih Şentürk:13
Bobo:5
Sercan Yıldırım:5
De Souza Alex:7

gibi değerleri sadece örnek olarak verdim ve üstteki değerlere bakarsak İsmail en az 9 değerini hakediyor bana kalırsa..

perpetua
25.Ekim.2009, 00:37
Ismail'in pozisyon alma degerini tekrar degerlendirmek icin sene sonunu beklemenizi tavsiye ediyorum.

HooijDonk07
25.Ekim.2009, 00:49
Daha iyi olabilirdi

scar face
25.Ekim.2009, 02:05
Ca sı biraz düşük kalmıs...

perpetua
25.Ekim.2009, 02:16
CA olarak en iyi 3. Turk sol bek su anda. Balta ve Ibrahim Uzulmez'in arkasinda.

anilton
25.Ekim.2009, 02:24
İsmail'in tekniği ve ilk teması çok düşük kalmış...

İsmail bu ligde sol bekler arasında demiyorum,bütün futbolcular arasında hatrı sayılır yumuşaklığa ve tekniğe sahip bir futbolcu.Zaten futbola 10 numara mevkiinde başladı ve Antep'e bu yeteneği sayesinde transfer yaptı.Daha sonra sol bek oynamaya başladı...

Aydın Yılmaz'ın tekniği ve ilk teması dünyanın hiçbir yerinde İsmail'den fazla olamaz.Bunu bu oyuncuları sadece 5 dakika izleyen herkes anlar...

Bu vesileyle G.Saray'lı futbolcuların özellikle gençlerin profilleri yapılırken çok cömert davranıldığınıda söyleyeyim.Serdar Eylik ile Emre Çolak'ı direk milli takımın 11'i ne koy oynasın...

M.Topal'ın teknik ve ilk temas 12 İsmail'in 13...

Semih Kaya'nın teknik 12 İsmail'in 13...

H.Balta'nın 12 İsmail'in 13...

Durum bu;eğer içiniz rahatsa söylenecek pek söz yok açıkçası...

BlackEagle19o3
25.Ekim.2009, 02:29
Hazırlık maçlarının yıldızı(!) Serdar Eylik 110 ca,
ligde geçen sezonun en iyi çıkış yapan oyuncularından biri olan, bu sene de oynadığı maçlarda hiç sırıtmayan, gayet iyi performans gösteren,A Milli takıma kadar yükselmiş İsmail 118 ca.

Bu 2 adam arasında sadece 8 ca mı fark var?Bu basit sorunun cevabını istiyorum.

anilton
25.Ekim.2009, 02:38
Beşiktaş`ın genç oyuncusu İsmail Köybaşı`na UEFA`dan büyük onur.

Uefa.com`da yayınlanan bir habere göre Beşiktaş`ın sezon başında Gaziantepspor`dan renklerine kattığı İsmail Köybaşı bu sezon sıçrama yapabilecek 20 yaş altı oyunculardan biri olarak gösterildi.

Uefa.com, İsmail Köybaşı için övgü dolu ifadeler kullanırken, genç oyuncunun topa çok iyi sahip olduğuna ve sol kanadı hızlı bir şekilde kullandığına dikkat çekti.İsmail Köybaşı için yazılan açıklamada, "Beşiktaş, sezona çok kötü başlamış olabilir ama Gaziantepspor'a 6.5 milyon Euro verip aldıkları İsmail Köybaşı'nın formu onları rahatlatıyor olmalı. Top kontrolü iyi olan İsmail, istikrarlı hücuma kalkışları ve isabetli ortalarıyla kısa sürede milli formayı da sırtına geçirdi" denildi.

İşte UEFA`nın bu sezon sıçrama yapmasını beklediği 20 yaş ve altı yıldızlar :

İsmail Köybaşı , 20, Beşiktaş JK
Holger Badstuber, 20, FC Bayern München
David De Gea, 18, Club Atlético de Madrid
Alan Dzagoev, 19, PFC CSKA Moskva
Eyal Golasa, 18, Maccabi Haifa FC
Emiliano Insúa, 20, Liverpool FC
Stevan Jovetić, 19, ACF Fiorentina
Eliaquim Mangala, 18, R. Standard de Liège
Thomas Müller, 20, FC Bayern München
Miralem Pjanić, 19, Olympique Lyonnais

http://resim.haber1903.com/icerik/ismailalthaber.jpg

Elin yabancısı bile 2 maçta farketmiş...

Ahmet Göktaş
25.Ekim.2009, 02:53
İsmailin , Aydın Yılmaz'dan çok daha iyi bir profili olmasını bekliyordum.

Ama Galatasaray ve Beşiktaştaki diğer oyuncuların arasındaki farkları görünce pek şaşırmadım.

Rais
25.Ekim.2009, 02:03
İsmailin gelecek çok parlak.Umarım bir sorun yaşamaz.Daha iyi bir profili hak ettiğini düşünüyorum.

BlackEagle19o3
25.Ekim.2009, 02:11
İsmailin , Aydın Yılmaz'dan çok daha iyi bir profili olmasını bekliyordum.

Ama Galatasaray ve Beşiktaştaki diğer oyuncuların arasındaki farkları görünce pek şaşırmadım.

Ben de ben de.Ernst ile M.Topal arasında sadece 3 ca fark var.Bu 2 ismin geçen sezon yaptıkları bu sezon yaptıkları, kariyerleri herşeyleri ortada.Mehmet Topal'ın sakatlığını bahane edecekler olacaktır, oynadığı maçlardaki performansı da ortada.

Bu sezonki performansı ortada olan Hakan Balta 140 ca, bu sezonki performanslar pek dikkate alınmadıysa geçen sezonun şampiyonu olan Beşiktaş'ın oyuncuları neden düşük.Bir tek bana mı öyle geliyor bilmiyorum, ben Ernst ile Topal arasında 3 ca dan fazla bir kalite farkı olduğunu düşünüyorum.Hakan Balta'nın o kadar iyi bir sol bek olmadığını düşünüyorum.

Bu arada Galatasaray'ın gençlerinin aldıkları pa değerlerini gördükten sonra Necip'in konusunu açmaya karar verdim.Öğrenmem lazım.

Aydın Yılmaz,Serdar Özkan'dan daha mı iyi onu da merak ettim şimdi.

Bu arada Ömer abiye bir şey soracağım, böyle biz tek tek ca, pa değerlerini merak ettiğimiz adamlar için konu açmakla uğraşmasak da bütün oyuncular için konu açılsa daha iyi olmaz mı?

extensor
25.Ekim.2009, 03:12

Galatasaray ile Beşiktaş'lı oyuncular arasında fark olmasa, Beşiktaş Galatasaray seviyesinde bir takım olur.

Aranızda Beşiktaş'ın Galatasaray seviyesinde olduğuna inanan var mı?

Ahmet Göktaş
25.Ekim.2009, 03:28
Hücum olarak hayır.

Savunma olarak evet.

Galatasaray seviyesinde olmayalım diye oyuncuların hak ettikleri değerleri almaması mı gerekiyor ? Yada GS oyuncularına fazla fazla mı verilmesi gerekiyor ?

Aynı mükemmel profilleri FB'de de göremiyoruz.

Aydin
25.Ekim.2009, 03:42
İyide potansiyel 159 verilmiş. Daha ne yapacaksınız adamı Lahm mı? Parasından bahsetmeyeceğim ama şu zamana kadar iyi bir performansını gördük mü bu adamın? Soldan bir maçta acayip bindirme yaptı da, defansta kademelere iyi girdi de ben mi görmedim merak ettim açıkçası. Bunu laf sokmak için değil ciddi ciddi soruyorum.

gkhnyldrm20
25.Ekim.2009, 03:48
Benim dikkatimi çeken konu çirkefliği 14.Anlam veremedim.Ayrıca Galatarasaylı oyuncuların profillerinde cömert yapıldıpı da bir gerçek.

Ahmet Göktaş
25.Ekim.2009, 03:52
İyide potansiyel 159 verilmiş. Daha ne yapacaksınız adamı Lahm mı? Parasından bahsetmeyeceğim ama şu zamana kadar iyi bir performansını gördük mü bu adamın? Soldan bir maçta acayip bindirme yaptı da, defansta kademelere iyi girdi de ben mi görmedim merak ettim açıkçası. Bunu laf sokmak için değil ciddi ciddi soruyorum.

Aydın abi , pa felan iyi sözüm yok. Bundan önceki yorumumda genel olaraktı zaten. Galatasaray hücum olarak en iyi 3 büyükler arasında , savunma olarakta en kötü. Fakat bunlar ayrıntı.

Neyse dha fazla uzamasın.Laf sokmacağını zaten biliyorum.Belirtmene dahi gerek yok. Ayrıca sizler bu işe , bizim laf söylemeyeceğimiz kadar kafa yormuş , çalışmış insanlarsınız.Bizimki sadece fikir.

Alicanfmfan
25.Ekim.2009, 04:27
Birde anlamadıgım olay var niye herkes Galatasaray ve oyuncuları ile kıyaslama yapıyor .

indie
25.Ekim.2009, 09:18
Galatasaray ile Beşiktaş'lı oyuncular arasında fark olmasa, Beşiktaş Galatasaray seviyesinde bir takım olur.

Çok talihsiz bir cevap olmuş. Seviye ne demek bir kere? Her oyuncu tek başına, takımların hatları da ayrı ayrı değerlendirilir. Mesela Galatasarayın hücum hattı Beşiktaşınkinden 3 iyiyse Beşiktaşın savunma hattı Galatasarayınkinden 5 iyidir.

Bu durum dünyanın her takımı için geçerlidir. Mesela Barcanın bir Casillası yoktur, Realin bir İniestası. Ama nedir bu bazı Galatasaraylılardaki snobluk ben bunu anlayamıyorum, ve sorunuzu mantıklı bir biçimde değiştirip iade ediyorum: Siz Gs savunmasının Bjk savunmasıyla aynı seviyede olduğuna inanıyor musunuz? Kanımca Keita Holoskodan, Arda Serdar Özkandan, Baros Bobodan ne kadar iyiyse Ernst Topaldan ve Sarptan, Ferrari Servetten, Sivok da G. Zandan sözgelimi o kadar iyi olabilir. Olmalıdır da.

Herşey bir yana, İsmail gibi geçen sene müthiş bir çıkış yapmış, süperligde banko oynamış, milli takıma kadar yükselmiş 20 yaşındaki bir oyuncunun daha 1 maç bile süperlig tecrübesi olmayan 17-18 yaşındaki altyapı oyuncularıyla arasında daha yüksek bir fark olmasını istemek çok mantıklı bir eleştiridir. Bunu yukarıdaki gibi saçma bir argümanla savuşturmak ise mantıklı değildir.

Not: Buradan "İsmailin profili kötü olmuş, ya da daha iyi ca sı olmalıydı" anlamı çıkarmayın. Ben kendisini demoda test ettim ve gayet memnun kaldım. Ama sizdeki bu kafa yanlış.

brotha
25.Ekim.2009, 09:31

evet bu sene Besiktas Galatasaray arasinda cok fark olmasada biraz seviye farki var.Bununda en buyuk sebebi yeni alinan Keitanin katkisi,Riijkard faktoru ve Ardanin iyi performansi. Gerci Arda gecen senede fena olmayan bir performans gostermisti. Ama gecen seneyi dusun, Keitayi takimdan cikar, Galatasaray Besiktas'in uzerinde bir kadrosu mu vardi ki 5. oldu Besiktas da sampiyon. He bana diyebilirsiniz, problemler vardi ,Skibbe vardi, bunu dersen bende derimki o zaman Bu senede Besiktas'ta problemler var daha yeni yeni oturuyor,Ayrica Mustafa Denizli Bobo,Tello gibi oyunculardan yeni yeni faydalanmaya basladi ve Nihat gibi bir oyuncu daha yuzde 100 katkisini bile veremedi.

Evet potansiyeli 159 fakat,sonucta bu adam potansiyelinden ote gecen sene oynadigi performansla 6.5 milyon euroya transferini yapti.Yani gecen senede iyi performansi vardi, bu senede iyi maclar cikartti. Tekrar oynadigi maclari izlersen gorursun.Ismailin en buyuk zaaflari savunmada duracagi yeri bilmemesi ve kademelere girmeyi ogrenememesi. Zaten bunlarda oyuna baya bi dusuk yansimis.

Benim ismailin profiliyle ilgili yorumuma gelince, genel anlamda gayet iyi buldum. Ama positioningi evet kotu bir oyuncu ama yani Sol beke Serdar ozkani koysak daha basaril iolur gibi bir positioning degeri almis. 5 puani sanki forvet adamina oylesine verilmis bir deger gibi olmus, Vasat alti ise en azindan 8-9 olabilirdi ki bana gore olmasi gereken bu.Ayrica Strength 10 olabilirdi, Ismail bu kadar gucsuz degil.

Bunlarin disinda Bravery ozelligi 15 cok gereksiz olmus. Hic bir zaman ismailin tekmeye kafa soktugunu veya saga sola atladigini gormedim.11-12 en fazla verilebilecek deger.

extensor
25.Ekim.2009, 10:23
İndie, bence talihsiz bir cevap olmamıştı. Objektif bakabilen benim ne demek istediğimi anlardı, fanatik bakan ise benim terbiyesizlik ettiğimi düşünür.

Evet, Beşiktaş savunması daha iyidir. Zira Ferrari Servet'ten 10 küsur ca fazladır zaten.
Sivok'ta Gökhan'dan 10 küsur ca fazladır.
Ernst'te Sarp'tan 10 küsur ca fazladır.

Galatasaray daha iyi takım diye bu değerler Beşiktaş'lı oyuncuların değerlerinden yüksek mi tutulmuş? Hayır.
Ben ayırmıyorum savunma hücum.
Galatasaray takımı genel kalitesi, Beşiktaş takımı genel kalitesinden gerçekte yüksekse, o zaman oyunda da yüksek olmalıdır. Gerçekte yüksek olmadığını düşünen varsa oyunda da yüksek olmaması gerektiğini düşünmelidir. Ben bunu sorguladım. Ben hücum savunma vs demedim.

Nihayetinde
Bir söz var ben çok severim...
Anlayışlı olan beni anlayışlı ve aptal olan da aptal bulur. Bence ikisi de haklıdır ;)

Lionel Andres Messi
25.Ekim.2009, 14:51
agility 13
creativity 11
teknik 14
balance 11
uzun taçlar 10

ca sıda 123 civarı olursa,daha uygun ve gerçekçi olacak ismail bence.

ek olarak takım oyunu en fazla 11-12 olmalı.fazla bireysel oynadığını düşünüyorum.13 fazla.

koray_capello
25.Ekim.2009, 16:43
İsmail için konu açılması iyi olmuş. İsmail'in profilline dokunmamıştım ama artık yeteri kadar seyrettiğimizi düşünüyorum ve İsmail için yeni profili hazırlamıştım bile. Onu koyalım da onun üzerinden yorumlara devam edin bence.

http://img12.imageshack.us/img12/4391/adszmezf.jpg (http://img12.imageshack.us/i/adszmezf.jpg/)

anilton
25.Ekim.2009, 16:52
Yeni profil iyi ancak top kapma ve ilk temas düşük kalmış...

kirilenko47
25.Ekim.2009, 19:07
koray_capello, bence verdiğiniz acc. ve pace değerleri fazla İsmail için. acc-agility-pace bu üçü 14 olmalı hatta driplingi de 14'e çekilmelidir.

ridvanv'ye katılıyorum, tackling çok düşük. İsmail'in savunması kötü ama bunun sebebi tacklingi değil pozisyon alması çok çok kötü olmasıdır, tackling anlamında İsmail oldukça iyidir. CSKA ve Galatasaray maçlarında Keita ve Krasic'den aldığı toplar önemli anticipation ve tackling gerektirirdi, bir de geçildiği toplar var ki o da bence konsantrasyon ve positioning eksiklikliğidir kendisinin.

brotha
25.Ekim.2009, 22:17
Aynen oyle cok iyi iki ornek vermis kirilenko, Ismailin pozisyon almasi iyi olsa su anda milli takimdada banko oynuyordu zaten. Ozellikle anticipation ve tackling gerektiren yerlerde cok akillica mudaheleleri var.Iki ozellikte 11 in uzerinde olmali kesinlikle ve kesinlikle. Markingi 11 olmuski asil fazla olan bence bu, yani markingi 8 tacklingi 11-12 olmali.

Braverynin dusmesi benimde katildigim bir sey,ama ozellikle konsantrasyon ve work rate in bu kadar dusmesini anlayamadim. Ismail ne kadar tecrubesiz olsada, mac boyu konsantrasyonunu ust duzeyde tutmaya calisan ve acemiliklerden fizigi,teknigi ve konsantrasyonu sayesinde kurtulmaya calisan bir oyuncu.Pozisyon hatasi yapsada , bazi pozisyonlarda gucsuz kalsada hep kendisini oyunun icinde tutmaya calisir.Yani konsantrasyonu 13 kalmaliydi bence.

Work rate e gelirsek dusurmedeki dusunceniz eminim ileri ciktiginda ,savunmadaki alanini geri gelip kapatamiyor diye dusunmenizden kaynaklaniyor sanirim.Ama yine bunun sebebi positioning ve verdiginiz pace,acc degerinden daha yavas olmasi.

Burdanda Ismailin acc ve pace ozelliklerine gecersem 15-16 cok cok fazla. maksimum 14-14 olur, Ismail kesinlikle o kadar cabuk ve hizli degil.\

Yine kirilenkonun dedigi gibi bana gorede ,agility-acc-pace degerleri 14-14-14 olmali.
Bunlarin yanindada First touch 14,Anticipation 12,Tackling 12 olmali.

EL-Hadji
26.Ekim.2009, 14:39
Bence dribling 15 yüksek kalmış. Oradan kesilebilir.

brotha
26.Ekim.2009, 18:13
dribbling 15 degil abi crossing 15. Bunu da hakediyor ismail gercekten cok teknik ve kavisli ortalar yapiyor.

EL-Hadji
26.Ekim.2009, 20:00
dribbling 15 degil abi crossing 15. Bunu da hakediyor ismail gercekten cok teknik ve kavisli ortalar yapiyor.

Eh be yaşlanmışız. Eskiden 5 işi birden yapardık. Bir yerden iş emri gir bir yandan araştırmaya bak. Sapıttım. Ama lafımın arkasındayım. 15 dribling İsmail' e çok :) Zaten koray da böyle vermiş :u:

indie
28.Ekim.2009, 01:24
İndie, bence talihsiz bir cevap olmamıştı. Objektif bakabilen benim ne demek istediğimi anlardı, fanatik bakan ise benim terbiyesizlik ettiğimi düşünür.

Evet, Beşiktaş savunması daha iyidir. Zira Ferrari Servet'ten 10 küsur ca fazladır zaten.
Sivok'ta Gökhan'dan 10 küsur ca fazladır.
Ernst'te Sarp'tan 10 küsur ca fazladır.

Galatasaray daha iyi takım diye bu değerler Beşiktaş'lı oyuncuların değerlerinden yüksek mi tutulmuş? Hayır.
Ben ayırmıyorum savunma hücum.
Galatasaray takımı genel kalitesi, Beşiktaş takımı genel kalitesinden gerçekte yüksekse, o zaman oyunda da yüksek olmalıdır. Gerçekte yüksek olmadığını düşünen varsa oyunda da yüksek olmaması gerektiğini düşünmelidir. Ben bunu sorguladım. Ben hücum savunma vs demedim.

Nihayetinde
Bir söz var ben çok severim...
Anlayışlı olan beni anlayışlı ve aptal olan da aptal bulur. Bence ikisi de haklıdır ;)

Ben seni aptal bulmuyorum, aksine bence cin gibisin. Konuyu İsmailden alıp önce Galatasarayla Beşiktaş arasındaki kalite farkına getirdin, sonra da asıl eleştirilen konu olan şu anda milli takımda biri diğerinin yedeği konumundaki İsmaille Hakan arasındaki (ki bence aralarındaki asıl fark aynı mevkiinin farklı tipte oyuncuları olmalarıdır) 20 küsurluk ca farkına hiç değinmeyip, 9 aydır üst düzey performans veren Ernst ile 1,5 senedir ortalarda görünmeyen Mehmet Topal arasındaki sadece 3-5 puanlık ca farkını es geçip, zaten olması gereken farkların altını çizerek lafı istediğin yere getirmişsin.

Son cümlen için aslında denecek çok şey var ama lüzum yok. Sonuçta dediğim gibi yazdıklarını okuyup aptal olduğun kanısına varacak kimse olduğunu sanmam :D.

anilton
28.Ekim.2009, 14:13
İsmail Türkiye'de ki en iyi top süren ve orta açan beklerdendir...

İsmail orta açmaz pas atar,boşta gördüğü adamın kafasına atar topu,rastgele topu kale sahasına ortalamaz.Neye göre haketmiyor diyorsun?

Tamam bu çocuğun fiziksel ve defansif zaafları var,bu konuda çalışması gerek ama hücum ve teknik anlamda üst düzey bir bek İsmail.Onu farklı kılanda bu zaten...

lepreachun
28.Ekim.2009, 15:27
gerçekten çok büyük bir tartışma olmuş ismail'in profili konusunda..
İsmail ligimizde devşirme tabir edeceğimiz beklerdendir.Zaten savunma yönünün sıkıntılı olup hücum yönünün iyi olmasının sebebi de budur.Yani ismail'den savunma olarak harikalar yaratmasını beklemeyelim..Ligimizdeki oyuncuların tacklinglerinin düşük olduğu bu durumda ismail'in 12 tackling alması bence gayet normal kaçar ki daha potansiyeli çok yüksek bir oyuncu antremanla bunu da yükseltecektir.Sonuç olarak arkadaşların itirazlarının ben abartılı olduğu düşüncesindeyim.Şuan Beşiktaş'ta da yedek kalan ismail'in bence hala zamana ihtiyacı var

koray_capello
28.Ekim.2009, 20:08
ridvanv'nin de dediği gibi İsmail'in açtığı ortalar adeta pas gibi, 15 değerini kesinlikle hakediyor.

perpetua
28.Ekim.2009, 23:28
http://img12.imageshack.us/img12/4391/adszmezf.jpg (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg12.imageshack.u s%2Fi%2Fadszmezf.jpg%2F)

Bence:
Decisions'un ve positioning'in yukselmesine pek gerek yok.

Right foot'un 12 olmasi icin de durum ayni.

Aklinizda olsun, Ismail daha 1 yil oncesine kadar sol bek degil, orta sahada oyun kurucu/forvet arkasi gibi oynuyordu. Sol bek mevkisindeki performansi tamamen dogaclama ve bu mevkiyi oynama bilgisinin idare eder seviyede bile olmadigi asikar. Ornek olarak karsilastirmak gerekirse, surekli pozisyon hatasi yapan Caner Erkin sol bek olarak Manisa'dan beri oynamasina ragmen positioning 7. Ismail ise Cander'den daha vahim pozisyon hatalari yapmakta.

Yukaridaki profil konsantrasyonunu dusurup, pozisyon alma'yi yukseltmis sanki. Ama benim simdiye kadar izledigim Ismail gayet konsantre, hep en iyisini yapmak isteyen ancak temel eksiklikleri (sol bek oynamayi hala ogreniyor olmasi) nedeniyle hata yapiyor. Bu nedenle pozisyon alma'nin 5 olmasi hic de garip degil bence.

Decisions icin de durum cok farkli degil bana kalirsa. 19 yasinda, en buyuk meziyeti sol tarafta cizgiden inip hizini kullanmak oldugunu gozlemledigimiz bir oyuncunun karar verme kapasitesini Turkiye icin ortalamanin ustu seviyede tutmak (ki 10 bu seviyedir) bence pek mantikli degil. Hatta biraz daha ileriye gidip, decisions 19 yasinda 10 olsa, bu adami sol bek degil oyun kurucu olarak devam ettirmek gerekirdi demek geliyor icimden. Herneyse, tabii ki izledikce daha cok fikir sahibi olacagiz. Ancak Toraman ve Nobre ile bu ozellik konusunda burun buruna olmasi bana cok yanlis geliyor. Decisions belki de tecrube'yi en fazla gosteren ozellik.

Ahmet Göktaş
28.Ekim.2009, 23:36
Peki koray abi ve ömer abi , İsmaili bence şuan Denizli AMC olarak oynatsa çok kötü olacağını sanmıyorum.Aksine belki sol bekten çok daha verimli olabilir çünkü yılalrca burada oynamış ve ömer abinin dediği gibi sol bek oynaması sadece geçen sene oldu ve doğaçlama.

Acaba AMC mevkiisi değeri biraz yükseltilip , oyunda AMC antrenmanı ve yeni pozisyonda aMC vererk bir forvet arkası yapamaz mıyız acaba oyunda ? buna uygun değerler verilemez mi mevkiisinde. ?

perpetua
28.Ekim.2009, 23:50
Zaten AMC'ye uygun degerlere sahip degil mi?

Dripling yuksek, hiz/hizlanma yuksek, paslar yuksek, yaraticilik var.

Mevcut ozellikleri ile Ismail'in CA 120. Peki Ismail AMC oynasa, ligin kalburustu ofansif orta saha oyuncularindan birisi olurmuydu acaba?

Bence Ismail'in sol bek mevkisine kaymasi onun kariyerininin hizla daha ileriye gitmesini sagladi. Ulkedeki yetenekli (atiyorum) 20 diger forvet arkasi oyuncu ile rekabet etmek yerine, ulkede zaten cok kit olan bek oyunculari ile rekabete girerek birdenbire cok degerli bir oyuncu oluverdi. Bugun forvet arkasi olarak devam etse, belki de Ismail hala Antep'in 85 CA'li alt yapi oyuncularindan birisi idi ve cogumuz bilmiyordu bile.

nikootinn
28.Ekim.2009, 23:51

Uefa İsmail'i gelecek vaadeden 20 oyuncu arasında göstermiş ve sen utanmadan 159 PA verilmiş neyinize yetmiyor diyorsun.Sezon başlayalı kaç hafta oldu ki performansdan bahsediyorsun bize?Ayrıca bu çocuk daha 20 yaşında ve Beşiktaş gibi bir kulübe alışması ve formayı kapması doğal olarak belli bir zaman alıcak.CA'yı tartışıyor olsaydık haklı olabilirdin ama yazdığın şey PA zihniyetiyle kesinlikle uyuşmuyor.O 159 PA yükseltilmez ise araştırmacıların tarafsızlığına inancım tamamen biter

Ahmet Göktaş
28.Ekim.2009, 23:55
Haklısın ömer abi.

koray_capello
29.Ekim.2009, 00:09
Ömer abi,

Positioning konusunda haklı olabilirsin, 7 yada 5 farketmez ama dediğin gibi positioning arttırıp konsantrasyon düşürmek yanlış olmuş. Onu düzeltirim veyahut senin imkanın varsa bi zahmet düzeltiver abi.

Decision konusunda ise İsmail'in çok kötü olmadığını düşündüm. Senin genel anlamdaki Türk oyuncular için decision özelliğinin yüksek olmaması gerektiği fikrine katılıyorum zaten buna uygun davrandım. Ama İsmail ile bir Serdar Özkan arasında bir fark olması gerektiğini düşündüm. Çünkü izlediğim İsmail gaza gelip şuursuz oynayan bir İsmail değildi, hücuma ne zaman çıkması gerektiğini ne zaman savunmada kalması gerektiğini bilen, çıktığında ne yapması gerektiğini bilen bir hava verdi. Zaten verdiğim değer de 10, ileride tecrübe kazandıkça oyunu çok iyi bileceğine inandığım(yani 16-17 decision seviyesinde) için 10 verdim.

Yani decision tecrübeyle en alakalı özellik katılıyorum ama 19 yaşında 10 decision sahibi olmak da çok uçuk olmasa gerek. Tamam ligimizde futbol hayatının sonuna gelmiş bazı oyuncular bile bu değeri anca alabiliyor ama bu neyi değiştirir ki?

perpetua
29.Ekim.2009, 00:12
Uefa İsmail'i gelecek vaadeden 20 oyuncu arasında göstermiş ve sen utanmadan 159 PA verilmiş neyinize yetmiyor diyorsun.Sezon başlayalı kaç hafta oldu ki performansdan bahsediyorsun bize?Ayrıca bu çocuk daha 20 yaşında ve Beşiktaş gibi bir kulübe alışması ve formayı kapması doğal olarak belli bir zaman alıcak.CA'yıtartışıyor olsaydık haklı olabilirdin ama yazdığın şey PA zihniyetiyle kesinlikle uyuşmuyor.O 159 PA yükseltilmez ise araştırmacıların tarafsızlığına inancım tamamen biter

Izledikce, Ismail'in gelisimini takip ettikce bu potansiyelde pekala gelisme olabilir.

Tabii su da var, Ismail su anda 21 yas altinda olan ve en yuksek potansiyele sahip 17 sol bek oyuncudan birisi veritabani icinde. Bu 17'nin icinde, 7 tane -9 potansiyele sahip ve 159'dan daha dusuk potansiyel alabilecek oyuncu da var.

Gercek su ki, dunyada su anda en iyi bek oyunculari 170 civarinda CA'ya sahip. Boyle olunca, 159 potansiyel bir bek icin hic de zayif bir seviye degil. Ozellikle 159'dan yuksek CA'ya sahip sol bek sayisi veritabaninda 5 adet oldugu goz onunde tutulursa (Cole, Evra, Lahm, Clichy ve Abidal - 6. siradaki Marcelo 154 CA).

perpetua
29.Ekim.2009, 00:14
Ömer abi,

Positioning konusunda haklı olabilirsin, 7 yada 5 farketmez ama dediğin gibi positioning arttırıp konsantrasyon düşürmek yanlış olmuş. Onu düzeltirim veyahut senin imkanın varsa bi zahmet düzeltiver abi.

Decision konusunda ise İsmail'in çok kötü olmadığını düşündüm. Senin genel anlamdaki Türk oyuncular için decision özelliğinin yüksek olmaması gerektiği fikrine katılıyorum zaten buna uygun davrandım. Ama İsmail ile bir Serdar Özkan arasında bir fark olması gerektiğini düşündüm. Çünkü izlediğim İsmail gaza gelip şuursuz oynayan bir İsmail değildi, hücuma ne zaman çıkması gerektiğini ne zaman savunmada kalması gerektiğini bilen, çıktığında ne yapması gerektiğini bilen bir hava verdi. Zaten verdiğim değer de 10, ileride tecrübe kazandıkça oyunu çok iyi bileceğine inandığım(yani 16-17 decision seviyesinde) için 10 verdim.

Yani decision tecrübeyle en alakalı özellik katılıyorum ama 19 yaşında 10 decision sahibi olmak da çok uçuk olmasa gerek. Tamam ligimizde futbol hayatının sonuna gelmiş bazı oyuncular bile bu değeri anca alabiliyor ama bu neyi değiştirir ki?

Top sende Koray. Dosyalari SIREN'e koydum bile. :)

bjk_melo_151
29.Ekim.2009, 20:08
Bence Composure: 13'te tutulup (İsmail için yeterli olur.), Concentration: 11-12 olabilir. İsmail'in iyi orta yaptığı doğru ama 15'i görmesi için henüz erken. 13 ya da 14 yeterli. Passing aynı şekilde 12 yeterli olur. Marking: 8-9 olmalı en zayıf özelliklerinden (diğeri positioning 7 yeterli) Tackling de yeterli sayılır 10 olması koşuluyla. Off the Ball: 12'de kalmalı. Anticipation: 12'yi rahatlıkla görür. Sezgileri iyi. Decision buna bağlı olarak 11 olabilir. Sağ ayak 10'da kalabilir. Zorda kalmadıkça kullanmıyor. 2-3 sene iyi oynar o zaman 130'larda bir CA alır o zaman eleştirmem ama şuan için fazla olur hem de CA'nın özelliğini yansıtmaz (olan değerlerin düşük gözükmesi.) şuan CA için 120 olması daha mantıklı. Beşiktaş'ın sol taraf için as oyuncusu ve 20 yaşında olması 120'yi hakettiğini gösterir. Dirtness: 14 ne hikmetse bakıyorum da Cangele 12'lerde, Kazım 10'da İsmail kasaptı da biz mi görmedik yahu.
Agility: 15 eder. İsmail çevikliğinin yardımını da kullanarak adam geçiyor.
Pace: 15 yeterli.
Balance: 12 Strength: 11 dengesi baya iyi fiziksel mücadelede ayakta kalıyor. Bunda hızının etkisi olsa da dengesinin de etkisi olması da olası.
Jumping: 12. İyi sıçrayan bir oyuncu.

Ahmet Göktaş
12.Kasım.2009, 01:39
bugün baktım genie ile. İsmailin beklenenin ve gerçek potansiyelinin altında kalmış.

indie
16.Kasım.2009, 15:14
bugün baktım genie ile. İsmailin beklenenin ve gerçek potansiyelinin altında kalmış.

genie'yi bilemem ancak ismail ve rıdvan sürekli şans verildiği takdirde özel bir antreman uygulanmadığı halde 3 sene içinde teknik, hız, hızlanma, güç, dripling, orta yapma gibi kanat oyuncuları için önemli olan özellikleri 14-17 arasına ulaşıyor ve kalburüstü bekler oluyorlar (yaşları daha 22). hatta winger olarak bile yararlanılabilecek seviyeye geliyorlar.

KaPaLı
16.Kasım.2009, 15:23
İsmail'in profilinde birşey dikkatimi çekti. Dirtiness 14 verilmiş. Benim izlediğim İsmail ( geçen sene Gaziantep konusunda ilk yazan bendim ) etliye sütlüye karışmayan oyuncu. Çirkef olduğunu hiç görmedim.

brotha
16.Kasım.2009, 19:33
İsmail'in profilinde birşey dikkatimi çekti. Dirtiness 14 verilmiş. Benim izlediğim İsmail ( geçen sene Gaziantep konusunda ilk yazan bendim ) etliye sütlüye karışmayan oyuncu. Çirkef olduğunu hiç görmedim.

Aynen ben anlamadim niye oyle oldugunu bence gozden kacmistir. Ozellikle Cangelenin Dirtiness i daha azdi hatirladigim kadariyla

TraKya
18.Kasım.2009, 11:34
Bence Beşiktaş bırakın bu sezounun, son yıllarının en iyi transferini İsmail ile yaptı. eğer satmazlarsa ilerdeki 10 senenin sol bek'ini buldu beşiktaş. profili gayet yerinde. abartıldığını düşünmüyorum. ismail bu değerleri hakeden bi oyuncu. Hakan balta ve İ.Üzülmez'den sonra Türkiye'nin en iyi sol beki. Objektif bakanlar bunu tartışmaz bile. bu değerlere itiraz etmek/eleştirmek biraz acımasızlık olur. sonuçta Türkiye Milli takımına 19 yaşındaki herkesi çağırmıyorlar ;)