PDA

View Full Version : Servet Çetin

lepreachun
24.Ekim.2009, 16:23
http://www.ressim.net/out.php/i212981_galatasaray-servet-cetin.jpg

Galatasaraylı arkadaşlar geçen seneden sonra Servet Çetin profilinde yine hayal kırıklığına uğramış olabilirler.. benim de dikkatimi çeken Servet'in tackling-positioning-heading özelliklerinin neden bu kadar düşük olduğu.
Servet sonuçta çok süratli bir oyuncu ancak girdiği 2 li mücadelelerde en büyük özelliği fiziğini kullanarak çok etkili toplar çalması. Ayrıca son dönemlerde gerçekten pozisyon alma konusunda da büyük yol kat ettğini düşünüyorum

Nocna Mora
24.Ekim.2009, 16:30
en büyük özelliği fiziğini kullanarak çok etkili toplar çalması

diyorsun sonra tackling yüksek olsun diyorsun :) Zaten yazdığın sebepten dolayı düşük top çalması bi de fizik özelliklere bak ;)

lepreachun
24.Ekim.2009, 16:34
diyorsun sonra tackling yüksek olsun diyorsun :) Zaten yazdığın sebepten dolayı düşük top çalması bi de fizik özelliklere bak ;)

Tamam fiziğini kullanarak top çalıyor demişim.. Evet Servet'in hem fiziksel özellikleri çok yüksek hem de top çalması. Lugano nun 16 tackling i var ki Lugano da süratini değil fiziğini kullanarak top çalar.

Nocna Mora
24.Ekim.2009, 16:36
Yanlışın var hiç Servet'in tereyağından kıl çeker gibitop çaldığını gördün mü yani yan yana gidiyorlar diyelim servet yere yatıp topu aldığını gördün mü? görmedin adam vuruyor fiziğini kullanıyor en sonunda ona kalıyor bu fiziktir top çalma özelliği ile alakası yoktur :)

Lugano da tam tersi :)

ForCimbom
24.Ekim.2009, 16:49
balance 19 olsa daha makul olmaz mıydı??? servet in ikili mücadelede top kaptıdığını hatırlamıyorum ben... teknik 6 mı ?? abartmışsınız ya fil mi bu adam bu kadar kalas olsun?? bu sezon bayağı yüksek pas yüzdesi var. nasıl oluyor peki bu??

Nocna Mora
24.Ekim.2009, 17:05
Balance gayet güzel olmuş. Teknikte normal olmuş pas yüzdesi de pas özelliği ile ilgili ;) o da 8 :)

lepreachun
24.Ekim.2009, 17:16
Yanlışın var hiç Servet'in tereyağından kıl çeker gibitop çaldığını gördün mü yani yan yana gidiyorlar diyelim servet yere yatıp topu aldığını gördün mü? görmedin adam vuruyor fiziğini kullanıyor en sonunda ona kalıyor bu fiziktir top çalma özelliği ile alakası yoktur :)

Lugano da tam tersi :)

en azından istatistiklere bakabiliriz. Yani futbol izliyorsak hala Servet'in 14 tackling ini savunmayı anlamıyorum.

Galatasaray'ın milli futbolcusu Servet Çetin, Castrol analistlerinin, ekim ayında yapılan 19. Dünya Kupası Eleme Grubu maçlarındaki futbolcu performansları değerlendirmesinde, en iyi 11 futbolcunun yer aldığı ''Yıldızlar Takımı''na girdi.

Servet Çetin (Türkiye)- Birebir mücadele kazanma yüzdesi: %100. 1 gol attı. İsabetli pas yüzdesi:% 90. Birebir mücadele kazanma yüzdesi: %100. 16 top çalma yaptı.

Fazla vaktim olmadığı için şuan geçen sene ilk yarının istatistiklerini bulabildim bunları paylayaşayim;

http://img196.imageshack.us/img196/1347/aspo04.jpg

http://img26.imageshack.us/img26/79/aspo01.jpg

http://img196.imageshack.us/img196/9656/aspo4.jpg

Nocna Mora
24.Ekim.2009, 17:35
Abicim bende diyorum ki servet kazandığı o topları fiziğiyle kazanıyor. Oyundaki top çalma > temiz top çalmadır fizik kullanmadan özellikler neye yarar bilmedn tartışmayalım lütfen :)

lepreachun
24.Ekim.2009, 17:45
Abicim bende diyorum ki servet kazandığı o topları fiziğiyle kazanıyor. Oyundaki top çalma > temiz top çalmadır fizik kullanmadan özellikler neye yarar bilmedn tartışmayalım lütfen :)

fiziğini kullanmadan top çalmayı da senden duyuyorum..Stamina ve Strenght i 10 olup da tackling i 16-17 olan bir adam açıkçası ben görmedim şu güne kadar..eğer avrupa liglerini de yakından takip edebiliyorsan biraz da orasıyla kıyaslamanı tavsiye ederim :) 2 yönlü kıyasla hem oradaki oyuncular ve fm deki özellikleri hem bizim oyuncularımız ve fm deki özellikleri şeklinde..

Nocna Mora
24.Ekim.2009, 17:49
Kardeşim uzun zamandır bu konularla ilgileniyorum güven bana Servet'in ki fizik tackling ile bir alakası yok :) Emre Güngöre ise tam tersi mesela ...

Alicanfmfan
24.Ekim.2009, 17:50
balance 19 olsa daha makul olmaz mıydı??? servet in ikili mücadelede top kaptıdığını hatırlamıyorum ben... teknik 6 mı ?? abartmışsınız ya fil mi bu adam bu kadar kalas olsun?? bu sezon bayağı yüksek pas yüzdesi var. nasıl oluyor peki bu??

Benimde dikkatimi çekti Servet eski Servet degil ilginçtir ki topla oynuyor pasları olumlu veriyor (bazen sacmalasada) çalım bile atıyor santra çizgisini geçtikten sonra topu olumlu kullanıp altı pasa gidiyor direk :)

lepreachun
24.Ekim.2009, 17:54
Kardeşim uzun zamandır bu konularla ilgileniyorum güven bana Servet'in ki fizik tackling ile bir alakası yok :) Emre Güngöre ise tam tersi mesela ...

O zaman şunu diyorum dostum.. Diğer ülkelerdeki araştırmacıların verileriyle bizim ülkemizdeki oyuncuların verilerinde uçurumlar oluyor. Belki bizim arkadaşların verileri daha gerçekçidir ancak bu sefer yurt dışındaki veriler fazla abartılmış oluyor. Ben bunlara göre kıyaslayarak da konuşuyorum. Özellikle Portekiz ligi geçen sene gerçekten abartılmıştı. Bu sebeplerle bizim ligimizdeki oyuncular oyunda diğer liglere göre çok zayıf kalıyorlar. Benim yakınmamın asıl sebebi bu :)

ForCimbom
24.Ekim.2009, 18:25
Balance gayet güzel olmuş. Teknikte normal olmuş pas yüzdesi de pas özelliği ile ilgili ;) o da 8 :)

8 de çok az. servet topu alıp çıkışlar yapabiliyor ara sıra. böyle bir adam için 6 teknik 8 pas değeri çok düşük bence. kesinlikle hakan balta sabri emre aşık ve emre güngör den daha yüksek bir pas yüzdesi var. onların teknik özellikleri daha iyi servet ten. bu nasıl açıklanıyor..??

Nocna Mora
24.Ekim.2009, 18:30
Servet ileriye pek yapmıyor ileriye çıkıyor yana oynuyor. haklısın belki 9 belki 10 fazlası düşünülemez ayrıca diğer ülkeler bizim ülke dataları falan hiç girme o konuya :D çıkamazsın işin içinden yine de ömer abi yi bekle derim :)

ForCimbom
24.Ekim.2009, 18:31
Servet ileriye pek yapmıyor ileriye çıkıyor yana oynuyor. haklısın belki 9 belki 10 fazlası düşünülemez ayrıca diğer ülkeler bizim ülke dataları falan hiç girme o konuya :D çıkamazsın işin içinden yine de ömer abi yi bekle derim :)

evet böyle olmalı.

edit: pas-teknik ortalaması için dedim .

Ahmet Göktaş
24.Ekim.2009, 18:40
Tekniğe bile yükselsin diyorsunuz inanamıyorum.

Servetten çok daha teknik İbrahim Toramanın tekniği 9 . Ve evet bence servet teknik olarak kalas dediğimiz oyunculardan.

- Ayrıca Heading denilen özellik zannedersem , topa kafa vurması değil , vurduğu kafa toplarını arkadaşlarına olumlu olarak kazandırması. Servet sadece kafa vurmak için vuruyor toplara , herhangi topu arkadaşına indirme çabası felan yok.

-Tackling olarak Taylan söylemiş zaten.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
CA - PA 4-5 Puan yüksek olabilirmiş.

perpetua
24.Ekim.2009, 22:36
Top kapma bir ozellik degil. Bir sonuc.

Mesela gol de bir ozellik degil, ozelliklerin kullanilmasindan dolayi ortaya cikan bir sonuc.

Bu nedenle de top kapma istatistigini, sadece bir ozellik uzerinde bindirmemek en dogrusu. Size tavsiyem oyunu oynamaniz ve Servet'i izlemeniz. Her mac kac tane top kaptigina dikkat etmeniz (yani successful tackles + interceptions).

ForCimbom
24.Ekim.2009, 22:42
Top kapma bir ozellik degil. Bir sonuc.

Mesela gol de bir ozellik degil, ozelliklerin kullanilmasindan dolayi ortaya cikan bir sonuc.

Bu nedenle de top kapma istatistigini, sadece bir ozellik uzerinde bindirmemek en dogrusu. Size tavsiyem oyunu oynamaniz ve Servet'i izlemeniz. Her mac kac tane top kaptigina dikkat etmeniz (yani successful tackles + interceptions).

teknik özellikLER konusunda bir şey demeyecek misin abi??

perpetua
24.Ekim.2009, 22:48
teknik özellikLER konusunda bir şey demeyecek misin abi??

Teknik ozelliklerin bu seviyede olmasi garip geliyorsa, Servet'i biraz daha dikkatli izlemek gerekli. Ozellikle rakip baski yaptigi anlarda Galatasaray geride top cevirirken.

ForCimbom
24.Ekim.2009, 22:53
Teknik ozelliklerin bu seviyede olmasi garip geliyorsa, Servet'i biraz daha dikkatli izlemek gerekli. Ozellikle rakip baski yaptigi anlarda Galatasaray geride top cevirirken.

tamam bir şey demiyorum :0:

ama balance -strength 19-19 veya 19-20 veya 20-20 olabilirdi. servet'ten daha dengeli ve güçlü oyuncu fazla gelmiyor aklıma. gelen varsa söylesin. holosko nun 17 aldığı yerde servet 18..

Ahmet Göktaş
24.Ekim.2009, 22:59
Bunun için Holosko ile Servetin 2 mücadeleye girmesini beklemelisin.

Sandığından daha güçlü çıkabilir Holosko , Servetle 2li mücadeleye girdiğinde ;)

ForCimbom
24.Ekim.2009, 23:00
Bunun için Holosko ile Servetin 2 mücadeleye girmesini beklemelisin.

Sandığından daha güçlü çıkabilir Holosko , Servetle 2li mücadeleye girdiğinde ;)

koller, drogba gibi azmanlardan daha güçlü olduğunu sanmıyorum:0: :icon_eek:

Ahmet Göktaş
24.Ekim.2009, 23:04
Koller ne alaka yahu :D

Üstelik çok alakasız. Kıyas , Drogba-holosko kıyası değilki...

Sen Servet ile holoskoyu kıyaslamışsın.

O halde Servet Drogbadan daha güçlü ?

Bence biraz objektif yaklaşmak lazım.

ForCimbom
24.Ekim.2009, 23:11
Koller ne alaka yahu :D

Üstelik çok alakasız. Kıyas , Drogba-holosko kıyası değilki...

Sen Servet ile holoskoyu kıyaslamışsın.

O halde Servet Drogbadan daha güçlü ?

Bence biraz objektif yaklaşmak lazım.

evet onu dedim zaten. servet öyle adamları yemedi mi? holosko mu yıkacak servet i ?

Ahmet Göktaş
24.Ekim.2009, 23:22
1-Yedi mi ? Nerde yedi ?

2- Filip-Servet hangi maçta ikili mücadeleye girdi de Servetin daha güçlü olduğuna karar verdin ?

ForCimbom
24.Ekim.2009, 23:31
1-Yedi mi ? Nerde yedi ?

2- Filip-Servet hangi maçta ikili mücadeleye girdi de Servetin daha güçlü olduğuna karar verdin ?

hakikaten bilmiyor musun yoksa dalga mı geçiyorsun ? fildişi sahilleri ile oynanan milli maçtan sonra drogba nın açıklamasına bak istersen.

http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1059275

.........İngiltere’deki lig maçlarında rakip defanslara karşı bu kadar zorlanmadım. Servet müthiş biri...........

vs vs..

son dediğin de şu gibi bir şey;

"carlos la x adamı beraber şut çekerken mi gördün de carlos daha sert şut çekiyor diyorsun ??"

Ahmet Göktaş
24.Ekim.2009, 23:35
Sen direk Holoskoyu örnek! vermişsin ne hikmetse de o yüzden. Ve kesin konuşuyorsun.

O zaman bende Bobo konusunda "Servetin 19 aldığı bir yerde Bobo nasıl vsvs alıyor" derim.

Demek istediğim sadece biraz objektif olun.

ForCimbom
24.Ekim.2009, 23:40
Sen direk Holoskoyu örnek! vermişsin ne hikmetse de o yüzden. Ve kesin konuşuyorsun.

O zaman bende Bobo konusunda "Servetin 19 aldığı bir yerde Bobo nasıl vsvs alıyor" derim.

sen de haklısın tabi evet öyle :0:

Se7eNN
24.Ekim.2009, 23:52
Servet ile holoskonun güçlerini kıyaslamak bile komik...

perpetua
25.Ekim.2009, 00:08
tamam bir şey demiyorum :0:

ama balance -strength 19-19 veya 19-20 veya 20-20 olabilirdi. servet'ten daha dengeli ve güçlü oyuncu fazla gelmiyor aklıma. gelen varsa söylesin. holosko nun 17 aldığı yerde servet 18..

Servet boyuna ragmen gayet dengeli. Ama o kadar.

Walter Sakana
25.Ekim.2009, 01:46
Kişisel görüşlerim;

anticipation 16 çok fazla - en fazla 13/11 arası bir değer olabilir. Bu düşüncemin sebebi: Servet'in Gökhan Zan ile birlikte anticipation ve positioning özellikleri yetersiz olduğu için Galatasaray savunmanın arasına bu kadar adam kaçırıyor ve pozisyon veriyor bence. Adam kaçırmalarını sadece ağırlıklarına (hız/hızlanma) bağlamıyorum, bana göre kötü pozisyon almalarından ve pozisyonları iyi sezememelerinden kaynaklanıyor.

positioning 13 - 10 olabilir. Yukarıda yazdığımla aynı sebepten. Önsezi ve pozisyon alma zaaflarını sizinde 17 verdiğiniz konsantrasyon özelliği ile bir nebze kapattığını düşünüyorum.

balance 18 - çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Servet o kadar dengeli bir oyuncu değil, ikili mücadelelerde zaman zaman yere düşebilen bir oyuncu. Fiziği güçlü ancak benim yıllardır izlediğim Servet omuz omuza mücadelede birçok kez dengesini kaybedip rakibine avantaj sağlayan bir görüntü çizmiştir. Daha doğrusu Servet bu konuda çok istikrarsız bir görüntü çiziyor. Bazı maçlarda zırt pırt düşüp dengesiz bir görüntü çizerken bazı maçlarda ise son derece güçlü ve dengeli bir görüntü yansıtıyor. Bu özelliği yüksek bulmamın sebebi güç (strength) özelliğinin 19 olmasından dolayı. Bu iki özelliğin birleşiminden tüm ikili mücadeleleri kazanacak bir oyuncu profili çıkıyor ortaya sanki. Mesela Uche (FB'nin eski oyuncusu) için çok uygun olurdu bu değerler :)

jumping 19 - 191 boyuna 19 zıplamanın fazla olduğu görüşündeyim. 15-16 ideal geliyor bana. Aynı şekilde heading 13 özelliğine de katılmıyorum. Servet'in kafa vuruşları/pasları son derece etkisiz ve topu istediği yere yönlendirme konusunda çok kötü olduğunu düşünüyorum. Heading için benim vereceğim en en fazla değer 9 olurdu sanırım.

Gizli özelliklerinden istikrar 18 makul bir değer. Ancak çok yönlülük için verilen 14 değerini yüksek buldum. Bu değere göre (benim bildiğim) Servet'e herhangi bir mevki antrenmanı verildiği taktirde kolayca o mevkide oynayabilme özelliği kazandırılabileceği sonucu çıkıyor. Diğer tüm özelliklerini (CA/PA dahil) çok yerinde buldum.

Not: Temperament'in tam olarak ne ifade ettiğini bilmiyorum. Kelime anlamı olarak biliyorum ancak verilen 1-20 arası değerlerin neyi ifade ettiği konusunda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Sonuç olarak bu profilleri oluştururken işinizin ne kadar zor olduğunun ve herkesi memnun etme şansınızın olmadığının farkındayım. Benim yazdıklarıma katılmayan bir çok arkadaşımız olacaktır, aynı şekilde okuduğum diğer yorumlarda benim de katılmadığım görüşler var. Servet'i Fm09'da fazla iyi bulmuştum, Fm10'da demoda ise henüz deneyip izlemedim. Belki oyunda gözlemlemeden buraya görüşlerimi yazmam yanlıştır bilemiyorum. Bazı yorumlara cevap yazarken "oyunda bir izleyin" şeklinde cevaplamışsınız zaten, o konuda hak veriyorum. O yüzden buraya yazdıklarım eleştiri değil, ilk bakışta edindiğim izlenimlerdir sadece. Emeğinize sağlık...

DenizlispoR
25.Ekim.2009, 01:50
Gabi abi sana katılmıyorum,Servet'in Jumping'i 20 dahi olabilirdi.Yükselme konusunda çok iyi ancak topu istediği yerlere yollayamıyor.Denge'ye de katılmıyorum Servet gerçekte çok zor top kaybediyor bunu fmye aktarmak içinde Balance+Strengh 18 pşöaşı en az bence.

Walter Sakana
25.Ekim.2009, 02:55
Gabi abi sana katılmıyorum,Servet'in Jumping'i 20 dahi olabilirdi.Yükselme konusunda çok iyi ancak topu istediği yerlere yollayamıyor.Denge'ye de katılmıyorum Servet gerçekte çok zor top kaybediyor bunu fmye aktarmak içinde Balance+Strengh 18 pşöaşı en az bence.

İşte dediğim gibi, hepimiz farklı düşünüyoruz bu da araştırmacı arkadaşlarımızın işini zorlaştırıyor :)

perpetua
25.Ekim.2009, 03:06
hissiz: Boyle yorumlar yazilinca dikkate almamak mumkun degil. Dusuncelerinizi anlatarak belirtmeniz, bunu gozlemlerinize dayandirarak yazmanizdan daha dogru bir yaklasim olamaz. Yazdiklariniza katilsak da, katilmasak da kesinlikle hepsi okunmaya ve dikkate alinmaya deger.

Servet ozeline gelince.

Anticipation, kesinlikle ikna oldum.

Balance, bence dengesiz goruntusu ozellikle cevikligin zayif olmasindan kaynaklaniyor. Ancak uzerinde kesinlikle daha dusunulmeli.

Jumping ozelligi oyuncunun boyu + ziplama becerisi. Yani bu ozellik oyuncunun boyunu da icerdigi icin cok az hava topu birakan Servet icin 19 saniyorum ideal bir deger.

Cok yonluluk olarak degerlendirdiginiz Controversy ise (profildeki diger tek 14 degerindeki ozellik tackling, saniyorum burada bir karisiklik oldu) oyuncunun takim arkadaslarini ve teknik direktorlerini elestirme/sorun yaratma ihtimali. Servet her ne kadar cok profesyonel olsa da gecmisteki forvet oyunculari savunmaya yardim etmiyor serzenisleri bu degeri destekleyebilir.

Temperament, sinirlere hakim olabilmeyi gosteriyor. Ne kadar yuksekse, oyuncu sinirlerine o kadar hakim olabiliyor. Ne kadar dusukse, oyuncu o kadar kolay parlayabiliyor ve rakip oyunculara/hakemlere/teknik direktorlere ters tepkiler verebiliyor.

Walter Sakana
25.Ekim.2009, 03:17
Öncelikle yazdıklarınız için teşekkür ederim perpetua.

Ben Controversy'i Versatility ile karışdım şimdi aklıma geldi, kusura bakmayın :)
Temperament'i de şimdi tam olarak anladım, teşekkürler.

lepreachun
25.Ekim.2009, 04:27
benim burda yorumlarım yanlış anlaşılmasın ben de tabiki oyunu en gerçekçi şekilde oynamak isteyenlerdenim perpetua nın yazdıkları da ikna edici düzeyde..Artık oyunu oynayıp izleyeceğiz

ShevAnil
25.Ekim.2009, 04:34

O kadar objektifsinki günlerdir Galatasarayla alakalı mesajlarını okuyorum yazamadan edemedim. Objektif olması gereken sensin. Şu yazdığın mesajları birkaç kez oku ondan sonra yaz arkadaşım.

Ahmet Göktaş
25.Ekim.2009, 04:48
Şu konuda bile servetin ca-pa değerlerinin yükselmesi gerektiğini belirmiştim.

Evet hiç objektif değilim. En azından kendi ttuğum takımda oyuncuların dahi fazla olan şeylerini söylüyorum. Bazı arkadaşlar gibi her gün konular açıp , mükemmel profilleri olan oyunculara bile şu yükselmeli , bu böyle yükselmel, 19 az neden 20 değil , 21 olsa iiy olurmuş vsvs demiyorum en azından. En azından kendi adıma objektif olduğuma inanıyorum ve kendi vicdanım rahat olduğu sürecede senin fikirlerini , sadece senin fikirlerin olarak değerlendiriyorum.

ShevAnil
25.Ekim.2009, 04:49
Benim fikirlerimi sadece benim fikirlerim olarak görüyorsan objektif olmam gerektiğini söylemen gerekmez sanırım.

Ahmet Göktaş
25.Ekim.2009, 04:52
Ne düşünürsen düşün.Seyin beynindeki düşünce sistemine karışamam sonuçta.Fakat sorunun varsa daha , özelden devam ettir seviyeli şekilde.Konu dağılıyor.

brotha
25.Ekim.2009, 09:55
Servet evet tabiki guclu ve dengeli bir oyuncuda bazi arkadaslar direk Holoskoyu ornek vermisler. Holoskoyu kac kere izledilerde acaba Dengesi soyle boyle olmali demisler. Illa denge fiziki gorunusle alakaliysa,Djehouhanin dengesi 30 olsun. Bunun sadece boy,kas,kilo ile baglamamak lazim.

Bir de dip not: Tartistiginiz konuyla cok alakali bir an geldi aklima hemen,Galatasarayin 4-2 lik galibiyetiyle biten 2008-2009 sezonunda Ali samiyende oynanan macin ilk yarisinda saniyorum mac 1-1 veya 2-1 di, bostaki topa sagdan Holosko ve soldan Servet ayni aciyla topa kostular birbirlerine omuz attilar ve yerde kalan Servet ayakta kalip topu alan ise Holosko oldu ;)

ForCimbom
25.Ekim.2009, 14:31
Servet evet tabiki guclu ve dengeli bir oyuncuda bazi arkadaslar direk Holoskoyu ornek vermisler. Holoskoyu kac kere izledilerde acaba Dengesi soyle boyle olmali demisler. Illa denge fiziki gorunusle alakaliysa,Djehouhanin dengesi 30 olsun. Bunun sadece boy,kas,kilo ile baglamamak lazim.

Bir de dip not: Tartistiginiz konuyla cok alakali bir an geldi aklima hemen,Galatasarayin 4-2 lik galibiyetiyle biten 2008-2009 sezonunda Ali samiyende oynanan macin ilk yarisinda saniyorum mac 1-1 veya 2-1 di, bostaki topa sagdan Holosko ve soldan Servet ayni aciyla topa kostular birbirlerine omuz attilar ve yerde kalan Servet ayakta kalip topu alan ise Holosko oldu ;)

bunu yazacaktım ama tam hatırımda değildi pozisyon. açıklık getireyim;

orada servet inanılmaz bir ivmeyle topa geldi ve holosko o hızına rağmen yavaşladı şaşkın şaşkın, sonra servet in gelmesini bekledi ve omuz attı faul yaptı. orada servet de aynı amaçla gelseydi o kadar hızla emin ol spikerin yanına gönderirdi holosko yu :u:.

ayrıca ben holosko yu gıcıklıktan veya subjektiflikten falan örnek vermedim. maçlarını izlediğim başka x takımıın oyuncusu olsaydı yine örnek verirdim. aklıma ilk holosko geldi. lütfen objektiflik naraları atmayın kimin ne kadar objektif olduğunu biliyoruz.;)

perpetua
25.Ekim.2009, 14:37
Sadece tek bir pozisyon uzerinde cok uzun uzun durmanin faydasi yok. Bu ornekleri cogaltarak daha iyi yerlere varabiliriz. Izlemeye devam. :)

Corpus
25.Ekim.2009, 15:55
Türkiye - Ermenistan maçı şu son maçta aklıma gelen bir pozisyon oldu. Ermenistan forveti Servete baskı yapmaya gelmişti ve topu ayağından açan Servetten topu kapmaya kalktı.Servet hızlandı ve birbirlerine omuz attılar.

Sonuç : Ermeni Forvet 5 metre ileri düştü servet topu aldı ve hiç birşey olmamış gibi devam etti . :) Örnek olması açısından söyledim.

Alicanfmfan
25.Ekim.2009, 16:08

Holosko ayakta kaldı ama , hakem faulu vermişti :)

Se7eNN
25.Ekim.2009, 20:16
O pozisyonda holosko ayakta kaldı çünkü faul yaptı :D

Ahmet Göktaş
25.Ekim.2009, 20:57
bunu yazacaktım ama tam hatırımda değildi pozisyon. açıklık getireyim;

orada servet inanılmaz bir ivmeyle topa geldi ve holosko o hızına rağmen yavaşladı şaşkın şaşkın, sonra servet in gelmesini bekledi ve omuz attı faul yaptı. orada servet de aynı amaçla gelseydi o kadar hızla emin ol spikerin yanına gönderirdi holosko yu :u:.

ayrıca ben holosko yu gıcıklıktan veya subjektiflikten falan örnek vermedim. maçlarını izlediğim başka x takımıın oyuncusu olsaydı yine örnek verirdim. aklıma ilk holosko geldi. lütfen objektiflik naraları atmayın kimin ne kadar objektif olduğunu biliyoruz.;)

Yazmamaya söz vermiştim kendime fakat bu sözü Rıdvan abiye söylemen çok abes olmuş. Bence forumdaki en objektif üye Rıdvan abidir.Lütfen biraz mesajlarına bak Rıdvan abinin. Bazı üyeler tuttuğu takımın her oyuncusunun değerleri çok düşük , yükselmesi gerek derken , Rıdvan abi birçok Beşiktaşlı futbolcunun konusunda düşmesi gereken değerleride belirtmiştir. Bu lafı bana söylesen anlarım, belki biraz duygusal yazıyorum derim ama rıdvan abiye söylemene hiç bir anlam veremiyorum.

Aydin
25.Ekim.2009, 21:40
Arkadaşlar hala anlamsız ve araştırmaya zerre katkısı olmayacak bir konuyu tartışmakta ısrar ediyorsunuz.

brotha
25.Ekim.2009, 21:45
Herkes pozisyon icin fauldu demis ama o pozisyonun faul olmadigini en fanatik galatasarayli arkadaslarim bile maci izlerken kabul etmisti .

Neyse o pozisyonun ustunde durmaya gerek yok ben sadece bir ornek vermistim ama nedense bunu hep Galatasarayli arkadaslarda goruyorum,kendilerinin fanatiklik veya objektif dusunce konusunda kompleksleri var saniyorum cunku Besiktas'li Besiktas'li oyuncuyu savunamaz savunursa fanatik olur,Fenerli Fenerli oyuncuyu savunamaz savunursa fanatik olur Ama Galatasarayli Galatasarayli oyuncuyu savundugunda hakli olur gibi bir dusunceye sahipler.

Objektiflik naralari atmayin demek komik olmus ustune diyenler daha da komik. Hic bir zaman dile getirmedim ama bitek ben objektifim havasinda yazan ve digerlerini subjektiflikle suclayan arkadaslar bi kendi yazilarina baksinlar kac tane yorumlari gercekci.

Onlara kalsa arastirmacilik, tuttuklari takimlar oyunda ilk seneden uefa sampiyonluguna yada Sampiyonlar ligi ceyrek finaline kafadan oynarlar. Ama soz konusu Besiktas olunca orda dur , gercekci ol Besiktas boyle olurmu diyor. Bu oyun zevk icin oynaniyor,istiyorsaniz sizin takiminiz da dolsun tassin 160 ca li adamlar, varsin bizimkiler 130 140 larda kalsin. En azindan gercekci oynariz.

Takimlar arasinda buyuk fark var ise reel hayatta ortaya cikacaktir zaten gecen sene ciktigi gibi ;)

ForCimbom
25.Ekim.2009, 22:08
Yazmamaya söz vermiştim kendime fakat bu sözü Rıdvan abiye söylemen çok abes olmuş. Bence forumdaki en objektif üye Rıdvan abidir.Lütfen biraz mesajlarına bak Rıdvan abinin. Bazı üyeler tuttuğu takımın her oyuncusunun değerleri çok düşük , yükselmesi gerek derken , Rıdvan abi birçok Beşiktaşlı futbolcunun konusunda düşmesi gereken değerleride belirtmiştir. Bu lafı bana söylesen anlarım, belki biraz duygusal yazıyorum derim ama rıdvan abiye söylemene hiç bir anlam veremiyorum.

pardon küfür mü ettim birine(ridvanv)? özür dilerim..:icon_sad:

çok objektif arkadışımızın mesajı için de;

Herkes pozisyon icin fauldu demis ama o pozisyonun faul olmadigini en fanatik galatasarayli arkadaslarim bile maci izlerken kabul etmisti .

Neyse o pozisyonun ustunde durmaya gerek yok ben sadece bir ornek vermistim [B]ama nedense bunu hep Galatasarayli arkadaslarda goruyorum,kendilerinin fanatiklik veya objektif dusunce konusunda kompleksleri var saniyorum cunku Besiktas'li Besiktas'li oyuncuyu savunamaz savunursa fanatik olur,Fenerli Fenerli oyuncuyu savunamaz savunursa fanatik olur Ama Galatasarayli Galatasarayli oyuncuyu savundugunda hakli olur gibi bir dusunceye sahipler.

Objektiflik naralari atmayin demek komik olmus ustune diyenler daha da komik. Hic bir zaman dile getirmedim ama bitek ben objektifim havasinda yazan ve digerlerini subjektiflikle suclayan arkadaslar bi kendi yazilarina baksinlar kac tane yorumlari gercekci.

Onlara kalsa arastirmacilik, tuttuklari takimlar oyunda ilk seneden uefa sampiyonluguna yada Sampiyonlar ligi ceyrek finaline kafadan oynarlar. Ama soz konusu Besiktas olunca orda dur , gercekci ol Besiktas boyle olurmu diyor. Bu oyun zevk icin oynaniyor,istiyorsaniz sizin takiminiz da dolsun tassin 160 ca li adamlar, varsin bizimkiler 130 140 larda kalsin. En azindan gercekci oynariz.

Takimlar arasinda buyuk fark var ise reel hayatta ortaya cikacaktir zaten gecen sene ciktigi gibi ;)

valla şuanda derbi havasındayım, böyle bir mesaja cevap yazmak hiç içimden gelmiyor ama, ben yeri geldiğinde en uç noktalarda bile kendi tuttuğum takımla ilgili eleştiriler , itirazlar(araştırma konusunda) yapıyorum. bunu size gösterecek değilim. göstersem de siz inanmazsınız. o yüzden birbirine subjektif, fanatik yaftaları atmanın anlamı yok. bunlar kolay zaten. beğenmediğine "fanatik" de "subjektif" de.

ben sizin mesajlarınızı da biliyorum. "Ahmet Goktas" emin olsun; kimin objektif olup olmadığını bildiğimden. size subjektif demiyorum sadece sizi de yeterince tanıdığımı düşündüğümü söylüyorum.

"nasıl bakarsan öyle görürsün " diye bir klişe vardır. bu çok doğru bir söz. sen galatasaraylı arkadaşlardan falan bahsetmişsin de maşallah galatasaray araştırma konusunda da galatasaraylılardan çok beşiktaşlı fenerbahçeli arkadaşlar var. ben de böyle düşünüyorum, "görüyorum" o zaman. şimdi ne olacak?

servet in pozisyonuna da artık girmeyeceğim çünkü ben hayatımda bu tür pozisyon tartışmalarından sonuç çıktığına hiç ama hiç rastlamadım. sadece şu dediğimi hatırlatayım;

orada servet inanılmaz bir ivmeyle topa geldi ve holosko o hızına rağmen yavaşladı şaşkın şaşkın, sonra servet in gelmesini bekledi ve omuz attı faul yaptı. orada servet de aynı amaçla gelseydi o kadar hızla emin ol spikerin yanına gönderirdi holosko yu

hadi herkes maça...

iyi akşamlar...

brotha
25.Ekim.2009, 22:43
Tartismayi daha uzatmiyorum,kimseye sen soylesin ben boylesinde demem.

Sadece sunu soyliyim, Galatasaraylisin diye Galatasaray forumunda senin daha fazla yazmaya hakkin oldugunu dusunuyorsun sanirim. Yani boyle bir ayrimi yapiyor olman bile komik,sonucta burasi bir arac.Burda bir amac icin yaziyoruz ,amac oyunun daha gercege yakin olmasina katkida bulunmak.

Ben seni tanidim bilmem ne islerinide gec derim sana, surda 50 tane yazi okuyunca onu bunu taniyamazsin ;)

ForCimbom
25.Ekim.2009, 23:08
Tartismayi daha uzatmiyorum,kimseye sen soylesin ben boylesinde demem.

Sadece sunu soyliyim, Galatasaraylisin diye Galatasaray forumunda senin daha fazla yazmaya hakkin oldugunu dusunuyorsun sanirim. Yani boyle bir ayrimi yapiyor olman bile komik,sonucta burasi bir arac.Burda bir amac icin yaziyoruz ,amac oyunun daha gercege yakin olmasina katkida bulunmak.

Ben seni tanidim bilmem ne islerinide gec derim sana, surda 50 tane yazi okuyunca onu bunu taniyamazsin ;)

çok güzel, hiç uzatmıyorsun tartışmayı.

neyse bir şey demiyorum herkese kolay gelsin..;)

Walter Sakana
26.Ekim.2009, 02:25
Bugünkü maçın (FB-GS) ardından sanırım Servet'in anlatmaya çalıştığım "denge-sizliği"ni birkez daha gözlemleme şansı bulduk. Kazım'la girdiği ikili mücadelelerin birçoğunda savrulan, yere düşen kendisi oldu. Strength konusunda da açıkçası artık 19 değeride yüksek mi diye düşünmeye başladım.

brotha
26.Ekim.2009, 05:47
Servetin strength ozelliginin eksikligi degilde Balanceindaki eksikligi bugun gordum cok net olarak.Holosko Servet karsilastirmasi yaparken bugun Serveti Kazimin karsisinda ikili mucadelelerde gordukten sonra ki bazi pozisyonlarda faulde yoktu Servetin Balanceinin yuksek oldugunu dusunuyorum.

Alicanfmfan
26.Ekim.2009, 05:50
Kazım cok güçlü bir oyuncu havadan gelen toplarda elleri kolları rahat durmayınca , ister istemez Servet'in dengesi kayboldu cogu topta.

SAİT71
26.Ekim.2009, 06:23
Bence Servet 18 değeri kadar dengeli bir oyuncu değil. Kazım bugün vücut çalımlarıyla geçti Servet hepsindede mağlup oldu. Yere düştü.. Lakin hakem tertemiz pozisyonda faul çaldı orası ayrı..

xuq
26.Ekim.2009, 07:18
Bence Servet 18 değeri kadar dengeli bir oyuncu değil. Kazım bugün vücut çalımlarıyla geçti Servet hepsindede mağlup oldu. Yere düştü.. Lakin hakem tertemiz pozisyonda faul çaldı orası ayrı..

Tek maçla değerlendirme yapılamaz.İstatistiksel olarak veriliyor bildiğim kadarıyla bu degerler ve maç temposu yüzünden servet güçsüzdü buda bir faktör göz ardı edilemez.

SAİT71
26.Ekim.2009, 12:56
Tek maçla değerlendirme yapılamaz.İstatistiksel olarak veriliyor bildiğim kadarıyla bu degerler ve maç temposu yüzünden servet güçsüzdü buda bir faktör göz ardı edilemez.

Tek maça göre yapmadım ki. :icon_smile: sadece bir örnekti.

Holoskoda Servet in dengesini bozmuştu, Kazımda. KAzım çoğu pozisyonda vücudunu kullanmasına rağmen hakem net pozisyonları bile faul olarak kesti.

Lucas Neill
26.Ekim.2009, 14:25
Servet kazım pozisyonlarında genellikle servet koşarken arkasından, kazımın kuvvet uyguladığını faul yaptığını gördük duvar değil ki bu adam yere düşmeyecek.Koşarken arkadan yapacağınız her hareket dünyada her oyuncuyu yere düşürecek savuracaktır.Hayatınız da kaç defa futbol oynadınız anlayamıyorum.

SAİT71
26.Ekim.2009, 14:34
Kazım ın vücudunu kullandığı pozisyonlara faul diyorsanız hiç tartışmayalım. Hakemin yanlış karar verdiği pozisyonda. Ayrıca bu maç için söylüyorum Emre kambura yattı denilen topta Servet kafaya çıkmak istedi ama Emrenin üstünden yere düştü. Bence dengesinde sorun var. Muhalefetlik için söylemiyorum, izlediklerimi söylüyorum. Elbet %100 doğru olmayabilir ama bubenim fikrim gözlemim.. Hayatımda çok top oynadım. En fazla amatör ligde oynamıştım ordanda devam etmedim.
zaten yaz tatili için gittiğim merzifonda bir kaç aylık bir sürede takıma girdim maçlarada çıkacaktım hocaya buraya taşındık diyerek izin almış ve girmiştim. Antrenman maçlarında oynatmaya başlamıştıki tatil bitti. Bende babamın tayini çıktı diyerek ayrılmıştım :D Süperdi ama

Lucas Neill
26.Ekim.2009, 14:49
Bi pozisyonda bariz faul yoktu hakem hatalıydı ama diğer bi kaç pozisyonda hep iterek özellikle arkadan koşarken yapıyor bunu.Bu defans için zordur forvet oyuncusu, topa doğru koşan defansa az da dokunsa ittirse dengesi bozulur.Ki çoğu pozisyonda Kazım topla değil servetle uğraştı ama hata savunmada ilk bi kaç pozisyon çaktırmadan sert girceksin bak bakalım yapıyo mu yaklaşıyo mu yanına:D Emre Aşık, Lugano vazgeçilmezim bu konuda biçiyolar forveti:)

serorio
29.Ekim.2009, 14:26
valla orda emre güngör gibi bir maden varken ne gokhan ne servet banko adamımız emre ama servet ona iyi bir partner oluyor

Anders
01.Kasım.2009, 21:24
Servet ve Kazım'a hangi amaçla aynı hız değerini verdiniz?
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Not: Oyun henüz elime ulaşmadı. Sadece ekran görüntülerinden yorum yapıyorum..

perpetua
02.Kasım.2009, 00:05
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Not: Oyun henüz elime ulaşmadı. Sadece ekran görüntülerinden yorum yapıyorum..

Pace = oyuncunun uzun mesafede kosabildigi hiz ve bu konuda Servet hic de yavas degil, Euro 2008'de zaten Servet'in uzun mesafede gayet yuksek hiza sahip oldugu olculmustu.

Acceleration = oyuncunun kisa alanda (mesela ilk 10 metre) hizi. Servet kisa alanda cok yavas ve zaten 6 verilmis. Ozellikle TV'den izlerken oyuncunun hizini gormeniz cok zor, gordugunuz genelde oyuncunun hizlanma becerisi.

Anders
02.Kasım.2009, 11:33
Pace = oyuncunun uzun mesafede kosabildigi hiz ve bu konuda Servet hic de yavas degil, Euro 2008'de zaten Servet'in uzun mesafede gayet yuksek hiza sahip oldugu olculmustu.

Acceleration = oyuncunun kisa alanda (mesela ilk 10 metre) hizi. Servet kisa alanda cok yavas ve zaten 6 verilmis. Ozellikle TV'den izlerken oyuncunun hizini gormeniz cok zor, gordugunuz genelde oyuncunun hizlanma becerisi.

Kusura bakmayın, forumun yavaşlığı nedeniyle 2 kez göndermişim mesajı..

Peki Kazım Servet'ten daha mı yavaş uzun alanda?

perpetua
02.Kasım.2009, 12:25
Kusura bakmayın, forumun yavaşlığı nedeniyle 2 kez göndermişim mesajı..

Peki Kazım Servet'ten daha mı yavaş uzun alanda?

Euro 2008'de mac icinde yapilan olcumler yavaş olmadığını gösteriyor. Servet'i canlı izleyince Servet'in esasında hiç de yavaş olmadığı, orta saha çizgisinden ceza alanına kadar gayet hızlı geri gelebildiğini, ligin en hizli oyuncularından bile defans önde kurulmasına rağmen fark yemediğini görüyoruz.

Servet deyince insanlarin akillarina Shevchenko tarafından tekrar tekrar geçilmesi geliyor mutlaka.

Ancak maalesef o macin oncesini animsayan yok. Servet Milan maçına çıkmadan önceki (maç Kasım sonunda idi) 8 ayda bir tane maçta ilk 11 oynuyor. O da Ankaragücü ile yapılan kupa maçı. Bu maç da Milan maçından 1 ay önce oynanıyor. Sekiz aylık süreçte ilk 11 oynadığı iki maç var, 2 defa da sonradan oyuna katılmış ve Milan macindan onceki 1 aylik surede Servet hic oynamamis. Bu ışıktan bakılınca Daum'un Özer konusunda neden bu kadar temkinli olduğu da anlaşılabilir sanıyorum. Yapmış olduğu hatayı tekrarlamak istemiyor belki de. Aynı Daum o dönemde antrenmanda bile calışılmamış 3'lü defansı Man Utd'a karşı da oynatmış, ardından da oyuncuları suçlamıştı.

Tabii bunun yaninda o donemde Servet'in kendine cok iyi bakmadigi da bir neden olabilir pekala. Zaten Servet Sivas'a giderek kendi kullerinden dogmadi mi? Fenerbahce'nin Servet'i yavaş oldugu icin yolladigini dusunuyorsaniz bence yaniliyorsunuz çünkü Fenerbahçe o dönemde de, şimdi de defansını çok ileriye çıkartmadan oynuyor, yani defansındaki yavaş oyuncuların sırıtmamasını defansı geride kurarak sağlıyor. Bence Servet Zico'nun pasa dayali oyunununda siritacagi icin Fenerbahce'den ayrildi. Bunu zaten Rijkaard'li Galatasaray'da da goruyoruz ve teknik ozellikleri de saniyorum ki bunu yansitacak sekilde ayarlanmis durumda.

Anders
02.Kasım.2009, 16:55
Euro 2008'de mac icinde yapilan olcumler yavaş olmadığını gösteriyor. Servet'i canlı izleyince Servet'in esasında hiç de yavaş olmadığı, orta saha çizgisinden ceza alanına kadar gayet hızlı geri gelebildiğini, ligin en hizli oyuncularından bile defans önde kurulmasına rağmen fark yemediğini görüyoruz.

Servet deyince insanlarin akillarina Shevchenko tarafından tekrar tekrar geçilmesi geliyor mutlaka.

Ancak maalesef o macin oncesini animsayan yok. Servet Milan maçına çıkmadan önceki (maç Kasım sonunda idi) 8 ayda bir tane maçta ilk 11 oynuyor. O da Ankaragücü ile yapılan kupa maçı. Bu maç da Milan maçından 1 ay önce oynanıyor. Sekiz aylık süreçte ilk 11 oynadığı iki maç var, 2 defa da sonradan oyuna katılmış ve Milan macindan onceki 1 aylik surede Servet hic oynamamis. Bu ışıktan bakılınca Daum'un Özer konusunda neden bu kadar temkinli olduğu da anlaşılabilir sanıyorum. Yapmış olduğu hatayı tekrarlamak istemiyor belki de. Aynı Daum o dönemde antrenmanda bile calışılmamış 3'lü defansı Man Utd'a karşı da oynatmış, ardından da oyuncuları suçlamıştı.

Tabii bunun yaninda o donemde Servet'in kendine cok iyi bakmadigi da bir neden olabilir pekala. Zaten Servet Sivas'a giderek kendi kullerinden dogmadi mi? Fenerbahce'nin Servet'i yavaş oldugu icin yolladigini dusunuyorsaniz bence yaniliyorsunuz çünkü Fenerbahçe o dönemde de, şimdi de defansını çok ileriye çıkartmadan oynuyor, yani defansındaki yavaş oyuncuların sırıtmamasını defansı geride kurarak sağlıyor. Bence Servet Zico'nun pasa dayali oyunununda siritacagi icin Fenerbahce'den ayrildi. Bunu zaten Rijkaard'li Galatasaray'da da goruyoruz ve teknik ozellikleri de saniyorum ki bunu yansitacak sekilde ayarlanmis durumda.

İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim ama bi Ronaldo'ya 18, Carlos'a 16, Messi'ye 16 verilirken 14 Servet için biraz yüksek bir değer değil mi?

KaPaLı
02.Kasım.2009, 16:59
PACE bildiğim kadarıyla oyuncunun hızı değilmi. Bu 14 verilmiş ama söylenen açık alanda iyi hızlandığı. Yani ACC'yle alakalı birşey değilmi bu.

gerrrard
02.Kasım.2009, 18:03
İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim ama bi Ronaldo'ya 18, Carlos'a 16, Messi'ye 16 verilirken 14 Servet için biraz yüksek bir değer değil mi?

Bana kalsa Servet'in hızı en az 15 olmalı. Euro 2008'de gösterdiği performans, veya 2 sene önceki Sion maçı vs. hızının yerinde olduğunu göstermişti.

perpetua
02.Kasım.2009, 23:31

Çabukluk ile hızlılığı karıştırıyorsunuz sanıyorum ki.

Şöyle diyeyim, bir oyuncunun ne kadar hızlı olduğunu TV'den çözmek çok zor çünkü TV topu izler. Ancak oyuncular tüm hızlarını topsuz alanda gösterir. Sizin TV'den gördüğünüz genelde oyuncuların hızlanması.

Corpus
02.Kasım.2009, 23:34
Sanırım anlamları şu şekilde ;

Hız : Ulaşılabilecek max. hız

Hızlanma : Max. hıza ulaşma süresi

perpetua
02.Kasım.2009, 23:35
PACE bildiğim kadarıyla oyuncunun hızı değilmi. Bu 14 verilmiş ama söylenen açık alanda iyi hızlandığı. Yani ACC'yle alakalı birşey değilmi bu.

Tam tersi.

Acceleration - Hızlanma : Tam hızına erişme hızı (yani ivme)

Pace - Hız : Koşabildiği hız

perpetua
02.Kasım.2009, 23:37
Sanırım anlamları şu şekilde ;

Hız : Ulaşılabilecek max. hız

Hızlanma : Max. hıza ulaşma süresi

Maksimum hıza ulaşma süresi değil. Mesafe / Zaman^2

http://tr.wikipedia.org/wiki/İvme (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftr.wikipedia.org%2 Fwiki%2F%DDvme)

Corpus
02.Kasım.2009, 23:40
Maksimum hıza ulaşma süresi değil. Mesafa / Zaman^2

http://tr.wikipedia.org/wiki/İvme (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftr.wikipedia.org%2 Fwiki%2F%DDvme)

mesafe / zaman ^2 = hız / zaman = ivme = ulaşmak istenilen hıza ulaşma süresi demek değil midir? Ya da bize yanlış mı öğretiyorlar:)

perpetua
03.Kasım.2009, 00:02
mesafe / zaman ^2 = hız / zaman = ivme = ulaşmak istenilen hıza ulaşma süresi demek değil midir? Ya da bize yanlış mı öğretiyorlar:)

Ulasmak istenilen hıza ulaşma hızı. :)

Corpus
03.Kasım.2009, 00:09
Ulasmak istenilen hıza ulaşma hızı. :)

Ulaşmak istenilen hıza ulaşma hızı biraz mantıksız olmuyor mu? Ulaşmak istenilen hıza ulaşma süresi gibi geliyor bana ve formule göre.

perpetua
03.Kasım.2009, 00:57
Hız değişim eğrisinin ilk türevinden bahsediyoruz. Yani X hızından, Y hızına geçerken oyuncunun hızının ne kadar değiştiği.

perpetua
03.Kasım.2009, 01:04
Hatta soyle bir ornek vereyim:

diyelim ki X oyuncusunun erismek istedigi hiz 14 m/s. Hizlanmasi ise 0.6 m/s^2

14 m/s / 0.6 m/s^2 = 23.3 saniye eder. Yani bir oyuncu hiz = 0'dan hiz = 14 m/s'ye ulasmasi 23.3 saniye surer.

14 m/s hiza ulasmak isteyen ve 1.2 m/s^2 hizlanmaya sahip bir oyuncunun tam hizina ulasmasi ise 14m/s / 1.2 m/s^2 = 11.6 saniye surer.

Edit: Rakamlarin tartisilan oyuncularin ozellikleri ile benzerligi sizi yaniltmasin. Hiz ve hizlanma icin kullanilan ornekler sadece basit bir ornek.

Anders
03.Kasım.2009, 09:32
Çabukluk ile hızlılığı karıştırıyorsunuz sanıyorum ki.

Şöyle diyeyim, bir oyuncunun ne kadar hızlı olduğunu TV'den çözmek çok zor çünkü TV topu izler. Ancak oyuncular tüm hızlarını topsuz alanda gösterir. Sizin TV'den gördüğünüz genelde oyuncuların hızlanması.

Hayır, karıştırmıyorum.

Servet hızlı olabilir fakat o zaman yukarıda ismini saydığım oyuncuların 20 üzerinden 25-26 olması gerekir. Ki bu da mümkün değil zaten..

Bana kalsa Servet'in hızı en az 15 olmalı. Euro 2008'de gösterdiği performans, veya 2 sene önceki Sion maçı vs. hızının yerinde olduğunu göstermişti.

Ronaldo'nunkide 38 olur o zaman.

EL-Hadji
03.Kasım.2009, 09:50
Bence de Servet uzun mesafede hızlı. Ömer abiye katılıyorum. Acc düşük pace yüksek olmalı. Her maçta gösteriyor bunu.

hulleci
03.Kasım.2009, 16:45
100 metre koşucuları Messi-Carlos'a mı daha çok benziyorlar, Servet'e mi yapı itibariyle? Usain Bolt futbolcu olsaydı "bu adama nasıl 20 pace verilmiş geçen gün görmediniz mi Messi/Agüero/x nasıl geçti gitti yanından" diye şikayetler görecektik.

brotha
03.Kasım.2009, 19:13
100 metre koşucuları Messi-Carlos'a mı daha çok benziyorlar, Servet'e mi yapı itibariyle? Usain Bolt futbolcu olsaydı "bu adama nasıl 20 pace verilmiş geçen gün görmediniz mi Messi/Agüero/x nasıl geçti gitti yanından" diye şikayetler görecektik.

Yapi olarak bakarsan cok buyuk mantik hatasi olur. O zaman walcott un yapisinin bolt ile uzaktan yakindan alakasi yok. zayif adam hizli kosamazmi.

Bence en fazla 12 olmalidir hiz.

Corpus
03.Kasım.2009, 20:57
Hatta soyle bir ornek vereyim:

diyelim ki X oyuncusunun erismek istedigi hiz 14 m/s. Hizlanmasi ise 0.6 m/s^2

14 m/s / 0.6 m/s^2 = 23.3 saniye eder. Yani bir oyuncu hiz = 0'dan hiz = 14 m/s'ye ulasmasi 23.3 saniye surer.

14 m/s hiza ulasmak isteyen ve 1.2 m/s^2 hizlanmaya sahip bir oyuncunun tam hizina ulasmasi ise 14m/s / 1.2 m/s^2 = 11.6 saniye surer.

Edit: Rakamlarin tartisilan oyuncularin ozellikleri ile benzerligi sizi yaniltmasin. Hiz ve hizlanma icin kullanilan ornekler sadece basit bir ornek.

Verdiğiniz bu örneğe de bakarsak en son ulaştığımız değerler hep süre , 14 m /s ye ulaşması 23.3 saniye sürmesi --> bu hıza ulaşmak için geçen süreyi bulmadık mı?

Bu konu kafama yatmadı gerçekten yoksa bu kadar uzatmazdım. Msn , Ö.M gibi iletişim araçlarınız da bulunmadığı için sadece buradan yazabiliyorum.

perpetua
03.Kasım.2009, 21:18
Verdiğiniz bu örneğe de bakarsak en son ulaştığımız değerler hep süre , 14 m /s ye ulaşması 23.3 saniye sürmesi --> bu hıza ulaşmak için geçen süreyi bulmadık mı?

Bu konu kafama yatmadı gerçekten yoksa bu kadar uzatmazdım. Msn , Ö.M gibi iletişim araçlarınız da bulunmadığı için sadece buradan yazabiliyorum.

Buradan yazmak sorun degil cunku bence onemli bir nokta.

Hiza ulasmak icin gecen sureyi bulmasina bulduk.

Mesela soyle bir ornek vereyim. Hizlanma sadece sure olsa, hizi 1 olan oyuncularin hizlanmasi hep 20 olurdu cunku zaten nispeten yavas olan ust hiz limitine cikmak pek fazla zaman almazdi.

Hizlanma, hizin degisim oranini gosterir.

Mesela bir cisim diyelim ki 0 m/s hizdan 120 m/s hiza cikiyor ve bunu 12 saniyede yapiyor.

Cisimin hizlanmasi = (120 m/s - 0 m/s) / 12 s = 10 m/s^2

Yani cisim her saniye hizini 10 m/s yukseltiyor.

(Ekonomi, finans ve diger bilim dallarinin yanina fizigi de ekledik arastirma bolumune :))

Corpus
03.Kasım.2009, 21:25
Teşekkür ederim ilginiz için...

Mesela soyle bir ornek vereyim. Hizlanma sadece sure olsa, hizi 1 olan oyuncularin hizlanmasi hep 20 olurdu cunku zaten nispeten yavas olan ust hiz limitine cikmak pek fazla zaman almazdi.

Bu örnek yeterince açıklama yaptı bana :)

Son olarak bir sorum olacak ;

Hız , hızlanma vb gibi özelliklerin tam açıklamalarının ve hangi mevki için hangilerinin önemli olduğunu içinde barındıran bir rehber yayınlamayı düşünüyor musunuz ?

perpetua
04.Kasım.2009, 12:02
Teşekkür ederim ilginiz için...

Bu örnek yeterince açıklama yaptı bana :)

Son olarak bir sorum olacak ;

Hız , hızlanma vb gibi özelliklerin tam açıklamalarının ve hangi mevki için hangilerinin önemli olduğunu içinde barındıran bir rehber yayınlamayı düşünüyor musunuz ?

Boyle bir plan var.

perpetua
04.Kasım.2009, 19:01
Hayır, karıştırmıyorum.

Servet hızlı olabilir fakat o zaman yukarıda ismini saydığım oyuncuların 20 üzerinden 25-26 olması gerekir. Ki bu da mümkün değil zaten..

Simdi size geri donebilirim.

Yukarida hizlanmayi anlattim.

Simdi uzmanlik sorusu.

Iki oyuncu dusunelim. Ikisinin de kosabildigi en yuksek hiz 6 m/s.

Bir oyuncu 1 m/s^2 ile hizlaniyor.
Diger oyuncu 2 m/s^2 ile hizlaniyor.

Bunlarin ikisi kosmaya baslarsa, 5. saniyede ikisinin arasinda ne kadar fark olur? Ya peki 10. saniyede?

Nocna Mora
04.Kasım.2009, 19:23
5. sn ye de 2.koşan 5m önde olur

Corpus
04.Kasım.2009, 19:33
Biri 3 saniye de max . a ulaşırken diğeri 6 saniyede ulaşabiliyor ve ulaştıktan sonra aynı hızda devam ediyorlar arkadaşlar bu ulaştıktan sonraki bölümü karıştırıyor
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Amatör bir grafik çizdim biraz çizim kötü ama belki yardımcı olur.

http://img502.imageshack.us/img502/8484/16456705.jpg (http://img502.imageshack.us/i/16456705.jpg/)

perpetua
04.Kasım.2009, 20:31
Yani 5 saniyede X'in ortalama hizi 4.2 m/s
Y'nin ortalama hizi 2.5 m/s

Ama ikisinin de tam hizina 6 m/s demistik. :)

Corpus
04.Kasım.2009, 21:42
Yani 5 saniyede X'in ortalama hizi 4.2 m/s
Y'nin ortalama hizi 2.5 m/s

Ama ikisinin de tam hizina 6 m/s demistik. :)

İkinci kişi 5 saniyede 1m/s ^2 hızlanma ile tam hızına ulaşamaz

bnmv
04.Kasım.2009, 22:50
http://www.ressim.net/out.php/i212981_galatasaray-servet-cetin.jpg

elinize saglık.yerınde bir profıl olmus:)
Bence Servet bazı maclarda ılerı suprız cıkıslar yaparak suprız goller atabılıyor.son 2 senedır ve bu sene de gordugumuz gıbı bır savunma oyuncusuna oranla baya gol atıyor.Oyuna bunu daha ıyı yansıtmak adına fınıshıng 7-8 ya da en azından 6 olabılırdı dıye dusunuyorum.Tamam servetın bıtırıcılıgı kotu ama zaten 10 un altı da kotu degerler.Oyuna daha ıyı yansıtılması acısından 7-8 degerı verılebılır bence.Yanlıs mı dusunuyorum?:)
Bir de Bence servetin hızlanmazı hızından daha ıyı.Macları ızlerken Servet hız olarak fazla aksamıyor ama bu DAR ALAN ıcın gecerlı olan bir sey.Servet nıspeten cabuk hızlanan ama hızı cok fazla olmayan bır oyuncu.Bir cok macta(orn. Metalist..) Rakip hızlı kontra ataga cıkarken ve Gs savunması az adamla yakalanmısken servet uzun mesafede agır kalabılıyor.Bence hızlanma 13-14 hız 11-12 olmalı.
Ayrıca konsantrasyon ozellıgını yuksek buldum.Galatasaray'ın tum maclarını ızleyen bır Galatasaraylı olarak benım dusuncem Servet bazen buyuk konsantrasyon hataları yapabılıyor.Gokhan Zan da bunu cok yapıyor. Bence galatasaray savunması soylendıgı gıbı cok agır degıl ama! servet ve gokhan konsantrasyon hatası yapıyor ve bu yuzden rakıp forvet bır anda defans arkasına sarkıyor.İlk bakısta hız eksıklıgı gibiymis gibi gorunse de daha dıkkatlı ıncelendıgınde konsantrasyon eksıklıgı oldugu net bır sekılde goruluyor.Ayrıca bazı maclarda hatta galatasarayın yenık duruma dustugu yada berabere gıden maclarda Servet kendını kaptırıp forvete gıdıyor ve dedıgım gıbı hızının cok fazla olmasından cabuk gerı donemıyor.Galatasaray savunması bos kalabılıyor.Emegınıze saglık genel olark ıyı bır profıl:)

Anders
05.Kasım.2009, 14:36

Ne Messi'ye nede Servet'e benzemiyorlar yapı itibariyle.

Yapı itibariyle daha çok Ronaldo'ya benziyor koşucular.. Çünkü onlar hem hızlı hemde çabuk..

Simdi size geri donebilirim.

Yukarida hizlanmayi anlattim.

Simdi uzmanlik sorusu.

Iki oyuncu dusunelim. Ikisinin de kosabildigi en yuksek hiz 6 m/s.

Bir oyuncu 1 m/s^2 ile hizlaniyor.
Diger oyuncu 2 m/s^2 ile hizlaniyor.

Bunlarin ikisi kosmaya baslarsa, 5. saniyede ikisinin arasinda ne kadar fark olur? Ya peki 10. saniyede?

Benim sorduğum soru "Servet çok yavaş olduğu halde 14 verildi?" değil. Servet geniş alanda hızlı olabilir ama o toplam hızı 14 pace değerini hakedecek kadar da hızlı değil diyorum. 11-12 gibi bir değer yerinde olurdu bence.. Benim demek istediğim tam olarak bu..

Aydin
05.Kasım.2009, 14:43
Rıdvan Dilmen bile programlarda söz geçtiğinde Servet'in hızlı olduğunu dile getirirken bu "çok yavaşlık" nerden çıktı?

Anders
05.Kasım.2009, 15:50
Rıdvan Dilmen bile programlarda söz geçtiğinde Servet'in hızlı olduğunu dile getirirken bu "çok yavaşlık" nerden çıktı?

Ben çok yavaş demedim ki.. 14 pace değerini hakedecek kadar hızlı değil dedim..

Nocna Mora
05.Kasım.2009, 22:14
Hayır o kadar hızlı yani maximum hızı o :) hızlanması zaten düşük daha neyi tartışıyoruz ki :)

perpetua
06.Kasım.2009, 00:18
Ben çok yavaş demedim ki.. 14 pace değerini hakedecek kadar hızlı değil dedim..

Yanildigini dusunuyorum. Servet'in hizinda herhangi bir sorun gormuyorum.