PDA

View Full Version : Hakan Balta

ForCimbom
24.Ekim.2009, 18:55
http://www.ressim.net/out.php/i213930_galatasaray-hakan-balta.jpg

bir göz gezdirmiştim ama hepsi uçtu bilgisayar çöktü.

buradan değerlendirelim...

Walter Sakana
25.Ekim.2009, 02:29
İlk başta aklıma altta yazdığım özellikler gelmişti, ancak daha sonra en altta yazdığım sebepten dolayı kalın yazdıklarım konusunda yanlış düşündüğümü farkettim ve oluşturulan Hakan Balta profilini gayet yerinde buldum.

Dribbling 6 - 9 yada 10
Marking 11 - 13
Aggression 14 - 10 yada 12
Off The Ball 10 - 12 yada 13
Teamwork 15 - 17 yada 18
Acceleration 9 - 11 yada 12
Important Matches 17 - 14 (aşağıda bununla ilgili sorumun cevabına bağlı)
Sportmanship 15 - 19

Sebeplerim:
Markaj özelliği (İspanya milli maçında Guiza ile olan pozisyonunu örnek göstermesin kimse lütfen) vasat kabul ettiğimiz bir değer verilmiş. Ben Hakan'ın marke ettiği oyuncuyu kolay kolay kaçırdığını pek görmedim, elbette ki çok üst düzeyde bir markajı yok ama en azından iyi kabul edebileceğimiz 13 değerini hakettiği görüşündeyim.
Topu kazanma hırsının pekte yüksek olduğunu düşünmüyorum. Genelde kontrollü bir şekilde, rakibinin açısını kapatmaya çalışarak giriyor topa. O yüzden 10-12 arası bir değer uygun geliyor bana.
Takımoyunu ise Hakan Balta'nın bana göre en yüksek olması gereken özelliği. Hakan Balta deyince benim ilk aklıma gelen; ideal bir takım oyuncusu, ideal bir sol bek. Ofsayt pozisyonlarında da savunma çizgisine bağlı kalan bir oyuncu. 15 gayet iyi bir değer ancak dediğim gibi en yüksek özelliği bu olmalı bence, o yüzden en az 17-18 değeri olmalı görüşündeyim.
Sportmenlik için gayet iyi olan 15 değeri verilmiş. Ben daha da fazlasını hakettiği görüşündeyim. Sportmenlik dışı hiçbir davranışını hatırlamıyorum Hakan'ın.

Important matches özelliği yüksek olan bir oyuncu, o tür maçlara damga vurabilecek, o tür maçlarda normalden yüksek performans sergileyebilecek oyuncu mudur? Yoksa o tür maçlarda heyecan yapmadan normal futbolunu oynayacak oyuncu mudur? Eğer ilk yazdığım geçerliyse 17 değeri yüksek, ikinci yazdığım geçerliyse son derece yerinde demektir bana göre.

Tabi bunları yazarken oluşturduğum profili şöyle bir gözümde canlandırdım. Top sürme 10, topsuz oyun 12, hızlanma 12 verilirse neredeyse bir kanat oyuncusu çıkıyor ortaya :) O yüzden verilen değerleri pekte eleştiremiyorum. Ben gerçek ile oyuna yansıması arasındaki dengeyi iyi kuramıyor olabilirim.

perpetua
25.Ekim.2009, 02:53
Aggression konusunda kesinlikle katiliyorum. Gozden kacmis.

Takim oyununu cok yuksek vermek istemedim cunku ozellikle ileriye ciktiginda geri donuslerinde zorlanan bir oyuncu. Bunu ya hizina baglamak, ya da takim oyununa baglamak gerekli. Takim oyununa baglamak daha dogru geldi bana.

Markaj konusuna gelince. Hakan gayet iyi alan markaji yapan (Positioning 16) ancak adam adama markajda rakibe alan birakan bir oyuncu. Sol bek oynadiginda pek fark edilmese de, stoper oynadiginda bu cok ortaya cikiyor. Adami marke etmek yerine, topu adamdan once almaya meyilli bir yapisi var.

Sportmenlik icin 19 olmaz diyemesem de, 15 degil de 19 olsun da diyemiyorum. Evet gayet sportmen ancak gelmis gecmis en sportmenlerden birisi mi degil mi tartmak icin biraz daha gormek gerekmez mi Hakan'i?

Onemli maclar'a gelince. Bu ozelligin onemli maclarda bir pozitif katkisi yok. Katki sadece negatif olabiliyor. Bu deger ne kadar yuksekse, kotu performans gosterme ihtimali o kadar dusuyor. Kisaca bu ozellik, onemli maclarda surekliligin yerine geciyor.

Ahmet Göktaş
25.Ekim.2009, 02:56
Accelartion hariç diğer yazdıklarına katılıyorum abi.

(hissiz)

Walter Sakana
25.Ekim.2009, 02:59
Aggression konusunda kesinlikle katiliyorum. Gozden kacmis.

Takim oyununu cok yuksek vermek istemedim cunku ozellikle ileriye ciktiginda geri donuslerinde zorlanan bir oyuncu. Bunu ya hizina baglamak, ya da takim oyununa baglamak gerekli. Takim oyununa baglamak daha dogru geldi bana.

Markaj konusuna gelince. Hakan gayet iyi alan markaji yapan (Positioning 16) ancak adam adama markajda rakibe alan birakan bir oyuncu. Sol bek oynadiginda pek fark edilmese de, stoper oynadiginda bu cok ortaya cikiyor. Adami marke etmek yerine, topu adamdan once almaya meyilli bir yapisi var.

Sportmenlik icin 19 olmaz diyemesem de, 15 degil de 19 olsun da diyemiyorum. Evet gayet sportmen ancak gelmis gecmis en sportmenlerden birisi mi degil mi tartmak icin biraz daha gormek gerekmez mi Hakan'i?

Onemli maclar'a gelince. Bu ozelligin onemli maclarda bir pozitif katkisi yok. Katki sadece negatif olabiliyor. Bu deger ne kadar yuksekse, kotu performans gosterme ihtimali o kadar dusuyor. Kisaca bu ozellik, onemli maclarda surekliligin yerine geciyor.

Anlıyorum, yazdıklarınız gayet mantıklı geldi bana, haklısınız. Özellikle Positioning/Markaj konusunda şimdi tam olarak anladım olayı. Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

Se7eNN
25.Ekim.2009, 20:22
Hissiz çoğuna katılıyorum güzel bir değerlendirme olmuş.

Nocna Mora
25.Ekim.2009, 21:36
Bende katılıyorum haklısın :)

brotha
25.Ekim.2009, 21:50
Bana da concentrationi 13 az geldi, Hakan Balta gecen sene cogu macta ust duzey oynadi ve mac boyu yuksek konsantrasyonla oynamistir. Bu senede ust uste mac yapmaktan mi desem yoksa ozel hayatiyla ilgilimi bilmem ama biraz dussede performansi 15 civari daha uygun bence.

Bir de Tacklingi 16 kesinlikle fazla bence, Tomas Sivok tackling 14,Hakan Balta 16 burasi biraz ilginc, hatta biraz da degil cok ilginc.

Oghuse
23.Kasım.2009, 03:18
Long Throws konusunda biraz yükseltme yapılabilir zira uzun taçlar kullanıyor Hakan..