PDA

View Full Version : Kazım Kazım

MeMo
25.Ekim.2009, 01:54
http://www.hizliupload.com//img/805097Ss001.jpg

Profili güzel olmuş.ca-pa merak ettim biri koyabilir mi ?

S4mp1y0N
26.Ekim.2009, 16:12
bitiricilik düşürülüp ( son vuruşları 12'yi haketmiyor, şuursuzca abanıyor toplara)

cesaret ( kalabalığa dalabiliyor, top rakipteyken korkusuzca müdahaleler yapıyor, çoğu kez faul yapıyor )

topsuz alan ( pozisyona girmekte sıkıntı çekmiyor, attığı goller de bu özelliği ile alakalı, hatta kaçırdıkları attıklarından daha çok )

güç ( servet'i, gökhan'ı epey yıldırdı gs maçında. onun dışında zaten kazım fiziği ile topu saklıyor, kendi yere bırakmadığı sürece kolay kolay da yıkılmıyor )

çalışma azmi ( önceye göre çok daha çalışkan bir görüntüde. gökhan'a yardıma geliyor, daum bu konuda kazım'a kesinlikle birşeyler kattı. dün de çok iyi presler yaptı leo franco'yu zor durumda bıraktı )

hızlanması makul olmuş ama sanki kazım daha hızlı gibi.. aralara koşular yaptığı maçlar var.. 15 olabilir hızı bence..

ca 135-137 civarı, pa 153-155 civarına çıkarılabilir.

brotha
26.Ekim.2009, 18:10
1.85 boyunda ve 68 kilo mu Kazim ? cok garip geldi bana.

KaPaLı
26.Ekim.2009, 18:21
Flair - Dribling - First Touch bu kadar kötümü Kazımda ?

Long Throws vermişsiniz kazım kaç tane taç atışı kullandı bu takımda. Gereksiz CA şişirmesi olmuş.

Ayrıca Emre Çolak 17 Flair alıyosa Kazımda en az 17 almalıdır. Kazım için hep sokak topçusu tek yaptığı bilekleriyle hareketler yapmak diyenler burdada söylesinler hadi. Bu adam çokmu kötü top sürüyoda 14 Dribling değeri verilmiş.

perpetua
26.Ekim.2009, 19:26
1.85 boyunda ve 68 kilo mu Kazim ? cok garip geldi bana.

Degil. 82 kilo civarinda olmasi lazim. Degistirmistim ancak nedense gecen yilki haline geri donmus.

perpetua
26.Ekim.2009, 19:28
Long Throws vermişsiniz kazım kaç tane taç atışı kullandı bu takımda. Gereksiz CA şişirmesi olmuş.

Tac atislarinin 14 olmasi veya 1 olmasi arasindaki CA etkisi 2 puani gecmez. Ornek olsun diye soyluyorum, hizin 1 puan yukselmesinin CA uzerinde etkisi yaklasik 2 puan olur.

extensor
27.Ekim.2009, 03:52
Balance 20 olabilir 16'ı çok az kalıyor.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Ambition neden 20 yahu?

lepreachun
27.Ekim.2009, 13:26
bitiricilik düşürülüp ( son vuruşları 12'yi haketmiyor, şuursuzca abanıyor toplara)

cesaret ( kalabalığa dalabiliyor, top rakipteyken korkusuzca müdahaleler yapıyor, çoğu kez faul yapıyor )

topsuz alan ( pozisyona girmekte sıkıntı çekmiyor, attığı goller de bu özelliği ile alakalı, hatta kaçırdıkları attıklarından daha çok )

güç ( servet'i, gökhan'ı epey yıldırdı gs maçında. onun dışında zaten kazım fiziği ile topu saklıyor, kendi yere bırakmadığı sürece kolay kolay da yıkılmıyor )

çalışma azmi ( önceye göre çok daha çalışkan bir görüntüde. gökhan'a yardıma geliyor, daum bu konuda kazım'a kesinlikle birşeyler kattı. dün de çok iyi presler yaptı leo franco'yu zor durumda bıraktı )

hızlanması makul olmuş ama sanki kazım daha hızlı gibi.. aralara koşular yaptığı maçlar var.. 15 olabilir hızı bence..

tek maçle değerlendirmemek lazım.. Kazım galatasaray maçında bitirişleri yapamadı ancak bu maçlar dışıdna genellikle yakaladığı fırsatlarda belli bir başarı yüzdesi tutturdu..Fizik olarak tam bir boğa gibi bence de..

EL-Hadji
27.Ekim.2009, 15:33
Şimdi Mehmet Yıldızla veye Makukula ile bir mi tutacağız Kazım ' ı.

Redrum
27.Ekim.2009, 17:19
Gözlemlediğim kadarıyla (bence) kazım'ın en önemli özelliği çevik olması. Ama burada 10 gözüküyor. Sanırım ben yanlış biliyorum. Çevikliğin tanımını ve neye göre verildiğini anlatabilir mi acaba bir araştırmacımız?

Aydin
27.Ekim.2009, 17:39
2 senedir milli takımda bile ruhsuz oynayan birini son 2 maçlık performansıyla değerlendirmek yanlış olur bence.

SAİT71
27.Ekim.2009, 19:44
Bence Kazım da disiplin yok. O nedenle istikrar yok. İstikrar olmayıncada 2 maç iyi oynar 2 yıl ruhsuz oynar. Ama Kazım yetenekli, iyi top saklıyor, güçlü, iyi oynamaya niyetlendim mi çok mücadeleci oynuyor fakat dedim gibi disiplinden uzak olunca yetenekleri ön plana çıkmıyor. Çıksada 2 maçla sınırlı kalıyor.. 18 olacak değer 12-13 te kalıyor..

extensor
28.Ekim.2009, 04:31
Şimdi Mehmet Yıldızla veye Makukula ile bir mi tutacağız Kazım ' ı.

Güç'te hayır! Balance'ta evet.
Balance abi. Bionik bir adam değil mi Kazım ayakları yere çok sağlam basıyor deviremiyorsun. Al mesela Servet bile deviremedi. Çünkü çok dengeli. Elastik sanki.

KanaKe
28.Ekim.2009, 19:36
pa en az 155 olmali

ForCimbom
28.Ekim.2009, 22:46
Balance abi. Bionik bir adam değil mi Kazım ayakları yere çok sağlam basıyor deviremiyorsun. Al mesela Servet bile deviremedi. Çünkü çok dengeli. Elastik sanki.

yeri gelmişken, bana güç ile denge nin farkını net bir şekilde açıklayabilir misiniz? çok dengeli bir adam neden çok güçlü işaretlenemeyebiliyor(örneğin messi) veya tam tersi??

perpetua
28.Ekim.2009, 23:55
yeri gelmişken, bana güç ile denge nin farkını net bir şekilde açıklayabilir misiniz? çok dengeli bir adam neden çok güçlü işaretlenemeyebiliyor(örneğin messi) veya tam tersi??

Dengeli oyuncu, rakibin gucu ile kolay kolay yere deviremedigi oyuncudur.

Guclu oyuncu, rakibini gucu ile daha kolay yere devirebilen oyuncudur.

barahir
29.Ekim.2009, 00:01
Kazım gücü ile bi çok oyuncuyu da devirebiliyo bana göre, abi..

Cengo
29.Ekim.2009, 16:08
Degil. 82 kilo civarinda olmasi lazim. Degistirmistim ancak nedense gecen yilki haline geri donmus.

Göndermeden önce profilleri güncellerken eski değeri güncellemiş olabilirim, toplu bir profil güncellemesi yapmıştım.Şu an bir problem yok ok.

EL-Hadji
29.Ekim.2009, 16:20
Gözlemlediğim kadarıyla (bence) kazım'ın en önemli özelliği çevik olması. Ama burada 10 gözüküyor. Sanırım ben yanlış biliyorum. Çevikliğin tanımını ve neye göre verildiğini anlatabilir mi acaba bir araştırmacımız?

Çeviklik bir oyuncunun ekseni etrafında ne kadar çabuk dönebildiği, ne kadar kıvrak olduğu, vücut çalımına yatkınlığının bileşkesidir diyebiliriz.

2 senedir milli takımda bile ruhsuz oynayan birini son 2 maçlık performansıyla değerlendirmek yanlış olur bence.

Katılıyorum kesinlikle. Adam bir derbi oynadı Barçaya gidecek neredeyse.

M. Yıldız kadar dengeli bir adam daha aklıma gelmiyor Türkiye' de.

Universal
29.Ekim.2009, 23:34
Kazım'da inanılmaz bir artış var, beş yıllık sözleşme imzalaması gündemde. Büyük ihtimalle artık bundan sonra performansı yayına oturur. Top Sürmesi, Koşması ve Uzun Şutu kesinlikle artmalı. Kazım ceza sahası çizgisinin oradan çok fazla şut çekiyor ve hepsi ya direkte patlıyor ya da sert gittiği için kaleciden dönüp gol tehlikesi oluyor. Birde topu ayağına aldığında çok iyi sürüyor. Faul yapmadan durdurmak çok zor. Bunu iki yıl boyunca gösterdi. Fenerbahçe'de geleceği en parlak olan oyuncudur.

brotha
30.Ekim.2009, 05:08
Zaten topu iyi surmesinin sebebi balance ve teknik degerleri bence dribblngin artmasina gerek yok.

EL-Hadji
30.Ekim.2009, 10:53
Kazım'da inanılmaz bir artış var, beş yıllık sözleşme imzalaması gündemde. Büyük ihtimalle artık bundan sonra performansı yayına oturur. Top Sürmesi, Koşması ve Uzun Şutu kesinlikle artmalı. Kazım ceza sahası çizgisinin oradan çok fazla şut çekiyor ve hepsi ya direkte patlıyor ya da sert gittiği için kaleciden dönüp gol tehlikesi oluyor. Birde topu ayağına aldığında çok iyi sürüyor. Faul yapmadan durdurmak çok zor. Bunu iki yıl boyunca gösterdi. Fenerbahçe'de geleceği en parlak olan oyuncudur.

Kazım aynı kazım yav. Ne yaptı da 5 yıllık sözleşmesini yenileyeceklermiş. Bana kalsa topuzla ikisi arasında rotasyona giderim. Kazım çok kopuk oynuyor. Şımarık, istikrarsız ve futbol zekasından yoksun. Tabi iyi yanları da var. Onların bazılarının siz belirtmişsiniz zaten.

extensor
30.Ekim.2009, 13:54

Küçük bir örnek vereyim. Servet tuhaf bir adamdır. Bacakları nispeten uzun ve zayıf, üst bölgesi yani belden yukarsı ise kısa ve kalındır.
Servet omuz omuzada herkesi dağıtabilir ama mesela yere yeterince sağlam basamaz. Çünkü bacakları zayıftır. Mesela Mehmet Yıldız bir pozisyonda 2 sene önce kendisine kalçasını dayamıştır ve Servet sendelemiş pozisyonunu yitimiştir. Dengesi dağılmıştır.
Sonra geçen sene yine Holosko ile bir mücadelesinde dikkatsiz davranmış kendisini durduramamıştır.
Bu sene Semavi'nin üst direğe nişanladığı pozisyonda Ankaragücü maçında Servet topa atlamış ve fakat Ceyhun'un ayağına takılıp düşmüştür hemen.

Fakat mesela bir Kazım belki Servet kadar güçlü olmasa da yere çok daha sağlam basar. Bioniktir. Keita yine keza öyle.

O yüzden Servet güç > denge
Kazım ve Keita Denge > güç olmalı.

di canio
08.Kasım.2009, 14:46
İsmi neden Colin Kazim Kazim-Richards yapildi? İsmi Colin, soyismi Kazim-Richards'tı. Türkiye'de ismi Kazım soyismi de Kazım. Ya Colin Kazim-Richards ya da Kazım Kazım olmalıydı diye düşünüyorum.

perpetua
09.Kasım.2009, 09:41
İsmi neden Colin Kazim Kazim-Richards yapildi? İsmi Colin, soyismi Kazim-Richards'tı. Türkiye'de ismi Kazım soyismi de Kazım. Ya Colin Kazim-Richards ya da Kazım Kazım olmalıydı diye düşünüyorum.

First Name: Colin Kazim
Last Name: Richards

Olarak degisti. Yanilmiyorsam zaten ailesinin vermek istedigi isim de buymus. Nufus memuru hata yapmis.

bnmv
09.Kasım.2009, 22:13

arkadaşım bence yanılıyorsun cunku eger arastırmacılarımız work rate ı arttırırsa Kazım daha fazla defansa yardım eder daha cok geri doner..Fakat gercek hayatta tam tersi Gökhan Gönül'e hıc yardım etmıyor..Hatta bu yuzden Gokhan Gönul daha cok gerıde cakılı kalmak zorunda kalıyor..

S4mp1y0N
10.Kasım.2009, 11:19
arkadaşım bence yanılıyorsun cunku eger arastırmacılarımız work rate ı arttırırsa Kazım daha fazla defansa yardım eder daha cok geri doner..Fakat gercek hayatta tam tersi Gökhan Gönül'e hıc yardım etmıyor..Hatta bu yuzden Gokhan Gönul daha cok gerıde cakılı kalmak zorunda kalıyor..

kazım geçmişe göre bu konuda kendisini geliştirdi.
daha savaşçı oynuyor, sağ kanatta oynadığı zamanlarda gökhan'a yardıma da geliyor..

iyi izleyememişsiniz bu yıl kazım'ı.

gözle görülür gelişmeler var kendisinde.
tabi önemli olan bu çizgisini devam ettirebilmesi.

Corpus
11.Kasım.2009, 21:29
Mental ve fiziksel özellikleri biraz fazla düşük gibi geldi bana . Kazım bu kadar mı korkak ? veya team work bu kadar mı kötü ? . Ayrıca agility çeviklik değilmiydi ? Kazım gibi bir adamın 10 olması gözüme mantıklı gelmedi. Agility e fazla dikkat çekilmemiş burda sanırım gözden kaçtı.

Bir kanat oyuncu olan colin-kazım richards agility 10 - acceleration 12 bu oyuncu kanatta ne kadar etkili olabilir ? Ayrıca defansa da yardım etmeyecek.

perpetua
14.Kasım.2009, 15:56
Dirtiness biraz yukselmeli bence (14-15 civari). Bu yil TSL'de 10 macta 5 sari kart, EL'de 4 macta 2 sari kart gordu. On elemelerde 3 macta hic gormedi. Toplam 18 macta 7 sari karti var.

TraKya
14.Kasım.2009, 18:44
Sportmanship'in 7 olması fazla değil mi? 5 yeterli düye düşünüyorum. ne sportmenliğini gördük ki bu zamana kadar Kazim'in.

KaPaLı
15.Kasım.2009, 10:01
O zaman bir düzenleme yaparsanız

Dribbling - First Touch - Long Shots ( 1-2 puan artırılmalı bence ) - Bravery - Work Rate - Agility - Strength yükselecek.

Finishing - Dirtiness eksi yönde değiştirlecek.

scar face
17.Kasım.2009, 00:48
Kazım bu sezonki perferomansıyla daha yüksek ca ortalamasını hak ediyor.Zaten potansiyeli olan bir oyuncu.İyi yönetildiğinde nasıl bir oyuncu olduğunu herkes gördü.

S4mp1y0N
22.Kasım.2009, 12:32
dirtness, agresiflik artmalı.. oynadığı mevkiiye göre bu kadar kart görmesi gerçekten çok ilginç.

TraKya
22.Kasım.2009, 18:52
Preferred Moves kısmına "Argues With Officals" eklenmeli.

MeMo
22.Kasım.2009, 19:03
Aslında hakemlere "Argues With Kazım" eklenmeli... Bu kartların tüm nedeni bence Kazım'ın Türkçe bilmemesi.

Cengo
22.Kasım.2009, 19:03
dirtness, agresiflik artmalı.. oynadığı mevkiiye göre bu kadar kart görmesi gerçekten çok ilginç.

Dirtness arttı.Ancak agressions topa agresiflik, oyun için olduğu için değişmedi.
Temperament, Sportsmanship oldukça düşük, 'Argues With Officials' ekli.

RIDVAN TLM
22.Kasım.2009, 19:16
kazımın uzun şut 15mi benmi yanlış gördüm,feneri pek takip etmiyorum açıkcası ızledıgım maçlardada kazımın ahım şahım bi şutunu göremedim genelde trübüne vuruyo topu:D

KaPaLı
23.Kasım.2009, 10:03
İzlemediğin adam hakkında nasıl yorum yapabiliyosun ? Diyarbakır maçı. Antalyaspor maçı izle bakalım. Sık sık şut çekmeyen ama çektiğinde isabetli ve sert vuran oyuncu Kazım.

TraKya
23.Kasım.2009, 10:27
Doğru. Galatasaray maçında da bir şutu kalecinin üzerine gitmese çok şık bir gol olacaktı. Kazım uzun şutu sık sık deniyor ve oldukça isabetli bi yüzde ile oynuyor. Long Shots özelliğinin 15 olması için illa Zidane, Beckham gibi mi vurması lazım?

Ahmet Göktaş
23.Kasım.2009, 15:14
dirtness nasıl 10 olur yaa ? Kazım belkide lugano ile birlkte en asabi en hırçın oyunculardan.

En az 17 olmalı bu özellk.

brotha
23.Kasım.2009, 18:25
İzlemediğin adam hakkında nasıl yorum yapabiliyosun ? Diyarbakır maçı. Antalyaspor maçı izle bakalım. Sık sık şut çekmeyen ama çektiğinde isabetli ve sert vuran oyuncu Kazım.

Doğru. Galatasaray maçında da bir şutu kalecinin üzerine gitmese çok şık bir gol olacaktı. Kazım uzun şutu sık sık deniyor ve oldukça isabetli bi yüzde ile oynuyor. Long Shots özelliğinin 15 olması için illa Zidane, Beckham gibi mi vurması lazım?

En cok izleyen siz fenerbahceli arkadaslar bile birbirinizle celiskili yorumlar yaptiginiza gore arkadasinda oyle dusunmesi dogal, bence oyle dusunuyorum.

Kaleyi tutmasi umrumda degil, kac tane uzaktan golu var Kazimin?

licentia
24.Kasım.2009, 06:23
En cok izleyen siz fenerbahceli arkadaslar bile birbirinizle celiskili yorumlar yaptiginiza gore arkadasinda oyle dusunmesi dogal, bence oyle dusunuyorum.

Kaleyi tutmasi umrumda degil, kac tane uzaktan golu var Kazimin?

tamam da long shots ozelligi oyuncunun uzaktan ne kadar siklikda sut cektigi degil ne kadar isabetli sut cekebildigi ile ilgili. Isabetli sut cekmek sadece gol atmak da degil ayrica zira uzaktan cekilen sutlar zaman zaman direkte patlayabilir, kaleci tarafindan muthis bir kurtarilis ile durdurulabilinir, yanlios zamanda yanlis yerden tercih edilebilinir. Senin o bahsetigim icin"Shoots Long" ppm'i var. Ayrica long shots ozeligi de tek basina cok fazla bisey ifade etmiyor yani oyuncunun baska teknik ve zihinsel ozellikleri de bu konudaki basarisinda rol aliyor...

brotha
24.Kasım.2009, 06:29
tamam da long shots ozelligi oyuncunun uzaktan ne kadar siklikda sut cektigi degil ne kadar isabetli sut cekebildigi ile ilgili. Isabetli sut cekmek sadece gol atmak da degil ayrica zira uzaktan cekilen sutlar zaman zaman direkte patlayabilir, kaleci tarafindan muthis bir kurtarilis ile durdurulabilinir, yanlios zamanda yanlis yerden tercih edilebilinir. Senin o bahsetigim icin"Shoots Long" ppm'i var. Ayrica long shots ozeligi de tek basina cok fazla bisey ifade etmiyor yani oyuncunun baska teknik ve zihinsel ozellikleri de bu konudaki basarisinda rol aliyor...

ben sik sik cekmesiyle ilgili bir yorum yapmadim sadece arkadaslarin mesajlari arasindaki celiskiyi gosterdim.

Tabiki teknik ve bazi zihinsel ozelliklerin etkisi var ama zaten kazimin teknik ozellikleri iyi sayilabilir. Long shotsuda 15 16 olursa abarti bir bicimde goller atar.

Yine dedigim gibi direkten patlamasi veya kalecinin kurtarmasini gecin, Kazim 2-3 senedir Turkiyede oynuyor kac tane uzaktan golu var? Ben hic hatirlamiyorum.

S4mp1y0N
24.Kasım.2009, 18:29
ben sik sik cekmesiyle ilgili bir yorum yapmadim sadece arkadaslarin mesajlari arasindaki celiskiyi gosterdim.

Tabiki teknik ve bazi zihinsel ozelliklerin etkisi var ama zaten kazimin teknik ozellikleri iyi sayilabilir. Long shotsuda 15 16 olursa abarti bir bicimde goller atar.

Yine dedigim gibi direkten patlamasi veya kalecinin kurtarmasini gecin, Kazim 2-3 senedir Turkiyede oynuyor kac tane uzaktan golu var? Ben hic hatirlamiyorum.

uzaktan bir kaç golü var..
senin dediğin gol işi ise tamamen bitiricilikle alakalı..
benim bu to***teki ilk mesajıma bakarsan ilk bitiricilik düşmeli diye yorum yapan kişiyim..
kazım çok sık uzun şut deniyor.. m.topuz ve deivid'le birlikte takımın en iyi şut çeken adamı.. bence 16 olmasında hiç bir mahsur yok.. tabi bitiriciliğin düşmesi şartıyla.
zaten gerekeni yapacaklardır araştırıcılar..

ozaniel
25.Kasım.2009, 01:49
Bitiriciliğin uzaktan şutlara hiçbir etkisi yok.

brotha
25.Kasım.2009, 04:12
aynen benim bildigim bitiricilik ceza sahasi ici, uzaktan sutlar ceza sahasi disiyla alakali.Uzaktan sutlarada teknik,composure,decisions gibi ozellikler eetki ediyor olabilir.

S4mp1y0N
25.Kasım.2009, 09:48
uzaktan şutun isabetiyle alakası var bitiriciliğin.
bitiriciliği yüksek olan oyuncunun uzaktan çektiği şutlar daha isabetli olur.

perpetua
25.Kasım.2009, 18:56
uzaktan şutun isabetiyle alakası var bitiriciliğin.
bitiriciliği yüksek olan oyuncunun uzaktan çektiği şutlar daha isabetli olur.

Ikisi tamamen birbiri ile alakasiz.

Uzun Sutlar 25 metre'den daha uzak mesafederlen isabetli sut atma (golluk sut) becerisi.
Bitiricilik 25 metre'den daha yakin mesaferlerden isabetli sut atma (golluk sut) becerisi.

Not: Ceza alani yayi kale cizgisinden 18.15 metre uzaklikta. TSL'de futbol sahalari yaklasik 100-105 metre uzunlugunda.

S4mp1y0N
26.Kasım.2009, 16:54

Uzun Sutlar 25 metre'den daha uzak mesafederlen isabetli sut atma (golluk sut) becerisi.
Bitiricilik 25 metre'den daha yakin mesaferlerden isabetli sut atma (golluk sut) becerisi.

Not: Ceza alani yayi kale cizgisinden 18.15 metre uzaklikta. TSL'de futbol sahalari yaklasik 100-105 metre uzunlugunda.

ben öyle biliyordum, yanlış biliyormuşum.
Fenerbahçe araştırmacısı söylemişti bana da 2009 Fenerbahçe başlığında. selçuk'tan örnek verilmişti hatta. bitiriciliği kötü olduğu için saçma sapan isabetsiz şutlar çekebilir tıpkı gerçek hayattaki gibi şeklinde bir söylemde bulunmuştu yanlış hatırlamıyorsam.

hulleci
27.Kasım.2009, 05:05

20,15 metre olması lazım. penaltı noktası-kale çizgisi arası yaklaşık 11 metre (12 yard * 0,915), yay-penaltı noktası da 9,15 metre (10 yard).

uzaktan şutlara bitiriciliğin bir etkisi yok diye biliyorum ben de. karar verme ve tekniğin etkisi var ama.

brotha
27.Kasım.2009, 05:16
20,15 metre olması lazım. penaltı noktası-kale çizgisi arası yaklaşık 11 metre (12 yard * 0,915), yay-penaltı noktası da 9,15 metre (10 yard).

uzaktan şutlara bitiriciliğin bir etkisi yok diye biliyorum ben de. karar verme ve tekniğin etkisi var ama.

Yay demissin iste, ceza sahasi 18.15

perpetua
27.Kasım.2009, 15:37

Haklisin toplama hatasi yapmisim. 20.15 metre.