PDA

View Full Version : Taktik ve Antrenman Tartışma Platformu

Homer J.S
31.Ekim.2009, 11:45
Burada taktik ve antrenman hakkında tartışmak istediklerinizi,soracaklarınızı sorabilirsiniz. Fm 2010'daki taktik sistemi hakkında konuşabilirsiniz.

GFBaTu_KhaN
09.Kasım.2009, 18:27
fenerbahçe için önerebileceğiniz bir taktik var mı acaba? ingilizce olduğu için hiç birşey yapamıyorum taktiksel anlamda maçları zorda olsa kazanıyorum ama gidişat iyi değil varsa bi öneriniz yardımlarınızı bekliyorum.....

Ahmet Göktaş
09.Kasım.2009, 18:37
Neden her taktikte bütün oyuncuların uzun şutunu en aza indirdiğim halde 6-7 şutum uzaktan oluyor.Bu oyunun bugu sanıırm.

burak434
09.Kasım.2009, 21:32
Evet bende de genelde çok şut çekiyolar.Birde ppmlerine bakın oyuncularınızın,uzaktan sut çeker olanlar varsa onları unutmalarını söyleyin.

shadowrefree
10.Kasım.2009, 17:19
ben hangi taktiği denediysem defansda zaafım var çok gol yiyorum deplasmanda nadir galip gelebiliyorum artık üstadlardan kayda değer taktikler bekliyoruz.

Castlevania
10.Kasım.2009, 20:34
Shadowrefree bende aynı dertten muzdarip durumdayım az önce fiorentinayla palermo maçını oynadım 3-0 öndeyim ve son 10 dk kala 3 gol birden atıp 3-3 oldu sonuç iyice sıkıcı duruma geldi :)

izmer96
10.Kasım.2009, 22:02
Neden her taktikte bütün oyuncuların uzun şutunu en aza indirdiğim halde 6-7 şutum uzaktan oluyor.Bu oyunun bugu sanıırm.

arkadasim bu nasil bir bug olabilir eger bugun herhangi bir futbol macini izlersen herhangi bir takimin ortalama 5-10 sutu vardir kaleye mac basina

Ahmet Göktaş
10.Kasım.2009, 23:46
uzun şut diyorum.

Önceki oyunlarda bu kadar uzaktan atılmıyordu.Şimdi uzun şutu en aza çekiyorum ama yine maçı izlerken bakıyorum ayağına alan 40 metreden sallıyor...

mesutc28
12.Kasım.2009, 17:14
fenerbahçe için önerebileceğiniz bir taktik var mı acaba? ingilizce olduğu için hiç birşey yapamıyorum taktiksel anlamda maçları zorda olsa kazanıyorum ama gidişat iyi değil varsa bi öneriniz yardımlarınızı bekliyorum.....

gardaş bende Fenerbahçe'yi yönetiyorum.
Sana 4-4-2 Diamond taktiğini önerebilirim ben şuan onu kullanıyorum ve güzel gidiyor:icon_wink:

ozaniel
12.Kasım.2009, 17:50
arkadasim bu nasil bir bug olabilir eger bugun herhangi bir futbol macini izlersen herhangi bir takimin ortalama 5-10 sutu vardir kaleye mac basina

Ama teknik direktörler kimse uzaktan vurmayacak dese yine oyuncular o kadar vurur mu?

lord_xander
13.Kasım.2009, 00:53
en büyük sorunum kornerler ajaxla oynuyorum 5 tane oyuncum orta sahada kalıyor kornerde defansa yardıma gelmiyor bir tane rakip oyuncu ön direk civarında bekliyor korner ona geliyor ve gol oluyor demoda bu sorun daha fazlaydı şimdi nadir oluyor ama 5 oyuncum hiç geri gelmiyor

Ahmet Göktaş
13.Kasım.2009, 01:08
Aynen abi ya :D Kornerlerde geri dön dediğim kanat oyuncularım bile kalıyor ileride , 4 lü bir forvet oluşturuyor benim takım rakip korner kullanırken ileride.

izmer96
13.Kasım.2009, 10:25
Ama teknik direktörler kimse uzaktan vurmayacak dese yine oyuncular o kadar vurur mu?

oyunda oyle bir ozellik yok asla uzaktan vurmiycaksin diye bi secenek yok
Rarely ''nadiren'' i secebiliyoruz en fazla ve 90 dakka oynanan bir mucadelede ozellikle kaleyi karsidan goren pozisyonlarda oyuncunun onu bossa kesinlikle vurur

Sekopej
13.Kasım.2009, 12:09
en büyük sorunum kornerler ajaxla oynuyorum 5 tane oyuncum orta sahada kalıyor kornerde defansa yardıma gelmiyor bir tane rakip oyuncu ön direk civarında bekliyor korner ona geliyor ve gol oluyor demoda bu sorun daha fazlaydı şimdi nadir oluyor ama 5 oyuncum hiç geri gelmiyor

Aynen abi ya :D Kornerlerde geri dön dediğim kanat oyuncularım bile kalıyor ileride , 4 lü bir forvet oluşturuyor benim takım rakip korner kullanırken ileride.

Defans korner komutlarında, şu anda baktım standart hali 4 oyuncu forvette kal gözüküyor, onu geride kal ya da adam al yapmak işe yarayacaktır. Denemedim henüz, geride kal dendiğinde kala gelmiyorsa adam al da denenebilir.

eXcitinG
13.Kasım.2009, 13:58
442 bakLava, Diamond ya da ne deniLiyorsa bu diziLişin FM 2010 da çok etkiLi oLduğunu gördüm. Beşiktaş iLe 2 sezondur hiç komut değiştirmeden bu diziLiş iLe oynuyorum ve daha çözüLme feLan yaşamadım.

Çarpıcı depLasman gaLibiyetLeri oLarak, GaLatasaray depLasmanında 4-0 Fenerbahçe DepLasmanında 3-1 MiLan depLasmanında 2-1, ArsenaL iLe depLasmanda 2-2 gibi neticiLer aLdım.

Birde 4222 çok verimLi oLuyor. HızLı kanat adamLarınız ve MC MC oLan böLgeye iki tane çapa adam diktiniz mi muhteşem oynuyor takım. Nijerya MiLLi takımında bu sistemde oynuyorum ve çok çarpıcı sonuçLara imza attım.

TakıLdığınız nokta veya oyuncuLar iLe iLgiLi istediğiniz özeL ayarLar varsa sorun, yardımcı oLaLım.

mpaker66
13.Kasım.2009, 14:20
galatasaray için de 4-3-3 oynayınca ileride fasla çoğalamıolar 4-2-3-1 oynayınca da defastta zaaf ortaya çıkıyor.Ben ilk sezon 4-3-3 oynadım zorda olsa şampion oldum ikinci sezon klasik 4-4-2 yapıp forwetlerdn birini poacher diğerini target man yaptım harika gidiyorum öneririm ;)

Ahmet Göktaş
13.Kasım.2009, 14:29
442 bakLava, Diamond ya da ne deniLiyorsa bu diziLişin FM 2010 da çok etkiLi oLduğunu gördüm. Beşiktaş iLe 2 sezondur hiç komut değiştirmeden bu diziLiş iLe oynuyorum ve daha çözüLme feLan yaşamadım.

Çarpıcı depLasman gaLibiyetLeri oLarak, GaLatasaray depLasmanında 4-0 Fenerbahçe DepLasmanında 3-1 MiLan depLasmanında 2-1, ArsenaL iLe depLasmanda 2-2 gibi neticiLer aLdım.

Birde 4222 çok verimLi oLuyor. HızLı kanat adamLarınız ve MC MC oLan böLgeye iki tane çapa adam diktiniz mi muhteşem oynuyor takım. Nijerya MiLLi takımında bu sistemde oynuyorum ve çok çarpıcı sonuçLara imza attım.

TakıLdığınız nokta veya oyuncuLar iLe iLgiLi istediğiniz özeL ayarLar varsa sorun, yardımcı oLaLım.

Oyunun kendi hazır taktiği olan diamon mu abi ? Hiç komut ellemedin mi ?

Eğer öyleyse bende ona geçeceğim de.

-----------------------------------------

Arkadaşlar bana hangi mevkiide nasıl Closing Down vermemiz gerektiğini anlatabilri misiniz ?

2 senedir sırf bu komutu tam anlamadıgım ve hangi mevkiye nasıl vereceğimi kestiremedğim için taktiklerim başarısız oluyor.

eXcitinG
13.Kasım.2009, 14:58
Oyunun kendi hazır taktiği olan diamon mu abi ? Hiç komut ellemedin mi ?

Eğer öyleyse bende ona geçeceğim de.

-----------------------------------------

Arkadaşlar bana hangi mevkiide nasıl Closing Down vermemiz gerektiğini anlatabilri misiniz ?

2 senedir sırf bu komutu tam anlamadıgım ve hangi mevkiye nasıl vereceğimi kestiremedğim için taktiklerim başarısız oluyor.

Diamond u kendime göre uyarLadım. Bazı ayarLamaLar yaptım oyuncuLarımın özeLLikLerine göre.

CLosing Down u oyun stiLine göre ayarLamaLısın. YükLenerek oynuyorsan ve önceLLikLi mentaLiten atak ise CLosing down u yüksek tutman gerek. Bu tarz oyun stiLinde savunmada ki iki DC hariç diğer bütün oyuncuLarın CLosing Down değerLerini yüksek tutmaLısın. Burda amaç topu bir an önce rakipten aLıp, hemen atağa çıkmaktır. Bu mantıkLa hareket edebiLirsin.

DiyeLim defansif oynuyorsun. O zaman CLosing down değerLerini düşürebiLirsin. NasıL oLsa rakibi üstüne bekLediğin için OyuncuLarın rakip takım üstüne geLdikLerinde topa hamLe yapmaLarını sağLarsın. Topu aLmak için bir aceLen yoktur. Rakibi üstüne bekLersin, sana doğru hamLe yaptığında topu kapar, kontra atak iLe pozisyon üretmeye çaLışırsın.

Sistem budur.

Ahmet Göktaş
13.Kasım.2009, 22:13
yani diziliş nasıl abi

---------DM------------

MR-------------------ML

-------- AM------------

şeklinde mi yoksa

---------DM------------

------MC---MC--------

--------AM-----------

şeklnde mi ?

eXcitinG
14.Kasım.2009, 13:28
DM,MR,ML,AMC

şekLinde.

Ahmet Göktaş
14.Kasım.2009, 13:36
Gerçekten süper gidiyor takım :D

nannar
14.Kasım.2009, 13:55

Evet bende de genelde çok şut çekiyolar.Birde ppmlerine bakın oyuncularınızın,uzaktan sut çeker olanlar varsa onları unutmalarını söyleyin.

ben hangi taktiği denediysem defansda zaafım var çok gol yiyorum deplasmanda nadir galip gelebiliyorum artık üstadlardan kayda değer taktikler bekliyoruz.

Taktik konusunun açılmasını bekliyordum... açılması iyi olmuş.... Öncelikle şunu söylemeden geçemeyeceğim geçen yıl başlamış oldukları işi bu yıl tamamlamışlar.... FM 2009'da başlamıştı bu her maça aynı taktikle çıkarsan en fazla 3-5 maç kazanırsın,sonra mutlaka rakibe göre maç öncesi önlem almadıysan bile maçta mecburen diziliş ya da taktik değişiyordun... Bu sene bu durum zirve yapmış durumda... rakiplerin dizilişine ve teknik yapısına göre farklı diziliş ve taktiklerle sahaya çıkarak takımdan üst düzey verim sağlayabiliyorsunuz... orta düzeyde her rakibe karşılı başarı yakalanabilecek bir taktikle de ilerlemeniz mümkün ama o zaman sıradanlaşıyor takım...Yani yenmesi gerekenleri belki yeniyor ama yenilmesi gereken takımlara da yeniliyor :) Yani menajerin başarısı olmuyor... Zaten özellikle menajerlik oynamaya yeni başlayan arkadaşların kadrolarını asistana seçtirdiklerini de varsayarsak o zaman sizin takıma hiçbir katkınız olmuyor ki böyle bir durumda oyunun diğer menajerlik oyunlarından farklı kalmıyor...

uzun şut olayında en düşük ayar "nadiren" anlamına geldiği için oyuncu önü boşaldıgında vuruyor... DC bile olsa vurur yani :) Bugün Servet öyle pozisyon yakalasa o da vuruyor :n: Kornerlerde ilerde adamınız kalması onlara yüklediğiniz rollerin özel ayarlarından kaynaklanıyor.... kendi elinizle savunmadaki kronerlerden ilerde kalana dam sayısını azaltarak o meseleyi çözebilirsiniz... 3-0 dan 3-3 e gelen maç konusunda da arkadaşlar nasılki gerçekte 3-0 geride düşen takım tüm riskleri alarak dizil ve taktik değişerek saldırıyorsa oyunda da aynı... yani savunmada bazı önlemler almazsanız en uyuz takımlar bile 6-7 kişiyle hücum edince size 1 gol atınca cesaretlenip saldırıyor...

Lim10
15.Kasım.2009, 03:42
Arkadaşımızın dediği korner pozisyonu bir kez benimde başıma geldi ağzım açık kaldı, noluo dedim:)Şimdi oyuncu ayarlara girip baktığımda, ileri 4lümün "stay forward" olduğunu gördüm:).

Benim asıl muzdarip olduğum konu taktiğim.Fm 09a kadar genelde 4-4-2 nin varyasyonlarıyla oynadım.09da ise 4-2-3-1 sistemine geçtim ve gerçekten küçük büyük oynadığım tüm takımlarda başarı sağladım.(örn: bs premier den aldığım Toquay'ı 3 sezonda 3 şamiyonluk ile Championshipe çıkardım)Gerek diziliş gerekse mantalite anlamında taktiğimde bir değişiklik yapmadan Fm 10a uyarlamama rağmen sonuçlar hiçde istediğim gibi gitmiyor.Şuan Juve yi çalıştırıyorum; Serie A ve Şamp Ligi maçları toplam 12 maça çıktım ve sadece 17 gol atabildim ve 7 gol yedim.Evimde Urziceni ve Parmaya yenildim.Benim için bu maçlar trajikomik bi olaydır:)Özellikle Parma maçında takım rezildi. Ama yinede taktiğimi değiştirmeyi düşünmüyorum şimdilik.Mantalitede oynamalar yapıcam, uğraşıcam, oturtucam inşallah taktiği.Fikir ve görüşlerinize açığım...

Ahmet Göktaş
15.Kasım.2009, 12:30
Vallahi oyunda oyuncu moralleri o kadar etkili ki , ilk 11 den 5 oyuncumun morali köü olsun, içsaha-dış saha herkes yeniyor takımı.

MaTRaKaN
15.Kasım.2009, 14:31
Bu oyun çıktığı günden beri oynuyorum ve öğrendiğim bi kaç şeyi paylaşmak istiyorum;

Her maça kesinlikle aynı taktikle çıkmamak gerek,çünkü oyun hemen çözüyor ve 10 maç sonra taktik çok bocalıyor.

Asistan menejerinizin söylediği şeylere kesinlikle kulak verin.Maç öncesi ve Maçta çok iyi analizler yapıyorlar.Chelsea,Man City ve Man Utd maçlarında bana tempoyu kısmamı,defansı önde kurmamı ve 4-4-2 oynamamı söyledi.Normalde taktiğim 4-2-2-2 iken 4-4-2'ye aldım ve dediklerini aynen uyguladım.İşte sonuçlar ;

Man City 2-4 Tottenham
Man Utd 2-5 Tottenham
Tottenham 1-0 Chelsea.

eXcitinG
16.Kasım.2009, 13:27
Arkadaşımızın dediği korner pozisyonu bir kez benimde başıma geldi ağzım açık kaldı, noluo dedim:)Şimdi oyuncu ayarlara girip baktığımda, ileri 4lümün "stay forward" olduğunu gördüm:).

Benim asıl muzdarip olduğum konu taktiğim.Fm 09a kadar genelde 4-4-2 nin varyasyonlarıyla oynadım.09da ise 4-2-3-1 sistemine geçtim ve gerçekten küçük büyük oynadığım tüm takımlarda başarı sağladım.(örn: bs premier den aldığım Toquay'ı 3 sezonda 3 şamiyonluk ile Championshipe çıkardım)Gerek diziliş gerekse mantalite anlamında taktiğimde bir değişiklik yapmadan Fm 10a uyarlamama rağmen sonuçlar hiçde istediğim gibi gitmiyor.Şuan Juve yi çalıştırıyorum; Serie A ve Şamp Ligi maçları toplam 12 maça çıktım ve sadece 17 gol atabildim ve 7 gol yedim.Evimde Urziceni ve Parmaya yenildim.Benim için bu maçlar trajikomik bi olaydır:)Özellikle Parma maçında takım rezildi. Ama yinede taktiğimi değiştirmeyi düşünmüyorum şimdilik.Mantalitede oynamalar yapıcam, uğraşıcam, oturtucam inşallah taktiği.Fikir ve görüşlerinize açığım...

Kendi evinizde ki maçLarda daha çok atak oynarsanız iyi neticeLer eLde ediyorsunuz. Ben Beşiktaş kariyerimde geneLde iLk sezonumda bütün puan kayıpLarını sahamda yaşamıştım ama ikinci sezon özeLLikLe kendi evimde ki maçLarda maçtan önce kesin gaLibiyet istiyorum diyerek ve daha atak mentaLite iLe oynarak çok farkLı sonuçLar eLde ettim.

Vallahi oyunda oyuncu moralleri o kadar etkili ki , ilk 11 den 5 oyuncumun morali köü olsun, içsaha-dış saha herkes yeniyor takımı.

OyuncuLarın moraLLerini iyi tutmaLısınız. Kadronuz çok genişse bazı maçLarda oynamayan oyuncuLara da sık sık şans vererek hem formda hemde moraLLi kaLmaLarını sağLamaLısınız. OyuncuLarınız iLe iyi iLetişiminiz oLmaLı.

Bu oyun çıktığı günden beri oynuyorum ve öğrendiğim bi kaç şeyi paylaşmak istiyorum;

Her maça kesinlikle aynı taktikle çıkmamak gerek,çünkü oyun hemen çözüyor ve 10 maç sonra taktik çok bocalıyor.

Asistan menejerinizin söylediği şeylere kesinlikle kulak verin.Maç öncesi ve Maçta çok iyi analizler yapıyorlar.Chelsea,Man City ve Man Utd maçlarında bana tempoyu kısmamı,defansı önde kurmamı ve 4-4-2 oynamamı söyledi.Normalde taktiğim 4-2-2-2 iken 4-4-2'ye aldım ve dediklerini aynen uyguladım.İşte sonuçlar ;

Man City 2-4 Tottenham
Man Utd 2-5 Tottenham
Tottenham 1-0 Chelsea.

AsistanLarı dinLemek güzeLdir, iyidir ama bende bir kez Manu maçında ŞL Çeyrek finaLinde dinLeyeyim dedim asistanımı kupadan eLendik. DepLasmanda 2-2 kaLdığım maçta avantajLı iken kendi sahamda turu geçme şansım varken asistanı dinLedik diye 3-0 mağLup oLup eLendik.

İyi bir asistan da oLsa her zaman doğru anaLizLer yapamıyorLar ki benim asistanım da çok iyi bir İtaLyan ve çoğu özeLLiği 19-20

O yüzden iş yine bizde biter. Ve ben 2 sezondur tek bir değişLik yapmadan kuLLanıyorum taktiğimi ve haLa çözüLemedi :)

nouma16
20.Kasım.2009, 20:48
Ben taktiğimi yayınlamayı denedim ama olmadı...?

Ahmet Göktaş
20.Kasım.2009, 21:10
Aynen beinmkide onaylanmadı nedense

el.nino
20.Kasım.2009, 21:22
benimde sorunum hücumda.defansım gerçekten mükemmel ötesi.at.madridle barcelonayı yendim deplasmanda(ss'te koyabilirim)chelsea yi içerde vs.defansım maçlarda en fazla 1 yada 2 tane karşı karşıya pozisyon veriyor.hemde taktiğim gk-dl-dr-dc-dc-mc-mc-amc-amc-amc-fc olmasına rağmen.tek sorun hep uzaktan gol yiyorum lampard orta saha yayında falsolu gol attı birkaç tane la liga maçlarında gijon gibi takımlarda aynı şekilde gol attı.neyse onu geçelim.hayrettin abiden veya herhangi bir taktik ustasından:) hücumla ilgili öneriler bekliyorum.yardım ederseniz sevinirim.

gungorbdk
20.Kasım.2009, 21:34
benimde sorunum hücumda.defansım gerçekten mükemmel ötesi.at.madridle barcelonayı yendim deplasmanda(ss'te koyabilirim)chelsea yi içerde vs.defansım maçlarda en fazla 1 yada 2 tane karşı karşıya pozisyon veriyor.hemde taktiğim gk-dl-dr-dc-dc-mc-mc-amc-amc-amc-fc olmasına rağmen.tek sorun hep uzaktan gol yiyorum lampard orta saha yayında falsolu gol attı birkaç tane la liga maçlarında gijon gibi takımlarda aynı şekilde gol attı.neyse onu geçelim.hayrettin abiden veya herhangi bir taktik ustasından:) hücumla ilgili öneriler bekliyorum.yardım ederseniz sevinirim.

Hocam ben de o şutlara çözüm bulamadım. İki DM (Baroni-Poulsen) birinde zone, diğerinde adam markajı var. Yine de çatır çutur atıyorlar. Gerçi ben de atıyorum arada ama saçma sapan bir durum yani.

Birçok kişide var bu şikayet sanırım bug. Umarım bir sonraki patch ile düzeltilir.

el.nino
20.Kasım.2009, 21:44
gol sorununu çözdük gibi yazıyı yazdığımdan sonra şl de salzburg a 5 tane attık tabi daha maçları deneyeceğiz.

el.nino
21.Kasım.2009, 11:42
http://i46.tinypic.com/33mvfww.jpg

fm'nin ne kadar salak bir oyun olduğunu gösterdi bu skor bana.gerçekten saçma.4-0 öne geçtim 4-2 oldu 5-2 5-3 6-3 7-3 ve 7-4'e geldi skor.yediğimiz gıkkerin hepside uzaktandı.Sadece 1 golü penaltıdan yedik.uzaktan gollerin son bulacağı bir patch istiyoruz.

eXcitinG
21.Kasım.2009, 12:27
VaLLa 3 sezondur oynuyorum uzaktan yediğim goL sayısı 5 biLemedin 6 feLandır.

Ama nasıL yaptığımı sormayın, bende biLmiyorum :)

tombul taho
21.Kasım.2009, 15:10
ben de boyle $eylere pek rastlamiyorum. acaba yapilan taktiklerden oturu mu kaynaklaniyor yoksa oyunda kar$ila$ilan bir hata mi bunu da bilmiyoruz ama uzaktan $ut konusunda cogu arkada$imiz $ikayetci bu aralar.

ben de kar$ila$ilan tek sorun ne olursa olsun: mac 2-1, 3-2, 1-0 gibi tek farkli skorlarla benim lehimeyken son dakikalarda rakip takimin baskisiyla maci berabere ya da maglup bitirmem. ustelik oyuna mudahale etmeme ragmen bunu bir turlu duzeltemedim ve bazi maclarda gercekten moralimi bozuyor. zaten anliyorum o zamanin geldigini. aha diyorum ba$ladik kesin berabere ya da maglup bitirecegiz bu maci.

el.nino
21.Kasım.2009, 16:22
şimdi yeni bir taktik yaptım:Dbu sefer uzaktan gol yemedik daha hull city'im bu arada.çok farklı skorlar aldık 7-0,8-0 gibi.jozy altidore mükemmel oynuyor hiç bir özelliği göze çarpmamasına rağmen.kesinlikle tavsiye ederim.manu'nun reserve takımını 10 kişi yendik,inter'e 4-1 malup olduk hazırlık maçlarında.şimdilik güzel gidiyor inşallah ilerde delirmeyiz yine.birşey daha moraller çok fazla etki ediyor oyuna.onun için kupa maçlarında yedek takımı oynatın:)

emrahozsahin
22.Kasım.2009, 22:29
bende tsl de gs, fb, bjk ye karşı oynamaktan nefret ediyorum, sanki uzay takımları, 30-40 tan vuruyolar ben öneysem kesin gol yiyorum, zaten 3 korner 1 gol kesin yiyoruz. 14 kez oyunu kapatıp açtım , farklı taktikler yaptım hiç bir şekilde yenemedim ya son dk larda yiyoruz yada öbür türlü ama bir türlü taktik oturtamadım 5.yıla girdik, takımı her sene daha güçlü yapıyorum ama en fazla 12.oluyoruz.

nannar
22.Kasım.2009, 22:34
dar alanda ,kısa paslarla ve yavaş tempoda oynamayı bir dene... rakip senden güçlüyse kontra ya da defansiv oynaman faydalı olur... bir dene istersen

emrahozsahin
22.Kasım.2009, 22:55
Kornerlerden gol yeme sorununu en aza indirmek için hangi komutları vermemiz lazım, adam adama mı yoksa geri git komutumu vermek lazım. Ne yaparsak yapalım, 3 korner 1 gol oluyor

nannar
25.Kasım.2009, 11:09
zaten savunmadaki oyuncuları uzun ve kısa adamları tutuyorlar ancak geride daha fazla adam bulundurarauk rakibin topa vurmasını engellemeye çalışabilirsin. Fakat ne yaparsan yap futbolda kroner golleri gerçeği var :)

eXcitinG
25.Kasım.2009, 13:02
Korner diziLişini şöyLe yapın.

SoL ve sağ bekLer direkLeri aLsın.. StoperLerinize Man Marking verin. Defansif orta saha oyuncunuz da Man marking yapsın. İki tane hızLı oyuncunuza stay forward komutu verin. Geriye kaLan bütün oyuncuLarınıza geride dur komutunu verin. BöyLece kornerLerden yiyeceğiniz goL sayısı düşecektir. İLeride iki adam bırakmak sizin için handikap oLmaz, tam tersi avantajdır. Siz iLeride iki adam bırakınca rakipte otomatik oLarak en az 2 yada 3 oyuncusunu geride tutmak zorunda kaLıyor ve bu şekiLde sizin ceza sahanızda ki rakip oyuncu sayısı azaLıyor.

İLeri de hiç adam bırakmamak demek, kendi sahanız içerisinde bir o kadar fazLa rakip oyuncu demektir.

nessus
25.Kasım.2009, 13:13
Korner ve frikiklerle ilgili fm britain sitesinde güzel bir çalışma vardı bakabilirsin. Luffy'nin önerisi de tam olur daha öte yapacak birşey yok. Uzun ve hava hakimiyeti olan oyunculara (forvet bile olsa) adam markajı vermek gerek.

nannar
25.Kasım.2009, 13:33
Korner diziLişini şöyLe yapın.

SoL ve sağ bekLer direkLeri aLsın.. StoperLerinize Man Marking verin. Defansif orta saha oyuncunuz da Man marking yapsın. İki tane hızLı oyuncunuza stay forward komutu verin. Geriye kaLan bütün oyuncuLarınıza geride dur komutunu verin. BöyLece kornerLerden yiyeceğiniz goL sayısı düşecektir. İLeride iki adam bırakmak sizin için handikap oLmaz, tam tersi avantajdır. Siz iLeride iki adam bırakınca rakipte otomatik oLarak en az 2 yada 3 oyuncusunu geride tutmak zorunda kaLıyor ve bu şekiLde sizin ceza sahanızda ki rakip oyuncu sayısı azaLıyor.

İLeri de hiç adam bırakmamak demek, kendi sahanız içerisinde bir o kadar fazLa rakip oyuncu demektir.

zaten ben de sadece kanatlardaki hızlı adamları ilerde bırakıyorum :) özellikle forvetinizin kafa vuruşu falan iyiyse mutlaka geride dursun :) Ben fazla korner golü yemiyorum açıkcası...

MeMo
25.Kasım.2009, 13:37
Defansım araya çok adam kaçırıyor.Önereceğiniz bir şey var mı?

Corpus
25.Kasım.2009, 13:48
Concentration ,anticipation ve hızı yüksek defans kullan , Defans çizgisini fazla ileriye alma ve en önemlisi defans ve ön liberonun press alanını daralt . Defanslar kalitesine göre own area ön libero da own area ve own half arası bir yerde olabilir.

nannar
25.Kasım.2009, 15:18

alanı daralt. wide yerine narrow olsun...closing down'u düşür DC'lerin... bunlar engeller mi bilemem ama alınacak tedbirler bunlar :D

el.nino
25.Kasım.2009, 18:40

taktiğini wizardla yaptıysan defans komutlaarında defansın mantalitesini en aşşa getir defensive çünkü öbür türlü ortada falan oluyor mantalite.closing down'u da düşür hasan abinin dediği gibi.

Corpus
26.Kasım.2009, 12:10
WB support oynayan beklerin ortaların daha çok yerini bulmasını taktik yardımıyla sağlayabilir miyiz ?

nessus
26.Kasım.2009, 13:07
WB support oynayan beklerin ortaların daha çok yerini bulmasını taktik yardımıyla sağlayabilir miyiz ?

2010'u hala oynayamadık ama iyi orta vb gibi durumlar oyuncunun kişisel yeteneklerine bakar taktiksel bir yardım pek mümkün değil. Yapabileceğin en fazla takımı geniş alana yayarak kanat oyuncularının boş alan bulmasını sağlamak ve böylece rahat orta yaptırmak olabilir. Orta seçimleriyle sıkıntın varsa onu zaten oyuncu tercihlerinde ayarlayabilirsin. (çizgiye inme gibi)

GFBaTu_KhaN
02.Aralık.2009, 16:20
arkadaşlar kasımpaşayı seçtim 4-4-2 ile oynuyorum ligin başında mükemmel sonuçlar almama rağmen son haftalarda takım aşırı şekilde başarısız sonuçlar almaya başladı son 6 maçtan sadece 2 puan çıkartabildim defans arkaya sürekli şekilde adam kaçırıyor bunu nasıl engelleyebilirim ya da daha ilk yarı bitmeden taktik değiştirsem takımı olumsuz etkiler mi yani taktiği hemen çözdüler mi rakipler bir türlü anlayamadm veya kasımpaşa için önereceğiniz bi taktik olabilir mi?

Corpus
02.Aralık.2009, 19:41
2010 da taktik değişmemek hata olur onu baştan söyliyeyim :) Yapay zeka geliştiği için 1 taktik yapıp 5 sezon götürmek artık yok.Lige göre takım kalitesine göre değişiyor bu süre . Ortalama 10 haftada çözülüyor taktiklerimiz. Oyun anlayışını çok değiştirmeden yerleri hafif değişerek yeni bir taktik yapabilirsin .

eXcitinG
05.Aralık.2009, 16:22
2010 da taktik değişmemek hata olur onu baştan söyliyeyim :) Yapay zeka geliştiği için 1 taktik yapıp 5 sezon götürmek artık yok.Lige göre takım kalitesine göre değişiyor bu süre . Ortalama 10 haftada çözülüyor taktiklerimiz. Oyun anlayışını çok değiştirmeden yerleri hafif değişerek yeni bir taktik yapabilirsin .

6 sezondur anLayışta ve komutLarda tek oynama yapmadan iLerLiyorum..Birşey de oLmadı bu zamana kadar. Ne ManuLarı, Ne BarcaLarı ve ReaLLeri devirdik. Taktiğine göre değişiyor bu.

Ahmet Göktaş
05.Aralık.2009, 16:30
Ben bir sistem yapmak istiyorum fakat bu nasıl olur , şöyle

Topu kaptıgında hemen gole gidecek , kanatlardan topu içeri çevirecek

Top rakipteyken de ST hariç tüm takım kendi yarısahasına çekilecek , ve müthiş bir pres yapacak. Yni raki psahada yapmayacak presi , kendis sahasında ama çok sert yapacak.

Corpus
05.Aralık.2009, 17:05
Benim geçen seneki taktiğim bu şekildeydi. Fakat sadece taktik değil takımdaki oyuncuların özellikleri de etkiliyordu. Birbirine yardım etme , bir anda baskı bir anda atak . Taktiğimi defansif olarak kurmuştum ama sadece diziliş defansifti , ayarlada normal ile atak arası ayarlamıştım. Ortasahayı yapabildiğince kalabalık yapman gerekir ve kimse sabit kalmayacak yerinde . Atak yapıldığında defanslarda ortasahaya çıkacak ki top geri döndüğünde hazırlıksız yakalanma . Bekler wbl konumundaydı ortasahaya daha yakın oynamaları için ve ayrıca bol mc bulundurup forvete 1 koymuştum. Bu kişi şu oyundaki tam forvette olabilir poacher da olabilir.

abdulmuttalip
08.Aralık.2009, 16:28
Bi şey sorucam.
Oluşturduğum taktiği ne zaman kaydetsem taktik çözülüyo.Kötü sonuçlar almaya başlıyorum.
Kaydetmediği zaman taktik takır takır işliyo?
Bu bir tesadüf mü?

izmer96
08.Aralık.2009, 18:07
Bi şey sorucam.
Oluşturduğum taktiği ne zaman kaydetsem taktik çözülüyo.Kötü sonuçlar almaya başlıyorum.
Kaydetmediği zaman taktik takır takır işliyo?
Bu bir tesadüf mü?

taktigi kaydedersen sen bilgisayari kapadigin zaman sports interactive den casuslar oyuna yerlestirdikleri spam sayesinde taktigini hemen aliyorlar sonra sen uyanana kadar dunyanin dort bir yanindan topladiklari taktik dehasi futbol muhendisleri tarafindan taktigin bir guzel cozulup oyundaki tum rakip takimlarin yardimci anteronerlerine upc ile hizli kargo olarak gonderiliyor ve sen oyuna basladiginda herkes taktiginin icigini cicigini biliyor buna karsi sports interactive den bir patch bir yama bekliyoruz ailecek cok madur durumdayiz !!!

saka bi yanada soruna cevap olsun tamamen tesadufdur :D

Ahmet Göktaş
15.Aralık.2009, 22:49
Evet sanırım fm 2008'deki KimZ taktikleri gibi , fm 2010'un da hileli taktiği bulundu...

sürpriz çok yakında :)

Knightmare
16.Aralık.2009, 00:18
ben bu aralar 4-5-1 asimetriğe kafa patlatıcam biraz. Beşiktaş için çok uygun bir taktikmiş gibi geldi kadroyu düşününce.

sassygirl
31.Aralık.2009, 15:00
3-4-3 oynarken defansın onde olması mı ıyı geride mi

reborn471
02.Ocak.2010, 17:20
6 sezondur anLayışta ve komutLarda tek oynama yapmadan iLerLiyorum..Birşey de oLmadı bu zamana kadar. Ne ManuLarı, Ne BarcaLarı ve ReaLLeri devirdik. Taktiğine göre değişiyor bu.
insan merak ediyor tabi bu taktiği :D
paylaşmayı düşünmüyo musun?

reborn471
02.Ocak.2010, 17:25
4-5-1 oynayan takımlara karşı çok zorlanıyorum 4-2-4 (2mc amr aml) ve 4-1-2-1-2(dmc 2mc amc) sistemlerinde
tavsiyesi olan var mı?

ekurcenli
02.Ocak.2010, 17:32
Evet sanırım fm 2008'deki KimZ taktikleri gibi , fm 2010'un da hileli taktiği bulundu...

sürpriz çok yakında :)

guzel diyorsunda eski versiyonlar 'closing down' u ayarlaya biliyorduk...always yada own half seklinde.Ayrica buyuk takimlarla yapilan maclarda islemez diyorum.Barcelona milan gibi takimlar darmadagin eder...
Ama ligde falan cosulur.En guzeli avrupa icin defansif bir taktik yapmak aslidna.

abdulmuttalip
16.Ocak.2010, 09:15
Uzun zamandır Total Dominasyon Hollanda üzerinde uğraşıyordum ve taktiği oluşturdum harika bi sonuç çıktı taktiği yayınlıyım mı?

Atletico Fan
18.Ocak.2010, 16:19
Soru : Hızlı ve Direk mi Yavaş ve Kısa oynamak mı ???

Homer J.S
18.Ocak.2010, 18:25
Soru : Hızlı ve Direk mi Yavaş ve Kısa oynamak mı ???

Takıma, oyunculara, dizilişe göre değişir. ;)

EL-Hadji
21.Ocak.2010, 16:46
Arkadaşlar, ben özellikle defansı ileride kurup rakibi boğmak istiyorum. Stoperlerim ne yavaş ne de hızlı. Sürekli arkaya adam kaçırıyorum. Defans oyuncularınız maximum hızda olacak ki Micah Richards, Perea gibi ancak bir işe yarasın. Ama rakip santrforlar sizin stoperlerinizden bariz ağırsa ki bu çok düşük bir ihtimal o zaman kulalanbilirsiniz.

Benim size bir tavsiyem var. Rakip 2 santrforla ya da tek santrforla oynuyorsa mutlaka stoperlerinizden birini en etkilli santrfora yakın makaj yaptırın. Diğeri zonal takılmalı.

Rakip tek santrfor 1 amc ile oynuyorsa 2 stoperden biri adam biri zonal oynamalı. Markingi yüksek olan bir dm nizi amc ye musallat edin. Rakibi her türlü yavaşlatırsınız. Bir de eğer rakip 4-2-2-2 gibi bir taktik lşe oynuyorsa siz beklerinizi wb olarak oynatın ki rahat rahat yüklensinler. Hatta aml ve amr lerinizi amc olarak oynatırsanız wing backleriniz çok geniş alan bularak rakip orta saha oyuncularını üstüne çekerler. Sizin orta sahanız da kalabalık olduğu için rakip orta sahada da adam eksiltildiği için çok daha rahat pas yapıp sonuca gidebilirsiniz.

Lestad
24.Ocak.2010, 23:48
Arkadaşlar Antalyasporla oynuyorum. Versiyon 10.0.2

http://amatorhikaye.freecp.net/img/out.php/i14_Taktik.jpg

Buda Taktiğin Linki : Indır (http://www.speedyshare.com/files/20539348/Antalya_1-2-2-2-2-1_Antalyaspor_Tem_2009_.tac)

Taktik bu. Taktikle ilgili 3 sorunum var.

1. Balili ne kadar pozisyona girerse girsin hepsini kaçırıyor. 200 metre etrafında kimse yok karşı karşıya kaçıyor. (Pek taktikle alakalı değil ama :D )

2. Sol bek Musa Nizam ne kadar çırpınırsam çırpınayım sürekli arkasına adam kaçırıyor. 2009dan beri beklerin arkaya adam kaçırmasına bir çare bulamıyorum.

3. Jedinak çok etkisiz kalıyor. Hem savunmada hem hücumda.

Hücum olarak bir sorunumuz yok (Balili hariç :D ) Savunmada Musanın açıklarını kapatmam gerekiyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

C h A o S
25.Ocak.2010, 14:37
Yahu şu sakatlıklardan kurtulmak için ne yapmak lazım.?Antrenman seviyesini düşürmek mi lazım?Öyle oluncada pek bir etkisi olmuyor antrenmanların.2 haftada bir illaki bir oyuncum sakatlanıyor.

eXcitinG
18.Şubat.2010, 12:55
2 hususta takılmış durumdayım;

1)SI Forumlarında denildiği gibi :D Striker Partnership yani forvet uyumu gibi bişey..
Bu durum ile ilgili birçok konu açılmış durumda benim kaldığım sorunla ilgili yani kısacası forvetler gol atamıyor goller bala oluyor (olursa:D)
Peki siz forvetleri nasıl oynatıyorsunuz ve ayrıca oyuncuya özel komut veriyor musunuz?

2)Bir taktik çok iyi işliyor.Oyunu kaydedip çıkıp oyuna tekrar girdiğimde üst üste yenilgiler geliyor.Bu konuya bayaa kafa yordum.Zorlu bir maç öncesi oyunu kaydettim.Elimde değişik taktikler vardı değişik sitelerden..Bir taktikle rakibi yenmeyi başardım sonra tekrar kayıtlı oyunu açtım bu kez de maçtan galibiyetle ayrıldım tekrar tekrar derken takım fark yemeye başladı ne alaka bi anlam veremedim:D

1. Soruna cevap oLarak;

Şimdi forvet uyumu FM 2010 da çok önemLi. Bunda da verdiğin komutLar ön pLana çıkıyor. Daha önce bir yerde yazmıştım, aynısı senin içinde geçerLi. Çift santrafor oynuyorsan, bunLardan birisi Target Man komutunda ise diğeri advanced forward oLuyorsa ikisinden verim aLman çok zor. Target Man bekLeyen adam konumunda, Advanced forward gezici, orta sahaya da gider, kanat bindirmesine de gider, yani Target Man onu besLeyemez, sürekLi yaLnız kaLır ve ikisinin birden verimi düşer.

Sistem şudur. Target Man varsa yanında bir tane Poacher
Advanced forward varsa yanında bir tane Deep Lying Forward

bu denkLemde ben hangi takımı yönetirsem yöneteyim forvetLerim bir sezonda 25 den aşağı ya düşmediLer.

2.Soruna cevap oLarak ;

TaktikLer oyunda uzun sürede takıma oturuyor. Sen kaLkıpta bir maçta bir taktik denediysen ve gaLibiyet biLe eLde etmiş oLsan biLe bu başarıLı oLduğunu göstermez. Üzerinde ısrar ediLen diziLiş ve sistemLer uzun vadede sana zaten başarı getirir. DiziLiş ve anLayışını değiştirmeden zaman içerisinde eksik gördüğün noktaLara vereceğin farkLı komutLar iLe başarı eLde edersin. Bir maç başka taktik, diğer maç başka taktik feLsefesi sana hiç bir zaman başarı kazandırmaz. Bunun pLanLaması da sezon başında yapıLmaLdır. Hangi takımı aLacağına karar verdikten sonra hangi diziLiş ve mentaLite de oynayacağına da karar verip, transferLerini de düşündüğün sistemi yönetecek adamLardan kurmak gerekir. Hepsi bir zincirLemedir. Hazır taktikLer hiç bir zaman size başarı sağLamaz bunu unutmayın. Adam kendi oyuncu yapısına göre yapmıştır, verim aLmıştır. Ama sende onun oyuncu yapısına uyan adam yoksa nasıL başarı geLicek ? Sistemin işLemesi mantık dışı zaten.

eXcitinG
18.Şubat.2010, 13:00
Arkadaşlar Antalyasporla oynuyorum. Versiyon 10.0.2

http://amatorhikaye.freecp.net/img/out.php/i14_Taktik.jpg

Buda Taktiğin Linki : Indır (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.speedyshare.co m%2Ffiles%2F20539348%2FAntalya_1-2-2-2-2-1_Antalyaspor_Tem_2009_.tac)

Taktik bu. Taktikle ilgili 3 sorunum var.

1. Balili ne kadar pozisyona girerse girsin hepsini kaçırıyor. 200 metre etrafında kimse yok karşı karşıya kaçıyor. (Pek taktikle alakalı değil ama :D )

2. Sol bek Musa Nizam ne kadar çırpınırsam çırpınayım sürekli arkasına adam kaçırıyor. 2009dan beri beklerin arkaya adam kaçırmasına bir çare bulamıyorum.

3. Jedinak çok etkisiz kalıyor. Hem savunmada hem hücumda.

Hücum olarak bir sorunumuz yok (Balili hariç :D ) Savunmada Musanın açıklarını kapatmam gerekiyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

BaLiLi fırsatçı ve hızı iLe savunmaLarı bozan adam, tek başına karşısında stoperLer iLe mücadeLe etmesi zor zaten. Karşı karşıya arkasında adam yokken kaçırması konusuda tamamen onun özeLLiği iLe aLakaLı. Daha iyi bir bitirici goLcü aramaLısın. Ya da ben ısrarLa tek forvet oynayacağım diyorsan adama sorarLar Mehmet YıLdız nerde diye ?

Musa Nizam`ın arkasına adam sarkıtmasını istemiyorsan Musa nın komutunu otomatik yap, ALan daraLtmasını arttır, zonaL markaj ver ve sıkı markaj uyguLasın. HaLa adam sarkıtmaya devam ediyorsa, Musa dan hayır geLmez sana. Bu komutta adam gibi bir bek`in iyi savunma yapması gerekiyor.

Jedinak etkisiz kaLıyor diyorsun hem savunmada, hem hücumda. O böLgede oynayan adamın hem savunma yapmasını hemde hücum yapmasını bekLemek hayaLciLik zaten. O böLgede oynayan adam kesici oLur. Topa basar, atak keser, basit topLarLa oyun kuracak adama topu uLaştırır. Savunmada etkisiz kaLıyorsa sertLiğini arttır, Presi arttır ve kısa pas atmasını söyLe, bakaLım nasıL oynayacak o zaman. Hücum kapasitesi zaten kısıtLı oLan bir oyuncudan hücuma destek vermesini ve hücumda verim aLmayı düşünmen biraz garip oLmuş.

eXcitinG
18.Şubat.2010, 13:02
Yahu şu sakatlıklardan kurtulmak için ne yapmak lazım.?Antrenman seviyesini düşürmek mi lazım?Öyle oluncada pek bir etkisi olmuyor antrenmanların.2 haftada bir illaki bir oyuncum sakatlanıyor.

Tug`s Training 2010 u öneririm. Pek idman sakatLığı oLmaz. Onun dışında oLuşan sakatLıkLar uzun sürüyorsa, Doktor`u değiştirmekte fayda var.

Maç içinde oyuncum çok sakatLanıyor diyorsan ona yapacak birşey yok. En fazLa iyi anaLiz yapman gerek, topu ayağında çok tutan oyuncuLarın mı sakatLanıyor? Eğer öyLe ise oyuncuLarının fazLa ayağında top tutmasına izin verme, hızLı bir biçimde pas atmaLarını söyLe. BöyLece rakibin sert temasından kaçabiLirLer.

nannar
20.Şubat.2010, 09:57
Teşekkürler Hayrettin Abi
Peki farklı bir soru:
Örneğin Poacher ya da Advanced forward falan ayarlıyoruz da oyun bunları seçtiğimizde oyuncu komutlarını otomatik olarak atıyor peki siz bu komutları özel olarak değiştiriyor musunuz?

Ben görevleri yükledikten sonra bazı oyunculara özel ayar da yapıyorum... Mesela support rolünde olan bir AMC uzaktan şutu çok çekecek şekilde ayarlanıyor ama eğer oyuncu iyi şut atamıyorsa ataklar heba olmaması için özel ayarla onu en aza indirirsek daha verimli oluyor :) Aynı şey forvetler için de geçerli...
Top sürme,uzun şut,orta açma gibi özellikleri kontrol ediyorum ben otomatik atamadan sonra...

nannar
20.Şubat.2010, 12:26
bence en az yarı sezon ama değişik fikirler çıkabilir bu konuda :)

Flawless Victory
20.Şubat.2010, 12:27
Sanada teşekkürler Hasan abi peki bu da son sorum özür dilerim mesaj kalabalığı yaptığım için ama yeni yeni aklıma gelen sorular oluyor ve siz büyüklerimizin yardımlarına şimdiden teşekkürler.

taktiğin oturması için ne kadar bir süre beklemek gereklidir ortalama?

Takımına göre değişir ama bana göre 2 ay.

yıldo_23
21.Şubat.2010, 14:46
Rakip takımın taktik ekranını eskiden görebiliyoduk.Ama son versiyonlarda artık göremiyoruz.Yanlış hatırlamıyosam rakip takımın oyunculara özel taktiği dışında genel taktik anlayışını görüp ona göre başlıyodum ben.Şimdilerde bu pek mümkün değil.Bildiğiniz bir yöntem varmı acaba?

eXcitinG
24.Şubat.2010, 12:55
Rakip takımın taktik ekranını eskiden görebiliyoduk.Ama son versiyonlarda artık göremiyoruz.Yanlış hatırlamıyosam rakip takımın oyunculara özel taktiği dışında genel taktik anlayışını görüp ona göre başlıyodum ben.Şimdilerde bu pek mümkün değil.Bildiğiniz bir yöntem varmı acaba?

Demek istediğin pek anLamadım açıkcası. DiziLişLerini zaten görebiLiyorsun, onun dışında hangi özeLLikLerini görmek istediğini daha net açıkLarmısın ?

eXcitinG
24.Şubat.2010, 12:56
Bana göre de bir taktiğin oturması 5 maçtır. Eğer takım istedikLerini sahaya oynadığın 5 maç içerisinde yansıtamıyorsa bir yerLerde bir sorun vardır ve müdahaLe gerekir.

Ilhan
24.Şubat.2010, 14:22

Anlayışını göremiyordunuz, görebildiğiniz tek şey formasyon idi. Şimdi zaten formasyon görebilmeniz mümkündür. Ayrıca asistanınız hem maç öncesi hem de maç esnasında rakibinizin oyunu hakkında bilgi verir ve ona göre tavsiyelerini size sunar. Yani eskisinden daha çok bilgilendirme yapılıyor.

Homer J.S
24.Şubat.2010, 17:59
Evet, aynen öyle..

Maç öncesinde asistanınızın verdiği bilgiler doğrultusunda önlem alırsanız pişman olmazsınız. Özellikle genişlik, tempo ile ilgili verdiği bilgiler çok işinize yarıyor.

almlyf69ali55
28.Şubat.2010, 17:00
arklar bişey soracam 10.2 de taktik tutarsızlığı var sanki demi 10.1 de gs ile kolay taktik uydurabiliodm takıma 1 sene idare ediodum 10.2 de ise taktik olmuyo zor maç yenion adamlar istediğim gibi oynamıo napacam bilmiom valla sidedemi böle

Homer J.S
28.Şubat.2010, 18:08
Yoo, tutturdun mu gayet güzel gidiyor.

Oyuncuların yapısına göre bir taktik hazırlamayı düşünürsen başarılı olabilirsin..

eXcitinG
01.Mart.2010, 00:58
arklar bişey soracam 10.2 de taktik tutarsızlığı var sanki demi 10.1 de gs ile kolay taktik uydurabiliodm takıma 1 sene idare ediodum 10.2 de ise taktik olmuyo zor maç yenion adamlar istediğim gibi oynamıo napacam bilmiom valla sidedemi böle

VaLLa bende şikayetçiyim. Gerçi yıLLardır şikayetçiyim her verisyonda oturmuş taktikLerde değişiyor. 10.1 de tıkır tıkrı önüne geLene 4-5 attığım sistemim, aynı kadro, aynı diziLiş herşeyi aynı 10.2 de kafayı yedirtiyor bana. Mecbur müdahaLe ettim bende.

Oyunun kanayan yarası zaten bu

Homer J.S
01.Mart.2010, 19:03
Hayrettin abi, ben bir taktik yapmıştım bir ay kadar önce. Galatasaray ile oynuyordum.. Taktiği tam 2 sezon boyunca kullandım ve başarılı oldum. Ancak arada ufak değişiklikler yapmadım değil.

Bir de 10.1.0'da yaptığın taktiğin 10.2.0'da işlememesi maç motorunun değişmesi olabilir, yanlış düşünmüyorsam.

aliCHaN_FM
01.Mart.2010, 19:07
Arkadaşlar benim birkaç sorum olcak Benim taktiğim 4-2-3-1 dir bu sistemde sağ bek ve sol bek oyunculara hangi talimatı vermem gerek
--------------x----------------

--x----------x-------------x--

---------x--------x------------

-x--------x------x---------x--

orta saha oyunuları orta sahanın ortasına oynuyor bu oyunculara ne gibi talimat vermem gerek defansif atak yada top kapma gibi. Forvette tek oyuncu oynadığımda ileri uç forvet talimatını veriyorum eğer çift forvete dönersem 2 oyunuya ne gibi talimat vermem gerek. Tabi birde bekler için ve stoperler. Evet arkadaşlar bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.

berksus
01.Mart.2010, 19:58
Bence mevkiye göre kesin bir talimat yoktur.Örneğin;

Emre Belözloğlu mc'de çok yönlü orta saha olarak oynatılır ama mc'ye Selçuk'u koyson çakılı oyuncu seçersin.

Savunmada da öyle.Mesela teknik bir defanssa oyunkurucu defans olarak oynatabilirsin ama Servet gibi bir oyuncuya bu görevi veremezsin.

Kısacası oyuncuna göre talimat vermelisin.Ayrıca ben de seninle aynı taktiği kullanıyorum eğer istersen talimatlarımı söyleyebilirim.Fakat senin oyunculara uymayabilir...

aliCHaN_FM
01.Mart.2010, 20:52
Söyle bakalım kardeşim bilgi alışverişi iyi olur. Amc mevkinde oynayan oyunuya ne gibi taktik veriyosun

berksus
01.Mart.2010, 21:25
Dzagoev orada oynuyor.İleriuç oyunkurucu.Mc'lerde çok yönlü ortasaha mesela.Bu taktikle ben ilk sene 8 puanla şampiyon oldum,ZTk'yı aldım ve Uefa'yı aldım.Oyuncular oturursa süper taktik bence.

OnuldinhoHizmet
02.Mart.2010, 00:02
arkadaşlar 10.3.0 yaması indirdim ve gs ile yeni bir kariyere başladım taktiğim hazır ancak forvet ve forvet arkası(amc) pozisyonun daki oyuncularıma hangi komutu versem kararsız kaldım yardımcı olabilirmisiniz?
sizden istediğim baroş ve arda ya hangi komutu vereyim?

Leo Franco
sabri neil servet hakan b.

barş elano

keita arda kewell

baroş

PaVLeNKo
02.Mart.2010, 14:14
Ardanın yetenekleri itibariyle herseye gidebilir ama Baros tan fırsatcı golcü olur gibime geliyor..

uniwherecity
02.Mart.2010, 14:22
Ardaya kesinlikle oyun kuruculuk görevini ver . zaten 1 sezon sonra felan baş antrenörün neeskens de bunu yapmanı istiyor senden . baros tanda arkadaşın dediği gibi firsatçı gölcü yapabilirsin . yada antreman programi ile sutlarına önem verip kaleyi gördüğü anda şut çekmesini söyleyebilirsin . bu şut olayını elanoya da uygula adam 40 metreden asıyor :)

izmer96
02.Mart.2010, 14:22
keita ya inside forward , kewell a inside forward , arda ya AMC attack , barosa da complete forward verirsen isini gorur

OnuldinhoHizmet
02.Mart.2010, 14:57
eyvallah saolun uyguladığım taktik vardı çokta başarılıydı ancak çitf forvetti takım oyuncularından daha iyi yararlanmak için tek forvet ve bir forvet arkası yaptım kararsızlığa düşmüşdüm hepinize tekrar teşekkür ederim...

Homer J.S
02.Mart.2010, 18:08
İki adet konuyu Genel Tartışmalardan buraya taşıdım, bundan sonra sorunuz olursa burada tartışırsanız sevinirim.

eren968
04.Mart.2010, 15:38
meraba sevgili fm oyuncuları;

oyunda birkaç konu üzerinde merak ettiğim bilgiler var bu bilgileri bana cevaplayabilirseniz ileriki fm oyun tarzımda çok faydalı olacak.

1)Football Manager 2010'da rakıp takımın taktiğine göre her maç sizde kendi takımınızda taktiksel değisiklik yaparmısınız ve rakip takımın oynattığı oyuncuya göre oyuncularınızı her maçta değişik kadro ile çıkarmısınız.maçta gb durumda iken nasıl bir taktik anlayışı ile takımın gidisatını korursunuz.bol presmi defanıfmı oynatırsınız bu meseleyi kafanızda nasıl belirgin hale getirirsiniz.futbolda 2.plan vardır ani sanssız bir gol ile takımınızın durumuna göre nasıl bir plan uygularsınız.

Birde transfer politikanız nasıl uygularsınız:kendi kafanızda olusturacağınız taktiğe göremi,ya da çok yönlü oynayabilen oyunculara yonelirmisiniz.arkadazlar bu bilgiler bana lazım cevaplayabilirseniz çok isime yarayacak.(internetten taktik indirirmisiniz takıma yarar sağlayabilirmi zarar verirmi)

KaPaLı
04.Mart.2010, 15:43
Her maçta ayrı takım çıkarmam genelde. Rakip Zayıfsa oynatmadığım oyuncularımı oynatırım bol bol. Rakibe göre taktik ve oyuncu dizilişi yani. Mesela Rep olarak benden düşük takımlara karşı oynarken defans beklerimde ofansif adamlar oynatırken Rep olarak benden yüksek takımlarla oynarken defansif oynatıyorum ve onları kolay kolay çıkarmıyorum.

Ani gol yediysem genelde kanattaki oyuncularımı içeriye alırım beklerimi WBL - WBR durumuna getirir toplu hucum seçerim. AMR - AML inside forward olur. AMC eğer hareketli oyuncuysa onuda inside forward yaparım.

Taktiğe göre oyuncu seçimi yaparım her zaman. Taktiğime uymayan hiçbir oyuncuyu almam. Çok yönlü oyuncu bol bol bulundururum takımımda. Mesela Denis Aogo DL - WBL - DMC - MC - AML her yerde oynama özelliği var. Maç içerisinde DMC oyuncum yorulduğu için gerektiğinde onu oraya koyabiliyorum.

Flawless Victory
04.Mart.2010, 15:46
Ben kadroyu değiştiririm ama taktiği değiştirmem. Taktik uzun bir sürede oturuyor takımda, bunun için sürekli değiştirmek mantıklı değil. Maç içinde skora yönelik olarak değiştirilebilir, mesela yenik durumdaysan 4-2-4'e geçmen normaldir gibi. Yenik durumda tempolu, galip durumda daha yavaş bir oyunu tercih ederim, sürekli adam markajı yaptırırım. Alan markajını 2010'da önermem.

Transferde çok yönlü oyuncular tabi ki çok önemlidir ama bu devirde her şey para. :) Param varsa her mevkide iki adamım olsun isterim, sonra onları rotasyonla değiştire değiştire oynatırım. Ama param yoksa öncelik tecrübeli ve kaliteli, ucuz oyunculardır ve tabi takımın eksik mevkilerine.

aliCHaN_FM
04.Mart.2010, 16:51
Ben taktiği fazla değiştirmem sadece maçın gidaşıtana göre kenar talimat veririm.
Kadroyu ise maçlara göre değiştiririm. düşük takımlara karşı herzaman revizyona giderim.

serkan1520
04.Mart.2010, 16:59
Kesinlikle taktığimi rakibe göre yapmam ama oyuncuları rakibe göre seçerim yedek kalan oyuncuların mutsuz olmaması ve kadro uyumunun yükselmesi için kolay maçlarda çok büyük revizyonlar yaparım mesele ben interi yönetiyorum şuan altyapıda 16 yaşında crisetig diye bir adam var gelecek vaad eden onu aldım as takıma koydum ve zorluk derecesi düşük her maçta oynatıyorum müthiş bir gelişme gösterdi kadro uyumum ise %90larda,yedek olucak futbolcuları çok yönlü seçerim kadroda çok fazla oyuncu olmasını sevmiyorum 20 kişilik bir kadro kurarım ve bütün sezonu onlarla götürürüm
Transfer konusunda ise eğer as takımda bir eksiklik varsa iyi bir oyuncu alırım ama alternatif bir isim arıyorsam genç gelecek vaad eden oyuncular alırım ki ileride kullanabileyim

eren968
04.Mart.2010, 18:05
arkadaslar oyunda sunu farkettim ben 2 sezondur maçları tam maç olarak izliyorum derbi maçlarda özellikle çok işime yaradı maç esnasında takitk değiştirmem mancester unıtedı totenham ıle 3-2 yendim evimde ama şu işi bir türlü basaramadım deplasmanda saçma bir gol yiyince ne yaparsam yapayım skoru kendi lehime çeviremiyorum bu eksikliğimin kaynağı sizce ne olabilir.Boyle bir durumlarda nasıl bir plan uyguyluyorsunuz.İnternetten taktik indirsem takımıma zarar verirmi.cevaplar için sağollun.

KaPaLı
04.Mart.2010, 18:11
İnternetten indireceğin taktikler zarar tabikide vermez. Kendin uğraşmadan hazır taktikle oynarsın sadece.

Rakip takım talimatlarına bakıyomusun hiç maçlara girmeden önce ? Ve uyguladığın yöntemler ne .

eren968
04.Mart.2010, 18:21
evet her maçtan önce personel görüsmelerine bakıyorum yardımcı antrenorün taktiksel bilgilerine bakıyorum.uyguladığım yontemler;

taktiğim aynı ama rakibe göre takım talimatlarını hep değistiriyorum eğer deplasmanda saçma bir yenilgi aldıysam hemen taktik değistiriyorum puanları düsük olan oyuncuları çıkarıyorum yüksek olanları koyuyurom bu benim suana kadar faydalandığım bana yuzde70 yarar sağladı.benden küçük takımlara karsı oynadığımda gine taktik değistirmiyorum as oyuncularla çıkıyorum çünkü saçma bir yenilgi alırsam zirve yarısından koparım o yüzden gençlere pek fazla forma sansları veremiyoru.nasıl veriyorum eğer yaptığım maç 2-o 3-1 ondeysem o zaman oynatıyorum.2.sezondayım 3.sezon için devre arasında kaliteli transferler yaptım yanı gereksiz oyuncuları hep sattım taktiğime uygun transfer yaptım.yeniden bir yapılanmaya geçeceğim.

serwan
04.Mart.2010, 18:32
bu soruların cevabı sende aslında..yani gerçekten bir takımın başında olsan nasıl davranırdın?
mesela ben dizilişi değiştirmem..bazen maç içersinde gerektiği durumlar olabiliyor(sakatlıklar ya da 2 farkla geriye düşmek gibi) bunun dışında dizilişle oynamam..ama taktiksel değişiklik tabi ki gerekli..zaten oyuna sadece oyuncu değişerek müdahale etmek gibi bir durum söz konusu olamaz..kapanan rakibi çözmek ya da üzerinize gelen takımın baskısını azaltmak için mutlaka instructions ile oynamalısınız..nasıl yapacağınız tamamen sizin düşüncelerinize ve yeteneğinize kalmış..

taktiğe göre takım mı takıma göre taktik mi?
bu da aslında size kalmış bişey..tabi bazı durumlar sizi sınırlıyabilir.yani mali durum kötüyse istediğiniz şekilde bir kadro oluşturmak zor olabilir.bu yüzden de elinizdekileri en iyi şekilde değerlendirmenin yollarını bulmalısınız..ama bence eğer şansınız varsa taktiğinize göre kadro oluşturmak daha mantıklı.

beklemediğiniz bir gol yemek futbolda hep karşınıza çıkabilecek bir durum.eğer yediğiniz gol gerçekten beklemediğiniz,şansızlık sonucu yenmiş bir golse,aslında oyunda üstün olan taraf sizseniz taktikle çok fazla oynamak gereksiz.ama kritik bir durumda yenen bir golden bahsediyorsak tüm yetenek ve tecrübelerinizi konuşturmalısınız bence.

önde olduğunuz maçlarda ise kadronuza ve rakibe göre bir yol belirlemek en doğrusu.yani motivasyonu yüksek oyunculardan kurulu bir kadronuz varsa onlar zaten konsantrasyon sorunu yaşamayacağı için taktikte önemli değişiklikler gereksiz.özellikle de zayıf rakiplere karşı..zaten zayıf bi rakibin yapabilecekleri sınırlı.ama bir derbi oynuyorsanız bitakım önlemler iyi olabilir.zaman geçirmek,dengeli bir anlayış ile maçı bitirmek gibi..
yok eğer motivasyonu düşük oyuncularınız varsa o zaman skoru korumak için daha fazla çaba gerekiyor..çünkü oyuncular rehavete girdikten sonra amatör takımdan bile 5 dakikada 2 gol yiyebiliyorsunuz..
ben en az 2 farkla öne geçtiğim maçlarda 60. dakikadan sonra özellikle orta sahanın göbeğindeki yorulmuş oyuncuları değiştirerek takımın ayakta kalmasını sağlıyorum mesela..öne de hızlı ve top sürebilecek bir adam koydunuz mu rakip defans ya çıkamıyor ya da kontratak yemeyi göze alıyor..bu da işinizi kolaylaştırıyor tabi..

yine de en başta söylediğim gibi bu soruların asıl cevapları sizde..evet çok iyi hazırlanmış taktikler vs. mevcut..ben dahil bir çok arkadaşımız kendisine çok başarı kazandırmış taktikleri paylaşıyor forumda..ama sonuçta bu taktikler ne kadar iyi olurlarsa olsunlar yine de kullanılacağı takıma göre bazı uyarlamalar yapılmalı diye düşünüyorum..

ayrıca eklemek istediğim bir şey daha var..tecrübeli oyuncularla oynamak size kısa vadede başarı getirebilir..günü kurtarırsınız..ama benim düşüncem gençlerden oluşan bir kadro kurmak..20 yaş ortalamasına sahip bir takımla başarı kazanmak çok zevkli olabiliyor..bunun dışında bu adamlar bikaç yıl bi arada oynadıktan sonra çoğu birbirini ezberliyor,bir arada oynamaktan zevk alıyor..ve dolayısıyla başarı daha kolay oluyor..belki 1-2 sezon zorluk yaşıyorsunuz ama sonrasında gurur duyuyorsunuz kendinizle.thierry henry ya da lionel messi gibi bir yeteneği keşfetmek,sabırla sonuna kadar direnmek ve sonunda onu kazanmak acayip güzel..sadece bir oyun olsa da..

eren968
04.Mart.2010, 19:01
cevaplar için sağolun isime çok yaracayak herkesden boyle tecrübeli bilgi alsam fm ustası olurum:)

Flawless Victory
04.Mart.2010, 19:17
cevaplar için sağolun isime çok yaracayak herkesden boyle tecrübeli bilgi alsam fm ustası olurum:)

En çok da online maç yapman seni geliştirir. Bilgisayarın yapay zekası bir yere kadar, önemli olan gerçek oyuncularla oynamak. ;;)

eren968
04.Mart.2010, 21:43
orjinal oyun olsa online maç yapbilirim:)

shelp
06.Mart.2010, 15:44
GALATASARAYDA BU TAKTİĞİ KULLANIYORUM FAKATA CARDOZODAN VERİM ALAMIYORUM NASIL BİR TAKTİK ÖNERİRSİNİZ?:s7:

http://pic1.resimupload.com/r9/resim_390692823.jpg

serkan1520
06.Mart.2010, 15:54
Sağ ve sol kanat yerine o iki oyuncuyu ortasahaya çek sağ iç ve sol iç oynat cardozoyuda hedef adam yap kısa paslarla ve daha fazla pozisyon değiştirerek oyna faydasını göreceksin yalnız bu oyun sistemiyle çok gol yemen lazım hamsiki defensif ortasaha oynatman çok tuhaf tek oynamayacağı mevki orası :D benim sana önerim sağlam bir defansif ortasaha al hamsiki onların önüne mc hamsikin yanınada 1 tane daha mc ileri 3lü aynen kalsın yani kanat kullanma

shelp
06.Mart.2010, 15:58
saol Serkan Deneyeyim Bakalım.

exe_genesis
06.Mart.2010, 16:11
Oyuncular kendı yerınde oynamıyor. Hamsik zaten tam skandal :D Gs ile oynarken kanatları ml-mr degılde, aml-amr olarak oynatıyordum. 2 tane mc, 1 amc, 1 forvet, 4 defans olarak oynatıyordum. Takım cosmustu. Kaldı kı senın kadro benım kadroya bın basar :D

Tek forvet oynat diyecegim ama 3 tane superötesı forvetın var yazık olacak onlara. Yerınde olsam aynı taktıkte mr-ml'lerını aml-amr yapardım. Hamsik'i ortasahaya alırdım. Atacking oynardım. Maclar cok gollu gecer ama bu kadroyla yedıgınden fazlasını atarsın gibi geliyor.

omrcanjc
06.Mart.2010, 16:51
2 forvat cimbom için yanlış tek forvet oynatman lazım ama dzeko ve cardozo olduğundan hangisini yedek bırakcan o sorun bence en ideal taktik 4-2-3-1

areas
06.Mart.2010, 19:28
Dzeko ve Cardozo'lu bir kadroda.Tek forveti tercih ediceksin.Bence forvette Dzeko'yu oynatarak hedef adam rolü ver.Dizilişi ise 4-2-3-1 öneriyorum.

nouma16
06.Mart.2010, 19:30
o defansLa pert oLursun sen benden sana söyLemesi. ayrıca hamsik' tek başına dm oLarak oynatma orta sahada çok zayıF.

aerysnmz
06.Mart.2010, 20:03
2 tane dm kullanıp aml ve amr'li ve iki forvetli 4-2-4'ü kullanabilirsin.Cardozo'dan verim almak için onu poacher dzeko'yu da target olarak kullanabilirsin

sentugo
06.Mart.2010, 21:59
dzeko cardozo dan daha çok gol atıyor.. AncakCardozo'nun da frikikleri görmezden gelinemez.

Tek forvet ve hedef adam vermelisin ama ilk 11 çıkacağı sen belirlersin.. Birini bir maç diğerini bir maç oynat.. Kim form tuttuysa onu oynat

remzi1242
07.Mart.2010, 00:45
Benim yardım isteğim şudur

fm 2009da alt yapıdan iyi çıkan yuncuyu 21 yaşında dünya yıldızı yapıyorum fm 2010 da ise bu olmuyor ben genelde genç oyuncularla oynarım tecrübelileri 2. yarı oyuna sokarım

genç derken 16 17 18 yaşları

bana oyuncu geliştirme önerisi verebilcek olan varmı

Homer J.S
07.Mart.2010, 00:57
Tecrübeli oyuncuların genç oyuncuları eğitmesini sağla..

Bir de gençler için güzel bir antrenman paketi bul.. Tugs Training Youth güzel mesela..

remzi1242
07.Mart.2010, 01:33
hım

oyunlarla konuluğp eğitmesini söylüyorum

ben şöyle yapıyorudum 6 ay uzun ştularını yğunlaştırıyorum 6ayda taktik ve tekniğini :D galiba yanlış yapıyorum dediklere bi bakıyım da nerden bakıcam acaba :D
yardımcı olabilirmisiniz

adanademir1940
07.Mart.2010, 09:54
http://i1003.hizliresim.com/2010/3/7/2364.jpg

ne gibi taktik önerirsiniz?
not: EDEN HAZARD mutlaka alın..

aerysnmz
07.Mart.2010, 13:33
Takımın nasıl oynadığını veya neyden memnun olmadığını yazarsan daha olumlu fikirler çıkabilir.

adanademir1940
07.Mart.2010, 14:01
takımımdan aslında memnunum fakat buyuk takımlara karsı ne yaparsam yapım hıc ustunluk kuramıyorum...buyuk takımlara karsı nasıl bı taktıkle cıkmalıyım acaba?

KaRaBükLü KraL
07.Mart.2010, 14:54
Küçük takımlara karşı hücum et kadro yatkın büyük takımlara karşı biraz daha temkinli oyna;)

ToRoSKaPLaNı
07.Mart.2010, 15:01
Mehmet Topal,Barış,Ayhan gibi orta saha oyuncuların yedekte duruyor.Yani çok ofansif bir orta sahayla oynuyorsun.De Guzman defansif oynayabiliyor ama ofansifte daha etkili oynadığı için defansif yönleri daha zayıf kalıyor.Büyük takımlara karşı oynarken defansif orta saha oyuncularını kadroya katıp daha kontrollü arkadaşın dediği gibi daha temkinli oyun kurarak hızlı futbolla değilde paslı futbolla oynayarak daha iyi sonuçlar ortaya çıkabilir.

adanademir1940
07.Mart.2010, 15:27
teşekkur ederım cevaplarınız için...

birde düşük tempo ve kısa pas olarak mı ayarlasam taktıgı yoksa direkt toplarle hızlı tempo mu daha iyi olur bu kadroya?

ToRoSKaPLaNı
07.Mart.2010, 16:02
Normalde bu takım uzun ve hızlı oyunla çok iyi oynar.Yalnız büyük takımlara karşı top kaybını az yapmak istiyorsan daha kısa paslarla oynamalısın.Güçsüz takımlara karşı hızlı oyunla etkili olabilirsin.

aerysnmz
07.Mart.2010, 16:18
Büyük Takımlara karşı agresif ve presli oyna.Biraz dar oyna ve mutlaka 1 ya da defansif özellikli oyuncu kullan

Homer J.S
07.Mart.2010, 21:35
Eğitilmesini istediğiniz futbolcunun profiline girip "Interaction" bölümünden "Interact with player" seçeneğine tıklıyorsunuz.. En altta linked players bölümü var.. Oradan eğitecek oyuncuyu seçiyorsun bu kadar..

Tugs Training sitemizde var zaten..

Homer J.S
07.Mart.2010, 21:39
Bu tarz şeyler için http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?p=1665754#post1665754 konusunu kullanıyoruz.. Bu yüzden konuyu oraya taşıyorum.

Ahmet Göktaş
07.Mart.2010, 21:50
Biri dedi 10.2 deki taktiklerin hepsi 10.3 de kullanılabilirmiş diye ne derece doğru ?

Homer J.S
07.Mart.2010, 22:01
Kesin bir şey yok.. Ama bence kullanılabilir, %90 verim aldığın taktikten %75 verim alırsın, yani bu tarz sonuçlar doğabilir.

resdiyer
11.Mart.2010, 22:01
İyi günler arkadaşlar 10.3 çıktığından beri 3-4 takımla kariyer açtım bunlar arasında Arsenal gibi bir dünya klubüde vardı,ama ben hangi takımı seçsem hem başarısız oluyorum.TAktikler yapıyorum,her kariyerde en az 3 tane ama olmuyor,olmuyor,olmuyor hangi maça çıksam pozisyon üretemiyorum.Müthiş pas atan oyuncuların var,bir maç iki maç 3maç 4maç 5.maçta olmuyor,top dönmüyor sonra yeniliyorum,yerniliyorum,yeniliyorum her kariyerde her ligde.Bu kadar da olmaz ki oyundan soğudum artık.Real Madridi yendiğim taktikle dandik lig takımlarını yenemiyorum,başka taktik deniyorum olmuyor.Yeter artık diyorum sitedeki kariyerleri gördükçe tepem atıyor adeta sorun bende derseniz,hazır taktikleride denedim başarılı olan taktikler de olmuyor hem de aynı takımla aynı oyuncularla bu sorun a nasıl çözeceğimi bilmiyorum arkadaşlar takımım yenildikten sonra toparlanması veya yenilmemesi için ne yapmalıyım,aslında oyuna yeni başladım sayılır 6 ay oldu ama hiç bir şey olmuyor.Hiç bir taktik uymuyor buna bir çözüm bulabilir misiniz hem ben hem de yeni başlayan arkadaşlar için

Ezequiel Manrique
15.Mart.2010, 13:33
Taktik konusunda rehber olarak nannar hocanın taktik rehberine bir göz at derim. Muhakkak ki uyumsuz noktalar vardık taktiğinde. Maç içi menajer komutlarını ustaca kullanmaya çalış. Dediğim gibi, nannar hocanın taktik rehberini yala ve yut. Sonra bir daha dene :)

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=82587

Homer J.S
16.Mart.2010, 18:43
Konu tekrar açılmıştır.

Angelofdeath
23.Mart.2010, 23:34
selam arkadaşlar... konu hep taktik üstüne gitmiş. benim sorum antreman konusunda olucak...biliyorsunuz oyun esnasında gerek coach lar gerekse assistan oyuncularımızın antremanlarda yeni hareket kazanarak daha iyi bir hale geleceklerini tavsiye ediyorlar. sizce bu tavsiyelerin hepsine kulak vermeli mi. örneğin bir dmc ye oyunu yavaşlat topu tut veya bir defans oyuncusuna sakın yatarak top kapma demenin dezavantajı olur mu? acaba oyuncularınıza pozisyonlarına göre hangi hareketleri kazandırdığınızda en iyi performansı alıyorsunuz?? bir de aml ve amr de oynayan oyunculara kanatlara yapışık kal gibi bi şeydi zannedersem o özelliği katmak içeriye doğru (inside forvetlerin yaptığı gibi) hamle yapmalarını kısıtlar mı?

byvirus
24.Mart.2010, 15:55
uzun şut diyorum.

Önceki oyunlarda bu kadar uzaktan atılmıyordu.Şimdi uzun şutu en aza çekiyorum ama yine maçı izlerken bakıyorum ayağına alan 40 metreden sallıyor...

Oyunculara yaratıcılık verdiysen sen şut çekme desende müsait olduğunda çekecektir;Sen kısa pas desende müsait oldukça uzağa direk toplar deneyecektir.

byvirus
24.Mart.2010, 16:01
İyi günler arkadaşlar 10.3 çıktığından beri 3-4 takımla kariyer açtım bunlar arasında Arsenal gibi bir dünya klubüde vardı,ama ben hangi takımı seçsem hem başarısız oluyorum.TAktikler yapıyorum,her kariyerde en az 3 tane ama olmuyor,olmuyor,olmuyor hangi maça çıksam pozisyon üretemiyorum.Müthiş pas atan oyuncuların var,bir maç iki maç 3maç 4maç 5.maçta olmuyor,top dönmüyor sonra yeniliyorum,yerniliyorum,yeniliyorum her kariyerde her ligde.Bu kadar da olmaz ki oyundan soğudum artık.Real Madridi yendiğim taktikle dandik lig takımlarını yenemiyorum,başka taktik deniyorum olmuyor.Yeter artık diyorum sitedeki kariyerleri gördükçe tepem atıyor adeta sorun bende derseniz,hazır taktikleride denedim başarılı olan taktikler de olmuyor hem de aynı takımla aynı oyuncularla bu sorun a nasıl çözeceğimi bilmiyorum arkadaşlar takımım yenildikten sonra toparlanması veya yenilmemesi için ne yapmalıyım,aslında oyuna yeni başladım sayılır 6 ay oldu ama hiç bir şey olmuyor.Hiç bir taktik uymuyor buna bir çözüm bulabilir misiniz hem ben hem de yeni başlayan arkadaşlar için

Ben kendim için bir taktik hazırladım 2 sezon boyunca aynı taktiği kullandım çok başarılı sonuçlar aldım.Daha sonra yeni kariyer açtım tekrar aynı taktikle başladım fakat sanki aynı takım aynı oyuncular değilmiş gibi taktik çok başarısız oldu.Sonra başka bir taktik daha hazırladım.O taktiklede başarılı oldum 2-3 sezon oynadıktan sonra tekrar yeni bir kariyer açtım aynı takımla.Yine o taktik hiçbir işe yaramadı.Her kariyerimde taktiğimi yeniliyorum yani...

FaLconi
02.Nisan.2010, 18:13
Arkadaşlar,
Takımın direkt pas ya da kısa pas oynamasını belirlerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?
Hangi oyuncu özelliklerinin burada etkisi var?
Genişlikte keza, tempoda neye dikkat etmemiz gerekiyor?

eXcitinG
16.Nisan.2010, 19:23
Arkadaşlar,
Takımın direkt pas ya da kısa pas oynamasını belirlerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?
Hangi oyuncu özelliklerinin burada etkisi var?
Genişlikte keza, tempoda neye dikkat etmemiz gerekiyor?

Pas stiLin tamamen senin tempo anLayışın iLe aLakaLıdır.

HızLı tempo da kısa pas sorun yaratabiLir. Takımda ki oyuncuLarın teknik beceriLeri ve yaratıcıLıkLarı iyi değiL ise çok pas hatası yaparsın. Aynı şekiLde Yavaş tempo da direk pas oynamak ta iyi değiLdir. Yavaş tempo da kısa pas, HızLı tempo da direk pas daha verimLi oLur. Dünya da bunun tersini yapan tek bir takım var. O da BarceLona. AdamLar HızLı tempo da kısa pas oynuyorLar. Ama onLar BarceLona :)

Flawless Victory
16.Nisan.2010, 19:52

Sadece bir taktik yükleyip oynamakla maç kazanmak tabi zor olur. Oyunda en başta kadro seçimi olmak üzere, takım taktiklerinin yanında oyuncu taktiklerini, rakip oyunculara yönelik talimatlar, oyun içinde hızlı taktikler yapman gerek ve maç içinde kötü gidişlerde sürekli hamleler yapman gerek. Bence seçtiğin ilk 11 çok önemli, eğer kaliteli yardımcın veya antrenörün varsa, takım seçimini onlara yaptır.

wolfson
07.Mayıs.2010, 18:55
YA benim her şey tamam. Pozisyon vermiyorum şut dahi zor çekiyorlar top %60 bende ama pozisyon yok :D Bal yapmayan arı gibiyiz. Kadro süper.

Kameni-Renan-Ömer Toprak-Radoi-H. Balta-Vidal-B. Özbek-Gervinho-Arda-Adriano-E. Derdiyok

Taktik 4-2-4 ama pozisyon yok :D ne yapmalıyım?

Flawless Victory
07.Mayıs.2010, 18:58
YA benim her şey tamam. Pozisyon vermiyorum şut dahi zor çekiyorlar top %60 bende ama pozisyon yok :D Bal yapmayan arı gibiyiz. Kadro süper.

Kameni-Renan-Ömer Toprak-Radoi-H. Balta-Vidal-B. Özbek-Gervinho-Arda-Adriano-E. Derdiyok

Taktik 4-2-4 ama pozisyon yok :D ne yapmalıyım?

Oyuncu taktiklerini ayrıntılı olarak düzenle.

Corpus
14.Mayıs.2010, 15:58
Benim defans oyuncuları çok pas hatası yapıyor... 10 -12 top kaybı yapıyor stoperler , bekler de 6-7 en az ne yapmam lazım

Homer J.S
14.Mayıs.2010, 16:14
Kısa paslarla oynatırsan top kaybını en aza indirirsin.

KaRaBükLü KraL
15.Mayıs.2010, 21:47
Bu taktiklerde adam markajı mı yoksa bölge markajı mı daha sağlam olur:)

therush5
17.Mayıs.2010, 16:33
Elimde Villa ve Rooney gibi 2 süperstar var.İkisinden de istediğim seviyede verim alamıyorum.Sizce bu 2 forvetin rollerini ne yapmam lazım maksımum verim alabilmek ıcın?

Chivalry
17.Mayıs.2010, 21:48
Oyuncu komutlarındaki creativity, oyuncunun profilindeki creativity ile doğru orantılı olarak mı verilmelidir?

Creativity'si 20 olan bir oyuncunun Creative Freedom özelliğini en sağa kaydırırsam ne olur, en sola kaydırırsam ne olur?

ÖZET: Creativity'si yüksek her oyuncuya yüksek Creative Freedom verilmeli midir?

S4mp1y0N
20.Mayıs.2010, 19:34
Elimde Villa ve Rooney gibi 2 süperstar var.İkisinden de istediğim seviyede verim alamıyorum.Sizce bu 2 forvetin rollerini ne yapmam lazım maksımum verim alabilmek ıcın?

ikisinin de gideri comple forvet ama villa'yı geriye dönük oyuncu olarak da oynatabilirsin.

ozaniel
21.Mayıs.2010, 19:13
Oyuncu komutlarındaki creativity, oyuncunun profilindeki creativity ile doğru orantılı olarak mı verilmelidir?

Creativity'si 20 olan bir oyuncunun Creative Freedom özelliğini en sağa kaydırırsam ne olur, en sola kaydırırsam ne olur?

ÖZET: Creativity'si yüksek her oyuncuya yüksek Creative Freedom verilmeli midir?

Eğer oyuncunun decisions'u düşükse yaratıcı davranmasına rağmen yanlış kararlar vereceği için hatalı davranır.

ToRoSKaPLaNı
20.Haziran.2010, 22:09
Arkadaşlar pas konusunda kararsız kaldım ne yapacağımı şaşırdım ya.Kısa pasla oynayınca top kayıplarım azalıyor oyunu kontrol altında tutabiliyorum ama bu seferde rakip kalede pozisyon bulamıyorum.Uzaktan şutlar atmak zorunda kalıyorum.Uzun toplarla oynayınca bir nebze olsun pozisyon bulma şansım artıyor ama bu seferde çok top kaybediyorum.Sürekli oyunu rakip yönlendiriyor top kazanarak hızlı hücumlarla gol buluyorlar ne yapacağımı şaşırdım.

Walter Sakana
21.Haziran.2010, 00:55
Arkadaşlar pas konusunda kararsız kaldım ne yapacağımı şaşırdım ya.Kısa pasla oynayınca top kayıplarım azalıyor oyunu kontrol altında tutabiliyorum ama bu seferde rakip kalede pozisyon bulamıyorum.Uzaktan şutlar atmak zorunda kalıyorum.Uzun toplarla oynayınca bir nebze olsun pozisyon bulma şansım artıyor ama bu seferde çok top kaybediyorum.Sürekli oyunu rakip yönlendiriyor top kazanarak hızlı hücumlarla gol buluyorlar ne yapacağımı şaşırdım.

burda dizilim önemli. kısa paslarla oynuyosan çift forvet sistemi kullanmalısın, tek forvetle gol bulman zorlaşır. kısa pas için dmc ve amc mevkilerinde defans-orta saha ile orta saha-forvet arasında pas trafiğini sağlayacak oyuncular olması verimliliği arttırır. yani bunun için en uygun sistem bana göre 4-1-2-1-2 dir (kanatsız). bazı oyunculara yaratıcılık özgürlüğü, sık sık top sürme gibi komutlar vererek hücumda üretkenliği arttırabilirsin. maç içerisinde kenar komutlarından "work ball into box"ı da seçtinmi uzaktan şut olayını en aza indirgersin.

ben bu sistemi kullanıyorum ve takımım her maçta baya gol pozisyonu üretiyor. ama kadrom çok kaliteli oda var.