PDA

View Full Version : Yabancı Oyuncular Sorunu

OnuldinhoHizmet
31.Ekim.2009, 19:44
Geçmiş serinin en can sıkıcı hatalarından biriydi 8 yabancı oyuncu sınırlaması olan ülkemizde 12-13 tane yabancı oyuncu görmek...

Ve bu gıcık sorun yeni seride de devam etmekte düzeltilecek denmişti ama düzeltilmemiş.

Acaba sorun benim oyunumdan mı kaynaklanıyor yoksa herkesde böyle bir durum söz konusu mu?

revoce17
31.Ekim.2009, 21:29
Takımına istediğin kadar yabancı oyuncu alabilirsin ancak "Eligible" olarak sadece 8 tanesini seçebiliyorsun, diğerleri kadro dışı kalıyor

sekilaso
31.Ekim.2009, 23:11
yabancı oyuncuların vatandaşlık alma süreleri yine 3 bin küsür günmü ?

revoce17
31.Ekim.2009, 23:31
Evet 10 sene yani 3650 gün

inflamesc
01.Kasım.2009, 01:18
onu editorden degıstırebılırsın arkadasım editorde bulunan nation kısmına turkey ve sonra acılan sol taraftakı seceneklerın bırınde years of gain nationality diye bir secenek olması lazım onun karsısında 10 yazıyor sen onu 1 yaparsan daha iyi olur veya işte kac yıl yapmak ıstıyorsan :)

vedat1987
01.Kasım.2009, 01:23
Geçmiş serinin en can sıkıcı hatalarından biriydi 8 yabancı oyuncu sınırlaması olan ülkemizde 12-13 tane yabancı oyuncu görmek...

Ve bu gıcık sorun yeni seride de devam etmekte düzeltilecek denmişti ama düzeltilmemiş.

Acaba sorun benim oyunumdan mı kaynaklanıyor yoksa herkesde böyle bir durum söz konusu mu?
Arkadaşım bu bir hata değil.Yabancı sınırlaması bu şekilde dilediğin kadar yabancı oyuncuyla sözleşme imzalayabilirsin fakat 8 tanesine forma numarası verebilir ve ligde oynatabilirsin

clowegem
01.Kasım.2009, 11:34
fakat eski serilerde olduğu gibi yine türkiyedeki diğer takımlar kadrosuna 15 16 tane yabancı doldurabilcek anlamına geliyor. ve bu oyunu gerçekçilikten oldukça uzaklaştırıyor benim fikrim. bunun bi çözümü yokmudur ?
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Arkadaşım bu bir hata değil.Yabancı sınırlaması bu şekilde dilediğin kadar yabancı oyuncuyla sözleşme imzalayabilirsin fakat 8 tanesine forma numarası verebilir ve ligde oynatabilirsin

kuralın böyle olduğuna eminmisiniz acaba ? çünkü fenerbahçe 8 kişi dolduğu için edu nun sözleşmesinin fes edilmesini beklemedimi yada beşiktaş delgadonun kini dondurmadımı ?bundan öncede fenerbahçe lucianoyu aynı şekilde sakatlandığı için yeni oyuncu almak için göndermişti aynı şekilde çünkü sözleşme imzalayamıyorlardı. aynı şekilde emin değilim ama bir anadolu takımındada aynı olay yaşandı diye biliyorum.

exe_genesis
01.Kasım.2009, 11:43
fakat eski serilerde olduğu gibi yine türkiyedeki diğer takımlar kadrosuna 15 16 tane yabancı doldurabilcek anlamına geliyor. ve bu oyunu gerçekçilikten oldukça uzaklaştırıyor benim fikrim. bunun bi çözümü yokmudur ?

Böyle daha iyi bence. Bazen satamadıgımız oyuncular oluyor. Onlar yuzunden baska kımseyı alamıyorduk ama artık alabiliyoruz. 200 kişi de satın alsan sonucta 8 tanesine numara verebileceğin için diğer yabancılar kalabalıktan baska bi işe yaramaz. Kimsenin 15-16 yabancı alacagını dusunmuyorum. Kalan 8 yabancı hiçbir macta oynamayacağı için hem üzülecekler hem de takımı etkıleyecekler.

Centurion
01.Kasım.2009, 11:55
bir de ileride genç yabancılar alıp bunları pilot takımlara kiraya verebiliyoruz, bu da güzel değil mi?

clowegem
01.Kasım.2009, 12:12
Böyle daha iyi bence. Bazen satamadıgımız oyuncular oluyor. Onlar yuzunden baska kımseyı alamıyorduk ama artık alabiliyoruz. 200 kişi de satın alsan sonucta 8 tanesine numara verebileceğin için diğer yabancılar kalabalıktan baska bi işe yaramaz. Kimsenin 15-16 yabancı alacagını dusunmuyorum. Kalan 8 yabancı hiçbir macta oynamayacağı için hem üzülecekler hem de takımı etkıleyecekler.

ama alıyolar :icon_biggrin: fm09 da fenerbahçede 15 yabancı gördüm ve geçen aylardada aynı konuyu ben açtım 09 için. galatasarayda aynışey yapıo 12 13 yabancı ve mutsuz olmuyolar. çünkü devre arasında 1 2 tanesini değiştiriyo bu sefer diğerleri oynayabiliyo. gerçkten çok kötü bi durum bu. ama bi konuda haklısın öncedende 8 den fazla alamıyoduk sorun oluyodu. bunun çözümü bence oyuncularla kontratları feshederken yönetimin zorluk çıkarmaması diye olabilir. yada oyuncuya gerekçemizi söyleyebilmeliyiz.

exe_genesis
01.Kasım.2009, 15:39
ama alıyolar :icon_biggrin: fm09 da fenerbahçede 15 yabancı gördüm ve geçen aylardada aynı konuyu ben açtım 09 için. galatasarayda aynışey yapıo 12 13 yabancı ve mutsuz olmuyolar. çünkü devre arasında 1 2 tanesini değiştiriyo bu sefer diğerleri oynayabiliyo. gerçkten çok kötü bi durum bu. ama bi konuda haklısın öncedende 8 den fazla alamıyoduk sorun oluyodu. bunun çözümü bence oyuncularla kontratları feshederken yönetimin zorluk çıkarmaması diye olabilir. yada oyuncuya gerekçemizi söyleyebilmeliyiz.

Bi takimin basindayken yapmistim bende. Takima 12-13 yabanci almistim. 5-6 tanesi gencti. Kiraya yollamistim hepsini. Gelisimlerine gore takima aliyordum. Hep alt ligleri oynadigim icin zaten 2 yabanci alabiliyorum max :D:D:D benim acimdan bi sorun olmuyor

OnuldinhoHizmet
01.Kasım.2009, 15:45
Sen süper lig de bir kulib başkanı ol ve sende 8 tane yabancı oyuncu olsun forma numarası ve lisans veremeyeceğin bir futbolcuya sadece antremana çıkması için maaş ödermisin?

Bu bir hata hatta düzeltilmesi gereken hatıların başında geliyordu sanırım bir yöneticinin mesajında okumuşdum yanlış hatırlamıyorsam...

Sekopej
01.Kasım.2009, 16:02
Şu an ki Delgado'nun durumunu düşünürsek, Beşiktaş'ın sözleşmeli 9 yabancısı var ama 8 tanesine numara verildiği için 8 tanesi oynuyor. 8'den fazla yabancı kadroda olamaz denirse Beşiktaş'ın bu durumu yansıtılmamış olacak.

wolfson
01.Kasım.2009, 16:06
Şu an ki Delgado'nun durumunu düşünürsek, Beşiktaş'ın sözleşmeli 9 yabancısı var ama 8 tanesine numara verildiği için 8 tanesi oynuyor. 8'den fazla yabancı kadroda olamaz denirse Beşiktaş'ın bu durumu yansıtılmamış olacak.

Serkan abi açıklamış Zamanında yanlış hatırlamıyorsam Fenerde de olmuştu bi oyuncu Türk olmuştu sorun kalkmıştı.Bu hata değil...

clowegem
01.Kasım.2009, 18:01
hayır arkadaşlar yanlışınız var beşiktaşlı delgadonun şu anda sözleşmesi dondurulmuş halde bu da demektirki (özet olarak) beşiktaş jk nin haklarına sahip değildir bjk oyuncusu değildir. sözleşme tekrar yürürülüğe girdiği andan itibaren eski haklarına sahip olacaktır ve kontratlı profesyonel futbolcu olarak bjk de forma giyebilcektir tabi bir yabancının gönderilmesi gerekecek bu durumda. geçen sene si forumlarında tartışıldı bu hatta ben oraya msj da attım ve düzeltilecek hataların en başında olduğu söylenildi miller tarafından. ama yalan oldu. sonuçta bir oyun çok kafaya takmam ben oynarım yine ama bazen garip durumlar ortaya çıkıyo gülüyorum. geçen sene oynadğımda galatasaray saviola morientes van der vaart ve adını hatırlamadığım iki rus oyuncu almıştı ve ilk baştaki yabancıların hepsi duruyordu. saviola lincoln de sanchtis nonda ve baros ve sanırım o ruslardan birinin forma numarası yoktu yani o zaman niye aldılar bu adamları ?

Sekopej
01.Kasım.2009, 19:34
Beşiktaş sözleşmeyi dondurdu, hakları hala Beşiktaş'a ait, başka takıma imza atamaz.

Bu 8 yabancıdan sonrasını alamamak yine sıkıntı yaratabilir, mesela Fenerbahçe'ye Zico döneminde bir Brezilyalı yabancı gelmişti ve kiralık gönderilmişti. 9. yabancı oluyordu. Eğer 8 yabancı takımda varsa ve başka transfere oyun izin vermezse yine tam gerçeğe uygun yapılmamış olur.

O gerçekciliğin olmasındansa bu halini tercih ederim.

revoce17
01.Kasım.2009, 19:54
Eh adama forma numarası vermediğin zaman da zaten dondurulmuş gibi oluyor. Eğer 8 oyuncudan fazla alınamasaydı kadroya sadece Beşiktaş değil Trabzonspor'un da canı yanardı. Trabzonspor şu anda 3'ü kiralık verilmiş olmak üzere 11 yabancı uyruklu oyuncu bulunduruyor bünyesinde. Bunların 8'i aktif oyuncuları, kalan 3 oyuncu (Faty Papy, Isaac Promise, Christian Brüls) ise başka takımlara kiralık olarak gitmiştir. Kiralık gitmiş olsa bile bu oyuncuların bütün hakları Trabzonsporda. Bunu göz önünde bulundurursak eğer bunun bir hata olmadığını anlarız. Daha doğrusu hatadan ziyade, başka şekilde sınırlandırılamayacağını anlarız.

clowegem
01.Kasım.2009, 20:15
ya zaten o konularda haklısınız şu anda muhtemelen yapçakları bişey yok. çünkü o diğer takımlar cpu takımları yani oynatamayacağını bilmeyerek normal olarak o kadar transfer yapıo buna bi çözüm bulabilirlermi bilmem miles in da dediği bunun üstünde çalıştıkları ve sonuç almaya yaklaştıklarıydı ama olmadı heralde.

Sekopej
01.Kasım.2009, 20:27
Evet o konuda baştan çözüm getirmeleri gerekirdi. Yapay zeka takımda oynatacağı 8 yabancı bulundurmalı, fazlasını da kiraya göndermeli. Sonuçta çok ekstrem şartla olmadıkça (Delgado örneği) takımlar elinde 8'den fazla yabancı tutmuyor, kiraya veriyor.

vedat1987
02.Kasım.2009, 01:50
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

kuralın böyle olduğuna eminmisiniz acaba ? çünkü fenerbahçe 8 kişi dolduğu için edu nun sözleşmesinin fes edilmesini beklemedimi yada beşiktaş delgadonun kini dondurmadımı ?bundan öncede fenerbahçe lucianoyu aynı şekilde sakatlandığı için yeni oyuncu almak için göndermişti aynı şekilde çünkü sözleşme imzalayamıyorlardı. aynı şekilde emin değilim ama bir anadolu takımındada aynı olay yaşandı diye biliyorum.
Kural bu şekilde yani Gs isterse 15 Zaireli 63 Ugandalı adamı toplayıp maaşını öder.Ama neden almıyorlar çünkü bu adamlara oturmak için para ödeyecek değiller.İstersen 15 yabancın olur kontratlı fakat bunlardan 8 tanesini ilk transfer dönemi sonunda listeyle bildirirsin.Bu kadar basit bir kural işte oyunda hata yok.Ayrıca Gs örneğin kadroda 9 yabancısı var diğer yabancıyı Uefa listesine yazıp Avrupa kupalarında oynatabilir.Örneğin (alakasız ama kural aynı) Efes Pilsen Santıagoyu alıp Türkiye listesine almadı fakat Euroleagude oynatıyor.

cankatcug
02.Kasım.2009, 10:59
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

yararlanamayacakları oyuncuya neden para ödesinler.bu dediğin adamların milyonlar ücreti var.ayrıca bu oyunu etkilemeyen bir durum.sen istersen 300 tane yabancı al.sonuçta 8 tanesi resmi olarak kadronda oluyor.

revoce17
02.Kasım.2009, 11:21
Kiralamak ve gelecekte kullanmak için almıştır belki o oyuncuları ama kiralayamamıştır elinde kalmıştır. Bak Trabzonspor'a, adamlar 2 tane genç oyuncu getirdi gelecek için şimdi onları kiralıyor başka takımlara.. Yabancı alabilmek bi hata değil ancak oyunun gereğinden fazla ve mantıksız yabancı transfer etmesi hata, yoksa kuralda bi yanlış göremiyorum.

mittwoch
02.Kasım.2009, 17:02
tff nin sitesinde şöyle bir talimat var

- Beşinci yabancı futbolcu için 65.000 TL
- Altıncı yabancı futbolcu için 80.000 TL
- Yedinci yabancı futbolcu için 85.000 TL
- Sekizinci yabancı futbolcu için 90.000 TL
- Kaleci için 90.000 TL altyapı fonu olarak Federasyon hesabına ödeme yapmalarına,
- Yabancı uyruklu kaleci ile sözleşme yenileyen, transfer veya geçici transfer eden kulüpler, yukarıdaki sıralamaya bakılmaksızın 90.000 TL altyapı fonu olarak Federasyon hesabına ödeme yapmalarına,
- Sekizinci yabancı futbolcudan sonra altyapı fonu alınmamasına karar verildi.

perpetua
02.Kasım.2009, 17:07
Takimlarin fazla sayida yabanci oyuncu ile takimlarini doldurmamasi icin Turk takimlarin yabanci oyuncu alirken, bu oyuncunun en azindan "First Team" statusunde olmasi saglandi. Yani takimlar yabanci oyuncu tercihlerini takimda banko oynayacak oyuncu alarak kullaniyorlar. Bu da dogal olarak 15-16 yabanci oyuncunun transferini bir miktar onluyor.

Esasinda fazla oyuncu almak yerine, eger oyuna yeterince oyuncu yuklemezseniz, normalden az oyuncu yabanci transfer ediliyor uzun donemde.

Oynamaya devam. Ama buna ragmen eger garip durumlarla cok karsilasirsaniz lutfen belirtin.

clowegem
02.Kasım.2009, 17:22
açıklama için çok sağol perpetua. oynayama devam tabiki ....

"Esasinda fazla oyuncu almak yerine, eger oyuna yeterince oyuncu yuklemezseniz, normalden az oyuncu yabanci transfer ediliyor uzun donemde."

burada demek istediğini biraz daha açarmısın tam olarak anlayamadım ? database boyutunu küçültmemizdenmi bahsediyosun ?

KaPaLı
02.Kasım.2009, 17:25
Database boyutunu küçültmek, Ligleri azaltmak buna engel olabilir..

perpetua
03.Kasım.2009, 00:52
açıklama için çok sağol perpetua. oynayama devam tabiki ....

"Esasinda fazla oyuncu almak yerine, eger oyuna yeterince oyuncu yuklemezseniz, normalden az oyuncu yabanci transfer ediliyor uzun donemde."

burada demek istediğini biraz daha açarmısın tam olarak anlayamadım ? database boyutunu küçültmemizdenmi bahsediyosun ?

Mesela eger small db ve tek lig ile oynarsaniz, ligdeki 4 buyukler disindaki takimlar "first team" ve daha ustu kadro degeri seviyesine uygun oyuncu bulamadiklari icin satin alamiyorlar.

Ornek vermek gerekirse:
Denizlispor bu yil Koffi Anderson'u transfer etti. Bu oyunu Fransa ikinci liginden geldi ve banko ilk 11 oynuyor. Small DB ile ve tek ligli oyun acarsaniz, tabii Denizlispor Koffi Anderson kalitesinde veya bu kaliteye yakin, butcesine uygun bir oyuncu bulmakta zorlaniyor cunku oyuna sadece yurt disindan daha onemli, daha sorhetli oyuncular yukleniyor. Bu nedenle de Denizlispor 2-3 yil sonra ya sadece Turk oyuncularla oynamaya basliyor. Ya da yabanci oyuncu transferini Turkiye icinden yapiyor.