PDA

View Full Version : UEFA Avrupa ve Şampiyonlar ligi İsim Hakları

Valheru
31.Ekim.2009, 23:07
Arkadaşlar bu oyunu oynarken en cok dikkatimi çeken şey Uefa kupasının adında hiçbir değişiklik yapılmamış.Uefa avrupa ligi EURO Cup diye geçiyor.Ayrıca orjinal teması sarı-kırmızı ve turuncu şekilde renklendirilen simgede EURO cup diye anlam veremediğim bi kupa ismini fm yetkilileri mavi renklerle renklendirmiş.Bunun sebebi isim haklarını alamamış olmasımıdır.Eğer alamadıysa neden alamadı.Dünyada bu kadar pazarlama yapan bir oyun neden bunu alamadı.

Bir diğer konuda şampiyonlar liginin ismi Euro Champions Cup diye geçiyor.Buda Avrupa şampiyonlar kupası.League kelimesi neden geçmiyor.Biri bunları açıklayabilirmi..

Saygılar...

elapuesto
31.Ekim.2009, 23:30
cm2010 da dediklerin var çünkü isim hakkını cm aldı dostum

Valheru
31.Ekim.2009, 23:43
cm2010 da dediklerin var çünkü isim hakkını cm aldı dostum

eyvalla sagol kardeş.ya anlayamıyorum.en iyi menejerlik oyunu fm ise bu adamlar nasıl bu isim hakkını alamazlar.çok ilginç.

cryshal
01.Kasım.2009, 03:14
bu isimleri değiştiremiyomuyuz oyun dosyalarından ?

değiştirebiliyorsak nasıl olduğunu söyler misiniz ?

narakan1969
01.Kasım.2009, 03:44
bu isimleri değiştiremiyomuyuz oyun dosyalarından ?

değiştirebiliyorsak nasıl olduğunu söyler misiniz ?

Forumda vardır aslında fm 2009'un dosyalarına bakarsanız bulabilirsiniz belki, isim düzeltme lnc(bu idi galiba:/) dosyalarını.

Valheru
01.Kasım.2009, 12:14
Forumda vardır aslında fm 2009'un dosyalarına bakarsanız bulabilirsiniz belki, isim düzeltme lnc(bu idi galiba:/) dosyalarını.

İlginçtirki hiçbir turksportal yöneticisi bu önemli konuya cevap yazma gereği bile duymadı..neden????

BaFraLı
01.Kasım.2009, 12:16
İsim haklarının pahalılığı olabilir.Çok büyük rakamlar istendiği için bu isimlerin hakkı alınamıyordur büyük ihtimal.

GeNç KaRTaL
01.Kasım.2009, 12:21
İlginçtirki hiçbir turksportal yöneticisi bu önemli konuya cevap yazma gereği bile duymadı..neden????

Cevabını bilen varsa konuyu gördüğü zaman cevap yazar sanırım.Öyle bir söylemişsinki duyanda oyunu Turksportal yapıyor sanacak..:icon_smile:

Universal
01.Kasım.2009, 12:38

Ben gördüm ve yazıyorum.

İsim hakları tamamen Si Games ile UEFA arasında olan bir problemdir. İsim hakkı için UEFA'nın ne talep ettiğini bilmiyoruz. O yüzden Si Games şu nedenden alamadı diyemeyiz. Çünkü; oraya Avrupa Ligi demiş olsaydı, gerçek ismi ile aynı olacak ve sorun yaşanacaktı.

Valheru
01.Kasım.2009, 22:22
Ben gördüm ve yazıyorum.

İsim hakları tamamen Si Games ile UEFA arasında olan bir problemdir. İsim hakkı için UEFA'nın ne talep ettiğini bilmiyoruz. O yüzden Si Games şu nedenden alamadı diyemeyiz. Çünkü; oraya Avrupa Ligi demiş olsaydı, gerçek ismi ile aynı olacak ve sorun yaşanacaktı.

cvp verdiğin için tşk ederim.avrupa ligi demiş olsaydı gerçek ismiyle aynı olacak derken kastınız nedir.uefa şampiyonlar ligi ve avrupa ligimi karıştırılır diyosun.

Muhammet Celik
03.Kasım.2009, 15:15
Ben gördüm ve yazıyorum.

Mehraba,

FM 80 TL, CM 25 TL.

CM isim hakkını sürümden kazanıp mı satın alıyor? Böyle ise FM nasıl oluyorda dünyanın en çok oynanan manajer oyunu? Bunun için de FM'nin daha çok satması gerek miyor mu?

CM isim hakkını satın alırken FM'nin almamasına neye borçluyuz?

Lütfen bu konuda beni biraz aydınlatırsanız sevinirim...

perpetua
03.Kasım.2009, 16:11
Mehraba,

FM 80 TL, CM 25 TL.

CM isim hakkını sürümden kazanıp mı satın alıyor? Böyle ise FM nasıl oluyorda dünyanın en çok oynanan manajer oyunu? Bunun için de FM'nin daha çok satması gerek miyor mu?

CM isim hakkını satın alırken FM'nin almamasına neye borçluyuz?

Lütfen bu konuda beni biraz aydınlatırsanız sevinirim...

Bu farkli sirketlerin, farkli tercihleri.

Demek ki SI/Sega turnuvalarin gercek isminin oyunda yer almasi icin odenebilecek parayi, baska yerlere harcamayi tercih etmis. Mesela daha fazla ligin kodlanmasi, mesela mac motorunun gelismesi, mesela veritabaninin daha buyuk ve daha detayli olmasi vs.

Tabii SI bu turnuvalarin isimleri kolaylikla degistirilebilir sekilde oyunu hazirladigi ve ufak bir yama ile butun gercek isimlerin oyuna eklenmesini saglayan alt yapiyi ta olusturmus durumda. Bu nedenle de bir cok kisiyi rahatsiz etmeyen bir durum.

Sahsen ben CL'nin isiminin oyunda dogru olmasi yerine, butun kurallarinin dogru bir sekilde yansitilmis olmasini tercih ederim.

Ancak turnuvalarin isimlerinin oyunu acar acmaz dogru olmasini isteyenleri de anlayislikla karsilarim. Tercih meselesidir.

Gonul ister ki her ikisi de olsun. Yani hem isimler olsun, hem de daha cok lig, daha iyi arastirma, daha iyi mac motorlari olsun. Ancak sirketlerin de, bireyler gibi kisitli butceleri vardir. Yukumlulukleri, ellerinde olan butceleri onlara en yuksek geliri getirecek sekilde kullanmalaridir.

Demek ki FM'de bu turnuvalarin gercek isimlerinin olmasinin satislari pek yukseltmeyecegi dusunuluyor. Yani etkin kaynak tahsisinin bu sekilde yapildigi dusunuluyor.