PDA

View Full Version : Türkiye Ligindeki Futbolcu Değerleri?

Muhammet Celik
01.Kasım.2009, 13:14
FM10 - Genel Tartışmalar , bölümüne "Türk Futbolcuların Değerleri, Rezalet !" başlıklı açtığım konunun yeri burasıymış. Alıntı yaparak tekrar açtım. Çünkü hata çok büyük...

Merhaba Arkadaşlar,

Oyunda TÜRK futbolcuların değerleri İngiltre Premier Lig futbolcuları gibi olmuş. Önder Turacı 11 MN $, bu adam bonservissiz dandik bir Belçika takımına gidip sonra Fenerbahçe'ye geri dönebilmek için Belçika takımına para vermedi mi?

Kazım 15 MN $, Deivid 14 MN $, Semih Şentürk 19 MN $, Emre Belezoğlu 16 MN $, Uğur Uçar 14 MN $, Mehmet Topal 13 MN $, Batuhan Karadeniz 16 MN $, Delgado 12 MN $, Selçuk İnan 12 MN $... bu değerleri kim vermiş ise oyunun içine etmiş yazıklar olsun!

Not: Bu temayı işleyen başlık açılmış ise herkesden özür dilerim...

perpetua
01.Kasım.2009, 13:49
Ilk sorum. Oyuncularin degerleri bu olsa da, bu oyunculari bu fiyatlara satabiliyormusunuz? Yani bu fiyatlara alici bulabiliyormusunuz? Ozellikle yurt disindan.

MyLifer
01.Kasım.2009, 21:10
En azından geçmiş senelerdeki rezalet daha büyük boyuttaydı. 15 milyona gelen Güiza'nın değeri 3-4 milyon euro civarıydı. Ha tabii ki bu rakamlarda da biraz abartı var.

perpetua
02.Kasım.2009, 01:19
Benim demek istedigim su..

Evet degerler yuksek. Bu degerlerin yuksek olmasinin nedeni ise Turkiye icinde kontratli oyunculara uygulanan fahis fiyatlari ortaya cikartmak.

Mesela X isimli oyuncunun Turkiye'de fiyati 5 milyon Euro.

Bu oyuncunun Avrupa'da degeri ise 2 milyon Euro. Oyuncu'nun Avrupa'da degeri 2 milyon Euro oldugu icin kulupler bu fiyattan yuksegini teklif etmiyor.

Turk takim ise oyuncuyu 2 milyon Euro'dan daha degerli buldugu icin Avrupa'dan gelen teklifi kaul etmiyor, daha yuksek bir fiyat bekliyor.

Mesela Tabata. 1 yil once 1.5 milyon dolara yurt disindan alinmis oyuncuyu, Turkiye icinde satin almaya kalkinca, Besiktas 8 milyon Euro odemeye mecbur kaliyor. Aksi takdirde Gaziantep takimi satmiyor. :)

Onemli olan oyuncuyu satabildiginiz fiyat. Ozellikle de yurt disina.

brotha
02.Kasım.2009, 02:55
O zaman soyle bir sey ortaya cikiyor, eski oyunlarda diyelim tahmini degerler 2-3 m euro ve o oyuncu takimin key playeri ise 10 m euro uzerine transfer kabul olabiliyordu.

Simdi ise mesela Bobonun tahmini degeri 7-8 m euro ise direk 7-8 teklif edildiginde kabul olmasi gerekir.

perpetua
02.Kasım.2009, 13:11
O zaman soyle bir sey ortaya cikiyor, eski oyunlarda diyelim tahmini degerler 2-3 m euro ve o oyuncu takimin key playeri ise 10 m euro uzerine transfer kabul olabiliyordu.

Simdi ise mesela Bobonun tahmini degeri 7-8 m euro ise direk 7-8 teklif edildiginde kabul olmasi gerekir.

Ille de degil. Garip bedellere gerceklesen transferler gozunuze carparsa, burada belirtin ve ona gore gerekli ince ayarlari yapmaya calisalim. Bununla beraber oyuncu reputation degerlerinde de veritabaninda biraz daha oynama yaparak bunu duzenli bir hale sokabiliriz.

Muhammet Celik
03.Kasım.2009, 14:34
Merhaba perpetua,

Öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

Sorunuzun cevabına gelirsek. Ben oyunu biraz hızlı oynadığımdan, bu değerleri geç farketim ve şu an transfer dönemi bitti fakat başladığım zaman kesinlikle deneyeceğim.

Bu arada ben yurt dışından iki futbolcu aldım ve iki futbolcuda kiralık yolladım. Aldığım futbolcuların değerinde hiç bir sorun yok bildiğimiz standart FM bonservisleri ödedim fakat kiralarken FM'nin standartın üstünde oldu ki kiraladığım futbolcular Bilica ve Cristian. İkisininde kiralandığı takım Portekizin köklü takımı Porto herneyse takımı geçersek kiralarken satın alma maddeleri koydu ve ikisininde ortalama 6 MN $'dı. Kiraladığımda da değerleri 6 MN $ civarıydı.

Bu arada sistemi çok güzel düşünmüsünüz fakat çok fazlada abartmışsınız. Sivasda 10 MN $ değerinde hiç milli takımımızın formasını giymemiş adamlar var. Tamam haydi bu Türk futbolcular için geçerlide Yabancı futbolcuların fiyatları niye sişirildi. Haydi onu geçtik 4 büyüklerde oynayan futbolcuların fiyatları niye sişirildi?

En merak ettiğim nokta Anadolu taklımları birbiriyle nasıl transfer yapacak.

Transfer dönemi bir gelsin o zaman daha net anlayacağım....

Jhemre
03.Kasım.2009, 16:45
Evet, bir gariplik var gibi. Ben de ikinci sezonumun başında Mustafa Sarp'ı Murcia'ya 7.5 milyon euroya sattım. Hem de sezon boyunca toplam sadece 20-25 maçta oynatmıştım. Aynı şekilde Lincoln'ü de birinci sezon başında Shakhtar'a 8 milyon euroya sattım. Oyuncu fiyatlarında da bir gariplik var gibi geldi. Oyun başı Sercan Yıldırım'ın fiyatı 9-10 milyon euro, Emre Güngör'ün bile fiyatı 5-6 milyon euroydu diye hatırlıyorum. Diğer ligleri incelemedim ama bu sorun sadece Türkiye'de mi böyle?

hulleci
03.Kasım.2009, 17:12
Bence de biraz şişkinlik var gibi ama o kadar da feryat edilecek bir durum gözüme çarpmıyor. Asıl eskiden TSL'deki oyuncular ne kadar başarılı, potansiyelli olsa CL'de ortalığın tozunu da attırsa fiyatları çok düşük kalırdı, aşırı yapay bir fiyat üst limiti var gibiydi. Öyle olunca dünya parası olan ve o oyuncuya ciddi ihtiayacı olan Avrupa kulüpleri komik teklifler yapıp duruyorlardı. Dahası, misal, yapay zekanın yönettiği kulüpler G.Amerikadan €4 milyona aldığı genç adamı yetiştirip ancak €5 milyona Avurpa'ya yolluyordu. Bu düzelecekse iyi bile olmuştur.

Bende Arda €15.5m görünüyor. Ben zaten €30m'dan aşağıya vermem ki bu çocuğu... Senelerce Real Madrid gelip her transfer döneminde 6'şar kez €5 milyon önereceğine böyle olsun bin kat daha iyidir. AI kulübü en azından ne önermesi gerektiği bilsin. Servet @9.25m, yazın OM'ye €8m bedelle anlaşma sağlandı hatırlarsak.

Sivas'ta da €4.4m ve 4.1m iki oyuncu var, diğerleri 2m veya altında.

serkan1520
03.Kasım.2009, 18:49
Benim bildiğim bir oyuncunun bonsvervis bedeli aldığı fiyatın yaptığı kontrotla çarpılması ile oluşturulur örneğin güiza 4 senelık kontrat yapmıs olsun seneliği 3.5m euroadan
3.5x4 = 14 m euro olur
veyahut ardayı örnek verelim 2m euro alıyor 4 senelik kontratı var
2x4 = 8m euro
tabi ki bu fiyatlar oyuncunun gerçek değeri olmayacaktır ama yansıtılması bu şekilde galiba
misal messi 10.5m euro alıyor
4x10.5 = 42m euro ortalama değeri olur ben bu uygulamayı yabancı liglerdeki oyunculardada denedim %95 doğru fiyatı buluyorum
Benim bu görüşümü destekleyen bir diğer unsurda diyelim bir oyuncu kontratından dolayı mutsuz ve siz kontrat yeniliyorsunuz 1m euro alan bir oyuncunun maaşını 2m euroya çıkarıyorsunuz otomatikmen bonservis bedelide artıyor.
Bu bağlamda sizin yansıtmış olduğunuz bonservis bedellerinin çok yanlış olduğu kanısındayım örnekse sivasta 1m euro maaş alan hiçbir futbolcu yoktur ama bonservis bedeli 10m euro olan futbolcular var diyor arkadaşımız

Gncl1905
05.Aralık.2009, 16:00
Bende sorun bendede var.

Öncelikle Galatasaray'ı yönetiyorum ve 3. sezonun başındayım;
Benim futbolcularım ve TSL futbolcularının fiyatı aşırı derecede abartı.Örnek vermek gerekirse; Uğur Uçar 10 MN Euro, Barış Özbek 10 MN Euro, Hakan Balta 9-10 MN Euro, Gökhan Zan 7.5 MN Euro idi(ilk sezon), Servet Çetin 9 MN Euro(buna birşey demiyorum), Ömer Toprak 9 MN Euro(buna birşey demiyorum) Serkan Kurtuluş 9 MN Euro, Arda Turan 22 MN Euro(buna birşey demiyorum), Murat Akça, Muhammet Demir, Cem Sultan, Emre Güngör, Berk Neziroğulları, Semih Kaya, Berkin Arslan, Emre Çolak, Mehmet Topal, Emrah Yollu, Ufuk Ceylan, Aydın Yılmaz, Serdar Eylik, Ayhan Akman 3 MN Euro(34 yaşında) Erhan Şentürk, Sinan Bolat bu isimlerin ortalama değeri ise 5-6 MN Euro'yu buluyor(Ufuk 8, Cem 8, Murat 7, Aydın 6 vs.).Bunların bir kısmı abartı olduğunu sizde kabul edersiniz(Aydın iki yıldır kirada ortalaması 6.90'ı geçmedi genede 6 MN Euro örneğin, veya Cem iki yıldır yedek oyuncu değeri 8-9 MN Euro).Aldığım bir regen DC'de 18 yaşında 5.75 MN Euro(Asistant Menajer geleceğine 3 yıldız veriyor).
Yukarıdaki değerlerin sizde fazla olduğunun farkındasınızdır herhalde.
Bu sadece Galatasaray için de geçerli değil; misal ilk sezon Serdar Aziz için 5 MN Euro istediler(geleceği için 2.5 yıldız).3. sezonun başındada Soner Aydoğdu(geleceği için 2. yıldız) için 7.5 MN Euro.Bunlar da abartı gibi geldi, tamam genç kaliteli ilerde birşeyler olur ama bu kadarda değil; ki ben geleceği 3.5 yıldızlı bir santroforu Brezilya'dan 5 MN Euro'ya anlaştım(sonradan farkettim 2.8 Mn Euro serbest kalma maddesi varmış sonra 2.8 MN Euro'ya aldım :) ).

Yukarıda anlattıklarım karışık olabilir ama sonuç bu; üstelik her ne kadar değerleri bu olsada kimse oyuncuları bu değerlere almıyor; hatta gariptirki nerdeyse hiç almıyorlar.Örneğin Gökhan Zan'ı ilk sezon 1 MN Euro'ya satamadım; bende serbest bırakmak zorunda kaldım...

Umarım bu durum diğer yamada düzelir...