PDA

View Full Version : Yusuf Şimşek

MetSel
04.Kasım.2009, 23:42
http://www.ressim.net/out.php/i231197_besiktas-yusuf-simsek.jpg

Merhabalar arkadaşlar.
Ya Yusufa baktım, creativity 19 passing 19 :O
Ne yani hayatta adam Riquelme yada İniesta (19) kadar creative ve passingi hatta ondan 1 daha mı iyi? Kesinlikle değil! Xavide, Pirloda 20, Yusufda sadece 1 az 19, Xabi Alonsodan bile creativity 18. Çok fazla kaçmış bence. Dünyanın en yaratıcılari sırasında olmuş, abartı.:i:

Ahmet Göktaş
04.Kasım.2009, 23:48
Böyle değerlendirirsek , 10larca örnek sunarım sana ve hepsini düşürmek gerekir ;)

MetSel
04.Kasım.2009, 23:56
Abi Yusuf tamam başka yav, ben Türkiyede büyük bir takım tutmuyorum yani Beşiktaşa karşı gıcıklığım yok, ondan yazmıyorum, ama bir İniestanı izlerken onun attığı müthiş ara paslarını aşırma pasları fln var, birde Yusufun pasları..

Ahmet Göktaş
04.Kasım.2009, 23:58
Passingin 19 olması , Yusufun iniesta giib paslar atacağı anlamına gelmez. O kadar matematiksel şeyler varki , bir ayar çekerler isteseler, passing 20 değil 25 olsa , yaptıkları şey sayesinde yanındaki adama zar zor atar topu.Yani her özeliiği tek başına dğerlendirmemek lazım.

MetSel
05.Kasım.2009, 00:01
Biliyorum onu da İniestanın gördüğünü görür anlamına gelir en azından, yani o kadar yaratıcıdır, belki atmaz ama görür ki onu hansı yaratıcı paslarına dayanık bu kadar fazla olmuş bilmiyorum. Geçen sene 15 16 flndı uygundu bence.

brotha
05.Kasım.2009, 02:10
Kardesim bu adam besiktas'ta oynuyor diye 19 verilemezmi?Dunyada sadece buyuk takimlarda oynayan oyuncular mi 19 20 lik degerler aliyorlar.

Boyle ozellikleri tek tek gorursen Ahmetin dedigi gibi cok ornek cikar karsina.

Sonucta Yusuf en az,Xavi iniesta veya Riquelme kadar teknik bir oyuncudur,Fiziksel ve Zihinsel zaaflari vardir bu da oyuna yansitilmis.Yusuf Simsek Ardanin yasinda Arda gibi akilli olup , fizik gucunu gelistirebilseydi su anda zaten Avrupada buyuk takimlarda oynayan bir oyuncu olurd.

MetSel
05.Kasım.2009, 03:04
Takimiyla ilgili hicbisey demiyorum, Besiktas Boca'dan (Riquelmenin takimi) daha güçlü ekiptir belkide, ben creativitysinin o kadar o olduğunu düşünmüyorum. Yusuf en çok Xavi İniesta veya Riqelme kadar bile teknik deyil :)

brotha
05.Kasım.2009, 03:12
Yusufu biraz daha izle o zaman , ne kadar teknik ve yaratici oldugunu anlarsin.Keske en azindan Kewell gibi biraz diri olabilse neler yapardi.

EL-Hadji
05.Kasım.2009, 11:20
Yusuf, Xavi ve Iniesta kadar üretken değildir. Belki ayağı da onlar kadar iyi değildir. Ama top tekniği ve driblingi ikisinden de iyidir. Yusuf' taki top kontrol inanın dünyada sayılıdır. Zaten Yusuf 1-2 yıl önce Brezilya gib top cambazlarının olduğu bir ülkede salon futbolu takımından teklif almıştı. Salon futbolunda da teknik en önemli şeydir.

Aslında ben SI' yı eleştiriyorum. Ayak tekniği ve top tekniği ayrı özellikler olmalı. Şöyle ki bir oyuncu ayak içi, ayak dışı, ayak üstü ve ayak tarağını yerli yerinde nefis kullanıyordur, bu pas tekniklerini portföyünde bulundurup topa istediği gibi hükmediyordur. Ör; Xavi. Bu tip adamın ayak tekniği çok yüksektir. Bir de bu kadar iyi paslar atamayıp. Yani ayağını bu denli iyi kullanamayıp top hakimiyeti yüksek oyuncular vardır. Ayağndan topu almanız imkansızdır. Halı saha topçusu, salon futbolcusu denir. Bu adamların da top tekniği yani bazı oyunlardaki ball control özelliği yüksek olmaldırı. Örn; Yusuf.

Sheriff
05.Kasım.2009, 11:51
Şimdi bu pas özelliğini 30 metreden ters kanada ayağa pas atmak olarak düşünürsek Yusuf bunu Xavi kadar iyi yapamaz, ama Yusuf Xavi kadar zeki düşünerek arkadaşlarını gol pozisyonuna sokacak aradan paslarıda atabilir(bu pas özelliğine çok fazla girmez sanıyorum). Yalnız sadece hız hızlanma özellikleri ikisi birden 10 olabilirdi. Diğer özellikleri bence yerinde olmuş..

anilton
05.Kasım.2009, 14:48
Pas fazla gerçekten.16 kafidir...

Çeviklikte düşebilir bir kaç puan...

Bitiricilik 1-2 puan artabilir.Yusuf pozisyona girdiği zaman köşelere iyi plaseler yapabilen bir futbolcu.Beşiktaş'ta 4-5 tane böyle golü var...

ForsakeN
05.Kasım.2009, 14:57
Yusuf, Xavi ve Iniesta kadar üretken değildir. Belki ayağı da onlar kadar iyi değildir. Ama top tekniği ve driblingi ikisinden de iyidir.

Kesinlikle katılmıyorum. Her ikisi de top tekniği ve dribling bakımından Yusuf'tan üstündür bana göre.

Redrum
05.Kasım.2009, 17:17
Yusuf'un yaratıcılık ve creativity açısından World Class olduğunu düşünmüyorum. Sırf yaptığı pas hatalarına baksanız bile bu değerleri haketmediğini görürsünüz.

brotha
05.Kasım.2009, 19:29
Evet bende tam anilin yazdigini yazicaktim aslinda.Bitiricilik bir kac puan yukselmelidir,gecen sene guzel pozisyonlarda koseye iyi vuruslar yapti.

Cok iyi derinlemesine paslar atabilen bir oyuncu,diger oyunculari muthis anlarda pozisyona sokan bir oyuncu ama 19 fazla biraz ,2-3 puan dusebilir.

Yaptigi pas hatalarinin sebebi tam olarak dusundugunu gerceklestirememesi-fizik gucu eksikligi.Yoksa daracik alanda bile gayet etkili paslar atabilir,ters kanattan obur kanada cok fazla pas atmamasida guc eksikliginden kaynaklaniyor.

MetSel
06.Kasım.2009, 17:49
Fiziğin alakası yok. En basit örneği Guti. Fiziği hiç iyi değil Gutinin, ama pasları... Bide şöyle bişiy var. Gutinin fiziği malum, hangi hoca bile gelse Madride Gutini MC yada AMC oynatır, ama Yusufun fiziğine rağmen onu kanatta oynatıyor Mustafa hoca, sonrada fiziği olursa neler yapardı diyorsunuz. Yada De la Pena, pasları müthiş oyuncu izleğen varsa n dediğimi anlardır, ama fiziği de boyu da Yusufdan katkat azdır zayıfdır. Abartı olmuş..

ForCimbom
06.Kasım.2009, 22:20
Yusuf, Xavi ve Iniesta kadar üretken değildir. Belki ayağı da onlar kadar iyi değildir. Ama top tekniği ve driblingi ikisinden de iyidir. Yusuf' taki top kontrol inanın dünyada sayılıdır. Zaten Yusuf 1-2 yıl önce Brezilya gib top cambazlarının olduğu bir ülkede salon futbolu takımından teklif almıştı. Salon futbolunda da teknik en önemli şeydir.

Aslında ben SI' yı eleştiriyorum. Ayak tekniği ve top tekniği ayrı özellikler olmalı. Şöyle ki bir oyuncu ayak içi, ayak dışı, ayak üstü ve ayak tarağını yerli yerinde nefis kullanıyordur, bu pas tekniklerini portföyünde bulundurup topa istediği gibi hükmediyordur. Ör; Xavi. Bu tip adamın ayak tekniği çok yüksektir. Bir de bu kadar iyi paslar atamayıp. Yani ayağını bu denli iyi kullanamayıp top hakimiyeti yüksek oyuncular vardır. Ayağndan topu almanız imkansızdır. Halı saha topçusu, salon futbolcusu denir. Bu adamların da top tekniği yani bazı oyunlardaki ball control özelliği yüksek olmaldırı. Örn; Yusuf.

Yusuf'un creativty si : 19
Yusuf'un passing i : 19

ben mi yanlış okuyorum yoksa bu konuda diğer araştırmacı arkadaşlardan ayrılıyor musunuz??

meddah
11.Kasım.2009, 11:08
Yusuf bu özellikleri ile bir kaç maçta bir tane 19 değerlik pas atar. Bırakın o kadarını da yapıversin; gerçekte de yapıyordur zaten.

EL-Hadji
11.Kasım.2009, 15:12
Kesinlikle katılmıyorum. Her ikisi de top tekniği ve dribling bakımından Yusuf'tan üstündür bana göre.

Bakış açısı bir şey diyemem. Biraz daha bu oyuncuları izlemenizi tavsiye ederim. Hele driblingte kıyas kabul olmaz. Bu benim görüşüm tabi ki. İzledikçe anlaşılabilir. Top yusuf' un ayağına adeta yapışıyor. Mutlaka Yusuf' u daha iyi izlemelisiniz.

Yusuf'un creativty si : 19
Yusuf'un passing i : 19

ben mi yanlış okuyorum yoksa bu konuda diğer araştırmacı arkadaşlardan ayrılıyor musunuz??

Diğer araştırmacı arkadaşları bilmiyorum. Ben görüşümü yazdım arkasındayım da.

Anıl' a da kesinlikle katılıyorum. Denizli' deyken de Bjk' da da çok klas plaseleri var köşelere. İlk aklıma gelen Kocaeli maçında attığı gol. Diğerlerini de Anıl sen veriver :):):) Finishing 12-13 olabilir.

brotha
11.Kasım.2009, 15:32
Burak abi 12 13 olabilir degil olmalidir,

Kayserrispor macinda serdar ozkanin ortasinda koseye yaptigi vurus, ankaraspor ile oynanan kupa macinda koseye yine yaptigi plase

EL-Hadji
11.Kasım.2009, 15:38
Burak abi 12 13 olabilir degil olmalidir,

Kayserrispor macinda serdar ozkanin ortasinda koseye yaptigi vurus, ankaraspor ile oynanan kupa macinda koseye yine yaptigi plase

Yani... Şimdi tekniği iyi olduğu için bu vuruşları çok isabetli yapıyor. Vuruşları da köşeyi bulduğu için finishinging' in artması gerekli.

mfenikonu
11.Kasım.2009, 17:38
2 sene öncesine kadar denizlisporda gayet güzel goller attı.Bu golleri de tekniğini kullanarak attı.
bitiricilik kesinlikle 12-13 civarı olmalıdır.

EL-Hadji
11.Kasım.2009, 18:13
2 sene öncesine kadar denizlisporda gayet güzel goller attı.Bu golleri de tekniğini kullanarak attı.
bitiricilik kesinlikle 12-13 civarı olmalıdır.

Bitiricilik + teknik desek biraz daha doğru olmaz mı furkancım :)

MetSel
12.Kasım.2009, 02:44
Yusuf bu özellikleri ile bir kaç maçta bir tane 19 değerlik pas atar. Bırakın o kadarını da yapıversin; gerçekte de yapıyordur zaten.

Hangi ozelliklerinden bahs ediyorsunuz? Decisions? 17? Technique? 19? Flair? 18? Oynatan dogru oynatsa her oyun 1den fazla atar.

brotha
12.Kasım.2009, 14:36
Hangi ozelliklerinden bahs ediyorsunuz? Decisions? 17? Technique? 19? Flair? 18? Oynatan dogru oynatsa her oyun 1den fazla atar.

Sayacagim ozellikler nedeniyle her mac oyle oynayamicak,

Consistency,Concentration (12) - bana gore 10 a dusurulmeli ikiside.

Acceleration 8,Agility 11,Strength 10 bu sayede zaten fiziksel olarak diger oyuncularin gerisinde olucak..

Stamina 8 bu yuzdende zaten en fazla 45-60 dakika oynatarak verim alabilirsin,natural fitness 12 etkisiylede 2 mac arka arkaya oynatmak biraz zor olucak.

mfenikonu
12.Kasım.2009, 15:00
Bitiricilik + teknik desek biraz daha doğru olmaz mı furkancım :)

bizde attığı gollere tekrar bi baktım da...
doğru diyosun burak abi.:icon_biggrin:

serkan1520
12.Kasım.2009, 15:05
Ama top tekniği ve driblingi ikisinden de iyidir..
Xaviden iyidir ama iniestedan iyi diyorsan iniestayı nasıl seyrettin diyede sorasım geliyor xavi ile inieste arasındaki en büyük fark iniestenın dribling özelliğinin olmasıdır ancak xavide bu yoktur

MetSel
12.Kasım.2009, 21:48
Sayacagim ozellikler nedeniyle her mac oyle oynayamicak,

Consistency,Concentration (12) - bana gore 10 a dusurulmeli ikiside.

Acceleration 8,Agility 11,Strength 10 bu sayede zaten fiziksel olarak diger oyuncularin gerisinde olucak..

Stamina 8 bu yuzdende zaten en fazla 45-60 dakika oynatarak verim alabilirsin,natural fitness 12 etkisiylede 2 mac arka arkaya oynatmak biraz zor olucak.

Acceleration agility'nin pas atmayla ne alakasi var? Stamina consistency tamam, ama her mach oynatirsan natural fitness problem saglamaz. Guti gibi profili var, onun da fiziksen ozellikleri dushuk. Hatta yusufun bazi tekniksel ve mental ozellikleri Gutiden daha iyi olmush.

tearkan
14.Kasım.2009, 04:29
çok tartışma dönmüş ama ben yusuf.un özelliklerinin oyuna iyi yansıtıldığını düşünüyorum.. herşeyden önce en fazla 70 dakika oynayabiliyor ve haftasonu oynadıysa hafta arası maçına çıkması pek mümkün olmuyor gerçekteki gibi.. ayrıca bu fiziksel yetersizliklerden dolayı her maç burada fazla bulunan özellikleri sahaya yansıtamıyor.. ancak bazı maçlarda cidden fark yarattığı oluyo ki yusuf özellikle geçen sezon, dönem dönem oyunun sıkıştığı anlarda yaptıklarıyla şampiyonluğa etki eden oyunculardan birisiydi.. oyunda da aynen bu şekilde belli maçlarda fark yarattığı belli maçlardaysa berbat oynadığı oluyor..

ayrıca beşiktaşlı arkadaşlara bir ufak tavsiye olarak 4-3-1-2 de amc pozisyonunda veya 4-2-3-1 de 3lünün ortasında yer verip trequartista oynatırsanız form ve kondüsyonu yerindeyse gerçekten fark yaratabiliyor yusuf.. trequartista.nın tanımında olduğu gibi defans yapmayıp diri kalıyor ve hücumda da yeteneklerini daha fazla kullanabiliyor..

brotha
14.Kasım.2009, 06:57
Acceleration agility'nin pas atmayla ne alakasi var? Stamina consistency tamam, ama her mach oynatirsan natural fitness problem saglamaz. Guti gibi profili var, onun da fiziksen ozellikleri dushuk. Hatta yusufun bazi tekniksel ve mental ozellikleri Gutiden daha iyi olmush.

.......................................... . Yusufun genel olarak profili iyi yansitilmis,passingi 19 olsa bile zaten cogu fiziksel ozelliklerinden oturu zaten pas atmak icin uygun pozisyon yaratmasi zor olucak ,yukaridada belirttigim gibi uzun paslarda zaten sorun yasayacak guc eksikliginden ve saydigim diger ozelliklerinden dolayi az macta verim alinabilir .

meddah
14.Kasım.2009, 14:00
Gerçi ridvanv yazmış ama, dayanamadım, ben de yazayım..
Agility ve Acceleration'ın pas atmayla şu alakası var; adam topu alacak da, dönecek de, icabında adam eksiltecek de 19 değerlik pas atmaya müsait pozisyona gelecek...
Rakip sahada 8 kişiyse ve bu adama 800 m2 boş alan bırakıyorsa sorun değil tabii.