PDA

View Full Version : Türkiye Araştırması

Curvanord
08.Kasım.2009, 17:54
Selamlar,

Öncelikle bu forumun ve turksportal'ın fazla takipçisi olmamakla beraber sadece Turkiye Research ekibinin bu web sitesi ekibi tarafından yapıldığını biliyorum. Eğer yanlışsam lütfen düzeltin.

CM çıktığından bu yana çok sıkı takipçisiyim. Bir kaç oyunu hariç tüm oyunların orjinalini temin etmişliğim vardır. Çok iyi bir FM oyuncusu olduğumu düşünmüyorum. Ama yıllardır oynadığım için belli bir tecrübem var diyebiliriz...

FM2009 fazla benimseyememiş biri olarak 2010'da her zaman olduğu gibi tuttuğum takım Fenerbahçeyi seçerek başladım. Her yeni oyun çıktığında Fenerbahçe ile başlama adetim vardır. 2. sezonun ortalarına geldim ve Türkiye Süper Ligi'nde oluşan tablo oldukça canımı sıktı. En ilk başta fanatik biri olmadığımı belirteyim. Maraton Üst kombine sahibiyim, Fenerbahçenin er maçına giderim deplasmanlar da dahil ama bu tür konularda subjektif olmam hiç bir zaman. Konuya direk giriş yapayım... Fenerbahçe araştırması bence vasatın üstüne geçememiş. Medya tahminlerinde 1. FB, 2.BJK 3.GS sıralaması da çok gerçekçi değil. GS birinci olabilirdi, kadroları oldukça iyi.. FB 2, Bursa 3 diye gitmeliydi bence sıralama. Tabi bu öznel bir yorumlama. Fenerbahçeye döneyim. Güiza bildiğimiz Güiza. sezonda 21 gol atmasına rağmen acaip pozisyonlar kaçırıyor. Onun dışında gerçekçi bir profil göremedim. Türk futbolu tarihinde en faydalı orta saha oyuncusu, şuan da takımını her maç sırtlayan Alex de Souza ve profili bence yanlı bir el tarafından yapılmış gibi. Ya Özer'e ne demeli? Bu mu türk futboluna verilen değer. Arda Turan 16 Milyon avro bonservise sahipken Özer 2 sezon bou 5 milyonun üstüne çıkamadı bence. Aynı zamanda Özer de ayrı bir muamma, hakettiğinin çok altında. Baroni, Emre, Semih falan onlar da hakettiği değeri görmemiş. Her maç banko Brezilyanın sol açığı olarak oynayan Andre Santos, 2 sezon boyu çok iyi formda olmasına rağmen milli takıma giremedi. Aynı şekilde Güiza ve biraz şişirilen Lugano da.. Burdaki sorun topçularda mı takımda mı bilmiyorum ama nasıl olur Uruguay kaptanı milli takıma seçilemez anlamıyorum. İlk sezonun ortasında Gabriel Militoyu aldım Barça'dan. Ve geldiğinde milli takımda banko oynuyordu. Ama nedense daha 2 hafta sonra çıkarıldı milli kadrodan. Aynı şekilde 2.sezon aldığım Nicolas Anelka...

Batuhan Karadenizin 12 milyon avro, Aydın Karabulutun 3 milyon avro, İsmailin 8 milyon avro olduğu sistemde Semih nasıl olur da 7 milyon avro olur bunu da anlamak güç. Oyuncuların dengesiz güçleri hakkında sayfalarca yazarım ama gerek görmüyorum. Çünkü bir futbol sever olarak şunu söyleyebilriim ki Türkiye Ligi bundan sonraki save'lerimde oynamayacağım çünkü gerçekle çok alakasız olmuş. Konu bütünlüğü dağılmadan şu Fenerbahçenin klüp yapısına değineceğim:

2008-2009 sezonunda:
Güiza: 15M
Emre: 4.5M
Josico: 1M
Maldonado: 1.5M

Daha birkaç transfer daha yapıldı ama aklıma gelmiyor şimdi rakamları topladığınızda ve "diğer" dediğimiz oyuncular, Aragones ve ekibi, imza ücretleri vesairesiyle toplamda 26-27 Milyon Avronun üstünde bir harcaması vardı. Bu sezona dönelim.

2009-2010 sezonu:
Mehmet Topuz 9.5M
Özer Hurmacı: 5.5M
Cristian Baroni: 6.5M
Andre Dos Santos: 5M

Yine Daum ve ekibi, alınan diğer oyuncular, medyaya yansımayan ücretler, Lugano'nun, Bilicanın, Bekirin imza ücretleri vesairesiyle totalda neredeyse 30 milyon avroluk bir harcama göze çarpıyor.

Şimdi oyuna başlarken 6Milyon Avroluk transfer bütçesi normal, buna sözüm yok. Peki 2. sezonda bana verilen 7 Milyonluk transfer bütçesi de neyin nesi? Buna kim karar veriyor. Her sene 20 milyonluk harcama yapan Fenerbahçe camiasını ufak görmektir bu en amiyane tabirle kusura bakmayın. Galatasaray Van der Vaartları falan getirirken, o parayla anca orta alana Murat Ceylanı falan alabiliyorsunuz. Şimdi kesin yazan olur, oyuncu sat, şunu yap bunu yap diye. Geçiniz arkadaşlar.. Bu durum malesef inanılmaz canı sıkıcı. Madem gerçekçilikten bahsediyoruz, konuşucaz bunları...

Oyunda Beşiktaş ve Galatasaray ağırlığı gördüm ben. Ayrıca gençlerin acaip şişirildiğini farkettim. Oyuncular arası inanılmaz dengesizlikleri farkettim. Eğer Arda 16 milyon euro ediyorsa, Alexin de en az 10 milyon avroluk bi değeri olması gerekti bence. Eğer daha TSL'de iki maç üstüste gol atmayı bırak oynayamayan Batuhan 12 milyon ediyorsa, Avrupa kupasında milli takımımızı tüm Dünyaya tanıtan gollere imza atan Semihin 20 milyon avro etmesi gerekiyordu. Şöyle de bakılabilir tabi; eğer Batuhan 12'yse Ardanın da 20 olması lazımdı. Olayı Fenerbahçe ile özdeşleştirmek de istemiyorum... Son olarak Türkiye'nin en iyi alt yapı ve tesisleşmesine sahip olan Fenerbahçe'nin tesislerinin de nitelendirilmesi abes olmuş...

Son olarak U-17 Milli takımımız bu başlığı yazarken şuan yarı final maçına hazırlanıyor. Eğer onların içinden FM oynayan varsa kesin "bana biçilen değer bu mu!?" diye sızlanırdı. Çünkü bizim milletimizin genelinde şu var. Dışa hayranlık.. Şu araştırma yapan arkadaşlara sesleniyorum; ilginiz, emeğinize sonsuz teşekkürler ama biraz maç izleyin; biraz camiaları takip edin; biraz futbolun içine girin bir zahmet...

Saygılar,

tekrar çalışmaşlarınızda başarılar...

brotha
08.Kasım.2009, 18:06
Fanatik degilim ama Her maca deplasman dahil giderim demissin.

Objektifim demissin ama bana gore butun yazi boyunca sadece Fenerbahce tarafindan bakmissin olaya.

Sekopej
08.Kasım.2009, 18:06
Bu yazdıklarının çoğu zaten araştırma bölümünde tartışılıyor. O nedenle araştırmacıları futbolu bilmeye davet etmek yerine, fikirlerinizi orayı araştırıp belirtmenizi beklerim.

Bu yazdıklarınızdan çok daha fazlası orada yer almakta. Hatta sorduğunuz soruların çoğunun yanıtı da yer almakta. O bölüme biraz göz atın, eleştirilerinizi o bölümde yer alan konularda yapın, dikkate alınıp değerlendirilmesi daha kolay olacaktır.:)

http://forum.turksportal.net/vb/forumdisplay.php?f=551