PDA

View Full Version : Büyük Takımlara Karşı Dirençsizlik

Ahmet Göktaş
08.Kasım.2009, 18:39
Evet çok denedim , en iyi zamanlarımda bile bir dünya devine karşı deplasmanda direnemiyorum.Maç öncesi ne söylersem söyleyim ilk 10dk . içinde gol yemek sanki kodlanmış gibi.

Genellkle de 7. yada 8. dakikada gol geliyor. Ve dikkat ettiğim birşey daha , uzaktan şutu 9-10 olan bir oyuncu bile 40 metreden gömüyor. Yani liverpool,inter,barça,madrid,manu vs. gibi takımlarda. Bütün ortasaha oyuncularının uzun şutu 20 sankii. Sizde bu sorunu fark ettiniz mi acaba ?

Ravenholm
08.Kasım.2009, 18:55
Büyük takımları yenmek zaten başlı başına bir sorun.FM09 da maça direk kapanarak başlıyordum defansif her şey defansif sadece kontra atak ile deplasmanda büyük takımlara karşı 1-1 , 2-2 gibi sonuçlarla ayrılyordum.Genelliklede tek şut tek gol veya iki şut iki gol gibi :):)

Wolly
08.Kasım.2009, 19:37
Aslında bu pek sorun sayılmaz bence.Çünkü gerçek hayatta da bu tip büyük takımlar genelde kendilerine göre zayıf rakiplerine oyunun başından sonuna kadar baskı kuruyor ve gol ya da goller bulana kadar da bu değişmiyor.Bir diğer açıdan da bakmak gerekirse örneğin manchester united ile oynarken şampiyonlar liginde cluj le karşılaşırsanız doğal olarak atak başlar ve skoru rahatlatana kadar da bunu devam ettirirsiniz.Oyuncularınız da rakibe göre daha kaliteli olduğundan dediklerinizi rahatça uygularlar ve büyük bir ihtimalle önemli bir baskı kurabilirsiniz.Yani uzun lafın kısası başta da belirttiğim gibi ben bu durumu bir sorun ya da hata olarak görmüyorum.

Çözümü olarak da aslında büyük takımlara karşı bende özellikle galibiyet almakta zorlansam da genel olarak yaptığım şey geriye yaslanıp oyunu rakibe vermektense orta sahamı güçlü kurup en azından oyunun sürekli ceza sahamın etrafında olmasındansa orta sahada sürmesine çalışmak.Karşımdaki takım zaten etkili topu tamamen ona bırakırsam yüksek teknikli oyuncularla beni çok zorlayacak ve defansımın ya da kalecimin bu baskıya dayanamadığı anlarda golü yiyeceğim.Hiç bir şekilde yemezsem bile gömüldüğümde dışardan vurup yine atabilirler sizin de belirttiğiniz gibi.Bundan yola çıkarak ben örneğin 4 lü çakılı defans 2 dmc 1 mc 2 kanat ve tek forvet oynatıyorum.Bu sayede topu paslaşarak kullanmayı ya da en azından rakip atakları defansımda değilde 3 lü orta sahamın göbeğinde karşılamayı hedefliyorum. Kanatlardaki oyuncularımı defansif özellikte ayarlıyorum böylece rakibin attığı ortalara bir nebze engel oluyorum.Takımıma bol bol kendi sahanızda pres yapın diyorum böylece rakip çok kişi ile pres yediğinden istediği oyunu oynayamıyor.Son olarak forvet oyuncusu olarak holosko tarzında açık alanda çabuk hızlanabilen bir isim kullanıp kontra atağı da işaretlediğimde hem rakibi rahatsız edip savunmayı tamamen bırakmasını engelliyorum hem de süpriz kontra ataklarla gol bulmayı deniyorum.

bearyn
09.Kasım.2009, 02:34
Açıkcası büyük takımlarla deplasmanda oynarken pek zorlanmadım şimdiye kadar. İkinci sezonumda Liverpool ve Milanı'ı eleyerek yarı final oynadım. 3. sezonumda da Liverpoolu grup maçlarının ikisinde de çok rahat geçtim.
Öncelikle Galatasaray'la oynuyorum. Her maçıma 4-1-2-2-1 yani 4-5-1 le çıkıyorum. Eğer maç deplasmandaysa "no pressure" konuşmasını yapıyorum maçtan önce. Orta sahada 1 dmc, 1 iki yönlü orta saha (E. Capoue) bir de gerektiğinde defans da yapabilen oyun kurucu(Vukcevic) oynatıyorum. Taktik olarak ayağa pas ve topa sahip olmasını söylüyorum takıma. Wolly'nin de dediği gibi orta sahayı asla rakibe vermemeniz gerekiyor. Forvete de güçlü ve yavaş olmayan bir adam koyun.

plastique
15.Kasım.2009, 17:59
walla bursayım ve buyuk takımları cok rahat yeniorum bi tek gsyle 2-2 berabera kaldım kendi evimde !!! ama bende sorun kucuk takımlara karsı zorlanıorum )

Castlevania
15.Kasım.2009, 23:41
Asistanın önerileri doğrultusunda maça çıkıp çıkmadığını bilmiyorum ama çok işe yarıyor defansif derinlik, oyun genişliği ve atakların başlatılacağı noktaları asistanının dediği şekilde yaparsan etkili oluyor.

Titan
18.Kasım.2009, 01:42
Fm 2010 oynamadım, ama önceki Fm serilerini baz olarak bunun bencede bir sorun olduğu varsayılabilir. Kodlaması nasıl yapılmış bilmiyorum ama bu bahsettiğiniz sorun benimde ilgimi çekmişti zamanında. En basit örneği, bazen bir maçı 10 kez (abartmıyorum belki daha fazla) tekrardan oynamama hatta bende bi yanlış vardır diye, yedek antranöre oynatarak denememe rağmen inatla kazanılamıyor. 1. takım pendik spor 2. takımda barcelona olursa bu mantıklı olur ama. 1. takım gs-fb-bjk 2. takımda dünyadaki hangi takım olursa olsun 10 kere maç oynarsa eminim bariz beraberlikler ve galibiyet çıkacaktır. Ama fm' de bazen öyle kitlenmeler oluyorki, fb-gs maçlarında bile kaçkere başlatırsanız başlatın biri diğerine üstünlük kuramıyor. anca artık bilmem kaçıncı denemede.

Not : Bu sorunu Cm 2010' da aşmışlar (Cm fanatiği filan değilim övmek için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın) Eski günlerin hatırına cm 2010 oynuyorum fm2 in türkçesi çıkana kadar. Ve Galatasaray' la öyle save al kapat aç yapmadan (tamam 1-2 kere yapmış olabilirim :D ) şampiyonlar ligi kupası aldım, ha bu çokmu mantıklı demeyin, 3 sezon üstünemi ne hayvan gibi özellikli adamlar alarak :D yani nihayetinde elimdeki kadronun kullanılırsa alma kabiliyeti vardı ve aldım.

plastique
18.Kasım.2009, 02:31
cok dogru demis !!! yardımcı antrenorun soledikleri cok ise yarıo !!! ama bi kere ters tepkisini gordum ! arsenaldeyken defansı push up yap dedi ! manchesterla oynadım !! adamlar kontra ataktan aktı !!! 2 .yarı deep yaptım pozisyon vermedik ama macı ceviremedim !kucuk takımlarla oynarken genellikle yuksek tempoda oynarsanız cok mac kazanırsınız buyuk takımlara karsı !! buyuk takımsanızda tempoyu dusurun !! isinize yarıcaktır tahminimce !

nannar
22.Kasım.2009, 09:17
Bazen sahada ne kadar iyi olursanız olun rakip oyuncuların kalitesi sizin tüm taktiklerinizin ötesine geçerek sizi üzüyor... İnanın Liverpool ile oynayacak olduğum Ş.L. çeyrek final maçları için çok etkili bir taktik ürettim ancak sonucu görüyorsunuz :) Menajerin katkısı da bir yere kadar yani...Sahaya girip gol atma fırsatımız yok maalesef :D

http://i46.tinypic.com/jkzqeu.jpg

GeNç KaRTaL
22.Kasım.2009, 09:24
Gerçektede böyle değil mi zaten abi? Elindeki malzeme ne kadar iyi olursa olsun sonucu çoğu zaman kaliteli oyuncular tayin eder.

nannar
22.Kasım.2009, 09:26
öyle ama valla zoruma gitti açıkcası liverpool'u sahada durdurup da yıldızlarına maç kaybetmek :) Nedense Yılmaz Vural gibi hissettim bir anda yaww :n:

MAGARA_MAN
22.Kasım.2009, 09:41
bence bi kaç oyuncuyu tokatlamalıydın takım konuşması yaparken :D

el.nino
22.Kasım.2009, 10:20
hüseyin abi o sorunu bende yaşıyorum deli oluyorum adeta.ama yapacak bişey yok.bu oyunda küçük takımlarla büyük takımları yenmek neredeyse imkansız.

nannar
22.Kasım.2009, 10:22
biz küçük takımmıyız le ? :n:

MaTRaKaN
22.Kasım.2009, 10:47
Konu vardı ;

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=81340

nannar
22.Kasım.2009, 10:50
görmemişim :)

alisefer
23.Kasım.2009, 04:02
o kadar abartı da degil ama yine de evet boyun bukmek oluyor.o da kalite farkı.

emrahozsahin
23.Kasım.2009, 16:37
yahu onu geçtimde, 10.sn de gol yenirmi ya, çok kez 1.dk ya girilmeden gol yedik. Birde kornerlere çözüm bulamıyorum, sürekli gol yiyoruz. Büyük takımlara karşı bende çok kez oynadım, en sonunda bir kez yendim ve artık o taktikle oynıyorum ve diğer maçlarda da çok başarılı oluyorum fakat yine oynasam yenilirim en az 2-3 kez oynayınca ancak yenebliyoruz. Özellikle Gs de bir oyuncu 35 maçta 50 gol 15 asist yaparmı yahu.. Gulherme diye bi oyuncu var adam 30-40 tan vuruyor , atıyor. Özellikle 1-0 öne geçmişseniz 4-5 lik oluyorsunuz.

mogutcu
24.Kasım.2009, 11:16
Benimde en büyük derdim Getafe ile ilk sezonumda 4. 2. sezonumda ligi 3. bitirdim , muhteşem ikiliyi yenebilsem zaten şampiyon olacağım.
Real e karşı İspanya Süper Kupasında ilk 20 dakkada 3-0 öne geçtim ondan sonra ne yaptıysam başedemedim. maçı 5-3 kaybettim. Ligde Barca ya karşı ilk 10 dakkada 2-0 yaptım, 30. dakkada maç 2-2 ye gelid allhatan maçı son dakka penaltısı ile 5-4 kazandım.

Güçlü takımlara karşı Öndeyken etkili savunma yolu nedir bu konuda taktik konusunda usta arkadaşlardan önerilerini bekliyorum.

Teşekkürler