PDA

View Full Version : Gökhan Zan

Jose Murat
12.Kasım.2009, 13:51
http://www.ressim.net/out.php/i241363_galatasaray-gokhan-zan.jpg

http://img687.imageshack.us/img687/7435/gkhan.jpg (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg687.imageshack. us%2Fi%2Fgkhan.jpg%2F)

Tahmini Değer 9.250.000 euro (4)

Araştırmacı ne yapıyor?

http://img5.imageshack.us/img5/7092/quaresmak.jpg (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg5.imageshack.us %2Fi%2Fquaresmak.jpg%2F)

Ricardo Quaresma Tahmini Değer:8.750.000 euro

Gökhan, quaresmadan daha kaliteli futbolcu demek mi bu?

Böyle hatalar oyunun gerçekçiliğini düşürüyor

perpetua
12.Kasım.2009, 16:00
Oyuncu degerleri hakkinda simdiye kadar bir cok yorum yapildi. Bir sonraki yamada bu konuda bazi duzeltmeler olacak.

Ayrica gordugunuz gibi Gokhan Zan'in CA'si 132.
Quaresma'nin CA'si ise 150.

Yani aralarinda hayli bir fark var. Oyuncu bedelinin de fiyatini tam olarak belirlemedigini Alex'in 5 milyon dolar maliyeti, Mehmet Topuz'un ise 9 milyon Euro maliyeti oldugunu goz onunde tutarak ortaya koyabiliriz.

mkkadi
12.Kasım.2009, 19:30
Şöyle bir durum sözkonusu. Eğer sadece ingiltere ligini açıp small datada oynarsanız, TR ligindeki oyuncunun değeri düşük oluyor açık olmadığı için. TR iginde oynadığımız zaman ise yüksek bunun etkisi de olmuş olabilir.

brotha
13.Kasım.2009, 00:28
Oyuncu degerleri hakkinda simdiye kadar bir cok yorum yapildi. Bir sonraki yamada bu konuda bazi duzeltmeler olacak.

Ayrica gordugunuz gibi Gokhan Zan'in CA'si 132.
Quaresma'nin CA'si ise 150.

Yani aralarinda hayli bir fark var. Oyuncu bedelinin de fiyatini tam olarak belirlemedigini Alex'in 5 milyon dolar maliyeti, Mehmet Topuz'un ise 9 milyon Euro maliyeti oldugunu goz onunde tutarak ortaya koyabiliriz.

Abi aslinda sizin yapma nedeninizi bir cok defa aciladin ve bencede mantikli ama bu oyunun formatiyla pek uyusmuyor ve ortaya gercek olmayan seyler cikiyor. Mesela zaten oyunda bir oyuncu key player ise ve (Orn.) 3 m euro tahmini degeri var ise 3-4 katina anca alinabiliyor.Birde tabi ligin,takimin, oyuncunun reputation ina gore artip azalabiliyor.

Ama Turkiyeyi ele alirsak , Sercan Yildirim icin Bursaspor 8 m euro deger biciyor diyelim sizde bu yuzden oyuna 8 m euro olarak girdiniz.Ama Sercan oyunda Bursasporun key player veya as oyuncusu oldugu icin 15 20 den asagi gitmiyor. Arkadaslarimin oyununda boyle orneklere cok rastladim.Objektif bakiyorum ve Sercan Yildirimin 8-9 dan yukariya bir fiyata transfer olmasi cok cok cok zor 15-20 ye gitmesi imkansiz otesi.Tabi buyuk konusmamak lazim ama hayatimda gormedim bir turk futbolcusunun boyle bir transferini.

Keza Arda, ikinci sezon oyunda 25 m euro Barcadan transfer teklifi aliyor,ben yine 15 m eurodan fazla transfer olabilecegini dusunmuyorum(bunu tartisma cikarmak icin soylemiyorum) ki Arda su anda en buyuk potansiyelli Turk oyuncusu.

Elano mesela,en iyi donemlerinde bile Man City den yukariya gidememisken, arkadasimin oyununda yine 20 m euro civari 2. sezon Barcadan transfer teklifi aldi.

Ayhan Akman sanirim bir kariyerde gormustum 8-9 milyon transfer teklifi aliyor,Leo Franco yine forumda gordum 12 m euroya Madride Transfer oluyor.Madride transfer olmasi ayri bir sacmalik,12 m euro ayri bir sacmalik.Hele Lincoln her oyunda 3-4 m a gidiyo kesinlikle en az, 500 bin eurodan yukari cikmamasi gerek.

Su anda gecen seneye kadar Turkiye Liginde oynayan en iyi stoper dedigim Lugano bile sozlesmesi bitmesine ragmen istedigi maasi alamadigi icin Fenerbahcede kalmak zorunda kaldi.

Su ulkede yurt disinda iyi bonservis bedeliyle gidebilecek kac oyuncu var bi sayiyim ve kendime gore maksimumlarini sayiyim.Hepsi varsayimdir benim fikrimdir,katilan katilir katilmayan katilmaz.

Elano, 8 den yukari cikmaz gercekten iyi oyununu ortaya koysa bile.

Keita, yurt disina satilabilecek en pahali oyuncu olabilir kendisi o da en fazla 10-11 m euroya gider ,

Arda Turan, Ardada en iyi oyununu oynasa bile Turk dezavantaji yuzunden en fazla ,15 m luk bir teklif alir

Servet, zaten en tepedeki doneminde bile 8 m a satilacakken yatti transfer

Baros, 2 senedir ust duzey performans gosteren Barosda en fazla 6-7m teklif alir.

Bobo, benim icin cok ozel oyuncu olmasina ragmen 5 m euro teklif alirsa opup basimiza koyalim, yasi genc bence 5 m euroya satilacak bir oyuncu degil ama realist olalim daha fazlasini kimse vermez.

Holoskoyu 5 m euro arti 2 oyuncuya aldik ama yine avrupadan isteyen olursa 6-7 den fazlasini vermez.

Delgado, maksimum 3-4 m euro verirler satmak istesek,

Sivok, bu oyununu calismasini devam ettirirse Besiktasa en cok bonservis bedeli kazandirabilecek oyuncu Ferrari ile,1-2 sene sonra Servet gibi en tepesine gelebilirse onada 8 m euroluk bir teklif gelir belki.

Ferraride en iyi donemlerinden birisini yasiyor, bu devam ederse edecegi en fazla 8-9 m eurodur.

Guiza da , Ispanyol milli oyuncusu etiketi ve 14 m euroluk transferine ragmen Fenerbahce satmaya kalksa 8-9 dan fazlaya alici bulamaz,

Mehmet Topuz zaten 9 m euroya transferini herkes biliyor,en iyi oyununu oynasa bile Fenerbahce yine kar yapamaz satmak istese,

Lugano belki boyle devam eder ve piyasa yapar ise Ferrari gibi bir bedele istenebilir ama bosken bile halini gorduk,

Volkan Demirel, tartismasiz en iyi kaleci Turkyiedeki ve kimse ona 5-6 m euro bile vermez bence,

Santos, Brezilya milli takiminda oynuyor ve piyasasi var o da heralde gitse gitse 7-8 civarina gider .

Daha da uzun yazardim ama zaten uzun oldu :) Turkiyede en one cikan ve ilerde satilma potansiyeli olan oyuncularin alabilecegi degerler bana gore bunlar.

Oyunda bu sorunun cozulmesi gerek bence.

mkkadi
13.Kasım.2009, 00:39
Bu oyunda fiyatlar yükseldi. Fakat bunda dediğim gibi açık olan liglerin etkisi de var. Türkiye ligini açıp onu oynarsak, herhangi bir takımın oyuncu bakacağı ülke oluyorsunuz, oynanan lig olması hasebiyle. Örnek verdim, tekrarlayım bizzat denedim. İngiltere ligini Quickstart olarak açtım. En pahalı türk oyuncu ARDA 6.25M€ değeri ALEXde 6M'du sanırım. Bir deneyin isterseniz.

brotha
13.Kasım.2009, 00:52
Bunun ne onemi var sonucta ben turkiye acip oynicam ve Besiktas'i alicam diyelim, sonra oyunumda 1-2 sezon sonra Arda ve Elano 25 er m euroya transfer olucak,Ben Boboyu 8-9 m euroya satabilicem.

perpetua
13.Kasım.2009, 01:12
Bizim belirleyebildigimiz ulke icinde oyuncularin current reputation degerine gore transfer degerleri.

Yazin bir transfer oldu.

140 civarindaki current reputation'a sahip olan Mehmet Topuz 9 milyon Euro'ya transfer oldu.

Yine benzer current reputation'a sahip olan Tabata 8 milyon Euro'ya transfer oldu.

Hadi bunlar 20-21 yasinda olsa, bu oyuncularin potansiyeli icin bu rakamlar verildi diyebilirdik. Ancak diyemiyoruz. :)

Yurt disinda oyuncularin bu parayi etmediginden daha kesin bir sey yok. Ancak yurt disina satis sozkonusu oldugunda fiyatlarin yuksek kalmasi (yani bu oyuncularin yuksek bedellere alici bulmasi) bir sorun. Bu nedenle de biraz yeniden duzenleme yapacagiz.

Isterseniz Gokhan Zan'a geri donelim, bu transfer bedelleri ile ilgili yazismalara bu konu ile ilgili bir basligin altinda devam edelim.

MetSel
13.Kasım.2009, 01:13
Mevzudan çok kenarlaşmayalım da, Türkiyenin en iyi 2ci stoperi (milli takımda Servetle Gökhan oynuyorlar) ama profili ve stoper için kereken özellikleri:
Bravery 11, Concentration 9, positioning 10, teamüork 10, consistency 8. Diğer defans özellikleri de normal, 15 yok bile. İlginç.. Oyunda Türkiyenin defansını elek yaparlar :)

brotha
13.Kasım.2009, 01:26
Bizim belirleyebildigimiz ulke icinde oyuncularin current reputation degerine gore transfer degerleri.

Yazin bir transfer oldu.

140 civarindaki current reputation'a sahip olan Mehmet Topuz 9 milyon Euro'ya transfer oldu.

Yine benzer current reputation'a sahip olan Tabata 8 milyon Euro'ya transfer oldu.

Hadi bunlar 20-21 yasinda olsa, bu oyuncularin potansiyeli icin bu rakamlar verildi diyebilirdik. Ancak diyemiyoruz. :)

Yurt disinda oyuncularin bu parayi etmediginden daha kesin bir sey yok. Ancak yurt disina satis sozkonusu oldugunda fiyatlarin yuksek kalmasi (yani bu oyuncularin yuksek bedellere alici bulmasi) bir sorun. Bu nedenle de biraz yeniden duzenleme yapacagiz.

Isterseniz Gokhan Zan'a geri donelim, bu transfer bedelleri ile ilgili yazismalara bu konu ile ilgili bir basligin altinda devam edelim.

Omer abi bu konuyu konusucak uygun bir topik bulamadim hazir burdada konusuluyorken buraya yaziyim dedim.

Bende senin gibi dusunuyorum zaten Turkiye icinde Turk oyuncular yuksek bedelle baska bir takima gitse bunda bir yanlislik olmaz ama yurt disina gidince sorun cikiyor bence.

Sadece ben degil herkes M.Topuza ve Tabataya verilen paralarin cok fazla oldugunu biliyor.Mesela Ismailede cok para verildi ama gelecegi olan bir oyuncu oldugu icin verildi.M.Topuza verilmesinin sebebi malum inatlasma ve yabanci kontenjani,Tabataya neden verildigini butun Turkiye hatta degerli(!) demiroren bile anlamamistir bence.

Yani butun bunlari oyuna nasil yansitirsiniz bilemiyorum ama bunlar istisnalardir,Sercan,Batuhan veya Arda gibi gelecek vaadeden yetenekli oyuncular disinda zaten diger oyuncular bu kadar para ile gercektede transferi gorulmeyecektir.

Mevzudan çok kenarlaşmayalım da, Türkiyenin en iyi 2ci stoperi (milli takımda Servetle Gökhan oynuyorlar) ama profili ve stoper için kereken özellikleri:
Bravery 11, Concentration 9, positioning 10, teamüork 10, consistency 8. Diğer defans özellikleri de normal, 15 yok bile. İlginç.. Oyunda Türkiyenin defansını elek yaparlar :)

Turkiyenin en iyi 2. stoperi oldugu konusunda emin misin?

Yerli olarak dersen bile katilamam sana,Ibrahim Toraman,Emre Gungor bence daha iyi oyuncular GOkhan Zandan.

Zaten dusuk verilen degerler bariz bir bicimde Gokhan Zanin zayif noktalari.Bence mukemmel bir profil ne fazla ne az.

hulleci
13.Kasım.2009, 04:55
Leo Franco yine forumda gordum 12 m euroya Madride Transfer oluyor.Madride transfer olmasi ayri bir sacmalik,12 m euro ayri bir sacmalik.
Burdaki problem oyun kodundan kaynaklanıyor esasen, bizim Türkiye datasından daha çok. SI forumunda pek çok (İngiliz ligini oynayan) kişinin oyununda Real'in kadrosunu İngiltere'den saçma sapan oyuncularla doldurduğunu yazıyorlar.

MetSel
13.Kasım.2009, 05:20
Turkiyenin en iyi 2. stoperi oldugu konusunda emin misin?

Yerli olarak dersen bile katilamam sana,Ibrahim Toraman,Emre Gungor bence daha iyi oyuncular GOkhan Zandan.

Zaten dusuk verilen degerler bariz bir bicimde Gokhan Zanin zayif noktalari.Bence mukemmel bir profil ne fazla ne az.

Yerli dicektim pardon. Az olduğunu demiyorum da zaten. İbrahim Toraman yıllardır çağırılmıyor milli takıma, Emre Güngörde anca Gökhanın yedeği. Bunu Gökhan onlardan daha iyi diye demiyorum, ilginç sadece.

brotha
13.Kasım.2009, 13:18
Yerli dicektim pardon. Az olduğunu demiyorum da zaten. İbrahim Toraman yıllardır çağırılmıyor milli takıma, Emre Güngörde anca Gökhanın yedeği. Bunu Gökhan onlardan daha iyi diye demiyorum, ilginç sadece.

Ibrahim Toraman Fatih Terimle uyusmadigi icin cagrilmamistir su gune kadar,bundan sonra yeni bir hocayla eminimki cagrilacaktir.

Emre Gungorde sakatligi vardi bayadir,ayrica dahada ilerde gelisecek bir oyuncu.

ForsakeN
13.Kasım.2009, 13:48
Strength: 18
Balance: 15

Gökhan Zan'ın görünüşüne göre daha güçsüz,zayıf bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Vücudunu birçok pozisyonda iyi kullanamıyor. Geçen yılki BJK-FB maçını hatırlayalım. Guiza'ya omuz atmış,kendisi yıkılmıştı

Strength: 14
Balance:12 daha uygun olur bence

brotha
13.Kasım.2009, 14:29
Kesinlikle katiliyorum .

Alicanfmfan
13.Kasım.2009, 15:12
1-2 düşüş olabilir ama o kadar 4-3 lük bir düşüş olması imkansız

Posiotingde 1-2 kademe arttırabilir Servet ile oynadıgı son 3 maçta iyi pozisyon alıyor artık.

EL-Hadji
13.Kasım.2009, 15:25
Bence de Gökhan' ın dengesinde sıkıntı var.

ForsakeN
13.Kasım.2009, 15:30
1-2 düşüş olabilir ama o kadar 4-3 lük bir düşüş olması imkansız

Neden böyle bir kural mı var? Eğer bir hata varsa 10 bile düşürülebilmeli bir özellik.

Alicanfmfan
13.Kasım.2009, 17:42
Hayır yani o kadar abes bir düşüş olmaz.

perpetua
13.Kasım.2009, 19:19

Gökhan Zan'ın görünüşüne göre daha güçsüz,zayıf bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Vücudunu birçok pozisyonda iyi kullanamıyor. Geçen yılki BJK-FB maçını hatırlayalım. Guiza'ya omuz atmış,kendisi yıkılmıştı

Bir oyuncu cesur degilse, agresif degilse vucudunu kullanmaktan cekinmez mi?

Sonucta Strength olarak 20 olan ancak strength ve bravery olarak 1 olan oyuncu mu rakibe daha cok tahribat yapar yoksa Strength olarak 1 olan ancak aggression ve bravery olarak 20 olan oyuncu mu?

Denememek baska bir sey, guclu olmamak baska bir sey.

Corpus
13.Kasım.2009, 20:12

Arkadaşlar 1 pozisyon 2 pozisyon a bakarak bir oyuncunun özellikleri değil 4-5 , 2-3 bile düşürülmez. Bu oyunda 1 değerin 2 değerin önemini bilmiyor musun ? Kimden bahsettiğimizi unutmayalım lütfen. Gökhan ın strength 14 olur mu yapmayın yahu. Balnanca 1 puan düşürülebilir fakat güiza ile pozisyonunda düşmesi balance ile ilgilidir güç değil. Gücü 4 puan düşürmek o oyuncuyu kadroya bile aldırmayabilir.

Ahmet Göktaş
13.Kasım.2009, 20:23
Bence fazla yapılmış.Ama kaça inmesi gerektiği hakkında fikrim yok.

Tek bildiğim Gökhan Zan'ın türkiyenin en fizikli oyuncuları arasında olduğu , aynı zamanda da türkiyedeki en güçsüz oyuncular arasında olduğu.

brotha
13.Kasım.2009, 20:29

Sonucta Strength olarak 20 olan ancak strength ve bravery olarak 1 olan oyuncu mu rakibe daha cok tahribat yapar yoksa Strength olarak 1 olan ancak aggression ve bravery olarak 20 olan oyuncu mu?

Abi Gokhani yillarca izledim ve cekinip cekinmemesiyle alakasi yokki.Aksine kullanmaya calisiyor ama beceremiyor,cok asagilara dussun demiyorum ama 2 puan dusus belki 3 puan dusus gerekli.

MetSel
13.Kasım.2009, 20:44
Ibrahim Toraman Fatih Terimle uyusmadigi icin cagrilmamistir su gune kadar,bundan sonra yeni bir hocayla eminimki cagrilacaktir.

Emre Gungorde sakatligi vardi bayadir,ayrica dahada ilerde gelisecek bir oyuncu.

cadan bahs ediyoruz pasi tabiki yuksek olucaktir Emrenin. Ama sakat olmasaydi bile Gokhan oynardi. Bakalım yeni gelen hoca napıcaktır. Sölediğim oki yani Gökhan hakikaten böyleyse vay halimize milli takımın :D

ForsakeN
13.Kasım.2009, 22:22

Gökhan'ın sorununu sadece cesaretinin eksik olmasına indirgemişsiniz. Oysa ki onda denge sorunu olduğu açık.Kolay yıkılıyor. Güç konusunda da 18 değerinin çok fazla olduğunun düşünüyorum.Çok güçsüz demiyorum.14 gibi ortalamanın bayağı üzerinde bir değer öneriyorum

brotha
13.Kasım.2009, 23:42
Gökhan'ın sorununu sadece cesaretinin eksik olmasına indirgemişsiniz. Oysa ki onda denge sorunu olduğu açık.Kolay yıkılıyor. Güç konusunda da 18 değerinin çok fazla olduğunun düşünüyorum.Çok güçsüz demiyorum.14 gibi ortalamanın bayağı üzerinde bir değer öneriyorum

yalniz senin soyledigin dengeyle alakali bencede dengesi dusmeli ama gucunun o kadar dusmesine gerek yok.

hulleci
14.Kasım.2009, 01:35
Güç ve denge düşsün denebilir ama nasıl düşsün orası önemli. Sadece özellikler düşürülsün CA 120'lere mi çekilsin veya 132 CA normalse dengeyi kurmak için ne öneriliyor? Bir de gözden kaçırılmaması gereken çok önemli bir nokta var, o da şu; yukarıda dikkat ederseniz istikrar 8 görünüyor. Bu şu demek (bir zamanlar sigames forumunda görmüştüm bu açıklamayı), oyuncu takribi olarak ancak 25 maçın 8'inde CA değerinin hakkını vererek oynayabilecek. Geri kalan maçlarda, Gökhan için her 3 maçın 2'sinde, özelliklerini sahaya yansıtamayacak, yeri gelecek şarj yiyip yere kapaklanacak yeri gelecek marke ettiği adamı bozamayacak.

Profilde -isabetli olarak- bir stoperin başına bela açacak bir sürü şey var. Tüm parametreleri göz önüne alırsak Gökhan'ın olduğundan iyi bir oyuncu olarak maç motoruna etki edeceğini düşünmüyorum hatta kendisiyle 1 sezon çalışma mutluluğunu (!) da yaşadım. Mayıs sonu itibariyle kulübümüz kendisiyle yollarını ayırmaya karar verdi. :)

perpetua
14.Kasım.2009, 15:47
En kisa yoldan soyleyeyim dusuncemi.

Eger Gokhan Zan'in gucunde ve dengesinde dusus gerekiyorsa (yani CA'da), Gokhan Zan'dan 6 puan yuksek CA'ya sahip olan Ibrahim Toraman'da da dusus gerekiyor.

Toraman'in bence yuksek seviyede olan konsantrasyon (17->15), pozisyon alma (10->8), tackling (16->15) gibi ozellikleri duserse, Gokhan Zan'in gucu (18->16) ve dengesi (15->13) dusebilir.

Neden Ibrahim Toraman ile Gokhan Zan karsilastiriliyor derseniz, sonucta Ibrahim Toraman su anda 2. en iyi Turk stoper, Gokhan Zan ise en iyi 4. Turk stoper (1. Servet, 3. Eren Gungor). Kendileri arasinda da mantikli bir denge olmali. Toraman ile Gokhan'in arasinda 10 CA'lik bir fark yaratmamiz hic mantikli olmaz.

brotha
14.Kasım.2009, 16:58
Niye olmasin abi , oyle dusunursek benim fikrime gore Servetle Ibrahim Toraman arasindada 8 calik bir fark yok.O zaman Servetde dusmeli. Umarim yanlis anlamazsin, Besiktas'liligimla ufacik ilgisi yok bu soyledigimin, Ibrahim Toramanin ne kadar iyi defans oldugunu bildigim icin.

perpetua
14.Kasım.2009, 17:24
Servet konusunda dusmesi gereken bir kac ozellik belirtilmisti. Ancak Servet ile Toraman arasinda oldukca buyuk fark olmasi bana normal geliyor. Nedeni de Servet ile Toraman'in birbirlerine futbol olarak cok benzemesi ancak Servet'in cok cok daha yapili olmasi. Toraman'in milli takima secilmemesinin nedeni de bu bence. Hem Servet, hem de Toraman ile oynayarak geriden top cikartma konusunda daha da cok zorlanirdik bence.

brotha
14.Kasım.2009, 18:43
O konuda katilmiyorum Servet daha yapili ise,Toraman daha hizli ve cevik, hatta sezgileri daha iyi. Neyse Toraman Servet kiyaslamasi degil konumuz, ama Gokhan Zan ile Servet oynarkende geriden top cikartma konusunda zorlandigimiz asikar.

KaPaLı
15.Kasım.2009, 10:06
Toramanmı Servetmi deseniz ben Toraman derim. Servet yapılı ama çok ağır kalıyo. Geçen sene hep söylemiştik. Tackling olarak Servet çok düşük sadece vucudunu kullanarak birşeyler yapmaya çalışıyo diye. Ama Toraman öyle değil. ve Toraman çok çevik oyuncu. Vucudu Servete göre daha ufak olduğu için kolaylıkla dönüp topu alabiliyo.

Gökhan Zan için kesinlikle denge düşmeli. Fenerbahçe maçında çok dikkatli izledim 1 pozisyonda Kazım topu attı Gökhan dönemedi düştü kaldı. Hakem faul yaptı diye topu Galatasaray'a vermişti.

perpetua
15.Kasım.2009, 10:29
O konuda katilmiyorum Servet daha yapili ise,Toraman daha hizli ve cevik, hatta sezgileri daha iyi. Neyse Toraman Servet kiyaslamasi degil konumuz, ama Gokhan Zan ile Servet oynarkende geriden top cikartma konusunda zorlandigimiz asikar.

Cabuk ve cevik'i bulmak, uzun ve gucluyu bulmaktan biraz daha kolay. Ozellikle bu oyuncu kise boylu ise.

Hiz konusunda ise Servet ile Toraman'in hizlari arasinda pek fark yok. Hatta Servet'in ozellikle geri donuslerde ne kadar hizli kostugu izlenmeye deger.

Ne de olsa Gokhan Zan ile Servet'e sahip olan takim defansi ileride kuruyor, Ibrahim Toraman'a sahip olan takim ise defansta gomuluyor degil mi? Hizli stoperlere sahip olan takim neden defansta gomulsun? Ya pozisyon alma becerileri cok zayiftir, ya da cok agir oyunculardir.

S4mp1y0N
15.Kasım.2009, 14:34
gökhan zan'ın hızı 13, hızlanması 11...
ya hız 2-3 puan düşmeli ya da hızlanma 3-4 puan düşmeli..

ağır bir adam olduğunu yıllardır izliyoruz. bacakları uzunmuş, uzun mesafede hızına ulaşabilirmiş felan diyorsanız da hızlanması tekrar düşünülmeli fikrimce...

cesaret ve agresif de düşük geldi bana.. cesaret neyse de, gökhan'ın daha agresif oyuncu olduğunu düşünüyorum.

brotha
15.Kasım.2009, 14:49
Cabuk ve cevik'i bulmak, uzun ve gucluyu bulmaktan biraz daha kolay. Ozellikle bu oyuncu kise boylu ise.

Hiz konusunda ise Servet ile Toraman'in hizlari arasinda pek fark yok. Hatta Servet'in ozellikle geri donuslerde ne kadar hizli kostugu izlenmeye deger.

Ne de olsa Gokhan Zan ile Servet'e sahip olan takim defansi ileride kuruyor, Ibrahim Toraman'a sahip olan takim ise defansta gomuluyor degil mi? Hizli stoperlere sahip olan takim neden defansta gomulsun? Ya pozisyon alma becerileri cok zayiftir, ya da cok agir oyunculardir.

Tam tersini dusunuyorum,cabuk ve cevik bulmak daha zor. Uzun ve guclu oyuncu cok var.En basitinden Turkiyeye bakalim bu boyle. Servet,Gokhan zan,Ferrari,Lugano(cok uzun olmasada) uzun ve guclu oyuncular. Aslinda hem uzun,hem cevik olunca dunyada daha buyuk takimlarda oynuyorsun zaten.Mesela Ferdinand. Daha kisa ve cevik oyunculari cikartmak daha onemli,Emre Gungor,Toraman,Song Turkiyede daha azinlikta oyuncular,Dunyadada bu boyle.
Toraman tipinde en onemli ornek Puyol,biraz ucuk bir ornek olabilir ama dunyanin en iyi 1-2 savunma oyuncusundan birisi.Ama puyol tipinde cok fazla oyuncu yok,cevik ve hizli.

Defansta gomulme olayida takimin sistemiyle alakali,su andaki Galatasarayin sisteminde,Riijkarda Toramani istermisiniz deseler bence dusunmeden isterim der. Besiktasin oynadigi sistem yuzunden bu kadar defansa gomuluyor takim.Aksine agir ve uzun oyunculardan kurulu takimlar aslinda geri gomulur.

Mesela Chelsea, Barcelonaya gore defansi daha geride kuran takim Cunku Terry var.Yada Puyol gibi bir oyuncu yok, Barcelona ve Ispanya Milli takimi ileride kuruyor cunku Puyol gibi cabuk ve supurucu bir oyuncu var.

tearkan
15.Kasım.2009, 14:52

bu durum oyuncu özellikleriyle değil de iki ayrı teknik direktörün oyuna bakışıyla alakalı sanki..

perpetua
15.Kasım.2009, 17:04
Tam tersini dusunuyorum,cabuk ve cevik bulmak daha zor. Uzun ve guclu oyuncu cok var.En basitinden Turkiyeye bakalim bu boyle. Servet,Gokhan zan,Ferrari,Lugano(cok uzun olmasada) uzun ve guclu oyuncular. Aslinda hem uzun,hem cevik olunca dunyada daha buyuk takimlarda oynuyorsun zaten.Mesela Ferdinand. Daha kisa ve cevik oyunculari cikartmak daha onemli,Emre Gungor,Toraman,Song Turkiyede daha azinlikta oyuncular,Dunyadada bu boyle.
Toraman tipinde en onemli ornek Puyol,biraz ucuk bir ornek olabilir ama dunyanin en iyi 1-2 savunma oyuncusundan birisi.Ama puyol tipinde cok fazla oyuncu yok,cevik ve hizli.

Defansta gomulme olayida takimin sistemiyle alakali,su andaki Galatasarayin sisteminde,Riijkarda Toramani istermisiniz deseler bence dusunmeden isterim der. Besiktasin oynadigi sistem yuzunden bu kadar defansa gomuluyor takim.Aksine agir ve uzun oyunculardan kurulu takimlar aslinda geri gomulur.

Mesela Chelsea, Barcelonaya gore defansi daha geride kuran takim Cunku Terry var.Yada Puyol gibi bir oyuncu yok, Barcelona ve Ispanya Milli takimi ileride kuruyor cunku Puyol gibi cabuk ve supurucu bir oyuncu var.

Anlatmak istedigim cok basitti esasinda.

Servet ve Gokhan. Bu ikisi de hem yavas, hem de pozisyon almayi bilmeyen oyuncularsa (ki bence pozisyon almayi bilmiyorlar), o zaman bunlarin defansi ileride kurabilmesinin imkani yok. Ofsayt taktigi de yapamazlar, kacirdiklari rakiplerin hepsi de topu filelere birakir.

Durum bu mu?

Hayir degil. Hizlari duserse, cok iyi pozisyon aliyorlar demektir degil mi? E peki cok iyi pozisyon aliyorlar mi? Bence alamiyorlar. Bu nedenle de arkalarina kacirdiklari oyunculari hizlari sayesinde yakalamak zorundalar. Veya Galatasaray orta sahada muazzam bir baski uyguluyor ve rakibe top gostermiyor. Bu da degil.

Not: Servet'in hizli oldugunun en guzel ornegi, gozumun onunde Youla ile yaptigi kosu idi. Gercekten aralarinda muazzam hiz farki olsa, Servet rahatlikla Youla'dan fark yerdi. Ama kafa kafaya gitti, bununla kalmadi Youla topu kontrol edene kadar Servet Youla'nin actigi kisa mesafeyi kapatti ve topu uzaklastirdi.

perpetua
15.Kasım.2009, 17:09
bu durum oyuncu özellikleriyle değil de iki ayrı teknik direktörün oyuna bakışıyla alakalı sanki..

Mustafa Denizli 20 yildir Turkiye'de ofansif futbol oynanmasi gerektigini savundu. 20 yildir da ofansif futbol oynatti her takima. Taa ki bu seneye kadar.

Bunun nedenlerini de cozmek lazim. Acaba hangi oyuncular ne yapamiyor da Denizli bu karari vermek zorunda kaldi.

Ayni sekilde Rijkaard elindeki oyunculari en dogru sekilde kullanmak zorunda. Biz de gordugumuzu yorumluyoruz sonucta.