PDA

View Full Version : Potansiyel tutarsızlıkları ?

Ahmet Göktaş
13.Kasım.2009, 14:23
Arkadaşlar konunun nereye açılacağına karar veremesem de burayı en uygun olarak düşündüm.

Öncelikle fanatik diyebilirsiniz , ne derseniz diyin fakat , ben araştırmada Galatasarayın inanılmaz şekilde "dream team" yapıldıgını düşünüyorum.Öncelikle ilk sezon Galatasaray ile kadroyu korudugunuz ikinci sezon oyuncuları şu şekilde elden çıkartmak mümkün.

Franco- 12 Milyon
Elano 25 milyon
Arda - 25 milyon
Keita 11 Milyon
Kewell - 8 milyon
Lincoln -6 milyon
Baros - 12-13 milyon
Ayhan 8 milyon

koyu olarak yazdıklarımın tamamen abartı olacağını düşünüyorum. Hadi Ardanın 15-20-25 arası gideri oalbilir tabiiki.Baroşta yaşlı değil ve formunun zirvesinde o fiyata gidebilir.

Keita Galatasarayın en pahalıya gidebilecek futbolcuarından birisi zaten. O da o fiyata gidebilir.

Fakat Franco 12 milyon'a gitmesi hangi mantıkladır ?
Ayhan'ın 8-10 mmilyona satıldıgına bizzat tanık oldum.
Elano bu yaşından sonra ağzıyla kuş tutsa 25 milyon etmez.Bunu herkes kabul ediyordur sanırım.Keza Kewell.

Lincolnü 10 milyona kadar satabiliryorsunuz nasıl oluyorsa.Bunlar gerçekçi midir ? Ve ya ne kadar gerçekçidir ?

Geliyorum Fenerbahçeye ,

Özer Hurmacı'nın potansiyeline bakayım dedim.Birden şok oldum.Berkin Arslan denen Galatasarayın alt yapısındaki oyuncunun PA 168 :S.

Özerin 156.

Bana Özer şimdiye kadar ne yaptı diyebilirsiniz, Emre Çolak ve Berkin Arslan 168 Pa'yı hakedecek ne yaptı ?

Batuhan Karadeniz, Türkiyede Genie ile bir potansiyel sıralaması yaptırttım.

Batuhan Türkiyede en potansiyelli oyuncular arasında 28.sırada. Bu ne kadar gerçekçi ? Batuhanın şu ülkede en gelcek vaad eden 5 oyuncu arasına rahatlıkla gireceğini Fenerliside , Galatasaraylısıda kabul eder sanırım.

Ali Helvacı Batu'dan daha potansiyelli.

Gelelim Emre Güngör'e , belki PA değeri normal olabilir ancak , sıralamada Serdar Özkanın daha gerisinde , Yani Serdar daha potansiyelli. Size göre Serdar Özkan ne yaptı şimdiye kadar da Euro 2008'de oynayan Emre Güngör'den daha fazla PA değeri aldı.

Sanıırm İBrahim Kaş'ı elleyemiyorsunuz ama , eğer siz yapıyorsanız diye söylüyorum , İbrahim Kaş'ın 152 PA almasyı pek mantıklı durmuyor bence.Üstelik yaşı çokta genç olmayan ve şuana kadar birşey gösterememiş bir oyuncu için.Fakat yine söylüyorum eğer İspanyolalrr yapıoyrsa kusura bakmayın.

Ayrıca finans olarak BJK ve GS'nin kasaısnda ilk sezon 2 şer milyon bulunuyor, Antepin 2.5 . Bence bu 2 takım ne kadar transfer yaparlarsa yapsınlar , kasalarında her zaman Antep gibi takımlardan daha fazla parası vardır.

Fakat yanlış bir tez olabilirde ısrarlı değilim finans konusunda :)

Fakat en yuakrıda belirttiğim oyuncuların bu değerlere gitmesinin bir açıklamasnı bekliyorum.

Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

brotha
13.Kasım.2009, 14:29
Ben bu konu icin mesajimi Gokhan Zan topiginde yazmistim tekrar yaziyorum,

Abi aslinda sizin yapma nedeninizi bir cok defa aciladin ve bencede mantikli ama bu oyunun formatiyla pek uyusmuyor ve ortaya gercek olmayan seyler cikiyor. Mesela zaten oyunda bir oyuncu key player ise ve (Orn.) 3 m euro tahmini degeri var ise 3-4 katina anca alinabiliyor.Birde tabi ligin,takimin, oyuncunun reputation ina gore artip azalabiliyor.

Ama Turkiyeyi ele alirsak , Sercan Yildirim icin Bursaspor 8 m euro deger biciyor diyelim sizde bu yuzden oyuna 8 m euro olarak girdiniz.Ama Sercan oyunda Bursasporun key player veya as oyuncusu oldugu icin 15 20 den asagi gitmiyor. Arkadaslarimin oyununda boyle orneklere cok rastladim.Objektif bakiyorum ve Sercan Yildirimin 8-9 dan yukariya bir fiyata transfer olmasi cok cok cok zor 15-20 ye gitmesi imkansiz otesi.Tabi buyuk konusmamak lazim ama hayatimda gormedim bir turk futbolcusunun boyle bir transferini.

Keza Arda, ikinci sezon oyunda 25 m euro Barcadan transfer teklifi aliyor,ben yine 15 m eurodan fazla transfer olabilecegini dusunmuyorum(bunu tartisma cikarmak icin soylemiyorum) ki Arda su anda en buyuk potansiyelli Turk oyuncusu.

Elano mesela,en iyi donemlerinde bile Man City den yukariya gidememisken, arkadasimin oyununda yine 20 m euro civari 2. sezon Barcadan transfer teklifi aldi.

Ayhan Akman sanirim bir kariyerde gormustum 8-9 milyon transfer teklifi aliyor,Leo Franco yine forumda gordum 12 m euroya Madride Transfer oluyor.Madride transfer olmasi ayri bir sacmalik,12 m euro ayri bir sacmalik.Hele Lincoln her oyunda 3-4 m a gidiyo kesinlikle en az, 500 bin eurodan yukari cikmamasi gerek.

Su anda gecen seneye kadar Turkiye Liginde oynayan en iyi stoper dedigim Lugano bile sozlesmesi bitmesine ragmen istedigi maasi alamadigi icin Fenerbahcede kalmak zorunda kaldi.

Su ulkede yurt disinda iyi bonservis bedeliyle gidebilecek kac oyuncu var bi sayiyim ve kendime gore maksimumlarini sayiyim.Hepsi varsayimdir benim fikrimdir,katilan katilir katilmayan katilmaz.

Elano, 8 den yukari cikmaz gercekten iyi oyununu ortaya koysa bile.

Keita, yurt disina satilabilecek en pahali oyuncu olabilir kendisi o da en fazla 10-11 m euroya gider ,

Arda Turan, Ardada en iyi oyununu oynasa bile Turk dezavantaji yuzunden en fazla ,15 m luk bir teklif alir

Servet, zaten en tepedeki doneminde bile 8 m a satilacakken yatti transfer

Baros, 2 senedir ust duzey performans gosteren Barosda en fazla 6-7m teklif alir.

Bobo, benim icin cok ozel oyuncu olmasina ragmen 5 m euro teklif alirsa opup basimiza koyalim, yasi genc bence 5 m euroya satilacak bir oyuncu degil ama realist olalim daha fazlasini kimse vermez.

Holoskoyu 5 m euro arti 2 oyuncuya aldik ama yine avrupadan isteyen olursa 6-7 den fazlasini vermez.

Delgado, maksimum 3-4 m euro verirler satmak istesek,

Sivok, bu oyununu calismasini devam ettirirse Besiktasa en cok bonservis bedeli kazandirabilecek oyuncu Ferrari ile,1-2 sene sonra Servet gibi en tepesine gelebilirse onada 8 m euroluk bir teklif gelir belki.

Ferraride en iyi donemlerinden birisini yasiyor, bu devam ederse edecegi en fazla 8-9 m eurodur.

Guiza da , Ispanyol milli oyuncusu etiketi ve 14 m euroluk transferine ragmen Fenerbahce satmaya kalksa 8-9 dan fazlaya alici bulamaz,

Mehmet Topuz zaten 9 m euroya transferini herkes biliyor,en iyi oyununu oynasa bile Fenerbahce yine kar yapamaz satmak istese,

Lugano belki boyle devam eder ve piyasa yapar ise Ferrari gibi bir bedele istenebilir ama bosken bile halini gorduk,

Volkan Demirel, tartismasiz en iyi kaleci Turkyiedeki ve kimse ona 5-6 m euro bile vermez bence,

Santos, Brezilya milli takiminda oynuyor ve piyasasi var o da heralde gitse gitse 7-8 civarina gider .

Daha da uzun yazardim ama zaten uzun oldu :) Turkiyede en one cikan ve ilerde satilma potansiyeli olan oyuncularin alabilecegi degerler bana gore bunlar.

Oyunda bu sorunun cozulmesi gerek bence.

Oghuse
13.Kasım.2009, 14:49
Potansiyel konusunda - değer alan oyuncuların potansiyelleri rastgele atanacağı için çok takılmamak gerekir yani bir başka oyunda Batuhan'ın PA'sı daha yüksek olabilir.

KaPaLı
13.Kasım.2009, 14:50
Oğuz - PA vermek çözümmü sence ? Aydın Yılmaz ne yaptıda şimdiye kadar 158 PA veriliyo.

Galatasaray'ın altyapısındaki bütün adamlar -9 - 8.

Üstteki değerlerle bu adamları alacak 1 tane takım yok yeryüzünde.

Ahmet Göktaş
13.Kasım.2009, 14:52
Potansiyel konusunda - değer alan oyuncuların potansiyelleri rastgele atanacağı için çok takılmamak gerekir yani bir başka oyunda Batuhan'ın PA'sı daha yüksek olabilir.

Bunu bilmiyordum gerçekten de.

Yani başka bir oyunda mesela batuhanın PA değeri 160 olabilir mi ? Yani -9 (140-160 arası sanırm) arasındaki rakamları rastgele mi veriyor oyun ?

KaPaLı
13.Kasım.2009, 14:54
- PA'lı oyuncular her oyunda farklı bir PA düzeyinde çıkar. Random verilen özelliklerde böyle. Bende finsihing 20 çıkarken sende 5'te olabilir. Rakamlar sallama olarak verilmiştir.

EL-Hadji
13.Kasım.2009, 14:56

Oğuz çok doğru birşey söylemiş. Arkadaşım bilgi olmadan yorum olmaz. Batuhan -9 palı oyuncularımızdan biridir. Ali Helvacı -8 pa' lıdır. Ali Batuhan' dan daha potansiyelli değildir oyunda. Berkin Arslan eksili bir pa aldı. Özer' i yıllardır biliyoruz set pa verdik. Berkin henüz 92 li set pa veremeyiz. Bunu vermediğimizden dolayırasgele 168 değeri çıktı. Ne demek ne yaptı da Özer' i geçti? Potansiyel arkadaşım bu gelecek vaadeden oyuncular düşük verelim de ileride bir tane Türk oyuncu çıkmasın mı?

Oghuse
13.Kasım.2009, 14:59
Şu değerler konusunu bende daha önce bildirmiştim çok tutarsız gelmişti bana da.Ama o değerler demo içindi henüz FM 2010 elime geçmedi oynamaya başlamadım.
- PA konusu gençlere verilebilecek tahmini değer için en mantıklı çözüm ve de bu değerler genç milli takımlarda ki oyuncuların potansiyel ortalamasına göre hesaplandığında -8'in Türkiye ligi için iyi bir oyuncu olacak dememiz yanlış olmaz. Aydın konusunda Galatasaray araştırması daha iyi cevap verebilecektir İsmail..

Bunu bilmiyordum gerçekten de.

Yani başka bir oyunda mesela batuhanın PA değeri 160 olabilir mi ? Yani -9 (140-160 arası sanırm) arasındaki rakamları rastgele mi veriyor oyun ?

-9 ile 150-180 arası bir değer alabilir..Oyun rastgele atıyor.

KaPaLı
13.Kasım.2009, 15:01
Kimse zaten böyle olmasın demiyo. Ama X takıma bol bol dağıtırken Y takıma azar azar verilmesin.

Oyunda Fenerbahçe ilerleyen sezonlarda 5-6 arası gidiyo sürekli. Galatasaray sattıkları adamlarla finansını kuvvetlendiriyo gelene gidene acıması yok. Veya Alt yapıdan çıkan adamları çıkarıyolar yine ilerliyolar.

Ve hala inatla Aydın'ın Özer'den yüksek PA almasını haklı çıkarmaya çalışıyosunuz.

Ahmet Göktaş
13.Kasım.2009, 15:01
Oğuz çok doğru birşey söylemiş. Arkadaşım bilgi olmadan yorum olmaz. Batuhan -9 palı oyuncularımızdan biridir. Ali Helvacı -8 pa' lıdır. Ali Batuhan' dan daha potansiyelli değildir oyunda. Berkin Arslan eksili bir pa aldı. Özer' i yıllardır biliyoruz set pa verdik. Berkin henüz 92 li set pa veremeyiz. Bunu vermediğimizden dolayırasgele 168 değeri çıktı. Ne demek ne yaptı da Özer' i geçti? Potansiyel arkadaşım bu gelecek vaadeden oyuncular düşük verelim de ileride bir tane Türk oyuncu çıkmasın mı?

Abi ilk önce şunu belirteyim, GENİE ile yaptım sıralamayı , Ali Helvacı Potansiyel sırasında Batu'dan daha yukarıda çıktı.Yani daha potansiyelli.

Ama şu - Pa meselesi sebebiyle olabilir.

Fakat neden yanlış anladın ki hemen.Ben kimseye yüksek pa vermeyin felan mı demişim acaba yazıda ?

eXcitinG
13.Kasım.2009, 15:12
Bende GaLatasaray iLk sezonu 7.

İkinci sezonu da 5-6 arasında bir yerde tamamLamak üzere.

Dediğiniz adamLarın hiç birisini o paraLara sattığını görmedim.

GaLatasaray bende LincoLn ü 2 miLyon Euro gibi bir fiyata sattı. Baros u da ikinci sezon basında 4,5 a satıp yerine 8 e GuiLherme yi aLdıLar.

Ama şu bir gerçek, oyunda dikkat ettim GaLatasarayı ın AS kadrosunda Serdar EyLik, Emre çoLak gibi adamLar daha iLk sezonun ortasından itibaren oynamaya başLadıLar ve banko 11 oyuncusu oLduLar. DeğerLeri de 10 ve üzeri biryerLerde.

Oghuse
13.Kasım.2009, 15:13
Kimse zaten böyle olmasın demiyo. Ama X takıma bol bol dağıtırken Y takıma azar azar verilmesin.

Oyunda Fenerbahçe ilerleyen sezonlarda 5-6 arası gidiyo sürekli. Galatasaray sattıkları adamlarla finansını kuvvetlendiriyo gelene gidene acıması yok. Veya Alt yapıdan çıkan adamları çıkarıyolar yine ilerliyolar.

Ve hala inatla Aydın'ın Özer'den yüksek PA almasını haklı çıkarmaya çalışıyosunuz.

Bahsettiğim üzere olabilir İsmail.. X ve Y takımların gençlerinin farklı potansiyelde olma sebebi bahsettiğim milli takım ortalamalarında ötürü olabilir ki Galatasaray'a verilen -8 veya -9 toplam oyuncu sayısı 9 bu sayı Fenerbahçe'de ise bu rakam sanırım 5 bahsi geçtiği şekilde Galatasaray'ın bu 9 adamı satarak bu kadar kara geçme sebebi ne olabilir onu tartışmak gerekir..

PesimiSTyLa
13.Kasım.2009, 15:16
Elano, Keita, Leo üçlüsü yeni transfer olduğu için ilk aşamada geldikleri takımın araştırmacısı tarafından yapılıyorlar. Keita hariç 2si etmez tabi o kadar. yalnız Elano oyunda TSLde şov yapıyor. Özellikle oyundaki uzun şut bugundan dolayı her maç golü vardı benim oyunumda. 26küsür gol attı, abartmıyorum 20ye yakını +25 metreden. Bu müthiş performanstan sonrada teklif alması normal. Yapay zekanın kaleci fetişi var zaten. Nerede bi kaleci satılık olsa damlıyorlar. 12 etmez tabi o da.

Arda - 25 milyon- eder.
Kewell - 8 milyon - babalar gibi eder.
Lincoln -6 milyon - sen 6yla kazıklanmışsın. 12 ye satan var :) Bu konuyu bilmiyorum ömer abi açıklar onu heralde.
Baros - 12-13 milyon- edebilir.
Ayhan 8 milyon - hiç etmez. Baştan 140 ca alamaz ayhan bence. en fazla 135 alır bana göre. Bu arada ayhan konusunda da ben kazıklanmışım, 2ye satmıştım.

Ahmet Göktaş
13.Kasım.2009, 15:18
Kewelle bu yaşından sonra bir takımın 8 milyon pound gibi bir rakam verebileceğine inanıyor musun abi :)

EL-Hadji
13.Kasım.2009, 15:21
Abi ilk önce şunu belirteyim, GENİE ile yaptım sıralamayı , Ali Helvacı Potansiyel sırasında Batu'dan daha yukarıda çıktı.Yani daha potansiyelli.

Ama şu - Pa meselesi sebebiyle olabilir.

Fakat neden yanlış anladın ki hemen.Ben kimseye yüksek pa vermeyin felan mı demişim acaba yazıda ?

Tabi eksi pa' dan dolayı. Ek olarak Batuhan' ın profesyonellik özelliği düşük gerçi Ali' nin de düşük. Profesyonalizm özelliği pa ya ne kadar çabuk ulaşabileceği ne kadar çok prof futbol kariyerini sürdürebileceğine işaret eder.

PesimiSTyLa
13.Kasım.2009, 15:25
Veren olur, olmaz ama değeri odur. Hadi 7 olsun senin güzel hatrına :) Kewell 4 milyona satılacak adam da değil yani.

perpetua
13.Kasım.2009, 18:41
yalnız Elano oyunda TSLde şov yapıyor. Özellikle oyundaki uzun şut bugundan dolayı her maç golü vardı benim oyunumda. 26küsür gol attı, abartmıyorum 20ye yakını +25 metreden.

Dikkat ettiyseniz oyunda savunma oyunculari yeterince baskili oynamiyor. Vucutlarini pek kullanmiyorlar. Bu da bu tip uzaktan sutlara imkan veriyor. Bos bulunca bu tip oyuncularin uzaktan gol bulmasi gayet dogal. Mesela bakiniz Misimovic.

9.2'de bu biraz daha duzelir.

perpetua
13.Kasım.2009, 18:58
Su anda Gaziantep ile Alternatif Turkiye Ligi'ni oynuyorum.

Galatasaray ile Besiktas 13 macta 20 puanda. Fenerbahce ayni macta 25 puan, Bursaspor ayni macta 29 puanda.

Testlerde, gecen yil oldugu gibi, her takimin basarili oldugu zamanlar oldu, basarisiz oldugu zamanlar oldu. Zaman zaman Galatasaray 4. veya 5. bitirdi, zaman zaman Fenerbahce zaman zaman Besiktas boyle bitirdi ligi.

Bazen Fenerbahce 10 puan fark atti ikinciye, bazen Besiktas fark atti, bazen Galatasaray fark atti. Bunlar oyunda pekala olabilen seyler.

Galatasaray "dream team" seklinde yapilmadi. CA'si belli. Stamina'si 7 olan bir oyuncuyu tempo, hiz ve sureklilik gerektiren EPL liginin bir takimi buyuk para verip aliyorsa, bu arastirma hatasi degil, bu oyun hatasidir. Hatta gecen yilki Kewell ile bu yilki Kewell arasinda pek fark olmadigi da bir gercek. Kewell'in Galatasaray'dan satilmasinin nedeni de gayet basit. Kewell'in istedigi kontrati Galatasaray veremiyor ve satmak zorunda kaliyor.

Ayhan'in o fiyata satilmasi kesinlikle yanlis. Reputation degerinin daha dusuk olmasi gerekiyor. Ama tabii bu demektir ki Turkiye'de milli takim siralamasinda Ayhan'in gerisindeki her oyuncu icin reputation'in dusmesi gerekir.

Franco'ya yaptigimiz tek degisiklik 170 olan PA'yi daha makul 150'ye indirmek.

Elano'nun yuksek fiyata satilmasi da 159 olan CA'si ve Brezilya milli takimina cagirilmasi icin gerekli olan reputation degerine bagli. Uzun sozlesmesi olan Elano'nun Galatasaray'dan (hem de iyi performans gostermisse) kopartilmasi icin yuksek bedel istenmesi gayet dogal.

Fiyatlari oyundaki performans belirliyor. Gercek hayattaki performans ise gercek hayattaki fiyatlari belirliyor. Bu ayirimi yapmak gerekli.

Not: Potansiyel olarak bir stoper ile bir kanat oyuncusunu karsilastirmak pek dogru degil. Normalde zaten bir stoper'in CA'si, bir kanat oyuncusunun CA'sindan daha dusuk olur (bu baglamda PA da).

Mesela oyunda en yuksek CA sahibi ofansif oyuncular Ronaldo/Messi/Kaka 190 CA.
Defansif oyuncu ise Ferdinand ve CA 180.

Melekovic
13.Kasım.2009, 20:11
Sevgili kardeşlerim öncelikle evet GS konusunda genç oyunculara verilen CA PA tutarsızlığı ve diğer takımlara az verilmesi konusunda haklısınız.

Diğer konuya gelince ,araştırmacıların yaptığının gerçek etkisi şu anki yama halindeki oyunla gözlenemez çünkü lig sisteminin yapay zekası zayıf, sıralamaların bu şekilde olması CA PA ların düzgün verilmesinden kaynaklanmıyor.Gelecek yama çıksın bi bakalım.

Yoksa diğer liglerde de öyle garip durumlar söz konusu.15 maçta Inter 9. Milan 11. Fio 7. olabildiği gibi Juve lider, Roma ise 5. durumda beraberlik uzmanı,tek yenilgisini aldığı takım Milan o da 8-0 :D :D :D. Benim oynadığım takım averajla ikinci ki Atalanta o kadro ile bunu nasıl başarabiliyor :D :D :D 3. takım Siena 4. takım Napoli.

Yani hemen hemen tüm liglerde araştırmacılar eksik de yapsa fazlada yapsa bunun etkisi oyunun şu nki durumuyla belli olmaz çünkü oyun ağır hasta ibr durumda.

Geçen senekinde bariz belli oluyordu son yama ile birlikte hangi takımın ne kadar abartıldığı, GS altyapısı ile coşuyordu,Fenerbahçede yapılan hata ve alt yapı zayıflıgından ötürü hem yabancı doluyor hem alttan adam gelmiyordu, Beşiktaş da havlu atıyordu ama mübarek benim tuttuğum takım Galatasaray bıraksanız sonraki tüm sezonları alabilecek durumdaydı.

Neydi 10.2.0'a bakacağız dünya lig standardlarına ,eğer onlarda oturtuğu zaman daha iyi tartışırız kim abartıldı ya da kim abartılmadı diye.

brotha
13.Kasım.2009, 20:27
Dediğiniz adamLarın hiç birisini o paraLara sattığını görmedim.

GaLatasaray bende LincoLn ü 2 miLyon Euro gibi bir fiyata sattı. Baros u da ikinci sezon basında 4,5 a satıp yerine 8 e GuiLherme yi aLdıLar.

Ama şu bir gerçek, oyunda dikkat ettim GaLatasarayı ın AS kadrosunda Serdar EyLik, Emre çoLak gibi adamLar daha iLk sezonun ortasından itibaren oynamaya başLadıLar ve banko 11 oyuncusu oLduLar. DeğerLeri de 10 ve üzeri biryerLerde.

abi bilgisayar futbolculari o fiyata saticak zekayi kullanamiyor demekki,eger kullanici olursa galatasarayin basinda cok rahat satabiliyor.

Ayrica iste Serdar Eylik,emre colak gibi adamlarin ilk sezonun ortasindan oynamasi oyunun sacmaligi ,arastirmayla ilgisi yok diye dusunuyorum.Potansiyelleri yuksek tutunca oyun kafadan oynatiyor.

Arda - 25 milyon- eder.
Kewell - 8 milyon - babalar gibi eder.
Lincoln -6 milyon - sen 6yla kazıklanmışsın. 12 ye satan var :) Bu konuyu bilmiyorum ömer abi açıklar onu heralde.
Baros - 12-13 milyon- edebilir.
Ayhan 8 milyon - hiç etmez. Baştan 140 ca alamaz ayhan bence. en fazla 135 alır bana göre. Bu arada ayhan konusunda da ben kazıklanmışım, 2ye satmıştım.

Arda kendiside soyledi Turk olmasi kendisi icin buyuk dezavantaj,bundan dolayi ben Ardanin yurt disindan maksimum 15 milyon euro teklif alabilecegini dusunuyorum.Bir tane buyuk miktarda Turkiyeden Yurt Disina transfer olan futbolcu sayamazsiniz.

Emre Belozoglu en iyi en genc zamaninda bedavaya gidebildi,Tuncay keza oyle,Hakan Sukur cok buyuk bir bonservis bedeline gitmedi sanirsam,Okan Buruk bedava,Hamit bile Almanya dogumlu olmasina ve Turkiyenin en iyi oyuncusu (bana gore ) olmasina ragmen sozlesmesi bittiginde degistirdi takimi,Nihat en gelecek vaadeden oyuncuydu Ispanyada sov yapti ama 5 milyon euroya gitti,Ilhan Mansiz en iyi zamanlarinda Japonyada o da futbol disi sebeblerden 5 m euroya,Avrupada en basarili oyunculardan birisi Tugay fazla bir ucrete gitmedi...Daha cok sayilir.

Birde Turkiyeden yurt disina giden ve iyi bonservis bedeli kazandiranlara bakalim yakin tarihte,

Okocha,Balic,Carew,Anelka... Dikkat ettiysek hepsi yabanci ve ilk ikisi burda parladi,son ikisi zaten unluydu ,sakatligi yoktu ve burayi geri donus olarak kullandilar.

Yukaridaki sebepler yine gidebilecek potansiyeldeki yabancilar icinde gecerli.Kewell,bu saatten sonra geri donusu cok zor olur,yasi fazla,hastaligi var ,Maksimum 4-5 m euro edebilir cok iyi oynasa.

Baros ,en fazla Carew fiyatina gider 8-9 m euro zaten bir aralar Baros -Carew takasi olmustu bunu baz alabiliriz,

Elano belki geri donusu olabilir o da Anelka gibi eder,10 olur maksimum.

Keita en buyuk donusu yapabilecek oyuncu 15 e kadar yolu olabilir.

Galatasaray "dream team" seklinde yapilmadi. CA'si belli. Stamina'si 7 olan bir oyuncuyu tempo, hiz ve sureklilik gerektiren EPL liginin bir takimi buyuk para verip aliyorsa, bu arastirma hatasi degil, bu oyun hatasidir. Hatta gecen yilki Kewell ile bu yilki Kewell arasinda pek fark olmadigi da bir gercek. Kewell'in Galatasaray'dan satilmasinin nedeni de gayet basit. Kewell'in istedigi kontrati Galatasaray veremiyor ve satmak zorunda kaliyor.

Ayhan'in o fiyata satilmasi kesinlikle yanlis. Reputation degerinin daha dusuk olmasi gerekiyor. Ama tabii bu demektir ki Turkiye'de milli takim siralamasinda Ayhan'in gerisindeki her oyuncu icin reputation'in dusmesi gerekir.

Franco'ya yaptigimiz tek degisiklik 170 olan PA'yi daha makul 150'ye indirmek.

Elano'nun yuksek fiyata satilmasi da 159 olan CA'si ve Brezilya milli takimina cagirilmasi icin gerekli olan reputation degerine bagli. Uzun sozlesmesi olan Elano'nun Galatasaray'dan (hem de iyi performans gostermisse) kopartilmasi icin yuksek bedel istenmesi gayet dogal.

Fiyatlari oyundaki performans belirliyor. Gercek hayattaki performans ise gercek hayattaki fiyatlari belirliyor. Bu ayirimi yapmak gerekli.

Yazdigim gibi Kewell en fazla 4-5 eder o bile zor,Franco bu saatten sonra bonservis ile baska kulube gidebilecegini bile dusunmuyorum,Ayhaninda Avrupaya bonservis ile gidecegini dusunmuyorum.

Elano icin ise kimse 15 ten fazla vermez, takimdan kopartilmaya yetmiyorsada gitmez. 15 e kadar teklife Galatasaray evet derse (tabi cok iyi bir oyun ortaya koyucak) ancak gider bence.GS bu teklifi kabul etmez ise Avrupada o fiyata cok oyuncu bulunur.

MetSel
13.Kasım.2009, 20:55
Bir de dikkat etdim, "genç milli takımımızda izledim Türkiyenin en potansiyelli oyuncusu, onun için şuna -9 şuna -8..." fln. Abi Türkiyenin en potansiyellisi, dünyanın deyil ki. -9 dünyaya göre. Dünyadakı -9larla karşılaştırınca Emre Çolağı Berkini fln anlaşılıyo. Merida -9, Wilshere -9, bilmem hiç izleyen oldumu preseason Arsenalle..

perpetua
14.Kasım.2009, 11:22
Bir de dikkat etdim, "genç milli takımımızda izledim Türkiyenin en potansiyelli oyuncusu, onun için şuna -9 şuna -8..." fln. Abi Türkiyenin en potansiyellisi, dünyanın deyil ki. -9 dünyaya göre. Dünyadakı -9larla karşılaştırınca Emre Çolağı Berkini fln anlaşılıyo. Merida -9, Wilshere -9, bilmem hiç izleyen oldumu preseason Arsenalle..

Bu oyuncularla karsilastirinca Turkiye'de hic bir oyuncu -9 etmez. :)

Ama tabii -9 alan oyuncu sayisini sifirlasak bu sefer Turk oyunculara yeterli potansiyel verilmiyor yazilmaya baslanacak.

Bu potansiyelleri tartismak yerine sive tavsiyem bu degerleri bilmeden oynamak. Bu degerleri bildigim icin oyun benim icin zevksiz hali aliyor. Ben bilmek zorundayim cunku arastirmayi yapanlardan birisiyim. Siz bilmek zorunda degilsiniz. Oyun icinde gorun kim ne oluyor, kim ne olmuyor.

-9 Potansiyel almis 185 oyuncu var.
Turkiye'de 5 oyuncu var. Sercan Yildirim, Necip Uysal, Emre Colak, Berkin Aslan, Batuhan Karadeniz.

Eger bunlardan 2 tanesi -8'e indirilecekse bence bunlar sirasiyla:
Batuhan ve Emre Colak olur.

Eger bunlardan 3 tanesi -8'e indirilecekse bence bunlar sirasiyla:
Batuhan, Emre Colak ve Necip Uysal olur.

Berkin'i ayiran, bu diger oyunculardan daha kucuk yasta olmasi. Sercan'i ayiran ise zaten mevcut haliyle -9 potansiyel'in hic de uzak gorunmemesi.

Daha once oyunculara yuksek potansiyel vermemizi isteyenlere soyledigimin aynisini tekrarliyorum. Elinizde editor var ve bu oyunculari farkli gormek istiyorsaniz pekala degistirebilirsiniz. Mesela ben kendi oyunumda degistirdim. :)

Turkiye'de oynayan en potansiyelli oyuncular denilince bu 5'li akila geliyor. Bunlar -8 almali diyorsaniz bu goruse saygim var. Ancak o zaman da yeterli potansiyel verilmemis diyenler ile sizleri basbasa birakacagim. :D

perpetua
14.Kasım.2009, 11:24
Sevgili kardeşlerim öncelikle evet GS konusunda genç oyunculara verilen CA PA tutarsızlığı ve diğer takımlara az verilmesi konusunda haklısınız.

Neden haklilar. Bunu biraz acsan ve yararli olsan sadece ici bos yorum yapmak yerine?

KaPaLı
14.Kasım.2009, 11:33
Turkiye'de oynayan en potansiyelli oyuncular denilince bu 5'li akila geliyor.

Muhammed Demir, Berkin'den daha iyi oyuncu olduğunu Milli takımda kanıtladı sanırım. Ama siz Berkin daha iyi diyosunuz. Benim hiçte aklıma bu bu 5 oyuncu gelmiyo.

Batuhan Karadeniz - Sercan Yıldırım laf etmem bile. Ama daha A takımda oynamamış Emre Çolak , Berkin -9 PA alıyosa buna itirazım olur. O zaman Muhammed Demir'de alsın. Furkan'da alsın.

perpetua
14.Kasım.2009, 16:49
Muhammed Demir, Berkin'den daha iyi oyuncu olduğunu Milli takımda kanıtladı sanırım. Ama siz Berkin daha iyi diyosunuz. Benim hiçte aklıma bu bu 5 oyuncu gelmiyo.

Batuhan Karadeniz - Sercan Yıldırım laf etmem bile. Ama daha A takımda oynamamış Emre Çolak , Berkin -9 PA alıyosa buna itirazım olur. O zaman Muhammed Demir'de alsın. Furkan'da alsın.

Furkan daha cok fizigi ile oynayan bir oyuncu. Ozellikle Furkan A2 takiminda bile ortalamanin altinda tenik ozelliklere sahip gorunuyor. Ancak A2 liginde fiziksel olarak zayif oyunculara karsi etkili oluyor. Mesela Galatasaray'da Anil Dilaver icin de durum ayni. PAF'da gecen yil ve bu yil gol kralliginda 3. sirada idi. Ama PA gordugunuz gibi -7.

Muhammet'in durumu da cok farkli degil. Iyi vuruslari var ve bunun yaninda yasitlarina gore daha gelismis fizigi var. Ancak ayagina top yakisan bir oyuncu demek oldukca zor. En azindan U17'de izledigim Muhammet bu izlenimi verdi.

Engin Bekdemir de var mesela U17 takiminda. Muhammet'den kat kat daha yetenekli bir oyuncu. Ama fiziksel olarak yeterince gelismemis oldugu icin 60 dakikadan sonra oyundan dusuyor ve cikmasi gerekiyor. Ama sag bek Okan Alkan 120 dakika bile sag tarafta gidip gelebiliyor, enerjisi ile katki yapiyor takima. Cok ust duzey teknik becerisi ile degil.

17 yasina gelmis, teknik gelisimi bundan sonra artik pek olmayacak oyunculardan bahsediyoruz. Bundan sonra ancak zihinsel ve fiziksel gelisim olursa olur. O da oyuncularin teknik direktorlerine ve kendilerine bagli.

Galatasaray alt yapisinda kaptan olan Cumhur var. On libero oynuyor, saga sola her yere yetisiyor. Mucadele etmekten kesinlikle kacinmiyor. Ama top kontorlu cok zayif. Onu A takima cikartip oynatsan her verilen pasi sektirip rakibe teslim edecek gibi biz izlenim veriyor. Ama tabii bunu A2'de goremiyorsun Cumhur orta sahanin hakimi gorunuyor cunku tempo TSL'den bile zayif. Bakin PA -6. En iyi ihtimalle TSL'de ortalama bir oyuncu olabilir sekilde dusunulmus yani.

Berkin farkli birseyler gosteriyor da -9 aliyor. A2 ligi icin bile zayif fizigine ragmen sahaya ciktiginda topu alisi, takim arkadaslarina pozisyon yaratisi, girdigi verkaclarin hepsi bu cocukta is var dedirtiyor. Adam yetenekli. Izleyen gorebilir sanirim. Simidye kadar Muhammet mi seni daha cok etkiledi, Berkin mi diye sorarsan, Berkin derim. Bu zaten seni kim daha cok etkiledi, Hakan Sukur mu Hagi mi sorusunun cevabindan cok farkli olmaz. Veya Nobre mi, Alex mi? Veya Nobre mi, Delgado mu? Teknik becerisi yuksek olan oyuncu her zaman daha yuksek potansiyel sahibi olur. Bilhassa genc yaslarda.

Not: Necip de -9 aldi ama o da A takimda oynamadi. Batuhan'a da -9 PA'yi daha A takimda oynamadan vermistik. Sercan'a da.

brotha
14.Kasım.2009, 17:14
Abi Berkini izlemedim hic, sadece u17 macinda izledim. -9 diyorsan sen daha cok izlemissindir ve olabilir.Teknik becerisine hic lafim olmaz,ama cok erken bana gore -8 idealdir.Necip yillardir bagira bagira geliyorum diyor ama -9 u daha bu sene aldi.

Ama Berkin icin yasi daha genc su yuzden -9 alir derseniz ben katilamam,Batuhaninda yasi daha Sercandan genc ,Sercan kadar ispatlayamamissa o da -9 alir daha kucuk oldugu icin.

Dusmesi gereken oyuncu sayarken ilk 2 de Batuhani saymissin hayret ettim.Batuhan Turkiyede Sercan ile birlikte,Avrupada saydiginiz wilshere gibi isimler ile birlikte tek -9 pa alabilecek oyuncu eger digerleri dusurulucekse. Bunun aksini soylemek anlamsiz bana gore.

Herneyse 2 si dusmesi gerekirse ,3 u dusmesi gerekirsenin mantigi anlamsiz bence.Bu siralamayi boyle yaptigina gore demekki, su an Turkiyedeki en potansiyelli oyuncu Sercan Yildirim ve Berkin.Berkini 1 kere u 17 macinda izledim biraz. .Ama Batuhandan daha fazla potansiyeli olduguna inanmiyorum.

Necipde umit milli takimin banko oyuncusu ve kendisine sans vericek teknik direktor olursa Besiktastada 1-2 sene icinde Emre Belozoglunun ilk cikis ani gibi etki gosterecek bir oyuncu buna eminim.

Bana sorarsan 1-Sercan,2-Batuhan,3-Necip,4-Emre Colak,5-Berkin

perpetua
14.Kasım.2009, 17:53
Valla Necip'in yillardir bagira bagira gelmesini bilemeyecegim. Berkin 17 yasinda 46 defa milli olmus 14 golu var. U15'den beri milli.

Necip 18 yasinda 24 defa milli olmus, golu yok.

Necip ustelik bu 24 defa milli olmasinin 22 tanesini son 11 ayda kazandi. Berkin 2007'den beri milli takimlarda oynuyor ve ilgi cekiyor.

Yani birisi yillardir bagira bagira geliyorsa, bu Berkin. Taa Nazilli Belediyespor yillarindan. Bu arada Muhammet'in de 32 defa milli oldugunu, 26 gol attigini unutmayalim. Muhammet de daha bagira bagira geliyor yani.

Berkin icin erkense, Necip icin cok cok erken degil mi bu durumda?

Batuhan'a gelince. Bence Batuhan cok erken cikis yapip, daha sonra cok erken dusus yasayacak bir oyuncu. Is ahlakinin olmamasi bunun onemli bir parcasi. Ancak -9 olmazsa, -8 olur da kesinlikle diyemem. 155-160 civari gayet iyi bir PA sahibi olabilir pekala. Ancak 180 gibi degerler Batuhan icin bence zor gorunuyor. Ama o da olabilir, olabilecegi icin zaten -9 verildi. Tipki Berkin icin -9 verildigi gibi.

Biliyorsun ki genc oyuncular kolay kolay beni etkilemez. Berkin'in top teknigi beni etkiledi. Gecen yil Emre Colak bu kadar etkilememisti. Batuhan da. Sercan da. Necip'i 2 defa izledim. Iki defasinda da beni hic etkilemedi. Hatta cok zayif buldum. Ancak ozellikle genc oyunculari izleyen arastirmaci arkadas cok methediyor, bu nedenle de -9'a itiraz etmedim. Cunku az izledim. Umarim anlamli gelmistir. Berkin'i 3-4 defa izledikten sonra olur mu, olmaz mi konusuruz.

Ahmet Göktaş
14.Kasım.2009, 17:58
Ömer abi Muhammed'in -9 değil ama sanırım. Yani Genie ile bakıyorum da o kadar yüksek özellikleri olmuyor.

-9 değilse eğer neden değil diye merak ediyorum :D

Bu arada Cumali ancak bu kadar gerçekçi yansıtılırdı gerçekten.

sentugo
14.Kasım.2009, 18:40
Bence Muhammet'in pa da değilde ca da bir artış olması gerekirdi.. 80 ca.. hiç bir şey demek..

brotha
14.Kasım.2009, 18:54
Valla Necip'in yillardir bagira bagira gelmesini bilemeyecegim. Berkin 17 yasinda 46 defa milli olmus 14 golu var. U15'den beri milli.

Necip 18 yasinda 24 defa milli olmus, golu yok.

Necip ustelik bu 24 defa milli olmasinin 22 tanesini son 11 ayda kazandi. Berkin 2007'den beri milli takimlarda oynuyor ve ilgi cekiyor.

Yani birisi yillardir bagira bagira geliyorsa, bu Berkin. Taa Nazilli Belediyespor yillarindan. Bu arada Muhammet'in de 32 defa milli oldugunu, 26 gol attigini unutmayalim. Muhammet de daha bagira bagira geliyor yani.

Berkin icin erkense, Necip icin cok cok erken degil mi bu durumda?

Batuhan'a gelince. Bence Batuhan cok erken cikis yapip, daha sonra cok erken dusus yasayacak bir oyuncu. Is ahlakinin olmamasi bunun onemli bir parcasi. Ancak -9 olmazsa, -8 olur da kesinlikle diyemem. 155-160 civari gayet iyi bir PA sahibi olabilir pekala. Ancak 180 gibi degerler Batuhan icin bence zor gorunuyor. Ama o da olabilir, olabilecegi icin zaten -9 verildi. Tipki Berkin icin -9 verildigi gibi.

Biliyorsun ki genc oyuncular kolay kolay beni etkilemez. Berkin'in top teknigi beni etkiledi. Gecen yil Emre Colak bu kadar etkilememisti. Batuhan da. Sercan da. Necip'i 2 defa izledim. Iki defasinda da beni hic etkilemedi. Hatta cok zayif buldum. Ancak ozellikle genc oyunculari izleyen arastirmaci arkadas cok methediyor, bu nedenle de -9'a itiraz etmedim. Cunku az izledim. Umarim anlamli gelmistir. Berkin'i 3-4 defa izledikten sonra olur mu, olmaz mi konusuruz.

Abi Muhammetde bagira bagira geliyor belki Berkinde.Ben tersini soylemedim. Berkinin -9 olmasina itirazim yok ama Necipin ve Batuhanin -9 olmasina duydugun cekimserlige itirazim var. Necipin golunun olmamasi cok onemli degil, Berkin daha Necipe gore daha ofansif bir oyuncu karsilastirilmasi mantiksiz olur. Necibinde son 11 ayda milli takimda surekli oynamasi hic bir seyi degistirmez, yani Berkin 2-3 sene onceden milli oldu diye daha potansiyelli oldugunu mu gosterir bu ? Necipde 2 senedir Besiktas A takim kamplarinda 16 yasindan beri.

Berkin 46 defa milli olmus 17 golu var ise Batuhan 59 defa milli oldu 45 tane golu var. A milli takimda o yasinda ilk 11 basladi Sercan Yildirimdan bile daha once. Batuhan bana gore Sercan Yildirim kadar forma sansi yakalasaydi, su anda Milli takimda banko oynuyordu.O kadar cok sey beklediginiz Aydin Yilmaz ,Batuhanin ve Sercanin potansiyelinin yaninda cok asagilarda kalir bana gore.

Bu arada zaten iyi is ahlaki olsa simdi Real Madriddeydi :icon_biggrin:

MetSel
15.Kasım.2009, 00:48

Ama tabii -9 alan oyuncu sayisini sifirlasak bu sefer Turk oyunculara yeterli potansiyel verilmiyor yazilmaya baslanacak.

Bu potansiyelleri tartismak yerine sive tavsiyem bu degerleri bilmeden oynamak. Bu degerleri bildigim icin oyun benim icin zevksiz hali aliyor. Ben bilmek zorundayim cunku arastirmayi yapanlardan birisiyim. Siz bilmek zorunda degilsiniz. Oyun icinde gorun kim ne oluyor, kim ne olmuyor.

Turkiye'de 5 oyuncu var. Sercan Yildirim, Necip Uysal, Emre Colak, Berkin Aslan, Batuhan Karadeniz.

Berkin'i ayiran, bu diger oyunculardan daha kucuk yasta olmasi. Sercan'i ayiran ise zaten mevcut haliyle -9 potansiyel'in hic de uzak gorunmemesi.

Daha once oyunculara yuksek potansiyel vermemizi isteyenlere soyledigimin aynisini tekrarliyorum. Elinizde editor var ve bu oyunculari farkli gormek istiyorsaniz pekala degistirebilirsiniz. Mesela ben kendi oyunumda degistirdim. :)

Turkiye'de oynayan en potansiyelli oyuncular denilince bu 5'li akila geliyor. Bunlar -8 almali diyorsaniz bu goruse saygim var. Ancak o zaman da yeterli potansiyel verilmemis diyenler ile sizleri basbasa birakacagim. :D

Ağzına sağlık abi, gerçekçiliğinden dolayı kutluyorum seni :)! Oyuna verdiğiniz emeğinize sağlık!

perpetua
15.Kasım.2009, 01:02
Necip icin cekimserligin nedeni cok basit. Cok teknik bir oyuncu degil. Yani top kullanma becerisi ile one cikan degil, mucadeleciligi ile one cikan bir oyuncu.

Batuhan icin ise durum tamamen is ahlaki ile ilgili. Ama dedigim gibi -9'da sorun yok cunku profesyonelligi dusuk seviyede ve bu da oyuna bir heyecan katiyor. Batuhan'i adam edip basarili bir santrafor yapmak icin ugrasmak gerekiyor. Bu oyuncularin onemli takimlara transfer olmasi gerekiyor. Mesela Aydin Yilmaz icin de durum ayni. Bu nedenle de PA'larin biraz yuksek olmasi dert degil.

mkkadi
15.Kasım.2009, 17:05
Arkadaşlar burada yazılan mesajları okudum. Ve genel olarak gördüğüm GSnin abartılı yapıldığı hakkında mesajlar. Oyun kodundan kaynaklanan bir problem var ve bunu görmemek için taraflı olmak lazım. Şimdi sürekli oynattığınız oyuncu, kim olduğu önemli değil kötü oynamıyorsa çok değer kazanıyor. 1 yıl sonrada yüksek fiyatlara satıyorsunuz. Bu bir oyun hatası veya yanlış ayarlamasıdır. Evet Elano 25 etmez veya Kewell 8, franco 12 ama niye sadece GS örnekleri veriliyor. Sadece GSde mi var?

Bende Volkan 12M R. Madrid.
Lugano 13.75
Topuz 13 Villereal
Ferrari 12ye Roma. Bunlar sizce normal mi?
Batuhanın değeri 10.5 M. henüz 2. yıl.
Serdar özkan 9.25M
İsmail köybaşı 8M
30 yaşında Deividin değeri 7 Milyon, 29 yaşında 130CAlı Mustafa Sarpın değerinin 6-7Milyonlara yükselmesi sizce GSnin abartılması mı? Yoksa oyun kodundan kaynaklanan bir problem mi? batuhanın değer

BJK CA ortalaması ilk 16 138.81 ilk 11 143.27. FB için ilk 16 141.62 ilk 11 145.55. GS için ilk 16 141.44 ilk 11 146 ve GSda sanırım oynatılmayan Lincolnde var. Lincolnu çıkarırsanız CA ortalamaları 1 puan düşüyor. Görüldüğü gibi öyle aşırı farklar yok.

Ahmet Göktaş
15.Kasım.2009, 17:42
O dediklerinin açıklaması defalarca yapıldı.

Değerleri farklı , satıldıgı değerleri farklı birşey.

Bende Tabata 9 milyon euroya kadar çıktı değeri ama 3.4 milyon euroya portoya zor sattım 4 yıl taksitle.

Dediğiniz dğerler her oyuncuda yüksek nedense oyunun kod hatası olabilir. Ama o değerlere satamıyorsunuz her oyuncuyu.

anilton
16.Kasım.2009, 17:17

Eğer Emre Çolak,Berkin ve Necip -9 alıyorsa Soner Aydoğdu ve Furkan Özçal'ın da -9 alması lazım...

Bana göre -9 alması gereken iki isim var Türkiye'de: Sercan ve Batuhan...

Bunlara en yakın olabilecek isimlerde sırasıyla Soner,Necip,Furkan,Serdar,Emre,Muhammet,Berkin'dir ...

Tam anlamıyla söylemek istediğim Sercan ve Batuhan bu isimlerden açık ara öndedir.Onları ayrı bir kefeye koyuyorum.-9 alan Necip,Emre ve Berkin bunlardan daha alt seviyededir.Eğer bunlar -9 alıyorsa yukarıda saydığım isimlerde rahatlıkla -9 almalı...

Ama en mantıklısı Sercan ve Batuhan'ın -9 alması.Diğerlerinin -8 alması gibi duruyor...
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Necip icin cekimserligin nedeni cok basit. Cok teknik bir oyuncu degil. Yani top kullanma becerisi ile one cikan degil, mucadeleciligi ile one cikan bir oyuncu.

Ömer Abi Necip'i ya az izlemişsin ya da alıcı gözle izlememişsin...

Çünkü Necip'i izleyipte teknik bir oyuncu değil demek çok garip.Evet Necip top kullanma becerisi ile önplana çıkan birisi değil ama söylediğin gibi mücadeleciliği ilede önplana çıkan birisi değil.Necip bu iki özelliği aynı anda barındırdığı için diğerlerinden sıyrılıyor.Bu yüzden 18 yaşında U21 Milli takımında oynuyor...

KaPaLı
16.Kasım.2009, 17:47
Yanılmıyosam El-Hadji'nin yorumu vardı. Necip geçen senelerde daha çok mücadele ediyodu ama A2 liginde izlediğim Necip sürekli ofansa çıkan ve vucudunu kullanmaktan kaçınan oyuncu olmuş diye..

perpetua
16.Kasım.2009, 17:50
Eğer Emre Çolak,Berkin ve Necip -9 alıyorsa Soner Aydoğdu ve Furkan Özçal'ın da -9 alması lazım...

Bana göre -9 alması gereken iki isim var Türkiye'de: Sercan ve Batuhan...

Bunlara en yakın olabilecek isimlerde sırasıyla Soner,Necip,Furkan,Serdar,Emre,Muhammet,Berkin'dir ...

Tam anlamıyla söylemek istediğim Sercan ve Batuhan bu isimlerden açık ara öndedir.Onları ayrı bir kefeye koyuyorum.-9 alan Necip,Emre ve Berkin bunlardan daha alt seviyededir.Eğer bunlar -9 alıyorsa yukarıda saydığım isimlerde rahatlıkla -9 almalı...

Ama en mantıklısı Sercan ve Batuhan'ın -9 alması.Diğerlerinin -8 alması gibi
duruyor...

Gecen sene bu sekilde oldugu icin Turk oyunculara haksizlik yaptigimizi yazip durdu herkes. Ya onlar uzulecek, ya da siz. Gecen sene onlar uzuldu. Bu sene de siz uzuleceksiniz. Gelecek yil tekrar degerlendiririz. Daha az veya daha fazla oyuncuya -9 vermek istiyorsaniz, bunu editor ile yapabilirsiniz. Gelecekte ne olacagini hic birimiz bilmiyoruz. Bildigini iddia edenler bile bilmiyor. Biz bu sekilde degerlendirdik. Siz oynayip eglenmenize bakin.

Ömer Abi Necip'i ya az izlemişsin ya da alıcı gözle izlememişsin...

Çünkü Necip'i izleyipte teknik bir oyuncu değil demek çok garip.Evet Necip top kullanma becerisi ile önplana çıkan birisi değil ama söylediğin gibi mücadeleciliği ilede önplana çıkan birisi değil.Necip bu iki özelliği aynı anda barındırdığı için diğerlerinden sıyrılıyor.Bu yüzden 18 yaşında U21 Milli takımında oynuyor...Dogru.. ben cok izlemedim ancak ekipte izlemis arkadaslar var. Necip ne diyor bu konuda bir de ona bakalim..

Senin için "Geleceğin Frank Lampart'ı" yakıştırması yapılıyor. Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Kendini Lampart'a benzetiyor musun?
İnsanlar belki oyun içindeki anlık bir hareketten dolayı benzetmiş olabilir ama ben kendimi hiç Lampart'a benzetmiyorum. Bence hiçbir oyunculuk özelliğim ona benzemiyor.

Peki, kendini benzettiğin başka bir oyuncu var mı?
Aslına bakarsanız beni Mehmet Aurelio'ya çok fazla benzetiyorlar. Özellikle ön libero oynadığım zamanlarda, top kapma yönümün onun gibi iyi olduğu söylüyorlar. Ama ben yine de kendimi pek fazla benzetemiyorum.

Günümüz futbolunda orta saha oyuncularının oyunun iki yönünü de iyi oynayabilmesi isteniyor. Beklentiler çerçevesinde bir orta saha oyuncusu olarak kendinde eksik gördüğün ya da beğendiğin yönler neler?
Genelde defansif özelliklerimin iyi olduğunu söylerler. Rakipten top çalma özelliğim güçlü. Hücum yönüm de fena sayılmaz ama defansa göre sanırım biraz daha geliştirmem lâzım. Şut açısından da kendimi biraz eksik görüyorum. Ama tabii daha çok genç bir oyuncuyum ve eksikliklerimi gidermek, daha güçlü, daha iyi bir oyuncu olmak için sürekli çalışıyorum.

http://www.tff.org/default.aspx?pageID=286&ftxtID=7567 (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.tff.org%2Fdefa ult.aspx%3FpageID%3D286%26ftxtID%3D7567)

anilton
16.Kasım.2009, 18:12
Necip ben teknik değilim demiyor.Sadece hücuma biraz daha fazla katılmam lazım diyor.Doğrudur Necip'i izleyen herkes ilk olarak bunu söylüyor.Neden?Çünkü hücumda yararlı işler yapabilecek tenik kapasite var onda.Ama o asist yapmak,gol atma yerine tekniğini orta alanda,top dağıtmakta kullanmayı seçiyor...

perpetua
16.Kasım.2009, 18:33
Necip ben teknik değilim demiyor.Sadece hücuma biraz daha fazla katılmam lazım diyor.Doğrudur Necip'i izleyen herkes ilk olarak bunu söylüyor.Neden?Çünkü hücumda yararlı işler yapabilecek tenik kapasite var onda.Ama o asist yapmak,gol atma yerine tekniğini orta alanda,top dağıtmakta kullanmayı seçiyor...

Teknik tek bir ozellik. Teknik ozellikler, teknik ozellikler'in altindaki bir cok teknik ozellik. Bunun dripling'i var, ilk temasi, uzun sutlari, bitiriciligi, paslari vs. vs.

E.Cartman
16.Kasım.2009, 18:33
Ya benim anlamadığım PA meselesinde niye bu kadar çoşuldu her oyuncu full PA'sında oynıyacak diye bi kaide yok ki o oynadığı takımın imkanlarına da bağlı antremanlarına da bağlı yani 180PA'lı bir oyuncu illa 180e ulaşcak diye bi şey yok 170te de 160ta da tıkanabilir...

perpetua
16.Kasım.2009, 18:59
Ya benim anlamadığım PA meselesinde niye bu kadar çoşuldu her oyuncu full PA'sında oynıyacak diye bi kaide yok ki o oynadığı takımın imkanlarına da bağlı antremanlarına da bağlı yani 180PA'lı bir oyuncu illa 180e ulaşcak diye bi şey yok 170te de 160ta da tıkanabilir...

Anahtar nokta bu.

Eski oyunlarda oyuncunun potansiyeli varsa, buna erisiyordu. Artik bu hata yok ve oyuncunun potansiyeline erismesi hem oyuncunun kendisine, hem teknik direktorlerine, hem antrenman tesilerine hem de rassal faktorlere bagli.

anilton
17.Kasım.2009, 00:09
Teknik tek bir ozellik. Teknik ozellikler, teknik ozellikler'in altindaki bir cok teknik ozellik. Bunun dripling'i var, ilk temasi, uzun sutlari, bitiriciligi, paslari vs. vs.

İyi ya işte.Necip'in uzun şut ve bitiricilik hariç diğer teknik özellikleri iyidir...

MetSel
17.Kasım.2009, 01:37

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=1590099&postcount=19

Abi birak yazsinlar ne isterlerse, siz gerçekçiliği yansıtın yeter. :)

Prowler84
19.Aralık.2009, 04:38
Oğuz - PA vermek çözümmü sence ? Aydın Yılmaz ne yaptıda şimdiye kadar 158 PA veriliyo.

Galatasaray'ın altyapısındaki bütün adamlar -9 - 8.

Üstteki değerlerle bu adamları alacak 1 tane takım yok yeryüzünde.

Şu fanatiklikten vazgeçin artık! Ne demek bütün adamlar -9 -8 ?? Bu değerleri almak kolaymı? Dediğiniz gibi de -9,-8 kaynamıyor Galatasaray altyapısı. alan adamları da ne kadar tanıyorsunuz da laf ediyorsunuz anlamak mümkün değil.Örnek vermek gerekirse Beşiktaş altyapısında da en az GS kadar kaliteli oyuncular görebilmek mümkün oyunda.Bariz abartılan bir oyuncu da göremedim.Sadece Emre Çolak için -9'un fazla kaçtığını düşünüyorum.
Sırf bazıları mutlu olsun diye örneğin Berkin Arslan gibi bir değer -9 değil de -7 yapılsın, oyunu gerçekçilikten iyice uzaklaştıralım ama yeterki Galatasaray oyuncuları kötü olsun..yok böyle bi mantık!

Tek

DenizlispoR
19.Aralık.2009, 09:17
Şu fanatiklikten vazgeçin artık! Ne demek bütün adamlar -9 -8 ?? Bu değerleri almak kolaymı? Dediğiniz gibi de -9,-8 kaynamıyor Galatasaray altyapısı. alan adamları da ne kadar tanıyorsunuz da laf ediyorsunuz anlamak mümkün değil.Örnek vermek gerekirse Beşiktaş altyapısında da en az GS kadar kaliteli oyuncular görebilmek mümkün oyunda.Bariz abartılan bir oyuncu da göremedim.Sadece Emre Çolak için -9'un fazla kaçtığını düşünüyorum.
Sırf bazıları mutlu olsun diye örneğin Berkin Arslan gibi bir değer -9 değil de -7 yapılsın, oyunu gerçekçilikten iyice uzaklaştıralım ama yeterki Galatasaray oyuncuları kötü olsun..yok böyle bi mantık!

Tek
Bu ne biçim yorum yahu ?Ömer abi kaç defa diyecek araştırmaya katkısı olan yorum yapın diye.İnsanlar daha önce hiç izlemedikleri oyuncuların -9 aldığını görünce elbet ki tepki veriyor.PA değerini fazla görmek fanatiklik olmuş :confused:.O zaman eleştiri yapmayın fanatikliğe giriyor.Eski sayfalarda Ali Helvacı ile ilgili bir konu geçmiş.Ali Türkiye'nin en iyi teknik kapasiteli oyuncusu olabilir bence,Yusufu geçebilir :).Tek problemi fiziği.Fiziği de iyi olursa -9 almaması için bir sebep kalmaz bence.

Prowler84
19.Aralık.2009, 18:03
Bu ne biçim yorum yahu ?Ömer abi kaç defa diyecek araştırmaya katkısı olan yorum yapın diye.İnsanlar daha önce hiç izlemedikleri oyuncuların -9 aldığını görünce elbet ki tepki veriyor.PA değerini fazla görmek fanatiklik olmuş :confused:.O zaman eleştiri yapmayın fanatikliğe giriyor.Eski sayfalarda Ali Helvacı ile ilgili bir konu geçmiş.Ali Türkiye'nin en iyi teknik kapasiteli oyuncusu olabilir bence,Yusufu geçebilir :).Tek problemi fiziği.Fiziği de iyi olursa -9 almaması için bir sebep kalmaz bence.

Hiç izlemedikleri bir oyuncunun abartıldıgını yada kötü yapıldığını nasıl düşünebiliyorlar asıl sorun burda.Araştırmacılar tarafından izlenilmiş ve o şekilde değerlendirilmiş.Yıllardır burada araştırmaya birşey katmayan yorumları son vermek için çaba harcadık ve böyle devam edecek.Araştırmaya katkısı olmayan yorumları yapanlara söylemelisiniz bunları.

Knightmare
19.Aralık.2009, 18:40
sorun orada zaten. çoğu arkadaş bu -9 -8 değerleri alan oyuncuları tanımadığı bilmediği için böyle atıp tutuyor... biz Batuhan'ı Sercan'ı biliriz diğerleride kimmiş?! muhabbeti dönüyor yani. Martin Galvan'ı bilirsiniz belki bu kadar pa'ları takip ettiğinize göre adam (daha doğrusu çocuk demeliyim, 16 yaşında bişiy) 3 yıldır fm'de -10 pa alıyor...bu tür oyuncuları tartışmıyoruz da geliyoruz Berkin'i, Emre Çolak'ı, Necip'i tartışıyoruz.

DenizlispoR
19.Aralık.2009, 23:33
Hiç izlemedikleri bir oyuncunun abartıldıgını yada kötü yapıldığını nasıl düşünebiliyorlar asıl sorun burda.Araştırmacılar tarafından izlenilmiş ve o şekilde değerlendirilmiş.Yıllardır burada araştırmaya birşey katmayan yorumları son vermek için çaba harcadık ve böyle devam edecek.Araştırmaya katkısı olmayan yorumları yapanlara söylemelisiniz bunları.
Size söyledim devamı gelir :).Bu arada 10.2'de fiyat tutarsızlığı düzelmiş,o iyi olmuş :).

mehmetd
21.Haziran.2010, 20:52
[quote=Ahmet Göktaş;1588197]
Franco- 12 Milyon
Elano 25 milyon
Arda - 25 milyon
Keita 11 Milyon
Kewell - 8 milyon
Lincoln -6 milyon
Baros - 12-13 milyon
Ayhan 8 milyon

ben efendi olup değerlerinde satıyorum dediğin olsa uçuşa geçerim:0:
leo 4.2 sattım değeri oydu. 5,5 a ochoa yı aldım leo 138-150 ochoa 167 176 bu arada ca-paları
ayhan 1.3 e cskaya sattım değerinde
lincoln 0.3 te yok zaten gsde
diğerleri henüz! takımda ama belli de olmaz tabi ama satarsam ya değerinde yada ben teklif etmeden iyi teklife belki gidebilirler.
slmlar.

Ahmet Göktaş
21.Haziran.2010, 21:19
13-11-2009, :d

COLMAN20
16.Temmuz.2010, 11:41
Bu konuda benim tek takıldığım nokta ise hiç yazılmamış olması rağmen Trabzonspor'dan bir oyuncu.

O da Faty Papy. CA 100 PA -8.

Oyuncu izlenmesi gereken 10 Afrikalı futbolcu listesinde yer alıyor. Hollanda'da Mvv'de 1 sezon kiralık oynadı ; Anderlecht ve Ajac gibi yetenek fabrikası takımların dikkatini çekti. Daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum bu oyuncu için.