PDA

View Full Version : Oyunun RAM Gerekliliği Düşürülebilir mi?

gungorbdk
14.Kasım.2009, 12:32
Merhabalar, ben 3.2 ghz işlemcili, 512 mb ramli ve 256 mb ekran kartlı bilgisayarımla bu oyunu oynamaya çalışıyorum. Ancak ram oldukça düşük kalıyor ve bazı zamanlar, özellikle oyuncu aramalarda database ile çalışırken, çok zorluyor. Oyunu tek lig ve small database ile açmama rağmen bunlar oluyor.

Sizce bunun çözümü ne olabilir? Yeni bir ram almak mı, yoksa düşürülebiliyorsa; ram gerekliliğini düşürmek mi? :s7:

Teşekkür ederim.

BeeTLeJuiCe
14.Kasım.2009, 13:54
Hayır düşürülemez, böyle birşey mümkün değil. 512 ram aslında minimum gereksinim için yeterli sanırım. Daha hızlı oynamak için daha az lig seçiniz.

barpolla
14.Kasım.2009, 13:58
Bence bilgisayarında bir sorun var. Benim bilgisayarda da aynı özellikler var tamamen. Yaklaşık 15 lig ve medium db'de takır takır ilerliyor oyun

Aydin
14.Kasım.2009, 14:31
Bence bilgisayarında bir sorun var. Benim bilgisayarda da aynı özellikler var tamamen. Yaklaşık 15 lig ve medium db'de takır takır ilerliyor oyun

Bence senin bilgisayarında sorun var .) 15 liglik datayı smallda bil kastırması lazım o konfigürasyonla.

NirvanaFX
14.Kasım.2009, 15:25
İşlemcin çok güzel bir 512 daha eklersen sorun kalmaz kanımca.

gungorbdk
14.Kasım.2009, 15:32
Hayır düşürülemez, böyle birşey mümkün değil. 512 ram aslında minimum gereksinim için yeterli sanırım. Daha hızlı oynamak için daha az lig seçiniz.
Ben de oyunu almadan önce bakmıştım ve 512 mb yeterli olarak okumuştum. Ancak bilgisayar sanal belleğe yüklenmeden çok zorlanıyor. Sanal belleği 768-2048 arası sabit disklere verdim şimdilik small database ve tek ligle çok iyi olmasa da oynanıyor.

Bence senin bilgisayarında sorun var .) 15 liglik datayı smallda bil kastırması lazım o konfigürasyonla.
Hehehe :) 15 lig ve medium database açarsam büyük bi patlama olur sanırım. Acaba format mı denesem?

İşlemcin çok güzel bir 512 daha eklersen sorun kalmaz kanımca.
Bende 2 tane 256 mb ram var, dediğin gibi bunları 512 yaparsam harika olur. Ancak 4 yıllık bilgisayarın anakartı neleri destekler bilmiyorum. Teknoloji o kadar hızlı gidiyor ki... İyice araştıracağım bunu.

Cevaplarınız için teşekkürler, ben aslında en az 3 lig ve medium database ile açardım oyunu, bunu tekrar yapabilmek için yeni ram yada format gerekiyor sanırım.

İyi oyunlar. :)

Aydin
14.Kasım.2009, 17:12
İşlemcin ne kadar yüksek olursa olsun, ram'in düşükse bilgisayar kastırır.

Ram'i yükseltmen gerekiyor.

MaTRaKaN
14.Kasım.2009, 17:39
512'lik bir ek Ram takabilirsin fiyatları bu aralar acaip düştü :)

Chinatown
14.Kasım.2009, 18:36
eğer pc 4 yıllık sa bir ddr2 1 gb ram al bence, 60 liraya falan alırsın bayaa rahat edersin :icon_wink:

Ahmet Göktaş
14.Kasım.2009, 18:42
4 yıllık pc ddr2 desteklemez :)

DDR destekler,DDRlerde piyasda bulunmadıgından çok pahalı.

Chinatown
14.Kasım.2009, 18:53
işte pahalı olandan diorum hangisi bilmem :)

gungorbdk
15.Kasım.2009, 01:14
4 yıllık pc ddr2 desteklemez :)

DDR destekler,DDRlerde piyasda bulunmadıgından çok pahalı.

DDR2 destekliyor, şu an bilgisayarımda 2 tane 256 mb DDR2 ram var. Bunların yerine iki tane 512 mb ram almalıyım sanırım çünkü anakartın 1 gb'lık rami desteklemeyeceğini düşünüyorum.

Bunların yanında bir de ghz olayı var, onun da uyması gerekiyormuş. Öncelikle anakartıma bakacağım sonra da ona göre bir ram alacağım.

Ahmet Göktaş
15.Kasım.2009, 01:21
benim 2 senelik asus k8n-vm anakart ama desteklemiyor ddr2 :D

gungorbdk
15.Kasım.2009, 01:24
benim 2 senelik asus k8n-vm anakart ama desteklemiyor ddr2 :D

Hehe :) bilmiyorum ben Casper'dan aldım, tabii parçalar Çin'den geliyor. Sanırım bu yüzden ben 1.800 lira verdim bu bilgisayara. :icon_eek:

http://www.imageshare.web.id/images/bxphx7pn53tereeyx7u5.jpg

hercai87
15.Kasım.2009, 03:07
"gungorbdk" Kardeşim bırak sen 2 tane 512 lik RAM düşüncesini direk onların yanında 1 tane DDR2, 2 GB lık RAM al, kingston aldım geçen hafta sadece 85 lira ve oyun dehset hızlandı + 3d maçları çok rahat izleyebiliyorum toplam ram im suanda 2.5GB oldu eski 512im le beraber...
4 lig small database le açık ve takır takır herşey;)
mutlaka 1GB yada 2GB al, uğraşma 512liklerle sakın çok büyük parasal fark yok sen yinede araştır göreceksin!!!

Chinatown
15.Kasım.2009, 03:30
valla benim cok eski bir makina vardı, hattı anakartını çoğu bilgisayarcı çözemiyordu :) o bile 1 gb rami destekledi, bence 1 gb bir ram al, ben 2009 u oynamak için 2 gb ram almıstım eski makinaya :)

gungorbdk
15.Kasım.2009, 13:24
"gungorbdk" Kardeşim bırak sen 2 tane 512 lik RAM düşüncesini direk onların yanında 1 tane DDR2, 2 GB lık RAM al, kingston aldım geçen hafta sadece 85 lira ve oyun dehset hızlandı + 3d maçları çok rahat izleyebiliyorum toplam ram im suanda 2.5GB oldu eski 512im le beraber...
mutlaka 1GB yada 2GB al, uğraşma 512liklerle sakın çok büyük parasal fark yok sen yinede araştır göreceksin!!!

Peki hocam, anakartta 4 slot var ama sanırım 2 tane 256'lığı satsam iyi olur. Bunlar yerine 1 tane 2 gb veya 2 tane 1 gb iyi olacaktır o zaman. :)

valla benim cok eski bir makina vardı, hattı anakartını çoğu bilgisayarcı çözemiyordu :) o bile 1 gb rami destekledi, bence 1 gb bir ram al, ben 2009 u oynamak için 2 gb ram almıstım eski makinaya :)

Hocam çok iyi söyledin vallaha. Umarım benim anakartım da destekler. Önümüzdeki hafta araştıracağım. :)

Kafkafxer
17.Kasım.2009, 14:39

Bazı işlemcilere çiftli ram taktırmak gerekiyor, yoksa uyumsuzluk oluyor tek ram taktırdığında. www.crucial.com/ sitesinden hangi ram ile upgrade edebileceğini test edip öğrenebilirsin.

Ben de birşey sorayım. Benim notebook'ta 2 x 512mb 533 mhz ram var ama vista yüzünden sanırım çok kasıyor. Özellikle virüs programı ve update çıktığında maç ekranı 2 saat açılmıyor. 2gb'a çıkartmaya karar verdim 2x1 gb almayı düşünüyorum(2 slot var)

İstanbul'da ram alabileceğim güvenilir bir mağaza söyleyebilir misiniz? Kadıköy-Beşiktaşta, Yazıcıoğlu ya da Sinanpaşa'da olabilir, buralarda ya da yakınşlarda varsa güvenilir bir yer düşünebilirim