PDA

View Full Version : 2.Vatandaşlik Neden 10 yıl ?

uaemrah
16.Kasım.2009, 22:49
Türkiyede 2.vatandaşlık 10 yıl ve bu çok ama çok sinir bozucu !

Bu gerçektede böylemi yoksa oyuna mı yanlış yansıtıldı ?

genç oyuncu alıp 5 yıl sonra 2.vatandaşlık oluyordu eskiden ama şimdi 10 yıl...zaten yabancı sınırlaması olan iğrenç bir fulbol kültürümüz var birde bu 10 yıl ohh nee ala ! fenerbahçe bari bir iki genç bulsada federasyon 3 yıl'a falan indirse şu olayı....mağlum türkler hep orda!!!

E.Cartman
16.Kasım.2009, 23:01
Ben gerçekte de böyle diye biliyorum sadece milli takımlarında hiç oynamamış oyuncular için 5 yıl diye biliyorum

hulleci
17.Kasım.2009, 19:26
Ben gerçekte de böyle diye biliyorum sadece milli takımlarında hiç oynamamış oyuncular için 5 yıl diye biliyorum
Doğrudur, milli olmamış oyuncular için 1800 küsür gün sayıyor. Arada milli olursa sayaç değişiyor mu bilmiyorum ama.

Universal
17.Kasım.2009, 19:50
Eğer bir oyunu milli takım forması giymiş ise, beş yıl geçirdikten sonra başvuru hakkı kazanıyor ve başvurduktan sonra beş yıl daha oynaması gerekiyor. Buda en düşük on yıl demek oluyor. Diğer türlü beş yılını Türkiye'de dolduran ve milli takım forması giymemiş herkes yerli statüye geçebiliyor.

MaTRaKaN
17.Kasım.2009, 20:04
Yani bu oyunda kimsenin Türk olduğunu göremeyeceğiz :D

rammstein7
18.Kasım.2009, 01:40
bobo ve alanzınyo turk oldu benım oyunumda

uaemrah
19.Kasım.2009, 14:46
Editör'den bunu değiştirme şansımız yok sanırım ama TR ligini baştan yaratsak acaba bu konuda bir değişim söz konusu olabilir mi ?

bilgisi olanlar cevap yazarsa sevinirim...

toutatis
20.Kasım.2009, 12:42
Editör den tekrar 5 yıla ya da daha değişik bir değere ayarlayabilirsin.

burak434
20.Kasım.2009, 17:32
Real Time Editörle bile değiştirebilirsiniz.Turkiye'ye gelip 10 yılı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

BHARISH
30.Kasım.2009, 04:38
Türkiyede 2.vatandaşlık 10 yıl ve bu çok ama çok sinir bozucu !

Bu gerçektede böylemi yoksa oyuna mı yanlış yansıtıldı ?

genç oyuncu alıp 5 yıl sonra 2.vatandaşlık oluyordu eskiden ama şimdi 10 yıl...zaten yabancı sınırlaması olan iğrenç bir fulbol kültürümüz var birde bu 10 yıl ohh nee ala ! fenerbahçe bari bir iki genç bulsada federasyon 3 yıl'a falan indirse şu olayı....mağlum türkler hep orda!!!

Olay federasyonla değil Anayasayla alakalı.Zaten federasyonla alakalı olsa 1996 ile 2000 arasında o rakamı 1 seneye düşürürlerdi.

perpetua
02.Aralık.2009, 19:41
Olay federasyonla değil Anayasayla alakalı.Zaten federasyonla alakalı olsa 1996 ile 2000 arasında o rakamı 1 seneye düşürürlerdi.

Turkiye'de 2 yil oynadiktan sonra Turk vatandasi olan (1998 yilinda) Jay Jay Okocha ornegini hatirlamiyor olman, o donemi pek hatirlamamandandir saniyorum.

O donemde oyunculari Turk vatandasi yapmak oldukca kolaydi. Federasyon, oyuncularin bu kadar kolay vatandas olmasinin onune gecmek icin Turk vatandasi olduktan sonra, Turk statusunde oynamak icin 5 yil daha beklemesi kuralini getirdi ve yabancilarin Turk statusunde oynamasi zorlasti.

Aurelio vatandas oldugu zaman bu 5 yil bekleme suresi Milli Takimda oynayabilecek oyuncular icin ortadan kaldirildiginda, Nobre aniden ve Turkiye'de sadece 2.5 yil oturduktan sonra Turk vatandasi oldu. Arkasindan Bebbe Turk vatandasi oluverdi.

Oyundaki sureyi vatandas olma suresi degil, Turk statusunde oynayabilme suresi olarak dusunmeniz en dogrusu olacaktir. Turkiye Cumhuriyeti vatandasligina gecmek icin gerekli sure vatandaslik kanununa gore belirlense de, Turkiye'de Turk statusunde oynamanin kuralini Turkiye Futbol Federasyonu belirliyor.

BHARISH
03.Aralık.2009, 02:02
Turkiye'de 2 yil oynadiktan sonra Turk vatandasi olan (1998 yilinda) Jay Jay Okocha ornegini hatirlamiyor olman, o donemi pek hatirlamamandandir saniyorum.

O donemde oyunculari Turk vatandasi yapmak oldukca kolaydi. Federasyon, oyuncularin bu kadar kolay vatandas olmasinin onune gecmek icin Turk vatandasi olduktan sonra, Turk statusunde oynamak icin 5 yil daha beklemesi kuralini getirdi ve yabancilarin Turk statusunde oynamasi zorlasti.

Aurelio vatandas oldugu zaman bu 5 yil bekleme suresi Milli Takimda oynayabilecek oyuncular icin ortadan kaldirildiginda, Nobre aniden ve Turkiye'de sadece 2.5 yil oturduktan sonra Turk vatandasi oldu. Arkasindan Bebbe Turk vatandasi oluverdi.

Oyundaki sureyi vatandas olma suresi degil, Turk statusunde oynayabilme suresi olarak dusunmeniz en dogrusu olacaktir. Turkiye Cumhuriyeti vatandasligina gecmek icin gerekli sure vatandaslik kanununa gore belirlense de, Turkiye'de Turk statusunde oynamanin kuralini Turkiye Futbol Federasyonu belirliyor.

Okocha , Uche , Bolic ya da Baljic örneğiyle benim yazdıklarımın ne alakası var onu anlayamadım.Ayrıca bu yazdıklarının benim söylediğim hangi söze cevap olduğunu da anlayamadım.:0:
Benim demek istediğim şuydu; konuyu başlatanın anlatım şekli ''Fenerbahçede Türk vatandaşlığına geçmek isteyen bir oyuncu olsa da Federasyon vatandaşlık süresini düşürse.'' şeklinde.Ben de bu sürenin federasyonla alakası olmadığının altını çizmek istedim.Nitekim olsa bile Fenerbahçe istedi diye Federasyon bir iltimas mı geçiyor?

Şimdi yazdıklarını tekrar okudum da zannediyorum benim dediğimi yanlış anladın.

perpetua
03.Aralık.2009, 02:21
Okocha , Uche , Bolic ya da Baljic örneğiyle benim yazdıklarımın ne alakası var onu anlayamadım.Ayrıca bu yazdıklarının benim söylediğim hangi söze cevap olduğunu da anlayamadım.:0:
Benim demek istediğim şuydu; konuyu başlatanın anlatım şekli ''Fenerbahçede Türk vatandaşlığına geçmek isteyen bir oyuncu olsa da Federasyon vatandaşlık süresini düşürse.'' şeklinde.Ben de bu sürenin federasyonla alakası olmadığının altını çizmek istedim.Nitekim olsa bile Fenerbahçe istedi diye Federasyon bir iltimas mı geçiyor?

Şimdi yazdıklarını tekrar okudum da zannediyorum benim dediğimi yanlış anladın.

Yazdiginizi anladim anlamasina da saniyorum benim yazdigimi biraz daha dikkatli okumaniz gerekli. Turk statusunde oynama suresi tamamen TFF'nun karari. Vatandas olduktan sonra futbolcular 5 yil daha yabanci statusunde oynadiktan sonra Turk statusune gecebiliyor. Bu kural da 1996-2000 yillari arasinda TFF tarafindan konuldu. Vatandaslik kanunu zaten bir kisinin sadece bir kac ayda bile Turk vatandasligina gecmesine izin veriyor. Didier Six orneginde oldugu gibi.

BHARISH
03.Aralık.2009, 03:39
Yazdiginizi anladim anlamasina da saniyorum benim yazdigimi biraz daha dikkatli okumaniz gerekli. Turk statusunde oynama suresi tamamen TFF'nun karari. Vatandas olduktan sonra futbolcular 5 yil daha yabanci statusunde oynadiktan sonra Turk statusune gecebiliyor. Bu kural da 1996-2000 yillari arasinda TFF tarafindan konuldu. Vatandaslik kanunu zaten bir kisinin sadece bir kac ayda bile Turk vatandasligina gecmesine izin veriyor. Didier Six orneginde oldugu gibi.

Sanırım yanılıyorsunuz, bir kişinin birkaç ayda vatandaş olma hakkı yoktur Türkiyede.Bir kişinin Türk vatandaşı olması için en az beş sene Türkiyede ikamet etmiş olması, temel seviyede Türkçe bilmesi, Türkiyede bir mesleğe sahip olması, sağlıklı olması ve bunun gibi bir takım özellik veya vasıflara sahip olması gerekir.Ancak bir takım meslek sahipleri için bakanlar kurulu kararıyla vatandaşlık hakkı bazı şartlar aranmaksızın verilebilir-ki sportif faaliyetlerde bulunan ve profosyonel olan kişiler de bundan yararlanabilir.
Velhasıl tüm bu aranan şartları barındıran bir kimse de Türkiye vatandaşlığına kesin geçebilecek bir hakka vakıf olamaz; çünkü bakanlar kurulu değerlendirmeyle -ve emin değilim ama- neden göstermeden,başvuru sahiplerinin taleplerini reddedebilir.
Şimdi federasyonla olan asıl konu ise doğumla Türk vatandaşlığı sıfatını barındırmayan kimselerin yerli statüsünde oynaması için vatandaşlığa geçiş tarihinden itibaren beş sene Türkiyede ikamet etme şartı...Sizin bahsettiğiniz de bu.Ama zannediyorum ki bu şart bahsettiğiniz tarihlerden çok daha sonra konuldu.Yani Okochalar Ucheler vatandaşlığa geçerken bu şart yoktu, sadece TC vatandaşı olması yetmişti.Tüm bunlara baktığımızda sizin yazdıklarınızla benim yazdıklarım arasında fikren hiçbir fark yok gibi geliyor bana.
Tekrar edeyim, benim ilk mesajımdaki anlatmak istediğim ama anlatamadığım ya da sizin dikkat etmediğiniz şey şudur; Türkiye Futbol Federasyonu Fenerbahçeye bir ''kıyak'' yapıyor değil.Ben konuyu başlatan arkadaşın yazımından rahatsız oldum ve kendimce cevap verdim. Olay bu kadar.96-2000 yıllarını yazmam da arkadaşın Galatasaraylı olması ve Galatasarayın o dönem uzun süre aynı yabancı futbolcuları kadrolarında barındırmış oldukları halde o oyuncuların Türk vatandaşlığına geçmemiş olmaları.

Bu arada Nobre ''Yurtdışında Türkiyenin tanıtımına katkıda bulunduğu için Türk Vatandaşlığına şart aranmadan alınmıştır.'' tarzında genelgeçerliği tartışılır bir sebeple T.C. vatandaşlığına geçti.O geçtiği sene dahi ''Vatandaşlığa geçtikten sonra 5 sene geçmesi'' şartı yoktu diye biliyorum ama yanlılıyor da olabilirim.Bakanlar kurulu kararıyla alındı tabii ki.

perpetua
03.Aralık.2009, 11:45
Sanırım yanılıyorsunuz, bir kişinin birkaç ayda vatandaş olma hakkı yoktur Türkiyede.Bir kişinin Türk vatandaşı olması için en az beş sene Türkiyede ikamet etmiş olması, temel seviyede Türkçe bilmesi, Türkiyede bir mesleğe sahip olması, sağlıklı olması ve bunun gibi bir takım özellik veya vasıflara sahip olması gerekir.Ancak bir takım meslek sahipleri için bakanlar kurulu kararıyla vatandaşlık hakkı bazı şartlar aranmaksızın verilebilir-ki sportif faaliyetlerde bulunan ve profosyonel olan kişiler de bundan yararlanabilir.

Herhangi bir kisiden degil, futbolculardan bahsediyoruz. Bu ikinci yazdiginiz sayesinde bir cok futbolcunun kisa surede Turk vatandasi olmasi saglanmisti. Mevcut vatandaslik kanunu da buna izin vermeye devam ediyor (bahsettiginiz yillarda da izin verdigi gibi). Bu yabanci oyuncularin kisa surede Turk statusunde oynamasini engelleyen, TFF'nun koydugu vatandas olduktan 5 yil sonra Turk statusunde oynama kurali.

Şimdi federasyonla olan asıl konu ise doğumla Türk vatandaşlığı sıfatını barındırmayan kimselerin yerli statüsünde oynaması için vatandaşlığa geçiş tarihinden itibaren beş sene Türkiyede ikamet etme şartı...

Basvuru tarihinden bes yil Turkiye'de ikamet etme sarti var. Vatandas olduktan sonra degil.

Sizin bahsettiğiniz de bu.Ama zannediyorum ki bu şart bahsettiğiniz tarihlerden çok daha sonra konuldu.Yani Okochalar Ucheler vatandaşlığa geçerken bu şart yoktu, sadece TC vatandaşı olması yetmişti.Tüm bunlara baktığımızda sizin yazdıklarınızla benim yazdıklarım arasında fikren hiçbir fark yok gibi geliyor bana.

Fark detaylarda. Vatandaslik kanunu bakanlar kurulu'nun kisiye ozel karar vermesine o yillarda da izin veriyordu, simdi de izin veriyor. Bunun onune TFF'nun kurali gecti. Tam animsamamakla beraber, bu kural da yanilmiyorsam ya 1999-2001 yillarinda yururluge konuldu.

Su anda FIFA'nin Milli Takim'da oynamak icin bir ulkede en azindan 5 yil ikamet etme kurali olmasa Nobre gibi kisa surede Turk statusune gecme orneklerini cogaltmaya hem mevcut vatandaslik kanunu, hem de TFF'nun kurallari musait.

Yani sadede gelmek gerekirse, orada "Anayasayla alakali" yazmaniza takildim.

_NeFret
03.Aralık.2009, 14:02
nobre 3 sene de oldu mu?? oldu.. ee o ne yaptıysa aynısını yapar herkes.. 10 sene tamamen saçmalık ve hata, hala savunanlar var...

Sekopej
03.Aralık.2009, 14:27
Ama herkes olamıyor ki, olunabilse milli takımda oynamamış her oyuncusunu Türk statüsüne alırdı takımlar. Aurelio, Nobre, Vederson ve Bebbe dışında bu şekilde vatandaşlığa geçen yok sanırım. Oyunda bu sayı 3 sene olsa çoğu yabancı Türk statüsünde oynamaya başlar ki 5. sezon sonunda tüm takımı yabancılardan kurabilmiş olursun.

Tabi oyuna milli takımda oynamadıysa teklifle vatandaşlığa geçebilir gibi bir eklenti eklenirse o zaman 10 sene olmasa da olur ki böyle bir eklenti olacağını da sanmıyorum. Oyunda Bakanlar Kurulu kararı gibi ekstra bir durum da eklenmez ve mevcut şartlar değerlendirilir.

KaPaLı
03.Aralık.2009, 14:28
Nobre'nin nasıl olduğunu karıştırmayın isterseniz. O dönemki başkanlardan Murat Aksu sayesinde olabildi.

BHARISH
04.Aralık.2009, 00:35
Herhangi bir kisiden degil, futbolculardan bahsediyoruz. Bu ikinci yazdiginiz sayesinde bir cok futbolcunun kisa surede Turk vatandasi olmasi saglanmisti. Mevcut vatandaslik kanunu da buna izin vermeye devam ediyor (bahsettiginiz yillarda da izin verdigi gibi). Bu yabanci oyuncularin kisa surede Turk statusunde oynamasini engelleyen, TFF'nun koydugu vatandas olduktan 5 yil sonra Turk statusunde oynama kurali.

Basvuru tarihinden bes yil Turkiye'de ikamet etme sarti var. Vatandas olduktan sonra degil.

Fark detaylarda. Vatandaslik kanunu bakanlar kurulu'nun kisiye ozel karar vermesine o yillarda da izin veriyordu, simdi de izin veriyor. Bunun onune TFF'nun kurali gecti. Tam animsamamakla beraber, bu kural da yanilmiyorsam ya 1999-2001 yillarinda yururluge konuldu.

Su anda FIFA'nin Milli Takim'da oynamak icin bir ulkede en azindan 5 yil ikamet etme kurali olmasa Nobre gibi kisa surede Turk statusune gecme orneklerini cogaltmaya hem mevcut vatandaslik kanunu, hem de TFF'nun kurallari musait.

Yani sadede gelmek gerekirse, orada "Anayasayla alakali" yazmaniza takildim.

İlk olarak yazdığınız ''vatandaşlık kuralı bir kişinin zaten birkaç ayda Türk vatandaşı olmasına izin veriyor'' söylemnden dolayı bir genelleme yaptığınızı düşündüm, zira bir futbolcunun vatandaşlık alması dememişsiniz.O nedenle açıklama yaptım.Bu arada sohbetimiz vesile oldu ve konuya vakıf olmak için tekrar inceleme gereği duydum, gördüm ki 2000 yılı öncesi olay çok çok farklıymış.
İnceledim ve bu başvuru yapma sonrası yerli statüsüne geçme olayının 2008 yılında kesinleştiğini gördüm.Aurelioda bile bu kural yokmuş ki T.C. vatandaşı olabilmiş hemen.

''Başvuru tarihinden sonra beş yıl ikamet etme şartı var vatandaş olduktan sonra değil'' demişsiniz ancak vatandaş olmadan başvuru yapılamıyor.Yani yine T.C. Anayasasının kapsamında bir değerlendirme yapılıyor ve bir futbolcu vatandaş olduktan sonra başvuru yapıp federasyonun onayıyla yerli statüsüne geçiyor.Olayın temeli Anayasal.Yani bir başka deyişle Federasyon diyor ki; git vatandaş ol, başvur, beş sene sonra yerli statüsüne geç.İlk topu kullalanan Bakanlık ya da (sporcular için) Bakanlar Kurulu kararı.

Yani uzun lafın kısası bir oyuncu günümüzde yerli statüsünde oynamak için şu işlemleri uygulamalı.
-Türkiyeye transfer olmak,
-Beş sene Türkiyede futbol oynamak ve ardından Bakanlar Kuruluna ya da ilgili Bakanlığa-ki bu İçişleri Bakanlığı olmalı-başvurmak ve Türk Vatandaşı olma talebini iletmek,
-Uygun görülmesi durumunda Türk vatandaşlığına kabul edildikten TFF'ye başvurmak ve yerli statüsünde oynama isteği talebinde bulunmak,
-Federasyonun işlemlerinden sonra beş sene daha beklemek,
-Ve şartsız bir şekilde yerli statüsüne geçmek.

Tüm bunlar 10 sene sürüyor.
Şimdi siteyi daha fazla hukuk forumuna sokmanın alemi yok, aynı şeylerden bahsetsek de sizin Anayasal olmadığını belirtmeniz sözkonusu ama bir insan T.C.vatandaşlığına geçmeden hiçbir şey yapamaz bu konuda.Bunun da kuralları Anayasal kurallardır.Federasyon şart yaratmasa beş senede olacak bir olay sayelerinde on seneye uzatılmış.Tek fark bu.
Bu arada ben futbolcu olsam on sene Türkiye vatandaşlığı bekleyeceğime gider Türkmenistan ya da herhangi bir Türki Cumhuriyetin vatandaşlığına başvururum.Bildiğim kadarıyla Federasyonda Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak diye bir kavram yok, Türk olmak diye bir kavram var.

FIFA Kuralının yeni olmasının bir göstergesi de kural gelmeden hemen önce Hırvatistanın Zagrep takımının sağ beki Brezilya asıllı oyuncuyu ve Eduardoyu, Bosnanın Baianoyu, Azerbaycanın Ernani ve yanılmıyorsam Fabianoyu, Türkiyenin Aurelioyu ,Polonyanın adını hatırlayamadığım Legia takımının oyun kurucusu Brezilya asıllı oyuncuyu,Portekizin Decoyu vs milli takımda oynatabilmesidir.Tüm bu oyuncular 2000 yılından sonra milli oldu-yanılmıyorsam- ve hepsi 5 sene ülkede ikamet etmediler.

Cengo
04.Aralık.2009, 01:05
Nobre'yi vatandaş yapan kural da değişti, o ek düzenlemeye de 3 sene çalışmak kuralı eklendi ama net olarak incelemedim.Ömer abi bilgisini verebilir isterseniz.

farfarforfor
04.Aralık.2009, 01:48
Bu gün haberlerde okudum mesela boboyu türk vatandaşı yapmak için beşiktaş yönetimi herekete geçmiş fakat yeni yapılandırılan kanunda diyor ki : türk vatandaşlığına geçmek için 5 yıloturma izni ala bilmek ve 5 sene dolurduktan sonrada başvuru yapma hakkı kazanıyor sonradan 5 sene daha ülkede oturması lazım bu kapsamda toplam 10 sene oluyor bu zaten tffnin elinde olan bişey değil bu oturma izinleri vatandaşlık vs... bakanlar kurulunda tartışılır uygun görülürse Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olabiliyor yani bu daha önceden 5 seneydi ama yeni yapılan düzenlemeler sonucunda bu 10 seneye çıkarılmıştır. Aynı zaman da bir oyuncu vatandaşlığa geçe bilmesi içinde dil bilgisinede bakarlar türkçe temel dilbilgisi yoksa vatandaşlık için uygun olmuyor bu kural bizde değil bütün dünyada kabul görülen yasadır...

BHARISH
04.Aralık.2009, 01:55
Bu gün haberlerde okudum mesela boboyu türk vatandaşı yapmak için beşiktaş yönetimi herekete geçmiş fakat yeni yapılandırılan kanunda diyor ki : türk vatandaşlığına geçmek için 5 yıloturma izni ala bilmek ve 5 sene dolurduktan sonrada başvuru yapma hakkı kazanıyor sonradan 5 sene daha ülkede oturması lazım bu kapsamda toplam 10 sene oluyor bu zaten tffnin elinde olan bişey değil bu oturma izinleri vatandaşlık vs... bakanlar kurulunda tartışılır uygun görülürse Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olabiliyor yani bu daha önceden 5 seneydi ama yeni yapılan düzenlemeler sonucunda bu 10 seneye çıkarılmıştır. Aynı zaman da bir oyuncu vatandaşlığa geçe bilmesi içinde dil bilgisinede bakarlar türkçe temel dilbilgisi yoksa vatandaşlık için uygun olmuyor bu kural bizde değil bütün dünyada kabul görülen yasadır...

Hayır işin ilk beş senesi kamusal bir olay, ikinci beş senesi TFF ile ve FIFA ile alakalı bir olay.Yani Bobo 5 sene oturdum beni vatandaş yapın diyebilir.Vatandaş olur olmasına ama Federasyonun garip uygulaması ile 5 sene daha beklemek zorunda yerli statüsünde oynayabilmek için.
FIFAnın dayatması potansiyel milli oyuncularla alakalı bir bekleme süresi.Ama bildiğim kadarıyla ligde yerli statüsünde oynayacak oyunculara bir şart koymuyor.

perpetua
04.Aralık.2009, 02:10
İlk olarak yazdığınız ''vatandaşlık kuralı bir kişinin zaten birkaç ayda Türk vatandaşı olmasına izin veriyor'' söylemnden dolayı bir genelleme yaptığınızı düşündüm, zira bir futbolcunun vatandaşlık alması dememişsiniz.O nedenle açıklama yaptım.Bu arada sohbetimiz vesile oldu ve konuya vakıf olmak için tekrar inceleme gereği duydum, gördüm ki 2000 yılı öncesi olay çok çok farklıymış.
İnceledim ve bu başvuru yapma sonrası yerli statüsüne geçme olayının 2008 yılında kesinleştiğini gördüm.Aurelioda bile bu kural yokmuş ki T.C. vatandaşı olabilmiş hemen.

Aurelio vatandas oldugu zaman bu kural vardi. Kural Aurelio'nun Milli Takim'da oynamasi sozkonusu oldugunda degistirildi. Zira mevcut kural Turk vatandasi olup, Turk milli takiminda oynayacak bir oyuncunun Turkiye'de yabanci statusunde oynamasini gerektiriyordu (vatandasliga basvurduktan sonra 5 yil Turkiye'de oynamadigi icin).

Bu nedenle de kuralda duzenleme yapildi ve bu 5 yillik bekleme suresi, Turk Milli Takiminda oynayabilecek oyuncular icin kaldirildi (Milli Takim'da oynayan bir oyuncunun Turkiye'de yabanci statusunde oynamasi sozkonusu olamazdi ne de olsa). Nobre de bundan yararlandi, Bebbe de yararlandi, Wederson da yararlandi. Turk statusune gectikten sonra Bebbe Kamerun Milli Takiminda oynadigi icin Turk statusunde oynama hakkini kaybetti ve su anda yabanci statusunde oynuyor.

Zaten oyunda da dikkat ederseniz, yabanci ulke icin milli olmamis oyuncular icin vatandas olma suresi 5 yil, yabanci ulke icin milli olmus oyuncular icin vatandas olma suresi 10 yil.

''Başvuru tarihinden sonra beş yıl ikamet etme şartı var vatandaş olduktan sonra değil'' demişsiniz ancak vatandaş olmadan başvuru yapılamıyor.

http://www.tff.org/Resources/TFF/Documents/2009DK/TFF/talimatlar/2009-2010_Sezonu_Ilan_Edilecek_Hususlar.pdf

Bu konuda XI. madde, 5. fikrayi okumanizi tavsiye ederim. Saniyorum aciklayici olur.

BHARISH
04.Aralık.2009, 02:48
Aurelio vatandas oldugu zaman bu kural vardi. Kural Aurelio'nun Milli Takim'da oynamasi sozkonusu oldugunda degistirildi. Zira mevcut kural Turk vatandasi olup, Turk milli takiminda oynayacak bir oyuncunun Turkiye'de yabanci statusunde oynamasini gerektiriyordu (vatandasliga basvurduktan sonra 5 yil Turkiye'de oynamadigi icin).

Bu nedenle de kuralda duzenleme yapildi ve bu 5 yillik bekleme suresi, Turk Milli Takiminda oynayabilecek oyuncular icin kaldirildi (Milli Takim'da oynayan bir oyuncunun Turkiye'de yabanci statusunde oynamasi sozkonusu olamazdi ne de olsa). Nobre de bundan yararlandi, Bebbe de yararlandi, Wederson da yararlandi. Turk statusune gectikten sonra Bebbe Kamerun Milli Takiminda oynadigi icin Turk statusunde oynama hakkini kaybetti ve su anda yabanci statusunde oynuyor.

Zaten oyunda da dikkat ederseniz, yabanci ulke icin milli olmamis oyuncular icin vatandas olma suresi 5 yil, yabanci ulke icin milli olmus oyuncular icin vatandas olma suresi 10 yil.

http://www.tff.org/Resources/TFF/Documents/2009DK/TFF/talimatlar/2009-2010_Sezonu_Ilan_Edilecek_Hususlar.pdf (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.tff.org%2FReso urces%2FTFF%2FDocuments%2F2009DK%2FTFF%2Ftalimatla r%2F2009-2010_Sezonu_Ilan_Edilecek_Hususlar.pdf)

Bu konuda XI. madde, 5. fikrayi okumanizi tavsiye ederim. Saniyorum aciklayici olur.

Evet okudum da bu benim söylediğime bir cevap değil.Zaten maddelerde incelediğim kadarıyla aynen bildiğim gibi sistem.Ters bir durum yok.Üstteki arkadaşın Bobo ile ilgili söylediğini ben de okudum ve tam olarak bahsedilen şey de bu.

perpetua
04.Aralık.2009, 17:00
Evet okudum da bu benim söylediğime bir cevap değil.Zaten maddelerde incelediğim kadarıyla aynen bildiğim gibi sistem.Ters bir durum yok.Üstteki arkadaşın Bobo ile ilgili söylediğini ben de okudum ve tam olarak bahsedilen şey de bu.

Fark detaylarda. Sizin yazdiginizin net olmadigini soylemeye calisiyorum ve belki de hata ediyorum. Net yazmayinca maalesef burayi okuyanlar da yarim bilgi ediniyor.