PDA

View Full Version : Kızılay Soda

perpetua
05.Aralık.2009, 00:14
Tahmin edeceğiniz gibi aşağıdaki yazı, araştırmayı almak isteyip alamayan bir grup FM tutkunu kişinin sitesinden çıkmış bir eleştiri. Sormak ve öğrenmek yerine eleştirmeyi tercih eden bu arkadaşlar kendilerince birşeyler yazınca, tabii bize de cevap verme hakkı doğdu.

Yazılanlar ve vermem gereken cevaplar. Takdir sizlerin.

Yuh dedirten Türkiye veritabanı... Yine iş başa düştü

Nihayet, FM 2010 çıktıktan 1 ay sonra oyunu alabildim. Türkiye Liglerinde bir oyun açarak inceleme yaptım.

Ve tahmin edersiniz geleneğim yine değişmedi.
Her yeni sürümde olduğu gibi, oyunu oynamadan Editör`e daldım.

Her sene aynı terane.

Yeter artık ya!..

Türkiye ile ilgili veritabanını hazırlamakla övünenler, övünmeyi bıraksınlar da, bu kadar eksiklik, hata ve vurdum duymazlıktan dolayı Türk Football Manager severlerden özür dilesinler.

Futbolcuların verilerine girmeyeceğim, onlar tartışılabilir, bana göre bazı değerler farklıdır size göre farklıdır.

Ama herkesin fikirlerin birleşeceği bazı konular var ki, bu konuları işleyeceğim.

* * *

FM oynayanlar arasında derin inceleme yapanlar hariç, veritabanındaki "Şehirlerin" değerlerini pek bilmezler.

Bu sürümde şehirlere yeni veri olarak bölgeler eklendi. ALLAH`tan Türkiye`de 7 bölgemiz var da, bunu eklemeyi başarmışlar.

Bu bölgeler bu sürüm ile eklenmedi. İki yıldır varlar veritabanında. Ama oyuncuların kullandığı editör bazı bilgileri ilk defa göstermeye ve değişikliğe izin vermeye başladı ve arkadaş ilk defa gördüğünü yeni eklenmiş olarak yorumlamış.

Bu sefer geçen sürüme nazaran, şehirlerin nüfuzları doğruya yakın girilmiş.

Peki kaç tane şehir var? 81 tane.

Yani aslında şehir değil 81 vilayet girilmiş.

Bu ne demek?

Tarsus 250 bin nüfuzlu bir şehirdir, ama stadı Mersin`de. İskenderun ha keza Hatay. Mesela Ayvalık Hüsnu Uğural Stadı`da Balıkesir`de. Ben Balıkesirliliyim diyen Ayvalıklı hiç tanımadım.

Diyeceksiniz ki Türkiye`de 8800 civarında İlçe var. Bütün ilçeler mi girilsin? girilir mi?

Tabiki hayır.

Ama Aydınspor ile Nazillispor`un, Antalyaspor ile Alanyaspor`un aynı şehir takım olması ne kadar mantıklı.

Yani demek istediğim, en azından nüfuzu kalabalık olan ya da güçlü Futbol kulübü olan ilçeler eklenmesi her zaman iyi olur.

İlçeler yerine illerin eklenmesi veritabanındaki şişkinliği engellemek için verilmiş bir karardır.

İlçeleri ekleyecek donanıma sahip olmakla beraber, ilçelerin hepsini eklemek ve statların sehirlerinde ve personellerin doğum yerlerinde düzenleme yapılması çok kişinin tahmin edeceğinden daha kolay bir çalışma olacaktır. En azından bu bilgileri zaten toplamış olan bizler için.

Ayrıca bunu yazan arkadaş şu 8800'den fazla ilçenin isimlerini zahmet olmazsa yazarsa memnun olurum. Benim bildiğim ilçe sayısının 900 civarı olduğu.

Bunları gerekli gördüklerimi ben kafama göre ekliyorum. Napalım iş başa düşüyor.

Amaç yarım yamalak iş yapmak olsa, bu pekala veritabanında da yapılabilir.

İlçeler eklenecekse hepsi eklenir. Sayısı 900 tane de olsa, 8800 tane de olsa. Eklemesine eklenir de bunun yararı ne olur? Yararı eğer harcanması gereken eforu aşmıyorsa eklenmesinin gereği varmıdır?

Şehirler ile ilgili başka dikkat çekici verilerde var.

"Attraction"

Yani şehrin çekiciliği. Ne işe yarar bu?

Transfer istediğiniz bir oyuncunun sizinle sözleşme imzalamasını etkiler, çünkü adam o şehirde yaşayacaktır. Atıyorum, Lionel Messi İstanbul`da bir takıma gelir de, Kahramanmaraş`a gelir mi? Bence gelmez.

Bu özellik ayrıca sözleşmeli oyuncunuzun huzurunu da etkilemekte ve futbolcunuz bu değerin etkisiyle takımınızda bulunmaktan mutlu veya mutsuz olabilir.

Şimdi gelelim Türkiye oluşturulan, aslında vilayet olan şehirlerin bu cazibe değerine...

Değerleri en yüksek olan İstanbul 20, Ankara 18, İzmir 18. Şu üçlüye göre bence İzmir 19. Ama bu çokta önemli değil.

Önemli olan ne mi? "Attraction" değeri büyükten küçüğe doğru bir düzine şehri örnek vereyim.

Mersin - 16
Antalya - 15
Şanlıurfa - 14
Van - 13
Tekirdağ - 13
Diyarbakır - 12
Denizli - 12
Eskişehir - 12
Trabzon - 12
Malatya - 11
Ağrı - 11
Amasya - 8

Kafadan başlayalım, Mersin`i de çok iyi biliyorum Antalya`yı da. Mersin mi Antalya`mı siz karar verin.

Devam ediyorum Şanlıurfa 14... Eskişehir 12. (Yuh)
Diyarbakır ve Denizli eş cazibeye sahip. (Vay anasını)
Van, Malatya`dan daha çekici.
Ağrı`da Amasya`dan.
Tekirdağ-Trabzon cazibesinin galibi Tekirdağ.

Değişik kombinasyonlar bu şehirleri karşılaştırın işte. Ne diyeyim daha, bu verileri oluşturanlara ALLAH akıl fikir versin.

CNBC-e Business dergisinin yaptığı sıralamayı Eylül ayının başında araştırma forumlarına yazıp bu değerleri tekrar düşünmemizi sağlayabilirdi bu arkadaş. Ancak belli ki amacı araştırmanın daha iyi olması değil, araştırmayı her fırsatta karalayarak kendine prim yapmak. Bu nedenle de bu arkadaş teşekkür almak yerine bu yazıyı alıyor.

Bu arkadaş 8800 ilçeyi "attraction" olarak nasıl sıralamayı düşünüyor acaba? Bu konuda isteği varsa, bir planı da olsa gerek. İleride kendi yaptıkları yamalarda bu bilgileri kendileri eklemezse (tıpkı geçen yıl yapacakları yamalarında 3. Ligin tamamını yapacaklarını vaad etmeleri ancak bunu yapmamaları gibi) hangi yüzle bir daha bunu yazacaklar acaba?

Ya peki oyundaki mevcut 10 bin'den fazla Türk personel ne olacak? Onların doğum yerleri il olarak girilmiş şu anda, onları nasıl ilçe'ye çevirmeyi düşünüyor acaba? Bunun için harcanacak zaman başka yerlere harcanamaz mı?

İşte bu nedenle bizden önce de kullanılmış illeri biz kullanmaya devam ettik. Önemli olan şeylere zaman ayırmaya çalıştık. Bu da önem sırasında alt sıralarda kaldı.

Veritabanında her sürümde kesinkes uğraştığım bir şey varsa o da Medya Kaynakları. Bunu itina ile yaparım, çünkü takımınızın ve oyuncunuzun yerel, bölgesel ve ulusal medya`da yeralması, oyundaki önemli faktörlerden biri olan "Reputaion/Tanınmışlık" özelliğini etkiler.

Böyle bir etki yok.

Ayrıca oyun kendi medyalarını yaratıyor. Bu nedenle veritabanında medyaların eklenmesi tamamen kozmetik (yani tek etkisi medya isimlerinin sanal değil gerçek olması).

Ben 3 İstanbul takımının medya kaynaklarının yanı sıra, Anadolu takımlarının medya kaynaklarını veritabanına ekliyorum. Öyle uydurma falan değil, hiç birşey yoksa şehre veya ile ait bir haber sitesi giriyorum.

Çünkü ingilizler BBC`nin ne kadar yan kuruluşu varsa sanki eklemişler bölge ve şehirlere kadar. Ayrıca gazeteler, dergiler vesaire. Dolayısıyla ingilizler oyunda bir adım önde. Türk takımlarının ve futbolcusunun nesi eksik?

Oyuna ulusal gazete olarak Milliyet eklenmiş. İlk gözüme bu çarptı, yerinde bir seçim dedim. Çünkü Millyet, Hürriyet ile birlikte yurt dışında en itibarlı Türk gazeteleridir. Bir çok yerde Türk gazetelerini temsilen Milliyet gazetesinin resmini görebilirsiniz.

Gel gelelim, kendime "ya sadece Milliyet`i mi koymuşlar?" sorusunu sorduktan sonra incelememe.

İşte o andan sonra bu yazıyı yazmaya başladım.

Bakınız, ben Fenerbahçe`den nefret ederim. Beni tanıyanlar bunun ne derece olduğunu bilir. Ancak "yiğidi öldür ama hakkını ver" derler.

Ayrıca Galatasaraylı falanda değilim.

Ancak Türkiye verilerimizi giren arkadaşlar, oyuna Galatasaray Dergisi`ni koymuşlarda Fenerbahçe Dergisini koymamışlar. Galatasaray`ı koyuyorsan Fenerbahçe`yi de istemesende koyacaksın.

Ne bu takım mı kayırıyorsunuz?
Hadi dergiden bir habersiniz diyelim, FB resmi sitesini fernerbahce.org`u koy medya kaynağı olarak. Yahu siz antu.com`u da mı duymadınız.

Benden ayrıca söylemesi... Çarşı pankartı asar vallaha: "Çarşı bu verilere karşı" diye.

Ayıp ayıp.

Ve gelelim işte o can alıcı noktaya.
Oyundaki Türkiye`de 3 medya kaynağından ikisini saydık.

Üçüncüsü ne biliyor musunuz?
"Today`s Zaman"

Yahu, Hürriyet, Fanatik, Lig Tv, Maraton, turkspor.net, Habertürk, sporx, Four Four Two falan değilde ne? Bir daha okuyun, bir daha...

"Today`s Zaman"

Bu arkadaşın yaptığı gibi en ufak bilgi sahibi olmadan sallamak en büyük ayıp olsa gerek. Çok bilmek iyi bir şey. Bilmediğin zaman öğrenmek, varsaymak yerine sormak daha da iyi.

Oyuna eklenen medya kaynaklarının araştırma ile en ufak alakası yoktur. Bu medya kaynakları araştırmacılar tarafından girilmez. Bunun nedeni de telif haklarıdır. İstediğiniz medya kuruluşunu, istediğiniz gibi para ile satılan oyuna ekleyemezsiniz. Eklediğiniz takdirde isimini kullandığınız medya kuruluşu size tazminat davası açabilir ve kazanabilir.

Bu nedenle de bu medya kuruluşlarının oyuna eklenmesi için medya kuruluşlarının izininin alınması gerekmektedir. Bu medya kuruluşları SI/SEGA'ya başvurup gönüllü olarak (veya reklam yapma amacıyla) oyunda bulunmak isteyebilir ve medya kuruluşlarının isimlerinin oyunda bulunabileceğine dair yazılı izin verebilirler.

SI/SEGA ise bu medya kuruluşlarını eğer uygun görürse veritabanına ekler.

Bunun dışında veritabanında hangi medya kuruluşlarının girili olduğunu sizin görmeniz mümkün değil. Görebildikleriniz sadece SI/SEGA'nın kullanmak için izin aldığı medya kuruluşları. Veritabanındaki medya kuruluşlarının çok ufak bir yüzdesi oyunda görünüyor.

Ama tabii her şeyi bilen ve akıl veren bu arkadaş bunu bilmez. Bilemez de zaten. Oltayı atar nehire, bir kaç sazanı inandırırım ve prim yaparım diye ümit eder.

Bu arkadaş veya başkaları eğer oyunlarında çok medya kuruluşu olmasını istiyorlarsa, 500'den fazla Türk yerel ve ulusal medya kuruluşunu içeren Türksportal medya paketini indirebilir. Bu medya paketi yaklaşık 1 yıldan fazla bir süredir bu siteden indirilebiliyor. Tamamı da araştırma ekibindeki arkadaşların hiç bir karşılık beklemeden yaptıkları çalışmanın eseri.

Ya bırakın bu işleri!..
Yıllardır Türkiye verisinin içine ettiniz!
Alıştık artık bu arkadaşların bu tip yazımlarına.

Hep eleştiri olarak gizledikleri veritabanında değişiklik istemelerine de alıştık. Keşke FM ile bu kadar ilgili kişiler olarak FM'in SI tarafından Türkçeleştirilmesi için yaptığımız çalışmaya köstek olmak yerine destek olsalardı da niyetlerinin iyi olduğu konusunda düşünce sahibi olsaydık.

Bizden Türk FM Severlerden özür dilememizi bekleyen bu arkadaşlar acaba FM'ın Türkçe olması çalışmasına köstek oldukları için özür dileyecekler mi?

Ya peki geçen yıl Alex'in profili hakkında kazan kaldırıp sonra kendi yamalarında Alex'in profilinde hiç değişiklik yapmamalarına ne demeli?

Neyse.

Sağlık olsun.

Onlara tavsiyem bir şişe Kızılay soda, en doğalından. İyi gelir rahatsızlıklarına. Hala araştırmayı alamamaları yüzünden hazım sorunu yaşıyorlar. Bu gidişle kolay kolay da düzelmeyecek bu durumları. Kendilerine acil şifalar diliyorum.

Not: Konu özellikle üyelerimizin gereksiz atışmalara girmemesi ve ceza almaması için kilitlidir.