PDA

View Full Version : Avantaj Kuralı

tombul taho
12.Aralık.2009, 17:31
Oncelikle futbol oyun kurallari icerisinde avantaj kuralini aciklayalim:

Avantaj Kurali:
Oyunun herhangi bir kasti hareketten oturu durmasi gerekirken, hakem tarafindan oyunun seyrine gore uygulanan kurala avantaj kurali denir. Hakemler bu kurali uygularken a$agidaki durumlari goz onune almak zorundadir:

Ihlalin ciddiyeti. Sonucunda bir bariz gol $ansi yoksa, eger ihlal durumu oyundan atmayi gerektiriyorsa, hakem oyunu durduracak ve oyuncuyu ihrac edecektir.
Ihlalin yapildigi yer: rakibin kalesine ne kadar yakın ise, o kadar etkilidir.
Rakibin kalesine ani, tehlikeli hucum $ansi.
Macin atmosferi.

$imdi gelelim oyundaki avantaj hatasina:
ben oyunda herhangi bir avantaj kurali uygulandigini gormedim henuz. (2011/2012 sezonundayim) ustelik demin oynarken Elano gol atmasina ragmen hakem penalti verdi ve penaltiyi kullanan Baros topu di$ariya atti. Tamam o kadar onemli bir mac degildi ne de olsa bir hazirlik maciydi ama bir $ampiyonlar Ligi finali de olabilirdi bu.

bu bir hata mi yoksa Si Games'in gozunden kacan bir sorun mu bilmiyorum ama yapay zekanin bunu cozumleyebilmesi gerektigini du$unuyorum. hem pasif ofsayt kuralini hem de avantaj kuralini mutlaka halletmeliler bence.

Corpus
12.Aralık.2009, 18:03
Bende şöyle bir olay oldu : Sağ taraftan gelen ortaya forvet oyuncum yükseldi vurdu ve gol oldu. Bir baktım hakem penaltı vermiş.

Basket birde faul gibi bir olay oldu kısacası :D

Hem gol hem penaltı :)

Addolorato
12.Aralık.2009, 18:49
Benimde başıma çok geliyo özellikle tam adamım almış topu gidiyo biri durdurmaya çalışıyo fakat durduramıyo ama yinede hakem faul'u çalıyo sinir bozucu bazen.

t_01
13.Aralık.2009, 13:36
ayrıca pasif ofsayt olayıda yok oyunda mesela korner kullanıyorum rakip defans topu uzaklaştırıyor o sırada forvertlerim ofsaytta fakat orta sahada kapan futbolcum topu korner kullanan adamıma gönderiyo o ofsayatta olmamasına rağmen topla alakasız bir oyuncum için ofsayt çalınıyor. mesela sağ kanattan korner kullandım sağ tarafa tekrar top atılıyor fakat ortada olan forvetlerim ofsaytta olduğu için ofsayt çalınıyor normalde pasif ofsayt olması gerekmez mi bunun?

ToRoSKaPLaNı
13.Aralık.2009, 14:10
ben penaltıda avantaj kuralı uygulanmaz diye biliyorum.

ilhanmania
13.Aralık.2009, 17:03
penaltı pozısyonunda henuz gol olmamıssa uygulanmaz ama benım bıldıgım top gol oldugunda da o anda sımdıye kadar gol verılmedıgını görmedım..örnek olarak dun alexın attıgı golde defansın elle degdıkten sora golun verılıp ardından sarı kart gormesı defans oyuncusunun..

BHARISH
13.Aralık.2009, 17:18
Ben kontraatağa çıkarken çok oluyor.Rakipler Yugoslav müptelası zaten.

Universal
15.Aralık.2009, 23:16
Çağrı tek eksik bu değil, oyunda çift vuruş olayıda yok. Bu kadar yıldır oynarım daha görmedim. Birde ek olarak oyun tarihi boyunca daha hiç ceza sahası içinden en direkt vuruş görmedim.