PDA

View Full Version : Mevkilere Göre Antreman Programı Gerekli mi?

RasAnt
10.Ocak.2010, 12:44
Konu varmı bilmiyorum ama antreman seçenekleri çok önemlimi die bir soru sormak istiyorum benım takımda yıllardır defans orta saha forvet hep aynı antremana çıkıyorlar bunları değiştirmek lazımm mı herkese mevkisine göremi yapmak gerekir ? ben bazen genç oyunculara ayrı program uyguluyorum farklı bir gelişim göremiyorum

gungorbdk
10.Ocak.2010, 12:56
Ben bunun yararını görüyorum. Örneğin potansiyeli iyi olan oyuna yeni katılmış 16 yaşındaki bir defans aldım. Onda teknik olarak heading-marking-tackling, fiziksel olarak da jumping-stamina-strength önplanda. Eğer sen corner özelliğini öğretirsen oyuncu potansiyeli varken onu geliştirerek diğer gerekli olan özelliklerde daha zayıf olacaktır. Bütün oyuncular için de bu geçerli. Bence bunu dediğim gibi 16 yaşında altyapıları araştırıp sağlam oyuncu bulduktan sonra denemelisin. Eminim gelişme gösterecektir.

RasAnt
10.Ocak.2010, 13:05
as takım için pek faydası yok diyorsun yani gençlerde işe yarar diosun ?

ozaniel
10.Ocak.2010, 17:07
As takım için de gerekli. 27 yaşındaki oyuncu da az da olsa gelişebileceğinden özel antreman programında fayda var.

RasAnt
10.Ocak.2010, 20:36
peki yapanlar bilirler very heavyde mutsuz oluyor futbolcular heavydede mutsuz oluyorlarmı ? yoksa medıum mu yapmam gerek

sentugo
10.Ocak.2010, 22:26
Tabiki gerekli ne garip bir soru bu böyle :D

Tug's training kullan..

gungorbdk
10.Ocak.2010, 22:33
peki yapanlar bilirler very heavyde mutsuz oluyor futbolcular heavydede mutsuz oluyorlarmı ? yoksa medıum mu yapmam gerek

Çok iyi potansiyele sahip genç oyuncuları very heavy de kesmiyor. Son derece antreman yaptırdıklarım oldu, ama sonra unhappy olmaya başlıyorlar, bende indirip happy olduklarında bırakıyorum, çünkü zaten gerekli şekilde gelişiyorlar. Bazıları da mediumda bile unhappy olurlar, eğer potansiyeli iyiyse bırak olsunlar, heavyde geliştirip verim almaya bak.

Son zamanlarda sürekli facilitiesleri upgrade ediyorum, 16 yaşında orta seviye oyuncuları ucuza alıp, sonra 3-5 katına 19-20 yaşında iyi durumdayken satıyorum. Bazıları da takımda kalıyor, işe yarıyor. :) sentugo'nun dediği gibi Tug's'u dene, ama üzerinde biraz oyna, bence gerekiyor. Çünkü program her seviyeye göre ayarlanmış.

Universal
10.Ocak.2010, 23:43
Antremanlara onem veren birisi olarak mevkilere gore ayrim yapmak mantiklidir. Sonucta defans oyuncusunu sut ve hucum calistirmak o oyuncuya fazla birsey katmaz. Cunkuz bir defans oyuncusundan kimse gol veya iyi bir sut beklemez. Bu nedenle mevkiye gore calistirmak hem daha fazla verim kazandirir hem de oyuncuyu gereksiz yere yormamis oluruz.

RasAnt
11.Ocak.2010, 11:24
Tabiki gerekli ne garip bir soru bu böyle :D

Tug's training kullan..

ya elbette her futbolcu kendı mevkısıne gore antreman yapar ama ben hepsi aynı antremanı yaparlarsa özel program uygluladığımızdan çok çok daha azmı gelişim olur yoksa program uygulayacak kadar önemli olmayan,çok fark etmeyen gelişimler mi meydana gelir.Bunu demek istemiştim :)

birde tug's training den birşey anlamadım ne demek :)

SAİT71
11.Ocak.2010, 11:49
ya elbette her futbolcu kendı mevkısıne gore antreman yapar ama ben hepsi aynı antremanı yaparlarsa özel program uygluladığımızdan çok çok daha azmı gelişim olur yoksa program uygulayacak kadar önemli olmayan,çok fark etmeyen gelişimler mi meydana gelir.Bunu demek istemiştim :)

birde tug's training den birşey anlamadım ne demek :)

Hocam Tug's training dediği aşağıdaki antrenman programı.. onu indirip kullanabilirsiniz..

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=81356

RasAnt
11.Ocak.2010, 11:52
hmm tmm saol

RasAnt
11.Ocak.2010, 20:53
Bu soruma cevap bulamadım programı HEAVY yapmak zararlımı bunu öğrenmek istiormmm ??????

gungorbdk
12.Ocak.2010, 00:48
Bu soruma cevap bulamadım programı HEAVY yapmak zararlımı bunu öğrenmek istiormmm ??????

Değil tabii ki, ben cevap vermiştim ama görmedin sanırım. Neyse, bu oyuncudan oyuncuya değişir. Kimileri very heavyde iyi antreman yapar kimileri mediumda. Bunu en iyi orta derece ayarlayıp koçların yönlendirmeleriyle anlayabilirsin şimdilik. Eğer hafif geliryorsa, Training Improvement adında backroom advice'a mesaj gelir, eğer ağır geliyorsa da Trainind Drop adında. Bunları da sen gelişimlerini gözlemleyerek yapabilirsin. İlk başta Tug's'u atıp, dene bakalım, yavaş yavaş artır yüskelt uğraş biraz. Çözersin kısa zamanda.

RasAnt
12.Ocak.2010, 11:51
tmm saolasın kendim ayarlayıp uğraşıcam başladım bile o training drop improvementun neden geldiğini çözdüm sayende saoll ;)

MyLifer
12.Ocak.2010, 12:59
Sanırım heavy yapınca sakatlanma oranıda artabiliyor. En azından ben öyle biliyorum.

Flawless Victory
12.Ocak.2010, 13:23
Aslında her oyuncunun kendi özelliklerine göre ayrı program yapmak en iyisi. Eskiden öyle yapardım, biraz uğraştırıcı ama faydasını da görürdüm.

gungorbdk
12.Ocak.2010, 15:36
Aslında her oyuncunun kendi özelliklerine göre ayrı program yapmak en iyisi. Eskiden öyle yapardım, biraz uğraştırıcı ama faydasını da görürdüm.

Aynen, bende isim isim program var. Mesela bakıyorum str kötü ve geliştirilmesi gerekiyor, tüm programı ona göre değiştiremem hemen özel bir program açıyorum str'yi de yüksek seviyede tutup gelişmesini sağlıyorum. Haklısın.