PDA

View Full Version : İlk Sezonda Ekonomik ve Güçlü Bir Kadro Kurma Rehberi

Walter Sakana
12.Ocak.2010, 05:28
I.BÖLÜM - OYUNCULAR

Rüya kadro kurmak bir çoğumuzun yapmak istediği bir şeydir. Bunu gerçekleştirmek ise pek o kadar kolay değildir, hele ki takımınız “büyük takım” kategorisinde değilse. Ancak doğru bir transfer stratejisi ile daha ilk sezonda tahmininizden daha ucuza çok kaliteli ve geleceği parlak bir kadro kurabilirsiniz. Uzun süren araştırmalarım sonucunda bu konuda kendimce bir liste hazırladım.

Aşağıda paylaştığım oyuncuları kadronuza katabilmeniz için tabi ki belirli kriterler var. Bu kriterlerin başında takımınızın tanınmışlığı ve oynadığınız ligin kalitesi geliyor. Mesela listede yer alan oyuncu ve personelleri Süperligin güçlü ekipleri Kayseri, Bursa, G.Birliği gibi takımlarda kadronuza katmanız çok zorken İngiltere’de kümede kalmaya oynayan Hull gibi bir takımı yönettiğinizde ise rahatlıkla alabilirsiniz. Bir diğer kriter ise size sunulan transfer bütçesi ve oyuncu satışı ile en azından 10-15m euroluk bir transfer bütçesine ulaşmak. Mesela ben G.Saray’da Kewell ile Lincoln’ü toplam 15m euroya satarak çok rahatlıkla (kulübün sezon başında verdiği yaklaşık 3m euroyu da katarak) yaklaşık 20m euroluk bir transfer bütçesi elde ettim.

Öncelikle benim favori kadromu paylaşıyorum. Aşağıdaki kadronun maliyeti yapacağınız pazarlıklara göre 15m euro ile 20m euro arasında değişir. Burada önemli olan nokta; bazı oyuncular için erken davranmak (oyuna başlar başlamaz teklif yapmak) bazı oyuncular içinse doğru zamanı kollamak (sözleşme bitimi yada satış listesine konulması) gerekiyor.

(Oyuncu isimlerine tıklayarak profillerine ulaşabilirsiniz)

GK.....Silviu Lung JR (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=81500)........: 250K
DR.....Cristian Ansaldi (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=81577)......: 3-4M arası
DL......Peter Masilela (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=82199)........: 50K
DC......Tore Reginiussen (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=82098)...: FREE (Ocak 09'da sözleşmesi bitiyor)
DC.......Vegard Forren (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=81565)........: 1.1M
DMC....Anthony Annan (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=81571).......: 2.5M
MC......Aron Gunnarsson (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=82855)....: 2-3M arası
MC......Adigun Salami (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=82851)........: 2-3M arası
AMC....Jadson (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=82112)....................: FREE (Ocak 09'da sözleşmesi bitiyor)
FC.......Mario Mandzukic (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=81589)....: 3.5-5M arası
FC.......Michael Eneramo (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=81435)....: 2M

TOPLAM MALİYET........: En az 16M - En Fazla 20M

Tabi ki bu oyuncular arasından alamayacaklarınız da olacaktır. O yüzden detaylı bir alternatif liste hazırladım. Alamadıklarınızın yada beğenmediklerinizin yerine aşağıdaki oyunculardan bazılarını tercih edebilirsiniz.

ALTERNATİF OYUNCULAR: Aşağıdaki oyunculardan birçoğu kalitelerine göre oldukça ekonomik isimler. Arada birkaç pahalı oyuncu da var.

Kaleciler:

Silviu Lung JR. (yaşı 20) (takımı: U.Craiova) (transfer ücreti: yaklaşık 250k): Oyunda geleceği en parlak kalecilerin belki de başında gelen bu ismi oldukça ucuza kadronuza katabilirsiniz.
Danut Coman (yaşı 30) (takımı: FC Brasov) (transfer ücreti: yaklaşık 1.5m): Çok istikrarlı ve başarılı bir kaleci. Kalede sıkıntınız varsa iyi bir seçim olacaktır.
Alex Smithies (yaşı 19) (takımı: Huddersfield) (değeri: 500k): Gelecek vadeden ve iyi gelişen bir kaleci. Gelecekte milli takımda oynayabilecek kadar gelişebiliyor.
Cristian Mora (yaşı 29) (serbest): Bedavaya alabileceğiniz gayet iyi bir kaleci. Paranız yoksa kale için en iyi seçim olacaktır. Ancak İngiltere için çalışma izni kolay kolay çıkmıyor.
Guillermo Ochoa (yaşı 23) (takımı: America (Mex)) (değeri: 1.6m): Almak çok zor ve 10m euroya kadar çıkmanız gerekebilir. Ancak bir şekilde alabilirseniz oyundaki en iyi kalecilerden birine sahip olmuş olacaksınız. Uzun yıllar kalede sıkıntı çekmezsiniz.
Julian Viafara (yaşı 31) (takımı: Vitoria) (transfer ücreti: yaklaşık 900k): Birçok FM oyuncusunun beğendiği bir kaleci. Fiyatı kalitesine göre oldukça uygun.
Costel Pantilimon (yaşı 22) (takımı: FC Timişoara) (değeri: 800k): Üst düzey bir kaleci değil ancak kalede sıkıntı yaşayanlar için gayet ekonomik bir seçim olacaktır. Hava hakimiyeti çok yüksek.
Federico Vilar (yaşı 32) (takımı: Atlante) (transfer ücreti: yaklaşık 2m): Çok beğendiğim son derece kaliteli ve tecrübeli bir kaleci. Tek eksiği pozisyon alması ancak alan hakimiyeti, karar verme, konsantrasyon ve önsezi özellikleriyle bu açığını kapatıyor. Ayrıca frikikleri de etkili kullanan bir kaleci. İtalyan pasaportu da var ve İngiltere için çalışma izni sıkıntısı yok.Savunma Oyuncuları:

Vegard Forren (yaşı 21) (takımı: Molde) (transfer ücreti: yaklaşık 1m): Oldukça kaliteli ve üst düzey bir savunmacı. İlk sezon almazsanız ilerde almaya kalktığınızda çok yüksek paralar ödemeniz gerekir. Sezon başında mutlaka bir takım transfer ediyor o yüzden oyuna başlar başlamaz almaya çalışmanızda fayda var. Man Utd, Man City gibi takımların ilgilendiği bir isim. Savunmaya transfer için benim 1 numaralı tercihim. (tavsiye değeri: *****)
Tore Reginiussen (yaşı: 23) (takımı: Tromso) (transfer ücreti: 31.12.09’da sözleşmesi bitiyor): Fiyatı zaten ucuz ancak Haziran sonunda teklif yapıp Ocak ayında kadronuza bedava katabilirsiniz. Kaliteli bir savunmacı, Forren ile birlikte gayet iyi bir ikili olabilirler. (tavsiye değeri: ***)
Marc Muniesa (yaşı: 17) (takımı: Barcelona) (transfer ücreti: sudan ucuz): Geleceğin en iyi savunmacılarından. Oldukça iyi gelişiyor ve üst düzey bir savunmacı oluyor. Barcelona çok rahat bir şekilde satıyor hatta biraz beklerseniz satış listesine koyuyor. Kaçırmayın derim. (tavsiye değeri: ****)
Vadim Demidov (yaşı 22) (takımı: Rosenborg) (transfer ücreti: en fazla 1m): Bu oyuncuyu 500k’ya bile kadronuza katabilirsiniz. Rosenborg pek zorluk çıkarmıyor. Profiline ilk bakışta pek etkileyici olmasa da özellikle İngiltere orta ve alt sıra takımlarına oldukça faydalı oluyor. Çok istikrarlı ve duran toplarda ileriye çıktığında oldukça etkili oluyor. GS, FB, BJK’de oynar ama 8 yabancı hakkının birini kullanmaya değmez. Yabancı sınırlaması olmayan ligler için düşünülmeli. (tavsiye değeri: **)
Nicolas Otamendi (yaşı 21) (takımı: Velez) (transfer ücreti: yaklaşık 3.5m): Oyunun en yüksek PA değerine (-10) sahip oyuncularından birisi. Dolayısıyla çok iyi gelişiyor ve gelecekte en iyi stoperlerden birisi oluyor. İlk sezon kadroya katmakta fayda var. (tavsiye değeri: *****)
Henrique (yaşı 22) (takımı: Barcelona/Racing-kiralık) (transfer ücreti: en fazla 5m): Oldukça kaliteli bir savunmacı. Barcelona’nın gözden çıkardığı bir isim. Sezon sonunda alabilirseniz alın, listenizde mutlaka bulunmasını tavsiye ederim. (tavsiye değeri: ****)
Jonathan Maidana (yaşı 24) (takımı: Metalist) (değeri: 3m): Oldukça iyi özelliklere sahip kaliteli bir isim. Kulübü ne kadara satar bilemiyorum ancak listeye alınması gereken oyunculardan birisi. (tavsiye değeri: ****)
Lorenzo Ariaudo (yaşı 20) (takımı: Juventus) (değeri: 3.3m): Gene geleceği çok parlak isimlerden birisi. İlk olarak kiralayarak ardından satın almaya çalışarak maliyetini düşürebilirsiniz. Her takıma gelmez ancak alabilirseniz çok çok iyi bir transfer olur. (tavsiye değeri: *****)
Ömer Toprak (yaşı 19) (takımı: Freiburg) (değeri: 2.7m): Özellikle Süperligden 4 büyüklerden birisini yönetiyorsanız savunma için yapabileceğiniz en akıllı transfer olacaktır. İlk sezon sağlık sorunundan dolayı Ocak ayına kadar oynayamıyor. (tavsiye değeri (süperlig için): *****)
Felipe Baloy (yaşı 28) (takımı: Monterrey) (transfer ücreti: yaklaşık 1.8m): Pek bilinmeyen bir oyuncu ancak oldukça kaliteli. Teknik açıdan da son derece iyi, dolayısıyla geriden oyun kurmak istiyorsanız oldukça faydalı olacaktır. (tavsiye değeri: ***)
Cadu (yaşı 27) (takımı: CFR Cluj) (transfer ücreti: yaklaşık 1.5m): Genelde Porto’nun kadrosuna kattığı bir isim. Yüksek konsantrasyonu ve savunma özellikleriyle savunmasında sıkıntı çeken takımlara faydalı olabilecek bir oyuncu. (tavsiye değeri: **)Bekler:

Peter Masilela 50K
Cristian Ansaldi 4M
Aleksandar Lukovic (satış listesinde) 1.2M
Michael Lumb 1.1M
Diego Renan
Fabian Monzon
Filipe 4.5MÖn Liberolar:

Anthony Annan 2.5M
Stephen Appiah (serbest)
Carlos Carmona 3.5M
Tinga
Femi Ajilore
Fabio Santos (serbest)
Adigun SalamiOrta Sahalar:

Aron Gunnarsson
Abou Diaby (bir süre sonra satış listesine konuluyor)
David Beckham (sözleşmesi bitiyor ancak her takıma gelmez)
David Jensen (bir süre sonra satış listesine konuluyor)
Keisuke Honda 5M
Juliano Spadacio 4.5M
McDonald Mariga 4.5MOfansif Orta Sahalar:

Thiago Neves 6M
Marco Verratti
Jadson (sözleşmesi bitiyor, devler peşinde)
Bofo Bautista
Ander
Eyal Golasa 300K
Hamed Kavianpour 450K
James Rodriguez 1M
Mohammed Abou Trika 4MKanat Oyuncuları:

Ümit Korkmaz
Andrew Driver
Sergey Krivets 1.7MTeknik Forvetler:

Dudu
Tabare Viudez (serbest)
Landon Donovan (sözleşmesi bitiyor)
Andrej Kramaric
Welliton
Mario Mandzukic
Matias Defederico
Jonathan CristaldoGüçlü Forvetler:

Cristian Fabbiani
Eugene Seleznyov
Michael Eneramo
Amr Zaki
Khouma Babacar
Kyle LaffertyBitirici Forvetler:

Arouna Kone (satış listesinde) 2M
Romelu Lukaku
Adriano
Iker Muniain
Vaclav Kadlec

Walter Sakana
12.Ocak.2010, 05:31
İkinci bir liste daha paylaşmak istiyorum. Aşağıdaki kadroyu sadece 1M euroya kurabilirsiniz.

GK Mora FREE
DL Masilela 50K
DC Reginiussen FREE
DC Andrade FREE
DMC Appiah FREE
DMC F.Santos FREE
MR Beckham FREE
AMC Golasa 200K
AM/FRC Viudez FREE
AMC Jadson FREE
AMC Kavianpour 400K
AM/FRLC Donovan FREE
FC Diabate 300K

TOPLAM MALİYET : 950K

Bu oyuncular arasından Beckham, Jadson ve Donovan belki gelmeleri için ikna etmekte zorlanacağınız isimler olacaktır. Diabate ise her oyunda çıkmıyor.

Walter Sakana
12.Ocak.2010, 05:44
II. BÖLÜM - PERSONEL

Sıra geldi teknik ekibimizi kurmaya. Çok uzun araştırmalarla oldukça kaliteli isimlerden oluşan bir liste hazırladım. Umarım beğenirsiniz.

Serbest Olanlar:

özkan sümer (scout)
paolo berrettini (scout)
manuel delgado meco (coach)
txema noriega (scout)
marco rota (youth coach)
oliver bierhoff (scout)
fabio paratici (scout)
paulo paixao (fitness coach)
jesus zelaia (physio)
andreas köpke (gk coach)
giulio nuciari (gk coach)
andrea pastorello (scout)
gary lewin (physio)
bill beswick (1st team coach)Klüplerden Alınacaklar:

paul mcguinness (coach) (man utd)
tristan celador (coach) (real madrid)
ricardo moniz (coach) (hsv)
jeff vetere (scout) (newcastle)
petter rudi (scout) (molde)
damien roden (fitness coach) (blackburn)
david court (coach) (arsenal)
----------------------------------------------------
maliyet - 2.3mBen Galatasaray'a tüm bu isimleri rahatlıkla aldım. Özellikle Manuel Delgado Meco'yu şiddetle tavsiye ediyorum. Boşta olan süper iki isim daha var ama alamadım, belki size gelirler.

Ivan Carminati (1st Team Coach)
Valter Di Salvo (1st Team Coach)

SAİT71
12.Ocak.2010, 06:41
Ellerine sağlık abi.. Süper birşey yapmışsın..

Gaziantepspor'a serbest transferden C.Mora'yı aldım kaleye. 1 sezon yaklaşık 18 maçta felan oynadı. 30 gol yedi. Çok oynamadı. Tabi benim defansta sağlam olmadığı için o dönemde biraz fazla yedi. Ama bir çok maçıda aldı adam. 1 sezon sonra Galatasaray ile pazarlık yaptım. Fiyatı 6 buçuk milyon eurolara çıkmıştı. Direk 6 istedim vermediler. Sonra taksitle bağladım 5.750 milyon euro civarı bir paraya tamam dediler sattım. Böylece ekonomimi rahatlatırken onun yerine Stutgarttan genç Türk kaleci aldım.

Bunun yanında Sağ kanadıma ofansif olarak Krivets'i aldım. İlk başladığımda oyuna takımına direk 600.000 € verdim. Şimdi denebilirki neden taksit yapmadın. Elimden kaçırmak istemediğim ve ileride iyi paralarada satabileceğim bir isme param varken bastırıp almak istedim. Takside bağlasam daha fazla para isteyecek belki milyon eurolara bitecekti. Vede bu arada başka takımlar devreye girecek arap saçına dönecekti. Paranız varsa hedefinizdeki oyuncuda ufak maliyette ise alın hemen. Rehber harika olmuş devamınıda bekliyoruz. Bu arada personellerimden GK koçum ve Asistan menajerim sözleşme yenilemeyip terkettiler. Bende nerden kimi bulayım diyordum şimdi ilacı buldum :D

nannar
12.Ocak.2010, 08:07
eline sağlık gabi :) Afyonkarahisar'a gelmiyor bunlar yaww :n:

Walter Sakana
12.Ocak.2010, 08:31
Ellerine sağlık abi.. Süper birşey yapmışsın..

Gaziantepspor'a serbest transferden C.Mora'yı aldım kaleye. 1 sezon yaklaşık 18 maçta felan oynadı. 30 gol yedi. Çok oynamadı. Tabi benim defansta sağlam olmadığı için o dönemde biraz fazla yedi. Ama bir çok maçıda aldı adam. 1 sezon sonra Galatasaray ile pazarlık yaptım. Fiyatı 6 buçuk milyon eurolara çıkmıştı. Direk 6 istedim vermediler. Sonra taksitle bağladım 5.750 milyon euro civarı bir paraya tamam dediler sattım. Böylece ekonomimi rahatlatırken onun yerine Stutgarttan genç Türk kaleci aldım.

Bunun yanında Sağ kanadıma ofansif olarak Krivets'i aldım. İlk başladığımda oyuna takımına direk 600.000 € verdim. Şimdi denebilirki neden taksit yapmadın. Elimden kaçırmak istemediğim ve ileride iyi paralarada satabileceğim bir isme param varken bastırıp almak istedim. Takside bağlasam daha fazla para isteyecek belki milyon eurolara bitecekti. Vede bu arada başka takımlar devreye girecek arap saçına dönecekti. Paranız varsa hedefinizdeki oyuncuda ufak maliyette ise alın hemen. Rehber harika olmuş devamınıda bekliyoruz. Bu arada personellerimden GK koçum ve Asistan menajerim sözleşme yenilemeyip terkettiler. Bende nerden kimi bulayım diyordum şimdi ilacı buldum :D

Sağolasın...

Mora'yı zaten yanılmıyorsam senden duymuştum da öyle keşfettim. Oyuncu paylaşım bölümünde Viafara ile ilgili yorumlarda görmüştüm. Başkasıda yazmış olabilir emin değilim şuan.

Krivets'i de yazacaktım listeye ama nedense sonra vazgeçtim. Onu iyi fiyata almışsın, benim son oyunda 1.7m euroya gitti.

Personellere gelince; yazdığım isimlerin hepsinin peşinde birsürü takım var. Yani oyun ilk başladığında kısa sürede hepsine teklif geliyor. Sezon ilerlemişsen biraz zor alırsın o isimleri. Gerçi ben Manuel Delgado Meco'yu 3.sezonda Leeds'e almıştım, Arsenal yada Barcelona'dan unuttum. Şaşırmıştım gelmesine :D Şimdi yeni oyunumda bir baktım sezon başı serbestmiş, ilk aldığım coach oldu.

Transfer konusunda bende senin gibi pek pazarlık yapmıyorum. Bir oyuncuyu ne kadar erken alırsan o kadar iyi bana göre de. Hiç taksit falan uğraşmıyorum yani :D

Türk takımları içinde bir liste hazırlıyorum, tabi ki Ömer Toprak liste başı :) Fm10'da Türk oyuncular daha iyi gibi geldi bana Fm09'a nazaran.

Yorumların için tşkler...

Walter Sakana
12.Ocak.2010, 08:33
eline sağlık gabi :) Afyonkarahisar'a gelmiyor bunlar yaww :n:

Gelmez hocam, kulübü kökten satsan gelmez :n::n::n: Sen gerçi bunların alasını bulur alırsın Süperlige çıktığının 2.senesinde :)

Lim10
12.Ocak.2010, 11:27
Eline sağlık hocam:)Gerçekten çok değerli bilgiler paylaşmışsın.Yalnız ansaldi ve jadson maaş konusunda sıkıntı çıkarabilecek isimler gibi geliyor.İdeal kadronuda çok beğendim bir kişi haricinde.Nedir bu Silviu çılgınlığı millette yahu anlamadım gitti bir türlü:)Yani yanlış anlaşılmasın, bu adamı hiç alıp oynatmadım, fm2010 bitene kadarda alıp oynatmayı düşünmüyorum zaten.Agilitysi 7 olan bi adamın one on ones, refexes i 40 olsa yine alıp koymam kaleme.Kaldı ki rushing out ve positioning özellikleride kötü.Bunun yerine daha iyi bir isim beklerdim:)Emeğine sağlık çok güzel bir çalışma olmuş...

KaPaLı
12.Ocak.2010, 11:45
Enyeama Silviu'dan 100 kat daha iyi oyuncu. Sağ bek için Dejan Lovren Stoper için çok fazla adayım yok ama Lovren'in DRC oynama özelliği sayesinde eğer eksik bölgem olursa hemen onu koyuyorum. DMC için tabikide Mama Diarra 4 milyon € gibi paraya geliyo. MC için Badeij tek aday AMRC oynama özelliği yaşının genç olması ve abartılan hırvatlardan olması yeterli : ) Bernardo - Vela ilk sezonda kiralayacağınız adamlar. AML için Vachousek yeterki olacaktır Türkiye ligi için. Jiri Jeslinek size forvette alternatif sağlayacaktır. Yaşı çok genç ve çokta ucuz. Ayrıca Tafer kiralarsanız senede 15 gol altına düşmez.

Çok başarılı çalışma olmuş. Bazen oyuncu bulamıyorum o anlarda bakacağım ilk yer burası.

RasAnt
12.Ocak.2010, 11:53
evt emek harcamıssın gercekten saol :)

SAİT71
12.Ocak.2010, 12:39
Bende DRC Marco Andreolli ile görüşüyorum. 450 bin civarı maaş istedi. Bakalım olabilir bu transfer. Kaliteli bir isim. Roma'da forma şansı bulamıyor ve serbest kalıyor.. Alacağım galiba.. Profilden bakınca iyi gibi..

Walter Sakana
12.Ocak.2010, 13:22
Eline sağlık hocam:)Gerçekten çok değerli bilgiler paylaşmışsın.Yalnız ansaldi ve jadson maaş konusunda sıkıntı çıkarabilecek isimler gibi geliyor.İdeal kadronuda çok beğendim bir kişi haricinde.Nedir bu Silviu çılgınlığı millette yahu anlamadım gitti bir türlü:)Yani yanlış anlaşılmasın, bu adamı hiç alıp oynatmadım, fm2010 bitene kadarda alıp oynatmayı düşünmüyorum zaten.Agilitysi 7 olan bi adamın one on ones, refexes i 40 olsa yine alıp koymam kaleme.Kaldı ki rushing out ve positioning özellikleride kötü.Bunun yerine daha iyi bir isim beklerdim:)Emeğine sağlık çok güzel bir çalışma olmuş...

Sağolasın

Ansaldi'yi rahatlıkla aldım, Jadson ise daha yüksek maaş vermeme karşın Milan'ı tercih etti. Silviu konusuna gelince bende pek beğenmiyorum aslında ama ekonomik açıdan düşünüldüğünde iyi bir yatırım, o açıdan listeye aldım. Bide kadroyu kurarken amacım kaliteyi mümkün olduğunca yüksek/maliyeti mümkün olduğunca düşük tutmaktı. Yoksa kaleye direk Ochoa'yı sağ beke de Azpicilueta'yı alıp Ansaldi'yi sol beke çeker Masilela'yı şutlarım :D

RasAnt
12.Ocak.2010, 13:27
Personel alımınada birkaç söz edeyim bende önceden iyi olan coacları hmen alırdım ancak yönettiğiniz takımın ülkesinden olması gerek coacların hem takımla daha iyi çalışması için hemde yıldızlar çıkarabilmek için,bütün coacları kovup türk coaclar aldım özelliklerini biliosunuzdur coach için onemli olan atttacking defensive bide tactical özelliğidir bunlardan bir sürü çıkıyor türk, reputationuna önem vermeyin iyi özellikte buldunuzmu kapın kendi world classa kadar çıkıyor zaten,o coachları alınca ilk 11 de direk oynayacak gençler wonderkid ler çıktı herseyim tamdı çünkü state of art tı youth academy en son yani ama oyuncu cıkmıodu Staffı Türkleştirince müthiş oyuncular cıkmaya basladı araya tabiki yabancı koyabılırsınız physiolarım 2 tane 2 side ıtalian world class, coachlarda ozellıkle Ülkenizden olmasına dikkat ediniz eğer coach özelliklerini tam bilmiyorum diosanız yardımcı olabilirm

Walter Sakana
12.Ocak.2010, 13:33
Enyeama Silviu'dan 100 kat daha iyi oyuncu. Sağ bek için Dejan Lovren Stoper için çok fazla adayım yok ama Lovren'in DRC oynama özelliği sayesinde eğer eksik bölgem olursa hemen onu koyuyorum. DMC için tabikide Mama Diarra 4 milyon € gibi paraya geliyo. MC için Badeij tek aday AMRC oynama özelliği yaşının genç olması ve abartılan hırvatlardan olması yeterli : ) Bernardo - Vela ilk sezonda kiralayacağınız adamlar. AML için Vachousek yeterki olacaktır Türkiye ligi için. Jiri Jeslinek size forvette alternatif sağlayacaktır. Yaşı çok genç ve çokta ucuz. Ayrıca Tafer kiralarsanız senede 15 gol altına düşmez.

Çok başarılı çalışma olmuş. Bazen oyuncu bulamıyorum o anlarda bakacağım ilk yer burası.

Aslında ben başlığı yanlış açtım sabah sabah o uykulu halimle :D Paylaştığın isimlerde gayet iyi, teşekkürler.

Walter Sakana
12.Ocak.2010, 13:35
Bende DRC Marco Andreolli ile görüşüyorum. 450 bin civarı maaş istedi. Bakalım olabilir bu transfer. Kaliteli bir isim. Roma'da forma şansı bulamıyor ve serbest kalıyor.. Alacağım galiba.. Profilden bakınca iyi gibi..

Roma'da ayrıca Antunes'te satış listesine konuluyor. O da sol bek için iyi bir seçim olur.

KaRaBükLü KraL
12.Ocak.2010, 13:40
Çok beğendim abi bu kadroyu Birmingham ya da Sunderland'a kurabiliriz sanırım.Gayet iyi bütçeleri var ve kadro yapıları kötü gibi:)

Walter Sakana
12.Ocak.2010, 13:46
Personel alımınada birkaç söz edeyim bende önceden iyi olan coacları hmen alırdım ancak yönettiğiniz takımın ülkesinden olması gerek coacların hem takımla daha iyi çalışması için hemde yıldızlar çıkarabilmek için,bütün coacları kovup türk coaclar aldım özelliklerini biliosunuzdur coach için onemli olan atttacking defensive bide tactical özelliğidir bunlardan bir sürü çıkıyor türk, reputationuna önem vermeyin iyi özellikte buldunuzmu kapın kendi world classa kadar çıkıyor zaten,o coachları alınca ilk 11 de direk oynayacak gençler wonderkid ler çıktı herseyim tamdı çünkü state of art tı youth academy en son yani ama oyuncu cıkmıodu Staffı Türkleştirince müthiş oyuncular cıkmaya basladı araya tabiki yabancı koyabılırsınız physiolarım 2 tane 2 side ıtalian world class, coachlarda ozellıkle Ülkenizden olmasına dikkat ediniz eğer coach özelliklerini tam bilmiyorum diosanız yardımcı olabilirm

Bir coach alırken profilinde "personal" bilgilerine tıkladığınızda sağ tarafta ondan hangi yönlerden verim alabileceğiniz çıkıyor. Yabancı bir coach alıyorsanız "Club Players Knowledge" son derece düşük oluyor, buda size oyuncularla, takımla ve rakiplerle ilgili bilgi ve tavsiyelerde bulunurlarken ne derece sağlıklı bilgiler vereceklerini belirliyor. Bu özellikleride zaman geçtikçe yükseliyor. Ancak coach'ların yabancı yada aynı ülkeden olmasının antrenmanlar üzerinde pek bir etkisi yok, önemli olan coach'un kalitesi.

Walter Sakana
12.Ocak.2010, 13:52
Çok beğendim abi bu kadroyu Birmingham ya da Sunderland'a kurabiliriz sanırım.Gayet iyi bütçeleri var ve kadro yapıları kötü gibi:)

Yani, tamamen transfer bütçene bağlı bir olay. Daha yüksek bir bütçe oluşturabiliyorsan daha kaliteli bir kaleci ve sol bek tercih edebilirsin. Yada forvete Seleznyov, Welliton, Fabbiani gibi müthiş isimleri katabilirsin. Amc içinde favori yıldızlarımdan Thiago Neves'i ekleyebilirim. Birmingham'ı pek bilmiyorum ama Sunderland'a rahatlıkla kurabilirsin. Zaten kadrolarında da hem oynatabileceğin hem satabileceğin (para edecek) iyi oyuncuları var.

RasAnt
12.Ocak.2010, 13:53
Bir coach alırken profilinde "personal" bilgilerine tıkladığınızda sağ tarafta ondan hangi yönlerden verim alabileceğiniz çıkıyor. Yabancı bir coach alıyorsanız "Club Players Knowledge" son derece düşük oluyor, buda size oyuncularla, takımla ve rakiplerle ilgili bilgi ve tavsiyelerde bulunurlarken ne derece sağlıklı bilgiler vereceklerini belirliyor. Bu özellikleride zaman geçtikçe yükseliyor. Ancak coach'ların yabancı yada aynı ülkeden olmasının antrenmanlar üzerinde pek bir etkisi yok, önemli olan coach'un kalitesi.

yok antreman etkisiyle alakası yok tabiki o coachun kalitesiyle ortaya çıkan bir durum ben daha cok altyapıya yönelik yaptım bu tavsiyeyi oyuncu çıkmasında aynı ulkeden coachun olması etkli olduğunu düşünüyürum bende öyle sonuç verdi dieyim :icon_confused:

SAİT71
12.Ocak.2010, 14:04
Aslında birde alınmaması gereken oyuncuları bir liste yapsak herkes açısından iyi olacak gibi :D

Mesela Süper Lig'de DM'de Hakan Bayraktar'ı oynatmayın direk elden çıkarın derim. Benim oyunda İvan De souza sürekli sakatlanıyor oda verimsizdi. Onuda gönderdim. H.Bayraktar'ı DM de çok denedim ama bir türlü oynayamıyor adam. Hem yavaş hemde çok hata yapan birisi. Size tavsiyem özellikle DM konusunda sağlam birisini alın. Çünkü kilit bir pozisyon. Şuan o bölgede Borja var. Oyun başlarken serbest transfer olarak başlıyor. En son Valladolid'de oynamış. Gayet güçlü bir oyuncu. Şuan orijinal yıldan yani oyun başladığından bu yana 3. sezondayım. Aldığım oyuncu Borja 30 yaşında. bn yeni kontrat yaptım. Çok güzel müdahaleler yapıyor o bölgede. Tavsiye ediyorum onuda..Defansa yardımı olduğu gibi ara sıra golde attığı oluyor. Şutlarıda iyi..

http://i48.tinypic.com/rh0i8g.jpg

http://i48.tinypic.com/ejtshc.jpg

cenk1905
12.Ocak.2010, 20:52
hocam elıne saglık gercekten cok guzel olmus bende sag acık salvio eduardo diyorum pası yuksek cıkıyor genelde flair19 gercektede ara donemde atletıco alıcakmıs kacmaz bır yetenek

DenizlispoR
12.Ocak.2010, 21:23
Abi mükemmel bir rehber yazmışsın,en kısa zamanda bende 1-2 şey eklerim.Daha okumadım o ayrı konu :n:.

E.Cartman
13.Ocak.2010, 21:08
Ben forvete Chevanton diyorum 3 büyüklerde oynuyorsanız kesin gelir Kayseri, Gençler gibi takımlara da gelir diye tahmin ediyorum ama kiralık olarak:D:D 6-7 farklı oyunumda hep satılık listesindeydi ve değeri 2,6M€ olmasına rağmen en fazla 900B€ ya satılığa koyuyorlar cidden Poacher olarak oynattığınızda da bayaa yararlı oluyor uzaktan da iyi vuruyor gerektiğinde Frikikte atıyor penaltıları da iyi kesinlikle tavsiye ederim yani...

berksus
13.Ocak.2010, 21:44
Ben Bursa'ya Andrej Kramaric diye bir santrafor aldım.1.5m Euro'ya geldi.Daha 18'inde ve özellikleri müthiş.

eng1n
13.Ocak.2010, 22:32
personel olarak gk coach herald schumaer de iyidir 5 yıldızla çalıştırıyor zaten

Tonguc86
13.Ocak.2010, 22:40
Paylaşım için teşekkürler...

Walter Sakana
14.Ocak.2010, 02:29
Abi mükemmel bir rehber yazmışsın,en kısa zamanda bende 1-2 şey eklerim.Daha okumadım o ayrı konu :n:.

:n::n::n:

Ben Bursa'ya Andrej Kramaric diye bir santrafor aldım.1.5m Euro'ya geldi.Daha 18'inde ve özellikleri müthiş.

Evet Kramaric'te iyidir. Listede adı var zaten, teknik forvetler arasına yazdım ;)

Walter Sakana
14.Ocak.2010, 02:33
personel olarak gk coach herald schumaer de iyidir 5 yıldızla çalıştırıyor zaten

Gk Coach en kolay bulunanı zaten, tonla var :zuhaha Mesela bri çırpıda sayayım bi kaç tane:
Franco Tancredi, Andreas Köpke, Ray Clemence, Bruno Martini vs.... Bunların hepsinin kaleci çalıştırma özelliği 20. Oyunu açınca Schumaer'e bakıcam, dikkatimi çekmemişti daha önce.

Ben en çok Attack coach'u bulmakta zorlanıyorum :icon_sad:

Walter Sakana
14.Ocak.2010, 02:34
Paylaşım için teşekkürler...

Rica ederim, işine yaradıysa sevinirim.

cakalcarlos41
14.Ocak.2010, 17:21
teşekkürler abi saol

medievil
14.Ocak.2010, 20:09
Mükemmel bir rehber olmuş. Eline sağlık.

Walter Sakana
15.Ocak.2010, 02:13
teşekkürler abi saol

Rica ederim, umarım işine yaramıştır

Walter Sakana
15.Ocak.2010, 02:14
Mükemmel bir rehber olmuş. Eline sağlık.

yorumun için teşekkür ederim