PDA

View Full Version : En iyi Taktiksel Diziliş Hangisi?

RasAnt
15.Ocak.2010, 12:14
evt en iyi ve etkili taktiği soruyorum ben merak edyiroum avrupada nasıl başarılı oldugunuzu, 8 yıl fb kariyeri yaptım avrupada yarı finalden ve uefada yarı finalden başka başarım yok hep gruba düş ordan ya uefaya ya bi üst tura ordanda ya ele sonra elen yada hemen elen,o yüzden yeni kariyere başladım önceki kariyerimde 4-4-2 bşalayıp 4-3-2-1 dewam edip en son 4 yılda 4-1-2-1-2 oynadım ama başarı gelmedi avrupada ligde başarılıym ama avrupa olmuyor attack oynatıorm hep, sizde kendi stilinizi yansıtırsanız değerlendirme yapmak isterim

SAİT71
15.Ocak.2010, 12:25
bana göre 4-1-3-2.. Ben başladığımdan bu yana bu diziliş ile oynuyorum. 1 DM 1 MC --> AMC 1er AML-R 2 forvet..

-----------ST------ST------

--AML------------------AMR-

--------------- |-------------------
--------------MC(amc)---------

--------------DM--------------

--DL------DC------DC-----DR-

stalwart88
15.Ocak.2010, 13:48
Bence en iyi diziliş diye bir şey yok elindeki kadro yapısına göre en iyi diziliş değişir mesela kanat oyuncuların iyise ve hızlıysa birde hava hakimiyeti olan forvetin varsa ona göre bi taktik belirlersin yada çok iyi ara pas atan bi amc vardır birde hızlı foprvetin taktiği onların üstüne kurarsn yada savunma anlamaında bakarsak uzun guclu ama yavas savunma mı kullanıyorsıun yoksa cabk ve seri savunma oyuncuların mı var beklerin ileri cıokışlarda ne kadar başarılı bütün bunlar takımın gücü(oynuyacağın rakiplerine oranla) taktiği belirleyen faktörlerdir ve tüm bunlar göz önüne alınarak en verimli taktikle saha çıkılmalı bence mesela ben son 3 sezonda aradaki denemeleri saymazsak en az 4-5 farklı tatktikle oynadım ve hepsinde de başarı geldi.

stalwart88
15.Ocak.2010, 13:51
evt en iyi ve etkili taktiği soruyorum ben merak edyiroum avrupada nasıl başarılı oldugunuzu, 8 yıl fb kariyeri yaptım avrupada yarı finalden ve uefada yarı finalden başka başarım yok hep gruba düş ordan ya uefaya ya bi üst tura ordanda ya ele sonra elen yada hemen elen,o yüzden yeni kariyere başladım önceki kariyerimde 4-4-2 bşalayıp 4-3-2-1 dewam edip en son 4 yılda 4-1-2-1-2 oynadım ama başarı gelmedi avrupada ligde başarılıym ama avrupa olmuyor attack oynatıorm hep, sizde kendi stilinizi yansıtırsanız değerlendirme yapmak isterim

takım kadron avrupada rakiplerine baskı kuracak kadar kaliteli değilse atac oyunda takımın zorlanıyor olabilr yada dmc kullanmazsan(tamamen kişisel görüşüm dmc siz başarılı olanda gördüm ama ben yapamıyorum onlarsız :) ) sorun yaşayabilrsin muhtemeln sen işin savunma kısmındaki taktiğini tam oturtamamışsın ama ligde kendinden daha zayıf rakiplerle oynadığın için bunu örtpas edebiliyorsun ama dengin yada senden iyi takımlara karşı oynayınca bu ortaya çıkıyor tavsiyem ligde ve avrupada farklı tattkle oyanaybilrsn yada ufak tefek değişiklikler yapabilrsn.

gkt1984
15.Ocak.2010, 14:02
bn srklı hangı takıma gıtsem 4-3-1-2 oynuyorm hepsındede basarıyı yakalım sevıyorm bu taktıgı basarıyı getırıyo..

RasAnt
15.Ocak.2010, 14:24
- - - -
-
- -
-
- -

taktik bu benım dmc vardı yanı ama sorun gokhan gonulde sanırım :D yenı kariyerimde bu yorumu dikkate alıcam stalwart,bu dizilişle suan iyi başladım transferler oldukça oturcak inş

E.Cartman
15.Ocak.2010, 14:32
-------ST---ST--------

--ML-----MC------ML--

---------DMC----------

---DL---DC--DC---DL---

----------GK-----------

İlk sezonlarımın banko taktiğidir bu taktikle her türlü şekilde oynuyorum kısa pasla da tutuyor direk pasla da tavsiye ederim herkese MC' yi Advanced Playmaker olarak, DMC Anchor Man, Bekler Wing Back olarak, Kanatlar Winger forvetlerde forvetinize göre ama ben genellikle biri Poacher diğeri Target Man olarak kullanıyorum...

ToRoSKaPLaNı
15.Ocak.2010, 15:26
----------st-----------

Aml---------------amr

-----Mc-----mc------

---------dmc----------

---dl---dc--dc---dl---

----------gk-----------

RasAnt
15.Ocak.2010, 16:14
bu sorumu anket olarak yapabılen olursa sevınırm ben bılmıyorum yapmayı hangi taktiğin ilk sırada olduğunu mrk edıyorum,arkadaşların yazdığı gibi sistem(taktik şablonu) yapıp cvp atarsanız sevinirm

KaRaBükLü KraL
15.Ocak.2010, 17:20
4-4-2 yada 4-3-1-2 bence çok iyi taktikler

aktas55
15.Ocak.2010, 17:37
takıma bağlı ama genel olarak 4-4-2

MaTRaKaN
15.Ocak.2010, 17:38
------st--st---st----

-----Mc-----mc------

---------dmc----------

---dl---dc--dc---dl---

----------gk-----------

serwan
15.Ocak.2010, 19:40
en iyi diziliş bence elinizdekilerden maksimum oranda yararlandığınız diziliştir.elinizde çok kaliteli 2-3 forvet varken tek forvet oynamak ne kadar anlamsızsa iyi kanat oyuncularınız olmadan illa kanatları kullanmaya yönelik bir diziliş de o kadar anlamsızdır. atl. madrid kariyerimde kanat kullanmıyorum örneğin.elimde çok iyi wingbackler var bu nedenle 3 dc 2wb 2mc 1 amc 2 st ile oynuyorum..belki kanat hücumlarım yetersiz kalıyor ama elimde doğru düzgün kanat oyuncusu yokken üstelik bir de kaliteli wingbacklerim varken kanat oyuncus kullancam diye diziliş belirlemem yanlış olurdu gibi. ama kullandığım taktik iyi oyuncularınız varsa çok işe yarayan bi taktik.küçük değişikliklerle takımınıza uygulayabilirsiniz.2st yi 1e düşürüp başka yerde kullanabilirsiniz vs. ama tavsiyem şu ki bu taktiği uygulayacaksanız wingbackleriniz ve mc leriniz oyunu 2 yönlü oynayabilen adamlar olsun.eğer böyle adamlarınız varsa maç başına gol yeme ortalamanız 0,4-0,5 lere düşüyor.ama hücumlarda kısmen eksik kaldığınızdan atılan gol ortalaması da 2nin biraz üzerine çıkıyor.

--------st--st--------
---------amc--------
-------mc--mc------
wbl---------------wbr
---dc---dc---dc-----
---------gk-----------

vego
15.Ocak.2010, 19:47
----------st-----------

Aml---------------amr

-----Mc-----mc------

---------dmc----------

---dl---dc--dc---dl---

----------gk-----------

Aynı Taktik:D

Fmcolic
15.Ocak.2010, 20:11
4-1-3-2 bence de

Lim10
16.Ocak.2010, 10:37
Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır der geçer giderdim ama tutamadım kendimi:)

Bence 2 tür taktik vardır: 1.si ya elinizdeki kadroya göre taktik yaparsınız, 2.si yada taktiğinize göre bi kadro kurarsınız.Ben sürekli 2. seçeneği kullanırım ve bu şekilde başarılı olurum.

Cm01-02den beri hemen her seride farklı taktikler kullandım ve genel olarak başarılı oldum.Ama bazı arkadaşların dediği gibi Dmc'siz başarılı olunmadığı fikrine katılmıyorum:)Ben Dmc yi en son Cm03-04de bıraktım ve ondan beride pekala Dmc'siz oluyor.Yönettiğiniz takımın çapına göre değişsede tabi bu, yinede bana sanki gereksiz bi pozisyona hapsedilen bi adam gibi geliyor, tabi nacizane fikrim...

Bu seride kullandığım ve kullanıcağım sistemim:

http://img51.imageshack.us/img51/5865/342352465.jpg

Konuyu açan arkadaşıma istinaden yazıyorum bu satırı: bende Fb ile başladım ve bu taktiğimle oynadım 2 sezon; 2 lig şampiyonluğu 1 Lig K. 2 Süper kupa aldım.Taktik her ne kadar önemli olsada tabi kurduğun kadronun kaliteside bir o kadar önemli sonuçta.Yani sadece sistemine bağlama, gerçi kimleri aldın bilmiyorum.Ha şunuda burdan belirtiyim.Yayınlanan kariyerlerde Fb veya daha küçük takımlarla 2. 3. sezonlarda Şl kupaları kaldıran arkadaşlar vardı. Kimsenin başarısına gölge düşürmek istemem fakat inandırıcı gelmeyenler olmuştu açıkçası bana.Sonuçta hepimiz yıllardır bu oyunu oynayan insanlarız:) Bence bazılarını baz alarak üzme kendini:D

Ama avrupada ilerleyemediğin konusuna gelirsek, ilk sezon Avrupa Ligi'nde 2. sezon ŞLde Çeyrek final oynadım hatta Şlde yarı finalin kapısından döndüm:uzgun:Başkasını bilmem ama benim için 2. sezon Şlde bi çeyrek final başarıdır. Ama dediğim gibi dizilişte iş bitmez.

http://img132.imageshack.us/img132/9424/oturdaala.jpg

Benim en önemli gördüğüm husus, hangi takımı seçerseniz seçin ilk yapılması gereken elde sisteminize uymayacak oyuncuları gönderip kendi sisteminize uyacak adamlar almak.Bunun dışında büyük maçta 5 li defans küçük maçta 10u forvet gibi kavramlarada katılmıyorum.Nedir?Önce kendi sisteminizi çözmelisiniz.Mesela benim taktğim Milan,Lazio vs. gibi takımların kullandığı 4-3-1-2 taktiğine karşı zayıf.Ama bunu biliyorum ve bu sistemle oynayan rakiplere karşı Amc'nin birini Mc'ye çekiyorum mesela.Bahsettiğim nokta da tam olarak bu.Toparlayacak olursam en iyi taktik x-x-x-x dir demek yetmez.Bu saydığım küçük teferruatlar sizin oyundaki başarınızı belirler...

Neyse biraz uzun oldu:)Böle sevdiğim konuları görünce kendimi yazmaktan alıkoyamıyorum,içimdeki yaratığı durduramıyorum:DSaygıLar...ghfgh---------

SAİT71
16.Ocak.2010, 10:56
Lim10 çok güzel bir yazı yazmış.. Bende onun "Takımınıza göre taktik yaparsınız" sözüne katılıyorum. En iyi taktik diye birşey yok. Mesela İspanya'nın taktiği veya Barça'nın taktiği en iyisidir. Fakat getiripte Fenerbahçe'de oynatamazsınız. Ona uygun oyuncu yapısı yoktur. Sizde Fenerbahçe'ye göre bir kadro kurarsınız. Örneğin Barcelona'da oyuncu yaratıcılığı çok daha serbestken Fenerbahçe'de bu oran Barcelona'ya göre düşük tutulur. Yine Fenerbahçe'de yüksek tutabilirken Anadolu takımlarının çoğunda daha alçakta tutarız. Atıyorum Barça tek pası iyi yaptığı için hızlı paslaşmaya ayarlayabiliriz ve rahat oynar ama başka takımda hızlı pas yapınca abuk sabuk şeyler yapıp kaptırır. O nedenle oyuncuların hızlarına, tekniklerine, kapasitelerine göre iyi bir diziliş ve ona görede taktik ayrıntısı belirlemeliyiz diye düşünüyorum..

Eğer paranız varsada Kendi yaptığım taktiğe en iyi uyacak oyuncuları alırım fikride 2. plan olarak durabilir.

KaPaLı
16.Ocak.2010, 10:59
Ben genelde o 2. olanda oluyorum. Taktiğime göre adamlar alıyorum. 4-2-3-1 oynuyorum bekleri çok çıkarmıyorum. Denizlispor'un sağ kanat oyuncuları hep hucumcu beklerdi. Onları satıp Wawa'yı aldım mesela. Defansı daha güçlü diye. Veya Bosnalıların benim taktiğime yavaş kaldıklarını anlayıp onlara göre daha hızlı ve bitirici adamlar aldım. Taktiğim aynı sadece adamlar değişti.

mpaker66
16.Ocak.2010, 12:20
kesinlikle 4-4-2 önde baskı falan işi götürürsün

HooijDonk07
16.Ocak.2010, 12:34
1 Sw 2 DC 1 Wbr 1 Wbl 2 Mc 1 Amr 1 Aml 2 Forvet

Böle oynuyorum

RasAnt
17.Ocak.2010, 13:31
Konuyu açan arkadaşıma istinaden yazıyorum bu satırı: bende Fb ile başladım ve bu taktiğimle oynadım 2 sezon; 2 lig şampiyonluğu 1 Lig K. 2 Süper kupa aldım.Taktik her ne kadar önemli olsada tabi kurduğun kadronun kaliteside bir o kadar önemli sonuçta.Yani sadece sistemine bağlama, gerçi kimleri aldın bilmiyorum.Ha şunuda burdan belirtiyim.Yayınlanan kariyerlerde Fb veya daha küçük takımlarla 2. 3. sezonlarda Şl kupaları kaldıran arkadaşlar vardı. Kimsenin başarısına gölge düşürmek istemem fakat inandırıcı gelmeyenler olmuştu açıkçası bana.Sonuçta hepimiz yıllardır bu oyunu oynayan insanlarız:) Bence bazılarını baz alarak üzme kendini:D

Ama avrupada ilerleyemediğin konusuna gelirsek, ilk sezon Avrupa Ligi'nde 2. sezon ŞLde Çeyrek final oynadım hatta Şlde yarı finalin kapısından döndüm:uzgun:Başkasını bilmem ama benim için 2. sezon Şlde bi çeyrek final başarıdır. Ama dediğim gibi dizilişte iş bitmez.

saol yorumun için üzülüodum valla yenı kariyer actım onuda sildim sinirimden :D biraz tatile cıkmam lazım kafamı dinlim sonra açıcam gene bi kariyer :)

vuque
17.Ocak.2010, 13:42
Bende Taktiğine Göre Takım Kuranlardanım...
Genelde 4-4-2(Klasik Olan Değil :D ) Veya 4-5-1 Oynatıyorum Rakibe,Takımımın Sakatlık-Form Durumuna Göre...
Mesela 4-4-2 de
2 FC
AM-RLC
MC
D-RLC(2 DC)
Şeklinde Oynuyorum... 4-5-1'dede FC'lerden Birisini MC'ye Çekip Daha Çok Mücadele Eden Orta Sahada Top Kapan Bir Anlayışla Oynuyorum...

ozaniel
17.Ocak.2010, 18:23
Taktiğim takıma göre değişir. En iyi taktik için Dünya karması ile oynamanız gerekir. O zaman en iyi taktik
---------gk----------
dr----dc----dc----dl
------mc----mc-----
amr-----amc----aml
----------st----------
şeklinde 4-2-3-1 olur çünkü Dünya'nın en iyi oyuncularına o taktik uyar.

sentugo
17.Ocak.2010, 22:24
4-4-2 ciyim bende..

BeeTLeJuiCe
17.Ocak.2010, 22:34
Bende takıma ve maça göre taktik yapıyorum. Bu seriye kadar sabit bir taktiğe göre transferler yapıyordum fakat bu seride taktik olayının kolaylaştırılmasından dolayı artık her maç farklı anlayışlar ile çıkmak ve başarılı olmak kolay oldu.

RasAnt
17.Ocak.2010, 23:46
kolay mı :( :) ben bu seride çok zorlandım ya önceki fmlerde coşardım bu seri kastı beni çok ya taktiksel devrim yapmam lazım başaracagım :D

BeeTLeJuiCe
17.Ocak.2010, 23:53
Hangi oyuncu hangi rolde başarılı olur, o rolü nasıl destekleyebilirsin buna göre taktik yapmak lazım. Misal Target Man oynadığım zaman arkasına yaratıcı bir oyuncu koyuyorum. Poacher oynadığım zaman pas yapan bir ortasa kuruyorum.

sakary Ali
17.Ocak.2010, 23:54
her zaman her yerde 4312 oynarım :D