PDA

View Full Version : Yurt Dışında Eğitim

Ahmet Göktaş
26.Ocak.2010, 16:02
Arkadaşlar öncelikle merhaba.

Lise 3. sınıf öğrencisiyim. Düz lise okuyorum. Şimdi malum önümüzdeki sene mezun olacağım ve kısmetse Üniversite yılları başlayacak.

Şimdi benim öncelikli planlarım arasında mutlaka Üniversiteyi yurt dışında bir ülkede ve YÖK'ün diplomalarını tanıdıgı bir ülkede okumak.

İngiltere, Kanada gibi ülkere ilk başta aklımdaydı , ancak aldığım bilgiler bu ülkelerin pahalı olduğnu, ve vize işlerinin çok zor olduğu yönündeydi.

Sonra bir süre Norveç'te Üniversite eğitiminin çok ucuz ve yaşamında ucuz olduğunu öğrendim. Şu sıralarda aklımda İskandinav ülkeler var.

Fakat sizlerden ricam, bana vize alması kolay olan, Üniversite ve yaşamın ucuz olduğu , ve orada alınan Üniversite diplomalarını YÖK'ün tanıdığı bir ülke söyler misiniz ?

Dünya'nın her ucunda olabilir. Yeterki belirttiğim şartları uygun olsun.

Teşekkürler.

Oghuse
26.Ocak.2010, 16:05
YÖK'ün tanıyıp tanımadığını bilmiyorum ama Çin'de dünyanın en iyi 500 üniversitesinde birkaçı var üstelik sınav streside yok kayıt olmak için öneri olarak orayı söyleyebilirim..

Ahmet Göktaş
26.Ocak.2010, 16:07
Maddi açıdan nasıl peki abi ?

Çince çok zor bir dil ama öğrenilir elbet :D

Oghuse
26.Ocak.2010, 16:08
Eğitim dili ingilizce zaten, yaşam olarak ucuz bi ülke ve orda alıştığın standart'a da bağlı..:D Pazarlık yapmasını bileceksin diyorlar biraz.. Birde ilk başlarda biraz aç kalınıyormuş.. :D

Ahmet Göktaş
26.Ocak.2010, 16:17
Çin'i de listeye alalım ozaman eğitim dili İngilizceymiş iyi.

Norveç hakkında bilgisi olan var mı peki ?

Addolorato
26.Ocak.2010, 16:22
Çin'i de listeye alalım ozaman eğitim dili İngilizceymiş iyi.

Norveç hakkında bilgisi olan var mı peki ?

Annem Norveç'te yaşamıştı bir süre. Onun bana anlattıklarını paylaşıyım..

Bi kere Norveç'te hayat sandıgın gibi ucuz degil. Annem Oslo'ya gitmişti ve Avrupa'nın pahalı şehirlerinden biri oldugunu söylemişti. Ayrıca Norveç vatandaşları oldukça ırkçı ve yabancıları hor görüyorlar. Annem'in otelden 1000 $'ını falan çalmışlardı. Aslında yaşam standardı olarak güvenli ve gelişmiş biryer fakat yabancılara dedigim gibi pek iyi gözle bakmıyorlar. Benim bildiklerim bu kadar. Birde güneşin hiç batmaması hoşuna gitmeyebilir ilk başlarda onuda ekliyim..

1- Tokyo (Japonya)
2- Osaka (Japonya)
3- Moskova (Rusya)
4- Cenevre (İsviçre)
5- Hong Kong (Çin)
6- Zürih (İsviçre)
7- Kopenhag (Danimarka)
8- New York (ABD)
9- Pekin (Çin)
10- Singapur
11- Milano (İtalya)
12- Şanghay (Çin)
13- Paris (Fransa)
14- Oslo (Norveç)
15- Caracas (Venezuela)
16- Londra (İngiltere)
17- Tel Aviv (İsrail)
18- Roma (İtalya)
19- Helsinki (Finlandiya)

Dünya'nın pahalı şehirleri sıralamasında gördügün gibi başkent Oslo 14. sırada..

Ahmet Göktaş
26.Ocak.2010, 16:26
Sağol bilgiler için. Üniversite ücretsiz diye biliyorum ama Norveçte o bakımdan düşünüyordum.

Bizim Pekin 9. sırada :D

Addolorato
26.Ocak.2010, 16:28
Sağol bilgiler için. Üniversite ücretsiz diye biliyorum ama Norveçte o bakımdan düşünüyordum.

Bizim Pekin 9. sırada :D

Sana Taiwan'ı önerebilirim. Yaşam oldukça ucuz fakat YÖK'ün diplomalarını kabul ediyorlarmı bilmem. Sadece ülkenin ucuzlugu bakımından Taiwan Uzakdoğu ülkelerine göre çok ucuzmuş.

goosfraba
26.Ocak.2010, 16:35
Bulgaristan'da da var. yılda 3500 euro ile 5 yıl okuyabilirsin. Yök ile paralel çalışıyor bildiğim kadarı ile. Uluslararası bir mühendislik diploması alabilirsin.

HooijDonk07
26.Ocak.2010, 20:52
Avusturya benim bi arkadas okuyor.Ucuz dedi

Ahmet Göktaş
26.Ocak.2010, 21:07
Bulgaristan'da da var. yılda 3500 euro ile 5 yıl okuyabilirsin. Yök ile paralel çalışıyor bildiğim kadarı ile. Uluslararası bir mühendislik diploması alabilirsin.

Yıllık yaşam + okul toplam 14-15 bin euromuş :icon_confused:

El Barto
26.Ocak.2010, 21:32
Üniversite'yi yurt dışında okumak yerine iyi ve istediğin bir bölümü kazanarak ERASMUS programı ile yurtdışına gidebilirsin ve yurt dışı hayallerini yüksek lisans doktora gibi dönemlerde yaparsan hem maliyet açısından hem fayda açısından daha değerli olur diye düşünüyorum. Tabii senin fikrini değiştirmek gibi bir niyetim yok ama sadece fikrimi söylüyorum. :)

Çünkü yüksek lisans ve doktorada TÜBİTAK bursları var onlara da başvurabilirsin. :)

Sadixx
13.Mart.2010, 00:52
Finlandıyayı bir araştır derim . Okuyan tanıdıklarım var çok memnunlar hatta gelmiyorlar yaşam standartı filan çok üst seviyede . norveç te öyle. Hor görenler olucaktır. illa herkes görcek diye bir kaide yok iyi arkadaşlıklar kurarsın eminim sadece norveçliler yaşamıyor orada.

vuque
13.Mart.2010, 05:25
Ukrayna Ve Rusya'yı Değerlendir...
Hem Bonus Olarak Kız Durumlarında da Rahat Olursun :zuhaha :D

Ilhan
13.Mart.2010, 08:20
Lise süresince kendi okulunda üstün başarı gösterirsen başvuru yapabileceğin çeşitli kurumlar var. Onlarla beraber Amerika ve Fransa'ya da gidebilmen mümkün. Ayrıca İngilizce'yi iyi konuşabiliyorsan her sene Amerika'daki üniversitelerin çoğu belli sayıda uluslararası öğrenci (international student) alıyor. Her üniversitenin kendine ait internet sitesinden başvuru için gerekli koşullar ve gerekli belgelerin ne olduğunu bulabilirsin.

Mesela benim yüksek lisans yapmak için başvuracağım üniversite:

http://www.uconn.edu/

Başvurmak için de :

http://www.admissions.uconn.edu/apply/survey.php

Daah bir sürüsü de var. Özellikle Amerika'da tanıdığın bir üniversite hocası varsa sana yardımcı olur.

bySilver
13.Mart.2010, 20:52
Üniversite'yi yurt dışında okumak yerine iyi ve istediğin bir bölümü kazanarak ERASMUS programı ile yurtdışına gidebilirsin ve yurt dışı hayallerini yüksek lisans doktora gibi dönemlerde yaparsan hem maliyet açısından hem fayda açısından daha değerli olur diye düşünüyorum. Tabii senin fikrini değiştirmek gibi bir niyetim yok ama sadece fikrimi söylüyorum. :)

:)

Emre abinin söylediklerini ingilizce öğretmenim aynı şekilde söyledi bana ben kararımı değiştirdim. Üniversiteyi Türkiye' de okuyup yüksek lisansı ve mastırı dışarda yapmanı öneririm ben öyle yapacağm çünkü :)

brotha
22.Mart.2010, 06:37
ahmetcim eger uzak diye soguk bakmazsan kesinlikle arjantine bak derim. bi tanidigim orda okuyor en iyi 500 universite siralamasina giren bir universitede buenos aries de . ayrica muthis ucuzmus ve vize problemi yok. universiteye giris de cok basit. Cok ilgi cekici bir yer. Ben burda ailemi birakabilsem sirf boca juniors maclari icin bile giderim.

Ahmet Göktaş
22.Mart.2010, 17:40
Rıdvan abi öncelikle uzun süre sonra seni görmek çok sevindirici :)

Uzaklık konusu sorun değil. Dünyanın her yerine gidebilirim , ailemi bırakmak beni de korkutuyor gerçekten :) az değil 4 yıl.

Ancak, acaba ÖSS'de alacağım puan mı önemli ? Yoksa yıllık belli bir miktar yatırarak mı okunuyor ?

brotha
23.Mart.2010, 03:19
Rıdvan abi öncelikle uzun süre sonra seni görmek çok sevindirici :)

Uzaklık konusu sorun değil. Dünyanın her yerine gidebilirim , ailemi bırakmak beni de korkutuyor gerçekten :) az değil 4 yıl.

Ancak, acaba ÖSS'de alacağım puan mı önemli ? Yoksa yıllık belli bir miktar yatırarak mı okunuyor ?

onu tam bilmiyorum ama okula cok az bir miktar odedigini biliyorum. ayrica benim bildigim oss puani hic onemli degil. bence bir arastir cok cazip

brotha
23.Mart.2010, 03:19
bu arada sagol

Universal
24.Mart.2010, 00:11
Kanada için vizeyi rahat alabiliyorsun. Ama maddi olarak pahalı. Kaldı ki yurt dışında okuyacaksan parayı düşünmemen gerekiyor.

Hangi bölümü okuyacağın çok önemli. Tıp okuyacaksan İsviçre, mimarlık için İtalya mühendislik için ya Almanya ya da Torino Üniversitesi(İtalya), Tiyatro, Sinema veya iletişim gibi dallar için Fransa ekonomi, işletme gibi dallar içinde İngiltere'yi öneririm.

Ahmet Göktaş
24.Mart.2010, 00:16
Hocam parayı düşünmemek gerekiyor ama , şimdi ben yurtdışına okumak için giden bir holdign sahibi adamın çocuğu olarak gitmeyeğim :) O yüzden kendi bütçeme göre ülkeleri araştırıyorum. Çok bir zamanda kalmadı. Önümüzdeki sene son sınıf hayırlısıyla. Vize almak gerekmeyen yada çok zor olmayan bir ülke ve maddi açıdan İngiltere gibi pahalı olmayan bir ülke bulmam lazım o yüzden :)

brotha
31.Mart.2010, 00:15
ahmetcim ben bu kadar yardimci olabilirim. en hayirlisi olur insallah.

Neron_FB
31.Mart.2010, 00:25
Avustralya da düşünebilirsin. Şahsen ben master bitince 1 sene dil için bulunabilirm :)