PDA

View Full Version : Touchline Taktik

Ozzy23
02.Şubat.2010, 20:42
Öncelikle merhaba, yeni yaptığım taktik başarılı olunca sizlerle de paylaşmak istedim. Bildiğiniz gibi fm ye eklenen yeni özelliklerle maç içinde oyuncunun yaptığı değişikliklerin önemi çok arttı. Bu taktik de o yüzden Creator kullanılarak yaratılmıştır ve mentalite değişikleri ve touchline instructions Çok önemli yer tutmaktadır. Taktiğin ismini çok ufak değişiklerle oyunda büyük farklılık yarattığı ve menajerin kenardan yaptıklarının oyuna olan etkisini vurgulamak için Touchline Taktik koymak istedim. Anlatım uzun oldu galiba ama yapacak birşey yok.

Taktiğin Linki : http://uploaded.to/file/hvppy2

http://img34.imageshack.us/img34/5599/taktikb.jpg (http://img34.imageshack.us/i/taktikb.jpg/)

Mevki özelliklerine geçmeden taktiğin amacı ile ilgili biraz bilgi vereyim istedim. Öncelikle taktiği Fenerbahçe ile denedim ve çok başarılı sonuçlar aldım, bunları daha sonra aşağıda göstereceğim.

Taktiğin amacı maçı domine edip topa sahip olmak değil, bunun yerine akıcı bir futbol oynayıp top rakipteyken de gol yememek. Topa sahip olma oranınız rakibe yakın olursa maçı kazanma ihtimaliniz artıyor. Ayrıca taktiği kullanırken bununla beraber kullanacağınız Touchline Instructions da çok önemli, bunları nerelerde kullanacağınızı da belirteceğim. Mevki Özelliklerine geçersek:

GK(Goalkeeper) : Aslında kaleci çok önemli değil, ancak üst düzey bir takımdaysanız ve tekniği iyi bir kaleciniz varsa sweeper keeper oynatmak kontralarda çok işinize yarayabilir, ortalama takımlarda risk taşıyor.

DC(Central Defender/Defend) : Sağlam Defans oyuncuları gerekli. Bir tanesi hızlı olursa daha iyi olur ama şart değil.

FB (Wing Back/Automatic) : Taktiğin en kilit adamları. Takım kalitenizin üstünde oyuncular olması iyi olur. Çift yönlü olmaları gerek çünkü taktikte kanat oyuncusu yok, sürekli çizgiye inip orta yapıyorlar. Hızlı olmaları ve Crossinglerinin yüksek olması gerekli.
Not : Eğer wing back tipinde bir oyuncunuz yoksa komutu full back olarak değiştirmeniz kesinlikle gerekli yoksa boyundan büyük işlere girdiği için hata yapıyor. Mesela ben Önder'i koyduğum zaman öyle yapıyorum.

DM (Defensive Midfielder/Defend) : Takımın hamalı, genelde beklerin açıklarını kapatıyor. Yavaş olmamalı ve tackling inin iyi olması gerekli ama zaten bütün dm ler bu özelliklere sahip. Görevini yaptığı sürece hücümda katkı vermesine gerek yok.
Not : Eğer bu mevkideki oyuncunuzun top tekniği çok zayıfsa defensive midfielder yerine Anchor Man görevi verirseniz daha iyi olur. Çok pas hatası yaparlarsa Through Ball ı da kapatabilirsinz

MC (Box to Box Midfielder) : İki yönlü oyuncular gerekli. MC olmalarına rağmen Wide Play kısmı Hug Touchline ve Roaming olduğu için gerekince kanatlara açılıyorlar. Oyuncular savunmaya da katkı verdiklerinden sağlam savunmamızın en önemli direği konumundalar.
Not : Eğer takımınızda çift yönlü oyuncular yoksa, ikiliden birini Central Midfielder / Attack veya (Advanced veya Deep Lying) Playmaker / Support seçeneklerinde oynatıp diğerini Ball Winning Midfielder yapabilirsiniz, son derece iyi çalışıyor.

AMC (Advanced Playmaker / Attack) : Forvet arkasındaki oyun kurucumuz. Asıl görevi St ve Mc lere ara paslarını atmak. Burada çoğu oyuncu iyi performans veriyor. Ben Alex'i sattığım için Özer ve Badelj ile idare edebiliyorum. Yani yetenekli oyuncu olması yeterli.

ST (Deep Lying Forward / Support) : İşte ileri uçla orta saha arasındaki bağlantıyı sağlayan adam. Teknik kapasitesi ve fiziği iyiyse çok iyi iş yapıyor, asist rakamında kafaya oynayıp partneri kanada açıldığı zaman yaptığı ortaları da gole çeviriyor. Özellikle tam Semih için yaratılmış bir mevki.
Not : Eğer burada hava hakimiyeti iyi bir forvet kullanmak isterseniz Target Man veya çok iyi bir oyuncunuz varsa (Drogba, Demba Ba gibi) Complete Forward da oynatabilirsiniz.

ST (Poacher) : Takımın gol yükünü çeken adam. Orta sahadan gelen ara paslarını iyi değerlendiriyor. Hızlı ve bitirici biri olması lazım. Ancipation ının yüksek olması çok işe yarıyor, aynı zamanda kanada gidip orta da yaptığı için crossingi iyiyse yine performansı artıyor.
Önemli Not : Beat Offside Trap PPM'sine sahipse harikalar yaratır.

Taktik tek tek sliderlarla oynayarak düzenlenmemiştir. Bu yüzden Touchline Instructions ve Mentality değişimleri oyuna büyük etki eder. Özellikle maça başlarken bazılarının açık olması gerekli. Ben en çok kullandığım değişimleri size yardımcı olması açısından yazdım.

Bazı Detaylar :

Başlangıç Mentalistesi : Balanced olarak ayarlı, fakat iç sahadaki kolay maçlarda Control ile başlamalısınız, ikinci yarı gol gerekliyse attacking e dönebilirsiniz. Aynı şekilde zor maçlara balanced ile başlayıp skoru korumak için counter, hatta defensive iyi seçenekler olabilir.

Önemli : Touchline Instructions kısmında yapmanız gereken 1-2 şey var.
Maçlara başlarken Pass To Space ve Work Ball into Box açık olmalı ve önemli birşey olmadıkça kapatmamalısınız. Pass To Space sayesinde Through Ball lar artıyor bu da çok daha fazla pozisyon demek ve Work Ball into Box ise gereksiz uzun şutları engelliyor.

- Control ile başladığınız maçlarda Get Ball Forward açık olmalıdır. Ayrıca gol ararken veya baskı yapmak istediğiniz de açmalısınız.

- 2 farkı yakalayınca Retain Possesion a geçebilirsiniz, bu atağa çıkarken top kaybetmenizi engeller ancak daha az pozisyona girersiniz.

- Gol attıktan hemen sonra veya rakip baskı yaparken Take A Breather iyi bir seçenek olabilir.
- Oyun ortada şıkışıyorsa play wider veya exploit the flanks, oyunu sıkıştırmak istiyorsanız play narrower veya exploit the middle iyi seçimler.

Taktikte Özel verilmiş çok az komut bulunmaktadır. Bunları nedenleriyle beraber açıklamak istedim

Beklerin Crossing i byline dır. Bu çizgiye inmelerini sağlar. Eğer wing back tipinde bir oyuncunuz yoksa kapatabilirsiniz.

MC lerin wide play i Hug touchline dır. Bu kanatsız taktikte yeri gelince kanada açılmalarını sağlar.

Takımın Counter Attack opsiyonu açıktır. Bu çok önemli çünkü pas stili direk ve tempo yüksek olduğundan rakip atak yaparken hızlı çıkıp bol gol bulmanızı sağlar. Skoru korumak istediğinizde kapatabilirsiniz.

Taktiği Kullananların geri dönüşlerini bekliyorum. Özellikle işe yarar bulduğunuz maç içi değişikliklerini söylerseniz taktiği kullananlara çok faydalı olur. İleride Maç sonuçlarımı da koyacağım.