PDA

View Full Version : Atatürkçü Düşünce ve Din

Nocna Mora
30.Nisan.2010, 01:48
Atatürkcü düsüncenin temeli devletcilik mi yokksa millliyetcilik midir??

kemalist kime denir?
kim atatürkcü kim degildir? atatürke özenen bir insan nasil bir karaktere sahip olmasi lazimdir ??

Atatürkcü düsünce avrupa da nasil karsilanir ? Atatürk ateist miydi?
Atatürkcü düsüncede avrupa birligine girmek istegi nasil karsilanirdi?

Tartışmaya imkan varmıdır?

El Barto
30.Nisan.2010, 09:28
Bence yoktur kan çıkar. :D

Bu konuları tartışıp karşımızdakinin fikrine saygı gösterecek kıvama gelemedik henüz forumcak. :)

SAİT71
30.Nisan.2010, 11:31
İmanla Paranın kimde olduğu belli olmaz.. Ateist demek için öncelikle görüp konuşup tanımak lazım hatta o bile yetmez.. Atatürk'ün komutanlık, liderlik özelliklerine hayranım... Onun gibi düşünmek, ülkeni onu gibi sevmek ve korumak her Türk gencinde olması gereken özelliklerdir diye düşünüyorum...

Sorulan sorular ayrıntılı ve biraz siyasi.. O nedenle burası yeri midir bilemediğim için daha üstü kapalı olarak fikirlerimi belirttim...

Şunu biliyorum ki, Atatürk zamanında biz Avrupa'ya değil Avrupa bize yalvarırdı... Kesinlikle Atatürk gibi soylu bir komutanı değil Avrupa Dünya Birliği kurulsa her lider yanında görmek isterdi.. Din konusu belirttiğim gibi çok zor bir konudur.. Çünkü dinciyim diyenede inanmak güç..

Ayrıca Atatürk'ün çeşitli kayıtlarda Cuma hutbelerinde konuşmaları ve İslamiyet'i övmesi kayıtlıdır...

Flawless Victory
30.Nisan.2010, 12:49
Bu tür konular zamanında çok cinayet işletmiştir, çok kişi banlanmıştır forumda. :) Bence de henüz bunları insan gibi tartışacak durumda değiliz.

di canio
30.Nisan.2010, 13:00
Atatürk siyasi bir deha, askeri bir kahramandır benim gözümde. Ateistmiş, hrıstiyanmış, yahudiymiş, müslümanmış beni ilgilendirmez ve benim bakışım değişmez. Kiminle evlenmiş, çocuğu mu varmış, vs. özel hayatıdır, hiçkimseyi ilgilendirmez. Bir zamanlar alkolikti diye karalanmaya çalışılmıştı. Varsayalım öyle; alkolik haliyle bile 87 yıldır yıkamadıkları bir ülke yaratılmasına öncülük etmiş. Ötesi yok.

A.FaruK
30.Nisan.2010, 13:35
Atatürk siyasi bir deha, askeri bir kahramandır benim gözümde. Ateistmiş, hrıstiyanmış, yahudiymiş, müslümanmış beni ilgilendirmez ve benim bakışım değişmez. Kiminle evlenmiş, çocuğu mu varmış, vs. özel hayatıdır, hiçkimseyi ilgilendirmez. Bir zamanlar alkolikti diye karalanmaya çalışılmıştı. Varsayalım öyle; alkolik haliyle bile 87 yıldır yıkamadıkları bir ülke yaratılmasına öncülük etmiş. Ötesi yok.

Bravo abi aynen katılıyorum söylediklerine
Alkış...

Ilhan
30.Nisan.2010, 13:43
Siyasi ve askeri tartışmaları yasaklamıştık.