PDA

View Full Version : Football Manager 2011 (Yenilikler)

Ralph
17.Ağustos.2010, 01:02
http://img29.imageshack.us/img29/7351/fm2011.jpg (http://img29.imageshack.us/i/fm2011.jpg/)

Football Manager serisinin başlangıcı her ne kadar FM 2005 olarak gözükse de, aslında Championship Manager 93'e, yani Collyer kardeşlerin yarattığı ilk oyuna dayanmaktadır. Paul ve Oliver Collyer kardeşler acaba yaklaşık 20 sene önce bugün serinin geldiği noktayı düşünmüş müydü? Sanmıyorum, çünkü bugün Football Manager bir oyun değil, bir futbol simülasyonu haline geldi. Onu da geçtim, bazı teknik direktör ve kulüp başkanları bile serinin muhteşem "scouting" sisteminden faydalanıp oyuncu transfer etme noktasına geldi. Bugün Football Manager benim gözümde rakipsiz bir oyun ve bu "rakipsizliğini" kesinlikle kötü yönde kullanmayarak daima en iyi işleri yapıyor.

Yenilik sesleri

Serinin son oyunu FM 2010 "dolu" günler yaşattı müdavimlerine ve kesinlikle mükemmel bir oyundu. Dediğim gibi adeta bir futbol simülasyonuydu ve muhteşem bir oyuncu-kulüp-personel veritabanına sahipti. Geçen 17 seneye rağmen başka hiç bir oyun çıkıp da bu veritabanına rakip olamadı. SI Games bize daima gerçeği sundu ve yaşattı. Oyuncu yetenek ve kişilikleri neredeyse bire bir yansıtılıyordu, geleceğin yıldızlarını ilk defa bu oyunlarda tanıyorduk ve hangimiz ilk defa kazandığı Avrupa Kupası’ndan sonra evin içinde Alex Ferguson edasıyla gezmedi ki? 2010 sürümünde de bütün taktik dehamızı, finansal yeteneklerimizi, oyuncu ikna kabiliyetimizi ortaya koymuştuk. Her açıdan olmasa da mükemmel, bir sene boyunca belirli aralıklarla sürekli olarak oynadığım tek oyundur Football Manager 2010.

Bütün bu güzelliklerin yanında eksiler ve hatalar da vardı elbette. Beni oyunun en rahatsız eden yönü kolaylığıydı. Bildiğiniz gibi bu serilerde bir zorluk ayarı yok doğal olarak oyuna başlarken. Özellikle serinin son oyunlarında bir kolaylık seziyorum ya da bana öyle geliyor. Mahalle takımını alıp, çok çok kısa bir süre içinde tüm kupaları silip süpürmek fazla mantık dışı kalıyor çünkü. Bu kolaylığın en büyük nedeni ise "regen" diye tabir edilen, oyunda sonradan çıkan oyuncuların abartılı güçleri. Cüzi rakamlara alınan bu "yeni yetme" oyuncular, en düşük ligin en kötü takımını bile şampiyon yapabiliyor. Doğal olarak benim de en büyük temennim oyunun zorlaştırılması, zor olsun yahu. Ne çileler çekerdik şampiyon olacağız diye eski oyunlarda.

Türkiye Ligi ve Türkçe dil desteği

Ek olarak Türkiye Ligi ve Türkçe de bence bir sorundu oyunda. Ligimiz aslında gerçekçi yapılmış ama yeteneksiz futbolcuların pahalılığı insanı kısıtlıyor. Türkçe seçeneği ise daha önce hiç bir oyunda olmadı hatta yeni oyun için bir imza kampanyası düzenlemişti SI Games ve yeterli sayıda "orijinal oyun alacağına" dair imza atan olmamıştı. Bu sene de büyük ihtimal Türkçe olmayacak diye düşünüyorum. Aslında serinin en çok oynandığı ülkeler arasındayız diye biliyorum, ama malumuzun korsan oyun satışları işte.

Önceki oyunlar hakkında bu kadar bilgi verdikten sonra gelelim yeni oyuna. Geçtiğimiz günlerde beklenen haber geldi ve Football Manager 2011 duyuruldu. Yılbaşından önce geleceği açıklanan oyun için şimdiden ön siparişler başladı. Ayrıca FM 2010'un geçen sene 30 Ekim'de çıktığını varsayarsak, fazla bir zaman beklememiz de gerekmeyecek gibi. Oyun PC ve Mac platformları için aynı zamanda çıkacak ve daha sonrası için de bir PSP sürümü yapılıyor. Bu da PSP konsol sahiplerini oldukça sevindirecek bir haber diye düşünüyorum.

Veritabanı olarak yine bir yama şeklinde fakat bunun yanında önemli geliştirme ve detaylar da geliyor gibi. Örneğin; oyunun sportif direktörü Miles Jacobson'un verdiği bilgilere göre oyunun antrenman sisteminde hoş değişiklikler olacak. Önceki oyundaki oyuncuları farklı pozisyonlara adapte etme, iş gücü ayarlama gibi fonksiyonlar zaten korunmuş buna ek olarak artık futbolcularımızı 14 farklı yetenek üzerine yoğunlaştırıp buna göre verim alabileceğiz. Örnek vermek gerekirse, bir forvet oyuncumuzu finishing (bitiricilik) yeteneği üzerine çalıştırarak bu yönde verim almaya çalışabileceğiz. Antrenman sistemindeki bu özellik, küçük ama hoş bir yenilik olmuş.

Müjdeler peşisıra

Miles Jacobson bir diğer müjdeyi ise oyuncu etkileşim kısmı (player interaction) için veriyor. Önceki oyunlarda zaten oldukça detaylıydı bu kısım ve futbolcularımızla çeşitli diyaloglara girebiliyorduk. Yeni oyunda ise bu kısım oldukça geliştirilmiş ve detaylandırılmış. Preferred Moves, Development, Advice, Match Performance ve Transfer Status olarak 5 ana kategori altında futbolcularla iletişime geçebileceğiz. Bütün bunlar dışında kulüp yönetimiyle diyaloglarımız da farklı bir hale gelmiş. Oldukça ümitliyim bu sene "interaction" özelliğinden.

Haberler ve gelen kutusu kısmının ise bu sene daha kullanıcı dostu olacağı söyleniyor. Artık daha geniş bir haber ağımız olacak. Zaten bu bölümde daha fazla ve daha farklı bir geliştirme de bekleyen yoktur sanırım.

Üç boyutlu grafik motoru

Ve gelelim en merak edilen noktaya, yani üç boyutlu maç motoruna... 2009 ve 2010 sürümlerindeki 3D özelliğinden ben de dahil bir çok kişi memnun kalmamıştı ve şahsen 2D sahada oyunu oynamaya devam ediyordum. Java ile yazılmış basit bir motor olmasının yanında, hem 2D'den vazgeçmek zordu hem de animasyonlar vs. yeterli değildi. Tabii ki bir PES, bir FIFA kalitesinde grafikler beklemiyorum bu oyundan. Yeni oyunda ise sanırım bu iş bu sefer başarılacak. Miles Jacobson'un ve ilk resimlerin dediğine göre baya iyileştirmeler mevcut bu kısımda. En başta animasyonlar ve grafikler düzeltilmiş, gol sevinçleri eklenmiş. Ayrıca 100 yeni animasyon var bu yeni motorda. Stadyum ve seyirciler de yine farklı farklı. Gölgelendirmeler de hoş gözüküyor. Ayrıca en güzeli de gece maçları. Kısacası 3D maç motoru bu sefer başarılı olacak gibi arkadaşlar.

http://img825.imageshack.us/img825/6008/21272matchengine2wip.png (http://img825.imageshack.us/i/21272matchengine2wip.png/)

Eklenen bir diğer farklı özellik ise "Dynamic League Reputation" denilen olay. Daha önce alışık olmadığımız bir şey bu. Kısaca bahsetmek gerekirse, uluslararası arenada kulüpler ve milli takımlar başarılı oldukça, ligin de namı ve kalitesi artacak. Daha yetenekli ve değerli oyuncular yetişecek manasına geliyor.

Beklentiler büyük

Tüm bunlara ek olarak transfer sistemi, veritabanı ve diğer ek özelliklerin de eskisinden daha güzel olacağını düşünüyorum. Henüz oyunumuzun demosu yok ama elimizdeki bilgiler bunlar. Demo ve asıl oyun yayınlandığında daha da netleşecek tabi. Fakat dediğim gibi oyun biraz zorlaştırıldığı takdirde, yeni gelen özellikler ve geliştirmelerle bir kez daha sevenlerinin kalbinde taht kuracaktır.

Artık elimizden gelen çıkış tarihini beklemek çünkü net bir gün yok elimizde. Yılbaşından önce çıkacağı kesin ve ben ekim ayı diye tahmin ediyoruz. Ayrıca buradan söylemiş de olayım, Championship Manager 2011 geçen seneki başarısızlığın ardından "yalan" olmuş. Yani böyle bir oyun çıkmayacak ve Football Manager 2011 şu an için rakipsiz gözüküyor. Beklemeye devam, çünkü gerçekten iyi bir oyun geliyor. Boşuna dememişler, "The Greatest Job on Earth" diye...

ALINTIDIR.

Raten
17.Ağustos.2010, 14:55
Eklenen bir diğer farklı özellik ise "Dynamic League Reputation" denilen olay. Daha önce alışık olmadığımız bir şey bu. Kısaca bahsetmek gerekirse, uluslararası arenada kulüpler ve milli takımlar başarılı oldukça, ligin de namı ve kalitesi artacak. Daha yetenekli ve değerli oyuncular yetişecek manasına geliyor.

Bu da çok güzel bir özellik olmuş.Bu tip ufak yenilikler oyunun tadını artıracaktır her zaman.

Black Jack
17.Ağustos.2010, 16:22
Türkçe dil desteği olması harika olmuş.

EndoplazmiK RetikuluM
17.Ağustos.2010, 17:16

Yazıyı okudun mu acaba ? Nereden çıkarttın bunu ?

Raten
17.Ağustos.2010, 18:25

Fm 2011'de Türkçe dil desteği olmayacak.

World Hollow o1
17.Ağustos.2010, 18:39
Yazıyı okudun mu acaba ? Nereden çıkarttın bunu ?

Türkiye Ligi ve Türkçe dil desteği

Ek olarak Türkiye Ligi ve Türkçe de bence bir sorundu oyunda. Ligimiz aslında gerçekçi yapılmış ama yeteneksiz futbolcuların pahalılığı insanı kısıtlıyor. Türkçe seçeneği ise daha önce hiç bir oyunda olmadı hatta yeni oyun için bir imza kampanyası düzenlemişti SI Games ve yeterli sayıda "orijinal oyun alacağına" dair imza atan olmamıştı. Bu sene de büyük ihtimal Türkçe olmayacak diye düşünüyorum. Aslında serinin en çok oynandığı ülkeler arasındayız diye biliyorum, ama malumuzun korsan oyun satışları işte.

Önceki oyunlar hakkında bu kadar bilgi verdikten sonra gelelim yeni oyuna. Geçtiğimiz günlerde beklenen haber geldi ve Football Manager 2011 duyuruldu. Yılbaşından önce geleceği açıklanan oyun için şimdiden ön siparişler başladı. Ayrıca FM 2010'un geçen sene 30 Ekim'de çıktığını varsayarsak, fazla bir zaman beklememiz de gerekmeyecek gibi. Oyun PC ve Mac platformları için aynı zamanda çıkacak ve daha sonrası için de bir PSP sürümü yapılıyor. Bu da PSP konsol sahiplerini oldukça sevindirecek bir haber diye düşünüyorum.

Veritabanı olarak yine bir yama şeklinde fakat bunun yanında önemli geliştirme ve detaylar da geliyor gibi. Örneğin; oyunun sportif direktörü Miles Jacobson'un verdiği bilgilere göre oyunun antrenman sisteminde hoş değişiklikler olacak. Önceki oyundaki oyuncuları farklı pozisyonlara adapte etme, iş gücü ayarlama gibi fonksiyonlar zaten korunmuş buna ek olarak artık futbolcularımızı 14 farklı yetenek üzerine yoğunlaştırıp buna göre verim alabileceğiz. Örnek vermek gerekirse, bir forvet oyuncumuzu finishing (bitiricilik) yeteneği üzerine çalıştırarak bu yönde verim almaya çalışabileceğiz. Antrenman sistemindeki bu özellik, küçük ama hoş bir yenilik olmuş.i
buradan, arkadaş sadece başlığı okumuş heralde.:)

sralpici
26.Ağustos.2010, 15:29
Dynamic League Reputation kısmını sevdim,zira ne kadar çabalarsanız çabalyın küçük ülkelerin liglerinde oyuncuların fiyatları belirli bir seviyeden yukarı çıkmıyordu.Bu değişiklikle bu sorunun çözüleceğine inanıyorum..Gönül isterdiki bu oyunun orjinal Türkçesiyle oynayabilelim ama İngilizce oynayarak da dilimizi geliştirmedik mi? :D

remzi1242
03.Eylül.2010, 19:21
Bu da çok güzel bir özellik olmuş.Bu tip ufak yenilikler oyunun tadını artıracaktır her zaman.

işte benim bekeldiğim bubaşarı ve zorluk artarsa nm ve itibarıda yükselmesi

ve antreman sstemi çıksın ingilizce mingilizce dinlemicem alıcam direk

dört gözle bekliyorum :D :D

Flawless Victory
03.Eylül.2010, 19:45
Lig itibarının yükselmesi abartılı olursa gerçekçilik bozulur bence.

Sybra
05.Eylül.2010, 21:46
Lig itibarının yükselmesi abartılı olursa gerçekçilik bozulur bence.

Katılıyorum, güzel ve gerekli bir özellik ama abartılı olursa tadı kalmaz :)

di canio
05.Eylül.2010, 21:55
Eminim ki birçok sorun çıkaracak bu yeni özellikler. Sonra yama üzerine yama gelecek her zaman ki gibi.

ersin123
06.Eylül.2010, 17:51
"Monday's new feature is the Set Piece Creator – Much like last years tactics creator, we’ve now added a set piece creator to the game which allows you to set up your tactics at set pieces in a much more intuitive way."

Kısaca özetlemek gerekirse taktik oluşturma gibi duran top yaratıcısı adı altında yeni bir özellik daha geliyor.

Passive Offside
09.Eylül.2010, 13:23
Beklediğim pek fazla yenilik yok, Türkçe dil seçeneği olsa güzel olurdu hani.

brknesta
08.Ekim.2010, 11:02
turkce olmasını sahsen cok ıstemem kı fm cm sayesınde ıngılızcemız gelıstı =) yanımıza sozluk alıp azmı kelımelerı cozduk :) fakat kısısel bılgılerımıze mudahale edılmesını ısterım mesela ben 8 sezon fıorentınada gıderken klup adıma stad yapıyorsa benımde favorı personel ve takım yerımde degısıklık gormek ısterım ama olmuyord 2010da.. umarım 2011 de olur.

deniz.91
08.Ekim.2010, 20:22
Bakalım güzel bir oyun yine bizi bekliyor

Angelofdeath
24.Ekim.2010, 14:21
Benim bu konuda bi sorum olacak. Bir futbol takımı avrupa arenasında değilse eğer ortalama 6-7 gün antreman yapıyor sırf önündeki 1 90 dakika için. Antremanlar bence fazla basit geliyor. Şöyle ki futbol takımını yönetmek onların antremandaki performanslarını görerek takımı oluşturmak ve buna göre de taktik vermek değil midir? Neden hala futbolcuların antremanlarda gösterdikleri performansı göremiyoruz? Tamam 6-7 aylık periyotlarda oyuncunun gelişimini görebiliyoruz ama benim merak ettiğim 1 oyuncunun 1 haftadaki antremanda ilk 11 e girmek için çabaladığını veya buhaftaki antremanda göze çarpan isimler die bir bölüm olması hoş olmaz mıydı. Ya da daha gerçekçi kılmaz mı oyunu. Ben mesela en zayıf olduğum konu squad harmony dedikleri 1 oyuncuyu ne zaman dinlendirip ne zaman oynatacağını tahmin etme olayını beceremiyorum. Bu da benim eksiğim ama bi antremanda kendini göstermeye çalışan oyuncuyu da bilmek isterdim. Ya da oyunda böle bi özellik war da benim mi haberim yok :) Beni bi aydınlatırsanız sevinirim bu konuda

Zekirdek
24.Ekim.2010, 14:31
@Angel

Ben Squad Harmony olayına pek takılmıyorum. Squad Harmony'im 30-40 civarıyken 60 küsür namağlup serisi yapmıştım.

Ama antreman ile ilgili söylediğin öneri mantıklı.

_Api_
24.Ekim.2010, 14:40
Benim bu konuda bi sorum olacak. Bir futbol takımı avrupa arenasında değilse eğer ortalama 6-7 gün antreman yapıyor sırf önündeki 1 90 dakika için. Antremanlar bence fazla basit geliyor. Şöyle ki futbol takımını yönetmek onların antremandaki performanslarını görerek takımı oluşturmak ve buna göre de taktik vermek değil midir? Neden hala futbolcuların antremanlarda gösterdikleri performansı göremiyoruz? Tamam 6-7 aylık periyotlarda oyuncunun gelişimini görebiliyoruz ama benim merak ettiğim 1 oyuncunun 1 haftadaki antremanda ilk 11 e girmek için çabaladığını veya buhaftaki antremanda göze çarpan isimler die bir bölüm olması hoş olmaz mıydı. Ya da daha gerçekçi kılmaz mı oyunu. Ben mesela en zayıf olduğum konu squad harmony dedikleri 1 oyuncuyu ne zaman dinlendirip ne zaman oynatacağını tahmin etme olayını beceremiyorum. Bu da benim eksiğim ama bi antremanda kendini göstermeye çalışan oyuncuyu da bilmek isterdim. Ya da oyunda böle bi özellik war da benim mi haberim yok :) Beni bi aydınlatırsanız sevinirim bu konuda

Squad harmony olayını biraz yanlış anlamışsınız bence. Bildiğim kadarıyla bu özellikle bahsedilen elinizdeki oyuncularla bir takım olabilmek durumu. Yani oyuncuların birbiriyle iyi anlaşması ve takım olarak huzuru yakalayabilmek.