PDA

View Full Version : Oyuncu Özelliği Olarak "Tecrübe" Olsa Nasıl Olurdu ?

Clayman
11.Eylül.2010, 20:58
Soru açık. Oyunda oyuncu özelliği olarak tecrübe olmalıydı diye düşünüyorum. Bu konu hakkında düşünceleriniz ya da olsaydı iyi veya kötü etkileri sizce neler olurdu ?

ForCimbom
11.Eylül.2010, 21:05
tecrübe sonuçta mental özelliklerin gelişmesi halidir. mental özellikleri yüksek olan kişi tecrübeli sınıfına girer.

ama gerçek hayatta yaşı ilerleyen futbolcuların mental özellikleri yani tecrübesi yükseliyor. fakat oyunda tam tersine, gittikçe düşüyor.

bu düzenlense çok iyi olur gerçekten....

caglaruzun
12.Eylül.2010, 02:12
tecrübe sonuçta mental özelliklerin gelişmesi halidir. mental özellikleri yüksek olan kişi tecrübeli sınıfına girer.

ama gerçek hayatta yaşı ilerleyen futbolcuların mental özellikleri yani tecrübesi yükseliyor. fakat oyunda tam tersine, gittikçe düşüyor.

bu düzenlense çok iyi olur gerçekten....

Oyunda mental özellikleri düşsede performans olarak düşmüyor. Bende örnek olarak Ivıca Olic var adam hiç affetmiyor ya fiziksel özellikleri hariç 12 nin üstünde özelliği yok bitiricilik 8 falan ama her maç en az 1 gol atıyor. Buda tecrübesi oluyor işte :)

Corpus
12.Eylül.2010, 02:40
Makaay bence tecrübe fm10 da :) Tecrübe arkadaşlarında söylediği gibi mental bir özelliktir. Sayısal birşey konamaz bence :)

Zekirdek
12.Eylül.2010, 02:43
Bence gerek yok böylesi daha iyi.

Chivalry
12.Eylül.2010, 03:14
Fm de tips lerde forvetler en iyi performanslarını 28-32 yaşlarında gösterir diyor demek ki göremediğimiz bi hesaplama sistemi var.

ozaniel
12.Eylül.2010, 03:16
Decisions tecrübeye en yakın özellik. Ayrıca bir oyuncu maçlara çıktıkça mental özellikleri artıyor. Tecrübe daha iyi kararlar vermek, daha soğukkanlı olmak demekse oyunda tecrübeyi ayrı bir özellik olarak eklemeye gerek yok bence.

Walter Sakana
12.Eylül.2010, 15:49
ama gerçek hayatta yaşı ilerleyen futbolcuların mental özellikleri yani tecrübesi yükseliyor. fakat oyunda tam tersine, gittikçe düşüyor

Ben tam tersi diye biliyorum, oyunda bir oyuncunun mental özellikleri yaşı ilerledikçe artıyor. En çok fiziksel özellikler düşüyor, teknik özelliklerde de düşüş oluyor ama zihinsel mentaller artıyor. Yani topsuz oyun, özel yetenek gibi hız ve tekniğe dayalı mentaller düşebilir ancak önsezi, karar verme gibi tecrübeye dayalı zihinsel mentaller artış gösteriyor.

Chivalry
12.Eylül.2010, 18:38
peki pa sını doldurmuş bir oyuncu da da artması söz konusu mu ? çünkü kendi oyunumda harika forvetler çıkıyor, hızı driblingi 16-17 bir kaç oyuncu çıkıyor, ama nedense hiçbir forvetin decision özelliği 10 üstü değil. oyuna ilk eklendiğinde sanki fix miş gibi 10 la başlıyorlar.

ForCimbom
12.Eylül.2010, 19:14
Ben tam tersi diye biliyorum, oyunda bir oyuncunun mental özellikleri yaşı ilerledikçe artıyor. En çok fiziksel özellikler düşüyor, teknik özelliklerde de düşüş oluyor ama zihinsel mentaller artıyor. Yani topsuz oyun, özel yetenek gibi hız ve tekniğe dayalı mentaller düşebilir ancak önsezi, karar verme gibi tecrübeye dayalı zihinsel mentaller artış gösteriyor.

hints and tips'te böyle bir kandırmaca var, evet. ama bu sadece; 14 mental özelliğin toplamda belki 1-2 puan yükselmesiyle kalıyor.

örneğin, gattuso'nun professionalism'i 18 idi yanılmıyorsam. yani mentalinin gittikçe yükselmesi gereken kişilerin başında geliyor. ben doğru düzgün bir antrenmanla abanmasaydım tık diyeceği yoktu, yerinde sayıyordu mental özellikleri ilerleyen yaşına rağmen. ve hatta gittikçe de düşüyordu ben ağır taktik antrenmanları yaptırmaya başlamasam.

misal elano ilk sezonun sonlarından itibaren batırmaya başlıyor mental olarak. 30'una bile gelmeden. 1-2 sene sonra bakıyorum, sabri'den farkı yok nerdeyse mental olarak.

bu büyük ve saçma bir hata. bence düzenlenmesi gerekiyor.

MeMo
12.Eylül.2010, 19:19
Mental özelliklerin bence antremanla falan o kadar değişmemesi gerekiyor eğer oyuncu 24-25 yaşının altında değilse.

RiG0BeRT
12.Eylül.2010, 20:54
Ben Zihinsel özelliklerin Yaşlandıkça düştüğünü hiç görmedim.Belki 1-2 yada 3 Özelliğinde 1'er düşüş olabilir.Ama fiziklsel özellikleri neredeyse Taban yapıyor.