PDA

View Full Version : FM 2011 Türkçeleştirme | Efsaneyi Yeniden Göreve Davet Ediyoruz

hayalevi33
18.Eylül.2010, 15:04
Arkadaşlar bildiğiniz üzere turksportal ekibi fm Türkiye'de ilk oynandığı günden bu yana bizlerin sesi oldular, bizlere yardım ettiler ve bugün Türkiye deki en büyük football manager platformu.

Ancak bir fm sitesinin popülerliğini en çok arttıran unsurlardan biri olan türkçeleştirme konusunda geçen yıl turksportal bizi üzdü ve başka bir sitenin hazırladığı türkçe yamaya yöneldik. Görünen o ki bu yılda türkçeleştirme konusunda birşeyler yapmaya niyetli değil yönetici arkadaşlarımız. Yani şuan fm graphics(sitenin adresini vermiyorum, eğer adını vermem sorun teşkil ediyorsa silerim
) piyasada rakipsiz.

Ricam şudur ki; bizi başka sitelere muhtaç etmeyin, eskisi gibi buradan rahat rahat indirelim, eleştirelim, teşekkürlerimizi sunalım.

Ricam şudur ki; Efsane yeniden görevine dönsün.

BaGa TaRKaN
18.Eylül.2010, 15:09
Oyunun Kendisi Türkçe Çıkması İçin Çabalıyor TSİ Yamayla Falan Olmucak. Bu Sene Zor Belki Ama 2012 Büyük Olasılıkla Türkçe Olacak.

maNga 33
18.Eylül.2010, 15:15
Turksportal efsanelerin efsanesi zaten :D galiba geçen sene işleri vardı yoksa kaliteli yama yapacaklarına eminim :)

E.Cartman
18.Eylül.2010, 15:26
yüksek yüzdeli bi Türkçe yama yapılsa mart-nisana anca yayınlanır diye tahmin ediyorum, Türkçe yamayla uğraşana kadar oyunu direk Türkçe çıkarmak için çabalamak daha mantıklı bence ki TSI'de geçen seneden beri bununla uğraşıyor. Bu uğraşlar medyada da fazlasıyla yer bulmuştu kendisine

Universal
18.Eylül.2010, 16:17
Biz FM 2011 içinde bir çalışma yapmıyoruz. Bu yüzden oyun çıkarmadığı sürece FM 2011'de Türkçe dil olmayacak.

Aydin
18.Eylül.2010, 16:36
söylediklerin için teşekkürler ama bizim popüler olma gibi bir amacımız olmadı. öyle birşey olsaydı geçen sene çevirilerin en kötü %40'ını yayınlar yine reytingimizi yapardık. bizim 2 senedir amacımız orjinal oyun satışını arttırmak ve buna bağlı olarak Türkçe'yi oyuna resmi olarak aktarmaktı.

Bunu da başardığımızı söyleyebilirim. Ama şu an fazla detay vermeyeceğim. 2011'de Türkçe çıkartmayacağız. 2012 için resmi olarak Türkçe çalışmalarına başlayacağız. Ayrıntıları bu hafta anasayfada haber olarak geçeceğiz.

exe_genesis
18.Eylül.2010, 17:46
Oyunun Kendisi Türkçe Çıkması İçin Çabalıyor TSİ Yamayla Falan Olmucak. Bu Sene Zor Belki Ama 2012 Büyük Olasılıkla Türkçe Olacak.

Turkce cikmasi icin cabaliyor ama bunun yamayla ne alakasi var? Herkes ayni seyi savunuyor. Oyun turkce ciksin diye ugrasiyoruz. Tamam bi cok sey yaptilar. Onlar sayesinde oyunun turkce cikmasinin ihtimali dogdu. Ugraslarini anliyorum ama yama yapmamayi boyle bi nedene baglamak sacma.

Oyun yapimcilari turksportala -siz yama yaparsaniz biz oyunu turkce yapmayiz diye bi rest mi cekti.

Turkce cikip cikmamasi umrumda degil. Zaten ciksada kullanamiyorum (mac var diye). Ama bu cevap sacma geliyor bana. Ugrasmayacagiz desinler olsun bitsin.

Sanki 24 saat yetkililerle ugrasiyorlar. Oyun cevrilcek mi cevrilmeyecek mi, sunu bunu yapalim falan diye

BaGa TaRKaN
18.Eylül.2010, 17:53
Yanlış Düşünüyorsun. O Piyasada Olan Binbir Türlü Yama,Patchlerin Hepsi İllegal Çalışmalar. Si'nin Elinden Çıkmayan Bütün Patchler İllegaldir. Burası Oyunun Resmi Yapımcısıyla Birlikte Hareket Ediyor O Misyona Sahip Bir Site:) Resmi Yapımcıyla Çalışıp da İllegal Çalışma Yapmak Sence Biraz Mantıklı mı?

Aydin
18.Eylül.2010, 18:15
Turkce cikmasi icin cabaliyor ama bunun yamayla ne alakasi var? Herkes ayni seyi savunuyor. Oyun turkce ciksin diye ugrasiyoruz. Tamam bi cok sey yaptilar. Onlar sayesinde oyunun turkce cikmasinin ihtimali dogdu. Ugraslarini anliyorum ama yama yapmamayi boyle bi nedene baglamak sacma.

Oyun yapimcilari turksportala -siz yama yaparsaniz biz oyunu turkce yapmayiz diye bi rest mi cekti.

Turkce cikip cikmamasi umrumda degil. Zaten ciksada kullanamiyorum (mac var diye). Ama bu cevap sacma geliyor bana. Ugrasmayacagiz desinler olsun bitsin.

Sanki 24 saat yetkililerle ugrasiyorlar. Oyun cevrilcek mi cevrilmeyecek mi, sunu bunu yapalim falan diye

24 saat yetkililerle uğşraşmıyoruz. 24 saatin belli bir kısmında uyuyorum, kız arkadaşımla geziyorum, derslerle uğraşıyorum, ayrıca çalışıyorum. Yani sosyal bir hayata sahibim. Diğer çevirmenlerimizin de 20 yaş üstü olduğunu düşünürsek onların da sosyal hayata sahip olduklarını varsayıyorum. Bizim misyonumuzu sen Türkçe çeviri yapmak olarak algılıyorsun galiba.

Geçen sene yapmayacağız dedik. Yapmadık. Bu sene de herhangi bir açıklama yapmadık çünkü bizim amacımız oyuna entegreli şekilde Türkçe'yi sağlamaktı. senin mantığına göre hem bunu yapmaya çalışırken, 24 saatin geri kalan kısmında da Türkçe'yi yapalım.

Bizim şu zamana kadar "hep Türkçeleştirme yapacağız" diye bir sözümüz olmadı veya yapacağız dedikten sonra yapmadığımız da olmadı. Şu zamana kadar Türkçeleştirme'ye katkıda bulunanlar, boş zamanlarını bu işe harcadı ve bir görev değil, bir hobi olarak bu olaya girişti. Sanki görevimizmiş gibi bunları yazmanız hiç hoş değil.

Net bir cevap istiyorsan da söyleyebilirim. Fm 2011 Türkçe çıkmayacak.

exe_genesis
18.Eylül.2010, 19:38
24 saat yetkililerle uğşraşmıyoruz. 24 saatin belli bir kısmında uyuyorum, kız arkadaşımla geziyorum, derslerle uğraşıyorum, ayrıca çalışıyorum. Yani sosyal bir hayata sahibim. Diğer çevirmenlerimizin de 20 yaş üstü olduğunu düşünürsek onların da sosyal hayata sahip olduklarını varsayıyorum. Bizim misyonumuzu sen Türkçe çeviri yapmak olarak algılıyorsun galiba.

Geçen sene yapmayacağız dedik. Yapmadık. Bu sene de herhangi bir açıklama yapmadık çünkü bizim amacımız oyuna entegreli şekilde Türkçe'yi sağlamaktı. senin mantığına göre hem bunu yapmaya çalışırken, 24 saatin geri kalan kısmında da Türkçe'yi yapalım.

Bizim şu zamana kadar "hep Türkçeleştirme yapacağız" diye bir sözümüz olmadı veya yapacağız dedikten sonra yapmadığımız da olmadı. Şu zamana kadar Türkçeleştirme'ye katkıda bulunanlar, boş zamanlarını bu işe harcadı ve bir görev değil, bir hobi olarak bu olaya girişti. Sanki görevimizmiş gibi bunları yazmanız hiç hoş değil.

Net bir cevap istiyorsan da söyleyebilirim. Fm 2011 Türkçe çıkmayacak.

Turkce cikartmak zorundasiniz demiyorum. Turkce cikartmayacagiz dediginizde de "-niye cikartmiyorsunuz" demiyorum. Zaten cikartmadiniz diye kimsenin sizi suclayacak hali de yok. Sonucta istek, bos vakit vb. etkenlere gore yaparsiniz veya yapmazsiniz. Ama bilen bilmeyen herkesin dilinde - oyun turkce yapilsin diye ugrasildigi icin turkce yapilmiyor. Bu ikisi arasindaki bagintiyi anlayamiyorum.

Ne guzel saymissin nedenleri: kiz arkadasinla geziyorsun, ders, hayat, is, ceviride yeterki kisi olmamasindan dolayi falan ceviremiyoruz. Millete cevap olarak -cevirmeyecegiz, mesguluz, ugrasamiyoruz, adam yok cevirecek densin bitsin.

Kimsenin size kiz arkadasinla gezme ceviri yap demeye hakki yok. Ben mac kullaniyorum. Onceki yapalarda sadece windows uyumluydu. Niye mac uyumlu yapmiyorsunuz yamayi. Goreviniz turkce yapmak demiyorum. Programlanmis gibi heryerde ayni cevabi gorunce gozume takildi yorum yapmadan gecemedim.

exe_genesis
18.Eylül.2010, 19:42
Yanlış Düşünüyorsun. O Piyasada Olan Binbir Türlü Yama,Patchlerin Hepsi İllegal Çalışmalar. Si'nin Elinden Çıkmayan Bütün Patchler İllegaldir. Burası Oyunun Resmi Yapımcısıyla Birlikte Hareket Ediyor O Misyona Sahip Bir Site:) Resmi Yapımcıyla Çalışıp da İllegal Çalışma Yapmak Sence Biraz Mantıklı mı?

Illegal'in ne oldugunu bilmiyorsun bence. Sinin elinde cikmayan hersey illegal degil resmi olmayandir.

Yok hepsi illegalse forma ismi, oyuncu resimleri, oynanmis dbler, cikartilan dlc paketleri falan hepsi illegal. Turksportal illegal dosya paylasimi mi yapiyor.

Ayrica yukarda sordum zaten turksportal -turkce yama yapmayin, yaparsaniz ben turkce cikartmam diye bi rest mi cekiyor ts ye. Yok cektiyse tamam haklisin ama boyle birsey olacagini sanmiyorum. Hic bi firmada boyle bisey diyemez

Aydin
18.Eylül.2010, 22:06
Turkce cikartmak zorundasiniz demiyorum. Turkce cikartmayacagiz dediginizde de "-niye cikartmiyorsunuz" demiyorum. Zaten cikartmadiniz diye kimsenin sizi suclayacak hali de yok. Sonucta istek, bos vakit vb. etkenlere gore yaparsiniz veya yapmazsiniz. Ama bilen bilmeyen herkesin dilinde - oyun turkce yapilsin diye ugrasildigi icin turkce yapilmiyor. Bu ikisi arasindaki bagintiyi anlayamiyorum.

Ne guzel saymissin nedenleri: kiz arkadasinla geziyorsun, ders, hayat, is, ceviride yeterki kisi olmamasindan dolayi falan ceviremiyoruz. Millete cevap olarak -cevirmeyecegiz, mesguluz, ugrasamiyoruz, adam yok cevirecek densin bitsin.

Kimsenin size kiz arkadasinla gezme ceviri yap demeye hakki yok. Ben mac kullaniyorum. Onceki yapalarda sadece windows uyumluydu. Niye mac uyumlu yapmiyorsunuz yamayi. Goreviniz turkce yapmak demiyorum. Programlanmis gibi heryerde ayni cevabi gorunce gozume takildi yorum yapmadan gecemedim.

Geçen sene bu konuda gerekli açıklamaları yapmıştık. Çıkartmayacağız demiştik. Yani bunun için gerekli açıklamayı yapmıştık. Yine fm 2011 ile alakalı konulardan birine 2011'i Türkçeleştirmeyeceğimizi yazmıştım. Sanırım sen konuları biraz takip edemediğinden dolayı bilgilendirmediğimizi sanıyorsun ama gerekli bilgilendirmeyi biz yapmıştık zaten.

SIgames bizim Türkçe yama yapıp yapmamamıza karışmıyor. Eskisi gibi bu yamaya ayıracak zamanımız olmadığından dolayı yapılacak daha efektif olay, Türkçe'yi orjinal oyuna entegreli hale getirmekti. Biz de bunun çalışmasını yaptık. Ve SIgames ile anlaşmaya vardık.

İllegal olup olmama konusunda haklısın exe_genesis. Yaptığımız herşey unoffical patch olarak fm literatüründeki yerini alır. Yani gayri resmi yama olarak çıkar ne çıkartırsak. Ama Türkçeleştirme işine resmi olarak başlıyoruz.

cris king
19.Eylül.2010, 00:00
11'de Türkçe olma ihtimali hiç mi yok? :(

yıldo_23
19.Eylül.2010, 00:55
adamların 50-60 dolarlık oyunları korsanda 4-5 tl'den satılmaya devam edilirse ve alınırsa 2222'de biz hala (biz derken torunlarımızın torunları) 2223'te oyun kesinlikle türkçe olucak der der dururuz.(nokta)

EndoplazmiK RetikuluM
19.Eylül.2010, 01:11
Peki şöyle diyelim...

Bir Türkçe yama için kaç kişi bir araya geliyor ? Diyelim 5. Bu 5 kişi 20 yaş üstünde. Bu 5 kişi uzaylı değil. Onlarda insan. Elbet onlarında sosyal hayatı olacak. Kız arkadaşıyla gezecek tozacak, işine gidecek, okula gidecek. Bunun dışında birçok işle meşgul olacak. Bu 5 adamın hiç mi bu kadar şart altında işi gücü yokta SI ile görüşürken bir yandanda Türkçe yama için saatlerce uğraşacaklar ? Türkçe yama yapmak için insanın günde kaç saat ayırması gerektiğini biliyor musun peki ?

Aydın abi sana yeterli zaman olmadığını belirtiyor. Konuyu başka yerlere çekiyorsun.

Ha diyelim boş vakit oldu yamaya zaman ayırmak için. 5 Kişininde aynı zamanda mı boş olacağını sanıyorsun ?

Şuan TSİ yönetiminin Türkçe FM için yaptığı uğraş için şükretmelisin. Sandığın kadar kolay bir iş değil bu. Empati yaparak yaklaşmalısın olaya.

Çok istiyorsan git başka siteye muhtaç ol, ama bunları burada söylemeye hakkın yok.

playeray
19.Eylül.2010, 03:34
Türkçe daha zevkli olur ama, İngilizce oynayıp dil geliştirmek daha iyi bence.(Hiç İng. oynamadım.)

Aydin
19.Eylül.2010, 05:01
Peki şöyle diyelim...

Bir Türkçe yama için kaç kişi bir araya geliyor ? Diyelim 5. Bu 5 kişi 20 yaş üstünde. Bu 5 kişi uzaylı değil. Onlarda insan. Elbet onlarında sosyal hayatı olacak. Kız arkadaşıyla gezecek tozacak, işine gidecek, okula gidecek. Bunun dışında birçok işle meşgul olacak. Bu 5 adamın hiç mi bu kadar şart altında işi gücü yokta SI ile görüşürken bir yandanda Türkçe yama için saatlerce uğraşacaklar ? Türkçe yama yapmak için insanın günde kaç saat ayırması gerektiğini biliyor musun peki ?

Aydın abi sana yeterli zaman olmadığını belirtiyor. Konuyu başka yerlere çekiyorsun.

Ha diyelim boş vakit oldu yamaya zaman ayırmak için. 5 Kişininde aynı zamanda mı boş olacağını sanıyorsun ?

Şuan TSİ yönetiminin Türkçe FM için yaptığı uğraş için şükretmelisin. Sandığın kadar kolay bir iş değil bu. Empati yaparak yaklaşmalısın olaya.

Çok istiyorsan git başka siteye muhtaç ol, ama bunları burada söylemeye hakkın yok.

Bu kadar sert yaklaşmamak lazım bence. Sonuçta biz tekel değiliz piyasada. Bu sözleri söyleyen arkadaşlar, durumdan haberder olmadığı için ya da haberdar olduğu halde vaziyetten memnun olmadıkları için bunları yazıyor. Yazdıkları hoşumuza gitmese de onlara "başka sitelere gidin" diyemeyiz. onlar bu sitenin yaptıkları yamaları beğendikleri için devamını bizden istiyorlar. bunun için kimseyi suçlayamayız.

http://www.turksportal.net/fmhaber/31050/turkce-fm-2012-hayal-degil.htm

Bu linki okursanız Fm 2011 için olmasa da, 2012 için güzel gelişmelerin olduğunu görebilirsiniz.

exe_genesis
19.Eylül.2010, 18:37
Peki şöyle diyelim...

Ayni seyleri tekrar yazdiriyorsun bana. 5 milyon kere soyledim. Turksportal fm11 icin %100 turkce yama cikarsada benim bi isime YARAMIYOR! Yamalar sadece windows uyumlu cunku( mac kullaniyorum). Yapip yapmamalari beni ilgilendirmez. Yapsalarda yukleyemeyecegim. Niye yapmiyorsunuz, bu kadar adamsiniz isi gucu birakin gidin cevirin demiyorum.

Turkce yama umrumda olsaydi coktan turksportal yerine soyledigin diger sitelerde takilirdim zaten.

Benim dediklerimle ayni seyleri soyluyorsun. Ben niye turkce cikartmiyorsunuz demiyorum. Soylenen nedeni alakasiz buluyordum. Aydin da yazmis zaten: vakit yok, yeterli eleman yok, is ozel hayat falan cikartamiyoruz. Ben sorumu sordum adam cevaplamis zaten.

Son olarak ceviri icin herkesin ayni anda online olmasi gibi sacma birsey soz konusu olamaz. Paketler halinde cevriliyor zaten.

Ayrica ceviri islerinin ne kadar sIkIcI oldugunu biliyorum. Binlerce kelimeyle ugrasmak falan.

demirsson
22.Eylül.2010, 00:04
bence Türkçe çıkmasada olur. hatta ingilizce oynamak bence daha mantıklı geliyor. Türkçeleşmesi kolaylık sağlar gibi geliyor ama yıllardır o kadar alıştımki; bir sefer Türkçe yama ekledim ve zorlandım desem yeridir. Türkçe yamadan çok oyunun fiyatı beni rahatsız ediyor. örnek veriyorum; oyun 100TL değilde 50TL olsa inanın daha çok rahatlayacağım. Sonuçta isteseler daha ucuz fiyata daha çok satabilirler.

infernus
23.Eylül.2010, 10:32
Geçen sene Eidos'un yaptığı gibi 20-30 lira fiyat aralığıyla piyasaya sürsünler bakalım istedikleri orana kaç günde ulaşacak Sigames.
Herkesin şikayeti oyunun fiyatı, Türkçe veya İngilizce olup olmaması değil. Sırf Türkçe oyunların önünün bir nebze de olsun açılması için oynamayacağımı bildiğim halde CM aldım. Ama Sigames'in böyle bir stratejiye yönelmeyeceği çok açık, nasıl olsa her sene belli bir satış rakamını dünyada tutturduğuna göre böyle bir işe kalkışmak gereksiz onlar için. Şu durumda bir Türk FM fanı da gidip bir oyuna kolay kolay 80-100 lira para ödemeyeceğine göre, önümüzdeki senelerde FM Türkçe olacak mı olmayacak mı tartışmasına devam ederiz.

demirsson
23.Eylül.2010, 17:30
ben 2007'den beri oyunu orjinal alıyorum. sadece Burada anlaştığımız bi konu için. korsan oyun almayın oyunu türkçe yapalım gibi bişeydi ama hala aynı. dedim ya benim için sorun yok fiyatı dışında. haklısın sanada katılıyorum

Navras
23.Eylül.2010, 23:48
oyun fiyatıylada alakası yok. bizde alışkanlık yok. kimse gidip orjinal oyun almaz. 10 tl bile olsa aman internetten fln indiririm der. tabi adamların bahanesi türkçe koymamak için bu ama, hakikatten bu bahanelerinde ciddiyseler ben kızmıyorum kimseye

lexoqe
25.Eylül.2010, 19:13
ben şahsen SI Games'in yerinde olsam tr cıkartmam. Bunun için bir çok neden var ve bunu bütün türkler bliyor.

ozaniel
25.Eylül.2010, 22:37
Oyunu 20 lira yapsalar oyundan zarar ederler. Eidos oyunun satması ve oyuncu kitlesi oluşturması için böyle bir şeyi denedi, SI'nin böyle bir şeye ihtiyacı yok.

snaru
30.Eylül.2010, 04:58
valla bugüne kadar yaptığınız herşey için teşekkürler. Genelde son 2 fm hariç(2010 ve 2011) hep türkçe çalışma yaptınız. Anlıyorum zamanınız yok. Ona lafımda yok. Fakat şöyle yapsanız. Sonuçta sizler nasıl çeviri yapıcağınızı biliyorsunuz. Ee artık legal olarak fm 2012dede çıkıcağına göre. Bu yıla özel olarak bize öğretseniz nasıl çeviri yapıyorsunuz nereden yapıyorsunuz? Yani en azından bizler uğraşalım şahsen benim ingilizcem var. Oyunu ingilizce oynayabilirim. Ama şöyle bir sorunda var cm03-04ten beri. Hep türkçe oynadım. ingilizce oynamaya çalıştığım zamanlar adaptasyon sorunları yaşadım çünkü hep türkçe oynamışım. O yüzden sizden ricam bunu hangi programla özet olarak nasıl yapıldığını bizimle paylaşmanız. Zaten bu sene sadece sonra türkçe. Bizi antin kuntin çevirilere mahkum etmeyin.

Ilhan
30.Eylül.2010, 12:03
Bu tarz konularda maalesef iş kişilere bağlı. Sistem olmadığı için kişilerin vakti olmadığında iş de çıkmıyor. O yüzden son 2 yılda Türkçe çalışması yapılamadı. Bundan sonra da o tarz kişiler olmayabilir.

Artık devir; ne kadar ekmek, o kadar köfte devri. Gönüllü işi yapacak kişiler kalmadı maalesef. Aslında maalesef dememek gerek. İyi ki de öyle oldu. Vakit nakittir.

Zekirdek
30.Eylül.2010, 20:25
Türkçe yamayı ne yapacaksınız ya. Türkçe yama olmadan İngilizce hali ile daha iyi anlıyorum.

Lim10
30.Eylül.2010, 20:54
İngilizcem çok iyi olmamasına rağmen bende şuan ingilizca daha iyi anlıyorum.Özellikle oyuncu özellikleri Türkçe çok karmaşık geliyor.Yıllardır kafamda ezber bi şablon oluşmuş, Türkçe'de gerek yerlerinin değişmesi, gerek farklı Türkçe'ye çevrilme-anlama sıkıntı oluyor.Ama bunun böyle olmasının sebebi tam olarak Türkçe'ye çevirlememesi hiçbir zaman.Zaten birtek 08de Tr yama ile oynadım oda mecburi.Oyunun orjinal Türkçe ile çıkmasıyla sonradan çevrilmesi arasında çok fark olur.Türkçe'nin orjinal dil seçenekleri arasına girmesi bizim için bir milat olacak, inşallah.

William Rookwood
17.Ekim.2010, 12:30
Pes acaba Türkiye'de 10 bin orjinal oyun sattı mı çok merak ediyorumda Türkçe dil seçeneği çıkarttı.Pes Türkiye'de en çok oynanan oyun ve korsanı en çok satılan oyunlar arasındadır.Adamlar Türkçe çıkardı gidip hiç acımadan 100 tl vericeğim alıcağım.Bu işlerde tüketicinin ne istediği önemli.Sonuçta adamlar kendileri çıkartıp kendileri oynamıyor bize satıyorlar biz oynuyoruz.Bize hitap etmeyen oyunun orjinalini almak ne kadar mantıklı bilmiyorum.Ne zaman Türkçe dil seçeneği çıkartırlarsa ozaman alırım.Konami gibi büyük bir şirketin Türkiye'den hiç birşey istemeden Türkçe dil seçeneği çıkardığı için kutluyorum.Championship Manager'de aynı şekilde Türkiye'de fazla satmasa bile Türkçe yama çıkarttı.Yani SI Games bizden 10.000 imzayı biraz zor toplar diye düşünüyorum.

bloodstar
23.Ekim.2010, 16:51
Oyunu orjinal alıyosam türkçe ingilizce hintçe çıksın diye değil,çıkacak patch leri yamaları yükleyebilmek her patch ten sonra fellik fellik bunun ilacı nerde diye koşturmamak için alıyorum.derdim türkçe olması olsaydı derdimki adamlar benim orjinal oyun almamı istiyosa benim için bişey yapıp türkçe seçeneği koysunki oyunu orjinal alayım derdim..türkçe olmasını savunan arkadaşlarda orjinal satış artarsa oyun türkçe çıkar diye yıllardır söyleyenlerde kendince haklı..Sİ diyoki korsan çok fazla o nedenle türkçe eklenti yok oyunda..korsan alanlarda diyoki ben niye orjinal alayım türkçe seçeneğim yok..herkes haklı değilmi.korsan alanda,oyuna türkçeyi koymayan firmada haklı değilmi..bence türkiye satışlarından memnun olmasalar türkçe seçeneği çoktan koyulurdu.memnunlarki kaç yıldır bu şekilde çıktı oyun türkiyede.ne ülkelerin dilleri desteklenirken benim türkçem oyunda olmadı.bide merak ediyorum başka bi oyunun orjinalini alan arkadaşlar türkçe varmı yokmu diye arıyolarmı aramıyolarmı..diyebilirsinizki bu oyunu oynamak için sürekli bişeyler okumak gerek oyun içinde.benimde ingilizcem yok ama alışılagelmiş bazı menüler olaylar taktikler falan bi yerden sonra alışılıyo,araştırdıkça forumlarda,anlamadığım yerlerle ilgili bilgiye ulaşıyorum..basın toplantılarının cevaplarının yukardan aşağıya doğru olumlu pozitif cevaplardan negatif ters cevaplara doğru sıralandığını bu forumda arkadaşların tercümeleri ile öğrendim..fazla uzatmanın gereği yok aslında ama her sene bu konu böyle uzun uzun sayfalarla tartışılıyo ama yıllardır bi sonuç yok..oyunda türkçe isteyen arkadaşlar gitsin yine protesto etsin korsan alsın..benim gibi düşünüp çıkacak yamaları eklentileri sorunsuzca kullanmak isteyenlerde alsın orjinali oynasın..Sİ Games te otursun bilgisayarının başına türkiyeden şu kadar para kazandım diye hesap yapsın,canı isterse seneye türkçe çıkartsın.istemezsede canı cacık isterse çıkartsın :)